ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ

Περί ανέμων και υδατων
προσώπων και πραγμάτων
Άβαταρ μέλους
_Divine_Sinner_
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5680
Εγγραφή: Κυρ 17 Μαρ 2013, 22:46
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 6 φορές
Έλαβε Likes: 61 φορές

Re: ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ

Δημοσίευση από _Divine_Sinner_ » Κυρ 20 Μάιος 2018, 20:05

Για εμενα εκεινοι που του επιτέθηκαν ειναι άνανδροι και δεν θα πρέπει να λογιζονται οτι εκπροσωπουν τους πόντιους. Ισως ήταν άνθρωποι που σκέφτονται σε επίπεδο οχλου, παοκ κλπ.
Ομως δεν ειναι συνειδητοποιημένοι Ελληνες και σιγουρα συνειδητοποιημένοι πόντιοι. Αν είσαι πόντιος (που είμαι γ..ω το κερατο μου), πας στον άλλον ΜΟΝΟΣ σου ενας προς έναν, αν ειστε κοντά ηλικιακά και αν είναι υγιής και τον αντιμετωπίζεις. Αν ξεφυγει η κουβέντα ξέρετε και οι δυο οτι υπάρχει το ενδεχόμενο να πέσουν μπουνιες. Δεν μαζευεστε ενα μπουλούκι να δείρετε έναν ηλικιωμένο. Να σας χαίρεται η μανούλα σας.
-
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ

Δημοσίευση από ArELa » Δευ 21 Μάιος 2018, 00:35

Δεν είναι τυχαία η σύσωμη υποστηριξη του συγκεκριμένου κυρίου
από πολιτικούς και ΜΜΕ...

Ολα τα νομίσματα έχουν 2 όψεις.

Πήγε εκεί, του ζητήθηκε επανειλημμένα να φύγει καθότι ανεπιθύμητος
κι εκείνος χαμογελούσε ειρωνικά.

Δεν εξοργίστηκαν μόνο γιατί πέρσι δεν έδινε αδεια στους ποντίους
για εκδήλωση, ενώ έδινε και δίνει ανελειπώς άδεια στους ΛΟΑΤ
για τις όποιες παρελάσεις

Οι Πόντιοι είναι αίμα μου, ΕΛΛΗΝΕΣ και όχι ξένο σώμα...
Όσο πονάει εκείνους αυτή η γενοκτονία, άλλο τόσο
πονάει κι εμένα...

πιο πολύ εξοργίστηκαν για τις δηλώσεις του "κυρίου"
στα αμερικανικα mainstream media

Ας ακουστεί η δηλωσάρα και μετά συζητάμε
τι είναι άνανδρο....

https://youtu.be/FlOuhNVQgdM?t=1m44s
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
_Divine_Sinner_
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5680
Εγγραφή: Κυρ 17 Μαρ 2013, 22:46
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 6 φορές
Έλαβε Likes: 61 φορές

Re: ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ

Δημοσίευση από _Divine_Sinner_ » Δευ 21 Μάιος 2018, 01:23

Aς προσέχουν ποιον ψηφίζουν. Η λυση δεν ειναι να χτυπας γέρους και μάλιστα με παρέα.
-
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ

Δημοσίευση από ArELa » Δευ 21 Μάιος 2018, 02:21

Σίγουρα δεν είναι, αλλά μπορώ να αιτιολογήσω (αν όχι να δικαιολογήσω)
την εν εξάλλω οργή που τους κυρίευσε και έχασαν εντελώς τον έλεγχο.
Το άτομο είναι ανθέλλην και απίστευτα προκλητικό.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ

Δημοσίευση από alkinoos » Δευ 21 Μάιος 2018, 12:06

Στις 21 Μαΐου του 1864 τα Επτάνησα εντάσσονται επισήμως στην Ελλάδα και στο Κάστρο της Κέρκυρας υψώνεται η Ελληνική σημαία.

https://www.google.gr/amp/amp.newsbomb. ... -eptanison
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
_Divine_Sinner_
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5680
Εγγραφή: Κυρ 17 Μαρ 2013, 22:46
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 6 φορές
Έλαβε Likes: 61 φορές

Re: ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ

Δημοσίευση από _Divine_Sinner_ » Τετ 23 Μάιος 2018, 00:26

http://mikropragmata.lifo.gr/guest_post ... n-pontion/
Οχι δεν εδωσε ο μπουταρης την αδεια για το αυτοοργανωμενο pride ανημερα της επετειου της γενοκτονιας των ποντιων.
-
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 23 Μάιος 2018, 10:10

Δεν είπα αυτό. Είπα πως άκουσα ότι πέρσι στους πόντιους δεν έδωσε άδεια
για την εκδήλωση, ενώ την έδωσε στους ΛΟΑΤ (την ίδια χρονιά)

Αλλά το ότι φέτος οι ΛΟΑΤ οργάνωσαν το πράιντ ανήμερα της επετείου
της γενοκτονίας, είναι άλλο θέμα ίσως, αλλά εμένα δε μου κάνει τυχαίο.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
_Divine_Sinner_
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5680
Εγγραφή: Κυρ 17 Μαρ 2013, 22:46
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 6 φορές
Έλαβε Likes: 61 φορές

Re: ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ

Δημοσίευση από _Divine_Sinner_ » Τετ 23 Μάιος 2018, 10:39

ArELa έγραψε:Δεν είπα αυτό. Είπα πως άκουσα ότι πέρσι στους πόντιους δεν έδωσε άδεια
για την εκδήλωση, ενώ την έδωσε στους ΛΟΑΤ (την ίδια χρονιά)

Αλλά το ότι φέτος οι ΛΟΑΤ οργάνωσαν το πράιντ ανήμερα της επετείου
της γενοκτονίας, είναι άλλο θέμα ίσως, αλλά εμένα δε μου κάνει τυχαίο.
Ηταν αναρχικοι, δεν νομιζω να ενδιαφερονται για την επέτειο λόγω ιδεολογιας (οχι εθνη κλπ)
-
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ

Δημοσίευση από alkinoos » Τρί 29 Μάιος 2018, 15:33

Σήμερα "γιορτάζει" η περίφημη Κερκόπορτα ...

http://www.mixanitouxronou.gr/i-alosi-t ... atikotita/
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ

Δημοσίευση από ArELa » Τρί 29 Μάιος 2018, 19:02

alkinoos έγραψε:Σήμερα "γιορτάζει" η περίφημη Κερκόπορτα ...

http://www.mixanitouxronou.gr/i-alosi-t ... atikotita/
και για αυτό αλλάξαμε τα προεξέχοντα σήμερα http://www.ideografhmata.gr/forum/viewt ... 77#p208677
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ

Δημοσίευση από alkinoos » Τρί 29 Μάιος 2018, 22:26

Μετα την Αλωση/παράδοση , και θεμα χρόνου δηλαδή, η Εκκλησία κράτησε όλα τα κτήματα της και η αυτοκρατορία τα έχασε. Γεια σου Γεναδιε αλάνι με τις συμφωνίες σου ,και τις προδοσίες των ρασοφορων,με τον Σουλτάνο!

