Χριστόδουλος....

Περί ανέμων και υδατων
προσώπων και πραγμάτων
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΧΩΡΙΣ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟ

Δημοσίευση από ArELa » Κυρ 01 Φεβ 2009, 13:38

alexandros έγραψε: Εγώ που είχα την χειρότερη γνώμη για τον εκλιπών δεν έγραψα από σεβασμό αφού έγινε εξαρχής σαφές ότι πρόκειται για ένα τόπικ μνήμης για όσους τον συμπαθούσαν.
Κύριος! :clap: :worship:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
TEUTAMOS
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1697
Εγγραφή: Σάβ 21 Απρ 2007, 20:35

Re: ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΧΩΡΙΣ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟ

Δημοσίευση από TEUTAMOS » Κυρ 01 Φεβ 2009, 21:42

alexandros έγραψε:Εγώ που είχα την χειρότερη γνώμη για τον εκλιπών δεν έγραψα από σεβασμό αφού έγινε εξαρχής σαφές ότι πρόκειται για ένα τόπικ μνήμης για όσους τον συμπαθούσαν
Δυστυχώς κεγώ και ο άβαττον και κάποιοι άλλοι που το είπαμε πρότερα δεν εισακούσθημεν. Κάποιοι αυτοεπιβεβαιώνονται με το να ατιμάζουν την μνήμη του αποβιώσαντος. Είναι και αυτό ένας τρόπος φαίνεται να νιώθουν καλλίτερα.
ΕΛΛΗΝΩΝΠΡΟΜΑΧΟΥΝΤΕΣΑΘΗΝΑΙΟΙΜΑΡΑΘΩΝΙ
ΧΡΥΣΟΦΟΡΩΝΜΗΔΩΝΕΣΤΟΡΕΣΑΝΔΥΝΑΜΙΝ


...ΓΙΑ ΤΑ 2500 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΕΠΕΡΑΣΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΑΧΗΝ ΤΟΥ ΜΑΡΑΘΩΝΟΣ
Άβαταρ μέλους
ABATTON
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 584
Εγγραφή: Σάβ 29 Μαρ 2008, 14:21
Irc ψευδώνυμο: ABATTON
Φύλο: Άνδρας

Re: ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΧΩΡΙΣ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟ

Δημοσίευση από ABATTON » Κυρ 01 Φεβ 2009, 21:53

Ένας ποιοτικός άν θρωπος



Αναπαυσου εν Ειρηνη



Υ.Γ. Διαχειριστές, σταθείτε αυστηροί απέναντι στους ανήθικους που προσβάλουν μνήμη νεκρού..

:grflag:
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΧΩΡΙΣ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟ

Δημοσίευση από Divine Sinner » Κυρ 01 Φεβ 2009, 23:20

Δυστυχώς κεγώ και ο άβαττον και κάποιοι άλλοι που το είπαμε πρότερα δεν εισακούσθημεν. Κάποιοι αυτοεπιβεβαιώνονται με το να ατιμάζουν την μνήμη του αποβιώσαντος. Είναι και αυτό ένας τρόπος φαίνεται να νιώθουν καλλίτερα.
δεν ξερω αν με συμπεριλαμβανεις σε αυτα τα ατομα αλλα προσωπικα δεν ειχα προθεση να τον ατιμασω σε καμια περιπτωση. ειπα την αντικειμενικη μου γνωμη για τον χριστοδουλο. ειπα οτι ηταν καλος σε σχεση με τους αλλους που ειχαν πριν το αξιωμα του.
και μακαρι να υπαρχουν κι αλλοι παπαδες που θα του μοιασουν στον πατριωτισμο του και στην ανθρωπια του χαρακτηριστικα τα οποια δεν χωρουν ουτε μιση αμφισβητηση.
αυτο δεν σημαινει ομως οτι ειναι εθναρχης. δεν νομιζω πως με το να μην τον θεωρω εθναρχη ατιμαζω την μνημη του.
και τον πατερα μου που απεβιωσε δεν τον θεωρω εθναρχη κι ομως τον αγαπαω παρα πολυ.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΧΩΡΙΣ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟ

Δημοσίευση από ArELa » Δευ 02 Φεβ 2009, 01:29

ΣείριοΑστρο έγραψε:Γίγαντα, η ΑρΕλα είπε κάποια συγκεκριμένα πράγματα. Μπορείς να σχολιάσεις επι του θέματος;
Λέει ότι ανοίγω 75 θέματα, επειδή ναι, είμαι υπεραναλυτικό καθίκι, το'χω δηλώσει προ πολλού, και θέλω να καλύπτω ένα θέμα από όσες οπτικές γωνίες και πλευρές μπορώ. Δε βαριέσαι, επί της ουσίας απαντήσεις σπάνια λαμβάνω σ'αυτά που θέτω και δεν απογοητεύομαι πια απ'αυτό.
Ναι ρε παιδιά, εαν δεν το εχετε καταλάβει, επι δικτατορίας η ζωή στην Ελλάδα δεν είχε σταματήσει, όπως δεν είχε σταματήσει επι εποχής Σημιταριού, όπως δεν σταματά ποτέ κάτω απο οποιαδήποτε κατάσταση εκτός και αν πέφτουν βόμβες επάνω απο τα κεφάλια σου.
Αυτό είναι το μόνο βέβαιο! Κι εγώ ακόμα αναρωτιέμαι, πού πήγε όλο αυτό το ΠΛΗΘΟΣ που τότε ζητωκραύγαζε, επευφημούσε, χαιρέτιζε και επεδείκνυε σχεδόν λατρεία στους απριλιανούς! (το είδα με τα μάτια μου στο μικρό διάστημα που εμεινα στην Ελλάδα τότε. Δεν το αντιλαμβανόμουν σε όλη του την έκταση, γι'αυτό και το θεωρούσα σχεδόν φυσιολογικό, αλλά έτσι ήταν και το είδα). Και μη μου πειτε ότι ΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟλοι αυτοί ήταν βαλτοί και πληρωμένοι των χουντικών. Ήταν πάρα πολλοί, για να'ναι όλοι "μισθοφόροι". Τεσπα, πλατιάζουμε και αυτό που λέω εδώ, είναι θέμα για άλλη συζήτηση. Απλά το λέω, γιατί τώρα φρικάρουν μερικοί σαν τις μωρές παρθένες όταν διαπραγματεύονται Ο,ΤΙ έχει να κάνει με την μελανή εκείνη επταετία, αλλά παράλληλα δείχνουν να μην αντιλαμβάνονται ότι τώρα ζουμε σε χειρότερη χούντα, όπου ο φασισμός έχει αναχθεί σε νέα επίπεδα!
Και ναι, ο κόσμος δούλευε κανονικά, παντρευόταν, τα παιδιά πήγαιναν σχολείο, και έβγαζαν φωτογραφίες με ηθοποιούς εκείνη την εποχή που επίσης δεν σταματούσαν να κάνουν ταινίες, για εσωτερική κατανάλωση και δημοσιότητα.
Με κίνδυνο να θεωρηθώ χουντικιά, που δεν είμαι, πιστέψτε με, ( εσείς ήσασταν αγέννητοι αλλα κι εγώ ήμουν πολύ πιτσιρίκι το 67 που ενέσκυψε ο δικέφαλος αητός και εκτός Ελλάδος για να'χω πολιτική άποψη ή να κλίνω ιδεολογικά κάπου) είδα πολλά κοινωνικά στρώματα (όχι όλα- τους οικοδόμους ας πούμε, τους εμπόρους κλπ) ζούσαν πολύ καλύτερα τότε απ'την εξαθλίωση που περνάνε τώρα.

Τι κακό έκανε ο Χριστόδουλος; Το οτι μιλούσε κατά του Σιωνισμού; Για τα παιδιά στην Παλαιστίνη; Για τα προβλήματα της Ελλάδας;
Αμέ! Ξέρεις πόσο ενοχλητικό είναι αυτό στα ρουθούνια κάποιων? Φαντάζεσαι να ξεμπροστιάζει ολόκληρες πολιτικές ηγεσίες που το παίζουν και Ελληναράδες σ'αυτόν τον τόπο, ως ανδρίκελα και εντεταλμένα οργανάκια της νέας τάξης;

Για το οτι τα έβαλε με ένα ολόκληρο εξωεκκλησιαστικο και εσωεκκλησιαστικό σύστημα που όμως δεν μπορούσε να αντιπαλέψει;
Τον αντιπάλεψε όμως το σύστημα μια χαρά... Πολύ ραγδαίος ρε παιδί μου ο καρκίνος που τον χτύπησε... πολύ ραγδαίος... (και σ'αυτό το σημείο το βουλώνω).

Τι μπορεί να κάνει ένας άνθρωπος που βάλλεται απο παντού σε μία σαπίλα που έχει πάει μέχρι το κόκκαλο;
Είχε τα κότσια κι έκανε περισσότερα απ'όσα έκαναν άλλοι που ήταν και είναι ανύπαρκτοι. Και μόνο το ότι έκανε εμένα, και ένα σωρό νεολαίους να στρέψουμε το βλέμμα προς τον Αρχιεπίσκοπο (μια φιγούρα που μ'άφηνε παγερά αδιάφορη σ'όλη μου τη συνειδητή ζωή) ήταν άθλος από μόνο του!

Σας εκνεύριζε που σας ενοχλούσε γι αυτό ξεχύθηκαν όλα τα καθυστερημένα στο ίντερνετ την ημέρα του θανάτου του και τον έβριζαν με τέτοιο τρόπο που δεν έχω ξαναδει ποτέ να βρίζουν νεκρό; Τι έκανε, εγκλήματα;
Και ζωντανός όταν ήταν, κι έδινε την υπέρτατη μάχη του, υπήρξαν χυδαίοι και άνανδροι που τον στόλιζαν κάπως έτσι...

