Η απάτη της κλιματικής αλλαγής & της πράσινης ανάπτυξης

Εικόνα

Συντονιστής: Illuminus

Mantam Froufrou
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Φύλο: Γυναίκα

Re: CLIMATEGATE!

Δημοσίευση από Mantam Froufrou » Πέμ 10 Δεκ 2009, 02:29

Οκ, τώρα κατάλαβα. ΣΤην πράξη τώρα. Μήπως αρχικά να στείλουμε κάποιο μέιλ σε κανέναν δημοσιογράφο που θεωρούμε αξιόλογο; (δεν μου'ρχεται κανείς στο μυαλό :p αλλά ίσως έχετε εσείς καμία ιδέα).
Αν δεν πάρουμε απάντηση, μπορούμε να αρχίσουμε τα τηλέφωνα.
Να συντάξουμε κανένα μήνυμα και να το στείλουμε ως ΙΔΕΟ;
Την ψυχοθεραπεία μου την κάνω εδώ: http://www.alchemyofnature.blogspot.gr/
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Έδωσε Likes: 1129 φορές
Έλαβε Likes: 1844 φορές

Δημοσίευση από ArELa » Πέμ 10 Δεκ 2009, 02:35

Από τις αρχές του 20ου αιώνα, σημειώνονται αυξήσεις στο μέσο όρο θερμοκρασιών στον πλανήτη. Αυτό το δεδομένο, η (τεράστια) μερίδα των κλιματολόγων-σκεπτικιστών, δεν το αμφισβητεί. Αμφισβητεί τα στοιχεία των λαμογιών που καταστροφολογούν. Οι σκεπτικιστές αποδίδουν την αύξηση αυτή της θερμοκρασίας στον ήλιο και τη διάταξη των πλανητών, ισχυριζόμενοι ότι έχει ξανασυμβεί και σε βαθύτερο παρελθόν και δεν είναι κάτι πρωτοφανές.
Και συμπληρώνω. Τα λαμόγια αντίθετα με τους σκεπτικιστές, αποδίδουν την αύξηση των θερμοκρασιών στον ήλιο όπως προείπα, ενώ τα λαμόγια το αποδίδουν στο CO2, μας πασάριζαν φούμαρα απ'το 73 και μετά για φαινόμενα του θερμοκηπίου, ώσπου μετά από σχεδόν 40 χρόνια, κατάφεραν να δαιμονοποιήσουν το διοξείδιο του άνθρακα στις συνειδήσεις κάμποσων γενεών...Ή έτσι νομίζουν. Αν αλλάζω εγώ οπτική που που πιπιλάνε το μυαλό καμιά 40ριά χρόνια, θέλω να ελπίζω ότι θα αναθεωρήσουν γρηγορότερα οι νεότεροι μου.

Οκ, τώρα κατάλαβα. ΣΤην πράξη τώρα. Μήπως αρχικά να στείλουμε κάποιο μέιλ σε κανέναν δημοσιογράφο που θεωρούμε αξιόλογο; (δεν μου'ρχεται κανείς στο μυαλό :p αλλά ίσως έχετε εσείς καμία ιδέα).
Αν δεν πάρουμε απάντηση, μπορούμε να αρχίσουμε τα τηλέφωνα.
Να συντάξουμε κανένα μήνυμα και να το στείλουμε ως ΙΔΕΟ;
All the above! :thumb: Αλλά αυτή τη φορά θα το οργανώσουμε αργά-σταθερά και δεν αφήνω τον παρορμητισμό μου να με συνεπάρει. Ήδη κάνω κρούσεις στο φέισμπουκ που έχω κόνταντς τον Σπηλιωτόπουλο και τον Λιαρέλη (οι οποίοι κάνουν τις πάπιες). Μόλις μελετήσω/ουμε -εμπεδώσω/σουμε καλά τα στοιχεία, θα αρχίσουν οι κρούσεις. Θα στείλουμε οργανωμένα, όλοι μαζί (θα τα συντάξουμε μαζί) επιστολές διαμαρτυρίας, ε-μαιλς, και θα τους μουρλάνουμε στα τηλέφωνα. Βήμα βήμα όμως, για να γίνει κάτι σωστό αυτή τη φορά που να'χει απήχηση. Θα καλούμε και άλλους αν είμαστε σε άλλους χώρους, γιατί όσο περισσότεροι μαζευτούμε (εντός και εκτός ΙΔΕΟ) τόσο αποτελεσματικότεροι θα είμαστε. Έτσι το σκέφτομαι αρχικά. Θέλω και τις δικές σου σκέψεις...
.

