Ευθανασία- υποβοηθούμενη αυτοκτονία?

Περί ανέμων και υδατων
προσώπων και πραγμάτων
Άβαταρ μέλους
Isidora
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 819
Εγγραφή: Δευ 17 Σεπ 2018, 15:55
Irc ψευδώνυμο: Ισιδώρα
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 191 φορές
Έλαβε Likes: 223 φορές
Επικοινωνία:

Ευθανασία- υποβοηθούμενη αυτοκτονία?

Δημοσίευση από Isidora » Τρί 26 Μαρ 2019, 19:11

Θα ήθελα να μου πείτε τις απόψεις σας γύρω από το μεγάλο θέμα της ευθανασίας.
Πιστεύετε ότι έχουμε δικαίωμα να κάνουμε ευθανασία σε ένα πλάσμα και αν ναι, τότε σε ποιες περιπτώσεις θεωρείτε ότι αυτό είναι "επιτρεπτό" και σε ποιες εντελώς αδικαιολόγητο...?

Ακόμα θα ήθελα να μου γράψετε, αν έτυχε να αντιμετωπίσετε μια τέτοια κατάσταση και κάτω υπό ποιες συνθήκες...?
Επίσης αν ναι, τότε πως νιώσατε όταν έγινε αυτό... και πως κρίνετε αυτήν σας την πράξη εκ των υστέρων...?

Να διευκρινίσω εδώ, ότι μπορεί να συμπεριέλαβα το ερώτημα στην ενότητα της ζωοφιλίας, αλλά θα έχει πιστεύω μεγαλύτερο ενδιαφέρον να συζητήσουμε για το θέμα αυτό και όταν πρόκειται για άνθρωπο, επειδή κατά την γνώμη μου η ζωή δεν παύει να είναι πολύτιμη και αναντικατάστατη σε οποιαδήποτε μορφή της...
Σταματήστε την Γη να κατέβω!!!
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Ποια είναι η γνώμη σας για την ευθανασία?

Δημοσίευση από alkinoos » Τρί 26 Μαρ 2019, 19:24

Η αθανασία και η στείρωση στα ζώα είναι έγκλημα.Όσοι είναι υπέρ τότε να κάνουν και στα παιδιά τους.

Υ.γ Επίσης κανένα ζώο δεν είναι αδέσποτο...
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
Isidora
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 819
Εγγραφή: Δευ 17 Σεπ 2018, 15:55
Irc ψευδώνυμο: Ισιδώρα
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 191 φορές
Έλαβε Likes: 223 φορές
Επικοινωνία:

Re: Ποια είναι η γνώμη σας για την ευθανασία?

Δημοσίευση από Isidora » Τρί 26 Μαρ 2019, 20:09

Η στείρωση είναι ένα άλλο πολύ μεγάλο θέμα..., αλλά δεν έχει καμιά σχέση με την ευθανασία.

Να σε ρωτήσω όμως κάτι καλέ μου Αλκίνοο, με όλη την εκτίμηση που έχω στο πρόσωπό σου...
Έχεις ασχοληθεί καθόλου με τον εθελοντισμό σε ζωάκια που βρίσκονται στο δρόμο?
Ο όρος "αδέσποτο" δεν βρίσκει σύμφωνη ούτε εμένα, αλλά έτσι τα αναφέρει ο πολύς κόσμος, οπότε για να καταλαβαινόμαστε τον χρησιμοποιώ κάποιες φορές και γω παρ΄όλο που τον θεωρώ εντελώς άστοχο, αφού τα ζώα είναι φίλοι και συνοδοιπόροι μας και όχι οτιδήποτε άλλο...

Έχεις αναλάβει να φροντίσεις κάποιο ζωάκι χτυπημένο από αυτοκίνητο ή από οποιαδήποτε άλλη αιτία..., από ρόπαλο, από κλωτσιά, από βαρύ αντικείμενο κλπ?

Έχεις πάρει κοντά σου για να γιατροπορεύσεις κάποιο άρρωστο ζωάκι από τον δρόμο?

Έχεις προσπαθήσει να σώσεις ζωάκι που πεθαίνει από φόλα...?

Έχεις πάρει από τα σκουπίδια ημιθανή (επειδή τα πετούν κλεισμένα μέσα σε σακούλες, ώστε να μην τα δουν αυτοί που θα πάνε να πετάξουν σκουπίδια και τα σώσουν και να τα λιώσει το απορριμματοφόρο του δήμου), γέννες ολόκληρες με μωρά μόλις γεννημένα, με τον ομφάλιο λώρο ακόμα επάνω τους και έχεις καθίσει να τα ταϊζεις με τα μπιμπερό κάθε δύο ώρες νύχτα-μέρα για μήνες, μέχρι να καταφέρεις να τα ξεπετάξεις λίγο και να μπορέσουν να φάνε έστω και κονσερβούλα ειδική για μωρά?

Έχεις καλέ μου φίλε προσπαθήσει να βρεις σπίτι σε κάποιο ζωάκι του δρόμου που έχει ανάγκη...?

Έχεις κάνει το σπίτι σου καταφύγιο ζώων έστω και για μια ημέρα, επειδή οι συνθήκες στους δρόμους είναι τραγικές, λόγω του χιονιά, της καταρακτώδους βροχής, του πολικού κρύου ή της τρομερής και φοβερής ζέστης και είναι αμφίβολο αν θα μπορέσουν να επιβιώσουν για να τα βρει το επόμενο πρωί...?

Αν δεν έχεις κάνει όλα αυτά, τότε πίστεψέ με, μάλλον δεν έχεις καν εικόνα για το ποια είναι αυτήν την στιγμή η κατάσταση των ζώων στην χώρα μας και επομένως δεν μπορείς να γνωρίζεις εάν υπάρχουν και λύσεις αντιμετώπισης και ποιες μπορεί να είναι αυτές...

Είναι εύκολο να κατηγορήσουμε την οποιαδήποτε παρέμβαση στην φύση, άλλωστε κανείς δεν υποστηρίζει ότι η στείρωση είναι πανάκια...
Αν αγαπάς όμως πραγματικά τα ζώα, πρέπει να εξετάσεις με σοβαρότητα όλες τις παραμέτρους και να δεις αν είμαστε σε θέση σαν κράτος αλλά και σαν ιδιώτες να αναλάβουμε και να φροντίσουμε υπεύθυνα, όσα ζώα γεννιούνται και δυστυχώς δεν είμαστε.