Οπως λέει και ο Παλαμάς στον “Δωδεκάλογο του Γύφτου”: “Και ήταν οι καιροί που η Πόλη/ πόρνη σε μετάνοιες ξενυχτούσε/ και τα χέρια της δεμένα τα κρατούσε/ και καρτέραγ΄ ένα μακελάρη (…) Και καρτέραγε τον Τούρκο να την πάρει”».

http://antikleidi.com/2012/05/31/1453/
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ

Δημοσίευση από ArELa » Σάβ 02 Ιουν 2018, 19:00

H σφαγή στο Κοντομαρί: Έτσι έγινε η θηριωδία – Ιστορικά ντοκουμέντα

Στις 2 Ιουνίου 1941, oι Γερμανοί αλεξιπτωτιστές εκτέλεσαν τους άρρενες κατοίκους του χωριού Κοντομαρί των Χανίων, ως αντίποινα για τη συμμετοχή τού ντόπιου πληθυσμού στη Μάχη της Κρήτης (20 Μαΐου – 31 Μαΐου 1941). Η σφαγή στο Κοντομαρί, που βρίσκεται 18 χιλιόμετρα δυτικά των Χανίων και 3 χιλιόμετρα νοτιοανατολικά του αεροδρομίου του Μάλεμε, ήταν τα πρώτα από μία σειρά αντιποίνων που έγιναν στην Κρήτη από τα γερμανικά στρατεύματα κατοχής.



Κατά τη διάρκεια της αεραποβατικής επιχείρησης στην Κρήτη

Με την έναρξη της αεραποβατικής επιχείρησης στην Κρήτη, οι αλεξιπτωτιστές του 3ου Τάγματος της 1ης Μεραρχίας Αλεξιπτωστιστών της Βέρμαχτ προσγειώθηκαν στα νοτιοανατολικά του αεροδρομίου του Μάλεμε. Οι εισβολείς αντιμετωπίστηκαν από άνδρες του Νεοζηλανδικού στρατού (21ο και 22ο Τάγμα) και από ντόπιους πολίτες, που έφεραν από πρωτόγονα έως απαρχαιομένα όπλα. Οι Γερμανοί αλεξιπτωτιστές αντιμετώπισαν απρόσμενα ισχυρή αντίσταση και υπέστησαν μεγάλες απώλειες. Έχασαν από 400 έως 600 άνδρες, και τον διοικητή τους ταγματάρχη Ότο Σέρμπερ.

Η ίδια τύχη περίμενε τους Γερμανούς εισβολείς και στις υπόλοιπες περιοχές της Μεγαλονήσου, στις οποίες επιχείρησαν. Αμέσως άρχισαν να κυκλοφορούν φήμες για κακομεταχείριση των Γερμανών αλεξιπτωτιστών από τον ντόπιο πληθυσμό. Γερμανικές στρατιωτικές αναφορές έκαναν λόγο για επιθέσεις κρητικών κατά στρατιωτών τους με μαχαίρια, τσεκούρια, ακόμα και δρεπάνια. Άλλωστε, η Πρωσσική ηθική περί πολέμου ήταν αντίθετη με την εμπλοκή πολιτών στον πόλεμο, τον οποίο όφειλαν να διεξαγάγουν επαγγελματίες στρατιώτες.

Οι ανακρίσεις και τα…αντίποινα

Οι φήμες και οι αναφορές γνωστοποιήθηκαν στον αντικαγκελάριο του Τρίτου Ράιχ και βετεράνο πιλότο Χέρμαν Γκέριγκ (1893 – 1946), ο οποίος διέταξε τον επικεφαλής του Σώματος των Αλεξιπτωπτιστών, Κουρτ Στούντεντ (1890 – 1978), να προβεί σε ανακρίσεις και αντίποινα αν κρινόταν απαραίτητο. Ο Στούντεντ δεν έχασε χρόνο κι εξέδωσε διαταγή αμέσως μετά την κατάληψη της Κρήτης (31 Μαΐου), με την οποία οι στρατιωτικές μονάδες που ενεπλάκησαν σε μάχες με πολίτες όφειλαν να ενεργήσουν τα αντίποινα.

Ακολουθώντας τη διαταγή του Στούντεντ, ο υπολοχαγός Χορστ Τρέμπες (1916-1944) με τους εναπομείναντες άνδρες του 3ου Τάγματος Αλεξιπτωτιστών κατευθύνθηκε προς στο Κοντομαρί, πλησίον του οποίου είχαν βρεθεί τα πτώματα κάποιων στο συμπολεμιστών τους. Αμέσως μετά την άφιξή τους, οι Γερμανοί συγκέντρωσαν τους κατοίκους κι αφού απελευθέρωσαν τα γυναικόπαιδα, πήραν ως ομήρους τους περισσότερους από τους άνδρες του χωριού. Τους οδήγησαν σε ένα ελαιώνα έξω από το χωριό και τους εκτέλεσαν. Ο αριθμός των εκτελεσθέντων ποικίλλει από 23 έως 60. Ο 25χρονος Χορστ Τρέμπες παρασημοφορήθηκε για την πράξη του από τον Γκέρινγκ με τον Σταυρό των Ιπποτών του Σιδηρού Σταυρού, αλλά τρία χρόνια αργότερα σκοτώθηκε στη Νορμανδία.

Η αποτύπωση της θηριωδίας στο Κοντομάρι στο φακό

Τη Σφαγή στο Κοντομαρί αποτύπωσε με τον φωτογραφικό του φακό ο Φραντς – Πέτερ Βάιξλερ, ο οποίος υπηρετούσε ως πολεμικός ανταποκριτής στο τμήμα προπαγάνδας της Βέρμαχτ. Λίγους μήνες αργότερα, ο Βάιξλερ απολύθηκε από τον στρατό και κατηγορήθηκε για εσχάτη προδοσία, επειδή βοήθησε κάποιους Κρητικούς να αποδράσουν και δημοσιοποίησε κάποιες από τις φωτογραφίες που τράβηξε στο Κοντομαρί. Αμέσως μετά τον πόλεμο κατέθεσε στη δίκη της Νυρεμβέργης ως μάρτυρας κατηγορίας κατά του Χέρμαν Γκέριγκ και το 1955 επισκέφθηκε το μαρτυρικό χωριό, όπου του επιφυλάχθηκε θερμή υποδοχή από τους κατοίκους.