Εικόνα

I faced it all and I stood tall, and did it my way....

Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...

στο Youtube:
http://www.youtube.com/user/vasoula2908/featured
https://www.youtube.com/user/vasoula2908asteria
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator

Δημοσίευση από ArELa » Πέμ 10 Δεκ 2009, 02:50

Να πω και 2 ατάκες από ΥΤμπερς που μου έμειναν:

Ο ένας είπε: "Ναι ρε, νιώθω έντονη την υπερθέρμανση του πλανήτη κάθε χειμώνα που φτυαρίζω ένα κάρο χιόνια απ'την αυλή μου. "

(δεν απάντησα σ'αυτό, ήταν απολαυστικό και άξιζε να μείνει ανέγγιχτο)

ο άλλος είπε:

"το 2012 δε θα'ναι το τέλος του κόσμου, θα'ναι το τέλος της βασιλείας της ελίτ. Η πτώση τους. Και θα'ρθει μια νέα τάξη."

Εκεί απάντησα:

"Ούτε εγώ πιστεύω στα καταστροφολογικά σενάρια. Αλλά έλεος, όχι άλλες νέες τάξεις. Πήξαμε από δαύτες. Καλύτερα ελεύθεροι σαν το σύμπαν, που λειτουργεί ρολόι μέσα από το φαινομενικό χάος του που έχει τη δική του ξέχωρη και παμπάλαιη τάξη"
.

Εικόνα

στο Youtube:
Divine Sinner

Δημοσίευση από Divine Sinner » Πέμ 10 Δεκ 2009, 03:04

Θα εχει ενδιαφέρoν να δουμε στις επόμενες ημέρες το θέμα σε συνάρτηση με την διάσκεψη του ΟΗΕ για το κλίμα
Άβαταρ μέλους
Nightrider
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Φύλο: Άνδρας

Δημοσίευση από Nightrider » Πέμ 10 Δεκ 2009, 04:33

ArELa έγραψε:Δείτε

Σχόλιο που ανέβασα και στο more info μου:

1/ Η ημερομηνία έναρξης του Live Earth είναι 7/7/2007 το οποίο απλώθηκε σε 7 Ηπείρους Πολλά τα εφτάρια(Είναι γνωστό ότι για την ελίτ της παγκοσμιοποίησης, η αριθμολογία έχει ιδιαίτερη σημασία.) Σημαδιακό-μελετημένο ή συμπτωματικό, λοιπόν; Ας εξάγει ο καθένας τα συμπεράσματά του μόνος του.

2/ Μιλάνε πλέον ανοιχτά ΟΙ ΙΔΙΟΙ για παγκόσμια διακυβέρνηση, επιβολή φόρων. Οι δηλώσεις τους είναι σαφείς. Εμείς πότε θα χωνέψουμε τι σχεδιάρες εξυφαίνουν στην καμπούρα μας;
Ενδιαφέροντα όλα αυτά περί απάτης και φορολόγησης CO2 (αν και τα περισσότερα αγαθά και υπηρεσίες που αναφέρονται φορολογούνται ήδη) άλλως τε η επιβολή νέων φόρων είναι το μέλημα κάθε κυβερνήσεως και φυσικά η εφεύρεση νέων φόρων!

