Μια απορια μου για την υποθεση του Λιακοπουλου, που δεν ξερω αν θα μου απαντηθει τελικα...

Περί ανέμων και υδατων
προσώπων και πραγμάτων
Άβαταρ μέλους
Tasoula1
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: Πέμ 20 Μάιος 2021, 22:43
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 10 φορές
Έλαβε Likes: 11 φορές

Μια απορια μου για την υποθεση του Λιακοπουλου, που δεν ξερω αν θα μου απαντηθει τελικα...

Δημοσίευση από Tasoula1 » Δευ 02 Ιαν 2023, 12:47

Αγαπητοι του φορουμ αυτου εδω, επιτρεψτε μου αλλη μια φορα να σας απασχολησω με το θεμα του Λιακοπουλου που τοσο η γνωση του με ενθουσιασε, με εντυπωσιασε και με προβληματισε.

Μπαινω κατευθειαν στο θεμα μου και θετω ενα ερωτημα που προσωπικα δεν το εχω ακομα απαντησει. Σημειωτεον οτι το ερωτημα αυτο μου γεννηθηκε καθως εγινα οχι μονο φορεας της γνωσης που μας εδωσε κυριως μεσα απο τα βιβλια του ο Λιακοπουλος, αλλα και ως ενα βαθμο διακινητρια και κοινωνος αυτης της γνωσης, γιατι παραδεχομαι οτι δεν αντεξα το βαρος της μεσα μου, αλλα και καποια ευθυνη που συνεπαγεται ολο αυτο και θελησα ετσι να το μοιραστω με νοες ισως πιο δυνατους απο τον δικο μου.

Γνωριζω λοιπον εδω και καμποσα χρονια οτι οι δυναμεις για τις οποιες μιλαει ο Λιακοπουλος, των Ελοχιμ δηλαδη (ανωτερων σε δυναμη αγγελων απο τους γνωστους μας) και των Ελ (των γνωστων μας 12 θεων απο την μυθολογια που ειναι ομως πολυ περισσοτεροι) ΔΕΝ ΕΝΤΑΣΣΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΣΩΤΗΡΙΟΛΟΓΙΚΟ ΠΛΑΙΣΙΟ! Με αλλα λογια, οσο και να το θελουμε εμεις οι γνωστες, οσο και να χτυπιομαστε να το πω ετσι και να τους ΕΠΙΚΑΛΕΣΤΟΥΜΕ, ΔΕΝ θα δεχτουμε απο αυτα τα οντα ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΒΟΗΘΕΙΑ. Και αυτο το λεει και ο Λιακοπουλος καπου, οτι και οι Ελοχιμ, αλλα και οι Ελ ΔΕΝ εχουν πλεον το δικαιωμα να εμφανιστουν πρωτον στην γη ξανα και δευτερον να βοηθησουν στα ανθρωπινα προβληματα. Ο Λιακοπουλος ομως γραφει οτι ΜΠΟΡΕΙ να γινει ΕΚΤΑΚΤΩΣ κατι τετοιο και μονον αν δοθει ειδικη ΑΔΕΙΑ απο τον Θεο-Δημιουργο.

Γνωριζουμε ακομα ολοι μας, οτι ο Λιακοπουλος απο την πρωτη ωρα που αποκαλυψε στον κοσμο αυτην την γνωση, δεχτηκε χλευη, κατηγοριες, ακομα και καταρες και καποιοι απο τον χωρο της εκκλησιας, λαικοι πιστοι ή και θεολογοι ή και ιερωμενοι τον χαρακτηρισαν αιρετικο και στην καλυτερη περιπτωση γραφικο. Υπαρχουν ακομα και καποιοι που τον θεωρουν κοινο εκμεταλλευτη και οτι ταχα θελει να πουλησει μονο τα βιβλια του.

Οποτε συμπεραινω το εξης, απο την μια πλευρα υπηρξαν και υπαρχουν πιστοι προχωρημενοι (ειτε λαικοι, ειτε κληρικοι και μοναχοι) που ΠΙΣΤΕΨΑΝ μεν την γνωση του και ολη την κοσμοθεωρια του, ΑΛΛΑ ΑΝΤΙΛΗΦΘΗΚΑΝ πολυ γρηγορα οτι οι ανωτερες αυτες δυναμεις δεν βοηθουν επιπλεον στην σωτηρια μας, στην σωτηρια μιας ψυχης και απο την αλλη πλευρα υπηρξαν και υπαρχουν πιστοι ανθρωποι (ειτε λαικοι, ειτε ιερωμενοι) που ΔΕΝ ΤΟΝ ΠΙΣΤΕΨΑΝ τον Λιακοπουλο, δεν δεχτηκαν τα οσα ειπε και πιστευουν οτι ειτε ειναι γραφικος, ειτε εχει μαζεψει και εχει κανει εναν αχταρμα πραγματα που πηρε απο δω και απο κει, ειτε θελησε μονο να πουλησει καποια βιβλια, ειτε ειναι εκμεταλλευτης, ειτε στην τελικη ειναι αιρετικος. Με αλλα λογια, τον απερριψαν πληρως.

Μετα απο πολυωρες συζητησεις που εκανα μαζι τους και με τους μεν και με τους δε, αρχισα να ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ για το εξης, αραγε, υπηρξε εξαρχης απο την μερια της επισημης Εκκλησιας ταχυτατη αντιληψη του τι ακριβως αποκαλυφτηκε στον κοσμο και αμεση αντιδραση και ενεργεια απο την Εκκλησια αυτη να γινει μια προσπαθεια να παρουσιαστει ο Λιακοπουλος ώς αιρετικος ή γραφικος, ΩΣΤΕ ΝΑ ΑΠΟΦΥΓΟΥΝ ΤΙΣ ΑΡΝΗΤΙΚΕΣ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ της διαδοσης και παραδοχης αυτης της γνωσης στον κοσμο, ή αφεθηκαν ΕΛΕΥΘΕΡΕΣ οι ψυχες, και οι μεν και οι δε, ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΟΥΝ ΕΛΕΥΘΕΡΑ οτι θελουν;;;

Εδω να γραψω λίγο τι εννοω λεγοντας ΑΡΝΗΤΙΚΕΣ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ αυτης του Λιακοπουλου. Σκεφτειτε δηλ να βγει μια μερα στα καναλια και παντου η επισημη Εκκλησια με εκπροσωπους της διαφορους και να πουν στον κοσμο, "ναι, ειναι αληθεια ολα αυτα"! Και δεν εννοουμε το καλο μερος της γνωσης, τους Ελοχιμ και τους Ελ, αλλα το κακο μερος της, τους Νεφελιμ δηλ που ελεγχουν τον κοσμο ολο μαζι με τον Σαμαελ και στα εσχατα θα ΦΑΝΕ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ! Σκεφτειτε λίγο ή φανταστειτε τον φοβο που θα δημιουργουνταν, τον τρομο και τον πανικο που ολα αυτα μαζι πιθανον να οδηγουσαν σε μαζικες αυτοκτονιες, αρνηση του Θεου, βλασφημιες εναντιον Του και οτι αλλο μπορει να σκεφτει κανεις ή να φανταστει!!!

Θα ηθελα λοιπον να ακουσω τις δικες σας σκεψεις πανω στο ερωτημα μου ή ο,τι αλλο σχετικο μπορειτε να μου πειτε.


