Περί πέτρινων χρόνων...

Περί ανέμων και υδατων
προσώπων και πραγμάτων
Άβαταρ μέλους
AnonymosEreynhths
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5846
Εγγραφή: Τετ 05 Αύγ 2009, 10:22
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 122 φορές
Έλαβε Likes: 196 φορές

Re: Περί πέτρινων χρόνων...

Δημοσίευση από AnonymosEreynhths » Τρί 06 Δεκ 2022, 22:28

Με το καλό.
Βάλε και καμία κοτα να χεις αυγά.
Κάνα κοτόπουλο να χεις για για σούπα το χειμώνα.

ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΜΠΟΥΜΠΟΥΝΑ ΤΟΝ ΜΠΟΧΑΡΙ ΜΕΡΑ ΝΥΧΤΑ :D
Άβαταρ μέλους
dim
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 1098
Εγγραφή: Σάβ 28 Αύγ 2021, 12:52
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Eindhoven / Nederland
Έδωσε Likes: 160 φορές
Έλαβε Likes: 207 φορές

Re: Περί πέτρινων χρόνων...

Δημοσίευση από dim » Τρί 06 Δεκ 2022, 22:34

Χαχα, σε ευχαριστώ Αντώνυμε για τα καλά σου λόγια. Θα ακολουθήσω τις συμβουλές σου.. :ok:
Είμαι ένα σκεπτόμενο άτομο που έχει βγάλει το σανό απο την διατροφή του... :thumb:
Άβαταρ μέλους
kat_woman
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6089
Εγγραφή: Πέμ 05 Μάιος 2011, 14:31
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 373 φορές
Έλαβε Likes: 326 φορές

Re: Περί πέτρινων χρόνων...

Δημοσίευση από kat_woman » Τετ 07 Δεκ 2022, 09:52

Εννοείς γυρνάς Ελλάδα, έτσι?
Όσο και να κατανοώ τους λόγους που οδηγούν τους συνανθρώπους μας να ξενιτεύονται, πάντα χαίρομαι όταν ξαναγυρνούν!
Πόσω μάλλον όταν γίνονται τα όνειρα πραγματικότητα! :giverose:
Each man's death diminishes me,
For I am involved in mankind.
Therefore, send not to know
For whom the bell tolls,
It tolls for thee.

John Donne
Άβαταρ μέλους
dim
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 1098
Εγγραφή: Σάβ 28 Αύγ 2021, 12:52
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Eindhoven / Nederland
Έδωσε Likes: 160 φορές
Έλαβε Likes: 207 φορές

Re: Περί πέτρινων χρόνων...

Δημοσίευση από dim » Τετ 07 Δεκ 2022, 17:27

kat_woman έγραψε:
Τετ 07 Δεκ 2022, 09:52
Εννοείς γυρνάς Ελλάδα, έτσι?
Όσο και να κατανοώ τους λόγους που οδηγούν τους συνανθρώπους μας να ξενιτεύονται, πάντα χαίρομαι όταν ξαναγυρνούν!

Ναι Κατερίνα, πρώτα ο θεός επιστρέφω στα πάτρια εδάφη μετά απο 22 χρόνια και αυτό το υπολογίζω σε ένα με ενάμισι χρόνο από τώρα..
Σταματώ από την δουλειά μου με πρόωρη σύνταξη ( δέκα χρόνια νωρίτερα). Μπορούσα να εξαντλήσω το όριο της συντάξιμης ηλικίας ως τα 67 αλλά δεν θεωρώ ότι αξίζει τον κόπο γιατί έτσι και αλλιώς το συνταξιοδοτικό με τον τρόπο που το γνωρίζουμε θα σταματήσει να ισχύει, οπότε το γοργόν και χάριν έχει.. Οτι προλάβουμε τώρα..
:swim:
Είμαι ένα σκεπτόμενο άτομο που έχει βγάλει το σανό απο την διατροφή του... :thumb:
Άβαταρ μέλους
dim
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 1098
Εγγραφή: Σάβ 28 Αύγ 2021, 12:52
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Eindhoven / Nederland
Έδωσε Likes: 160 φορές
Έλαβε Likes: 207 φορές

Re: Περί πέτρινων χρόνων...

