ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ (από AXIOYI )

Περί ανέμων και υδατων
προσώπων και πραγμάτων
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
elia
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1333
Εγγραφή: Δευ 16 Απρ 2007, 10:41
Irc ψευδώνυμο: eLia_
Φύλο: Γυναίκα

ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ (από AXIOYI )

Δημοσίευση από elia » Δευ 16 Απρ 2007, 13:25

ΕΚ ΜΕΤΑΦΟΡΑΣ:
Posted: Sun Jul 09, 2006 4:46 am Post subject: ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ

από Arela:

Μεταφέρω νήμα που άνοιξε ο Παναγιώτης στο παλιό μας φόρουμ:

από AXIOYI
Ημ/νία: 29-06-2006
Ώρα: 20:12

Η ΑΝΘΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΚΙΚΗ ΣΕΙΡΑ ΜΕ ΤΗ ΝΑΖΛΙ

Σε όλους μας είναι γνωστή η σειρά η οποία έσπασε κάθε ρεκόρ ακροαματικότητας όταν πρωτοπροβλήθηκε.
Ας δούμε πως χύνει το δηλητήριο παραπληροφορώντας και παραχαράσσοντας την ιστορική πραγματικότητα,
Η μητέρα του Νίκου μόλις μαθαίνει πως ο γιός της αγαπάει μια Τουρκάλα και βγαίνει εκτός εαυτού.Του υπενθυμίζει πως οι Τούρκοι τους απέλασσαν από την Πόλη και κατέσχεσαν τις περιουσίες τους δεν τους άφησαν να πάρουν μαζί τους τίποτα παρά λίγα γρόσια.
Και τι απαντάει ο Νίκος το τέρας της ιστορικής μόρφωσης;
Και εμείς λέει τα ίδια τους κάναμε!!!
Μα βρε μπαμπουίνε,κυρίως στον βλάκα σεναριογράφο της ταινίας απευθύνομαι,οι διωχθέντες Έλληνες της Πόλης δεν συμπεριλαμβάνονταν στην αλλαγή των πληθυσμών αλλά στην συνθήκη της Λωζάννης.Σύμφωνα με αυτήν εξαιρούνταν οι Έλληνες της Ίμβρου της Τενέδου και της Πόλης,ενώ από την δική μας πλευρά εξαιρούνταν οι Τούρκοι της Θράκης.Σήμερα οι μουσουλμάνοι Τουρκογενείς είναι δεκάδες χιλιάδες στην Βόρεια Ελλάδα,ενώ οι Έλληνες επίσημα μόλις 1500.Από που και ως πού εμείς κάναμε το ίδιο;
Να πως παραπληροφορείται ο Ελληνικός λαός από τα πληρωμένα ΜΜΕ της ξεφτίλας και την Τούρκικη προπαγάνδα.Αν είναι δυνατόν να γίνεται η Ελληνική τηλεόραση μέσο της προπαγάνδας των Τουρκικών υπηρεσιών!Ξεφτίλα.

=======

από Arela
Ημ/νία: 30-06-2006
Ώρα: 02:33

Αυτό κανονικά Πάνο, θα'πρεπε να δημοσιοποιηθεί ευρύτερα, να γίνουν ρόμπα και να μαζευτούν λίγο και οι σκηνοθεταράδες της πλάκας και οι ανίδεοι-ανιστόριτοι συγγραφείς-σεναριογράφοι, μπας και μαζευτούν λίγο. Μήπως θα πρέπει να πλακώσουμε κανάλια, κόμματα και άλλους φορείς μέσω ε-μαιλς να τους τα χώνουμε τελικά? Γιατί σαν πολύ κρετίνους μας περάσανε πια, ε και δεν είμαστε ΟΛΟΙ τελοσπάντων! Ουφ, συγχίστηκα πάλι βραδυάτικα. :Ρ


Β+

===========

από Liza.
Ημ/νία: 30-06-2006
Ώρα: 22:38

Ωραία τα λες axioui μου... μόνο μία μικρούλα διόρθωση, αν μου επιτρέπεις.. αυτό το "οι Τούρκοι της Θράκης"... δεν είναι λίγο... τόσο δα.. υπερβολή;


