Κάποιες σκέψεις μου...

Περί ανέμων και υδατων
προσώπων και πραγμάτων
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Κάποιες σκέψεις μου...

Δημοσίευση από ArELa » Πέμ 26 Νοέμ 2015, 23:36

Σήμερα μίλησα για λίγο στο σκάιπ με το φίλο τον Φάρο, (συγγραφέα στα Κατοχικά Νέα)
Εξέφρασα κάποιες σκέψεις μου, οι οποίες προφανώς του άρεσαν, αφού μάλλον αποτελούσαν
κοινό τόπο μεταξύ μας...



Τις παραθέτω και εδώ όπως τις δημοσιοποίησε (κατόπιν αδείας μου φυσικά) στα Κατοχικά Νέα

εδώ http://katohika.gr/gn-blog/oi-skeipseis-tis-ellinidas/


Οι σκέψεις τις ελεύθερης Ελληνίδας για τις εξελίξεις



Όποια πίστη (θρησκευτική) και να έχουμε, θεωρώ λάθος να τη συσχετίζουμε με την πολιτική και τα γεωπολιτικά. Το ιδιο λάθος θεωρώ να συσχετίζουμε και την ιδεολογία μας (όσοι έχουμε τέτοια) μ’αυτά. Διότι ιδεολογία και θρησκεία, καθορίζουν συγκεκριμένο τρόπο που βλέπουμε τα πράγματα, και ο στόχος είναι να μπορούμε να βλέπουμε χωρίς πατομπούκαλα.

Άλλο παράδειγμα. Η ισλαμοφοβία έχει καλλιεργηθεί για δεκαετίες ολόκληρες ξεκινώντας απ’τις ΗΠΑ, οι άλλες ηγεσίες βέβαια ακολούθησαν. Τώρα λέμε για ισλαμοπιθήκους κλπ , κρίνουμε δηλαδή σχεδόν 2 δις, από μια χούφτα ακραίων ψυχοπαθάκηδων και ΕΝΤΕΤΑΛΜΕΝΩΝ. Όχι, δε γουστάρω τις αντιλήψεις του ισλάμ, ΔΕ θα ανεχόμουν ποτέ να ζήσω σε τέτοια κοινωνία, αλλά αυτό το σκέλος ΔΕ ΜΑΣ ΑΦΟΡΑ, δικό τους θέμα, των γυναικών εκεί δικό τους θέμα. Δεν θα παρέμβω εγώ αν η μουσουλμάνοι έχουν επιλέξει τον δικό τους τρόπο ζωής. Απλά η ισλαμοφοβία καλλιεργήθηκε, για να μπορούν οι εβραίοι να ξεσκίσουν τη Μ.Ανατολή μαζί με τις ΗΠΑ.

Απ’την άλλη, λόγω φτιάξης και τρόπου που μεγάλωσα, δε θα μπορούσα να ζήσω ποτέ στη Ρωσία για παράδειγμα, αλλά η τωρινή ηγεσία της είναι πολύ πιο σοβαρή και λογική απ’την ηγεσία των τρελών ψυχοπαθάκηδων της δύσης πώς να το κάνουμε δηλαδή. ΟΣΑ ΒΛΕΠΩ κρίνω, δε μπορώ να κρίνω αυτά που δεν βλέπω και δεν αποδεικνύονται.
Ισως επειδή έχω απεγκλωβιστεί εντελώς απ’αυτά που βλέπω πολλές τραγικές τοποθετήσεις συχνά, (σε φόρα και σε βίντεο κλπ) εντελώς περιχαρακωμένες στο συγκεκριμένο πλαίσιο πεποιθήσεων. Tο θέμα είναι να μπορούμε να αξιολογούμε τα πράγματα όσο πιο αντικειμενικά γίνεται, όταν εμπλέκονται τα συστήματα πεποιθήσεων, γίνονται υποκειμενικά, άρα κριτήριο μαρτύριο. Σίγουρα ξέρουμε πως ο κομουνισμος και ο ναζισμός δημιουργήθηκε ΑΠ’ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ για δύο ΔΗΘΕΝ αντίπαλα στρατόπεδα.
Το μόνο που χρειάζεται είναι να κλείνεις τα μάτια, να χαλαρώνεις και να «βυθίζεσαι» λίγο μέσα σου, να οπτικοποιείς τις ρίζες σου, την αγάπη, την καρδιά (μέγα ενεργειακό μας κέντρο) και ό,τι συνεπάγεται ΦΩΣ.


Η Βασούλα





Φάρε, με τιμάς.
Σε ευχαριστώ θερμά. :worship: :rose:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12029
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: Κάποιες σκέψεις μου...

Δημοσίευση από OTTO » Δευ 30 Νοέμ 2015, 02:40

Ωραία τοποθέτηση!
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
promitheas14
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1832
Εγγραφή: Τετ 02 Ιαν 2013, 16:25
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 13 φορές
Έλαβε Likes: 20 φορές

Re: Κάποιες σκέψεις μου...

Δημοσίευση από promitheas14 » Δευ 30 Νοέμ 2015, 08:17

Συμφωνῶ Βάσω! Χαίρομαι πού τοποθετεῖσαι ξεκάθαρα ὑπέρ τοῦ ὅτι οἱ ἰδεολογίες εἶναι "πατομπούκαλα" στήν ὅρασή μας (ἄν τό κατάλαβα σωστά).
Τό ἄλλο πού μέ χαροποίησε ἦταν
Σίγουρα ξέρουμε πως ο κομουνισμος και ο ναζισμός δημιουργήθηκε ΑΠ’ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ για δύο ΔΗΘΕΝ αντίπαλα στρατόπεδα.
Σιγά σιγά ἐπίσης οἱ Δυτικές καί οἱ Ἀνατολικές κοινωνίες θά καταλάβουν ὅτι τίς δίχασαν ἐπί ἕναν αἰῶνα τεχνητά. Πρός τό παρόν "ἀπολαμβάνουν" τήν ἀπομυθοποίηση τοῦ ἀντίπαλου στρατοπέδου (π.χ. οἱ Ρῶσοι τί ἐστί καπιταλισμός καί οἱ Δυτικοί, π.χ. ἡ Ἑλλάδα, τί ἐστί Ἀριστερά)
Ὄποιος ἐλεύθερα συλλογᾶται, συλλογᾶται καλά.
Ρήγας Βελεστινλῆς
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Κάποιες σκέψεις μου...

Δημοσίευση από doctormarkon » Δευ 30 Νοέμ 2015, 09:11

Στο επίμαχο θέμα περί κομμουνισμού δεν συμφωνώ.

Το ότι παρεισφρύουν μασωνάκια σε κάθε μεγάλη η μικρότερη οργάνωση ή ακόμα και σε παρέες είναι γεγονός.
Τα μασωνάκια χώνονται παντού και περνάνε μέσα από τοίχους ή διαβάζουν βουλωμένα γράμματα.

Ακόμα και εμείς εδώ είχαμε .......... "κρούσμα".