υγ1. να με συγχωρειτε για τα κεφαλαια γραμματα σε καποια σημεια, αλλα προσπαθω να βοηθησω την συγκεντρωση σας πανω σ αυτο που θελω να πω, καθως νομιζω οτι ολονων τα μυαλα ειναι κουρασμενα, δεν το εκανα απο αλλο λογο

υγ2. να μου συγχωρησετε ακομα και μια μικρουλα εμμονη στο θεμα αυτο, γιατι μπορει και να κολλησα λίγο παραπανω λογω του μικροβιου που εχω μεσα μου στον θεολογικο αλλα και φιλοσοφικο στοχασμο...ευχαριστω για τον χρονο σας
Άβαταρ μέλους
dim
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 1098
Εγγραφή: Σάβ 28 Αύγ 2021, 12:52
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Eindhoven / Nederland
Έδωσε Likes: 160 φορές
Έλαβε Likes: 207 φορές

Re: Μια απορια μου για την υποθεση του Λιακοπουλου, που δεν ξερω αν θα μου απαντηθει τελικα...

Δημοσίευση από dim » Δευ 02 Ιαν 2023, 14:10

Tasoula1 έγραψε:
Δευ 02 Ιαν 2023, 12:47
Θα ηθελα λοιπον να ακουσω τις δικες σας σκεψεις πανω στο ερωτημα μου ή ο,τι αλλο σχετικο μπορειτε να μου πειτε.
Tasoula1 έγραψε:
Δευ 02 Ιαν 2023, 12:47
Μετα απο πολυωρες συζητησεις που εκανα μαζι τους και με τους μεν και με τους δε, αρχισα να ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ για το εξης, αραγε, υπηρξε εξαρχης απο την μερια της επισημης Εκκλησιας ταχυτατη αντιληψη του τι ακριβως αποκαλυφτηκε στον κοσμο και αμεση αντιδραση και ενεργεια απο την Εκκλησια αυτη να γινει μια προσπαθεια να παρουσιαστει ο Λιακοπουλος ώς αιρετικος ή γραφικος, ΩΣΤΕ ΝΑ ΑΠΟΦΥΓΟΥΝ ΤΙΣ ΑΡΝΗΤΙΚΕΣ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ της διαδοσης και παραδοχης αυτης της γνωσης στον κοσμο, ή αφεθηκαν ΕΛΕΥΘΕΡΕΣ οι ψυχες, και οι μεν και οι δε, ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΟΥΝ ΕΛΕΥΘΕΡΑ οτι θελουν;;;
Κατα την γνώμη μου δύο τινά μπορεί να συμβαίνουν, και χωρίς καμία διάθεση να θίξω τους προβληματισμούς και την κοσμοθέασή σου θα προσπαθήσω να συνδράμω σε αυτήν την απορία σου..
α) Ή κατά κάποιο τρόπο έχεις θεοποιήσει τον λόγο του Λιακόπουλου σε βαθμό που φτάνεις να αμφισβητείς τις γραφές και τις επίσημες θέσεις της
εκκλησίας πράγμα που σε θέτει μονίμως σε εσωτερική σύγκρουση προσπαθώντας να ενστερνιστείς ή την μία ή την άλλη πλευρά (και αυτό είναι επίπονο)
β Ή οντως παίζει το σενάριο να υπάρχει σαφής οδηγία απο την μεριά της εκκλησίας να υποβαθμίσει/γελοιοποιήσει την πραγματική αλήθεια μέσα απο τον λόγο του γνωστού ερευνητή.
Οπότε έχουμε δύο αντικείμενα προς παρατήρηση: Την πορεία του Λιακόπουλου και τις θέσεις του κατα καιρούς, και την χιλιόχρονη ιστορία που κουβαλάει η εκκλησία μέσω παλαιών συγγραμμάτων, επιστολών και γενικά γραφών που είναι υπαρκτά προς μελέτη..
Και οι δύο βασικά υποστηρίζουν ότι κατέχουν την μόνη αλήθεια, αλλά θα ήθελα να δούμε απο πιο κοντά πόσες είναι αυτές οι πιθανότητες. Αραγε έχει κατα κάποιο τρόπο ο Λιακο κρυμμένη γνώση που όλως περιέργως έχει μόνο ο ίδιος πρόσβαση και κανένας άλλος? Που μπορεί να συνδυάζει τους αρχαίους Ελληνες με γεγονότα και μορφές που πραγματεύεται η Ορθοδοξία? Απο την άλλη, είμαστε απολύτως σίγουροι ότι αυτά που μας λένε ότι είναι γραμμένα στα ιερά βιβλία της εκκλησίας πως δεν έχουν παραποιηθεί με την πάροδο των χρόνων καθώς κάθε προσπάθεια καταγραφής της ιεράς βίβλου δεν μεταφραζόταν κατα το δοκούν? Είμαι απολύτως πεπεισμένος ότι μεγάλο κομμάτι των εδαφίων της αγίας γραφής αλλά και γενικώτερα έχουν λόγω πολλαπλών μεταφράσεων αλλοιωθεί και συμπληρωθεί όπως θα ταίριαζε στην εκάστοτε χρονική συγκυρία αν τους αιώνες..
Συμπέρασμα: Και ο Λιακόπουλος δεν μπορεί να είναι ο κάτοχος της πραγματικής αλήθειας γιατί απλά δεν μπορώ να φανταστώ ότι έλαβε κάποια κρυφή φώτιση απο τον δημιουργό του κόσμου και απλά ότι λέει είναι ένα καταστάλαγμα διαφόρων πηγών και βιβλίων που έτυχε να διαβάσει, συνεπώς υποχρεούμαστε να να μην υιοθετούμε όλα όσα λέει, αλλά και η εκκλησία με το πέρασμα των αιώνων δεν μπορεί να ισχυρίζεται ότι όλα όσα λέει είναι προιόν καθαρού λόγου χωρίς προσμίξεις και διαφοροποιήσεις. Αυτό βέβαια δεν μπορεί να παίξει απαγορευτικό ρόλο στο γεγονός της πίστεως του κάθε Χριστιανού και δεν θα πρέπει να παίζει..
Είμαι ένα σκεπτόμενο άτομο που έχει βγάλει το σανό απο την διατροφή του... :thumb:
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Μια απορια μου για την υποθεση του Λιακοπουλου, που δεν ξερω αν θα μου απαντηθει τελικα...

Δημοσίευση από doctormarkon » Δευ 02 Ιαν 2023, 14:21

Ο Λιακόπουλος έγινε γνωστός από την τηλεόραση και είχε ταλέντο στην προώθηση προϊόντων με γλαφυρό λόγο και χιούμορ.
Δε λέει κάτι που το έβγαλε από τη "κοιλιά του" ούτε κάποια φώτιση του ήρθε.
Υπάρχουν πηγές τις οποίες και αναφέρει.
Όσα λέει είναι γνωστά από παλιά και οι πηγές πάρα πολύ παλιές.
Δεν κάνω ευαγγέλιο όσα λέει ούτε και τον απορρίπτω.
Επεξεργάζεται και ο ίδιος τις πηγές και βγάζει συμπέρασμα.
Μπορεί να κάνει κάποια λάθη στις συσχετίσεις κομματιών του παζλ

Στην έρευνα του είδους κανείς δεν κατέχει την απόλυτη αλήθεια.
Δίνει τροφή για σκέψη και έρευνα.

