To ΨΕΜΑ του υπερπληθυσμού στον πλανήτη!

Εικόνα

Συντονιστής: Illuminus

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1283 φορές
Έλαβε Likes: 2073 φορές

To ΨΕΜΑ του υπερπληθυσμού στον πλανήτη!

Δημοσίευση από ArELa » Δευ 25 Ιαν 2010, 11:22

Τα περί υπερπληθυσμού στον πλανήτη είναι ΨΕΜΑ. Ο πλανήτης μπορεί να συντηρήσει όλους τους κατοίκους της γης και άλλους τόσους κι άλλους τόσους. Δείτε την τεκμηρίωση με αριθμούς, όχι με φούμαρα.

Δείτε και τσαντιστείτε

.

Εικόνα

I faced it all and I stood tall, and did it my way....

Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...

στο Youtube:
http://www.youtube.com/user/vasoula2908/featured
https://www.youtube.com/user/vasoula2908asteria
Άβαταρ μέλους
Aristogenos
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Φύλο: Άνδρας

Re: To ΨΕΜΑ του υπερπληθυσμού στον πλανήτη!

Δημοσίευση από Aristogenos » Δευ 25 Ιαν 2010, 11:37

Ας τους στείλουμε όλους στην Αυστραλία να ησηχασουμε. :lol: Εγω θα κάτσω πάντως και αν η Ελλαδα ερημωσει θα αυτοστευθώ Αυτοκρατωρ ,(υπαρχει χωρος για αυτοκρατειρα και αυλικούς που θα του παραδωθουν οσα στρεμματα θελησουν. :smokin:

Σοβαρά όμως θα πρεπει να καταλάβουμε ότι όχι ολη η Γη ειναι ευκολη προς κατοικηση,και σε αυτο ας λαβουμε υπ οψιν και μορφολογια εδαφους αλλά και κοινωνία υγειή δομή κλπ.ειδικα όπως εχει καταντήσει σήμερα, ίσως πολλά μπορουν να μείνουν μόνο στον χώρο της φαντασίας
Και σε αυτα τα θέμματα ομως ο Αριστοτέλης εχει δωσει σοφες συμβουλές,αλλά ποιος τις άκουσε...
Άβαταρ μέλους
Polikos Arkoudos
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης

Δημοσίευση από Polikos Arkoudos » Δευ 25 Ιαν 2010, 11:51

και 10 φορές τόσους μπορεί να χωρέσει ο πλανήτης και να είναι και όλοι χορτάτοι

μετά τα 100 δις πληθυσμό θα πρέπει να ανησυχούμε

*συγχαρητήρια αρΕΛΑ , πολύ καλό! :clap:

"Ο Πατριωτισμός είναι έμφυτος στον άνθρωπο, μα εγώ είμαι Εθνικιστής"
-Κωστής Παλαμάς-
-= αλήτες ρουφιάνοι γιουτουμπουτατζήδες =-
Άβαταρ μέλους
Astrea
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Irc ψευδώνυμο: Astrea

Δημοσίευση από Astrea » Τρί 26 Ιαν 2010, 16:22

Ενδιαφέρον θα βρείτε το μνημείο Georgia Guidestones… το αμερικάνικο Stonehenge. Δεν ξέρω αν είναι ένα κόλπο να αυξηθεί ο τουρισμός στην κομητεία Έλμπερτον της Γεωργίας...
Αλλά δεν μπορώ να δω ως τυχαίο γεγονός ότι το site http://vigilantcitizen.com/που είχε εκτενή περιγραφή επί του θέματος αφαίρεσε την σχετική σελίδα. Όπως επίσης τα επεξηγηματικά μηνύματα που προστέθηκαν στο βίντεο με 1ο στο 0:17…

Στο μνημείο λοιπόν αυτό αναγράφονται οι εξής Εντολές, με 1η και καλύτερη.. την 1η :shock:

The 10 Commandments for the 'Age of Reason':

1) Maintain humanity under 500 million in perpetual balance with nature.

2) Guide reproduction wisely, improving fitness and diversity.

3) Unite humanity with a living new language.

4) Rule passion, faith, tradition and all things with tempered reason.

5) Protect people and nations with fair laws and just courts.

6) Let all nations rule internally resolving external disputes in a world court.

7) Avoid petty laws and useless officials.

8) Balance personal rights with social duties.

9) Prize truth, beauty, love, seeking harmony with the infinite.

10) Be not a cancer on the earth. Leave room for nature. Leave room for nature.