Δημοσίευση από dim » Τετ 07 Δεκ 2022, 18:05

Μέχρι το τέλος του 2025 θέλουν να εξαλείψουν το φυσικό χρήμα και να περάσουμε σε καινούργια πίστα όπου η μόνη μορφή χρήματος θα είναι ψηφιακή.. Αυτό δεν είναι συνομωσιολογία αλλά στόχος της παγκοσμιοποίησης που έτσι και αλλιώς θα προωθηθεί. Αυτό σε συνδυασμό με την δημιουργία της καινούργιας ηλεκτρονικής ταυτότητας που είναι θέμα χρόνου να υλοποιηθεί (σε παγκόσμιο επίπεδο) που θα εμπεριέχει όλη την προσωπική μας πληροφορία λίαν συντόμως , θα γίνει για κάποιους (ένας απο αυτούς και εγώ) η θηλειά που θα τους στραγγαλίσει αφού μην έχοντας κάποια απαραίτητα πιστοποιητικά όπως του εμβολιασμού θα χτυπάει κόκκινο στο σύστημα με αποτέλεσμα να μην είναι δυνατή η κίνηση χρήματος έστω και ψηφιακού.. Οπως καταλαβαινετε αυτό θα σημάνει την πλήρη υποταγή των ανθρώπων σε δούλους που αν δεν συμορφώνονται με το σύστημα και όποτε κρίνει ότι δεν πληρεί κάποιος τις προυποθέσεις που θα ζητά, απλώς θα τον πετάνε έξω απο αυτό. Καταδίκη σε θάνατο δηλαδή απο πείνα και κακουχία χωρίς ιατροφαρμακευτική περίθαλψη κλπ. Προφανώς οι περισσότεροι θα αναγκαστούν να ζήσουν μέσα σε αυτά τα στενά όρια καθιστώντας όλη τους την ύπαρξη σε ένα είδος σκλάβου/ζόμπι που συχνά πυκνά θα πρέπει να κάνει την αναμνηστική του δόση για όσο καιρό το κρίνει το σύστημα και ποιός ξέρει τι άλλο..
Αυτός είναι και ο λόγος που προχωρώ σε αυτήν την κίνηση. Ισως όμως να μην τους βγει στο τέλος όλο αυτό που έχουν καταστρώσει και ήδη το υλοποιούν.Οι μέχρι τώρα κινήσεις τους όμως δείχνουν ότι προχωρούν μεθοδικά και στρατηγικά στην σχεδιάρα του αποπληθυσμού και της ερήμωσης..
Εδώ θα ήθελα πραγματικά κάποιον αισιόδοξο τύπο να μου παραθέσει την δική του οπτική για τα πράγματα καθώς και εγώ έχω την ανάγκη να πειστώ ότι όλα αυτά είναι αποκυήματα της φαντασίας μου και ότι όλα θα πάνε καλά.. Αλλά όχι με ένα απλό << όλα θα πάνε καλά..>> αλλά με επιχειρήματα
:bicycle:
Είμαι ένα σκεπτόμενο άτομο που έχει βγάλει το σανό απο την διατροφή του... :thumb:
Άβαταρ μέλους
Tasoula1
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: Πέμ 20 Μάιος 2021, 22:43
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 10 φορές
Έλαβε Likes: 11 φορές

Re: Περί πέτρινων χρόνων...

Δημοσίευση από Tasoula1 » Παρ 09 Δεκ 2022, 11:44

dim έγραψε:
Τετ 07 Δεκ 2022, 18:05
Μέχρι το τέλος του 2025 θέλουν να εξαλείψουν το φυσικό χρήμα και να περάσουμε σε καινούργια πίστα όπου η μόνη μορφή χρήματος θα είναι ψηφιακή.. Αυτό δεν είναι συνομωσιολογία αλλά στόχος της παγκοσμιοποίησης που έτσι και αλλιώς θα προωθηθεί. Αυτό σε συνδυασμό με την δημιουργία της καινούργιας ηλεκτρονικής ταυτότητας που είναι θέμα χρόνου να υλοποιηθεί (σε παγκόσμιο επίπεδο) που θα εμπεριέχει όλη την προσωπική μας πληροφορία λίαν συντόμως , θα γίνει για κάποιους (ένας απο αυτούς και εγώ) η θηλειά που θα τους στραγγαλίσει αφού μην έχοντας κάποια απαραίτητα πιστοποιητικά όπως του εμβολιασμού θα χτυπάει κόκκινο στο σύστημα με αποτέλεσμα να μην είναι δυνατή η κίνηση χρήματος έστω και ψηφιακού.. Οπως καταλαβαινετε αυτό θα σημάνει την πλήρη υποταγή των ανθρώπων σε δούλους που αν δεν συμορφώνονται με το σύστημα και όποτε κρίνει ότι δεν πληρεί κάποιος τις προυποθέσεις που θα ζητά, απλώς θα τον πετάνε έξω απο αυτό. Καταδίκη σε θάνατο δηλαδή απο πείνα και κακουχία χωρίς ιατροφαρμακευτική περίθαλψη κλπ. Προφανώς οι περισσότεροι θα αναγκαστούν να ζήσουν μέσα σε αυτά τα στενά όρια καθιστώντας όλη τους την ύπαρξη σε ένα είδος σκλάβου/ζόμπι που συχνά πυκνά θα πρέπει να κάνει την αναμνηστική του δόση για όσο καιρό το κρίνει το σύστημα και ποιός ξέρει τι άλλο..
Αυτός είναι και ο λόγος που προχωρώ σε αυτήν την κίνηση. Ισως όμως να μην τους βγει στο τέλος όλο αυτό που έχουν καταστρώσει και ήδη το υλοποιούν.Οι μέχρι τώρα κινήσεις τους όμως δείχνουν ότι προχωρούν μεθοδικά και στρατηγικά στην σχεδιάρα του αποπληθυσμού και της ερήμωσης..
Εδώ θα ήθελα πραγματικά κάποιον αισιόδοξο τύπο να μου παραθέσει την δική του οπτική για τα πράγματα καθώς και εγώ έχω την ανάγκη να πειστώ ότι όλα αυτά είναι αποκυήματα της φαντασίας μου και ότι όλα θα πάνε καλά.. Αλλά όχι με ένα απλό << όλα θα πάνε καλά..>> αλλά με επιχειρήματα
:bicycle:
Χιλια μπραβο σου Dim, πρωτον για την αποφαση σου να επιστρεψεις στην Ελλαδα και δευτερον να αγορασεις ενα σπιτι-ησυχαστηριο στα Τζουμερκα!
Και γω εχω τεσσερα χρονια που ζω πλεον στο χωριο μου! Η αισθηση ελευθεριας και ανεξαρτησιας που εχω δεν περιγραφεται! Βεβαια ειναι πολυ πιο κουραστικη η ζωη εδω, αλλα χαλαλι! ΑΞΙΖΕΙ. Εχω τζακι για θερμανση και πολυ κοντα μου μια φυσικη πηγη νερου. Για το ρευμα δεν εχω γεννητρια ακομη, αλλα προσπαθω να ζω σαν να μην εχω γιατι ερχεται ο καιρος που δεν θα υπαρχει ρευμα πουθενα στον κοσμο...Εχω και καποιο προβλημα εδω με την αγρια φυση καθως κυκλοφορουν αρκετα αγριογουρουνα και λυκοι και μαλλον θα πρεπει να μαθω να οπλοφορω. Κριμα που δεν εχω μαθει ακομα σκοποβολη οπως το ελεγε και η Ειρηνη Μαρουπα για τα δυσκολα χρονια, αλλα καλλιο αργα παρα ποτε, που θα μου παει, θα το μαθω κι αυτο.
Εσεις οι αντρες ειστε πιο τυχεροι νομιζω γιατι κανατε στρατο.

