Ολυμπιακοί Αγώνες 2012 Λονδίνο

Περί ανέμων και υδατων
προσώπων και πραγμάτων
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Ολυμπιακοί Αγώνες 2012 Λονδίνο

Δημοσίευση από ArELa » Δευ 20 Αύγ 2012, 10:07

Kostakis έγραψε:Όσον αφορά την Βούλα Παπαχρήστου αυτό που έμαθα εγώ από δύο φίλους αθλητές του στίβου είναι το εξής, όλο το σκηνικό έγινε προσχεδιασμένα από την ομοσπονδία αλλά και την αθλήτρια γιατί ξέραν ότι θα της κάνουν έλεγχο ενώ αρχικά είχε κανονιστεί να γίνει όταν αυτή θα ήταν καθαρή και σου λέει αντί να γίνουμε ρόμπα πάλι,
Χοντροτραβηγμένο μου κάνει, αλλά τίποτα δεν μπορούμε να αποκλείσουμε.
Kostakis έγραψε:Επίσης πόσταρα μια πολύ ενδιαφέρουσα άποψη για την τελετή έναρξης αυτών των ολυμπιακών από τον E.Τριβιζά την οποία την κλάσατε εντελώς.
Δεν ξέρω τι έκλασαν και αν έκλασαν κάτι οι υπολοιποι, θα απαντήσω για τον εαυτό μου επ'αυτού:
Αν και είδα σωστές αναλύσεις/επεξηγήσεις (όπως παρουσιάζονται απ'το βρετανικό σύστημα) στη θέση του, δεν με καλύπτει ηοπτική/λογική του ατόμου στο σύνολό της... Δεν συμπορεύομαι ούτε με το "εγκωμιαστικό" του πράγματος...
Είμαι στην αναμονή σχετικού άρθρου-ανάλυσης του Γουίλκοκ επι του "θεάματος" της έναρξης και της λήξης, και επιφυλάσσομαι να το φερω εδώ (μεταφρασμενο ασφαλώς), και σαν αντίποδα ακόμα του άρθρου του Τριβιζα...
Με αυτό σαν δεδομένο λοιπόν, τι ήθελες να κάνω; Να αντιπαρατεθώ στον Τριβιζά, ενώ είναι απών, ή μαζί σου επειδή σου γούσταρε η οπτική του;

Προτίμησα να το προσπεράσω και να μην το σχολιάσω. Αυτό για σένα μπορεί να σημαίνει "κλάσιμο", για μένα σημαίνει σεβασμός στην οπτική του άλλου. Υπάρχουν στιγμές που θεωρώ τη σιωπή -αντί του αντιπαραθετικού μαλλιοτραβήγματος- μαγκιά.

Δεν ειχα καθόλου "μαγκιά" σε ό,τι αφορά τις θέσεις του συμφορουμιτη Clash, αλλά αυτό είναι μια άλλη πονεμένη ιστορία, που δεν έχει να κάνει με σένα... :loco:
Kostakis έγραψε:Άμα θες να βρεις "καλά" βρίσκεις, άμα θες να βρεις φαντάσματα βρίσκεις και από αυτά. Πάντως απόψεις του τύπου "πατάνε πάνω στο δίπλο έψιλον", "πολεμούν τον ελληνισμό" κλπ μου φαίνονται τουλάχιστον αστείες (άποψη μου!).
'Αποψή σου. :cool:

Σεβαστή, :respect: αν και διαφωνώ οριζοντίως-διαγωνίως και καθέτως με αυτή.
Αλλά ο σεβασμός δεν προϋποθέτει και αποδοχή. Μαλλον στη μη αποδοχή χρειάζεται περισσότερο... :wink:


Μια αστεία ερώτηση για την "αστεία" αποψή μου περί πολεμιων του Ελληνισμού θα ηταν: Πώς είδες τις δηλωσάρες του κ. Ρογκ; Θετικές υπέρ του Ελληνισμού;
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Clash
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2656
Εγγραφή: Παρ 20 Απρ 2007, 15:15

Re: Ολυμπιακοί Αγώνες 2012 Λονδίνο

Δημοσίευση από Clash » Δευ 20 Αύγ 2012, 11:41

Oι έλεγχοι για ντόπινγκ είχαν γίνει πριν την αναχώρηση για το Λονδίνο και η Παπαχρήστου ήταν καθαρή. Αλλωστε για τον ίδιο λόγο αποκλείστηκαν τρεις αθλητές του στίβου που πιάστηκαν. Αν ήταν έτσι θα προστάτευαν τον Χονδροκούκη που είχε κερδίσει το χρυσό στο παγκόσμιο πρωτάθλημα και όχι μια από τις τρεις αθλήτριες του τριπλούν, η οποία μάλλον ούτε στο τελικό του αγωνίσματος δεν θα πέρναγε - όπως δεν πέρασαν και οι άλλες δύο. Η τιμωρία για ντόπινγκ είναι δύο χρόνια αποκλεισμός από κάθε διοργάνωση και αν ξαναπιαστεί τότε είναι ισόβια. Φυσικά για τα μεγάλα ψάρια υπάρχουν παραθυράκια αν πιαστούν. Ο τρίτος, ο Αμερικάνος στα 100 μέτρα έχει πιαστεί δύο φορές και η τιμωρία του ήταν 8 χρόνια, ίσα - ίσα για να προλάβει τους ολυμπιακούς του Λονδίνου. Η Παπαχρήστου είναι η πρώτη αθλήτρια στην ιστορία των αγώνων που αποκλείστηκε για λόγους ρατσιστικής βλακείας.
Παρίσι και Μόσχα βαθιά τιμημένα
Αθήνα, Βαρκελώνη που βάφτηκαν με αίμα.
Άβαταρ μέλους
Kostakis
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 610
Εγγραφή: Σάβ 15 Μάιος 2010, 21:07
Φύλο: Άνδρας

