Τραμπουκισμοί πάσης φύσεως

Περί ανέμων και υδατων
προσώπων και πραγμάτων
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
FireflyEarth
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Irc ψευδώνυμο: FireflyEarth
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 216 φορές
Έλαβε Likes: 126 φορές

Τραμπουκισμοί πάσης φύσεως

Δημοσίευση από FireflyEarth » Δευ 27 Ιαν 2020, 14:32

Μαθητής τραμπουκίζει την καθηγήτριά του για μια απουσία.
Λυπηρό βίντεο με πολλές προεκτάσεις...
Από που να το πιάσουμε και που να το αφήσουμε!
Οικογένεια; παιδεία; εκπαίδευση;

• I want no power or command
    Over people I'll never understand
  • Κάθε ιδεολογία αρνιέται όλες τις άλλες,
    υποχρεωτικά ξεπλανευτικές.
    Τότε είναι που αρχίζουμε να σκοτώνουμε.
Άβαταρ μέλους
kat_woman
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Έδωσε Likes: 292 φορές
Έλαβε Likes: 231 φορές

Re: Τραμπουκισμοί πάσης φύσεως

Δημοσίευση από kat_woman » Δευ 27 Ιαν 2020, 15:08

Είναι περσινό. Ακόμα και η Κεραμέως την πάτησε.
Εντύπωση μου κάνει που βγήκε τώρα :dunno:
Ο μαθητής τιμωρήθηκε με...μία ημέρα αποβολή. (χέστηκε η φοράδα στ΄αλώνι, δηλαδή)
Ωστόσο, περσινό ξεπερσινό, η κατάσταση στα σχολεία, και δη τα ΕΠΑΛ αυτή είναι. Παρατηρείστε την έκφραση της καθηγήτριας. Ανέκφραστη μάσκα και αμίλητη, μη τυχόν και βρεθεί σε κανένα χαντάκι.
Και δεν είναι μόνο τα ΕΠΑΛ, που ανέκαθεν ήταν "δύσκολα" σχολεία, με "δύσκολα" παιδιά.
Ακομα και στα Δημοτικά, τώρα πια, άνετα θα βρεις τσαμπουκαλεμένα πιτσιρίκια, των οποίων οι γονείς θα έρθουν με θράσος να σε ρωτήσουν "γιατί τόλμησες να βάλεις αυτόν τον βαθμό στο παιδί μου ή γιατί το μάλωσες"
Σε λίγο θα έρχονται και με όπλα (αν δεν γίνεται ήδη σε τίποτα Καματερα και Ζεφύρια).
Τα βλέπαμε στα αμερικάνικα έργα και απορούσαμε. Καλώς τα δεχτήκαμε.
Τα αίτια? Πολλά, παρα πολλά. Όλο αυτό ειναι το θλιβερό αποτέλεσμα της αδιαφορίας γονέων και κράτους, που οδηγεί σε τέτοιες ασυδοσίες.
Each man's death diminishes me,
For I am involved in mankind.
Therefore, send not to know
For whom the bell tolls,
It tolls for thee.

John Donne
Άβαταρ μέλους
George vounis
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 854 φορές
Έλαβε Likes: 337 φορές

Δημοσίευση από George vounis » Δευ 27 Ιαν 2020, 17:24

Στην δικιά μου εποχή να μιλήσουμε έτσι στον δάσκαλο ούτε προς σκέψη, μην ακούσω άλλαξαν οι εποχές δεν πάει έτσι, υπάρχει κάτι χαλασμένο και πρέπει να το φτιάξουμε.
Μες στο λήθαργο επωφελήθηκαν , οι καπηλευτές της ελεύθερης βούλησης του νου, θα αντιμετωπίσουν την θηλεία της τυφλής δικαιοσύνης!!!
Άβαταρ μέλους
FireflyEarth
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Κολλημένος Ιδεογραφίτης

