Ειστε αραγε προετοιμασμενοι για εναν ενδεχομενο πολεμο με την Τουρκια;

Περί ανέμων και υδατων
προσώπων και πραγμάτων
Άβαταρ μέλους
Tasoula1
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: Πέμ 20 Μάιος 2021, 22:43
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 10 φορές
Έλαβε Likes: 11 φορές

Ειστε αραγε προετοιμασμενοι για εναν ενδεχομενο πολεμο με την Τουρκια;

Δημοσίευση από Tasoula1 » Τετ 14 Δεκ 2022, 13:34

Εχετε προετοιμαστει για εναν ενδεχομενο πολεμο με την Τουρκια; Ψυχολογικα; Υλικα; Εχετε αποθηκευσει τιποτε στο σπιτι σας; Ποσο νομιζετε οτι θα διαρκεσει αυτος ο πολεμος; Και τι μορφη θα εχει; Θα γινει μονο με συμβατικα οπλα; Ή θα χρησιμοποιηθουν και αλλα;
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12025
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: Ειστε αραγε προετοιμασμενοι για εναν ενδεχομενο πολεμο με την Τουρκια;

Δημοσίευση από OTTO » Τετ 14 Δεκ 2022, 15:21

Για να πολεμήσεις πρέπει να είσαι φιλοπάτρις. Και για να είσαι φιλοπάτρις, πρέπει να νιώθεις ότι το έθνος σου σε εκτιμούσε πάντα, σε αναγνώριζε, και ως κοινωνία δεν σου στέρησε τίποτα.

Όταν κάτι από αυτά δεν ισχύει, δυσκολα τα πράγματα. Καθότι για να δώσεις, πρέπει και να πάρεις.

Όχι, όχι, δεν το λέω από άποψη "πληρωμής", αλλά από άποψη ΑΠΟΘΕΜΑΤΩΝ. Αν είσαι άδειος, τότε δεν έχεις να δώσεις κάτι.
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
dim
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 1112
Εγγραφή: Σάβ 28 Αύγ 2021, 12:52
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Eindhoven / Nederland
Έδωσε Likes: 161 φορές
Έλαβε Likes: 212 φορές

Re: Ειστε αραγε προετοιμασμενοι για εναν ενδεχομενο πολεμο με την Τουρκια;

Δημοσίευση από dim » Τετ 14 Δεκ 2022, 18:24

Για να απαντήσει κανείς σε αυτό το ερώτημα θα πρέπει να καταλάβει ότι ούτε η Ελλάδα αλλά και ούτε η Τουρκία είναι κράτη που αποφασίζουν μόνοι τους γιατί απλά είναι πίσω απο όλα τα πράγματα οι γνωστοί μαριονετίστες που κινούν τα νήματα κατά το δικό τους συμφέρον πάντα. Μόνο όταν αυτοί θεωρήσουν ότι πρέπει να γίνει κάτι τέτοιο, τότε μόνο θα προχωρήσουμε σε σύγκρουση. Προς το παρών, δεν φαίνεται ότι το παιχνίδι παίζεται στα δικά μας μέρη. Είναι οι επικυρίαρχοι τόσο αφοσιωμένοι στον στόχο της παγκοσμιοποίησης με ότι αυτό συνεπάγεται, που μία σύγκρουση αυτή την στιγμή θα τους καθυστερούσε στην υλοποίηση της ατζέντας που είναι το ψηφιακό φακέλωμα καθε πολίτη στην γη και η σκλαβοποίηση του μέσα απο συγκεκριμένα πλαίσια. Μπαμπούλες όπως κλιματική αλλαγή, πανδημίες, καθολικοί εμβολιασμοί, πείνα, λιμοί είναι πιό ψηλά στην προτεραιότητα τους. Βέβαια, αφήνουν εδώ και εκεί να ανάβουν σπίθες σε διάφορες χώρες μεταξύ τους για να μετατοπίζεται η προσοχή του κόσμου στις διάφορες κόντρες που παίζονται ( Τουρκία- Ελλάδα, Ισραήλ- Ιράν- Αμερική, Βόρεια- Νότια κορέα κλπ). Ακόμα και να γίνει κάτι ανάμεσα σε εμάς και του Τούρκους, θα είναι απολύτως ελεγχόμενο και ασφαλώς θα είναι σε πλήρη σύμπλευση και απο τις δύο πλευρές για να εξυπηρετήσουν ποιόν άλλο? Μα τους μαριονετίστες του κόσμου βέβαια.. Εκτός αν παίζει το άλλο σενάριο όπου θέλει να πετιούνται τα αφηγήματα τους στα σκουπίδια (έτσι και αλλιώς ότι ζημιά πρόλαβαν και έκαναν την έκαναν με τα εμβόλια..) και να ξεκινήσουν το σενάριο της αποσταθεροποίησης σε όλο τον κόσμο με εστίες συγκρούσεων παντού ώστε να δημιουργήσουν χάος και πολεμικές αναμετρήσεις για να έρθουν μετά πάλι αυτοί μέσω κάποιου <<σωτήρα>> που θα μας ενώσει σε ένα παγκόσμιο κράτος με μια παγκόσμια θρησκεία, παγκόσμιο ψηφιακό νόμισμα, και ένα παγκόσμιο σύνταγμα όπου ο άνθρωπος θα έχει χάσει και την λιγοστή ελευθερία που είχε και θα είναι ένας σκλάβος χωρίς καμία αξία. Εννοείται ότι αυτούς που θα κρατήσουν θα είναι τα ακίνδυνα πρόβατα και χαμηλής νοημοσύνης ελεγχόμενα ανθρωπάκια. Οι υπόλοιποι θα σταλθούν μια χαρά στις ωραιότατες <<δομές φιλοξενίας >> που ήδη έχουν χτιστεί και περιμένουν..
Είμαι ένα σκεπτόμενο άτομο που έχει βγάλει το σανό απο την διατροφή του... :thumb:
Άβαταρ μέλους
Tasoula1
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: Πέμ 20 Μάιος 2021, 22:43
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 10 φορές
Έλαβε Likes: 11 φορές

Re: Ειστε αραγε προετοιμασμενοι για εναν ενδεχομενο πολεμο με την Τουρκια;

Δημοσίευση από Tasoula1 » Τετ 14 Δεκ 2022, 18:31

OTTO έγραψε:
Τετ 14 Δεκ 2022, 15:21
Για να πολεμήσεις πρέπει να είσαι φιλοπάτρις. Και για να είσαι φιλοπάτρις, πρέπει να νιώθεις ότι το έθνος σου σε εκτιμούσε πάντα, σε αναγνώριζε, και ως κοινωνία δεν σου στέρησε τίποτα.