Βρήκα μεταφρασμένες τις «Εντολές» στο

Τα σχόλια δικά σας
"Ανυπομονώ να δω όλο και περισσότερους ανθρώπους πρόθυμους ν' αντισταθούν στην κατεύθυνση στην οποία οδηγείται ο κόσμος μας..."
Rachel Corrie
Άβαταρ μέλους
Astrea
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Irc ψευδώνυμο: Astrea

Δημοσίευση από Astrea » Τρί 26 Ιαν 2010, 16:36

Η Yioko Ono (ποτέ δεν την πήγα όπως και τον Τζον Λεννον) είπε πρόσφατα…
"I want people to know about the stones ... We're headed toward a world where we might blow ourselves up and maybe the globe will not exist ... it's a nice time to reaffirm ourselves, knowing all the beautiful things that are in this country and the Georgia Stones symbolize that.

«Θέλω οι άνθρωποι να γνωρίζουν για τις πέτρες… Οδεύουμε προς έναν κόσμο όπου μπορούμε να μας τινάξουμε στον αέρα και που μπορεί η σφαίρα να μην υπάρχει… είναι καλός ο χρόνος να αυτό-επιβεβαιωθούμε, ξέροντας όλα τα όμορφα πράγματα που είναι σε αυτήν την χώρα και οι πέτρες της Γεωργίας συμβολίζουν αυτά.»

Τι θέλει να μας πει η ‘ποιητρια’ :thumbsdown: ?
"Ανυπομονώ να δω όλο και περισσότερους ανθρώπους πρόθυμους ν' αντισταθούν στην κατεύθυνση στην οποία οδηγείται ο κόσμος μας..."
Rachel Corrie
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator

Δημοσίευση από ArELa » Τρί 26 Ιαν 2010, 16:37

Αστρέα κουκλάρα μου, δεν ξέρω αν το'νιωσε κανείς εδώ μέσα μέχρι τώρα...
Ίσως εγώ να το νιώθω επειδή είχα τη χαρά να σε γνωρίσω κι από κοντά
(που δεν το πιστεύω να'ναι μόνο απ'αυτό, αλλά τέλος πάντων)...

Θα στο πω με μία φράση του συρμού και ο νοών νοείτω:

Τα σπας, γαζέλα! :urock: :clap:
.

Εικόνα

στο Youtube:
Άβαταρ μέλους
S3irios
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Irc ψευδώνυμο: EVAGELOS_s3irios
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από S3irios » Τρί 26 Ιαν 2010, 22:28

Ενδιαφερον το αρχικο βιντεο σχετικα με τον υπερπληθυσμο. Ομολογω οτι ειναι κατι το οποιο δεν το'χω ψαξει και πολυ. Παρολα αυτα πρεπει να να υπολογισουμε τα "διασπαρτα" κομματια φυσης που βρισκοντε στις εκαστοτε πολεις. Επισης, τα κτιρια τα οποια δεν ειναι σπιτια μας, αλλα ειναι εταιριες, οργανισμοι, νοσοκομεια, σχολεια, καταστηματα, κτηρια κυβερνητικα, επιστημονικα-ερευνητικα, ψυχαγωγικα κεντρα, ΔΡΟΜΟΙ κλπ κλπ κλπ κλπ κλπ τα οποια χρειαζοντε για την ζωη μας. Οποτε σχετικα απλα και προχειρα μπορω να υπολογισω αν οχι αλλο τοσο σε μεγεθος οσο εδειξαν στο βιντεο "σχηματικα" βεβαιως τουλαχιστον αλλα 2/3 της εκτασης που εδειξαν στην Αυστραλια θα χρειαζομασταν.ΑΝ σε αυτα προσθεσεις και καποιους πνευμονες πρασινου καθως και τα υπολοιπα 100δες διαφορετικα σε χρηση και λειτουργια διαφορετικα κτιρια που πρεπει να υπαρχουν συνολικα παμε σε μεγεθος 2,5 φορες πανω απο αυτο της Αυστραλιας.

Αν τωρα παλι σε ολα αυτα υπολογισουμε και συμφωνησουμε οτι:

* φυσικα οτι δεν μιλαμε για ενα ακραιο κομμουνιστικο καθεστως οπου ΟΛΟΣ ο κοσμος θα'χε ακριβως το ιδιο μεγεθος γης-σπιτιων
* μεσα στην εκταση που συμβοληθηκε πανω στην ηπειρο της Αυστραλιας υπαρχουν μερη τα οποια δεν μπορουν να κατοικηθουν η χτιστουν (οπως και σε καθε ηπειρο-στην Αυστραλια βεβαια ισως λιγοτερο) λογω τοπο-γεωγραφικων χαρακτηριστικων

Βλεπουμε οτι παμε σε 3πλασια μεγεθη.