Ομως πότε έγιναν 7 οι ήπειροι; Απ' όσα γνωρίζω οι ήπειροι ήταν 5 (6 αν θεωρήσουμε και την Ανταρκτική ως ήπειρο), η 7η ποιά είναι; (Η δική μας Ήπειρος δεν "παίζει" να είναι σίγουρα :loco:)
Η λέξη "χριστιανισμός" περιέχει κάποια παρεξήγηση γιατί ουσιαστικά υπήρχε μόνο ένας χριστιανός, αλλά κι εκείνος πέθανε πάνω στο σταυρό. -Νίτσε-
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator

Δημοσίευση από ArELa » Πέμ 10 Δεκ 2009, 09:14

Nightrider έγραψε:
Ενδιαφέροντα όλα αυτά περί απάτης και φορολόγησης CO2 (αν και τα περισσότερα αγαθά και υπηρεσίες που αναφέρονται φορολογούνται ήδη) άλλως τε η επιβολή νέων φόρων είναι το μέλημα κάθε κυβερνήσεως και φυσικά η εφεύρεση νέων φόρων!
Σωστά το λες ότι φορολογούνται ήδη, αλλά δε θα σταματήσουν εδώ. Αυτό είναι το αρχικό στάδιο στο οποίο μας βάζουν γλυκά γλυκά... (και καλά). Θα έρθουν επιπρόσθετες φορολογίες και δη στα καύσιμα-(βενζίνες- πετρέλαιο θέρμανσης) που θα μας γονατίσουν υποθέτω. Θα φορολογήσουν κυριολεκτικά και την εκπνοή μας.

Επίσης δεν είναι τυχαίο το γεγονός ότι το ζήτημα με το ασφαλιστικό άρχισε στην Ελλάδα (αλλά και σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες) όταν στην Αμερική πέρασε το νέο νομοσχέδιο "υγείας και περίθαλψης" που έχει κάνει τους αμερικάνους να παραμιλάνε.
Ομως πότε έγιναν 7 οι ήπειροι; Απ' όσα γνωρίζω οι ήπειροι ήταν 5 (6 αν θεωρήσουμε και την Ανταρκτική ως ήπειρο), η 7η ποιά είναι; (Η δική μας Ήπειρος δεν "παίζει" να είναι σίγουρα :loco:)
Δεν το λέω εγώ, αυτοί το λένε. Και όχι μόνο στο βίντεο που μετέφρασα. (το είδες αλήθεια; αν ναι, θέλω σχόλιά σου)
Δες και το άρθρο με τίτλο Live Earth Lights Up Seven Continents

Εννοούν τις: Βόρειο Αμερική, Νότιο Αμερική (θεωρούνται διαφορετικές ήπειροι) Ευρώπη, Ασία, Αφρική, Αυστραλία (Ωκεανία), Ανταρκτική.
Σύνολο επτά.

Εικόνα

http://www.enchantedlearning.com/geography/continents

Το θέμα φίλε μου δεν είναι οι επτά ήπειροι. Είναι ότι δε θ'αργήσουμε να λαλάμε όλοι πως... η μοναξιά έχει επτά πετσιά. :nuts:

ΥΓ. Πέγκι, σου έχω απαντήσει πάλι, στην προηγούμενη σελίδα.
.

Εικόνα

στο Youtube:
Mantam Froufrou

Δημοσίευση από Mantam Froufrou » Πέμ 10 Δεκ 2009, 13:57

Συμφωνώ με όλα. Μήπως να έρθουμε σ'επαφή και με κάποια μπλογκς; Δώστε μου δουλειά να κάνω! Αυτό δεν θα περάσει έτσι!!!
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator

Δημοσίευση από ArELa » Παρ 11 Δεκ 2009, 09:25

Mανάρα μου είσαι δεδηλωμένη, κεχρισμένη και επίσημη εκπρόσωπος των ΙΔΕΟ όπως κάθε μέλος μας που είναι ενεργό και πασχίζει να δώσει μηνύματα σωστά εδώ μέσα.

Σύνταξε- ας συντάξουμε όλοι μαζί αν θες (κι εσύ Αντώνη βάλε τη ρητορική σου σε δράση) αλλά κάνε ένα προσχέδιο - όταν βρεις το χρόνο, ενός όσο γίνεται συντομότερου μηνύματος με τα λινκς μας μέσα και με το λινκ του τελευταίου βίντεο, να το χώνουμε σ'όποιο μπλογκ ή στο φέις μπουκ αν έχουμε, για να διαδώσουμε την ουσία.