Ιδεολογίες......χμμμμ δεν τα γουστάρω τα πακέτα ούτε τις .......γραμμές.....ούτε τα καλούπια.
Την ιδεολογία τη δική μου την χρησιμοποιώ μόνο σαν πυξίδα ή σαν εργαλείο.

Σχεδόν έχω φτιάξει τη δική μου.
Η ιδεολογία σαν εργαλείο χρησιμεύει για την ερμηνεία του κόσμου στον οποίο ζεις και των φαινομένων των...καιρών.

Σε κάθε περίπτωση βέβαια η γνώση και η επαναστατική δράση περνάει όχι μόνο μέσα από την αμφισβήτηση της ιδεολογίας αλλά και μέσα από την αμφισβήτηση της εξουσίας και της αυθεντίας.
Ακόμα και αν οι....... ιδεολογίες και οι .......ισμοί θεωρούνται ξεπερασμένα, οι αυθεντίες καλά κρατούν δυστυχώς και οι εξουσίες μας καταδυναστεύουν περισσότερο από ποτέ.
Εξουσίες ορατές αλλά κυρίως αόρατες.

Οι αόρατες εξουσίες και εσωτερικεύσεις αυτών των εξουσιών είναι περισσότερο έντονες από ποτέ και περισσότερο δυνατές.

Αυτοί που εσωτερικεύουν δεν μπορούν να δουν αυτές τις εξουσίες.

Εκεί θα δουλέψει και το τσιπάκι.

Κάποιοι θα πουν Δεν έχω τίποτα να κρύψω.
Κάποιοι θα πιστέψουν πως είναι για το.....καλό τους

Ίσως η κοινωνία δεν έχει φθάσει στο στάδιο αυτό ακόμα Τουλάχιστον η ελληνική.

Για παράδειγμα Η πειθαρχία και η σιωπή των βορειοευρωπαίων δεν είναι εξέλιξη αλλά αρρώστια.
Δεν είναι πολιτισμένοι επειδή είναι κρυόμπλαστροι και έχουν μέσα τους έναν εσωτερικό αστυνόμο.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Κάποιες σκέψεις μου...

Δημοσίευση από ArELa » Δευ 30 Νοέμ 2015, 11:01

doctormarkon έγραψε:Στο επίμαχο θέμα περί κομμουνισμού δεν συμφωνώ.
Αααα... τα θέλει το οπίσθιό σου! χαχα... Το τόπικ δεν αφορά τον κομουνισμό ειδικά, αλλά
θα σταθώ σ'αυτόν, για να σου δώσω κάποια ερεθίσματα, αρχής γενομένης
με την παρότρυνσή μου να ερευνήσεις εκτενέστερα και τη γέννηση του κομουνισμού απ'τη μια
και απο την άλλη την εμφάνιση των πρωτοκόλλων των τρελών της σιών,
(αμφότερα την ίδια εποχή, αμφότερα στη Ρωσία)

Αν κοιτάξεις λίγο πιο βαθιά στην κουνελότρυπα τον ερχομό του Τρότσκι (στη Ρωσία)
από Νέα Υόρκη (ποιοι τον έστειλαν και με ποιες εντολες οεο) για να γίνει μπολσεβίκος
(αφού μεταπήδησε-πώς και γιατί?- από τον μενσεβικισμό ο οποίος θάφτηκε τελείως οεο)...
και τη μετέπειτα εξέλιξη του μπολσεβικισμού σε κομουνισμό...και αν ψάξεις
λίγο πιο βαθιά στο λαγούμι για να δεις πώς και με τι (ή μάλλον τίνων) χρηματοδότηση ηγήθηκε
του κόκκινου στρατού...
ίσως... λέω ισως.. να ενώσεις κάποιες τελίτσες...

Δε θες να μπεις μόνη στο λαγούμι; Έλα να σε πάρω απ'το χεράκι... :)

Πηγαίνοντας εδω, (ΑΝ αποφασίσεις να τις ενώσεις τις τελίτσες) http://www.wildboar.net/multilingual/ea ... otsky.html θα δεις κάποια δεδομένα που δεν καταγράφει η "επίσημη" ιστορία και η πολιτική μανιέρα της κομουνιστικής φιλοσοφίας. Μπορεί να μην αρέσουν, αλλά καλό είναι να μην τα παραβλέπουμε και να μην τα αγνοούμε επειδή δε μας αρέσουν. Δεν τα λέω εγώ, τα λένε πάμπολλοι... τα λέει και η wildboar που έχει μπόλικα άρθρα και λογοτεχνικά κομμάτια της ανατολικής ευρώπης και καταγράφει γλαφυροτατα αλλά καθόλου ποιητικά ότι ο μύθος ότι η επανάσταση των μπολσεβίκων ήταν μια αυθόρμητη λαϊκή εξέγερση, καταρρίπτεται όταν υπάρχουν δεδομενα που αποδεικνύουν ότι κι αυτή η επανάστασηδεν ήταν παρά μια στημένη και καλά "λαδωμένη" (ή να πω καρα-λιγδωμένη) μηχανούλα (δεν στήνουν/υποκινούν μονο σημερα επαναστάσεις, είναι παλιό το κόλπο). Στη συγκεκριμένη μηχανή του τότε, έριξε πολύ γράσο ο Jacob Schiff, πρόεδρος της εταιρίας επενδύσεων της Ν. Υόρκης, Kuhn, Loeb and Co. Ο κύριος Schiff ήταν λοιπόν ο βασικος χρηματοδότης της επανάστασης και ο ανθρωπος που χρηματοδότησε προσωπικά και το ταξιδάκι
του Τρότσκι από τη Ν. Υόρκη στη Ρωσία.
Για να μην πουμε γενικότερα για τα κολλητιλίκια που είχε και ο Λένιν και ο Τροτσκι με τους ζάπλουτους χρηματοδότες και στο Λονδίνο και στη Νέα Υόρκη.
Για να μην πούμε ότι εμπλέκεται κι ο πρόεδρος των ΗΠΑ Woodrow Wilson,δεδομένου πως ήταν η "καλή νεράιδα" (συμφωνα με το άρθρο) που παρείχε διαβατήριο στον Τρότσκι για να γυρίσει στη Ρωσία και να "διεκπεραιώσει" την επανάσταση...και τι άλλο να μην πούμε; Ότι την ίδια εποχή οι προσεκτικοί γραφειοκράτες του State Department , που ανησυχούσαν για την είσοδο τέτοιων επαναστατών στη Ρωσια, "εσφιξαν τα λουριά" στις διαδικασίες έκδοσης διαβατηρίων αλλά παρ'όλα αυτά ο Τρότσκι το πήρε χαλαρά ελέω Γουίλσον; (διάβασε αν θες και το βιβλίο του καθηγητή Antony C. Sutton με τον τίτλο Wall Street and the Bolshevik Revolution, που εκδόθηκε απο΄τον οικο Arlington στη Ν. Υόρκη το 1974, που τα λέει κανονικότατα στη σελίδα 25)

Υπήρχαν κι άλλα καλόπαιδα. Το 1911 η (εφημερίδα) St. Louis Dispatch δημοσίευσε μια γελοιογραφία ενός μπολσεβίκου ονόματι Robert Minor, ο οποιος αργότερα συνελήφθη στην τσαρική Ρωσία για επαναστατικές δραστηριοτητες, και ο οποίος στην πραγματικοτητα επίσης χρηματοδοτείτο από φημισμένους χρηματοδότες της Wall Street . Αφού μπορούμε εκ του ασφαλούς να υποθέσουμε ότι ήξερε τα πράγματα εκ των έσω και πολύ καλά μάλιστα το συγκεκριμένο άτομο, η γελοιογραφία του, είναι μεγάλης ιστορικής σημασίας. Απεικονίζει τον Καρλ Μαρξ με ένα βιβλίο στη μασχάλη του, που έχει τον τίτλο "Σοσιαλισμός", να στέκεται ανάμεσα σε περιχαρείς στην Wall Street. Αυτοί που τον χαιρετούν με ενθουσιώδεις χειραψίες, είναι
ο John D. Rockefeller, ο J.P. Morgan, ο John D. Ryan της National City Bank, ο συνέταιρος του Morgan,
ο George W. Perkins και ο Θοεωράκης ο Ρούσβελτ...

