Ποιοι Έλληνες δεν θελουν τα μαρμαρα πισω.

Περί ανέμων και υδατων
προσώπων και πραγμάτων
Άβαταρ μέλους
Lionheart
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 2876
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:48
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Μόναχο

Re: Ποιοι Έλληνες δεν θελουν τα μαρμαρα πισω.

Δημοσίευση από Lionheart » Παρ 24 Οκτ 2014, 20:05

ArELa έγραψε:Δεν καταλαβαίνω γιατί εμπλέκεις μονίμως το ένα με το άλλο. Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τη λογική αυτή...
Δεν εμπλέκω. Συγκρίνω. Και τα συγκρίνω επειδή φαίνεται πως τις τελευταίες βδομάδες είναι τα δύο κύρια θέματα που απασχολούν το διαδίκτυο.
ArELa έγραψε: Δεν είπα ποτέ (κανείς σ'αυτό το τόπικ δεν είπε) να αγνοήσουμε την κατάσταση που βιώνουμε σήμερα, για να εστιάσουμε αποκλειστικά και μόνο στην επαναφορά των δικαιωματικά δικών μας μαρμάρων.
Και φυσικά εγώ δεν κατηγόρησα κανέναν ότι το είπε. Με ξέρεις άλλωστε, αν έβρισκα τέτοιο πάτημα, μαύρο φίδι που τους έφαγε :loco:
ArELa έγραψε:Εσύ τι προτείνεις; Να μη χαρακτηρίζεται/κρίνεται/επικρίνεται κανένας και τίποτα;
Ακόμα κι όταν κάποιοι είναι κατάφωρα άστοχοι, ή προδοτικοί, ή αντι-λογικοί, ή αντι-πατριωτικοί
και δε συμμαζεύεται?
Μην βάζεις λόγια στο στόμα μου. Είπα ήδη τι προτείνω Βίκυ, και καμία σχέση δεν έχει με αυτό. Αν ενδιαφέρεσαι να δεις διάβασε προηγούμενα ποστ μου.
Αλλά ποιος είναι πιο αντι-πατριωτικός, προδοτικός, αντι-λογικός και δεν συμμαζεύεται; Αυτός που ενδιαφέρεται για τους Έλληνες ή αυτός που ενδιαφέρεται για την ιστορία τους; Σαν προτεραιότητες εννοώ φυσικά.
Και όχι, κανείς δεν μπορεί να ενδιαφέρεται και για τα δύο το ίδιο. Για αυτό λέγονται προτεραιότητες κι όχι ενδιαφέροντα.
Όσο για τις ταμπέλες: Στοιχηματίζω τον αριστερό μου αντίχειρα ότι αν τα μάρμαρα αυτά βρίσκονταν στην Αθήνα, κανείς δεν θα τα γνώριζε. Ούτε καν οι Αθηναίοι.
Ναι, μιλώ για τους ίδιους Αθηναίους που κατά μέσο όρο επισκέπτονται την Ακρόπολη για τον καφέ στο Θησείο και δεν έχουν πατήσει μέσα. Στατιστικές.
ArELa έγραψε:Δεν είναι οι τόνοι λαξευμένου μαρμάρου, είναι το τι αντιπροσωπεύουν και τι σημαίνουν αυτά τα μάρμαρα/αντικείμενα ή όπως αλλιώς θες να τα πεις.
Είναι η κληρονομιά που είναι δικαιωματικά δική μας.
Κι αν δεν τη διεκδικούμε αυτή, δεν είμαστε άξιοι και αξιοπρεπείς αρκετά να διεκδικήσουμε τίποτα!
Ούτε για τον τόπο μας, ούτε για τη ζωή μας την ίδια.
Είδες; Σε αυτό διαφωνούμε. Εγώ πιστεύω ότι για να διεκδικήσουμε την κληρονομιά μας πρέπει πρώτα να διεκδικήσουμε τις ζωές μας, ενώ εσύ το αντίθετο κατά πως τα λες. Η αξιοπρέπεια, βέβαια, είναι υποκειμενική αρετή.
ArELa έγραψε:Εδώ μαίνεται πόλεμος συνειδητότητας και πνεύματος... είναι κυρίως τέτοιος.
Το εργαλείο του πολέμου είναι το οικονομικό, όχι η ουσία του.
Αν στη συνειδητότητά μας είμαστε μονομερείς ή εντελώς ανήμποροι, αν αδυνατούμε να εστιάσουμε
και στο μείζον και στο ελασον, που όμως είναι σημαντικά για την υπόστασή μας,
δεν πρόκειται να βγούμε από κανένα λούκι στον αιώνα τον άπαντα. Αντίθετα, θα χωνόμαστε
όλο και περισσότερο μέσα στα σκατά.
Ποια είναι το μείζον και το ελάσσων;
Να με συγχωρείς, πιστεύω ότι όταν του άλλου του λιποθυμά το παιδί από την ασιτία στο σχολείο, έχει πάψει να είναι πόλεμος "συνειδητότητας και πνεύματος" και είναι καθαρά πόλεμος επιβίωσης.
Αὐτὰ τὰ δέντρα δὲ βολεύονται μὲ λιγότερο οὐρανό,
αὐτὲς οἱ πέτρες δὲ βολεύονται κάτου ἀπ᾿ τὰ ξένα βήματα,
αὐτὰ τὰ πρόσωπα δὲ βολεύονται παρὰ μόνο στὸν ἥλιο,
αὐτὲς οἱ καρδιὲς δὲ βολεύονται παρὰ μόνο στὸ δίκιο.
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Ποιοι Έλληνες δεν θελουν τα μαρμαρα πισω.

Δημοσίευση από Divine Sinner » Σάβ 25 Οκτ 2014, 03:25

Ειναι γνωστο Βασιλη ότι ενα κρατος και μια κοινωνια κανει ενα πραγμα τη φορα. Πχ αν δεν λυθει η πεινα δεν ασχολειται με την παιδεια, αν δεν λυθει η παιδεια δεν ασχολειται με τον υγεια ,αν δεν λυθει η υγεια δεν θα ασχοληθεια με τον στρατο κλπ. Και μεσα σε ολα αυτα διαλεξε εσυ προτεραιοτητες (μιας και πρεπει να τα κανουμε με την σειρα και χωρις Multitasking κατα την αποψη σου), και βρες τα με τον συμπολητη σου που εχει αλλο συστημα προτεραιοτητων. Κανε κομμα με οσους συμπολιτες σου εχουν Ακριβως την ιδια σειρα στις 150.000 προτεραιοτητες που μπορει να εχει ενα κράτος.
Η έναλλακτικα μαθε το Multitasking. Μιας και χωρις αυτο ενα κρατος και μια κοινωνια δεν μπορει να υπαρξει.

Eπισης αν για σενα ειναι 5 τονοι λαξευμενου μαρμαρου αυτο ειναι ενδεικτικο μιας νοοτροπιας.
Είναι ΤΕΧΝΗ και κομμάτι της ιστορίας μας.
Ως ΤΕΧΝΗ και ιστορικα κειμήλια τα θελουμε. Οχι για να τα κάνουμε ασβέστη.
Άβαταρ μέλους
Lionheart
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 2876
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:48
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Μόναχο

Re: Ποιοι Έλληνες δεν θελουν τα μαρμαρα πισω.

Δημοσίευση από Lionheart » Σάβ 25 Οκτ 2014, 13:02

Φώτη, επειδή δεν καταλαβαίνεις τι θέλω να πω θα το εξηγήσω άλλη μία φορά:
Ακόμα και στο multitasking υπάρχουν προτεραιότητες.
Και όταν άνθρωποι πεθαίνουν, αυτό θα έπρεπε να είναι προτεραιότητα.
Είναι 5 τόνοι μάρμαρο όταν πεθαίνει κόσμος, δεν είναι μουσική. Δεν λυπάμαι καθόλου που το βλέπω έτσι. Εγώ θα είμαι ο τελευταίος που θα εκμηδενίσω οποιαδήποτε μορφή τέχνης αλλά ακόμα και την τέχνη θα θυσίαζα αν έτσι θα λυνόταν το πρόβλημα της πείνας στην Ελλάδα.
Αὐτὰ τὰ δέντρα δὲ βολεύονται μὲ λιγότερο οὐρανό,
αὐτὲς οἱ πέτρες δὲ βολεύονται κάτου ἀπ᾿ τὰ ξένα βήματα,
αὐτὰ τὰ πρόσωπα δὲ βολεύονται παρὰ μόνο στὸν ἥλιο,
αὐτὲς οἱ καρδιὲς δὲ βολεύονται παρὰ μόνο στὸ δίκιο.
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Ποιοι Έλληνες δεν θελουν τα μαρμαρα πισω.

Δημοσίευση από Divine Sinner » Σάβ 25 Οκτ 2014, 13:58

Lionheart έγραψε:Φώτη, επειδή δεν καταλαβαίνεις τι θέλω να πω θα το εξηγήσω άλλη μία φορά:
Ακόμα και στο multitasking υπάρχουν προτεραιότητες.
Και όταν άνθρωποι πεθαίνουν, αυτό θα έπρεπε να είναι προτεραιότητα.
Είναι 5 τόνοι μάρμαρο όταν πεθαίνει κόσμος, δεν είναι μουσική. Δεν λυπάμαι καθόλου που το βλέπω έτσι. Εγώ θα είμαι ο τελευταίος που θα εκμηδενίσω οποιαδήποτε μορφή τέχνης αλλά ακόμα και την τέχνη θα θυσίαζα αν έτσι θα λυνόταν το πρόβλημα της πείνας στην Ελλάδα.

