ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΤΟΥ ΑΔΩΝΙ ΓΕΩΡΓΙΑΔΗ ΣΤΟ ΚΑΝΑΛΙ #ΕΛΛΑΝΙΟΝ

Ενδιαφέρουσες συζητήσεις στο #ideografhmata, το #Γράψε_Ελληνικά_ΜΠΟΡΕΙΣ και άλλα - Οδηγίες σύνδεσης (Προσβάσιμο μόνο στα εγγεγραμμένα μέλη)
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ANDROMEDA
Ιδεογραφίτης με τα όλα του
Ιδεογραφίτης με τα όλα του
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Κυρ 09 Μαρ 2008, 22:56
Irc ψευδώνυμο: ANDROMEDA_
Φύλο: Γυναίκα

ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΤΟΥ ΑΔΩΝΙ ΓΕΩΡΓΙΑΔΗ ΣΤΟ ΚΑΝΑΛΙ #ΕΛΛΑΝΙΟΝ

Δημοσίευση από ANDROMEDA » Παρ 14 Μαρ 2008, 04:13

<georgiadis> Παιδιά Καλησπέρα συγγνώμη για την καθυστέρηση η οποία οφείλετο εις τεχνικούς λόγους!

<_ANDROMEDA_> ΛΟΙΠΟΝ ΟΠΩΣ ΕΙΔΑΤΕ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΔΩΝΙΣ ΚΟΝΤΑ ΜΑΣ.
<_ANDROMEDA_> ΟΠΟΤΕ...
<_ANDROMEDA_> ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΑ ΕΡΧΕΤΑΙ ΠΡΙΒΕ ΣΕ ΜΕΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥ ΔΙΝΩ ΣΕΙΡΑ
<_ANDROMEDA_> ΠΑΡΕΠΙΠΤΟΝΤΩΣ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΑΔΩΝΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΟΠΟ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕΣ.

<georgiadis> Εγώ ευχαριστώ!

<_ANDROMEDA_> ξεκινάμε;

<georgiadis> Είμαι έτοιμος!

<TempleOfLove> Άδωνι, καλησπέρα. Πριν αρκετούς μήνες είχες πει στο τηλεάστυ ότι οι αναρχικοί του κέντρου της Αθήνας είναι κατά κάποιον τρόπο ελεγχόμενοι από την Τουρκία. Το θέμα δεν το συνεχίσατε όμως. Τελικά ισχύει αυτό, και αν ναι γιατί δεν το αναφέρατε ξανά? Υπάρχει κάποια εξέλιξη ?

<georgiadis> Αυτό που είχα πει ακριβώς ήταν ότι στις έρευνες της Αστυνομίας για εκείνους τους τύπους που το έπαιζαν αναρχικοί και λήστευαν τράπεζες για να ζουν πλουσιοπάροχα, έπεσε η Αστυνομία σε έναν δήθεν αντικαθεστωτικό Τούρκο, ο οποίος και έχει αγοράσει με μυθώδη ποσά διάφορα μαγαζιά στο Κέντρο, προσλαμβάνοντας άτομα αυτού του χώρου και μοιράζοντας σκόνη! Οι έρευνες συνεχίζονται όταν έχω κάτι νεότερο θα το πω!
Όταν λέω σκόνη, εννοώ πρέζα! τους έκανε δηλ. υποχείριά του. Οι υπόνοιες λένε ότι αυτός έχει έλθει στην Ελλάδα σταλθείς από την ΜΙΤ. Επόμενη!

<neolaia_laos> Κύριε Γεωργιάδη καλησπέρα. Γιατί στον μεγαλύτερο δήμο της χώρας πρέπει να στηρίξουμε υποψήφιο του πολιτικού κατεστημένου ,ο οποίος μάλιστα έχει εκφέρει απόψεις του τύπου "οι Αλβανοί είναι αδέλφια μας, πολυπολιτισμικη Αθήνα κλπ.." .Έχω την πεποίθηση ότι η κομματική βάση του ΛΑ.Ο.Σ. θέλει αυτόνομη κάθοδο και μάλιστα με υποψήφιο εσάς..