Ολα αυτα τα λεω και ετσι χονδρικα, απλα για να δικαιολογησω το σκεπτικο μου οτι ΝΑΙ ΜΕΝ μας κοροιδευουν και η Γη δεν ασφυκτια απο τον υπερπληθυσμο, ΑΛΛΑ τα πραγμματα δεν ειναι και ετσι οπως τα παρουσιαζουν στο βιντεο.

Σιγουρα θα μπορουσαμε να κανουμε καλυτερη χρηση πορων.
Οικονομικοτερη χρηση της εκτασεως της Γης
Πιο φιλικη χρηση της εκτασεως της Γης
Και σιγουρα θα'μασταν σε πολυ καλυτερη κατασταση απο την σημερινη. Αλλα αυτο μονο ουτοπικο θα ηταν. Και σιγουρα κατι το τελειως φαντασιοπληκτο αν δεχθουμε οτι στην Γη δεν βρισκομαστε τοσο για αναψυχη (δυστυχως) αλλα για παιδευση-εκπαιδευση.
-)-I-(-

"...Ρε μπαγάσα! Περνάς καλά κεί πάνω,
κάνε πάσα καμμιά ματιά και χάμω..."

http://PlayBox.gr
-)-I-(-
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 27 Ιαν 2010, 00:34

Kατ'αρχάς πρέπει να καταλάβουμε το πνεύμα του βίντεο.
Δεν πρότεινε ασφαλώς να μετοικήσουμε όλοι στην Αυστραλία και να τσακώσουμε από ένα στρέμμα γης ο καθένας.

Δεν υποστηρίζει το εφικτό να στηθούμε ο ένας δίπλα στον άλλον και να κόψουμε την Αυστραλία σε τεμάχια, λέει πως ΑΝ γινόταν (υποθετικά πάντα) χωράει ΟΛΟΣ ο τρέχων πληθυσμός του πλανήτη σε τόσο χώρο, στα 3/4 της Αυστραλίας δηλαδή. Περισσεύει και ένα μέρος του Κουίνσλαντ. Είπε σε ποια έκταση χωράει όλος ο πληθυσμός σε σχετικά άνετο περιβάλλον για τον καθένα ξεχωριστά (1 στρέμμα ο καθένας κάνει 3-4 σε μια μέση οικογένεια).

Σκεφτείτε τώρα τις Ηπείρους που απομένουν ΑΔΕΙΕΣ αν (υποθετικά πάντα επαναλαμβάνω) μαζευόταν όλος ο πληθυσμός εκεί. Κι αν λέμε για βουνά φαράγγια κλπ, ας συνυπολογίσουμε ότι στις μεγαλουπόλεις ζει ο καθένας μας σε λίγα τετραγωνικά μέτρα με τοίχους ενδιάμεσα.

Και για να μην το κουράζουμε, ας πάμε στην ουσία. Τα νούμερα που δίνει για την ανθρώπινη διαβίωση όλων, είναι περίπου: 7.603.200.000 κτήματα-αγροτεμάχια, πείτε τα όπως θέλτε, του ενός στρέμματος έκαστο. Αν τα διαθέτει αυτά μια νησο-ήπειρος σαν την Αυστραλία, λέτε να μην υπάρχουν ΑΝΕΤΑ σ'ολόκληρο τον πλανήτη;

Δεν μιλάμε για το εφικτό, μιλάμε για το δυνητικό.

Είναι μια παρουσίαση που αποδεικνύει πρακτικά και αριθμητικά ότι χωράμε όλοι και με το παραπάνω, ΣΥΝ το δεδομένο ότι ο πλανήτης μπορεί να συντηρήσει διατροφικά (και όχι μόνον) τους πάντες και πάλι με το παραπάνω.

Υπερτονίζω τα λόγια με τα οποία έκλεισε το βίντεο, που προσωπικά θεωρώ ότι αντανακλούν την ουσία στην οποία θα'πρεπε να σταθούμε όλοι, αντί να στεκόμαστε σε λεπτομέρειες που έτσι κι αλλιώς δεν παίζουν τώρα.

Κλείνει λέγοντας:

Δεν έχει υπερπληθισμό ο πλανήτης. Απλά η διαχείρισή του είναι πολύ κακή.

Μην αμφιβάλλετε ότι η κακή διαχείριση είναι εσκεμμένη και μεθοδική.

Σοφόν το σαφές. :cool:
.

