Μεγαλώνει η λίστα..

Περί ανέμων και υδατων
προσώπων και πραγμάτων
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
dim
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 1098
Εγγραφή: Σάβ 28 Αύγ 2021, 12:52
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Eindhoven / Nederland
Έδωσε Likes: 160 φορές
Έλαβε Likes: 207 φορές

Μεγαλώνει η λίστα..

Δημοσίευση από dim » Τετ 29 Ιουν 2022, 23:38

Πολλές φορές υπάρχουν άτομα που θεωρείς ότι έχουν να πουν κάτι ενδιαφέρον και ανάλογα με τις θέσεις και τα επιχειρήματά τους τούς εναποθέτεις
σε μία προσωπική νοητική λίστα και περιμένεις/προσδοκείς απο αυτούς να πάνε καλά. Αλλοι στην πορεία φθίνουν, άλλοι πετάνε τις μάσκες, άλλοι σε κάνουν να επιβεβαιώνεσαι ότι είχες δίκιο για αυτούς, και άλλοι σε απαγοητεύουν.. Μιλώ για τους ανθρώπους που μέσα στα δύο χρόνια αυτά παίρνουν δημόσια θέση και πάνε κόντρα στο αφήγημα που ζούμε. Κάποιοι το κάνουν με γνώμονα την επικράτηση της αλήθειας κόντρα στο ψέμα με όποιο κόστος. Αλλοι είναι φυτευτοί απο το ίδιο το σύστημα που αποδεικνύει κάθε φορά τα γρήγορα αντανακλαστικά του και είναι σχεδόν πάντα ένα βήμα πρίν απο μας.. Ομως στην κατάσταση ύπνωσης που βρίσκεται η συντριπτική πλειοψηφία του λαού μέσω ακατάπαυστης πλύσης εγκεφάλου αδυνατεί να ξεχωρίσει τον πραγματικό ηγέτη που επιθυμεί για να τον βγάλει από την μίζερη ζωή του. Απο την αρχή της κόβιντ υστερίας έως σήμερα , γνωρίσαμε και γνωρίζουμε όλο και περισσότερους <<σωτήρες>> που αφηνουν το αποτύπωμά τους δίνοντας υποσχέσεις ότι μπορούν να αλλάξουν τα δεδομένα..
Η αλήθεια είναι ότι μόλις αρχίσουν όλοι αυτοί και γίνονται λίγο πολύ γνωστοί στο ευρύτερο κοινό και αποκτούν κάποια δυναμική, το 99% αυτών συγκλίνουν στον ένα και μοναδικό στόχο: την είσοδό τους στην βουλή και στα άγια έδρανά της.. Είναι φοβερό αυτό που συμβαίνει! Μου κάνει πραγματική εντύπωση πόσο εύκολο είναι να μεθύσει κανείς απο το κρασί της εξουσίας και των θεσμών από ένα σάπιο πολιτικό σύστημα που παράγει διαφθορά και ευνοεί τα συμφέροντα των λίγων.. Κάπως έτσι, γεννιούνται κινήματα , κόμματα, και δυναμικές που ενώ έχουν πιθανά καλές προθέσεις στην πορεία της διαδικασίας προς την είσοδο στο μπουρδέλο ( εχμ.. στην Ελληνική βουλή θέλω να πω ), αργότερα παίρνουν σειρά για να μπουν και αυτά στην μηχανή του κιμά. Και είναι κρίμα γιατί ενώ είναι άτομα με ανεπτυγμένη νοημοσύνη προφανώς, δεν μπορούν να ξεχωρίσουν ότι το παιχνίδι εκεί μέσα δεν έχει αντίθετες θέσεις και διαφορές όπως θέλουν να μας πείσουν ότι έχουν, αλλά είναι ένα θεατράκι που υπακούει σε ένα αφεντικό. Και μόνο όταν το αφεντικό δώσει το πράσινο φώς και εγκρίνει θα μπεί κάποιος καινούργιος εκει μέσα και θα είναι πλήρως υπάκουος και διαχειρήσιμος αλλά και αναλώσιμος μέχρι τόσο όσο θα είναι χρήσιμος στο αφεντικό.. Υπο αυτήν την έννοια όποιος και να μπει εκεί μέσα θα είναι εις γνώσιν του μεγάλου μαριονετίστα . Συνεπώς, δεν περιμένω κανέναν απο τους παρακάτω συμπαθείς κατα τα άλλα κυρίους να παράγουν αντίσταση και φέρουν αλλαγή στην ζωή μου / μας..
Its just another brick in the wall..
Παραθέτω μερικά ονόματα χωρίς να θέλω να υποτιμήσω κανέναν και μόνον ο χρόνος θα δείξει ποιος θα καταφέρει να εκφράσει τον θυμό και την απόγνωση των απλών ανθρώπων αυτής της περήφανης χώρας..