Εικόνα
Εικόνα[/img]

Τι να πει κανείς για τον ψυχισμό και τον χαρακτήρα τέτοιων "ανθρώπων". Για μένα ήταν το απόλυτο δείγμα της ανθρώπινης αποκτήνωσης.

Απαγορεύεται ένας Ιεράρχης να έχει φρόνιμα και θα σιωπά επειδή έτσι γουστάρετε εσείς, και το κάθε ψευδοδιανοούμενο, και τηλεοπτικό - εκάστοτε κυβερνητικό παπαγαλάκι; Πότε μιλήσατε εσεις, οι νουδούληδες, οι πασοκούληδες και ο κάθε δούλης για αυτά που έλεγε ο Χριστόδουλος; Πότε ασχολήθηκαν οι ευαισθησίες σας για τα προβλήματα του τόπου πέρα απο τις μπαρούφες που διαρκώς αναμασάτε;
Αγάπη μου, πρόσεχε την ορθογραφία σου!
Δεν καθόταν φρόνιμα και ενοχλούσε τρελά πολλούς επειδή είχε φρόνημα! Με πιάνεις, έτσι; :wink:
Είπαμε, θα σας ενοχλεί για πολύ καιρό ακόμα γιατί ο κόσμος ακόμα τον θυμάται, ενώ το τραγί - μαριονέτα που εγκαθίδρυσαν τα αφεντικά που υποτίθεται πολεμάτε μαζί με τους παπάδες μαριονέτες όπως το Σημιτοdog τον Ζακύνθου που έφτυσαν εκει που έγλειφαν, σας βολεύει ομαδικώς μία χαρά.

Αντε, βλακείες.
Τώρα ησύχασαν με τον μαριονέτο τζερόνιμο.


Λοιπόν επειδή αυτό θα παραπάει, ας τοποθετηθεί όποιος δεν έχει τοποθετηθεί ακόμα και θέλει να το κάνει, γιατί το τόπικ αυτό δεν επιδέχεται άλλες "διαμάχες" ή χαρακτηρισμούς και θέλει κλείδωμα τελικά.

Άλλωστε, ανοίχτηκε για να τιμήσουμε την μνήμη του.
Όσοι δε μπορούν ή δεν το νιώθουν, δε χρειάζεται ν'αφήνουν χολή και χαρακτηρισμούς εδώ, όπως πολύ σωστά είπε κι ο Αλέξανδρος και μπράβο του. :thumb:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Γκροτέσκος
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 744
Εγγραφή: Πέμ 09 Οκτ 2008, 18:12
Φύλο: Άνδρας

Re: ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΧΩΡΙΣ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟ

Δημοσίευση από Γκροτέσκος » Δευ 02 Φεβ 2009, 09:50

Τον Χριστόδουλο δεν τον έννοιαζε αν οι
άνθρωποι που δεν τον "πήγαιναν"- συμπαθούσαν
τον βρίζαν, μιλούσαν χυδαία, και δημιουργούσαν
εικόνες με νοήματα "απείρου καλους".

Εμείς τους επικρίνουμε, και σαν απλοί άνθρωποι
καλά κάνουμε. Ο Χριστόδουλος όντας ένας
άνθρωπος του Θεού στο σώμα της Εκκλησίας
-στην προσωπική του ζωή δεν γνωρίζω και φυσικά
δεν είναι θέμα κανενός- τους συγχωρούσε
και προσευχόταν γι αυτούς.

Και από "κει πάνω" που βρίσκεται, ίσως να
αισθάνεται κάποια πικρία αλλά και πάλι,
αιτείται στον Θεό να τους συγχωρέσει.

Δεν ειρωνεύομαι, τα πιστεύω αυτά που λέω.
Άβαταρ μέλους
SeirioAstro
Σχεδιαστής
Σχεδιαστής
Δημοσιεύσεις: 1847
Εγγραφή: Τετ 18 Ιουν 2008, 17:03
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: 12η Αποικία

Re: ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΧΩΡΙΣ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟ

Δημοσίευση από SeirioAstro » Δευ 02 Φεβ 2009, 13:38

Φιλενάδα θα κάνω μία παρασπονδία και θα ζητήσω προκαταβολικά συγνώμη απο τώρα.
Φυσικά συμφωνώ μαζί σου πρώτον, και δεύτερον έχεις δίκιο, είναι φρόνημα, και όχι φρόνιμα, λάθος λόγο κεκτημένης ταχύτητας, τώρα στο quote σου το είδα και το διορθώνω άμεσα. :oops:
[img]http://i366.photobucket.com/albums/oo10 ... 2wr0-1.jpg[/img]

Ούτως λέγομεν άπαντες.
Άβαταρ μέλους
TEUTAMOS
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1697
Εγγραφή: Σάβ 21 Απρ 2007, 20:35

Re: ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΧΩΡΙΣ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟ

Δημοσίευση από TEUTAMOS » Δευ 02 Φεβ 2009, 18:28

Κακώς εκλειδώθη το κανάλι. Πιστεύω ότι θα υπάρχουν άτομα που έστω αργοπορημένα θα θέλουν να καταθέσουν την ειλικρινή ευχή τους και όχι να στάξουν χολή όπως προείπα,αλλά φωνή βοώντος...
ΕΛΛΗΝΩΝΠΡΟΜΑΧΟΥΝΤΕΣΑΘΗΝΑΙΟΙΜΑΡΑΘΩΝΙ
ΧΡΥΣΟΦΟΡΩΝΜΗΔΩΝΕΣΤΟΡΕΣΑΝΔΥΝΑΜΙΝ


...ΓΙΑ ΤΑ 2500 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΕΠΕΡΑΣΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΑΧΗΝ ΤΟΥ ΜΑΡΑΘΩΝΟΣ
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΧΩΡΙΣ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟ

Δημοσίευση από ArELa » Δευ 02 Φεβ 2009, 22:21

TEUTAMOS έγραψε:Κακώς εκλειδώθη το κανάλι.
το νήμα εννοείς :wink:
Πιστεύω ότι θα υπάρχουν άτομα που έστω αργοπορημένα θα θέλουν να καταθέσουν την ειλικρινή ευχή τους και όχι να στάξουν χολή όπως προείπα,αλλά φωνή βοώντος...
Καλώς λοιπόν, ξεκλειδώνεται.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Clash
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2656
Εγγραφή: Παρ 20 Απρ 2007, 15:15

Re: ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΧΩΡΙΣ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟ

Δημοσίευση από Clash » Τρί 03 Φεβ 2009, 15:39

Δεν μου λέτε, ο Χριστόδουλος δεν ήταν αυτός που κατέβαζε κάτι λάβαρα από την Αγία Λαύρα για τις ταυτότητες; Μετά που ανέβηκε η ΝΔ γιατί το «ξέχασε» το μείζον αυτό θέμα (όπως έλεγε) και δεν έβγαλε τσιμουδιά; Μήπως επειδή έπεσαν κάτι χοντρά πακετάκια για την ΜΚΟ της εκκλησίας την Αλληλεγγύη (αυτή που έστελνε σάπια κοτόπουλα στο Ιρακ) και πήγε περίπατο το ...«φρόνημα»; Γιατί επί ΝΔ δεν έβγαζε άχνα για την κυβέρνηση, παρά μόνο για το ΣΥΡΙΖΑ έλεγε; Λες και κυβερνούσε ο Αλαβάνος. Τέλος πάντων, ο καθένας έχει τη γνώμη του.
Παρίσι και Μόσχα βαθιά τιμημένα
Αθήνα, Βαρκελώνη που βάφτηκαν με αίμα.
Άβαταρ μέλους
Γκροτέσκος
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 744
Εγγραφή: Πέμ 09 Οκτ 2008, 18:12
Φύλο: Άνδρας

Re: ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΧΩΡΙΣ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟ

Δημοσίευση από Γκροτέσκος » Τρί 03 Φεβ 2009, 17:41

Ρε Ιφι. Κοιτα τον ως ανθρωπο της εκκλησιας.

Μην ξεχνας πως, και αυτος ηταν ανθρωπος. Και
οντως να εγινε ετσι, θα τον κρινει ο Θεος. Και
ο Βουδας -αν δεν υπαρχει ο Χριστος- να τον κρινει,
θα τον κανει σαλιγκαρι και θα βγαινει στην βροχη.

Ηταν ανθρωπος και ειχε παθη. Φυσικο ειναι. Ας τον
κρινουμε ως ανθρωπο, και οχι ως αρχιεπισκοπο.

Και καλυτερα ας μην τον κρινουμε καθολου :)

(αν και εχω πει τα χειροτερα οσο ζουσε, ζητησα
συγχωρεση)
Άβαταρ μέλους
_XRHSTOS_
Operator
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: Δευ 16 Απρ 2007, 01:14
Irc ψευδώνυμο: _XRHSTOS_
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Λάρισα

Re: ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΧΩΡΙΣ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟ

Δημοσίευση από _XRHSTOS_ » Τρί 03 Φεβ 2009, 17:45

Giant και που να δεις ανάλογες φωτογραφίες του συναγωνιστή σου,του Μητροπολίτη Ζακύνθου. Κι ο έταιρος συναγωνιστής σου ο Ιερώνυμος στα χρόνια της 21ης Απριλίου ήτανε ένας καλοδιορισμένος πανεπιστημιακός. Και πολλοί άλλοι συναγωνιστές σου ήτανε καλοβολεμμένοι επι χούντας, εντός κι εκτός εκκλησίας...


