Η ΦΤΩΧΕΙΑ ΞΑΝΑ ΣΤΟ ΚΑΤΩΦΛΙ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΟΣ

Περί ανέμων και υδατων
προσώπων και πραγμάτων
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Η ΦΤΩΧΕΙΑ ΞΑΝΑ ΣΤΟ ΚΑΤΩΦΛΙ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΟΣ

Δημοσίευση από ArELa » Κυρ 30 Μαρ 2008, 15:52

kostas έγραψε:Βασικά δε καταλαβαίνω ποιοι είναι οι ναζί όπερ,
Το θέμα έχει τεθεί στα "Εν Οίκω" . Ξεκινάει από εδώ και καταλήγει (μέχρι στιγμής) εδώ. Μπορείς να πας να ενημερωθείς κι αν θες να τοποθετηθείς, αφού θα έχεις διαβάσει τα λιγοστά ποστς στα οποία σε παρέπεμψα, για να'χεις πλήρη εικόνα.

Ενημερώνω ότι αν ξαναδω σε τόπικς στην αγορά, πράγματα άσχετα μ'αυτά που αφορούν τη θεματολογία τους, και που μπορούν να μπουν στο στίκι "Τα εν οίκω", θα τα λογοκρίνω πάραυτα. Καλώ τη διαχείριση να κάνει το ίδιο, γιατί δε βρίσκομαι συνέχεια μέσα.

Κατά τα λοιπά και πίσω στο θέμα μας, συμφωνώ κατά βάση με τον Κώστα. Πώς θα μπορούσα να μη συμφωνήσω άλλωστε? Όντας "εκ των έσω" ξέρει καλά τι λέει. Ως εκ τούτου, στη λύση του δανείου θα καταφύγω ΜΟΝΟΝ σε περίπτωση απόλυτης ανάγκης και εφ'όσον θα έχω εξαντλήσει όλες τις άλλες εναλλακτικές- αν υπάρχουν τέτοιες.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Blue Ice
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2273
Εγγραφή: Παρ 20 Απρ 2007, 10:44
Φύλο: Γυναίκα

Re: Η ΦΤΩΧΕΙΑ ΞΑΝΑ ΣΤΟ ΚΑΤΩΦΛΙ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΟΣ

Δημοσίευση από Blue Ice » Κυρ 30 Μαρ 2008, 18:41

Τα δάνεια δεν είναι η ασθένεια, αλλά σύμπτωμα αυτής. Η ασθένεια είναι η έλλειψη παιδείας και αρχών, όχι μόνο στην Ελλάδα αλλά σε ολόκληρο το δυτικό κόσμο. Το μόνο που μας ενδιαφέρει είναι η απόκτηση υλικών αγαθών γιατί μόνο έτσι θεωρούμε ότι θα καλύψουμε σχεδόν όλες τις συναισθηματικές μας ανάγκες. Από τις πιο απλές μέχρι τις πιο πολύπλοκες.
Ένας άνθρωπος κρίνεται σήμερα από τις εττικέτες των ενδυμάτων του, ανεξάρτητα αν όλα γράφουν made in India ή made in China, και όχι από την παιδεία του και την καλλιέργεια του χαρακτήρα του. Και προσπαθούμε σαν υπνωτισμένοι να πετύχουμε το ιδεατό κοινωνικό status, σπίτι, 4χ4, εξοχικό, διακοπές με 700 ευρώ το μήνα. Και εκεί πέφτουμε στην παγίδα των δανείων. Φυσικά είναι και ένας έξοχος τρόπος να μας ελέγχουν, ποιος θα κάνει απεργία όταν έχει τόσες δόσεις να πληρώσει;
Λένε ότι το πλήθος των τραπεζών σε μια χώρα είναι αντιστρόφως ανάλογο με την οικονομική ευμάρεια των κατοίκων της. Εγώ θα πρόσθετα και με την πνευματική τους κατάσταση.
Τα βιβλία δεν έχουν ακριβύνει εδώ και μια δεκαετία....
Ου καταισχυνώ τα όπλα τα ιερά,

ουδ' εγκαταλείψω τον παραστάτη αυτών, ότω αν στοιχίσω.

Αμυνώ δε και υπέρ ιερών και οσίων και μόνος και μετά πολλών.

Την πατρίδα ουκ ελάττω παραδώσω, πλείω δε και αρείω όσοις αν παραδέξωμαι.
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Η ΦΤΩΧΕΙΑ ΞΑΝΑ ΣΤΟ ΚΑΤΩΦΛΙ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΟΣ

Δημοσίευση από Divine Sinner » Κυρ 30 Μαρ 2008, 19:09

Τα βιβλία δεν έχουν ακριβύνει εδώ και μια δεκαετία....
αυτο το εκμεταλευομαστε εμεις που διαβαζουμε.
Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Re: Η ΦΤΩΧΕΙΑ ΞΑΝΑ ΣΤΟ ΚΑΤΩΦΛΙ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΟΣ

Δημοσίευση από Salome » Δευ 31 Μαρ 2008, 17:46

Η υπερβολή σε όλο της το μεγαλείο! Δεν αντιλέγω ότι ο μαλάκας Έλληνας κάθεται και παίρνει δάνειο για να πάει διακοπές στη Μύκονο, αλλά αυτό δεν κάνει τις τράπεζες σατανάδες, ούτε τα δάνεια χαρτοποιημένη καταστροφή. Χωρίς ένα καλό στεγαστικό, πώς μπορείς να αποκτήσεις ένα σπίτι (εκτός κι αν έχεις απ' τον παππού, τον μπαμπά, τον γκόμενο ή τον πλούσιο θείο); Θα δίνεις μια ζωή νοίκι και θ' αφήσεις μια κουράδα για τα παιδιά σου; Εμείς (σαν οικογένεια) πάντα βασιζόμαστε σ' ένα δάνειο για να κάνουμε μεγάλες αγορές κι ούτε ποτέ πνιγήκαμε, ούτε ψοφήσαμε, ούτε μας ρούφηξε κανείς το αίμα. Και προφανώς δεν ανήκουμε σ' αυτούς που μαζεύουν τα κατοστάρικα απ' τα μπατζάκια τους. Τακτικά, με σύστημα και σύνεση, με ωραιότατα δάνεια, καταλήξαμε να έχουμε δύο διαμερίσματα και ένα τριώφορο κι ας μου πει κάποιος πώς θα τα καταφέρναμε χωρίς δάνειο.
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Η ΦΤΩΧΕΙΑ ΞΑΝΑ ΣΤΟ ΚΑΤΩΦΛΙ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΟΣ

Δημοσίευση από Divine Sinner » Δευ 31 Μαρ 2008, 19:25

Χωρίς ένα καλό στεγαστικό, πώς μπορείς να αποκτήσεις ένα σπίτι (εκτός κι αν έχεις απ' τον παππού, τον μπαμπά, τον γκόμενο ή τον πλούσιο θείο); Θα δίνεις μια ζωή νοίκι και θ' αφήσεις μια κουράδα για τα παιδιά σου; Εμείς (σαν οικογένεια) πάντα βασιζόμαστε σ' ένα δάνειο για να κάνουμε μεγάλες αγορές κι ούτε ποτέ πνιγήκαμε, ούτε ψοφήσαμε, ούτε μας ρούφηξε κανείς το αίμα.
Tι δουλεια ειπαμε οτι κανεις;
δεν υπαρχει μονιμοτητα εκτως δημοσιου (και μελλοντικα δεν θα υπαρχει ουτε και εντως του).
Και χωρις μονιμη εργασια δεν εισαι σιγουρος/η οτι θα μπορεσεις να αποπληρωσεις ενα δανειο.
Τωρα οι τραπεζες οντως δεν ειναι σαταναδες. Εκπληρωνουν εναν κοινωνικο σκοπό. Κανουν λειτουργήμα.
Δεν νομιζω. το Τραπεζικο συστημα κυριο σκοπο εχει να σε γονατισει.
Εξου και τα ψιλά γραμμάτα.
Για να υπολογισεις τους τοκους υπερημεριας μιας καθηστερησης πρεπει να γνωριζεις οικονομικα μαθηματικα.
Και φυσικα γνωριζουν οτι εσυ δεν γνωριζεις. Οπως και ο μεσος δανειοληπτης δεν γνωριζει δικαιο.
Δεν γνωριζει τα "δικαιωματα" του. Εγω τα λεω προνομια γιατι δικαιωματα δεν υπαρχουν.
Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Re: Η ΦΤΩΧΕΙΑ ΞΑΝΑ ΣΤΟ ΚΑΤΩΦΛΙ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΟΣ

Δημοσίευση από Salome » Δευ 31 Μαρ 2008, 19:39

Φώτη, μη με κάνεις να χαχανίσω με την τζατζικίσια μου ανάσα προς τη γενική σου κατεύθυνση, γιατί θα πέσεις τ' ανάσκελα.

Δεν μπορείς να είσαι σοβαρός όταν μου λες ότι ένας άνθρωπος δεν μπορεί να έχει την σταθερότητα για να πάρει ένα στεγαστικό και να δίνει 300 ευρώ το μήνα, αλλά μπορεί να δίνει τα ίδια και περισσότερα σε νοίκι. Του πούστη, κάπου πρέπει να μείνεις! Τώρα, αν εσύ θέλεις να τα δίνεις σε μένα, που είχα την πρόνοια να επενδύσω τα 300 ευρώ το μήνα σ' ένα ακίνητο και να το νοικιάζω κι όχι στην τράπεζα που σου επιτρέπει ν' αποκτήσεις το δικό σου ακίνητο, πάω πάσο. Πάντως, να ξέρεις ότι κι εγώ θα σου κάνω έξωση αν δεν μου πληρώσεις το νοίκι και θα μείνεις στο παγκάκι.
Άβαταρ μέλους
atimi_ksenitia
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 685
Εγγραφή: Τρί 22 Μάιος 2007, 00:00
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 1 φορά
Έλαβε Likes: 6 φορές

Re: Η ΦΤΩΧΕΙΑ ΞΑΝΑ ΣΤΟ ΚΑΤΩΦΛΙ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΟΣ

Δημοσίευση από atimi_ksenitia » Δευ 31 Μαρ 2008, 20:12

me 300 euro to mhna stegastiko den agorazeis spiti alla trypa
(300 euro to mhna einai 45 xiliarika me apoplhrwmh se 20 xronia)
Confutatis maledictis,flammis acribus addictis, voca me cum benedictus. Oro supplex et acclinis,
cor contritum quasi cinis,gere curam mei finis. Lacrimosa dies illa,qua resurget ex favilla
judicandus homo reus
Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Re: Η ΦΤΩΧΕΙΑ ΞΑΝΑ ΣΤΟ ΚΑΤΩΦΛΙ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΟΣ

Δημοσίευση από Salome » Δευ 31 Μαρ 2008, 20:25

Ενώ όταν τα δίνεις σε νοίκι, αυτό στο οποίο κατοικείς είναι βίλα... Είχα βάλει στοίχημα με τον αδερφό μου, σε κάποια φάση, να δω πόσο πιάνει το μήνα το δυάρι που έχουμε αγοράσει στην Πεύκη (το οποίο κόστισε 26 μύρια πλήρως επιπλωμένο και για το οποίο πληρώνουμε 400 ευρώ το μήνα) κι έβαλα αγγελία. Σε πληροφορώ ότι, κατά τη διάρκεια επιδείξεων, όταν με ρώτησαν για τα αναμενόμενα μπικικίνια, απάντησα ακρίβώς τη δόση που δίνουμε και -ναι- 3 στους 10 που το έδειξα, δέχτηκαν (αλλά μυστηριωδώς, εγώ είχα βρει ήδη άλλον ενοικιαστή, εμένα). Ξέρεις τι ωραία θα ήταν να έπαιρνα απ' τη μια, να έδινα στην άλλη, να έμενα με τη μαμά και τον μπαμπά μου και τα μου έμενε ένα τσάμπα ακίνητο; Δε θέλει κόπο, ξενητεμένε, θέλει τρόπο.