Τι πιστεύεις λοιπόν ότι είναι προτιμότερο, να εμποδίσουμε τις ανεξέλεγκτες γεννήσεις ή να αφήσουμε να γεννιούνται συνεχώς μωρά για τα οποία δεν θα ενδιαφέρεται κανείς και το 90% από αυτά θα πεθαίνουν από τραγικό θάνατο είτε από πείνα, είτε από ατυχήματα στην άσφαλτο, είτε θα λιώνονται στα απορριμματοφόρα για να μην παρέμβουμε στην φυσική διαδικασία, επειδή κατά την γνώμη κάποιων είναι έγκλημα...?
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Isidora την Τρί 26 Μαρ 2019, 20:30, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Σταματήστε την Γη να κατέβω!!!
Άβαταρ μέλους
_Divine_Sinner_
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5680
Εγγραφή: Κυρ 17 Μαρ 2013, 22:46
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 6 φορές
Έλαβε Likes: 61 φορές

Re: Ποια είναι η γνώμη σας για την ευθανασία?

Δημοσίευση από _Divine_Sinner_ » Τρί 26 Μαρ 2019, 20:13

Ναι στον αξιοπρεπή θάνατο. Είναι θέμα πολιτισμού. Όταν μιλάμε για τον άνθρωπο, δεν θα πρέπει ,ποτέ να γίνεται χωρίς την ρητή εντολή του ασθενή (και μόνο αν ο ασθενής κριθεί ότι δεν πάσχει από ψυχικό νόσημα που αλλοιώνει την αντίληψη του, της πραγματικότητας).
-
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Ποια είναι η γνώμη σας για την ευθανασία?

Δημοσίευση από ArELa » Τρί 26 Μαρ 2019, 20:14

Στη βάση του ηθικού κώδικα που κουβαλάω περί αφαίρεσης ζωής
εξ αρχής θα πω όχι. Το θέμα όμως έχει πάμπολλες πτυχες και δε μπορεί
κατα τη γνώμη μου να είναι κάποιος απόλυτος...

τη δέχομαι σε ελάχιστες περιπτώσεις
οταν το ζώο τελειώνει έτσι κι αλλιώς και δε θα'πρεπε να παρατείνεται
για όσο παραταθεί μια ζωή κόλαση με τρελούς πόνους
όταν ο άνθρωπος πραγματικά υποφέρει, πραγματικά δεν έχει
καμία ελπίδα και τελειώνει, και ΟΤΑΝ Ο ΙΔΙΟΣ ΤΟ ΖΗΤΗΣΕΙ
ΕΧΟΝΤΑΣ ΠΛΗΡΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ τότε θα έλεγα το ναι με πολύ
μεγάλη προσοχή, για να φύγει το βασανισμένο πλάσμα με αξιοπρέπεια...
Για την περίπτωση του Βέλιου ας πούμε, για μένα ήταν σωστό.



Βέβαια παραφυλάνε στη γωνία οι σκοτεινοί που μπορει να
προωθήσουν την ευθανασία για πάρα πολλές περιπτώσεις,
και να φτάσουν στο σημειο "ανάπηρος? γέρος? άχρηστος...
να φύγει"...Ηδη έφτασαν στο σημείο να νομιμοποιούν τη θανάτωση
ΥΓΙΟΥΣ νεογνου με το που θα γεννηθεί
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Isidora
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 819
Εγγραφή: Δευ 17 Σεπ 2018, 15:55
Irc ψευδώνυμο: Ισιδώρα
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 191 φορές
Έλαβε Likes: 223 φορές
Επικοινωνία:

Re: Ποια είναι η γνώμη σας για την ευθανασία?

Δημοσίευση από Isidora » Τρί 26 Μαρ 2019, 20:25

ArELa έγραψε:
Τρί 26 Μαρ 2019, 20:14
Βέβαια παραφυλάνε στη γωνία οι σκοτεινοί που μπορει να
προωθήσουν την ευθανασία για πάρα πολλές περιπτώσεις,
και να φτάσουν στο σημειο "ανάπηρος? γέρος? άχρηστος...
να φύγει"...Ηδη έφτασαν στο σημείο να νομιμοποιούν τη θανάτωση
ΥΓΙΟΥΣ νεογνου με το που θα γεννηθεί
Αυτό είναι το κακό... ότι δεν έχουμε να κάνουμε μόνο με λογικούς
έχουμε και τους σκοτεινούς, τους θεοσκότεινους μην σου πω...
που είναι σε θέση να διαστρεβλώσουν κάθε τι όμορφο και φιλεύσπλαχνο...

Γιατί παιδιά για μένα το να υπάρχει η δυνατότητα ένας άνθρωπος
που έχει πλήρη συνείδηση και το θέλει, να μπορεί να φύγει με αξιοπρέπεια
όταν το ζητήσει είναι πραγματικά φιλεύσπλαχνο, αλλά πως μπορείς
να προστατεύσεις αυτούς που δεν θέλουν, ώστε να μην κινδυνεύουν...
Σταματήστε την Γη να κατέβω!!!
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Ποια είναι η γνώμη σας για την ευθανασία?

Δημοσίευση από alkinoos » Τρί 26 Μαρ 2019, 21:01

Isidora έγραψε:
Τρί 26 Μαρ 2019, 20:09
Η στείρωση είναι ένα άλλο πολύ μεγάλο θέμα..., αλλά δεν έχει καμιά σχέση με την ευθανασία.

Να σε ρωτήσω όμως κάτι καλέ μου Αλκίνοο, με όλη την εκτίμηση που έχω στο πρόσωπό σου...
Έχεις ασχοληθεί καθόλου με τον εθελοντισμό σε ζωάκια που βρίσκονται στο δρόμο?
Ο όρος "αδέσποτο" δεν βρίσκει σύμφωνη ούτε εμένα, αλλά έτσι τα αναφέρει ο πολύς κόσμος, οπότε για να καταλαβαινόμαστε τον χρησιμοποιώ κάποιες φορές και γω παρ΄όλο που τον θεωρώ εντελώς άστοχο, αφού τα ζώα είναι φίλοι και συνοδοιπόροι μας και όχι οτιδήποτε άλλο...