Όταν κάτι από αυτά δεν ισχύει, δυσκολα τα πράγματα. Καθότι για να δώσεις, πρέπει και να πάρεις.

Όχι, όχι, δεν το λέω από άποψη "πληρωμής", αλλά από άποψη ΑΠΟΘΕΜΑΤΩΝ. Αν είσαι άδειος, τότε δεν έχεις να δώσεις κάτι.
Αν σε επιστρατευσουν ομως, δεν θα πας; Νομιζω οτι απαγορευεται να αρνηθεις, ετσι δεν ειναι;
Άβαταρ μέλους
Tasoula1
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: Πέμ 20 Μάιος 2021, 22:43
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 10 φορές
Έλαβε Likes: 11 φορές

Re: Ειστε αραγε προετοιμασμενοι για εναν ενδεχομενο πολεμο με την Τουρκια;

Δημοσίευση από Tasoula1 » Τετ 14 Δεκ 2022, 18:36

dim έγραψε:
Τετ 14 Δεκ 2022, 18:24
Εκτός αν παίζει το άλλο σενάριο όπου θέλει να πετιούνται τα αφηγήματα τους στα σκουπίδια (έτσι και αλλιώς ότι ζημιά πρόλαβαν και έκαναν την έκαναν με τα εμβόλια..) και να ξεκινήσουν το σενάριο της αποσταθεροποίησης σε όλο τον κόσμο με εστίες συγκρούσεων παντού ώστε να δημιουργήσουν χάος και πολεμικές αναμετρήσεις για να έρθουν μετά πάλι αυτοί μέσω κάποιου <<σωτήρα>> που θα μας ενώσει σε ένα παγκόσμιο κράτος με μια παγκόσμια θρησκεία, παγκόσμιο ψηφιακό νόμισμα, και ένα παγκόσμιο σύνταγμα όπου ο άνθρωπος θα έχει χάσει και την λιγοστή ελευθερία που είχε και θα είναι ένας σκλάβος χωρίς καμία αξία.
Εδω συμφωνω μαζι σου και γω αυτο περιμενω, να προκαλεσουν επιτηδες χαος, ωστε να εμφανισουν λιγο αργοτερα τον "ηγετη" τους, που θα φερει την ειρηνη στον κόσμο και οοολα τα καλα...

Οποτε σε ξαναρωτω, εχεις ετοιμαστει για ενα τετοιο ενδεχομενο;
Άβαταρ μέλους
dim
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 1112
Εγγραφή: Σάβ 28 Αύγ 2021, 12:52
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Eindhoven / Nederland
Έδωσε Likes: 161 φορές
Έλαβε Likes: 212 φορές

Re: Ειστε αραγε προετοιμασμενοι για εναν ενδεχομενο πολεμο με την Τουρκια;

Δημοσίευση από dim » Τετ 14 Δεκ 2022, 19:00

Tasoula1 έγραψε:
Τετ 14 Δεκ 2022, 18:36
Οποτε σε ξαναρωτω, εχεις ετοιμαστει για ενα τετοιο ενδεχομενο;
Αν με ρωτάς για μια ενδεχόμενη σύρραξη με Τουρκία η απάντηση είναι ότι είμαι στη διάθεση της πατρίδας αν και όποτε χρειαστεί για να υπερασπιστώ την δοξασμένη μου χώρα.
Αν με ρωτάς για τα έσχατα χρόνια την απάντηση την ξέρεις απο το νήμα <<περί πέτρινων χρόνων..>>
Είμαι ένα σκεπτόμενο άτομο που έχει βγάλει το σανό απο την διατροφή του... :thumb:
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12025
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: Ειστε αραγε προετοιμασμενοι για εναν ενδεχομενο πολεμο με την Τουρκια;

Δημοσίευση από OTTO » Τετ 14 Δεκ 2022, 22:02

Tasoula1 έγραψε:
Τετ 14 Δεκ 2022, 18:31
Αν σε επιστρατευσουν ομως, δεν θα πας; Νομιζω οτι απαγορευεται να αρνηθεις, ετσι δεν ειναι;
Το τι θα κάνω θα αποφασιστεί την τελευταία στιγμή, ωστόσο είναι σημαντικό να δουμε κάποια βασικότατα πραγματάκια:

Είναι η ανυποταξία κάτι κακό, ή μήπως είναι αρετή; Και πολύ περισσότερο όταν έχεις να υπακούσεις σε ανωτέρους σου, που αποφασίστηκε να είναι ανώτεροί σου χωρίς καν την ψήφο σου, και που δεν ξέρεις καν τι καπνό φουμάρουν και ποιανού τα συμφέροντα θα εξυπηρετούν. Συνεπώς το "εκτελώ εντολές", ξέρεις αυτές που θα μου δίνουν, είναι προβληματικό αν δεν ξέρεις πού πραγματικά θα αποσκοπούν.

Επίσης, ένα άλλο ζήτημα είναι το αν σε βάζουν στο κατάλληλο πόστο. Πχ εγώ θα μπορούσα να προσφέρω περισσότερα σε έναν πόλεμο αν βρίσκομαι εκεί που έχω περισσότερες ικανότητες (σε επίπεδο στρατηγικής πχ. και διαχείρισης πόρων), παρά στο να είμαι ένας απλός στρατιωτάκος με ένα G3. Για ποιο λόγο να χαραμίζομαι σε λάθος πόστο;
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12025
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: Ειστε αραγε προετοιμασμενοι για εναν ενδεχομενο πολεμο με την Τουρκια;

Δημοσίευση από OTTO » Τετ 14 Δεκ 2022, 22:03

dim έγραψε:
Τετ 14 Δεκ 2022, 19:00
είμαι στη διάθεση της πατρίδας αν και όποτε χρειαστεί για να υπερασπιστώ την δοξασμένη μου χώρα.
Πώς μπορείς να εγγυηθείς ότι θα υπερασπιστείς τη δοξασμένη σου χώρα, όταν θα κληθείς να εκτελέσεις εντολές ανωτέρων σου, αμφιβόλου ηθικής και σκοπιμότητας;
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
Tasoula1
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: Πέμ 20 Μάιος 2021, 22:43
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 10 φορές
Έλαβε Likes: 11 φορές