Οπότε, φάε τη σουπίτσα σου, εδώ είναι Ελλάδα.

Viva la capitalicion!
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Η ΦΤΩΧΕΙΑ ΞΑΝΑ ΣΤΟ ΚΑΤΩΦΛΙ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΟΣ

Δημοσίευση από Divine Sinner » Δευ 31 Μαρ 2008, 20:28

Τώρα, αν εσύ θέλεις να τα δίνεις σε μένα, που είχα την πρόνοια να επενδύσω τα 300 ευρώ το μήνα σ' ένα ακίνητο και να το νοικιάζω κι όχι στην τράπεζα που σου επιτρέπει ν' αποκτήσεις το δικό σου ακίνητο, πάω πάσο.
H Γενικευση ειναι η μητερα της προκαταληψης. πως γνωριζεις αν νοικιαζω απο καποιον που επενδυσε η απο καποιον που τρωει τα ετοιμα του μπαμπα;
Φυσικα αν εγω δεν εχω ενα μηνα 300Ε το πολυ πολυ να αλλαξω τοποθεσια.
Αν δεν εχω 300 για το δανειο ομως μπενουμε σε αλλα ντερντιπια (τοκοι υπερημεριας και τρεχα γυρευε).
Πιστευεις οτι ΟΛΟΙ οσοι γονατισαν απο τις τραπεζες το καναν λογω των διακοποδανειων;
Πιστευεις οτι δεν εχει γονατισει κανεις που πηρε δανειο για το σπιτι του;
Πιστευεις πραγματικα οτι η τραπεζα εχει ως σκοπο να σε βοηθαει;
Αν δεν ησουν δημοσιος υπαλληλος πραγματικα δεν θα τα λεγες αυτα.
Διοτι οποιος ειναι εξω απο τον χορο πολλα τραγουδια λεει.
Για τους ευνοουμενους του κρατους που τους γλυφει η εκαστοτε κυβερνηση ολα ειναι απλα κι ευκολα.
Άβαταρ μέλους
atimi_ksenitia
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 685
Εγγραφή: Τρί 22 Μάιος 2007, 00:00
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 1 φορά
Έλαβε Likes: 6 φορές

Re: Η ΦΤΩΧΕΙΑ ΞΑΝΑ ΣΤΟ ΚΑΤΩΦΛΙ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΟΣ

Δημοσίευση από atimi_ksenitia » Δευ 31 Μαρ 2008, 20:29

ksexases na valeis ta eksoda synthrhshs kai ton foro

en pasei periptwsh me ta stegastika daneia ef'oson einai logika den exw antirhsh.

ta katanalwtika daneia me tous yperogkous tokous einai o thanatos
Confutatis maledictis,flammis acribus addictis, voca me cum benedictus. Oro supplex et acclinis,
cor contritum quasi cinis,gere curam mei finis. Lacrimosa dies illa,qua resurget ex favilla
judicandus homo reus
Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Re: Η ΦΤΩΧΕΙΑ ΞΑΝΑ ΣΤΟ ΚΑΤΩΦΛΙ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΟΣ

Δημοσίευση από Salome » Δευ 31 Μαρ 2008, 20:41

Μα γι αυτό δεν φταίει η τράπεζα! Φταίει ο μαλάκας ο καταναλωτής που δεν μπορεί να κάνει απλές μαθηματικές πράξεις και δεν μπορεί να συμβιβαστεί με κάμπινγκ και κορσάκι, αλλά θέλει να το παίξει νεόπλουτος.

Το στεγαστικό το θεωρώ απαραίτητο, αν δεν υπάρχει ιδιόκτητο ακίνητο και πολύ καλό, αν υπάρχει ένα ακίνητο. Αυτό που είναι η μέγιστη κοροϊδία, είναι το ενοίκιο.
KASSANDROS
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1142
Εγγραφή: Πέμ 03 Μάιος 2007, 18:08
Φύλο: Άνδρας
Έλαβε Likes: 5 φορές

Re: Η ΦΤΩΧΕΙΑ ΞΑΝΑ ΣΤΟ ΚΑΤΩΦΛΙ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΟΣ

Δημοσίευση από KASSANDROS » Δευ 31 Μαρ 2008, 21:08

Ένα πολύ σημαντικό πρόβλημα με τα στεγαστικά είναι ο μακρύς χρόνος αποπληρωμής τους. Όποιος παίρνει σήμερα στεγαστικό, το αποπληρώνει σε 20-25 χρόνια, με κυμαινόμενο (δηλαδή αυξανόμενο) επιτόκιο.
Και εντάξει. Σήμερα έχει να το πληρώσει. Σε 5 χρόνια επίσης. Σε 10 πάλι έχει. Αν όμως φτάσει σε ένα σημείο που ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΛΗΡΩΣΕΙ, τότε... τι κάνει;
Είναι άκρως επικίνδυνο να υποθηκεύεις σε έναν ληστρικό οργανισμό όπως οι τράπεζες, το σπίτι που σήμερα είνα δικό σου και αύριο είναι των παιδιών σου. Ώσπου να εξοφληθεί 100% το σπίτι ανήκει στην τράπεζα, και η οποία μπορεί να στο κατασχέσει όταν εσύ δεν μπορείς πλέον να καταβάλλεις τις δόσεις. Ακόμα και αν αυτή είναι π.χ. η τελευταία δόση!!!
Επίσης, κάτι που δεν ξέρει ο πολύς κόσμος είναι ότι οι πρώτες δόσεις των δανείων αφορούν αποκλειστικά και μόνο τις προσαυξήσεις (λόγω τόκων προφανώς) επί του αρχικού κεφαλαίου.
Δηλαδή, παίρνεις π.χ. ένα δάνειο 100 ευρω. Πρέπει συνολικά να καταβάλλεις στην τράπεζα 110 ευρώ (τα νούμερα είναι τελείως τυχαία), σε δόσεις βέβαια. Εάν μετά από ένα χρονικό διάστημα, θελήσεις να ξεχρεώσεις μια και καλή καταθέτοντας στην τράπεζα ένα μεγάλο ποσό, ελπίζοντας ότι έτσι θα γλιτώσεις ένα μέρος των τόκων, τότε.. ανακαλύπτεις ότι δεν γλιτώνεις τίποτα! Διότι τους τόκους τους έχεις ήδη πληρώσει από τος πρώτες δόσεις, και από ένα σημείο και μετά πληρώνεις το κεφάλαιο. Μιλάμε για ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ ΟΛΚΗΣ!!!!!!!

Με λίγα λόγια... μακριά από στεγαστικά δάνεια.
Μακριά από δάνεια γενικώς, εκτός αν είναι ζήτημα ζωής ή θανάτου. Π.χ. μπορεί να χρειάζεσαι άμεσα χρήματα για μία δύσκολη επέμβαση που δεν γίνεται στην Ελλάδα.. Θα μου πείτε: Ας είχες ιδιωτική ασφάλιση! Ασφαλιστικές;;; Χμμμμ.... Άλλη μεγάλη μαφία.. που φυσικά συνδέεται αμέσως με τις τράπεζες..
Άβαταρ μέλους
atimi_ksenitia
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 685
Εγγραφή: Τρί 22 Μάιος 2007, 00:00
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 1 φορά
Έλαβε Likes: 6 φορές

Re: Η ΦΤΩΧΕΙΑ ΞΑΝΑ ΣΤΟ ΚΑΤΩΦΛΙ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΟΣ

Δημοσίευση από atimi_ksenitia » Δευ 31 Μαρ 2008, 21:57

Διότι τους τόκους τους έχεις ήδη πληρώσει από τος πρώτες δόσεις, και από ένα σημείο και μετά πληρώνεις το κεφάλαιο.
pragmati meta apo 7-8 xronia se ena eikosaetes daneio den symferei na ksexrewseis
Αυτό που είναι η μέγιστη κοροϊδία, είναι το ενοίκιο.
synithos etsi einai, alla oxi panta

p.x
estw oti exeis 300.000 euro sthn akrh

to enoikio se ena spiti aksias 300.000 einai peri ta 700 euro h peri ta 8.500 euro ethsiws

an ta kleises me 5.5% (toso deinei h HSBC) se ena xrono exeis vgalei 16.500 euro...katharo kerdos 8000 euro to xrono

koroidia einai synithos to enoikio se akinhta palaia kai fthna. Yia kainourio kai kapws poio akrivo twra pou anevikan ta epitokia prothesmias den eimai toso sigouros ti symferei
Confutatis maledictis,flammis acribus addictis, voca me cum benedictus. Oro supplex et acclinis,
cor contritum quasi cinis,gere curam mei finis. Lacrimosa dies illa,qua resurget ex favilla
judicandus homo reus
Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Re: Η ΦΤΩΧΕΙΑ ΞΑΝΑ ΣΤΟ ΚΑΤΩΦΛΙ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΟΣ

Δημοσίευση από Salome » Τρί 01 Απρ 2008, 10:21

Το ενοίκιο είναι κοροϊδία γενικά, γιατί ξοδεύεις ένα κάρο λεφτά, χωρίς να σου αποδίδουν τίποτα και χωρίς να τα επενδύεις σε τίποτα. Απλά τα δίνεις σε κάποιον έξυπνο που επένδυσε κι είσαι στο έλεός του όποτε θέλει να σε πετάξει έξω.