Έχεις αναλάβει να φροντίσεις κάποιο ζωάκι χτυπημένο από αυτοκίνητο ή από οποιαδήποτε άλλη αιτία..., από ρόπαλο, από κλωτσιά, από βαρύ αντικείμενο κλπ?

Έχεις πάρει κοντά σου για να γιατροπορεύσεις κάποιο άρρωστο ζωάκι από τον δρόμο?

Έχεις προσπαθήσει να σώσεις ζωάκι που πεθαίνει από φόλα...?

Έχεις πάρει από τα σκουπίδια ημιθανή (επειδή τα πετούν κλεισμένα μέσα σε σακούλες, ώστε να μην τα δουν αυτοί που θα πάνε να πετάξουν σκουπίδια και τα σώσουν και να τα λιώσει το απορριμματοφόρο του δήμου), γέννες ολόκληρες με μωρά μόλις γεννημένα, με τον ομφάλιο λώρο ακόμα επάνω τους και έχεις καθίσει να τα ταϊζεις με τα μπιμπερό κάθε δύο ώρες νύχτα-μέρα για μήνες, μέχρι να καταφέρεις να τα ξεπετάξεις λίγο και να μπορέσουν να φάνε έστω και κονσερβούλα ειδική για μωρά?

Έχεις καλέ μου φίλε προσπαθήσει να βρεις σπίτι σε κάποιο ζωάκι του δρόμου που έχει ανάγκη...?

Έχεις κάνει το σπίτι σου καταφύγιο ζώων έστω και για μια ημέρα, επειδή οι συνθήκες στους δρόμους είναι τραγικές, λόγω του χιονιά, της καταρακτώδους βροχής, του πολικού κρύου ή της τρομερής και φοβερής ζέστης και είναι αμφίβολο αν θα μπορέσουν να επιβιώσουν για να τα βρει το επόμενο πρωί...?

Αν δεν έχεις κάνει όλα αυτά, τότε πίστεψέ με, μάλλον δεν έχεις καν εικόνα για το ποια είναι αυτήν την στιγμή η κατάσταση των ζώων στην χώρα μας και επομένως δεν μπορείς να γνωρίζεις εάν υπάρχουν και λύσεις αντιμετώπισης και ποιες μπορεί να είναι αυτές...

Είναι εύκολο να κατηγορήσουμε την οποιαδήποτε παρέμβαση στην φύση, άλλωστε κανείς δεν υποστηρίζει ότι η στείρωση είναι πανάκια...
Αν αγαπάς όμως πραγματικά τα ζώα, πρέπει να εξετάσεις με σοβαρότητα όλες τις παραμέτρους και να δεις αν είμαστε σε θέση σαν κράτος αλλά και σαν ιδιώτες να αναλάβουμε και να φροντίσουμε υπεύθυνα, όσα ζώα γεννιούνται και δυστυχώς δεν είμαστε.

Τι πιστεύεις λοιπόν ότι είναι προτιμότερο, να εμποδίσουμε τις ανεξέλεγκτες γεννήσεις ή να αφήσουμε να γεννιούνται συνεχώς μωρά για τα οποία δεν θα ενδιαφέρεται κανείς και το 90% από αυτά θα πεθαίνουν από τραγικό θάνατο είτε από πείνα, είτε από ατυχήματα στην άσφαλτο, είτε θα λιώνονται στα απορριμματοφόρα για να μην παρέμβουμε στην φυσική διαδικασία, επειδή κατά την γνώμη κάποιων είναι έγκλημα...?
Θα ξεκινήσω από το τέλος. ..

Είναι στη φύση των ζώων η ελευθερία, όπως βέβαια είναι και στον άνθρωπο και θεωρώ,πως είναι λανθασμένη κίνηση /συμπεριφορά να δημιουργεί έναν κόσμο στα πρότυπα στα δικά του και μόνο. Το φίδι όμως θα το σκοτώσω αν βρεθεί στα πόδια μου ,γιατί είναι ζήτησα ζωής και θανάτου, με τον σκύλο, τη γάτα, τον χαντζοχοιρο ή κάποιο άλλο ζώο που δεν είναι επικίνδυνο για τη ζωή ή την σωματική ακεραιότητα μου θα το αφήσω ελεύθερο,μήτε σκέφτομαι τον πληθυσμό τους...Όπως όλοι οι άνθρωποι θέλουν να ζήσουν και να μην τύχουν σε κακόβουλες πράξεις προς αυτούς, έτσι θεωρώ πως πολλά ζώα επιθυμούν το ίδιο.

Όντως δεν μου έχει τύχει, ζώ σε χωριό, τα παραδείγματα που μου αναφέρεις ...έχω όμως γάτες στο σπίτι, τις φροντίζω με νερό και τροφή ανά διαστήματα, διότι είναι στη φύση τους να κυνηγούν. Έχω δει μητέρα γάτα να σκοτώνει τα μικρά της,διότι αυτή γνωρίζει πολλά περισσότερα απ 'ότι εγώ.
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
Fallen
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 578
Εγγραφή: Δευ 27 Αύγ 2018, 19:44
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: still on EARTH
Έδωσε Likes: 63 φορές
Έλαβε Likes: 81 φορές

Re: Ποια είναι η γνώμη σας για την ευθανασία?

Δημοσίευση από Fallen » Τρί 26 Μαρ 2019, 21:02

ειναι καθαρα τι πιστευει κανεις... αν πιστευεις οτι δεν υπαρχει τιποτα μετα τον θανατο τοτε μαλλον θα εισαι και υπερ της ευθανασιας..

εγω πιστευω οτι ολοι εχουμε ενα καρμα να ξεχρεωσουμε... μεσα απο εναν κυκλο επανενσαρκωσεων... οποτε η ευθανασια... ειναι ακρως απαγορευμενη σε γυρναει πισω στην αρχη του κυκλου
και τοτε ειδα μεσα απο την ''κλειδαροτρυπα'' εναν τοπο λουσμενο στο φως... εναν τοπο τοσο γνωριμο και οικειο!!!
Άβαταρ μέλους
Isidora
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 819
Εγγραφή: Δευ 17 Σεπ 2018, 15:55
Irc ψευδώνυμο: Ισιδώρα
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 191 φορές
Έλαβε Likes: 223 φορές
Επικοινωνία:

Re: Ποια είναι η γνώμη σας για την ευθανασία?