Το φωτογραφικό υλικό του Βάιξλερ παρέμεινε θαμμένο στα ομοσπονδιακά αρχεία της τότε Δυτικής Γερμανίας έως το 1980, οπότε ανακαλύφθηκε από τον δημοσιογράφο Βάσο Μαθιόπουλο (1929-2013) και συσχετίστηκε με τη Σφαγή στο Κοντομαρί από τον δημοσιογράφο Κώστα Παπαπέτρου.

Απίστευτες εικόνες από τη θηριωδία:


οι εικόνες εδώ http://www.makeleio.gr/%ce%b5%cf%80%ce% ... %81%ce%b9/
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ

Δημοσίευση από ArELa » Τρί 05 Ιουν 2018, 22:48

.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
_Divine_Sinner_
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5680
Εγγραφή: Κυρ 17 Μαρ 2013, 22:46
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 6 φορές
Έλαβε Likes: 61 φορές

Re: ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ

Δημοσίευση από _Divine_Sinner_ » Τρί 05 Ιουν 2018, 22:50

Δυστυχώς επειδή για λόγους εθνικής συνοχής ρομαντικοποιήσαμε την ιστορία το αποτέλεσμα είναι να μην καταλαβαίνουμε ότι οι οπλαρχηγοι και οι προεστοι δεν πολεμούσαν μόνο τους τούρκους αλλά και ο ένας τον άλλον. Πχ τον καποδίστρια τον φάγανε οι Μαυρομιχαλέοι. Ναι αυτη η (όντως) ηρωϊκή οικογένεια.
Τα πράγματα δεν είναι άσπρο-μαύρο.
-
Άβαταρ μέλους
Aquila
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 1762
Εγγραφή: Κυρ 21 Αύγ 2016, 17:18
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 212 φορές
Έλαβε Likes: 460 φορές

Re: ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ

Δημοσίευση από Aquila » Τετ 06 Ιουν 2018, 13:53

Σαν σήμερα, πριν 74 χρόνια, η Απόβαση της Νορμανδίας, που έμεινε γνωστή ως D-Day, και έπαιξε καθοριστικό ρόλο στην πτώση του Χίτλερ, και το τέλος του Β' παγκοσμιου πολεμου.
Παρακατω είναι μερικές εντυπωσιακές φωτογραφίες, τραβηγμένες κατά την διάρκεια του πρωινου της απόβασης, και οι οποίες επεξεργάστηκαν με σύγχρονη τεχνολογία έτσι ώστε να γίνουν έγχρωμες.
Να σημειωθεί πως για κάθε επεξεργασία μιας μόνο φωτογραφίας, χρειάστηκε 4 ως 5 ώρες δουλειάς.

https://www.thesun.co.uk/news/6452692/d ... -soldiers/
₪₪₪₪₪₪ ЭЄ ₪₪₪₪₪₪
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 01 Αύγ 2018, 11:51

Σαν σήμερα κρεμάστηκε στη Σιβηρία, ο πράκτορας των μπολσεβίκων
και αιμοδιψής αρχισυμμορίτης που έπνιξε την Ελλάδα στο αίμα, Νίκος Ζαχαριάδης!