Re: Ειστε αραγε προετοιμασμενοι για εναν ενδεχομενο πολεμο με την Τουρκια;

Δημοσίευση από Tasoula1 » Τετ 14 Δεκ 2022, 22:24

dim έγραψε:
Τετ 14 Δεκ 2022, 19:00
Tasoula1 έγραψε:
Τετ 14 Δεκ 2022, 18:36
Οποτε σε ξαναρωτω, εχεις ετοιμαστει για ενα τετοιο ενδεχομενο;
Αν με ρωτάς για μια ενδεχόμενη σύρραξη με Τουρκία η απάντηση είναι ότι είμαι στη διάθεση της πατρίδας αν και όποτε χρειαστεί για να υπερασπιστώ την δοξασμένη μου χώρα.
Αν με ρωτάς για τα έσχατα χρόνια την απάντηση την ξέρεις απο το νήμα <<περί πέτρινων χρόνων..>>
:thumb:
Άβαταρ μέλους
Tasoula1
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: Πέμ 20 Μάιος 2021, 22:43
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 10 φορές
Έλαβε Likes: 11 φορές

Re: Ειστε αραγε προετοιμασμενοι για εναν ενδεχομενο πολεμο με την Τουρκια;

Δημοσίευση από Tasoula1 » Τετ 14 Δεκ 2022, 22:35

OTTO έγραψε:
Τετ 14 Δεκ 2022, 22:02
Tasoula1 έγραψε:
Τετ 14 Δεκ 2022, 18:31
Αν σε επιστρατευσουν ομως, δεν θα πας; Νομιζω οτι απαγορευεται να αρνηθεις, ετσι δεν ειναι;
Το τι θα κάνω θα αποφασιστεί την τελευταία στιγμή, ωστόσο είναι σημαντικό να δουμε κάποια βασικότατα πραγματάκια:

Είναι η ανυποταξία κάτι κακό, ή μήπως είναι αρετή; Και πολύ περισσότερο όταν έχεις να υπακούσεις σε ανωτέρους σου, που αποφασίστηκε να είναι ανώτεροί σου χωρίς καν την ψήφο σου, και που δεν ξέρεις καν τι καπνό φουμάρουν και ποιανού τα συμφέροντα θα εξυπηρετούν. Συνεπώς το "εκτελώ εντολές", ξέρεις αυτές που θα μου δίνουν, είναι προβληματικό αν δεν ξέρεις πού πραγματικά θα αποσκοπούν.

Επίσης, ένα άλλο ζήτημα είναι το αν σε βάζουν στο κατάλληλο πόστο. Πχ εγώ θα μπορούσα να προσφέρω περισσότερα σε έναν πόλεμο αν βρίσκομαι εκεί που έχω περισσότερες ικανότητες (σε επίπεδο στρατηγικής πχ. και διαχείρισης πόρων), παρά στο να είμαι ένας απλός στρατιωτάκος με ένα G3. Για ποιο λόγο να χαραμίζομαι σε λάθος πόστο;
Έχεις δίκιο για τους πολιτικούς, όμως θεωρώ ότι το χρέος στην πατρίδα είναι ανώτερο. Πες μου ένα παράδειγμα για την συγκεκριμένη περίπτωση, ας πούμε ότι οι Τούρκοι μας χτυπούν ένα νησί μας, ποιες αντιδράσεις περιμένεις εσύ να έχουν οι πολιτικοί μας;

Ο στρατός πάντως, φαίνεται ότι είναι ο μοναδικός θεσμός που στέκεται όρθιος! Ελπίζω ο Φλώρος να φωτιστεί και να πράξει το σωστό...
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12025
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: Ειστε αραγε προετοιμασμενοι για εναν ενδεχομενο πολεμο με την Τουρκια;

Δημοσίευση από OTTO » Τετ 14 Δεκ 2022, 23:14

Tasoula1 έγραψε:
Τετ 14 Δεκ 2022, 22:35
Ο στρατός πάντως, φαίνεται ότι είναι ο μοναδικός θεσμός που στέκεται όρθιος! Ελπίζω ο Φλώρος να φωτιστεί και να πράξει το σωστό...
Από πού προκύπτει ότι στέκεται όρθιος;

Στη θητεία μου, όπου ήμουν Ι1 μάχιμος, και δεν έφαγα καμία ποινή, και συμμετείχα στα πάντα, συνάντησα τα παρακάτω μεταξύ άλλων:

1. Να χέζει ΕΠΟΠ σε ντουζιέρες στρατιωτών, και να βάζουν τους στρατιώτες να τις καθαρίζουν.
2. Να πετάνε ΕΠΟΠ τις γόπες τους σε προαύλιους χώρους, και να βάζουν στρατιώτες να τις μαζέψουν.
3. Να αφήνουν τους κάδους σκουπιδιών σε σημείο που τους έριχνε καθημερινώς ο άνεμος, και να βάζουν στρατιώτες να μαζεύουν τα σκουπίδια, ΧΩΡΙΣ να τους μοιράζουν πλαστικά γάντια μιας χρήσης.
4. Να είμαστε καθαρίστριες με σκούπινγκ και σφουγγάρισμα πολύ περισσότερο από ασκήσεις πολέμου.
5. Να σε βάζουν ΌΡΓΑΝΟ, όπου πρέπει να οργανώσεις και να δώσεις εντολές στους υπόλοιπους, και εσύ να κάνεις τις περισσότερες δουλειές βλέποντας ότι η ομάδα δεν τραβάει, και να σε βγάζει ο υπόδικας αναφερόμενο με τη δικαιολογία ότι αντί να βγάλεις εσύ αναφερόμενους τους ανίκανους να κάνουν δουλειά, έτρεχες να βγάλεις εσύ τη δουλειά τους. Δηλαδή ουσιαστικά μας βάζει ο ένας να βγάζει αναφερόμενους τους άλλους, δηλαδή μας βάζουν να σφαζόμαστε.
6. Να σε βγάζουν αναφερόμενο οι δήθεν "ανώτεροί σου" για το τίποτα. Και επειδή όντως ήταν για το τίποτα (γιατί πάντα είμαι σωστός και δίκαιος), να τρώνε αυτοί τελικά πάντα άκυρο, οπότε και δεν έφαγα ποτέ καμία ποινή, αφού πάντα ήμουν σωστός. Αλλά να σου βγάζουν την ψυχή μέχρι τη στιγμή της δικαίωσης.
7. Θα δει ο τούρκος το τεντωμένο κρεβάτι και τα γυαλισμένα άρβυλα και θα φοβηθεί;
8. Να ακούς ηλιθιότητες του τύπου "γιατί ο σκύλος γλείφει τα αρχίδια του; - Γιατί μπορεί! "
9. και σεξουαλική προπαγάνδα μετά από παραλαβή εξοδόχαρτου, του τύπου: "να μη γυρίσει πίσω όποιος δεν γαμήσει". Δηλαδή εμμέσως πλην σαφώς, να τρέχεις σε μπουρδέλα ή να βιάσεις κάποια στην ολιγόωρη έξοδό σου.