Οχι αγαπητε. Είτε εισαι ο τελευταιος που θα εκμηδενισει την τεχνη είτε ειναι 5 τονοι μαρμαρο. Και τα δυο μαζι δεν πάνε.
Είναι 5 τόνοι μάρμαρο όταν πεθαίνει κόσμος, δεν είναι μουσική.
Ναι γιατι η μονη μορφη τεχνης ειναι η μουσικη.
Άβαταρ μέλους
Lionheart
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 2876
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:48
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Μόναχο

Re: Ποιοι Έλληνες δεν θελουν τα μαρμαρα πισω.

Δημοσίευση από Lionheart » Σάβ 25 Οκτ 2014, 16:13

Δεν καταλαβαινόμαστε Φώτη μου φαίνεται. Τι πιο απλό να καταλάβεις; Αν είχαν λυθεί άλλα πιο σημαντικά προβλήματα, θα έβλεπα και τη μουσική σημαντική, και τα μάρμαρα και τα βραβεία Αρίων ακόμα. Όταν πεθαίνει κόσμος, είναι 5 τόνοι μάρμαρο, δεν είναι τέχνη για εμένα. Όπως και η μουσική. Θα ήταν θόρυβος. Όχι κάτι το σημαντικό.
Να στο δώσω να καταλάβεις αλλιώς, αν είχα τα χρήματα να σταματήσω τη φτώχεια στην Ελλάδα ή να πάρω πίσω τα μάρμαρα, θα σταματούσα τη φτώχεια και στην κόλαση τα μάρμαρα.

Η μουσική για εμένα είναι η τέχνη που με εκφράζει. Το ανάφερα για να δείξω, προφανώς, ότι δεν μιλάω μόνο για γλυπτική, ζωγραφική και άλλες μορφές στις οποίες δεν εκφράζομαι.

Τώρα εσύ, και άλλοι έλληνες σαν κι εσένα να έπαιρναν πίσω τα μάρμαρα για να νιώθουν περήφανοι έλληνες, και μπράβο σας, θα περπατούσατε με το κεφάλι τόσο ψηλά που οι άστεγοι θα ήταν σε άλλη διάσταση, 1,5-2 μέτρα κάτω απ' τον ορίζοντά σας.
Είναι χρέος των ανθρώπων με δύναμη να βοηθούν τους πιο αδύναμους. Χρέος. Όχι δικαίωμα. Έτσι το βλέπω, έτσι το έβλεπα κι έτσι θα το βλέπω.
Αὐτὰ τὰ δέντρα δὲ βολεύονται μὲ λιγότερο οὐρανό,
αὐτὲς οἱ πέτρες δὲ βολεύονται κάτου ἀπ᾿ τὰ ξένα βήματα,
αὐτὰ τὰ πρόσωπα δὲ βολεύονται παρὰ μόνο στὸν ἥλιο,
αὐτὲς οἱ καρδιὲς δὲ βολεύονται παρὰ μόνο στὸ δίκιο.
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Ποιοι Έλληνες δεν θελουν τα μαρμαρα πισω.

Δημοσίευση από Divine Sinner » Σάβ 25 Οκτ 2014, 16:38

Κατ αρχην μην βγαζεις συμπερασματα ελλειψη στοιχειων για το πως βλεπω το θεμα και οτι θα επαιρνα τα μαρμαρα εις βαρος των αστεγων. ΑΝ υπηρχε διλλημα προφανως θα επελεγα τους ανθρωπους. οχι μονο τους ανθρωπους. Αλλα δεν υπαρχει τετοιο διλλημα. Ειναι ψευτικο.
Άβαταρ μέλους
Lionheart
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 2876
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:48
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Μόναχο

Re: Ποιοι Έλληνες δεν θελουν τα μαρμαρα πισω.

Δημοσίευση από Lionheart » Σάβ 25 Οκτ 2014, 18:23

Δεν βγάζω συμπεράσματα Φώτη. Υπόθεση έκανα.

Όσο για το δίλημμα, υπάρχει, είναι απτό, είναι εκεί γύρω, αρκεί να έχεις μάτια να το δεις.
Από την κρίση και μετά πάντα υπήρχαν τα μάρμαρα ή κάποιο άλλο γεγονός να τραβά τους Έλληνες πίσω. Από τα μεγαλύτερα εργαλεία διαχείρισης μάζας είναι ο φόβος και η περηφάνια.
Αν παρατηρήσουμε προσεκτικά, τα media βάλουν τα μυαλά μας και με τα δύο από την αρχή της κρίσης και μετά. Προφανώς το θέμα των μαρμάρων είναι παλαιό. Μόνο με την κρίση όμως έγινε και θέμα επικαιρότητας.

Δεν μπορεί κανείς λοιπόν να πει ότι το δίλημμα είναι ψεύτικο. Μπορούμε απλώς να πούμε, ότι η κυβέρνηση έχει ήδη επιλέξει: Τίποτα από τα δύο.
Ούτε τα μάρμαρα θα πάρουμε πίσω, ούτε οι άνθρωποι θα σωθούν.
Ας κοιμηθούμε ήσυχοι το βράδυ.
Αὐτὰ τὰ δέντρα δὲ βολεύονται μὲ λιγότερο οὐρανό,
αὐτὲς οἱ πέτρες δὲ βολεύονται κάτου ἀπ᾿ τὰ ξένα βήματα,
αὐτὰ τὰ πρόσωπα δὲ βολεύονται παρὰ μόνο στὸν ἥλιο,
αὐτὲς οἱ καρδιὲς δὲ βολεύονται παρὰ μόνο στὸ δίκιο.
Άβαταρ μέλους
aftokaitoallo
Σύμβουλος
Δημοσιεύσεις: 3929
Εγγραφή: Κυρ 27 Φεβ 2011, 17:27
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Ποιοι Έλληνες δεν θελουν τα μαρμαρα πισω.

Δημοσίευση από aftokaitoallo » Κυρ 26 Οκτ 2014, 01:41

Lionheart έγραψε:Δεν καταλαβαινόμαστε Φώτη μου φαίνεται. Τι πιο απλό να καταλάβεις; Αν είχαν λυθεί άλλα πιο σημαντικά προβλήματα, θα έβλεπα και τη μουσική σημαντική, και τα μάρμαρα και τα βραβεία Αρίων ακόμα. Όταν πεθαίνει κόσμος, είναι 5 τόνοι μάρμαρο, δεν είναι τέχνη για εμένα. Όπως και η μουσική. Θα ήταν θόρυβος. Όχι κάτι το σημαντικό.
Να στο δώσω να καταλάβεις αλλιώς, αν είχα τα χρήματα να σταματήσω τη φτώχεια στην Ελλάδα ή να πάρω πίσω τα μάρμαρα, θα σταματούσα τη φτώχεια και στην κόλαση τα μάρμαρα.

Η μουσική για εμένα είναι η τέχνη που με εκφράζει. Το ανάφερα για να δείξω, προφανώς, ότι δεν μιλάω μόνο για γλυπτική, ζωγραφική και άλλες μορφές στις οποίες δεν εκφράζομαι.

Τώρα εσύ, και άλλοι έλληνες σαν κι εσένα να έπαιρναν πίσω τα μάρμαρα για να νιώθουν περήφανοι έλληνες, και μπράβο σας, θα περπατούσατε με το κεφάλι τόσο ψηλά που οι άστεγοι θα ήταν σε άλλη διάσταση, 1,5-2 μέτρα κάτω απ' τον ορίζοντά σας.
Είναι χρέος των ανθρώπων με δύναμη να βοηθούν τους πιο αδύναμους. Χρέος. Όχι δικαίωμα. Έτσι το βλέπω, έτσι το έβλεπα κι έτσι θα το βλέπω.
στην υποθετική ερώτηση βρίσκεστε στο χείλος του γκρεμού και μπορείτε να σώσετε ή ένα ελληνόπουλο ή ένα σπουδαίο αρχαιολογικό κειμήλιο τι θα κάνατε θα έσωζες το ελληνόπουλο δηλαδή, ε κι εγώ το ίδιο, και ελληνογεροντόπουλο επίσης βρε δυο λεπτά ζωής να του απόμεναν εκείνον θα κοίταζα όχι το κειμήλιο. εννοείται.
μου μυρίζει μπίζνα το θέμα.
άμα θέλαμε θα είχαμε φτιάξει ΤΟΝ παρθενώνα ως τώρα.
αλλλά εκείιιιιιι καρφωμένη ρέγγα το θεματάκι, στα ερείπια να τριγυρνάμε οι ίδιοι
φοβόντουσαν ΤΡΕΜΑΝΕ μήπως και κάθε ανακατασκευή ξύπναγε το αρχαίο ελληνικό ιδεώδες μέσα μας και πετάγαμε τον χριστιανισμό από το παράθυρο ή τον εμπλουτίζαμε τον καλυτερεύαμε που να ξέρει κανείς αν ξαναλειτουργούσε κανά μαντείο ΟΡΘΑ τι θα μας έλεγε;

έτσι να τριγυρνάμε στα ερείπια μας θέλανε σαν φαντάσματα ιδεοληπτικά, άλλος με μία δυτικοποιημένη αθεΐα άλλος με ορθοδοξη λιβανομαστούρα, άλλος με γραφικές αναβιώσεις που δεν έχουν ίχνος αρχαιοπρέπειας. χαμένοι according to plan. :bump:
Any review, retransmission, dissemination or other use of, or taking of any action in reliance upon, this information by persons or entities is prohibited without my consent.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Ποιοι Έλληνες δεν θελουν τα μαρμαρα πισω.

