Χριστούγεννα 2021...

Περί ανέμων και υδατων
προσώπων και πραγμάτων
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Χριστούγεννα 2021...

Δημοσίευση από ArELa » Δευ 20 Δεκ 2021, 10:00

Πέρσι ίσως να μην είχε κατακάτσει η "νέα νόρμα" μέσα μας...
Φέτος σίγουρα δεν μπορούμε να πούμε το ίδιο..

Θα ήθελα λοιπόν, (εκτός από τις όποιες ευχές θα ήθελε κανείς να εκφράσει εδώ)
να πείτε πώς τα νιώθετε τα φετεινά Χριστούγεννα που πλησιάζουν ολοταχώς...

Νιώθετε την ίδια χαρά και την ίδια ζεστασιά που κατέκλυζε το συναισθηματικό σας
πεδίο άλλες χρονιές; Έχετε την ίδια διάθεση να εκφράσετε αυτό που νιώθεται
και με το στολισμό του προσωπικού σας χώρου;

Νιώθετε την ανάγκη να αποτινάξετε όλα τα αρνητικά από πάνω σας;


Το πείσμα να το κάνετε, ίσως να σας το δώσει το παρακάτω άρθρο...



Αν κάποια λόμπι ενοχλούνται με την ευχή «Καλά Χριστούγεννα»
να τους ευχηθούμε από τώρα «καλή χώνεψη»



Εικόνα

Οι «εγκέφαλοι» των Βρυξελλών δίνουν κατευθυντήριες γραμμές για να σβηστεί η ευχή «Καλά Χριστούγεννα» από τον χάρτη, άλλα δεν πρόκειται να τους γίνει το χατίρι.

Η αθεϊστική καταιγίδα που εξαπλώνεται στην Ευρώπη, η οποία – με πρόσχημα τον ψευτοπροοδευτισμό – λυσσομανά εναντίον κάθε χριστιανικού στοιχείου, έφτασε τη Γηραιά Ήπειρο στο έσχατο σημείο κατάντιας: να χρειάζεται να πάρουν θέση (κάποιοι) ευρωβουλευτές για να μείνει ανέπαφο το δικαίωμα του να ευχόμαστε «Καλά Χριστούγεννα» και όχι απλά «καλές γιορτές»!

Οι αντιχριστιανικές ντιρεκτίβες της Κομισιόν

Η ευρωβουλευτής Άννα Μισέλ Ασημακοπούλου σε ομιλία της στην Ολομέλεια του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου χαρακτήρισε πολιτικό και θεσμικό ατόπημα τις εισηγήσεις της Ευρωπαϊκής Επιτροπής
που εσωκλείονταν σε ένα κατάπτυστο εσωτερικό έγγραφο 30 σελίδων
όπου αναφερόταν η ανάγκη… αποφυγής της λέξης «Χριστούγεννα», η απαλοιφή του όρου «χριστιανικό όνομα» και η παρότρυνση να μην χρησιμοποιούνται ονόματα που «προέρχονται από μία θρησκεία».

Ναι. Στην ευρωπαϊκή Βαβυλώνα του ψευτοδικαιωματισμού όπου θεσπίζονται δικαιώματα ακόμα και για τον… «Ρούντολφ το ελαφάκι», φτάσαμε στο σημείο να θεωρείται υπό αμφισβήτηση δικαίωμα το να ευχηθείς καλά Χριστούγεννα. Για να μην «ενοχλούνται» πιστοί άλλων θρησκειών, μας λένε οι ινστρούχτορες της νέας επανεκκίνησης.

Να θυμίσουμε πως στο μηδενιστικό «μανιφέστο» εκ Βρυξελλών συμπεριλαμβάνονταν και παροτρύνσεις να χρησιμοποιείται μια «ουδέτερη γλώσσα», να μην χρησιμοποιούνται όροι που εκδηλώνουν το βιολογικό φύλο (όπως το «κύριος» και το «κυρία») ώστε να μην… θίγονται συλλογικότητες που επιθυμούν κατάργηση των βιολογικών φύλων!

Απαιτούν να καταργηθούν τα γραμματικά γένη. Να παρακαμφθούν οι νόμοι της φύσης και οι επιταγές
της βιολογίας. Να μη θυμίζει τίποτα πως είναι αρσενικό και τίποτα πως είναι θηλυκό.
Άλλα να γίνουμε όλοι ένας ουδέτερος κιμάς ασπόνδυλων που θα αλέθεται
άνετα στη κιμαδομηχανή της παγκόσμιας τάξης πραγμάτων. Ο άχρωμος, άοσμος, άφυλος, άθρησκος, ανιστόρητος, άπατρις μετάνθρωπος. Η τέλεια μαριονέτα.

Παρά το γεγονός πως το ανεκδιήγητο έγγραφο αποσύρθηκε, καθότι ξέσπασαν σφοδρές αντιδράσεις, οι κατευθυντήριες γραμμές του αθεϊστικού λόμπι παραμένουν ακέραιες. Και είναι απολύτως σίγουρο πως οι μεθοδεύσεις θα συνεχιστούν με άλλοτε επίσημους και άλλοτε παρασκηνιακούς τρόπους.

Δεν υπάρχουν αόριστες «γιορτές»

Είναι τόσο ανόητη και γελοία η εντολή του να αντικατασταθεί το «Καλά Χριστούγεννα» με το «καλές γιορτές» που μόνο η διαστροφή και το μίσος κάποιων σκοτεινών εγκεφάλων για τον χριστιανισμό, θα μπορούσε να δώσει κάποια ικανοποιητική εξήγηση. Όταν αναφέρεις κάποιες «γιορτές», πάει να πει πως ΚΑΤΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΓΙΟΡΤΑΖΕΙΣ. Γεγονός ή πρόσωπο ή πρόσωπα ή σημαντικές αξίες. Πάντως δεν υπάρχουν αόριστες γιορτές. Δεν γιορτάζουμε κάτι έτσι αφηρημένα και χωρίς λόγο.

