Οδηγίες προς «ναυτιλλομένους» αφυπνηστές

Περί ανέμων και υδατων
προσώπων και πραγμάτων
Άβαταρ μέλους
dim
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 1098
Εγγραφή: Σάβ 28 Αύγ 2021, 12:52
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Eindhoven / Nederland
Έδωσε Likes: 160 φορές
Έλαβε Likes: 207 φορές

Re: Οδηγίες προς «ναυτιλλομένους» αφυπνηστές

Δημοσίευση από dim » Σάβ 31 Δεκ 2022, 14:13

Tasoula1 έγραψε:
Σάβ 31 Δεκ 2022, 13:19
Dim, μπορω να σε ρωτησω εδω λίγο κατι καπως ασχετο με τα προηγουμενα; Διαβασα καπου προσφατα οτι ενας ωριμος ανθρωπος δεν χρειαζεται "τελικες" απαντησεις για να ζησει και να προχωρησει στην ζωη του. Με αλλα λογια, αν εχει καποιες αποριες ή καποια κενα, ή καποιες αναπαντητες ερωτησεις, δεν χαλαει τον κοσμο για να του λυθουν. Συνεχιζει να ζει και χωρις να βρει απαντησεις, λεγοντας οτι απλα "δεν ξερει" και "δεν γνωριζει" και του αρκει αυτο.

Εσυ τι πιστευεις πανω σ αυτην την αποψη;
Πιστεύω ότι αυτή η θεώρηση δεν μπορεί να απαντηθεί γενικευμένα, αλλά τίθεται στην προσωπική διαδρομή και χαρακτηριστικά του κάθε ανθρώπου ξεχωριστά. Πιστεύω ότι το ένα συμπληρώνει το άλλο.. Μπορεί ας πούμε κάποιος να ξεκινήσει να ζει την ζωή του ως έχει χωρίς να ψάχνει απαντήσεις και να μην θέτει ερωτήσεις και να αισθάνεται καλυμμένος και μια χαρά, αλλά στην πορεία της ζωής του, όσο μαζεύει εμπειρίες όλο και περισσότερο θα έρχεται κοντά στην ανάγκη να λύσει κάποιες απορίες που εκ των πραγμάτων θα δημιουργηθούν. Αν ρωτάς εμένα προσωπικά, όχι δεν θα χαλάσω τον κόσμο για να μου λυθούν οι όποιες απορίες μου αλλά πάντα θα είμαι σε φάση αναζήτησης και κατανόησης των πραγμάτων που δεν καταλαβαίνω, μέσα όμως πάντα απο φιλτράρισμα του προσωπικού μου κριτηρίου και κάνοντας χρήση το εργαλείο που λέγεται λογική. Εξαρτάται πιστεύω από το πόσο προσηλωμένος είναι κάποιος σε κάτι. Δηλαδή εάν κάποιος είναι επιστήμονας και ασχολείται με ένα πεδίο είναι υποχρεωμένος ως νους να ανατρέπει συνεχώς την θεωρία που διδάχθηκε . Αυτός είναι ο τρόπος να προχωράει η γνώση. Υπάρχει όμως και η κατάσταση κάποιου ατόμου όπου δεν τον απασχολεί τίποτα άλλο απο το να ζει την ζωή του απλά χωρίς να αναζητά λύσεις και να βασανίζεται απο ερωτήσεις. Και στις δύο περιπτώσεις είναι οκευ αρκεί το άτομο να ειναι καλά με τον εαυτόν του και με αυτό που κάνει. Συνεπώς, στο ερώτημα αν ο άνθρωπος χρειάζεται τελικές απαντήσεις για να ζήσει, η απάντηση είναι εξαρτάται απο το πόσο καλά νιώθει με τον εσωτερικό εαυτό του.
Είμαι ένα σκεπτόμενο άτομο που έχει βγάλει το σανό απο την διατροφή του... :thumb:
Άβαταρ μέλους
Tasoula1
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: Πέμ 20 Μάιος 2021, 22:43
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 10 φορές
Έλαβε Likes: 11 φορές

Re: Οδηγίες προς «ναυτιλλομένους» αφυπνηστές

Δημοσίευση από Tasoula1 » Σάβ 31 Δεκ 2022, 16:46

dim έγραψε:
Σάβ 31 Δεκ 2022, 14:13
Tasoula1 έγραψε:
Σάβ 31 Δεκ 2022, 13:19
Dim, μπορω να σε ρωτησω εδω λίγο κατι καπως ασχετο με τα προηγουμενα; Διαβασα καπου προσφατα οτι ενας ωριμος ανθρωπος δεν χρειαζεται "τελικες" απαντησεις για να ζησει και να προχωρησει στην ζωη του. Με αλλα λογια, αν εχει καποιες αποριες ή καποια κενα, ή καποιες αναπαντητες ερωτησεις, δεν χαλαει τον κοσμο για να του λυθουν. Συνεχιζει να ζει και χωρις να βρει απαντησεις, λεγοντας οτι απλα "δεν ξερει" και "δεν γνωριζει" και του αρκει αυτο.

Εσυ τι πιστευεις πανω σ αυτην την αποψη;
Πιστεύω ότι αυτή η θεώρηση δεν μπορεί να απαντηθεί γενικευμένα, αλλά τίθεται στην προσωπική διαδρομή και χαρακτηριστικά του κάθε ανθρώπου ξεχωριστά. Πιστεύω ότι το ένα συμπληρώνει το άλλο.. Μπορεί ας πούμε κάποιος να ξεκινήσει να ζει την ζωή του ως έχει χωρίς να ψάχνει απαντήσεις και να μην θέτει ερωτήσεις και να αισθάνεται καλυμμένος και μια χαρά, αλλά στην πορεία της ζωής του, όσο μαζεύει εμπειρίες όλο και περισσότερο θα έρχεται κοντά στην ανάγκη να λύσει κάποιες απορίες που εκ των πραγμάτων θα δημιουργηθούν. Αν ρωτάς εμένα προσωπικά, όχι δεν θα χαλάσω τον κόσμο για να μου λυθούν οι όποιες απορίες μου αλλά πάντα θα είμαι σε φάση αναζήτησης και κατανόησης των πραγμάτων που δεν καταλαβαίνω, μέσα όμως πάντα απο φιλτράρισμα του προσωπικού μου κριτηρίου και κάνοντας χρήση το εργαλείο που λέγεται λογική. Εξαρτάται πιστεύω από το πόσο προσηλωμένος είναι κάποιος σε κάτι. Δηλαδή εάν κάποιος είναι επιστήμονας και ασχολείται με ένα πεδίο είναι υποχρεωμένος ως νους να ανατρέπει συνεχώς την θεωρία που διδάχθηκε . Αυτός είναι ο τρόπος να προχωράει η γνώση. Υπάρχει όμως και η κατάσταση κάποιου ατόμου όπου δεν τον απασχολεί τίποτα άλλο απο το να ζει την ζωή του απλά χωρίς να αναζητά λύσεις και να βασανίζεται απο ερωτήσεις. Και στις δύο περιπτώσεις είναι οκευ αρκεί το άτομο να ειναι καλά με τον εαυτόν του και με αυτό που κάνει. Συνεπώς, στο ερώτημα αν ο άνθρωπος χρειάζεται τελικές απαντήσεις για να ζήσει, η απάντηση είναι εξαρτάται απο το πόσο καλά νιώθει με τον εσωτερικό εαυτό του.
Σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου, συμφωνώ και γω με το τελικό σου συμπέρασμα, όμως μου γεννάται η εξής απορία σχετικά και με το θέμα του νήματος, μήπως τελικά είναι μάταιο να προσπαθεί κανεις να δοκιμάσει την αφύπνιση σε ψυχές που αισθάνονται πολύ καλά με τον εαυτό τους; Μήπως οποία ψυχή της γεννηθεί η απορία θα τρέξει μόνη της να βρει μιαν απάντηση και μάλιστα στην εποχή μας θα βρει πλήθος απαντήσεων μιας και η σημερινή γνώση είναι πολλή; Μήπως είναι εξυπνότερο και σοφότερο να κρατάμε την γνώση μας και την αλήθεια για τον εαυτό μας και μόνο;...
Άβαταρ μέλους
dim
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 1098
Εγγραφή: Σάβ 28 Αύγ 2021, 12:52
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Eindhoven / Nederland
Έδωσε Likes: 160 φορές
Έλαβε Likes: 207 φορές

Re: Οδηγίες προς «ναυτιλλομένους» αφυπνηστές

Δημοσίευση από dim » Σάβ 31 Δεκ 2022, 17:23

Tasoula1 έγραψε:
Σάβ 31 Δεκ 2022, 16:46
Μήπως είναι εξυπνότερο και σοφότερο να κρατάμε την γνώση μας και την αλήθεια για τον εαυτό μας και μόνο;...
Κατά την γνώμη μου, αν η γνώση είναι αληθινή και βοηθάει να φωτιστεί και ο διπλανός μου (αν το θέλει) τότε ναι αξίζει τον κόπο να προσπαθήσουμε να την μεταδώσουμε. Το αν θα δεχθεί κάποιος να την ενστερνιστεί επαφίεται στον ίδιο. Εδώ όμως γεννάται το ερώτημα: Είναι όντως η μόνη και αληθινή γνώση αυτή που νομίζουμε ότι κατέχουμε ή βασίζεται σε εσφαλμένα δεδομένα ? Αν είσαι σίγουρος ότι αυτό που ισχυρίζεσαι είναι 100% και μπορεί να αποδειχθεί, τότε επιβάλεται να το μεταδώσεις. Πχ, όταν κάποιος βρίσκεται στην παραλία σε ανοιχτό περιβάλλον αλλά επειδή φοβάται λόγω πολλών λουόμενων στην παραλία μην κολλήσει κορωνοιό και φοράει με δική του απόφαση μάσκα στο πρόσωπο νομίζοντας εσφαλμένα ότι η μάσκα τον προστατεύει, τότε αν είναι γνωστός σου οφείλεις να του εξηγήσεις ότι αυτή η ενέργεια είναι ανόητη και πως κάνει περισσότερο κακό από καλό γιατί εισπνέει το διοξείδιο του άνθρακα που εκπνέει. Το αν θα σε ακούσει/πιστέψει είναι δικό του θέμα γιατί αυτό εξαρτάται απο τον βαθμό νοημοσύνης του.
Είμαι ένα σκεπτόμενο άτομο που έχει βγάλει το σανό απο την διατροφή του... :thumb:
Άβαταρ μέλους
Fallen
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 578
Εγγραφή: Δευ 27 Αύγ 2018, 19:44
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: still on EARTH
Έδωσε Likes: 63 φορές
Έλαβε Likes: 81 φορές

