Τί συμβαίνει με το ελαιόλαδο;

Περί ανέμων και υδατων
προσώπων και πραγμάτων
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12039
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Τί συμβαίνει με το ελαιόλαδο;

Δημοσίευση από OTTO » Κυρ 17 Μαρ 2024, 11:30

Όλοι ξέρουμε ότι η τιμή του έχει εκτοξευθεί στα ύψη.

Θέτοντας ερωτήματα στο chatGPT, έλαβα απαντήσεις του στιλ ότι φταίει η κλιματική αλλαγή για την μείωση της παραγωγής στην ισπανία, και μια που η ισπανία ήταν η μεγαλύτερη παραγωγός ελαιόλαδου στον κόσμο, έπεσε η παγκόσμια παραγωγή κι αυτό παρασύρει τις τιμές παντού.

Με βάσει την πληροφόρηση που έχω έως τώρα, κάτι δεν στέκει.

Τι με νοιάζει εμένα τον Έλληνα τι γίνεται στην ισπανία, όταν εγώ είμαι αυτάρκης από ελαιόλαδο στη χώρα μου; Θα έπρεπε να με νοιάζει;

Αισθάνομαι ότι παίζονται σιχαμερά παιχνίδια σε βάρος του λαού, και το θέμα είναι όπως πάντα λέω ότι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΗΜΟΣΙΟΣ ΔΙΑΛΟΓΟΣ!!!

Χωρίς δημόσιο διάλογο, πώς θα τεθούν τα ερωτήματα, και πώς θα παραδοθούν στα άτομα που πρέπει, μπροστά στα μάτια όλων, έτσι ώστε οι υπεύθυνοι να απολογηθούν;

Μας γλεντούν ρε, κι εμείς το μόνο που σκεφτόμαστε είναι πού θα ξεσαλώσουμε τα καρναβάλια και πώς δεν θα χάσουμε ευκαιρία σεξουαλικής επαφής.
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
kat_woman
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6095
Εγγραφή: Πέμ 05 Μάιος 2011, 14:31
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 375 φορές
Έλαβε Likes: 326 φορές

Re: Τί συμβαίνει με το ελαιόλαδο;

Δημοσίευση από kat_woman » Τρί 19 Μαρ 2024, 08:59

Και η πλάκα είναι οτι η τιμή του ελαιόλαδου, σύμφωνα με στοιχεία της ΕΛΣΤΑΤ, εκτοξεύτηκε στις κατ' εξοχήν ελαιοπαραγωγικές χώρες της Μεσογείου, όπως Ισπανία, Πορτογαλία και φυσικά Ελλάδα.
Each man's death diminishes me,
For I am involved in mankind.
Therefore, send not to know
For whom the bell tolls,
It tolls for thee.

John Donne
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικα-Ελεύθερο βήμα”