Και ο βασικός σκοπός των επερχόμενων εορτών δεν είναι ούτε το να στολίσουμε το δέντρο, ούτε να δούμε τον ευτραφή κοκκινοφορεμένο παππούλη της Coca Cola, ούτε να κάνουμε διαγωνισμό καταναλωτισμού και πολυφαγίας με δώρα και γεμάτα τραπέζια.

Ο σκοπός είναι το να γιορτάσουμε και να ευφρανθούμε για την κατά σάρκα γέννηση του Θεανθρώπου στο σπήλαιο της Βηθλεέμ. Τη φανέρωση του Θεού εν σαρκί που σηματοδοτεί την αρχή των – σωτηριώδους σημασίας – γεγονότων που οδήγησαν στην λύτρωση του ανθρώπου από την αμαρτία και τη νίκη του Θεού απέναντι στο κράτος του θανάτου, μέσω της ένδοξης Αναστάσεως του.

Η γέννηση του Χριστού είναι η πρώτη συγκλονιστική στιγμή, το σημείο μηδέν της ιστορίας, που άρχισε να στρώνεται ο δρόμος για το σπάσιμο των δεσμών του ανθρωπίνου γένους. Το πρώτο βιβλικό «σκαλοπάτι» για τη λύτρωση του ανθρώπου από την αμαρτία. Η αρχή της προσφοράς του άφατου δώρου της θεώσεως. Η γη απέκτησε νόημα να γυρίζει, εκείνη τη νύχτα που φώτισε τη φάτνη το άστρο της Βηθλεέμ.

Αν κάποιοι αχρείοι της Ευρώπης παθαίνουν ναυτία με την ευχή «Καλά Χριστούγεννα», θα τους αντιτείνουμε την ευχή «καλή χώνεψη» και περαστικά. Ας γιορτάσουν όσα νεοεποχίτικα πανηγυράκια θέλουν και ας τα ονομάσουν όπως θέλουν. Τα Χριστούγεννα όμως θα μείνουν όπως έχουν και θα αναφέρονται ως αυτό που είναι και αυτό που πρεσβεύουν.

Άλλωστε δεν μπορείς να διατείνεσαι πως καταπολεμάς τις διακρίσεις με το να απεργάζεσαι νέες διακρίσεις, κατά της θρησκευτικής ελευθερίας των χριστιανών. Δεν φέρνεις ισότητα με την ισοπέδωση. Δεν προωθείς την ειρήνη και την αδελφότητα των λαών, βγάζοντας από την μέση την πηγή της ειρήνης, της αγάπης, του αλτρουισμού και κάθε άλλου καλού.

Οι ντιρεκτίβες που έρχονται εκ Βρυξελλών, μόνο ισότητα δεν επιδιώκουν. Είμαστε μάρτυρες εξόφθαλμης στοχοποίησης του χριστιανισμού και κυρίως της Ορθοδοξίας. Όταν δίνουν σημασία ακόμα και στις ευχές καταλαβαίνεις τι λύσσα υπάρχει από πίσω. Να σβήσει από τον χάρτη κάθε τι χριστιανικό, για να ξεθωριάσει και στις ψυχές των ανθρώπων. Να γίνει ο άνθρωπος tabula rasa. Λευκό χαρτί, έτοιμο να μπει φαρδιά – πλατιά η υπογραφή της νέας εποχής.

sportime.gr


Το άντλησα από εδω https://katohika.gr/ellada/an-kapoia-lo ... -chonepsi/




===========


1/ Καλωσ'τη τη Μισέεεεεεεεελ... καιρό είχαμε να δούμε τα χάλια της
2/ άκουσα ότι σε κανένα δέντρο πρωτεύουσας ανά τον κόσμο δεν υπάρχει φάτνη φέτος
3/ δεν είναι απλά αντιχριστιανικό όλο αυτό, είναι σατανιστικό.. να τα λέμε
τα πράγματα με τ'όνομά τους




και επειδή πάντα παλεύω για την πληροφορία, κι αφού το βάζω και στο φβ αυτό
το νήμα
, https://www.facebook.com/arela.ideo/pos ... 0213270046
δίνω κι εδώ ένα βίντεο που ανέβασα σήμερα για τη (λερναία) ΥΔΡΑ
που λέει αυτά τα οποία ίσως να έχετε δει πολλοί στο πρώτο 7λεπτο με υπότιτλους
αλλά το υπόλοιπο, που δεν έχει υπότιτλους, πραγματικά σοκάρει και εξοργίζει,
αλλά μας κάνει και περήφανους για την Ελλάδα...



κλικ εδώ για να πάτε κατ'ευθείαν https://www.bitchute.com/video/3EOAC7wxGHZh/
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Alexandra Maria
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 884
Εγγραφή: Τετ 07 Αύγ 2019, 10:52
Irc ψευδώνυμο: ALMA
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 581 φορές
Έλαβε Likes: 158 φορές

Re: Χριστούγεννα 2021...

Δημοσίευση από Alexandra Maria » Δευ 20 Δεκ 2021, 11:48

Ευλογημένα Χριστούγεννα να έχουμε 🙏💖🙏💖🙏
THEY LIVE...WE SLEEP...TIME TO WAKE UP :xara:
Άβαταρ μέλους
Dhmellhn
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 4046
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 15:16
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: ΕΛ-ΛΑΣ
Έδωσε Likes: 27 φορές
Έλαβε Likes: 71 φορές

Re: Χριστούγεννα 2021...