Εγώ λίαν συντόμως (απ'τα Χριστούγεννα και μετά) θα'χω hol στο μαγαζί, άρα κανέναν περιορισμό στην ογκοχρέωση, οπότε θα παίξω μπάλα κανονικά. Θα στείλω αυτό το μήνυμα και στο ειδησεογραφικό τμήμα κάθε μεγάλου καναλιού σ'αυτή τη χώρα (και στον κύριο Τριανταφυλλόπουλο μα θες, να δούμε πόσο τιμητής της πραγματικής ενημέρωσης είναι :loco: ) κράζοντάς τους άπαντες κανονικότατα.
.

Εικόνα

στο Youtube:
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator

Δημοσίευση από ArELa » Παρ 11 Δεκ 2009, 10:03

Επιπρόσθετα να πω σ'αυτό το σημείο, κάτι που ξέχασα ως τώρα.

Όπως έχουμε ήδη εδραιώσει, το κλιματολογικό έπαιζε πολύ -εδώ και παααααααρα πολλά χρόνια- σαν μέσο χειραγώγησης των πολλών από τους λίγους.

Θυμήθηκα λοιπόν ότι στις αρχές της δεκαετίας του '70, έπαιζαν μεν με το κλιματολογικό αλλά μας βάραγαν άλλο εκφοβιστικό τροπάρι. Το αντίστροφο. Ότι ο πλανήτης παγώνει και θα κρουσταλιάσουμε, θα γίνουμε παγωτά κασάτα, γι'αυτό πρέπει να παράγουμε όσο το δυνατόν περισσότερο διοξείδιο του άνθρακα, για να "θερμαίνεται" ο πλανήτης. Βρε πώς αλλάζουν οι καιροί.... :loco: Βόλευε βλέπετε η υπερπαραγωγή διοξειδίου τότε, (ή έτσι νόμιζαν οι ηλίθιοι) για να κόψει η εργατιά της διεκδικήσεις της για πενθήμερα και άλλα τέτοια απαράδεκτα για την τσεπούλα τους, και να δουλεύει ο κοσμάκης σαν τους είλωτες. Όταν μετά από μερικά χρόνια (λίγα) είδαν ότι δεν τους βγαίνει καλά αυτό, μας πέταξαν το πρώτο φούμαρο για την τρύπα του όζοντος. Κι αν τελικά είναι υπαρκτή και απειλητική η τρύπα του όζοντος (κάτι για το οποίο δεν πολυμιλάνε πια, αν έχετε προσέξει) δεν ήταν φυσικά απ'τις παραπανίσιες εκπομπές του γήινου πληθυσμού σε διοξείδιο. Ήταν μάλλον από ένα συστηματάκι βομβαρδισμού της ιονόσφαιρας που επινόησαν τα χρυσά μας, για να επιταχύνουν την υπερθέρμανση του πλανήτη και να κάνουν αυτή την θεωρία (της υπερθέρμανσης) το επόμενο εκφοβιστικό φούμαρο που θα μας πασάριζαν.

Τώρα οι άνθρωποι αρχίζουν να συνειδητοποιούν πολλά, διότι τώρα, πέρα από την κατάρα της σαπίλας που εντείνει τις προσπάθειές της για ολοκληρωτικό έλεγχο των μαζών, υπάρχει παράλληλα και η ευλογία της ενημέρωσης που ενώ στο παρελθόν ο σκεπτόμενος άνθρωπος, αυτός που ασφυκτιούσε στη νοητική χειραγώγηση των "ελεγκτών", σήμερα βρίσκει ένα είδος "λύτρωσης" στην πρόσβαση πραγματικών δεδομένων και στοιχείων που τον ενημερώνουν σφαιρικότερα, πληρέστερα, σωστά...Το διαδίκτυο που άφησαν να επεκταθεί πιστεύοντας πως θα'ταν άλλο ένα μέσο αποχαύνωσης του μέσου αστού-πολίτη, τους γύρισε μπούμερανγκ. Τώρα όσοι το ψάχνουν , ανοίγουν επιτέλους τα μάτια τους, ενώνοντας τα μαμημένα τα κομμάτια του παζλ. Παλιότερα εκ των πραγμάτων χάφταμε αθώα ό,τι μας πασάριζαν, και "φύτευαν" στο μυαλό μας, και όπως είπα, πρόκοψαν και ήκμασαν βασιζόμενοι/στηριζόμενοι σ'αυτή την αφέλεια/αθωότητα και τη βαθιά ριζωμένη "πίστη" του κόσμου (όσο παράλογη κι αν είναι, κι όσο κι αν λέγαμε τα αντίθετα) ότι οι κυβερνήσεις "μας προστατεύουν" ουσιαστικά. Τώρα ξεφλουδίζεται το κρεμμύδι, πέφτουν τα επικαλύμματά του ένα ένα και φαίνεται σιγά σιγά το εσωτερικό του. Τώρα χαλάνε οι εικόνες και απομυθοποιούνται οι ηγεταράδες για να φανούν στην τελική όπως πραγματικά είναι. Ασυνείδητα, απάνθρωπα και κερδοσκοπικά καθάρματα που στην πρεμούρα που έγινε μανία τους για παγκόσμιο έλεγχο-διοίκηση-διακυβέρνηση, κάνουν και ηλίθια λάθη που καταδεικνύουν ολοένα και περισσότερο τη σαπίλα τους, σ'αυτούς που έχουν τη δύναμη/θέληση να την ατενίσουν κατάματα.