Δημοσίευση από ArELa » Κυρ 26 Οκτ 2014, 02:28

Lionheart έγραψε: Δεν εμπλέκω. Συγκρίνω. Και τα συγκρίνω επειδή φαίνεται πως τις τελευταίες βδομάδες είναι τα δύο κύρια θέματα που απασχολούν το διαδίκτυο.
Οι συγκρίσεις πρέπει να γίνονται σε δύο όμοια ή παρεμφερή πράγματα. Μεταξύ δυο πορτοκαλιών πχ, μπορείς να κάνεις σύγκριση και να δεις ποιο είναι το πιο πορτοκαλί, το πιο ζουμερό κλπ.
Μεταξύ πορτοκαλού και μήλου, απλά δεν μπορεί να γίνει σύγκριση.


Lionheart έγραψε: Αλλά ποιος είναι πιο αντι-πατριωτικός, προδοτικός, αντι-λογικός και δεν συμμαζεύεται; Αυτός που ενδιαφέρεται για τους Έλληνες ή αυτός που ενδιαφέρεται για την ιστορία τους; Σαν προτεραιότητες εννοώ φυσικά.
Και όχι, κανείς δεν μπορεί να ενδιαφέρεται και για τα δύο το ίδιο. Για αυτό λέγονται προτεραιότητες κι όχι ενδιαφέροντα.
από άποψη προτεραιοτήτων, ΣΑΦΩΣ και προέχει ο άνθρωπος.
Ο τωρινός διάλογός μας όμως, δεν επιδέχεται τέτοιες προτεραιότητες όπως λες, γιατί με δεδομένες τις πρακτικές και την ατζέντα των κυβερνήσεών μας (και δη των τελευταίων τριών) , είναι νομίζω ξεκάθαρο πως ακόμα και να πάψουμε εντελώς να εστιάζουμε στα μάρμαρα, μεγάλη (και αυξανόμενη δυστυχώς) μερίδα ανθρώπων θα εξακολουθεί να πεινάει... θα εξακολουθούν να χάνουν (ολοένα και περισσότεροι) τη δουλειά, το βιος τους και τα σπίτια τους, όπως θα εξακολουθούν να εξαθλιώνονται με κάθε τρόπο και με κάθε μέσο. Και για μένα τουλάχιστον, δεν τίθεται θέμα χρηματικού κόστους
στην ενασχόλησή μας με τα μάρμαρα, για να τίθεται το ψευδο-δίλημμα "τα μάρμαρα ή ο κοσμάκης"...Το θέμα των μαρμάρων δεν κοστίζει ούτε σεντ στο βαλάντιο του κράτους, το οποίο δεν προβαίνει σε ΚΑΜΙΑ κίνηση για την επαναφορά τους... ενώ παράλληλα, η ίδια η κυβέρνηση,
τροφοδοτεί και εξυπηρετεί τη βόλεψη των κυβερνητικών χειριστών, με πολλά και διάφορα, που όντως κοστίζουν πολλά. Όπως τα ταξίδια των κυρίων πολιτικών με υπερπολυτελή μέσα μεταφοράς-διαμονής-κάλυψης εξόδων κλπ, που θα μπορούσαν να ήταν πολύ πιο οικονομικά, όπως οι μισθοί των κυρίων που υποτίθεται πως νομοθετούν υπέρ του λαού στη βουλή, (και αυτών που είναι προκλητικά απόντες όπως ο Παπαδρέου), όπως οι μισθοί των golden boys, όπως οι αμαξάρες με τις οποίες κυκλοφορούν (βλ. τεθωρακισμένη bmw που ο κ. Βενιζέλος θεωρεί δικαίωμά του να χρησιμοποιεί) και ένα σωρό άλλα που αφαιρούνται από πόρους και ταμεία (ασφαλιστικά) ζωτικής σημασίας για τους ανθρώπους που υποφέρουν και στερούνται των στοιχειωδών.

Αν υπάρχει φαρισαϊσμός λοιπόν σ'αυτή την ιστορία, είναι το γεγονός ότι αγνοούμε αυτά τα έξοδα extravaganzaς και άλλες λαμογιές κάτω απ'το τραπέζι ή και πάνω απ'αυτό, που ανοίγουν περισσότερες μαυρες τρύπες στο εθνικό βαλάντιο, αλλά χτυπιόμαστε γι'αυτούς που θέλουν
(πέραν των αυτονόητων διεκδικήσεων που προτάσσουν καθημερινά), να διεκδικήσουμε
ΚΑΙ τα μάρμαρα.

Δεν ξέρω αν θυμάσαι μια συνέντευξη τύπου που έδωσε ο Ρουσόπουλος πριν τους ολυμπιακούς αγώνες.
Σ'αυτήν, κάποιοι τον ρώτησαν τι προτίθεται να κάνει η κυβέρνηση σε διεθνές επίπεδο, μπροστά στην πρόταση που είχαν θέσει πολλοί ξένοι παράγοντες και ξένα ΜΜΕ, που ήθελε να γίνονται μονίμως
στο εξής οι ολυμπιακοί αγώνες στην Ελλάδα. Παρά το γεγονός ότι είχαν ήδη δαπανηθεί κάμποσα δις για τις εγκαταστάσεις που σήμερα σαπίζουν, παρά το γεγονός θα έμπαιναν σε καλή χρήση
αν η διεθνής κοινότητα δεχόταν ανάλογο αίτημά μας και συναινούσε σ'αυτό, ο κ. Ρουσόπουλος δεν ήθιελε με τι΄ποτα να συνεχιστεί αυτή η συζήτηση που είχε ανοίξει ένας δημοσιογράφος. Ξέρεις ποια ήταν η απάντησή του? Ψέλισε κάτι ανοησίες του στυλ "μη βιαζόμαστε" και "δεν είναι της παρούσης", και "δεν είμαστε έτοιμοι για κάτι τέτοιο..." Παρντόν;
Δε βιαζόμαστε; Στη βράση κόλλαγε (τότε) το σίδερο. Δεν ήταν της παρούσης όταν είχε ήδη τεθεί πρόταση ΑΠΟ ΞΕΝΟΥΣ, προ της ενάρξεως των Ο.Α. του 2004? Πότε θα ήταν "της παρούσης" δηλαδή;
Και δεν ήμασταν τότε έτοιμοι? Πότε θα ήμασταν πιο έτοιμοι? Μα φυσικά ποτέ...
Γιατί ποτέ δεν θέλησαν να ωφεληθεί η Ελλάδα από σημαντική και βέβαιη ειισροή συναλλάγματος κάθε 4-ετία , χωρίς να χρειάζεται να προβεί σε επιπρόσθετα αστρονομικά έξοδα , αφού η υποδομή
ήδη υπήρχε πλέον...


Κι αυτά γαργάρα τα κάναμε... Και ενοχλούμαστε τώρα, επειδή κάποιοι θέλουν να ακουστεί και η διεκδικητική φωνή ΟΛΑΚΕΡΗΣ της Ελλάδας για τα μάρμαρα, και όχι μόνο αυτή του Κλούνεϊ, και του κάθε Κλούνεϋ...