Re: Οδηγίες προς «ναυτιλλομένους» αφυπνηστές

Δημοσίευση από Fallen » Σάβ 31 Δεκ 2022, 17:45

dim έγραψε:
Σάβ 31 Δεκ 2022, 17:23
Εδώ όμως γεννάται το ερώτημα: Είναι όντως η μόνη και αληθινή γνώση αυτή που νομίζουμε ότι κατέχουμε ή βασίζεται σε εσφαλμένα δεδομένα ? Αν είσαι σίγουρος ότι αυτό που ισχυρίζεσαι είναι 100% και μπορεί να αποδειχθεί, τότε επιβάλεται να το μεταδώσεις.
να εγω ειμαι σιγουρος οτι η δικη μου ''ΠΑΡΑΞΕΝΗ ΑΛΗΘΕΙΑ'' ειναι περα για περα αληθεια... αλλα δεν με πιστευει κανεις... χεχε

ΥΓ. ο μονος που με πιστευε πεθανε πριν 2.5 χρονια... το ξαδελφακι μου
και τοτε ειδα μεσα απο την ''κλειδαροτρυπα'' εναν τοπο λουσμενο στο φως... εναν τοπο τοσο γνωριμο και οικειο!!!
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Οδηγίες προς «ναυτιλλομένους» αφυπνηστές

Δημοσίευση από doctormarkon » Σάβ 31 Δεκ 2022, 19:16

Έχεις δίκιο.
Και ο Λιακόπουλος για όλα αυτά που λέει για τα ρυπαρά γένη έχουν σαν αφετηρία τον Ψευδο- Καλλισθένη και κάποιο χειρόγραφο που κάποιοι αμφισβητούσαν ότι γράφτηκε από τον Καλλισθένη.
Ότι η αποστολή του Αλέξανδρου ήταν να κλείσει τις πύλες.
Ο Άγιος Ανδρέας στα ευαγγέλια αναφέρεται σε αυτά αλλά και το Κοράνι στο κεφάλαιο ΤΟ ΣΠΗΛΑΙΟ.
Μιλάει για τις στρατιές του Δικέρατου.
Ο Αλέξανδρος είχε δύο κέρατα κριαριού στην περικεφαλαία.
Λέγεται ότι συμβόλιζαν ισόποση ανάπτυξη της διαίσθησης και της λογικής Δύο ημισφαίρια του εγκεφάλου σε αρμονία.

Ο Παντελής Γιαννουλάκης μιλάει και για όντα από άλλες διαστάσεις που τα συγχέουμε με τους εξωγήινους ενώ δεν είναι.
Και για τα ερπετά και τα ρυπαρά λένε επίσης ότι είναι από άλλες διαστάσεις και όχι ακριβώς από την κούφια γη.
Ότι η Σαμπάλα η Αγκάρθα είναι επίσης από άλλες διαστάσεις,

Υπάρχει κόσμος πνευμάτων και τα πνεύματα έχουν ονόματα και ιδιότητες.
Ο Μπάρτον τα έχει μελετήσει αυτά.
Ότι πνεύματα και οντότητες ενδέχεται να κατοικούν και στα αγάλματα.
Η από μόνα τους ή κάποιοι τα βάζουν.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
Tasoula1
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: Πέμ 20 Μάιος 2021, 22:43
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 10 φορές
Έλαβε Likes: 11 φορές

Re: Οδηγίες προς «ναυτιλλομένους» αφυπνηστές

Δημοσίευση από Tasoula1 » Σάβ 31 Δεκ 2022, 19:28

dim έγραψε:
Σάβ 31 Δεκ 2022, 17:23
Tasoula1 έγραψε:
Σάβ 31 Δεκ 2022, 16:46
Μήπως είναι εξυπνότερο και σοφότερο να κρατάμε την γνώση μας και την αλήθεια για τον εαυτό μας και μόνο;...
Κατά την γνώμη μου, αν η γνώση είναι αληθινή και βοηθάει να φωτιστεί και ο διπλανός μου (αν το θέλει) τότε ναι αξίζει τον κόπο να προσπαθήσουμε να την μεταδώσουμε. Το αν θα δεχθεί κάποιος να την ενστερνιστεί επαφίεται στον ίδιο. Εδώ όμως γεννάται το ερώτημα: Είναι όντως η μόνη και αληθινή γνώση αυτή που νομίζουμε ότι κατέχουμε ή βασίζεται σε εσφαλμένα δεδομένα ? Αν είσαι σίγουρος ότι αυτό που ισχυρίζεσαι είναι 100% και μπορεί να αποδειχθεί, τότε επιβάλεται να το μεταδώσεις. Πχ, όταν κάποιος βρίσκεται στην παραλία σε ανοιχτό περιβάλλον αλλά επειδή φοβάται λόγω πολλών λουόμενων στην παραλία μην κολλήσει κορωνοιό και φοράει με δική του απόφαση μάσκα στο πρόσωπο νομίζοντας εσφαλμένα ότι η μάσκα τον προστατεύει, τότε αν είναι γνωστός σου οφείλεις να του εξηγήσεις ότι αυτή η ενέργεια είναι ανόητη και πως κάνει περισσότερο κακό από καλό γιατί εισπνέει το διοξείδιο του άνθρακα που εκπνέει. Το αν θα σε ακούσει/πιστέψει είναι δικό του θέμα γιατί αυτό εξαρτάται απο τον βαθμό νοημοσύνης του.
Μια στιγμή, λες αν μπορεί να αποδειχθεί μια γνώση, εγω θα σου πω το εξής απλό που σχετιζεται με την πίστη μου αλλά και την σχολή που τελείωσα, την θεολογία, πιστεύω δηλ ότι όχι μόνο υπάρχει ο Θεός, αλλά ενεργεί, δρα και επεμβαίνει στην ζωή μας ιδίως όταν υπάρχει ένα πρόβλημα ή μία αδυναμία και μάλιστα τα επιλύνει αυτά κάνοντας θαύματα. Αυτό όμως που για μένα αποτελεί πραγματικό γεγονός, για έναν άλλον άνθρωπο είναι μια απλή και φευγατη φαντασία, διότι όπως λες είναι κάτι που δεν αποδεικνύεται. Έχω κάνει μάλιστα για ένα φεγγάρι κατηχητικό σε παιδιά και από την εμπειρία μου έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι αν δεν αποκαλυφθεί ο Θεός σε μια ψυχή είτε με μυστικό τρόπο, είτε με πιο φανερό, όσο και να χτυπιέμαι να το πω έτσι θεολογωντας, δεν καταφέρνω τίποτα! Οπότε; Δώρον αδωρον...

Συνεπώς, σύμφωνα με το δικό σου σκεπτικό, όλοι οι γνήσιοι πιστοί που έχουν δει τον Θεό στην ζωή τους δεν θα πρέπει να μεταδίδουν αυτήν την γνώση, επειδή δεν μπορούν να το αποδείξουν! Είναι σίγουρα καλή αυτή η τακτική;...
Άβαταρ μέλους
dim
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 1098
Εγγραφή: Σάβ 28 Αύγ 2021, 12:52
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Eindhoven / Nederland
Έδωσε Likes: 160 φορές
Έλαβε Likes: 207 φορές

Re: Οδηγίες προς «ναυτιλλομένους» αφυπνηστές

Δημοσίευση από dim » Σάβ 31 Δεκ 2022, 20:11

Tasoula1 έγραψε:
Σάβ 31 Δεκ 2022, 19:28
Μια στιγμή, λες αν μπορεί να αποδειχθεί μια γνώση, εγω θα σου πω το εξής απλό που σχετιζεται με την πίστη μου αλλά και την σχολή που τελείωσα, την θεολογία, πιστεύω δηλ ότι όχι μόνο υπάρχει ο Θεός, αλλά ενεργεί, δρα και επεμβαίνει στην ζωή μας ιδίως όταν υπάρχει ένα πρόβλημα ή μία αδυναμία και μάλιστα τα επιλύνει αυτά κάνοντας θαύματα. Αυτό όμως που για μένα αποτελεί πραγματικό γεγονός, για έναν άλλον άνθρωπο είναι μια απλή και φευγατη φαντασία, διότι όπως λες είναι κάτι που δεν αποδεικνύεται. Έχω κάνει μάλιστα για ένα φεγγάρι κατηχητικό σε παιδιά και από την εμπειρία μου έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι αν δεν αποκαλυφθεί ο Θεός σε μια ψυχή είτε με μυστικό τρόπο, είτε με πιο φανερό, όσο και να χτυπιέμαι να το πω έτσι θεολογωντας, δεν καταφέρνω τίποτα! Οπότε; Δώρον αδωρον...

Συνεπώς, σύμφωνα με το δικό σου σκεπτικό, όλοι οι γνήσιοι πιστοί που έχουν δει τον Θεό στην ζωή τους δεν θα πρέπει να μεταδίδουν αυτήν την γνώση, επειδή δεν μπορούν να το αποδείξουν! Είναι σίγουρα καλή αυτή η τακτική;...