Re: Ολυμπιακοί Αγώνες 2012 Λονδίνο

Δημοσίευση από Kostakis » Δευ 20 Αύγ 2012, 11:50

Χοντροτραβηγμένο μου κάνει, αλλά τίποτα δεν μπορούμε να αποκλείσουμε.
Σε σχέση με το τι ακούστικε μέσα στην ενότητα, νομίζω ότι ήταν το πιο ρεαλιστικό. Αναρωτήθηκες ποτέ γιατί η άρση βαρών ήταν γεμάτη από αλλοδαπούς ή τέλος πάντων από παλιννοστούντες; Την χρυσή εποχή των μεταλλίων, την περίοδο που η Ελληνική Ομοσπονδία Άρσης βαρών τα είχε κάνει πλακάκια με την παγκόσμια ομοσπονδία άρσης βαρών ποιος Έλληνας γονιός θα άφινε το παιδί του έρμαιο σε ένα τόσο σκληρό άθλημα; Όλη εκεινή η φουρνιά από Β.Η, Αρμενία κλπ προέρχονταν από χαμηλά κοινωνικά στρώματα και πάσχιζαν για επιβίωση. Χωρίς να έχουν την απαιτούμενη παιδεία και χωρίς την γονική εποπτεία (αφού δεν υπήρχε) "παίρναν" ότι τους έδειναν και έγινε αυτό που ξέρουμε σήμερα. Τρελό ολυμπιακό πνεύμα έτσι; Και μετα ανέβαινε ο άλλος στο βάθρο και δεν ήξερε τα λόγια του εθνικού ύμνου. Ο ίδιο κύριος σήμερα είναι βουλευτής του Πασοκ και μεις μείναμε με την εθνική περηφάνεια παραμάσχαλα! Μόλις πήγε να γίνει το ίδιο με τον στίβο (υπόθεση Κεντέρη) τότε άρχισαν τα σκάνδαλα γιατί δεν τα βάζεις με του Αμερικάνους προς τα εκεί!
Oι έλεγχοι για ντόπινγκ είχαν γίνει πριν την αναχώρηση για το Λονδίνο και η Παπαχρήστου ήταν καθαρή.
Η τεχνολογία ντοπαρίσματος σήμερα είναι τόσο υψηλή που πλέον παίζουν με τις ώρες και όχι με τις μέρες!

Μια αστεία ερώτηση για την "αστεία" αποψή μου περί πολεμιων του Ελληνισμού θα ηταν: Πώς είδες τις δηλωσάρες του κ. Ρογκ; Θετικές υπέρ του Ελληνισμού;
Βίκη μου, το ότι υπάρχει μια πολεμική εναντίον μας είναι γεγονός. Το πρόβλημα δεν είναι ο Ρογκ και ο κάθε Ρόγκ, το πρόβλημα είναι το χούι που αποκτήσαμε σαν λάος να νιώθουμε ότι όλοι θέλουν το κακό μας. Αν όλη αυτή την ενέργεια που σπαταλάμε στο να κάνουμε τέτοιες "αναλύσεις" την διοχετεύαμε στο να βρούμε την λύση στο πρόβλημα μας, όλα θα ήταν πολύ καλύτερα τώρα. Χωρίς να εξετάζω ενδεχόμενο αν όλα αυτά εναντίον μας είναι αλήθεια και χωρίς να αποκλείω τίποτα, θέλω να δώσω έμφαση σε δύο πράγματα και σε παρακαλώ δώσε βάση.

Πρώτον: Αυτό που προανέφερα. Μπορείς σίγουρα να επιρεάζεσαι από τους άλλους αλλά αυτό κυρίως είναι χαρακτηριστικό αδύναμων χαρακτήρων. Έμενα προσωπικά πρώτα με ενοχλεί η νοοτροπία του μέσου Έλληνα και μετά με ενοχλεί ο κάθε Ρογκ. Ειλικρινά! Ας τελειώνουμε πλέον με τον κάθε κομπλεξικό καραγκιόζη που παίζει με την ψυχολογία μας και ας δούμε τι θα κάνουμε με τον νέοέλληνα ο οποίος είναι πηγή πολλών κακών και το κυριότερο, έχει δικαίωμα ψήφου!

Δεύτερον: Αν όντως είμαστε τα χαρισματικά παλικάρια που πιστεύουμε ως έθνος και έχουμε την έμφυτη τάση προς την αλήθεια θα είχαμε χεσμένο το όλο σκηνικό με την Ολυμπιάδα γιατί πολύ απλά είναι ένα πολιτικό παιχνίδι. Δεν είναι νέο αυτό! Μια ματιά στους Ολυμπιακούς του Πεκίνου αρκεί και αν όντως είμασταν οι φιλαλήθεις επαναστάτες που πιστέυουμε ότι είμαστε, δεν θα πατούσαμε το πόδι μας εκεί μιας και η Κίνα έχει ρεκόρ σε καταπατήσεις οποιουδίποτε δικαιώματος είτε αυτό είναι ανθρώπινο, είτε αυτό είναι σκυλίσιο. Εγώ ως Πόντιος, γένημα θρέμα μιας ράτσας που γενήθηκε μέσα από το αίμα και το τσεκούρι και έχοντας στην μνήμη μου βαθειά χαραγμένη την λέξη γενοκτονία, κοίταζοντας την περίπτωση Κίνας-Θιβέτ δεν δυσκολεύομαι να δω την ίδια σαπίλα. Ε σε αυτήν την υποκρισία εμείς χορεύουμε κανονικά το παιχνίδι τους. Ντόπες, πολιτικά παιχνίδια, καταπάτηση ανθρωπίνων δικαιωμάτων, υποκρισία και φυσικά δεν θα μιλήσω για το επίπεδο των αθλητών που δεν ξέρουν καν να μιλάνε (εξαιρώ κάποιους). Με όλα αυτά ΝΑ ΤΗΝ ΧΕΣΩ ΤΗΝ ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΤΟΥΣ! Να την πάρει ο Ρογκ και την βάλει εκεί που ξέρει γιατί αυτό είναι ένα κακέκτυπο κάποιου παλιού μεγαλείου. Τέτοια Ολυμπιάδα τους την χαρίζω. Όσα για την δικά μας, κάντε μια μικρή έρευνα για τις υπερκοστολογήσεις των έργων και την κατάσταση των έργων σήμερα και θα καταλάβετε γιατί σήμερα (συν της άλλοις) φτάσμαε εδώ που φτάσαμε. Στην φιγούρα πρώτοι μάγκες, χαιρόμαστε για την Ολυμπιάδα της Αθήνας. Το γεγονός ότι ακόμα πληρώνουμε εκείνα τα κοπρόσυλα που φάγανε από αυτό, δεν σας ενοχλέι; Το ότι δεν είχαμε τον κοινό νου να εκμεταλευτούμε όλο αυτό το γεγονος και να αναβαθμιστεί η Αθήνα, πάει στα σκουπίδια. Εμείς εκεί, φιγούρα και εφφέ! Ακόμα καμαρώνουμε για την καλύτερη τελετή έναρξης.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Ολυμπιακοί Αγώνες 2012 Λονδίνο