Όσο για τις ταμπέλες: Στοιχηματίζω τον αριστερό μου αντίχειρα ότι αν τα μάρμαρα αυτά βρίσκονταν στην Αθήνα, κανείς δεν θα τα γνώριζε. Ούτε καν οι Αθηναίοι.
Καθαρή εικασία, που δεν μπορεί ν'αποδειχθεί το σωστό ή το λαθεμένο της αν δεν επιστρέψουν.
Και με την ιδια λογική που το λέω αυτό, θα πω ότι δεν μπορείς να κατατάσσεις 5 εκατομμύρια ανθρώπους (αυτους που ζουν στην Αθήνα τουλάχιστον) σε ένα συγκεκριμένο είδος με πανομοιότυπη
νοοτροπία, ζητούμενα, ενδιαφέροντα και αναζητήσεις, έχοντας μάλιστα ως γνώμονα ένα ελάχιστο (μπροστά στο συνολικο πληθυσμό) δείγμα ανθρώπων που τυχαίνει να γνωρίζεις.
(όλα αυτά μπορούσα να τα πω απλά "τσουβάλιασμα", αλλά προτίμησα να υπερθεματίσω επεξηγηματικά, παρά να θιγείς πάλι... :wink: )

Είδες; Σε αυτό διαφωνούμε. Εγώ πιστεύω ότι για να διεκδικήσουμε την κληρονομιά μας πρέπει πρώτα να διεκδικήσουμε τις ζωές μας, ενώ εσύ το αντίθετο κατά πως τα λες. Η αξιοπρέπεια, βέβαια, είναι υποκειμενική αρετή.
Συγχώρα με που πιστεύω οτι αυτά όχι απλά μπορούν, αλλά και πρέπει να γίνονται ταυτόχρονα.
'Οχι πρώτα, δεύτερα, τρίτα και πεντηκοστά. Και πρέπει, διότιείμαστε πολλά περισσότερα
απ'αυτά που θέλουν να μας πείσουν ότι είμαστε. Δεν είμαστε ζήτουλες, είμαστε άνθρωποι,
και ειδικά όσοι έχουν εντρυφήσει ή "βυθιστεί" στην τέχνη ξέρουν καλύτερα απ'τον καθένα
πως είμαστε και δημιουργοί. Σε ανθρώπους αξίζει το όρθιο ανάστημα και όχι η λογική
του ζήτουλα που νιώθει τόσο αδύναμος , ώστε να αποζητά πάντα "νταντάδες" ή σωτήρες ή καθοδηγητές, ή όλα αυτά μαζί. Δεν τους πρέπει να αποδέχονται και να υποκύπτουν στη λογική
αυτών που επιδιώκουν να τους κάνουν να νιώθουν λιγότεροι, ανήμποροι, ανίκανοι και μίζεροι.


Να με συγχωρείς, πιστεύω ότι όταν του άλλου του λιποθυμά το παιδί από την ασιτία στο σχολείο, έχει πάψει να είναι πόλεμος "συνειδητότητας και πνεύματος" και είναι καθαρά πόλεμος επιβίωσης.
τι σε κάνει να πιστεύεις πως το ένα (πόλεμος επιβίωσης) αποκλείει το άλλο (τον πόλεμο συνειδητότητας και πνεύματος?)
Τι σε κάνει να πιστεύεις πως διαδραματίζονται πράγματα και καταστάσεις
μόνο στο πεδίο που αντιλαμβάνεται το συνειδητό σου?
Αν θεωρείς πως μόνο όσα είναι αντιληπτά από τις 5 αισθήσεις σου είναι υπαρκτά, και ό,τι δεν
αντιλαμβάνεσαι (άμεσα και χειροπιαστά) δεν υπάρχει, τότε διέγραψε απο τα "υπαρκτά"
και τα ερτζιανά, ή τις ακτίνες Χ, ή τις ακτίνες Γ, ή τη ραδιενέργεια κλπ κλπ, γιατί δεν αντιλαμβάνεσαι ούτε αυτά τα ίδια, αντιλαμβάνεσαι μονάχα τα αποτελέσματα ή τις επιδράσεις τους
επάνω σου.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Ποιοι Έλληνες δεν θελουν τα μαρμαρα πισω.

Δημοσίευση από ArELa » Κυρ 26 Οκτ 2014, 10:23

Αυτό είναι ένα διαμαντάκι (που βρήκε ο Τζόνι μου) ! (ωραίο και ευρηματικο)



Δείτε το :urock: :respect:



Αυτό με τη Μελίνα, δειχνει από πότε την παλεύουν κάποιοι άνθρωποι
(και η ίδια φυσικά) για την επαναφορά...






http://www.bringthemback.org/
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
aftokaitoallo
Σύμβουλος
Δημοσιεύσεις: 3929
Εγγραφή: Κυρ 27 Φεβ 2011, 17:27
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Ποιοι Έλληνες δεν θελουν τα μαρμαρα πισω.

Δημοσίευση από aftokaitoallo » Κυρ 26 Οκτ 2014, 11:31

κατά την προσωπική της άποψη είναι η περηφάνεια μας, βαρύγδουπα λόγια όσα είπε η Μελίνα την οποία ουδέποτε βέβαια πολυσυμπάθησα, όπως και να έχει εμένα με τράβηξε ένα προτεινόμενο βίντεο στο τέλος αυτό με την Βουγιουκλάκη, έφαγα φλασιά.

κοιτάξτε εγώ ανάμεσα σε πολλούς άλλους πήγα κάποτε στο Βρετανικό Μουσείο και στην αίθουσα που τα έχουν, τα πλησίασα με ένα έντονο μηδενισμό μέσα μου αν και τότε περίμενα πως μπορεί να έκανα και σκηνή, τα κοίταξα καλά, ένιωσα πως δεν πάλλονται. και ΥΠΕΡΙΚΑΝΟΠΟΙΗΜΈΝΗ αν και λυπημένη έφυγα.
το θέμα είναι πως μπορούσαμε να έχουμε φτιάξει τα ίδια από το ίδιο υλικό άγνωστο όμως αν θα αποκτούσαν τις τρομερές ιδιότητες που είχαν τα αρχαία μνημεία. τότε οι άνθρωποι ήταν συντονισμένοι κι εναρμονισμένοι με όσα έφτιαχναν τώρα θα ήμασταν παράταιροι 99 τοις εκατό άσχετοι με την ουσία των μορφών που θα θέλαμε να σχηματίσουμε όσο τέλειες και να τις κάναμε.

η υπερηφάνεια μας είναι η γλώσσα μας κι αυτός είναι ο θησαυρός που δεν πρέπει ποτέ να χάσουμε. αν μπορούσαμε να μείνουμε απερίσπαστοι στην αρχαία ελληνική γραμματεία να μπουμε σε ιδιωτικές βιβλιοθήκες να μην αφήσουμε πέτρα στον κόσμο που να μην ελέγξουμε αν υπάρχει κάτι από το παρελθόν μας εκεί, αν όλοι πολιτικοί παπαδαριό και ΚΥΡΙΩΣ αυτοί που θέλουν αναβιώσεις (είναι οι ισοδύναμα ακατάλληλοι) έκαναν στην άκρη, κάτι πολλά υποσχόμενο θα ξεκινούσε. αυτό βέβαια σημαίνει πως θα είχαμε ξεφορτωθεί κάθε εβραιοχαζαροδιαβολοκάλτσα αγγλοσαξωνοσώβρακο που έχει βρεθεί από μία κι από ένα σε όλα τα συρτάρια του κράτους.
Any review, retransmission, dissemination or other use of, or taking of any action in reliance upon, this information by persons or entities is prohibited without my consent.
Άβαταρ μέλους
Lionheart
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 2876
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:48
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Μόναχο

Re: Ποιοι Έλληνες δεν θελουν τα μαρμαρα πισω.

Δημοσίευση από Lionheart » Κυρ 26 Οκτ 2014, 13:01

ArELa έγραψε:
Lionheart έγραψε: Δεν εμπλέκω. Συγκρίνω. Και τα συγκρίνω επειδή φαίνεται πως τις τελευταίες βδομάδες είναι τα δύο κύρια θέματα που απασχολούν το διαδίκτυο.
Οι συγκρίσεις πρέπει να γίνονται σε δύο όμοια ή παρεμφερή πράγματα. Μεταξύ δυο πορτοκαλιών πχ, μπορείς να κάνεις σύγκριση και να δεις ποιο είναι το πιο πορτοκαλί, το πιο ζουμερό κλπ.
Μεταξύ πορτοκαλού και μήλου, απλά δεν μπορεί να γίνει σύγκριση.
Μπορείς να τα συγκρίνεις σαν φρούτα όμως. Έτσι, μπορείς να τα συγκρίνεις σαν προτεραιότητες, σαν επιλογές ή ακόμα και σαν τρόπο ζωής. Διαφορετικά πάντα υπάρχει ένα απαγορευτικό σε οποιαδήποτε σύγκριση, αρκεί να αναλύσεις αρκετά τα αντικείμενα.