Παράξενα και γοητευτικά όσα λέει
Κυρίως για όσους τα ακούνε για πρώτη φορά.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
Tasoula1
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: Πέμ 20 Μάιος 2021, 22:43
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 10 φορές
Έλαβε Likes: 11 φορές

Re: Μια απορια μου για την υποθεση του Λιακοπουλου, που δεν ξερω αν θα μου απαντηθει τελικα...

Δημοσίευση από Tasoula1 » Δευ 02 Ιαν 2023, 15:44

Βρε παιδια, dim και doctormarkon, μια στιγμη, μου λετε οτι αυτα που λεει ο Λιακοπουλος τα διαβασε καπου αλλου και οτι πηρε απο αλλους και οτι δεν ειναι δικη του φωτιση. Σας ρωτησα ομως και καπου αλλου και δεν μου απαντησατε, ποιοι ειναι αυτοι οι ερευνητες ή οι ιστορικοι ή οτι αλλο που τα ειπαν αυτα και ποτε;;;

Ηταν μηπως ο Κεραμυδας; Ειναι ο Κασταμονιτης; Ποιος, που και ποτε; Και σας το ξαναγραφω, μιλησαν ΕΠΑΚΡΙΒΩΣ για Ελοχιμ (ειναι συγκεκριμενο το ονομα, οχι διαφορετικο), για Ελ και για τον Πολεμαρχο, για τον οποιο ο Δημοσθενης ειπε οτι ΚΑΝΕΙΣ δεν τον ξερει και κανεις δεν εχει ξαναμιλησει γι αυτο το ον;;;

Αν τα ειπαν αυτα καποιοι στο παρελθον ΜΕ ΟΝΟΜΑΤΑ συγκεκριμενα ομως, οχι ετσι γενικα και αοριστα για οντα και οντοτητες, πειτε μου για να ξερω και γω.

Dim, ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι δεν δεχομαι πλεον πολλα απο τα δεδομενα της θρησκειας μας ετσι οπως μας την σερβιραν στην εποχη μας και εχω οχι μονο αμφισβητησει αλλα και απορριψει πολλα! Και ναι, πιστευω οτι ο Δημοσθενης ειναι ΘΕΟΣΤΑΛΤΟΣ, οχι απλα φωτισμενος!

Κοιταξτε, θα σας προτεινω κατι, επειδη βλεπω οτι ανηκετε μαλλον στους ανθρωπους που δεν τον δεχονται αλλα και δεν τον απορριπτουν πληρως, καντε μονο την υποθεση οτι ισχυουν τα οσα λεει, για να μου απαντησετε.

Σε περιπτωση δηλ που υπαρχουν τετοια τερατα που τρωνε ανθρωπους, πιστευετε οτι ειναι τοσο προχωρημενη σε αντιληψη και ωριμοτητα η συγχρονη Εκκλησια μας, ωστε εδωσε γραμμη να υποτιμηθει ο Λιακοπουλος, για να προστατευσει τον πολυ τον κοσμο απο ενδεχομενη τρελα, αυτοκτονια και οτι αλλο κακο;
Άβαταρ μέλους
dim
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 1098
Εγγραφή: Σάβ 28 Αύγ 2021, 12:52
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Eindhoven / Nederland
Έδωσε Likes: 160 φορές
Έλαβε Likes: 207 φορές

Re: Μια απορια μου για την υποθεση του Λιακοπουλου, που δεν ξερω αν θα μου απαντηθει τελικα...

Δημοσίευση από dim » Δευ 02 Ιαν 2023, 16:08

Tasoula1 έγραψε:
Δευ 02 Ιαν 2023, 15:44
Και ναι, πιστευω οτι ο Δημοσθενης ειναι ΘΕΟΣΤΑΛΤΟΣ, οχι απλα φωτισμενος!
Τασούλα μπορείς οπωσδήποτε να πιστεύεις ότι θέλεις αλλά από αυτή την φράση σου και πέρα όσο και να θέλω δεν μπορώ να σε ακολουθήσω σε αυτό το σκεπτικό. Οπως βλέπεις έχω κάνει φιλότιμες προσπάθειες μέχρι τώρα (και άλλοι) για να ακροβατήσω πάνω στα θέματα που θέτεις θέλοντας να βάλω το λιθαράκι μου χάριν της συζήτησης. Ομως το πήγες πιο μακριά από ότι μπορώ να το διαχειριστώ και δεν θα συνεχίσω σε αυτό το νήμα. Βεβαίως ό καθένας έχει τις προσωπικές του απόψεις και δεν πρέπει να αναχαιτίζονται. Θα χαρώ να τα πούμε σε άλλο νήμα όπου ευχαρίστως να παραθέσουμε απόψεις πέραν του μονοδιάστατου αυτού θέματος περί Λιακόπουλου. :makia:
Είμαι ένα σκεπτόμενο άτομο που έχει βγάλει το σανό απο την διατροφή του... :thumb:
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Μια απορια μου για την υποθεση του Λιακοπουλου, που δεν ξερω αν θα μου απαντηθει τελικα...

Δημοσίευση από doctormarkon » Δευ 02 Ιαν 2023, 19:53

Χειρόγραφο του ψευδο-Καλλισθένη.
Εκεί αναφέρει για κυνοκέφαλους λιονταροκέφαλους κλπ
Το Κοράνι αναφέρει για ρυπαρά γένη και τις στρατιές του δικέρατου (Αλεξανδρος)
Του Αγίου Ανδρέα που ο ίδιος λέει

Ο ίδιος αναφέρει πηγές στις εκπομπές.

Το να διαβάζει πηγές δε σημαίνει ότι αντιγράφει η κλέβει.

Η Βασούλα είχε γνωρίσει το Λιακόπουλο και μάλιστα της έδωσε ένα βίντεο να μεταφράσει και να βάλει υπότιτλους.
Η γνώμη της για το Λιακόπουλο ήταν θετική.

Αυτός που αντιγράφει και "κλέβει" είναι ο Βελόπουλος.
Άλλη ιστορία αυτός....."σουπιά"
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
Tasoula1
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: Πέμ 20 Μάιος 2021, 22:43
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 10 φορές
Έλαβε Likes: 11 φορές

Re: Μια απορια μου για την υποθεση του Λιακοπουλου, που δεν ξερω αν θα μου απαντηθει τελικα...