<georgiadis> Ευχαριστώ ιδιαίτερα για την προτίμησή σας. Ο κ. Νικήτας Κακλαμάνης δεν είναι η τυπική περίπτωση του πολιτικού κατεστημένου. Πήγε στην Πολ. Αν. για το θέμα της Μακεδονίας και δεν έφυγε παρά μόνον όταν του το επέτρεψε ο τότε αρχηγός του. Ως Ευρωβουλευτής ήταν ο μόνος που υπεστήριξε την πρόταση των Βάσκων για την υιοθέτηση της Ελληνικής Γλώσσης ως της επισήμου γλώσσης της Ευρώπης! Άρα αξίζει κάποιας ειδικής μεταχειρίσεως από εμάς. Πάντως σας ενημερώνω ότι το θέμα δεν έχει ακόμη κλείσει. Οι οριστικές αποφάσεις του κόμματος θα ληφθούν αυτό το μήνα. Επόμενη


<Dimitrios_Makedwn> Αγαπητέ κύριε Γεωργιάδη, όπως όλοι γνωρίζουμε είστε ένα άτομο που γνωρίζει πολύπλευρα και βαθιά την Ελληνική Ιστορία και Πολιτισμό. Πολλοί μελετητές πιστεύουν ότι οι σημερινοί Έλληνες ουδεμία σχέση έχουν με τα γηγενή Ελληνικά φύλα της προ-μυκηναϊκής περιόδου. Υποστηρίζουν δε ότι οι σημερινοί Έλληνες είναι ένα ‘κράμα’ ινδοευρωπαϊκών φύλων και κυριότερα ότι κατά την περίοδο της τουρκοκρατίας γίναν αρκετές επιμιξίες. Τελικά τι συμβαίνει; Είμαστε ινδοευρωπαίοι; Έχουμε χάσει την καθαρότητά μας ως λαός? Και αν ναι σε ποιο βαθμό? Σας ευχαριστώ πολύ Με Εκτίμηση

<georgiadis> Πρώτον στην επιστήμη ο όρος οι περισσότεροι δεν λέει τίποτε. Η γνώσις δεν είναι θέμα πλειοψηφείς. Στην πραγματικότητα έως πριν από λίγα χρόνια η άποψης για την ινδοευρωπαϊκή Καταγωγή και των Ελλήνων είχε καθολική αποδοχή ενώ σήμερα ολοένα και περισσότεροι επιστήμονες την αμφισβητούν. Δεν θα σας μπλέξω με στοιχεία διότι θα έγραφα ως το πρωί. Πάντως από την δημοσίευση του βιβλίου του Καθηγητού της Προϊστορικής Αρχαιολογίας του Καίμπριτζ Κόλιν Ρένφριου "ΟΙ ΡΙΖΕΣ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ", όπου καταρρίπτεται η ινδοευρωπαϊκή υπόθεσης νομίζω ότι είναι θέμα χρόνου η πλήρης ανατροπή των διεθνών απόψεων, λόγω του πλήθους των αρχαιολογικών στοιχείων που την καταρρίπτουν. Ως προς τις επιμειξίες το ξαναείπα την άλλη φορά. Οι Τούρκοι έχουν πλήθος ελληνικών προσμείξεων εμείς όχι. Διότι στο Ισλάμ το να πάρει ένας Μουσουλμάνος μία Χριστιανή είτε δια της βίας είτε όχι, είναι επιτρεπτών. Τα παιδιά τους είναι υποχρεωτική Μουσουλμάνοι. Το να πάρει ένας Χριστιανός μία Μουσουλμάνα όμως απαγορεύεται με την ποινή του θανάτου. Επίσης με την ποινή του θανάτου απαγορεύεται η μεταστροφή από το Ισλάμ σε άλλη Θρησκεία. Δεδομένου ότι η ανταλλαγή των πληθυσμών το 1922 έγινε βάσει θρησκεύματος αυτό σημαίνει ότι πολλοί από τους μουσουλμάνους που πήγαν εκεί ήσαν φυλετικά Έλληνες, π.χ. από την Κρήτη όπου έως σήμερα μιλούν ελληνικά, ή στον Πόντο που έμεινα οι Μουσουλμάνοι Πόντιοι, οι οποίοι και ομιλούν την Ποντιακή έως σήμερα. Επόμενη

<Ifikratis> Αγαπητέ κ. Γεωργιάδη, Ομολογώ, ότι θαυμάζω και επικροτώ τη μεγάλη προσπάθεια που κάνετε, εσείς και η ομάδα σας στον αγώνα για την πολυπόθητη Επανελλήνιση. Ωστόσο δε μπορώ να μην πω ότι εξεπλάγην με την ανακοίνωσή σας να διεξαχθούν στην Ελληνική Αγωγή μαθήματα αστρολογίας. Ως φοιτητής φυσικής, αλλά και ως υποστηρικτής της λογικής σκέψης, η ιδέα ότι οι πράξεις και η μοίρα μας καθορίζονται από τις κινήσεις των ουρανίων σωμάτων μου μοιάζει παιδαριώδης, αστεία, αφελή θα H φυσική έχει απαντήσει σήμερα για τη μηδαμινότητα της βαρυτικής επίδρασης στο άτομο που γεννιέται από τα ουράνια σώματα. Για την ακρίβεια μεγαλύτερη δύναμη ασκεί η μαία παρά ο Πλανήτης Δίας για παράδειγμα. Πιστεύω, ότι καθώς η επιστήμη εξελίσσεται κάποια τέτοια κατάλοιπα της αρχαιότητας πρέπει να εκλείψουν. Ως Έλληνες που κοιτάμε το παρελθόν μας για να πάρουμε δύναμη να βγούμε μπροστά, χρειάζεται να μην είμαστε προσκολλημένοι σε κάτι που αποδεί…
Συνεπώς θα ήθελα να μου εξηγήσετε με ποια λογική κάποιος που θέλει να αποκτήσει ελληνική παιδεία ακολουθώντας το δρόμο της Ελληνικής αγωγής θα οφεληθεί ακούγοντας μια ξεπερασμένη απο καιρό κοσμοαντίληψη. Σας ευχαριστώ και συγχωρέστε με για τη μακρηγορία

