Ήρθε το τέλος του ελληνισμου-χριστιανισμού;

Περί ανέμων και υδατων
προσώπων και πραγμάτων
Άβαταρ μέλους
Mollisia
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: Τρί 12 Ιουν 2012, 16:27
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 1 φορά

Ήρθε το τέλος του ελληνισμου-χριστιανισμού;

Δημοσίευση από Mollisia » Σάβ 24 Μαρ 2018, 02:33

Κάπου είχα διαβάσει σε ένα άρθρο του Γιανναρά ότι ο ελληνισμός τελείωσε.
Κάπως απογοητεύτηκα. Κατόπιν, κάπου αλλού, διάβασα την γνώμη ενός ανώνυμου γέροντα ότι οι πραγματικοί χριστιανοί φτανουν περί τα 2 εκατομμύρια και ότι οι υπόλοιποι είναι για κλάματα.
Σύγκρινα αυτές τις δύο γνώμες με εκείνη του Δημοσθένη που λέει ότι μετά τις πληγές της ανθρωπότητας, θα εμφανιστεί ένα υπερόν, ο Πολέμαρχος, και με την βοήθεια 144.000 Ελλήνων (μαζί με κάποιους άλλους, σύνολο μισό εκατομμύριο) θα εκστρατεύσουν κατά των νεφελίμ όπου γης και θα τους εξοντώσουν και έτσι θα ξαναλάμψει και θα ξαναδοξαστεί ο Ελληνισμός παύλα Χριστιανισμός σε όλη την Γη.
Το βρίσκω υπεροχο αυτό το γεγονός για μένα που τα πιστεύω αυτά, όμως και πάλι απογοητεύτηκα ΚΑΙ από τον Δήμο, διότι άκουσα σε μία εκπομπή του ότι στο τέλος θα μείνουν μόνο 3 εκατομμύρια Ελληνες. Σε μία άλλη του κουβέντα είπε ότι θα μείνει μόνο αυτό το μισό εκατομμύριο που θα πολεμήσει μαζί με τον Πολέμαρχο!

Η ερώτησή που θέλω να σας κάνω είναι η εξής:
μήπως έχουν δίκαιο τελικά και οι τρείς τους, καθώς μιλούν απογοητευτικά για την μαγιά του ελληνισμού;
Μήπως τελικά σαπίσαμε σαν γένος και ίσως κουραστήκαμε να αγωνιζόμαστε και να πολεμάμε (μια ζωή) και αράξαμε στα κυβικά μας θέλοντας να ζήσουμε ωραία όπως και οι δυτικοί ας πούμε και έτσι αποστατήσαμε, απομακρυνθήκαμε από τον Θεό και σιγά σιγά μειωνόμαστε και χανόμαστε από τον χάρτη;
Μήπως τελείωσε μέσα μας το ελληνικό πνεύμα αλλά και το χριστιανικό, η πίστη μας και απλά τρώμε τον χρόνο μπαίνοντας στην τελική ευθεία της εξαφάνισης;

Εσείς, τι νομίζετε;
Θεωρείτε ότι είμαστε υπερβολικοί όσοι απαισιοδοξούμε και ότι η εξέλιξη θα είναι διαφορετική για το γένος, το έθνος μας και την πίστη μας;
Ή κάπου μέσα σας αισθάνεστε και σεις ότι, ό,τι είχαμε να δώσουμε το δώσαμε και τελειώσαμε;
"Αν κάτι μπορεί να πάει στραβά, θα πάει. Όταν τα πράγματα πάνε καλά, κάτι θα πάει στραβά." Νόμος του Μέρφυ
Άβαταρ μέλους
_Divine_Sinner_
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5680
Εγγραφή: Κυρ 17 Μαρ 2013, 22:46
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 6 φορές
Έλαβε Likes: 61 φορές

Re: Ήρθε το τέλος του ελληνισμου-χριστιανισμού;

Δημοσίευση από _Divine_Sinner_ » Σάβ 24 Μαρ 2018, 03:32

Δεν πιστεύω σε ελοχιμ Νεφέλης διαολια τριβολια χριστους γιαχβεδες εσχατολογίες και σε όλα τα παράλογα.
-
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Ήρθε το τέλος του ελληνισμου-χριστιανισμού;

Δημοσίευση από ArELa » Σάβ 24 Μαρ 2018, 10:25

Το μίσος κάποιων για τον Ελληνισμό είναι δεδομένο και προαιώνιο θα σου έλεγα.
Ακόμα κι ο Νίτσε το διαπίστωνε το 1872 όπως θα δεις σε αυτό που έφερα χθες
εδώ http://www.ideografhmata.gr/forum/viewt ... 06#p297106

καθώς πλησιάζουν στην ολοκλήρωση της ατζεντάρας που ο Οργουελ κατέγραψε με το
βιβλίο του 1984 και σήμερα προσπαθούν να ξεπεράσουν ακόμα και τις δικές του "εμπνεύσεις",
είναι φυσικό επόμενο να πασχίζουν έμπρακτα και φανερά πλέον (το βιώνουμε στο πετσί μας)
να αφανίσουν τον Ελληνισμό.


