To ΨΕΜΑ του υπερπληθυσμού στον πλανήτη!

Εικόνα

Συντονιστής: Illuminus

Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1999 φορές
Έλαβε Likes: 3235 φορές

Re: To ΨΕΜΑ του υπερπληθυσμού στον πλανήτη!

Δημοσίευση από ArELa » Κυρ 18 Φεβ 2018, 14:28

adiasistos έγραψε:χαχα οχι δες το βιντεο να δεις τι λέει.Λέει ότι όσο βελτιώνεται η υγεία και σώζονται ζωές ανθρώπων και παιδιών (μικρότερη βρεφική θνησιμότητα) οι άνθρωποι επιλέγουν να κάνουν λιγότερα παιδιά (βλέπε δυτικός κόσμος).Και ότι ο ρυθμός αύξησης του πλυθησμού μειώνεται όσο βελτιώνεται η υγεία.

Αυτό το διάγραμα δείχνει που το έχω ξαναφέρει στο φόρουμ.

Κόκκινη γραμμή ο ετήσιος ρυθμός αύξησης του παγκόσμιου πλυθησμού (μείωση από το 1960 και μετά)
Με μπλέ ο παγκόσμιος πλυθησμός
Εικόνα

Η αλήθεια είναι πως δεν το είδα, αλλά και πάλι μπούρδες λέει.
Πρώτον γιατί ο παγκόσμιος πληθυσμός ΔΕΝ εξαρτάται από τη δύση μόνον,
έχουμε Κίνες, γενικότερα ασιατικές και αραβικές χώρες στις οποίες γεννοβολάνε
και όταν χαίρουν άκρας υγείας, και Αφρική βέβαια, που και τώρα με τις χάλια
συνθήκες (υγεία, διαβίωση κλπ) γεννάνε σαν τρελοί.
Δεύτερον, στη Δύση έχουμε την Ελλάδα, που και καλές συνθήκες και παροχές για την
υγεία δεν έχουμε, και μας εξοντώνουν γενικότερα, και ΑΣΦΑΛΩΣ δεν γεννάμε.
Μειώνεται και γερνάει ο πληθυσμός, οπότε ούτε εδώ στις συνθήκες
εξαθλιωσης ισχύει η λογική του κόπανου, που θέλει να γεννάει ο κόσμος
περισσότερο όταν δυτυχεί. Στις γεννήσεις ισχύει περισσότερο η κουλτούρα,
οι καταβολές και οι παραδόσεις και μετά οι όποιες συνθήκες...
.

Εικόνα

I faced it all and I stood tall, and did it my way....

Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...

τα κανάλια μου /my channels:

https://www.brighteon.com/channel/vasoula2908

http://www.youtube.com/user/vasoula2908/featured

https://www.youtube.com/user/vasoula2908asteria

το μπλογκ μου: http://ideografhmata.blogspot.com/
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 362 φορές
Έλαβε Likes: 291 φορές

Δημοσίευση από OTTO » Κυρ 18 Φεβ 2018, 14:41

adiasistos έγραψε:Παλαιότερα αν για παράδειγμα μια γυναίκα είχε 5 εγκυμοσήνες τα 2 παιδιά δεν θα επιβίωναν για πάνω απο ένα με τρία χρόνια ή θα παίθεναν στην γέννα.Σήμερα έχουμε στην Ευρώπη περίπου 1 θάνατο ανα 1000 γεννήσεις.Έχουμε επίσης λιγότερες ασθένιες(κυρίως μολυσματικές),καλύτερες θεραπίες για αυτές και μεγαλύτερο μέσο όρο ζωής.Στον δυτικό κόσμο δηλαδή κάνουν 1-3 παιδιά κάθε ζευγάρι για να τους παρέχουν καλύτερη ποιότητα ζωής.Άρα ο ρυθμός αύξησης του πλυθησμού επιβραδύνεται..περιληπτικά εννοεί.
Βασικά και πάλι δεν καταλαβαίνω. Το να κάνεις 5 παιδιά και τα δύο να μην επιβιώνουν, μας κάνει σύνολο 3, δηλαδή το ίδιο με το να κάνεις 3 που επιβιώνουν. Άρα;
Έρχεται δίκη.
Άβαταρ μέλους
Jackal
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Έδωσε Likes: 660 φορές
Έλαβε Likes: 891 φορές

Δημοσίευση από Jackal » Κυρ 18 Φεβ 2018, 14:42

Συμφωνώ! Και το είπα αυτό που λες εδώ http://www.ideografhmata.gr/forum/viewt ... 20#p295531
Φυσικά βγάζει και άλλα βίντεο που μιλάει για την "αδυναμία" του στις φτωχές χώρες και πως θα βελτιωθεί η ποιότητα ζωής εκεί,πως θα μειωθούν οι ασθένιες κτλ
Δεν εχώ ψάξει πολλά πράγματα για το ίδρυμα που έχει ιδρίσει αλλά σίγουρα έχει άπειρα πλοκάμια σε όλο τον κόσμο και σπέρνει τον θάνατο και τις αρρώστιες.