.

ΥΓ και όλοι αυτοί οι πανάχρηστοι τύποι, έριχναν γκόμενες... :banghead:
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
dim
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 1112
Εγγραφή: Σάβ 28 Αύγ 2021, 12:52
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Eindhoven / Nederland
Έδωσε Likes: 161 φορές
Έλαβε Likes: 212 φορές

Re: Ειστε αραγε προετοιμασμενοι για εναν ενδεχομενο πολεμο με την Τουρκια;

Δημοσίευση από dim » Πέμ 15 Δεκ 2022, 17:50

OTTO έγραψε:
Τετ 14 Δεκ 2022, 22:02
Πχ εγώ θα μπορούσα να προσφέρω περισσότερα σε έναν πόλεμο αν βρίσκομαι εκεί που έχω περισσότερες ικανότητες (σε επίπεδο στρατηγικής πχ. και διαχείρισης πόρων), παρά στο να είμαι ένας απλός στρατιωτάκος με ένα G3. Για ποιο λόγο να χαραμίζομαι σε λάθος πόστο;
Αν δεν υπήρχαν αυτά τα << απλά στρατιωτάκια>> και αν δεν πρόσφεραν το αίμα τους για την πατρίδα ανιδιοτελώς, το πιθανότερο είναι να μιλούσες Τούρκικα και άπταιστα Γερμανικά..
Είμαι ένα σκεπτόμενο άτομο που έχει βγάλει το σανό απο την διατροφή του... :thumb:
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12025
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: Ειστε αραγε προετοιμασμενοι για εναν ενδεχομενο πολεμο με την Τουρκια;

Δημοσίευση από OTTO » Πέμ 15 Δεκ 2022, 18:08

dim έγραψε:
Πέμ 15 Δεκ 2022, 17:50
Αν δεν υπήρχαν αυτά τα << απλά στρατιωτάκια>> και αν δεν πρόσφεραν το αίμα τους για την πατρίδα ανιδιοτελώς, το πιθανότερο είναι να μιλούσες Τούρκικα και άπταιστα Γερμανικά..
Επειδή κάνεις μια υπόθεση, θα σου απαντήσω επ αυτής ότι το πιθανότερο θα ήταν να μην είχα γεννηθεί. Και αν θες, αυτό θα με βόλευε. Τι σκατά κατάλαβα που γεννήθηκα; Μόνο θλίψη.

Ωστόσο ξεχνάς κάτι. Ότι στο παρελθόν, αν και όχι σε κάθε τάγμα, σε αρκετά τάγματα υπήρχε ήθος. ΉΘΟΣ. Και οι ανώτεροι δεν ήταν ξεφτίλες σαν τους σημερινούς. Και δεν υπήρχαν και τα αγράμματα επόπια της σημερινής κοινωνίας, που ενώ είχαν όλα τα εφόδια να μορφωθούν, αυτοί επέλεξαν την "αλητεία" ως νέοι.

Αντιθέτως οι "αγράμματοι" του παρελθόντος δεν είχαν επιλέξει κάποια "αλητεία", διότι απλά δεν είχαν καν τη δυνατότητα να μορφωθούν.

Μη μου συγκρίνεις λοιπόν τον στρατιώτη του 1821 με τον σημερινό του "υποταγή στους ανωτέρους μου, στο σύνταγμα και τους νόμους του κράτους".

Αλήθεια εσύ τηρείς στο 100% τον στρατιωτικό όρκο; Δηλώνεις υποταγμένος στους νόμους του κράτους; Εγώ κόβω το κεφάλι μου πως όχι, δεν τον εφαρμόζεις στο 100%. Οπότε πάλι δικιο έχω :cool: Γιατί όπως βλέπεις, μας αρέσει ή όχι, ο στρατιωτικός όρκος μιλάει και για υποταγή στους νόμους του κράτους. Μην ξεχνιόμαστε δηλαδή. :wink:
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
dim
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 1112
Εγγραφή: Σάβ 28 Αύγ 2021, 12:52
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Eindhoven / Nederland
Έδωσε Likes: 161 φορές
Έλαβε Likes: 212 φορές

Re: Ειστε αραγε προετοιμασμενοι για εναν ενδεχομενο πολεμο με την Τουρκια;