Εικόνα

στο Youtube:
Άβαταρ μέλους
KELAINO
Δόκιμος
Δόκιμος
Irc ψευδώνυμο: Κελαινώ

Δημοσίευση από KELAINO » Τετ 27 Ιαν 2010, 00:36

Astrea έγραψε:Η Yioko Ono (ποτέ δεν την πήγα όπως και τον Τζον Λεννον) είπε πρόσφατα…
"I want people to know about the stones ... We're headed toward a world where we might blow ourselves up and maybe the globe will not exist ... it's a nice time to reaffirm ourselves, knowing all the beautiful things that are in this country and the Georgia Stones symbolize that.

«Θέλω οι άνθρωποι να γνωρίζουν για τις πέτρες… Οδεύουμε προς έναν κόσμο όπου μπορούμε να μας τινάξουμε στον αέρα και που μπορεί η σφαίρα να μην υπάρχει… είναι καλός ο χρόνος να αυτό-επιβεβαιωθούμε, ξέροντας όλα τα όμορφα πράγματα που είναι σε αυτήν την χώρα και οι πέτρες της Γεωργίας συμβολίζουν αυτά.»

Τι θέλει να μας πει η ‘ποιητρια’ :thumbsdown: ?
Η Γιόκο Όνο (που είναι και γαμώ τα άτομα, σε αντίθεση με το Λένον που ήταν φλούφλης) θέλει να πει πως το μπλαμπλα πάνω στις πέτρες περιγράφει μια ιδεατή κατάσταση, η οποία αν επικρατούσε στον πλανήτη δε θα οδεύαμε στην καταστροφή όπως κάνουμε τώρα. Ίσως εννοεί πως η πνευματική αφύπνηση και ανέλιξη της ανθρωπότητας συμβολίζεται από τα κοτρώνια και το κείμενό τους;
Δυστυχώς, σκοντάφτει εκεί που σκοντάφτουν όλα τα ουτοπιστικά ηθικοκοινωνικοπολιτικά συστήματα (κομμουνισμός, νεοφιλελευθερισμός, χριστιανισμός, εθνικοσοσιαλισμός.. ... ) που αν επικρατούσαν θα σωζόμαστάνε: στην ανθρώπινη φύση.
Just close your eyes and smell the seagulls
Άβαταρ μέλους
Polikos Arkoudos
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης

Δημοσίευση από Polikos Arkoudos » Τετ 27 Ιαν 2010, 00:48

Σου διέφυγε η γονιδιακή ελίτ των 500 εκατ.
Και είναι κάτι σημαντικό , για να το προσπερνάμε έτσι. :cool:

-Κωστής Παλαμάς-
Άβαταρ μέλους
S3irios
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από S3irios » Τετ 27 Ιαν 2010, 16:28

Βικυ μου μου φαινεται οτι αυτη τη φορα εσυ με προχειρο-διαβασες, καθοτι ξερεις τον τροπο μου και τον τροπο που εκφραζομαι. Το "(υποθετικα παντα)" ειναι τελειως φαιδρο χαζο και ανουσιο. Και αν το θες διαφορετικα, Ως "υποθετικα παντα" Λαβε την δικη μου αναλυτικη και πιο συγκεκριμενη "υποθεση" που κανω παραπανω. Ειναι μεν υποθετικη , ειναι δε πιο κοντα στην πραγμματικοτητα.

Οσον αφορα το συμπερασμα τα ιδια λεμε.
-)-I-(-

-)-I-(-
Άβαταρ μέλους
Aristogenos
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Καμμένος Ιδεογραφίτης