<georgiadis> Συμφωνώ σε όλα! Κατ' αρχάς το μάθημα της Κλασσικής Αστρολογίας από τον Δρ. Φιλοσοφίας κ. Παϊζη δεν γίνεται στην ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΓΩΓΗ αλλά στην ΑΛΛΑ. Ποια η διαφορά; Στην ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΓΩΓΗ διδάσκουμε μόνον ότι μπορεί να εξηγηθεί επιστημονικά. Όμως χρειαζόμασταν και έναν χώρο εις τον οποίον και πράγματα που ξεφεύγουν από την επιστήμη θα μπορούσαν να προβληθούν και να συνεισφέρουν στην γόνιμη ανταλλαγή απόψεων. Έτσι φτιάχτηκε η αίθουσα ΑΛΣ εις την οποία μπορούμε να συμπεριλάβουμε και ένα τέτοιο θέμα. Αυτό που στην συγκεκριμένη περίπτωση με έπεισε ήταν η σοβαρότης του προσώπου. Στο θέμα δε της επιδράσεως των πλανητών και στην Ελευθερία ή όχι της Βουλήσεως έδωσε ομολογουμένως πειστικότατες απαντήσεις σε όσους ήρθαν από κοντά στο εναρκτήριο μάθημα πλέον των 170 ατόμων για να εκφράσουν αντιρρήσεις όπως οι δικές σας και δικές μου. Αν όμως δίνω βήμα σε ότι με βρίσκει εμένα σύμφωνο κάποτε ο χώρος θα είναι πλέον νεκρός. Προσωπικά πάντως ξεκίνησα φιλοσοφικά μιλώντας πάντοτε αρχικά απορρίπτοντας τελείως την έννοια οποιασδήποτε χροιάς "γραμμένου" τώρα όμως τείνω περισσότερο προς την αρχαιοελληνική έννοια της Ειμαρμένης! Δεν το αναλύω διότι είναι θέμα ολοκλήρου διαλέξεως! Επόμενη

<apollo_zeus> Ποιο πιστεύετε θα είναι το μέλλον των συζητήσεων για το Ιράν; Επίκειται πιστεύετε πολεμική σύρραξη σε παγκόσμιο επίπεδο; Τι στάση πρέπει να έχει η Ελλάς;

<georgiadis> Καταπληκτική ερώτησης! Νομίζω ότι οι Η.Π.Α. με κάποιο τρόπο, μάλλον του απλού βομβαρδισμού θα κτυπήσουν διότι σε αντίθετη περίπτωση θα υποστούν τεράστια ζημιά στην δημόσιά τους εικόνα. Οι Αυτοκρατορίες στηρίζουν την εξουσίας τους όχι τόσο στην πραγματική τους δύναμη, όσο στην εικόνα που έχουν οι άλλοι για την δύναμη τους. Όταν αυτό χάνεται θνήσκουν. Άρα κάτι θα κάνουν. Επειδή το Ιράν δεν είναι Ιράκ η κατάστασης θα μπορούσε πολύ εύκολα να ξεφύγει από κάθε έλεγχο! Η Ελλάς έχει μείζον γεωπολιτικό συμφέρον να μείνει όσο περισσότερο μπορεί έξω από αυτή την ιστορία διότι όταν τα πράγματα εκτραχυνθούν η ιδιαιτερότητά της να ανήκει και στην Ανατολή και στην Δύσι μπορεί να αποτελέσει την γέφυρα συνεννοήσεως των δύο Κόσμων. Επόμενη

<{Nikos}> Kύριε Γεωργιάδη ποια νομίζεται ότι θα έπρεπε να ήταν η αντίδραση της κ. Μπακογιάννη, όταν άκουσε την Ραϊς να αναφέρεται σε «Βόρεια Κύπρο»; Ο όρος που χρησιμοποιείται στον ΟΗΕ είναι κατεχόμενα, μήπως πρόκειται για μια ακόμη προσπάθεια των ΗΠΑ να δημιουργήσουν τετελεσμένα; Άλλωστε όλοι γνωρίζουμε ότι στην διπλωματία οι λέξεις έχουν τεράστια σημασία. Ευχαριστώ