Δημοσίευση από dim » Πέμ 15 Δεκ 2022, 18:38

OTTO έγραψε:
Πέμ 15 Δεκ 2022, 18:08
Αλήθεια εσύ τηρείς στο 100% τον στρατιωτικό όρκο; Δηλώνεις υποταγμένος στους νόμους του κράτους; Εγώ κόβω το κεφάλι μου πως όχι, δεν τον εφαρμόζεις στο 100%. Οπότε πάλι δικιο έχω Γιατί όπως βλέπεις, μας αρέσει ή όχι, ο στρατιωτικός όρκος μιλάει και για υποταγή στους νόμους του κράτους. Μην ξεχνιόμαστε δηλαδή
Πιστεύω να καταλαβαίνεις Οττο ότι αυτά που λες είναι τουλάχιστον άτοπα.. Αλίμονο αν σε στιγμή που χρειαστεί να υπερασπίσουμε το σπίτι μας, τις οικογένειές μας, τον διπλανό μας , την γη μας, αν ο καθένας έστριβε δια του αρραβώνος φιλοσοφώντας αν πάρθηκαν οι σωστές αποφάσεις και αν αξίζει να εμπλακούμε και αν και αν.. Οι στρατεύσιμες ηλικίες οφείλουν να είναι εκεί, και συντεταγμένα να ταχθούν κάτω απο τις διαταγές των ανωτέρων τους. Αυτή είναι άλλωστε και η έννοια του στρατού. Δεν θα ψάξεις εκείνη την ώρα να αναλύσεις τις αποφάσεις και τα δεδομένα την στιγμή που η πατρίδα σε καλεί. Αν είναι έτσι τράβα να κρυφτείς σε καμιά σπηλιά μέχρι να τελειώσει ο πόλεμος. Βέβαια, καταλαβαίνω το σκεπτικό σου και θεωρητικά σου δίνω ένα δίκιο, όμως πάντα πρέπει να μιλάμε επί της πραγματικότητας και με δεδομένη πάντα την κατάσταση ανάγκης της στιγμής εκείνης..
Είμαι ένα σκεπτόμενο άτομο που έχει βγάλει το σανό απο την διατροφή του... :thumb:
Άβαταρ μέλους
Tasoula1
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: Πέμ 20 Μάιος 2021, 22:43
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 10 φορές
Έλαβε Likes: 11 φορές

Re: Ειστε αραγε προετοιμασμενοι για εναν ενδεχομενο πολεμο με την Τουρκια;

Δημοσίευση από Tasoula1 » Πέμ 15 Δεκ 2022, 20:52

OTTO έγραψε:
Τετ 14 Δεκ 2022, 23:14
Tasoula1 έγραψε:
Τετ 14 Δεκ 2022, 22:35
Ο στρατός πάντως, φαίνεται ότι είναι ο μοναδικός θεσμός που στέκεται όρθιος! Ελπίζω ο Φλώρος να φωτιστεί και να πράξει το σωστό...
Από πού προκύπτει ότι στέκεται όρθιος;

Στη θητεία μου, όπου ήμουν Ι1 μάχιμος, και δεν έφαγα καμία ποινή, και συμμετείχα στα πάντα, συνάντησα τα παρακάτω μεταξύ άλλων:

1. Να χέζει ΕΠΟΠ σε ντουζιέρες στρατιωτών, και να βάζουν τους στρατιώτες να τις καθαρίζουν.
2. Να πετάνε ΕΠΟΠ τις γόπες τους σε προαύλιους χώρους, και να βάζουν στρατιώτες να τις μαζέψουν.
3. Να αφήνουν τους κάδους σκουπιδιών σε σημείο που τους έριχνε καθημερινώς ο άνεμος, και να βάζουν στρατιώτες να μαζεύουν τα σκουπίδια, ΧΩΡΙΣ να τους μοιράζουν πλαστικά γάντια μιας χρήσης.
4. Να είμαστε καθαρίστριες με σκούπινγκ και σφουγγάρισμα πολύ περισσότερο από ασκήσεις πολέμου.
5. Να σε βάζουν ΌΡΓΑΝΟ, όπου πρέπει να οργανώσεις και να δώσεις εντολές στους υπόλοιπους, και εσύ να κάνεις τις περισσότερες δουλειές βλέποντας ότι η ομάδα δεν τραβάει, και να σε βγάζει ο υπόδικας αναφερόμενο με τη δικαιολογία ότι αντί να βγάλεις εσύ αναφερόμενους τους ανίκανους να κάνουν δουλειά, έτρεχες να βγάλεις εσύ τη δουλειά τους. Δηλαδή ουσιαστικά μας βάζει ο ένας να βγάζει αναφερόμενους τους άλλους, δηλαδή μας βάζουν να σφαζόμαστε.
6. Να σε βγάζουν αναφερόμενο οι δήθεν "ανώτεροί σου" για το τίποτα. Και επειδή όντως ήταν για το τίποτα (γιατί πάντα είμαι σωστός και δίκαιος), να τρώνε αυτοί τελικά πάντα άκυρο, οπότε και δεν έφαγα ποτέ καμία ποινή, αφού πάντα ήμουν σωστός. Αλλά να σου βγάζουν την ψυχή μέχρι τη στιγμή της δικαίωσης.
7. Θα δει ο τούρκος το τεντωμένο κρεβάτι και τα γυαλισμένα άρβυλα και θα φοβηθεί;
8. Να ακούς ηλιθιότητες του τύπου "γιατί ο σκύλος γλείφει τα αρχίδια του; - Γιατί μπορεί! "
9. και σεξουαλική προπαγάνδα μετά από παραλαβή εξοδόχαρτου, του τύπου: "να μη γυρίσει πίσω όποιος δεν γαμήσει". Δηλαδή εμμέσως πλην σαφώς, να τρέχεις σε μπουρδέλα ή να βιάσεις κάποια στην ολιγόωρη έξοδό σου.

.

ΥΓ και όλοι αυτοί οι πανάχρηστοι τύποι, έριχναν γκόμενες... :banghead:
:lol: Μ έκανες και γέλασα! Έχεις δίκιο σε μερικά που λες, έχω αδερφο έφεδρο και ξέρω, όμως υπάρχουν στον στρατό και κάτι τρελαμένοι με ωραία τρελλα και αυτοί έχουν ανεβάσει το επίπεδο.

Άκου και δύο σχετικές προφητείες, η πρώτη λέει ότι θα μας καταλάβουν ένα νησί οι Τούρκοι και μας θα μας πιάσει πείνα που θα κρατήσει λίγους μήνες και η δεύτερη λέει ότι στον παγκόσμιο πόλεμο που θα ακολουθήσει η κυβέρνηση που θα έχουμε τότε, θα αποφασίσει να μην συμμετέχει και αυτό θα είναι σωτήριο για μας...

Οπότε, μάλλον απαλλάσσεσαι...
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12025
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: Ειστε αραγε προετοιμασμενοι για εναν ενδεχομενο πολεμο με την Τουρκια;

Δημοσίευση από OTTO » Πέμ 15 Δεκ 2022, 22:24

Tasoula1 έγραψε:
Πέμ 15 Δεκ 2022, 20:52
:lol: Μ έκανες και γέλασα! Έχεις δίκιο σε μερικά που λες, έχω αδερφο έφεδρο και ξέρω, όμως υπάρχουν στον στρατό και κάτι τρελαμένοι με ωραία τρελλα και αυτοί έχουν ανεβάσει το επίπεδο.
Είμαι περίεργος να ακούσω σε ποιο δεν έχω δίκιο.