Φώτη, δε γενήθηκα δημόσιος υπάλληλος και, για την ακρίβεια, δεν είμαι δημόσιος υπάλληλος. Είμαι αορίστου χρόνου σε μια αρκετά αμφιλεγόμενη ΑΕ, η οποία μπορεί αύριο να πουληθεί στην όποια εταιρεία τηλεπικοινωνιών και η καρέκλα μου τρίζει το ίδιο, αν όχι και περισσότερο, απ' οποιουδήποτε άλλου ιδιωτικού υπαλλήλου. Επιπλέον, το δάνειο δεν το πήρα μέσα στον τελευταίο ενάμισι χρόνο που είμαι στον ΟΤΕ, το πήρα προ εξαετίας.

Τώρα, αν ο υπάλληλος των 700 ευρώ θέλει ν' αγοράσει βίλα στην Εκάλη και παίρνει στεγαστικό γι αυτό, ΠΡΟΦΑΝΩΣ και δεν θα μπορεί να το αποπληρώσει. Το πρόβλημα του Έλληνα είναι ότι βλέπει πολλή τηλεόραση που όλοι έχουν ένα γαμάτο σπίτι κι ένα γαμάτο αυτοκίνητο, ακόμα κι αν είναι μεροκαματιάρηδες του κερατά και το μόνο που τους νοιάζει είναι να πηδήξουν την γυναίκα του αδερφού τους ή τη μάνα της γκόμενάς τους. Δεν μπορείς να κατηγορήσεις καμία τράπεζα (η οποία προφανώς και θέλει να βγάλει το σίγουρο κέρδος της απ' τους τόκους και να είναι σίγουρη ότι δεν θα χάσει τα λεφτά που σου δάνεισε, δεν είναι κοινοφελές ίδρυμα, επιχείρηση είναι) επειδή ο Έλληνας είναι βλαμμένος και δεν καταλαβαίνει τι μπορεί και τι δεν μπορεί να σηκώσει το βαλάντιό του.

Ο Έλληνας καταλήγει φτωχός επειδή δεν μπορεί να καταλάβει ότι δεν είναι πλούσιος. Καμιά τράπεζα δεν ευθύνεται για την μαλακία που δέρνει τον πολίτη.

Επίσης, ξενητεμένε, αν έχεις 300.000 ευρώ, καμία φτώχια δεν τολμάει να σε πλησιάσει, οπότε είναι γούστο σου και καπέλο σου πώς θα επενδύσεις ένα ήδη βαρβάτο κεφάλαιο. Το θέμα είναι πώς διαχειρίζεσαι αρκετά πιο περιορισμένα οικονομικά μεγέθη, όταν καλείσαι να επιλέξεις ανάμεσα σε επένδυση στο πουθενά (νοίκι) και επένδυση σε κάτι (ιδιοκτησία).

Ούτε εγώ, στα 19 μου (τότε αποφάσισα ότι ήμαστασν πολλοί στο σπίτι κι έπρεπε να αραιώνουμε) είχα στο μυαλό ν' αγοράσω κάτι ή να βάλω δάνειο στο κεφάλι μου, με τα 250.000 που έβγαζα τότε (κι είχα να πληρώνω και το ωδείο). Ευτυχώς που έχω λογικό και συνετό πατέρα, που μου υπέδειξε σημαντικές διαφορές ανάμεσα σε νοίκι 80.000 δρχ (τότε) σε μια τρύπα στην Κυψέλη και (πιο ζόρικο μεν, αλλά πολύ καλύτερο από πολλές απόψεις) ένα κομψό και αξιοπρεπές δυαράκι στα βόρεια προάστια. Δεν μπορώ να πω ότι μετανιώνω που πέρασα 4 χρόνια ψάχνοντας το καλύτερο δυνατό στην καλύτερη τιμή, το σπίτι μου είναι ένα μικρό κουκλί.

Και -αυτό είναι απειλή- ήδη σκέφτομαι τρόπους που θα μπορούσα σε τέσσερα-πέντε χρόνια, να επενδύσω σε κάτι μεγαλύτερο, αν η ανάγκη (πιθανή οικογένεια) το απαιτήσει. Θέλω κι εγώ, όπως οι δικοί μου γονείς, ν' αφήσω ένα πάτημα στα παιδιά μου.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Η ΦΤΩΧΕΙΑ ΞΑΝΑ ΣΤΟ ΚΑΤΩΦΛΙ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΟΣ

Δημοσίευση από ArELa » Τρί 01 Απρ 2008, 13:05

Χωρίς να έχω προλάβει να δω τις προηγούμενες τοποθετήσεις, συμφωνώ εδώ με το συνολικό σκεπτικό της Νινίνας.
Σωστά τα'βαλε κάτω και τα εφάρμοσε σε ό,τι αφορά τη δική της ζωή και το στήσιμο του δικού της όμορφου μικρόκοσμου :wink:

Σ'ένα σημείο θα διαφοροποιηθώ λιγάκι. Ο πολίτης δεν είναι πάντα μαλάκας. Είναι συχνά στριμωγμένος απίστευτα και αναγκάζεται να καταφύγει στη λύση του δανείου. Κι όχι γιατί είναι ψωνάρα χωμένος στον υπερκαταναλωτισμό και λάτρης της χλίδας όταν δεν έχει δεύτερο βρακί να βάλει, αλλά γιατί η κωλοζωή έτσι όπως εξελίσσεται, συχνά στερεί και τα απολύτως απαραίτητα σε βάζει σε μέγγενη- ειδικά όταν είσαι οικογενειάρχης και δε βγαίνεις με τίποτα, η οποία σφίγγει τόσο πολύ που στην τελική ψάχνεις τρόπο-ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ τρόπο για ν'ανασάνεις λίγο. Όταν είσαι σε ψιλοαπόγνωση συχνά δεν συνυπολογίζεις όλες τις παραμέτρους ψύχραιμα, πράγμα στο οποίο ποντάρουν οι τράπεζες και όταν έρθει η στιγμή μπορεί και ΜΠΟΡΟΥΝ γιατί οι κυβερνήσεις τους δίνουν αυτές τις απάνθρωπες δυνατότητες, να σε αφήσουν στεγνά στο δρόμο και με επιπρόσθετα χρέη.

Εν κατακλείδι, εμμένω στην αρχική μου σκέψη ότι το δάνειο είναι η ΕΣΧΑΤΗ λύση απολύτου ανάγκης, ΑΦΟΥ θα έχουν εξαντληθεί όλα τα περιθώρια και οι πιθανές εναλλακτικές.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Clairvoyant
Aνενεργός χρήστης
Δημοσιεύσεις: 203
Εγγραφή: Δευ 16 Απρ 2007, 20:21

Re: Η ΦΤΩΧΕΙΑ ΞΑΝΑ ΣΤΟ ΚΑΤΩΦΛΙ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΟΣ

Δημοσίευση από Clairvoyant » Τρί 01 Απρ 2008, 13:27

Πιστεύω ότι , τουλάχιστο στην περίπτωση της αγοράς σπιτιού, η προσφυγή σε δάνειο είναι μονόδρομος. Έτσι όπως έχουν πάει τα νοικια σήμερα και σε συνδυασμό με την πτωση και τη σχετικη σταθεροτητα μετα στα επιτόκια των δανείων, συμφερει πιστευω να αγορασεις ενα σπιτακι με βοηθεια απο δανειο. Για να μην αναφερθω και στο ψυχολογικο κομματι του να εχεις μια δικη σου γωνια, να τη φτιαξεις οπως θες, χωρις να ανησυχεις μη σε σουταρει ο ιδιοκτητης ή σου την πει. Τώρα το αν εχεις την δυνατότητα να παρεις δάνειο και πόσο, συμφωνω με τη Σαλώμη. Οι τράπεζες δεν φταίνε αν μερικους τους δερνει η μαλακία. Θα σου πιουν το αίμα αλλα κι εσυ ξερεις τους κανονες του παιχνιδιου (γενικα), αν σ αρεσει παιζεις αλλιως αστο. Όσο για τον αν θα αυξηθουν τρελα τα επιτοκια στο μελλον σε σημειο να μη μπορεις να το πληρωσεις, περαν του οτι πλεον τα πραγματα δειχνου να ειναι σταθερα, υπαρχει και η λυση του σταθερου επιτοκιου σε περιπτωση που δεις τρελα αλματα στα επιτοκια.
Ότι δε με σκοτώνει με κάνει πιο δυνατό....
KASSANDROS
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1142
Εγγραφή: Πέμ 03 Μάιος 2007, 18:08
Φύλο: Άνδρας
Έλαβε Likes: 5 φορές

Re: Η ΦΤΩΧΕΙΑ ΞΑΝΑ ΣΤΟ ΚΑΤΩΦΛΙ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΟΣ

Δημοσίευση από KASSANDROS » Τρί 01 Απρ 2008, 13:27

Σαλώμη, μην τα ισοπεδώνεις και όλα. Δεν είναι κοροϊδία το ενοίκιο. Απλά, πληρώνεις για να μείνεις κάπου. Δηλαδή οι πατεράδες μας και οι παππούδες μας πάθανε τίποτα που ζούσανε σε ενοίκιο; Όχι βέβαια.

Στην τελική για δες, πόσες εξώσεις κάνουν οι ιδιοκτήτες στους ενοικιαστές και πόσες κατασχέσεις ακινήτων κάνουν οι τράπεζες στους δανειολήπτες τους;

Με τον ενοικιαστή επίσης, έχεις το πλεονέκτημα της προσωπική επαφής. Ειδικά άμα μιλάμε για ενοικίαση που κρατάει πολλά χρόνια, οπότε και ο πάγος έχει σπάσει γιά τα καλά. Αν του καθυστερήσεις λίγο το νοίκι, δεν χάθηκε ο κόσμος. Το πολύ-πολύ να στραβομουτσουνιάσει. Μπορείτε άνετα να τα βρείτε και στο μιλητό να του δώσεις καθυστερημένα κάποιο νοίκι και να μην τρέχει τίποτα.
Αν όμως καθυστερήσεις την δόση στην τράπεζα, θα πληρώσεις κατ'αρχήν τον τόκο υπερημερίας... Αν καθυστερείς συνέχεια, τότε καταλήγεις να πληρώσεις το σπίτι διπλό και τρίδιπλο από τα πανωτόκια.. Αν το παρακάνεις, τότε πάει το σπιτάκι... το οποίο ήδη βέβαια θα το χεις χρυσοπληρώσει..
Αυτό και αν είναι κοροϊδία...