Λοιπον, θα σου γραψω εδω την σειρα των εσχατων γεγονοτων που ερχονται συμφωνα και με την γνωμη και γνωση του Δημοσθενη Λιακοπουλου και να με συγχωρεσεις αν σου κανω την καρδια περιβολι, αλλα πιστευω ότι απευθυνομαι σε εναν γνησιο αφυπνισμενο συμπατριωτη που επιθυμει να σωθει απο την μεγγενη των λαμογιων.

Συντομα λοιπον, περιμενουμε να συμβουν απο δω και περα τα εξης γεγονοτα:

- Γ παγκοσμιος πολεμος που θα ξεκινησει με αφορμη ενα χτυπημα των Τουρκων εναντιον ημων των Ελληνων (αν θες περισσοτερες λεπτομερειες για τον πολεμο, διαβασε τις προφητειες του αγιου Παισιου και του γεροντα Ιωσηφ του Βατοπεδινου-σ αυτον τον πολεμο θα χαθει το 1/3 του παγκοσμιου πληθυσμου)

- εμφανιση Αντιχριστου που θα παρουσιαστει ως ειρηνοποιος που θα σταματησει τον πολεμο (εδω χρειαζεται προσοχη, γιατι πολλοι θα πλανηθουν καθως θα πιστεψουν ότι προκειται για τον απεσταλμενο βασιλια του Θεου!,- η χουντα του Αντιχριστου συμφωνα με την Αποκαλυψη θα κρατησει 7 χρονια, απο τα οποια, τα 3,5 πρωτα θα δειξει το καλο του προσωπο και τα υπολοιπα 3,5 θα ξεκινησει ανελεητο διωγμο εναντια στους χριστιανους σε ολο τον κόσμο)

- φλας του ηλιου (ο ηλιος μια στιγμη θα εκπεμψει εναν τεραστιο ηλεκτρομαγνητικο παλμο που θα καταστρεψει ολο τον ηλεκτρισμο πανω στην γη και μαζι και ολη την αντιχριστη τεχνολογια!)

- εμφανιση των νεφελιμ μεσω των πυλων της γης επανω στην επιφανεια της γης και βασανισμος των ανθρωπων για περιπου δυο χρονια (οι νεφελιμ δεν θα πειραξουν τους ανθρωπους που δεν θα εχουν παρει το χαραγμα)

-εμφανιση ενος υπεροντος που λεγεται Πολεμαρχος του Θεου και εκστρατεια μαζι με 144.000 Ελληνες, αλλα και με αλλες δυναμεις εναντια στους νεφελιμ και τον αντιχριστο και τους ανθρωπους που θα τον εχουν προσκυνησει)

- Αναλαμπη του ελληνισμου και του χριστιανισμου και βασιλεια ενος βασιλια απεσταλμενου του Θεου και θα κυβερνησει ολη την οικουμενη με αληθινη δικαιοσυνη(- 6η κοσμοκρατορια των ελληνων- κατα την διαρκεια της Αναλαμπης δεν θα υπαρχουν αρρωστιες (νομιζω και θανατος;) και ολοι θα τρωνε με χρυσα κουταλια- θα μας δοθει ενεργεια διαφορετικης μορφης απο τον ηλεκτρισμο που θα ειναι πολυ πιο δυνατη και καθαρη-η διαρκεια της Αναλαμπης ειναι αγνωστη)

- εμφανιση του τελευταιου αντιχριστου, της Λιλιθ Λαμασθου και καψιμο της απο τον Θεο

- Δευτερα Παρουσια


Γνωμη μου ειναι να βρεις πεντε ανθρωπους της απολυτου εμπιστοσυνης σου για να μπορεις να βοηθηθεις στα δυσκολα χρονια, γιατι μονος του κανεις θα δυσκολευτει πολυ και να αρχισεις απο τωρα κιολας να προμηθευεσαι ΠΡΩΤΟΝ πυρομαχικα, ΔΕΥΤΕΡΟΝ φαρμακα και ΤΡΙΤΟΝ καποια τροφιμα, αλλα οχι και πολλα γιατι απο ενα σημειο και μετα δεν θα εχει νοημα η αποθηκευση τροφιμων καθως θα ειμαστε αναγκασμενοι να μετακινουμαστε εδω και κει και θα πρεπει να γνωριζουμε τι μπορουμε να φαμε απο την φυση χωρις να δηλητηριαστουμε πχ.