===========

από NightRide
Ημ/νία: 01-07-2006
Ώρα: 03:05

ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΟ ΛΑΘΟΣ ΚΑΙ ΥΨΙΣΤΗ ΞΕΦΤΥΛΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΠΛΕΥΡΑΣ... ΟΤΙ ΟΙ ΠΟΜΑΚΟΙ (ΑΠΟΧΑΜΟΙ ΤΟΥ Μ. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ) ΨΗΛΟΙ ΛΕΥΚΟΙ ΓΑΛΑΝΟΜΑΤΗΔΕΣ ΚΑΙ ΞΑΝΘΟΙ, ΕΙΝΑΙ ΤΟΥΡΚΟΙ... ΟΙ ΞΕΦΤΥΛΕΣ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΠΟΜΑΚΩΝ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΝΙΒΑΛΟ ΧΟΥΝΤΙΚΟ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΠΙΟΝΙ ΚΑΙ ΑΝΘΕΛΛΗΝΑ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟ... ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΣΤΗΚΑΝ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ ΜΑΣ.. ΤΟΥΣ ΟΠΟΙΟΥΣ ΨΗΦΙΖΟΥΝ ΤΟ 90% ΤΟΥ ΛΑΟΥ "ΔΑΓΚΩΤΟ".. ΟΤΑΝ ΛΟΙΠΟΝ ΣΕ ΜΙΣΕΙ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΠΟΥ ΖΕΙΣ ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΑΠΑΓΚΙΟ ΣΤΗΝ ΓΕΙΤΟΝΑ, Η ΟΠΟΙΑ ΤΟΥΣ ΑΓΚΑΛΙΑΣΕ.. ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΔΗΛΩΝΟΥΝ ΤΟΥΡΚΟΙ. ΑΦΟΥ ΕΜΕΙΣ ΤΟΥΣ ΑΠΟΡΡΥΨΑΜΕ. ΤΕΣΠΑ.. ΑΝΑΦΟΡΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΝΑΖΛΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ, ΟΤΑΝ ΕΙΣΑΙ ΑΔΥΝΑΜΟΣ (ΝΕΟΕΛΛΗΝΑ) ΚΑΙ ΠΡΟΠΑΝΤΩΝ ΕΧΕΙΣ ΧΑΣΕΙ ΤΗΝ ΜΠΑΛΑ ΜΕ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΩΝ ΠΡΟΓΟΝΩΝ ΣΟΥ, ΑΥΤΑ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ.. ΤΠΤ ΚΑΛΥΤΕΡΟ. ΚΑΙ ΤΟ ΟΤΙ ΑΚΟΜΑ ΥΠΑΡΧΕΙΣ ΩΣ ΝΕΟΕΛΛΗΝΑΣ... ΘΑΥΜΑ ΕΙΝΑΙ..

=============

από sottis_
Ημ/νία: 01-07-2006
Ώρα: 04:23

κλειστε τις τηλεορασεις σας η οταν τις εχετε ανοιχτες να βλεπετε πραγματα αξιολογα κ οχι ΜΠΟΥΡΔΕΣ.οσο για την θρακη δεν υπαρχει κανεις τουρκος.εκει υπαρχουν ΕΛΛΗΝΕΣ μουσουλμανοι.


=======

από XRHSTOS_HELLAS
Ημ/νία: 02-07-2006
Ώρα: 23:26

Ευτυχώς αυτή η ταινιά,από Σεπτέμβριο και μετά,είχε πιάσει πάτο!
Φέτος,την ξαναβάζουν σε επανάληψη,αλλά δε.....


=======


από Arela
Ημ/νία: 03-07-2006
Ώρα: 10:54


Σε σχέση μ'αυτό που έθιξε η Λίζα και ο Μάριος: Καλά και άγια η τοποθέτησή σας, κι εγώ θα προσυπογράψω πως δεν είναι Τούρκοι. Από τη στιγμή όμως που ΟΙ ΙΔΙΟΙ δηλώνουν Τούρκοι σήμερα, (για τους ΟΠΟΙΟΥΣΔΗΠΟΤΕ λόγους, Μάριε) εγώ ως Ελληνίδα τι πρέπει να κάνω? Να τους λέω όχι, είστε 'Ελληνες? Να προσπαθήσω να τους το επιβάλλω? Συγνώμη, αλλά όσοι ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ να είναι 'Ελληνες, για μένα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ!