Δημοσίευση από FireflyEarth » Δευ 27 Ιαν 2020, 17:32

kat_woman έγραψε:
Δευ 27 Ιαν 2020, 15:08
Είναι περσινό. Ακόμα και η Κεραμέως την πάτησε.
Εντύπωση μου κάνει που βγήκε τώρα :dunno:
Ο μαθητής τιμωρήθηκε με...μία ημέρα αποβολή. (χέστηκε η φοράδα στ΄αλώνι, δηλαδή)
Ωστόσο, περσινό ξεπερσινό, η κατάσταση στα σχολεία, και δη τα ΕΠΑΛ αυτή είναι. Παρατηρείστε την έκφραση της καθηγήτριας. Ανέκφραστη μάσκα και αμίλητη, μη τυχόν και βρεθεί σε κανένα χαντάκι.
Και δεν είναι μόνο τα ΕΠΑΛ, που ανέκαθεν ήταν "δύσκολα" σχολεία, με "δύσκολα" παιδιά.
Ακομα και στα Δημοτικά, τώρα πια, άνετα θα βρεις τσαμπουκαλεμένα πιτσιρίκια, των οποίων οι γονείς θα έρθουν με θράσος να σε ρωτήσουν "γιατί τόλμησες να βάλεις αυτόν τον βαθμό στο παιδί μου ή γιατί το μάλωσες"
Σε λίγο θα έρχονται και με όπλα (αν δεν γίνεται ήδη σε τίποτα Καματερα και Ζεφύρια).
Τα αίτια? Πολλά, παρα πολλά. Όλο αυτό ειναι το θλιβερό αποτέλεσμα της αδιαφορίας γονέων και κράτους, που οδηγεί σε τέτοιες ασυδοσίες.
Δεν ήξερα ότι είναι περσινό. Πριν λίγες ώρες το αντιλήφθηκα και
απ' όσο βλέπω, κάνει το γύρο του διαδικτύου. Ούτε εγώ γνωρίζω τους
λόγους που βγήκε τώρα... :dunno:
Προσωπικά, πιστεύω πως τα πάντα αρχίζουν από την οικογένεια.
Αυτή είναι το 1ο σχολείο του παιδιού και συνεχίζει να είναι μέχρι κάποια ηλικία.
Στα χρόνια μου οι δάσκαλοι φέρονταν και λίγο ως γονείς
και σε κάθε ευκαιρία μας μιλούσαν για τις αρετές και τις αξίες.
Ακόμα θυμάμαι τη δασκάλα μου με αγάπη και σεβασμό.
Μας αγαπούσε ειλικρινά και το έδειχνε σε κάθε ευκαιρία.
Βέβαια, υπήρχε και το ξύλο, πράγμα που ποτέ δεν επικρότησα,
ούτε ως παιδί, ούτε ως ενήλικη.
Στις ημέρες μας όλα έχουν αντιστραφεί.
Οικογένειες αδιάφορες και δάσκαλοι αδιάφοροι.
Δεν πιστεύω πως υπάρχουν "δύσκολα" παιδιά.
Δύσκολοι γονείς υπάρχουν!
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Έδωσε Likes: 1585 φορές
Έλαβε Likes: 2579 φορές

Δημοσίευση από ArELa » Δευ 27 Ιαν 2020, 17:36

kat_woman έγραψε:
Δευ 27 Ιαν 2020, 15:08

Κι οι νέοι τα βλέπουν, και οχι μονο σε ταινίες πια... τα βλέπουν
παντού γύρω τους και από τους λαθρό και από Ελληνες δυστυχώς...
δηλαδή έλεος...μετράτε πόσες δολοφονιες έγιναν το δίμηνο που
μας πέρασε? Η σημερινή, με έναν 77χρονο να πυροβολεί έναν 55χρονο
(προϊστάμενο ύδρευσης στο Διόνυσο) χώνοντας του 3 σφαίρες στο κεφάλι,
λόγω ....διαρροής στο σπίτι του! ... https://nassosblog.gr/2020/01/διόνυσος- ... τρείς-σφα/ Αιτία για φόνο, όχι αστεία...

Πόσοι δικάζονται (και τη βγάζουν ή θα τη βγάλουν σχεδόν καθαρή με τον νέο Π.Κ.)
μετράτε?

Και οι άνθρωποι και το σύστημα και οι νομοθέτες και όλοι
ΕΧΟΥΝ ΚΑΡΑΞΕΦΥΓΕΙ :swear:

από πού να παραδειγματιστούν οι πιτσιρικάδες, ειδικά αυτοί που
έχουν γονείς για τα μπάζα στην αδιαφορία?
.

Εικόνα

I faced it all and I stood tall, and did it my way....

Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...

τα κανάλια μου /my channels:

https://www.brighteon.com/channel/vasoula2908

http://www.youtube.com/user/vasoula2908/featured

https://www.youtube.com/user/vasoula2908asteria

το μπλογκ μου: http://ideografhmata.blogspot.com/
Άβαταρ μέλους
Jackal
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Irc ψευδώνυμο: alexandros
Έδωσε Likes: 487 φορές
Έλαβε Likes: 659 φορές

Δημοσίευση από Jackal » Τρί 28 Ιαν 2020, 20:26

Θεσσαλονίκη: Κατάληψη-συμπαράστασης στον μαθητή που τραμπούκιζε καθηγήτρια

Κατάληψη πραγματοποιούν σήμερα, Τρίτη, οι μαθητές του 1ου ΕΠΑΛ Κορδελιού, μετά το σάλο που προκλήθηκε, χθες, με το βίντεο που παρουσιάζει μαθητή να τραμπουκίζει σε καθηγήτρια.