Επισης, αγορασε καλου κακου ενα χαλκινο μαχαιρι γιατι ο χαλκος σκοτωνει τους νεφελιμ και με μονο ενα απλο τραυμα με αυτον! Αυτο το εδωσε ο Θεος για ισορροπια δυναμεων ωστε να μπορουμε και μεις με τις ανθρωπινες δυναμεις μας να τους αντιμετωπισουμε. Οι νεφελιμ ακομα, δεν εχουν δικαιωμα να μπουν στον χωρο του Αραντις που πιανει απο την Κατερινη μεχρι την Θεσσαλονικη και συμφωνα με μια προφητεια του αγιου Ανδρεα του δια Χριστον σαλου, δεν μπορουν να πλησιασουν ουτε στις Κυκλαδες.

Αυτα απο μενα και σου ευχομαι ΟΛΟΨΥΧΑ να τα καταφερεις να ζησεις την περιφημη Αναλαμπη οπου θα δοξαστουν ολοι εκεινοι οι ανθρωποι που δεν προσκυνησαν τον Αντιχριστο και δεν χαραχτηκαν!

Το ιδιο ευχομαι και σε ολους και ολες εδω μεσα! Ε, και αν μας παρει πιο συντομα ο Θεος, ας τα δουμε απο ψηλα ολα αυτα τα γεγονοτα! :rose:

Τελος, μην ξεχνας να προσευχεσαι οσο μπορεις στον Χριστο, οπως ειπε και ο αγιος Παισιος, θα σωθουν ΜΟΝΟ εκεινοι που εχουν καλη πνευματικη κατασταση και ζωη! Προσωπικα θαυμαζω κατι ασκητες που μπορουν να ζουν με ενα παξιμαδι και λιγο νερο!...

Ο Θεος και η Παναγια να μας βοηθαει ολους και καλη τυχη κιολας, γιατι χρειαζεται ΚΑΙ αυτη!... :rose:

-
Άβαταρ μέλους
dim
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 1098
Εγγραφή: Σάβ 28 Αύγ 2021, 12:52
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Eindhoven / Nederland
Έδωσε Likes: 160 φορές
Έλαβε Likes: 207 φορές

Re: Περί πέτρινων χρόνων...

Δημοσίευση από dim » Παρ 09 Δεκ 2022, 17:50

Tasoula1 έγραψε:
Παρ 09 Δεκ 2022, 11:44
Λοιπον, θα σου γραψω εδω την σειρα των εσχατων γεγονοτων που ερχονται συμφωνα και με την γνωμη και γνωση του Δημοσθενη Λιακοπουλου και να με συγχωρεσεις αν σου κανω την καρδια περιβολι, αλλα πιστευω ότι απευθυνομαι σε εναν γνησιο αφυπνισμενο συμπατριωτη που επιθυμει να σωθει απο την μεγγενη των λαμογιων.
Καλή μου Τασούλα χαίρομαι πραγματικά όταν συναντώ ανυπότακτες ψυχές όπως φαίνεται ότι είσαι.Εκτιμώ αφάνταστα το γεγονός ότι ζεις χωρίς φόβο μια ζωή δύσκολη χωρίς ρεύμα κλπ. Αυτές οι δυσκολίες μόνο να σε δυναμώσουν περισσότερο μπορούν. Θα σου μιλήσω όμως ανοιχτά και καθαρά αλλά και χωρίς αυτό να σημαίνει ότι έχω δίκιο..Είναι απλά η προσωπική ταπεινή μου άποψη και δεν χρειάζεται να την αποδεχτείς αν δεν θες..
Αν και γνωρίζω εδώ και πολλά χρόνια όλα αυτά που λέει και γράφει ο κ. Λιακόπουλος και του αναγνωρίζω ότι έχει καταφέρει να ξυπνήσει πολύ κόσμο μέσα απο τις εκπομπές του κλπ, το εσωτερικό μου αισθητήριο δεν μου επιτρέπει να αφεθώ 100% σε όλα αυτά που λέει. Και αυτό γιατί υπάρχει ένας αποτρεπτικός λόγος και δεν είναι άλλος απο την πώληση των βιβλίων του που αφορούν όλη αυτή την θεματολογία. Θα το έβλεπα απο άλλο πρίσμα εάν ο εν λόγω άνθρωπος έλεγε αυτά που έλεγε αφιλοκερδώς. Απο την στιγμή που πίσω από όλα αυτά που ισχυρίζεται υπάρχει οικονομικό όφελος και συμφέρον, αυτομάτως στα μάτια μου χάνει την μισή αξία του. Αυτό το.. <<σηκωθείτε απο καρέκλες, ντιβάνια, καναπέδες και πάρτε τηλέφωνο για να αγοράσετε το βιβλίο μου..>> με κουμπώνει κάπως.. Αυτά για τον Δημοσθένη.. Οσο αναφορά για τα δύσκολα χρόνια που έπονται δεν έχω καμία αμφιβολία και γιαυτό αρχίζω και εγώ να προετοιμάζομαι. Οχι γιατί πιστεύω ότι θα έρθουν τα νεφιλίμ και ο πολέμαρχος του θεού, αλλά επειδή νιώθω ότι το πράγμα όσο πάει και σφίγγει περισσότερο σε θέματα ελευθερίας του ανθρώπου καθώς είμαστε όλοι μάρτυρες μιας βίαιης ιατροφαρμακευτικής χούντας και μιάς έντονης πίεσης επιβολής κάποιας σκοτεινής σατανικής ατζέντας όπου όλα όσα ξέραμε έχουν γυρίσει ανάποδα και έχουν χάσει την σημασία που είχαν. Πάνω σε αυτό το πλαίσιο, ναι φοβάμαι ότι έχουμε να δούμε μεγάλες διώξεις και απίστευτο πόλεμο ενάντια στο ρεύμα που τους χαλάει την σούπα (δηλ. εμάς που θέλουμε να παραμείνουμε στο παλιό σύστημα αξιών με τις κάποιες ακόμα μικρές ανθρώπινες ελευθερίες.. Θα με ενδιέφερε όμως να σε γνωρίσω καλύτερα απο τοποθετήσεις σου σε διάφορα πράγματα και απόψεις γιατί θεωρώ πως είσαι ξεχωριστό άτομο.