Καλημέρα σας.
β+
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος elia την Τρί 17 Απρ 2007, 14:11, έχει επεξεργασθεί 4 φορές συνολικά.
"'Eτσι είναι αν έτσι νομίζετε"
Λ.Πιραντέλλο
Άβαταρ μέλους
elia
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1333
Εγγραφή: Δευ 16 Απρ 2007, 10:41
Irc ψευδώνυμο: eLia_
Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση από elia » Δευ 16 Απρ 2007, 13:28

ΕΚ ΜΕΤΑΦΟΡΑΣ:
Posted: Sun Jul 09, 2006 4:54 am

από Arela:

από Sebastian_B
Ημ/νία: 03-07-2006
Ώρα: 11:27

Καποτε υπηρετησα στον Εβρο,σε μια πολυ ευαισθητη περιοχη της πατριδας μας.Εκει προτοακουσα την λεξη,
Πομακοι η καλλιτερα τα Πομακια,οπως τα αποκαλουσε ο Θρακιωτικος πληθυσμος,περιφρονητικα μαλλον.Επειδη εντυπωσιαστηκα απο την λεξη,φροντισα να μαθω περι τεινος προκειται.Ειναι ενας λαος που και αυτος δεν ξερει απο που προερχεται μου λεγανε,ειναι ενα μειγμα που προηλθε απο διασταυρωση Ελληνων,Τουρκων και Βουλγαρων.Υπηρχαν και καποιοι,οι οποιοι υποστηριζαν οτι ειναι απογονοι του
Μ. Αλεξανδρου,οπως ανεφερε και ο Μαριος.Το δευτερο σεναριο μαλλον ειναι πιο κοντα στην πραγματικοτητα,γιατι τα χαρακτηριστικα τους, δεν ταιριαζουν με αυτα των Τουρκων.Παρ οτι το κρατος
γνωριζε την πραγματικη τους καταγωγη,παρ οτι οι ιδιοι δηλωναν οτι αισθανονται Ελληνες,η περιφρονηση
υπηρχε και μαλιστα για να επισκεφθει καποιος αυτα τα χωρια χρειαζοτανε ειδικη αδεια.Απορια,για ποιο λογο αυτοι οι ανθρωποι ειχαν τετοια αντιμετωπιση;Για να φαντασθειτε το μεγεθος της περιφρονησης ακουστε ενα μικρο παραδειγμα.Για να βγαλει καποιος διπλωμα οδηγησης,αναγκαζοτανε να δωση 10 και 15
φορες εξετασεις,για να παρει το διπλωμα οδηγησης!!!Αν συνεβαινε αυτο σε καποιον που η ταυτοτητα του
δηλωνει ,οτι ειναι Ελληνας,θα γινοτανε μεγαλο θεμα,αλλα βλεπετε αυτοι οι ανθρωποι ειχανε και εχουνε την ατυχια να κατοικουν μεσα στην πατριδα τους και να αισθανονται ξενοι απο πολλες πλευρες.Ας μην ψαχνομαστε λοιπον γιατι δηλωνουν σημερα Τουρκοι.Στο χερι μας ειναι να τους ξαναπαρουμε με το μερος μας,αρκει να γινουν οι καταλληλοι χειρισμοι.Ξερουν απο αυτα αυτοι που παιρνουν τους παχυλους μισθους
κατεχοντας τις αναλογες θεσεις........