Δημοσίευση από Tasoula1 » Δευ 02 Ιαν 2023, 20:07

dim έγραψε:
Δευ 02 Ιαν 2023, 16:08
Tasoula1 έγραψε:
Δευ 02 Ιαν 2023, 15:44
Και ναι, πιστευω οτι ο Δημοσθενης ειναι ΘΕΟΣΤΑΛΤΟΣ, οχι απλα φωτισμενος!
Τασούλα μπορείς οπωσδήποτε να πιστεύεις ότι θέλεις αλλά από αυτή την φράση σου και πέρα όσο και να θέλω δεν μπορώ να σε ακολουθήσω σε αυτό το σκεπτικό. Οπως βλέπεις έχω κάνει φιλότιμες προσπάθειες μέχρι τώρα (και άλλοι) για να ακροβατήσω πάνω στα θέματα που θέτεις θέλοντας να βάλω το λιθαράκι μου χάριν της συζήτησης. Ομως το πήγες πιο μακριά από ότι μπορώ να το διαχειριστώ και δεν θα συνεχίσω σε αυτό το νήμα. Βεβαίως ό καθένας έχει τις προσωπικές του απόψεις και δεν πρέπει να αναχαιτίζονται. Θα χαρώ να τα πούμε σε άλλο νήμα όπου ευχαρίστως να παραθέσουμε απόψεις πέραν του μονοδιάστατου αυτού θέματος περί Λιακόπουλου. :makia:
Δεκτό αυτό που ζητάς, ίσως απευθύνθηκα σε λάθος ανθρώπους. Λάθος μου. Ωστόσο το άλλο ερώτημα που σας έκανα, μπορείτε νομίζω να μου το απαντήσετε μιας και είστε γνωστες και σεις και αναζητάτε, ποιοι ερευνητές Έλληνες ή ξένοι μίλησαν για εμπλοκή στην ανθρώπινη ιστορία όντων ανωτέρων σε δύναμη από εμάς και ποια ονόματα τους έδωσαν; Και τι προτείνουν, πως μπορούμε να τους αντιμετωπίσουμε;

Απλό νομίζω είναι αυτό τώρα που ρωτω.
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Μια απορια μου για την υποθεση του Λιακοπουλου, που δεν ξερω αν θα μου απαντηθει τελικα...

Δημοσίευση από doctormarkon » Δευ 02 Ιαν 2023, 20:12

Tasoula1 έγραψε:
Δευ 02 Ιαν 2023, 15:44
Βρε παιδια, dim και doctormarkon, μια στιγμη, μου λετε οτι αυτα που λεει ο Λιακοπουλος τα διαβασε καπου αλλου και οτι πηρε απο αλλους και οτι δεν ειναι δικη του φωτιση. Σας ρωτησα ομως και καπου αλλου και δεν μου απαντησατε, ποιοι ειναι αυτοι οι ερευνητες ή οι ιστορικοι ή οτι αλλο που τα ειπαν αυτα και ποτε;;;

Ηταν μηπως ο Κεραμυδας; Ειναι ο Κασταμονιτης; Ποιος, που και ποτε; Και σας το ξαναγραφω, μιλησαν ΕΠΑΚΡΙΒΩΣ για Ελοχιμ (ειναι συγκεκριμενο το ονομα, οχι διαφορετικο), για Ελ και για τον Πολεμαρχο, για τον οποιο ο Δημοσθενης ειπε οτι ΚΑΝΕΙΣ δεν τον ξερει και κανεις δεν εχει ξαναμιλησει γι αυτο το ον;;;

Αν τα ειπαν αυτα καποιοι στο παρελθον ΜΕ ΟΝΟΜΑΤΑ συγκεκριμενα ομως, οχι ετσι γενικα και αοριστα για οντα και οντοτητες, πειτε μου για να ξερω και γω.

Dim, ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι δεν δεχομαι πλεον πολλα απο τα δεδομενα της θρησκειας μας ετσι οπως μας την σερβιραν στην εποχη μας και εχω οχι μονο αμφισβητησει αλλα και απορριψει πολλα! Και ναι, πιστευω οτι ο Δημοσθενης ειναι ΘΕΟΣΤΑΛΤΟΣ, οχι απλα φωτισμενος!

Κοιταξτε, θα σας προτεινω κατι, επειδη βλεπω οτι ανηκετε μαλλον στους ανθρωπους που δεν τον δεχονται αλλα και δεν τον απορριπτουν πληρως, καντε μονο την υποθεση οτι ισχυουν τα οσα λεει, για να μου απαντησετε.

Σε περιπτωση δηλ που υπαρχουν τετοια τερατα που τρωνε ανθρωπους, πιστευετε οτι ειναι τοσο προχωρημενη σε αντιληψη και ωριμοτητα η συγχρονη Εκκλησια μας, ωστε εδωσε γραμμη να υποτιμηθει ο Λιακοπουλος, για να προστατευσει τον πολυ τον κοσμο απο ενδεχομενη τρελα, αυτοκτονια και οτι αλλο κακο;
Αν ψάξεις εδώ στα ιδεο υπάρχει πολύ υλικό και ξένοι ερευνητές μιλούν για όμοια θέματα.
Είναι πολύ κουλά και παράξενα.
Ο Κούλιερ είναι και έχει μεταφράσει πολλά βίντεο η Βασούλα
Και σε έναν άλλον είχε πάρει συνέντευξη.
Αυτό το φόρουμ είναι πολύ πλούσιο που ακόμα και εγώ που κοντεύω τα 13 χρόνια παρουσίας και μάλιστα καθημερινής δεν αξιώθηκα να διαβάσω κάποιες αναρτήσεις.

Το 90% βασίζεται σε πηγές όπως και ο ίδιος αναφέρει.
Για τον πολέμαρχο δεν έχω καταλάβει ποιος είναι.
Κάποια οντότητα μη υλική αναφέρεται στις παραδόσεις αλλά και σε ένα τραγούδι που τραγουδούσε ο Καζαντζίδης "τα παραθύρια ορθάνοιχτα"

Δεν πιστεύω ότι υπάρχουν θεόσταλτοι άνθρωποι σαν άνθρωποι.
Όμως δεν αποκλείεται σε μία έμπνευση του ερευνητή, ποιητή, στιχουργού, ζωγράφου, γλύπτη να υπάρχουν κάποια μηνύματα από αλλού.
Από κάποιες δυνάμεις.
Μπορεί κάποτε να συνέβη και σε σένα. Αν όχι μπορεί να σου συμβεί.

Ίσως είναι θέμα άλλου νήματος.
Στην έρευνα και στην τέχνη αν και η βάση είναι κάποιες πηγές υπάρχει και εκείνο το "κάτι" για να πας ένα βήμα παραπέρα.
Αλλιώς δεν πας.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
Tasoula1
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: Πέμ 20 Μάιος 2021, 22:43
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 10 φορές
Έλαβε Likes: 11 φορές

Re: Μια απορια μου για την υποθεση του Λιακοπουλου, που δεν ξερω αν θα μου απαντηθει τελικα...

Δημοσίευση από Tasoula1 » Δευ 02 Ιαν 2023, 20:14

doctormarkon έγραψε:
Δευ 02 Ιαν 2023, 19:53
Χειρόγραφο του ψευδο-Καλλισθένη.
Εκεί αναφέρει για κυνοκέφαλους λιονταροκέφαλους κλπ
Το Κοράνι αναφέρει για ρυπαρά γένη και τις στρατιές του δικέρατου (Αλεξανδρος)
Του Αγίου Ανδρέα που ο ίδιος λέει

Ο ίδιος αναφέρει πηγές στις εκπομπές.

Το να διαβάζει πηγές δε σημαίνει ότι αντιγράφει η κλέβει.

Η Βασούλα είχε γνωρίσει το Λιακόπουλο και μάλιστα της έδωσε ένα βίντεο να μεταφράσει και να βάλει υπότιτλους.
Η γνώμη της για το Λιακόπουλο ήταν θετική.