Εικόνα



Καλός ο Μαρξούλης και πολύ ενδιαφέρων στην ανάγνωση, ειδικά για όσους αποζητούν ιδεο-στηρίγματα και σοφίσματα για να σχηματίσουν την ιδεολογία τους (και εγώ τον διάβασα σ'αυτή την αναζήτηση στα παιδικάτα μου), αλλά μεγαλώσαμε πια, πρέπει να'μαστε πιο ξύπνιοι, πιο καχύποπτοι και να μην παραμυθιαζόμαστε πως τα συγκεκριμένα παληκάρια ήταν και αγγελικά πλασμένα...

Θα είχα να πω άλλα τόσα ίσως και περισσότερα για την απύθμενη πουστιά που έπαιξε ΚΑΙ με τη δημιουργία του αντίπαλου δέους που λέγεται ναζισμός , καθώς και για τις χρηματοδοτήσεις στον Χίτλερ από Πρέσκοτ Μπους και άλλα καλόπαιδα της ελιτοσατανόπληκτης συμμορίας εκείνης της εποχής. Δεν διαχωρίζω.
Η βρωμιά και η διαφθορά, μπορεί να έχουν άλλα χρώματα, εμβλήματα και ιδεολογικές μανιέρες, αλλά η βάση, η πρόθεση και η ουσία τους, είναι η ίδια! Απλά τα έψαξα, και τα βρήκα, γιατί μιας και δε με φρενάριζε ούτε μου'βαζε πατομπούκαλα κάποια δοτή, ξενόφερτη ιδεολογική πεποίθηση, ηθελα να ΓΝΩΡΙΖΩ κι όχι να εξιδανικεύω και να παραβλέπω....

Γι'αυτό ακριβώς και είπα πως όλοι ίδιοι ειναι στην ουσία και πως οι ίδιοι δημιούργησαν και τον εθνικοσοσιαλισμό (ναζισμό) και τον κομουνισμό. Η ιδεολογία είναι μια βιτρίνα προσέλκυσης.
Η ατζέντα είναι ίδια και στις δυο πλευρές, και σήμερα αυτή εκφράζεται και εκδηλώνεται
ως μία και μοναδική ιδεολογία, την παγκοσμιοποίηση ---> ΝΤΠ. Οσοι εμμένουν στα παλιά
μοντέλα των 2 αντίπαλων (και καλά), έχουν μείνει πίσω...
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Κάποιες σκέψεις μου...

Δημοσίευση από alkinoos » Δευ 30 Νοέμ 2015, 12:13

Θα συμφωνήσω στο άρθρο κατά 99,9999% ....πάσης φύσεως πεποίθηση ,δοξασία και ιδεολογία κατά την ανθρώπινη αντίληψη η οποία τις περισσότερες φορές δεν είναι υγιές..διότι δημιουργήθηκαν για να χειραγωγήσουν και να ελέγξουν,να φέρουν σύγχυση και να κατακερματίσουν την ανθρώπινη λογική και την ορθή γνώμη ,τον μεταμορφώνει σε ανδράποδον.Ο κομμουνισμός ,όπως έφερα και νήμα περί αυτού,δεν είναι τίποτε άλλο από ένα εργαλείο που σκοπό έχει όσα ανέφερα πιο πάνω,χειραγώγηση,έλεγχο κ.α Το ίδιο ισχύει και για τη πάσα θρησκευτική πίστη(όλο το πακέτο της κάθε θρησκείας),εδώ είναι το 0,1% ,η οποία και αυτή(η πίστη) έχει σκοπό σε ανδράποδον να μεταμορφώσει τον άνθρωπο.
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Κάποιες σκέψεις μου...

Δημοσίευση από doctormarkon » Δευ 30 Νοέμ 2015, 12:24

Κι όμως μετά την ανατροπή των συστημάτων εκείνων του ανατολικού μπλοκ άρχισε καπάκι η παγκοσμιοποίηση και η ΝΤΠ.
Δεν ακουγόταν τότε ο όρος έντονα παρά μόνο μετά την 11/9/2001 αλλά η συνδιάσκεψη του Ρίο Ατζέντα 21 είναι το ορόσημο που συμπίπτει με την ανατροπή των συστημάτων που άρχισε το 1989 και ολοκληρώθηκε λίγο πριν ή κατά τη διάρκεια της συνδιάσκεψης του Ρίο.
Αν τα δημιούργησαν οι ίδιοι τότε γιατί τους χάλαγαν τη σούπα?

Βέβαια η ΝΤΠ και η συνδιάσκεψη του ΡΙΟ Ατζέντα 21 συμπίπτει και με ένα άλλο γεγονός.
Λέγεται φάση ΜΕΤΑ-ΦΟΡΝΤΙΣΜΟΥ

Ο όρος δεν είναι πολύ προσφιλής στους ορθόδοξους κομμουνιστές αλλά περισσότερο τον συναντάς στους αναρχικούς.

Δεν είναι θέμα ιδεολογίας αλλά φως φανάρι ότι η μαζική παραγωγή αυτοκινήτων προορισμένα για μαζική κατανάλωση άλλαξε τη γεωγραφία.
Άλλαξε την πραγματικότητα όπως την ήξερε ο κόσμος μέχρι τότε και φυσικά και τη μορφή του Κράτους.

Όπως είπα δεν συμφωνώ με την ιδεολογία ευαγγέλιο. Αλλά όσο και να προσπαθήσω δεν μπορώ να βγάλω τη λέξη Καπιταλισμό και Κέρδος από το λεξιλόγιο.
Με τη μαρξιστική εργαλείο μπορώ να μπω σε τόσο συνωμοσιολογικά μονοπάτια που δεν μπορεί να τα φανταστεί ούτε ο Λιακόπουλος.