Δημοσίευση από Dhmellhn » Δευ 20 Δεκ 2021, 20:29

Έχουμε εισέλθει στον αστερισμό του Μεταπολιτισμικού Μαρξισμού. Εδώ πλέον πάμε σε Global Goverment, όπως έχουν ζητήσει και οι δικοί μας άθλιοι πωλητικοί (με αυτή την ορθογραφία). Τα κάθε είδους "πάσα" και ψηφιακά πορτοφόλια διαμορφώνουν την ταυτότητα του "Global Citizen" (παγκόσμιου πολίτη)

Καλά Χριστούγεννα σε όλους!
Δεν έχουμε αιώνιους συμμάχους ούτε διηνεκείς εχθρούς. Τα συμφέροντά μας είναι αιώνια και διηνεκή. Αυτά έχουμε καθήκον να τα προασπίσουμε. (ΛΟΡΔΟΣ ΠΑΛΜΕΡΣΤΟΝ)
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12029
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: Χριστούγεννα 2021...

Δημοσίευση από OTTO » Δευ 20 Δεκ 2021, 21:41

ArELa έγραψε:
Δευ 20 Δεκ 2021, 10:00
να πείτε πώς τα νιώθετε τα φετεινά Χριστούγεννα που πλησιάζουν ολοταχώς...

Νιώθετε την ίδια χαρά και την ίδια ζεστασιά που κατέκλυζε το συναισθηματικό σας
πεδίο άλλες χρονιές; Έχετε την ίδια διάθεση να εκφράσετε αυτό που νιώθεται
και με το στολισμό του προσωπικού σας χώρου;
Μικρός τρελαινόμουν για χριστούγεννα. Ήταν ονειρικές μέρες.

Όταν μπήκα στην ενήλικη ζωή, πάλι τρελαινόμουν, αλλά κάπως λιγότερο. Και ονειρευόμουν να περάσω χριστούγεννα με κοπέλα. Για κάποιο λόγο θεωρούσα ότι τα χριστούγεννα με κοπέλα θα ήταν το πιο όμορφο πράγμα.

Κάπου πριν 5 χρόνια άρχισα να μην νιώθω σχεδόν τίποτα για τα χριστούγεννα. Έχουν μείνει μόνο οι μνήμες του ότι ένιωθα όμορφα, αλλά δεν μπορώ να δημιουργήσω νέες μνήμες όμορφων συναισθημάτων. Κι αν μου πει κανείς να βοηθήσω πχ στο στόλισμα του δέντρου, βαριέμαι τελείως. Αν βέβαια βρω το δέντρο στολισμένο, θα το θαυμάσω, αλλά ως εκεί.

Η φάτνη που είχα φτιάξει μόνος μου στην τρίτη γυμνασίου, με ξυλάκια και βρύα (κι ένα έτοιμο σετ με φιγούρες της γέννησης), ακόμα μπαίνει κάτω από το χριστουγεννιάτικο δέντρο στο πατρικό.
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Χριστούγεννα 2021...

Δημοσίευση από ArELa » Δευ 20 Δεκ 2021, 21:55

Κάπως έτσι μου προέκυψε κι εμένα εξελικτικά αυτή η ιστορία ΟΤΤΟ
με την εξαίρεση στην εποχή που τα παιδιά μου ήταν πιτσιρικάκια και μέσα
από τα μάτια τους, ξαναπήγαινα στα δικά μου πιτσιρικάτα και περνούσαμε υπέροχα...

Νιώθω το ίδιο με σένα σήμερα... Απλά η διαφορά είναι ο λόγος που δε μπορώ
να τα χαρώ...Αντικαθιστώντας την αγάπη/συντροφικότητα/έρωτα που σου λείπει εσένα
με την ελευθερία που λείπει σε μένα...δεν υπάρχει καμία άλλη διαφορά.
Τα παιδιά παροτρύνουν να στολίσουμε και είναι η πρώτη χρονιά που μου είναι
αδιάφορο αν θα στολίσουμε ή όχι...

να ευχηθώ όμως σε όλους να περάσουν όμορφες, ζεστές, αγαπησιάρηκες
γιορτές, και να ατενίζουν το μέλλον με θετικό βλέμμα, όσο κι αν όλα δείχνουν
πως δεν... Θα επιμείνω επειδή το ΘΕΛΩ, πως δε θα πετύχουν την απόλυτη
υποδούλωση και τον απόλυτο έλεγχο που είναι η ονείρωξή τους.

Καλά Χριστούγεννα σε ολους με υγεία 🎄🌟🌸
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
FireflyEarth
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 1308
Εγγραφή: Παρ 03 Νοέμ 2017, 22:16
Irc ψευδώνυμο: FireflyEarth
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 400 φορές
Έλαβε Likes: 250 φορές

Re: Χριστούγεννα 2021...

Δημοσίευση από FireflyEarth » Τρί 21 Δεκ 2021, 00:58

Όσο μεγαλώνουμε, προσπαθούμε να βρούμε το νόημα πίσω από τη Γέννηση και την Ανάσταση.
Σίγουρα δε μας καλύπτουν τα χριστουγεννιάτικα δέντρα, τα λαμπάκια, ο στολισμός και τα
άρτον και θεάματα. Όχι, δεν νιώθω όπως ένιωθα παιδί. Δεν έχω τον ίδιο ενθουσιασμό για το
στολισμό του δέντρου και γενικά του σπιτιού. Γνωρίζω πλέον πως αυτά είναι η επάλειψη μελιού
στη φέτα μου. Το βαθύτερο νόημα θαρρώ πως είναι η γέννηση και η ανάσταση της ψυχής.
Όσο ζούμε μαθαίνουμε, κι ας μη γελιόμαστε... η 25 Δεκεμβρίου υπήρξε γιορτινή μέρα
και για άλλους πολιτισμούς προ χριστιανισμού, μέσω αρχέτυπων. Ίσως "ακούγεται" παγανιστικό,
ωστόσο, το νόημα θαρρώ πως παραμένει ίδιο.
Καλά Χριστούγεννα σε όλους μας, με υγεία και ψυχική γαλήνη
  • I want no power or command
    Over people I'll never understand
  • Κάθε ιδεολογία αρνιέται όλες τις άλλες,
    υποχρεωτικά ξεπλανευτικές.
    Τότε είναι που αρχίζουμε να σκοτώνουμε.
Άβαταρ μέλους
kat_woman
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6095
Εγγραφή: Πέμ 05 Μάιος 2011, 14:31
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 375 φορές
Έλαβε Likes: 326 φορές

Re: Χριστούγεννα 2021...