Αν δεν έχετε διαβάσει αυτό διαβάστε το! http://www.ideografhmata.gr/forum/viewt ... 07#p295176 είναι πράγματα που πρόσφατα βρήκα και μετέφρασα να τα μάθετε και εσείς. Σημασία έχει ότι όντως ο ρυμθός αύξησης του πληθησμού μειώνεται και το 2100 θα είναι στο 0.1% όπως βλέπετε στο διάγραμμα.
Αν βάλετε και έναν 3 παγκόσμιο,οικονομικές κρίσεις και ασθένιες αύξηση ασθενιών όπως καρκίνος/καρδικά προβλήματα κ.α ασθένιες και βιολογικούς πολέμους απο τον Bill τότε ίσως αυτό το διάγραμμα αλλάξει ως προς τον πλυθησμό για το 2100 ή και πολύ νωρίτερα.Σίγουρα ένα νέος HIV,Ebola,Zika είναι στα εργαστήρια του Bill και έτοιμα εμβόλια για αυτά επίσης!!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Έδωσε Likes: 1999 φορές
Έλαβε Likes: 3235 φορές

Δημοσίευση από ArELa » Κυρ 18 Φεβ 2018, 14:44

adiasistos έγραψε:μετέφρασα να τα μάθετε και εσείς
τελεια :urock:
σπαει η μεταφραστική μοναξιά μου και πολύ το χαίρομαι :xara:

θα το δω μανάρι :makia:
.

Εικόνα

I faced it all and I stood tall, and did it my way....

Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...

τα κανάλια μου /my channels:

https://www.brighteon.com/channel/vasoula2908

http://www.youtube.com/user/vasoula2908/featured

https://www.youtube.com/user/vasoula2908asteria

το μπλογκ μου: http://ideografhmata.blogspot.com/
Άβαταρ μέλους
Jackal
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας

Δημοσίευση από Jackal » Κυρ 18 Φεβ 2018, 14:49

OTTO έγραψε:
adiasistos έγραψε:Παλαιότερα αν για παράδειγμα μια γυναίκα είχε 5 εγκυμοσήνες τα 2 παιδιά δεν θα επιβίωναν για πάνω απο ένα με τρία χρόνια ή θα παίθεναν στην γέννα.Σήμερα έχουμε στην Ευρώπη περίπου 1 θάνατο ανα 1000 γεννήσεις.Έχουμε επίσης λιγότερες ασθένιες(κυρίως μολυσματικές),καλύτερες θεραπίες για αυτές και μεγαλύτερο μέσο όρο ζωής.Στον δυτικό κόσμο δηλαδή κάνουν 1-3 παιδιά κάθε ζευγάρι για να τους παρέχουν καλύτερη ποιότητα ζωής.Άρα ο ρυθμός αύξησης του πλυθησμού επιβραδύνεται..περιληπτικά εννοεί.
Βασικά και πάλι δεν καταλαβαίνω. Το να κάνεις 5 παιδιά και τα δύο να μην επιβιώνουν, μας κάνει σύνολο 3, δηλαδή το ίδιο με το να κάνεις 3 που επιβιώνουν. Άρα;
OTTO παράδειγμα είναι το 5 και 3.Πολλές γυναίκες σε αναπτυσσόμενες χώρες έχουν 6-7 παιδιά και είχαν πάνω απο 10 εγκυμοσύνες.
Εκεί δεν επιβιώνουν όλα τα παιδιά μετά την γέννα ή και κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης λόγω συνθήκών υγυινής,ιατρικών εξαρτημάτων όπως θερμοκυτήδες,
υποσιτισμός και μολυσματικές ασθένιες.Κάνουν πολλά παιδιά κατά την άποψη μου όχι τόσο έλλειψης προφυλάξεων αλλά για να βοηθήσουν τα παιδιά την οικογένεια αργότερα και επειδή είναι στηρίγματα στις ζωές τους και για τις κοινωνίες τους.
ArELa έγραψε:
adiasistos έγραψε:μετέφρασα να τα μάθετε και εσείς
τελεια :urock:
σπαει η μεταφραστική μοναξιά μου και πολύ το χαίρομαι :xara:

θα το δω μανάρι :makia:
Διαβασέ το οπωσδήποτε αξίζει 100%. :makia:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας

Δημοσίευση από OTTO » Κυρ 18 Φεβ 2018, 16:32

Μα αυτό λέω, ότι αν θεωρήσουμε ότι τα παιδιά πεθαίνουν από αρρώστειες, τότε πού το βλέπει το πρόβλημα υπερπληθυσμού ο μπιλάκος;
Έρχεται δίκη.
Άβαταρ μέλους
Jackal
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας

Δημοσίευση από Jackal » Κυρ 18 Φεβ 2018, 16:54

ναι με έχουν μεγαλύτερα ποσοστα βρεφικής θνησιμότητας (και όχι μόνο) αλλά έχουν πάρα πολλές (ανεξέλεγχτες) γεννήσεις.
Οι ασθένιες ο υποσιτισμός κ.α δεν είναι αρκετό αντίβαρο για να μην έχουν μεγάλη αύξηση του πλυθησμού. Εκεί έχει το πρόβλημα.
Αυτό προσπαθεί με τα εμβόλια και τις όποιες άλλες ψυχασθενικές του ενέργιες να το σταματήσει..
στην ανεπτυγμένες χώρες όπως είπε είναι (και) επιλογή τον ανθρώπων να μην κάνουν πολλά παιδιά όμως στις αναπτυσσόμενες κάνουν και αυτό δεν του αρέσει.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας

Δημοσίευση από OTTO » Δευ 19 Φεβ 2018, 00:14

Άρα, οι θάνατοι των παιδιών από ασθένειες τους κάνουν να γεννούν πολλά περισσότερα παιδιά από όσα θα γεννούσαν αν δεν πέθαιναν, και τελικώς αυτά που επιβιώνουν είναι περισσότερα από αυτά που θα γεννούσαν αν ζούσαν σε καλύτερες συνθήκες. Αυτό είναι;
Έρχεται δίκη.
Άβαταρ μέλους
Jackal
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας

Δημοσίευση από Jackal » Δευ 19 Φεβ 2018, 12:03

ArELa έγραψε: Στις γεννήσεις ισχύει περισσότερο η κουλτούρα,
οι καταβολές και οι παραδόσεις και μετά οι όποιες συνθήκες...
adiasistos έγραψε:Κάνουν πολλά παιδιά κατά την άποψη μου όχι τόσο έλλειψης προφυλάξεων
αλλά για να βοηθήσουν τα παιδιά την οικογένεια αργότερα και επειδή είναι στηρίγματα στις ζωές τους και για τις κοινωνίες τους.
Κραταω αυτά! Η άποψη της Βασούλας που την ακούω συχνά την θεωρώ πολλή σωστή !!
και οι αθίγγανοι δεν πιστεύω ότι κάνουν πολλά παιδιά μόνο επειδή λόγω ασθενιών πεθαίνουν πολλά παιδιά και έχουν μικρό μέσο όρο ζωής!
Ίσως είναι και το ένστικτο της επιβίωσης λόγω φτώχιας..σε όλες τις φτωχές χώρες κάνουν πολλά παιδιά.Δεν μπορεί να είναι τυχαίο..
Αλλά είναι στην κουλτούρα τους! Αυτοί οι 2 κύριοι λόγοι πιστεύω!!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Έδωσε Likes: 140 φορές
Έλαβε Likes: 314 φορές

Δημοσίευση από doctormarkon » Τρί 20 Φεβ 2018, 12:47

Είναι και στην κουλτούρα τους κοινή με αυτή των παραδοσιακών κοινωνιών.
Δεν υπάρχει καν η έννοια της εφηβείας στις παραδοσιακές κοινωνίες.
Έτσι παντρέυονται από τα 11-12
Στα 50 δηλ έχουν δισέγγονα (βάλτε με το νου σας πόσους νοματαίους σέρνει ένας πενηντάρης/α που είναι προπάππους και έχει κάνει 10 παιδιά και το καθένα από αυτά άλλα τόσα και κάποια από όλα αυτά έκαναν παιδιά ενώ εδώ στα 50 είναι συχνά γονείς μικρών παιδιών μαθητών ή νέων ενηλίκων. Έτσι έχουμε τον 50ρη στις παραδοσιακές κοινωνίες να έχει πίσω του 70 νοματαίους και τον γονέα της Ελλάδας π.χ και της ίδιας ηλικίας να έχει στην καλύτερη περίπτωση τέσσερα παιδιά ανύπαντρα
Έτσι εξηγείται η μεγάλη αύξηση
Αν ήθελαν πραγματικά μείωση πληθυσμού στην Αφρική θα ήταν πολύ απλό.
Θα εμφύτευαν ιδέες για τη θέση της γυναίκας για σπουδές καλύτερη εκπαίδευση και έτσι ο πληθυσμός θα μειωνόταν και μάλιστα σε σύντομο χρόνο.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
Jackal
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας

Δημοσίευση από Jackal » Τετ 21 Φεβ 2018, 14:49

Για να γίνουν αυτά στην Αφρική θα πρέπει να γίνει ισχυρή η οικονομία της Αφρικής και πάνε όσα κλέβουν απο αυτή..πάνε τα διαμάντια/χρυσός/σπάνια μέταλλα/γεωργικά προιόντα κ.α.Για αυτό προσπαθούν να τους στειρώσουν με τον ένα ή τον άλλο τρόπο και να μην διακινδυνεύσουν να τα χάσουν..και όχι μόνο στην Αφρική.Δεν θεωρώ όμως όπως είπα ότι είναι μόνο λόγο κουλτούρας αλλά και λόγω οικονομία (φτώχιας ή όχι).Γιατί πριν κάτι δεκαετίες έκαναν οι περισσότεροι στην Ελλάδα 5-6 παιδιά;Και η μάνα μου και ο πατέρας μου τόσα αδέρφια ήταν.Πλέον 1-3 είναι το σύνηθες! Κακά τα ψέματα η φτώχεια ήταν πολλή μεγαλύτερη πριν 5-6 δεκαετίες απ ότι σήμερα.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Jackal
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας

Δημοσίευση από Jackal » Σάβ 09 Ιουν 2018, 17:31

Βρετανία: Κίνημα κατά της τεκνοποίησης με στόχο να σωθεί ο πλανήτης!

Όσο κι αν ακούγεται περίεργο στη Βρετανία όλο και περισσότερες γυναίκες ισχυρίζονται ότι δεν θέλουν να αποκτήσουν απογόνους γιατί με τον τρόπο αυτό βάζουν το δικό τους λιθαράκι στην προστασία του πλανήτη από τις επιπτώσεις του υπερπληθυσμού

Υπάρχουν γυναίκες που αρνούνται να κάνουν παιδιά για να σώσουν τον πλανήτη...

Όσο κι αν ακούγεται περίεργο στη Βρετανία όλο και περισσότερες γυναίκες ισχυρίζονται ότι δεν θέλουν να αποκτήσουν απογόνους γιατί με τον τρόπο αυτό βάζουν το δικό τους λιθαράκι στην προστασία του πλανήτη από τις επιπτώσεις του υπερπληθυσμού.

Η Όναγκ Ντάγκλις έχει αποφασίσει ότι δεν θα δοκιμάσει ποτέ τη χαρά της εγκυμοσύνης, όπως χαρακτηριστικά αναφέρει δημοσίευμα της βρετανικής εφημερίδα «Daily Mail».

Μπορεί να θαυμάζει τις μητέρες που μεγαλώνουν τα μωρά τους και να χαίρεται όταν βλέπει παιδικά χαμόγελα, ωστόσο,η ίδια αποφάσισε ότι ποτέ δεν θα βιώσει την εγκυμοσύνη.

Σε ηλικία 32 ετών, η Βρετανή Όναγκ έχει μία δουλειά από την οποία αμείβεται αρκετά καλά- είναι διευθύντρια σε εταιρεία οργάνωσης εκδηλώσεων. Πριν από ένα χρόνο, είχε έναν σύντροφο που ανυπομονούσε να γίνει πατέρας. Όταν όμως του ξεκαθάρισε ότι, γι΄αυτήν προτεραιότητα είναι η προστασία του πλανήτη κι όχι τα παιδιά, ο σύντροφος έγινε καπνός...

«Οι άνθρωποι ευθύνονται για την κλιματική αλλαγή και τις εκπομπές αερίων του θερμοκηπίου, της αποψίλωσης και της οξύτητας των ωκεανών», επισημαίνει η Όναγκ.
«Το μόνο που θα επιλύσει αυτά τα προβλήματα είναι να έχουμε λιγότερους ανθρώπους στον πλανήτη. Ναι, έχω ένα μητρικό ένστικτο, αλλά ποτέ δεν θα αλλάξω γνώμη ».

Η Όναγκ δεν είναι η η μοναδική γυναίκα που αποφάσισε να μείνει άτεκνη όχι λόγω φιλοδοξιών σταδιοδρομίας ή ανικανότητας να βρει σύντροφο, αλλά επειδή ανησυχεί για τον αντίκτυπο του υπερπληθυσμού στη Γη.

Μέχρι το 2050, όπως επισημαίνουν οι επιστήμονες, ο πληθυσμός της γης εκτιμάται ότι θα αυξηθεί κατά 30% απ΄ότι είναι σήμερα.

«Θα μπορούσατε να πείτε ότι είμαι ανιδιοτελής, επειδή δεν έχω παιδιά, αλλά εγώ δεν συνεισφέρω στον υπερπληθυσμό της Γης»,υποστηρίζει από την πλευρά της η 35χρονη Άννα Χιούγκς,που ανατράφηκε για να «σέβεται το περιβάλλον».Αν κι έχει τρεις αδερφές, δύο ανιψιές και τρεις ανιψιούς, η ίδια δεν θέλει παιδιά.

«Χρησιμοποιούμε περισσότερους πόρους από ό τι μπορεί να προσφέρει η γη-είναι απλά μαθηματικά», λέει η Άννα,φανατική χορτοφάγος που προσπαθεί με τον τρόπο ζωής της να περιορίσει το δικό της οικολογικό αποτύπωμα.

Όταν είπε για πρώτη φορά στους φίλους της την απόφασή της, όλοι πόνταραν ότι θα αλλάξει «μυαλά».