Δεν διαφωνώ στην κριτική που κάνεις στην μαλακισμένη νοοτροπία των Ελλήνων, πολλοί εκ των οποίων έχουν την συνήθεια να θέλουν να έχουν πράγματα που δεν μπορούν.
Ατομικισμός, υλισμός και καταναλωτισμός στην πιο αισχρή του εκδοχή.
Μην αθωώνεις όμως τις τράπεζες με την τραγική δικαιολογία ότι "δεν είναι κοινοφελές ίδρυμα, επιχείρηση είναι".
Να στο πω πιο απλά: Ευθύνονται τόσο οι τράπεζες όσο και οι δανειολήπτες. Η ευθύνη του ενός δεν αναιρεί την ευθύνη του άλλου.

Και εντάξει, η τράπεζα επιχείρηση είναι, αλλά καλά θα κάνει να βγάζει λιγότερα προκειμένου να μην δημιουργεί σημαντικά προβλήματα σε μεγάλο μέρος του λαού.
Βέβαια, καμμία ιδιωτική επιχείρηση δεν θέλει να βάλει φρένο στα έσοδά της και στην ανάπτυξή της.
Ε... γι'αυτόν ακριβώς τον λόγο είμαι κατά της ύπαρξης ιδιωτικών τραπεζών.
Άβαταρ μέλους
chill
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1385
Εγγραφή: Πέμ 03 Μάιος 2007, 01:41
Φύλο: Άνδρας
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: Η ΦΤΩΧΕΙΑ ΞΑΝΑ ΣΤΟ ΚΑΤΩΦΛΙ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΟΣ

Δημοσίευση από chill » Τρί 01 Απρ 2008, 13:39

ΚΑΣΣΑΝΔΡΟΣ έγραψε: Μην αθωώνεις όμως τις τράπεζες με την τραγική δικαιολογία ότι "δεν είναι κοινοφελές ίδρυμα, επιχείρηση είναι".
Να στο πω πιο απλά: Ευθύνονται τόσο οι τράπεζες όσο και οι δανειολήπτες. Η ευθύνη του ενός δεν αναιρεί την ευθύνη του άλλου.

Και εντάξει, η τράπεζα επιχείρηση είναι, αλλά καλά θα κάνει να βγάζει λιγότερα προκειμένου να μην δημιουργεί σημαντικά προβλήματα σε μεγάλο μέρος του λαού.
Βέβαια, καμμία ιδιωτική επιχείρηση δεν θέλει να βάλει φρένο στα έσοδά της και στην ανάπτυξή της.
Ε... γι'αυτόν ακριβώς τον λόγο είμαι κατά της ύπαρξης ιδιωτικών τραπεζών.

Φαντασου να μην υπηρχαν ιδιωτικες τραπεζες... Θα σου τα επαιρναν οι κρατικες τραπεζες και δε θα ειχες σε ποιον να διαμαρτυρηθεις!!!
“Humanity has advanced, when it has advanced, not because it has been sober, responsible, and cautious, but because it has been playful, rebellious, and immature.”
KASSANDROS
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1142
Εγγραφή: Πέμ 03 Μάιος 2007, 18:08
Φύλο: Άνδρας
Έλαβε Likes: 5 φορές

Re: Η ΦΤΩΧΕΙΑ ΞΑΝΑ ΣΤΟ ΚΑΤΩΦΛΙ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΟΣ

Δημοσίευση από KASSANDROS » Τρί 01 Απρ 2008, 13:43

Οι τράπεζες δεν φταίνε αν μερικους τους δερνει η μαλακία. Θα σου πιουν το αίμα αλλα κι εσυ ξερεις τους κανονες του παιχνιδιου (γενικα), αν σ αρεσει παιζεις αλλιως αστο.
Παίδες, σόρι... αλλά αυτά δεν τα λέει ούτε καν ο Μάνος με τον Ανδριανόπουλο, που είναι οι πλέον φανατικοί υπέρμαχοι του καπιταλισμού και του φιλελευθερισμού... έλεος πια..
Όσο για τον αν θα αυξηθουν τρελα τα επιτοκια στο μελλον σε σημειο να μη μπορεις να το πληρωσεις, περαν του οτι πλεον τα πραγματα δειχνου να ειναι σταθερα, υπαρχει και η λυση του σταθερου επιτοκιου σε περιπτωση που δεις τρελα αλματα στα επιτοκια.
Οι λόγοι για τους οποίους δεν θα μπορεί κάποιος μελλοντικά να πληρώσει την δόση του δανείου του, δεν έχουν να κάνουν μόνο με την όποια αύξηση των επιτοκίων.
Είναι βέβαια και αυτός ένας λόγος, αλλά δεν είναι ο μόνος, ούτε καν ο κύριος.
Ο κύριος λόγος έχει να κάνει με το ότι κανείς (πλην απειροελάχιστων εξαιρέσεων) δεν γνωρίζει σε τι οικονομική κατάσταση θα βρίσκεται σε 10-15 χρόνια.
Από την στιγμή λοιπόν που δεν γνωρίζουμε σε τι κατάσταση θα είμαστε σε 10-15 χρόνια, τότε το θεωρώ άκρως παρακινδυνευμένο να υποθηκεύουμε τα σπίτια μας στους τοκογλυφικούς ληστρικούς οργανισμούς (αλλιώς: τράπεζες).
Μοναδική εξαίρεση αποτελούν οι δημόσιοι υπάλληλοι.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Η ΦΤΩΧΕΙΑ ΞΑΝΑ ΣΤΟ ΚΑΤΩΦΛΙ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΟΣ

Δημοσίευση από ArELa » Τρί 01 Απρ 2008, 14:05

στους τοκογλυφικούς ληστρικούς οργανισμούς (αλλιώς: τράπεζες).
Πολύ σωστή η ατάκα που είχα ακούσει παλιότερα. Ότι δηλαδή στην Ελλάδα δεν ευδοκίμησε η μαφία, γιατί υπάρχουν οι Ελληνικές (ιδιωτικές) τράπεζες.

Φυσικά αυτό δεν ισχύει και τόσο στις μέρες μας που παράλληλα μ'αυτές, έχουν αναπτυχθεί κι άλλου είδους μαφίες, αναγάγοντας την απομύζηση του αίματος του κοσμάκη, σε επιστήμη. Με τις ευλογίες των εκάστοτε κυβερνήσεων ασφαλώς!
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
atimi_ksenitia
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 685
Εγγραφή: Τρί 22 Μάιος 2007, 00:00
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 1 φορά
Έλαβε Likes: 6 φορές

Re: Η ΦΤΩΧΕΙΑ ΞΑΝΑ ΣΤΟ ΚΑΤΩΦΛΙ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΟΣ

Δημοσίευση από atimi_ksenitia » Δευ 07 Απρ 2008, 23:03

Μάστιγα οι Κατασχέσεις αυτοκινήτων και ακινήτων


Τρομακτικές διαστάσεις λαμβάνουν οι Κατασχέσεις αυτοκινήτων και ακινήτων λόγω ανεξόφλητων τραπεζικών οφειλών. Περισσότερες από 100 χιλιάδες δικαστικές αποφάσεις για Κατασχέσεις ακινήτων και αυτοκινήτων έγιναν πανελλαδικά την προηγούμενη χρονιά, για το πρώτο δίμηνο του 2008, μόνο στο ειρηνοδικείο αθηνών οι αιτήσεις πληστεριασμών ξεπέρασαν τις 5.000.
Επίσης, μόνον στο Ειρηνοδικείο Αθηνών και σε καθημερινή βάση υποβάλλονται 70 έως 90 αιτήσεις κατασχέσεων. Τα στοιχεία είναι της Εθνικής Oμοσπονδίας Προστασίας Kαταναλωτών–Δανειοληπτών Eλλάδος και συνιστούν την πρώτη συστηματική καταγραφή των οδυνηρών συνεπειών του υπερδανεισμού, που και σε συνδυασμό με τις αυξήσεις των διατραπεζικών επιτοκίων, αναμένεται να επιφέρουν δραματική αύξηση του φαινομένου τα επόμενα χρόνια. Ηδη, κάθε μήνα περίπου, τρεις χιλιάδες Ελληνες μπαίνουν στη σχετική λίστα του «Τειρεσία» καθώς αδυνατούν ν’ αποπληρώσουν τα κάθε λογής δάνεια που χορηγούνται σήμερα με επιτόκια κατά πολύ υψηλότερα από οποιαδήποτε άλλη χώρα της Ευρωπαϊκής Ενωσης. Πίσω από τις μαζικές κατασχέσεις περιουσιακών στοιχείων που περνούν στα χέρια –έναντι πινακίου φακής– των ανεξέλεγκτων κυκλωμάτων της ελληνικής παραοικονομίας. Πως θα μπορούσε να χαρακτηριστεί η περίπτωση άνεργης μητέρας που με υπόλοιπο χρέους από πιστωτική κάρτα 700 ευρώ, και παρά τη μεσολάβηση καταναλωτικών οργανώσεων, έχασε με συνοπτικές διαδικασίες το μοναδικό περιουσιακό της στοιχείο, ένα δυαράκι διαμέρισμα όπου διέμενε με την κόρη της; Κυκλώματα αγοράζουν για ψίχουλα

Aν στη διάρκεια της δεκαετίας του ’70 εκπλειστηριάσθηκαν περίπου 3.000 ακίνητα, στη δεκαετία του ’80 περίπου 30.000 και στη δεκαετία του ’90 πάνω από 100.000, την πρώτη δεκαετία του 21ου αιώνα αναμένεται ένα αληθινό «μπουμ» στις Κατασχέσεις.

http://financial.flash.gr//epixeiriseis ... 4/28037id/
Confutatis maledictis,flammis acribus addictis, voca me cum benedictus. Oro supplex et acclinis,
cor contritum quasi cinis,gere curam mei finis. Lacrimosa dies illa,qua resurget ex favilla
judicandus homo reus
Άβαταρ μέλους
Dhmellhn
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 4046
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 15:16
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: ΕΛ-ΛΑΣ
Έδωσε Likes: 27 φορές
Έλαβε Likes: 71 φορές

Re: Η ΦΤΩΧΕΙΑ ΞΑΝΑ ΣΤΟ ΚΑΤΩΦΛΙ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΟΣ

Δημοσίευση από Dhmellhn » Τρί 15 Απρ 2008, 22:38

Να και ένα άκρως ενδιαφέρον άρθρο από την "Ε" σχετικά με την έλλειψη τροφής παγκοσμίως, αλλά και στην Ελλάδα. Τα σημάδια είναι ανησυχητικά. Θέμα, το οποίο, πιστεύω ότι θα έπρεπε να παίζει πρώτο στις ειδήσεις και όχι η κατάθεση του ηλιθίου του ζαχόπουλου. Γιατί το φαινόμενο της ακρίβειας δεν είναι μόνον Ελληνικό.