Δημοσίευση από ArELa » Δευ 20 Αύγ 2012, 13:10

Kostakis έγραψε:Βίκη μου, το ότι υπάρχει μια πολεμική εναντίον μας είναι γεγονός.
Εγω τι λεω;
I rest my case...
Τρελό ολυμπιακό πνεύμα έτσι; Και μετα ανέβαινε ο άλλος στο βάθρο και δεν ήξερε τα λόγια του εθνικού ύμνου. Ο ίδιο κύριος σήμερα είναι βουλευτής του Πασοκ και μεις μείναμε με την εθνική περηφάνεια παραμάσχαλα!
συμφωνώ με όλα αυτά...
καμία αντίρρηση από μένα.
Kostakis έγραψε:Σε σχέση με το τι ακούστικε μέσα στην ενότητα, νομίζω ότι ήταν το πιο ρεαλιστικό.
Τι ακούστηκε ως μη ρεαλιστικό; Θα'θελα να μου επισημάνεις με ποια σημεία των "ακουσμάτων" διίστασαι.

Το πρόβλημα δεν είναι ο Ρογκ και ο κάθε Ρόγκ, το πρόβλημα είναι το χούι που αποκτήσαμε σαν λάος να νιώθουμε ότι όλοι θέλουν το κακό μας.
Το πρόβλημα σε ό,τι με αφορά, είναι η ηττολαγνεία κι ο ραγιαδισμός που διακατέχει ειδικά το πολιτικό προσωπικό αυτής της χώρας (από συστάσεως νεοελληνικού κράτους μπορώ να πω, αλλά τώρα πλέον παράγινε η δουλικότητα), που δεν ορθώνουν ανάστημα, δεν αντιδρούν ως θα ΟΦΕΙΛΑΝ στη διεθνή κοινότητα, για την προάσπιση -όχι απλά των συμφερόντων- των δικαιωμάτων και των όποιων εθνικών μας δίκιων, αλλά ΤΗΣ ΙΔΙΑΣ ΜΑΣ ΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΟΝΤΟΤΗΤΑΣ-ΥΠΟΣΤΑΣΗΣ!
Αν όλη αυτή την ενέργεια που σπαταλάμε στο να κάνουμε τέτοιες "αναλύσεις" την διοχετεύαμε στο να βρούμε την λύση στο πρόβλημα μας, όλα θα ήταν πολύ καλύτερα τώρα
δεν χρειάζονται και ιδιαίτερες αναλύσεις.
Αν υπερθεματίζουμε ενιοτε (μιλώ κρίνοντας εξ ιδίων εδώ) είναι για να εμπεδώσουμε ότι δεν είμαστε εμείς οι τρελοί.
Η λύση στο πρόβλημά μας ΔΕΝ βρίσκεται όσο θα εκλέγουμε ανδρίκελα-προδότες που λειτουργούν κι ασκούν πολιτικές ΕΝΑΝΤΙΟΝ μας, κι όσο θα κάνουμε πίσω ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ πως είμαστε "λίγοι", "μικροί", "ασήμαντοι", "το 2% της οικονομικής ευρωστίας της ΕΕ" και όλα αυτά τα "ρεαλιστικά" που σφυροκοπούν στα μυαλά μας από γεννησιμιού μας. ΕΜΕΙΣ το πρόβλημά μας. Εμείς και η ντοπαρισμένη από το σύστημα νοοτροπία μας. Εμείς λοιπόν είμαστε και η λύση.'Ωσπου να εντοπίσουμε τις "κακοτοπιές" στη λογική μας, ωσπου να ξεκόψουμε απ'την ηττολαγνεία, ώσπου να ανατρέψουμε όλες αυτές τις ΠΑΠΑΡΙΕΣ που μας "φύτεψαν" κι εμείς αναντίρρητα κατάπιαμε, ώσπου να αλλάξουμε ριζικά σκεπτικό και οπτική σε κάποια βασικότατα πράγματα, ώσπου να δώσουμε ΕΜΕΙΣ την αξία που θα πρέπει να πιστέψουμε πως έχουμε για να γίνει πιστευτή και στην παγκόσμια κοινότητα, λύση δε θα υπάρξει.
Με όλα αυτά ΝΑ ΤΗΝ ΧΕΣΩ ΤΗΝ ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΤΟΥΣ! Να την πάρει ο Ρογκ και την βάλει εκεί που ξέρει γιατί αυτό είναι ένα κακέκτυπο κάποιου παλιού μεγαλείου. Τέτοια Ολυμπιάδα τους την χαρίζω.
Να αγιάσει το πληκτρολόγιό σου! :urock:
Αυτά λέω κι εγώ και μου προσάπτονται ανοησίες, οπως οτι θέλω να αναβιώσουν οι αγωνες ακριβώς όπως γινονταν στην αρχαιότητα...κι άλλες τέτοιες χαριτωμενιές...