Για την Χέλεν Κάμπελ,40 χρονών από τη Νότια Ουαλία, η απόφασή της να μην γίνει μητέρα συνδέεται με την επιθυμία της να αντισταθμίσει τις λιγότερο φιλικές προς το περιβάλλον δραστηριότητές της.

«Ο σύζυγός μου Κένι κι εγώ αγαπάμε τα σπορ αυτοκίνητα, απολαμβάνουμε να κάνουμε ταξίδια και να ζούμε σε ένα μεγάλο διατηρητέο ​​κτίριο...Οι άνθρωποι βλάπτουν το περιβάλλον... Δεν ένιωσα ποτέ την ανάγκη να γίνω μητέρα», τόνισε και παραδέχτηκε ότι αντιμετωπίζει εχθρότητα για τις απόψεις της. «Συνάντησα μια γυναίκα σε μια συναυλία που μου είπε ότι είμαι εγωίστρια όπως και αυτή προτού αποκτήσει τον γιο της.Αλλά δεν νομίζω ότι αυτό που κάνω είναι κακό», υποστηρίζει και προσθέτει:

«Για μένα, το περιβάλλον είναι ένα μεγαλύτερο ζήτημα, ενώ γι 'αυτόν η απαιτητική δουλειά του θα καθιστούσε αδύνατη τη γονική μέριμνα».

Οι απόφοιτοι του πανεπιστημίου του Κέιμπριτζ Τζόε Γκρέι και η σύζυγός του Ρομίτα- και οι δύο 36 ετών-δεν θέλουν να γίνουν γονείς εξηγώντας το σκεπτικό τους:«Κάθε επιπλέον παιδί είναι ένα ακόμη άτομο που καταναλώνει πόρους και καταλαμβάνει χώρο από αυτόν που ανήκει στην άγρια ​​φύση», λέει η Ρομίτα.

https://www.protothema.gr/world/article ... -planitis/
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
georgeelvismichael_
Επίτιμος
Επίτιμος
Έδωσε Likes: 708 φορές
Έλαβε Likes: 295 φορές

Δημοσίευση από georgeelvismichael_ » Σάβ 09 Ιουν 2018, 20:32

Ένα από τα καλύτερα και πιο δικαιολογημένα και αιτιολογημένα επίχειρηματα στο γιατί κάποιος να μη θέλει να κάνει παιδί το άκουσα από τον μεγάλο ηθοποιό και προπάντως "άνθρωπο" με όλη την σημασία της λέξεως Σπύρο Φωκά ο οποίος χαρακτηρηστικά δήλωσε : " Όχι, δεν έχω μετανιώσει που δεν έκανα παιδί διότι ήταν θέμα της συνείδησης. Δηλαδή σε έναν κόσμο που δεν μου άρέσει έχω το δικαίωμα να φέρω ένα παιδί, σε έναν κόσμο που δεν μου αρέσει εμένα?" Ωραίος, σωστός και εξακολουθεί να τα έχει καλά με την συνείδηση του. (από λεπτό 4,07 εώς 4,28)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος georgeelvismichael_ την Σάβ 09 Ιουν 2018, 21:49, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Jackal
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας

Δημοσίευση από Jackal » Σάβ 09 Ιουν 2018, 21:04

Δηλαδή αν δεν σου αρέσει ο κόσμος δεν κάνεις παιδί για να μην το πληγώσεις;
δεν θα συμφωνήσω με αυτή τη λογική..στο χέρι του καθένα είναι να γίνει καλύτερος ο κόσμος.
Κάνε παιδί και μάθε του πως να είναι καλός άνθρωπος και αυτόματα ο κόσμος θα γίνει λίγο καλύτερος..
αν δεν κάνεις θα βελτιωθεί ο κόσμος ; η ζωή είναι μία δοκιμασία...και όσο πιο άσχημος είναι ο κόσμος τόσο πιο μεγάλη η δοκιμασία του καθένα.
Ποτέ ο κόσμος δεν ήταν αγγελικός..ακόμα και αν η εποχή μας είναι από τις χειρότερες ή η χειρότερη δεν είναι λόγος αυτός να μην κάνεις παιδί.
Επίσης ο Σπύρος Φωκάς στην συνέντευξη ήταν 76 χρονών...άρα ο κόσμος δεν του άρεσε όταν ήταν 20,30,40 χρονών...οκ. Δικαιολογία άκυρη μου ακούγεται εμένα..
πες δεν ήθελα !! Εζήσε την ενηληκίωση του τις καλύτερες δεκαετίες για την Ελλάδα το 1960,1970,1980...φτώχεια αλλά όσοι ήταν εργατικοί έκαναν πράγματα. Επιλογές είναι...ας μην τα ρίχνουμε όλα στο "άσχημο κόσμο".ΦΘΗΝΗ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ. Πλέον μετά απο τόσες ταινίες,τόσα λεφτά ακούω ότι δεν έχει χρήματα ούτε για το νοίκι.
Οικογένεια δεν έκανε,που είναι τόσα λεφτά :dunno: το έφυγε η γυναίκα μου και μου πήρε τα λεφτά επίσης δεν μου λέει κάτι..θα είχε βγάλει και άλλα δεν μπορεί,διεθνή καριέρα έκανε.