Τώρα Τασούλα αρχίζεις να μπαίνεις σε πιο βαθιά νερά που θα πρέπει να αλλάξουμε την στόχευση του νήματος και να μιλήσουμε πιο ειδικά.. Παρολα αυτά, αν και δεν έχω κάποια εξειδίκευση στα θεολογικά και ούτε έχω κάποια γνώση όπως εσύ ,οι ερωτήσεις που θέτεις ίσως να μην δύναμαι να έχω τις απαντήσεις. Οτι γράφω είναι καθαρά απόσταγμα δικής μου θέασης των πραγμάτων και αλίμονο αν ισχυριστώ ότι γνωρίζω την τύφλα μου.. Μιλώ βάσει του δικού μου ενστίκτου. Είναι άλλο όμως το παράδειγμα που έδωσα για τον μασκοφόρο και άλλο η σύγκριση με τον άθρησκο που προσπαθείς να προσηλυτίσεις (με την καλή εννοια) στον θεό που πιστεύεις. Αν θες την άποψη μου και μπορεί να φανεί άχαρη, αλλά ναι, θεωρώ ότι πρέπει να αφήσεις τον ίδιο ενδιαφερόμενο να έρθει σε σένα απο μόνος του που σημαίνει ότι ό ίδιος θα ξεκινήσει να βρει τις αλήθειες του πλησιάζοντας την εκκλησία ας πούμε.. Το να του μεταφέρεις τις δικές σου γνώσεις και πεποιθήσεις θα έχει πολύ φτωχά αποτελέσματα.Οι γνήσιοι πιστοί λοιπόν όπως λες , θα πρέπει να είναι εκεί όταν το άτομο που θέλει να πλησιάσει με καχύποπτα και δειλά βήματα στην εκκλησία και τότε μόνο να τον καθοδηγήσουν και να τον προχωρήσουν στον καινούργιο δρόμο. Και αυτό γιατί πρέπει να πειστεί ο ίδιος για την αλήθεια που ψάχνει μέσα από δικά του βιώματα. Στην περίπτωση όμως του μασκοφόρου ανόητου πιστεύει εσφαλμένα σε κάποια ανύπαρκτη απειλή που του βομβάρδισαν το μυαλό μέσω τηλεόρασης και θεωρεί ότι έτσι πράττει το σωστό. Οπότε αν του πεις ότι η αλήθεια είναι διαφορετική και του εξηγήσεις έμπρακτα και με αποδείξεις ότι σφάλλει τότε εύκολα μπορείς να του διαλύσεις το αφήγημα. Υπάρχουν μελέτες, ατράνταχτα στοιχεία, και αποδείξεις γιαυτό. Και για να επανέρθω στην ερώτηση σου στο τέλος, ναι , πιστεύω ότι η τακτική να αφήσεις τον άλλον να σε βρει απο μόνος του είναι καλύτερη απο την τακτική του να προσπαθείς να του αλλάξεις την κοσμοθεωρία καθρεφτίζοντας μόνο τα δικά σου βιώματα χωρίς να είσαι σε θέση να του απαντήσεις στην αφελή του ερώτηση αν αυτά που του λες μπορούν να αποδειχθούν. Συγνώμη αν έγινα κουραστικός, αλλά είναι θέματα που χρειάζονται ώρες γραψίματος και πιθανότατα να μην είμαι και ο κατάλληλος για να εμβαθύνω σε πεδία που δεν μπορώ να μιλάω με σιγουριά. Παρόλα αυτά το απολαμβάνω καθώς βλέπω ότι έχεις όρεξη για συζήτηση..
Είμαι ένα σκεπτόμενο άτομο που έχει βγάλει το σανό απο την διατροφή του... :thumb:
Άβαταρ μέλους
Tasoula1
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: Πέμ 20 Μάιος 2021, 22:43
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 10 φορές
Έλαβε Likes: 11 φορές

Re: Οδηγίες προς «ναυτιλλομένους» αφυπνηστές

Δημοσίευση από Tasoula1 » Σάβ 31 Δεκ 2022, 22:42

dim έγραψε:
Σάβ 31 Δεκ 2022, 20:11
Tasoula1 έγραψε:
Σάβ 31 Δεκ 2022, 19:28
Μια στιγμή, λες αν μπορεί να αποδειχθεί μια γνώση, εγω θα σου πω το εξής απλό που σχετιζεται με την πίστη μου αλλά και την σχολή που τελείωσα, την θεολογία, πιστεύω δηλ ότι όχι μόνο υπάρχει ο Θεός, αλλά ενεργεί, δρα και επεμβαίνει στην ζωή μας ιδίως όταν υπάρχει ένα πρόβλημα ή μία αδυναμία και μάλιστα τα επιλύνει αυτά κάνοντας θαύματα. Αυτό όμως που για μένα αποτελεί πραγματικό γεγονός, για έναν άλλον άνθρωπο είναι μια απλή και φευγατη φαντασία, διότι όπως λες είναι κάτι που δεν αποδεικνύεται. Έχω κάνει μάλιστα για ένα φεγγάρι κατηχητικό σε παιδιά και από την εμπειρία μου έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι αν δεν αποκαλυφθεί ο Θεός σε μια ψυχή είτε με μυστικό τρόπο, είτε με πιο φανερό, όσο και να χτυπιέμαι να το πω έτσι θεολογωντας, δεν καταφέρνω τίποτα! Οπότε; Δώρον αδωρον...

Συνεπώς, σύμφωνα με το δικό σου σκεπτικό, όλοι οι γνήσιοι πιστοί που έχουν δει τον Θεό στην ζωή τους δεν θα πρέπει να μεταδίδουν αυτήν την γνώση, επειδή δεν μπορούν να το αποδείξουν! Είναι σίγουρα καλή αυτή η τακτική;...

Τώρα Τασούλα αρχίζεις να μπαίνεις σε πιο βαθιά νερά που θα πρέπει να αλλάξουμε την στόχευση του νήματος και να μιλήσουμε πιο ειδικά.. Παρολα αυτά, αν και δεν έχω κάποια εξειδίκευση στα θεολογικά και ούτε έχω κάποια γνώση όπως εσύ ,οι απαντήσεις που θέτεις ίσως να μην δύναμαι να τις έχω. Οτι γράφω είναι καθαρά απόσταγμα δικής μου θέασης των πραγμάτων και αλίμονο αν ισχυριστώ ότι γνωρίζω την τύφλα μου.. Μιλώ βάσει του δικού μου ενστίκτου. Είναι άλλο όμως το παράδειγμα που έδωσα για τον μασκοφόρο και άλλο η σύγκριση με τον άθρησκο που προσπαθείς να προσηλυτίσεις (με την καλή εννοια) στον θεό που πιστεύεις. Αν θες την άποψη μου και μπορεί να φανεί άχαρη, αλλά ναι, θεωρώ ότι πρέπει να αφήσεις τον ίδιο ενδιαφερόμενο να έρθει σε σένα απο μόνος του που σημαίνει ότι ό ίδιος θα ξεκινήσει να βρει τις αλήθειες του πλησιάζοντας την εκκλησία ας πούμε.. Το να του μεταφέρεις τις δικές σου γνώσεις και πεποιθήσεις θα έχει πολύ φτωχά αποτελέσματα.Οι γνήσιοι πιστοί λοιπόν όπως λες , θα πρέπει να είναι εκεί όταν το άτομο που θέλει να πλησιάσει με καχύποπτα και δειλά βήματα στην εκκλησία και τότε μόνο να τον καθοδηγήσουν και να τον προχωρήσουν στον καινούργιο δρόμο. Και αυτό γιατί πρέπει να πειστεί ο ίδιος για την αλήθεια που ψάχνει μέσα από δικά του βιώματα. Στην περίπτωση όμως του μασκοφόρου ανόητου πιστεύει εσφαλμένα σε κάποια ανύπαρκτη απειλή που του βομβάρδισαν το μυαλό μέσω τηλεόρασης και θεωρεί ότι έτσι πράττει το σωστό. Οπότε αν του πεις ότι η αλήθεια είναι διαφορετική και του εξηγήσεις έμπρακτα και με αποδείξεις ότι σφάλλει τότε εύκολα μπορείς να του διαλύσεις το αφήγημα. Υπάρχουν μελέτες, ατράνταχτα στοιχεία, και αποδείξεις γιαυτό. Και για να επανέρθω στην ερώτηση σου στο τέλος, ναι , πιστεύω ότι η τακτική να αφήσεις τον άλλον να σε βρει απο μόνος του είναι καλύτερη απο την τακτική του να προσπαθείς να του αλλάξεις την κοσμοθεωρία καθρεφτίζοντας μόνο τα δικά σου βιώματα χωρίς να είσαι σε θέση να του απαντήσεις στην αφελή του ερώτηση αν αυτά που του λες μπορούν να αποδειχθούν. Συγνώμη αν έγινα κουραστικός, αλλά είναι θέματα που χρειάζονται ώρες γραψίματος και πιθανότατα να μην είμαι και ο κατάλληλος για να εμβαθύνω σε πεδία που δεν μπορώ να μιλάω με σιγουριά. Παρόλα αυτά το απολαμβάνω καθώς βλέπω ότι έχεις όρεξη για συζήτηση..
Θα στο προχωρήσω λίγο ακόμα μόνο, όχι παραπάνω, το υπόσχομαι. Ο Λιακόπουλος λεει ότι υπηρξαν εποχές πάνω στην γη όπου κανείς άνθρωπος δεν γνώριζε και δεν θυμόταν την ύπαρξη του Τριαδικου Θεού οπότε δεν μπορούσε και να σωθεί έτσι. Στο ίδιο σημείο προσπαθούν και σήμερα να μας φέρουν οι σκοτεινές δυνάμεις ώστε να μην δώσουμε δικαίωμα στον Θεό να ενεργήσει βοηθώντας μας και ξαναφερνοντας μας στο φως. Σκέψου να υπάρχουν δηλ οικογένειες ή δάσκαλοι που ποτέ δεν θα μιλάνε στα παιδιά για τον θεό, τι γενιές θα μεγαλώνουν τότε. Οι κοινωνίες σιγά σιγά θα οδηγηθούν σε τέλειο χάος! Και αυτό θα συμβεί πάρα την γνώση που λένε ότι ισχύει, ότι δηλ ο Θεός σε όλες τις ψυχές ανεξαιρέτως έχει σπείρει μέσα τους την αναζήτηση του θείου. Σε ξαναρωτάω λοιπόν, είσαι βέβαιος ότι πρέπει να σιωπουμε για τα θεολογικά ζητήματα;
Άβαταρ μέλους
dim
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 1098
Εγγραφή: Σάβ 28 Αύγ 2021, 12:52
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Eindhoven / Nederland
Έδωσε Likes: 160 φορές
Έλαβε Likes: 207 φορές