Εικόνα


Σήμερα είναι η επέτειος της αυτοκτονίας του αρχιπροδότη Ν. Ζαχαριάδη, του μακροβιοτέρου Γ.Γ. του ΚΚΕ.
Ο Ν. Ζαχαριάδης ήταν ο άνθρωπος που ως αρχηγός του ΚΚΕ, εκτελώντας τις διαταγές των εχθρών της Ελλάδος (Τίτο-Μπροζ, Στάλιν κ.λπ.), οργάνωσε και εξετέλεσε το αιματοκύλισμα της Ελλάδος την περίοδο 1946-1949, γνωστό ως «Τρίτο Γύρο», με σκοπό την απόσπαση της Μακεδονίας μας από τον εθνικό κορμό και την ενσωμάτωσή της στην Γιουγκοσλαβική Ομοσπονδία του Εβραίου Τίτο.
Θα επικαλεσθούμε την μαρτυρία του Μάρκου Βαφειάδη, αρχιστρατήγου των συμμοριτών:
«Το άλλο είναι με τον Ζαχαριάδη, που το 1946 με τη συμφωνία Τίτο-Πασχάλη-Ζαχαριάδη, τους δίνει τη Μακεδονία ολόκληρη μαζί με τη Θεσσαλονίκη» (πηγή: «Απομνημονεύματα», 5ος τόμος, σελ. 381).
Εξάλλου, ο Ζαχαριάδης ήταν αρχηγός του ΚΚΕ τον Ιανουάριο του 1949, όταν το κόμμα του εγκλήματος και της προδοσίας ανακοίνωσε την κατάπτυστη απόφαση της 5ης Ολομελείας της Κεντρικής του Επιτροπής.
Προς ενημέρωση των νέων αναγνωστών μας, που διδάσκονται ΨΕΜΑΤΑ κατά συρροήν στα σχολεία περί της «εθνικής μας αντίστασης», μεταφέρω τα κύρια σημεία της:
«Στη Βόρεια Ελλάδα, ο Μακεδονικός (Σλαβομακεδονικός) λαός τα ‘δωσε όλα για τον αγώνα και πολεμά με μια ολοκλήρωση ηρωισμού και αυτοθυσίας, που προκαλούν τον θαυμασμό.
Δεν πρέπει να υπάρχει καμία αμφιβολία, ότι σαν αποτέλεσμα της νίκης του ΔΣΕ και της λαϊκής επανάστασης, ο Μακεδονικός λαός θα βρει την πλήρη εθνική αποκατάστασή του, έτσι όπως τη θέλει ο ίδιος, προσφέροντας σήμερα το αίμα του για να την αποκτήσει».
Ξυλοκόπος για να αποκτήσει… προλεταριακή συνείδηση!
Μετά την συντριβή των συμμοριτών, ο Ζαχαριάδης κατέφυγε στο παραπέτασμα, αφού απείλησε με σύντομη επιστροφή («Τέταρτο Γύρο»), με την δήλωσή του:
«Είμαστε με το όπλο παρά πόδα».
«Βασίλευσε» στο ΚΚΕ έως το 1956.
Το έτος αυτό ξεκίνησε η «αποσταλινοποίηση», που σήμανε την καθαίρεση του Ζαχαριάδη από την ηγεσία του ΚΚΕ.
Το επόμενο έτος, διεγράφη από το κόμμα ως προδότης και εξορίσθηκε στο Νοβγκορόντ της ΕΣΣΔ, όπου εργάστηκε στα δάση ως ξυλοκόπος, σε πολικές θερμοκρασίες, για να αποκτήσει… «προλεταριακή συνείδηση».
Απελπισμένος, το 1962 επέστρεψε παράνομα στην Μόσχα και πήγε στην ελληνική πρεσβεία ζητώντας να επιστρέψει στην Ελλάδα και να δικασθεί για τα εγκλήματα και τις προδοσίες του!!!
Συνελήφθη εκ νέου μετά την έξοδό του από την πρεσβεία και οδηγήθηκε στο Σουργκούτ της Σιβηρίας.
Δεν ήταν ποτέ δυνατόν να τον αφήσουν οι Σοβιετικοί να επιστρέψει στην Ελλάδα, διότι ο Ζαχαριάδης εγνώριζε τα πάντα και μ’ αυτά που θα απεκάλυπτε θα έβαζε ταφόπλακα στο ΚΚΕ!
ΚΚΕ: Ο Ζαχαριάδης είναι βαμμένος εχθρός του κόμματος και της Σοβιετικής Ένωσης!
Τον Φεβρουάριο του 1964 θα συνήλθε η 7η Ολομέλεια της Κεντρικής Επιτροπής του ΚΚΕ στη Σοβιετική Ένωση, η οποία επιβεβαίωσε τα εγκλήματα και την προδοσία του Ζαχαριάδη!
Αυτός ο Σοβιετικός πολίτης, που υπέγραφε ως «Νικολάγιεφ Νικολάι Νικολάγιεβιτς», με την ανάλογη ταυτότητα, θα χαρακτηριζόταν «βαμμένος εχθρός της Σοβιετικής Ένωσης». Το 1964, η Κ.Ε. του ΚΚΕ ανακοίνωσε τα εξής:
«Σαν συνέπεια όλου αυτού του «βίου και της πολιτείας» του Ζαχαριάδη έρχεται φυσιολογικά η τελευταία φάση της αντικομματικής τυχοδιωκτικής, αντισοβιετικής και ύποπτης δραστηριότητας του.
Γράφει γράμματα στα οποία ανάμεσα στις παλιές του συκοφαντίες διατυπώνει απειλές κατά της Κ. Ε. του ΚΚΣΕ.
Ταυτόχρονα έστειλε γράμμα στην Εισαγγελία της Αθήνας ζητώντας να πάει στην Ελλάδα.
Ένα μήνα ύστερα απ’ αυτό ο Ζαχαριάδης προσωπικά πηγαίνει στην ελληνική πρεσβεία της Μόσχας, συζητάει με τον πρεσβευτή και δίνει προσωπικά το γράμμα του για τον Εισαγγελέα Πλημμελειοδικών της Αθήνας.
Ο Ζαχαριάδης ζητάει με την βοήθεια του εχθρού να πάει στην Ελλάδα για να πολεμήσει το ΚΚΕ και τη Σοβ. Ένωση.
Ο Ζαχαριάδης αποκαλύφθηκε ανοιχτά εχθρικό στοιχείο.
Εκτός από τις πολιτικές ευθύνες, τους τυχοδιωκτισμούς, τη συνεργασία με την Ασφάλεια, τις αντισοβιετικές προκλήσεις κ.λπ., ο Ζαχαριάδης φέρνει και άμεσες ποινικές ευθύνες για μια σειρά πράξεις. Αναφέρουμε μερικές:
Φέρνει ποινική ευθύνη για τη φυσική εξόντωση στελεχών του κόμματος όπως του σ. Κώστα Καραγιώργη.
Ο ίδιος ο Ζαχαριάδης οργάνωσε τη δολοφονία του Πεχτασίδη και ευθύνεται προσωπικά για τα εγκλήματα και τις δολοφονίες που έγιναν στο Μπούλκες (στο νησί του Δούναβη).
Τέλος, σε προσωπική εντολή του Ζαχαριάδη οφείλεται η έκταση και η αποτροπιαστική μορφή που πήραν οι συλλήψεις, τα βασανιστήρια και οι δολοφονίες στην 7η Μεραρχία του ΔΣΕ.

Απ’ όλα τα παραπάνω βγαίνει ότι:
α) Ο Ζαχαριάδης με τη σεχταριστική – αντιφατική και τυχοδιωκτική γραμμή που επέβαλε στο κόμμα, ιδιαίτερα μετά το 1945 (θέση για δύο πόλους, συμφωνία για εισβολή στην Αλβανία, αποχή από τις εκλογές 1946, τυχοδιωκτική και ανοργάνωτη έναρξη Δευτέρου ένοπλου αγώνα, θέση για μακεδονικό, αλλαγή του χαρακτήρα της επανάστασης κ.λπ.), οδήγησε στα 1949 το κόμμα και το κίνημα στην ήττα, στην απομόνωση και τη διάλυση και έκανε όλες εκείνες τις ενέργειες που «συντέλεσαν στο να πραγματοποιηθεί το σχέδιο που κατάστρωσαν η ελληνική αντίδραση και οι Αγγλοαμερικάνοι καταχτητές».
Μετά το 1949 εμπόδισε την ανασυγκρότηση και συσπείρωση του Κόμματος και του Κινήματος με τις θέσεις για συνεχιζόμενη και μετά την ήττα επαναστατική κρίση και «τα όπλα παρά πόδα», με την τυχοδιωκτική και εγκληματική οργάνωση της παράνομης δουλειάς, με το ανώμαλο καθεστώς, τη διάλυση της Κ. Ε. και του Π. Γ. και οδήγησε στη διάσπαση και το ανοιχτό ξέσπασμα της κρίσης του κόμματος. Μετά την 6η Ολομέλεια της Κ. Ε. του 1956 ο Ζαχαριάδης στάθηκε ο λυσσασμένος εχθρός της ενότητας του κόμματος.
β) 0 Ν. Ζαχαριάδης αποδείχτηκε βαμμένος εχθρός της Σοβιετικής ‘Ένωσης και του ΚΚΣΕ.
Η προβοκατόρικη θέση για στήριξη της Ελλάδας στην ιμπεριαλιστική Αγγλία ενάντια στη Σοβ. Ένωση, η οργάνωση του πογκρόμ της Τασκένδης στα 1955 και μια σειρά άλλες προβοκατόρικης μορφής ενέργειες του.
γ) Ο Ν. Ζαχαριάδης αποδείχτηκε εχθρός της ενότητας του κόμματος. Και μετά την 6η Ολομέλεια οργανώνει τους ομοϊδεάτες του και τους κατευθύνει με όλα τα μέσα στην ψραξιονιστική και υπονομευτική δουλειά κατά του ΚΚΕ στο εξωτερικό και στο εσωτερικό και κατά του ΚΚΣΕ και των άλλων αδελφών κομμάτων»(πηγή: Πέτρου Ανταίου: «Ν. Ζαχαριάδης – θύτης και θύμα», εκδόσεις Φυτράκη, σελ. 380-381).
«Το κουφάρι μου το κληροδοτώ στους Μπρέζνιεφ, Φλωράκη και Σία…».
Ώσπου, ήρθε το 1973. Ο απελπισμένος αρχηγός δεν άντεξε άλλο τα βασανιστήρια και τις κακουχίες.
Την 1η Αυγούστου βρέθηκε κρεμασμένος στο κελί του. Το ΚΚΕ ανακοίνωσε ότι πέθανε από… ανακοπή καρδιάς. Βασικά, επρόκειτο για μια προαναγγελθείσα αυτοκτονία. Τριάντα έξι ημέρες προ της αυτοκτονίας του, στις 26/06/73, ο Ζαχαριάδης θα στείλει το τελευταίο του γράμμα στην Κ. Ε. του Κ.Κ. της Σοβιετικής Ενώσεως:
«Το κουφάρι μου το κληροδοτώ στους Μπρέζνιεφ, Κολιγιάννη, Φλωράκη και Σία. Χαλάλι τους…. Όσο κι αν προσπάθησαν δεκαεφτά ολόκληρα χρόνια τα όργανα της Ασφάλειας της Σοβ. Ένωσης και οι διορισμένοι στο ΚΚΕ δεν απόδειξαν απόλυτα τίποτα και αναγκάστηκαν να γλείψουν αφτού όπου φτύναν… Σήμερα, ύστερα απ’ όλα αυτά, δηλώνω ότι αν δεν αρθούν όλα τα μέτρα περιορισμού, εξορίας, στέρησης ελευθερίας μετακίνησης και αναχώρησης απ’ τη Σοβ. Ένωση κ. τ. λ. κ. τ. λ. που εφαρμόζονται ενάντια μου, τότε την 1η Αυγούστου 1973, σαν έκφραση έσχατης διαμαρτυρίας, θ’ αυτοκτονήσω». (πηγή: ό. π., σελ. 491).