Αν επέλθουν κάποιες καταστροφές το 2012 δε θα'ναι η πλήρης αποδεκάτιση της ανθρωπότητας, θα'ναι όλες κατά πάνω τους και θα επιφέρουν την πλήρη πτώση τους. Αυτό εύχομαι ολόψυχα, γιατί αυτό θα αποτελέσει τη σωτηρία του πλανήτη, όχι τα "μέτρα προστασίας" που δήθεν παίρνουν "για το καλό μας". Αμήν.

(έβγαλα πάλι τις κορώνες μου. Συγχωρήστε με :blush: )
.

Εικόνα

στο Youtube:
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator

Δημοσίευση από ArELa » Σάβ 12 Δεκ 2009, 12:58

Εντωμεταξύ η Αμερική, ο Καναδάς και άλλοι τόποι, έχουν γίνει κασάτα από τα χιόνια. Εμείς είχαμε δει παγόβουνα μέχρι και στην Αθήνα το '02 και το '04 αν θυμάμαι καλά (έκανα σκι και σλάλομ απ'το βουνό που μένω για να κατέβω), κατά τα άλλα ... "υπερθερμαίνεται" ο πλανήτης!

Καποτε πρέπει να πάψουμε να καταπίνουμε αβλεπί ό,τι μας πασάρει η επιστήμη- γιατί πολλά τα λαμογιάρικα πρόσωπά της... Έχει καταντήσει τελικά χειρότερο δόγμα κι απ'τα θρησκευτικά, και είναι ένα δόγμα που οι άνθρωποι ποτέ δεν αμφισβητούν.
.

Εικόνα

στο Youtube:
Mantam Froufrou

Δημοσίευση από Mantam Froufrou » Σάβ 12 Δεκ 2009, 18:48

Αυτό το τελευταίο μ'άρεσε πολύ για την επιστήμη. ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΑΛΗΘΕΙΑ! Και δεν βγάζεις με την καμία άκρη με κάτι τέτοιους. :) :clap: :rose:

(Για άρθρο/μήνυμα δεν ξέρω αν θα καταφέρω να γράψω, δεν έχω γράψει ποτέ άρθρο, μόνο λογοτεχνία! Αλλά, θα το παλέψω)
Divine Sinner

Δημοσίευση από Divine Sinner » Σάβ 12 Δεκ 2009, 20:44

Το θέμα ειναι πως το climategate ακουγεται καπως.
Η προπαγάνδα περι της κλιματικής αλλαγής δεν ειναι με την οποια μεγαλώσαμε και την εχουμε αποδεχθεί ως θέσφατο ειναι δύσκολο να ανατραπεί.
εδω ειναι δύσκολο να πεισουμε οτι υπάρχει η νεα τάξη αυτή καθ αυτή.
το οτι δεν υπερθερμένεται ο πλανήτης ειναι κατι που είναι ετοιμος ο κόσμος να ακούσει;
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator

Δημοσίευση από ArELa » Κυρ 13 Δεκ 2009, 17:14

Ίσως λιγότερο δύσκολο απ'όσο νομίζουμε...
Βλέπω τις θεάσεις των βίντεο που ανέβασα κι εγώ κι ο Ανώνυμος κι ο Ηρακλής, κι ο Μυκονιάτης, και είναι πάρα πολλές...

