ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΑΒΡΑΜΑΚΗΣ

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
XPONHS
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 394
Εγγραφή: Κυρ 30 Ιουν 2019, 20:58
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Βερολίνο
Έδωσε Likes: 263 φορές
Έλαβε Likes: 77 φορές

ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΑΒΡΑΜΑΚΗΣ

Δημοσίευση από XPONHS » Τρί 23 Ιούλ 2019, 17:41

Τον θεωρώ ένα από τα πιο καλά μπουζούκια που υπάρχουν αυτή τη στιγμή.
Δεν λέω ο καλύτερος γιατί δεν θέλω να αδικήσω κάποιον που δεν έχω υπόψιν .

Ο Άγγελος Αβραμάκης (Βαγγέλης Αβραμάκης) γεννήθηκε στις Σέρρες της και πέρασε το μεγαλύτερο μέρος της ζωής του στην Αυστραλία.
Θεωρείται ο κορυφαίος παίκτης μπουζουκιού στην Αυστραλία και μεταξύ των κορυφαίων μπουζουκιών του κόσμου.
Άρχισε να παίζει τύμπανα σε ηλικία 4 ετών.
Έμαθε μπουζούκι στην ηλικία των 8 ετών και άρχισε σπουδές στη μουσική θεωρία και αρμονία στο Melba Conservatorium of Music στην Μελβούρνη . Παίζει κιθάρα,πλήκτρα και μπαγλαμά .

Ο Αβραμάκης έπαιξε και έκανε περιοδεία με μερικούς από τους γνωστούς καλλιτέχνες της Ελλάδας: Βάσω Χατζή, Βασίλη Σαλέα , Τάσο Μπουγά , Σταμάτη Γονίδη, Ζαφείρη Μελά , Ρίτα Σακελλαρίου , Δουκίσσα, Τζένη Βανού , Σταμάτη Κοκότα, Αντζέλα Δημητρίου, Λευτέρη Πανταζή , Γιάννη Κατέβα, Γιάννη Βασιλείου και Μαρινέλλα .
Έχει εμφανιστεί με τον πολύ δημοφιλή και πολύ ταλαντούχο Τούρκο τραγουδιστή Ibrahim Tatlises όταν εμφανίστηκε στη Μελβούρνη ως φιλοξενούμενος στην "Ελληνική Ταβέρνα του Νίκου" στη δεκαετία του 1990.

Τις τελευταίες τρεις δεκαετίες, ο Αβραμάκης εμφανίστηκε σε ελληνικές εφημερίδες, καθώς και σε τηλεοπτικές εκπομπές όπως "Tonight Live with Steve Vizard ".
Ορισμένη από τη δική του δουλειά έχει παιχτεί στους ραδιοφωνικούς σταθμούς 3XY και FOX FM .
Χιλιάδες χρήστες YouTube και Facebook παρακολουθούν τακτικά τα μουσικά βίντεο τους σε απευθείας σύνδεση.

Ο Αβραμάκης κυκλοφόρησε πολλά CD.
Τα πιο δημοφιλή είναι τα "Τέρμα οι θυσίες" και το "New Wave Passion", τα οποία περιέχουν μερικά από τα πιο όμορφα κομμάτια για μπουζούκι που γράφτηκαν ποτέ.

Το στυλ μπουζούκι του είναι πολύ καθαρό και αποδίδει σωστά όχι μόνο το ύφος , αλλά και τον ήχο του κάθε τραγουδιού.
Εάν κλείσεις τα μάτια σίγουρα δεν μπορείς να καταλάβεις πως παίζει ο Αβραμάκης και όχι ο Χιώτης ή ο Ζαμπέτας .
Οι κυριότερες επιρροές του είναι ο Μανώλης Χιώτης , ο Γιώργος Ζαμπέτας , ο Γιάννης Παλαιολόγου , ο Βασίλης Τσιτσάνης , ο Γιώργος Μητσάκης ./b]

.
-Κοίτα, τι βλέπεις ;
-Βλέπω πολλά άστρα.
-Και τι σημαίνει αυτό κατά την γνώμη σου;
-Νομίζω ότι αύριο θα κάνει καλό καιρό. Εσύ τι λες;
-Για μένα σημαίνει ότι κάποιος έκλεψε την σκηνή μας.
Άβαταρ μέλους
XPONHS
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 394
Εγγραφή: Κυρ 30 Ιουν 2019, 20:58
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Βερολίνο
Έδωσε Likes: 263 φορές
Έλαβε Likes: 77 φορές

Re: ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΑΒΡΑΜΑΚΗΣ

Δημοσίευση από XPONHS » Τρί 23 Ιούλ 2019, 17:42

.
ΧΩΡΙΣΑΜΕ ΕΝΑ ΔΕΙΛΙΝΟ & ΑΠΟΨΕ ΚΑΝΕΙΣ ΜΠΑΜ (ΤΣΙΤΣΑΝΗΣ) Μπουζούκι: ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΑΒΡΑΜΑΚΗΣ
.
-Κοίτα, τι βλέπεις ;
-Βλέπω πολλά άστρα.
-Και τι σημαίνει αυτό κατά την γνώμη σου;
-Νομίζω ότι αύριο θα κάνει καλό καιρό. Εσύ τι λες;
-Για μένα σημαίνει ότι κάποιος έκλεψε την σκηνή μας.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΑΒΡΑΜΑΚΗΣ

Δημοσίευση από ArELa » Δευ 12 Αύγ 2019, 10:12

Αυτόν τον ωραίο τύπο Χρόνη μου, γιατί τον έβαλες εδώ
και όχι στην ενότητα για μουσική?

Να τον μεταφέρω?
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Απάντηση

Επιστροφή στο “Youtube, Facebook και άλλα δίκτυα”