Η μαζική παραγωγή αυτοκινήτων και μετά η μαζική παραγωγή άλλων πραγμάτων επέτρεψε την αύξηση μισθών και την άνοδο του βιοτικού επιπέδου για μεγάλο τμήμα του πληθυσμού και φυσικά του μέσου όρου ζωής.
Οδήγησε σε.............μεγάλο δημόσιο. βλ Κεϋνσιανή θεωρία Ο Καζάκης αναφέρεται συχνά στον Κέυνς και είναι Κεϋνσιανιστής επειδή ότι λέει θυμίζει Κέυνς και χρησιμοποιεί όρους όπως.......ενεργός ζήτηση που αναφέρονται ακριβώς σε εκείνη τη θεωρία.

Φορντισμός και Κευνσιανισμός σφράγγισαν μία εποχή και ήταν αυτή που γεννήθηκαν οι παπούδες οι γονείς εμείς ίσως και τα παιδιά μας αλλά δεν υπάρχει πια.
Με τη μαρξιστική εργαλείο μπορείς να φανταστείς ότι υπάρχει κρυφή ατζέντα αποπληθισμού στα μνημόνια.
Δεν θέλουν πια πολύ κόσμο επειδή δεν χρειάζονται τόσους εργάτες ή υπαλλήλους.


Ναι έχουν σκοπό το κέρδος και εξακολουθούν να το έχουν.

Λες πως έχουν ότι θέλουν!!!!!!!!

Μα το ζητούμενο γι αυτούς δεν είναι το κότερο η γούνα η Φαράρι τα ταξίδια ή το κοστούμι με φύλλα χρυσού.

Σύμφωνα με τη λειτουργία του συστήματος αυτού οι θέσεις και σχέσεις εξουσίας είναι ασταθείς και ανά πάσα στιγμή ανατρέψιμες.

Το μπούκωμα από κέρδη είναι και η αιτία της κρίσης. Κάτι σαν τη χοληστερίνη δηλαδή. Με μία λέξη ΕΝΤΡΟΠΙΑ.

Καπιταλισμός είναι και Νέα Τάξη Στη Νέα του φάση. Φάση ΘΑΝΑΤΟΥ
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Κάποιες σκέψεις μου...

Δημοσίευση από ArELa » Δευ 30 Νοέμ 2015, 12:33

doctormarkon έγραψε:Αν τα δημιούργησαν οι ίδιοι τότε γιατί τους χάλαγαν τη σούπα?
Τα δημιουργούν μεν οι ίδιοι (ή οι προπάτορες των σημερινών) αλλά δε σημαίνει πως είναι αλάθητοι.
Το ότι ο χίτλερ χρηματοδοτήθηκε γερά απ'τους ναζι΄, το ξέρουν και οι πέτρες.
Γιατί τον χτύπησαν μετά; Διότι ήθελε ΑΥΤΟΣ να παγκοσμιοποιήσει και αυτό δεν το δέχονταν.
Οι Ρώσοι επίσης αργότερα, πολύ αργότερα, δεκαετίες 60 70 κλπ, τους έμπαιναν στα χωράφια.
Βλέπε βιετνάμ και ηγεμονίες γενικότερα. Έγιναν λοιπόν "εχθροί"
Βόλευαν αμφότερες οι πλευρές (ναζισμός-κομουνισμός) για το διχασμό των πληθυσμών,
αλλά όταν πήγαινε κάποιος απ'αυτούς να τους την κάνει γυριστή
και να χάσουν τη μπάζα, γίνονταν εχθροί. Την ηγεμονία και τον έλεγχο έπρεπε
να την έχει το πλανηταρχείο. Σήμερα βέβαια, ο πούτιν τους χαλάει πολύ τις σχεδιάρες,
αλλά αυτό είναι νέο κεφάλαιο εκτός κομμουνιστικών ή ναζιστικών εμμονικών ιδεολογικών κολλημάτων.

Εγώ απλά ανέπτυξα πιο πάνω, ποιος τους στήριξε/χρηματοδότησε για να ρίξουν τον τσάρο
και να γεννηθεί ο κομουνισμός, που στη θεωρία του έχει πολλά καλά και σωστά, αλλά στην πράξη χώλαινε
όπως ΟΛΑ τα συστήματα που έχουν περάσει απ'τον πλανήτη, άλλωστε. Το σημερινό είναι όντως
το χειρότερο όλων. Είναι θάνατος πραγματικά.
Διότι είναι ο συνδυασμός των ΧΕΙΡΟΤΕΡΩΝ πλευρών των 2 παλιότερων κατεστημένων μοντέλων,
με προσθήκη τις ατζεντάρες αποπληθυσμού, ψεκασμών, ελέγχου του νου μέσω τεχνολογίας, και πολλά άλλα...
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Κάποιες σκέψεις μου...

Δημοσίευση από doctormarkon » Δευ 30 Νοέμ 2015, 18:55

Κατάλαβα. Μιλάς για τις ιδεολογίες γενικά ως παράγοντα διχασμού.
Δεν ζήσαμε κανείς από εμάς στην εποχή των διώξεων και των πιστοποιητικών κοινωνικών φρονημάτων και δεν καταλαβαίνουμε όσες ερωτήσεις και να κάνουμε σε αυτούς που τα έζησαν.

Εγώ μεγάλωσα σε σπίτι που παντρεύτηκαν δύο ατομα από τα αντίθετα στρατόπεδα.

Και μάλιστα από προξενιό.
Δεν μπόρεσα ποτέ να καταλάβω πως έγινε αυτό.
Η αλήθεια είναι ότι δεν ήξερα γιατί απέφευγαν να μιλάνε πολιτικά στο σπίτι.
Το έμαθα όταν με τσάκωσαν με τον "Οδηγητή" στην τσάντα.

Ο θείος καπετάνιος στο ΕΛΑΝ (το στίγμα της οικογένειας της μητέρας μου δηλαδή) παντρεύτηκε την κουνιάδα του ασφαλίτη που παρουσιαζόταν για να δίνει το "παρόν"
Έρωτας με την πρώτη ματιά και......θεωρούσε ο αστυνόμος μικρότερο στίγμα να υπάρχει κομμουνιστής στην οικογένεια παρά....."γεροντοκόρη"

΄Θα ήταν 1968-69 όταν έγιναν όλα αυτά και ήταν μακρυά από την εποχή που αν είχες σπίτι σου κομμουνιστή συγγενή σε έτρωγε το μαύρο φίδι.
Ο διχασμός δεν φαίνεται να κράτησε πολύ αλλά ήταν πολύ δυνατός και δεν ξέρω πως ετοιμάστηκε και μελετήθηκε.

Δεν ξέρω επίσης κατά πόσον μπορούσε κάποιος να μείνει ουδέτερος την εποχή εκείνη.

Τη δεκαετία του 40 ήταν η ιδεολογία και το δίπολο δεξιός-αριστερός ο Νο1 παράγοντας διχασμού.


Σήμερα όμως πόσους διχασμούς έχουμε?
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Κάποιες σκέψεις μου...

Δημοσίευση από doctormarkon » Δευ 30 Νοέμ 2015, 19:37

Ποτέ δεν τσακώθηκα με δεξιούς.
Αντίθετα είχα και πολύ καλούς φίλους δεξιούς και έχω ακόμα με φιλία που κρατάει πάνω από 20 χρόνια.