Αν μη τι άλλο καταδεικνύουν ότι ο κόσμος το ψάχνει, γίνεται υποψιασμένος και είναι λιγότερο πρόθυμος να καταπιεί ό,τι του πασάρουν αμάσητο.

Αν δεν πιστεύουν στην ύπαρξη της Νέας Τάξης, ζουν σε εξωπραγματική κοσμάρα, αφού οι ίδιοι οι "ιδρυτές" της, το δηλώνουν πλέον απροκάλυπτα.

ΥΓ: Αν δεν είδες το βίντεο που ανέβασα εδώ http://ideografhmata.gr/forum/viewtopic ... 333#p93333 καιρός να το δεις. Είναι MUST. Και είναι μόνο 11 λεπτά, δεν θα σε κουράσει.
.

Εικόνα

στο Youtube:
Άβαταρ μέλους
Dhmellhn
Επίτιμος
Επίτιμος
Έδωσε Likes: 15 φορές
Έλαβε Likes: 49 φορές

Δημοσίευση από Dhmellhn » Κυρ 13 Δεκ 2009, 23:57

Το βίντεο έχει παίξει στην αντιπληροφόρηση και την Βεντέτα.

Μέσα σε αυτά τα πλαίσια διοργανώνονται πανηγύρια του τύπου: "Η Ώρα της Γης". Η μιντιακή προπαγάνδα, πλαισιωμένη από πανίσχυρους Χορηγούς, επιχειρεί μία τεράστιας έκτασης άσκηση υποταγής των ανθρωπίνων νοών με το να τους πείσει να αισθάνονται πανευτυχείς επειδή ακολουθούν τις προσταγές των. Ο νεοκαπιταλισμός, την προστασία του περιβάλλοντος θα την κάνει βιομηχανία. Θα λανσάρει καινούργια αυτοκίνητα, καινούργιες μορφές ενέργειας, καινούργιες τεχνολογίες, κανούργια προϊόντα οικολογικά, κάθε είδους. Και θα μας βάλει να τα αγοράζουμε, να τα χρησιμοποιούμε, να τα επιδοτούμε. Αυτοί που καταστρέφουν σήμερα το περιβάλλον, αύριο θα απαιτούν να τους πληρώσουμε για να το σώσουν.

Αυτή είναι η περιβόητη "Πράσινη ανάπτυξη" που επιχειρεί να μας πλασάρει ο ηλίθιος ο geoffrey.
Δεν έχουμε αιώνιους συμμάχους ούτε διηνεκείς εχθρούς. Τα συμφέροντά μας είναι αιώνια και διηνεκή. Αυτά έχουμε καθήκον να τα προασπίσουμε. (ΛΟΡΔΟΣ ΠΑΛΜΕΡΣΤΟΝ)
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator

Δημοσίευση από ArELa » Δευ 14 Δεκ 2009, 00:11

STAVRAETOS έγραψε:Το βίντεο έχει παίξει στην αντιπληροφόρηση και την Βεντέτα.
Χαίρομαι! Όσο περισσότερο διαδοθεί, τόσο το καλύτερο!
Μέσα σε αυτά τα πλαίσια διοργανώνονται πανηγύρια του τύπου: "Η Ώρα της Γης". Η μιντιακή προπαγάνδα, πλαισιωμένη από πανίσχυρους Χορηγούς, επιχειρεί μία τεράστιας έκτασης άσκηση υποταγής των ανθρωπίνων νοών με το να τους πείσει να αισθάνονται πανευτυχείς επειδή ακολουθούν τις προσταγές των. Ο νεοκαπιταλισμός, την προστασία του περιβάλλοντος θα την κάνει βιομηχανία. Θα λανσάρει καινούργια αυτοκίνητα, καινούργιες μορφές ενέργειας, καινούργιες τεχνολογίες, κανούργια προϊόντα οικολογικά, κάθε είδους. Και θα μας βάλει να τα αγοράζουμε, να τα χρησιμοποιούμε, να τα επιδοτούμε. Αυτοί που καταστρέφουν σήμερα το περιβάλλον, αύριο θα απαιτούν να τους πληρώσουμε για να το σώσουν.
Τα ίδια λέμε φίλε μου, μόνο που εμείς το πήγαμε λίγο παραπέρα. Να κάνουμε οργανωμένη και συντονισμένη κρούση στα ΜΜΕ, τηλεοράσεις και ραδιόφωνα και σε κυβερνητικά σάιτς, όπου μπορούμε τέλος πάντων, να το κάνουμε θέμα, ζητώντας το λόγο από τους δημοσιογράφους (?) που δεν αναφέρθηκαν πουθενά και καθόλου σ'αυτό. Είσαι να πάρεις έναν ενεργό ρόλο σ'αυτό; Να βοηθήσεις ας πούμε να συντάξουμε μια επιστολή; Η δική σου γλώσσα τσακίζει κόκαλα και θα'ταν χρήσιμο αυτό στην προσπάθειά μας.