Αυτό που θέλω είναι να βγουμε από το μάτριξ των λαμογιών, να ΑΥΤΟΝΟΜΗΣΟΥΜΕ το σκεπτικό ώστε να γίνουμε ΑΥΤΕΞΟΥΣΙΟΙ και να μην περιμενουμε από καμία εξουσία να δράσει υπέρ μας...
και αυτό το εξάμβλωμα που λέγεται Ο/Αγώνες σήμερα, είναι σαφέστατα μέρος αυτού του μάτριξ.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Kostakis
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 610
Εγγραφή: Σάβ 15 Μάιος 2010, 21:07
Φύλο: Άνδρας

Re: Ολυμπιακοί Αγώνες 2012 Λονδίνο

Δημοσίευση από Kostakis » Δευ 20 Αύγ 2012, 20:17

Τι ακούστηκε ως μη ρεαλιστικό; Θα'θελα να μου επισημάνεις με ποια σημεία των "ακουσμάτων" διίστασαι.
Ρεαλιστικό το σενάριο της ντόπας γενικά σε σχέση με τα συνομοσιολογικά που ειπώθηκαν σε αυτή την ενότητα. Χωρίς να αποκλείω τίποτα, συγκλίνω με την άποψη του Clas. To πρόβλημα βέβαια δεν είναι το πίστευει ο καθένας, το πρόβλημα είναι το να το πιστεύει με τόση ευκολία. Συνεπώς χωρίς να αποκλείω τίποτα, πιο λογικό και με αποδείξεις είναι να πίστευω στον κακό καπιταλισμό παρά στην ερπετόμορφη, σατανιστική ελίτ!

Το πρόβλημα σε ό,τι με αφορά, είναι η ηττολαγνεία κι ο ραγιαδισμός που διακατέχει ειδικά το πολιτικό προσωπικό αυτής της χώρας
Από ηττολαγνεία και ραγιαδισμό δεν διακατέχεται μόνο το πολιτικό προσωπικό της χώρας αλλά και ο λαός που εκλέγει αυτό το προσωπικό. Όταν κρεμόμαστε από τα λεγόμενα της κάθε ευρωπάικης περσόνας. Λέει ο τάδε μαλάκας μια παπαριά, πέφτουμε σε κατάθλιψη. Λέει ο δείνα λόγιος έναν έπαινο, φουσκώνουμε σαν γαλοπούλες από την περηφάνεια. Δηλαδή ανάλογα με τις καύλες των άλλων ορίζουμε εμείς ως έθνος την διάθεση μας. Εκεί κολλάω εγώ!

'Ωσπου να εντοπίσουμε τις "κακοτοπιές" στη λογική μας, ωσπου να ξεκόψουμε απ'την ηττολαγνεία, ώσπου να ανατρέψουμε όλες αυτές τις ΠΑΠΑΡΙΕΣ που μας "φύτεψαν" κι εμείς αναντίρρητα κατάπιαμε, ώσπου να αλλάξουμε ριζικά σκεπτικό και οπτική σε κάποια βασικότατα πράγματα, ώσπου να δώσουμε ΕΜΕΙΣ την αξία που θα πρέπει να πιστέψουμε πως έχουμε για να γίνει πιστευτή και στην παγκόσμια κοινότητα, λύση δε θα υπάρξει.
Μαζί σου!
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Ολυμπιακοί Αγώνες 2012 Λονδίνο

Δημοσίευση από ArELa » Δευ 20 Αύγ 2012, 23:18

Kostakis έγραψε:Ρεαλιστικό το σενάριο της ντόπας γενικά σε σχέση με τα συνομοσιολογικά που ειπώθηκαν σε αυτή την ενότητα.
Ρώτησα τι "μη ρεαλιστικό" ειπώθηκε σε σχέση με την κοπελιά.
'Οσο για τα υπόλοιπα...
Kostakis έγραψε:Τo πρόβλημα βέβαια δεν είναι το πίστευει ο καθένας, το πρόβλημα είναι το να το πιστεύει με τόση ευκολία. Συνεπώς χωρίς να αποκλείω τίποτα, πιο λογικό και με αποδείξεις είναι να πίστευω στον κακό καπιταλισμό παρά στην ερπετόμορφη, σατανιστική ελίτ!
Τα "πιστεύω" (από θρησκευτικά έως οποιαδήποτε μη αποδείξιμα-ακόμα) είναι ατομική υπόθεση του καθενός, και κανείς δεν μπορεί (άνευ αδιάσειστων και αδιάψευστων τεκμηρίων) να "επιβάλλει" στον άλλον μια οπτική που ο ίδιος δεν μπορεί να την πραγματευτεί καν. Φυσικά και οι λεγόμενοι "συνωμοσιολόγοι" (βλ. αφεντιά μου) μπορεί να μην έχουν αδιάσειστες αποδείξεις για τα πάντα, έχουν όμως ισχυρότατες ενδείξεις...

Οι "συνωμοσιολογοι" δεν είναι σε καμία περίπτωση εξυπνότεροι (ή και διορατικότεροι αν θες) των "πραγματιστών" . Απλά οι πρώτοι είναι διατεθειμένοι να σκεφτούν και να πραγματευτούν ζητήματα "έξω απ'το κουτί", κάτι που οι δεύτεροι δεν είναι διατεθειμένοι να κάνουν. (κι είναι αναφαίρετο δικαίωμά τους)

'Οπως και να'χει, σε ό,τι με αφορά, είναι ασφαλώς οφθαλμοφανή τα περι κακού καπιταλισμού (αν και εγώ τον λέω νεοφιλελευθεριστικό κολλεκτιβισμό κι οχι καπιταλισμό πλέον), αλλά αυτά δεν αποκλείουν σε καμία περίπτωση την σατανίλα που παίζει σε όλο το φάσμα της εξουσιαστικής ελίτ. Αν μη τι άλλο, την ενισχύει. :wink:

Τα υπόλοιπα που θέτεις, με βρίσκουν σύμφωνη.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Ολυμπιακοί Αγώνες 2012 Λονδίνο

Δημοσίευση από alkinoos » Τρί 21 Αύγ 2012, 00:31

Ελπίζω κάποτε να επιστρέψουν για πάντα εδώ ...δε μπορεί η Ιδέα και το Πνεύμα των αγώνων να γίνονται εργαλεία προπαγάνδας και εμπορίου.Πρέπει να μπει ένα τέλος..
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
aftokaitoallo
Σύμβουλος
Δημοσιεύσεις: 3929
Εγγραφή: Κυρ 27 Φεβ 2011, 17:27
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Ολυμπιακοί Αγώνες 2012 Λονδίνο