<georgiadis> Εννοείται ότι ήταν αυτό που στην καθημερινή γλώσσα λέμε "για τον σεβασμό". δηλ η κ. Ράϊς ήθελε να μας δείξει ότι καθόλου δεν μας υπολογίζει αφού αυτό το είπε μέσα στο ίδιο μας το σπίτι! Στην διπλωματία δεν έχει μόνον σημασία το τι λες, αλλά το πού το λες και πώς το λες! Προφανώς έχει μετρήσει την κ.Μπακογιάννη, τον κ. Καραμανλή,τον κ. Παπανδρέου κλπ και ήξερε ότι δεν θα της κοστίσει τίποτε όπως και έγινε! Δυστυχώς οι "ηγέτες" όταν συναντούν ξένους κάνουν ότι τους ζητήσουν και δεν ζητούν τίποτε, τουλάχιστον για την πατρίδα! Η Αμερική θέλει να αναγνώριση το Ψευδοκράτος ως αντάλλαγμα προς την Τουρκία η οποία δεν συγχωρεί την δημιουργία ανεξαρτήτου Κουρδιστάν! Αν δεν υπήρχε ο Τάσσος θα το είχε ήδη κάνει. Εμάς δεν μας υπολογίζει! Ξέρει αυτό που ξέρουμε και εμείς δυστυχώς για τον παρόντας εαυτό μας, δηλ ότι είμαστε "κουραμπιέδες". Επόμενη

<Iwannis_B> Μετά την αναφορά του κ. Γ. Καρατζαφέρη σχετικά με το νεαρόν της ηλικίας σας, επειδή υποστηρίζετε ελληνικότατες θέσεις, ποια θεωρείτε ότι θα είναι η στάση των εθνικοφρόνων που σας υποστηρίζουν απέναντι στο ΛΑΟΣ?

<georgiadis> Μάλλον παρεξηγήσατε την αναφορά του Προέδρου στο νεαρόν της ηλικίας μου ή τον αντιμετωπίζετε με εμπάθεια! Η αναφορά έγινε στην εκπομπή του Θέμου και ήταν λίαν επαινετική για μένα διότι αυτό που τόνισε ήταν ότι παρά το νεαρόν της ηλικίας μου έχω επιτύχει πολλά. Άλλωστε στο τρέχον τεύχος της Α1 με τίμησε διατηρώντας μόνον εμένα από ολόκληρο τον κομματικό μηχανισμό διατηρώντας με στην ίδια θέση του Εκπροσώπου Τύπου δηλώνοντας ότι απέδειξα πώς είμαι ο ιδανικός για αυτή την θέση! Τον ευχαριστώ Επόμενη


<{Nikos}> Κ. Γεωργιάδη η Τουρκία παίρνει αντάλλαγμα τα κατεχόμενα. Οι δικοί μας πολιτικοί στις διαπραγματεύσεις τι ανταλλάγματα παίρνουν?

<neolaia_laos> μπορούμε να μιλάμε ελεύθερα;

<georgiadis> Όσο ελεύθερα θέλετε μιλήστε! Οι πολιτικοί μας κατά κανόνα παίρνουν πολλά ανταλλάγματα, αλλά μόνον σε προσωπικό επίπεδο! Αυτή είναι η διαφορά μας με τους Τούρκους! Δείτε την χθεσινή εικόνα με την συμπεριφορά του Κωστάκη προς την ελληνική σημαία την οποία πάτησε και του Ερντογάν ο οποίος φίλησε την δική του! Μια εικόνα ίσον χίλιες λέξεις! Επόμενη

<west_ham> γεια σάς κύριε Αδωνι, ήθελα να ρωτήσω ποιες είναι οι σχέσεις σας με τον κύριο Λιακοπουλο? έχει χαθεί!!!!
<west_ham> άκουσα κάτι φήμες ότι μαλώσατε!!!

<georgiadis> Χθες μιλούσαμε με τον καλό μου φίλο Δημοσθένη Λιακόπουλο. Δεν έχει χαθεί δεν παίζει στο Τηλεάστυ απλώς για επιχειρηματικούς λόγους. Οι σχέσεις μας είναι άριστες σε προσωπικό επίπεδο!


<west_ham> δεν ειναι στο κομμα?


<georgiadis> Ο Δημοσθένης ποτέ δεν ήταν στον ΛΑ.Ο.Σ. για να είναι τώρα. Έχει ξεκαθαρίσει ότι δεν επιθυμεί την ενεργό του ανάμιξη στην πολιτική. θέσης σεβαστή από εμάς καθ‘ όλα

<{Nikos}> το άκουσα σήμερα στην εκπομπή και δεν το πίστευα. Μα καλά δεν έχει πάει φαντάρος ο Καραμανλής?