Τα παιδιά με αυτό τον τρόπο επέλεξαν να εκφράσουν την αντίθεσή τους σε ενδεχόμενο ποινικής δίωξης του μαθητή. Παράλληλα κατάληψη πραγματοποιούν και μαθητές άλλου γυμνασίου που βρίσκεται στην περιοχή.

ο περιστατικό έλαβε χώρα στο συγκεκριμένο ΕΠΑΛ, πριν από έναν χρόνο. Τότε ο μαθητής τιμωρήθηκε με αποβολή.

Στο βίντεο ο μαθητής ωρύεται και με πολύ επιθετικό και βίαιο τρόπο, απειλεί την καθηγήτρια, προκειμένου εκείνη να του σβήσει μία απουσία.

Η καθηγήτρια με δηλώσεις της στο Open έδωσε τη δική της απάντηση για τον τραμπουκισμό που δέχθηκε και την ψύχραιμη αντίδραση της λέγοντας τα εξής: «Με τα παιδιά πρέπει να είμαστε προσεκτικοί. Μέσα σε μια αίθουσα διδασκαλίας πρέπει να είμαστε σαν σε εκκλησία. Όμως ακόμη και αν τα παιδιά δεν κάνουν ησυχία μέσα στην τάξη, εγώ πρέπει να είμαι ψύχραιμη. Είμαι εκπαιδευτικός δείχνω τον δρόμο», είπε χαρακτηριστικά.

https://www.skai.gr/news/greece/thessal ... athigitria

Ας μην μιλήσω καλύτερα :banghead:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
FireflyEarth
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Κολλημένος Ιδεογραφίτης

Δημοσίευση από FireflyEarth » Τρί 28 Ιαν 2020, 21:41

Jackal έγραψε:
Τρί 28 Ιαν 2020, 20:26

Κατάληψη πραγματοποιούν σήμερα, Τρίτη, οι μαθητές του 1ου ΕΠΑΛ Κορδελιού, μετά το σάλο που προκλήθηκε, χθες, με το βίντεο που παρουσιάζει μαθητή να τραμπουκίζει σε καθηγήτρια.

Τα παιδιά με αυτό τον τρόπο επέλεξαν να εκφράσουν την αντίθεσή τους σε ενδεχόμενο ποινικής δίωξης του μαθητή. Παράλληλα κατάληψη πραγματοποιούν και μαθητές άλλου γυμνασίου που βρίσκεται στην περιοχή.

ο περιστατικό έλαβε χώρα στο συγκεκριμένο ΕΠΑΛ, πριν από έναν χρόνο. Τότε ο μαθητής τιμωρήθηκε με αποβολή.

Στο βίντεο ο μαθητής ωρύεται και με πολύ επιθετικό και βίαιο τρόπο, απειλεί την καθηγήτρια, προκειμένου εκείνη να του σβήσει μία απουσία.

Η καθηγήτρια με δηλώσεις της στο Open έδωσε τη δική της απάντηση για τον τραμπουκισμό που δέχθηκε και την ψύχραιμη αντίδραση της λέγοντας τα εξής: «Με τα παιδιά πρέπει να είμαστε προσεκτικοί. Μέσα σε μια αίθουσα διδασκαλίας πρέπει να είμαστε σαν σε εκκλησία. Όμως ακόμη και αν τα παιδιά δεν κάνουν ησυχία μέσα στην τάξη, εγώ πρέπει να είμαι ψύχραιμη. Είμαι εκπαιδευτικός δείχνω τον δρόμο», είπε χαρακτηριστικά.

Εν τω μεταξύ μιλάει για παιδιά Λυκείου και όχι δημοτικού.
Εκτός απ' την εξύβριση που δέχτηκε,
γενικά στην τάξη επικρατεί ένα μπάχαλο.
Πίσω ο μαθητής με τη σκούπα, σκουπίζει τοίχο και πίνακα...
Η ίδια δε, εμένα μου φαίνεται και λίγο φοβισμένη, μη τυχόν πέσει και καμιά ανάστροφη.
Άβαταρ μέλους
Sanctus_Makis
Δόκιμος
Δόκιμος
Irc ψευδώνυμο: Iamblixos
Έδωσε Likes: 6 φορές
Έλαβε Likes: 51 φορές

Δημοσίευση από Sanctus_Makis » Τετ 29 Ιαν 2020, 02:43

Τα νέα παιδιά εδω και μερικά χρόνια ακολουθούνε εναν δρόμο αντίστασης προς το σύστημα δηλαδη ακολουθούν με λίγα λόγια την αναρχία και την υπερβολική ελευθερία.Δεν υπάρχει μέλλον με τέτοια νεολαία.
«Η πόλη πρέπει (πέμπτο και κυριότερο) να φροντίζει για τη λατρεία των θεών» (Αριστοτέλης)
Άβαταρ μέλους
George vounis
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Έδωσε Likes: 854 φορές
Έλαβε Likes: 337 φορές