Αυτός που αντιγράφει και "κλέβει" είναι ο Βελόπουλος.
Άλλη ιστορία αυτός....."σουπιά"
Ειχα γνωρίσει με την οικογένεια μου έναν δημοσιογράφο και ερευνητή αρκετά διάσημο, ας μην γράψω εδώ το όνομα του, που μας είχε εκφράσει την μεγάλη απορία του, πως μπόρεσε ο Δημοσθένης να βγει και να πει δημόσια όλα αυτά που είπε, χωρίς να φοβηθεί μήπως τον πιάσουν!... Ο ίδιος ξέρω μόνο ότι πίστευε στους δώδεκα θεούς, δεν γνωρίζω όμως σε τι άλλο πίστευε...
Άβαταρ μέλους
Tasoula1
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: Πέμ 20 Μάιος 2021, 22:43
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 10 φορές
Έλαβε Likes: 11 φορές

Re: Μια απορια μου για την υποθεση του Λιακοπουλου, που δεν ξερω αν θα μου απαντηθει τελικα...

Δημοσίευση από Tasoula1 » Δευ 02 Ιαν 2023, 20:29

doctormarkon έγραψε:
Δευ 02 Ιαν 2023, 20:12
Tasoula1 έγραψε:
Δευ 02 Ιαν 2023, 15:44
Βρε παιδια, dim και doctormarkon, μια στιγμη, μου λετε οτι αυτα που λεει ο Λιακοπουλος τα διαβασε καπου αλλου και οτι πηρε απο αλλους και οτι δεν ειναι δικη του φωτιση. Σας ρωτησα ομως και καπου αλλου και δεν μου απαντησατε, ποιοι ειναι αυτοι οι ερευνητες ή οι ιστορικοι ή οτι αλλο που τα ειπαν αυτα και ποτε;;;

Ηταν μηπως ο Κεραμυδας; Ειναι ο Κασταμονιτης; Ποιος, που και ποτε; Και σας το ξαναγραφω, μιλησαν ΕΠΑΚΡΙΒΩΣ για Ελοχιμ (ειναι συγκεκριμενο το ονομα, οχι διαφορετικο), για Ελ και για τον Πολεμαρχο, για τον οποιο ο Δημοσθενης ειπε οτι ΚΑΝΕΙΣ δεν τον ξερει και κανεις δεν εχει ξαναμιλησει γι αυτο το ον;;;

Αν τα ειπαν αυτα καποιοι στο παρελθον ΜΕ ΟΝΟΜΑΤΑ συγκεκριμενα ομως, οχι ετσι γενικα και αοριστα για οντα και οντοτητες, πειτε μου για να ξερω και γω.

Dim, ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι δεν δεχομαι πλεον πολλα απο τα δεδομενα της θρησκειας μας ετσι οπως μας την σερβιραν στην εποχη μας και εχω οχι μονο αμφισβητησει αλλα και απορριψει πολλα! Και ναι, πιστευω οτι ο Δημοσθενης ειναι ΘΕΟΣΤΑΛΤΟΣ, οχι απλα φωτισμενος!

Κοιταξτε, θα σας προτεινω κατι, επειδη βλεπω οτι ανηκετε μαλλον στους ανθρωπους που δεν τον δεχονται αλλα και δεν τον απορριπτουν πληρως, καντε μονο την υποθεση οτι ισχυουν τα οσα λεει, για να μου απαντησετε.

Σε περιπτωση δηλ που υπαρχουν τετοια τερατα που τρωνε ανθρωπους, πιστευετε οτι ειναι τοσο προχωρημενη σε αντιληψη και ωριμοτητα η συγχρονη Εκκλησια μας, ωστε εδωσε γραμμη να υποτιμηθει ο Λιακοπουλος, για να προστατευσει τον πολυ τον κοσμο απο ενδεχομενη τρελα, αυτοκτονια και οτι αλλο κακο;
Αν ψάξεις εδώ στα ιδεο υπάρχει πολύ υλικό και ξένοι ερευνητές μιλούν για όμοια θέματα.
Είναι πολύ κουλά και παράξενα.
Ο Κούλιερ είναι και έχει μεταφράσει πολλά βίντεο η Βασούλα
Και σε έναν άλλον είχε πάρει συνέντευξη.
Αυτό το φόρουμ είναι πολύ πλούσιο που ακόμα και εγώ που κοντεύω τα 13 χρόνια παρουσίας και μάλιστα καθημερινής δεν αξιώθηκα να διαβάσω κάποιες αναρτήσεις.

Το 90% βασίζεται σε πηγές όπως και ο ίδιος αναφέρει.
Για τον πολέμαρχο δεν έχω καταλάβει ποιος είναι.
Κάποια οντότητα μη υλική αναφέρεται στις παραδόσεις αλλά και σε ένα τραγούδι που τραγουδούσε ο Καζαντζίδης "τα παραθύρια ορθάνοιχτα"

Δεν πιστεύω ότι υπάρχουν θεόσταλτοι άνθρωποι σαν άνθρωποι.
Όμως δεν αποκλείεται σε μία έμπνευση του ερευνητή, ποιητή, στιχουργού, ζωγράφου, γλύπτη να υπάρχουν κάποια μηνύματα από αλλού.
Από κάποιες δυνάμεις.
Μπορεί κάποτε να συνέβη και σε σένα. Αν όχι μπορεί να σου συμβεί.

Ίσως είναι θέμα άλλου νήματος.
Στην έρευνα και στην τέχνη αν και η βάση είναι κάποιες πηγές υπάρχει και εκείνο το "κάτι" για να πας ένα βήμα παραπέρα.
Αλλιώς δεν πας.
Ο πολεμαρχος είναι κάτι πολύ δυσνόητο η αλήθεια. Και γω περιμένω το βιβλίο που είπε ότι θα γράψει σχετικά με αυτό το ον, για να καταλάβω και γω καλύτερα. Από τα ελάχιστα που ξέρω είναι ότι πρόκειται για ένα ον που αποτελεί κομμάτι ας το πούμε έτσι του πρώτου Ελοχιμ που έπλασε ο Θεός και πήρε με το σπαθί του το δικαίωμα να επεμβαίνει κατά καιρούς στην ανθρώπινη ιστορία μιας και ο πρώτος Ελοχιμ είναι σε στάση και δεν μπορεί να ενεργήσει. Ένα ακόμη που ξέρω είναι ότι ο πολεμαρχος αποτελείται από πολλά πνεύματα και μπορεί να μπαίνει στο πνεύμα ενός ανθρώπου με σκοπό να βοηθήσει μέσω αυτού, όλο τον κόσμο. Παραδείγματα τέτοιας κατάληψης του Πολεμαρχου που ξέρω είναι ο μέγας Αλέξανδρος, ο Άγιος Ιωάννης ο Θεολόγος, ο Μότσαρτ και πολλοί πολλοί άλλοι που δεν τους ξέρω και περιμένω να τους μάθω από το σχετικό βιβλίο. Ένας ακόμη που καταληφθηκε πνευματικά από τον πολεμαρχο είναι στην εποχή μας και ο Λιακόπουλος. Δεν το συνεχίζω όμως γιατί δεν το δέχεστε.
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Μια απορια μου για την υποθεση του Λιακοπουλου, που δεν ξερω αν θα μου απαντηθει τελικα...