Εμφιετζόγλου
Χίος
Κασιδιάρης

Βελόπουλος
Π. Καμμένος
Γιαννακόπουλος
βόβολης
κολυβάς
Μαυραγάνης
Μπέχλης Ζώης
Βαθιώτης (?)
Γιωργος Παυλος
Γρηγορης Πετράκος
Τέρυ Ζατζηιερεμίας
Α. Πολτουρτζίδης ( έξοδος)
Είμαι ένα σκεπτόμενο άτομο που έχει βγάλει το σανό απο την διατροφή του... :thumb:
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12016
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: Μεγαλώνει η λίστα..

Δημοσίευση από OTTO » Πέμ 30 Ιουν 2022, 01:02

Μου διεγείρεις διάφορες σκέψεις. Θα αρκεστώ σε λίγες.

1. Γιατί να είναι κακό να θέλεις να μπεις στη βουλή; Το σίγουρα κακό θα είναι να κάνουν ό,τι πχ έκανε ο καμμένος μόλις μπήκε. Κωλοτούμπες.

2. Το είχα αναφέρει παλια και επιμένω. Μήπως υπάρχουν τεχνικές ελέγχου του νου, που κάνει ακόμα και τους πιο αντιδραστικούς στο σύστημα, όταν πάνε να κάνουν κάτι, να γίνονται ακροβάτες μετά; Τεχνικές ύπνωσης; Εγω φοβάμαι ότι πράγματι υπάρχουν. Από τότε που είδα να υπνωτίζουν άτομα σε εκπομπές κ να τα κάνουν να κάνουν πράγματα που δεν θα τα έκαναν από μονοι τους, και οι θεατές να χασκογελουνε, κατάλαβα ότι αυτό δεν είναι διασκέδαση, αλλά κάτι άκρως επικίνδυνο για την ανθρωπότητα.

3. Το βασικό είναι να ρίχνεις τον μεγάλο, ακόμα κι αν ο μικρός καινούριος αποδειχθεί τα ίδια σκατά με αυτόν.

4. Αν εγώ με κάποιον μαγικό τρόπο αποκτούσα πολιτική δύναμη, ξέρω ότι δεν θα άλλαζα με τίποτα. Απλά εμένα δεν θα με ψήφιζε σχεδον κανένας. Πρέπει να βρεθούν τέτοια άτομα, πορωμένα και ερωτευμένα με την αλήθεια και τη δικαιοσύνη. Ούτε πατριώτες, ούτε δεξιοί, ούτε αριστεροί, τίποτα. Μόνο πορωμένοι βαθύτατα με την αλήθεια και να έχουν μίσος για την υποκρισία. Να μισούν την υποκρισία όσο τίποτα άλλο.
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
dim
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 1098
Εγγραφή: Σάβ 28 Αύγ 2021, 12:52
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Eindhoven / Nederland
Έδωσε Likes: 160 φορές
Έλαβε Likes: 207 φορές

Re: Μεγαλώνει η λίστα..

Δημοσίευση από dim » Πέμ 30 Ιουν 2022, 17:10

OTTO έγραψε:
Πέμ 30 Ιουν 2022, 01:02
Μου διεγείρεις διάφορες σκέψεις. Θα αρκεστώ σε λίγες.

