Δάνεια, κάρτες, εφορία. χαράτσια.

Περί ανέμων και υδατων
προσώπων και πραγμάτων
Άβαταρ μέλους
ION 4ever
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Φύλο: Γυναίκα

Δάνεια, κάρτες, εφορία. χαράτσια.

Δημοσίευση από ION 4ever » Πέμ 22 Νοέμ 2012, 10:30

Οι καιροί και τα οικονομικά στενεύουν διαρκώς.
Όλο και περισσότεροι άνθρωποι αδυνατούν πλέον
πληρώνουν τις κάρτες η τα δάνεια η την εφορία και τα χαράτσια.

Τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις?

Υπάρχουν φορείς που μπορεί κανείς να απευθυνθεί
έτσι ώστε να συμβουλευτεί κάποιος τι πρέπει να κάνει
και πως πρέπει να αντιδράσει σε ενδεχόμενες απειλές από τις τράπεζες?

Στην περίπτωση αδυναμίας αποπληρωμής
των φορολογικών υποχρεώσεων τι γίνεται?
Πως το χειριζόμαστε?
There is a crack, a crack in everything
That's how the light gets in.
Άβαταρ μέλους
firefightergr
Φύλο: Άνδρας
Έλαβε Likes: 6 φορές

Re: Δάνεια, κάρτες, εφορία. χαράτσια.

Δημοσίευση από firefightergr » Πέμ 22 Νοέμ 2012, 11:17

Οδηγός επιβίωσης γαι δανειολήπτες. Τι κάνετε.

http://www.gamato.biz/index.php?/topic/ ... %84%CE%B5/

Οδηγός αντιμετώπισης εισπρακτικών εταιριών

http://www.daneiakartes.info/χρήσιμοι-ο ... ακτικών-ε/

πήγα σε δικηγόρο να ρωτήσω σχετικά με το νόμο Κατσέλη και μου απάντησε να μη προχωρήσω παρά μόνο αν είμαι σίγουρος για θετική κατάληξη και πως οι δικαστές φοβούνται να βγάλουν αποφάσεις διαγραφής δανείων.

Όσον αφορά την εφορία πας να κάνεις διακανονισμό.
"Those who danced were thought to be quite insane by those who could not hear the music.
John Milton"
[img]http://i44.tinypic.com/2vj6jpz.gif[/img]
“It’s better to walk alone, than with a crowd going in the wrong direction.”
Diane Grant
"sursum corda"
Άβαταρ μέλους
butterfly
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Έλαβε Likes: 2 φορές

Δημοσίευση από butterfly » Πέμ 22 Νοέμ 2012, 11:21

Το μονο σιγουρο ειναι αυτο που θα συμβει στα ακινητα.Εχουν παγωσει οι πλειστηριασμοι,ομως θα κατασχεθουν με αλλο τροπο.Αρχικα θα ζητησουν απο τους "ιδιοκτητες" να πληρωνουν ενοικιο κι υστερα θα τους κανουν εξωση,αν δεν ανταποκριθουν.Και σταδιακα θα περασουν ολα εις χειρας τραπεζων,αφου δεν μπορεις να κληρονομησεις σπιτι που δεν ανηκει στους γονεις σου!Θα γινουν ολα με τροπο τετοιο,που δεν θα υπαρξει κοινωνικη εκρηξη.Σιγα-σιγα,με το μαλακο,οπως εχουν κανει σε καθε περιπτωση ως τωρα.Ετσι δεν περασαν καθε αλλαγη στις δυτικες-προοδευτικες-κοινωνιες;
Αν η εργασια δεν ειναι πια δικαιωμα,τοτε κι η πληρωμη των φορων δεν αποτελει πια καθηκον!
Άβαταρ μέλους
agella
Δόκιμος
Δόκιμος
Irc ψευδώνυμο: Αγγέλα

Δημοσίευση από agella » Σάβ 24 Νοέμ 2012, 15:56

Καλησπέρα, για όσους μένουν Αθήνα Νότια προάστια :Όλοι όσοι ΕΧΕΤΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗ ΔΕΗ και μένετε Βούλα, Βουλιαγμένη, Βάρη, αλλά και όχι μόνο, για συμβουλές, ομαδικές αγωγές, πληροφόρηση , στήριξη, Κάθε ΤΕΤΑΡΤΗ από 10:00 έως 14:00 και 17.00 έως 20.00 στο ΔΗΜΑΡΧΕΙΟ (Λεωφ. Κ. Καραμανλή 18, ΒΟΥΛΑ) και Ανοικτή συνέλευση: Κάθε Πέμπτη στις 6:30 μμ, στο Δημαρχείο
Λεωφόρος Κων/νου Καραμανλή 18, Βούλα (δίπλα στην Β’ Πλαζ)
Αίθουσα Δημοτικού Συμβουλίου

http://polites3b.blogspot.gr/

Επίσης έμαθα πως σύντομα μια ομάδα δικηγόρων θα αναλαμβάνει δωρεάν υποθέσεις για υπερχρεωμένα νοικοκυριά και δάνεια!
Δεν ανήκω σε κόμματα, σε θρησκείες, σε μυστικές ομάδες και δεν ακολουθώ πιστά κανέναν!
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Δημοσίευση από Divine Sinner » Σάβ 24 Νοέμ 2012, 18:18

agella έγραψε:Καλησπέρα, για όσους μένουν Αθήνα Νότια προάστια :Όλοι όσοι ΕΧΕΤΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗ ΔΕΗ και μένετε Βούλα, Βουλιαγμένη, Βάρη, αλλά και όχι μόνο, για συμβουλές, ομαδικές αγωγές, πληροφόρηση , στήριξη, Κάθε ΤΕΤΑΡΤΗ από 10:00 έως 14:00 και 17.00 έως 20.00 στο ΔΗΜΑΡΧΕΙΟ (Λεωφ. Κ. Καραμανλή 18, ΒΟΥΛΑ) και Ανοικτή συνέλευση: Κάθε Πέμπτη στις 6:30 μμ, στο Δημαρχείο
Λεωφόρος Κων/νου Καραμανλή 18, Βούλα (δίπλα στην Β’ Πλαζ)
Αίθουσα Δημοτικού Συμβουλίου

http://polites3b.blogspot.gr/

Επίσης έμαθα πως σύντομα μια ομάδα δικηγόρων θα αναλαμβάνει δωρεάν υποθέσεις για υπερχρεωμένα νοικοκυριά και δάνεια!
να οργανωνομαστε σιγα σιγα.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Έδωσε Likes: 1700 φορές
Έλαβε Likes: 2721 φορές

Δημοσίευση από ArELa » Σάβ 24 Νοέμ 2012, 20:37

agella έγραψε:Επίσης έμαθα πως σύντομα μια ομάδα δικηγόρων θα αναλαμβάνει δωρεάν υποθέσεις για υπερχρεωμένα νοικοκυριά και δάνεια!
Το ΕΠΑΜ οργανώνει συλλογική αγωγή στο δημοσιο, για πολίτες που αδυνατούν να πληρώσουν τους φορους τους. Με 5 ευρώ συμβολή, η νομικη ομάδα τους, θα προβεί (έχει προβεί αλλά θα γίνει κι άλλη) σε αγωγή και ασφαλιστικά μέτρα μέχρι την εκδίκαση. Τα σχετικά εδώ

Όποιος επιθυμεί να συμμετάσχει σ'αυτο, χρειάζεται κάποια δικαιολογητικά που αναγράφονται εδώ
.

Εικόνα

I faced it all and I stood tall, and did it my way....

Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...

τα κανάλια μου /my channels:

https://www.brighteon.com/channel/vasoula2908

http://www.youtube.com/user/vasoula2908/featured

https://www.youtube.com/user/vasoula2908asteria

το μπλογκ μου: http://ideografhmata.blogspot.com/
Άβαταρ μέλους
ION 4ever

Δημοσίευση από ION 4ever » Σάβ 08 Δεκ 2012, 13:09

έχει κάνει κανείς την διαδικασία να διαχωρίσει το χαράτσι από την Δεη?
Τι χρειάζεται να κάνει έτσι ώστε να πάει στην εφορία?
Άβαταρ μέλους
butterfly
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης

Δημοσίευση από butterfly » Δευ 10 Δεκ 2012, 11:01

ION 4ever έγραψε:έχει κάνει κανείς την διαδικασία να διαχωρίσει το χαράτσι από την Δεη?
Τι χρειάζεται να κάνει έτσι ώστε να πάει στην εφορία?
Αν η εργασια δεν ειναι πια δικαιωμα,τοτε κι η πληρωμη των φορων δεν αποτελει πια καθηκον!
Άβαταρ μέλους
ION 4ever

Δημοσίευση από ION 4ever » Δευ 10 Δεκ 2012, 11:21

ευχαριστώ πεταλουδίτσα μου, αλλα δεν με διαφωτισε αρκετά το παραπάνω βίντεο.
Τι χρειάζεται να κάνει κανείς , δηλαδή με τι είδους δικαιολογητικά
μπορεί να πάει κάνεις στην δεη και να μην πληρώσει το χαράτσι.
Λένε ότι το χαράτσι θα εισπραχθεί από την εφορία.
Αρκεί να πάς στην Δεη και να πείς παρακαλώ κρατήστε μόνο το ρεύμα?
Τι θα γίνει με το υπόλοιπο?
Άβαταρ μέλους
butterfly
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης

Δημοσίευση από butterfly » Δευ 10 Δεκ 2012, 11:42

Αφου η ΔΕΗ δεν θα καταβαλει το ποσον του χαρατσιου για παρτη σου,το χρεος παει στην εφορια αυτοματως.Και σου ερχεται το μπουγιουρντι,φανταζομαι.Ομως σε πολλες περιπτωσεις ειναι αδυνατη η ταυτοποιηση οφειλετη και υποχρεου πληρωμης του χαρατσιου.Δηλαδη δεν μπορουν να ξερουν αν αυτος που δεν πληρωσε το χαρατσι ειναι ο ιδιοκτητης του ακινητου,αρα ο υποχρεος.
Άβαταρ μέλους
ION 4ever

Δημοσίευση από ION 4ever » Τρί 11 Δεκ 2012, 19:32

Από το ολυμπία μεταφέρω αυτό το άρθρο
σχετικά με την ΔΕΗ και το χαράτσι.

http://olympia.gr/2012/12/11/%CE%BD%CE% ... ore-217769

απόσπασμα

Η διαδικασία
Για να μεταφέρετε την οφειλή από τη ΔΕΗ στην εφορία, θα πρέπει να επισκεφτείτε την αρμόδια Δ.Ο.Υ. Εκεί θα σας ζητήσουν:

Να υποβάλλετε τη σχετική αίτηση και
να πληρώσετε την τρέχουσα δόση του φόρου και όσες δόσεις έχουν καταστεί ληξιπρόθεσμες

Αν ανταποκριθείτε, ο υπάλληλος της Δ.Ο.Υ θα μεταφέρει τον φόρο στο ηλεκτρονικό αρχείο της εφορίας. Το υπόλοιπο ποσό, θα καταβληθεί κανονικά σε διμηνιαίες δόσεις. Έστω για παράδειγμα ότι μέσα στον Δεκέμβριο, έρχεται ο λογαριασμός με τη δεύτερη δόση του ΕΕΤΗΔΕ έτους 2012. Αν δεν πληρώσετε το ποσό στη ΔΕΗ, θα πάτε στην εφορία (με το λογαριασμό ανά χείρας). Εκεί θα σας ζητήσουν να πληρώσετε το ποσό που αντιστοιχεί στο ΕΕΤΗΔΕ. Το υπόλοιπο ποσό, θα το πληρώνετε πλέον στην εφορία ενώ για να εξοφλήσετε, θα έχετε στη διάθεσή σας τρεις διμηνιαίες δόσεις. Αν δεν έχετε τα χρήματα, η μεταφορά του φόρου από την εφορία στη Δ.Ο.Υ γίνεται και σε αυτή την περίπτωση. Θα πρέπει να επικαλεστείτε οικονομική αδυναμία και να πληρώσετε τουλάχιστον 50 ευρώ.

Δεν μπορώ να πώ ότι κατάλαβα τι ακριβώς γίνεται με την διαδικασία
αλλά τέλος πάντων είμαι βραδείας καύσης. θα καταλάβω.

μεταφέρω επίσης από τα σχόλια το παρακάτω καθώς είναι ενδιαφέρον.

ΠΑΠΑΡ είπε
Δεκεμβρίου 11, 2012 στις 6:12 μμ

ΑΝ ΙΔΙΩΤΙΚΕΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΣΑΣ ΚΟΒΟΥΝ ΤΟ ΡΕΥΜΑ ΛΟΓΩ ΧΑΡΑΤΣΙΟΥ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΕΙΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΈΝΩΣΗ ΤΕΧΝΙΚΩΝ ΤΗΣ ΓΕΝΟΠ-ΔΕΗ ΓΙΑ ΕΠΑΝΑΣΥΝΔΕΣΗ…!!!!!ΔΙΑΔΩΣΤΕ ΤΟ

“.από Julia Liakopoulou.Εχθές το πρωΐ, κάποιος από τους εργολάβους που έχει μισθώσει η ΔΕΗ ήρθε στο σπίτι μου και χωρίς να το γνωρίζω μου έκοψε το ρεύμα, όχι γιατί χρωστάω αλλά, γιατί είμαι στο κίνημα ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ, δεν έχω πληρώσει κανένα χαράτσι και την έχω τσακίσει στις καταγγελίες και στις προσφυγές. Εν τω μεταξύ, εκκρεμεί εναντίον της ΔΕΗ, αυταπάγγελτη μήνυση από τον Εισαγγελέα Πρωτοδικών, από τις τις καταγγελίες και τις προσφυγές που έχω κάνει.

Επικοινώνησα με την ΈΝΩΣΗ ΤΕΧΝΙΚΩΝ ΤΗΣ ΓΕΝΟΠ-ΔΕΗ και σήμερα το πρωΐ μέλη της Ένωσης Τεχνικών ήρθαν και μου ένωσαν το ρεύμα που παράνομα η ΔΕΗ μου έκοψε. Για όποιον αντιμετωπίζει τέτοιο ή παρεμφερές πρόβλημα με τη ΔΕΗ (διακοπή ρεύματος λόγω χαρατσιού ή αδυναμίας καταβολής της αξίας του ρεύματος, λόγω φτώχειας και εξαθλίωσης) παρακαλώ να επικοινωνείτε με την ΈΝΩΣΗ ΤΕΧΝΙΚΩΝ της ΓΕΝΟΠ-ΔΕΗ…”

Το χαρατσι κριθηκε παρανομο!!! τελος!!! ουτε εφορια ουτε τιποτα!! ΠΑΡΑΝΟΜΟ….αν σου στειλει η εφορια κατι…θα κανεις εξοδικο με την αποφαση και δεν θα σε ξαναενοχλησουν!!! τα μπασταρδοκαναλα δεν λενε την αποφαση του δικαστηριου……ΤΟ ΧΑΡΑΤΣΙ ΑΥΤΟ ΕΠΕΣΕ…η χουντα λεει θα κανει προσφηγη κατα της αποφασης στον αρειο παγο………ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΧΑΡΑΤΣΙ….ΚΑΤΑΝΟΗΤΟ?

Η δικαστική απόφαση είναι η 1101/2012 του πολυμελούς πρωτοδικείου Αθηνών. Με τυπωμένη την πιο πάνω απόφαση, αν δε δεχτούν να εισπράξουν τα λεφτά μόνο για το ρεύμα, να φωνάξετε εισαγγελέα!Ι

Άρνηση πληρωμής λογαριασμών ΔΕΗ, τηλ. 210 5230100
Άβαταρ μέλους
firefightergr
Έλαβε Likes: 6 φορές

Δημοσίευση από firefightergr » Τρί 11 Δεκ 2012, 20:28

Καταλαβαίνω ότι δεν το γλυτώνεις το χαράτσι με τίποτα,αν δε το πληρώσεις στη ΔΕΗ, εκτός της ουράς στο ταμείο της ΔΕΗ κάθε 2μηνο θα χρειαστεί να περιμένεις και στην ουρά της εφορίας και θα πληρώσεις και ένα 50ρικο επιπλέον.

Αποτέλεσμα: χαμένος χρόνος X2 ,ταλαιπωρία και μείον 50 ευρώ επιπλέον.
"Those who danced were thought to be quite insane by those who could not hear the music.
John Milton"
[img]http://i44.tinypic.com/2vj6jpz.gif[/img]
“It’s better to walk alone, than with a crowd going in the wrong direction.”
Diane Grant
"sursum corda"
Άβαταρ μέλους
ostrako
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Irc ψευδώνυμο: jim

Δημοσίευση από ostrako » Σάβ 16 Φεβ 2013, 20:47

ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΦΩΝΑΖΟΥΜΕ . ΑΣ ΤΟ ΠΕΙ Κ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΓΝΩΣΤΗΣ ΑΥΤΟΙ ΘΑ ΣΟΥ ΠΑΡΟΥΝ ΤΟ ΣΠΙΤΙ (ενός ανώνυμου τραπεζίτη)

Ακούω πολλούς αγαθούς να λένε…
- Σιγά μη σου πάρει η τράπεζα το σπίτι… τι να το κάνει; ..Ακόμα και αν το πάρει, ποιος θα το
αγοράσει;
ΛΑΘΟΣ… θα στο πάρει και όταν θα το χάσεις τότε θα το καταλάβεις…και σας το λέω εγώ ένας τραπεζίτης… και σας λέω και τι θα συμβεί… αλλά και πως θα συμβεί…
Μέχρι το τέλος του έτους οι Ελληνικές τράπεζες θα ενοποιηθούν σε μία το πολύ δύο κεντρικές τράπεζες…
Μόλις ενοποιηθούν -καθαρές πια αφού το βρώμικο κομμάτι τους θα το έχει απορροφήσει το Ελληνικό δημόσιο- θα ξεκινήσει και η πώλησή τους στις μεγάλες Γερμανικές Τράπεζες.
Οι Γερμανικές τράπεζες θα τιτλοποιήσουν (δηλαδή θα πουλήσουν) τα δάνεια σε ασφαλιστικές Γερμανικές εταιρίες, στην ουσία θα πωληθούν τα σπίτια που βρίσκονται πίσω από τα δάνεια, οι οποίες με τη σειρά τους θα δημιουργήσουν συνεταιρισμούς διαχείρισης αυτών των δανείων.
Αυτοί οι συνεταιρισμοί θα αγορασθούν από διάφορους δημόσιους και ιδιωτικούς μεγάλους οργανισμούς στη Γερμανία για να πωληθούν μισοτιμής στους Γερμανούς πολίτες.
Κάτι ανάλογο με αυτό που υπήρχε με τους συνεταιρισμούς διάφορων συντεχνιών στην Ελλάδα, όπως του οικοπεδικού συνεταιρισμού των δικαστικών στο Μαραθώνα, των τυπογράφων στην Ηλιούπολη και άλλων.
Έτσι θα συμβεί το εξής τραγικό…
Εσείς φερ ειπείν θα χρωστάτε ένα δάνειο στη Τράπεζα 200 χιλιάδες ευρώ, που προέρχεται από το σπίτι που αγοράσατε…
Η Γερμανική πια Τράπεζα θα σας πει αφού δεν μπορείτε να αποπληρώσετε το δάνειο δύο δρόμοι υπάρχουν. Ο ένας είναι να πουλήσετε εσείς το σπίτι και με τα λεφτά που θα πάρετε να αποπληρώσετε το δάνειο. Ο άλλος είναι να σας το εκπλειστηριάσουμε εμείς… Βέβαια δεν θα σας αφήσει ένα επ αόριστο χρονικό διάστημα για να πουλήσετε το σπίτι , θα σας ορίσει ένα σύντομο χρονικό διάστημα τόσο που να μη μπορείτε να το πουλήσετε… γιατί δεν θα το επιτρέπουν οι οικονομικές συνθήκες της αγοράς εκείνη την εποχή.

Αυτό θα έχει σαν αποτέλεσμα τον πλειστηριασμό του ακινήτου… Εκεί η τιμή θα είναι πολύ χαμηλή και ο αγοραστής θα είναι Γερμανός. Για δύο λόγους… επίσης…
Ο πρώτος γιατί αυτά τα δάνεια ανήκουν όπως είπαμε παραπάνω στους Γερμανικούς συνεταιρισμούς που καλύπτονται από το Γερμανικό δίκαιο και κατ επέκταση δεν θα υπάρχει το φαινόμενο των κορακιών και δεύτερον ότι οι Γερμανοί έχουν στα χέρια τους τη ρευστότητα δηλαδή το μετρητό που εσύ δεν έχεις.
Έτσι αγαπητέ πιστούχε εσύ θα έχεις χάσει το σπίτι σου αλλά δεν θα έχεις εξοφλήσει το δάνειο… Θα συνεχίσεις να είσαι υπόδουλος στη Τράπεζα…

Γιατί το ακίνητό σου θα έχει πουληθεί για 150 χιλιάδες ενώ εσύ έχεις δάνειο 200 χιλιάδες… Μαθηματικά λοιπόν χρωστάς και 50 χιλιάδες στη Γερμανική επαναλαμβάνω πια Τράπεζα…
Αυτό το χρέος του υπολοίπου των 50 χιλιάδων είναι λογιστικό και όχι πραγματικό γιατί ήδη από την αρχική πώληση των Ελληνικών τραπεζών στις Γερμανικές αυτό έχει συνυπολογισθεί
Θυμόσαστε που είπαμε παραπάνω για το βρώμικο κομμάτι που ανέλαβε το δημόσιο… έ αυτό είναι…

Όμως αυτές οι 50 χιλιάδες που εσύ εξακολουθείς να χρωστάς η Γερμανική τράπεζα θα τις αποδώσει στο Ελληνικό δημόσιο… Το δημόσιο θα τις αγοράσει και εσύ θα χρωστάς πια στο Δημόσιο τις 50 χιλιάδες…
Εκεί σε αυτό το σημείο θα γίνει η μεγάλη σφαγή… είναι τότε που για την εξόφληση αυτού του ποσού θα μειωθούν συντάξεις, θα περικοπούν μισθοί και άλλα.
ΔΗΛΑΔΗ ΚΑΙ ΣΠΙΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙΣ ΝΑ ΧΡΩΣΤΑΣ…
ΠΗΓΗ

http://www.triklopodia.gr/2013/02/blog-post_3480.html
Η ΠΟΝΗΡΙΑ ΑΔΥΝΑΤΗ ΝΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΕΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΗΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΡΕΤΗ, ΕΝΩ Η ΑΡΕΤΗ ΔΥΝ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΗΣ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΟΝΗΡΙΑ
Άβαταρ μέλους
ostrako

Δημοσίευση από ostrako » Σάβ 16 Φεβ 2013, 20:56

Ακουσα στην Νετ δημοσιογραφο αργα το βραδυ να αναφερετε σε μπαταξηδες.

Ναι ειμαι μπαταξης που αγορασα σπιτι που Εσυ, δουλεψες να φτιαξεις.Εβαλα και αλλα
χρηματα για να το φερω στα μετρα μου.Πληρωσα σχεδον το μισο των χρηματων που πηρα.
Με χαρατσωνει και με φορολογει και μενα το κρατος...

Πως το λεει ετσι απλα ''Μπαταξης''.
Ποιος θα πει?''Τους χαριζουν λεφτα τους μπαταξηδες?

Το πιστευουν και αλλοι πολιτες, αυτο?
Η ΠΟΝΗΡΙΑ ΑΔΥΝΑΤΗ ΝΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΕΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΗΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΡΕΤΗ, ΕΝΩ Η ΑΡΕΤΗ ΔΥΝ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΗΣ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΟΝΗΡΙΑ
Άβαταρ μέλους
ION 4ever

Δημοσίευση από ION 4ever » Σάβ 16 Φεβ 2013, 21:00

Σατανικό σχέδιο.
Όπως όλα τα τελευταία σχέδια.
και κλεμμένος και δαρμένος και να χρωστάς και από πάνω
Άβαταρ μέλους
ostrako

Δημοσίευση από ostrako » Σάβ 16 Φεβ 2013, 21:21

ναι γμτ.Να εχεις και τους δημοσιογραφους να δινουν κλιμα'

Οι δανειολειπτες

να, Τους χαρισουν,κουρεψουν...

οι τραπεζες?αυτονοητα δεν χανουν....

Μπαταξηδες,κλπ...

Ασε ,σε ξενο πισινο ,χιλιες ξυλιες.
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Έδωσε Likes: 113 φορές
Έλαβε Likes: 286 φορές

Δημοσίευση από doctormarkon » Σάβ 16 Φεβ 2013, 22:49

Έχουμε χάσει σπίτι και μάλιστα χωρίς να το καταλάβουμε.

Όταν μπλέξεις σε ένα φαύλο κύκλο χρέους χάνεις τα πάντα.

Και να πως έγινε σε εμάς. Για να καταλάβετε πόσο εύκολο είναι.

Ο αδερφός μου ήταν διαχειριστής στην οικογενειακή επιχείρηση που είχαμε.

Η επιχείρηση άρχισε να κάνει χρέος.

Κάποιος συγγενής τραπεζικός έπεισε τον αδερφό μου και τους γονείς μου να του κάνουν εικονική πώληση το σπίτι που μέναμε για να το αγοράσει παίρνοντας δάνειο από την Ίντερμπανκ τώρα Γιούρομπανκ για να μειωθεί το χρέος.

Ήμουν ενάντια σε αυτή την πώληση αλλά κανείς δεν μου έδινε σημασία γιατί με έλεγαν οικονομολόγο της συμφοράς. Με έλεγε έτσι ο συγγενής τραπεζικός επειδή εξέταζα το χειρότερο σενάριο και πως θα το αντιμετώπιζα όταν θα ερχόταν.

Δυστυχώς το χειρότερο σενάριο ήρθε και μάλιστα πολύ χειρότερο από αυτό που φαντάστηκα.

Αν ήταν μόνο το σπίτι τότε θα μπορούσε να σωθεί.

Όμως μπήκε η επιχείρηση σε πτωχευτική διαδικασία και ο αδερφός μου ως διαχειριστής δεν μπορούσε να κρατήσει την προσωπική του περιουσία.

Χάθηκε το σπίτι αλλά και πάλι χρωστούσε και μπήκε δύο φορές κρατητήριο για αρκετές μέρες κάθε φορά.

Η ιστορία κράτησε 10 χρόνια.

Ήταν τα χρόνια που υποτίθεται ότι καλοπερνούσαμε.
Όποιον ακούω να μιλάει για "καλοπεραση" μου έρχεται να του σπάσω τα μούτρα.

Βέβαια όλα αυτά πέρασαν και η απώλεια ήταν το σπίτι που χάσαμε.

Η ιστορία η δική μου είναι ενδεικτική.

Κάποιες λεπτομέρειες παίζουν και κάνουν τη διαφορά.

Η εταιρεία ήταν Ε.Π.Ε.

Στην Ε.Π.Ε κυνηγούν το διαχειριστή. Χάνει την περιουσία του και φυλακίζεται.

Αν ήταν διαχειριστής ο πατέρας μου δεν θα συνέβαιναν όλα αυτά και θα είχαμε το σπίτι μας.
Ο άνω των 65 δεν φυλακίζεται.

Αν η εταιρεία ήταν Ο.Ε ομόρρυθμος τότε όλοι τα χάνουν όλα.
Και το σπίτι ακόμα και τα μαχαιροπήρουνα ακόμα και τα σώβρακα
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
Eva Luna

Δημοσίευση από Eva Luna » Σάβ 16 Φεβ 2013, 22:57

doctormarkon έγραψε:...Αν η εταιρεία ήταν Ο.Ε ομόρρυθμος τότε όλοι τα χάνουν όλα.
Και το σπίτι ακόμα και τα μαχαιροπήρουνα ακόμα και τα σώβρακα
Aκουγεται σαν παρτιδα τυχερου παιχνιδιου. Που τελικα ειναι ατυχο και δεν ειναι και τοσο παιχνιδι :(
Λυπαμαι, Ντοκτορ που περασατε τετοια περιπετεια. Και μαλιστα επι αλλων εποχων.
Εγω εχω στο ονομα μου μονο μισο αυτοκινητο και ψαχνω σε καποιον να μεταβιβαστει
κι αυτο. Λαθος-σωστο, δεν ξερω, αλλα εχω πανω απο χρονο που δεν εχω πληρωσει χαρατσοφορους.
Θα ηθελα να παραμεινει στην οικογενεια.
**Έχεις τα πινέλα, έχεις τα χ ρώματα. Ζωγράφισε τον κόσμο και μπες μέσα**
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος

Δημοσίευση από doctormarkon » Σάβ 16 Φεβ 2013, 23:17

Μίλησα για περιπτώσεις που η τραπεζα παίρνει το σπίτι όταν έχεις επιχείρηση.

Τότε έτσι ήταν.

Για να χάσει το σπίτι του ένας υπάλληλος έπρεπε να ήταν πολύ μαλάκας.

Η πολύ άτυχος και γκαντέμης

Ο μισθός ήταν σταθερός και η δόση του δανείου χαμηλή. Αλλά για 30 χρόνια.........ουπς εκεί είναι η φάκα.

Σε αυτή τη φάκα βρίσκονται τώρα όσοι πήραν δάνειο τα τελευταία 15 χρόνια. Γιατί πριν 15 χρόνια άρχισαν οι τράπεζες να δίνουν εύκολα δάνεια.

Το παραπάνω είναι ένα σενάριο.

Δεν γίνεται να χαθεί το σπίτι μόνο από τη συγχώνευση τραπεζών.

Όταν το χάσαμε εμείς είμαστε μόνο εμείς και κάποιοι άλλοι που είχαν βιοτεχνίες και μαγαζιά.

Τώρα είναι όλος ο κόσμος.

Αν θα επαληθευτεί ή όχι το παραπάνω σενάριο εξαρτάται από εμάς.

Απ όλους μας.

Όταν χάσαμε το σπίτι πολύ είπαν ότι κάναμε λάθος διαχείρηση.

Ήταν και πολιτική κλεισίματος μικρών επιχειρήσεων αλλά υπήρχαν πολλές δυνατότητες σε έναν επιχειρηματία να αποφύγει παγίδες.

Εδώ όμως είναι άλλο.

Σε φτωχοποιούν βίαια, σου βάζουν χαράτσια, σου μειώνουν το μισθό. Κάποτε θα φθάσει ο μισθός να είναι μικρότερος από τις δόσεις και τα χαράτσια.

Τότε θα κάτσουμε να μας πάρουνε το σπίτι?

Θα τους αφήσουμε?

Ο μόνος τρόπος να γλυτώσεις το σπίτι σου είναι να συμπαρασταθείς σε αυτόν που κινδυνεύει να το χάσει πρώτος.
Συμπαράσταση εννοούμε συλλογική και οργανωμένη.

Αν είναι δυνατόν και με όπλα.
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος

Δημοσίευση από doctormarkon » Σάβ 16 Φεβ 2013, 23:34

Το αυτοκίνητο Ευα δεν χρειάζεται να το μεταβιβάσεις.

Αυτό είναι που δεν πρόκειται να στο πάρουν με ΤΙΠΟΤΑ.

Αυτό είναι που λένε "τι θα το κάνουν"

Εξαρτάται από το πόσο χρονών είναι. Αν έχει κλείσει πενταετία παύει να είναι περιουσιακό στοιχείο.

Ο σύζυγος έχει τζιπ. Το αγόρασε το 2004.

Για να το πουλήσει δεν το παίρνει κανείς.

Όσο έχει δουλειά και αξιοπρεπή μισθό το κρατάει και πληρώνει.
Αν έχει μειώσεις μισθών δεν θα το πληρώνει αλλά θα το κρατήσει.

Τότε όλοι αγόραζαν αμάξι με πολλά κυβικά.
Είχαν καταργηθεί τα τεκμήρια και η δόση ήταν μόνο 220 ευρώ. Όσο ένα καρότσι Σούπερ Μάρκετ δηλαδή.

Τώρα το έχει ξεχρεώσει.

Δεν μπορεί να το πουλήσει και αν το πουλήσει θα πάρει ψίχουλα.
Άλλη λύση είναι να το αποσύρει ή να καταθέσει πινακίδες.

Αλλά όποιος νομοταγής κάνει κάτι τέτοιο είναι μεγάλο κορόϊδο.

Μολών λαβέ.

Έχουμε και την εμπειρία από την Αμερική του 2008.

Πολλοί έχασαν τα σπίτια αλλά τους έμεινε το αμάξι γιατί κανείς δεν το ήθελε.
Πολλοί αμερικανοί έμεναν στο αμάξι που ήταν το μόνο που τους είχε απομείνει γιατί κανείς δεν το ήθελε
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικα-Ελεύθερο βήμα”