Το μίσος των σατανοπληκτων για τον Χριστιανισμό, είναι επίσης δεδομένο.
Στο Λ. Οίκο υψώθηκε μενόρα (7φωτη λυχνία),

Εικόνα

αλλά αν πάει κανείς να υψώσει
σταυρό παραδίπλα, θα πυροβοληθεί στεγνά ως..."τρομοκράτης"...
(λέξη που μας έχουν φυτέψει από το 75 και μετά με διαρκείς προσπάθειες)

Στα πανεπιστήμια αναγκάζουν όσους φορούν σταυρό να τον βγάλουν
για να μην "προσβάλλουν αισθητικές" ατόμων άλλου θρησκεύματος ΚΑΙ ΚΑΛΑ.
Παρ'όλο που ΟΛΑ τα χριστιανικά δόγματα έχουν συμπεριλάβει και την παλιοδιαθήκη
στο δόγμα τους, ο Χριστός είναι η περσόνα που υπερισχύει διαχρονικά στους αιώνες
κι αυτό αρρώσταινε ανέκαθεν όλους τους σκοτεινούς....
Τα σύμβολα και τα μηνύματα που μεταδίδουν διαρκώς μέσα από τους
καλλιτεχναράδες-τσιράκια τους που ελέγχουν απόλυτα, είναι αμιγώς σατανιστικά.
Η τελετή στη σήραγγα ΓΚόθαρντ στην Ελβετία το 16, επίσης αμιγώς σατανιστική.
Στρέφουν το βλέμμα της ανθρωπότητας με όσα μέσα έχουν, στο σατανισμό
και μακρυά από τη διδασκαλία και τη φιλοσοφία (ελληνικότατη) του Χριστού.

Όταν πάει κανείς να ολοκληρώσει έναν στόχο μια ατζέντα, δεν μπορεί πλέον
να κρυφτεί, αναγκαστικά. Θέλουν λοιπόν ΚΑΙ ΤΟ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΠΛΕΟΝ δεν είναι
ανάγκη καν να αναρωτιόμαστε, να εξαλείψουν και Ελλάδα και Χριστό από
προσώπου γης.

Σε ο,τι αφορά και εμένα και ευτυχώς πολλούς σαν κι εμένα,
πορεύομαι με την ΠΙΣΤΗ πως οσες δοκιμασίες κι αν περάσουμε,
όσα κι αν προσπαθήσουν να μας επιβάλλουν για να διαλύσουν
τις ζωές μας, αυτό απλά ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΥΣ ΒΓΕΙ. Τελεία.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Ήρθε το τέλος του ελληνισμου-χριστιανισμού;

Δημοσίευση από alkinoos » Σάβ 24 Μαρ 2018, 11:49

Θεωρώ πως η διατύπωση της πρότασης είναι λανθασμενη. Δεν υπάρχει κανενα κοινό μεταξύ της χριστιανικής θρησκείας και της Ελληνικής σκέψης που τη γνωρίζουμε απο τους αρχαίους φιλοσόφους .

Ο χριστιανισμός δεν είναι παρα μια επιπλέον θρησκεία όπως και οι προηγούμενες που εχει αρχη και τέλος..
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Ήρθε το τέλος του ελληνισμου-χριστιανισμού;

Δημοσίευση από ArELa » Σάβ 24 Μαρ 2018, 11:59

Το μέγα κοινό μεταξύ Ελληνισμού και Χριστού (όχι δογματος των ιερατείων)
είναι ότι έχουν κοινή διαδρομή στη φιλοσοφία τους.
Γι'αυτό και το μίσος εστιάζει σε αμφότερους με το ίδιο μένος.

ΕΛΛΑΣ=ΦΩΣ ..................... ΧΡΙΣΤΟΣ=ΦΩΣ

ΑΡΑ

ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΡΡΗΚΤΑ ΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΙ ΜΕ ΦΩΣ
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
_Divine_Sinner_
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5680
Εγγραφή: Κυρ 17 Μαρ 2013, 22:46
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 6 φορές
Έλαβε Likes: 61 φορές

Re: Ήρθε το τέλος του ελληνισμου-χριστιανισμού;

Δημοσίευση από _Divine_Sinner_ » Σάβ 24 Μαρ 2018, 13:56

ArELa έγραψε:Το μέγα κοινό μεταξύ Ελληνισμού και Χριστού (όχι δογματος των ιερατείων)
είναι ότι έχουν κοινή διαδρομή στη φιλοσοφία τους.
Γι'αυτό και το μίσος εστιάζει σε αμφότερους με το ίδιο μένος.