Όσον αφορά το έφεδρος αξιωματικός που μάλλον εννοείς, να πω ότι ενώ ήθελα να γίνω έφεδρος αξιωματικός, καθότι είχα τα προσόντα και μάλιστα πολύ περισσότερο από κάποιους γιωτάδες εφέδρους που συνάντησα και μου έδιναν εντολές, δίστασα να πάω να γίνω. Κι ένας βασικός λόγος ήταν ότι δεν είναι στον χαρακτήρα μου να μεταφέρω άδικες εντολές σε κατωτέρους μου. Δηλαδή να κακομεταχειρίζομαι τους κατωτέρους μου. Ένας άλλος λόγος ήταν ότι υπήρχε η φήμη ότι στο κέντρο δοκίμων αξιωματικών θα μας έκαναν κι άλλα εμβόλια, και επίσης δεν το ήθελα. Ήμουν όμως αρκετά αναποφάσιστος, τόσο που πέρασα το ένα αγώνισμα, πέρασα το δεύτερο και μετά πήρα την απόφαση να μην δώσω τα άλλα. Όσοι τα πέρασαν όλα μετά ακολούθησε γραπτή δοκιμασία.
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12025
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: Ειστε αραγε προετοιμασμενοι για εναν ενδεχομενο πολεμο με την Τουρκια;

Δημοσίευση από OTTO » Πέμ 15 Δεκ 2022, 22:28

dim έγραψε:
Πέμ 15 Δεκ 2022, 18:38
Πιστεύω να καταλαβαίνεις Οττο ότι αυτά που λες είναι τουλάχιστον άτοπα.. Αλίμονο αν σε στιγμή που χρειαστεί να υπερασπίσουμε το σπίτι μας, τις οικογένειές μας, τον διπλανό μας , την γη μας, αν ο καθένας έστριβε δια του αρραβώνος φιλοσοφώντας αν πάρθηκαν οι σωστές αποφάσεις και αν αξίζει να εμπλακούμε και αν και αν.. Οι στρατεύσιμες ηλικίες οφείλουν να είναι εκεί, και συντεταγμένα να ταχθούν κάτω απο τις διαταγές των ανωτέρων τους. Αυτή είναι άλλωστε και η έννοια του στρατού. Δεν θα ψάξεις εκείνη την ώρα να αναλύσεις τις αποφάσεις και τα δεδομένα την στιγμή που η πατρίδα σε καλεί. Αν είναι έτσι τράβα να κρυφτείς σε καμιά σπηλιά μέχρι να τελειώσει ο πόλεμος. Βέβαια, καταλαβαίνω το σκεπτικό σου και θεωρητικά σου δίνω ένα δίκιο, όμως πάντα πρέπει να μιλάμε επί της πραγματικότητας και με δεδομένη πάντα την κατάσταση ανάγκης της στιγμής εκείνης..
Τι άτοπα. Θες να κάνω αντιγραφή επικόλληση τον στρατιωτικό όρκο να δεις πόσο μασωνικός είναι;

Το σπίτι μου θα το υπερασπιστώ με αρχηγό εμένα. Εγώ θα μου δίνω εντολές. Δεν αναγνωρίζω κανέναν ανώτερο εμού. Και πολύ περισσότερο εκείνους που πέρασαν στη ζωή τους καλύτερα από εμένα στον ερωτικό τομέα. Εμ πηδούσαν τα γκομενάκια, εμ θα δέχομαι εντολές από αυτούς; Δε σφάξανε.

Πατρίδα; Ποια πατρίδα; Πρέπει να την ορίσουμε. Πατρίδα είναι τι ακριβώς; Είναι το ΚΡΑΤΟΣ Α.Ε.; Ή είναι κατι ρομαντικό; Κι αν είναι κάτι ρομαντικό (που θα το γούσταρα πολύ να είναι γιατί κι εγώ μια τέτοια πατρίδα είχα στα βάθη της καρδιάς μου), τότε πού κολλούνε οι ανώτεροι; Δεν έχουν καμία δουλειά οι "ανώτεροι" σε μια πατρίδα που χαρακτηρίζεται από έναν "ρομαντισμό".

Κι από τη στιγμή που είμαι άτομο που λόγω διαφόρων γνώσεων έχω άποψη σε πλείστα ζητήματα, και τακτικής, και άμυνας κλπ, πώς θα ανεχτώ να ακολουθήσω στα τυφλά ηλίθιες εντολές ανωτέρων; Να μου λείπει το βύσινο.
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12025
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: Ειστε αραγε προετοιμασμενοι για εναν ενδεχομενο πολεμο με την Τουρκια;

Δημοσίευση από OTTO » Πέμ 15 Δεκ 2022, 22:39

Και σε περίπτωση που κάποιος με θεωρεί γιωτά... να θυμάται αν ήμουν γιωτάς, θα φαινόταν στη θητεία μου. Που δεν κώλωσα πουθενά, και που ενώ ΑΝΕΤΑ θα μπορούσα να βγω Ι3 λόγω θεμάτων υγείας, επέλεξα να το βουλώσω (ε δεν σε κάνουν και κάποιον σοβαρό έλεγχο εδώ που τα λέμε) και να είμαι κανονικότατος Ι1.

Γι αυτό και δικαιούμαι πλέον να εκφέρω γνώμη. Και την εκφέρω υπερήφανα.
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
Aquila
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 1763
Εγγραφή: Κυρ 21 Αύγ 2016, 17:18
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 212 φορές
Έλαβε Likes: 460 φορές

Re: Ειστε αραγε προετοιμασμενοι για εναν ενδεχομενο πολεμο με την Τουρκια;

Δημοσίευση από Aquila » Παρ 16 Δεκ 2022, 11:42

Εχω μιλήσει αρκετά για αυτό το θέμα με τον περίγυρο μου (περί καλέσματος πολέμου) και έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι ο καθένας αντιλαμβάνεται το "κάλεσμα" διαφορετικά.