Ποτέ δεν είδα κάτι τέτοιο σαν παράγοντα διχασμού . Έτσι κι αλλιώς δεν έχω να χωρίσω τίποτα με έναν άνθρωπο διαφορετικής ιδεολογίας.
Και δεν είναι που μεγάλωσα σε οικογένεια που συμβίωναν ακραίες ιδεολογίες.
Γενικά σήμερα μου φαίνεται αδιανόητο να τσακωθούν λόγω ιδεολογίας.

Αλλά υπάρχουν άλλοι παράγοντες διχασμού. Πολλοί δεν κατονομάζονται.

Θα έλεγα έναν παράγοντα διχασμού που ακόμα υποβόσκει: Οι τζίτζικες και οι μέρμηγκες.

Και οι δύο πληρώνουν και θα πληρώσουν αλλά σε διαφορετικό timing εναλλάξ Ετσι για να πλακώνονται και να βγάζουν τα μάτια τους.

Τζίτζικας αυτός που ξοδεύει. Αυτός που όταν έτυχε να πιάσει κάποια χρήματα στα χέρια του πήρε το αυτοκίνητο που ήθελε και πάντα ονειρευόταν ή πήγε ταξίδια έστω και με διακοποδάνειο. Αυτός που ήθελε να κάνει τα όνειρά του πραγματικότητα.

Αν όμως βάλεις την ιδεολογία σαν εργαλείο βλέπεις ότι και οι δύο είναι θύματα. Ο ένας κατηγορεί τον άλλο ότι είναι υπεύθυνος για την κρίση. Όχι από μόνος του βέβαια. Μιλούσαν για διακοποδάνεια στο τελεβίζιο, μιλούσαν για τζιπ και πόρσε καγιέν. Μιλούσαν για κατανάλωση που δεν τους άξιζε για να τσιμπήσουν τα μερμήγκια. Και αυτά ολίγον υπεύθυνα για την κρίση γιατί οι ιθύνοντες μυρίστηκαν "κομπόδεμα" και δυστυχώς το κομπόδεμα δεν κρύβεται το δηλώνεις στην εφορία. Το κομπόδεμα σαλεύει και είναι καλός "μεζές".

Γιατί θα έπαιρναν ποτέ το τζιπ δεκαετίας? Τη γούνα τη φορεμένη που μυρίζουν οι μασχάλες. Η θα σε βάλουν να ξεράσεις την αστακομακαρονάδα που έφαγες πριν τρία χρόνια στη Μήλο?

Βάζουν μπροστά τους μεν για να τσιμπήσουν του δε.
Έτσι δεν ελπίζω να υπάρξει αλληλεγγύη.

Κάντε το πείραμα και θα δείτε.
Εγώ το έκανα.

Μιλούσα με κάποιον και τον ρώτησα αν θα του άρεσε να μπαίνουν κοράκια στο σπίτι του γείτονα του για κατάσχεση και αν θα έκανε κάτι.
Σημ. Δεν τον ήξερα τον γείτονα του ουτε καν που μένει ο ίδιος που ρώτησα.

Τον γείτονα λέει που ξόδευε πήγαινε στα μπουζούκια Θα τον βλέπω από τις γρίλιες και θα χαίρομαι Καλά να του κάνουν και μπλα , μπλα

Ο μέρμηγκας αυτός που μασουριάζει. Πρώτη σφαλιάρα το 99 με το χρηματιστήριο.

Ένας μουλωχτός κοινωνικός αυτοματισμός χωρίς κάποια ιδεολογία που μπορείς να της δώσεις κάποιο όνομα. Τζιτζικισμός μερμηγκισμός.
Ούτε αυτό. Γιατί δεν υπάρχει αλληλεγγύη μέσα στις κατηγορίες αυτές. Θα πιαστούν στα χέρια μοναχικά θα βγάλουν τα μάτια τους χωρίς να το πάρεις είδηση.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
_Divine_Sinner_
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5680
Εγγραφή: Κυρ 17 Μαρ 2013, 22:46
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 6 φορές
Έλαβε Likes: 61 φορές

Re: Κάποιες σκέψεις μου...

Δημοσίευση από _Divine_Sinner_ » Δευ 30 Νοέμ 2015, 19:41

Oυτε εγω συμφωνω οτι ο ναζισμος και ο κομμουνισμος δημιουργηθηκαν απο μασωνους και δεν ξερω τι.
Παρ ολα αυτα και τις δυο αυτες ιδεολογιες τις θεωρω ακραιες και ειμαι με τον φιλελευθερισμο.
-
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Κάποιες σκέψεις μου...

Δημοσίευση από ArELa » Δευ 30 Νοέμ 2015, 20:03

Transhuman14 έγραψε:Oυτε εγω συμφωνω οτι ο ναζισμος και ο κομμουνισμος δημιουργηθηκαν απο μασωνους και δεν ξερω τι.
Παρ ολα αυτα και τις δυο αυτες ιδεολογιες τις θεωρω ακραιες και ειμαι με τον φιλελευθερισμο.
Καλά εσύ ειδικά ούτε να το ερευνήσεις σε βάθος περίμενα, πόσο μάλλον να συμφωνήσεις καλό μου...
Ο φιλελευθερισμός (κατά τη γνώμη μου πάντα) είναι μια άλλη πιο "γλυκιά" ονομασία για
την παγκοσμιοποιηση aka NWO.
Αλλά ούτε αυτό το ξέρεις... παρ'όλο που βιώνεις τον... "φιλελευθερισμό" (όχι τη ΝΤΠ, φτου κακά)
άμεσα και στην πλήρη μεγαλοπρέπειά του...

Αν μπορέσεις να μας δώσεις τον ορισμό του "φιλελευθερισμού" όπως
τον αντιλαμβάνεσαι εσύ, καλό θα ήταν.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Κάποιες σκέψεις μου...

Δημοσίευση από doctormarkon » Δευ 30 Νοέμ 2015, 20:14

νεοφιλελευθερισμός ήταν το σύστημα της Θάτσερ.
φιλελευθερισμός το σύστημα που περιέγραφε ο Άνταμ Σμιθ και ήταν ενάντια σε μονοπωλιακές καταστάσεις

Λιγότερο Κράτος σήμαινε μικρότερη κρατική παρέμβαση.

Το σύστημα Θάτσερ επέτρεπε δραστηριότητες όπως π.χ να δακτυλογραφείς να μεταφράζεις ή να πουλάς πράγματα που φτιάχνεις γιατί το "κόστος συμμόρφωσης" ήταν μεγαλύτερο από τα πιθανά έσοδα από φόρους.

Δεν ήταν ότι καλύτερο αλλά διέφερε έτη φωτός απ ότι γίνεται σήμερα.

Γι αυτό και μούρη του Τσίρλα με χτένισμα λάχανο και ταγιεράκι αλά Θάτσερ είναι άστοχο μοντάζ.
Ο Τσίρλας πάει πολύ πιο μπροστά από τη Θάτσερ στο αίσχος.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
_Divine_Sinner_
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5680
Εγγραφή: Κυρ 17 Μαρ 2013, 22:46
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 6 φορές
Έλαβε Likes: 61 φορές

Re: Κάποιες σκέψεις μου...