Μόνο και μόνο για την απόφαση σου να ζεις με αυτόν τον τρόπο το εκτιμώ και το σέβομαι αφάνταστα γιατί χρειάζεται μεγάλο θάρρος και βούληση.. :ty:
Είμαι ένα σκεπτόμενο άτομο που έχει βγάλει το σανό απο την διατροφή του... :thumb:
Άβαταρ μέλους
Tasoula1
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: Πέμ 20 Μάιος 2021, 22:43
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 10 φορές
Έλαβε Likes: 11 φορές

Re: Περί πέτρινων χρόνων...

Δημοσίευση από Tasoula1 » Παρ 09 Δεκ 2022, 21:12

dim έγραψε:
Παρ 09 Δεκ 2022, 17:50
Tasoula1 έγραψε:
Παρ 09 Δεκ 2022, 11:44
Λοιπον, θα σου γραψω εδω την σειρα των εσχατων γεγονοτων που ερχονται συμφωνα και με την γνωμη και γνωση του Δημοσθενη Λιακοπουλου και να με συγχωρεσεις αν σου κανω την καρδια περιβολι, αλλα πιστευω ότι απευθυνομαι σε εναν γνησιο αφυπνισμενο συμπατριωτη που επιθυμει να σωθει απο την μεγγενη των λαμογιων.
Καλή μου Τασούλα χαίρομαι πραγματικά όταν συναντώ ανυπότακτες ψυχές όπως φαίνεται ότι είσαι.Εκτιμώ αφάνταστα το γεγονός ότι ζεις χωρίς φόβο μια ζωή δύσκολη χωρίς ρεύμα κλπ. Αυτές οι δυσκολίες μόνο να σε δυναμώσουν περισσότερο μπορούν. Θα σου μιλήσω όμως ανοιχτά και καθαρά αλλά και χωρίς αυτό να σημαίνει ότι έχω δίκιο..Είναι απλά η προσωπική ταπεινή μου άποψη και δεν χρειάζεται να την αποδεχτείς αν δεν θες..
Αν και γνωρίζω εδώ και πολλά χρόνια όλα αυτά που λέει και γράφει ο κ. Λιακόπουλος και του αναγνωρίζω ότι έχει καταφέρει να ξυπνήσει πολύ κόσμο μέσα απο τις εκπομπές του κλπ, το εσωτερικό μου αισθητήριο δεν μου επιτρέπει να αφεθώ 100% σε όλα αυτά που λέει. Και αυτό γιατί υπάρχει ένας αποτρεπτικός λόγος και δεν είναι άλλος απο την πώληση των βιβλίων του που αφορούν όλη αυτή την θεματολογία. Θα το έβλεπα απο άλλο πρίσμα εάν ο εν λόγω άνθρωπος έλεγε αυτά που έλεγε αφιλοκερδώς. Απο την στιγμή που πίσω από όλα αυτά που ισχυρίζεται υπάρχει οικονομικό όφελος και συμφέρον, αυτομάτως στα μάτια μου χάνει την μισή αξία του. Αυτό το.. <<σηκωθείτε απο καρέκλες, ντιβάνια, καναπέδες και πάρτε τηλέφωνο για να αγοράσετε το βιβλίο μου..>> με κουμπώνει κάπως.. Αυτά για τον Δημοσθένη.. Οσο αναφορά για τα δύσκολα χρόνια που έπονται δεν έχω καμία αμφιβολία και γιαυτό αρχίζω και εγώ να προετοιμάζομαι. Οχι γιατί πιστεύω ότι θα έρθουν τα νεφιλίμ και ο πολέμαρχος του θεού, αλλά επειδή νιώθω ότι το πράγμα όσο πάει και σφίγγει περισσότερο σε θέματα ελευθερίας του ανθρώπου καθώς είμαστε όλοι μάρτυρες μιας βίαιης ιατροφαρμακευτικής χούντας και μιάς έντονης πίεσης επιβολής κάποιας σκοτεινής σατανικής ατζέντας όπου όλα όσα ξέραμε έχουν γυρίσει ανάποδα και έχουν χάσει την σημασία που είχαν. Πάνω σε αυτό το πλαίσιο, ναι φοβάμαι ότι έχουμε να δούμε μεγάλες διώξεις και απίστευτο πόλεμο ενάντια στο ρεύμα που τους χαλάει την σούπα (δηλ. εμάς που θέλουμε να παραμείνουμε στο παλιό σύστημα αξιών με τις κάποιες ακόμα μικρές ανθρώπινες ελευθερίες.. Θα με ενδιέφερε όμως να σε γνωρίσω καλύτερα απο τοποθετήσεις σου σε διάφορα πράγματα και απόψεις γιατί θεωρώ πως είσαι ξεχωριστό άτομο.

Μόνο και μόνο για την απόφαση σου να ζεις με αυτόν τον τρόπο το εκτιμώ και το σέβομαι αφάνταστα γιατί χρειάζεται μεγάλο θάρρος και βούληση.. :ty:
Σ ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια Dim, με σκλαβωνεις. Θα σου πω καποια πραγματα εδω για μενα για να γνωριστουμε καλυτερα και επειτα δυο τρια λογια και για τον Δημοσθενη.