====

από Arela
Ημ/νία: 03-07-2006
Ώρα: 11:57

Θα διαφωνήσω και μ'εσένα Σέβο, στο ίδιο ακριβώς σημείο που διαφώνησα και με το Μάριο. Μπερδεύετε κι οι δυο τις όποιες κυβερνήσεις με την ΠΑΤΡΙΔΑ. 'Ελεος δηλαδή! Κι εγώ κι εσύ και όλοι μας έχουμε τύχει αντιμετώπισης στην΄ιδια μας τη χώρα, που κάποτε μας έκανε να αισθανθούμε "ξένοι". Κι εγώ κι εσύ και πολλοί, βλέπουμε ανάλγητες ξεπουλημένες και συχνά ΑΝΘΕΛΛΗΝΙΚΕΣ κυβερνήσεις, να μη νοιάζονται για το καλό των ίδιων των ΕΛΛΗΝΩΝ πολιτών αυτής της χώρας, και να δίνουν προταιρεότητα στην ευμάρεια των ξενικών στοιχείων. Αυτό δηλαδή θα'πρεπε να μας κάνει ΟΛΟΥΣ ανεξαιρέτων να καταθέσουμε καπου την ελληνικότητά μας, ή μάλλον καλύτερα να την πετάξουμε στα σκουπίδια. Δεν ξέρω αν μπορούν να το κάνουν κάποιοι αυτό ελαφρά τη καρδία, εγώ παιδιά ποτέ δε θα μπορέσω. 'Οχι γιατί είμαι καραελληναρού ή ό,τιδήποτε άλλο, απλά είμαι, βιώνω, ΝΙΩΘΩ Ελληνίδα, και κανένας κερατάς απάνθρωπος ανθέλληνας, δε θα μπορέσει να με κάνει να πάψω να νιώθω έτσι. Στους πομάκους λοιπόν δε δίνω τέτοια συγχωροχάρτια, ΟΣΟ ανάλγητη αντιμετώπιση κι αν είχαν από κράτη. Απ'τη στιγμή που παραδίνεις την ψυχή σου αλλού, και μάλιστα σε ΕΧΘΡΟ της πατρίδας σου, παύεις να λογίζεσαι ως κομμάτι της, στο δικό μου μυαλό. Τελεία και παύλα. Ξέρω πως αυτό ίσως να ακουστεί απόλυτο και ακραίο στα αυτιά πολλών, αλλά κι εγώ που είμαι κάθετα αντίθετη στα απόλυτα σκεπτικά, σε κάποια πράγματα είμαι άσπρο ή μαύρο. 'Η είσαι Ελληνας με όλα όσα αυτο΄μπορεί να συνεπάγεται, ή τη στρίβεις διά του αρραβώνος και λαμόγικα στην όποια δύσκολη και παύεις να δηλώνεις Ελληνας, οπότε ουσιαστικά, ποτέ δεν ήσουν.

β+

==========

από Sebastian_B
Ημ/νία: 03-07-2006
Ώρα: 12:09

Απαντω στα τελευταια που εγραψες Βικυ.Οι Ελληνες τους περιφρονησαν με καθε τροπο,οι Τουρκοι τους αγκαλιασαν και τους δεχτηκαν σαν δικους τους και ειναι μεγαλοι μαστορες σε αυτα.Μην ξεχνας οτι οι Πομακοι σαν παρατημενος λαος,αφημενος στο περιθωριο με ανυπαρκτο επιπεδο μορφωσης,ηταν πιο ευαλωτος να υποκυψει,στα θελγητρα των Τουρκαλαδων.Αυτη ειναι η αποψη μου και περιμενω τις τοποθετησεις και αλλων φιλων.

==========

Δεκτό, και δε βλογάω τα γένια αυτών που τους περιφρόνησαν. Αλλά δεν είναι οι μόνοι. Κι οι Πόντιοι ταλαιπωρήθηκαν μέσα στην ίδια την Ελλάδα, για να μην πω για τους βορειοηπειρώτες που το κράτος τους αγνοεί επιδεικτικά και στην Ελλάδα αλλά και για τις όποιες δοκιμασίες περνάνε στην Αλβανία, σφυράει αδιάφορα. Τους είδες όμως αυτούς ν'αποποιούνται την Ελληνικότητά τους? Τι να λέει αυτό ρε Σέβο? Το ότι άλλα παιδιά της μάνας σου και αδέρφια σου, μπορει΄να σε κακομεταχειριστούν, να σου φερθούν άδικα έως και βάναυσα, θα σε κάνει εσένα ν'απαρνηθείς την ίδια σου τη μάνα? Γιατί κάτι αντίστοιχο πας να μου δικαιολογήσεις εδώ...Οι άνθρωποι πρόσκεινται τώρα στην Τουρκία (επειδή τους "αγκάλιασε" όπως λες?) πρόσκεινται. Αρα? Με ποια λογική θα τους αποκαλέσω εγώ τώρα 'Ελληνες? Με αυτή ενός αμφίβολου γονιδιακού ιστορικού δεδομένου? ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΔΙΑΦΟΡΟ το γονίδιο, όταν ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΤΟ ΓΟΝΙΔΙΟ το'χουν σκοτώσει οι ίδιοι.