Δημοσίευση από kat_woman » Τρί 21 Δεκ 2021, 09:06

Παρατηρώ πως βρισκόμαστε πάνω κάτω όλοι στην ίδια βάρκα..Και πώς θα μπορούσε να ήταν διαφορετικά, άλλωστε?
Τα ίδια και εδώ...Είναι η δεύτερη χρονιά που δεν στολίζω, πέρσι λόγω πένθους και φέτος, για ευνόητους λόγους. Κάτι ψιλικοκό μόνο έβαλα, έτσι για το μπούγιο...
Ωστόσο, όπως έγραψα και αλλού: Θέλω να πιστεύω πως οι ωραίες ημέρες δεν πέρασαν ανεπιστρεπτί...Όσο και αν τα χρόνια είναι ζοφερά, αρνούμαι να υποκύψω στη σκέψη οτι όλο αυτό δεν θα αλλάξει...Πρέπει, το οφείλουμε στους εαυτούς μας να σκεφτούμε θετικά!
Ευχές λοιπόν από καρδιάς, σε όλους και σε όλες εδώ στα ΙΔΕΟ, αλλά και στα αγαπημένα σας πρόσωπα. Ας κάνουμε παντιέρα μας την ελπίδα και την αλληλεγγύη και ας προχωρήσουμε! :giverose:
Each man's death diminishes me,
For I am involved in mankind.
Therefore, send not to know
For whom the bell tolls,
It tolls for thee.

John Donne
Άβαταρ μέλους
_Divine_Sinner_
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5680
Εγγραφή: Κυρ 17 Μαρ 2013, 22:46
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 6 φορές
Έλαβε Likes: 61 φορές

Re: Χριστούγεννα 2021...

Δημοσίευση από _Divine_Sinner_ » Τρί 21 Δεκ 2021, 09:37

Την καλύτερη περίοδο γιορτών των είχα περάσει στο τέλος του 2019.
Μια παρέα από άτομα διαφόρων εθνικοτήτων, άλλοι στην Ελλάδα εκ προγράμματος ανταλλαγής φοιτητών, άλλοι μεγαλύτεροι από προγράμματα για εργασία στο εξωτερικό (εξωτερικό γι αυτούς, Ελλάδα για εμάς).
Άλλοι καλλιτέχνες από αντίστοιχα πρόγραμμα.
Με κοινό παρανομαστή τις προοδευτικές ιδέες.
Ήταν και τα πρώτα μου Χριστούγεννα ως ο εαυτός μου.
Χρόνια πολλά.
-
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Χριστούγεννα 2021...

Δημοσίευση από ArELa » Τρί 21 Δεκ 2021, 12:49

FireflyEarth έγραψε:
Τρί 21 Δεκ 2021, 00:58
η 25 Δεκεμβρίου υπήρξε γιορτινή μέρα
και για άλλους πολιτισμούς προ χριστιανισμού, μέσω αρχέτυπων. Ίσως "ακούγεται" παγανιστικό,
ωστόσο, το νόημα θαρρώ πως παραμένει ίδιο.



Την ίδια εποχή στην αρχαία Ρώμη γιορτάζονταν τα σατουρνάλια (λατρευτικά στον Κρόνο)
και στην αρχαία Ελλάδα, ήταν και η γιορτή για τη γέννηση του Διονύσου,
που και εκείνον τον αποκαλούσαν "σωτήρα" και "θείο βρέφος"
Φυσικά, στο επίκεντρο ήταν και ο Ηλιος που μετά τις 21 (χειμερινό ηλιοστάσιο)
ανεβαίνει πιο ψηλά και η μέρα μεγαλώνει σταδιακά...



kat_woman έγραψε:
Τρί 21 Δεκ 2021, 09:06
Παρατηρώ πως βρισκόμαστε πάνω κάτω όλοι στην ίδια βάρκα..Και πώς θα μπορούσε να ήταν διαφορετικά, άλλωστε?
Τα ίδια και εδώ...Είναι η δεύτερη χρονιά που δεν στολίζω, πέρσι λόγω πένθους και φέτος, για ευνόητους λόγους. Κάτι ψιλικοκό μόνο έβαλα, έτσι για το μπούγιο...


Πράγματι, φαίνεται πως αυτή η (ίδια) βάρκα έχει πάρει τελικά πάρα πολλούς μεσα της...
Κι εσύ πένθος και εγώ (μάνα το 20, αδερφός φέτος) αλλά πέρα από το πένθος
απλά δεν γεννιέται η διάθεση... κάτι λαμπάκια θα παίξουν στο Αρελόσπιτο
αν δεν επιμείνουν τα παιδιά για δέντρο... (προσωπικά δε θέλω)
ωστόσο...σε πείσμα των καιρών δε θα μιλάμε τη γλώσσα των σατανονεκρών
για να παραφράσω αποστροφή σ'ένα παλιό μου στιχούργημα

Εικόνα

που με εκφραζει αυτόν ειδικά τον καιρό τόσο πολύ...


όμως με πείσμα θα (ή πρέπει να) βαδίζουμε στο μονοπάτι που λες...
kat_woman έγραψε:
Τρί 21 Δεκ 2021, 09:06
Θέλω να πιστεύω πως οι ωραίες ημέρες δεν πέρασαν ανεπιστρεπτί...Όσο και αν τα χρόνια είναι ζοφερά, αρνούμαι να υποκύψω στη σκέψη οτι όλο αυτό δεν θα αλλάξει...Πρέπει, το οφείλουμε στους εαυτούς μας να σκεφτούμε θετικά!

:rose:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Jackal
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6506
Εγγραφή: Σάβ 18 Ιουν 2016, 23:08
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 554 φορές
Έλαβε Likes: 768 φορές

Re: Χριστούγεννα 2021...