1. Γιατί να είναι κακό να θέλεις να μπεις στη βουλή; Το σίγουρα κακό θα είναι να κάνουν ό,τι πχ έκανε ο καμμένος μόλις μπήκε. Κωλοτούμπες.
Ακριβώς αυτό θέλω να εξηγήσω και να το καταλάβει ο καθένας που έχει έστω και λίγες αμφιβολίες. Από την στιγμή που το όποιο πολιτικό κόμμα ( δεν έχει καμιά σημασία αν είναι δεξιό ή αριστερό ή ότιδήποτε είναι) κάνει το πρώτο του βήμα στην βουλή έχει συνθηκολογήσει κατευθείαν με το μεγάλο αφεντικό. Δεν υπάρχει άλλη πιθανότητα.. Απο την πρώτη στιγμή που δηλώνει παρών εκεί μέσα, έχει γίνει μούτσος στην γαλέρα της ΝΤΠ. Του έχουν δώσει σφουγγαρίστρα και καθαριστικό και γυαλίζει το κατάστρωμα και άμα είναι και θυμωμένο το αφεντικό του δίνει και καρπαζιές γιατί δεν καθάρισε καλά. Αν είναι στις καλές του μπορεί να του πετάξει ( του κόμματος) και ένα ξεροκόματο να του δείξει ότι είναι φιλεύσπλαχνος..
Πές μου ένα πολιτικό κόμμα που μπήκε εκεί μέσα και ξέφυγε από τις στενές κόκκινες γραμμές που του όρισε ο αόρατος παίχτης, το μεγάλο αφεντικό, ο μαριονετίστας, η Rothchild family, ή όπως αλλιώς θέλεις να τον πεις.. Πές μόνο ένα. Να σου πω εγώ ? ΚΑΝΕΝΑ ! Ολοι πορεύονται με την ίδια οδική χάρτα.. Κάνουν ότι υπάρχει αντιπαράθεση μεταξύ τους και ότι έχουν τάχαμου αγεφύρωτες διαφορές, αλλά στο τέλος της μέρας και πίσω απο την κουρτίνα δουλεύουν απο κοινού για τον ίδιο σκοπό . Ποιός είναι αυτός? Να κρατάνε τα πρόβατα στο μαντρί. Γιατί άραγε όλοι κάνουν κωλοτούμπες? Είναι σύμπτωση νομίζεις? Οχι βέβαια.. Ο πιο πιθανός λόγος της κωλοτούμπας για μένα είναι ότι χρηματίζονται με υπέρογκα ποσά που δεν μπορούν να πουν όχι. Ισως κάποιοι και να εκβιάζονται γιατί τους κρατάνε από παλιές αμαρτίες που τις έχουν έξυπνα καταγράψει. Ισως να παίζει και αυτό που είπες (MK ULTRA) γιατι όχι, η τεχνολογία υπάρχει.. Το θέμα είναι ότι η λύση που όλοι θέλουμε δεν μπορεί να έρθει απο εκει. Είναι στημένο το παιχνίδι εκει.. Ενα μάτσο ανώμαλοι ανθέλληνες είναι που έχουν συνθηκολογήσει . Εχουν κατεβάσει τα βρακιά πρίν ακόμα δρασκελίσουν τα σκαλοπάτια της βουλής. Σταματήστε να πιστεύετε σε κόμματα. Δεν είναι τίποτε άλλο από ένα καινούργιο μαντρί ασχέτως χρώματος και ιδεολογίας. Κοίτα τα προηγούμενα παραδείγματα σωτήρων.. ( τσίπρας, καρατζαφύρερ, καμμένος, βελόπουλος και άλλοι κωλοτουμπάκηδες..) Η ιστορία επαναλαμβάνεται..

σημείωση: τα αρχικά γράμματα των επωνύμων είναι εσκεμμένα με μικρά και δεν είναι γραμματική αστοχία ή ανορθογραφία ..
Είμαι ένα σκεπτόμενο άτομο που έχει βγάλει το σανό απο την διατροφή του... :thumb:
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12016
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: Μεγαλώνει η λίστα..

Δημοσίευση από OTTO » Πέμ 30 Ιουν 2022, 17:16

Και ποια η λύση;
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
dim
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 1098
Εγγραφή: Σάβ 28 Αύγ 2021, 12:52
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Eindhoven / Nederland
Έδωσε Likes: 160 φορές
Έλαβε Likes: 207 φορές

Re: Μεγαλώνει η λίστα..

