φάρμακο super αντικαταθλιπτικό

Περί ανέμων και υδατων
προσώπων και πραγμάτων
Απάντηση
Sanctus_Makis
Δόκιμος
Δόκιμος
Irc ψευδώνυμο: Iamblixos
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 2 φορές
Έλαβε Likes: 21 φορές

φάρμακο super αντικαταθλιπτικό

Δημοσίευση από Sanctus_Makis » Τετ 11 Σεπ 2019, 02:59

Η μητέρα μου εδώ και χρόνια ρωτάει τους ψυχίατρους μου μηπως υπάρχει κάποιο χάπι που να σε κάνει χαρούμενο τόσο όσο τα ναρκωτικά.Οι γιατροί λένε για να νιώθεις τόσο χαρούμενος και ο κόσμος να χαλάει δεν υπάρχει κάτι τέτοιο σε χάπι.Και ξαναρωτάει η μητέρα μου δεν έχει προχωρήσει η επιστήμη τόσο ωστε να βρεί ενα τέτοιο φάρμακο?Εγω βρήα πληροφορίες στο ιντερνετ σχετικά με 2 ουσίες που υπάρχουν στον εγκέφαλό μας.Η σεροτονίνη και η ντοπαμίνη.Τα φάρμακα που επιλεκτικά αναστέλλουν την επαναπρόσληψη της σεροτονίνης αυξάνουν τα επίπεδα της ελεύθερης σεροτονίνης, θεραπεύοντας έτσι την κατάθλιψη.Σε χαμηλά επίπεδα σεροτονίνης επικρατεί κατάθλιψη ενω σε υψηλά επίπεδα χαρά και αντικατάθλιψη.Απο οτι έχω διαβάσει για να ειναι υψηλά τα επίπδα της σεροτονίνης γίνεται με την χρήση ναρκωτικών ουσιών οπως το εκσταση και βουφοτενίνης (από μανιτάρια).Το σύστημα της ντοπαμίνης ενεργοποιείται σε στιγμές απόλαυσης και καλής διάθεσης.Η βασική δομή της είναι η σεροτονίνη η οποία, ανάλογα σε τι επίπεδα βρίσκεται (χαμηλά ή υψηλά) επηρεάζει την ψυχική διάθεση.Σε μια από τις σχετικές έρευνες βρέθηκε ότι όταν εθελοντές άκουγαν μουσική που τους άρεσε, τα επίπεδα ντοπαμίνης στον οργανισμό τους αυξάνονταν. Για να μετρήσουν οι ερευνητές πότε απελευθερωνόταν ντοπαμίνη, κατέγραψαν πότε οι εθελοντές ανατρίχιαζαν. Στην ίδια μελέτη έγινε χρήση λειτουργικής μαγνητικής τομογραφίας, η οποία έδειξε ότι η έκκριση ντοπαμίνης αυξανόταν κατά 9% όταν οι εθελοντές άκουγαν μουσική που τους άρεσε.Αρκετές δραστικές ουσίες όπως η κοκαΐνη και η μεθαμφεταμίνη δρουν στους ίδιους υποδοχείς με τη ντοπαμίνη.
«Η πόλη πρέπει (πέμπτο και κυριότερο) να φροντίζει για τη λατρεία των θεών» (Αριστοτέλης)
Fallen
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Έδωσε Likes: 4 φορές

Re: φάρμακο super αντικαταθλιπτικό

Δημοσίευση από Fallen » Τετ 11 Σεπ 2019, 09:51

υποψην... αυξημενα επιπεδα σεροτονινης και ντοπαμινης... δημιουργουν παραισθησεις!!! δλδ σχιζοφρενεια
και τοτε ειδα μεσα απο την ''κλειδαροτρυπα'' εναν τοπο λουσμενο στο φως... εναν τοπο τοσο γνωριμο και οικειο!!!
_Divine_Sinner_
Επίτιμος
Επίτιμος
Έδωσε Likes: 7 φορές
Έλαβε Likes: 57 φορές

Δημοσίευση από _Divine_Sinner_ » Τετ 11 Σεπ 2019, 13:56

Ξερω μια κοπελα που εχει αυξημενα επιπεδα απο φυσικου της. Ειναι συνεχεια μες στην καλη χαρα και ολο γελαει νευρικα. Φυσικα θεωρειται μανια αυτο. Δηλαδη ψυχιατρικο πρόβλημα.
-
Θεε μου, δωσε μου ενα σημαδι, για να το ερμηνεύσω οπως θελω.
Sanctus_Makis
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευση από Sanctus_Makis » Τετ 11 Σεπ 2019, 22:21

Εγω αναρωτιέμαι μηπως η επιστήμη βρεί ενα φάρμακο που να το πέρνουμε το πρωί οταν ξυπνάμε και να ειμαστε όλη μερα χαρούμενοι οπως οταν πέρνουμε ναρκωτικά?Γιατι δεν το ψάχνουν λίγο?
«Η πόλη πρέπει (πέμπτο και κυριότερο) να φροντίζει για τη λατρεία των θεών» (Αριστοτέλης)
_Divine_Sinner_
Επίτιμος
Επίτιμος

Δημοσίευση από _Divine_Sinner_ » Τετ 11 Σεπ 2019, 23:17

Γιατι δεν θα αντιλαμβανομασταν την σοβαροτητα των καταστάσεων και θα θέταμε τον εαυτό μας σε κίνδυνο.
-
Sanctus_Makis
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευση από Sanctus_Makis » Πέμ 12 Σεπ 2019, 00:00

Πάντως για τους καταθλιπτικούς και όσους σκέφτονται να κάνουν κακό στον εαυτό τους θα ηταν καλό ενα σουπερ αντικαταθλιπτικό φάρμακο.
Εγω πέρνω λίθιο και μου φτιάχνει τα κέφια αλλα όχι τόσο οσο τα ναρκωτικά.
_Divine_Sinner_
Επίτιμος
Επίτιμος