Δημοσίευση από aftokaitoallo » Τετ 22 Αύγ 2012, 04:16

alkinoos έγραψε:Ελπίζω κάποτε να επιστρέψουν για πάντα εδώ ...δε μπορεί η Ιδέα και το Πνεύμα των αγώνων να γίνονται εργαλεία προπαγάνδας και εμπορίου.Πρέπει να μπει ένα τέλος..
να ήταν μόνο αυτό...
Any review, retransmission, dissemination or other use of, or taking of any action in reliance upon, this information by persons or entities is prohibited without my consent.
Άβαταρ μέλους
AROTRIS
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 969
Εγγραφή: Σάβ 18 Φεβ 2012, 13:33
Irc ψευδώνυμο: MANO2906
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: ΑΡΟΤΡΙΑ
Επικοινωνία:

Re: Ολυμπιακοί Αγώνες 2012 Λονδίνο

Δημοσίευση από AROTRIS » Τετ 22 Αύγ 2012, 15:51

Κι ενώ η ιδέα της αποχώρησής μας ως χώρα
από τούς...δήθεν-ο.α.,υπάρχει σαν σκέψη καί επιθυμία
μονάχα στα μυαλά ημών πού αναγουλιάζουμε
στην θέα αυτού τού ολοένα καί πιό κακόγουστου
τόσο κατά την τελετή έναρξης,όσο καί λήξης...πανηγυριού
με ενδιάμεση...χαπακωμένη...αγωνιστική γέμιση
μήτε των Ελλήνων αθλητών...εξαιρουμένων
οι «διαχειριστές» τους καί οι πολυεθνικοί χορηγοί τους
μας έχουν ήδη...ξεκουμπίσει..δεόντως.

Δεν είναι μονάχα η άριστα μελετημένη δήλωση τού Ρογκ.
Η...«μαυρο-ζουμο-παραγωγός»...καί άρπαγας παραδοσιακής
συνταγής της Καραϊβικής γιά την...διάρροια
κατά την διάρκεια των...σιγά τα ωά...είχε στήσει ολόκληρο σκηνικό
εξαφανίσεως,η αλήθεια είναι,όχι μονάχα της Ελλάδος
από τον παγκόσμιο χάρτη αλλά καί ολόκληρης της Βαλκανικής Χερσονήσου
της Μαύρης Θάλασσας καί της...Κύπρου !!!

Μιλάμε επομένως κυριολεκτικά γιά άλλον...πλανήτη !!!
Ή μάλλον καλύτερα οι εμπνευστές του...από άλλον πλανήτη !!!
Πιθανόν καί να επιστρέψουν σ' αυτόν...οσονούπω !!!

Κι ενώ το παρέθεσα βιαστικά τις προάλλες στην...ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ[ /viewtopic...#p184065 ]
επανέρχομαι αναλυτικότερα στο παρόν τόπικ,καθώς θεωρώ πως ταιριάζει καλύτερα...αρχειακώς.

ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΧΑΡΤΗΣ ΤΗΣ COCA COLA ΣΤΟ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΧΩΡΙΟ ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ...!!!


Πήγαν στο Λονδίνο για διακοπές και είπαν να περάσουν απο το πλέον επίσημο εμπορικό στέκι του London 2012, στο κέντρο του Λονδίνου, στο Hyde Park, εκεί όπου συνέρρεαν και ακόμη συρρέουν κατά χιλιάδες οι λάτρεις των Ολυμπιακών Αγώνων. Αλλά ψάχνοντας τον χάρτη ανακάλυψαν ότι η κοιτίδα των Ολυμπιακών Αγώνων, η χώρα μας, είχε βγάλει φτερά και είχε πετάξει!!!! Όπως είχε... πετάξει και από τον χάρτη που βρισκόταν μέσα στο Ολυμπιακό πάρκο. Ο λόγος για τον πρώην εκπρόσωπο Τύπου του Δήμου Πατρέων Πέτρο Ψωμά και τη σύζυγό του, γραμματέα του Δημάρχου Πατρέων Ελένη Κίτσιου, οι οποίοι ανακάλυψαν ξαφνικά ότι προέρχονται απο μια χώρα η οποία δεν...
υπάρχει! "Αυτό που αντικρίζεις στο Pin Trading Centre των Αγώνων ξεπερνά κάθε όριο προσβολής!" λέει ο Πέτρος Ψωμάς στο thebest.gr. "Στο πλέον επίσημο εμπορικό στέκι του London 2012, στο κέντρο του Λονδίνου, στο Hyde Park, εκεί όπου συρρέουν κατά χιλιάδες –οι ντόπιοι μιλάνε για εκατομμύρια- οι λάτρεις των Ολυμπιακών Αγώνων και του Ολυμπισμού υπάρχει χάρτης της υφηλίου με την Ελλάδα… απούσα! Unfair στη γλώσσα των Εγγλέζων… Unfair και στη γλώσσα των Αμερικάνων που ως μεγάλοι χορηγοί (Coca Cola) έχουν αναλάβει του συγκεκριμένου χώρου την επιμέλεια και λειτουργία. Το είδαμε και δεν το πιστεύαμε οι Έλληνες που επισκεφτήκαμε το χώρο. Και ήταν τεράστια η πρόκληση όταν εργαζόμενοι στο εμπορικό αυτό κέντρο μας παρότρυναν με χαμόγελο «να ανταλλάξουμε την ολυμπιακή μας κονκάρδα με όποια άλλη επιθυμούμε και να καρφιτσώσουμε τη δική μας στη χώρα μας». Σε ποια χώρα μας; Η γενέτειρα των Αγώνων, αυτή που παρέλασε πρώτη στο στάδιο του Λονδίνου στην Τελετή Έναρξης, η διοργανώτρια των Ολυμπιακών Αγώνων του 2004, η φτωχή Ελλάδα της Ευρώπης… έχει βουλιάξει! Σε ένα βαθύ πέλαγος –αμφιβάλλω αν είναι καν το Αιγαίο- που, σύμφωνα με το συγκεκριμένο χάρτη, χωρίζει την Ιταλία απ’ την Τουρκία!" Και συνεχίζει ο Πέτρος Ψωμάς: "Η Ελλάδα σβήστηκε από τον χάρτη των Ολυμπιακών Αγώνων του Λονδίνου! Εντελώς! Μοιάζει αστείο, υπερβολή ή μία ακόμα γκάφα, αλλά δεν είναι παρά μια προσβλητική πραγματικότητα. Στην καρδιά των Ολυμπιακών Αγώνων του 2012, σε επίσημο επισκέψιμο χώρο, εκεί όπου στοιχειώδης υποχρέωση των διοργανωτών ήταν να έχουν αναρτημένο έναν παγκόσμιο χάρτη που με ακρίβεια θα εμφάνιζε και τις 204 χώρες που συμμετέχουν στους Αγώνες. Ακόμα κι αν ο χάρτης ήταν διακοσμητικός και όχι προς χρήση". Η ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥ ΧΟΡΗΓΟΥ ΚΑΙ Η ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΤΗΣ ΠΡΕΣΒΕΙΑΣ Η περιπέτεια του Πέτρου και της Ελένης είχε όμως και συνέχεια. Όταν διαπίστωσαν το πρόβλημα, ζήτησαν εξηγήσεις από τον υπεύθυνο του Pin Trading Centre. H απάντηση ήταν ότι θα τους σταλεί επίσημα e-mail από τον χορηγό που είναι η Coca Cola, για την απουσία της Ελλάδας απο το χάρτη. To e-mail ήρθε δύο ημέρες μετά και έλεγε ότι η Ελλάδα είναι εκεί αλλά λείπουν μόνο τα νησιά της!!!!, όπως λείπουν και τα Κανάρια νησιά και κάποια μικρά νησάκια της Αγγλίας!!!! Τόσο απλά!!!! Βεβαίως όπως θα διαπιστώσετε και από το χάρτη, πουθενά δεν φαίνεται η Ελλάδα. Ιταλία, Αιγαίο και...κενό... Μετά...Τουρκία. Νέα γεωγραφία απο τους Άγγλους. Η συνέχεια είχε ως εξής: Ο Πέτρος Ψωμάς ενημέρωσε με e-mail την πρεσβεία της Ελλάδας η οποία και αμέσως ζήτησε εξηγήσεις από τη διοργανώτρια αρχή και την Coca Cola. Στην απάντησή της στην πρεσβεία η εταιρεία ζητούσε συγνώμη για το ...ατόπημα, εξηγούσε ότι δεν έγινε σκοπίμως και δεσμευόταν ότι θα τυπώσει δύο νέους χάρτες έναν για το Ολυμπιακό Πάρκο και έναν για το Pin Trading Centre. Αυτό θα συνέβαινε από...Δευτέρα. Μια μέρα δηλαδή μετά τη λήξη των αγώνων. Την Δευτέρα που πέρασαν από εκεί πάντως, ο χάρτης ήταν εκεί ίδιος και απαράλλακτος. Μνημείο αθλιότητας απέναντι στην Ελλάδα. Η πρεσβεία πάντως συνεχίζει τις προσπάθειες και τις πιέσεις για την αποκατάσταση ης αδικίας.