Lionheart έγραψε: Αλλά ποιος είναι πιο αντι-πατριωτικός, προδοτικός, αντι-λογικός και δεν συμμαζεύεται; Αυτός που ενδιαφέρεται για τους Έλληνες ή αυτός που ενδιαφέρεται για την ιστορία τους; Σαν προτεραιότητες εννοώ φυσικά.
Και όχι, κανείς δεν μπορεί να ενδιαφέρεται και για τα δύο το ίδιο. Για αυτό λέγονται προτεραιότητες κι όχι ενδιαφέροντα.
ArELa έγραψε:από άποψη προτεραιοτήτων, ΣΑΦΩΣ και προέχει ο άνθρωπος.
Ε μα τότε τι συζητάμε και σε τι ακριβώς διαφωνούμε;
ArELa έγραψε:Ο τωρινός διάλογός μας όμως, δεν επιδέχεται τέτοιες προτεραιότητες όπως λες, γιατί με δεδομένες τις πρακτικές και την ατζέντα των κυβερνήσεών μας (και δη των τελευταίων τριών) , είναι νομίζω ξεκάθαρο πως ακόμα και να πάψουμε εντελώς να εστιάζουμε στα μάρμαρα, μεγάλη (και αυξανόμενη δυστυχώς) μερίδα ανθρώπων θα εξακολουθεί να πεινάει... θα εξακολουθούν να χάνουν (ολοένα και περισσότεροι) τη δουλειά, το βιος τους και τα σπίτια τους, όπως θα εξακολουθούν να εξαθλιώνονται με κάθε τρόπο και με κάθε μέσο. Και για μένα τουλάχιστον, δεν τίθεται θέμα χρηματικού κόστους
Ακριβώς. Και επιμένω στην προηγούμενη δήλωσή μου. Η επανάκαμψη του θέματος των μαρμάρων δεν είναι παρά μία φούσκα που έχει να κάνει με τον αποπροσανατολισμό του κοινού.
ArELa έγραψε:Το θέμα των μαρμάρων δεν κοστίζει ούτε σεντ στο βαλάντιο του κράτους, το οποίο δεν προβαίνει σε ΚΑΜΙΑ κίνηση για την επαναφορά τους... ενώ παράλληλα, η ίδια η κυβέρνηση,
τροφοδοτεί και εξυπηρετεί τη βόλεψη των κυβερνητικών χειριστών, με πολλά και διάφορα, που όντως κοστίζουν πολλά. Όπως τα ταξίδια των κυρίων πολιτικών με υπερπολυτελή μέσα μεταφοράς-διαμονής-κάλυψης εξόδων κλπ, που θα μπορούσαν να ήταν πολύ πιο οικονομικά, όπως οι μισθοί των κυρίων που υποτίθεται πως νομοθετούν υπέρ του λαού στη βουλή, (και αυτών που είναι προκλητικά απόντες όπως ο Παπαδρέου), όπως οι μισθοί των golden boys, όπως οι αμαξάρες με τις οποίες κυκλοφορούν (βλ. τεθωρακισμένη bmw που ο κ. Βενιζέλος θεωρεί δικαίωμά του να χρησιμοποιεί) και ένα σωρό άλλα που αφαιρούνται από πόρους και ταμεία (ασφαλιστικά) ζωτικής σημασίας για τους ανθρώπους που υποφέρουν και στερούνται των στοιχειωδών.
Δεν πιστεύω ότι δεν κοστίζει τίποτα. Πιστεύω ότι αν και όταν έρθει η ώρα, θα πληρώσουμε πολλά. Πάρα πολλά. Και κατά την ταπεινή μου άποψη, αυτά που θα πληρώσουμε εκεί, μπορούν να έχουν καλύτερη χρήση αλλού.
ArELa έγραψε:Αν υπάρχει φαρισαϊσμός λοιπόν σ'αυτή την ιστορία, είναι το γεγονός ότι αγνοούμε αυτά τα έξοδα extravaganzaς και άλλες λαμογιές κάτω απ'το τραπέζι ή και πάνω απ'αυτό, που ανοίγουν περισσότερες μαυρες τρύπες στο εθνικό βαλάντιο, αλλά χτυπιόμαστε γι'αυτούς που θέλουν
(πέραν των αυτονόητων διεκδικήσεων που προτάσσουν καθημερινά), να διεκδικήσουμε
ΚΑΙ τα μάρμαρα.
Κανένα έξοδο δεν αγνοεί ένα καλό μάτι, Βίκυ. Όπως επίσης ότι, σχεδόν αντικειμενικά, έχουμε παραδώσει την διακυβέρνηση αυτής της γης σε φερέφωνα ξένων δυνάμεων από την τουρκοκρατία και μετά.
Με στοιχειώδεις γνώσεις ιστορίας (αυτές της εκπαίδευσης εννοώ) μπορεί κανείς να δει ότι κάθε απόφαση που πάρθηκε ποτέ από Έλληνες πολιτικούς, πρώτα είχε εγκριθεί από κάποια ξένη κυβέρνηση.
ArELa έγραψε:Δεν ξέρω αν θυμάσαι μια συνέντευξη τύπου που έδωσε ο Ρουσόπουλος πριν τους ολυμπιακούς αγώνες.
Δεν την θυμάμαι, αλλά θα εκτιμούσα ένα λινκ αν υπάρχει στο ΥΤ.

ArELa έγραψε:Και ενοχλούμαστε τώρα, επειδή κάποιοι θέλουν να ακουστεί και η διεκδικητική φωνή ΟΛΑΚΕΡΗΣ της Ελλάδας για τα μάρμαρα, και όχι μόνο αυτή του Κλούνεϊ, και του κάθε Κλούνεϋ...
Μη γενικεύουμε. Δεν είναι ολάκερης της Ελλάδας η φωνή. Γιατί με την ίδια λογική, (κι όπως είπε κι ο Φώτης στο άρθρο του "πλειοψηφία δεν βγάλαμε;") οι τελευταίες κυβερνήσεις είναι η φωνή ολάκερης της Ελλάδας και τα μνημόνια επιλογές μας. Επιλογές μας είναι το να μην αντιδρούμε σε αυτό, σίγουρα. Αλλά δεν ήταν η φωνή ολάκερης της Ελλάδας. Ούτε το ένα, ούτε το άλλο.




ArELa έγραψε:
Όσο για τις ταμπέλες: Στοιχηματίζω τον αριστερό μου αντίχειρα ότι αν τα μάρμαρα αυτά βρίσκονταν στην Αθήνα, κανείς δεν θα τα γνώριζε. Ούτε καν οι Αθηναίοι.
Καθαρή εικασία, που δεν μπορεί ν'αποδειχθεί το σωστό ή το λαθεμένο της αν δεν επιστρέψουν.
Σίγουρα ήταν σχήμα λόγου, δεν διαφωνώ. Αλλά δεν είδα να σχολιάζεις το άλλο μου σχόλιο για την επισκεψιμότητα της Ακρόπολη και το ποσοστό αυτών των 6 εκατομμυρίων Αθηναίων που συμμετείχε σε αυτήν. Υπάρχουν ενδείξεις, Βίκυ, δεν είναι καθαρή εικασία. Είναι συγκριτικό συμπέρασμα, βασισμένο στο ενδιαφέρον που δείχνει ο μέσος Έλληνας στα αρχαιολογικά εκθέματα της περιοχής του, στον τρόπο που φέρεται το κράτος σε άλλους αρχαιολογικούς τόπους (βλέπε τα μπαζωμένα της Θεσσαλονίκης κ.α.) και φυσικά, στην κατάσταση των τόσων μουσείων που υπάρχουν στην Ελλάδα.
ArELa έγραψε:Και με την ιδια λογική που το λέω αυτό, θα πω ότι δεν μπορείς να κατατάσσεις 5 εκατομμύρια ανθρώπους (αυτους που ζουν στην Αθήνα τουλάχιστον) σε ένα συγκεκριμένο είδος με πανομοιότυπη
νοοτροπία, ζητούμενα, ενδιαφέροντα και αναζητήσεις, έχοντας μάλιστα ως γνώμονα ένα ελάχιστο (μπροστά στο συνολικο πληθυσμό) δείγμα ανθρώπων που τυχαίνει να γνωρίζεις.
(όλα αυτά μπορούσα να τα πω απλά "τσουβάλιασμα", αλλά προτίμησα να υπερθεματίσω επεξηγηματικά, παρά να θιγείς πάλι... :wink: )
Όπως είπα και πριν, δεν έχει να κάνει με ανθρώπους που γνωρίζω. Οι άνθρωποι που γνωρίζω και περνώ χρόνο μαζί τους, συνήθως δείχνουν ενδιαφέρον για κάθε τέχνη και κληρονομιά, καθώς και για άλλα πιο απτά θέματα.
Όπως είπα προηγουμένως, έχει να κάνει με στατιστικές που έχουν παρουσιαστεί μέχρι και στον Αυτιά (δεν γνωρίζω την ορθογραφία του ονόματος).
Πράγματα, λοιπόν, που δεν μπορεί να αμφισβητήσει κανείς λόγω πεποίθησης.
Τα νούμερα δεν λένε ψέματα. Όταν δεν έχουν μαγειρευτεί από την κυβέρνηση.

ArELa έγραψε:
Είδες; Σε αυτό διαφωνούμε. Εγώ πιστεύω ότι για να διεκδικήσουμε την κληρονομιά μας πρέπει πρώτα να διεκδικήσουμε τις ζωές μας, ενώ εσύ το αντίθετο κατά πως τα λες. Η αξιοπρέπεια, βέβαια, είναι υποκειμενική αρετή.
Συγχώρα με που πιστεύω οτι αυτά όχι απλά μπορούν, αλλά και πρέπει να γίνονται ταυτόχρονα.
Δεν είπες κάτι τέτοιο πριν. Είπες ρητά: Είναι η κληρονομιά που είναι δικαιωματικά δική μας.
Κι αν δεν τη διεκδικούμε αυτή, δεν είμαστε άξιοι και αξιοπρεπείς αρκετά να διεκδικήσουμε τίποτα!
Ούτε για τον τόπο μας, ούτε για τη ζωή μας την ίδια.