Εικόνα








http://www.makeleio.gr/%ce%b5%cf%80%ce% ... %80%cf%81/



.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Jackal
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6506
Εγγραφή: Σάβ 18 Ιουν 2016, 23:08
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 554 φορές
Έλαβε Likes: 768 φορές

Re: ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ

Δημοσίευση από Jackal » Σάβ 11 Αύγ 2018, 20:03

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ

Δημοσίευση από ArELa » Πέμ 13 Δεκ 2018, 20:42

.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ

Δημοσίευση από ArELa » Παρ 29 Μαρ 2019, 17:21

Σαν σήμερα γεννήθηκε ο Παύλος Μελάς...
Ξέρετε, αυτός ο ήρωας που θέλουν να αφανίσουν από την ιστορία
και ει δυνατόν κι από τις μνήμες μας...

http://www.makeleio.gr/%ce%b5%cf%80%ce% ... %a0%ce%b1/
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ

Δημοσίευση από ArELa » Παρ 05 Ιούλ 2019, 14:11

Σαν σήμερα πριν 4 χρόνια έγινε το δημοψήφισμα κατά
το οποίο μετετράπη το όχι σε ναι....
Τα είπε ο Χρόνης στα Αναρχα...

Είπε επίσης πως σαν σήμερα έγινε κι η μάχη του Μαραθώνα
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
XPONHS
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 394
Εγγραφή: Κυρ 30 Ιουν 2019, 20:58
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Βερολίνο
Έδωσε Likes: 263 φορές
Έλαβε Likes: 77 φορές

Re: ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ

Δημοσίευση από XPONHS » Παρ 05 Ιούλ 2019, 16:32

Μία αναδρομή θα γίνει σε 3 περίπου ώρες ...
LIVE Επετειος του ΟΧΙ: Δ. Καζάκης, Ν. Καραβέλος & Φ. Μαζαράκης - 5 Ιουλ 2019
όποιος θέλει να το παρακολουθήσει ...
εδώ...
-Κοίτα, τι βλέπεις ;
-Βλέπω πολλά άστρα.
-Και τι σημαίνει αυτό κατά την γνώμη σου;
-Νομίζω ότι αύριο θα κάνει καλό καιρό. Εσύ τι λες;
-Για μένα σημαίνει ότι κάποιος έκλεψε την σκηνή μας.
Άβαταρ μέλους
XPONHS
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 394
Εγγραφή: Κυρ 30 Ιουν 2019, 20:58
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Βερολίνο
Έδωσε Likes: 263 φορές
Έλαβε Likes: 77 φορές

Re: ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ

Δημοσίευση από XPONHS » Σάβ 20 Ιούλ 2019, 19:14

Πολλά ιστορικά γεγονότα έχουν λάβει χώρα σαν σήμερα ...
Ας θυμηθούμε και ας μάθουμε κάποια από αυτά .

336 π.Χ γεννιέται ο ένας και μοναδικός Μέγας Αλέξανδρος .
Εικόνα

1054 έχουμε το Σχίσμα μεταξύ Ορθόδοξης και Καθολικής εκκλησίας .
Εικόνα

1792 ο Λάμπρος Τζαβέλας με άλλους 17 Σουλιώτες πέφτουν ηρωικά στα στενά της Κιάφας από τους Τούρκους .
Εικόνα

1824 Οι Τούρκοι με τον Χοσρέφ Πασά καταστρέφουν τα Ψαρά . 27.000 Ψαριανοί σκοτώθηκαν και μόλις 3.000 κατάφεραν να διαφύγουν.
Εικόνα

1828 Πεθαίνει ο Αλέξανδρος Υψηλάντης στις φυλακές της Βιέννης .
Εικόνα

1914 Γεννήθηκε ο Χαρίλαος Φλωράκης .
Εικόνα

1933 Γεννήθηκε η εθνική μας στάρ Αλίκη Βουγιουκλάκη .
Εικόνα

1936 Γίνεται η πρώτη αφή Ολυμπιακής Φλόγας για τους Ολυμπιακούς αγώνες του Βερολίνου.
Εικόνα

1937 Πεθαίνει ο Νομπελίστας εφευρέτης του ασυρμάτου και του ραδιοφώνου Γκουλιέλμο Μαρκόνι σε ηλικία 63 ετών . Η πρώτη δοκιμή ασυρμάτου έγινε το 1899 , όταν ο Μαρκόνι από ένα πλοίο μετέδωσε στις εφημερίδες της Νέας Υόρκης το αποτέλεσμα του ιστιοπλοϊκού αγώνα America's Cup.
Εικόνα