ΥΓ. To καλύτερο είναι το εξής: Τον χάρτη των...αγράμματων το είχαν και σε ιστοσελίδα.


http://anti-ntp.blogspot.com/2012/08

http://www.insidethegames.biz/collecting/17740
Άβαταρ μέλους
Hlios
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 10006
Εγγραφή: Παρ 08 Ιούλ 2011, 11:53
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 39 φορές
Έλαβε Likes: 63 φορές

Re: Ολυμπιακοί Αγώνες 2012 Λονδίνο

Δημοσίευση από Hlios » Πέμ 23 Αύγ 2012, 12:43

Η οπτική του Clach των προηγούμενων σελίδων
με βρίσκει σε πολλά σημεία, σύμφωνο.
:respect:


Όλη η κουβέντα…
ιδιαιτέρως απολαυστική και εποικοδομητική.
Μπράβο σε όλους τους συνομιλητές.
:clap:
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Ολυμπιακοί Αγώνες 2012 Λονδίνο

Δημοσίευση από ArELa » Πέμ 23 Αύγ 2012, 13:38

Εμένα παλι η λογικές του Κλας μου κάνουν α/ γνωστές, β/ σύμφωνη (στα σημεία που επιλέγει) με τα ιστορικά καταγεγραμμένα (όχι πάντα ως πραγματικά έχουν αλλά πάντα όπως πραγματικά θέλουν) γ/ τυποποιημένες-χιλιοειπωμένες (όχι ολες λαθεμένες φυσικά) δ/ κλασικά περιορισμένες στην συγκεκριμένη πραγματικότητα ή/και "πραγματικότητα" μέσα στην οποία έχουμε προγραμματιστεί να λειτουργούμε σαν καλά και "υπήκοα" παιδιά. Με τα ιδεολογικομπουκωματικά μας, τα διαχωριστικά μας και τα άλλα ωραία μας...


Απολύτως συμφωνη με βρίσκει η εμπνευσμένη-εκτεταταμένη-ψαγμένη-συνειδητοποιημένη σκέψη/τοποθέτηση του Αρότριου, τις επισημάνσεις του οποιου συνιστω σ'οσους προσπέρασαν το ποστ του, να κοιτάξουν προσεκτικότερα.

Ο Αλκινοος επίσης- η λογική του οποιου εμπεριέχει πάντα επιγνωσεις που εκφράζει μεστά και με λίγα λογια, καθώς και μια βαθύτερη αγάπη (που δε στέκεται σε εθνικιστικά μοντελακια) αγάπη για τον Ελληνισμό, με βρίσκει φυσικά συμπορευόμενη.