Re: Οδηγίες προς «ναυτιλλομένους» αφυπνηστές

Δημοσίευση από dim » Κυρ 01 Ιαν 2023, 00:23

Ειμαι της άποψης ότι ότι πρέπει να κρατηθεί η σημαία της Ορθοδοξίας με κάθε τρόπο ψηλά ειδικά τώρα σε αυτούς τους περίεργους καιρούς. Πρέπει όμως παράλληλα να δεχτούμε το γεγονός ότι η σατανίλα και το σκοτάδι έχει εισχωρήσει βαθιά στο σώμα της εκκλησίας από απλούς παπάδες μέχρι και στην ανώτατη βαθμίδα του κλήρου. Πρέπει λοιπόν η ίδια η εκκλησία να κάνει την δική της αυτοκάθαρση, να πατήσει γερά στα πόδια της πετώντας κάποιους ιερώνυμους κλπ απο τους κόλπους της και όταν αποκαταστήσει την σατανίλα και την βρωμιά, την ιδιοτέλεια και το προσωπικό συμφέρον του κάθε νεοταξίτη ιερέα εκεί μέσα, και μετά να δεχτεί τους πιστούς της και να τους δείξει τον δρόμο. Οσο υπάρχουν εκκλησίες που υποχρεώνουν τους πιστους να εμβολιαστούν και να εκκλησιάζονται με την μάσκα στα μούτρα, που γιορτάζουν την Ανάσταση του Ιησού στις 9 το απόγευμα και όσο απαγορεύουν τον αγιασμό των υδάτων υπακούοντας στα κελεύσματα της κυβέρνησης, για μένα έχουν την αποκλειστική ευθύνη για ένα πολύ μεγάλο ποσοστό των πιστών που γύρισαν την πλάτη τους στην εκκλησία. Θέλω να πω, δεν μπορείς να λες στον περαστικό (στον πιστό) έλα μέσα στον φούρνο (στην εκκλησία) να δοκιμάσεις το νόστιμο ψωμί που φτιάχνω (λόγος του θεού) και το ψωμί να το προσφέρεις σε σκουριασμένη λαμαρίνα..(ιερατείο)
Πέρα απο αυτά, εύχομαι χρόνια πολλά καλή χρονιά να έχουμε , άλλαξε ήδη ο χρόνος !! Καλή λευτεριά !! Πάντα με υγεία!!
Είμαι ένα σκεπτόμενο άτομο που έχει βγάλει το σανό απο την διατροφή του... :thumb:
Άβαταρ μέλους
Tasoula1
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: Πέμ 20 Μάιος 2021, 22:43
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 10 φορές
Έλαβε Likes: 11 φορές

Re: Οδηγίες προς «ναυτιλλομένους» αφυπνηστές

Δημοσίευση από Tasoula1 » Κυρ 01 Ιαν 2023, 00:34

Καλή χρονιά dim, καλή χρονιά σε όλους, καλή λευτεριά που λες και συ, ο, τι καλύτερο για όλο τον κόσμο! Έγραψα ευχή και στο τσατακι :rose:
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Οδηγίες προς «ναυτιλλομένους» αφυπνηστές

Δημοσίευση από doctormarkon » Κυρ 01 Ιαν 2023, 08:24

Χρόνια πολλά και σε σένα και σε όλους.
Μελαγχολική Πρωτοχρονιά για όλους μας αφού μια τέτοια μέρα γιόρταζε η Βασούλα και πρωί πρωί την έπαιρνα τηλεφωνο για τα χρόνια πολλά και μετά τα λέγαμε και από εδώ.

Για το άλλο που λέγαμε επί του θέματος. Οι γνώσεις πρέπει να διαδίδονται και να ανταλλάσσονται.
Γι αυτό λέγεται και χώρος αναζήτησης δεδομένου ότι δεν υπάρχει απόλυτη αλήθεια που να αποδεικνύεται.
Ότι και αν έχεις σπουδάσει πάντα αναζητείς και αμφισβητείς την επίσημη άποψη ή αν όχι κάνεις ερωτήματα.
Η γνώση δεν κυκλοφορεί μόνο στα σχολεία ούτε σταματάει στα 18.

Τα θεολογικά πνευματικά ζητήματα πρέπει να συζητιούνται επίσης.
Γιατί η αμφισβήτηση σε όλα αυτά δεν είναι σχετικά με τον πνευματικό κόσμο και το θεό ή την ορθοδοξία.
Για μένα και τους περισσότερους που αμφισβητούν.
Αλλά ως προς το δογματισμό και το life style του χριστιανού.
Και είναι αυτό που απομάκρυνε νέους ανθρώπους η και μεγαλύτερους από τη θρησκεία και την εκκλησία.

Το είδαμε και με την πλανδημία.
Θα περίμενα η εκκλησία να σταθεί ενάντια σε όλα τα μέτρα.
Επειδή οι πρώτοι που χτυπήθηκαν ήταν οι χριστιανοί που αρχικά δεν είχαν φόβο να μεταλάβουν και αγνοούσαν τους ψεύτικους κινδύνους.
Στο κάτω κάτω πάντα μεταλάμβαναν και ποτέ δεν σκέφτηκαν ότι αυτός που μεταλαμβάνει πριν θα μπορούσε να έχει οποιαδήποτε αρρώστια και ότι θα κολλούσαν. Κάποιοι παπάδες ισχυρίζονταν ότι λειτουργούσαν στη Σπιναλόγκα τους λεπρούς και ποτέ δεν τους πέρασε από το μυαλό ότι θα κολλούσαν από τους λεπρούς.
Τώρα παπάδες και πιστοί ευθυγραμμίστηκαν πλήρως με την κεντρική εξουσία αλλά και με τους αριστερούς ΚΚΕδες που αρχικά τους κατηγόρησαν για ανεύθυνους εξ αιτίας της μετάληψης. Η αρρώστια και τα μέτρα ήταν πέρα για πέρα υλιστικά και καμία σχέση με τον πνευματικό κόσμο.
Όμως ξέρουμε καλά ότι στην αρρώστια παρεμβαίνει και ο πνευματικός κόσμος και η ψυχολογία για την θετική εξέλιξη και θεραπεία ή για ραγδαία επιδείνωση που οδηγεί σε θάνατο. Εσύ τα ξέρεις καλύτερα. Εγώ ξέρω απλά ότι παίζει ρόλο και έχω παραδείγματα γύρω μου αλλά δεν ξέρω σε ποιο βαθμό.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Οδηγίες προς «ναυτιλλομένους» αφυπνηστές

Δημοσίευση από doctormarkon » Κυρ 01 Ιαν 2023, 08:48

Η συζήτηση και ο διάλογος είναι πηγή γνώσης.
Πιο σημαντική από το σχολείο γιατί διαρκεί για πάντα και δεν σταματάει στα 18.

Αυτό έχασε τη βασική προϋπόθεση.
Είναι να μπορείς να δεχτείς την αντίθετη άποψη ή μια άποψη διαφορετική που ξεκινάει από άλλη αφετηρία και ίσως να καταλήγει στο ίδιο σημείο. Αυτό είναι ένα κομμάτι από το παζλ της αλήθειας.
Παράδειγμα Εσύ είσαι θεολόγος και εγώ έχω Οικονομικό πτυχία αλλά και Κοινωνιολογία (διδακτορικό)
Σίγουρα θα ακούσω αυτά που έχεις να πεις και δεν τα γνωρίζω.
Άκουσα κάποτε και ένα μοναχό τον πατέρα Ευσέβιο Κηπουρίων στην Κεφαλονιά που ήταν φωτισμένος και μάλιστα το όνομά του συνδέεται με πολλά φαινόμενα ανεξήγητα (έπεσε από μεγάλο ύψος και δεν έπαθε τίποτα, ήταν κοντός λεπτός αλλά έχτισε με τα χέρια του μεγάλο μέρος του μοναστηριού, εξαφανιζόταν τα βράδια και γινόταν αόρατος κλπ).

Όμως το life style του Χριστιανού μου έχει κάνει μεγάλη εντύπωση και μάλιστα άσχημη και καμία σχέση δεν έχει με τα λόγια φωτισμένων γεροντάδων για τον πνευματικό κόσμο,

Και δεν εννοώ το ντύσιμο ή γενικά την εξωτερική εμφάνιση αλλά τον τρόπο σκέψης.
Η υπερβολική ταπεινότητα. Να μην κρίνεις να μην έχεις καθόλου άποψη για τίποτα.
Άλλο ταπείνωση μπροστά στο θεό και άλλο ταπείνωση απέναντι στην εξουσία, απέναντι στους άλλους και να επιτρέπεις να σε εκμεταλλεύονται και να σε πατάνε.

Και ήταν αυτό που οδήγησε τους καλούς πιστούς χριστιανούς να κάνουν το ....μπόλι.
Όμως ήταν και αυτό που έκανε την ορθοδοξία να χάσει το νόημα της.
Σε τι ωφελεί η απόλυτη υπακοή?

Δεν ξέρω αν είναι Το χάραγμα ή χάραγμα ή τι ΘΑ είναι το χάραγμα όταν αυτό έρθει όπως λέει η αποκάλυψη και θα αντισταθούν οι λίγοι πιστοί.

Επειδή η θεολογία δεν είναι αντικείμενο μου θα το προσεγγίσω αλλιώς.
Έστω ότι είναι ένα ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ πείραμα με βάση το χάραγμα της αποκάλυψης.
Μία προσομοίωση από τους επικυρίαρχους για να δοκιμάσουν την πίστη.
Πόσοι θα υποκύψουν.
Πόσοι ακούνε το ιερατείο και πόσοι μελετούν προσεύχονται και έχουν ακλόνητη πίστη καμιά φορά αντίθετη από τις εντολές του ιερατείου?