Δημοσίευση από dim » Πέμ 30 Ιουν 2022, 18:42

Πιστεύω ότι δεν υπάρχει συγκεκριμένη απάντηση για αυτό. Οπως δεν μπορεί να υπάρχει και λύση αλα κάρτ στο πρόβλημα.. Προσωπικά είμαι της άποψης ότι η λύση θα έρθει απο μόνη της γιατί θα λειτουργήσει νομοτελειακά. Πάντα έτσι γίνεται όταν συσωρεύεται μεγάλη πίεση στις μάζες που είναι ο αστάθμητος παράγοντας. Είμαστε θεατές και θύματα σε μια παγκόσμιας εμβέλειας σύγκρουση, και όπως οι μετωπικές συγκρούσεις έχουν πάντα θύματα, έτσι και τώρα θα υπάρξουν αμέτρητες απώλειες. Ομως όπως και σε μια πραγματική μετωπική σύγκρουση στην εθνική ας πούμε, υπάρχουν μεν νεκροί αλλά την επόμενη μέρα έχουν καθαριστεί τα συντρίμια και ο δρόμος παραδίδεται πάλι στην κυκλοφορία και η ζωή συνεχίζεται, κάπως έτσι θα ξεβρωμίσει και το πολιτικό τυρανικό καθεστώς που βιώνουμε σήμερα. Πέρα απο αυτό υπάρχει και η συμπαντική διόρθωση που μπορεί εμείς να μην πολυκαταλαβαίνουμε, αλλά για κάποιο λόγο ενεργεί όταν χρειάζεται να αποδοθεί δικαιοσύνη και είναι πάνω από κάθε τι ανθρώπινο ( έχω πειστεί για αυτό ). Τώρα αν θα έπρεπε να σου απαντήσω σαν ένας μεσήλικας οικονομικός μετανάστης οικοδόμος μπετατζής, θα σου έλεγα ότι ένας τρόπος αντίστασης στο στημένο σύστημα και μία πιθανή λύση θα ήτανε ο σχηματισμός μικρών ατομικών ομάδων σε επίπεδο γειτονειάς ακόμα και περιφεριακά που όμως όλοι να έχουν αλληλοσύνδεση μεταξύ τους ώστε κάθε στιγμή να μεταβιβάζεται η πληροφορία αστραπιαία χωρίς να γίνεται μεγάλος ντόρος αλλά με την προυπόθεση πάντα να υπάρχει ένας αποδεκτός ηγέτης που θα βγεί μέσα απο αυτό το σύνολο των ανυπάκουων ατόμων στο σύστημα. Βέβαια, στην πράξη κάτι τέτοιο είναι ακατόρθωτο γιατί προυποθέτει πάρα πολύ καλή οργάνωση και προσήλωση..
Είμαι ένα σκεπτόμενο άτομο που έχει βγάλει το σανό απο την διατροφή του... :thumb:
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Μεγαλώνει η λίστα..

Δημοσίευση από doctormarkon » Πέμ 30 Ιουν 2022, 19:46

Δεν είναι κακό να θέλει κάποιος να κάνει κόμμα και να μπει στη Βουλή.
Το βρίσκω θετικό γιατί ούτε η αποχή είναι λύση.

Το λαθος στο πολιτικό σύστημα είναι ο λαός να δίνει λευκή επιταγή στο πρώτο κόμμα ή στην κυβέρνηση να τον γαμάει.
Εκλέγεις τυράννους.
Επιλέγεις το σκοινί που θα σε κρεμάσουν?
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
dim
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 1098
Εγγραφή: Σάβ 28 Αύγ 2021, 12:52
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Eindhoven / Nederland
Έδωσε Likes: 160 φορές
Έλαβε Likes: 207 φορές

Re: Μεγαλώνει η λίστα..

Δημοσίευση από dim » Πέμ 30 Ιουν 2022, 20:32

doctormarkon έγραψε:
Πέμ 30 Ιουν 2022, 19:46
Δεν είναι κακό να θέλει κάποιος να κάνει κόμμα και να μπει στη Βουλή.
Το βρίσκω θετικό γιατί ούτε η αποχή είναι λύση.
Αυτο που προσπαθώ να επικοινωνήσω εδώ δεν είναι ότι αν είναι κακό ή καλό να θέλει κάποιος να κάνει κόμμα και να μπει στην βουλή, αλλά το γεγονός ότι όλα τα κοινοβούλια σε συντριπτικό βαθμό είναι ελεγχόμενα απο εξωθεσμικούς παράγοντες. Και αυτοί είναι που ορίζουν ποιός θα μπει και ποιος θα βγει και τι πολιτικές θα χαραχθούν. Η αίσθηση ότι υπάρχουν εκεί μέσα διαφορετικές φωνές και κόμματα που πρεσβεύουν κάτι εντελώς διαφορετικό είναι για το κοιμισμένο πόπολο. Που πιστεύει ότι εκλέγει αρχηγούς που θα τον εκφράσουν πολιτικά. Αν γίνει κατανοητό αυτό απο τους ψηφοφόρους τότε ίσως να έχει λυθεί το μισό πρόβλημα της εξάρτησης μας απο τα αιώνια λαμόγια..
Οταν το κοινοβούλιο της κάθε χώρας δεν δρα αυτόνομα και ανεξάρτητα και όταν η δημοκρατία υπάρχει μόνο θεωρητικά, δεν μπορείς να έχεις ελπίδες σε κάθε καλοπροαίρετο άτομο που μπαίνει εκεί μέσα ως αρχηγός κόμματος με σκοπό να καλυτερέψει τα πράγματα γιατί είναι ουτοπία .
Αν θες να δεις αν αυτά που λέω στέκουν ( περί ελεγχόμενων κοινοβουλίων) τότε αναλογίσου τι παιζόταν όλο αυτον τον καιρό στην κοβιντοεποχή. Ολες οι βουλές όλων των κρατών προωθούν νομοσχέδια και πολιτικές στρατηγικές σε στυλ copy-paste εναρμονισμένα πάντα με το αφήγημα του μεγάλου αφεντικού.. Οποιος δεν το καταλαβαίνει θα πρέπει να το ξανασκεφτεί καλύτερα.
Οπότε, για να είμαστε και στο θέμα δεν νομίζω ότι θα αφήσουν κάποιον ηγέτη με την καλή έννοια να κάνει δουλειά εκεί μέσα. Απλά θα γίνει ένα ακόμα γραναζάκι στην καλολαδωμένη μηχανή τους . Μήν έχεις αυταπάτες..
Είμαι ένα σκεπτόμενο άτομο που έχει βγάλει το σανό απο την διατροφή του... :thumb:
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Μεγαλώνει η λίστα..