Δημοσίευση από Jackal » Πέμ 23 Δεκ 2021, 16:46

Η φάτνη σε σπηλιά των Μετεώρων που προκαλεί δέος

Εικόνα

https://www.politischios.gr/koinonia/i- ... kalei-deos

Πολύ όμορφη :lovey0:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Χριστούγεννα 2021...

Δημοσίευση από ArELa » Πέμ 23 Δεκ 2021, 16:50

Είναι μια θαυμάσια απάντηση στους σατανόπληκτους που παλεύουν
ανά τον κόσμο να ακυρώσουν τη σημασία των Χριστουγέννων
και ήδη σε όλες τις ευρωπαϊκές, αμερικανικές και...χριστιανικές (?)
πρωτεύουσες και μεγαλουπόλεις, δεν θα δει κανείς φάτνη σε κανένα
κατά τα άλλα στολισμένο δέντρο.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
FireflyEarth
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 1308
Εγγραφή: Παρ 03 Νοέμ 2017, 22:16
Irc ψευδώνυμο: FireflyEarth
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 400 φορές
Έλαβε Likes: 250 φορές

Re: Χριστούγεννα 2021...

Δημοσίευση από FireflyEarth » Σάβ 25 Δεκ 2021, 00:06

Μετά από προτροπή της Βασούλας μας (και γιατί όχι; )
το εναποθέτω κι εδώ...

Κάπου διάβασα αυτό το κείμενο και ταυτίστηκα αρκετά.
Κάνουμε Χριστούγεννα και τις περισσότερες φορές ξεχνάμε τον εορτάζοντα.
Δεν του ευχόμαστε ούτε ένα "καλώς ήρθες" κι ας ήταν η αρχή της θυσίας του...
Φυσικά, κάποιοι από εμάς γνωρίζουμε πως δεν είναι η πραγματική ημέρα γέννησής του
και πως καθιερώθηκε για πολιτικοθρησκευτικούς λόγους.
Θαρρώ όμως πως το νόημα δεν αλλάζει...

Τα γενέθλιά μου φέτος !!!
Όπως τα ξέρεις πλησιάζουμε ξανά στην ημερομηνία των γενεθλίων μου. Κάθε χρόνο γίνεται γιορτή προς τιμή μου έτσι και φέτος. Αυτές τις μέρες ο κόσμος κάνει πολλά ψώνια γίνονται διαφημίσεις, ράδιο, τηλεόραση κ πάντα κανείς δε μιλά για κάτι άλλο εκτός από το τι λείπει μέχρι να έρθει εκείνη η μέρα.
Είναι χαρά μου να ξέρω ότι, τουλάχιστον μια μέρα το χρόνο κάποιοι με σκέφτονται. Όπως θα γνωρίζεις, πριν πολλά χρόνια ξεκίνησαν να γιορτάζονται τα γενέθλια μου. Στην αρχή, φαινόντουσαν να καταλαβαίνουν κ μ' ευχαριστούσαν κιόλας γι αυτό που έκανα για εκείνους.
Όμως σήμερα, κανείς δεν ξέρει τι γιορτάζουν. Οι άνθρωποι συναντιόνται περνούν καλά όμως κανείς δεν ξέρει περί τίνος πρόκειται..
Θυμάμαι πέρυσι την ημέρα των γενεθλίων μου που έγινε μια μεγάλη γιορτή προς τιμή μου. Στο τραπέζι υπήρχαν τα πάντα, όλα ήταν διακοσμημένα, όμορφα και υπήρχαν παντού πολλά δώρα, αλλά...ξέρεις τι???
Ούτε που με κάλεσαν ενώ ήμουν ο επίτιμος καλεσμένος, κανείς δεν θυμήθηκε να με καλέσει κι η γιορτή γινόταν για μένα. Όταν έφτασε η μεγάλη μέρα, με άφησαν απέξω, μου έκλεισαν την πόρτα, εγώ ήθελα να βρεθώ μαζί τους στο τραπέζι. Δεν εξεπλάγην γιατί τα τελευταία χρόνια όλοι μου κλείνουν την πόρτα.
Χωρίς θόρυβο μπήκα κ στάθηκα σε μια γωνίτσα. Διασκέδαζαν όλοι, κάποιοι γελούσαν, πέρναγαν καλά μέχρι που έφτασε ένας γέρος, ντυμένος στα κόκκινα με άσπρα γένια, όλοι έτρεξαν κατά πάνω του φωνάζοντας Άγιε Βασίλη Άγιε Βασίλη, λες κι η γιορτή ήταν γι αυτόν.
Ήρθαν τα μεσάνυχτα όλοι άρχισαν να αγκαλιάζονται, άπλωσα κι εγώ τα χέρια μου ελπίζοντας πως κάποιος θα μ' αγκαλιάσει και ξέρεις???
ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ Μ' ΑΓΚΑΛΙΑΣΕ.
Πως θα αισθανόσουν αν τη μέρα των γενεθλίων σου αντάλλασσαν δώρα όλοι μεταξύ τους κι εσένα δεν σου δώριζαν τίποτε???
- Τότε κατάλαβα πως εγώ περίσσευα σ' εκείνη τη γιορτή, βγήκα χωρίς θόρυβο έκλεισα τη πόρτα κι αποσύρθηκα.
Κάθε χρόνος που περνά είναι χειρότερα.
Ο κόσμος θυμάται μόνο το δείπνο. τα δώρα κ τις γιορτές. Κανείς δεν θυμάται εμένα.
Θα ήθελα αυτά τα Χριστούγεννα να μου επιτρέψεις να έρθω στη ζωή σου ν' αναγνωρίσεις ότι πριν από 2000 χρόνια ήρθα σ' αυτό το κόσμο για να δώσω τη ζωή μου για σένα στο σταυρό και να σε σώσω. Το μόνο που θέλω σήμερα είναι να το πιστέψεις με όλη σου την καρδιά.
ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ με ΑΛΗΘΙΝΗ ΑΓΑΠΗ !!!
  • I want no power or command
    Over people I'll never understand
  • Κάθε ιδεολογία αρνιέται όλες τις άλλες,
    υποχρεωτικά ξεπλανευτικές.
    Τότε είναι που αρχίζουμε να σκοτώνουμε.
Άβαταρ μέλους
Jackal
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6506
Εγγραφή: Σάβ 18 Ιουν 2016, 23:08
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 554 φορές
Έλαβε Likes: 768 φορές

Re: Χριστούγεννα 2021...