Δημοσίευση από Isidora » Τετ 27 Μαρ 2019, 02:47

Και εγώ πιστεύω στο κάρμα και στις μετενσαρκώσεις και μάλιστα όταν λέω πιστεύω, το λέω και το εννοώ, το πιστεύω δηλαδή χωρίς να έχω την παραμικρή αμφιβολία γι΄αυτό.
Αυτό είναι και το πρόβλημά μου παιδιά. :(
Ότι δηλαδή, ενώ η λογική για κάποιες περιπτώσεις με διαβεβαιώνει ότι η πιο φιλεύσπλαχνη λύση για το ζωάκι είναι αναμφισβήτητα η ευθανασία, η πεποίθησή μου σχετικά με το κάρμα με φρενάρει και δεν ξέρω αν πρέπει να κάνω μπρος ή πίσω... :dunno:
Σταματήστε την Γη να κατέβω!!!
Άβαταρ μέλους
Fallen
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 578
Εγγραφή: Δευ 27 Αύγ 2018, 19:44
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: still on EARTH
Έδωσε Likes: 63 φορές
Έλαβε Likes: 81 φορές

Re: Ποια είναι η γνώμη σας για την ευθανασία?

Δημοσίευση από Fallen » Τετ 27 Μαρ 2019, 08:41

Isidora έγραψε:
Τετ 27 Μαρ 2019, 02:47
με διαβεβαιώνει ότι η πιο φιλεύσπλαχνη λύση για το ζωάκι είναι αναμφισβήτητα η ευθανασία, η πεποίθησή μου σχετικά με το κάρμα με φρενάρει και δεν ξέρω αν πρέπει να κάνω μπρος ή πίσω... :dunno:
εγω μιλαω για τους ανθρωπους που ειναι δικη τους επιλογη η ευθανασια...

λενε οτι οι αρρωστιες του σωματος ξεκινανε απο την ψυχη... αν ειναι ετσι τοτε ισως ειναι μια κατασταση που νοσει και η ψυχη και το σωμα!

το να δωσεις τελος στην ζωη σου μεσω της ευθανασιας.. θα σε γλυτωσει απο τους πονους του σωματος αλλα δεν δεν θα σωσει την ψυχη σου...
και τοτε ειδα μεσα απο την ''κλειδαροτρυπα'' εναν τοπο λουσμενο στο φως... εναν τοπο τοσο γνωριμο και οικειο!!!
Άβαταρ μέλους
georgeelvismichael_
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 880
Εγγραφή: Σάβ 05 Μάιος 2018, 22:28
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 440 φορές
Έλαβε Likes: 169 φορές

Re: Ποια είναι η γνώμη σας για την ευθανασία?

Δημοσίευση από georgeelvismichael_ » Τετ 27 Μαρ 2019, 23:52

Isidora έγραψε:
Τετ 27 Μαρ 2019, 02:47
Ότι δηλαδή, ενώ η λογική για κάποιες περιπτώσεις με διαβεβαιώνει ότι η πιο φιλεύσπλαχνη λύση για το ζωάκι είναι αναμφισβήτητα η ευθανασία, η πεποίθησή μου σχετικά με το κάρμα με φρενάρει και δεν ξέρω αν πρέπει να κάνω μπρος ή πίσω... :dunno:
Στις ανώτερες διαστάσεις γίνεται πάντοτε σεβαστή η ελεύθερη βούληση του ατόμου ή του ζώου το οποίο ζητάει την ευθανασία (γι αυτό και η Βασούλα έχει απόλυτο δίκιο για την περίπτωση του Βέλιου) αν και κάτι τέτοιο στις ανώτερες διαστάσεις συμβαίνει πολύ σπάνια. Τα ζώα στην τρίτη διάσταση στην οποία ζούμε δεν είναι τηλεπαθητικά και γι αυτό δεν μπορούν να ζητήσουν την ευθανασία από μόνα τους γι αυτό Ισιδώρα μου σου προτείνω να μην κάνεις τίποτα όσον αφορά την ευθανασία για να μην μπερδευτείς με το κάρμα του ζώου του οποίου δεν μπορείς να γνωρίζεις με σαφήνεια τη βούληση του. :rose:
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Ποια είναι η γνώμη σας για την ευθανασία?

Δημοσίευση από doctormarkon » Πέμ 28 Μαρ 2019, 07:53

Διπλό το θέμα για ανθρώπους και για ζώα.

Ας πάρουμε την περίπτωση των ανθρώπων.
Βέλλιος.
Είχα διαφωνήσει κάθετα με τη Βασούλα.
Είχα εγώ δίκιο αλλά δεν ήθελα να δικαιωθώ με αυτό τον τρόπο.
Το "Σύμπαν" μου έδωσε την απάντηση και μου είπε έχεις δίκιο.
Αλλά με μια σούπερ σβουριχτή σφαλιάρα.
Λίγο μετά το Βέλλιο πέθανε η μητέρα μου.

Από καρκίνο.
Δεν πήγαινε στο γιατρό γι αυτό και δεν ήξερε ότι πάσχει.
Είχε δυνατούς πόνους στην κοιλιά (ουρολοίμωξη από ψευδομονάδα που προκλήθηκε λόγω καρκίνου στην κύστη)
Έλεγε ότι περνούσε εφιαλτικές νύχτες
5 μέρες πριν πεθάνει έμαθε ότι πάσχει (επίσημα)
Ήταν Παρασκευή 10-2-2017 όταν μπήκε στο ασθενοφόρο όρθια και χωρίς μπαστοιύνι.
Τετάρτη 15-2-2017 πέθανε.
Η νύφη μου (γιατρός - μίλησε και με τους γιατρούς) είπε ότι οι πόνοι ήταν καρκίνου τελευταίου σταδίου αυτούς που ήθελε να αποφύγει ο Βέλλιος και έκανε ευθανασία............................................!!!!!!!!!!

Οι δυο περιπτώσεις Βέλλιου και μαάς μου με έκαναν να αναρωτηθώ για κάποια πράγματα.

Ο Βέλλιος έκανε χημειοθεραπείες ή ότι άλλο ακολουθώντας κατά γράμμα την τρέχουσα ιατρική.
Το αποτέλεσμα ήταν να του πουν ότρι δεν γίνεται τίποτα και ότι θα πεθάνει ανάπηρος ανήμπορος και κάτω από φρικτούς πόνους.
Που είναι η επιστήμη??????????