Δημοσίευση από doctormarkon » Πέμ 30 Ιουν 2022, 21:02

Ούτε η αποχή είναι λύση αν και την έχω σκεφτεί πολλές φορές.

Πας στην κάλπη και σου δίνουν ένα πακέτο ψηφοδέλτια.
Από αυτά τα 10 είναι γνωστά και τους άλλους δεν τους ξέρει ούτε η μάνα τους.
Συμμετέχω στη διαδικασία ως υπάλληλος ΥΠΕΣ και μας δίνουν τη λίστα με τα κόμματα.
Πάνω από 50 τώρα μπορεί να είναι και 80.
Τα κόμματα "σκουπίδια".....παίρνουν 0 -6 ψήφους Συνήθως ΜΗΔΕΝ
Για φαντάσου να αρχίσουν να παίρνουν αρκετά κουκιά όλοι αυτοί?
Να ψηφίσει μεγάλο ποσοστό κόμματα σκουπίδια ρίχνοντας στην τύχη ένα άγνωστο ψηφοδέλτιο.
Αποτέλεσμα: Ο Κούλης να καταποντιστεί στο 13% και Τσιπραίοι Ανδρουλάκηδες κάτω από 10.
Να πλησιάζουν να μπουν στη Βουλή 10 κόμματα και άλλα τόσα να παίρνουν 1-2%
Θα τραβάνε μαλλιά όλοι?
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12016
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: Μεγαλώνει η λίστα..

Δημοσίευση από OTTO » Πέμ 30 Ιουν 2022, 21:28

Για εμένα, πρέπει να μπει στη βουλή κάποιος που θα είναι ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ ... ΑΛΕΞΙΣΦΑΙΡΟΣ, και θα έχει απόψεις για το δίκαιο και την αλήθεια σαν εμένα.

Αλεξίσφαιρος όχι απλώς για να μην πάθει κάτι ο ίδιος του, αλλά για να έχει διάρκεια (και άρα ουσιαστικό αποτέλεσμα) το έργο του και να τον φοβούνται όλοι.

Αν μπορούσα να γίνω εγώ αλεξίσφαιρος, θα πολιτικοποιούμουν.

Ψηφίστε τον αγάμητο. :cool:
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Μεγαλώνει η λίστα..

Δημοσίευση από doctormarkon » Πέμ 30 Ιουν 2022, 21:36

Δεν ψηφίζεις τον ΕΝΑΝ για να κυβερνήσει=ακαταδίωχτος να τα κονομήσει να σου πιεί το αίμα.
Ψηφίζεις και αντιπολίτευση για να ΜΗΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ.
Να μοιραστούν οι ψήφοι σε πολλούς και η κυβέρνηση που θα σχηματιστεί να κρέμεται από μια κλωστή.
Καλώς κακώς αυτό το σύστημα υπάρχει και είναι άθλιο.

Πιστεύω ότι αυτό θα γίνει αφού πολύς κόσμος έχει σιχαθεί τα γνωστά κόμματα.
Η λίστα νέων κομμάτων δεν θα είναι πια "σκουπίδια" αλλά θα παίξουν.

Ένας άλλος λόγος είναι να μαυριστεί ο Κούλης αλλά και ο Τσίπρας και ο Ανδρουλάκης.
Πως θα γίνει αυτό?
Οτιδήποτε πέρα από τους τρεις αυτούς.
Όσοι έχουν συμφέρον για ρουσφέτι βόλεμα κλπ ας τους ψηφίσουν.
Οι άλλοι μαλάκες είναι? Γιατί/ να τους ψηφίσουν για την "ιδεολογία"? χ α χα χα χα
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
Aquila
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 1762
Εγγραφή: Κυρ 21 Αύγ 2016, 17:18
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 212 φορές
Έλαβε Likes: 460 φορές

Re: Μεγαλώνει η λίστα..