Το ίδιο πιστεύω ότι έκαναν με την αριστερά αναρχικούς και ΚΚΕδες που σε άλλες εποχές θα είχαν ξεσηκωθεί.
Που πήραν γραμμή και υπηρέτησαν με πάθος το κατεστημένο.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
Tasoula1
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: Πέμ 20 Μάιος 2021, 22:43
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 10 φορές
Έλαβε Likes: 11 φορές

Re: Οδηγίες προς «ναυτιλλομένους» αφυπνηστές

Δημοσίευση από Tasoula1 » Κυρ 01 Ιαν 2023, 11:26

doctormarkon έγραψε:
Κυρ 01 Ιαν 2023, 08:24
Χρόνια πολλά και σε σένα και σε όλους.
Μελαγχολική Πρωτοχρονιά για όλους μας αφού μια τέτοια μέρα γιόρταζε η Βασούλα και πρωί πρωί την έπαιρνα τηλεφωνο για τα χρόνια πολλά και μετά τα λέγαμε και από εδώ.

Για το άλλο που λέγαμε επί του θέματος. Οι γνώσεις πρέπει να διαδίδονται και να ανταλλάσσονται.
Γι αυτό λέγεται και χώρος αναζήτησης δεδομένου ότι δεν υπάρχει απόλυτη αλήθεια που να αποδεικνύεται.
Ότι και αν έχεις σπουδάσει πάντα αναζητείς και αμφισβητείς την επίσημη άποψη ή αν όχι κάνεις ερωτήματα.
Η γνώση δεν κυκλοφορεί μόνο στα σχολεία ούτε σταματάει στα 18.

Τα θεολογικά πνευματικά ζητήματα πρέπει να συζητιούνται επίσης.
Γιατί η αμφισβήτηση σε όλα αυτά δεν είναι σχετικά με τον πνευματικό κόσμο και το θεό ή την ορθοδοξία.
Για μένα και τους περισσότερους που αμφισβητούν.
Αλλά ως προς το δογματισμό και το life style του χριστιανού.
Και είναι αυτό που απομάκρυνε νέους ανθρώπους η και μεγαλύτερους από τη θρησκεία και την εκκλησία.

Το είδαμε και με την πλανδημία.
Θα περίμενα η εκκλησία να σταθεί ενάντια σε όλα τα μέτρα.
Επειδή οι πρώτοι που χτυπήθηκαν ήταν οι χριστιανοί που αρχικά δεν είχαν φόβο να μεταλάβουν και αγνοούσαν τους ψεύτικους κινδύνους.
Στο κάτω κάτω πάντα μεταλάμβαναν και ποτέ δεν σκέφτηκαν ότι αυτός που μεταλαμβάνει πριν θα μπορούσε να έχει οποιαδήποτε αρρώστια και ότι θα κολλούσαν. Κάποιοι παπάδες ισχυρίζονταν ότι λειτουργούσαν στη Σπιναλόγκα τους λεπρούς και ποτέ δεν τους πέρασε από το μυαλό ότι θα κολλούσαν από τους λεπρούς.
Τώρα παπάδες και πιστοί ευθυγραμμίστηκαν πλήρως με την κεντρική εξουσία αλλά και με τους αριστερούς ΚΚΕδες που αρχικά τους κατηγόρησαν για ανεύθυνους εξ αιτίας της μετάληψης. Η αρρώστια και τα μέτρα ήταν πέρα για πέρα υλιστικά και καμία σχέση με τον πνευματικό κόσμο.
Όμως ξέρουμε καλά ότι στην αρρώστια παρεμβαίνει και ο πνευματικός κόσμος και η ψυχολογία για την θετική εξέλιξη και θεραπεία ή για ραγδαία επιδείνωση που οδηγεί σε θάνατο. Εσύ τα ξέρεις καλύτερα. Εγώ ξέρω απλά ότι παίζει ρόλο και έχω παραδείγματα γύρω μου αλλά δεν ξέρω σε ποιο βαθμό.
Να εισαι καλα, πιστευω οτι το καλυτερο μνημοσυνο για την ψυχης της Βασουλας ειναι το φορουμ αυτο εδω που δημιουργησε και προσφερει ποιοτητα οπως το βλεπω σε καιρους που την ποιοτητα πρεπει να την ψαξει κανεις με κοπο πολυ.

Ξερεις κατι doctormarkon; Αν εχει μεσα του κανεις το μικροβιο της αμφισβητησης, τοτε δεν αφηνει κανενα πεδιο ή προσωπο ανεπαφο! Προσωπικα, διαβαζοντας και ακουγοντας τον Δημοσθενη, αμφισβητησα ακομα και τον ιδιο τον Θεο! Αν διαβασεις ενα νημα που ανοιξα σχετικο με τον Μη Οντα, εκει θα καταλαβεις οτι ΚΑΤΙ συνεβη στην ουσια του Θεου και οχι στην ενεργεια Του και αλλαξε αρδην ο κοσμος ολος και απο αυτο που λεγοταν Θεος διατηρηθηκε ΜΟΝΟ η τριαδα των τριων προσωπων ετσι οπως την γνωριζουμε εδω και εικοσι αιωνες, δηλαδη ο Θεος-Πατερας, ο Υιος και το αγιο Πνευμα. Το αλλο Του κομματι αποσχιστηκε! Θυμαμαι οτι οταν διαβασα την συγκεκριμενη γνωση, κοντοσταθηκα για λιγα δευτερολεπτα στην σελιδα του βιβλιου και φοβηθηκα οτι το επομενο δευτερολεπτο θα μπορουσε να σβησει ο κοσμος ολος, γιατι ποιος μου λεει οτι και το θεικο κομματι που απεμεινε δεν θα παθαινε και αυτο μια ζημια και θα μας παρεσερνε ετσι ολους σε μια κατασταση ανυπαρξιας! Ειναι πολλες οι σκεψεις που μπορουμε να κανουμε επαυτου, αλλα καλυτερα να τα πουμε στο σχετικο νημα.

Θελω να πω οτι η γνησια αμφισβητηση που λες και παραδεχεσαι και μπραβο σου, προυποθετει καταρχας μεγαλη δυναμη κριτικης σκεψης, αλλα και θαρρος οσον αφορα το τι θα αφορα. Αυτο που θαυμαζω καμια φορα στον Δημοσθενη ειναι οτι παρα την γνωση που εχει για κατι που οπως φαινεται αποτελει αν θες "αδυναμια" του Θεου, παρολα αυτα εξακολουθει να τον πιστευει και φυσικα να αντλει απο Εκεινον δυναμη! Και αυτο ειναι ενα ζητημα που θελει πολλη συζητηση...

Οποτε, δεν θελει μονο το δογμα οπως λες και το life style του καθε χριστιανου αμφισβητηση, αλλα ακομα και ο ιδιος ο Θεος εδω που φτασαμε, σε τετοια υπαρξιακη κατασταση!!!

Οσον αφορα τωρα την αντιμετωπιση της πανδημιας απο την πλευρα της εκκλησιας, ηταν απλα στο συνολο της μια οικτρη αποτυχια! Και φανηκε οτι οι κληρικοι και οι μοναχοι στα εσχατα θα καταντησουν οι χειροτεροι ολων και η πιστη στο πληρωμα της εκκλησιας θα λιγοστεψει και θα αποδυναμωθει. Λιγοι και καλοι θα μεινουν μονο να κρατανε τα σκηπτρα της χριστιανικης πιστης ψηλα. Αντι να κανανε λιτανειες ή να προτρεπανε τον κοσμο να ΜΗΝ ΦΟΒΑΤΑΙ, μιας και το θαρρος ειναι βασικο χαρακτηριστικο ενος πιστου ανθρωπου, οπως λες υποταχτηκαν στις οδηγιες και εντολες της αντιχριστης εξουσιας. Αλιμονο...

Προσωπικα, αγνοησα τον φοβο που θελησαν να διασπειρουν και κοινωνουσα οσο μπορουσα πιο τακτικα, χωρις να ειμαι και καμια σπουδαια στο θαρρος, μιας και θεωρησα οτι σε τετοιες ακραιες καταστασεις χρειαζομαστε την πιστη και εχουμε αναγκη να ελκυσουμε το ελεος και την βοηθεια του Θεου...
Άβαταρ μέλους
Tasoula1
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: Πέμ 20 Μάιος 2021, 22:43
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 10 φορές
Έλαβε Likes: 11 φορές

Re: Οδηγίες προς «ναυτιλλομένους» αφυπνηστές

Δημοσίευση από Tasoula1 » Κυρ 01 Ιαν 2023, 11:41

doctormarkon έγραψε:
Κυρ 01 Ιαν 2023, 08:48
Η συζήτηση και ο διάλογος είναι πηγή γνώσης.
Πιο σημαντική από το σχολείο γιατί διαρκεί για πάντα και δεν σταματάει στα 18.

Αυτό έχασε τη βασική προϋπόθεση.
Είναι να μπορείς να δεχτείς την αντίθετη άποψη ή μια άποψη διαφορετική που ξεκινάει από άλλη αφετηρία και ίσως να καταλήγει στο ίδιο σημείο. Αυτό είναι ένα κομμάτι από το παζλ της αλήθειας.
Παράδειγμα Εσύ είσαι θεολόγος και εγώ έχω Οικονομικό πτυχία αλλά και Κοινωνιολογία (διδακτορικό)
Σίγουρα θα ακούσω αυτά που έχεις να πεις και δεν τα γνωρίζω.
Άκουσα κάποτε και ένα μοναχό τον πατέρα Ευσέβιο Κηπουρίων στην Κεφαλονιά που ήταν φωτισμένος και μάλιστα το όνομά του συνδέεται με πολλά φαινόμενα ανεξήγητα (έπεσε από μεγάλο ύψος και δεν έπαθε τίποτα, ήταν κοντός λεπτός αλλά έχτισε με τα χέρια του μεγάλο μέρος του μοναστηριού, εξαφανιζόταν τα βράδια και γινόταν αόρατος κλπ).