Δημοσίευση από Aristogenos » Τετ 27 Ιαν 2010, 17:39

paraplanisi έγραψε:Σου διέφυγε η γονιδιακή ελίτ των 500 εκατ.
Ίσως το θέσουν έτσι αλλά από όσο έχω ερευνήσει το 500εκ δεν είναι καμία γονιδιακή ελίτ. Αυτοί είναι πολύ λιγότεροι , οι υπόλοιποι θα είναι οι "γονιδιακοί σκλάβοι" που θα χρειάζονται γιαν αν ζούν την "ζωή χαρισάμενοι" η ελίτ που τα προωθεί και προσπαθεί να είναι υπό τον έλεγχο πίσω όλα αυτά.
Πολύ γενικά θα πώ ότι άν κατορθώσουν να βάλουν το τσιπάκι , μιάς και μέσω σημάτων θα μετατρέψουν τον άνθρωπο σε άβουλο και χωρίς συναισθήματα ανθρωποειδή (πράγμα που βλέπουμε ήδη να συμβαίνει και τώρα κατά κάποιο τρόπο)...η τουλάχιστον σε ένα ανθρωποειδές που δεν θα έχει γνώμη , η δεν θα αντιδρά για τίποτα , τοτε θα μειώσουν τον πλυθησμό κατά το σχέδιό τους...η τουλάχιστον θα το προσπαθήσουν και αυτό.
Μέχρι τώρα έχουν υπνώσει τον άνθρωπο, κρατώντας τον σε ένα είδος καταστολης πνεύματος και δειξιού ημισφαιρίου σκέψης, κάπως όπως μας περιγράφει ο ΠΛάτων στην παραβολή του σπηλαίου(Πολιτεία βιβλίο Ζ αλλά και Πρόκλος στην ανάλυση της πολιτείας), είτε με θρησκείες που αντιφάσκουν , η και αποκρύπτοντας πνευματιστική γνώση, καταστρέφοντας πολιτισμούς, παραποιώντας ιστορία,και ρποσφάτως με κάθε λογής πλύση εγκεφάλου, ηλεκτρομαγνητικών κυμάτων , φαρμάκων.
Έχουν προωθήσει κατα κόρον την απλή λογική (αριστερό ημισφαίριο)σαν μέσω δημιουργικής σκέψης , ενώ είναι το μέσο φιλτραρίσματος της δημιουργικής σκέψης (δεξι ημισφαίριο εγκεφάλου.....) (Ας δούμε και την παραβολή ε τόν Ηνίοχο και ίσως να καταλάβουμε περισσότερα γι αυτό.) Προτείνω και μελέτη NLP για ποιό ολοκληρωμένη κατανόηση του θέματος αυτού.
...Γενικώς ότι μπορούν να αντιστρέψουν το κάνουν....και εδώ θέλει προσοχή.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator

:

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 27 Ιαν 2010, 17:49

Αφού πω ότι προσυπογράφω με χέρια και με πόδια όσα τοποθετεί ο Αριστόγενος εδώ, προχωράω στον φίλτατο Βαγγέλη:
S3irios έγραψε:Βικυ μου μου φαινεται οτι αυτη τη φορα εσυ με προχειρο-διαβασες, καθοτι ξερεις τον τροπο μου και τον τροπο που εκφραζομαι. Το "(υποθετικα παντα)" ειναι τελειως φαιδρο χαζο και ανουσιο. Και αν το θες διαφορετικα, Ως "υποθετικα παντα" Λαβε την δικη μου αναλυτικη και πιο συγκεκριμενη "υποθεση" που κανω παραπανω. Ειναι μεν υποθετικη , ειναι δε πιο κοντα στην πραγμματικοτητα.

Οσον αφορα το συμπερασμα τα ιδια λεμε.
Βαγγέλη τι ακριβώς δεν έπιασες ή δεν είπα σωστά;
Ποιος είπε κατ'αρχάς ότι απαντούσα ειδικά σ'εσένα στο ποστ μου αυτό;

Τώρα απαντώντας όντως στο δικό σου ποστ, θα σου πω οτι διίσταμαι σε ένα: ότι για μένα το υποθετικό δεν είναι καθόλου φαιδρό=χαζό=ανούσιο. Με τη χρηση υποθέσεων εργασίας έχουν γίνει οι καλύτερες μελέτες, έχουν βρεθεί οι καλύτερες λύσεις σε πολλά ζητήματα, σε πολλά έργα..

Πέραν αυτού, στο ποστ μου δεν στάθηκα μόνο σε υποθέσεις εργασίας, έβαλα και δεδομένα με αριθμούς κι όχι με φούμαρα και αερολογίες που θα μπορούσα εγώ κι ο καθένας μας να πει. Μεταφέροντας ξανά μια συγκεκριμένη παράγραφο, θα κλείσω μ'αυτήν που δεν είναι καθόλου υποθετική, αλλά η ουσία του ζητήματος:
Και για να μην το κουράζουμε, ας πάμε στην ουσία. Τα νούμερα που δίνει για την ανθρώπινη διαβίωση όλων, είναι περίπου: 7.603.200.000 κτήματα-αγροτεμάχια, πείτε τα όπως θέλτε, του ενός στρέμματος έκαστο. Αν τα διαθέτει αυτά μια νησο-ήπειρος σαν την Αυστραλία, λέτε να μην υπάρχουν ΑΝΕΤΑ σ'ολόκληρο τον πλανήτη;

Είναι μια παρουσίαση που αποδεικνύει πρακτικά και αριθμητικά ότι χωράμε όλοι και με το παραπάνω, ΣΥΝ το δεδομένο ότι ο πλανήτης μπορεί να συντηρήσει διατροφικά (και όχι μόνον) τους πάντες και πάλι με το παραπάνω.
(αν δε διαφωνείς μ'αυτό, δεν έχουμε τίποτα να χωρίσουμε :wink: )
.