Σε ότι αφορά τώρα τη μνήμη του Αρχιεπισκόπου Χριστοιδούλου τώρα. Ήτανε ένας απο τους ιεράρχες που ξεχώρισαν σε αυτό τον τόπο. Δε γνωρίζω αν ήτανε πραγματικά έντιμος ή όχι στην προσωπική του ζωή. Προσωπικά δε μου άρεσαν καθόλου οι καλές σχέσεις που είχε με ανθρώπους του κατεστημένου σε αυτόν εδω τον τόπο. Οφείλω όμως να αναγνωρίσω ότι υπήρξε πνευματικός ηγέτης αυττού του τόπου που αγωνίστηκε για τα δίκαια του Ελληνισμού ως όφειλε. Υπήρξε Ιεράρχης που Πιστός και αφοσιωμένος στην Ορθόδοξη Χριστιανική θρηκεία,αντιστάθηκε στις επιβουλές της Νέας Τάξης,καλούσε τον κόσμο να αντισταθεί σε αυτές και αφύπνισε πιστεύω αρκετές συνειδήσεις.Επίσης πήγε κόντρα στους εξωεκκλησιστικούς πολιτικάντικους "ευπρεπισμούς" που είχανε επιβάλει διάφοροι κοπλεξικοί στην εκκλησία και επεχείρησε να επαναφέρει εκκλησιαστικούς στίχους στην αυθεντική τους μορφή (διαγράφοντας την πολιτικάντικης προελεύσεως μετάλλαξή τους),όπως λ.χ. το "Νίκας τοις βασιλεύσει".


Σε ότι αφορά τα πιστεύω του πολλοί τον κατηγορούσαν για πολλά. Απο τη μία π.χ. άθεοι "προοδευτικοί" τον κατηγορούσαν ως "συντηριτικό","μισαλλόδοξο","φασίστα" και απο την άλλη υπήρχαν Παλαιοημερολογίτες συντηρητικοί που τον κατηγορούσαν ως "αντίχριστο","έκφυλο","σατανιστή","αιρετικό" (αιρετικό ακόμη και για Νεοημερολογήτη).

Οι θέσεις του ήτανε ενδιαφέρουσες. Χαρακατηριστικό που έχει καταγραφεί στην ιστορία είναι το άνοιγμα που είχε κάνει στη νεολαία απο την αρχή της αναλήψεως των νέων του καθηκόντων.

Υπήρξαν βέβαια και περιπτώσεις όπου είχε υιοθετήσει και "προοδευτικές" θέσεις απο ένα σημείο και μετά,όπως πχ η λαθρομετανάστευση.

Υπήρχαν επίσης και φράσεις του που είχανε διαστρευλωθεί απο τους μεγαλοδημοσιογράφους και τους "προοδευτικούς". Τέτοιο παράδειγμα ήτανε η φράση του "Δεξιά του Κυρίου",όπου ο ίδιος είχε χρησιμοποιούσει για να διευκρινήσει ότι με τη φράση του "όλα πάνε δεξιά",δεν εννούσε την πολιτική δεξιά,αλλά τη Δεξιά του Κυρίου.


Ο Ιφικράτης πάντως έχει ένα δίκιο σε αυτά που λέει. Επι αναλήψεως της κυβερνήσεως απο τη Νέα Δημοκρατία,σίγασε αρκετά πολλούς αγώνες του παρελθόντος.

Το ίδιο και με το σχέδιο Ανάν,όπου (άγνωστο για ποιο λόγο) είχε κρατήσει σιγήν ιχθύος για το θέμα,παρότι λίγο πριν την ψήφισή του είχε κάνει μια έμμεση αναφορά κατα των νεοταξικών σχεδίων (και παρότι στο απότερο παρελθόν είχε αντιταχθεί εναντίων του όταν είχε πρωτοβγεί).

Βέβαια απο ένα σημείο και μετά είχε ξεσπάσει και εκείνο το πολύμηνο όργιο των ΜΜ"Ε",των δολοφώνων της δημοσιογραφίας,με μπροστάρηδες τους διαφόρους Τριανταφυλλόπουλους,Σπύρους Καρατζαφέρης,Τράγκες και άλλους,όπου επι μήνες μόνιμο θέμα των κεντρικών δελτίων ειδήσεων ήτανε τα διάφορα οικονομικά,ακόμη και σεξουλικά,σκάνδαλα που συνέβαιναν στο εσωτερικό της εκκλησίας. Σκάνδαλα που φερόντουσαν να αγγίζουν ακόμη και στενούς του συνεργάτες. Για εκείνο το "δημοσιογραφικό" όργιο βέβαια κανένα Παρατηρητήριο,κανένας Βαλλιανάτος,καμία Αρχή Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων και κανένας τέτοιος "ευαίσθητος" δεν είχε ενδιαφερθεί... Ο Αρχιεσπίσκοπος,ως επικεφαλής της ελλαδικής εκκλησίας είχε χρεωθεί τότε την όλη κατάσταση,πράγμα που πραγματικά τον είχε "γονατίσει". Τελικά,το δημοσιογραφικό όργιο μπορεί να έκανε "ζημιά",αλλά οι ίδιοι οι μεγαλοδημοσιογράφοι κοντέψανε να φάνε τα μούτρα τους,αφού λίγο ακόμη αν το συνέχιζαν και ο κόσμος εξοργισμένος θα 'βγαινε να τους πετάξει αυγά και ντομάτες,ίσως και πέτρες. Αν κάτι δε θα ξεχάσω απο εκείνη την υπόθεση είναι κάποια "προοδευτικά" μοσχάρια που απο τη μία κατηγορούσαν εκείνη την εποχή τον Αρχιεπίσκοπο Χριστόδουλο ως "χουντικό" - συν τοις άλλοις - και απο την άλλη,οι ίδιοι επικαλούντουσαν ως...πρότυπο (που πράγματι ήτανε!) Αρχιεπισκόπου τον εξίσου Αείμνηστο και Μακκαριστό,ορκισμένο επί δικτατορίας Ιωαννίδη,Αρχιεσπίκοπο Σεραφείμ!