Όμως το life style του Χριστιανού μου έχει κάνει μεγάλη εντύπωση και μάλιστα άσχημη και καμία σχέση δεν έχει με τα λόγια φωτισμένων γεροντάδων για τον πνευματικό κόσμο,

Και δεν εννοώ το ντύσιμο ή γενικά την εξωτερική εμφάνιση αλλά τον τρόπο σκέψης.
Η υπερβολική ταπεινότητα. Να μην κρίνεις να μην έχεις καθόλου άποψη για τίποτα.
Άλλο ταπείνωση μπροστά στο θεό και άλλο ταπείνωση απέναντι στην εξουσία, απέναντι στους άλλους και να επιτρέπεις να σε εκμεταλλεύονται και να σε πατάνε.

Και ήταν αυτό που οδήγησε τους καλούς πιστούς χριστιανούς να κάνουν το ....μπόλι.
Όμως ήταν και αυτό που έκανε την ορθοδοξία να χάσει το νόημα της.
Σε τι ωφελεί η απόλυτη υπακοή?

Δεν ξέρω αν είναι Το χάραγμα ή χάραγμα ή τι ΘΑ είναι το χάραγμα όταν αυτό έρθει όπως λέει η αποκάλυψη και θα αντισταθούν οι λίγοι πιστοί.

Επειδή η θεολογία δεν είναι αντικείμενο μου θα το προσεγγίσω αλλιώς.
Έστω ότι είναι ένα ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ πείραμα με βάση το χάραγμα της αποκάλυψης.
Μία προσομοίωση από τους επικυρίαρχους για να δοκιμάσουν την πίστη.
Πόσοι θα υποκύψουν.
Πόσοι ακούνε το ιερατείο και πόσοι μελετούν προσεύχονται και έχουν ακλόνητη πίστη καμιά φορά αντίθετη από τις εντολές του ιερατείου?

Το ίδιο πιστεύω ότι έκαναν με την αριστερά αναρχικούς και ΚΚΕδες που σε άλλες εποχές θα είχαν ξεσηκωθεί.
Που πήραν γραμμή και υπηρέτησαν με πάθος το κατεστημένο.
Αυτο που ονομαζεις "υπερβολικη ταπεινοτητα" λεγεται καλυτερα ΥΠΟΤΑΓΗ. Και ειναι κατι διαφορετικο απο την ΥΠΑΚΟΗ. Αλλο πραγμα ειναι να υποτασσομαι σαν αλογο ζωο στις ορεξεις των παραλογων και διαφθαρμενων συνανθρωπων μου ή των πολιτικων και ακομα και στις ΠΛΑΝΕΣ περι Θεου και αλλο πραγμα ειναι να υπακουω ΠΡΩΤΙΣΤΩΣ στην λογικη δυναμη της ψυχης μου που ξερω οτι ΦΩΤΙΖΕΤΑΙ απο τον Θεο και με μεταμορφωνει ετσι σε ενα καλοσυνατο, δικαιο, εντιμο και γεματο αγαπη ον-ανθρωπο που εχει πλεον το θαρρος να ΑΝΤΙΣΤΑΘΕΙ στον παραλογισμο, την πλανη, την κακια, την πονηρια και το μισος απο οπου και αν προερχεται.

Και ναι, εχεις δικαιο, ΔΕΝ υπαρχουν πολλοι ανθρωποι και ιδιως πιστοι που εχουν την ικανοτητα να ΚΡΙΝΟΥΝ και να αμφισβητουν και να τα περνουν γενικα ολα απο το κοσκινο της κριτικης σκεψης και της φωτισμενης συνειδησης και γι αυτο φτασαμε εδω που φτασαμε. Σιγουρα συντελεσε και το γεγονος οτι μας δοθηκε μια ξεπεσμενη παιδεια που επνιγε την κριση και την σκεψη και σιγουρα φταινε και καποιοι πνευματικοι-εξομολογοι που δεν ηταν ικανοι να αντιληφθουν το γεγονος οτι η συγχρονη γενια εξελιχτηκε περισσοτερο απο τις παλιες στην κριτικη ικανοτητα και σκεψη και δεν της αρκουσε να της πεις μονο ενα "κανε μια προσευχη" και υπακουσε τυφλα, γιατι χρειαζοταν πολυ ανεπτυγμενο ΛΟΓΟ...

Και εδω καμια φορα απορω με τον Θεο, ΠΩΣ επετρεψε να οδηγειται μια ψυχη προς την σωτηρια της απο αμορφωτους πολλες φορες και ανικανους στην κριτικη σκεψη πνευματικους. Αλλα και αυτο ειναι ενα αλλο θεμα για συζητηση.
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Οδηγίες προς «ναυτιλλομένους» αφυπνηστές

Δημοσίευση από doctormarkon » Κυρ 01 Ιαν 2023, 15:12

Ελπίζω να μπορείς να το δεις
https://www.facebook.com/aparsispublica ... 704797313/
Διαφορετικά θα το κάνω copy paste
Ένα διήγημα σε διαγωνισμό των εκδόσεων Απαρσις

Βρέθηκα κοντά σε καυγάδες μεταξύ υλιστών και θρησκευόμενων.
Για τη θεία κοινωνία.
Μια κυρία που δουλεύαμε στο ίδιο γραφείο είπε ότι θα μεταλάβει.
Μία γρουσούζα της χύμηξε και την έβρισε άσχημα.
Η κυρία άρχισε να κλαίει.
Πήρα το μέρος της.
Κάναμε μια συζήτηση και μου είπε να μην κρίνω τους άλλους που της χύμηξαν γιατί δεν είναι σωστό.

Είδα και άλλα όμοια το Μάρτη του 2020
Έτσι εμπνεύστηκα και έγραψα αυτό το διήγημα
ΕΛΛΑΣ ΕΛΛΗΝΩΝ ΑΣΘΕΝΩΝ 21η Απριλίου 2020

Ένας αριστερούλης καρφώνει τον παπά της ενορίας επειδή βάζει μέσα κρυφά δύο γυναίκες να μεταλάβουν.
Μετά πάει στην κουζίνα και βλέπει το πουλί της Χούντας να του τρώει τα παϊδάκια που είχε αφήσει να ξεπαγώσουν.

Αυτή η κεντρική ιδέα της ιστορίας.

Πριν πάρει θέση επίσημα η εκκλησία σε αυτό το αίσχος
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
dim
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 1098
Εγγραφή: Σάβ 28 Αύγ 2021, 12:52
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Eindhoven / Nederland
Έδωσε Likes: 160 φορές
Έλαβε Likes: 207 φορές

Re: Οδηγίες προς «ναυτιλλομένους» αφυπνηστές

Δημοσίευση από dim » Κυρ 01 Ιαν 2023, 17:10

Κατόπιν όλης της τρέλας επι κορωνοεποχής, και συλλογιζόμενος την γενική απόληξη της όλης κατάστασης επι της εμβολιο-υστερίας και των υγειονομικών μέτρων κλπ η τελική μου σκέψη είναι ότι πλέον, μετά από δυόμισι χρόνια απο την έναρξη του χοντρότερου ψέμματος στην νεότερη ιστορία, πως δεν χρειάζεται να προσπαθείς πια να πείσεις κανέναν για το αν έλαβε τις σωστές αποφάσεις. Είναι ανώφελο γιατί πια τα πράγματα πήραν τον δρόμο τους, ανούσιο γιατί όσο και να θες εσύ δεν θέλουν αυτοί που πήραν αντίθετες αποφάσεις με αυτά που αποφάσισες εσύ, και ψυχοφθόρο γιατί όταν τα λόγια σου βρίσκουν τοίχο αυτό σε κουράζει και σε φθείρει, αλλά φθείρει και τους άλλους που δεν θέλουν να ακούν για τέτοια.. Τώρα, γιατί δεν θέλουν να ακούν για τέτοια είναι κάτι που οι ίδιοι γνωρίζουν αλλά ειναι εύκολο να το καταλάβουν και οι άλλοι που έχουν άλλη άποψη. Δεν είναι ώρα για να πείσεις κανέναν πια.. Δεν ήταν μικρά παιδιά για να παίρνουν απο συμβουλές, ήταν ενήλικοι άνθρωποι που ανταποκρίθηκαν σωστά ή λάθος (θα το δείξει ο χρόνος) στα δικά τους εσωτερικά κελεύσματα.. Τώρα που κατακάθεται η σκόνη όλης αυτής της πλάνης, μπορώ να δω καθαρά πως αυτό που κάποια σατανικά μυαλά σχεδίασαν υλοποιήθηκε μια χαρά. Το επιχείρημα στέφθηκε με απόλυτη επιτυχία συν το έξτρα μπόνους του διαχωρισμού της κοινωνίας σε μεν και δε. Σε αρνητές της φάρσας και σε μη αρνητές. Σε ψεκασμένους συνωμοσιολόγους και σε αψέκαστους εραστές της επιστήμης. Μιας επιστήμης που τίποτα δεν έχει να κάνει με την επιστήμη του παρελθόντος καθώς αυτός είναι και ο βασικός λόγος που οι επιστημονολάγνοι εξαπατήθηκαν γιατί πίστεψαν ότι είχαν να κάνουν με πραγματική επιστήμη και γιατρούς.. Οπότε έδειξαν τυφλή εμπιστοσύνη στο ιατρικό κατεστημένο αλλά δεν πήγε ποτέ το μυαλό τους ότι ήταν τόσο μπουκωμένο το ιατροφαρμακευτικό κατεστημένο από χρήμα που δεν περίμεναν ούτε και στα χειρότερα όνειρα τους ότι θα στρεφόταν εναντίον τους χωρίς την παραμικρή ενοχή.. Μπορεί ποτέ άλλοτε στο κοντινό παρελθόν η θνησιμότητα σε νέες ηλικίες να ήταν τόσο υψηλή όσο σήμερα, αλλά αυτό δεν αποτελεί ερωτηματικό και τροφή για σκέψη σε όλους αυτούς που πήγαν με το αφήγημα της επιστήμης. Δεν θέλουν ούτε να το ακούν και να το διαβάζουν, τους ενοχλεί. Το καταλαβαίνω απόλυτα.. Απο εδώ και στο εξής πρέπει ο καθένας να ακολουθήσει το μονοπάτι του όπως νομίζει ο ίδιος χωρίς την ιδέα της βοήθειας σε άλλους γιατί δεν έχει σημασία πια.. Απο εδω και πέρα θα πρέπει να πάρουμε στους ώμους μας την ευθύνη της απόφασης μας και να πορευτούμε και όπου μας βγάλει. Και οι μεν και οι δε.. :?
Είμαι ένα σκεπτόμενο άτομο που έχει βγάλει το σανό απο την διατροφή του... :thumb:
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Οδηγίες προς «ναυτιλλομένους» αφυπνηστές

Δημοσίευση από doctormarkon » Δευ 02 Ιαν 2023, 06:25

Ο πρόσφατος Κώδικας Μυστηρίων με τον Παντελή Γιαννουλάκη ήταν από τις καλύτερες εκπομπές.
Θαυμάζω τον Παντελή Γιαννουλάκη ο οποίος μαζί με το Θανάση Βέμπο είναι κατά την άποψή μου από τους καλύτερους ερευνητές στο χώρο.
Ο άλλος ....με την έπαρση που φουσκώνει σα γαλοπούλα έχει πάρει πολλά στοιχεία από τους παραπάνω και τα έχει αναπτύξει από την πλευρά του αλλά αυτό δεν είναι κακό και καλά κάνει.
Αυτό που δεν κάνει καλά είναι το ύφος σα να μιλάει σε καθυστερημένα παιδάκια για δεινά που έρχονται.