Δημοσίευση από doctormarkon » Δευ 02 Ιαν 2023, 21:03

Tasoula1 έγραψε:
Δευ 02 Ιαν 2023, 20:07


.....Ωστόσο το άλλο ερώτημα που σας έκανα, μπορείτε νομίζω να μου το απαντήσετε μιας και είστε γνωστες και σεις και αναζητάτε, ποιοι ερευνητές Έλληνες ή ξένοι μίλησαν για εμπλοκή στην ανθρώπινη ιστορία όντων ανωτέρων σε δύναμη από εμάς και ποια ονόματα τους έδωσαν; Και τι προτείνουν, πως μπορούμε να τους αντιμετωπίσουμε;

Απλό νομίζω είναι αυτό τώρα που ρωτω.
Αυτό είναι πιο απλό και σαφές.

Αλλά δεν είναι τα ....ρυπαρά γένη και απ ότι ξέρω δεν έχουν υλική υπόσταση.
Πήγαινε στο νήμα για τους άρχοντες.
Έχουμε ερωτήσεις και απαντήσεις.

Κάποτε είχα γνωρίσει έναν ερευνητή που έγραφε στο Ανεξήγητο και λεγόταν Κοσμάς Μεγαλομμάτης
Και αυτός πολύ διαβασμένος αλλά και "φωτισμένος"
Είχα επί χρόνια αλληλογραφία ιντερνετική με σεντόνια με τον ίδιο αλλά και με κοινούς μας φίλους.
Εκτός από αρχαίες πηγές (ερμηνεύει και ιερογλυφικά) ότι βλέπει και ακούει το ερμηνεύει με δικό του τρόπο.
Το ίδιο κάνουν και οι κοινοί φίλοι. Ζουν στην Αφρική
Με μελέτη παρατήρηση ίσως και νηστεία άσκηση κλπ ανεβαίνεις επίπεδα.

Σε μια ταινία ένα τραγούδι ένα έργο τέχνης και πολλά άλλα μπορεί να υπάρχει μία λεπτομέρεια μία φράση ένας στίχος αινιγματικός.
Ο δημιουργός μπορεί να μη γνωρίζει ο ίδιος πως όταν δημιουργούσε το έργο του υπήρξε κάποια παρέμβαση.

Παράδειγμα ο Παπαδιαμάντης όταν έγραφε τον Ξεπεσμένο δερβίση και επέλεξε την περιοχή του Θησείου και την εκκλησία των ΑΓΙΩΝ ΑΣΩΜΑΤΩΝ........Ο ξεπεσμένος δερβίσης δεν είναι άνθρωπος αλλά άϋλη οντότητα. Το διήγημα πολύ αινιγματικό.
Κάτι ανάλογο και ο πολέμαρχος.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Μια απορια μου για την υποθεση του Λιακοπουλου, που δεν ξερω αν θα μου απαντηθει τελικα...

Δημοσίευση από doctormarkon » Δευ 02 Ιαν 2023, 21:18

Όλα τα δέχομαι και όλοι τα δεχόμαστε ακόμα και αν υπάρχουν κάποιες αντιδράσεις στην αρχή.
Ωραίο θέμα άνοιξες.
Δε θα σταθώ όμως μόνο στο Λιακόπουλο τον οποίο και τον εκτιμώ αλλά θα πάω το θέμα μακρύτερα.
Ότι δεν είναι ο μοναδικός και μπορεί να συμβεί στον καθένα.

Είναι ο πολέμαρχος όμως ή ο λεγόμενος ανώτερος εαυτός?
Ή μήπως υπάρχουν πολλές άλλες φωτεινές οντότητες.

Ακόμα ένας που ασχολείται με οντότητες πολύ πιο ¨φευγάτος" από το Λιακόπουλο που τον λένε φευγάτο (καλός τίτλος) είναι κάποιος Νικόλαος Γεωργιάδης ή Αναξίμανδρος που έχει στήσει ολόκληρη θεωρία.
Δεν παίρνω τοις μετρητοίς ότι ακούω αλλά τα ακούω όλα.
Δεν απορρίπτω τίποτα αλλά ούτε πιστεύω 100%

Ο τύπος έχει στήσει ολόκληρη θεωρία αλλά δεν είναι ο μόνος.
Έχει ολόκληρη ομάδα.
Ισχυρίζονται ότι όλοι είμαστε πολύ ανώτερες οντότητες.
Αυτό που είμαστε στη γη είναι κάτι σαν σκιά με περιορισμένες δυνατότητες και βούληση
Η οντότητά μας έχει μεγαλύτερη δύναμη απ όση νομίζουμε.

Ο Αλέξανδρος είναι η ίδια η οντότητα που κατέβηκε στη γη και όχι η σκιά ή ακτύα όπως την αποκαλεί η ομάδα αυτή.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Μια απορια μου για την υποθεση του Λιακοπουλου, που δεν ξερω αν θα μου απαντηθει τελικα...

Δημοσίευση από doctormarkon » Δευ 02 Ιαν 2023, 21:28

Εδώ ένα βίντεο του Νικόλαου Αναξίμανδρου Γεωργιάδη.
Είναι 4 ώρες αλλά παρ όλα αυτά δεν το βρήκα κουραστικό.
Μπορείς να δεις μικρότερα στο κανάλι αυτό.



Ο Γιαννουλάκης και στο τελευταίο του βιβλίο μιλάει για μυστικό πόλεμο φωτεινών και σκοτεινών.
Στις φωτεινές και σκοτεινές δυνάμεις συμπεριλαμβάνονται άνθρωποι αλλά και αόρατες οντότητες ή εξωδιαστατικές οντότητες.
Και αυτό το βρίσκω ενδιαφέρον.

Έτσι ο πολέμαρχος μπορεί να είναι οι φωτεινές δυνάμεις ή και κάτι πάνω σπό αυτές
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
Tasoula1
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: Πέμ 20 Μάιος 2021, 22:43
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 10 φορές
Έλαβε Likes: 11 φορές

Re: Μια απορια μου για την υποθεση του Λιακοπουλου, που δεν ξερω αν θα μου απαντηθει τελικα...

Δημοσίευση από Tasoula1 » Δευ 02 Ιαν 2023, 22:31

doctormarkon έγραψε:
Δευ 02 Ιαν 2023, 21:28
Εδώ ένα βίντεο του Νικόλαου Αναξίμανδρου Γεωργιάδη.
Είναι 4 ώρες αλλά παρ όλα αυτά δεν το βρήκα κουραστικό.
Μπορείς να δεις μικρότερα στο κανάλι αυτό.



Ο Γιαννουλάκης και στο τελευταίο του βιβλίο μιλάει για μυστικό πόλεμο φωτεινών και σκοτεινών.
Στις φωτεινές και σκοτεινές δυνάμεις συμπεριλαμβάνονται άνθρωποι αλλά και αόρατες οντότητες ή εξωδιαστατικές οντότητες.
Και αυτό το βρίσκω ενδιαφέρον.

Έτσι ο πολέμαρχος μπορεί να είναι οι φωτεινές δυνάμεις ή και κάτι πάνω σπό αυτές
Σ ευχαριστώ για την απάντηση σου και το βίντεο, θα βρω χρόνο να το δω κάποια στιγμή.

Εκτιμώ την ταπείνωση σας, το ήθος σας και την ευγένεια σας. Είναι δυσεύρετα αυτά. Να είστε καλά.
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Μια απορια μου για την υποθεση του Λιακοπουλου, που δεν ξερω αν θα μου απαντηθει τελικα...