ΕΛΛΑΣ=ΦΩΣ ..................... ΧΡΙΣΤΟΣ=ΦΩΣ

ΑΡΑ

ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΡΡΗΚΤΑ ΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΙ ΜΕ ΦΩΣ
Και ο κρισνα κατα τους ινδους ειναι συνδεδεμενος με το φως, αλλα δεν θα κατσω να λεω "χαρε κρισνα". Πρεπει επιτελους ως εθνος να προχωρησουμε και να βλεπουμε το φως σκετο χωρις να το προσωποποιουμε. Ο θεος ειναι η δυναμη που εβαλε σε ταξη στο συμπαν. Επισης ειναι η δυναμη μεσα στον ανθρωπο που τον κανει να πολεμαει το χαος. Ειναι αυτο που λεει μεσα σε εναν αστεγο, αυτο το μερος θα το κανω να μοιαζει οσο περισσοτερο με νοικοκυριο για να μενω. Αυτο που σου λεει να κρατας το σπιτι σου σε ταξη. Αυτο που σου λεει να κρατας τον εαυτο σου σε ταξη.
-
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Ήρθε το τέλος του ελληνισμου-χριστιανισμού;

Δημοσίευση από alkinoos » Σάβ 24 Μαρ 2018, 14:59

Το θρησκευτικό χριστιανικό ιερατείο δεν θέλει να υπάρχει Ελληνικό έθνος, παρά μόνο χριστιανοί...


Οσο για τον "Χριστό" σας, δεν είναι παρα ονόμα/ιδιότητα /τίτλος που αναζητηται ακομα για το αν ηταν υπαρκτό πρόσωπο η όχι. Για το αν είναι "υιός του θεού " και σωτήρας της ανθρωπότητας ισχύει μονο για τους πιστούς. Οχι για εμένα ,οπότε ...οχι φως. Εσεις μπορείτε να λετε οτι θελετε.. Εννοείται
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Ήρθε το τέλος του ελληνισμου-χριστιανισμού;

Δημοσίευση από ArELa » Σάβ 24 Μαρ 2018, 15:03

Αν προσωποποιησα το φως σε κάποιον, δε σημαίνει πως δεν υπάρχει άλλος.
Απλά ο Χριστός για μένα είναι Φως και δικαιούμαι να το λέω νομίζω,
χωρίς απαγορεύσεις ή αστυνομεύσεις.

Την Ελλάδα όπως θα είδες την συσχέτισα ΞΕΧΩΡΑ με το Φως
Το Χριστό ΞΕΧΩΡΑ

αλλά είπα μια λέξη που τα λέει όλα
ArELa έγραψε:Το μέγα κοινό μεταξύ
κι ο Σωκράτης είναι Φως, κι εσύ δυνητικά Φως και συνδεδεμένοι με Ελλάδα...
Ελλάδα το ΚΟΙΝΟ σημείο σας.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
_Divine_Sinner_
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5680
Εγγραφή: Κυρ 17 Μαρ 2013, 22:46
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 6 φορές
Έλαβε Likes: 61 φορές

Re: Ήρθε το τέλος του ελληνισμου-χριστιανισμού;

Δημοσίευση από _Divine_Sinner_ » Σάβ 24 Μαρ 2018, 15:10

ArELa έγραψε:Αν προσωποποιησα το φως σε κάποιον, δε σημαίνει πως δεν υπάρχει άλλος.
Απλά ο Χριστός για μένα είναι Φως και δικαιούμαι να το λέω νομίζω,
χωρίς απαγορεύσεις ή αστυνομεύσεις.

Την Ελλάδα όπως θα είδες την συσχέτισα ΞΕΧΩΡΑ με το Φως
Το Χριστό ΞΕΧΩΡΑ

αλλά είπα μια λέξη που τα λέει όλα
ArELa έγραψε:Το μέγα κοινό μεταξύ
κι ο Σωκράτης είναι Φως, κι εσύ δυνητικά Φως και συνδεδεμένοι με Ελλάδα...
Ελλάδα το ΚΟΙΝΟ σημείο σας.
Γι αυτο λεω οτι οσοι γουσταρετε τον Χριστο και καλα κανετε, ειναι μια προσωπικη σας επιλογη. Αλλα μην τον συνδεετε αυθαίρετα και καθολικα με τον Ελληνισμό. Ο Ελληνισμος ειναι κατι πιο πηγαιο απο τις θρησκειες, πιο αρχέγονο και κυριως ειναι φυλη και Αιμα. Ο Ελληνας μπορει να εχει οποιαδηποτε θρησκεια και οποιοδηποτε τροπο ζωης και να παραμενει ελληνας. Οπως ενας σκυλος που νιαουριζει επειδη τα ηπιε παραμενει σκυλος. Γιατι εχει τα γενετικα χαρακτηριστικα που τον κανουν Ελληνα και σε δευτερη φαση την συνδεση του με την φιλοσοφικη σκεψη.
-
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Ήρθε το τέλος του ελληνισμου-χριστιανισμού;

Δημοσίευση από alkinoos » Σάβ 24 Μαρ 2018, 15:12

Εννοείται πως ο καθένας εχει την ελευθερία έκφρασης.. Δεν απαγορευω μήτε αστυνομευω επειδη εχω αλλες θεωρήσεις
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
AnonymosEreynhths
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5853
Εγγραφή: Τετ 05 Αύγ 2009, 10:22
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 123 φορές
Έλαβε Likes: 197 φορές

Re: Ήρθε το τέλος του ελληνισμου-χριστιανισμού;

Δημοσίευση από AnonymosEreynhths » Σάβ 24 Μαρ 2018, 15:16

_Divine_Sinner_ έγραψε: και σε δευτερη φαση την συνδεση του με την φιλοσοφικη σκεψη.
Την αποσύνδεση, γενικότερα, με την σκέψη εννοείς.
Άβαταρ μέλους
_Divine_Sinner_
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5680
Εγγραφή: Κυρ 17 Μαρ 2013, 22:46
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 6 φορές
Έλαβε Likes: 61 φορές