Δημοσίευση από _Divine_Sinner_ » Πέμ 12 Σεπ 2019, 00:55

Sanctus_Makis έγραψε:
Πέμ 12 Σεπ 2019, 00:00
Πάντως για τους καταθλιπτικούς και όσους σκέφτονται να κάνουν κακό στον εαυτό τους θα ηταν καλό ενα σουπερ αντικαταθλιπτικό φάρμακο.
Εγω πέρνω λίθιο και μου φτιάχνει τα κέφια αλλα όχι τόσο οσο τα ναρκωτικά.
Γιατί δεν θέλουμε μια κοινωνία μανιακών. Δεν θέλουμε τζάνκυ. Δεν θελουμε οι άνθρωποι να ειναι μεσα στην καλη χαρα και να μην βιώνουν όλη την γκαμα των συναισθηματων. Θέλουμε ανθρώπους αρκετά γεναίους, να τολμάνε να βιώνουν όλη την γκάμα των συναισθημάτων και να αντιμετωπίζουν κάθε περίσταση με αξιοπρέπεια.
Η μανία όπως και η κατάθλιψη αποτελεί διαστρεβλωμένη αντίληψη της πραγματικότητας.
BTW οι περισσοτεροι διπολικοι αυτοκτονουν στην φαση της μανίας και όχι στην φάση της κατάθλιψης. Γιατί τότε βρίσκουν το θάρρος να το κάνουν.
-
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1069 φορές
Έλαβε Likes: 1757 φορές

Δημοσίευση από ArELa » Πέμ 12 Σεπ 2019, 11:57

_Divine_Sinner_ έγραψε:
Πέμ 12 Σεπ 2019, 00:55
Γιατί δεν θέλουμε μια κοινωνία μανιακών. Δεν θέλουμε τζάνκυ. Δεν θελουμε οι άνθρωποι να ειναι μεσα στην καλη χαρα και να μην βιώνουν όλη την γκαμα των συναισθηματων. Θέλουμε ανθρώπους αρκετά γεναίους, να τολμάνε να βιώνουν όλη την γκάμα των συναισθημάτων και να αντιμετωπίζουν κάθε περίσταση με αξιοπρέπεια.
Η μανία όπως και η κατάθλιψη αποτελεί διαστρεβλωμένη αντίληψη της πραγματικότητας.
BTW οι περισσοτεροι διπολικοι αυτοκτονουν στην φαση της μανίας και όχι στην φάση της κατάθλιψης. Γιατί τότε βρίσκουν το θάρρος να το κάνουν.

:respect: :clap: :worship:

Θα κάνω βίντεο για την ψυχιατρική και τα ψυχοφάρμακα
που παράγει η φαρμακοβιομηχανία της αρπαχτής που μόνο για
ανθρωπιστικούς λόγους δεν υπάρχει στον πλανήτη.
Ή αν δεν το κάνω μόνη, θα κάνω εκπομπή με τον Μαρζίνσκι γι'αυτό.
Ή μπορεί να κανω και τα δύο.
.

Εικόνα

I faced it all and I stood tall, and did it my way....

Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...

στο Youtube:
http://www.youtube.com/user/vasoula2908/featured
https://www.youtube.com/user/vasoula2908asteria
Sanctus_Makis
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευση από Sanctus_Makis » Παρ 13 Σεπ 2019, 00:41

Εμένα με παρακαλούσαν να γελάσω και να μιλήσω.Απο 8 χρονών 1η δημοτικού μέχρι 1η λυκείου με χτυπούσαν και με έβριζαν.Και το συνέχισαν και μετά το σχολείο το οποίο δεν τελείωσα.Μου πέρνανε τα λεφτά και τα κινητά και γενικά ότι είχα αξίας πάνω μου μέχρι και ρολόγια.Ο στρατός ηταν το απωκορύφωμα που έκατσα 3 μήνες και με βλέπανε όλοι σαν το μαύρο πρόβατο.Εγω ειμαι άνθρωπος της θρησκείας δεν ταιριάζω εύκολα με τον κάθε τυχαίο.Μετα τον στρατό άρχισα την κάνναβη και απο την πρώτη μέρα κιόλλας ήθελα να πάω σε πάρτυ και γελούσα και μιλούσα.Άλλοι την βρίσκουν με το αλκοόλ μεθάνε για να έχουν καλή διάθεση εγω την βρίσκω με τα ναρκωτικά και δεν ξαναγυρίζω πίσω στην κατάθλιψη.Έτσι κι αλλιώς άν δεν μιλάω λίγο ή αν δεν γελάω δεν θα βρώ ποτέ κοπέλα μια ερωτική σχέση.Πριν αρχίσω τα ναρκωτικά προσπάθησα να βρώ κοπέλα πολλές φορές αλλα οταν βρεθήκαμε απο κοντά δεν μιλούσα και ξενέρωσε το κορίτσι.Μιλούσαμε μισό χρόνο με sms και στο irc και οταν βρεθήκαμε απο κοντά απο την άλλη μέρα σταμάτησε να μου μιλάει.Ας με πούνε πρεζάκια ας με πούνε τελειωμένο αλλα εγω πίσω στην κατάθλιψη δέν γυρνάω.Έχω συναίσθηση της πραγματικότητας δεν ειμαι μέσα στην τρελή χαρά.Μιλάω περισσότερο και γελάω όπως ένας άνθρωπος που δεν εχει ψυχολογικά.

Συγνώμη άν ξέφυγα εκτος θέματος απλα θέλω να το αναλύσω.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικα-Ελεύθερο βήμα”