Η μητέρα μου δεν πήγε σε γιατρό (ήθελε να αποφύγει παρα φύσιν σωληνάκια και χημειοθεραπείες όπως είχε γκουγκλάρει σχετικά) και είπε αντε γειά μαλάκες γιατροί. Όλοι μια μέρα θα πεθάνουμε. Ας πάω αλλά χωρίς σωληνάκια και χημειοθεραπείες. Θεώρησε το νοσοκομείο έναν καλό τόπο για να πεθάνεις με "παρέα".

Ο Βέλλιος ακολούθησε την επίσημη τρέχουσα επιστήμη και στην αρρώστια και στο θάνατο.
Ο τρίτος δρόμος είναι να την "αγνοήσεις" την επιστήμη που δεν δίνει λύση και ότι γίνει.

Το μήνυμα που πήρα από το "σύμπαν" τις ροές και τις συγχρονικότητες ήταν:
ΓΥΡΝΑ ΤΗΝ ΠΛΑΤΗ ΣΤΗΝ "ΕΠΙΣΤΗΜΗ"
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Ποια είναι η γνώμη σας για την ευθανασία?

Δημοσίευση από doctormarkon » Πέμ 28 Μαρ 2019, 08:22

Άλλη περίπτωση.


Δυστυχώς κατηγόρησαν το Μουρούτη για το θάνατο της κοπέλας.
Η μητέρα κλαίει και φυσικό είναι.
Πληρωμένες από φαρμακευτικές ιστοσελίδες προβάλλουν τον πόνο της γυναίκας για να κατηγορήσουν το Μουρούτη.

Η κοπέλα είχε βγάλει το ένα νεφρό.
Όταν της ζήτησαν χημειθεραπεία πήγε στο Μουρούτη.

Ο Βέλλιος όταν ξεκίνησε χημειοθεραπειες δεν του είπαν ότι θα πεθάνει και κάτω από φρικτούς πόνους.
Διαφορετικά δεν θα τις έκανε.

Ένας δρόμος είναι και το ρίσκο.
Το λάθος του Μουρούτη ήταν ότι της είπε ότι σίγουρα θα γίνει καλά ενώ είχε ένα νεφρό και ήταν ρίσκο για την καριέρα του.
Όταν ξεκινάς εναλλακτικές μεθόδους παίρνεις το ρίσκο και την κατάσταση στα χέρια σου.

Η ευθανασία επικροτείται και ΠΟΛΥ ΚΑΚΩΣ
Το ρίσκο της εναλλακτικής ΚΑΤΑΔΙΚΑΖΕΤΑΙ

τοτε όλοι λένε
ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΠΕΘΑΝΩ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΩΣ ΠΑΡΑ ΝΑ ΘΕΡΑΠΕΥΤΩ ΚΟΜΠΟΓΙΑΝΝΙΤΙΚΩΣ

Κανείς δεν κατηγόρησε την επιστήμη όταν ο Βέλλιος έφθασε σε αδιέξοδο.
Αν αντί για ευθανασία ζητούσε λύση αν όχι για θεραπεία αλλά για καλύτερη ποιότητα πριν το τέλος θα κατηγορούσαν και πάλι το Μουρούτη ή όποιον άλλο.

Πριν το δικαίωμα στην ευθανασία ζητώ το δικαίωμα στην εναλλακτική.
Αν μου συμβεί οτιδήποτε να διαλέγω εγώ τον τρόπο θεραπείας.
Θα μπορούσα ακόμα και να υπογράψω ότι αποφασίζω εγώ και ο όποιος εναλλακτικός δεν φέρει ευθύνη.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
_Divine_Sinner_
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5680
Εγγραφή: Κυρ 17 Μαρ 2013, 22:46
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 6 φορές
Έλαβε Likes: 61 φορές

Re: Ποια είναι η γνώμη σας για την ευθανασία?

Δημοσίευση από _Divine_Sinner_ » Πέμ 28 Μαρ 2019, 14:22

Αν ο Μπουρουτης ήταν μαγκας ας έκανε μια ξηγα ότι είναι πρακτικός και δεν έχει πτυχία αντί να κοροϊδεύει τους ασθενείς ότι είναι ιατρός.
-
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Ποια είναι η γνώμη σας για την ευθανασία?

Δημοσίευση από ArELa » Πέμ 28 Μαρ 2019, 19:16

doctormarkon έγραψε:
Πέμ 28 Μαρ 2019, 07:53
Ας πάρουμε την περίπτωση των ανθρώπων.
Βέλλιος.
Είχα διαφωνήσει κάθετα με τη Βασούλα.
Είχα εγώ δίκιο αλλά δεν ήθελα να δικαιωθώ με αυτό τον τρόπο.
Το "Σύμπαν" μου έδωσε την απάντηση και μου είπε έχεις δίκιο.
Αλλά με μια σούπερ σβουριχτή σφαλιάρα.
Λίγο μετά το Βέλλιο πέθανε η μητέρα μου.

Από καρκίνο.

δεν καταλαβαίνω
α/ τις συγκρισεις που έκανες (μητέρα σου-βέλιος)
β/ τι σχέση έχουν αυτά με την ευθανασία που αναφερω εγώ
κάτω από τις συνθήκες που αναφέρω.

Ο Βέλιος πέθαινε έτσι κι αλλιώς. Διαφωνώ κάθετα με πολλές οπτικές του
αλλά συμφωνώ απόλυτα πως αν κάποιος επιλέγει συνειδητά να φύγει
κανά μήνα ή βδομάδες πριν την στιγμή που έτσι κι αλλιώς θα φύγει,
αποφεύγοντας την καταρράκωση και της ψυχολογίας και της
αξιοπρέπειάς του, είναι και θεμιτό και δόκιμο. Και κυρίως ανθρώπινο.
Το πού ακριβώς διαφωνείς σ'αυτό, δεν το έχω καταλάβει.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Ποια είναι η γνώμη σας για την ευθανασία?

Δημοσίευση από doctormarkon » Παρ 29 Μαρ 2019, 13:46

Ο Βέλλιος κατέφυγε στην ευθανασία γιατί οι γιατροί του είπαν ότι το μέλλον του και οι τελευταίες στιγμές του θα είναι ζοφερές κολασμένες με αβάσταχτους πόνους και ανημποριά. Σκέφτηκε ότι δεν μπορεί να ζει έτσι και προτίμησε να φύγει αξιοπρεπώς.