β+



==========


από Sebastian_B
Ημ/νία: 03-07-2006
Ώρα: 11:59

Και ενα ερωτημα που με απασχολει για χρονια.Η λεξη Πομακος μηπως προερχεται απο την ελληνικοτατη λεξη ΑΠΟΜΑΧΟΣ:


============


από AXIOYI
Ημ/νία: 03-07-2006
Ώρα: 13:51

Τα έχω πεί και εγώ για τις ευθύνες του Ελληνικού κράτους για την τουρκοποίηση των Πομάκων ούκ ολίγες φορές-Οι υπόλοιποι όμως είναι τουρκόγυφτοι και τουρκογενείς.Καλά επίσημα να τους λέμε οτι θέλουμε αλλά να μην κοροιδευουμε και τους εαυτούς μας.
Το γεγονός πως εκδιώχθηκαν όλοι οι Έλληνες μη ανταλλάξιμοι από την ΤΟυρκία κατά παραβίαση της συνθήκης της Λωζάννης ενώ εμείς δεν κάναμε αμέσως το ίδιο είναι εθνική προδοσία.Επίσης προδοσία είναι οτι το 55 δεν εισβάλαμε για να προστατέψουμε τους πληθυσμούς της Πόλης από τις λεηλασίες και τον εξανδραποδισμό.Θυμίζω πως το 74 οι Τούρκοι εισβάλανε στην Κύπρο με ακριβώς την ίδια δικαιολογία.Αλλά ξέχασα.Σε αντίθεση με αυτούς εμείς είμαστε "πολιτισμένος λαός".Μήπως είμαστε τίποτάλλο