Εικόνα

στο Youtube:
Άβαταρ μέλους
Polikos Arkoudos
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης

Δημοσίευση από Polikos Arkoudos » Τετ 27 Ιαν 2010, 20:19

Aristogenos έγραψε:
paraplanisi έγραψε:Σου διέφυγε η γονιδιακή ελίτ των 500 εκατ.
Ίσως το θέσουν έτσι αλλά από όσο έχω ερευνήσει το 500εκ δεν είναι καμία γονιδιακή ελίτ. Αυτοί είναι πολύ λιγότεροι , οι υπόλοιποι θα είναι οι "γονιδιακοί σκλάβοι" που θα χρειάζονται γιαν αν ζούν την "ζωή χαρισάμενοι" η ελίτ που τα προωθεί και προσπαθεί να είναι υπό τον έλεγχο πίσω όλα αυτά.
το ίδιο είπα
και οι σκλάβοι θα είναι γονιδιακά επιλεγμένοι :cool:

-Κωστής Παλαμάς-
Άβαταρ μέλους
S3irios
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από S3irios » Πέμ 28 Ιαν 2010, 00:19

Βικυ... Το ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ:
ArELa έγραψε:"(υποθετικα παντα)"
που ανεφερες στο πρωτο ποστ σου. Οχι οι υποθεσεις που κανουμε ως ανθρωποι προκειμενου να φτασουμε τις σκεψεις μας λιγο πιο μακρυα.

Απλα σου ειπα οτι οι αριθμοι και τα στρεμματα γης κλπ κλπ οπως τα θετει ο συγκλεκριμενος κυριος δεν αντιπροσωπευουν ΟΥΤΕ στο ενα εκατομμυριοστο την
ArELa έγραψε:ανθρώπινη διαβίωση όλων
Την ανθρωπινη υπαρξη για λιγες μερες ναι. Την ανθρωπινη διαβιωση ουτε υποθετικα ουτε δυνητικα ουτε φαντασιοπληκτα . Αυτο λεω. και για να το κανω πιο λιανα.. Σαν χωρος και παλι τελειως υποθετικα(αλλα πολυ πιο ουσιαστικα) , για την ανθρώπινη διαβίωση οχι απαραιτητα στην Αυστραλια και ΟΧΙ απαραιτητα ολη η ανθρωποτητα μαζεμενη σε μια ηπειρο, χρειαζεται περιπου 3πλασιος χωρος απο αυτον που ανεφερε ο κυριος του βιντεο. :xara: :xara: :xara:
-)-I-(-

-)-I-(-
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator

Δημοσίευση από ArELa » Πέμ 28 Ιαν 2010, 00:40

Σορι φίλε Βαγγέλη, διαφωνώ. Τα νουμερα στα δικά μου μάτια είναι σαφή. Και ακριβώς επειδή πείσθηκα, αποφάσισα να μεταφράσω το συγκεκριμένο να το επεξεργαστούν και άλλοι.

Σύμφωνα με τη δική μου απλή νοητική διεργασία, τόσα επί τόσα μας κάνουν τόσα. Και οι αναγκαίες εκτάσεις, υπάρχουν διαθέσιμες στη νηοστή στον πλανήτη. Συνεπώς το δήθεν "πρόβλημα" του υπερπληθυσμού, (με το οποίο μας ποτίζουν από τότε που ήμασταν ένα δις μπάι δε γουέι) επιβεβαιώθηκε και επικυρώθηκε στο μυαλό μου αμετακλήτως, ως άλλο ένα τερατώδες ψέμα αυτών που νομίζουν ότι ο πλανήτης τους ανήκει κι ότι μπορούν να το παίζουν θεοί στη δική μας μοίρα. To ψέμα του υπερπληθυσμού δείχνει και τις προθέσεις, και έχει ήδη καταδείξει και τις ενέργειες και τα "μέτρα" που παίρνουν για να μας σκοτώνουν αργά αλλά σταθερά, και μέσα από αεροψεκασμούς, και μέσα απ'το νερό, και μέσα από μεταλλαγμένα τρόφιμα και μέσα από φαρμακευτικά σκευάσματα και εμβόλια και φυσικά μέσα από πολέμους.

Ασφαλώς αυτό δε σημαίνει ότι το ίδιο επιβεβαιώνεται στη σκέψη όλων. Είναι αναφαίρετο δικαίωμά σου να συγκλίνεις με την λογική που προπαγανδίζει η άλλη πλευρά εδώ και αιώνες, και ασφαλώς σέβομαι την οπτική σου, απλά δεν τη δέχομαι ως σωστή.