Η «ΔΙΨΑ» ΤΗΣ ΔΥΣΗΣ ΓΙΑ ΚΑΥΣΙΜΑ, Η ΕΠΙΒΟΛΗ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΩΝ ΣΤΙΣ ΥΠΟ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΧΩΡΕΣ ΚΑΙ Η ΕΚΤΙΝΑΞΗ ΤΙΜΩΝ ΣΤΑ ΤΡΟΦΙΜΑ ΠΡΟΟΙΩΝΙΖΟΝΤΑΙ ΠΑΓΚΟΣΜΙΕΣ ΤΑΡΑΧΕΣ


Ενα Biο-έγκλημα κατά της ανθρωπότητας


Της ΕΡΣΗΣ ΒΑΤΟΥ


Τις βάσεις για ένα «έγκλημα κατά της ανθρωπότητας» θέτει η μαζική παραγωγή βιοκαυσίμων, ενώ η πολιτική των αγροτικών επιδοτήσεων και τα καθοδηγούμενα προγράμματα μείωσης του εξωτερικού χρέους κρατών του Τρίτου Κόσμου προοιωνίζονται μακρά περίοδο ταραχών, προειδοποιεί ο ύπατος αξιωματούχος του ΟΗΕ για το δικαίωμα στη σίτιση, την ώρα που η UNESCO διαπιστώνει σε έκθεσή της ότι «το υφιστάμενο καθεστώς στην παγκόσμια γεωργία δεν μπορεί να παραμείνει ως έχει».


Με φόντο την εκτόξευση των τιμών των τροφίμων και τις ταραχές που προκαλούν σε πολλά μέρη του κόσμου, η UNESCO υπογραμμίζει την αναγκαιότητα άμεσης αλλαγής των κανόνων που διέπουν τον γεωργικό τομέα. Ενα σημείο της έκθεσης έχει ιδιαίτερη πολιτική βαρύτητα, αφού αναφέρει ότι στη Β. Αμερική και την Ευρώπη «οι μεγάλες πολυεθνικές ασκούν σήμερα ισχυρή επιρροή στις γεωργικές επιστήμες και τις επιλογές τους».


O θερισμός είναι για τα τετράτροχα... (φωτ. Reuter)
Τα κίνητρα αυτής της πολιτικής, που ασκείται και από το Διεθνές Νομισματικό Ταμείο (ΔΝΤ), εξηγεί με συνέντευξή του στη Liberation ο Ελβετός κοινωνιολόγος και εισηγητής του ΟΗΕ για το δικαίωμα στη σίτιση, Ζαν Ζιγκλέρ. Το ΔΝΤ «επιβάλλει καλλιέργειες που μπορούν να εξαχθούν ώστε να αποπληρωθεί το εξωτερικό χρέος», λέει. Θεωρεί επίσης υπεύθυνες τις χώρες που επιδοτούν τα βιοκαύσιμα, όπως οι ΗΠΑ, για την κατάσταση διεθνώς. «Για να σβήσουν τη δίψα τους σε καύσιμα, θέτουν τις βάσεις για ένα έγκλημα κατά της ανθρωπότητας», τονίζει. Και η OXFAM καθιστά τις πλούσιες χώρες υπεύθυνες για την επισιτιστική κρίση, θεωρώντας ότι περικόπτουν τη βοήθεια προς τις αναπτυσσόμενες χώρες και παράλληλα ενθαρρύνουν την παραγωγή βιοκαυσίμων.

Ζητείται «Νιου Ντίαλ»

Μια θετική εξέλιξη, αν και κανείς θα μπορούσε να την αποκαλέσει όψιμη, είναι η κινητοποίηση πολιτικών «βαρέων βαρών» της διεθνούς σκηνής. Ο πρόεδρος της Παγκόσμιας Τράπεζας, Ρόμπερτ Ζέ-λιγκ, απηύθηνε έκκληση για μια «Νέα Συμφωνία Παγκόσμιας Επισιτιστικής Πολιτικής», ένα «Νιου Ντίαλ» που θα αποσκοπεί στην ενίσχυση της παραγωγικότητας του αγροτικού τομέα στις φτωχές χώρες, τη βελτίωση της πρόσβασης σε βασικά αγαθά στα σχολεία και στους χώρους εργασίας και στη στήριξη των μικροκαλλιεργητών. Ο Ζέλιγκ κάλεσε τη διεθνή κοινότητα «να κάνει πράξη τα λόγια της και να δώσει χρήματα», τα 500 εκατομμύρια δολάρια που έχει ζητήσει η Παγκόσμια Οργάνωση Τροφίμων και Γεωργίας (FAO) ώς την 1η Μαΐου. Το μπαλάκι στις κυβερνήσεις, αλλά και τους διεθνείς οργανισμούς, πέταξε ο Γάλλος υπουργός Γεωργίας, Μισέλ Μπαρνιέ. «Δεν μπορούμε και δεν πρέπει να αφήσουμε τα τρόφιμα στο έλεος μόνο των δυνάμεων της αγοράς και της διεθνούς κερδοσκοπίας», είπε σε ραδιοφωνική συνέντευξή του.


Ο πλανητάρχης, ένθερμος υποστηρικτής της παραγωγής βιοκαυσίμων, δήλωσε «εξαιρετικά ανήσυχος» για την επισιτιστική κρίση στις φτωχές χώρες... (φωτ. Ass. Press)
Ανήσυχος και ο Μπους...

Αργά χθες το απόγευμα, η εκπρόσωπος του Λευκού Οίκου, Ντάνα Περίνο, γνωστοποίησε ότι ο πρόεδρος Μπους είναι «εξαιρετικά ανήσυχος» για την επισιτιστική κρίση και «εξετάζει το ζήτημα με τους συμβούλους του επί θεμάτων εθνικής ασφάλειας. Ζήτησε μάλιστα από το Στέιτ Ντιπάρτμεντ και την οργάνωση USaid (οργάνωση για παροχή οικονομικής και ανθρωπιστικής βοήθειας) να εξετάσουν τι μπορεί να γίνει, το συντομότερο δυνατό.



Πηγές: Liberation, Γαλλικό, ΑΠΕ, http://www.bloomberg.com, http://www.newday.com, http://www.earthtimes.org, http://www.energynews.co.za


--------------------------------------------------------------------------------

Ελλειψη τροφής για 850 εκατ., περίσσευμα οργής...


Επιμέλεια : ΟΛΓΑ ΚΟΛΙΑΤΣΟΥ koliatsu@enet.gr


Το Φορτ Ντιμάνς, παλαιό κτίριο φυλακών πάνω από την πρωτεύουσα της Αϊτής, Πορτ-ο-Πρενς, είναι μια κόλαση επί Γης. Εκεί όπου παλαιότερα τα τάγματα θανάτου -«Tontons Macoutes»- του δικτάτορα Ντιβαλιέ βασάνιζαν κρατουμένους, σήμερα κατοικούν χιλιάδες στο έσχατο στάδιο ένδειας, σκαλίζοντας σκουπίδια. Αλλά τροφή δεν βρίσκουν ούτε εκεί...



...ενώ η πείνα θερίζει (φωτ. Reuter)
Τα περισσότερα βασικά τρόφιμα -ψωμί, καλαμπόκι- έχουν ακριβύνει σχεδόν κατά 40% την τελευταία χρονιά, ενώ και μία κούπα ρύζι έχει γίνει απλησίαστη. Οι πρόσφατες ταραχές είναι μια μορφή «ανταρσίας», από εκείνες που τελευταίως ολοένα πληθαίνουν κι είναι μόνον προάγγελοι όσων αναμένεται να επακολουθήσουν.

Οι τροφές γίνονται όλο και πιο δυσεύρετες κι ακριβότερες -για πάρα πολλούς ανθρώπους είναι ήδη απρόσιτες, και εκατομμύρια άνθρωποι πηγαίνουν κάθε βράδυ για ύπνο νηστικοί. Αυτή η αθλιότητα είναι «από τα χειρότερα πλήγματα για την ανθρώπινη αξιοπρέπεια», σύμφωνα με τον γ.γ. του ΟΗΕ. Πάνω από 850 εκατ. κάτοικοι του πλανήτη πηγαίνουν κάθε βράδυ πεινασμένοι για ύπνο. Η διατροφική κρίση πλήττει ως βιβλική τιμωρία τούς πένητες αυτού του κόσμου - σε Αφρική, Ν.Α. Ασία, Μ.Ανατολή. Για διάστημα αρκετών χρόνων, οι τιμές ρυζιού, αραβοσίτου και σιτηρών είχαν παραμείνει σταθερές, αλλά την τελευταία τριετία αυξήθηκαν κατά 181%. Σταδιακά, σχηματίζεται μια στενωπός με σοβαρότερες ίσως συνέπειες απ' ό,τι η κρίση στις οικονομικές αγορές - αφού οι φτωχοί δεν έχουν τίποτε άλλο να χάσουν. Κι έχουν απεριόριστη οργή. Την περασμένη εβδομάδα, Παγκόσμια Τράπεζα και Διεθνές Νομισματικό Ταμείο ασχολήθηκαν μ' αυτή τη διηπειρωτική υπαρξιακή κρίση. Τελευταία, ταραχές σημειώνονται και σε Καμερούν, Μαυριτανία, Μοζαμβίκη, Σενεγάλη και Ακτή Ελεφαντοστού. Οι αιτίες γι' αυτό είναι πολλές:

Ποιες οι αιτίες

* Η συνεχής αύξηση του παγκόσμιου πληθυσμού κι η συνεχής μείωση των καλλιεργούμενων εκτάσεων.

* Η καταστροφή του κλίματος, που προκαλεί ορισμένες μη αναστρέψιμες απώλειες αρώσιμης γης, λόγω ξηρασίας, πλημμυρών, θυελλών και διάβρωσης.

* Οι μεταβαλλόμενες διατροφικές συνήθειες μετατρέπουν εμμέσως όλο και περισσότερους αγρούς και παρθένα δάση σε βοσκότοπους.

* Η Παγκόσμια Τράπεζα ζητεί από τις αναπτυσσόμενες χώρες μεταρρυθμίσεις στην αγορά τους, δημιουργώντας ζημιές στην τοπική γεωργία.

* Κερδοσκόποι ανεβάζουν τις τιμές των πρώτων υλών, κι η αύξηση της τιμής του πετρελαίου οδηγεί με τη σειρά της στην καλλιέργεια «ενεργειακών φυτών» στη θέση αραβοσίτου διατροφής.