https://www.youtube.com/watch?v=rdOZeUOM4Lk

http://www.peoplegreece.com/article/egk ... -zi-video/

Αλλά ακόμα και να μην κάνεις απο παιδί απο επιλογή,επειδή δεν νοιώθεις κατάλληλος άνθρωπος να γίνεις γονιός
είναι δεκτό αλλά είναι άλλο απο το να μην θέλεις να κάνεις παιδί για να μην ρυπαίνει τον πλανήτη :thumbsdown: :banghead:
και που ξέρουν οι φεμινο-βίγκαν που δεν κάνουν παιδιά αν το παιδί που θα έκαναν γινόταν επιστήμονας και βοηθούσε μία ανακάλυψη του τον πλανήτη;
έχει ξεφύγει ο κόσμος....
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
georgeelvismichael_
Επίτιμος
Επίτιμος
Έδωσε Likes: 708 φορές
Έλαβε Likes: 295 φορές

Δημοσίευση από georgeelvismichael_ » Σάβ 09 Ιουν 2018, 21:44

adiasistos έγραψε: Αλλά ακόμα και να μην κάνεις απο παιδί απο επιλογή,επειδή δεν νοιώθεις κατάληλος άνθρωπος να γίνεις γονιός
είναι δεκτό αλλά είναι άλλο απο το να μην θέλεις να κάνεις παιδί για να μην ρυπαίνει τον πλανήτη :thumbsdown: :banghead:
και που ξέρουν οι φεμινο-βίγκαν που δεν κάνουν παιδιά αν το παιδί που θα έκαναν γινόταν επιστήμονας και βοηθούσε μία ανακάλυψη του τον πλανήτη;
Αdiasiste συμφωνώ απόλυτα μάζι σου, ο προγραμματισμός και η πλύση εγκεφάλου που έχουν υποστεί αυτά τα άτομα που έχουν ασπαστεί τέτοιες ιδέες είναι τεράστιων διαστάσεων και δεδομένος.
Απλά ο φωκάς δεν έκανε παιδί όχι επειδή δεν είχε χρήματα αλλά από επιλογή, επειδή δεν το επέτρεπε η συνείδηση του να φέρει ένα παιδί σε ένα κόσμο που δεν του άρεσε του ίδιου. Επιλογή του στην οποία εγώ συμφωνώ γιατί εάν πήγαινε κόντρα στην συνείδηση του αυτό θα είχε και συνέπειες στην εξέλιξη της ψυχής του. Η διαφωνία σου όμως είναι σεβαστή.
Άβαταρ μέλους
Jackal
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας

Δημοσίευση από Jackal » Δευ 11 Ιουν 2018, 09:59

«Φρένο» στις γεννήσεις βάζει η Αίγυπτος -«Δύο παιδιά είναι αρκετά»

Με ένα παιδί να γεννιέται σχεδόν κάθε 15 δευτερόλεπτα στην Αίγυπτο, η χώρα του Νείλου καταγράφει σύμφωνα με τις πιο πρόσφατες στατιστικές ένα από τα υψηλότερα ποσοστά αύξησης του πληθυσμού στον κόσμο.

Η τελευταία απογραφή του 2017 δείχνει ότι οι Αιγύπτιοι έχουν φτάσει πλέον τα 104,2 εκατομμύρια άτομα, φέρνοντας τη χώρα στη 13η θέση παγκοσμίως, όσον αφορά τον πληθυσμό.

Θέλοντας να περιορίσει κατά το δυνατόν το γεγονός αύξησης των γεννήσεων, το υπουργείο Κοινωνικής Αλληλεγγύης ξεκινάει, μέσα στα πλαίσια της στρατηγικής της επόμενης 15ετίας, ένα πρόγραμμα με τίτλο «Δύο (παιδιά) είναι αρκετά», για τον έλεγχο των γεννήσεων.

Μέσα από το πρόγραμμα αυτό, οι αρχές θα επιχειρήσουν να στηρίξουν νοικοκυριά με δύο παιδιά σε δέκα περιφέρειες της χώρας, με τους γιατρούς και τις νοσοκόμες να ενημερώνουν έναν αριθμό 350.000 οικογενειών, με τη βοήθεια και στήριξη 100 Μη Κυβερνητικών Οργανώσεων.

Σκοπός του προγράμματος είναι μέσα σε όλα να περιορίσει τον αναλφαβητισμό αλλά και να προτρέψει τον κόσμο να αποφύγει αντιλήψεις που τον κάνουν να επιζητά να φέρνει στον κόσμο όλο και περισσότερα παιδιά, όπως για παράδειγμα αυτό γίνεται σε κάποιους γονείς που επιθυμούν να γεννήσουν αγόρια ή να αναπτύξουν την οικογένειά τους αριθμητικά ακολουθώντας την αντίληψη ότι ο αριθμός των μελών μίας οικογένειας αυξάνει και την ισχύ της.