Δημοσίευση από _Divine_Sinner_ » Δευ 30 Νοέμ 2015, 20:15

ArELa έγραψε:
Transhuman14 έγραψε:Oυτε εγω συμφωνω οτι ο ναζισμος και ο κομμουνισμος δημιουργηθηκαν απο μασωνους και δεν ξερω τι.
Παρ ολα αυτα και τις δυο αυτες ιδεολογιες τις θεωρω ακραιες και ειμαι με τον φιλελευθερισμο.
Καλά εσύ ειδικά ούτε να το ερευνήσεις σε βάθος περίμενα, πόσο μάλλον να συμφωνήσεις καλό μου...
Ο φιλελευθερισμός (κατά τη γνώμη μου πάντα) είναι μια άλλη πιο "γλυκιά" ονομασία για
την παγκοσμιοποιηση aka NWO.
Αλλά ούτε αυτό το ξέρεις... παρ'όλο που βιώνεις τον... "φιλελευθερισμό" (όχι τη ΝΤΠ, φτου κακά)
άμεσα και στην πλήρη μεγαλοπρέπειά του...

Αν μπορέσεις να μας δώσεις τον ορισμό του "φιλελευθερισμού" όπως
τον αντιλαμβάνεσαι εσύ, καλό θα ήταν.
Φυσικα και τον βιωνω. Ολοι ξερουμε οτι φιλελευθερισμος ειναι υπερ-φορολογηση, κλειστα επαγγελματα, διευρυμενο δημοσιο, δημοσια κοινωνικη ασφάλιση, κρατικος παρεμβατισμος στην οικονομια, χαρτουρα και πολλα χρηματα για να κανεις μια startup κλπ.
-
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Κάποιες σκέψεις μου...

Δημοσίευση από ArELa » Δευ 30 Νοέμ 2015, 22:04

Transhuman14 έγραψε:Φυσικα και τον βιωνω. Ολοι ξερουμε οτι φιλελευθερισμος ειναι υπερ-φορολογηση, κλειστα επαγγελματα, διευρυμενο δημοσιο, δημοσια κοινωνικη ασφάλιση, κρατικος παρεμβατισμος στην οικονομια, χαρτουρα και πολλα χρηματα για να κανεις μια startup κλπ.
αυτά που υπογράμμισα... ίσως θα'πρεπε να τα αναθεωρήσεις
γιατί προκαλούν θυμιδια...

Ο ορισμός που δίνεις γενικότερα, δεν ειναι ορισμός.

Κι αν "είσαι με" κάτι, θα'πρεπε τουλάχιστον να ξέρεις τι πρεσβεύει
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
_Divine_Sinner_
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5680
Εγγραφή: Κυρ 17 Μαρ 2013, 22:46
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 6 φορές
Έλαβε Likes: 61 φορές

Re: Κάποιες σκέψεις μου...

Δημοσίευση από _Divine_Sinner_ » Δευ 30 Νοέμ 2015, 23:13

ArELa έγραψε:
Transhuman14 έγραψε:Φυσικα και τον βιωνω. Ολοι ξερουμε οτι φιλελευθερισμος ειναι υπερ-φορολογηση, κλειστα επαγγελματα, διευρυμενο δημοσιο, δημοσια κοινωνικη ασφάλιση, κρατικος παρεμβατισμος στην οικονομια, χαρτουρα και πολλα χρηματα για να κανεις μια startup κλπ.
αυτά που υπογράμμισα... ίσως θα'πρεπε να τα αναθεωρήσεις
γιατί προκαλούν θυμιδια...

Ο ορισμός που δίνεις γενικότερα, δεν ειναι ορισμός.

Κι αν "είσαι με" κάτι, θα'πρεπε τουλάχιστον να ξέρεις τι πρεσβεύει
Οτι το γραφω ειρωνικα και ειναι ολα ακριβως τα αντιθετα μηπως; γιατι ειναι υπερφορολογηση και χαρτουρα για τις startup? αυτο που θελω να πω ειναι πως τοκρατος μας δρα τελειως αντι-φιλελευθερα και αντι-επιχειρηματικα. Αρα πως ακριβως τον βιωνω;
-
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Κάποιες σκέψεις μου...

Δημοσίευση από ArELa » Δευ 30 Νοέμ 2015, 23:38

Transhuman14 έγραψε:τοκρατος μας δρα τελειως αντι-φιλελευθερα και αντι-επιχειρηματικα.
τον ορισμό του φιλελευθερισμού δε μου'δωσες ακόμα...
(και του νεο-φιλελευθερισμού επι τη ευκαιρία)
γιατί έχουμε κάνει τις έννοιες κουλουβάχατα και δεν ξέρω πια
τι εννοεί ο καθένας με τις συγκεκριμένες "σημαίες"


Πάντως μη μου πεις "φίλος της ελευθερίας", γιατί πιο άκυρο, πεθαίνεις!
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
_Divine_Sinner_
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5680
Εγγραφή: Κυρ 17 Μαρ 2013, 22:46
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 6 φορές
Έλαβε Likes: 61 φορές

Re: Κάποιες σκέψεις μου...

Δημοσίευση από _Divine_Sinner_ » Τρί 01 Δεκ 2015, 00:59

Libertarianism

Definition

Philosophical principle that suggests that a government's involvement in civil economical and social matters should be limited, and that the issues should be settled amongst civilians. Libertarianism seeks to provide free-will participants the ability to make decisive decisions without the government determining or influencing the outcome, as long as it does not harm other individuals. Libertarianism is based off the belief that each individual owns every aspect of their lives and thus should have the ability to control it.

Read more: http://www.businessdictionary.com/defin ... z3t1CqTpnV



Περισσοτερες πληροφοριες
https://www.lp.org/platform
-
Άβαταρ μέλους
Polikos Arkoudos
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 775
Εγγραφή: Πέμ 14 Ιαν 2010, 11:28
Φύλο: Άνδρας

Re: Κάποιες σκέψεις μου...

Δημοσίευση από Polikos Arkoudos » Τρί 01 Δεκ 2015, 06:53

φιλελευθερισμός, νεο φιλελευθερισμός, σοσιαλισμός, κομουνισμός, εθνικισμός, δεξιά, αριστερά, κέντρο και του ποπού τα 9μερα ...
όλα για να μας βάλουν στο τρυπάκι ποια ομάδα θα υποστηρίξουμε στο γήπεδο ...
είναι ο φερετζές του φούστη ...
δεν έχουν καμία πρακτική σημασία ... οι πράξεις μετράνε ...τα πρόσωπα και οι πολιτικές

"Ο Πατριωτισμός είναι έμφυτος στον άνθρωπο, μα εγώ είμαι Εθνικιστής"
-Κωστής Παλαμάς-
-= αλήτες ρουφιάνοι γιουτουμπουτατζήδες =-
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Κάποιες σκέψεις μου...