'Εκτοτε,πότε ενέτεινε τα πάλαι ποτέ "προοδευτικά" του κυρήγματα,υπήρχαν όμως και στιγμές που καλούσε το λαό και σε αντίσταση κατα της Νέας Τάξεως! Ιδίως προς το τέλος της ζωής του. Το σίγουρο πάντως είναι πως ο Μακκαριστός Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος θα μείνει...Αξέχαστος! Καλώς ή κακώς,έχει γράψει ιστορία!
Γεια σας
Άβαταρ μέλους
Γκροτέσκος
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 744
Εγγραφή: Πέμ 09 Οκτ 2008, 18:12
Φύλο: Άνδρας

Re: ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΧΩΡΙΣ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟ

Δημοσίευση από Γκροτέσκος » Τρί 03 Φεβ 2009, 17:46

:clap: :clap: :clap: _XRHSTO_
Άβαταρ μέλους
GiaNt

Re: ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΧΩΡΙΣ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟ

Δημοσίευση από GiaNt » Τετ 04 Φεβ 2009, 19:42

Μα ήταν γραμματέας της Ιεράς συνόδου επί χούντας.
Την θέση ειδικά των μεγαλοκεφαλάδων της εκκλησίας επι χούντας δε την γνωρίζουμε;
Φοβεροί υποστηρικτές της χούντας του "Ελλάς Ελλήνων Χριστιανών".

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
GiaNt

Re: ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΧΩΡΙΣ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟ

Δημοσίευση από GiaNt » Τετ 04 Φεβ 2009, 19:46

Χωρίς να διαβάσω ολόκληρη την απάντηση του _XRHSTOS_, όταν βλέπεις μια λασπο-απάντηση να ξεκινά κάπως έτσι
_XRHSTOS_ έγραψε:Giant και που να δεις ανάλογες φωτογραφίες του συναγωνιστή σου,του Μητροπολίτη Ζακύνθου. Κι ο έταιρος συναγωνιστής σου ο Ιερώνυμος στα χρόνια της 21ης Απριλίου ήτανε ένας καλοδιορισμένος πανεπιστημιακός.
τι υπομονή πιστεύεις πως αξίζει να διαθέσεις, και τι χρόνο για να το διαβάσεις;
Άβαταρ μέλους
ABATTON
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 584
Εγγραφή: Σάβ 29 Μαρ 2008, 14:21
Irc ψευδώνυμο: ABATTON
Φύλο: Άνδρας

Re: ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΧΩΡΙΣ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟ

Δημοσίευση από ABATTON » Πέμ 05 Φεβ 2009, 15:34

GiaNt παρε δρόμο απο δω.
Τραβα στα ποστακια τα δικά σου κ μην μας ενοχλείς με την παντελη έλλειψη ηθικης που σε διακατέχει εδω κ χρονια.
Και τι πειραζει που ητανε στην Χούντα, ελεος δηλαδή..!!!


Το ποστ εχει γίνει για να τιμήσουμε το Εθναρχη Κεραυνό


Διαχειριστες ΚΟΙΜΟΣΑΣΤΕ ΡΕ ?
Να γιατι το ''ιδεογραφηματα'' οσο περναει ο καιρος ξεπεφτει ΟΛΟ και πιό πολυ διότι δενυπαρχει ΤΑΞΗ και Πειθαρχια σε τιποτα..

Παρακαλετά θα το πάμε για τα βασικά ? η υπαρχουν ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΕΣ ή όχι...!!!
Άβαταρ μέλους
alexandros
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 806
Εγγραφή: Κυρ 16 Μαρ 2008, 15:06
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Νιμπίρου

Re: ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΧΩΡΙΣ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟ

Δημοσίευση από alexandros » Πέμ 05 Φεβ 2009, 15:39

Η επίκληση στους διαχειριστές μου φαίνεται άτοπη και άκαιρη. όποιος έχει το τακτ δεν συμμετέχει αλλά όποιος το επιθυμεί είναι ελεύθερος να συμμετέχει.
Τίποτα δεν είναι πιο δυνατό από μια ιδέα της οποίας ο καιρός έχει φτάσει.
Βίκτωρ Ουγκώ

ΦΟΡΟΛΟΓΗΣΤΕ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΤΩΡΑ
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΧΩΡΙΣ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟ

Δημοσίευση από ArELa » Πέμ 05 Φεβ 2009, 16:13

Διαχειριστες ΚΟΙΜΟΣΑΣΤΕ ΡΕ ?
Να γιατι το ''ιδεογραφηματα'' οσο περναει ο καιρος ξεπεφτει ΟΛΟ και πιό πολυ διότι δενυπαρχει ΤΑΞΗ και Πειθαρχια σε τιποτα..
Όχι, δεν κοιμόμαστε φίλε.
Αρχικά πήγα να το κλειδώσω και το ξανάνοιξα κατόπιν παρότρυνσης του Μέλιου που άνοιξε το νήμα αυτό, και επειδή (όταν το ξανασκέφτηκα) θεώρησα πως είναι λάθος να φιμώνονται οι διαφορετικές φωνές. Εδώ δεν ασκούμε σιδηρά πειθαρχία ούτε βάζουμε τάξη με τρόπο που θα εισπράξει ο άλλος ως φίμωση ή καταστολή της ελευθερίας της έκφρασής του.

Βασίζομα στην ατομική παιδεία και καλλιέργεια του καθενός να σταθεί σωστός και να αποδείξει έμπρακτα ότι ξέρει να σέβεται τουλάχιστον τους νεκρούς (όποιοι κι αν είναι αυτοί, είτε μας άρεσαν εν ζωή είτε όχι). Αν κάποιοι ασεβήσουν, δεν αμαυρώνουν (δε μπορούν) τον ίδιο το θανόντα, απλά καταδεικνύουν δημοσίως την καλλιέργειά τους και τίθενται στην κρίση όλων, για το δικό τους το ποιόν.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
GiaNt

Re: ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΧΩΡΙΣ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟ

Δημοσίευση από GiaNt » Πέμ 05 Φεβ 2009, 16:21

ABATTON έγραψε:GiaNt παρε δρόμο απο δω.
Τραβα στα ποστακια τα δικά σου κ μην μας ενοχλείς με την παντελη έλλειψη ηθικης που σε διακατέχει εδω κ χρονια.
Και τι πειραζει που ητανε στην Χούντα, ελεος δηλαδή..!!!


Το ποστ εχει γίνει για να τιμήσουμε το Εθναρχη Κεραυνό


Διαχειριστες ΚΟΙΜΟΣΑΣΤΕ ΡΕ ?
Να γιατι το ''ιδεογραφηματα'' οσο περναει ο καιρος ξεπεφτει ΟΛΟ και πιό πολυ διότι δενυπαρχει ΤΑΞΗ και Πειθαρχια σε τιποτα..

Παρακαλετά θα το πάμε για τα βασικά ? η υπαρχουν ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΕΣ ή όχι...!!!
:jerk: :jerk: :jerk: :jerk: :jerk: :jerk: :jerk: :jerk: :jerk: :jerk: :jerk: :jerk: :jerk: :jerk: :jerk:
Άβαταρ μέλους
Kariatida
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2755
Εγγραφή: Τετ 06 Αύγ 2008, 21:55
Irc ψευδώνυμο: Kariatida
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΧΩΡΙΣ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟ

Δημοσίευση από Kariatida » Πέμ 05 Φεβ 2009, 16:27

μπαχαλευετε το τοπικ ξανα. Εαν θελετε να μαλωσετε, εχουμε ενα σωρο αλλα τοπικς να το κανετε, και στην τελικη, εχουμε και την αρενα. Προειδοποιω, απο εδω και περα οποιο ποστ εκτος θεματος βλεπω, θα πηγαινει στα τρολς.
Ή ακολούθα ή οδήγα ή φύγε απ' τη μέση

Άβαταρ μέλους
SeirioAstro
Σχεδιαστής
Σχεδιαστής
Δημοσιεύσεις: 1847
Εγγραφή: Τετ 18 Ιουν 2008, 17:03
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: 12η Αποικία

Re: ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΧΩΡΙΣ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟ

Δημοσίευση από SeirioAstro » Πέμ 05 Φεβ 2009, 17:13

Αφήσαμε το θέμα να εξελιχθεί ώστε να γίνει εμφανές πόσοι έχουν αυτοσυγκράτηση και ήθος, και πόσοι έχουν καμμένα pixel.

Η εγγύηση έχει παρέλθει και πλέον δεν καλύπτει. Στην επόμενη κουταμάρα θα γίνει απόσυρση του προβληματικού προϊόντος.
[img]http://i366.photobucket.com/albums/oo10 ... 2wr0-1.jpg[/img]

Ούτως λέγομεν άπαντες.
Άβαταρ μέλους
_XRHSTOS_
Operator
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: Δευ 16 Απρ 2007, 01:14
Irc ψευδώνυμο: _XRHSTOS_
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Λάρισα

Re: ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΧΩΡΙΣ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟ

Δημοσίευση από _XRHSTOS_ » Πέμ 05 Φεβ 2009, 19:10

GiaNt έγραψε:Χωρίς να διαβάσω ολόκληρη την απάντηση του _XRHSTOS_, όταν βλέπεις μια λασπο-απάντηση να ξεκινά κάπως έτσι
_XRHSTOS_ έγραψε:Giant και που να δεις ανάλογες φωτογραφίες του συναγωνιστή σου,του Μητροπολίτη Ζακύνθου. Κι ο έταιρος συναγωνιστής σου ο Ιερώνυμος στα χρόνια της 21ης Απριλίου ήτανε ένας καλοδιορισμένος πανεπιστημιακός.
τι υπομονή πιστεύεις πως αξίζει να διαθέσεις, και τι χρόνο για να το διαβάσεις;

Όταν εσείς μας βγάζετε "συναγωνιστές" με ανθρώπους άσχετους με εμάς είναι καλά ε; :lol:

Είπα να αντιγράψω λίγο τις μεθόδους σας να δεις τη γλύκα :P :lol: :lol: :lol:

Πάντως η απάντηση για τις φωτογραφίες δεν είναι "λάσπη"! Είχανε δημοσιευθεί στο παρελθόν στις εφημερίδες ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΏΡΑ και στΟχΟς και ο Μητροπολιτης Ζακύνθου ουδέποτε τις είχε διαψεύσει...

Το ίδιο και η θέση του Ιερώνυμου επι Χούνας...
Γεια σας
Άβαταρ μέλους
_XRHSTOS_
Operator
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: Δευ 16 Απρ 2007, 01:14
Irc ψευδώνυμο: _XRHSTOS_
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Λάρισα

Re: ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΧΩΡΙΣ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟ

Δημοσίευση από _XRHSTOS_ » Πέμ 05 Φεβ 2009, 19:12

GiaNt έγραψε:Μα ήταν γραμματέας της Ιεράς συνόδου επί χούντας.
Την θέση ειδικά των μεγαλοκεφαλάδων της εκκλησίας επι χούντας δε την γνωρίζουμε;
Φοβεροί υποστηρικτές της χούντας του "Ελλάς Ελλήνων Χριστιανών".

Εικόνα

Και ο Αρχιεπίσκοπος Αλβανίας Αναστάσιος κατείχε εξέχουσα θέση επι 21ης Απριλίου αλλά...αυτός είναι "πρότυπο ιεράρχου" για τους "προοδευτικούς".
Γεια σας
Άβαταρ μέλους
ABATTON
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 584
Εγγραφή: Σάβ 29 Μαρ 2008, 14:21
Irc ψευδώνυμο: ABATTON
Φύλο: Άνδρας

Re: ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΧΩΡΙΣ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟ

Δημοσίευση από ABATTON » Πέμ 05 Φεβ 2009, 19:20

Ο άξιος Ηγετης - Ο ΕΛΛΗΝΑΣ 1939-2008 (1)


Ο άξιος Ηγετης - Ο ΕΛΛΗΝΑΣ 1939-2008 (2)


''Των Αγίων ο χορός, εύρε πηγήν της ζωής και θύραν Παραδείσου, εύρω καγώ, την οδόν δια της μετανοίας, το απολωλός πρόβατον εγώ ειμί, ανακάλεσαι με, Σωτήρ, και σώσον με''.

''Ανάπαυσον, ο θεός τον δούλον σου, και κατάταξον αυτόν εν Παραδείσω, όπου χοροί των Αγίων Κύριε, και οι Δίκαιοι εκλάμψουσιν ως φωστήρες, τον κεκοιμημένον δούλον σου Χριστόδουλον ανάπαυσον, παρορών αυτού πάντα τα εγκλήματα''

''Το τριλαμπές, της μιάς Θεότητος, ευσεβώς υμνήσωμεν βοώντες, Άγιος ει, ο Πατήρ ο 'άναρχος', ο 'συνάναρχος' Υιός και το Θείον Πνεύμα, φώτισον ημάς, πίστει σοι λατρεύοντας, και του αιωνίου πυρός εξάρπασον''.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΜΕ ΤΟΝ ΝΕΟ ΑΡΧΙΕΠΙΣΚΟΠΟ

Δημοσίευση από ArELa » Πέμ 19 Φεβ 2009, 20:46

Υπάρχει μια ψηφοφορία για το Χριστόδουλο στο μπλογκ ενός φίλου απ'το Youtube
Όσοι πιστοί προσέλθετε.

http://biocosmology.blogspot.com/

Για όσους δεν θα πάνε, αλλά ενδιαφέρονται για το αποτέλεσμα, το "λείπει πολύ" υπερισχύει κατά κράτος και συντριπτικά.

Τα μέχρι στιγμής αποτελέσματα:

[box=]Ενας χρονος χωρις τον Μακαριστο Αρχιεπισκοπο Αθηνων και πασης Ελλαδος Χριστοδουλο. Χωρις τον Χριστοδουλο μας...Σας ελειψε;

Πολύ 63 (64%)

Αρκετά 18 (18%)

Λίγο 5 (5%)

Καθόλου 12 (12%)[/box]
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικα-Ελεύθερο βήμα”