1938 Ο Εγκέλαδος επισκέφθηκε τις πρώτες μεταμεσημβρινές ώρες της 20ης Ιουλίου 1938 «το πέραν της Πάρνηθος λεκανοπέδιον της Αττικής. Πλείστα χωρία επί του Ευβοϊκού εδοκιμάσθησαν σκληρά». Η σεισμική δόνηση χαρακτηρίζεται από τον Τύπο της εποχής «σφοδροτάτη» και το επίκεντρο του σεισμού τοποθετείται στο χωριό Χαλκούτσι, το οποίο και ισοπεδώθηκε.
Εννέα νεκροί και 37 τραυματίες ήταν ο θλιβερός απολογισμός της σεισμικής δόνησης των 6 Ρίχτερ, ενώ στη Σκάλα Ωρωπού και τη γύρω περιοχή σημειώνεται το εξής γεωλογικό φαινόμενο: Από τις ρωγμές του εδάφους που προκλήθηκαν από τον σεισμό άρχισαν να αναβλύζουν πίδακες με θερμό νερό.
Η εφημερίδα «Έθνος» αφιερώνει στην «έκτασιν των καταστροφών και των ανθρωπίνων θυμάτων» το πρωτοσέλιδο της 21ης Ιουλίου. Το ρεπορτάζ ολοκληρώνεται στην 5η σελίδα.
«Η ημέρα έφερεν εις το φως ολόκληρον το μέγεθος της καταστροφής», αναφέρεται στο ρεπορτάζ του «Έθνους» και προστίθεται:
«Χωρία ολόκληρα με πλούσιαν καλλιέργειαν μετεβλήθησαν εις σωρούς ερειπίων. Ο πληθυσμός παραμένει εις το ύπαιθρον, άλλος μεν τελείως άστεγος και άλλος φοβούμενος να επιστρέψη υπό την διερρηγμένην στέγην του. Εις την αγωνίαν αυτήν των σεισμοπλήκτων έχει προστεθή ο κίνδυνος της βροχής και της καταστροφής των εκτεθειμένων εις το ύπαιθρον γεννημάτων των ως και το πρόβλημα της υδρεύσεως.
Εκ της σεισμικής δονήσεως περισσότερον εδοκιμάσθησαν τα χωρία Σφενδάλη, Κακοσάλεσι, Σκάλα Ωρωπού, Μήλεσι, Ωρωπός, Συκάμινον, Χαλκούτσι και Νέα Παλάτια ως ευρισκόμενα πλησίον ή εις το επίκεντρο του σεισμού. Χαρακτηριστικόν της βιαιότητος της σεισμικής δονήσεως είνε ότι ο παλαιότατος ναός της Κοιμήσεως της Θεοτόκου του χωρίου Ωρωπού, ο οποίος από 350 ετών αντέσχεν εις τας δονήσεις της σεισμοπαθούς αυτής περιοχής, παρουσιάζει ρωγμάς μέχρι του εδάφους και κατέστη τελείως σχεδόν ετοιμόρροπος.
Η δόνησις κατηρείπωσεν εξ ολοκλήρου το παλαιόν άλλως τε κτίριον των φυλακών Ωρωπού, του οποίου εκρημνίσθησαν ο περίβολος και πολλά εκ των κελλίων. Σκηναί αλλοφροσύνης επηκολούθησαν. Ενώ οι τοίχοι και τμήματα της στέγης κατέρρεον, οι κρατούμενοι ηγείροντο έντρομοι, και εκραύγαζον εις βοήθειαν μη δυνάμενοι να εξέλθουν των θαλάμων. Πολλοί κατεπλακώθησαν και συνεθλίβησαν οικτρώς, τρεις δε, ο γνωστός Δουλφής, ο οποίος είχε φονεύση πρό τινων ετών τα τέκνα του, και οι ελαφροποινίται Καμπάλιος και Λαγογιάννης εύρον τον θάνατον εν μέσω των ερειπίων».

1944 Αποτυχημένη απόπειρα δολοφονίας του Αδόλφου Χίτλερ από τον συνταγματάρχη Κλάους φον Στάουφενμπεργκ .
Επιχείρηση "Βαλκυρία"
Εικόνα

1944 Γεννιέται ο Κάρλος Σαντάνα .
Εικόνα

1948 Γέννηση του Παύλου Σιδηρόπουλου .
Εικόνα

1954 Φτάνουν στην Ελλάδα τα πρώτα αεριωθούμενα μαχητικά αεροσκάφη τύπου Republic F-84 G Thunderjet .
Εικόνα

1969 Το διαστημόπλοιο Απόλλων 11 προσεδαφίζεται (;) στην Σελήνη .
Εικόνα

Εικόνα
Από αριστερά προς τα δεξιά: Νηλ Άρμστρονγκ, Μάικλ Κόλινς και Μπαζ Όλντριν

1973 Πεθαίνει ο Λι Γιουέν Καμ , κατά κόσμον Μπρούς Λι .
Εικόνα

1974 Χωρίζουν οι ηθοποιοί Αλίκη Βουγιουκλάκη και Δημήτρης Παπαμιχαήλ .
Εικόνα

1974 Απόβαση και εισβολή των Τούρκων στην Κύπρο σε ρυθμό καλοκαιρινών διακοπών ...
Εικόνα

1976 Το αμερικανικό "Βίκινγκ 1" προσεδαφίζεται για πρώτη φορά στον Άρη .


1989 Πεθαίνει ο Έλληνας ζωγράφος και σκηνογράφος Γιάννης Τσαρούχης σε ηλικία 79 ετών .
Εικόνα

.
-Κοίτα, τι βλέπεις ;
-Βλέπω πολλά άστρα.
-Και τι σημαίνει αυτό κατά την γνώμη σου;
-Νομίζω ότι αύριο θα κάνει καλό καιρό. Εσύ τι λες;
-Για μένα σημαίνει ότι κάποιος έκλεψε την σκηνή μας.
Άβαταρ μέλους
XPONHS
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 394
Εγγραφή: Κυρ 30 Ιουν 2019, 20:58
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Βερολίνο
Έδωσε Likes: 263 φορές
Έλαβε Likes: 77 φορές