<georgiadis> Και να πήγε, σκεφθείτε τι θητεία θα έκανε ένας άνθρωπος με το όνομα Κων/νος Καραμανλής στην Ελλάδα;


<KsOtIkO2> Κυριε Γεωργιάδη, παλαιοτέρα είχατε πει ότι δεν σας αρέσει η πολιτική και ότι δε σκοπεύατε να ασχολειθητε. Πως καταλήξατε να είστε τελικά όχι απλά πολιτικό στέλεχος αλλά και εκπρόσωπος τύπου του Λα.Ο.Σ

<georgiadis> Ο Λα.ός και σωστά κατά την γνώμη μου προσπαθεί να οικοδομήσει ένα πατριωτικό μέτωπο πέραν των διαχωριστικών γραμμών του παρελθόντος. Εάν αυτό το πετύχουμε θα έχουμε πραγματικά ωφελήσει την πατρίδα. Και ο Μ. Αλέξανδρος όταν έδωσε την ελληνική Παιδεία στους βαρβάρους δυσαρέστησε πολλούς, έως σημείου να προσπαθήσουν να τον σκοτώσουν και ίσως και ο θάνατός του να μην ήταν φυσικός αλλά φόνος! Η πράξης του όμως γέννησε τον ελληνιστικό Κόσμο και 300 χρόνια Κοσμοκρατορίας για τον ελληνισμό. Εγώ προσωπικά εάν κάποιος αξίζει δεν με ενδιαφέρει τι ψηφίζει!
Συνειδητοποίησα ότι είχα τελείως λάθος θέση. Ο Πλάτων έλεγε "αισχρών το σιγάν της Ελλάδος πάσης αδικουμένης!", ο δε Σόλων είχε θεσπίσει νόμο που απαγόρευε το να μην συμμετέχει κάποιος ενεργά. Εάν κάποιος το έκανε έχανε για πάντα τα πολιτικά του δικαιώματα. Αν και εξακολουθώ να θεωρώ τα κόμματα εν γένει παράγοντες εκμαυλισμού της Δημοκρατίας δυστυχώς πρέπει να παίζεις με τους κανόνες του παιχνιδιού. Πάντως είμαι πολύ υπερήφανος τελικώς για την απόφαση μου, διότι ακόμη και φίλοι μου που αρχικά ήσαν εντελώς αρνητικοί τώρα με συγχαίρουν βλέποντας την δυνατότητα που απέκτησα να διαδίδω πολύ πιο δυνατά τις ιδέες μου. Μάλλον θα προτιμούσα να ξεκινήσω με το Πολιτισμού διότι εκεί μπορείς να έχεις πιο άμεσε αποτελέσματα και να αποκτήσεις την αναγκαία εμπειρίας. Το Παιδείας θέλει φοβερή σύγκρουση για να αλλάξει. Αν θα μου το ανέθεταν όμως έχω
ακριβώς στο μυαλό τι θα έκανα!
Θα πρότεινα δημόσια τις αλλαγές που θέλω, από τα απλά επαναφοράς ποδιάς για λόγους πειθαρχίας και μη κοινωνικών διακρίσεων έως τα πιο σύνθετα πλήρη δηλ ανατροπή του προγράμματος σπουδών με έμφαση στο πώς θα κάνουμε τους ανθρώπους να σκέπτονται
και μετά επειδή κανείς δεν θα με άφηνε να τα κάνω από τους ίδιους τους καθηγητές δηλ. (απεργίες καταλήψεις κλπ) θα προκήρρυσα Δημοψήφισμα
ώστε να αποφασίσει ο Λαός. Μετά κανείς δεν θα μπορούσε να με σταματήσει!
Αν δεν γίνει Δημοψήφισμα θα μας σταματήσουν. Όμως όλοι αυτοί να ξέρετε οι δήθεν "δημοκράτες" μισούν τα δημοψηφίσματα διότι γνωρίζουν ότι οι ιδέες τους είναι στην πραγματικότητα μειοψηφικές. Όλοι σήμερα ξέρουν ότι τα παιδιά μας μένουν αγράμματα, αλλά κανείς δεν τολμά να κάνη τίποτε για να μην συγκρουστούν μαζί τους. Εγώ απλά τους έχω γραμμένους!

<_XRHSTOS_> Αγαπητέ κύριε Γεωργιάδη, θα ήθελα εάν γινόταν να μου κάνετε μία σύντομη περίληψη για το περιεχόμενο του νέου κι ενδιαφέροντος από ότι φαίνεται βιβλίου του πατέρα Μάξιμου.