Διαφώνησα και διαφωνώ γιατί στην περίπτωση Βέλλιου είδα την αποτυχία της επίσημης ιατρικής και τι συμβαίνει όταν κάποιος ακολουθεί συμβατικές μεθόδους και έχει πίστη στους γιατρούς.

Οι γιατροί παρομοίασαν την μητέρα μου με το Βέλλιο γιατί βρέθηκε στο τελευταίο στάδιο καρκίνου χωρίς η ίδια να το ξέρει χωρίς να της έχει διαγνωστεί κάτι και χωρίς να έχει κάνει οποιαδήποτε θεραπεία
Είπαν ότι οι πόνοι είναι πολύ δυνατοί.

Είτε πας στο γιατρό είτε όχι σε κάποιες περιπτώσεις το τέλος είναι το ίδιο.

Μόνο που το διάστημα της ταλαιπωρίας αρχίζει από πολύ πιο νωρίς.

Καταλήγω ότι η ευθανασία είναι μία ιατρική παρέμβαση και σαν τέτοια την απορρίπτω.
Κανένας γιατρός δεν θα βάλει ημερομηνία λήξεις, κανένας να μην προφητεύσει το ζοφερό μέλλον.

Όχι δεν θα ήθελα να γίνει νόμος.
Γιατί θα προτείνουν ευθανασία σε πιο ήπιες περιπτώσεις ή και σε νεογέννητα παιδιά μόλις είδαμε.
Η ακόμα μπορεί να περάσει και κάποια υποχρεωτική ευθανασία σε όσους κλείνουν κάποια χρόνια ζωής.
Ο φασισμός μπαίνει από την πίσω πόρτα και είναι ξυπόλητος
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Ποια είναι η γνώμη σας για την ευθανασία?

Δημοσίευση από doctormarkon » Παρ 29 Μαρ 2019, 13:52

_Divine_Sinner_ έγραψε:
Πέμ 28 Μαρ 2019, 14:22
Αν ο Μπουρουτης ήταν μαγκας ας έκανε μια ξηγα ότι είναι πρακτικός και δεν έχει πτυχία αντί να κοροϊδεύει τους ασθενείς ότι είναι ιατρός.
Έχει πτυχία αλλά όχι συμβατικής ιατρικής.
Η Ευθυμιάδου Γρίβα που έχει πτυχία και μεταπτυχιακά αντιμετωπίζει ποινικές διώξεις και διαγραφή από τον ιατρικό σύλλογο γιατί δεν συμμορφώθηκε με τας υποδείξεις.

Στη Θεσσαλονίκη είναι και ίσως την ξέρεις.
Η Γρίβα είπε ότι καρκίνος δεν υπάρχει
Η Γρίβα λέει ότι δεν υπάρχουν ανίατα και όλα είναι κατασκευάσματα των φαρμακευτικών.
Ότι λέει και ο Μουρούτης και ακόμα πιο προχωρημένα πράγματα.

Οι διώξεις είναι χειρότερες από αυτές του Μουρούτη.
Αν τη διαγράψουν από ιατρικό σύλλογο θα είναι στιγματισμένη και δεν θα μπορεί να ασκήσει το επάγγελμα.
Κάτι που όλοι οι γιατροί φοβούνται και κάθονται στα αυγά τους
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Ποια είναι η γνώμη σας για την ευθανασία?

Δημοσίευση από ArELa » Παρ 29 Μαρ 2019, 14:15

doctormarkon έγραψε:
Παρ 29 Μαρ 2019, 13:46
Ο Βέλλιος κατέφυγε στην ευθανασία γιατί οι γιατροί του είπαν ότι το μέλλον του και οι τελευταίες στιγμές του θα είναι ζοφερές κολασμένες με αβάσταχτους πόνους και ανημποριά. Σκέφτηκε ότι δεν μπορεί να ζει έτσι και προτίμησε να φύγει αξιοπρεπώς.

Διαφώνησα και διαφωνώ γιατί στην περίπτωση Βέλλιου είδα την αποτυχία της επίσημης ιατρικής και τι συμβαίνει όταν κάποιος ακολουθεί συμβατικές μεθόδους και έχει πίστη στους γιατρούς.



Και πάλι δεν καταλαβαίνω... :dunno:

1/Για τη μέθοδο της συμβατικής ιατρικής που ακολούθησε:
Με έχεις δει να υποστηρίζω ότι η επίσημη ιατρική που ακολούθησε, είχε επιτυχία
και να στηρίζω τα της χημειοθεραπείας κλπ? Ξέρεις τις θέσεις μου πάνω σ'αυτό,
οπότε πού διαφωνείς μ'εμένα επ'αυτού?


2/ για την αυτο-ευθανασία του...
Εγώ είπα ακριβώς αυτό που μόλις έγραψες εδώ.
Ότι συνειδητά αποφάσισε να φύγει ένα μήνα νωρίτερα για να μην βασανιστεί
από κάτι που θα τον σκότωνε έτσι κι αλλιώς, ωστε να φύγει αξιοπρεπώς.
Μ'ΑΥΤΟ διαφωνείς δηλαδή?

Αν δε διαφωνείς μ'αυτό, συγνώμη αλλά ειλικρινά δε μπορώ να δω
πού ακριβώς διαφωνείς μαζί μου. :dunno: Ή εγώ το'χω χάσει το ρημάδι μου
δηλαδή, ή εσύ δεν διατυπώνεις ΕΠΑΚΡΙΒΩΣ ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ πού διαφωνείς.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
George vounis
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1391
Εγγραφή: Πέμ 07 Δεκ 2017, 20:41
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 628 φορές
Έλαβε Likes: 214 φορές

Re: Ποια είναι η γνώμη σας για την ευθανασία?

Δημοσίευση από George vounis » Παρ 29 Μαρ 2019, 16:54

Το να αποφασίζεις για ένα άλλο πλάσμα να κάνη ευθανασίας, ακόμα και αν το βλέπεις να πονά είναι όχι απλά για μένα δύσκολο, αλλά εμένα με ξεπερνάει, θα μιλήσω μόνο για μένα αν ποτέ στην ζωή μου φτάσω σε ένα σημείο που δεν υπάρχει ελπίδα να ζήσω και πόνο, θα ήθελα να είχα αυτή την επιλογή, αλλά να αποφασίσω για άλλους ακόμα και για ένα ζωάκι δεν νομίζω με τίποτα ότι μπορώ να πάρω μια τέτοια απόφαση, και μόνο που το σκέφτομαι άρρωστενο.
Μες στο λήθαργο επωφελήθηκαν , οι καπηλευτές της ελεύθερης βούλησης του νου, θα αντιμετωπίσουν την θηλεία της τυφλής δικαιοσύνης!!!
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Ποια είναι η γνώμη σας για την ευθανασία?