========
από Liza.
Ημ/νία: 04-07-2006
Ώρα: 14:58

Καλησπέρα σας,
Η σειρά "τα σύνορα της Αγάπης" είναι προπαγάνδα όπως όλοι γνωρίζουμε. Έχουν ειπωθεί εξωφρενικά πράγματα εκεί πέρα αλλά δεν είναι αυτό το κακό. Το κακό είναι πως αυτή την σειρά την υποστηρίζουν όλοι όσοι την βλέπουν, ακόμη και οι γιαγιάδες και οι νεώτεροι. Και μάλιστα με τόσο ζήλο που σε κάνει να απορείς.
Τώρα θα μου πείτε... πως είμαι καχύποπτη, πώς είναι δυνατόν όλα να είναι προπαγάνδα; Αναρωτιέμαι κι εγώ η ίδια αν είμαι υπερβολική σε αυτόν μου τον χαρακτηρισμό.. κι εκεί που λέω δεν ξέρω.. έρχεται η Ελληνική τηλεόραση και κοινωνία να επιβεβαιώσει αυτόν τον χαρακτηρισμό. Δεν ξέρω πόσοι είδατε/ μάθατε για την υπέροχη παράσταση στο θέατρο της Επιδαύρου.... μίας τραγωδίας ... του Αισχύλου ήτανε θαρρώ.. οι "Πέρσες" όπου είναι Ελληνοτουρκική παραγωγή και έχει αποσπάσματα στα Αρχαία + στα Νέα Ελληνικά αλλά και στα τούρκικα; Τόσες σειρές με Ελλάδα και τουρκία, τόσα τηλεπαιχνίδια, διαφημίσεις... και μέσα σ' όλα έρχεται και η υποβάθμιση των εθνικών μας θεμάτων για χάρη μίας ύποπτης "φιλίας" και ναι, όλα αυτά μου φαίνονται ύποπτα.
Οι πολιτικοί μας λένε πάντα, πως νοιάζονται για το καλό της χώρας.. κι εγώ αναρωτιέμαι.. ποιας χώρας βρε παιδιά; Πάνω που βλέπουμε να ανακάμπτει ο Ελληνικός τουρισμός και να μειώνεται ο τουρκικός, κάνουν κανονισμούς οι Έλληνες πολιτικοί για να βοηθήσουμε τον τουρισμό της γείτονος.. αυτό θα πει αληθινή φιλία.. τι κι αν αλωνίζουν στο Αιγαίο.. τί κι αν έχουν καταλάβει την μισή Ελλάδα.... εμείς μια φορά δεν τους αφήνουμε να χάσουν τους τουρίστες τους!
Και μέσα σε όλα αυτά έχουμε και τους Πομάκους. Έχω ακούσει κι εγώ πως το Πομάκος προέρχεται απ' το απόμαχος. Αλλά και πάλι, να πω σε απάντηση προηγούμενου μηνύματος που ήθελε τους Πομάκους, ξανθούς, λευκούς και γαλανομάτες, πως και οι Καλάς απόγονοι της στρατιάς του Μ. Αλεξάνδρου είναι, αλλά δεν είναι ψηλοί, ξανθοί, γαλανομάτες, αυτό σημαίνει τίποτα; Ή όποιος είναι ξανθός και γαλανομάτης, είναι Έλληνας, και απόγονος του Μ. Αλεξάνδρου;
Τέλος, το κράτος μας δεν έχει φερθεί εντάξει στους Πομάκους ή μουσουλμάνους της Θράκης, αν προτιμάται.. τότε μπορείτε να μου πείτε γιατί αυτοί περνούν δίχως εξετάσεις στις πανελλήνιες, και είναι σε ειδική κατηγορία και γιατί προηγούνται στις δημόσιες υπηρεσίες; Εκτός αυτού, εκείνος ο "κύριος" που πήγε στο παγκόσμιο συνέδριο των Κων/πολιτών, στην Πόλη, ο "γκρίζος λύκος".... απ' την Ξάνθη δεν ήταν; Τα Μ.Μ.Ε. δεν τους υπερασπίζονται συνέχεια; Δεν είναι μόνο μαύρο ή άσπρο το θέμα.. έχει πολλές πτυχές.
Κατά τα άλλα συμφωνώ με τον ΑΧΙΟΥΙ σε όλα (πλην από την πρώτη μου διαφωνία.. βλ. το πρώτο μου μήνυμα σε αυτό το θέμα).
Καλό σας μεσημέρι,
Λίζα.



===========


από XRHSTOS_HELLAS
Ημ/νία: 04-07-2006
Ώρα: 23:02

Σε ότι αφορά τους Μουσουλμάνους της Θράκης,υπάρχουν τριών ειδών κατηγορίες!
Οι ελληνοσυνείδητοι,οι τουρκοσυνείδητοι και οι τσιγγάνοι.

Αρκεί και μόνο που υπάρχουν οι ελληνοσυνείδητοι (κι ελληνόριζοι) για να μην αποκαλούμε τους Μουσουλμάνους της Θράκης "Τούρκους".

Όποιο αισθάνονται Τούρκοι,δικαίωμά τους (κι όποιοι δρουν ανθελληνικά,θα πρέπει να αντιμετωπίζονται αναλόγως),αλλά δε θα αναγνωρίσει το ελληνικό κράτος και "τουρκική μειονότητα",επειδή κάποιοι πολίτες του αισθάνονται Τούρκοι! Με τη λογική της αναγνώρισης ως "μειονότητα" όσων πληθυσμικαών στρομάτων,ελληνικών στην καταγωγή,δεν αισθάνονται Έλληνες,θα έπρεπε να είχαμε γεμίσει "μειονότητες"! Εαν δηλαδή εμένα κι άλλα 500 άτομα,μας πιάσει η τρέλα κι αισθανόμαστε ότι είμαστε Κινέζοι,θα πρέπει το ελληνικό κράτος,να αναγνωρίσει "κινεζική μειονότητα";

Σε μια περίοδο μάλιστα,που επιχειρήται επανελλήνηση των Πομάκων και πετυχαίνει (όταν λέω πετυχαίνει,εννοώ πάντα βάσει του βαθμού δυσκολίας που υπάρχει),καλό είναι να μη σπρώχνουμε τους Πομάκους στην αγκλαλιά της Τουρκίας ξανά!
"'Eτσι είναι αν έτσι νομίζετε"
Λ.Πιραντέλλο
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικα-Ελεύθερο βήμα”