<georgiadis> Περίληψης σε βιβλίο 666 σελίδων; Αδύνατον προσπαθεί να πρόβλεψη την Δευτέρα Παρουσία. Το έχουν κάνει και άλλοι στο παρελθόν


<_XRHSTOS_> Στον τίτλο του βιβλίου αναφέρονται οι χρονολογίες 1983-2013,σε αυτές τις χρονολογίες εννοεί τα σημεία των καιρών; Συμπεριλαμβάνει και την έλευση και κυρίως την επικυριαρχία του Αντίχριστου επί του πλανήτου;

<georgiadis> Ναι! 1983 γεννήθηκε-2013 θα κυβερνήση!


<gerrard> Ποιο είναι το ιδανικότερο πολίτευμα για ένα κράτος? υπήρχε ποτέ σε κάποιο κράτος άμεση δημοκρατία?

georgiadis> Κατά τον Αριστοτέλη τρία είναι τα ιδανικά πολιτεύματα η Μοναρχία, η Αριστοκρατία και η Δημοκρατία. Και τα τρία λειτουργούν αλλά όπως όλα τα πράγματα φθείρονται. Καθήκον των ανθρώπων είναι να εντοπίζουν τα σημάδια της φθοράς και να τα αλλάζουν από το ένα στο άλλο προτού εκπέσουν. Η Μοναρχία σε Τυρρηνία, η Αριστοκρατία σε Ολιγαρχία και η Δημοκρατία σε οχλοκρατία!

<Ifikratis> Ο Αριστοτέλης μάλιστα ότι το ιδανικότερο πολίτευμα είναι αυτό που έχει στοιχεία από όλα

<georgiadis> Στην εποχή μας νομίζω ότι η μόνη λύσις είναι η Δημοκρατία. Προσοχή Δημοκρατία δεν είναι η Κοινοβουλευτική εκδοχή της, αυτή ανήκει στα ολιγαρχικά πολιτεύματα. Ο Αριστοτέλης λέει ότι το κριτηρίων για να καταλάβεις πότε έχεις Δημοκρατία ή όχι είναι οι Εκλογές. Εκεί που γίνονται Εκλογές έχουμε Ολιγαρχία! Στην Δημοκρατία η εκλογή γίνονταν με κλήρωση και συμμετείχαν όλοι οι πολίτες! Στην Αθήνα υπήρξε για περίπου 100 χρόνια!


<{Nikos}> Ο Αριστοτέλης έζησε και πριν 2.500 χρονιά. Άλλος κόσμος τότε κι άλλος ο σημερινός. Θεωρώ ότι μια στείρα αντιγραφή των αρχαίων δεν έχει νόημα, αλλά και είναι ουτοπική. Το σημαντικό είναι να κρατήσουμε το πνεύμα τους και να το προσαρμόσουμε στην εποχή μας.

<georgiadis> Συμφωνώ απολύτως! Πρώτον εάν το κριτήριό μας για να επιλέξουμε κάποιον είναι η θρησκεία του τότε γινόμαστε ρατσιστές! Δεύτερον όταν η Τουρκία επιτρέψει να επιστρέψουν οι Έλληνες της Πόλεως της Ίμβρου και της Τενέδου που εξεδιώχθησαν τότε το ξανασυζητάμε!
Ο Αριστοτέλης σήμερα είναι περισσότερο χρήσιμος απ'ότι τότε! Τότε είχαν πολλούς! Βεβαίως να προσαρμόσουμε για να το κάνουμε όμως πρέπει να γνωρίζουμε τι είναι αυτό που θα προσαρμόσουμε και προς ποια κατεύθυνση!
Φιλικά Ανδρομέδα
http://www.phpbbserver.com/anexigito/
Άβαταρ μέλους
Fountikos_Xasistas
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 582
Εγγραφή: Δευ 30 Απρ 2007, 10:23
Φύλο: Άνδρας
Επικοινωνία:

Re: ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΤΟΥ ΑΔΩΝΙ ΓΕΩΡΓΙΑΔΗ ΣΤΟ ΚΑΝΑΛΙ #ΕΛΛΑΝΙΟΝ

Δημοσίευση από Fountikos_Xasistas » Παρ 14 Μαρ 2008, 05:29

Πλάκα κάνεις!!! :embar: :dance:
Τα άστρα και τα ζώδια, μας φέρνουνε εμπόδια...
http://www.youtube.com/watch?v=HtUFhbH1UZ4
Άβαταρ μέλους
_XRHSTOS_
Operator
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: Δευ 16 Απρ 2007, 01:14
Irc ψευδώνυμο: _XRHSTOS_
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Λάρισα

Re: ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΤΟΥ ΑΔΩΝΙ ΓΕΩΡΓΙΑΔΗ ΣΤΟ ΚΑΝΑΛΙ #ΕΛΛΑΝΙΟΝ