Εχω σπουδασει θεολογια στο πανεπιστημιο της Θεσσαλονικης, αλλα για καποιους λόγους δεν επεδιωξα να γινω καθηγητρια θεολογιας και ετσι εγινα τελικα αγροτισσα. Αυτο που κανω εδω στο χωριο μου ειναι να παραγω βιολογικα προιοντα σε μια οικογενειακη προσπαθεια και υποθεση. Θα ηθελα ομως να διδασκω σε καποιο σχολειο, αν και ετσι που εχουν τα πραγματα και με τις γνωσεις που θα επιθυμουσα να μεταδωσω στα νεα παιδια, θα ειχα μαλλον προβλημα με τους διευθυντες των σχολειων και ισως και με το ιδιο το υπουργειο και το κρατος! Ετσι δεν ειναι;

Εχω επισης ενα πνευματικο και εφτασα να του μιλησω για τον Δημοσθενη και οτι τον πιστευω 100%, και δεν μου ειπε τιποτε το αφοριστικο για εκεινον, ουτε οτι μπορει να ειναι αιρετικος, ουτε ότι αυτα που λεει ειναι αντιθετα με την εκκλησια. Μαλιστα με παροτρυνε να στειλω ενα μεηλ στην Συνοδο της Εκκλησιας της Ελλαδας, πραγμα που εκανα, αλλα ουδεποτε ελαβα καποια απαντηση.

Μιλησα ακομη με αρκετους απο τους καθηγητες μου για τον Δημοσθενη, αλλα εξελαβα απο την μερια τους τελικα εναν φοβο και μια κακοηθεια! Σκεψου ότι αν ποτε τολμησουν να παραδεχτουν πχ οτι η Παλαια Διαθηκη ειναι ενα τιποτα στην ουσια απο αξια, τοτε θα καθαιρεθουν απο τις θεσεις τους παρα πολλοι και θα χασουν ετσι το «κυρος» τους. Η δειλια τους, η ανοησια τους, αλλα και η επιθυμια να νιωθουν βολεμενοι σε εναν θωκο τους εχει πληρως απομυθοποιησει στα ματια μου και η εκτιμηση μου γι αυτους εχει μηδενιστει.

Το κατεστημενο καλα κρατει τελικα. Ωστοσο, παντα θα υπαρχουν χαραμαδες απ όπου θα μπορει να χωθει το φως της αληθειας και της γνωσης και ετσι εγινε και με μενα, οπως ημουν πολυ απογοητευμενη απο την λειψη γνωση που μας δωσαν στα σχολεια και στα πανεπιστημια, στα κατηχητικα, στις θεολογικες σχολες και παντου, θυμαμαι παντοτε τον εαυτο μου να ψαχνει και να αναζητα ΛΟΓΙΚΕΣ απαντησεις για τα παντα! Ο πρωτος που μου προχωρησε την σκεψη ηταν ο Εριχ Φον Νταινικεν. Και μετα ηρθε ο Δημοσθενης.

Δυο τρια λογια και γι αυτον λοιπον.
Λες οτι θα επρεπε να δωσει την γνωση του αφιλοκερδως. Και σε ρωτω: ΠΩΣ θα το εκανε αυτο; Φυσικα δεν εννοεις φανταζομαι να αναλαμβανε με δικα του εξοδα την εκδοση των βιβλιων του γιατι κατι τετοιο δεν μπορει κανεις να το κανει. Γραφοντας ας πουμε σε καποιο ιστολογιο ισως; Θα του το εσβηναν. Κανοντας ομιλιες εδω και κει σε ολη την Ελλαδα; Τοτε μονο εκεινοι που εχουν φωτογραφικη μνημη θα θυμοντουσαν τα λεγομενα του ωστε να τα επεξεργαστουν λογικα καποτε μονοι τους. Και αυτοι ειναι ελαχιστοι! Βγαινοντας ισως σε καποιο τηλεοπτικο σταθμο; Σου θυμιζω ότι πολυ λιγα χρονια μπορουσε να βγει και να μιλησει για την γνωση που εδινε μεσα στα βιβλια του! Τα υπολοιπα χρονια ουτε που μπορουσε να αναφερει κατι απο εκει μεσα γιατι δεχοταν ΠΟΛΕΜΟ! Στο τελος μαλιστα, τον εκλεισαν απο παντου και τωρα το μονο που μπορει να κανει ειναι κατι ιντερνετικες ραδιοφωνικες εκπομες απο την ιστοσελιδα που εχει.

Εδω να πω οτι ο Δημοσθενης εχει κατι το μοναδικο, ειναι ο μονος που εχει ΟΝΟΜΑΤΙΣΕΙ τοσο τις φωτεινες οσο και τις σκοτεινες δυναμεις! Που σημαινει οτι τις ΓΝΩΡΙΖΕΙ πραγματικα και αφηνω και ενα ενδεχομενο μηπως και καποιες απο αυτες τις εχει γνωρισει ΚΑΙ προσωπικα, οχι μονο στην θεωρια... Πες μου σε παρακαλω εναν ερευνητη ή ερευνητρια που να εχει δωσει ονοματα για ολες τις δυναμεις αυτες! Εναν. Ειναι πολυ διαφορετικο να μιλαει κανεις για φωτεινα οντα και σκοτεινα ετσι γενικα και αοριστα και αλλο πραγμα να τα γνωριζει πραγματικα με τα ονοματα τους, σωστα; Ποια ειναι η μορφη των δυναμεων αυτων; Ποια η αντιληψη τους; Ποιες οι ικανοτητες τους; Πως δημιουργηθηκαν; Απο μονες τους, ή απο καποιο αλλο ον; Μηπως γεννηθηκαν με καποιον τροπο; Σε ολα αυτα δινει ΛΟΓΙΚΕΣ απαντησεις μονο ο Δημοσθενης. Οι υπολοιποι δεν λενε τιποτε! Και γι αυτο δεχτηκε και δεχεται τοσο πολεμο.