Δημοσίευση από George vounis » Τετ 29 Ιαν 2020, 15:30

Jackal έγραψε:
Τρί 28 Ιαν 2020, 20:26

Με λίγα λόγια του ζήτησαν και συγνώμη του χούλιγκαν " μαθητή" γιατί εγώ είδα ότι είπε ο "μαθητής" ότι του ζήτησαν και συγνώμη :lol: γελάω τι να κάνω ρε παιδιά, πάμε καλά ρε, να είμαστε λέει προσεκτικοί η καθηγήτρια με τα παιδιά, ναι με τα παιδιά αυτός σε λίγο καιρό θα βγάλει και μαχαίρι. Έπειτα είδαμε τι κάνανε και οι άλλοι μαθητές, αυτό δεν είναι σχολείο αυτοί δεν είναι μαθητές. Δεν πάω στο άλλο άκρο που εμείς γνωρίσαμε την βέργα στο χέρι μας, αυτό δεν μου άρεσε στα δικά μας χρόνια.
Εγώ αυτό που είδα ήταν ένα σκέπασμα της υπόθεσης. :dunno:
Μες στο λήθαργο επωφελήθηκαν , οι καπηλευτές της ελεύθερης βούλησης του νου, θα αντιμετωπίσουν την θηλεία της τυφλής δικαιοσύνης!!!
Άβαταρ μέλους
FireflyEarth
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Κολλημένος Ιδεογραφίτης

Δημοσίευση από FireflyEarth » Τετ 12 Φεβ 2020, 22:28

Βύρωνας: Άγριος ξυλοδαρμός 17χρονου μέσα στο σχολείο του

Θύμα άγριου ξυλοδαρμού μέσα στο σχολείο του στον Βύρωνα έπεσε 17χρονος μαθητής λυκείου από συμμαθητές του και εξωσχολικούς.

Ο 17χρονος προσπάθησε να υπερασπιστεί την αδελφή του, η οποία δεχόταν καθημερινά bullying.
«Mε χτυπούσαν άγρια, αλύπητα, με μίσος, το κάνανε για να με τελειώσουν. Εγώ προσπάθησα να αμυνθώ, αλλά δεν μπορούσα να κάνω τίποτα. Έτρωγα ξύλο από 17 άτομα», δηλώνει ο μαθητής λυκείου στην κάμερα του Star.
Η μικρότερη αδερφή του, που παρατηρούσε το φρικτό θέαμα ξεσπά λέγοντας: «Πηδούσαν πάνω στο κεφάλι του , τον χτυπούσαν σαν να ήθελαν πραγματικά να τον σκοτώνουν».
«Μου κλέψανε δυο φορές χρήματα, από την θήκη του κινητού μου. Με φτύσανε, λέγοντας μου χυδαίες λέξεις», δηλώνει το νεαρό κορίτσι για τις επιθέσεις που δέχεται καθημερινά.
Ο 17χρονος προσπάθησε να μιλήσει με ένα από τα παιδιά που έκαναν bullying στην μικρότερη αδελφή του ζητώντας του να σταματήσουν και εκείνοι όχι μόνο δεν το έκαναν, αλλά του επιτέθηκαν άγρια μέσα στο σχολείο.
«Με περίμεναν 17 άτομα και άρχισαν να με χτυπούν, να με γρονθοκοπούν και να με κλωτσούν για ενάμιση λεπτό με ασταμάτητες μπουνιές και κλωτσιές». Η αδελφή του προσπάθησε μάταια να τον βοηθήσει, αλλά ένα άλλο παιδί την κράτησε και την χτύπησε στο κεφάλι.
«Δεν ήξερα από που έτρωγα την κάθε μπουνιά και κλωτσιά ήταν τόσο γρήγορο αλλά και τόσο αργό από τον πόνο που είχα», δηλώνει ο 17χρονος.
Οι καθηγητές μόλις αντιλήφθηκαν το περιστατικό επενέβησαν για σταματήσουν την επίθεση. Αμέσως, ειδοποιήθηκαν οι γονείς του 17χρονου και το ασθενοφόρο που τον μετέφερε στο νοσοκομείο σε κακή κατάσταση.
Η μητέρα του θύματος τόνισε πως το παιδί φέρει αιμάτωμα στο μάτι του από κόψιμο, το οποίο προέκυψε από άγνωστο αντικείμενο. Η οικογένεια έκανε μήνυση και πλέον τον λόγο έχει η δικαιοσύνη.

ΠΗΓΗ: https://eleftheriaonline.gr/ellada-kos ... GueCkcwDBw

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικα-Ελεύθερο βήμα”