Δημοσίευση από doctormarkon » Δευ 02 Ιαν 2023, 22:48

Ευχαριστώ και σένα που ανοίγεις ωραία θέματα συζήτησης καινούργια αλλά σχετικά με το φόρουμ.
Έδωσες μια ανάσα στο φόρουμ που τον τελευταίο καιρό πήγαινε αργά και δεν είχαμε θέματα και εμπνευσεις.
Οταν η Βασούλα έφυγε είχαμε παγώσει όλοι.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Μια απορια μου για την υποθεση του Λιακοπουλου, που δεν ξερω αν θα μου απαντηθει τελικα...

Δημοσίευση από doctormarkon » Δευ 02 Ιαν 2023, 22:56

Τραγούδι με αινιγματικούς στίχους που αναφέρεται στον "πολέμαρχο" σαν οντότητα που δεν έχει κάποια συγκεκριμένη μορφή και λίγα ξέρουν γι αυτόν. Ο Μιχάλης Κακογιάννης έγραψε τους στίχους (με κάποια παρέμβαση ίσως - έμπνευση) ο Θεοδωράκης τη μουσική και τραγουδά ο Καζαντζίδης. Συζητήθηκε πολύ σε κύκλους που ασχολούνται με μεταφυσικά υπερβατικά θέματα

Ποιος είν’ αυτός που τριγυρνά
τις νύχτες στα στενά
και που στο χέρι του κρατεί
βαγγέλιο και σπαθί

Τα παραθύρια ορθάνοιχτα
προσμένουν τα μεσάνυχτα
το παλικάρι να φανεί
να μάθουν τ’ όνομά του

Αη Γιώργη άλλοι τον είπανε
κι άλλοι Θανάση Διάκο
κι άλλοι παιδί πως ήτανε
των είκοσι και κάτω

Τα παραθύρια ορθάνοιχτα
προσμένουν τα μεσάνυχτα
το παλικάρι να φανεί
να μάθουν τ’ όνομά του
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Μια απορια μου για την υποθεση του Λιακοπουλου, που δεν ξερω αν θα μου απαντηθει τελικα...

Δημοσίευση από doctormarkon » Δευ 02 Ιαν 2023, 23:08

Εδώ ένας στίχος από πολύ γνωστό τραγούδι....σε ποιον αναφέρεται>?

Δεν έχεις τέλος Μπαρμπαλιά
δε σ’ έχει ο χάρος σημαδέψει
σαν αποκάμει απ’ τη δουλειά
μες στα βαθιά του γηρατειά
Με εσέ λεβέντη Μπαρμπαλιά
θέλει να πιει και να χορέψει

Ένας φίλος που ασχολείται πολύ με αυτά τα θέματα λέει ότι αναφέρεται στον προφήτη Ηλία.
Αλλά και σε όσους δεν πέθαναν αλλά αναλήφθηκαν.
Στην παράδοση των Σιιτών ο Μαχντι αναλήφθηκε αλλά κατεβαίνει στη γη και κυκλοφορεί ανάμεσα στους ανθρώπους το ίδιο και προφήτης Ηλίας
(δεν πιστεύω τίποτα δεν απορρίπτω τίποτα....αρχή μου)
Ο Ξεπεσμένος δερβίσης του Παπαδιαμάντη είναι ο Μάχντι ή ακόμα και προφήτης Ηλίας
Μπορεί να πρόκειται και για την ίδια οντότητα.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
Fallen
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 578
Εγγραφή: Δευ 27 Αύγ 2018, 19:44
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: still on EARTH
Έδωσε Likes: 63 φορές
Έλαβε Likes: 81 φορές

Re: Μια απορια μου για την υποθεση του Λιακοπουλου, που δεν ξερω αν θα μου απαντηθει τελικα...

Δημοσίευση από Fallen » Τρί 03 Ιαν 2023, 09:55

Tasoula1 έγραψε:
Δευ 02 Ιαν 2023, 15:44
Και ναι, πιστευω οτι ο Δημοσθενης ειναι ΘΕΟΣΤΑΛΤΟΣ, οχι απλα φωτισμενος!
και μια φιλη μου που ξερει ολο το στορυ μου και οχι μονο αυτα που εγραψα... λεει οτι ειμαι θεοσταλτος με συγκεκριμενη αποστολη...

δεν ξερω ομως ποιος εχει πιο πολυ τρελα... εγω ή αυτη? χεχε
και τοτε ειδα μεσα απο την ''κλειδαροτρυπα'' εναν τοπο λουσμενο στο φως... εναν τοπο τοσο γνωριμο και οικειο!!!
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Μια απορια μου για την υποθεση του Λιακοπουλου, που δεν ξερω αν θα μου απαντηθει τελικα...

Δημοσίευση από doctormarkon » Τρί 03 Ιαν 2023, 10:15

Fallen έγραψε:
Τρί 03 Ιαν 2023, 09:55
Tasoula1 έγραψε:
Δευ 02 Ιαν 2023, 15:44
Και ναι, πιστευω οτι ο Δημοσθενης ειναι ΘΕΟΣΤΑΛΤΟΣ, οχι απλα φωτισμενος!
και μια φιλη μου που ξερει ολο το στορυ μου και οχι μονο αυτα που εγραψα... λεει οτι ειμαι θεοσταλτος με συγκεκριμενη αποστολη...

δεν ξερω ομως ποιος εχει πιο πολυ τρελα... εγω ή αυτη? χεχε
Η πρώτη φορά που μίλησα για το θέμα αυτό ήταν με ένα "μάστορα" μαρμαρά που είχαμε στο σπίτι για τις σχετικές δουλειές.
Ήμουν γύρω στα 15 και τον ρωτούσα.
Ο άνθρωπος αυτός διάβαζε τα βιβλία του Αντώνη Πισάνου και του Άγγελου Τανάγρα που έβρισκε από παλαιοπωλεία ή από χέρι σε χέρι.

Έλεγε ότι ο κάθε άνθρωπος έχει μία αποστολή σε αυτόν τον κόσμο αλλά κάποιοι γερνούν και πεθαίνουν χωρίς να δουν τα σημάδια και να πιάσουν το νόημα της ζωής.
Είναι λίγοι αυτοί που τα κατάφεραν.
Μας έλεγε ότι πρέπει να βρούμε νοήματα στη ζωή μας.

Ήταν του....δημοτικού. Παντρεμένος από τα 20 και η γυναίκα του ήταν έλεγε στα 15 όταν τη γνώρισε.
Ωραίος τύπος.

Τότε ήταν που αρχισα να ασχολούμαι με τέτοια θέματα με αρχή το ΜΠΟΡΕΙΣ του Αντώνη Πισάνου.
Θα το έλεγα αλφαβητάρι ....... Οι φίλοι και φίλες κνίτες κνίτισσες τραβούσαν μαλλιά
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Μια απορια μου για την υποθεση του Λιακοπουλου, που δεν ξερω αν θα μου απαντηθει τελικα...

Δημοσίευση από doctormarkon » Τρί 03 Ιαν 2023, 10:24

Ο Δημοσθένης είναι θεόσταλτος?
Εν μέρει σωστό αλλά δεν θα έλεγα ότι ο Δημοσθένης είναι ο μοναδικός.

Πιστεύω ότι όλοι έχουμε δύναμη που δεν τη γνωρίζουμε.
Και ότι ΕΝΑΣ μπορεί να αλλάξει πολλά.