Re: Ήρθε το τέλος του ελληνισμου-χριστιανισμού;

Δημοσίευση από _Divine_Sinner_ » Σάβ 24 Μαρ 2018, 15:29

AnonymosEreynhths έγραψε:
_Divine_Sinner_ έγραψε: και σε δευτερη φαση την συνδεση του με την φιλοσοφικη σκεψη.
Την αποσύνδεση, γενικότερα, με την σκέψη εννοείς.
Οκ σε αυτο συμβαλει και ο χριστιανισμος. Οταν διδασκεις στο παιδι οτι ενα φιδι που μιλαει ξελογιασε την ευα, τι περιμενεις; να γινει σκεπτομενος; Αλλα οκ υπαρχει και ενα ποσοστο που ξεφευγει.
-
Άβαταρ μέλους
AnonymosEreynhths
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5853
Εγγραφή: Τετ 05 Αύγ 2009, 10:22
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 123 φορές
Έλαβε Likes: 197 φορές

Re: Ήρθε το τέλος του ελληνισμου-χριστιανισμού;

Δημοσίευση από AnonymosEreynhths » Σάβ 24 Μαρ 2018, 15:39

Για 96.0000 ευρώ πωλείται άγαλμα του Δία στις 10 Απριλίου στην Αμερική.
Αναμένω αντιδράσεις από παπάδες, δηθεν φιλοσοφικοηθικολογους αρχαιοθρησκους ταγούς , τηλεπωλητες κλπ.
Όχι μόνο μπλα μπλα να χει το μαντρί πρόβατα.
Και μετά..... αχνεεεε μας τελειώνουν οι κακοι νεοταξιτες ιλλουμινατι φταίει ο τσιπρας και η κακή μας τύχη.

Ναι μας συνδέει η σκέψη με την αρχαιότητα...πασιφανές γ...ω την τρέλα μου μεσημεριάτικα.Καμια απολύτως σύνδεση.
Να μην πω τι ακριβώς ημαστε σήμερα.
_Divine_Sinner_ έγραψε: Οκ σε αυτο συμβαλει και ο χριστιανισμος. Οταν διδασκεις στο παιδι οτι ενα φιδι που μιλαει ξελογιασε την ευα, τι περιμενεις; να γινει σκεπτομενος; Αλλα οκ υπαρχει και ενα ποσοστο που ξεφευγει.
Μετά την Εύα...Η ανακατάληψη της πόλης της Μ.ασιας η σφαγή των Τούρκων και τα χρυσά κουτάλια.
Που θα τρώμε.
Σκέψη σου λέω.Οχι αστεία.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Ήρθε το τέλος του ελληνισμου-χριστιανισμού;

Δημοσίευση από ArELa » Σάβ 24 Μαρ 2018, 16:01

_Divine_Sinner_ έγραψε:Γι αυτο λεω οτι οσοι γουσταρετε τον Χριστο και καλα κανετε, ειναι μια προσωπικη σας επιλογη. Αλλα μην τον συνδεετε αυθαίρετα και καθολικα με τον Ελληνισμό. Ο Ελληνισμος ειναι κατι πιο πηγαιο απο τις θρησκειες, πιο αρχέγονο και κυριως ειναι φυλη και Αιμα. Ο Ελληνας μπορει να εχει οποιαδηποτε θρησκεια και οποιοδηποτε τροπο ζωης και να παραμενει ελληνας. Οπως ενας σκυλος που νιαουριζει επειδη τα ηπιε παραμενει σκυλος. Γιατι εχει τα γενετικα χαρακτηριστικα που τον κανουν Ελληνα και σε δευτερη φαση την συνδεση του με την φιλοσοφικη σκεψη.
Ο Ελληνισμός στη μακραίωνη ιστορία του, έχει συνδεθεί με πολλά, έχει περάσει από πολλά
και από πολλές φάσεις... την τελευταία μιάμισυ χιλιετηρίδα, είχε και το Χριστιανισμό
(έστω κι αν δεν θα'πρεπε για κάποιους) στη διαδρομή του. Κομμάτι της εθνότητας,
θρησκευτικό αλλά και βιωματικό στη συντριπτική της πλειοψηφία.
Δε γίνεται να μιλάμε για Ελληνισμό, να λέμε ότι αγαπάμε Ελληνισμό και να απομονώνουμε
με απορριπτική διάθεση κάποια σημαντικά στοιχεία και κομμάτια του, επειδή εμάς προσωπικά
δε μας γουστάρουν. Κι εμένα δε μου γουστάρει το βυζαντινό κομμάτι εκείνο που επέβαλε
πώς θα αντιλαμβανομαστε τον χριστιανισμό, αλλά δεν το απομονώνω από τον Ελληνισμό.
Το επικρίνω, πράγμα θεμιτό, αλλά είναι κομμάτι κι αυτό του Ελληνισμού.
Αν δε μπορούμε να αγκαλάσουμε/αποδεχτούμε το ΣΥΝΟΛΟ της Ελληνικής διαδρομής στους αιώνες
σαν μέρος της υπόστασής μας ΜΕ ΤΑ ΚΑΛΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΑ ΣΤΡΑΒΑ ΤΟΥ, καλύτερα να μη δηλώνουμε
Ελληνιστές, γιατί δεν θα ισχύει.