Ο Παντελής Γιαννουλάκης μίλησε για κάτι που ήδη έχω σκεφτεί και άπειρες φορές έχω μιλήσει και εδώ.
Μπορεί ο ΕΝΑΣ....εσείς ή εγώ ή όποιος άλλος να αποτρέψει γεγονόταν ή τα δεινά που λένε ότι τάχα θα έρθουν?
Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΝΑΙ.
Ο Γιαννουλάκης το εξηγεί καλύτερα από μένα. Βάζει και χιούμορ.
Το έκλεψα για ανάρτηση στο φ/β
Να αλλάξουμε τον κόσμο?
Ρωτήσαμε τον κόσμο αν θέλει να αλλάξει?

Θεωρεί ότι είναι φασιστικό να θέλεις να αλλάξεις τον κόσμο.
Αλλά μπορείς να αλλάξεις το περιβάλλον σου.

Είχα πει για τον "πλανήτη"
Αν νοιαστείς για τον πλανήτη θα το αναθέσεις σε κάποιο φορέα (ΝΤΠ) αυτοί ξέρουν χα χα χα
Αν όμως δράσεις για το κοντινό δάσος, την παραλία που είναι εκεί κοντά στο σπίτι σου μπορείς να κάνεις πολλά που ενδέχεται να έχουν αντίκτυπο και παγκοσμίως έμμεσα.

ΜΠΟΡΕΙΣ με τον τρόπο ζωής σου με λόγια πράξης συζητήσεις να αποτρέψεις πολλά ή να δημιουργήσεις διαδοχικά γεγονότα.
Ο δρόμος ο ξεσηκωμός η μεγάλη διαδήλωση η επανάσταση δεν μπορούν να γίνουν ξαφνικά.
Και αν γίνουν θα είναι καθοδηγούμενα.
Αν προετοιμαστεί όμως έδαφος θα συμβούν και θα είναι συνειδητά και δεν θα μπορέσουν να καπελωθούν.

Είναι και ο λόγος που μνας κυνηγάνε και μας φιμώνουν.
Ο λόγος που πέτσωσαν τα κανάλια και ο λόγος που μας θεωρούν εχθρούς

Όταν πιάνουν στη στομάρα τους τον Τραμπ και τον Πούτιν αφήνουν εμάς της γης τους ψεκασμένους.
Αν δεν πιάσουν τον Τραμπ και τον Πούτιν μιλούν με λύσσα για ανεμβολίαστους...Ρωσσόφιλους χα χα χα
Μήπως μας θεωρούν ισότιμους σε δύναμη με τον Τραμπ ή τον Πούτιν.????????

Ας προσέξουμε τι έλεγε ο Γκράμσι για τους διανοούμενους Inteligencia.
Πολλοί κοινωνιολόγοι κάνουν λόγο για διανοούμενους.
Είναι οι οργανικοί και οι "εξόριστοι"
Εμείς είμαστε οι εξόριστοι....Εκτός συστήματος ή απέναντι.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
dim
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 1098
Εγγραφή: Σάβ 28 Αύγ 2021, 12:52
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Eindhoven / Nederland
Έδωσε Likes: 160 φορές
Έλαβε Likes: 207 φορές

Re: Οδηγίες προς «ναυτιλλομένους» αφυπνηστές

Δημοσίευση από dim » Πέμ 05 Ιαν 2023, 13:11

Βέβαια, στην κατάντια που διανύουμε σήμερα πολλοί θέλησαν να κολήσουν αυτόκλητα τον όρο <<αφυπνηστής>> στον εαυτό τους και κάνοντας χρήση το εργαλείο της εκπομπής στο γιουτούμπι φτιάχνοντας κανάλι άρχισαν να δουλεύουν την διεπαφή τους με το κοινό. Βλέποντας οι ίδιοι οτι υπάρχει κίνηση του κοινού στο κανάλι τους μια εμπειρία που για πολλούς ήταν καινούργια άρχισαν να προσπαθούν να κρατηθούν σε αυτό που μόλις έφτιαξαν γιατί τους άρεσε.. Τους άρεσε να κάθονται στην καρέκλα και να απευθύνονται σε κόσμο που τους άκουγε. Κάποιοι, (οι σοβαρότεροι ) έχοντας επίγνωση του τι κάνουν και ποιός ήταν ο σκοπός τους εργάστηκαν για τον στόχο που ήταν να διοχετεύσουν τον σπόρο της αναζήτησης και της αμφισβήτησης γενικώτερα για το καθεστώς που βιώνουμε. Αλλοι, ως φελλοί δεν τα κατάφεραν και αυτό που βίωσαν ήταν σύντομο αφού ως φελλός δεν έχεις τίποτε να πείς και να ταρακουνήσεις συνειδήσεις. Δοκίμασαν κάποια κόλπα για να αναζωπυρώσουν το κοινό τους που όλο και λιγόστευε όπως να βρίζουν και να υψώνουν τον τόνο της φωνής και ότι τάχαμου είναι επαναστάτες και αφυπνηστές, μετά ελκόμενοι απο την εξουσία που τους έδινε το κανάλι ως διαχειριστές του καναλιού, όποιος τους έκανε καλοπροαίρετη κριτική ή κάτι τέτοιο τον διώχνανε με αυταρχικό τρόπο λες και ήτανε Τσάροι. Αυτοί οι τύποι λοιπόν καμία σχέση δεν είχαν με την αφύπνιση παρά μόνο να νιώσουν για λίγο την δύναμη της εξουσίας που τους έδινε το κανάλι, και πήγαν άπατοι στο τέλος.. Τα παραδείγματα πολλά αλλά δεν είναι ο σκοπός αυτός η κατάδειξη των φελλών, αλλά η προσεκτική επιλογή ατόμων που έχουν να πουν κάτι και μπορούν να δώσουν καρπαζιά σε μυαλά που έχουν σταματήσει..
Είμαι ένα σκεπτόμενο άτομο που έχει βγάλει το σανό απο την διατροφή του... :thumb:
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Οδηγίες προς «ναυτιλλομένους» αφυπνηστές

Δημοσίευση από doctormarkon » Παρ 06 Ιαν 2023, 07:44

Πολύ σωστά.
Αφυπνιστές και μη ακολουθούν τη σκοτεινή πρακτική του φ/β
Κατάχρηση του μπλοκ και του μπαν.
Αλλά και κατάχρηση προσωπικής επίθεσης με βάση την ιδεοληψία.
Και το χειρότερο: Βάζουν και όλους τους άλλους "πιστούς" να μπλοκάρουν τον άπιστο.
Καμιά φορά η αιτία του μπλοκ είναι αν έχεις φίλο κάποιον ανεπιθύμητο.
Ή αν έκανες λαικ σε ανάρτηση κάποιου στη μαύρη λίστα.

Ακόμα και αν το περιεχόμενο είναι καλό οι πρακτικές το ακυρώνουν.

Ένα βίντεο από το Κρήτη ΤV σε άλλο νήμα είναι τέλειο και εξηγεί όλα αυτά με γλαφυρό τρόπο.

ΚΑΙ οι προγραφές.
Σου κάνει π.χ ένας τύπος μπλοκ.
Μετά κάνει μία ανάρτηση που εσύ δεν τη βλέπεις πλέον αφού σε μπλόκαρε και λέει ότι όποιος δεν σε μπλοκάρει θα μπλοκαριστεί.
Κάποιοι ψάχνουν στους κοινούς φίλους και τους μπλοκάρουν όλους και το λένε με καμάρι.
Και δως του gifs αυτοκόλητα με χεράκια να χειροκροτάνε παιδάκια να χορεύουν έναν τύπο με μια σάπια ρίζα να χαμογελάει

Τι αφύπνιση?
Μεσαίωνας έρχεται.

Το φαντάζομαι όλο αυτό live
Να περπατά ο αφυπνιστής με ένα κομμένο κεφάλι στο χέρι και από κάτω ο όχλος να χορεύει
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
dim
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 1098
Εγγραφή: Σάβ 28 Αύγ 2021, 12:52
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Eindhoven / Nederland
Έδωσε Likes: 160 φορές
Έλαβε Likes: 207 φορές

Re: Οδηγίες προς «ναυτιλλομένους» αφυπνηστές

Δημοσίευση από dim » Σάβ 07 Ιαν 2023, 14:09

Ενα εξαιρετικό και περιεκτικό βίντεο που κινείται στα πλαίσια της αφύπνησης.. Απολαύστε το και διαδώστε το..

Είμαι ένα σκεπτόμενο άτομο που έχει βγάλει το σανό απο την διατροφή του... :thumb:
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Οδηγίες προς «ναυτιλλομένους» αφυπνηστές

Δημοσίευση από doctormarkon » Κυρ 08 Ιαν 2023, 07:59

Του Τζόν Γκρέκο είναι το βίντεο.
Ξέχασα να του στείλω τα χρόνια πολλά.
Φανταστικός είναι και στο βίντεο μοντάζ και στην έρευνα.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Οδηγίες προς «ναυτιλλομένους» αφυπνηστές

Δημοσίευση από doctormarkon » Κυρ 08 Ιαν 2023, 08:51

Ο Τζον Γκρεκο από την αρχή υπερ Τραμπ και Q.
Τον έκραξαν πολλοί για το λόγο αυτό.
Και τον έκραξαν οι πρώην υποστηρικτές του Τραμπ.

Ας μιλήσουμε λοιπόν γι αυτούς τους "αφυπνιστές".
Κάποιοι υποστηρίζουν ακόμα τον Τραμπ.
Κάποιοι πήγαν στο άλλο άκρο να μισούν θανάσιμα τον Τραμπ και να τον θεωρούν "δικό" τους.

Και οι δύο λάθος είναι κατά τη γνώμη μου.

Τι΄είναι ο Τραμπ?
Με ποιον μοιάζει ο Τραμπ και σε τι μοιάζει?

Κάποιος ήταν μικρογραφία και είχε πολλά κοινά εκτός από την ηλικία και από το ότι το όνομά του άρχιζε από ΤΡΑ
Ο ΤΡΑΓΚΑΣ

Ο Τράγκας στήριζε τον Τραμπ και σε σωστή βάση.

΄Τι ήταν ο Τράγκας?

Το έλεγε συνέχεια τι ήταν όταν έστελνε χαιρετισμό στους εν υπνώσει αδερφούς.
Κάποιοι νόμιζαν στους κοιμισμένους μη αφυπνισμένους και έτσι κατάλαβα στην αρχή.
Εννοούσε τους ανενεργούς Μασόνους. Σαν και κείνον και αυτό ίσως να εξηγεί πολλά.

Ανενεργός Μασόνος που είχε πολλά λεφτά όχι απαραίτητα από καθαρές πηγές ούτε και με το σταυρό στο χέρι
Τα διέθεσε να κάνει κόμμα και ήταν αρκετά για προεκλογική εκστρατεία ίσως και για νίκη.

ΤΙ ΚΟΜΜΑ ΗΤΑΝ ΑΥΤΟ???????
Τι κοινά είχε με τον Τραμπ?

Υποστήριζε τους μεσαίους μεγάλους βιομηχάνους και την παραγωγή πραμάτων.
Αλλά και καζίνα πρακτορεία μοντέλων κλπ
Δραστηριότητες που θέλουν ανθρώπους ευκατάστατους μεσαίους ή μικρούς να αγοράσουν.
Όχι σε μείωση πληθυσμού και όχι σε αρρώστια και περιορισμούς.
Νομίζω ότι αυτά τα συμφέροντα είναι μεγάλη μερίδα πληθυσμού και είναι και η αυτοκινητοβιομηχανία μέσα.

Τον Τράγκα τον φάγανε και δήμευσαν την περιουσία του να μην κάνει κόμμα η γυναίκα του με τους άλλους δίπλα του όπως ο Γρηγόρης Πετράκος.

Κάτι ανάλογο και ο Τραμπ.
Όπως έλεγε πολύ σωστά ο Τράγκας υποστήριζε τους βιομηχάνους και τους πλούσιους (συγκεκριμένους πλούσιους) αλλά όχι τους βαρόνους.
Αυτό ευνοούσε εν μέρει και τα κατώτερα στρώματα αφού μείωνε την ανεργία και έφερνε τις επιχειρήσεις στην Αμερική.

Οι αρχικά φανατικοί υποστηρικτές του Τραμπ του έδωσαν υπερφυσικές ιδιότητες μέχρι εξωγήινο τον έβγαλαν.
Συμβαίνει με τους "χαρισματικούς" ηγέτες κατά WEBER αφού εμφανίζονται σε περιόδους κρίσης και έχουν προσωπικότητα και δυνατό λόγο.
Ή τουλάχιστον ξεχωρίζουν ανάμεσα στο συρφετό των ηλιθίων που προάγονται για την εξουσία.

Κάτι ανάλογο και με τον Πούτιν.
βλ "χαρισματικός ηγέτης" κατά Βέμπερ και τα χαρακτηριστικά του.
Όχι απαραίτητα καλός ούτε καν σωτήρας.
Μπορεί στους στραβούς ο μονόφθαλμος.
Τα λοιπά μαγικά χαρακτηριστικά τα δίνουν οι "κοπαδοί".

Οι κοπαδοί του Τραμπ πρώην και νυν πλακώθηκαν και βρίζονται.
Οι πρώην οι πιο φανατισμένοι που έδιναν υπερφυσικές ιδιότητες στον Τραμπ.
Ο ίδιος σίγουρα θα έριχνε πολλές καρπαζιές αν είχε μπροστά του κάποιον από αυτούς εκτός αν βολευόταν με όλα αυτά.
Πάντως δεν τα επιβεβαίωσε στους λόγους του.

Οι κοπαδοί δεν μπόρεσαν να ξεφύγουν από το νόμο του εκκρεμούς που σχετίζεται με την ψυχολογία της μάζας.
Η μάζα ΥΠΕΡΑΓΑΠΑ Η ΥΠΕΡΜΙΣΕΙ και με τον τρόπο αυτό αρνείται να δει το προφανές.
Η μάζα πάει με το νικητή και τώρα ο Τραμπ δεν είναι ηγέτης πλέον.

Ο Τζον Γκρέκο δέχτηκε πολλές επιθέσεις και άπειρες φορές του έκλεισαν το προφίλ.
Κάποιες από πρώην υποστηρικτές του Τράμπ και τώρα εχθρούς
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
kat_woman
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6089
Εγγραφή: Πέμ 05 Μάιος 2011, 14:31
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 373 φορές
Έλαβε Likes: 326 φορές

Re: Οδηγίες προς «ναυτιλλομένους» αφυπνηστές

Δημοσίευση από kat_woman » Τρί 10 Ιαν 2023, 10:55

Ωραίο και χρήσιμο νήμα.
Αφυπνιστές και "αφυπνιστές" με πολλά εισαγωγικά.
Η ιστορία με τον κορωνοϊό στάθηκε αφορμή να βγουν πολλά στη φόρα.
Ειδικοτερα στη διάρκεια της σκληρής καραντίνας του 2020-21, ξεπήδησαν πολλά κανάλια στο γιου τουμπι με τον καθένα να λέει το μακρύ του και το κοντό του.
Άπειρες θεωρίες, άλλες για γέλια και άλλες πολύ σοβαρές και τεκμηριωμένες.
Νομίζω όμως οτι, αν μη τι άλλο, βγήκαμε σοφότεροι από αυτή την ιστορία, τουλάχιστον κάποιοι από εμάς. Μάθαμε να φιλτράρουμε την πληροφορία με ανοιχτό μυαλό και κριτική σκέψη.
Είδαμε ποιός αξίζει να λέγεται αφυπνιστής και ποιός είναι απλά καραγκιόζης και γουστάρει να έχει κοινό και λάικς.
Πολύ καλά τα είπε ο dim εδώ
dim έγραψε:
Πέμ 05 Ιαν 2023, 13:11
Βέβαια, στην κατάντια που διανύουμε σήμερα πολλοί θέλησαν να κολήσουν αυτόκλητα τον όρο <<αφυπνηστής>> στον εαυτό τους και κάνοντας χρήση το εργαλείο της εκπομπής στο γιουτούμπι φτιάχνοντας κανάλι άρχισαν να δουλεύουν την διεπαφή τους με το κοινό. Βλέποντας οι ίδιοι οτι υπάρχει κίνηση του κοινού στο κανάλι τους μια εμπειρία που για πολλούς ήταν καινούργια άρχισαν να προσπαθούν να κρατηθούν σε αυτό που μόλις έφτιαξαν γιατί τους άρεσε.. Τους άρεσε να κάθονται στην καρέκλα και να απευθύνονται σε κόσμο που τους άκουγε. Κάποιοι, (οι σοβαρότεροι ) έχοντας επίγνωση του τι κάνουν και ποιός ήταν ο σκοπός τους εργάστηκαν για τον στόχο που ήταν να διοχετεύσουν τον σπόρο της αναζήτησης και της αμφισβήτησης γενικώτερα για το καθεστώς που βιώνουμε. Αλλοι, ως φελλοί δεν τα κατάφεραν και αυτό που βίωσαν ήταν σύντομο αφού ως φελλός δεν έχεις τίποτε να πείς και να ταρακουνήσεις συνειδήσεις. Δοκίμασαν κάποια κόλπα για να αναζωπυρώσουν το κοινό τους που όλο και λιγόστευε όπως να βρίζουν και να υψώνουν τον τόνο της φωνής και ότι τάχαμου είναι επαναστάτες και αφυπνηστές, μετά ελκόμενοι απο την εξουσία που τους έδινε το κανάλι ως διαχειριστές του καναλιού, όποιος τους έκανε καλοπροαίρετη κριτική ή κάτι τέτοιο τον διώχνανε με αυταρχικό τρόπο λες και ήτανε Τσάροι. Αυτοί οι τύποι λοιπόν καμία σχέση δεν είχαν με την αφύπνιση παρά μόνο να νιώσουν για λίγο την δύναμη της εξουσίας που τους έδινε το κανάλι, και πήγαν άπατοι στο τέλος.. Τα παραδείγματα πολλά αλλά δεν είναι ο σκοπός αυτός η κατάδειξη των φελλών, αλλά η προσεκτική επιλογή ατόμων που έχουν να πουν κάτι και μπορούν να δώσουν καρπαζιά σε μυαλά που έχουν σταματήσει..
...και δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω.
Each man's death diminishes me,
For I am involved in mankind.
Therefore, send not to know
For whom the bell tolls,
It tolls for thee.

John Donne
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικα-Ελεύθερο βήμα”