Δημοσίευση από Jackal » Σάβ 25 Δεκ 2021, 10:34

YΠΕΡΟΧΟ αυτό που έφερες FireflyEarth.
Πόσο ισχύει δυστυχώς :(
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Χριστούγεννα 2021...

Δημοσίευση από doctormarkon » Σάβ 25 Δεκ 2021, 11:03

Φέτος πέρασα μία σουρεαλιστική νύχτα Χριστουγέννων.
ΕΝ ΠΛΩ...........η τηλεόραση στο καράβι έδειχνε τη Μαρινέλα.
Το καράβι άδειο εντελώς
Την προηγούμενη δεν έπεφτε καρφίτσα
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
YorgosA
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: Κυρ 27 Σεπ 2020, 00:34
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 19 φορές
Έλαβε Likes: 17 φορές
Επικοινωνία:

Re: Χριστούγεννα 2021...

Δημοσίευση από YorgosA » Σάβ 25 Δεκ 2021, 11:13

Καλημέρα σε όλες και όλους, Καλά Χριστούγεννα και χρόνια πολλά στους εορτάζοντες και τις εορτάζουσες!

Τα Χριστούγεννα ήταν αγαπημένη γιορτή και θυμάμαι μικρός ήμουν τόσο στο κλίμα των
ημερών που ένας μπάρμπας μου, μού έκανε παρατήρηση γιατί μουρμούριζα συνεχώς
χριστουγεννιάτικα τραγούδια. Η θεία μου τον αποπήρε λέγοντας του
"τι θες να τραγουδά; Στανίση;"

Στο κατάστημα που είχα στόλιζα υπερπαραγωγή και γέμιζα βάζα και πιατάκια με σοκολατάκια,
καραμελίτσες και άλλα κεράσματα για τους πελάτες και φυσικά τα πιτσιρίκια που έλεγαν
τα κάλαντα. Ποτέ δεν είχα διώξει κανένα ακόμα κι αν ερχόντουσαν το απόγευμα.

Εδώ και λίγα χρόνια μου λείπουν οι παιδικές φωνές να τραγουδάνε την γέννηση Του,
με αποκορύφωμα φέτος που στο χωριό δεν ήρθε ούτε ένα παιδάκι γιατί απλά...δεν υπάρχουν.
Κάποια πήγαν με τους γονείς τους σε συγγενείς για να προλάβουν ενδεχόμενο λοκντάουν
και μείναμε τρεις κι ο κούκος, παίρνοντας μια (πικρή) γεύση στο τι μας επιφυλάσσει το μέλλον.

Όλες οι γιορτές χωρίς τα αγαπημένα μας πρόσωπα είναι ανούσιες και καταθλιπτικές.
Μπορεί η τεχνολογία να βοηθά με τα τηλέφωνα και τις βιντεοκλήσεις και να μετριάζουν
την νοσταλγία αλλά τίποτα δεν συγκρίνεται με μια σφιχτή αγκαλιά.

Παρόλα ταύτα ευελπιστώ η γέννηση Του να σηματοδοτήσει την ανα-γέννηση της
ανθρωπότητας και το νέο έτος να φέρει το τέλος της καταδυνάστευσης της.
Η προετοιμασία για την εκστρατεία μπορεί να πάρει περισσότερο από την ίδια την ζωή.
Ερχόμενος σ'αυτήν την ενσάρκωση προσπαθώ να πορευτώ με λογική, σωφροσύνη αλλά και χιούμορ,
αποφεύγοντας τις συμπληγάδες που βρίσκονται εμπρός μου.
Δύσκολο το ταξίδι αλλά κανείς δεν μου υποσχέθηκε ταξίδι αναψυχής.
Το εισιτήριο το πληρώνω με το τράβηγμα του κουπιού σε όλη την διαδρομή
γνωρίζοντας πως είμαι μαθητευόμενος και όχι κυβερνήτης.
Όχι ακόμη...
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Χριστούγεννα 2021...

Δημοσίευση από ArELa » Σάβ 25 Δεκ 2021, 13:18

Jackal έγραψε:
Σάβ 25 Δεκ 2021, 10:34
YΠΕΡΟΧΟ αυτό που έφερες FireflyEarth.
Πόσο ισχύει δυστυχώς :(




κι ακριβώς επειδή το βρήκα υπέροχο κι εγώ, της πρότεινα εμμέσως
πλην σαφώς να το φέρει και εδώ στο χριστουγεννιάτικο νήμα μας :D :ups:




doctormarkon έγραψε:
Σάβ 25 Δεκ 2021, 11:03
Φέτος πέρασα μία σουρεαλιστική νύχτα Χριστουγέννων.
ΕΝ ΠΛΩ...........η τηλεόραση στο καράβι έδειχνε τη Μαρινέλα.
Το καράβι άδειο εντελώς
Την προηγούμενη δεν έπεφτε καρφίτσα

όντως έδωσες νέα διάσταση στο σουρεάλ Ντοκ μου.
Δεν αμφιβάλλω πως θα πέρασες όμορφα...

Ετσι θέλω να περνάτε όλοι σας... :ups:

Την είδα κι εγώ την μεγάλη κυρία των ασμάτων Μαρινέλλα
από τον καναπέ μου και μ'άρεσε...με γύρισε πίσω σε εποχές
όμορφες, ανέμελες, ερωτιάρικες...