Ο Ρέιμοντ Μούντι, που έχει διδακτορικό φιλοσοφίας και σε ημίωρη συνέντευξή του στον Νόορι,
μιλούσε για Πλάτωνα και όχι μόνο, είναι για μένα Ελληνιστής άρρηκτα συνδεδεμένος
με το Ελληνικο΄Φως, παρά το γεγονός οτι είναι Αμερικανός



https://www.youtube.com/watch?v=3FYPSRhSPgs
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Ήρθε το τέλος του ελληνισμου-χριστιανισμού;

Δημοσίευση από alkinoos » Σάβ 24 Μαρ 2018, 22:11

Για να μην ξεχνιόμαστε για την αυριανή ημέρα...

Αυτή είναι η σχεση μεταξύ του Ορθοδόξου Χριστιανικου Ιερατείου και Ελλήνων . Τα περί αγάπης και Χριστού, με αλλα λόγια να αγαπιόμαστε...

Ω ταλαίπωρος Ελλάς...
«Ω ταλαίπωρος Ελλάς, δεν ανεστήθης εκ του τάφου, απλώς ήλλαξες τάφον, απ’ τον Τουρκικόν εις τον Χριστιανικόν».
Τα λόγια του μεγάλου Έλληνα Διαφωτιστή Αδαμαντίου Κοραή θα ηχούν για πάντα στ’ αυτιά μας και θα μας δείχνουν το μέγεθος της πολιτιστικής μας καταδίκης και της εθνικής μας τραγωδίας, που εκτυλίσσεται χωρίς διακοπή έως σήμερα.


Ο θεός προνοησε να μας φυλάει ο Τούρκος
https://m.youtube.com/watch?feature=you ... XAnn2uO8F8

Απο αγάπες και σεβασμό χόρτασαν οι Ελληνες και ξέχασαν. Ηπιαν απο τη πηγή της λήθης
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
_Divine_Sinner_
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5680
Εγγραφή: Κυρ 17 Μαρ 2013, 22:46
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 6 φορές
Έλαβε Likes: 61 φορές

Re: Ήρθε το τέλος του ελληνισμου-χριστιανισμού;

Δημοσίευση από _Divine_Sinner_ » Σάβ 24 Μαρ 2018, 22:27

ArELa έγραψε:
_Divine_Sinner_ έγραψε:Γι αυτο λεω οτι οσοι γουσταρετε τον Χριστο και καλα κανετε, ειναι μια προσωπικη σας επιλογη. Αλλα μην τον συνδεετε αυθαίρετα και καθολικα με τον Ελληνισμό. Ο Ελληνισμος ειναι κατι πιο πηγαιο απο τις θρησκειες, πιο αρχέγονο και κυριως ειναι φυλη και Αιμα. Ο Ελληνας μπορει να εχει οποιαδηποτε θρησκεια και οποιοδηποτε τροπο ζωης και να παραμενει ελληνας. Οπως ενας σκυλος που νιαουριζει επειδη τα ηπιε παραμενει σκυλος. Γιατι εχει τα γενετικα χαρακτηριστικα που τον κανουν Ελληνα και σε δευτερη φαση την συνδεση του με την φιλοσοφικη σκεψη.
Ο Ελληνισμός στη μακραίωνη ιστορία του, έχει συνδεθεί με πολλά, έχει περάσει από πολλά
και από πολλές φάσεις... την τελευταία μιάμισυ χιλιετηρίδα, είχε και το Χριστιανισμό
(έστω κι αν δεν θα'πρεπε για κάποιους) στη διαδρομή του. Κομμάτι της εθνότητας,
θρησκευτικό αλλά και βιωματικό στη συντριπτική της πλειοψηφία.
Δε γίνεται να μιλάμε για Ελληνισμό, να λέμε ότι αγαπάμε Ελληνισμό και να απομονώνουμε
με απορριπτική διάθεση κάποια σημαντικά στοιχεία και κομμάτια του, επειδή εμάς προσωπικά
δε μας γουστάρουν. Κι εμένα δε μου γουστάρει το βυζαντινό κομμάτι εκείνο που επέβαλε
πώς θα αντιλαμβανομαστε τον χριστιανισμό, αλλά δεν το απομονώνω από τον Ελληνισμό.
Το επικρίνω, πράγμα θεμιτό, αλλά είναι κομμάτι κι αυτό του Ελληνισμού.
Αν δε μπορούμε να αγκαλάσουμε/αποδεχτούμε το ΣΥΝΟΛΟ της Ελληνικής διαδρομής στους αιώνες
σαν μέρος της υπόστασής μας ΜΕ ΤΑ ΚΑΛΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΑ ΣΤΡΑΒΑ ΤΟΥ, καλύτερα να μη δηλώνουμε
Ελληνιστές, γιατί δεν θα ισχύει.