Πρώτα η κληρονομιά, και μετά η ζωή μας. Με αυτή τη σειρά.
Αν εννοούσες "ταυτόχρονα" δεν φάνηκε.
Αλλά ακόμα κι αυτό να εννοούσες, διαφωνούμε. Πρώτα διεκδικεί κανείς τη ζωή του, και μετά τον πολιτισμό του. Γιατί χωρίς ζωή δεν μπορεί να υπάρξει πολιτισμός, ενώ ακόμα και χωρίς πολιτισμό, συνεχίζει να υπάρχει ζωή. Το βλέπουμε στη φύση γύρω μας, καθημερινά.
ArELa έγραψε:'Οχι πρώτα, δεύτερα, τρίτα και πεντηκοστά. Και πρέπει, διότιείμαστε πολλά περισσότερα
απ'αυτά που θέλουν να μας πείσουν ότι είμαστε. Δεν είμαστε ζήτουλες, είμαστε άνθρωποι,
και ειδικά όσοι έχουν εντρυφήσει ή "βυθιστεί" στην τέχνη ξέρουν καλύτερα απ'τον καθένα
πως είμαστε και δημιουργοί. Σε ανθρώπους αξίζει το όρθιο ανάστημα και όχι η λογική
του ζήτουλα που νιώθει τόσο αδύναμος , ώστε να αποζητά πάντα "νταντάδες" ή σωτήρες ή καθοδηγητές, ή όλα αυτά μαζί. Δεν τους πρέπει να αποδέχονται και να υποκύπτουν στη λογική
αυτών που επιδιώκουν να τους κάνουν να νιώθουν λιγότεροι, ανήμποροι, ανίκανοι και μίζεροι.
Και πάλι με τη λογική του άρθρου "πλειοψηφία όλοι μαζί βγάλαμε", είμαστε αυτό που ψηφίσαμε να είμαστε.
Βγάλε συμπέρασμα μόνη σου.
Το δικό μου συμπέρασμα με τη λογική του άρθρου σε σχέση με τα αποτελέσματα των εκλογών και την αδράνειά μας στα γεγονότα που ακολούθησαν, είμαστε όλοι γερμανόφιλοι ανθέλληνες γραικύλοι.

Και με αυτό διαφωνώ. Είναι ντροπή να τσουβαλιάζουμε με αυτόν τον τρόπο. Επιλεκτικά δηλαδή. Αν γενικεύουμε, να γενικεύουμε τα πάντα, διαφορετικά να μένουμε στα νούμερα και στις ακριβείς δηλώσεις και μετρήσεις.


ArELa έγραψε:
Να με συγχωρείς, πιστεύω ότι όταν του άλλου του λιποθυμά το παιδί από την ασιτία στο σχολείο, έχει πάψει να είναι πόλεμος "συνειδητότητας και πνεύματος" και είναι καθαρά πόλεμος επιβίωσης.
τι σε κάνει να πιστεύεις πως το ένα (πόλεμος επιβίωσης) αποκλείει το άλλο (τον πόλεμο συνειδητότητας και πνεύματος?)
Ο πόλεμος επιβίωσης, Βίκυ, δεν δίνεται σε σαλόνια. Δίνεται σε δρόμους και αλάνες. Το θεωρώ προσβολή στη μνήμη πολλών πεσόντων να συγχέουμε τους δύο αυτούς πολέμους.
ArELa έγραψε:Τι σε κάνει να πιστεύεις πως διαδραματίζονται πράγματα και καταστάσεις
μόνο στο πεδίο που αντιλαμβάνεται το συνειδητό σου?
Τίποτα. Όταν όμως ένας άνθρωπος "παίρνει τα όπλα" δεν το κάνει για έναν πίνακα, ένα στιχάκι, μία μελωδία ή ένα άγαλμα. Το κάνει για τις ζωές των δικών του.
ArELa έγραψε:Αν θεωρείς πως μόνο όσα είναι αντιληπτά από τις 5 αισθήσεις σου είναι υπαρκτά, και ό,τι δεν
αντιλαμβάνεσαι (άμεσα και χειροπιαστά) δεν υπάρχει, τότε διέγραψε απο τα "υπαρκτά"
και τα ερτζιανά, ή τις ακτίνες Χ, ή τις ακτίνες Γ, ή τη ραδιενέργεια κλπ κλπ, γιατί δεν αντιλαμβάνεσαι ούτε αυτά τα ίδια, αντιλαμβάνεσαι μονάχα τα αποτελέσματα ή τις επιδράσεις τους
επάνω σου.
Άσε το τι θεωρώ εγώ ως αντιληπτά και υπαρκτά, δεν είναι σχετικά με το θέμα.
Άλλωστε οι άνθρωποι που συνήθως θέλουν τους εαυτούς τους να αντιλαμβάνονται επίπεδα μακρινά του απτού, συνήθως κοροϊδεύουν τους εαυτούς τους ή βγάζουν ναρκισσιστικά στοιχεία για εντυπωσιασμό ή αυθυποβολή. Μεγάλη ιστορία και άσχετη με το θέμα μας.
Αὐτὰ τὰ δέντρα δὲ βολεύονται μὲ λιγότερο οὐρανό,
αὐτὲς οἱ πέτρες δὲ βολεύονται κάτου ἀπ᾿ τὰ ξένα βήματα,
αὐτὰ τὰ πρόσωπα δὲ βολεύονται παρὰ μόνο στὸν ἥλιο,
αὐτὲς οἱ καρδιὲς δὲ βολεύονται παρὰ μόνο στὸ δίκιο.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Ποιοι Έλληνες δεν θελουν τα μαρμαρα πισω.

Δημοσίευση από ArELa » Κυρ 26 Οκτ 2014, 13:14

Σεβαστά όσα λες, Βασίλη, εξακολουθώ να έχω διαστάσεις απόψεων, αλλά δεν είναι τόσο σημαντικές ώστε να πάμε την κουβέντα στου διαόλου τη μανάρα αναμασώντας τα ίδια.
you made your point, i made mine. Αυτό αρκεί. Οι απόψεις/σκέψεις καταγράφτηκαν
κι ο καθένας μπορεί να κρίνει όπως αγαπάει. :cool:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Ποιοι Έλληνες δεν θελουν τα μαρμαρα πισω.

Δημοσίευση από ArELa » Κυρ 26 Οκτ 2014, 13:17

aftokaitoallo έγραψε:τα κοίταξα καλά, ένιωσα πως δεν πάλλονται. και ΥΠΕΡΙΚΑΝΟΠΟΙΗΜΈΝΗ αν και λυπημένη έφυγα.
Μεγάλη και δυνατή κουβέντα αυτή! :worship:

Σε γενικές γραμμές συμφωνώ μαζί σου. Πλην αυτού για τη Μελίνα. Όπως και να την αντιμετωπίζει-χαρακτηρίζει κανείς (κι εγώ μαζί), προσωπικά βλέπω την "Ελληνικότητα" που κουβαλούσε μέσα της.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Ποιοι Έλληνες δεν θελουν τα μαρμαρα πισω.

Δημοσίευση από Divine Sinner » Κυρ 26 Οκτ 2014, 13:44

Υπαρχουν δυο ειδων Ελληνικοτητες Βίκυ. Δεν ξερω ποια ακριβως κουβαλουσε η Μελίνα.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Ποιοι Έλληνες δεν θελουν τα μαρμαρα πισω.

Δημοσίευση από ArELa » Κυρ 26 Οκτ 2014, 14:18

Divine Sinner έγραψε:Υπαρχουν δυο ειδων Ελληνικοτητες Βίκυ. Δεν ξερω ποια ακριβως κουβαλουσε η Μελίνα.
Δεν έχει σημασία (για μένα) πώς βλέπει κανείς έναν συγκεκριμένο άνθρωπο.
Απλά δήλωσα πώς βλέπω εγώ τη συγκεκριμένη.
Άλλωστε, έχει φύγει προ πολλού. Ας μην ανοίγουμε τάφους καλύτερα...
Η σχετικότητά της με το θέμα που συζητάμε εδώ, είναι η επαναφορά των μαρμάρων,
και αντικειμενικά δεν μπορεί να μην της αποδόσει κανείς τον αγώνα που έκανε
κι εκείνη γι'αυτή την επαναφορά... (ήμουν μεγάλο παιδί τότε και τα'βλεπα ιδίοις όμμασι)

Lionheart έγραψε:Δεν την θυμάμαι, αλλά θα εκτιμούσα ένα λινκ αν υπάρχει στο ΥΤ.
Λογικό (και ευχάριστο) είναι στα 16 να μη θυμάσαι (ευχάριστο, διότι μ'αυτό που είπες επιβεβαιώνεις ότι δεν έβλεπες "ειδήσεις" των μέσων μαζικής αποχαύνωσης τότε).
Εγώ βέβαια ήμουν μεγάλο παδί τότε (όπως είπα παραπάνω και στον Φωτάκη) και θυμάμαι ...
όχι τόσο τα επακριβή λόγια, όσο την οργή που μου γέννησε η στάση του συγκεκριμένου.
Πραγματικά δεν έχω διάθεση να ψάξω καν για τη διαδρομάρα του εν λόγω κυρίου στο συγκεκριμένο
ζήτημα (και γενικότερα δηλαδή). Αν δεν παίζει να'μαι αξιόπιστη στο μυαλό σου και θες να το επιβεβαιώσεις, είσαι καλύτερος από μένα στο γκουγκλάρισμα. Σίγουρα θα βρεις κάτι... :wink:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Lionheart
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 2876
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:48
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Μόναχο

Re: Ποιοι Έλληνες δεν θελουν τα μαρμαρα πισω.

Δημοσίευση από Lionheart » Κυρ 26 Οκτ 2014, 15:37

Δεν παίζει θέμα αξιοπιστίας. Απλώς προτιμώ πάντα να ακούω τα πράγματα από την πηγή τους.
Αὐτὰ τὰ δέντρα δὲ βολεύονται μὲ λιγότερο οὐρανό,
αὐτὲς οἱ πέτρες δὲ βολεύονται κάτου ἀπ᾿ τὰ ξένα βήματα,
αὐτὰ τὰ πρόσωπα δὲ βολεύονται παρὰ μόνο στὸν ἥλιο,
αὐτὲς οἱ καρδιὲς δὲ βολεύονται παρὰ μόνο στὸ δίκιο.
Άβαταρ μέλους
aftokaitoallo
Σύμβουλος
Δημοσιεύσεις: 3929
Εγγραφή: Κυρ 27 Φεβ 2011, 17:27
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Ποιοι Έλληνες δεν θελουν τα μαρμαρα πισω.

Δημοσίευση από aftokaitoallo » Δευ 27 Οκτ 2014, 00:09

Divine Sinner έγραψε:Υπαρχουν δυο ειδων Ελληνικοτητες Βίκυ. Δεν ξερω ποια ακριβως κουβαλουσε η Μελίνα.
ποιες είναι; για πες
Any review, retransmission, dissemination or other use of, or taking of any action in reliance upon, this information by persons or entities is prohibited without my consent.
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Ποιοι Έλληνες δεν θελουν τα μαρμαρα πισω.

Δημοσίευση από Divine Sinner » Δευ 27 Οκτ 2014, 05:45

aftokaitoallo έγραψε:
Divine Sinner έγραψε:Υπαρχουν δυο ειδων Ελληνικοτητες Βίκυ. Δεν ξερω ποια ακριβως κουβαλουσε η Μελίνα.
ποιες είναι; για πες
Αυτη του Λιαντινη και αυτη του Καζαντζιδη εν ολιγοις.
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Ποιοι Έλληνες δεν θελουν τα μαρμαρα πισω.

Δημοσίευση από Divine Sinner » Δευ 27 Οκτ 2014, 05:48

Βασιλη οκ καταλαβαμε. Ολα ειναι σκατα. Γενηθηκαμε με χαλκαδες στη μυτη, πειναμε μας μαστιγωνουνε, Δεν εχουμε δκαιωματα, δουλευουμε σε φυτεια καφε για τους λευκους. Φιλικη συμβουλη. Βγες λιγο απο αυτο το Mode γιατι καποτε θα αποτελει φρενο στη ζωη και την εξελιξη σου αν δεν το κανει ήδη.
Άβαταρ μέλους
Lionheart
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 2876
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:48
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Μόναχο

Re: Ποιοι Έλληνες δεν θελουν τα μαρμαρα πισω.

Δημοσίευση από Lionheart » Δευ 27 Οκτ 2014, 10:01

Φώτη ο καθένας βλέπει τον κόσμο όπως θέλει να τον βλέπει. Άλλος πιστεύει ότι προσφέρει ακόμα και με μία μικρή κίνηση, κι άλλος όχι. Και είναι δικαίωμα όλων να το κάνουν ή όχι.

Η αρχική μου ένσταση στο άρθρο σου ήταν απλή: Τι προτείνεις για να σταματήσει αυτό. Όχι τι εποχές ζούμε, ούτε πόσο σκατά είναι ο κόσμος μας.
Καθημερινά μας βάλουν με χιλιάδες μηνύματα που κάνουν τον κόσμο καλύτερο ή χειρότερο. Κάποια μας φτάνουν και κάποια όχι. Και στις ζωές μας συμβαίνει καθημερινά το ίδιο σε προσωπικό επίπεδο.
Όταν όμως αντιλαμβανόμαστε το πρόβλημα, το να κάνουμε hovering από πάνω του, δεν μας δίνει λύση, μας δίνει πικρία, απελπισία και απογοήτευση.
Λύσεις είναι αυτό που ψάχνουμε, όχι αναλύσεις. Για αυτό, υπάρχει η κυβέρνηση και η αντιπολίτευση.
Αὐτὰ τὰ δέντρα δὲ βολεύονται μὲ λιγότερο οὐρανό,
αὐτὲς οἱ πέτρες δὲ βολεύονται κάτου ἀπ᾿ τὰ ξένα βήματα,
αὐτὰ τὰ πρόσωπα δὲ βολεύονται παρὰ μόνο στὸν ἥλιο,
αὐτὲς οἱ καρδιὲς δὲ βολεύονται παρὰ μόνο στὸ δίκιο.
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Ποιοι Έλληνες δεν θελουν τα μαρμαρα πισω.

Δημοσίευση από Divine Sinner » Δευ 27 Οκτ 2014, 10:17

Μα δεν μπορω να προτεινω κατι για να παψει ενας ανθρωπος να υιοθετει ανθελληνικες θεσεις συστηματικα. Δεν ειμαι ο ψυχιατρος του. Δεν με νοιαζει γιατι ο αλλος ψαχνει αφορμες να μειωσει την χωρα του για να δειξει στους δυτικους οτι "κοιταξτε ειμαι ενας απο εσας" και το θεμα δεν ειναι για μενα αποκλειστικα τα μαρμαρα αλλα μια γενικοτερη συμπεριφορα. Μπορει να νιωθεις να θιχτικες αλλα το αρθρο δεν στοχευει ανθρωπους σαν εσενα αλλα συνηθως μασαιοταξιτες με φιλελευθερο πολιτικο προσανατολισμο. Γι αυτο το αρθρο μιλαει για ανθρωπους που συστηματικα ειναι με ξενα συμφεροντα και οχι για τα επιμερους.
Απο εκει και περα οταν ο αλλος εχει μια προδοτικη για την χωρα αποψη εγω δεν μπορω να προτεινω πως να σταματησει αυτο. Γιατι αν προσπαθουσα να το σταματησω θα ειχα παραβιασει τα δικαιωματα του στην ισηγορία. Εγω απλα καταδυκνειω μια στρεβλη νοοτροπια για να μπορει καποιος που αμφιταλαντεύεται να την εντοπισει και να την κοψει αν πιασει τον εαυτο του να παιρνει τετοια μονοπατια.
Άβαταρ μέλους
Lionheart
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 2876
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:48
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Μόναχο

Re: Ποιοι Έλληνες δεν θελουν τα μαρμαρα πισω.

Δημοσίευση από Lionheart » Δευ 27 Οκτ 2014, 11:57

Divine Sinner έγραψε:Γιατι αν προσπαθουσα να το σταματησω θα ειχα παραβιασει τα δικαιωματα του στην ισηγορία. Εγω απλα καταδυκνειω μια στρεβλη νοοτροπια για να μπορει καποιος που αμφιταλαντεύεται να την εντοπισει και να την κοψει αν πιασει τον εαυτο του να παιρνει τετοια μονοπατια.
Σε αυτό συμφωνούμε.

Η πρόταση όμως είναι μία απλή πρόταση που μπορεί να ξεκαθαρίσει σε πολλούς την αμφιταλάντευση αυτή. Δεν θα προσπαθούσες να το σταματήσεις. Θα προσπαθούσες να ανοίξεις τα μάτια μερικών.
Κάθε αρθρογράφος καθοδηγεί, είτε θεμιτά, είτε αθέμιτα. Όταν προβάλεις το πρόβλημα με κατάκριση όμως, μεταλαμπαδεύεις τη δική σου απέχθεια/ασυμφωνία για ένα θέμα, χωρίς να προτείνεις καμία αλλαγή, τίποτα καλύτερο.
Αν είσαι ρεπόρτερ (μετάδοση γεγονότων), τότε μην κρίνεις. Κι αν είσαι αρθρογράφος (μετάδοση και σχολιασχμός γεγονότων), σχολίασε, κατέκρινε, αλλά, δώσε και προτάσεις.
Σε όλο το άρθρο η μόνη φράση που είχε να κάνει με κάποιου είδους πρόταση αλλά κι αυτή κρυπτογραφημένη ήταν αυτό:
Γιατί τα άκρα έχουν την τάση να αλληλο-ενδυναμώνονται μέσω της πόλωσης.
Το οποίο ναι μεν είναι σωστό και ορθό και :ups: :respect: , ωστόσο χωρίς κάτι να το βοηθά να γίνει η ψυχή του άρθρου, κάνει όλο το άρθρο να φαίνεται ακραίο, αντιδραστικό και χωρίς ουσία.



Παράδειγμα: Η ΧΑ υποστηρίζει ότι οποιοσδήποτε είναι υπερ των μεταναστών και των δικαιωμάτων τους είναι αυτόματα προδότης, ανθέλληνας κλπ.
Ένας μέσος Έλληνας στα 40-70 του, είτε θα έχει το μυαλό να καταλάβει τη φάρσα αυτής της δήλωσης είτε όχι.
Αν το άρθρο σου στοχεύει σε αυτούς που δεν θα έχουν αυτό το μυαλό θα μπορούσες απλώς να διευκρινήσεις τον όρο "ανθέλληνας" ώστε να μην υπάρξουν παρεξηγήσεις.
Στο άρθρο σου λες:
Ένα τρανταχτό παράδειγμα είναι η ανθελληνική χολή που βγαίνει πάνω σε συζητήσεις για το θέμα της επιστροφής των Μαρμάρων του Παρθενώνα.

Έχω πέσει πάνω σε τέτοιες συζητήσεις διαδικτυακές και μη, και πάντα μένω έκπληκτος με τον ανθελληνισμό κάποιων Ελλήνων.

Είναι αδιανόητο να ακούγεται από Ελληνικά χείλη ότι πρέπει αυτά τα έργα τέχνης να μείνουν στο βρετανικό μουσείο.
Κοινώς, οποιοσδήποτε δεν νοιάζεται για το θέμα το μαρμάρων ή πιστεύει ότι στο βρετανικό μουσείο έχουν καλύτερη θέση απ'ότι εδώ, είναι ανθέλληνας. Αυτό βγαίνει σαν συμπέρασμα σε αυτές τις γραμμές. Ποιος είσαι εσύ που αποκαλείς ανθέλληνα τον οποιοδήποτε για έναν τέτοιο λόγο; Πως μπορείς να κάνεις τέτοιες γενικεύσεις;
Το άρθρο σου στα μάτια μου αγγίζει τα όρια του εθνικισμού, και για αυτό ενίσταμαι τόσο έντονα.

Και επίσης λες:
Οι κατηγορίες αυτές δεν είναι σχεδόν ποτέ σε πρώτο πληθυντικό πρόσωπο, αλλά κατά κανόνα σε τρίτο πρόσωπο.

Φυσικά υπάρχουν και αυτοί που κατηγορούν και τον κάθε κλάδο ξεχωριστά και φυσικά τους κομμουνιστές.

Όλο αυτό πηγάζει από τη νοοτροπία του "κοιτάξτε Ευρωπαίοι! Εγώ δεν είμαι σαν τους συμπολίτες μου, μιας και τους κρίνω, είμαι κάτι ανώτερο".
Όταν ολόκληρο σχεδόν το άρθρο σου είναι γραμμένο με αυτόν ακριβώς τον τρόπο.
Αυτή η αντίφαση είναι άλλο ένα θέμα το οποίο πρέπει να κοιτάξεις.

Συνεχίζω:
Αλλά βλέποντας τόσους να κατηγορούν, αναρωτιέμαι ποιοι ήταν αυτοί που ψήφιζαν.

Όλοι μαζί δεν βγάζαμε πλειοψηφία;

Μήπως έρχονταν τίποτα εξωγήινοι από την Ανδρομέδα (ο Άρης πλέον είναι μπανάλ) και ψήφιζαν ΠΑΣΟΚ;

Όπως και να 'χει, πολλοί Έλληνες από αίσθηση μειονεξίας και από απολογητική διάθεση έναντι των Ευρωπαίων, άρχισαν να κατηγορούν τους συμπολίτες τους, για επιλογές του παρελθόντος.
Κάθε επόμενη γενιά κρίνει την προηγούμενη. Όταν αυτό οδηγεί στην αλλαγή και καλυτέρευση των πραγμάτων τότε να είσαι με τα μπούνια πίσω από αυτήν την κριτική, κι όχι να την κατακρίνεις.
Σήμερα ένα μεγάλο ποσοστό των παιδιών 16-22 γίνονται Χ.Α. επειδή είναι η μόνη επιλογή που δεν έκαναν οι γονείς τους. Αγανάκτηση και μόνο.
Ποιος μπορεί να τους κατηγορήσει όταν όλοι οι άλλοι τους πρόδωσαν και πιθανότατα κατέστρεψαν το μέλλον τους;
Ο δικομματισμός μας έφερε σε μία άθλια κατάσταση, ο ΣΥΡΙΖΑ έγινε ο κάδος ανακύκλωσης (και γαμώ τα λογοπαίγνια :loco: ) των βουλευτών του ΠΑΣΟΚ, το ΚΚΕ έχει να φέρει σοβαρή πρόταση από τον καιρό του Σημίτη.
Και η ΠΑΣΠ, ΔΑΠ, ΚΝΕ και άλλα τέτοια κομματοποιημένα τσιράκια των "μεγάλων δυνάμεων" της βουλής στα πανεπιστήμια, ενδιαφέρονται καθαρά για την κρεπάλη στις σχολές περισσότερο από την σωστή λειτουργία τους.
Έτσι λοιπόν, όχι. Δεν βγάλαμε όλοι μαζί πλειοψηφία. Αυτό το έκαναν οι γονείς μας, οι παππούδες μας και οι θείοι και οι θείες μας και εμείς ζούμε στις συνέπειες επιλογών άλλων. Μιλάμε πάντα για την Ελλάδα που το "δαγκωτό" είναι ακόμα in. :jerk:
Είναι στο χέρι μας να το αλλάξουμε, αλλά όταν κάποτε φώναζαν "κλειδώστε τις γιαγιάδες και τους παππούδες σπίτια τους" δεν είχαν και τόσο άδικο.

Και ξαναρωτώ: Τι είναι ο ανθελληνισμός και πως συνδέεται με τα μάρμαρα; Θα ήθελα μία αναλυτική απάντηση αν έχεις το χρόνο.
Αὐτὰ τὰ δέντρα δὲ βολεύονται μὲ λιγότερο οὐρανό,
αὐτὲς οἱ πέτρες δὲ βολεύονται κάτου ἀπ᾿ τὰ ξένα βήματα,
αὐτὰ τὰ πρόσωπα δὲ βολεύονται παρὰ μόνο στὸν ἥλιο,
αὐτὲς οἱ καρδιὲς δὲ βολεύονται παρὰ μόνο στὸ δίκιο.
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Ποιοι Έλληνες δεν θελουν τα μαρμαρα πισω.

Δημοσίευση από Divine Sinner » Δευ 27 Οκτ 2014, 12:49

Το πνευμα ενος αρθου βγαινει απο την ολότητα του. Προφανως ειναι αδιανοητο κατα την αποψη του αρθρογράφου το να εισαι κατα της επιστροφης των μαρμαρων αλλα αυτο απο μονο του δεν αποτελει ανθελληνισμο. Το εφερα ως παραδειγμα ανθελληνικης συμπεριφορας που εκφραζεται μεσα στο ολο φερσιμο καποιου. Αλλο να πεις οτι ξες για τον ταδε λογο δεν με ενδιαφερει το θεμα των μαρμαρων. Γιατι πειναει ο κοσμος και αλλο χθες να ειχες πει οτι οι Ελληνες μυριζουν ουζο και σημερα να λες οτι οι αγγλοι τα προσεχουν καλυτερα και δικαιωματικα τους ανηκουν και ο ελγιν καλα εκανε και τα πηρε και τα... προστατεψε και αλλα τέτοια φαιδρά.
Ανθελληνισμός είναι οποιαδήποτε συμπεριφορά εκπορεύεται απο Έλληνα και βλάπει τα συμφέροντα της χώρας του. Πχ το δωσεις πατημα σε εναν γερμανο να γυρισει και να πει. Να κοιταξτε. Ο Βασιλης είναι Έλληνας και μου είπε πως οι συμπολίτες του ειναι μπεκρούλιακες και μυριζουν ουζο. Ασε δεν τους χωνευει καθόλου.
Άβαταρ μέλους
Lionheart
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 2876
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:48
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Μόναχο

Re: Ποιοι Έλληνες δεν θελουν τα μαρμαρα πισω.

Δημοσίευση από Lionheart » Δευ 27 Οκτ 2014, 12:56

Ο Βασιλης είναι Έλληνας και μου είπε πως οι συμπολίτες του ειναι μπεκρούλιακες και μυριζουν ουζο. Ασε δεν τους χωνευει καθόλου.
Αν το μόνο που παίρνει για να είναι κάποιος ανθέλληνας είναι αυτό, τότε όλοι ή είμαστε όλοι ανθέλληνες ή όλοι υποκριτές που φτάνουν σε τρελά άκρα για να προστατεύσουν το θεαθήναι της ελλάδας και των πολιτών της, Φώτη.
Επίσης, το συγκεκριμένο παράδειγμα δεν είναι συμπεριφορά που βλάπτει τα συμφέροντα της όποιας χώρας.
Αν θες τέτοια συμπεριφορά ψάξε σε όλους τους πασόκους, νδκράτες που τόσα χρόνια έκαναν τα στραβά μάτια για να γίνει το ρουσφέτι τους. Ξεκίνα από εκεί και μετά πιάσε κι εκείνους που ασχολούνται με τα μάρμαρα είτε θέλοντας είτε όχι να γυρίσουν εδώ.
Αὐτὰ τὰ δέντρα δὲ βολεύονται μὲ λιγότερο οὐρανό,
αὐτὲς οἱ πέτρες δὲ βολεύονται κάτου ἀπ᾿ τὰ ξένα βήματα,
αὐτὰ τὰ πρόσωπα δὲ βολεύονται παρὰ μόνο στὸν ἥλιο,
αὐτὲς οἱ καρδιὲς δὲ βολεύονται παρὰ μόνο στὸ δίκιο.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικα-Ελεύθερο βήμα”