YorgosA έγραψε:
Σάβ 25 Δεκ 2021, 11:13
Παρόλα ταύτα ευελπιστώ η γέννηση Του να σηματοδοτήσει την ανα-γέννηση της
ανθρωπότητας και το νέο έτος να φέρει το τέλος της καταδυνάστευσης της.


Θα σταθώ κυρίως σ'αυτή την ομορφιά που μας μετέδωσες εδώ αδέρφι...
αν και οι περιγραφές σου με πήγαν κι αυτές πίσω σε όμορφες
εποχές και σε εποχές που απολάμβανα παρόμοια πράγματα από τον αδερφό
που έφυγε... χαίρομαι που σε έχω στο πόδι του... αλήθεια!
Μακάρι να μπορούσα να σου δώσω μια σφιχτή αγκαλιά... κάποτε ξέρω
πως θα γίνει... για την ώρα θα αρκεστείς σ'αυτό... :makia:



Λέω να σας κεράσω, έστω και νοητικά... Φέτος δεν κόπιασα
εγώ γι'αυτά, αλλά ο ενσαρκωμένος άγγελός μου, που έχω την ευλογία
να αποκαλώ κόρη μου...

Μιλάμε για σούπερ κατορθώματα... έμαθε πολλά και έμαθε καλά
από τα χρόνια που παιδούλα με συντροφευε να τα φτιάξουμε μαζί...
Φέτος τα'κανε όλα μόνη της, και δεν έχει τίποτα να ζηλέψει από τότε
που ήμουν εγώ αυτή που τα'φτιαχνε... :lovey0:

Εικόνα


και ο κόκορας κρασάτος με πένες, ένα υπέροχο έδεσμα
που έφτιαξε για μας χθες... πάρα πολύ ποσοτικά, όση και η αγάπη της...
γι'αυτό κι έμεινε τόσο και για σήμερα... :D

Εικόνα
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
YorgosA
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: Κυρ 27 Σεπ 2020, 00:34
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 19 φορές
Έλαβε Likes: 17 φορές
Επικοινωνία:

Re: Χριστούγεννα 2021...

Δημοσίευση από YorgosA » Σάβ 25 Δεκ 2021, 16:41

ArELa έγραψε:
Σάβ 25 Δεκ 2021, 13:18
και ο κόκορας κρασάτος με πένες, ένα υπέροχο έδεσμα
Δεν ζηλεύω γιατί τσακίσαμε χθες παϊδάκια,
σήμερα κοντοσούβλι και χοιρινό με σέλινο :ups:
ΑΑΑΧ! δεν θα περνάμε από την πόρτα σε λίγο :crybaby:

Όσο για τα γλυκά ένα έχω να πω:
Το μελομακάρονο είναι ντόμπρο, εχέμυθο. Όχι σαν τον
ρουφιάνο τον κουραμπιέ που σε προδίδει αμέσως :D
Η προετοιμασία για την εκστρατεία μπορεί να πάρει περισσότερο από την ίδια την ζωή.
Ερχόμενος σ'αυτήν την ενσάρκωση προσπαθώ να πορευτώ με λογική, σωφροσύνη αλλά και χιούμορ,
αποφεύγοντας τις συμπληγάδες που βρίσκονται εμπρός μου.
Δύσκολο το ταξίδι αλλά κανείς δεν μου υποσχέθηκε ταξίδι αναψυχής.
Το εισιτήριο το πληρώνω με το τράβηγμα του κουπιού σε όλη την διαδρομή
γνωρίζοντας πως είμαι μαθητευόμενος και όχι κυβερνήτης.
Όχι ακόμη...
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12029
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: Χριστούγεννα 2021...

Δημοσίευση από OTTO » Σάβ 25 Δεκ 2021, 17:12

δεν αντέχω ούτε την άχνη, ούτε τα αρτοσκευάσματα (πώς να τα πω) που με το που τα βάζεις στο στομα σου το ξεραίνουν και μένεις χωρίς ίχνος σάλιου. Συνεπώς ο κουραμπιές δεν τρώγεται, απορώ πώς τον τρώτε.

τοο μελομακάρονο έχει την υγρασία του και είναι απόλαυση
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
djemba
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 234
Εγγραφή: Παρ 04 Ιαν 2019, 03:13
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 60 φορές
Έλαβε Likes: 15 φορές

Re: Χριστούγεννα 2021...

Δημοσίευση από djemba » Σάβ 25 Δεκ 2021, 17:31

Χρόνια πολλά σε όλους σας, τις οικογένειές σας και όσους αγαπάτε, με υγεία, δύναμη, αισιοδοξία και φυσικά Ευλογία Θεού!
Άβαταρ μέλους
dim
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 1112
Εγγραφή: Σάβ 28 Αύγ 2021, 12:52
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Eindhoven / Nederland
Έδωσε Likes: 161 φορές
Έλαβε Likes: 212 φορές

Re: Χριστούγεννα 2021...