Δημοσίευση από ArELa » Παρ 29 Μαρ 2019, 17:10

George vounis έγραψε:
Παρ 29 Μαρ 2019, 16:54
Το να αποφασίζεις για ένα άλλο πλάσμα να κάνη ευθανασίας, ακόμα και αν το βλέπεις να πονά είναι όχι απλά για μένα δύσκολο, αλλά εμένα με ξεπερνάει, θα μιλήσω μόνο για μένα αν ποτέ στην ζωή μου φτάσω σε ένα σημείο που δεν υπάρχει ελπίδα να ζήσω και πόνο, θα ήθελα να είχα αυτή την επιλογή, αλλά να αποφασίσω για άλλους ακόμα και για ένα ζωάκι δεν νομίζω με τίποτα ότι μπορώ να πάρω μια τέτοια απόφαση, και μόνο που το σκέφτομαι άρρωστενο.

To σέβομαι σαν άποψη και συμφωνώ, υπάρχει όμως κι ένα αλλά:
Αν ο αγαπημένος σου άνθρωπος είναι σε κώμα και αδυνατεί να μιλήσει
και βασανίζεται και δεν υπάρχει περίπτωση επαναφοράς και ίασης
αν είναι εγκλωβισμένος σ'ένα σώμα μέσα από το οποίο δεν μπορεί
να εκφραστεί, είναι σε φυλακή και υποφέρει κι όλας καταλαβαίνοντας
τι γίνεται γύρω του, κι αν ξέρεις ότι αυτός ο άνθρωπος ΘΑ ΗΘΕΛΕ
να δώσεις την εντολή να κατεβάσουν το διακόπτη που τον συντηρεί σε μια ζωή κόλαση
που δεν έχει ελπίδα σωτηρίας έτσι κι αλλιώς, τι θα'κανες?
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
George vounis
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1391
Εγγραφή: Πέμ 07 Δεκ 2017, 20:41
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 628 φορές
Έλαβε Likes: 214 φορές

Re: Ποια είναι η γνώμη σας για την ευθανασία?

Δημοσίευση από George vounis » Παρ 29 Μαρ 2019, 17:31

ArELa έγραψε:
Παρ 29 Μαρ 2019, 17:10
To σέβομαι σαν άποψη και συμφωνώ, υπάρχει όμως κι ένα αλλά:
Αν ο αγαπημένος σου άνθρωπος είναι σε κώμα και αδυνατεί να μιλήσει
και βασανίζεται και δεν υπάρχει περίπτωση επαναφοράς και ίασης
αν είναι εγκλωβισμένος σ'ένα σώμα μέσα από το οποίο δεν μπορεί
να εκφραστεί, είναι σε φυλακή και υποφέρει κι όλας καταλαβαίνοντας
τι γίνεται γύρω του, κι αν ξέρεις ότι αυτός ο άνθρωπος ΘΑ ΗΘΕΛΕ
να δώσεις την εντολή να κατεβάσουν το διακόπτη που τον συντηρεί σε μια ζωή κόλαση
που δεν έχει ελπίδα σωτηρίας έτσι κι αλλιώς, τι θα'κανες?
Βασούλα μου δεν θα ήθελα ποτέ να βρεθώ σε μια τέτοια περίπτωση, από την μία να βλέπω το άνθρωπο μου να πονά, και από την άλλη να πρέπει να αποφασίσω εγώ για την ζωή του, έστω και αν ο ίδιος μου το ζητάει, με ξεπερνάει κάτι τέτοιο,δεν θα μπορούσα ποτέ εγώ να πάρω μια τέτοια απόφαση, ούτε για έναν άνθρωπο που δεν γνωρίζω.
Μες στο λήθαργο επωφελήθηκαν , οι καπηλευτές της ελεύθερης βούλησης του νου, θα αντιμετωπίσουν την θηλεία της τυφλής δικαιοσύνης!!!
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Ευθανασία- υποβοηθούμενη αυτοκτονία?

Δημοσίευση από doctormarkon » Δευ 01 Απρ 2019, 13:32

2/ για την αυτο-ευθανασία του...
Εγώ είπα ακριβώς αυτό που μόλις έγραψες εδώ.
Ότι συνειδητά αποφάσισε να φύγει ένα μήνα νωρίτερα για να μην βασανιστεί
από κάτι που θα τον σκότωνε έτσι κι αλλιώς, ωστε να φύγει αξιοπρεπώς.
Μ'ΑΥΤΟ διαφωνείς δηλαδή?
Εκεί διαφωνώ Βασούλα.
Όχι όμως εφ όλης της ύλης και μαζί σου.

Αυτό το σημείο είναι που σηκώνει πολλη συζήτηση.
Εκεί διαφωνώ.

Γιατί ακόμα και στο τελευταίο στάδιο μπορεί η κατάσταση να αντιστραφεί.
Ο Δρ Μορς αναφέρει μία περίπτωση αλλά πρόκειται για άτομο πολύ νεότερο από το Βέλλιο που οι γιατροί δεν του έδιναν καμία ελπίδα.
Έκανε σταφυλοθεραπεία και την 56η μέρα έβγαζε από το στόμα και από τον πισινό ένα μαύρο παχύρευστο υγρό σαν πίσα.
Η κοπέλα του ασθενούς νόμιιζε ότι θα πέθαινε .
Τηλεφώνησε στον Μορς και εκείνος είπε να τον πλύνει και να τον αφήσει να κοιμηθεί και να ηρεμήσει.
Την άλλη μέρα σηκώθηκε και μπορούσε να κάνει περισσότερα πράγματα απ ότι πριν.
Οι εξετάσεις έδιειξαν ότι δεν έχει τίποτα ο καρκίνος (δεν υπάρχει είναι αποτέλεσμα οξύτητας) είναι εξαφανιστεί.
Πέρασαν 10 χρόνια και ο άνθρωπος αυτός ζει.