Αρα συνειδητοποιούμε αμέσως ότι έχουμε ηττηθεί από τα αποδυτήρια κιολας.
Κοινώς... δεν υπάρχει πατριωτική ιδεολογική σύμπλευση...
Διάολε, δεν υπάρχει κάν Ελληνική ενότητα, την στιγμή που ήδη μας εχει ανακοινωθεί ως έθνος πως ότι και να κάνουμε με το birth rate μας, απέχουμε ελάχιστες δεκαετιες από τον αφανισμό μας.

Θα έλεγε βεβαιως καποιος, ότι αυτό αντικατοπτρίζεται και στον εκλογικό χάρτη. Αλλά αυτό είναι μια άλλη συζήτηση, για άλλο νήμα.

Κατά την ταπεινή μου γνώμη, κι εν έτει 2022, (σύντομα '23) δεν πρόκειται να γίνει καθολικός πόλεμος μεταξύ εμάς και των απέναντι.
Τουλάχιστον έτσι όπως εξελίχθηκαν τα πράγματα από το ξεπούλημα του Αιγαιου, της Μακεδονίας και έπειτα.
Καθολική αφορμή πολέμου ήταν η Κύπρος. Είδαμε να γίνεται τίποτα;
Ήταν τα Ίμια. Εγινε τίποτα;
Ήταν ο Κώστας Ηλιάκης, ήταν η Μακεδονία, ήταν τα Μνημόνια, ήταν το τελεσίγραφο των Βρυξελλων για χρεοκωπία ή συνθηκολόγηση 100ετων.
Ήταν, ήταν, ήταν... Και πάντα ακολουθούσε οδυνηρή αποδοχή της ήττας μας.

Ναι, ίσως γίνει κάποιο προμελετημένο και κοινά συμφωνημένο επεισόδιο ολίγων ωρών, όπου θα βολέψει τις ατζέντες τους και θα σημάνει και την οριστική χάραξη των συνόρων για τα επόμενα 100 χρόνια τουλάχιστον. Αλλά ως εκεί.

Πέρασαν πια οι αιώνες, των ξαφνικών καθολικών εισβολών, του one vs one nation, αλλά και της καθολικής επιστράτευσης.

Οπως λεει και η υπογραφή μου: "the enemy knows the system". Και ο Νο1 εχθρος μας αυτήν την στιγμή δεν είναι οι Τούρκοι,αλλά οι επικυρίαρχοι.


Πάντως για να απαντήσω και στο ερώτημα του νήματος, ναι είμαι εδώ και χρόνια προετοιμασμένος για οποιαδήποτε shtf κατάσταση προκύψει, όπου μοιραία συμπεριλαμβάνεται και ο πόλεμος. Αυτό άλλωστε οφείλει να πράττει ο οποιοσδήποτε θέλει να λέγεται Έλληνας. :wink:
₪₪₪₪₪₪ ЭЄ ₪₪₪₪₪₪
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Fallen
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 579
Εγγραφή: Δευ 27 Αύγ 2018, 19:44
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: still on EARTH
Έδωσε Likes: 64 φορές
Έλαβε Likes: 81 φορές

Re: Ειστε αραγε προετοιμασμενοι για εναν ενδεχομενο πολεμο με την Τουρκια;

Δημοσίευση από Fallen » Παρ 16 Δεκ 2022, 12:18

εχω τρελοχαρτο δεν θα με καλεσουν... ειμαι σε ετοιμοτητα μισαωρου να παρω τα βουνα... :)
και τοτε ειδα μεσα απο την ''κλειδαροτρυπα'' εναν τοπο λουσμενο στο φως... εναν τοπο τοσο γνωριμο και οικειο!!!
Άβαταρ μέλους
Tasoula1
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: Πέμ 20 Μάιος 2021, 22:43
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 10 φορές
Έλαβε Likes: 11 φορές

Re: Ειστε αραγε προετοιμασμενοι για εναν ενδεχομενο πολεμο με την Τουρκια;

Δημοσίευση από Tasoula1 » Παρ 16 Δεκ 2022, 13:15

OTTO έγραψε:
Πέμ 15 Δεκ 2022, 22:24
Tasoula1 έγραψε:
Πέμ 15 Δεκ 2022, 20:52
:lol: Μ έκανες και γέλασα! Έχεις δίκιο σε μερικά που λες, έχω αδερφο έφεδρο και ξέρω, όμως υπάρχουν στον στρατό και κάτι τρελαμένοι με ωραία τρελλα και αυτοί έχουν ανεβάσει το επίπεδο.
Είμαι περίεργος να ακούσω σε ποιο δεν έχω δίκιο.

Όσον αφορά το έφεδρος αξιωματικός που μάλλον εννοείς, να πω ότι ενώ ήθελα να γίνω έφεδρος αξιωματικός, καθότι είχα τα προσόντα και μάλιστα πολύ περισσότερο από κάποιους γιωτάδες εφέδρους που συνάντησα και μου έδιναν εντολές, δίστασα να πάω να γίνω. Κι ένας βασικός λόγος ήταν ότι δεν είναι στον χαρακτήρα μου να μεταφέρω άδικες εντολές σε κατωτέρους μου. Δηλαδή να κακομεταχειρίζομαι τους κατωτέρους μου. Ένας άλλος λόγος ήταν ότι υπήρχε η φήμη ότι στο κέντρο δοκίμων αξιωματικών θα μας έκαναν κι άλλα εμβόλια, και επίσης δεν το ήθελα. Ήμουν όμως αρκετά αναποφάσιστος, τόσο που πέρασα το ένα αγώνισμα, πέρασα το δεύτερο και μετά πήρα την απόφαση να μην δώσω τα άλλα. Όσοι τα πέρασαν όλα μετά ακολούθησε γραπτή δοκιμασία.
Θες λεπτομερειες μαλλον που δεν τις ξερω. Αυτο που ξερω ειναι οτι αν εισαι καλος και σωστος χαρακτηρας, επιβιωνεις παντου.