Φυσικά δεν έχω καμία πρόθεση ούτε επιμονή ή πρεμούρα να σε πείσω οτι η δική μου (και του βίντεο και πολλών άλλων ευτυχώς) οπτική είναι σωστή. Έκανα ένα δεύτερο επεξηγηματικό ποστ (μετά το βίντεο) για να αναλύσω τη σκέψη μου, και αυτό αρκεί. Από 'κει και πέρα, η ελευθερία επιλογών στη σκέψη είναι δεδομένη και όπως το βλέπει ο καθένας στο φινάλε. :cool:
.

Εικόνα

στο Youtube:
Άβαταρ μέλους
S3irios
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από S3irios » Πέμ 28 Ιαν 2010, 14:06

..... τελευταιο μου reply γιατι δεν βγαζουμε ακρη με την καμμια.

ΣΥΝΦΩΝΩ ΓΑΜΩΤΟ ΜΟΥ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΨΕΜΑ Ο ΛΕΓΟΜΕΝΟΣ ΥΠΕΡΠΛΗΘΥΣΜΟΣ ΤΟΥ ΠΛΑΝΗΤΗ !!! ειναι η 3η φορα που το γραφω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Διαφωνω με τις "συγκεκριμενες" "υποθεσεις" του κυριου!!! ΔΕΝ μπορεις να μιλας για την ανθρωπινη διαβιωση λεγοντας οτι πολυ απλα δινεις ενα στρεμμα στον καθενα και τελειωσες!!!

1) Η λες οτι αν ολοι οι ανθρωποι του πλανητη μαζευοντουσαν εχοντας 2 μετρα χωρου ο καθενας, διπλα διπλα, θα χωρουσαν ολοι σε ενα νησι του ειρηνικου (παραδειγματος χαριν)

2) Η παρουσιαζεις μια υποθετικη μεν αλλα υλοποιησιμη ιδεα!!!!!

Δεν μπορεις κυριε Χ μου να μου αντιστοιχεις 1 στρεμμα στον καθε ανθρωπο στην υποθεση σου, προκειμενου να περνας το μηνυμα της ανθρωπινης ΔΙΑΒΙΩΣΗΣ και απο την αλλη να μην αναφερεις ΟΟΟΟΟΛΛΛΑΑΑΑΑ τα υπολοιπα χαζα που χρειαζεται μια "ενοποιημενη" μεν, μεγαλη δε κοινωνια ανθρωπων για να επιζησει!!!

ΔΕΝ υπαρχει κατι το ενδιαμεσο που να μην κρυβει ή σκοπιμοτητες ή απλα φαιδρες αποψεις.
-)-I-(-

-)-I-(-
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator

Δημοσίευση από ArELa » Πέμ 28 Ιαν 2010, 15:33

S3irios έγραψε:..... τελευταιο μου reply γιατι δεν βγαζουμε ακρη με την καμμια.
Αφού δε βγάζουμε γιατί το κουράζεις; Δέξου ότι διαφωνούμε και τέλος.

Διαφωνω με τις "συγκεκριμενες" "υποθεσεις" του κυριου!!! ΔΕΝ μπορεις να μιλας για την ανθρωπινη διαβιωση λεγοντας οτι πολυ απλα δινεις ενα στρεμμα στον καθενα και τελειωσες!!!
Μπορείς να συνεχίσεις να διαφωνείς. Εκατοντάδες άλλοι που κατάλαβαν το πνεύμα "του κυρίου" κι εγώ μαζί μ'αυτούς, συμφωνούμε απολύτως.

1) Η λες οτι αν ολοι οι ανθρωποι του πλανητη μαζευοντουσαν εχοντας 2 μετρα χωρου ο καθενας, διπλα διπλα, θα χωρουσαν ολοι σε ενα νησι του ειρηνικου (παραδειγματος χαριν)
Όπου το ΑΝ η λέξη κλειδί εδώ για να καταδείκνυε την υπόθεση εργασίας που αποδεικνύει ΜΟΝΟΝ σε πόση έκταση ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΟΧΙ ΠΡΕΠΕΙ να χωρέσουνε και τα 6 δις, και ΔΕΝ προσπαθεί να μας στείλει όλους για καγκουρώ. :ouf:

2) Η παρουσιαζεις μια υποθετικη μεν αλλα υλοποιησιμη ιδεα!!!!!