Re: ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ

Δημοσίευση από XPONHS » Σάβ 20 Ιούλ 2019, 19:56

Τελικά ...
Πόσο έχει διαβρωθεί αυτό το κράτος ρε παιδιά ;
Είδα τα μεσημεριανά δελτία του Star και της Open ...
Ναι έκανα το λάθος αυτό .
Ούτε μια αναφορά για την επέτειο της εισβολής .
Και ενώ τόσον καιρό μας τα έχουν κάνει τσουρέκια με Τουρκία, Κύπρο ΑΟΖ , ΣΚΑΤΟΖ... σήμερα μούγκα στην στρούγκα .
Ξανά ένα μπράβο έτσι για την επέτειο στους ανεγκέφαλους που μας κατσικώσανε για άλλη μια φορά πουλημένα τομάρια στην εξουσία .
-Κοίτα, τι βλέπεις ;
-Βλέπω πολλά άστρα.
-Και τι σημαίνει αυτό κατά την γνώμη σου;
-Νομίζω ότι αύριο θα κάνει καλό καιρό. Εσύ τι λες;
-Για μένα σημαίνει ότι κάποιος έκλεψε την σκηνή μας.
Άβαταρ μέλους
XPONHS
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 394
Εγγραφή: Κυρ 30 Ιουν 2019, 20:58
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Βερολίνο
Έδωσε Likes: 263 φορές
Έλαβε Likes: 77 φορές

Re: ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ

Δημοσίευση από XPONHS » Τετ 24 Ιούλ 2019, 18:15

.
Ας δούμε κάποια ιστορικά γεγονότα και σημαντικές ειδήσεις πού συνέβησαν σαν σήμερα 24 Ιουλίου .


1908: Επανάσταση Νεότουρκων στην Τουρκία. Ο Σουλτάνος εξαναγκάζεται να παραχωρήσει Σύνταγμα.

Εικόνα

1909: Ξεκινάει η αποχώρηση από την Κρήτη του μεγαλύτερου μέρους των ξένων στρατευμάτων. Αυτονομία στο νησί. Ανοίγει ο δρόμος για την οριστική ένωση με την Ελλάδα.

Εικόνα

1923: Υπογράφεται στην Λοζάνη συνθήκη ειρήνης μεταξύ των Συμμάχων, της Ελλάδος και της Τουρκίας που θέτει οριστικά τέρμα στην εμπόλεμη κατάσταση. Με την συνθήκη αυτή αναθεωρήθηκε η συνθήκη των Σεβρών και καθορίστηκαν τα σύνορα μεταξύ Ελλάδος και Τουρκίας. Αναγνωρίστηκε η ελληνική κυριαρχία στα νησιά Λήμνος, Λέσβος, Χίος, Σάμος και Ικαρία και η τουρκική στα νησιά Ίμβρος και Τένεδος.

Εικόνα

1938: Εφευρίσκεται ο στιγμιαίος καφές Nescafé στην Ελβετία, από την εταιρεία Nestlé. Το 1881, ο Dr. Satori Kato από την Ιαπωνία παρουσίασε τον πρώτο στιγμιαίο καφέ στη διάρκεια της παναμερικανικής διεθνούς εμπορικής έκθεσης. Πατενταρίστηκε το 1903 στις ΗΠΑ και η Nestlé τελειοποίησε τη διαδικασία παραγωγής.

Εικόνα

1950: Πραγματοποιείται η πρώτη επιτυχής εκτόξευση από το ακρωτήριο Κανάβεραλ, στη Φλόριντα των ΗΠΑ (πρόκειται για τον πύραυλο "Bumper" No. 8 ).

Εικόνα

1969: Ολοκληρώνεται με την επιτυχή προσθαλάσσωση των αστροναυτών του «Απόλλων 11» στον Ειρηνικό Ωκεανό, η αποστολή στο Φεγγάρι. Τα νερά του Ειρηνικού Ωκεανού υποδέχονται το διαστημόπλοιο Απόλλο 11, το οποίο με επιβάτες τους πρώτους αστροναύτες που πάτησαν στο φεγγάρι, επιστρέφει με ασφάλεια στη Γη.

Εικόνα

1974: Ορκίζεται το πρωί Πρωθυπουργός της Ελλάδας ο Κωνσταντίνος Καραμανλής. Μεταπολίτευση. Δημοκρατία η Ελλάδα. Στο αεροδρόμιο του Ελληνικού, χιλιάδες λαού υποδέχονται στις 2 π.μ. τον Κωνσταντίνο Καραμανλή που φτάνει από το Παρίσι. Στις 4:15 π.μ. ορκίζεται πρωθυπουργός μπροστά στο στρατηγό Φαίδωνα Γκιζίκη. Η μεταπολίτευση είναι γεγονός (;) .

Εικόνα



1974: Το αμερικανικό Ανώτατο Δικαστήριο εκδίδει απόφαση η οποία προβλέπει ότι ο Πρόεδρος Νίξον πρέπει να παραδώσει στον Ειδικό Εισαγγελέα Λίον Τζαβόρσκι όλες τις κασέτες με συνομιλίες που διεξήχθησαν στο Λευκό Οίκο και που έχουν σχέση με την υπόθεση Γουότεργκέιτ.

Εικόνα

1980: Πεθαίνει ο Βρετανός ηθοποιός Πίτερ Σέλερς, 55 ετών, («Επιθεωρητής Κλουζό , Ροζ Πάνθηρας »)



1982: Καταργείται στην Ελλάδα η ποινική δίωξη για τη μοιχεία.

Εικόνα


1983: Κατά τη διάρκεια του πολέμου Ιράκ-Ιράν, το Ιράκ καταγγέλλει τις ΗΠΑ για παροχή όπλων στο Ιράν (The Iran–Contra affair).
Το σκάνδαλο Ιρανγκέιτ