Ο Ρέιμοντ Μούντι, που έχει διδακτορικό φιλοσοφίας και σε ημίωρη συνέντευξή του στον Νόορι,
μιλούσε για Πλάτωνα και όχι μόνο, είναι για μένα Ελληνιστής άρρηκτα συνδεδεμένος
με το Ελληνικο΄Φως, παρά το γεγονός οτι είναι Αμερικανός



https://www.youtube.com/watch?v=3FYPSRhSPgs
Ειναι διαφορετικο οι ιστορικες συγκυριες που εφεραν κοντα τον χριστιανισμο και τον ελληνισμο και διαφορετικο πραγμα το να ειναι μια ουσια. Μια ουσια δεν ειναι και δεν θα γινουν ποτε. Και αυτο γιατι βασιζονται σε διαφορετικες θεσεις.
Ο Ελληνισμός βασίζεται στην θεση "ισχυρίζεσαι κάτι; οκ. αποδειξε το".
Ενω ο Χριστιανισμος βασιζεται στο αξιωμα οτι ο Χριστος ειναι ο δημιουργος του συμπαντος.

Δεν μπορει η φιλοσοφια της τεκμηριωσης και η νοοτροπια των αξιωματων να συνυπαρχουν.
-
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Ήρθε το τέλος του ελληνισμου-χριστιανισμού;

Δημοσίευση από ArELa » Σάβ 24 Μαρ 2018, 22:34

alkinoos έγραψε:Για να μην ξεχνιόμαστε για την αυριανή ημέρα...

Αυτή είναι η σχεση μεταξύ του Ορθοδόξου Χριστιανικου Ιερατείου και Ελλήνων . Τα περί αγάπης και Χριστού, με αλλα λόγια να αγαπιόμαστε...

Ω ταλαίπωρος Ελλάς...
«Ω ταλαίπωρος Ελλάς, δεν ανεστήθης εκ του τάφου, απλώς ήλλαξες τάφον, απ’ τον Τουρκικόν εις τον Χριστιανικόν».
Τα λόγια του μεγάλου Έλληνα Διαφωτιστή Αδαμαντίου Κοραή θα ηχούν για πάντα στ’ αυτιά μας και θα μας δείχνουν το μέγεθος της πολιτιστικής μας καταδίκης και της εθνικής μας τραγωδίας, που εκτυλίσσεται χωρίς διακοπή έως σήμερα.


Ο θεός προνοησε να μας φυλάει ο Τούρκος
https://m.youtube.com/watch?feature=you ... XAnn2uO8F8

Απο αγάπες και σεβασμό χόρτασαν οι Ελληνες και ξέχασαν. Ηπιαν απο τη πηγή της λήθης

Ο Χριστός είπε αγαπάτε αλλήλους...
δεν είπε, αφήστε από αγάπη στον εχθρό να εξοντώσει την οικογένεια
και το γένος σας...

Ο Χριστιανός ξέρει και οφείλει να πολεμάει για τα ιερά και όσιά του
αν χρειαστεί.


Υπηρξε κι ένας Παπαφλέσσας και πολλοί άλλοι ιερείς και μοναχοί που έδωσαν
μάχη για το γένος...
Δε γουστάρω τα παπαδαριά, αλλά δε με διέπει ουτε φανατισμός, ούτε μονομέρεια,
ούτε αχαριστία, οπότε δεν πρόκειται να κάνω γαργάρα και τα εύσημα
που πρέπει πάντα να δίδονται εκεί που αναλογούν.


Εικόνα
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
BRS
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: Τρί 19 Ιούλ 2016, 18:59
Irc ψευδώνυμο: B★RS
Φύλο: Άνδρας
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: Ήρθε το τέλος του ελληνισμου-χριστιανισμού;