Δημοσίευση από Aquila » Πέμ 30 Ιουν 2022, 23:45

Οπως είχα πει και την ημέρα που ξεπουλήθηκε το όνομα της Μακεδονίας, η διαδικασία της επιλογής καπετανιου για το τιμόνι της Ελλάδος, ήλθε και παρήλθε.
Έπρεπε ήδη εδώ και 4 χρόνια να βρίσκεται ένας πατριωτης στο τιμόνι της χώρας.
Μετά την ανεπανόρθωτη ζημιά της 5ετιας της φασιστεράς, επρεπε ήδη να έχει παραχθεί έργο από αυτόν τον πατριώτη, τόσο σε εθνικό, όσο και σε οικονομικό επίπεδο.

Κατάπιαμε πολλές ήττες τα τελευταία 40 χρόνια.
Η Μακεδονία για μένα ήταν το αποκορύφωμα... :?
Η διαδικασία των εκλογών είναι πλέον ανώφελη.
Τα ξένα κέντρα εξουσίας έχουν ήδη αποφασίσει τα σχέδια για την επόμενη 4ετια της χώρας.
Αυτοί που πάνε ακόμη στα παραβάν με την ελπίδα στα χείλη ότι κατέχουν εκλογική δύναμη, πραγματικά τους θεωρώ αντικείμενο μελέτης.

Η μόνη λύση, στο χρονικό σημείο που βρισκόμαστε (point of no return) και αυτή είναι καθαρά προσωπική μου εκτίμηση, είναι ότι αλλαγή μπορεί να συμβεί πλέον μόνο βίαια.
Και το λυπηρό είναι ότι από τέτοιες βίαιες αλλαγές, δεν υπάρχουν ούτε νικητές ούτε ηττημένοι...
₪₪₪₪₪₪ ЭЄ ₪₪₪₪₪₪
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
dim
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 1098
Εγγραφή: Σάβ 28 Αύγ 2021, 12:52
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Eindhoven / Nederland
Έδωσε Likes: 160 φορές
Έλαβε Likes: 207 φορές

Re: Μεγαλώνει η λίστα..

Δημοσίευση από dim » Παρ 01 Ιούλ 2022, 07:46

Aquila, τα είπες όλα σε λίγες γραμμές.. Χαίρομαι που υπάρχουν άτομα με τέτοιο τρόπο σκέψης. Για να συμβούν τέτοιες ριζικές αλλαγές όπως λες και για να αρχίσουν να αχνοφαινονται ελπίδες για έναν πραγματικό ηγέτη πατριώτη, θα πρέπει να ξεβολευτεί και ο τελευταίος Έλληνας από την βολή του. Θα πρέπει το βαρέλι να πιάσει τελείως πάτο και να μην πάει άλλο. Μόνο τότε, θα μπορούν να γίνουν οι κατάλληλες ζυμώσεις που θα οδηγήσουν σε πανεθνική οργή και θα αναδειχθεί ηγέτης μέσα από το θυμωμένο πλήθος. Όσο ο κόσμος αρέσκεται να κοιτάει survivor και να ζει με επιδόματα ψίχουλα απέχει μακράν της στιγμής αυτής δυστυχώς..
Είμαι ένα σκεπτόμενο άτομο που έχει βγάλει το σανό απο την διατροφή του... :thumb:
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12016
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: Μεγαλώνει η λίστα..

Δημοσίευση από OTTO » Παρ 01 Ιούλ 2022, 12:37

Πάντως να θυμίσω ότι στα 11.000.000, πόσοι είμαστε ελληνικής καταγωγής; Εδώ και χρόνια αμφιβάλλω.

Σκέψου μόνο πόσοι είναι εβραίοι "έλληνες", ή εβραϊκής καταγωγής.

Δεν το παρουσιάζω ως ρατσιστικό, ΑΛΛΑ άλλη εθνική συνείδηση θα έχει ένας ελληνικής καταγωγής, άλλη ένας εβραϊκής καταγωγής. Άλλες απόψεις ο ένας, άλλες ο άλλος.
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
dim
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 1098
Εγγραφή: Σάβ 28 Αύγ 2021, 12:52
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Eindhoven / Nederland
Έδωσε Likes: 160 φορές
Έλαβε Likes: 207 φορές

Re: Μεγαλώνει η λίστα..