Δημοσίευση από doctormarkon » Τρί 01 Δεκ 2015, 07:02

Ορισμός του φιλελευθερισμού με δύο λέξεις....γαλλικές laissez faire
https://el.wikipedia.org/wiki/Laissez-faire

Στην αρχή ο "καπιταλισμός" έδωσε ελπίδες.
Ότι θα έβγαζε το άτομο από τη λογική της κάστας και της καταγωγής που το κρατούσε δέσμιο από τη γέννηση μέχρι το θάνατο.
Έδωσε την ελπίδα ότι θα μπορούσε να αναπτυχθεί με σκληρή δουλειά και τις ικανότητες του.
Ενίσχυε την "ατομικότητα" με την έννοια ότι κάθε ένας είναι μοναδικός και προχωράει ανάλογα με τις ικανότητες του.
Έννοια διαφορετική από τον ατομικισμό παρτακισμό που επικρατεί σήμερα ενώ συνθλίβεται η έννοια της ατομικότητας.

Εκπρόσωποι του φιλελεύθερου καπιταλισμού ήταν ο γνωστός Άνταμ Σμίθ αλλά υπήρχε ανάμεσά τους και ο Τόμας Μάλθους που ήταν "ο Χάρος βγήκε παγανιά".

http://apolnarama.blogspot.gr/2012/11/b ... _6306.html

Όπως φαίνεται η Νέα Τάξη Πραγμάτων δεν είναι και τόσο νέα αλλά γριά μασκαρεμένη.
Σκελετός που βγαίνει από την ντουλάπα.

Να άλλο ένα αρθράκι που αναφέρεται στον Μπάρμπα Θωμά Μάλθους.
http://klassikoperiptosi.blogspot.gr/20 ... _6487.html

Κακώς τον λέει προφητικό. Δεν είναι προφητεία αλλά μία βασική συνέπεια του καπιταλιστικού τρόπου παραγωγής.

Αντίθετα ο "κομμουνισμός" ή υπαρκτός σοσιαλισμός βασίζεται στον κεντρικό σχεδιασμό της οικονομίας προς όφελος του λαού.
Το κριτήριο για την παραγωγή δεν είναι το κέρδος αλλά το κοινωνικό όφελος.

Ας μας πει ο Φώτης αν θυμάται πόσο κόστιζαν τα βασικά τρόφιμα στην Ουγγαρία.
Απ ότι θυμάμαι ήταν σε αφθονία και σε πολύ χαμηλές τιμές.
Η Ουγγαρία ήταν από τις χώρες που εφαρμόστηκε καλύτερα αυτό το σύστημα κεντρικού σχεδιασμού.
Μικρομάγαζα ήταν ιδιωτικά όπως και τα ταξί αν δεν κάνω λάθος.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Κάποιες σκέψεις μου...

Δημοσίευση από doctormarkon » Τρί 01 Δεκ 2015, 07:14

Συζητούσα με κάποιον επίσης ....διδάκτορα για τη Λιβύη του Καντάφι και το "Μεγάλο Ποτάμι".
Έλεγε ότι ήταν ένα αντιπαραγωγικό και ΑΧΡΗΣΤΟ έργο :banghead: :banghead: :banghead: :banghead:
Γιατί δεν έβγαζε κέρδη :banghead:

Ήταν σπάταλο γιατί τάχα ξοδεύτηκαν χρήματα για να υπάρχει νερό και να καλλιεργείται η έρημος :banghead:

Το νερό όταν είναι σε αφθονία δεν δίνει κέρδη.
Όταν είναι σε έλλειψη δίνει.

Οι μεγάλοι πληθυσμοί άλλοτε δίνουν κέρδη άλλοτε όχι.
Εξαρτάται από τον τρόπο παραγωγής και που βασίζεται το Κέρδος.

Στο Κεϋνσιανό-Φορντικό Κράτος ήταν ο βασικός παράγοντας κέρδους.
Όμως η εποχή του Φορντισμού ήταν μία παρένθεση στην οποία γεννηθήκαμε εμείς οι γονείς και οι παππούδες.
Ακόμα και οι Ελληνικές ταινίες του 58-63 αντιπροσωπεύουν την καρδιά εκείνης της εποχής παρ όλο που στην Ελλάδα τα εισοδήματα δεν αυξήθηκαν και πέρασε μόνο η....ουρά.

Στην Ελλάδα η κοινωνική πολιτική ασκήθηκε έμμεσα βλ φαινόμενο αντιπαροχής (η αιτία καυγάδων στις ταινίες διαμέρισμα vs μονοκατοικία)
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
_Divine_Sinner_
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5680
Εγγραφή: Κυρ 17 Μαρ 2013, 22:46
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 6 φορές
Έλαβε Likes: 61 φορές

Re: Κάποιες σκέψεις μου...

Δημοσίευση από _Divine_Sinner_ » Τρί 01 Δεκ 2015, 12:07

doctormarkon έγραψε:Ορισμός του φιλελευθερισμού με δύο λέξεις....γαλλικές laissez faire
https://el.wikipedia.org/wiki/Laissez-faire

Στην αρχή ο "καπιταλισμός" έδωσε ελπίδες.
Ότι θα έβγαζε το άτομο από τη λογική της κάστας και της καταγωγής που το κρατούσε δέσμιο από τη γέννηση μέχρι το θάνατο.
Έδωσε την ελπίδα ότι θα μπορούσε να αναπτυχθεί με σκληρή δουλειά και τις ικανότητες του.
Ενίσχυε την "ατομικότητα" με την έννοια ότι κάθε ένας είναι μοναδικός και προχωράει ανάλογα με τις ικανότητες του.
Έννοια διαφορετική από τον ατομικισμό παρτακισμό που επικρατεί σήμερα ενώ συνθλίβεται η έννοια της ατομικότητας.

Εκπρόσωποι του φιλελεύθερου καπιταλισμού ήταν ο γνωστός Άνταμ Σμίθ αλλά υπήρχε ανάμεσά τους και ο Τόμας Μάλθους που ήταν "ο Χάρος βγήκε παγανιά".

http://apolnarama.blogspot.gr/2012/11/b ... _6306.html

Όπως φαίνεται η Νέα Τάξη Πραγμάτων δεν είναι και τόσο νέα αλλά γριά μασκαρεμένη.
Σκελετός που βγαίνει από την ντουλάπα.

Να άλλο ένα αρθράκι που αναφέρεται στον Μπάρμπα Θωμά Μάλθους.
http://klassikoperiptosi.blogspot.gr/20 ... _6487.html

Κακώς τον λέει προφητικό. Δεν είναι προφητεία αλλά μία βασική συνέπεια του καπιταλιστικού τρόπου παραγωγής.

Αντίθετα ο "κομμουνισμός" ή υπαρκτός σοσιαλισμός βασίζεται στον κεντρικό σχεδιασμό της οικονομίας προς όφελος του λαού.
Το κριτήριο για την παραγωγή δεν είναι το κέρδος αλλά το κοινωνικό όφελος.