Αυτή είναι η περιβόητη "Πράσινη ανάπτυξη" που επιχειρεί να μας πλασάρει ο ηλίθιος ο geoffrey.
Ο Τσέφρι, ο Κωστέφρι, ο Σαμαρέφρι, όλοι τα ίδια δουλικά είναι και όλοι σκύβουν στον ίδιο αφέντη. Πρέπει να ξεκολλήσουμε απ'τις τοπικές κομματικοϊδεολογικές αντιπαλότητες εδώ, να ενωθούμε όλοι, γαλάζιοι, πράσινοι, κίτρινοι ροζ, κι ανάρχια αν θέλουν, να καταλάβουν ότι δεν είμαστε μια κοιμώμενη μάζα επιτέλους. Το θέμα χτυπάει ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ κι όχι μόνο εμάς. Οι Αμερικάνοι αντιδρούν ήδη. Εμείς τρία πουλάκια κάθονται. Ποιοι είναι τα αμερικανάκια στην προκειμένη;
.

Εικόνα

στο Youtube:
Άβαταρ μέλους
Dhmellhn
Επίτιμος
Επίτιμος
Έδωσε Likes: 15 φορές
Έλαβε Likes: 49 φορές

Δημοσίευση από Dhmellhn » Δευ 14 Δεκ 2009, 00:48

Αυτή την εβδομάδα θα περάσω από το μαγαζί. Ναι, θα συμμετάσχω. Όσο για τον geoffrey, αυτός είναι τώρα πρωθυπουργός και αυτός τα ακούει. Άλλωστε, αυτός φέρνει και επισήμως την φούσκα της "πράσινης ανάπτυξης" μέσωι της κυβέρνησης.

Πάντως, να ξέρεις ότι δεν πρόκειται να δώσει κανείς σημασία. Ο λόγος γνωστός. Η μοναδική περίπτωση να βγει αυτό το θέμα είναι μέσα από τον "Αθέατο Κόσμο" του Χαρδαβέλλα το βράδυ της Τρίτης. Αλλά, θα πρέπει να συγκεντρωθεί άφθονο και τεκμηριωμένο υλικό ώστε να δικαιολογήσει μία τέτοια εκπομπή.
Δεν έχουμε αιώνιους συμμάχους ούτε διηνεκείς εχθρούς. Τα συμφέροντά μας είναι αιώνια και διηνεκή. Αυτά έχουμε καθήκον να τα προασπίσουμε. (ΛΟΡΔΟΣ ΠΑΛΜΕΡΣΤΟΝ)
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator

Δημοσίευση από ArELa » Δευ 14 Δεκ 2009, 02:23

STAVRAETOS έγραψε:Αυτή την εβδομάδα θα περάσω από το μαγαζί.
Να το δω και να μην το πιστέψω.

Ναι, θα συμμετάσχω.
:ups: :thumb:
Όσο για τον geoffrey, αυτός είναι τώρα πρωθυπουργός και αυτός τα ακούει. Άλλωστε, αυτός φέρνει και επισήμως την φούσκα της "πράσινης ανάπτυξης" μέσωι της κυβέρνησης.
Σ'αυτό έχεις απόλυτο δίκιο. Κι αν μπήκαν οι Ευρωπαίοι κύριοι μέσα πυροβολώντας και βγήκαν λιβανίζοντας, είναι γιατί εδραίωσαν ότι το παιδί είναι κατά δικό τους και θα τηρήσει την ατζέντα τους στο έπακρο...