Δημοσίευση από dim » Παρ 01 Ιούλ 2022, 15:59

Δεν θα μου φανεί καθόλου περίεργο, τουναντίον θα έλεγα ότι μπορεί να είναι και αναμενόμενο να δούμε πάλι τον πιο πουλημένο πρωθυπουργό όλων των εποχών να βγαίνει με διαφορά νικητής των εκλογών. Ας είναι καλά το σύστημα και οι τύποι που είναι ειδικοί στο μαγείρεμα των ψήφων. Αλλά το θέμα είναι ότι όποιος και να χρισθεί πρωθυπουργός θα εκτελεί χρέη σφουγκοκωλάριου των ξένων δυνάμεων. Μιά μαριονέτα στα δάχτυλα του μεγάλου αφεντικού.. Για αυτό ας το ξεχάσετε όλοι εσείς που τρέφετε ελπίδες ότι υπάρχει κάποιος που θα κάνει την διαφορά. Ακόμα και εσείς που πίνετε νερό στο όνομα Ηλίας.. Ξεκολλάτε.. Σκεφτείτε έξω απο το κουτί.. :swing:
Είμαι ένα σκεπτόμενο άτομο που έχει βγάλει το σανό απο την διατροφή του... :thumb:
Άβαταρ μέλους
dim
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 1098
Εγγραφή: Σάβ 28 Αύγ 2021, 12:52
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Eindhoven / Nederland
Έδωσε Likes: 160 φορές
Έλαβε Likes: 207 φορές

Re: Μεγαλώνει η λίστα..

Δημοσίευση από dim » Παρ 01 Ιούλ 2022, 16:25

Τι να πει κανείς.. Κατάντια.. Βγάζει ο άλλος μερικές εκπομπές στο γιουτούμπι, μαζεύει κάποιες δεκάδες ακόλουθους που αργότερα γίνονται χιλιάδες, και αντί να σοβαρευτεί και να συνεχίσει αυτό που κάνει επιτυχημένα δεν του αρκεί, οοοχι.. Είναι η στιγμή εκείνη που καβαλάει το καλάμι και τα βράδια πριν τον πάρει ο ύπνος βλέπει τον εαυτό του να βγάζει λόγους στην Βουλή..Τα υπόλοιπα είναι γνωστά.. Δημιουργία κόμματος ή κινήματος με κάποιο ελκυστικό εύηχο όνομα ( ξύπνα, έξοδος, τολμα, πλεύση ελυθερίας, ελεύθεροι άνθρωποι, για την Ελλάδα ρε γαμώτο, φέξε μου και γλύστρησα, και άλλα πολλά..). Η συνέχεια είναι λίγο πολύ γνωστή.. Παίρνει ένα μικρό ποσοστό που του επιτρέπει να μπεί στο μπ@@δέλο ( στη βολή εννοώ) και αρχίζει να χώνει δάχτυλα στο κιούπι με το μέλι ( επιχορηγήσεις κόμματος, οδοιπορικά, μίσθωση γραφείου, συμβούλια κλπ κλπ). Εντωμεταξύ έχει ήδη ξεχάσει τα λάβαρα και τα προτάγματα του κόμματος που με τόση ζέση βροντοφώναζε και υπερασπιζόταν.. Αντε γειά λέμεεε.. :ups: :blowave:
Είμαι ένα σκεπτόμενο άτομο που έχει βγάλει το σανό απο την διατροφή του... :thumb:
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12016
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: Μεγαλώνει η λίστα..

Δημοσίευση από OTTO » Παρ 01 Ιούλ 2022, 18:58

Πάντως ένας τρόπος για να χτυπηθεί το σύστημα, όχι ίσως με καίριο χτύπημα, αλλά χτύπημα ωστόσο, είναι το να πέφτει κάθε φορά η κυβέρνηση και να μην ξαναεκλέγεται ποτέ, όπως επίσης και να μαυρίζονται όλα τα στελέχη της σε όποιο κόμμα κι αν πάνε μετά. Τότε θα είχαν ξεμπροστιαστεί πολλοί.

Το πρόβλημα λοιπόν ΔΕΝ είναι ότι όποιον και να ψηφίσουμε τα ίδια θα κάνει, αλλά το ότι αδυνατούμε να ρίξουμε κυβερνήσεις.
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
dim
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 1098
Εγγραφή: Σάβ 28 Αύγ 2021, 12:52
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Eindhoven / Nederland
Έδωσε Likes: 160 φορές
Έλαβε Likes: 207 φορές

Re: Μεγαλώνει η λίστα..