* Εκατομμύρια θύματα εμφυλίων χρειάζονται διατροφική βοήθεια, και μ' αυτό αποκλείονται ως καταναλωτές.

Ιράκ και Σουδάν, «σιτοβολώνες» κάποτε της Αραβίας, εξαρτώνται σήμερα από το διεθνές επισιτιστικό πρόγραμμα, ενώ την τελευταία 40ετία η Σαχάρα έχει εξαπλωθεί προς τον Νότο. Μία γενεά πριν, ο Τρίτος Κόσμος αντιμετώπιζε παρόμοια πρόκληση, και οι τότε επονομαζόμενες «υποανάπτυκτες χώρες» ξεκίνησαν μια «πράσινη επανάσταση» με τη συμβολή λιπασμάτων, φυτοφαρμάκων και υβριδικής σποράς, που επέφεραν σημαντική αύξηση στις σοδειές. Ισως - θα σκεφτόταν κανείς -να ήταν και τώρα εφικτή μια δεύτερη «πράσινη επανάσταση»- μέσω της γενετικής τεχνολογίας. Ομως, πόσο γρήγορα και με ποιες συνέπειες;

Η γιγαντιαία αύξηση ζήτησης τροφίμων από Κίνα και Ινδία ευθύνεται κυρίως για το δίλημμα, διευκρινίζει ο επικεφαλής του Οργανισμού Τροφίμων και Γεωργίας (FAO), Ζακ Ντιούτ, που θα μπορούσε να πάρει διαστάσεις «ασύλληπτης καταστροφής». Επίσης, και οι δύο χώρες κάνουν μεγάλες εισαγωγές τροφίμων και πολλές χώρες καθιέρωσαν ποσοστά στα προϊόντα εξαγωγής τους, ως προληπτικό μέτρο αποφυγής λιμοκτονίας των πληθυσμών τους.

Η διεθνής κοινότητα πρέπει να προσπαθήσει να βρει επειγόντως «ολοκληρωμένη και συντονισμένη λύση» στο πρόβλημα, έγραψε προσφάτως ο Βρετανός πρωθυπουργός στον Ιάπωνα ομόλογό του και επικεφαλής του G-8. Δεν θα μπορούσε να είναι επιτακτικότερη η διευθέτησή του.



--------------------------------------------------------------------------------

η γνώση...


Οι τιμές των τροφίμων αυξήθηκαν τον προηγούμενο μήνα κατά 57% σε σχέση με τον ίδιο μήνα του περασμένου έτους, σύμφωνα με τα Ηνωμένα Εθνη. Η Παγκόσμια Τράπεζα προειδοποιεί ότι από αυτή την αιτία μπορεί να προκληθούν ταραχές σε τουλάχιστον 33 χώρες. Η Παγκόσμια Οργάνωση Τροφίμων και Γεωργίας (FAO) διατηρεί κατάλογο «χωρών σε κρίση», που σήμερα βασίζονται στην εξωτερική επισιτιστική βοήθεια για την επιβίωσή τους. Τον Φεβρουάριο, 36 χώρες ήταν στη λίστα. Ο πληθυσμός τους, σήμερα στο 1,1 δισ., θα είναι 1,5 δισ. το 2025 και 2 δισ. το 2050. Στη Δύση, επικαλείται στοιχεία στη συνέντευξή του στη Liberation ο Ζαν Ζιγκλέρ, τα νοικοκυριά δαπανούν 10-20% του προϋπολογισμού τους για τρόφιμα, ενώ στις φτωχές χώρες το αντίστοιχο ποσοστό είναι μεταξύ 60 και 90%. «Είναι ζήτημα επιβίωσης». Και όμως, επισημαίνει ο Ζιλ Χιρζέλ της FAO, «αν στο 70% των μικροκαλλιεργητών δίνονταν καλοί σπόροι (σ.σ. όχι γενετικά μεταλλαγμένοι), η παραγωγή θα αυξανόταν κατά 20%».



--------------------------------------------------------------------------------

η γνώμη...


Τα βιοκαύσιμα αντιμετωπίζονταν στην αρχή ως πανάκεια για τη διάσωση του πλανήτη. Στη συνέχεια, όμως, ο κόσμος άρχισε να διαβάζει πίσω από τις γραμμές. Ή, καλύτερα, να ανατέμνει τη διαδικασία παραγωγής των βιοκαυσίμων, φτάνοντας στη ρίζα της. Για να ανακαλύψει τελικά ότι απαιτείται τεράστια κατανάλωση σπόρων, από τους οποίους θα μπορούσαν να τραφούν ολόκληροι πληθυσμοί. Χαρακτηριστικό είναι το παράδειγμα που έδωσε ο πρόεδρος του Ινστιτούτου Πολιτικής της Γης, Λέστερ Μπράουν: «Για να γεμίσει το ρεζερβουάρ ενός SUV -κάπου 80 λίτρα- με βιο-αιθανόλη, απαιτείται ποσότητα σπόρων δημητριακών που θα μπορούσε να θρέψει ένα άτομο για έναν ολόκληρο χρόνο». Μήπως τελικά έχει «βάση» η κραυγή του Ινδού υπουργού Οικονομικών, ότι «σε έναν κόσμο όπου υπάρχουν πείνα και φτώχεια, δεν μπορεί να δικαιολογηθεί πολιτική μετατροπής των σπόρων που προορίζονται για τροφή σε βιοκαύσιμα». Η μη προσφυγή στα βιοκαύσιμα δεν είναι πανάκεια για την αντιμετώπιση της πείνας· είναι ένα μέτρο μόνον, από τα πολλά που πρέπει να εξεταστούν, ώστε να συγκρατηθεί η κρίση. Λύση της δεν θα επέλθει, αν δεν αλλάξει η νοοτροπία όλων εκείνων που θεωρούν ότι η επιβολή νεοφιλελεύθερων πολιτικών όπου Γης είναι αυτοσκοπός.



ΕΡΣΗ ΒΑΤΟΥ


--------------------------------------------------------------------------------

Η Κομισιόν εμμένει στο 10% παραγωγής των καυσίμων από βιοκαύσιμα


ΒΡΥΞΕΛΛΕΣ
Του ΚΩΣΤΑ ΜΟΣΧΟΝΑ


Αυξάνονται οι φωνές κατά της χρήσης των βιοκαυσίμων στην Ε.Ε., αλλά η Ευρωπαϊκή Επιτροπή αρνείται προς το παρόν να τα θέσει εκτός των σχεδίων της για την καταπολέμηση των κλιματικών αλλαγών. «Δεν τίθεται θέμα αναστολής του στόχου που έχει καθοριστεί για τα βιοκαύσιμα» επισήμανε χθες η εκπρόσωπος του επιτρόπου Σταύρου Δήμα.


Οι 27 έχουν δεσμευθεί για τη μείωση των αερίων του θερμοκηπίου κατά 20% μέχρι το 2020 σε σχέση με το 1990. Πώς θα επιτευχθεί ο στόχος του 20%; Με την αύξηση του ποσοστού των ανανεώσιμων πηγών ενέργειας, ώστε να ανέλθει το 2020 στο 20% της συνολικής ενεργειακής κατανάλωσης της Ευρώπης των 27, έναντι 7% σήμερα. Επίσης, το 10 % των καυσίμων να προέρχεται από βιοκαύσιμα. Τελευταία, όμως, ασκείται έντονη κριτική κατά της χρήσης των βιοκαυσίμων, ιδίως λόγω της θεαματικής ανόδου των τιμών στα τρόφιμα και των εξεγέρσεων κατά της πείνας στις αναπτυσσόμενες χώρες. «Η κατασκευή βιοκαυσίμων σήμερα είναι ένα έγκλημα κατά της ανθρωπότητας» δήλωσε χθες ο ειδικός σύμβουλος των Ηνωμένων Εθνών για το δικαίωμα διατροφής, Ελβετός, Ζαν Ζιγκλέρ.

Το Συμβούλιο Υπουργών υιοθέτησε χθες μία νέα κοινοτική οδηγία για την καταπολέμηση της ατμοσφαιρικής ρύπανσης στις πόλεις, ιδίως από τα οχήματα, με τη θέσπιση δεσμευτικών προτύπων για τα μικροσωματίδια (ΡΜ 2,5).

«Το προσδόκιμο ζωής κάθε πολίτη μειώνεται κατά 8 μήνες, λόγω ορισμένων αιωρούμενων στην ατμόσφαιρα σωματιδίων. Μάλιστα, στις πόλεις με μεγάλη ρύπανση, η μείωση του προσδόκιμου ζωής φτάνει τους 36 μήνες», δήλωσε η εκπρόσωπος του αρμοδίου για το περιβάλλον επιτρόπου Σταύρου Δήμα.

Η νέα νομοθεσία επιβάλλει στα κράτη-μέλη τη μείωση των μικροσωματιδίων μέχρι το 2020 κατά 20% σε σχέση με το επίπεδο του 2010. Παράγονται από την ανελιπή καύση των ορυκτών καυσίμων που χρησιμοποιούνται στον τομέα των μεταφορών, τη σιδηρουργία, την τσιμεντοποιία και την αποτέφρωση λυμάτων.

Τα επίπεδα έκθεσης στα μικροσωματίδια πρέπει να βρεθούν κάτω από τα 20 mg/m3 στις αστικές περιοχές κατά την περίοδο 2010-2015 και στα 25 mg/m3 για το υπόλοιπο της επικράτειας των κρατών μελών.



--------------------------------------------------------------------------------

Το άγριο «χρηματιστήριο τροφίμων» στην Ελλάδα


Του Κ. ΤΣΟΥΠΑΡΟΠΟΥΛΟΥ


Τα δόντια της στην Ελλάδα δείχνει η παγκόσμια κρίση στα διεθνή χρηματιστήρια αξιών (μετοχών - ομολόγων - παραγώγων) και εμπορευμάτων. Και όχι μόνο τα δείχνει, αλλά μ' αυτά και «δαγκώνει». Η έξαρση των πληθωριστικών πιέσεων το τελευταίο τρίμηνο (ήδη ο πληθωρισμός τρέχει με 4,4% τον Μάρτιο) είναι μία από τις πληγές του δαγκώματος.