Πάντως, να ξέρεις ότι δεν πρόκειται να δώσει κανείς σημασία. Ο λόγος γνωστός.
Είμαι αρκετά ρεαλίστρια ώστε να το γνωρίζω. Όμως δε θα μπορώ να κοιμάμαι ήσυχη τα βράδυα αν δεν κάνω ό,τι μπορώ, όποια προσπάθεια με τις μικρές μου έστω δυνάμεις, για να ανατρέψω το "εδραιωμένο" κλίμα.

Η μοναδική περίπτωση να βγει αυτό το θέμα είναι μέσα από τον "Αθέατο Κόσμο" του Χαρδαβέλλα το βράδυ της Τρίτης. Αλλά, θα πρέπει να συγκεντρωθεί άφθονο και τεκμηριωμένο υλικό ώστε να δικαιολογήσει μία τέτοια εκπομπή.
Παιδεύτηκα μόνη μου κάμποσες ώρες, έκατσα κι έμαθα τελικά η ξανθιά, να υποτιτλίζω βιντεάκια- να ρίχνω τους τίτλους δηλαδή μ'ένα προγραμματάκι. Αυτό σημαίνει ότι θα μεταφράζω μόνη μου βίντεο που έχουν ουσία και μπορούν να αποτελέσουν τεκμήρια...
Τόσο καιρό βασιζόμουν σε άλλα παιδιά για αυτό. Ο Ανώνυμος με είχε εξυπηρετήσει πολύ και συνεργαζόμασταν άριστα, αλλά πρέπει να λείψει. Οπότε μένοντας μόνη μου πάλι, αποφάσισα να το παλέψω κι έμαθα. Τώρα είναι θέμα διαθέσιμου χρόνου δικού μου μόνο...
.

Εικόνα

στο Youtube:
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator

Δημοσίευση από ArELa » Δευ 14 Δεκ 2009, 19:03

Για την περισυλλογή υλικού ξεκινάω με αυτή τη συνέντευξη.

O Άλεξ καλωσορίζει τον Λόρδο Christopher Monckton, Βρετανό πολιτικό, παλιότερα πολιτικό σύμβουλο της Μάργκαρετ Θάτσερ, νυν συμβουλο επιχειρήσεων και πολιτικών, συγγραφέα, αρθρογράφο και εφευρέτη. Ο Μόνκτον ήταν από τους πρώτους που άσκησε δριμύτατη κριτική για τα διαφυγόντα ε μέιλ που δημοσιεύτηκαν και την κομπίνα με την απάτη της θεωρίας για την κλιματική αλλαγή.

Υπενθυμίζω, αν δε βλέπετε από 'δω τους υπότιτλους, πάτε απ'ευθείας στο βίντεο εδώ http://www.youtube.com/watch?v=Y7QzXAM06pk και κλικάρετε στο τετράγωνο με το τρίγωνο κάτω δεξιά, και πάλι κλικ στο cc για επιλογή εμφάνισης captions.
.

Εικόνα

στο Youtube:
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 16 Δεκ 2009, 00:30

Αν δεν βλέπετε τους τίτλους, πάτε απ'ευθείας στο βίντεο
http://www.youtube.com/watch?v=EgGazJC5xIM
και υπενθυμίζω: κλικ στο κάτω δεξί τετράγωνο με το τρίγωνο μέσα του, και πάλι κλικ πάνω στο cc για ενεργοποίηση των captions

Χρειάζεται να τα δείτε και να τα διαδώσετε όπου μπορείτε, για να συνειδητοποιηθεί αυτό που παίζει σε όλη του την έκταση...
.

Εικόνα

στο Youtube:
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 16 Δεκ 2009, 10:31

Δε θα με χάλαγε και κανένα σχόλιο αν τα είδατε... :shock:

(μην θεωρηθεί εγωιστικό ή αυτάρεσκο το ότι δε θέλω να τα προσπεράσετε αυτά. Πραγματικά τα θεωρώ σημαντικά)
.

Εικόνα

στο Youtube:
Απάντηση

Επιστροφή στο “Νεα Τάξη Τραυμάτων”