Δημοσίευση από _XRHSTOS_ » Παρ 14 Μαρ 2008, 10:59

Η συνέντευξη είναι αυθεντική. Είχε αναφερθεί και στην εκπομπή του τότε για τη συνέντευξη. :wink:

Ανδρομέδα,αν γίνεται βάλε και τις άλλες δύο! :cool:
Γεια σας
KASSANDROS
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1142
Εγγραφή: Πέμ 03 Μάιος 2007, 18:08
Φύλο: Άνδρας
Έλαβε Likes: 5 φορές

Re: ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΤΟΥ ΑΔΩΝΙ ΓΕΩΡΓΙΑΔΗ ΣΤΟ ΚΑΝΑΛΙ #ΕΛΛΑΝΙΟΝ

Δημοσίευση από KASSANDROS » Παρ 14 Μαρ 2008, 12:14

Ενδιαφέρουσα συνέντευξη... Μόνο που ο Άδωνις μας τα μπλέκει λίγο σε κάποια σημεία..

Λέει:
Κατά τον Αριστοτέλη τρία είναι τα ιδανικά πολιτεύματα η Μοναρχία, η Αριστοκρατία και η Δημοκρατία
Εδώ νομίζω πως κάνει λάθος. Ο Αριστοτέλης κατέτασσε την Δημοκρατία στα αρνητικά πολιτεύματα.
Ωφέλιμα πολιτεύματα θεωρούσε: την Βασιλεία, την Αριστοκρατία και την Πολιτεία.
Αρνητικά θεωρούσε: την Τυραννία, την Ολιγαρχία, την Δημοκρατία.

Ας με επιβεβαιώσει κάποιος που να γνωρίζει καλύτερα τα του Αριστοτέλους.
Στην εποχή μας νομίζω ότι η μόνη λύσις είναι η Δημοκρατία. Προσοχή Δημοκρατία δεν είναι η Κοινοβουλευτική εκδοχή της, αυτή ανήκει στα ολιγαρχικά πολιτεύματα
Εδώ μας μπερδεύει λίγο. Είναι υπέρ της δημοκρατίας, αλλά κατά της κοινοβουλευτικής δημοκρατίας.
Ποια δημοκρατία προτιμάει δηλαδή; Είναι υπέρ της άμεσης δημοκρατίας, π.χ Εκκλησία του Δήμου;;;
Πιστεύει ότι θα μπορούσε να εφαρμοστεί η άμεση δημοκρατία στην σημερινή εποχή;;;

Μετά λέει , αναφερόμενος στην αρχαία αθηναϊκή δημοκρατία:
Στην Δημοκρατία η εκλογή γίνονταν με κλήρωση και συμμετείχαν όλοι οι πολίτες! Στην Αθήνα υπήρξε για περίπου 100 χρόνια!
Κατά την γνώμη του, η δημοκρατία έβλαψε ή ωφέλησε την Αρχαία Ελλάδα;;

Επίσης, ας μην ξεχνάμε ότι η δημοκρατία είναι μία μικρή κουκίδα στην ελληνική ιστορία, και η όποια ακμή της περιορίζεται χρονικώς (σχεδόν ο μισός 5ος αιώνας π.Χ.) και χωρικώς (αρχαία Αθήνα).
Οι μη-δημοκρατικές περιόδοι του Ελληνισμού, που είναι σαφώς περισσότερες και μεγαλύτερες, και τα μη-δημοκρατικά ελληνικά καθεστώτα δεν αξίζουν ανάλογης μνείας;
Άβαταρ μέλους
TEUTAMOS
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1697
Εγγραφή: Σάβ 21 Απρ 2007, 20:35

Re: ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΤΟΥ ΑΔΩΝΙ ΓΕΩΡΓΙΑΔΗ ΣΤΟ ΚΑΝΑΛΙ #ΕΛΛΑΝΙΟΝ

Δημοσίευση από TEUTAMOS » Παρ 14 Μαρ 2008, 17:27

Σωστα λεγει ο Κασσανδρος. βλ. http://ideografhmata.gr/forum/viewtopic ... 68f5#p7718
ΕΛΛΗΝΩΝΠΡΟΜΑΧΟΥΝΤΕΣΑΘΗΝΑΙΟΙΜΑΡΑΘΩΝΙ
ΧΡΥΣΟΦΟΡΩΝΜΗΔΩΝΕΣΤΟΡΕΣΑΝΔΥΝΑΜΙΝ


...ΓΙΑ ΤΑ 2500 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΕΠΕΡΑΣΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΑΧΗΝ ΤΟΥ ΜΑΡΑΘΩΝΟΣ
Άβαταρ μέλους
ANDROMEDA
Ιδεογραφίτης με τα όλα του
Ιδεογραφίτης με τα όλα του
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Κυρ 09 Μαρ 2008, 22:56
Irc ψευδώνυμο: ANDROMEDA_
Φύλο: Γυναίκα