Δημοσίευση από BRS » Σάβ 24 Μαρ 2018, 22:37

Καλησπέρα καλή μου Μολισια! Ιησούς Χριστός ΝΙΚΑ ΠΑΝΤΑ! Δεν υπάρχει τίποτα που θα έπρεπε να σου προκαλεί λύπη, σε όλα όσα έχεις ακούσει από τον Δημοσθένη μας! Πόσο μάλλον, όταν στην εκπομπή του, ήταν πολύ συγκεκριμένος περί αριθμών και καταστάσεων. Ο ρεαλισμός του, ανέκαθεν τρόμαζε και δημιουργούσε έναν πρωτόγνωρο αρνητισμό, ο οποίος σπιλώνει το κομμάτι της σκέψης του ακροατηρίου του. Κάποιοι (όπως εγώ) τον αντιμετώπισαν με σκεπτικισμό, και τελικά μετά από πολλή παράλληλη μελέτη τον αποδέχτηκαν, ενώ άλλοι συμφωνούν, ότι όλα όσα εξιστορεί είναι μυθεύματα τα οποία ενισχύουν της πωλήσεις των βιβλίων του. Αυτό που με έφερε κοντά του, και με δένει μαζί του, είναι ο τρόπος που μιλά για τον Χριστό μας, και πόσο απλή μπορεί να είναι η όλη μας σύνδεση και επικοινωνία μαζί Του. Χωρίς περιττές δοξασίες, και τυμπανοκρουσίες, χωρίς τυπικά, νηστείες, λατρείες, γονυκλισίες και προσφορές. Ως εκ τούτου, και περί της σύνδεσης του Ελληνισμού με τον Χριστό μας, πρέπει να παραδεχτούμε (ακόμα και μετά από εκτενή μελέτη) ότι Εκείνος, ο αναμφισβήτητος Αρχηγός της Ζωής, και το υπέρλαμπρο Φως που μας σκέπει ΠΑΝΤΑ, βρισκόταν στα χείλη όλων εκείνων των μορφών του Ελληνισμού, που μεταλαμπάδευσαν το φως Του σε κάθε άκρη του πλανήτη γη! Κάθε τι όμορφο (εκπληκτικά σοφό) που βγήκε από τα χείλη των Σωκράτη, Πλάτωνα κ.α είναι απερίγραπτα πανομοιότυπο, με όσα περιέχει η παρακαταθήκη του Χριστού μας. Αυτός είναι ο μοναδικός λόγος, που η παρουσία του στην Ελλάδα δεν ήταν επιτακτική, αφού όλοι θα τον ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΑΝ δεδομένης της μόρφωσης τους, η οποία προερχόταν ήδη από της προφητείες, που άφησαν οι γνώστες σε όλους μας Σίβυλλες, μορφές, που ενέπνεαν απαράμιλλο δέος και σεβασμό! Μιλώντας για την παρακαταθήκη Του, η οποία αν και μισή και διαστρεβλωμένη, έφτασε να είναι ο μοναδικός τρόπος ζωής, που όλοι εμείς οφείλουμε να ακολουθούμε, αφού πρώτα απαρνηθούμε στο σύνολο της αυτήν την άθλια οφθαλμαπάτη, και τον ειδεχθή δημιουργό της. Αφού κοινός μας στόχος, είναι και ήταν η επιστροφή μας, στο σημείο όπου αποστατήσαμε. Οι περίπου 500.000 (Έλληνες) ακόλουθοι του ασύλληπτου όπλου, που θα ηγηθεί της εκστρατείας που ανέφερες, είναι ένα μικρός ομολογούμενος αριθμός ο οποίος θα αυξάνετε σταδιακά, μέχρι την επιστροφή όλων, στο λίκνο του θρησκευτικού μας κόσμου, που ακούει στο όνομα Αγία Σοφία μετά από τους 72 μήνες. Δυστυχώς οι απώλειες, οι οποίες θα σημειωθούν, θα είναι ασύλληπτες και ανυπολόγιστες, όσο και μακριά από οποιοδήποτε μέτρο σύγκρισης, σε οποιαδήποτε τραγική καμπή της ιστορίας της ανθρωπότητας. Αυτό μόνο του, δείχνει, τον αριθμό τον ανθρώπων, οι οποίοι θα “σφραγιστούν” αλλά και εκείνων που με έμμονη, δεν έδωσαν (και δεν θα δίνουν) την παραμικρή ευκαιρία στον Χριστό μας, να τους πλημυρίσει με την αγάπη Του, την αλήθεια Του, το φως Του. Μέσα από της στάχτες αυτής της λαίλαπας, η οποία ΜΕ ΒΙΑ ΘΑ ΜΕΤΡΉΣΕΙ ΤΗΝ ΓΗ, θα αναγεννηθεί ένας νέος κόσμος, ο οποίος θα διδαχτεί τα ιδανικά της εν Χριστώ ζωής. Πολύ σημαντικό είναι, ότι αυτό το εναπομείναν κομμάτι της ανθρωπότητας, θα μαρτυρεί την ύπαρξη, την εξέλιξη, αλλά και την πτώση των Αρχόντων του κόσμου αυτού, που από το περιθώριο έλεγχαν, με ανείπωτο φθόνο αλλά και μίσος, της ζωές μας δημιουργώντας την εικόνα της ανθρωπότητας σήμερα εν έτη 2018.
Άβαταρ μέλους
AnonymosEreynhths
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5853
Εγγραφή: Τετ 05 Αύγ 2009, 10:22
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 123 φορές
Έλαβε Likes: 197 φορές

Re: Ήρθε το τέλος του ελληνισμου-χριστιανισμού;

Δημοσίευση από AnonymosEreynhths » Σάβ 24 Μαρ 2018, 22:43

ArELa έγραψε:Υπηρξε κι ένας Παπαφλέσσας και πολλοί άλλοι ιερείς και μοναχοί που έδωσαν
μάχη για το γένος...
Δε γουστάρω τα παπαδαριά, αλλά δε με διέπει ουτε φανατισμός, ούτε μονομέρεια,
ούτε αχαριστία, οπότε δεν πρόκειται να κάνω γαργάρα και τα εύσημα
που πρέπει πάντα να δίδονται εκεί που αναλογούν.
Για τους αρχαιόθρησκους δεν υπήρξε ούτε ένας παπάς που να έδωσε μάχη. Στέκονται στα του αφορισμού της ελ.επανάτασης και παίρνουν αμπάριζα άπαντες παπάδες και οποιονδήποτε είχε σχέση με τον χριστιανισμό την εποχή εκείνη.
alkinoos έγραψε:Για να μην ξεχνιόμαστε {...}
Τα λόγια του μεγάλου Έλληνα Διαφωτιστή Αδαμαντίου Κοραή θα ηχούν για πάντα στ’ αυτιά μας και θα μας δείχνουν το μέγεθος της πολιτιστικής μας καταδίκης και της εθνικής μας τραγωδίας, που εκτυλίσσεται χωρίς διακοπή έως σήμερα.
Πηγή copy paste:
Εικόνα