Ο αδερφος μου παντως τα γλιτωσε τα εμβολια. Οταν ηταν δοκιμος, δεν υπηρχε τετοιο θεμα.
Άβαταρ μέλους
Tasoula1
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: Πέμ 20 Μάιος 2021, 22:43
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 10 φορές
Έλαβε Likes: 11 φορές

Re: Ειστε αραγε προετοιμασμενοι για εναν ενδεχομενο πολεμο με την Τουρκια;

Δημοσίευση από Tasoula1 » Παρ 16 Δεκ 2022, 13:17

OTTO έγραψε:
Πέμ 15 Δεκ 2022, 22:28
Και πολύ περισσότερο εκείνους που πέρασαν στη ζωή τους καλύτερα από εμένα στον ερωτικό τομέα. Εμ πηδούσαν τα γκομενάκια, εμ θα δέχομαι εντολές από αυτούς; Δε σφάξανε.
Εχεις προβλημα με τον ερωτικο σου τομεα;... :makia:
Άβαταρ μέλους
Tasoula1
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: Πέμ 20 Μάιος 2021, 22:43
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 10 φορές
Έλαβε Likes: 11 φορές

Re: Ειστε αραγε προετοιμασμενοι για εναν ενδεχομενο πολεμο με την Τουρκια;

Δημοσίευση από Tasoula1 » Παρ 16 Δεκ 2022, 13:21

Aquila έγραψε:
Παρ 16 Δεκ 2022, 11:42
Εχω μιλήσει αρκετά για αυτό το θέμα με τον περίγυρο μου (περί καλέσματος πολέμου) και έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι ο καθένας αντιλαμβάνεται το "κάλεσμα" διαφορετικά.

Αρα συνειδητοποιούμε αμέσως ότι έχουμε ηττηθεί από τα αποδυτήρια κιολας.
Κοινώς... δεν υπάρχει πατριωτική ιδεολογική σύμπλευση...
Διάολε, δεν υπάρχει κάν Ελληνική ενότητα, την στιγμή που ήδη μας εχει ανακοινωθεί ως έθνος πως ότι και να κάνουμε με το birth rate μας, απέχουμε ελάχιστες δεκαετιες από τον αφανισμό μας.

Θα έλεγε βεβαιως καποιος, ότι αυτό αντικατοπτρίζεται και στον εκλογικό χάρτη. Αλλά αυτό είναι μια άλλη συζήτηση, για άλλο νήμα.

Κατά την ταπεινή μου γνώμη, κι εν έτει 2022, (σύντομα '23) δεν πρόκειται να γίνει καθολικός πόλεμος μεταξύ εμάς και των απέναντι.
Τουλάχιστον έτσι όπως εξελίχθηκαν τα πράγματα από το ξεπούλημα του Αιγαιου, της Μακεδονίας και έπειτα.
Καθολική αφορμή πολέμου ήταν η Κύπρος. Είδαμε να γίνεται τίποτα;
Ήταν τα Ίμια. Εγινε τίποτα;
Ήταν ο Κώστας Ηλιάκης, ήταν η Μακεδονία, ήταν τα Μνημόνια, ήταν το τελεσίγραφο των Βρυξελλων για χρεοκωπία ή συνθηκολόγηση 100ετων.
Ήταν, ήταν, ήταν... Και πάντα ακολουθούσε οδυνηρή αποδοχή της ήττας μας.

Ναι, ίσως γίνει κάποιο προμελετημένο και κοινά συμφωνημένο επεισόδιο ολίγων ωρών, όπου θα βολέψει τις ατζέντες τους και θα σημάνει και την οριστική χάραξη των συνόρων για τα επόμενα 100 χρόνια τουλάχιστον. Αλλά ως εκεί.

Πέρασαν πια οι αιώνες, των ξαφνικών καθολικών εισβολών, του one vs one nation, αλλά και της καθολικής επιστράτευσης.

Οπως λεει και η υπογραφή μου: "the enemy knows the system". Και ο Νο1 εχθρος μας αυτήν την στιγμή δεν είναι οι Τούρκοι,αλλά οι επικυρίαρχοι.


Πάντως για να απαντήσω και στο ερώτημα του νήματος, ναι είμαι εδώ και χρόνια προετοιμασμένος για οποιαδήποτε shtf κατάσταση προκύψει, όπου μοιραία συμπεριλαμβάνεται και ο πόλεμος. Αυτό άλλωστε οφείλει να πράττει ο οποιοσδήποτε θέλει να λέγεται Έλληνας. :wink:
Οπως το λες, ποια πατριωτικη συμπλευση; Εχουν βγει εκατο πατριωτικα κομματα και ο καθενας τους θελει να ειναι αρχηγος. Ακομα και τωρα που πεφτουμε στον γκρεμο, δεν λενε να παραμερισουν τον εγωισμο τους και να ενωθουνε σε μια δυναμη! Ανοητοι. Αν ενωνονταν, θα γινοταν σεισμος μεσα στην Βουλη.

Μια ερωτηση να σου κανω, ποιοι ειναι βρε παιδακι μου αυτοι οι επικυριαρχοι;
Άβαταρ μέλους
Tasoula1
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: Πέμ 20 Μάιος 2021, 22:43
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 10 φορές
Έλαβε Likes: 11 φορές

Re: Ειστε αραγε προετοιμασμενοι για εναν ενδεχομενο πολεμο με την Τουρκια;

Δημοσίευση από Tasoula1 » Παρ 16 Δεκ 2022, 13:21

Fallen έγραψε:
Παρ 16 Δεκ 2022, 12:18
εχω τρελοχαρτο δεν θα με καλεσουν... ειμαι σε ετοιμοτητα μισαωρου να παρω τα βουνα... :)
:lol:
Άβαταρ μέλους
Tasoula1
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: Πέμ 20 Μάιος 2021, 22:43
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 10 φορές
Έλαβε Likes: 11 φορές

Re: Ειστε αραγε προετοιμασμενοι για εναν ενδεχομενο πολεμο με την Τουρκια;

Δημοσίευση από Tasoula1 » Παρ 16 Δεκ 2022, 13:23

Aquila έγραψε:
Παρ 16 Δεκ 2022, 11:42

Πάντως για να απαντήσω και στο ερώτημα του νήματος, ναι είμαι εδώ και χρόνια προετοιμασμένος για οποιαδήποτε shtf κατάσταση προκύψει, όπου μοιραία συμπεριλαμβάνεται και ο πόλεμος. Αυτό άλλωστε οφείλει να πράττει ο οποιοσδήποτε θέλει να λέγεται Έλληνας. :wink:
:thumb:
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικα-Ελεύθερο βήμα”