Αν οι γιατροί μου πουν ποτέ αυτό που είπαν στο Βέλλιο δεν θα φύγω από τη ζωή αλλά από τη συμβατική ιατρική.
Ρισκάρω Γιατί όχι?

Το τελευταίο το συνδέω και πάλι με το σύνδρομο του Σωτήρα.
Να αναζητείς ένα γιατρό να ΣΕ πεθάνει.

ΜΕ ΞΕΠΕΡΝΑΕΙ
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Ευθανασία- υποβοηθούμενη αυτοκτονία?

Δημοσίευση από ArELa » Τρί 04 Ιουν 2019, 18:48

Από εδώ https://www.dailymail.co.uk/news/articl ... linic.html

Μια 17-χρονη που βιάστηκε όταν ήταν πολύ μικρή, ένιωθε ότι δεν μπορούσε
πλέον να συνεχίσει να ζει και εκανε νόμιμη ευθανασία στο σπίτι της με τη βοήθεια
της κλινικής 'end-of-life '.

Η Noa Pothoven πέθανε σε νοσοκομειακό κρεβάτι στο σαλόνι της αφού της είχε
δοθεί το δικαίωμα στην ευθανασία, στην Ολλανδία.

Η Ολλανδεζα έφηβη από το Arnhem ένιωθε οτι η ζωή της είχε γίνει
ανυποφορη και δεν μπορούσε να συνεχίσει.


Στην Ολλανδία, μπορεί να δοθεί το δικαίωμα στην ευθανασία ακόμα και σε παιδιά
12 ετών αν το θελήσουν, χωρίς γονεϊκή συναίνεση, αλλά μόνο αφού αποφανθεί
κάποιος γιατρός ότι το μαρτύριο του ασθενούς είναι ανυπόφορο
και δεν προβλέπεται να σταματήσει.


Το 2017, περίπου 6,585 άτομα επέλεξαν την ευθανασία στην Ολλανδία, και περίπου
το 4,4% του συνολικού αριθμού των 150.000 καταγεγραμμένων θανάτων στη χώρα,
επέλεξαν την ευθανασία, σύμφωνα με την περιερειακή επιτροπή ευθανασίας που
παρακολουθεί αυστηρά όλες τις περιπτώσεις.

Αυτή η πρακτική συζητιέται έντονα στην Αγγλία, αλλά είναι παράνομη.
Νομιμη είναι σε κάποιες πολιτείες της Αμερικής, στον Καναδά και στο Βέλγιο..

Η Noa έγραψε μια αυτοβιογραφία για τη μάχη της με την μετατραυματική διαταραχή
το στρες, την κατάθλιψη και την ανορεξία μετά το βιασμό της όταν ήταν μικρή.

Σε ένα ποστ της στα κοινωνικά δίκτυα ανακοίνωσε την απόφασή της
την περασμένη Κυριακή.

Εγραψε : Το σκέφτηκα για καιρό αν έπρεπε να το ανακοινωσω αυτό, αλλά
αποφάσισα να το κάνω τελικά.
Μπορει να εκπλήξει κάποιους αυτό, μετά τα ποστ μου για τη νοσηλεία,
αλλά είχα αυτό το σχέδιο για καιρό και δεν είναι παρόρμηση

Θα μπω κατ'ευθείαν στο θέμα. Το πολύ σε 10 μέρες θα πεθάνω. Μετά από χρόνια
που δινω μάχη, είμαι εξαντλημένη. Επαψα να τρώω και να πίνω για καιρό τώρα και
μετά από πολλές συζητήσεις και αξιολογήσεις, αποφασίστηκε να φύγω γιατί
το μαρτύριό μου είναι ανυπόφορο."

Η Νοα πρόσθεσε ότι ποτέ δεν ένιωσε ο΄τι ήταν "ζωντανή", μόνο ότι επιβίωνε.
"Αναπνέω" έλεγε "αλλά δεν ζω πια."'

Τέλος ζήτησε από φίλους και ακολούθους στο Instagram να μην προσπαθησουν
να την μεταπείσουν γιατί η απόφασή της είναι οριστική.

Αγάπη σημαίνει να αφήνεις τον άλλο να φεύγει... πρόσθεσε


Εικόνα



------------


τα σχόλια δικά σας...
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12014
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Ευθανασία- υποβοηθούμενη αυτοκτονία?

Δημοσίευση από OTTO » Τρί 04 Ιουν 2019, 18:57

Πιστεύω ότι όλο και κάτι θα μπορούσε να γίνει για να ξεπεράσει το ομολογουμένως μεγάλο τραύμα.

Έπειτα, εγώ δεν κατανοώ πώς μπορεί κάποιος να κάνει επιχείρηση τον θάνατο του άλλου. Όνομα 'end-of-life ';; Really?
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Ευθανασία- υποβοηθούμενη αυτοκτονία?

Δημοσίευση από ArELa » Τρί 04 Ιουν 2019, 19:04

OTTO έγραψε:
Τρί 04 Ιουν 2019, 18:57
Πιστεύω ότι όλο και κάτι θα μπορούσε να γίνει για να ξεπεράσει το ομολογουμένως μεγάλο τραύμα.

Έπειτα, εγώ δεν κατανοώ πώς μπορεί κάποιος να κάνει επιχείρηση τον θάνατο του άλλου. Όνομα 'end-of-life ';; Really?

Εγώ πάλι πιστεύω πως αντί να έστηναν τέτοια θανατηφόρα επιχείρηση
και να περνανε τέτοιο θανατηφόρο νόμο για ευθανασία ακόμα και σε παιδιά
απο τα 12 και άνω και μάλιστα χωρίς τη γονεϊκή συναίνεση,


(μπορεί να μη διάβασες όλο το άρθρο, αλλά γράφει
εντελώς αδιανόητα κι εγκληματικά πράγματα :swear: )

μπορούσαν να φτιάξουν φορείς ψυχολογικής στήριξης και ψυχοθεραπείας
που θα βοηθουσαν ένα νεαρό πλάσμα να ξεπεράσει κάτι τέτοιο...

είναι άλλο να ζητάει ευθανασία κάποιος με μοιραίο νόσημα που
δεν υποφέρονται οι πόνοι κλπ, κι άλλο να ΕΓΚΡΙΝΕΤΑΙ η ευθανασία
σε νέο άνθρωπο, επειδή πάσχει από ανορεξία και κατάθλιψη...
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικα-Ελεύθερο βήμα”