Re: ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΤΟΥ ΑΔΩΝΙ ΓΕΩΡΓΙΑΔΗ ΣΤΟ ΚΑΝΑΛΙ #ΕΛΛΑΝΙΟΝ

Δημοσίευση από ANDROMEDA » Κυρ 16 Μαρ 2008, 04:35

_XRHSTOS_ έγραψε:Η συνέντευξη είναι αυθεντική. Είχε αναφερθεί και στην εκπομπή του τότε για τη συνέντευξη. :wink:

Ανδρομέδα,αν γίνεται βάλε και τις άλλες δύο! :cool:

Χρήστο άν γίνεται επειδή έχω χάσει μερικά αρχεία εσύ πρέπει να έχεις τις άλλες τοτε που τις είχες ανεβάσει στην ιστοσελίδα σου,σωστα?
Φιλικά Ανδρομέδα
http://www.phpbbserver.com/anexigito/
Άβαταρ μέλους
_XRHSTOS_
Operator
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: Δευ 16 Απρ 2007, 01:14
Irc ψευδώνυμο: _XRHSTOS_
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Λάρισα

Re: ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΤΟΥ ΑΔΩΝΙ ΓΕΩΡΓΙΑΔΗ ΣΤΟ ΚΑΝΑΛΙ #ΕΛΛΑΝΙΟΝ

Δημοσίευση από _XRHSTOS_ » Παρ 21 Μαρ 2008, 16:26

Δυστυχως...εκείνο το forum...δεν υπάρχει ποια! :(
Γεια σας
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΤΟΥ ΑΔΩΝΙ ΓΕΩΡΓΙΑΔΗ ΣΤΟ ΚΑΝΑΛΙ #ΕΛΛΑΝΙΟΝ

Δημοσίευση από Divine Sinner » Παρ 21 Μαρ 2008, 19:27

δεν ηξερα οτι ειχες φορουμ χρηστο
Άβαταρ μέλους
_XRHSTOS_
Operator
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: Δευ 16 Απρ 2007, 01:14
Irc ψευδώνυμο: _XRHSTOS_
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Λάρισα

Re: ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΤΟΥ ΑΔΩΝΙ ΓΕΩΡΓΙΑΔΗ ΣΤΟ ΚΑΝΑΛΙ #ΕΛΛΑΝΙΟΝ

Δημοσίευση από _XRHSTOS_ » Παρ 21 Μαρ 2008, 23:32

Βασικα,δεν ήτανε δικό μου...αλλά ήμουν διαχειριστής εκεί. :wink:
Έγραφες κι εσύ σε εκείνο... :P
Γεια σας
Άβαταρ μέλους
Lionheart
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 2876
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:48
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Μόναχο

Re: ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΤΟΥ ΑΔΩΝΙ ΓΕΩΡΓΙΑΔΗ ΣΤΟ ΚΑΝΑΛΙ #ΕΛΛΑΝΙΟΝ

Δημοσίευση από Lionheart » Σάβ 22 Μαρ 2008, 09:44

_XRHSTOS_ έγραψε:Βασικα,δεν ήτανε δικό μου...αλλά ήμουν διαχειριστής εκεί. :wink:
Έγραφες κι εσύ σε εκείνο... :P
Τα μεγάλα πνεύματα συναντώνται;;;; :angel: :jerk: :angel: :loco: :loco: :loco: :loco:
Αὐτὰ τὰ δέντρα δὲ βολεύονται μὲ λιγότερο οὐρανό,
αὐτὲς οἱ πέτρες δὲ βολεύονται κάτου ἀπ᾿ τὰ ξένα βήματα,
αὐτὰ τὰ πρόσωπα δὲ βολεύονται παρὰ μόνο στὸν ἥλιο,
αὐτὲς οἱ καρδιὲς δὲ βολεύονται παρὰ μόνο στὸ δίκιο.
Άβαταρ μέλους
_XRHSTOS_
Operator
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: Δευ 16 Απρ 2007, 01:14
Irc ψευδώνυμο: _XRHSTOS_
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Λάρισα

Re: ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΤΟΥ ΑΔΩΝΙ ΓΕΩΡΓΙΑΔΗ ΣΤΟ ΚΑΝΑΛΙ #ΕΛΛΑΝΙΟΝ

Δημοσίευση από _XRHSTOS_ » Σάβ 22 Μαρ 2008, 19:09

Τώρα που το σκέφτομαι μου τα θυμίζεις! :angel: :ups:
Γεια σας
Απάντηση

Επιστροφή στο “Συζητήσεις στο νετ”