Το άρθρο του Γουίλκοκ με επισημάνσεις του για το "τελετουργικό" των Ο/Α στην έναρξη και στη λήξη τους, θα έρθει κάποια στιγμή σ'αυτό το νήμα, μεταφρασμένο. Αναμείνατε. :cool:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Hlios
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 10006
Εγγραφή: Παρ 08 Ιούλ 2011, 11:53
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 39 φορές
Έλαβε Likes: 63 φορές

Re: Ολυμπιακοί Αγώνες 2012 Λονδίνο

Δημοσίευση από Hlios » Πέμ 23 Αύγ 2012, 17:11

Δεν λυπάμαι καθόλου που η Ελλάδα
δεν εντάθηκε (δεν μαγαρίστηκε)
με την παρουσία της εντός ενός χάρτη
της coca cola.
:emetos:
Ε όχι και στον χάρτη της coca cola.
:sick:
Όπως καλά θα ήταν να μην εντασσόμασταν
στον χάρτη της ευρωπαϊκής ένωσης
και γενικά εντός στα σαγόνια του κάθε καρχαρία.
Άβαταρ μέλους
Hlios
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 10006
Εγγραφή: Παρ 08 Ιούλ 2011, 11:53
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 39 φορές
Έλαβε Likes: 63 φορές

Re: Ολυμπιακοί Αγώνες 2012 Λονδίνο

Δημοσίευση από Hlios » Πέμ 23 Αύγ 2012, 18:07

Hlios έγραψε:Η οπτική του Clach των προηγούμενων σελίδων
με βρίσκει σε πολλά σημεία, σύμφωνο.
Δεν θα επισημάνω τα σημεία που συμφωνώ μαζί του,
μα εκείνα στα οποία διαφωνώ.

===============

http://www.ideografhmata.gr/forum/viewt ... 60#p183960
…η πραγματική αιτία είναι η εξέλιξη της οικονομίας…

Εδώ είναι εντελώς λάθος και πολύ αφελής.

===============

http://www.ideografhmata.gr/forum/viewt ... 08#p184008
Δεν υπάρχουν πρόσωπα. Υπάρχουν συμφέροντα και τα πρόσωπα εκπροσωπούν αυτά τα συμφέροντα.
Πως είναι σε κάποιες ταινίες επιστημονικής φαντασίας που τα ρομπότ ανεξαρτητοποιούνται από τον άνθρωπο;
Κάπως έτσι. Δημιουργήματα του κρατικο-χρηματιστηριακού κεφαλαίου στέκουν υπεράνω προσώπων
και χρησιμοποιώντας πρόσωπα να επιβάλλουν την ηγεμονία τους.

Εδώ είναι εντελώς λάθος και πολύ αφελής.

===============

http://ideografhmata.gr/forum/viewtopic ... 37#p184037
Για ποιο ολυμπιακό πνεύμα μιλάς; Το αρχαίο υπήρχε μόνο στους αγώνες της αρχαιότητες,
οι οποίοι ήταν πανελλήνιες θρησκευτικές γιορτές. Γι' αυτό το λόγο και δεν επιτρεπότανε η συμμετοχή άλλων λαών,
αφού ήταν τελετές της εθνικής ελληνικής θρησκείας. Οσον αφορά το μοντέρνο της αναβίωσης από τον Πιερ Ντε Κουμπερτέν,
ήταν το βρετανικό fair play και μπορεί να ισχύσει μόνο για ερασιτέχνες. Πλέον στην εποχή μας οι αθλητές είναι επαγγελματίες,
παίζονται πολλά χρήματα (χορηγίες, διαφημίσεις) και όπου κυριαρχεί το χρήμα, ισχύει το κέρδος με κάθε τρόπο.
Ολα τα υπόλοιπα είναι μέρος του θεάματος της μεγάλης μπίζνας που λέγονται ολυμπιακοί αγώνες.

Γι αυτά δεν γνωρίζω τίποτα. Έχω πλήρη άγνοια και δεν μπορώ να ξέρω αν είναι σωστός ή λάθος.

==================

http://ideografhmata.gr/forum/viewtopic ... 55#p184055
Τώρα για το κοριτσάκι, τα θελε ο κώλος της.

Εδώ είναι άδικος.

=================

http://ideografhmata.gr/forum/viewtopic ... 14#p184114
Οχι δεν γινότανε καμιά αφή φλόγας στην αρχαιότητας……….

Γι αυτά δεν γνωρίζω τίποτα. Έχω πλήρη άγνοια και δεν μπορώ να ξέρω αν είναι σωστός ή λάθος.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Ολυμπιακοί Αγώνες 2012 Λονδίνο

Δημοσίευση από ArELa » Πέμ 23 Αύγ 2012, 23:37

Clash έγραψε:
Οχι δεν γινότανε καμιά αφή φλόγας στην αρχαιότητας.
Αυτο δεν το είχα δει! :banghead:
Ευτυχώς που το παρεθεσε ο Ήλιος και το είδα η ξανθιά.

Λοιπόν, για να τελειωνουμε με τις αστειότητες:

Η Ολυμπιακή Φλόγα είναι ένα σύμβολο των Ολυμπιακών Αγώνων. Είναι αναπαράσταση της κλοπής της φωτιάς του Δία από τον Προμηθέα, και οι ρίζες της βρίσκονται στην αρχαία Ελλάδα, όπου μια φωτιά κρατούνταν άσβεστη κατά την διάρκεια των Ολυμπιακών Αγώνων. Η Φλόγα επανήλθε κατά τους Ολυμπιακούς Αγώνες του 1928, ενώ η λαμπαδηδρομία εισήχθη κατά τους Θερινούς Ολυμπιακούς Αγώνες του Βερολίνου το 1936.
http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9F%CE% ... E%B3%CE%B1

Δε σε καλύπτει η βίκκι;

πάρε visit Greece
Η φωτιά, σύμβολο της νίκης του ανθρώπου, του ορθολογισμού, της ελευθερίας και της ανθρώπινης εφευρετικότητας, σύμφωνα με το μύθο του Προμηθέα, φλέγεται εις ανάμνηση της φλόγας που έκαιγε κατά την αρχαιότητα, στο Βωμό της Εστίας στο Πρυτανείο της Αρχαίας Ολυμπίας.
http://www.visitgreece.gr/el/civilisati ... e_lighting