Ο ιδιος εχει προφητεψει για τον εαυτο του ότι πιθανον στα χρονια της χουντας του Αντιχριστου θα μαρτυρησει για τον Χριστο και μαλιστα αυτο μπορει να συμβει σε κεντρικη πλατεια της Θεσσαλονικης!...

Θα φανει αν ποτε γινει κατι τετοιο, προσωπικα τον εχω ικανο για ολα τα καλα. Ακομα και για το μαρτυριο. Ειναι στο φουλ φωτισμενος, ειναι μεγαλος δασκαλος της εποχης μας και ειναι ο μοναδικος που εδωσε στον κόσμο τετοιον ογκο γνωσης με λογικη δομη αλλα και αμετρητες λεπτομερειες!

Δεν θα πω κατι αλλο, παρα μονο σας συμβουλευω εσας που ειστε πιο δυσπιστοι απεναντι του να κανετε λιγη υπομονη, να εχετε ολα αυτα καπου στην ακρη του μυαλου σας και με τον χρονο θα φανει και σε σας αν ηταν τελικα ενας τυχαρπαστος γραφικος, ή μια μεγαλη μορφη. Πιστευω ότι στα χρονια μας θα τα ζησουμε ολα. Στην δικη μας γενια.
Άβαταρ μέλους
dim
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 1098
Εγγραφή: Σάβ 28 Αύγ 2021, 12:52
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Eindhoven / Nederland
Έδωσε Likes: 160 φορές
Έλαβε Likes: 207 φορές

Re: Περί πέτρινων χρόνων...

Δημοσίευση από dim » Σάβ 10 Δεκ 2022, 13:48

Σίγουρα Τασούλα θα έχεις καταλάβει ότι αυτή η πανούκλα που έχει απλωθεί παντού σε όλες τις δομές και θεσμούς, έχει εισχωρήσει και στην εκκλησία.. Είναι θλιβερό αλλά είναι γεγονός. Και πώς να μην είναι όταν στα χρόνια της π(λ)ανδημίας μια χαρά συμπορεύτηκε με τις παρανοικές εντολές και τα πρωτόκολα του κράτους όσον αφορά τις μάσκες, αποστάσεις , ράπιντ τεστ, εμβόλια κλπ.. Εκανε απίστευτα λάθη και πήρε καταστρεπτικές αποφάσεις με αποτέλεσμα ένα μεγάλο μέρος των πιστών να δαιμονοποιηθεί και να αντιμετωπιστεί ως λεπρό.. Αυτά που λέγανε παλιά περί χαράγματος και περί θηρίου πήγαν περίπατο αναγκάζοντας τους πιστούς να μπαίνουν μέσα στην εκκλησία με φίμωτρο ( μέγα προσβολή) και απαιτώντας τους να κάνουν τα συγκεκριμένα γαμωεμβόλια, και να στήνουν χώρους για ραπιντ τεστ μέσα στην εκκλησία. Υπέπεσαν σε μεγάλα ατοπήματα όπως της πρόωρης ανάστασης του Χριστού, και άλλα πολλά γραφικά.. Ο δε κλήρος έχει στην συντριπτική του πλειοψηφία εμβολιαστεί και όσοι έχουν απομείνει ατρύπητοι γελοιοποιούνται και κατατρέχονται. Καταλαβαίνεις λοιπόν ότι δεν υπάρχει πια τίποτε υγειές ακόμα και σε αυτόν τον χώρο. Ο σατανάς έχει βγάλει πλοκάμια και εκεί μέσα. Συνεπώς, μην αισθάνεσαι λύπη που δεν προχώρησες σε αυτό το αντικείμενο. Η πίστη είναι κάτι ατομικό και η προσευχή πρέπει να γίνεται μέσα μας γιατί εκεί βρίσκεται ο θεός αφού ο καθένας μας αποτελεί ένα μέρος της δημιουργίας του. Δεν με εκφράζει πλέον κανένας απο αυτούς τους διαβολοπαπάδες και δεν θα πήγαινα ποτέ σε έναν παπά εμβολιασμένο να μεταλάβω ή να εξομολογηθώ αν καταλαβαίνεις τι εννοώ..
Οσο για τον Δημοσθένη τώρα, δεν αμφισβητώ τον αγώνα του γιατί όποιος είναι ενάντια στο σατανικό αυτό σύστημα είναι και πιο κοντά στην δική μου αντίληψη. Βέβαια, ο καθένας το παλεύει με τον τρόπο που μπορεί. Εγώ ας πούμε θαυμάζω τον πύρρινο λόγο του κ Βαθιώτη και την προσπάθεια του να αφυπνήσει κόσμο, μέχρι όμως να αποδειχτεί το αντίθετο. Γιατί έμαθα να μην αφήνομαι σε κανέναν <<αφυπνηστή>> μέχρι να δω μέχρι τέλους την πορεία του. Μην πορώνεσαι λοιπόν με κανέναν, και κράτα πάντα μέσα σου κάτι μέχρι να αποδειχθεί ότι δεν είναι έτσι. Προσπαθείστε να είστε οικογενειακώς όσο το δυνατόν αυτάρκεις , εφοδιαστείτε με τρόφιμα που δεν χαλάνε γρήγορα, και συνεχίστε να υπάρχετε στον μικρό στενό κύκλο του χωριού :urock: ζώντας όμορφα και δημιουργικά την ημέρα, μακριά απο θανατηφόρο στρες και την τοξικότητα μιας πρωτεύουσας ή μιας μεγάλης πόλης όπου είναι θέμα χρόνου να πέσουν εξ ολοκλήρου στα χέρια των λαθρο-εισβολέων <<επενδυτών>>. Κάποια στιγμή θα ήθελα τις πολύτιμες γνώσεις σου σε θέματα διαβίωσης και δημιουργίας λαχανόκηπου ή θερμοκηπίου.. :giverose:
Είμαι ένα σκεπτόμενο άτομο που έχει βγάλει το σανό απο την διατροφή του... :thumb:
Άβαταρ μέλους
Tasoula1
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: Πέμ 20 Μάιος 2021, 22:43
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 10 φορές
Έλαβε Likes: 11 φορές