Σε μια οικονομία ελλειμματική σε τρόφιμα εξαιτίας κυβερνητικών επιλογών του παρελθόντος και του παρόντος, όπως είναι η Ελλάδα, οι τιμές των τροφίμων, όπως αυτές διαμορφώνονται στο Χρηματιστήριο Τροφίμων (π.χ. του Σικάγου) επηρεάζουν και τις τιμές των ομοειδών προϊόντων που παράγονται στην Ελλάδα. Οι παγκόσμιες τιμές των σιτηρών αυξήθηκαν κατά 130% τον τελευταίο χρόνο, του καλαμποκιού κατά 31%, του ρυζιού κατά 74% και της σόγιας κατά 87%. Ηδη οι τιμές του ψωμιού στην Ελλάδα αυξήθηκαν σημαντικά τον τελευταίο χρόνο (16%), το ίδιο και όλων των δημητριακών και γαλακτοκομικών. Οχι με την «ορμή» που εμφανίζονται στα διεθνή χρηματιστήρια, αλλά πάντως με την ορμή της κερδοσκοπικής μανίας των κυμάτων που σπάζουν στις ακτές της Ευρωπαϊκής Ενωσης. Μια ματιά στα στοιχεία της Στατιστικής Υπηρεσίας δείχνει ότι π.χ. το ρύζι αυξήθηκε 7,5%, το αλεύρι 19%, το ψωμί 16,2%, τα ζυμαρικά 19,3%, τα τυριά 15%, το βούτυρο 31%. Αποδεικνύονται, αλλά εκ των υστέρων, άφρονες οι αποφάσεις για την εγκατάλειψη της καλλιέργειας των σιτηρών (χάριν του βαμβακιού). Το ίδιο «άφρονες» φαίνονται -εάν η κρίση συνεχιστεί- και οι αποφάσεις για εγκατάλειψη της τευτλοκαλλιέργειας και το κλείσιμο των κρατικών εργοστασίων ζάχαρης. «Αφρων» φαίνεται ακόμη και η «επιστροφή» στα τεύτλα για παραγωγή βιοκαυσίμων. Η διεθνής κρίση αποδεικνύεται κρίση των χρηματιστηριακών θεσμών «τους οποίους αγκάλιασε» η παγκοσμιοποίηση, με αποτέλεσμα να οργιάσει η διεθνής κερδοσκοπία. Ετσι, οι μεγάλες απώλειες και ζημιές που προκάλεσαν στις τράπεζες τα στεγαστικά δάνεια υψηλού ρίσκου, τις ώθησαν να «παίξουν» στα συμβόλαια του πετρελαίου. Προκλήθηκε τεράστια αύξηση τιμών που αρχίζει να επηρεάζει σαφώς αρνητικά τις οικονομίες των ανεπτυγμένων μη πετρελαιοπαραγωγών χωρών. Αφού αποκόμισαν και από εμάς τεράστιες υπεραξίες, εστράφησαν και στα χρηματιστήρια εμπορευμάτων-τροφίμων. Τις επιπτώσεις αυτού ακριβώς του τελευταίου πολέμου υφίσταται τώρα και η ελληνική οικονομία, που δεν διαθέτει καθόλου αμυντικούς μηχανισμούς.



--------------------------------------------------------------------------------

Πλανήτης ΓΗ


Βιοκαύσιμα: Είναι λύση;


ΒΕΡΟΛΙΝΟ


Επιμέλεια: ΟΛΓΑ ΚΟΛΙΑΤΣΟΥ koliatsu@enet.gr


Μία από τις μεγαλύτερες -και πλέον ελπιδοφόρες- φυσαλίδες προσδοκιών της περιβαλλοντικής πολιτικής είχε σχηματιστεί τελευταίως βασιζόμενη στο σκεπτικό, πως η αξιοποίηση του ενεργειακού δυναμικού των φυτών και η επεξεργασία των καταλληλότερων από αυτά σε βιοκαύσιμα θα συνέβαλλε σημαντικά στην προστασία του κλίματος. Δυστυχώς, αυτή η τεράστια φυσαλίδα δεν άντεξε την πίεση των στοιχείων.



Στη Βραζιλία τα «μπαλώματα» στο τροπικό δάσος -εκτάσεις που «θυσιάζονται» για την καλλιέργεια σόγιας, ζαχαροκάλαμου αλλά και φυτών για ενεργειακή χρήση- όλο και μεγαλώνουν. Αλλο φυτό που πειραματικώς υπόκειται σε επεξεργασία για βιο-καύσιμο, μεταξύ άλλων χωρών και στις ΗΠΑ, είναι ο αραβόσιτος
Οπως συμβαίνει με τις ξαφνικές πτώσεις του χρηματιστηρίου, μία λανθασμένη λεπτομέρεια υπήρξε αποφασιστικής σημασίας για την έκβαση των σχετικών μελετών: εκατομμύρια αυτοκίνητα στους ευρωπαϊκούς δρόμους αδυνατούν να «αντέξουν» μεγάλες ποσότητες βιοκαυσίμων, αριθμοί πολύ μεγαλύτεροι απ' όσο υπολογιζόταν από επίσημους φορείς. Αυτό με άλλα λόγια δεν σημαίνει παρά ότι στη βενζίνη κίνησης το ποσοστό βιο-αιθανόλης δεν μπορεί να αυξηθεί. Ωστόσο, για το Γερμανό υπουργό Περιβάλλοντος, Ζίγκμαρ Γκάμπριελ, πρόκειται για μία σημαντική αποκάλυψη πως η αποτυχία αυτή αποβαίνει, τελικώς, προς όφελος του περιβάλλοντος, όσο κι αν αυτό ακούγεται παράλογο.

Η εξήγηση: εάν το βιοκαύσιμο απορροφούνταν στο σύνολό του από τους κινητήρες, θα αποτελούσε κίνητρο για την αποψίλωση ακόμη μεγαλύτερων εκτάσεων τροπικών δασών. Οι απαραίτητες ποσότητες βιο-αιθανόλης θα ήταν αδύνατον να προέλθουν από ευρωπαϊκή παραγωγή· σύμφωνα με στοιχεία της γερμανικής βιομηχανίας καυσίμων θα εισάγονταν από τη Βραζιλία, όπου την περασμένη χρονιά τα ποσοστά αποψίλωσης δασικών τμημάτων έφθασε σε νέα ρεκόρ λόγω της συνεχώς αυξανόμενης ζήτησης για προϊόντα σόγιας, ζαχαροκάλαμου, όπως επίσης κρεάτων και ενέργειας φυτικής προέλευσης.


Για πολλούς σίγουρα αποτελεί εξαιρετικά δυσάρεστη αποκάλυψη η γνώση πως η χρήση ενεργειακών φυτών δεν αποτελεί αυτομάτως ευλογία για το περιβάλλον αντιθέτως, βαθύτερη μελέτη δείχνει ότι θα μπορούσε να έχει και αρνητικές περιβαλλοντικές συνέπειες. Για παράδειγμα, όπως φαίνεται από ανακοινώσεις στο πρόγραμμα προστασίας του κλίματος της γερμανικής κυβέρνησης, μέχρι τώρα γινόταν ευρέως αποδεκτό πως σε σύγκριση με τα ορυκτά καύσιμα η βιοενέργεια απελευθερώνει μόνον το ήμισυ σε διοξείδιο του άνθρακα.

Αρκετά πιο πρόσφατες μελέτες δείχνουν πως το στοιχείο αυτό ισχύει μόνον υπό εντελώς ιδιαίτερες συνθήκες, καθώς η παρουσία λιπασμάτων, φυτοφαρμάκων αλλά και η κατανάλωση νερού επιβαρύνουν το περιβαλλοντικό ισοζύγιο. Ακόμη πιο μελανή εμφανίζεται η κατάσταση στις περιπτώσεις που εκτάσεις πρασίνου πέφτουν θύματα της καλλιέργειας φυτών προορισμένων να αποδώσουν βιοκαύσιμα ή και όταν λιμνοθάλασσες, ελώδεις εκτάσεις και τροπικά δάση προσφέρονται στο «βωμό» της σόγιας και των παραγώγων της και του φοινικέλαιου, όπως συμβαίνει στην Ινδονησία και τη Βραζιλία. Τότε απελευθερώνονται στην ατμόσφαιρα πολλαπλάσιες ποσότητες διοξειδίου του άνθρακα απ' όσο κατά την καύση ορυκτών πηγών ενέργειας.

Σε όλα αυτά έρχεται να προστεθεί ακόμη ένας παράγοντας που επηρεάζει αρνητικά την παγκόσμια παραγωγή τροφίμων: όταν οι αγρότες συντονίζονται με τις τιμές ενέργειας, τότε την άγουσα προς τα επάνω παίρνουν και οι τιμές του άρτου όπως και άλλων βασικών ειδών διατροφής. Ο Γερμανός υπουργός Περιβάλλοντος ανέφερε προσφάτως πως η στροφή πολλών ευρωπαϊκών φορέων προς τη βιο-ενέργεια παραήταν εσπευσμένη κι αυτή βασιζόταν τόσο σε πολιτικούς λόγους όσο και στην κινητοποίηση του λόμπι των κατά τόπους αυτοκινητοβιομηχανιών, που αποσκοπούσαν να μεταβάλουν τα προϊόντα τους σε «πράσινα» (οικολογικά), θέλοντας να αποφύγουν την ανάλογη και απαραίτητη οικονομική επιβάρυνση στον τομέα της τεχνολογικής ανάπτυξης.

Μετά την «οδυνηρή» αυτή αφύπνιση οι ευρωπαϊκές κυβερνήσεις έχουν, ακολουθώντας το παράδειγμα της Γερμανίας, πολλά να κάνουν: αρχικώς να φροντίσουν ώστε οι εισαγωγές στις εκάστοτε χώρες σόγιας και παραγώγων της, όπως και του φοινικέλαιου, να προέρχονται ασφαλώς από φιλικές προς το περιβάλλον παραγωγές.

Οσο και αν ακούγεται απλό, πρόκειται για σοβαρότατο καθήκον, που αφορά κυρίως είδη διατροφής σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό απ' ό,τι καύσιμες ύλες. Οπως δείχνουν τα στατιστικά στοιχεία, οι περισσότεροι Ευρωπαίοι αποκτούν το υπερβολικό τους βάρος λόγω υπερκατανάλωσης φθηνών κρεατικών και φθηνών λιπαρών ουσιών και ελαίων, που στον περιβαλλοντικό κώδικα μεταφράζονται σε «υγροποιημένο», κατεστραμμένο τροπικό δάσος.