Το πρόγραμμα υποστηρίζεται από το Ταμείο των Ηνωμένων Εθνών για το Πληθυσμό (UNFPA) με 10 εκατομμύρια αιγυπτιακές λίρες αλλά και 75 εκατομμύρια αιγυπτιακές λίρες από το Ταμείο Στήριξης των ΜΚΟ, σε συνεργασία με το υπουργείο Κοινωνικής Αλληλεγγύης της Αιγύπτου.

Σύμφωνα στοιχεία του «CAPMAS» (του φορέα που αποτελεί την επίσημη Αιγυπτιακή Στατιστική Υπηρεσία), «το 40% του πληθυσμού της Αιγύπτου είναι κάτω των 18 ετών».

Εκπρόσωπος του φορέα δήλωσε στην «Αλ Αχράμ» ότι «38 εκατομμύρια του συνολικού πληθυσμού των 104,2 εκατομμυρίων Αιγυπτίων πολιτών είναι παιδιά».

Τέλος, σύμφωνα με την «CAPMAS», το 51,7% του πληθυσμού κάτω των 18 ετών είναι άνδρες, ενώ το 48,3% είναι γυναίκες.

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ

Ή αλλιώς ατζέντα 2030. Τους πειράζει που εκεί ο πληθυσμός είναι νέος και δεν γερνάει όπως στις περισσότερες αναπτυγμένες χώρες,
τους πειράζει που αυξάνονται και πληθαίνουν και βάζουν ΜΚΟ (σίγουρα πολλές απο αυτές του Μπιλ Γκέιτζ) να τους εκπεδεύσουν.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος

Δημοσίευση από doctormarkon » Τρί 12 Ιουν 2018, 06:17

χα χα χα. Έθιξες ωραίο θεματάκι Φεμινο-βίγκαν.

Το πρόβλημα δεν είναι οι φεμινοβίγκαν αλλά το πακέτο που σέρνουν πίσω τους.
Πακέτο εντελώς άσχετο ίσως και αντιφατικό και με το φεμινισμό και τους βίγκαν.

Το να είσαι βίγκαν σημαίνει ότι είσαι υπερ κάθε μορφής ζωής.
Και της αγέννητης εμβρυακής είναι βρίσκεται μέσα σε κοιλιά δίποδου είτε τετράποδου πλάσματος.
Έρχεται λοιπόν το άσχετο πακετάκι κάτι σαν "ιός" των υπολογιστών και βάζει όλα τα περιβαλλοντολογικά και υπερπληθυσμού μέσα.

Άν ήθελαν πράγματι να μειωθούν οι γεννήσεις στην Αφρική και στις λοιπές χώρες αυτό μπορούσε να συμβεί με την άνοδο του βιοτικού επιπέδου και τη βελτίωση της θέσης της γυναίκας στην κοινωνία.
Αν συμβεί αυτό η ηλικία τεκνοποίησης δεν θα είναι τα 14 αλλά τα 30+

Μπαίνουν στο πακέτο αχταρμάς όλα τα άσχετα.
Έτσι αυτοί που έχουν μία διατροφική συνήθεια εν μέρει σωστή........... :conf: είναι υποχρεωμένοι να δεχτούν ένα πακέτο με μαλακίες.

Υπάρχουν πολλές ομάδες βίγκαν λοιπόν εξ αιτίας του πακέτου.
Αυτοί που δέχονται το πακέτο είναι και αυτοί που είναι πρόθυμοι να φάνε και την κρεατόμαζα
Άβαταρ μέλους
Jackal
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας

Δημοσίευση από Jackal » Τρί 12 Ιουν 2018, 11:44

Εγώ τα λέω γιατί όπως είπες και εσύ δημιουργούνται πακετάκια με όλα αυτά τα κινήματα (ή όπως αλλιώς θέλετε χαρακτηρήστε το).
Φεμινισμός,βιγκαν,lgbt έρχονται όλα εξ αμερικής με συγκεκριμένη ατζέντα. Και τα πακέτα αυτά υπάρχουν και στους ανθρώπους που θα υοθετήσουν κάποιον τέτοια στάση ζωής ,οι περισσότεροι τουλάχιστον. Ο βιγκανισμός έγινε πολύ τις μόδας τα τελευταία 10-15 χρόνια..φυσικά υπήρχε και πιο πριν αλλά όχι τόσο αισθητός και οργανομένος. "Φούντωσε" με από τα οικολογικά κινήματα (εξ αμερικής), τις ανυσηχίες που καλλιεργούσαν στον κόσμο περί κλιματικής αλλαγής, με ντοκυμεντερ που είχαν μεγαλύτερη απήχηση και απο το sex and the city όπως το cowspiracy (2014) . Φυσικά τα οικοφασιστικά-βιγκανοφασιστικά ντοκυμαντερ δεν σταμάτησαν γιατί το ποτάμι της οικολογίας,της πράσινης ανάπτυξης κοιλά σταθερά όπως θα κοιλά σταθερά και το χρήμα που θα βγάζουν απο αυτή την μπιζνα και η πλήση εγκαφάλου στους πολίτες περί substainable development που προυποθέτει λίγες γεννήσεις. Εγώ απο μικρός ήμουν αυτό που λέμε οικολόγος..και είμαι και θα είμαι. Αλλά όσο το δυνατόν μακριά από τα αρρωστημένα πακέτα τους. Δεν είμαι πάντως οικολόγος τύπου Ντι Κάπριο :P :emetos:

Οικολογία-->Βιγκανισμός (ή και φεμινισμός)--> Οικοφασισμός--> Ατζέντα μείωσεις του πληθυσμού.

Το παραπάνω μπορεί να εξηγηθεί ως εξείς : Αρχικά ένας άνθρωπως κυρίως σε ανεπτυγμένες χώρες (γιατί η ατζέντα για τις αναπτυσσόμενές λογικά διαφοροποιήται σε κάποια θέματα) είναι απλά οικολόγος (όπου σε λίγα χρόνια θα είναι θέλει δεν θέλει :loco: ). Στην συνέχεια γίνεται βίγκαν άρα και πιο αυστηρά οικολόγος και μετά φτάνει στο σημείο που είναι οι προοδευτικές που έδειξα απο την αγγλία,να είναι οικο-βιγκανοφασίστριες και να αποφασίζουν ότι η ανθρώπινη ζωή δεν έχει αξία μπροστά στην ευημερία του πλανήτη. Αυτά δεν πάνε για εσένα φυσικά ντοκτορέσσα καθώς όπως είπα δεν είναι κακό να είναι κάποιος βιγκαν ή οικολόγος αλλά επειδή όλα αυτά είναι εισαγώμενα κατά μία έννοια έρχονται εδώ μαζί με τα κουτάκια (αρνητικά) που είπαμε. Στο παραπάνω θα μπορούσε φυσικά να προστεθούν άνετα και οι lgbt αλλά εξυπακούεται αυτό νομίζω.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος

Δημοσίευση από doctormarkon » Τρί 12 Ιουν 2018, 13:52

Ξέρω ότι δεν αφορούν εμένα.

Αλλά επειδή δεν τρωω καθόλου κρέας γαλακτοκομικά κλπ από επιλογή έτυχε να γνωρίσω ομάδες βίγκαν όπως και ομάδες ωμοφάγων.
Και είναι πολλές.
Και μάλιστα εχθρικές μεταξύ τους.

Κάποιοι vegans είναι πρόθυμοι να φάνε κρεατόμαζα, πιστεύουν στη μείωση πληθυσμού, ότι γίναμε πολλοί, δεν κάνουν παιδιά για να μην αυξηθεί ο πληθυσμός.
Έντονα καταναλωτικοί. Έχει στηθεί ολόκληρη βιομηχανίαμε βίγκαν προϊόντα υποκατάστατα κρέατος σειτάν τέμπε σόγια με γεύση κοτόπουλο ψάρι χοιρινό
Είναι περισσότερο απ όλους υπέμαχοι της συμβατικής ιατρικής και κάθε εναλλακτική μέθοδο την θεωρούν κομπογιαννιτισμό.

Το ίδιο και με κάποιες ομάδες Ωμοφάγων. Μόλις μιλήσεις και πεις κάτι ενάντια στα εμβόλια και στις χημειοθεραπείες σε διαγράφουν.
Εξαίρεση η ομάδα φρούτων που ακολουθούν πρακτικές του Ηλία Πέτρου του Σπάρτακου, του Παπανικόλα και του Δρ Μόρσι
Δέχονται τρελές επιθέσεις από τους υπόλοιπους ακριβώς επειδή χρησιμοποιούν αυτοσχέδιες διαγνωστικές, θεραπείες με νηστείες και ξηρασίες (μηδέν κόστος) η διατροφή στηρίζεται πρωτίστως στα φρούτα. Έρχεται σε πόλεμο με τους κλασσικούς vegan
Άβαταρ μέλους
Jackal
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας

Δημοσίευση από Jackal » Τρί 12 Ιουν 2018, 14:11

Όσα δεν είπα εγώ τα είπες εσύ,πολύ καλύτερα από τον τρόπο που θα τα έλεγα εγώ και πολύ περιεκτικά.
Συν του ότι επειδή είσαι βιγκαν τα γνωρίζεις από πρώτο χέρι. Απλά ανεβάζεις ψηλά την αξία και το ενδιαφέρον του τόπικ. :urock:
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Νεα Τάξη Τραυμάτων”