Τον Οκτώβριο του 1984, το αμερικανικό Κογκρέσο υιοθετεί την τροπολογία Μπόλαντ, με την οποία απαγορεύεται η «άμεση ή έμμεση υποστήριξη των στρατιωτικών ή παραστρατιωτικών επιχειρήσεων στη Νικαράγουα». Οι υπεύθυνοι του Συμβουλίου Εθνικής Ασφαλείας -ιδιαίτερα ο διευθυντής της Central Intelligence Agency (CIA), Ουίλιαμ Κέισι και ο σύμβουλος σε θέματα εθνικής ασφάλειας, Ρόμπερτ Μακφάρλαν –προσπαθούν να παρακάμψουν την απόφαση και να βοηθήσουν τους «Κόντρας», τους αντάρτες που επιχειρούν να ανατρέψουν τους Σαντινίστας, οι οποίοι είχαν καταλάβει την εξουσία, το 1979. Εκείνη την εποχή, βρισκόμαστε στο μέσο του «δεύτερου Ψυχρού Πολέμου» μεταξύ Ηνωμένων Πολιτειών και Σοβιετικής Ένωσης, με τις δύο υπερδυνάμεις να έρχονται υπόγεια αντιμέτωπες στο Αφγανιστάν, την Αγκόλα και τη Νικαράγουα. Ένας από τους τρόπους που προκρίνονται είναι η μυστική πώληση όπλων στην Τεχεράνη, με τα κέρδη να κατευθύνονται στους αντεπαναστάτες της Νικαράγουα. Το σχέδιο συγκλίνει με τη στρατηγική όσων, στο εσωτερικό της αμερικανικής κυβέρνησης, συνεχίζουν να θεωρούν το Ιράν δυνητικό σύμμαχο των Ηνωμένων Πολιτειών, παρά την επανάσταση του Χομεϊνί. Έτσι, στρέφονται προς το Ισραήλ. Το Τελ-Αβίβ, που διατηρεί δεσμούς με τις δικτατορίες της κεντρικής Αμερικής, βοηθά ήδη τους «Κόντρας» και έχει κρατήσει επαφές με την Τεχεράνη. Μάλιστα, θεωρεί το Ιράκ ως βασικό εχθρό στον πόλεμο που ξεκίνησε όταν η Βαγδάτη εισέβαλε στο γειτονικό Ιράν, το 1980, και κράτησε μέχρι το 1988.

Μέσω ισραηλινών διαύλων, το 1985 παραδίδονται στο Ιράν δύο φορτία αμερικανικού οπλισμού. Την επόμενη χρονιά, οι Ηνωμένες Πολιτείες αναλαμβάνουν απευθείας τις παραδόσεις όπλων. Ο αντισυνταγματάρχης Όλιβερ Νορθ, μέλος του Συμβουλίου Εθνικής Ασφαλείας, θα συντονίσει μία από τις παραδόσεις αυτές, μεταβαίνοντας, τον Μάιο του 1986, στην πρωτεύουσα του Ιράν με μία Βίβλο που φέρει την ιδιόχειρη αφιέρωση του προέδρου Ρόναλντ Ρέιγκαν.

Ο Αμερικανός πρόεδρος, όμως, αμήχανος στις διαψεύσεις και τις «παραλείψεις» του, σύντομα προτιμά να σταματήσει να πληρώνει το τίμημα: το σκάνδαλο Ιρανγκέιτ ξεσπάει δημόσια. Παίρνει το όνομά του από τη σύγκριση με το σκάνδαλο Γουοτεργκέιτ, το οποίο στοίχισε στον Ρίτσαρντ Νίξον τον προεδρικό θώκο, το 1974. Στις αρχές Οκτωβρίου του 1986, αμερικανικό αεροπλάνο γεμάτο πολεμικό υλικό με προορισμό τους «Κόντρας» πέφτει στη Νικαράγουα. Ένας από τους πιλότους επιζεί και, έχοντας συλληφθεί από τον στρατό των Σαντινίστας, προδίδει το μυστικό. Στις 3 Νοεμβρίου, η φιλοσυριακή εβδομαδιαία εφημερίδα «Al-Shiraa» αποκαλύπτει την όλη υπόθεση. Το θέμα παίρνει τέτοια έκταση που, στις 25 Νοεμβρίου 1986, ο Ρέιγκαν, σε συνέντευξη Τύπου με ζωντανή τηλεοπτική κάλυψη -αφού είχε διαβεβαιώσει ότι «δεν ήταν πλήρως ενήμερος για τον χαρακτήρα των δραστηριοτήτων που σχετίζονταν με τη συγκεκριμένη πρωτοβουλία»– αναγκάζεται να ανακοινώσει την απαλλαγή των εμπλεκόμενων αξιωματούχων από τα καθήκοντά τους.

Η επιτροπή Τάουερ αναλαμβάνει να ρίξει άπλετο φως στο σκάνδαλο Ιρανγκέιτ. Από τους μήνες ανακρίσεων και από την έκθεσή της, δεν θα αποκαλυφθούν και πολλά πράγματα. Απόδειξη ότι οι καιροί αλλάζουν: ενώ αυτό που, στην αρχή, δεν ήταν παρά μια ταπεινή διάρρηξη στοίχισε τελικά στον Νίξον τον προεδρικό θώκο, ο Ρέιγκαν βγαίνει σχετικά αλώβητος από αυτή την απίστευτη αλυσίδα παρανομιών. Ο αντιπρόεδρος Τζορτζ Μπους, μολονότι είχε ανάμιξη στο σκάνδαλο, δεν θα έχει πρόβλημα να εκλεγεί πρόεδρος των Ηνωμένων Πολιτειών, τον Νοέμβριο του 1988.

Εικόνα

https://monde-diplomatique.gr/?p=255




1997: Βρετανοί επιστήμονες ανακοινώνουν την κλωνοποίηση του προβάτου «Ντόλυ», με τη χρήση ανθρώπινων γονιδίων.


Εικόνα

2007: Τα λείψανα ενός προϊστορικού μαστόδοντα (Μαμούθ) με τους μεγαλύτερους σε μήκος χαυλιόδοντες (5 μ.) που έχουν βρεθεί ποτέ, ανακαλύφθηκαν στην περιοχή Μηλιά Γρεβενών.


Εικόνα

Εικόνα

2010: Από πανικό στη διάρκεια του φεστιβάλ Love Parade στο Ντούισμπουργκ της Γερμανίας, σκοτώνονται 20 άνθρωποι και περισσότεροι από 510 τραυματίζονται σε σήραγγα. Η ετήσια διοργάνωση ξεκίνησε το 1989 στο Βερολίνο και είναι ένα από τα μεγαλύτερα φεστιβάλ ηλεκτρονικής μουσικής παγκοσμίως.

Εικόνα

.
-Κοίτα, τι βλέπεις ;
-Βλέπω πολλά άστρα.
-Και τι σημαίνει αυτό κατά την γνώμη σου;
-Νομίζω ότι αύριο θα κάνει καλό καιρό. Εσύ τι λες;
-Για μένα σημαίνει ότι κάποιος έκλεψε την σκηνή μας.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ

Δημοσίευση από ArELa » Πέμ 25 Ιούλ 2019, 13:01

Σαν χθες γιορτασαν για άλλη μια φορά την ....
αποκατάσταση λέει της Δημοκρατίας...

Το άρθρο εδώ εκφράζει πολλούς

Ποια Δημοκρατία ρε τσόλια; Mαζεύτηκε ο κόπρος του Αυγεία, 1400 άτομα στον κήπο του Προεδρικού για να γιορτάσουν τα 45 χρόνια κλεψιάς και τυραννίας! (ΒΙΝΤΕΟ)
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικα-Ελεύθερο βήμα”