Πέραν τούτου οι Ευρωπαίοι -όπως στο γερμανικό παράδειγμα, στα πρόσωπα των εκάστοτε υπουργών Περιβάλλοντος- πρέπει να αναπληρώσουν την εξοικονόμηση διοξειδίου του άνθρακα, που «χάθηκε» σε πολλούς και ποικίλους υπολογισμούς του περιβαλλοντικού ισοζυγίου, σε άλλους τομείς και με άλλους τρόπους. Ισως είναι καιρός να στρωθούν στη δουλειά και να καταρτίσουν μελέτες και καταλόγους με επιστημονικά στοιχεία και δεδομένα πρακτικών εφαρμογών όλοι όσοι υποστηρίζουν τη συστηματικότερη αξιοποίηση και άλλων εναλλακτικών μορφών ενέργειας. Γιατί όχι, παραδείγματος χάριν, της αιολικής;



--------------------------------------------------------------------------------

ΑΠΟΨΕΙΣ


Πείνα: Η παγκόσμια απειλή


ΝΕΑ ΑΠΕΙΛΗ για την ανθρωπότητα είναι η επισιτιστική κρίση, η οποία ήδη έχει χτυπήσει 36 χώρες και στις 33 απ' αυτές μπορεί να ξεσπάσουν ταραχές -όπως στην Αϊτή- προειδοποιεί η Παγκόσμια Τράπεζα. Αναφέρεται από την Παγκόσμια Οργάνωση Τροφίμων και Γεωργίας, ότι η πείνα από την έλλειψη τροφίμων απειλεί σήμερα 1,1 δισεκατομμύριο ανθρώπους στις 36 αυτές χώρες.

ΑΝ ΔΕΝ ληφθούν μέτρα από τις παγκόσμιες οργανώσεις και τις κυβερνήσεις των πλουσίων χωρών, οι απειλούμενοι από την πείνα πληθυσμοί θα φτάσουν το 1,5 δισ. ψυχές ώς το 2025 και τα 2 δισ. ώς το 2050.

ΑΠΟΔΙΔΕΤΑΙ η επιδείνωση της επισιτιστικής κρίσης στην πολιτική του Διεθνούς Νομισματικού Ταμείου, το οποίο, όπως καταγγέλλεται από αξιωματούχους του ΟΗΕ, επιβάλλει καλλιέργειες για την παραγωγή προϊόντων που μπορεί να εξαχθούν, ώστε να αποπληρωθεί το εξωτερικό χρέος των φτωχών χωρών. Τέτοιες καλλιέργειες είναι εκείνες για την παραγωγή βιοκαυσίμων.

ΘΥΣΙΑΖΟΝΤΑΙ ζωές στο ανάλγητο παιχνίδι των υγρών καυσίμων, οι τιμές των οποίων εκτοξεύονται από τους κερδοσκόπους στα ύψη, με τις ευλογίες και των κυβερνήσεων του πλούτου. Επιδοτούνται, μάλιστα, οι καλλιέργειες για βιοκαύσιμα, με αποτέλεσμα να εγκαταλείπονται οι καλλιέργειες για την παραγωγή τροφίμων. Αμεση συνέπεια είναι η έλλειψη τροφίμων και η αύξηση της τιμής τους σε ύψη απρόσιτα για τους φτωχούς.

ΣΥΜΦΩΝΑ με στοιχεία των Ηνωμένων Εθνών, το τελευταίο δωδεκάμηνο οι τιμές των τροφίμων αυξήθηκαν κατά 57%. Αυτό σημαίνει, ότι τα εκατοντάδες εκατομμύρια των εξαθλιωμένων, που ζουν με ένα δολάριο την ημέρα, θα πρέπει να κόψουν κατά 57% την τροφή τους. Εξοντωτική λιτότητα, που οδηγεί στον υποσιτισμό, τις ασθένειες και τον θάνατο.

ΑΝΗΣΥΧΟΥΝ τώρα και οι θιασώτες της παγκοσμιοποίησης και του ανάλγητου νεοφιλελευθερισμού, που έχει παραδώσει τα πάντα στην ανεξέλεγκτη, δηλαδή την ασύδοτη, αγορά. Απηύθυνε έκκληση ο πρόεδρος της Παγκόσμιας Τράπεζας Ρόμπερτ Ζέλιγκ για τη σύναψη μιας «νέας συμφωνίας παγκόσμιας επισιτιστικής πολιτικής», με στόχο την ενίσχυση των φτωχών.

ΤΙΘΕΤΑΙ, όμως, το ερώτημα: Σε ποιες τσέπες καταλήγουν τελικά οι ενισχύσεις και πόσο ανακουφίζονται οι φτωχοί και πεινασμένοι; Την απάντηση έδωσε ο Γάλλος υπουργός Γεωργίας Μισέλ Μπαρνιέ, δηλώνοντας: «Δεν μπορούμε και δεν πρέπει να αφήσουμε τα τρόφιμα στο έλεος μόνο των δυνάμεων της αγοράς και της διεθνούς κερδοσκοπίας».

ΕΧΟΥΝ ΑΦΕΘΕΙ τα τρόφιμα και στην Ελλάδα στο έλεος της διεθνούς, αλλά και της εγχώριας κερδοσκοπίας. Καθημερινά ανεβαίνουν οι τιμές, σαρώνει η ακρίβεια στην αγορά, εξανεμίζοντας το πενιχρό εισόδημα του 20% των Ελλήνων, που ζουν κάτω από το όριο της φτώχειας. Υπάρχει, ωστόσο, η πρόβλεψη-προειδοποίηση, ότι ο νέος παγκόσμιος πόλεμος θα γίνει για την τροφή των πεινασμένων.
Δεν έχουμε αιώνιους συμμάχους ούτε διηνεκείς εχθρούς. Τα συμφέροντά μας είναι αιώνια και διηνεκή. Αυτά έχουμε καθήκον να τα προασπίσουμε. (ΛΟΡΔΟΣ ΠΑΛΜΕΡΣΤΟΝ)
Άβαταρ μέλους
atimi_ksenitia
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 685
Εγγραφή: Τρί 22 Μάιος 2007, 00:00
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 1 φορά
Έλαβε Likes: 6 φορές

Re: Η ΦΤΩΧΕΙΑ ΞΑΝΑ ΣΤΟ ΚΑΤΩΦΛΙ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΟΣ

Δημοσίευση από atimi_ksenitia » Τετ 23 Απρ 2008, 17:08

Πρώτος μισθός 900-1.400 ευρώ
Οι περιζήτητες ειδικότητες. Ποια πτυχία γίνονται «ανάρπαστα» στην αγορά
Τρίτη, 22.04.08
Μπείτε δυναμικά στην αγορά εργασίας, με πρώτο μισθό 900-1.000 ευρώ. Το «κάνω καριέρα» παρουσιάζει 10 περιζήτητες ειδικότητες για τις οποίες δεν απαιτούνται υψηλά προσόντα και προϋπηρεσία. Επιλέξτε ένα από τα παρακάτω επαγγέλματα με μοναδικό στήριγμά σας το πτυχίο, και την γνώση ξένης γλώσσας και ηλεκτρονικού υπολογιστή.

....


http://www.e-tipos.com/newsitem?id=33604

βρε ουστ απατεώνες που θα πείτε ότι το χιλιάρικο είναι περιζήτητο
προσπαθούν να ρίξουν τα όνειρα του κόσου για αξιοπρεπή μισθό όσο πιο κάτω γίνεται, ώστε αυτός που βγάζει 900-1000 ευρώ να αισθάνεται και προνομιούχος...

ου ρε!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ArELa την Πέμ 24 Απρ 2008, 17:14, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: μετατροπή σε ελληνική γραφή
Confutatis maledictis,flammis acribus addictis, voca me cum benedictus. Oro supplex et acclinis,
cor contritum quasi cinis,gere curam mei finis. Lacrimosa dies illa,qua resurget ex favilla
judicandus homo reus
Άβαταρ μέλους
Dhmellhn
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 4046
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 15:16
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: ΕΛ-ΛΑΣ
Έδωσε Likes: 27 φορές
Έλαβε Likes: 71 φορές

Re: Η ΦΤΩΧΕΙΑ ΞΑΝΑ ΣΤΟ ΚΑΤΩΦΛΙ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΟΣ

Δημοσίευση από Dhmellhn » Πέμ 24 Απρ 2008, 23:04

Πρώτος μισθός 900-1.400 ευρώ
Να διευκρινήσω ότι τα παραπάνω εννοούνται μεικτά.
Δεν έχουμε αιώνιους συμμάχους ούτε διηνεκείς εχθρούς. Τα συμφέροντά μας είναι αιώνια και διηνεκή. Αυτά έχουμε καθήκον να τα προασπίσουμε. (ΛΟΡΔΟΣ ΠΑΛΜΕΡΣΤΟΝ)
Άβαταρ μέλους
atimi_ksenitia
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 685
Εγγραφή: Τρί 22 Μάιος 2007, 00:00
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 1 φορά
Έλαβε Likes: 6 φορές

Re: Η ΦΤΩΧΕΙΑ ΞΑΝΑ ΣΤΟ ΚΑΤΩΦΛΙ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΟΣ

Δημοσίευση από atimi_ksenitia » Κυρ 27 Απρ 2008, 11:57

Χρησιμοποιούν πιστωτικές κάρτες για να πληρώσουν την βενζίνη, άκουσα να λέει στην τηλεόραση ένας πρατηριούχος, σε ρεπορτάζ για την μαζική φυγή των Αθηναίων προς την επαρχία. Δεν υπάρχουν λεφτά, μου λένε οι ταβερνιάρηδες στα χωριά, ο κόσμος δεν βγαίνει έξω. Και όταν βγαίνει, το κάνει μίζερα με το ένα μάτι στο πιάτο και το άλλο στον λογαριασμό. Δεκάδες χιλιάδες νοικοκυριά χρεοκοπούν κάθε μήνα. Τα υπόλοιπα παραμένουν υπόδουλα στις τράπεζες. Όλοι χρωστάμε πλέον. Οι άνεργοι, οι χαμηλόμισθοι και οι συνταξιούχοι την βγάζουν καθαρή μόνο στο πρώτο δεκαπενθήμερο του μήνα. Κι αυτό αν δεν το έχουν κλείσει ήδη στα έναντι. Και βάρδα μην ζητήσουν ακριβά παιχνίδια τα παιδιά, τώρα στις γιορτές.

Ως εκ τούτου, η πολιτική κατάσταση της χώρας είναι πολύ απλή. Η κυβέρνηση Καραμανλή δεν απειλείται, ούτε από τους πολιτικούς αντιπάλους της, ούτε από τις …πράξεις της, ούτε και από το θέμα της ονομασίας των Σκοπίων. Ο μεγάλος αντίπαλός της κυβέρνησης είναι η φτώχεια, η ανέχεια και η οικονομική δυσπραξία.

http://www.antinews.gr/?p=1821


ayta kai kalh Anastash
Confutatis maledictis,flammis acribus addictis, voca me cum benedictus. Oro supplex et acclinis,
cor contritum quasi cinis,gere curam mei finis. Lacrimosa dies illa,qua resurget ex favilla
judicandus homo reus
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικα-Ελεύθερο βήμα”