Ας μας πει ο Φώτης αν θυμάται πόσο κόστιζαν τα βασικά τρόφιμα στην Ουγγαρία.
Απ ότι θυμάμαι ήταν σε αφθονία και σε πολύ χαμηλές τιμές.
Η Ουγγαρία ήταν από τις χώρες που εφαρμόστηκε καλύτερα αυτό το σύστημα κεντρικού σχεδιασμού.
Μικρομάγαζα ήταν ιδιωτικά όπως και τα ταξί αν δεν κάνω λάθος.
Σωστα με την διαφορα οτι για να σταθει ενα κομμουνιστικο καθεστως επρεπε να κοψουμε καθε επαφη με την Δυση, (σαν να ζουμε σε γυαλα), απαγορευονταν οι δορυφορικες κεραιες, απαγορευονταν καποιος να παει σε δυτικη χωρα, απαγορευονταν να μιλαει για πολιτικη εκτος αν ανηκει στο κομμα, αν πολιτευονταν δυο ατομα πχ για την δημαρχια ο ενας ηταν του κομματος ο αλλος πολιτης, αν ο κοσμος για να τους τρολαρει ψηφιζε τον πολίτη, οι εκλογες επαναλαμβάνονταν. Και φυσικα προοπτικη εξελλιξης εκτος δημοσιου ουτε λογος
Ο κοσμος στην ουγγαρια δεν ηθελε τον κομμουνισμο γι αυτο και εγινε η επανασταση την οποια κατεπνιξαν τα Σοβιετικα τάνκς.
-
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Κάποιες σκέψεις μου...

Δημοσίευση από doctormarkon » Τρί 01 Δεκ 2015, 19:24

Κι όμως είχαν εξασφαλισμένη στέγη.
Εδώ στην Ελλάδα και όχι μόνο ακόμα και το σπίτι που πληρώνεις μία ζωή κάνοντας το σκατό παξιμάδι δεν είναι δικό σου και το πληρώνεις και το ξαναπληρώνεις.
Όταν δουλεύεις μόνο για να επιβιώσεις κάτω από τον πέλεκυ της φτωχοποίησης και της εξαθλίωσης δεν είσαι ελέυθερος αλλά σκλάβος.

Είπες πως δεν μπορούσες να ταξιδέψεις και να βγεις από τα σύνορα.

Γιατί εδώ πόσοι βγαίνουν?

Και όσοι αξιώθηκαν να βγουν τώρα τιμωρούνται αναδρονικά και τους βάζουν να ξεράσουν της μάνας τους το γάλα μαζί με ότι έφαγαν στο ταξίδι που πήγαν πριν 10 χρόνια.

Τιμωρούνται όσοι ΤΟΛΜΗΣΑΝ και όσοι ΕΠΙΘΥΜΗΣΑΝ

Μαζί τα φάγαμε σου λένε. Δεν σου άξιζε όπου πήγες δεν σου άξιζε ότι αγόρασες ούτε ότι επιθύμησες.

Όχι αυτό δεν είναι ελευθερία είναι κοροϊδία.

Και εμένα παρ όλο που δεν με τσάκισε ακόμα η κρίση δεν μου αρέσει καθόλου το μότο ΘΑ ΓΥΡΙΣΕΙ Ο ΤΡΟΧΟΣ ΘΑ ΓΑΜΗΣΕΙ ΚΙ Ο ΦΤΩΧΟΣ.

Όχι. Δεν θέλω να ζήσω και να πεθάνω με το όνειρο να γίνω πλούσια και να έχω κότερα και γούνες ή να οδηγώ μερσεντές ενώ θα ζηλεύω θα λιγουρεύομαι και θα ξερογλύφομαι. Όχι να λείπει το βύσσινο που έλεγε και ο Χαρίλαος.
Θέλω να ζω με αξιοπρέπεια χωρίς άγχος επιβίωσης σε μια άλλη κοινωνία. Ναι σαν εκείνη της Ουγγαρίας τότε.
Τώρα τι λένε στην Ουγγαρία?

Θέλουν να στειρώσουν τους φτωχούς άκουσα σαν να ήταν σκυλιά!!!!!!!!

Τέτοια ελευθερία!!!!!!!!! Όχι να λείεπει
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Κάποιες σκέψεις μου...

Δημοσίευση από doctormarkon » Τρί 01 Δεκ 2015, 19:42

Στο Φώτη και σε όλους τους άλλους φίλους χαρίζω με αγάπη αυτή την ταινία.



Ξύπνα Βασίλη.

Πολύ απλά και με χιούμορ ότι συζητάμε εδώ.

Κυρίως στο Φώτη γιατί είναι οπαδός του φιλελεύθερου καπιταλισμού μόνο με τη μικρή ελπίδα και πιθανότητα να γίνει πλούσιος.

Με αυτή την ελπίδα ζούσε και ο Βασίλης.
Και αγόραζε λαχεία.
Που θα πάει θα το κερδίσω έλεγε.

Έτσι είναι τα λαχεία.
Θα αγόραζα εάν μοίραζαν π.χ 1000-5000 ευρώ σε περισσότερο κόσμο.

Αμ δε!!!!!!!!!!!!!

Μοιράζουν πολλά μόνο σε έναν.
Έτσι για να δουλεύει το όνειρο ότι θα μετακομίσεις στην υψηλή κοινωνία.
με το χιλιάρικο βουλώνεις τρύπες αλλά δεν δουλεύει το όνειρο.

Με το χιλιάρικο ανασαίνεις και βάζεις φαγητό στο τραπέζι.

Κάνεις ένα δώρο στα παιδιά και στα ανήψια.
Ζεις ένα μήνα χωρίς άγχος.

Αλλά το όνειρο δεν δουλεύει.

Και όταν δουλέψει?

Ίσως να προτιμούσες να μην είχε βγει ποτέ αληθινό.

Αναγκάζεσαι να κάνεις παρέα με άτομα που πρώτα σιχαινόσουν και έβριζες.
Γιατί έγιναν ξαφνικά καλοί φίλοι η Φαρλάκου και ο ποιητής Φανφάρας?

Πόσες Φαρλάκαινες και πόσοι Φανφάρες υπάρχουν δίπλα μας.
Τώρα τους σιχαινόμαστε και τους βρίζουμε.

Αλλά όποιος πραγματοποιήσει το όνειρο για ποιο λόγο θα τους κάνει παρέα και θα τους χειροκροτάει?

Και αν αυτό συμβαίνει μήπως και οι λεγόμενοι "πλούσιοι" είναι και αυτοί σκλάβοι?

Μήπως πιο σκλάβοι και ξεφτιλισμένοι από αυτούς που τρώνε από τα σκουπίδια?

Το δίπολο Καπιταλισμός Κομμουνισμός είναι χαραγμένο μέσα μας και όσο και να θέλουμε να το αποβάλλουμε μας στοιχιώνει.

Κυρίως κάποιες ιδέες του Καπιταλισμού (όχι ακόμα ΝΤΠ μιλάμε για λίγο πριν) είναι τόσο βαθειά ριζωμένες που είναι δύσκολο να ξεχαστούν ή να τις διώξεις από το μυαλό.
Με αυτά όλα μεγαλώσαμε και είναι τρόπος ζωής.

Η παραπάνω ταινία έχει πολλές από αυτές.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Κάποιες σκέψεις μου...

Δημοσίευση από ArELa » Τρί 01 Δεκ 2015, 23:20

Δόκτωρ... :clap: :clap:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικα-Ελεύθερο βήμα”