Δημοσίευση από dim » Σάβ 02 Ιούλ 2022, 16:47


Εικόνα

Πάρτε κόσμεεεε, φρέσκα κουλούριααα..

Ακόμα ένας υπερπατριώτης που νοιάζεται για..το μέλλον της περιουσίας του..
Δεν χρειάστηκε πολύ για να πλασαριστεί στο κάδρο των μπατριωτών..
Κάποιες βρισιές αόριστες, κάτι ψαρέματα απο την δεξαμενή των οπαδών της ΚΑΕ ,
κάτι κομποσχοίνια απο μοναστήρι να κοσμούν το χέρι του, να τώρα που ήρθε η ώρα
να προσφέρει και απο το μπατριωτικό μετερίζι..
:blowave:
Είμαι ένα σκεπτόμενο άτομο που έχει βγάλει το σανό απο την διατροφή του... :thumb:
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Μεγαλώνει η λίστα..

Δημοσίευση από doctormarkon » Σάβ 02 Ιούλ 2022, 18:31

Φρίκη ο Γιαννακόπουλος.

Πάντως οι εκλογές είναι κοντά.

Ίσως προκηρυχθούν 16 Αυγούστου και αυτό είναι σπαστικό γιατί θα γυρίσω άρον άρον.
Πιθανές ημερομηνίες από 18 Σεπτέμβρη και μετά.
Στα πολιτικά γραφεία όλοι ανάστατοι και διαπλεκόμενοι συνάδελφοι με ένα τηλέφωνο στο χέρι για προεκλογική εξασφάλιση καλύτερης θέσης.

Με την πρώτη δε θα βγει κανείς
Ο Κούλης θέλει να μην κρατήσει άλλο την καυτή πατάτα και να την κάνει με ελαφρά.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12016
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: Μεγαλώνει η λίστα..

Δημοσίευση από OTTO » Σάβ 02 Ιούλ 2022, 18:35

Συμφωνώ απόλυτα για Γιαννακόπουλο. Δεν τον ηξερα. Ξεφνικά εμφανίστηκε από το πουθενά κ έδειχνε να θέλει κάπως να χτυπήσει το σύστημα. Έκανε συχνά λάιβ στο insta, χωρίς να μιλά, απλά κάπνιζε κι έπινε κ έδειχνε τη μούρη του μετά μουσικής, και μαζεύτηκαν κάποιοι κοπαδοί να τον υμνουν και να τον δοξάζουν για ανεξήγητο λόγο. Αυτό συνεχίστηκε καιρό και κατάλαβα ότι κάνει μπαμ ότι είναι μούφα η υπόθεση.
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
dim
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 1098
Εγγραφή: Σάβ 28 Αύγ 2021, 12:52
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Eindhoven / Nederland
Έδωσε Likes: 160 φορές
Έλαβε Likes: 207 φορές

Re: Μεγαλώνει η λίστα..

Δημοσίευση από dim » Κυρ 24 Ιούλ 2022, 14:42

Αλλοι δύο που πρέπει να προστεθούν, ασχέτως με το αν έχουν καλές ή κακές προθέσεις είναι : Κωνσταντίνος Αρβανίτης
Κωνσταντίνος Πουλάς
Κίνημα : ΣΥΝΕΠΕΙΑ
Είμαι ένα σκεπτόμενο άτομο που έχει βγάλει το σανό απο την διατροφή του... :thumb:
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Μεγαλώνει η λίστα..

Δημοσίευση από doctormarkon » Κυρ 24 Ιούλ 2022, 15:19

dim έγραψε:
Κυρ 24 Ιούλ 2022, 14:42
Αλλοι δύο που πρέπει να προστεθούν, ασχέτως με το αν έχουν καλές ή κακές προθέσεις είναι : Κωνσταντίνος Αρβανίτης
Κωνσταντίνος Πουλάς
Κίνημα : ΣΥΝΕΠΕΙΑ
Ο Βαθιώτης στη συνάντηση που είχα μαζί τους live μου είπε ότι κρατάει επιφυλάξεις για τον Αρβανίτη και το Γρίβα.
Για τον Πουλά δεν ξέρει πολλά.
Οι επιφυλάξεις είναι καλές.
Κάνουν κίνημα κόμμα και αυτό δεν είναι ούτε καλό ούτε κακό.
Τους ακούω όλους μέχρι να χτυπήσει το καμπανάκι.
Δεν τους απορρίπτω αλλά και δεν τους ακολουθώ.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικα-Ελεύθερο βήμα”