Δημοσίευση από dim » Σάβ 25 Δεκ 2021, 18:25

Πρώτα από όλα να ευχηθώ σε όλους από τα βάθη της καρδιάς καλά Χριστούγεννα με αγάπη και υγεία !! Τώρα όσο για τα Χριστούγεννα αυτά καθε αυτά έχω καταλάβει ότι είναι θέμα του πόσο ψυχολογικά καλά είμαστε εμείς και αυτό αντικατοπτρίζεται στις συγκεκριμένες γιορτές. Οσο δηλαδή πάω πίσω στο χρόνο, τόσο και πιό όμορφες είναι οι στιγμές που έχουν γραφτεί στις αναμνήσεις μου. Γιατί τότε ένιωθα πολύ καλύτερα, ήμουν ξέγνοιαστος και αυτυχισμένος με τα λίγα που είχαμε. Τότε που μου έκαναν εντύπωση οι χρωματιστές μπάλες στο δέντρο, τα γλυκά , το χριστουγενιάτικο τραπέζι με την οικογένεια. Οσο μεγαλώνω χάνεται η αίγλη, ξεθωριάζουν τα χρώματα και γενικά φτάσανε τα Χριστούγεννα να συμβολίζουν μιά μικρή ανάπαυλα απο την δουλειά μου. Ισως να έχω απομακρυνθεί και απο την πίστη μου στα ιερά που ποτέ ομως δεν απαρνήθηκα αλλα τα νιώθω μέσα μου σκονισμένα καθώς έμαθα να εκλογικεύω τα πάντα και στα πάντα να ζητάω εξηγήσεις και αποδείξεις. Οπως και να έχει, είναι πια σε όλους κατανοητό ότι έχουμε αλλάξει καθώς η σκληρότητα της ζωής μας αναγκάζει να πέφτουμε σε κάθε σφαλιάρα που μας δίνει, αλλά ωφείλουμε να στεκόμαστε κάθε φορά όρθιοι μετά απο το χτύπημα. Οσο αναφορά στα δικά μου Χριστούγεννα, μετά από πολλές αναβολές καταφέραμε χτες και στολίσαμε το δέντρο περισσότερο απο μηχανική προσαρμοστικότητα, φτιάχτηκαν και γλυκά, ανάφτηκαν και τα διάφορα λαμπάκια και στολίδια, αλλά ειδικά φέτος η καρδιά και το μυαλό μου είναι μακριά απο το πνεύμα των Χριστουγέννων, το λέω με κάποια ντροπή αλλά ειναι η καθαρή αλήθεια. Η μόνη μου σκέψη είναι πως θα μπορέσω να αντισταθώ και με ποιο τρόπο θα προστατέψω την οικογένεια μου απο αυτό το δυτοπικό μέλλον που έρχεται σύντομα.
Να είστε όλοι καλά και να περάσετε όμορφα.
:makia:
Είμαι ένα σκεπτόμενο άτομο που έχει βγάλει το σανό απο την διατροφή του... :thumb:
Άβαταρ μέλους
AnonymosEreynhths
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5853
Εγγραφή: Τετ 05 Αύγ 2009, 10:22
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 123 φορές
Έλαβε Likes: 197 φορές

Re: Χριστούγεννα 2021...

Δημοσίευση από AnonymosEreynhths » Σάβ 25 Δεκ 2021, 18:40

OTTO έγραψε:
Σάβ 25 Δεκ 2021, 17:12
δεν αντέχω ούτε την άχνη, ούτε τα αρτοσκευάσματα (πώς να τα πω) που με το που τα βάζεις στο στομα σου το ξεραίνουν και μένεις χωρίς ίχνος σάλιου. Συνεπώς ο κουραμπιές δεν τρώγεται, απορώ πώς τον τρώτε.

τοο μελομακάρονο έχει την υγρασία του και είναι απόλαυση



Έφαγα κουραμπιε χωρίς χαρτοπετσέτα πάνω από σκούρο χαλί.
Και είμαι ακόμη ζωντανός.

Χρόνια πολλά με υγεία σε όλους.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Χριστούγεννα 2021...

Δημοσίευση από ArELa » Σάβ 25 Δεκ 2021, 20:24

AnonymosEreynhths έγραψε:
Σάβ 25 Δεκ 2021, 18:40

Έφαγα κουραμπιε χωρίς χαρτοπετσέτα πάνω από σκούρο χαλί.
Και είμαι ακόμη ζωντανός.

Χρόνια πολλά με υγεία σε όλους.

:brokenteeth: :skaw: :rofl: :xaxas:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
George vounis
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1391
Εγγραφή: Πέμ 07 Δεκ 2017, 20:41
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 628 φορές
Έλαβε Likes: 214 φορές

Re: Χριστούγεννα 2021...

Δημοσίευση από George vounis » Κυρ 26 Δεκ 2021, 11:25

Χρόνια πολλά σε όλους, με αγάπη και υγεία, :rose: την Αγάπη μου ξεχωριστά στην Βασούλα μας και στην οικογένεια της. :giverose: :rose: :rose: :rose: :makia:
Μες στο λήθαργο επωφελήθηκαν , οι καπηλευτές της ελεύθερης βούλησης του νου, θα αντιμετωπίσουν την θηλεία της τυφλής δικαιοσύνης!!!
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Χριστούγεννα 2021...

Δημοσίευση από ArELa » Κυρ 26 Δεκ 2021, 11:52

Γιώργη... 💖💖

ο,τι καλύτερο για σένα και την οικογένειά σου...
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Χριστούγεννα 2021...

Δημοσίευση από doctormarkon » Κυρ 26 Δεκ 2021, 15:25

Χρόνια πολλά από Κρήτη.
Κάναμε "ρεβεγιόν" τη νύχτα των Χριστουγέννων στο καράβι. Εν πλω
Άδειο το καράβι.
Πιάσαμε τραπέζι με παράθυρο στη θάλασσα.
Δίπλα ήρθε και κάθισε μία βλαμμένη με διπλή μάσκα.
Η μία ήταν Πρωτοσάλτε παπί από αυτές τις γαμόμασκες πως τις λένε.
Μας αγριοκοίταζε.
Παράγγειλα καφέ.
Εορταστικό σέρβις με μελομακάρονα.
Έτρωγα μελομακάρονο ψίχουλο ψίχουλο γιατί έπρεπε να φοράμε μάσκες και το βλέμμα της βλαμμένης μας κάρφωνε και ήταν έτοιμη για καυγά και υστερία.
Αν τρως δεν μπορεί να πει κάτι.
Μετά από λίγο να μάζεψε και έφυγε βρίζοντας μέσα από τις μάσκες μπλα μπλα δεν καταλάβαινα τι έλεγε χα χα χα.
Αααααααααχ απαλλαχτήκαμε από τη βλαμμένη.
Στην Κρήτη κανένας δεν φοράει μάσκες στο δρόμο.
Μόνο μια οικογένεια Πακιστανών είδα μασκωμένους και φορούσαν και στα μωρά τους μάσκες.
Χάλασαν και οι Πακιστανοί
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικα-Ελεύθερο βήμα”