Είδες που δεν με προσέχεις; :dash3: Και το επανέλαβα και 2 φορές. (και στο αρχικό μου ποστ με το οποίο διεφώνησες) Και το υπεγράμμισα κι όλας! :hitlol: Ώρα να το μεγενθύνω μπας και το δεις αυτή τη φορά. :geek:

Δηλαδή, δεν λέμε για κάτι που μπορεί να γίνει, αλλά για κάτι που ΑΝ παλαβώναμε όλοι και παίρναμε των ομματιών μας για Αυστραλία, καταδεικνύει με αριθμούς όχι φαντασιώσεις, ότι θα χώραγε όλος ο πληθυσμός σε μια νησιδοήπειρο. Ή στην έκταση του Τέξας αν στη σπάει η Αυστραλία τέλος πάντων.

για ποια υλοποιήσιμη ιδέα μου λες? :conf: :conf: :conf: μήπως δεν γίνεται κατανοητή η φράση μου; :shock: Ή μήπως δεν γίνεται κατανοητό τι εννοούμε όταν λέμε "υπόθεση εργασίας" ?

Δεν μπορεις κυριε Χ μου να μου αντιστοιχεις 1 στρεμμα στον καθε ανθρωπο στην υποθεση σου, προκειμενου να περνας το μηνυμα της ανθρωπινης ΔΙΑΒΙΩΣΗΣ και απο την αλλη να μην αναφερεις ΟΟΟΟΟΛΛΛΑΑΑΑΑ τα υπολοιπα χαζα που χρειαζεται μια "ενοποιημενη" μεν, μεγαλη δε κοινωνια ανθρωπων για να επιζησει!!!
Ένα στρέμμα σε κάθε άνθρωπο για τη δική σου (μαμά, μπαμπάς, εσύ κι η γυναίκα σου) ή τη δική μου οικογένεια, θα σήμαινε 4 στρέμματα σε μια οικογένεια. Αδυνατείς να ΔΙΑΒΙΩΣΕΙΣ με 4 ΣΤΡΕΜΜΑΤΑ γης στη διάθεσή σου; Εγώ πάντως μπορώ ανετότατα!
ΔΕΝ υπαρχει κατι το ενδιαμεσο που να μην κρυβει ή σκοπιμοτητες ή απλα φαιδρες αποψεις.
Υπάρχουν πολλά, αρκεί να ψάξεις. Εγώ έδωσα ένα μικρό δείγμα που αποτελεί εφαλτήριο σκέψης για πολλούς και πάντως γόνιμης συζήτησης για το ψέμα των λαμογιών σε ό,τι αφορά τη δυνατότητα της γης να μας χωρέσει και να μας συντηρήσει. ΑΥΤΗ είναι η ουσία και εσύ το πας αλλού, ξεφεύγεις εντελώς απ'την ουσία, κολλώντας στο επιμέρους και ΚΑΘΑΡΑ ΥΠΟΘΕΤΙΚΟ σενάριο του πού θα μετακομίζαμε και πώς θα χωρίζαμε τα οικόπεδα. :help: :help:
.

Εικόνα

στο Youtube:
Άβαταρ μέλους
ICAROS
Δόκιμος
Δόκιμος
Έλαβε Likes: 2 φορές

Δημοσίευση από ICAROS » Πέμ 28 Ιαν 2010, 20:14

Τα περί "υπερπληθυσμού" προδίδουν τις σκέψεις τους για μείωση πληθυσμού. Και μάλιστα συγκεκριμένων λαών που θεωρούν "υποδεέστερους". Πώς έπληξαν την Αϊτή; Έτσι και παρόμοια. Και μάλιστα μετά τους "υπ(ο)αναπτύκτους" / "αναπτυσσομένους" σκοπεύουν να στραφούν και σε άλλους.
~ Ακραίο Επικοινωνιακό Φαινόμενο ~
Παλιγγίνης Ελευθέριος - HecarΧος HellΕυθερεύς
✩☿ Z ≡)))≡IΦI≡(((≡ ϟ ☿✩
✩∞ΙΑΟ∞✩
✩∞ΚΡΣ∞✩
✩☿ Z ≡)))≡IΦI≡(((≡ ϟ ☿✩
http://www.facebook.com/lpaliginis
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator

Δημοσίευση από ArELa » Πέμ 28 Ιαν 2010, 20:22

Ενα βιντεάκι που ανέβασα και είναι εδώ http://ideografhmata.gr/forum/viewtopic ... 366#p96366 (με υπότιτλους) καταδεικνύει το πλήγμα στην Αϊτή.
Αλλά δε μπαίνεις συχνά σ'αυτή την ενότητα για να τα παρακολουθείς. Προτείνω να το κάνεις. Η συμβολή σου σ'αυτά τα τόπικς, είναι δυνητικά σημαντική.
.

Εικόνα

στο Youtube:
Απάντηση

Επιστροφή στο “Νεα Τάξη Τραυμάτων”