:lol:

Η ειρωνεία της υπόθεσης είναι πως επικαλούνται των Κοραή, παραλείποντας το γεγονός πως είχε και επιρροές προτεσταντικές εκτός από ορθόδοξες (άρα χριστιανικές), επειδή κριτίκαρε το ιερατείο της εποχής του πως απείχε από το έργο των αποστόλων.
Άβαταρ μέλους
_Divine_Sinner_
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5680
Εγγραφή: Κυρ 17 Μαρ 2013, 22:46
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 6 φορές
Έλαβε Likes: 61 φορές

Re: Ήρθε το τέλος του ελληνισμου-χριστιανισμού;

Δημοσίευση από _Divine_Sinner_ » Σάβ 24 Μαρ 2018, 22:56

AnonymosEreynhths έγραψε:
ArELa έγραψε:Υπηρξε κι ένας Παπαφλέσσας και πολλοί άλλοι ιερείς και μοναχοί που έδωσαν
μάχη για το γένος...
Δε γουστάρω τα παπαδαριά, αλλά δε με διέπει ουτε φανατισμός, ούτε μονομέρεια,
ούτε αχαριστία, οπότε δεν πρόκειται να κάνω γαργάρα και τα εύσημα
που πρέπει πάντα να δίδονται εκεί που αναλογούν.
Για τους αρχαιόθρησκους δεν υπήρξε ούτε ένας παπάς που να έδωσε μάχη. Στέκονται στα του αφορισμού της ελ.επανάτασης και παίρνουν αμπάριζα άπαντες παπάδες και οποιονδήποτε είχε σχέση με τον χριστιανισμό την εποχή εκείνη.
alkinoos έγραψε:Για να μην ξεχνιόμαστε {...}
Τα λόγια του μεγάλου Έλληνα Διαφωτιστή Αδαμαντίου Κοραή θα ηχούν για πάντα στ’ αυτιά μας και θα μας δείχνουν το μέγεθος της πολιτιστικής μας καταδίκης και της εθνικής μας τραγωδίας, που εκτυλίσσεται χωρίς διακοπή έως σήμερα.
Πηγή copy paste:
Εικόνα

:lol:

Η ειρωνεία της υπόθεσης είναι πως επικαλούνται των Κοραή, παραλείποντας το γεγονός πως είχε και επιρροές προτεσταντικές εκτός από ορθόδοξες (άρα χριστιανικές), επειδή κριτίκαρε το ιερατείο της εποχής του πως απείχε από το έργο των αποστόλων.
Το "καποιοι παπαδες πολεμησαν" μου θυμιζει το "νε αλλα η χουντα εκανε εργα".
-
Άβαταρ μέλους
AnonymosEreynhths
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5853
Εγγραφή: Τετ 05 Αύγ 2009, 10:22
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 123 φορές
Έλαβε Likes: 197 φορές

Re: Ήρθε το τέλος του ελληνισμου-χριστιανισμού;

Δημοσίευση από AnonymosEreynhths » Σάβ 24 Μαρ 2018, 23:24

Αυτοί οι κάποιοι παπάδες που πολέμησαν έγραψαν στα απ'αυτά τους τις εντολές του ιερατείου τότε όσο και οι αντιχουντικοι αξιωματικοί επί χούντας τις εντολές των ανωτέρων τους.Ειδικα στην πρώτη περίπτωση ο Παπαφλέσσας ήρθε σε ανοικτή σύγκρουση με τον επίσκοπο του και στη συνέχεια έβρισκε καταφύγιο σε μικρά μοναστήρια κλπ. Επηρεάζοντας μοναχούς ιερείς κλπ. Αν περίμεναν από την εκκλησία να δώσει ευλογία καληνύχτα.

Η διαφορά είναι πως μπορούσες στην επανάσταση να πάρεις τα βουνά (τροπος εκφρασης)και να οργανωθείς με οπλαρχηγούς, φιλικές εταιρείες κλπ (όχι δεν εννοώ πως ήταν εύκολα) πάρα να κάνεις πρακτική αντίσταση μέσα σε μια πόλη (αστικοποίηση) επί χούντας ως αξιωματικός.
Δεν πιστεύω πως η λογική "ναι αλλα η χούντα έκανε έργα" ταιριάζει σε αυτούς τους αγωνιστές-ιερείς.Δεν εκπροσωπούσαν την υποταγή αλλα την επαναστατικότητα και συνέβαλαν στον αγώνα της απελευθέρωσης.

Χρόνια πολλά!!!

:grflag: :grflag: :grflag:
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Ήρθε το τέλος του ελληνισμου-χριστιανισμού;

Δημοσίευση από ArELa » Σάβ 24 Μαρ 2018, 23:51

Σίνερ, ΝΑΙ όχι "νε" βρε καλό μου



Αντώνυμε :respect: :worship:

Απειρόχρονη ΑΘΑΝΑΤΗ η Ελλάδα μας και καλή της λευτεριά
:grflag:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble