φίλτρα νερού αντίστροφης όσμωσης

Περί ανέμων και υδατων
προσώπων και πραγμάτων
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
harosnikos
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 665
Εγγραφή: Δευ 21 Δεκ 2009, 10:42
Irc ψευδώνυμο: harosnikos
Φύλο: Άνδρας

φίλτρα νερού αντίστροφης όσμωσης

Δημοσίευση από harosnikos » Κυρ 26 Αύγ 2012, 09:56

καλήσπέρα σε όλη την ομορφη παρέα! έπειτα από αρκετό καιρό..

τους τελευταίους μήνες επεξεργάζομαι στο μυαλό μου την αγορά φίλτρου αντίστροφης ώσμωσης ώστε να έχω πόσιμο νερό απο την βρύση(εδώ στην Κέρκυρα πάσχουμε σε αυτό τον τομέα..και όχι μόνο...)

έχει κάποιος εδώ μέσα αγοράσει αντίστοιχο φίλτρο...η ακούσει περί αυτών;;

αντιπροτείνετε κάτι άλλο όσον αφορά στο φιλτράρισμα,καθαρισμό και μετατροπή του νερου σε πόσιμο;;

όποιος θέλει μπορεί να σχολιάσει...
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: φίλτρα νερού αντίστροφης όσμωσης

Δημοσίευση από Divine Sinner » Κυρ 26 Αύγ 2012, 10:42

θα μπορουσες να κανεις μια πατεντα με μηχανη καφε φιλτρου ωστε να χρησιμοποιεις τον ατμο του για αποσταξη νερου.
Άβαταρ μέλους
firefightergr
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 4070
Εγγραφή: Παρ 08 Οκτ 2010, 17:58
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: ΔΡΑΜΑ
Έλαβε Likes: 6 φορές

Re: φίλτρα νερού αντίστροφης όσμωσης

Δημοσίευση από firefightergr » Κυρ 26 Αύγ 2012, 12:40

εγώ έχω βολευτεί με φιλτροκανάτα Aqua Optima http://www.aqua-optima.com/index.php?ac ... tem_id=293

που παίρνει τα παρακάτω φίλτρα
http://www.amazon.co.uk/gp/product/B003 ... ROKL5A1OLE

σε καλύτερες εποχές και αν είχα χώρο κάτω από το νεροχύτη της κουζίνας θα έπαιρνα σύστημα αντιστροφης όσμωσης σε συνδυασμό με UV λάμπα γιατί είναι ότι καλύτερο.
"Those who danced were thought to be quite insane by those who could not hear the music.
John Milton"
[img]http://i44.tinypic.com/2vj6jpz.gif[/img]
“It’s better to walk alone, than with a crowd going in the wrong direction.”
Diane Grant
"sursum corda"
Άβαταρ μέλους
ION 4ever
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 7582
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ 2010, 11:00
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: φίλτρα νερού αντίστροφης όσμωσης

Δημοσίευση από ION 4ever » Κυρ 26 Αύγ 2012, 12:51

firefightergr έγραψε:εγώ έχω βολευτεί με φιλτροκανάτα Aqua Optima http://www.aqua-optima.com/index.php?ac ... tem_id=293
γράφει:
It does however allow the beneficial elements to flow straight through such as fluoride, potassium and magnesium - all vital to the proper functioning of our bodies.?????
Και εγώ θα ήθελα μια κανάτα τέτοιου τύπου αλλά αν μην επιτρέπει το φθόριο.
Μπορεί να είναι ακόμα αφθορίωτο το νερό μας εδώ στην Ελλάδα αλλά δεν νομίζω ότι θα είναι για πολύ ακόμα.
There is a crack, a crack in everything
That's how the light gets in.
Άβαταρ μέλους
firefightergr
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 4070
Εγγραφή: Παρ 08 Οκτ 2010, 17:58
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: ΔΡΑΜΑ
Έλαβε Likes: 6 φορές

Re: φίλτρα νερού αντίστροφης όσμωσης

Δημοσίευση από firefightergr » Κυρ 26 Αύγ 2012, 13:47

Δε νομίζω να φθοριώνεται το νερό στην Ελλάδα (δε γνωρίζω αν γινόταν ποτέ) μιας και έχει σταματήσει χρόνια τώρα στη Γερμανία
http://www.fluoridation.com/c-germany.htm
,μια φορά πέτυχα βυτίο με χλώριο (Υποχλωριώδες Νάτριο) στο υδραγωγείο της πόλης και τίποτα άλλο.
"Those who danced were thought to be quite insane by those who could not hear the music.
John Milton"
[img]http://i44.tinypic.com/2vj6jpz.gif[/img]
“It’s better to walk alone, than with a crowd going in the wrong direction.”
Diane Grant
"sursum corda"
Άβαταρ μέλους
harosnikos
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 665
Εγγραφή: Δευ 21 Δεκ 2009, 10:42
Irc ψευδώνυμο: harosnikos
Φύλο: Άνδρας

Re: φίλτρα νερού αντίστροφης όσμωσης

Δημοσίευση από harosnikos » Δευ 27 Αύγ 2012, 07:42

και εγώ προς την αγορά φίλτρου αντιστροφης ώσμωσης σε συνδυασμό με UV λάμπα....προς εκεί κατευθύνομαι...


αν και κάποιοι υποστηρίζουν πως η γεύση του νερού είναι περίεργη....



Divine Sinner έγραψε:θα μπορουσες να κανεις μια πατεντα με μηχανη καφε φιλτρου ωστε να χρησιμοποιεις τον ατμο του για αποσταξη νερου.
το έχεις δοκιμάσει...?
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: φίλτρα νερού αντίστροφης όσμωσης

Δημοσίευση από ArELa » Δευ 27 Αύγ 2012, 17:28

'Οταν θα'χω την οικονομικη δυνατότητα, θα πάρω το φίλτρο που έμαθα από το σάιτ των Infowars- αν και δε διαφημίζεται πια εκεί...

τα σχετικά εδώ http://www.ecoloblue.com/home-office.html

ολα τα άλλα τα θεωρώ ημίμετρα.
Για την ώρα καλύπτομαι με κάποια πηγή στην Πάρνηθα, όπου πάμε και γεμίζουμε καμιά 30ρια μπουκάλια τη φορά. (Μέχρι να την πάρουν και να την "κλείσουν" στον κοσμάκη οι ιδιώτες, μια και το ξεπούλημα σε ιδιώτες θα γίνει και το νερό μας αν δεν σηκωθούμε επιτέλους να αντιδράσουμε δυναμικά)

Ελάχιστα και μόνο όταν δεν έχω άλλη επιλογή, πίνω νερό απ'τη βρυση ή και από εμφυαλωμένα (ουτε αυτά τα εμπιστευομαι πια)
firefightergr έγραψε:Δε νομίζω να φθοριώνεται το νερό στην Ελλάδα (δε γνωρίζω αν γινόταν ποτέ) μιας και έχει σταματήσει χρόνια τώρα στη Γερμανία
Είχα επικοινωνήσει πριβε με έναν ΥΤ-μπερ σχετικά με αυτό, που ήταν στη γερμανία και δούλευε σε κρατικό χημείο. Του είχα στείλει ένα μικρό μπουκάλι νερό το οποίο εξέτασε και μου απάντησε πως δεν ήταν φθοριωμένο. Όμως αυτό έγινε το 2008. Μετα το 2009, που η νεοταξίλα ήρθε για τα καλά στην Ελλάδα χέρι χέρι με τον ΓΑΠ (και τον παπαδήμιο του καρατζαφέρη), και με δεδομένο ότι αυτο το παληκάρι (και οι συν αυτώ) μας έφερε όλα τα "τελευταία" καλούδια του νεοταξικού "πολιτικως ορθού" δογματος για δήθεν "καθαρή ενέργεια", "πράσινη ανάπτυξη" κι ενα σωρό αλλα χαριτωμένα "για το καλό μας", δεν ορκίζομαι ότι δεν έφερε και το φθόριο, το οποιο (κατόπιν αδιάψευστης -με βιντεο- έρευνας του 'Αλεξ Τζόουνς), πέφτει με τα τσουβάλια στους ταμιευτήρες νερού και σε συστήματα υδρεύσεως πολλών μεγαλουπόλεων της αμερικής.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
harosnikos
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 665
Εγγραφή: Δευ 21 Δεκ 2009, 10:42
Irc ψευδώνυμο: harosnikos
Φύλο: Άνδρας

Re: φίλτρα νερού αντίστροφης όσμωσης

Δημοσίευση από harosnikos » Τετ 29 Αύγ 2012, 07:45

πολύ καλό φαίνεται Βίκυ! είναι βέβαια λίγο ακριβό...αλλά το πιο αποτρεπτικό στην υπόθεση πιστευω πως είναι πως το στελνουν απο εξωτερικό...εδώ δεν υπάρχει αυτή η πατέντα;;

εγώ δυστυχώς πίνω κυρίως απο πλαστικά μπουκάλια παρόλο που γνωρίζω τι εστί πλαστικό...
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: φίλτρα νερού αντίστροφης όσμωσης

Δημοσίευση από doctormarkon » Τετ 29 Αύγ 2012, 09:10

Στις συναντήσεις που κάναμε στο στέκι κάποιος από την παρέα που τον έλεγαν Αντώνη μίλησε και για το Δευτέριο στο νερό.

Αν από το νερό αφαιρεθεί το δευτέριο γίνεται ελαφρύ νερό ενώ αυτό που πίνουμε είναι βαρύ.

Το ελαφρύ νερό χωρίς δευτέριο παγώνει στον 1 βαθμό ενώ το νερό με δευτέριο παγώνει στους 0.

Μπορούμε να αποδευτεριώσουμε το νερό αν το ψύξουμε στον 1 βαθμό αλλά πρέπει να αναδεύεται ενώ ψύχεται. Όχι να αναδεύεται ακριβώς αλλά να γυρίζει το δοχείο μέσα στο ψυγείο

Σκέφτηκα να βάλω το πικ απ με μπαταρίες στο ψυγείο.

Αλλά η καλύτερη λύση θα ήταν μία παγωτιέρα.

Ιδιότητα του αποδευτεριωμένου νερού είναι ότι όταν ανακατευτεί με αγουρέλαιο βγάζει μία κρέμα άσπρη σαν τις κρέμες προσώπου.

Έτσι μπαίνει άλλη μια παράμετρος.

Το νερό πρέπει να μην έχει φθόριο, χλώριο, φυτοφάρμακα κλπ.
Το νερό πρέπει να είναι αλκαλικό. Κάτι λέγαμε για τη μαγειρική σόδα.
Το νερό πρέπει να είναι ελαφρύ αποδευτεριωμένο.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
Τάλως
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3188
Εγγραφή: Τρί 26 Αύγ 2008, 12:17
Φύλο: Άνδρας
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: φίλτρα νερού αντίστροφης όσμωσης

Δημοσίευση από Τάλως » Τετ 29 Αύγ 2012, 09:19

Η αντίστροφη ώσμωση ειδικα αν εχει πολλα σταδια φιλτρανσης σπαταλαει πολυ νερο

ειμαι κατα της χρησης της . αλλα σε καθε περιπτωση ποιος θελει να βαλει αυτο το συστημα να θυμαται πως αν εχει πολλα φιλτρα θα του βγαλει απιονισμενο νερο στο τελος . οποτε δειτε καλα τι κανει το καθε φιλτρο που εχει.
η παραξενη γευση ειναι αποτελεσμα του οτι τα φιλτρα δεν κατακρατουν μονο "κακα" συστατικα. αλλα και ωφελιμα.

ξανα λεω πως η αντίστροφη ώσμωση σπαταλαει πολυ νερο για να αποδωσει ελαχιστο με τις ιδιοτητες που θελουμε .
Εἶσ' Ἕλληνας; Τί προσκυνᾶς; Σηκώσου ἀπάνω! Ἐμεῖς καὶ στοὺς θεοὺς ὀρθοὶ μιλοῦμε..

[img]http://www.afroditishobby.gr/datafiles/498.jpg[/img]

[img]http://s12.postimg.org/pm4kknyzd/copy.j ... 1364828493[/img]

http://www.youtube.com/watch?v=8F_Z060Wlck
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: φίλτρα νερού αντίστροφης όσμωσης

Δημοσίευση από Divine Sinner » Τετ 29 Αύγ 2012, 16:01

κατα εναν δοκτορα το αποσταγμενο νερο ειναι η πηγη της νεοτητας.
επειδη τα ιοντα του νερου ειναι ανοργανα.
ο οργανισμος μπορει να παιρνει ιοντα που δεν τον επιβαρυνουν απο φρουτα κρεας κλπ.
λεγεται πως ειναι τοσο ωφελημο που εξαφανιζει και τις ασπρες τριχες την πρεσβυωπεια κλπ.
λεγεται δεν ξερω...
Άβαταρ μέλους
ION 4ever
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 7582
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ 2010, 11:00
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: φίλτρα νερού αντίστροφης όσμωσης

Δημοσίευση από ION 4ever » Τετ 29 Αύγ 2012, 18:28

doctormarkon έγραψε:Στις συναντήσεις που κάναμε στο στέκι κάποιος από την παρέα που τον έλεγαν Αντώνη μίλησε και για το Δευτέριο στο νερό.

Αν από το νερό αφαιρεθεί το δευτέριο γίνεται ελαφρύ νερό ενώ αυτό που πίνουμε είναι βαρύ.

Το ελαφρύ νερό χωρίς δευτέριο παγώνει στον 1 βαθμό ενώ το νερό με δευτέριο παγώνει στους 0.

Μπορούμε να αποδευτεριώσουμε το νερό αν το ψύξουμε στον 1 βαθμό αλλά πρέπει να αναδεύεται ενώ ψύχεται. Όχι να αναδεύεται ακριβώς αλλά να γυρίζει το δοχείο μέσα στο ψυγείο

Σκέφτηκα να βάλω το πικ απ με μπαταρίες στο ψυγείο.
.
Στον ουρανό το γύρευα στην γή το βρήκα.
Τέτοια πράματα λέτε πουλάκι μου στις συναντήσεις σας.
Η ιστορία του δευτέριου μου αρέσει πολύ.
Θέλω και αλλο!!!!!
There is a crack, a crack in everything
That's how the light gets in.
Άβαταρ μέλους
firefightergr
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 4070
Εγγραφή: Παρ 08 Οκτ 2010, 17:58
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: ΔΡΑΜΑ
Έλαβε Likes: 6 φορές

Re: φίλτρα νερού αντίστροφης όσμωσης

Δημοσίευση από firefightergr » Τετ 29 Αύγ 2012, 19:05

που να βρούνε χρήματα για φθορίωση τώρα τα καμάρια μας,

και άντε μην αρχίσω να γεμίζω από τις πηγές της περιοχής που δεν είναι και λίγες στη Δράμα
(Η ετυμολογία της λέξης προέρχεται από το «Υδράμα»-«Δύραμα» λόγω της αφθονίας των νερών που αναβλύζουν στην περιοχή)

Εικόνα
"Those who danced were thought to be quite insane by those who could not hear the music.
John Milton"
[img]http://i44.tinypic.com/2vj6jpz.gif[/img]
“It’s better to walk alone, than with a crowd going in the wrong direction.”
Diane Grant
"sursum corda"
Άβαταρ μέλους
ION 4ever
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 7582
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ 2010, 11:00
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: φίλτρα νερού αντίστροφης όσμωσης

Δημοσίευση από ION 4ever » Τετ 29 Αύγ 2012, 20:03

Αχ!! αυτά τα τοπία με τρελαίνουνε
Αχ αυτά τα νερά πόσο μου λείπουν
αλλά και από φωτογραφία...
μόνο και που τα βλέπω ΙΟΝίζομαι
:lovey0:
There is a crack, a crack in everything
That's how the light gets in.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: φίλτρα νερού αντίστροφης όσμωσης

Δημοσίευση από ArELa » Πέμ 30 Αύγ 2012, 10:59

Ρε Θανάση, δε στέλνεις και κανά μπουκαλάκι από τις πηγούλες προς Νότο μεριά;
'Η ακόμα καλύτερα, δεν έρχεσαι ο ίδιος, να κάνουμε συνάντηση και να αρχίσεις να κερνάς νερά; Φαντάσου τι θα πάθουν τα γκαρσονια και οι υπεύθυνοι, να βλέπουν ένα ΙΔΕΟ-τσούρμο να πίνει νερό σα να μην υπάρχει αυριο! :lol: :lol: :lol:


Πάντως, έχω γυρισει όλη τη Μακεδονία, απο Κατερίνη, Καστοριά, Βέρροια, Γιαννιτσά, Γουμένισσα, Θεσ/νικη, μέχρι Καβάλα, μόνο στη Χαλκιδική και στη Δράμα δεν αξιώθηκα να πάω! Το βάζω στο πρόγραμμα, το επόμενο ταξίδι μου να τις περιλαμβάνει!
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
dim
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 1115
Εγγραφή: Σάβ 28 Αύγ 2021, 12:52
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Eindhoven / Nederland
Έδωσε Likes: 161 φορές
Έλαβε Likes: 212 φορές

Re: φίλτρα νερού αντίστροφης όσμωσης

Δημοσίευση από dim » Παρ 02 Σεπ 2022, 22:54

Πληροφοριακά θα ήθελα να καταθέσω το εξής για την πόση αποσταγμένου νερού. Οπου κοιτάξεις για το αν είναι υγειεινό να πίνει κάποιος αποσταγμένο νερό θα βρείς μόνο αρνητικά άρθρα και γενικά μια τάση απο την συστημική επιφάνεια πληροφορίας να το απαξιώνει. Οτι του λείπουν τα μέταλα, ότι κάνει κακό στην υγεία και άλλα τέτοια τραγικά..Εχοντας αυτά στον νου μου θέλησα να δω αν όντως είναι έτσι όπως μας τα λένε.. Λοιπόν, ένα χρόνο πριν προμηθεύτηκα μια ηλεκτρική συσκευή που αποστάζει νερό. Είναι μία κανάτα ειδικά διαμορφωμένη που χωράει 4 λίτρα νερό της βρύσης. Χρειάζεται τρεις ωρες για να αποστάξει αυτήν την ποσότητα και όταν γίνει αυτό σταματάει και απο μόνη της την τροφοδοσία του ρεύματος και σβήνει. Τώρα, λίγα λόγια για την ποιότητα του νερού..
Το νερό που παίρνεις μετά απο απόσταξη είναι όσο πιο κοντά γίνεται στην καθαρότερη μορφή του. Είναι ελαφρύ, χωρίς οσμές και εύπεπτο. Προσωπικά, δεν έχω δοκιμάσει καλύτερο νερό στην ζωή μου όλη. Το κατατάσω άνετα σε αυτό της πηγής.. Το προτείνω στον καθε έναν μετά απο προσωπική εμπειρία. Πίνω αποσταγμένο νερό συνεχόμενα επί ένα χρόνο χωρίς να έχω παρατηρήσει κάτι ύποπτο για την υγεία μου, αντιθέτως το σώμα μου το δέχεται πολύ ευχάριστα λές και του προσφέρω κάποιο δώρο θα έλεγα. Δεν έχω κολήσει ούτε συνάχι 'ολο αυτό το διάστημα.Τα επίπεδα ενέργειας μου είναι φυσιολογικά και γενικά νιώθω ευχάριστα . Παίρνοντας υπ όψιν το θέμα της απουσίας μετάλων (που έτσι και αλλιώς τα συμπληρώνει ο οργανισμός απο λήψη άλλων τροφών και φρούτων) τελευταία έχω προσθέσει και πολύ μικρή ποσότητα σόδας οπότε αλκαλοποιείται με Ph γύρω στο 7,5 .. Εχω να πιώ νερό βρύσης ένα χρόνο. Για μένα το τέλειο νερό.
:thumb:
Είμαι ένα σκεπτόμενο άτομο που έχει βγάλει το σανό απο την διατροφή του... :thumb:
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: φίλτρα νερού αντίστροφης όσμωσης

Δημοσίευση από doctormarkon » Σάβ 03 Σεπ 2022, 17:13

Πολύ παλιό νήμα
Μπράβο που το ανακίνησες.
Το νερό θα γίνει κάτι πολύ σημαντικό.
Συνωμοσιολογία
Όχι ότι θα στερέψει Αλλά μπορεί να το μολύνουν.

Πως είναι η εγκατάσταση?
Όλες οι βρύσες τρέχουν αντίστροφης όσμωσης ή μόνο μία?

Έχουμε φίλτρο απλό στο μπάνιο στην κουζίνα και μία κανάτα Τένσα
Το κόστος ξέρω πως είναι μεγάλο στην εγκατάσταση αντίστροφης όσμωσης γύρω στο χιλιάρικο
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
dim
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 1115
Εγγραφή: Σάβ 28 Αύγ 2021, 12:52
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Eindhoven / Nederland
Έδωσε Likes: 161 φορές
Έλαβε Likes: 212 φορές

Re: φίλτρα νερού αντίστροφης όσμωσης

Δημοσίευση από dim » Σάβ 03 Σεπ 2022, 17:55

doctormarkon έγραψε:
Σάβ 03 Σεπ 2022, 17:13
Πως είναι η εγκατάσταση?
Όλες οι βρύσες τρέχουν αντίστροφης όσμωσης ή μόνο μία?
Δεν υπάρχει εγκατάσταση Μαρία, μία κανάτα είναι που μπαίνει στην πρίζα και χωράει 4 λίτρα νερό το οποίο το αποστάζει και το καθαρίζει από κάθε είδους βαρέα μέταλλα, σκουπίδια, φάρμακα κλπ. Αν δεις τι μένει στον πάτο της κανάτας όταν τελειώσει η απόσταξη δεν θα ξαναπιείς νερό βρύσης..
Ενα καφετί σκούρο υγρό που από ότι φαίνεται είναι ότι σκουπιδαριό έχουν προσμίξει μέσα στο νερό. Επειδή όμως δεν μπορούν να εξατμιστούν και να γίνουν υδρατμός, μένουν πίσω και το υπόλοιπο νερό υπόκειται στην διαδικασία της απόσταξης ( βρασμός-εξάτμιση-ψύξη- υγροποίηση στην αρχική μορφή) απαλλαγμένο όμως αυτή την φορά απο τις βλαβερές άχρηστες ουσίες. Είναι εύχρηστη συσκευή γιατί δεν πιάνει πολύ χώρο, και μπορείς να την πάρεις μαζί σου ακόμη και σε ένα κάμπινκ ή μια εκδρομή. Το κόστος κυμαίνεται γύρω στα εκατόν πενήντα ευρώ. Είναι λίγο ακριβή το ξέρω, αλλά αν σκεφτείς πόσο νερό μπορείς να φτιάχνεις για πολλά χρόνια, τότε συμφέρει. Να προσθέσω ότι μπορεί να αποστάξει ακόμα και ακάθαρτο νερό οποιασδήποτε μορφής, ακόμα και αλκοολούχα φτιάχνει ( ουίσκυ, τσίπουρο) όπως επίσης και αιθέρια έλαια στα λίγο πιό ακριβά μοντέλα.


https://www.bol.com/nl/nl/p/happyment-p ... oductImage
Είμαι ένα σκεπτόμενο άτομο που έχει βγάλει το σανό απο την διατροφή του... :thumb:
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: φίλτρα νερού αντίστροφης όσμωσης

Δημοσίευση από doctormarkon » Δευ 05 Σεπ 2022, 05:22

Όχι τόσο ακριβή.
Διπλή τιμή από την ΤΕΝΣΑ που έχω .
Επίσης θα σε ρωτήσω πόσο έχουν τα φίλτρα ανταλλακτικά και κάθε πότε πρέπει να αλλάζουν.
Στην κανάτα που έχω τα φίλτρα με πετρώματα έχουν 30 ευρώ και αλλάζουν κάθε τρίμηνο.
Τα φίλτρα δηλαδή κοστίζουν και όχι η ίδια η κανάτα.
Επιπλέον έχουμε φίλτρο Ολύμπους στην βρύση της κουζίνας και ένα το ίδιο για το ντους στο μπάνιο.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
dim
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 1115
Εγγραφή: Σάβ 28 Αύγ 2021, 12:52
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Eindhoven / Nederland
Έδωσε Likes: 161 φορές
Έλαβε Likes: 212 φορές

Re: φίλτρα νερού αντίστροφης όσμωσης

Δημοσίευση από dim » Δευ 05 Σεπ 2022, 17:02

doctormarkon έγραψε:
Δευ 05 Σεπ 2022, 05:22
Επίσης θα σε ρωτήσω πόσο έχουν τα φίλτρα ανταλλακτικά και κάθε πότε πρέπει να αλλάζουν.
Στην κανάτα που έχω τα φίλτρα με πετρώματα έχουν 30 ευρώ και αλλάζουν κάθε τρίμηνο.
Αυτό είναι το θέμα doc, ότι δεν χρειάζεται κανένα φίλτρο που κάθε τρεις και λίγο θέλει άλλαγμα.. Υπάρχει κάτι που είναι προεραιτικό και αυτό είναι ένα σακουλάκι μικρό ενεργό άνθρακα, αλλά εγώ το κατάργησα γιατί ως γνωστόν ο άνθρακας σε αφυδατώνει (είναι αποτοξινωτικός). Η συσκευή λειτουργεί απρόσκοπτα χωρίς να χρειάζεται οποιοδήποτε φίλτρο. Βάζεις νερό απο την βρύση, πατάς το κουμπί και η κανάτα κάνει την υπόλοιπη δουλειά. Μέσα σε τρεις ώρες σου δίνει τέσσερα λίτρα πεντακάθαρο νερό.
Είμαι ένα σκεπτόμενο άτομο που έχει βγάλει το σανό απο την διατροφή του... :thumb:
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: φίλτρα νερού αντίστροφης όσμωσης

Δημοσίευση από doctormarkon » Δευ 05 Σεπ 2022, 20:45

Ε τότε είναι πολύ φθηνή.
Δίνω ένα σωρό λεφτά για φίλτρα
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικα-Ελεύθερο βήμα”