Re: Περί πέτρινων χρόνων...

Δημοσίευση από Tasoula1 » Σάβ 10 Δεκ 2022, 17:51

dim έγραψε:
Σάβ 10 Δεκ 2022, 13:48
Σίγουρα Τασούλα θα έχεις καταλάβει ότι αυτή η πανούκλα που έχει απλωθεί παντού σε όλες τις δομές και θεσμούς, έχει εισχωρήσει και στην εκκλησία.. Είναι θλιβερό αλλά είναι γεγονός. Και πώς να μην είναι όταν στα χρόνια της π(λ)ανδημίας μια χαρά συμπορεύτηκε με τις παρανοικές εντολές και τα πρωτόκολα του κράτους όσον αφορά τις μάσκες, αποστάσεις , ράπιντ τεστ, εμβόλια κλπ.. Εκανε απίστευτα λάθη και πήρε καταστρεπτικές αποφάσεις με αποτέλεσμα ένα μεγάλο μέρος των πιστών να δαιμονοποιηθεί και να αντιμετωπιστεί ως λεπρό.. Αυτά που λέγανε παλιά περί χαράγματος και περί θηρίου πήγαν περίπατο αναγκάζοντας τους πιστούς να μπαίνουν μέσα στην εκκλησία με φίμωτρο ( μέγα προσβολή) και απαιτώντας τους να κάνουν τα συγκεκριμένα γαμωεμβόλια, και να στήνουν χώρους για ραπιντ τεστ μέσα στην εκκλησία. Υπέπεσαν σε μεγάλα ατοπήματα όπως της πρόωρης ανάστασης του Χριστού, και άλλα πολλά γραφικά.. Ο δε κλήρος έχει στην συντριπτική του πλειοψηφία εμβολιαστεί και όσοι έχουν απομείνει ατρύπητοι γελοιοποιούνται και κατατρέχονται. Καταλαβαίνεις λοιπόν ότι δεν υπάρχει πια τίποτε υγειές ακόμα και σε αυτόν τον χώρο. Ο σατανάς έχει βγάλει πλοκάμια και εκεί μέσα. Συνεπώς, μην αισθάνεσαι λύπη που δεν προχώρησες σε αυτό το αντικείμενο. Η πίστη είναι κάτι ατομικό και η προσευχή πρέπει να γίνεται μέσα μας γιατί εκεί βρίσκεται ο θεός αφού ο καθένας μας αποτελεί ένα μέρος της δημιουργίας του. Δεν με εκφράζει πλέον κανένας απο αυτούς τους διαβολοπαπάδες και δεν θα πήγαινα ποτέ σε έναν παπά εμβολιασμένο να μεταλάβω ή να εξομολογηθώ αν καταλαβαίνεις τι εννοώ..
Οσο για τον Δημοσθένη τώρα, δεν αμφισβητώ τον αγώνα του γιατί όποιος είναι ενάντια στο σατανικό αυτό σύστημα είναι και πιο κοντά στην δική μου αντίληψη. Βέβαια, ο καθένας το παλεύει με τον τρόπο που μπορεί. Εγώ ας πούμε θαυμάζω τον πύρρινο λόγο του κ Βαθιώτη και την προσπάθεια του να αφυπνήσει κόσμο, μέχρι όμως να αποδειχτεί το αντίθετο. Γιατί έμαθα να μην αφήνομαι σε κανέναν <<αφυπνηστή>> μέχρι να δω μέχρι τέλους την πορεία του. Μην πορώνεσαι λοιπόν με κανέναν, και κράτα πάντα μέσα σου κάτι μέχρι να αποδειχθεί ότι δεν είναι έτσι. Προσπαθείστε να είστε οικογενειακώς όσο το δυνατόν αυτάρκεις , εφοδιαστείτε με τρόφιμα που δεν χαλάνε γρήγορα, και συνεχίστε να υπάρχετε στον μικρό στενό κύκλο του χωριού :urock: ζώντας όμορφα και δημιουργικά την ημέρα, μακριά απο θανατηφόρο στρες και την τοξικότητα μιας πρωτεύουσας ή μιας μεγάλης πόλης όπου είναι θέμα χρόνου να πέσουν εξ ολοκλήρου στα χέρια των λαθρο-εισβολέων <<επενδυτών>>. Κάποια στιγμή θα ήθελα τις πολύτιμες γνώσεις σου σε θέματα διαβίωσης και δημιουργίας λαχανόκηπου ή θερμοκηπίου.. :giverose:
Θα χαρω καποια ωρα να ανταλλαξουμε γνωσεις για διαβιωση και ο,τιδηποτε αλλο! Να εισαι καλα. :angel:
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικα-Ελεύθερο βήμα”