Ιδιαίτερα αυτοί που έχουν γνώση και την βγάζουν προς τα έξω.
Αυτοί που χρησιμοποιούν τη γνώση που έχουν απ οποιαδήποτε πηγή.

Υλιστές συγγραφείς και όχι μόνο κατά καιρούς μίλησαν για τη δύναμη της INTELIGENCIA διανοούμενοι.
Δεν έχει σημασία το πτυχίο ή η πανεπιστημιακή μόρφωση αλλά ο λόγος και η έκφραση.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
AnonymosEreynhths
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5846
Εγγραφή: Τετ 05 Αύγ 2009, 10:22
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 122 φορές
Έλαβε Likes: 196 φορές

Re: Μια απορια μου για την υποθεση του Λιακοπουλου, που δεν ξερω αν θα μου απαντηθει τελικα...

Δημοσίευση από AnonymosEreynhths » Τρί 03 Ιαν 2023, 21:46

Τηλευαγγελιστες δεκαετίας 70-80 στην Αμερική...
λίγα χρόνια μετά και σε μας λιακο και άλλοι παρόμοιοι .
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12014
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: Μια απορια μου για την υποθεση του Λιακοπουλου, που δεν ξερω αν θα μου απαντηθει τελικα...

Δημοσίευση από OTTO » Σάβ 07 Ιαν 2023, 12:52

Για να τελειώνουμε με τον Λιακόπουλο:

Αν εγώ είχα την υπέρτατη γνώση, γνώση απαγορευμένη που υπό κανονικές συνθήκες θα έπρεπε να την κατείχε κάθε δίκαιος άνθρωπος στον κόσμο, τότε ΔΕΝ θα την πουλούσα στον κόσμο, αλλά θα την έδινα δωρεάν, και θα κοιτούσα να έβγαζα λεφτά από άλλη εργασία.

Και ο Λιακό μπορούσε να το κάνει αυτό, θα μπορούσε όλα του τα βιβλία να τα έγραφε σε ιστοσελίδες και ο καθένας να τα διάβαζε δωρεάν.

Αλλά αυτός επέλεξε να τα πουλάει για να εισπράττει τα έσοδα. Αυτό τον καταδικάζει. Και δικαίως.

Διότι υπάρχει ένας νόμος: ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΔΕΚΑΡΑ για να απολαμβάνεις τα αυτονόητα, δηλαδή γνώσεις στις οποίες έπρεπε να είχες δωρεάν πρόσβαση, αλλά σου τις κρύβουν.
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
dim
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 1098
Εγγραφή: Σάβ 28 Αύγ 2021, 12:52
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Eindhoven / Nederland
Έδωσε Likes: 160 φορές
Έλαβε Likes: 207 φορές

Re: Μια απορια μου για την υποθεση του Λιακοπουλου, που δεν ξερω αν θα μου απαντηθει τελικα...

Δημοσίευση από dim » Σάβ 07 Ιαν 2023, 13:32

OTTO έγραψε:
Σάβ 07 Ιαν 2023, 12:52
Και ο Λιακό μπορούσε να το κάνει αυτό, θα μπορούσε όλα του τα βιβλία να τα έγραφε σε ιστοσελίδες και ο καθένας να τα διάβαζε δωρεάν.

Αλλά αυτός επέλεξε να τα πουλάει για να εισπράττει τα έσοδα. Αυτό τον καταδικάζει. Και δικαίως.

Ταυτίζομαι μαζί σου.. Πέραν του αληθινού γεγονότος ότι ναι, κάποιοι άνθρωποι που τον ακολουθούν αφυπνίζονται βεβαίως, πρέπει να είμαστε σκεπτικοί με κάθε τέτοια περίπτωση. Τουλάχιστον όχι να φτάνουμε στο σημείο να τον θεοποιούμε και να πιστεύουμε εσφαλμένα ότι (άκουσον) είναι ΘΕΟΣΤΑΛΤΟΣ!! Οτι έχει μια αποστολή απο τον ίδιο τον δημιουργό να φέρει εις πέρας κ.α τέτοια κουφά.. Υπο το δικό μου πρίσμα, είναι ακόμα ένα άτομο που εδώ και χρόνια έχει καταλάβει το παιχνίδι του διέρρει και βασίλευε και μαζεύει πληροφορίες και συγκρίνει. Υπάρχουν χιλιάδες που κινούνται στο ίδιο μήκος κύματος, ακόμα και πολλοί απο μας εδώ μέσα.. Καταλαβαίνουμε δηλαδή ότι υπάρχει βάθος στην τρύπα του κουνελιού και είμαστε ψιλιασμένοι και βλέπουμε πιο μακριά κατα κάποιο τρόπο. Αυτό όμως δεν μας κάνει θεόσταλτους. Πάντως, στο τέλος της μέρας προτιμάω ο Λιακο να έχει φανατικούς οπαδούς και να πιστεύουν ότι έχει πάρει πληροφορίες κατευθείαν απο τον θεό, παρά να υπάρχουν άτομα που κοιμούνται με τα τσαρούχια και αρνούνται οτιδήποτε δεν μπορούν να καταλάβουν..
Είμαι ένα σκεπτόμενο άτομο που έχει βγάλει το σανό απο την διατροφή του... :thumb:
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12014
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: Μια απορια μου για την υποθεση του Λιακοπουλου, που δεν ξερω αν θα μου απαντηθει τελικα...

Δημοσίευση από OTTO » Σάβ 07 Ιαν 2023, 13:34

Οκ κάποτε τα βιβλία ήταν μονόδρομος. Στις μέρες μας όμως (εδω και 20 χρόνια σχεδόν), που μπορείς να γραφεις ατελείωτα κείμενα στο διαδίκτυο και να τα διαβάζει ο άλλος δωρεάν, είναι απαράδεκτο κάποιος να τα γραφει σε βιβλία για να τα πουλάει.
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
dim
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 1098
Εγγραφή: Σάβ 28 Αύγ 2021, 12:52
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Eindhoven / Nederland
Έδωσε Likes: 160 φορές
Έλαβε Likes: 207 φορές

Re: Μια απορια μου για την υποθεση του Λιακοπουλου, που δεν ξερω αν θα μου απαντηθει τελικα...

Δημοσίευση από dim » Σάβ 07 Ιαν 2023, 13:44

Θα σου πει όμως κάποιος: Ναι, αλλά και αυτός είναι άνθρωπος με λειτουργικά έξοδα, απο κάπου πρέπει να βιοποριστεί. Το δέχομαι, όμως το να βιοπορίζεσαι με την πληροφορία που κάποιος την έχει ανάγκη για να ξεστραβωθεί, και για την οποία εσύ βρήκες επίσης δωρεάν στο αχανές διαδύκτιο δεν νομίζω ότι είναι και πολύ ηθικό. Δεν το κρύβω, κάποτε πριν χρόνια αγόρασα και εγώ δύο βιβλία του που όμως ήταν μια συλλογή/συρραφή απο γνώσεις που κυκλοφορούν ευρέως στο νετ. Το διαπίστωσα ο ίδιος.. Απο κει και πέρα ο καθένας έχει το δικό του προσωπικό φίλτρο και αισθητήριο ωστε να δεχτεί ή να απορρίψει τα λεγόμενα ή γραφόμενα του καθενός..
Είμαι ένα σκεπτόμενο άτομο που έχει βγάλει το σανό απο την διατροφή του... :thumb:
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικα-Ελεύθερο βήμα”