Δε σου γουστάρουν ούτε αυτοί;
πάρε iKypros
Η Ολυμπιακή φλόγα είναι σύμβολο των Ολυμπιακών Αγώνων. Αποτελώντας ανάμνηση της κλοπής της φωτιάς του θεού Δία από το Προμηθέα, η καταγωγή της οποίας βρίσκεται στην αρχαία Ελλάδα, οπότε και μια ιερή φλόγα αναβόταν από τις ακτίνες του ήλιου στην Ολυμπία και κρατούσαν αναμμένη καθ' όλη τη διάρκεια των αρχαίων Ολυμπιακών Αγώνων.
Σου ξύνισε κι η Κύπρος;
Πάρε υπουργείο παιδείας, δια βίου μάθησης και δε συμμαζεύεται
Οι Ολυμπιακοί Αγώνες αρχίζουν ουσιαστικά με την αφή της Ολυμπιακής Φλόγας που γίνεται στην αρχαία Ολυμπία και μεταφέρεται με αθλητές στον χώρο τέλεσής τους. H σύνδεση των Ολυμπιακών Αγώνων με την αφή της Ολυμπιακής Φλόγας στην σύγχρονη ιστορία , έγινε για πρώτη φορά το 1936, με την τέλεση των Ολυμπιακών Αγώνων στο Βερολίνο.
Στην Αρχαιότητα η Αφής της Ολυμπιακής φλόγας αλλά και οι Ολυμπιακοί Αγώνες είχαν το νόημα της αναβάπτισης κάθε 4 χρόνια στις Αρχές και τις Αξίες του Ευ Αγωνίζεστε, σε μια παιδεία που σφυρηλατούσε αρμονικά το πνεύμα , την ψυχή , και το σώμα. Επεδίωκε να τονίζει αυτά που ένωναν τα Κράτη – Πόλεις , θυμίζοντας την κοινή θρησκεία , γλώσσα , και καταγωγή τους , με τη έκφραση { ΠΑΣ ΜΗ ΕΛΛΗΝ ΒΑΡΒΑΡΟΣ }. Μια λοιπόν παιδεία μια θρησκεία μια γλώσσα , η ΕΛΛΗΝΙΚΉ , η Συμπαντική, αυτή που όπως δείχνει η ιστορία,, τους χωράει όλους μέσα όπως μας γράφει στο τέλος του Ολυμπιακού Ύμνου ο Κωστής Παλαμάς.
http://1ogymnasio.glykanera.edu.gr/inde ... 92&lang=el


Δεν σου γουστάρουν ούτε αυτοί;
Ε, σκασίλα μου και χαιρέτα μας τον πλάτανο.
Δε θα μου αλλάξεις αυτά που ξέρω.

ο Γκέμπελς το αναβίωσε από τους ίδιους τους Ο/Αγώνες της αρχαιότητας, ούτε από λαμπαδηδρομίες, ούτε από την κοιλιά του. Και φτάνει επιτέλους με τα εγκώμια στο ναζιστόμουτρο. Σε λίγο θα μας πεις ότι ήταν και αυθεντικά δική του ιδεα. 'Ελεος :help:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Ολυμπιακοί Αγώνες 2012 Λονδίνο

Δημοσίευση από ArELa » Παρ 24 Αύγ 2012, 00:40

Hlios έγραψε:Δεν λυπάμαι καθόλου που η Ελλάδα
δεν εντάθηκε (δεν μαγαρίστηκε)
με την παρουσία της εντός ενός χάρτη
της coca cola.
:emetos:
Ε όχι και στον χάρτη της coca cola.
:sick:
Όπως καλά θα ήταν να μην εντασσόμασταν
στον χάρτη της ευρωπαϊκής ένωσης
και γενικά εντός στα σαγόνια του κάθε καρχαρία.
Φυσικά δεν κόπτομαι ούτε σκούζω που δε μας συμπεριέλαβε στο χάρτη της η κόκα.

Φυσικά θα προτιμούσα να'μασταν έξω απ'όλους τους χάρτες τους και τον ευρωπαικό ΤΟΥΣ.


Το θέμα φυσικά δεν τεθηκε σε στυλ κλαψ κλαψ γιατί δεν μας παίζουν... :crybaby:
Το θέμα τίθεται με εντελώς άλλο σκπεπτικό, 'Ηλιε μας... (κι απορώ που δεν το "έχεις"...)

Το οτι δεν μας συμπεριλαμβάνουν σε χάρτες σημαίνει τι;
Δύο τα τινά.

'Η ότι είμαστε ασήμαντοι κι άρα ανύπαρκτοι γι'αυτους
(αυτό μας "περνάνε" παντιοτρόπως και ποικιλοτρόπως, αλλά δεν πιστεύω πως το νιώθουν...)

'Η ότι θέλουν να πάψουμε να υπαρχουμε, κι ήδη δρομολόγησαν το προγραμματάκι αυτό, αναθέτοντας το θεάρεστο έργο της μαζικής/οριστικής/αμετάκλητης εξόντωσής μας, στους... "ελληναράδες" ΔΟΥΛΟΥΣ τους...


Αφήνω (ή θέλω να αφήνω) ένα ελάχιστο περιθώριο να θέλουν απλά να κάμψουν εντελώς το ηθικό, να μας λυγίσουν οριστικά, για να υποταχτούμε πλήρως και να'χουν το κεφάλι τους ήσυχο από τους κατά τα άλλα "ανυπότακτους" (που δείχνουν τώρα τόσο υποταγμένοι)

Αν ομως παίζει ΚΑΙ αυτο, αν τελικά θέλουν την πλήρη και φυσική (όχι μόνο ψυχολογική) εξοντωσή μας, και αν για εκεί βαδίζουν ολοταχώς, θέλω να δω αν θα παραμεινει ΤΟΣΟ μαλάκας ο Ελληνισμός, ώστε να φτάσουν τη σχεδιάρα τους μέχρι τέλους...
Αν θα το επιτρέψει ΚΑΙ αυτό.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Hlios
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 10006
Εγγραφή: Παρ 08 Ιούλ 2011, 11:53
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 39 φορές
Έλαβε Likes: 63 φορές

Re: Ολυμπιακοί Αγώνες 2012 Λονδίνο

Δημοσίευση από Hlios » Παρ 24 Αύγ 2012, 01:15

'Η ότι είμαστε ασήμαντοι κι άρα ανύπαρκτοι γι'αυτους
(το μόνο βέβαιο)
Δεν συμφωνώ.
Μπορεί η οικονομία μας και γενικά το τραπεζικό μας σύστημα να είναι τόσο μικρό
σαν το μικρό δαχτυλάκι στο πόδι του ευρωπαϊκού τραπεζικού
(χρηματοπιστωτικού συνολικά) συστήματος,
μα είναι ικανό να το κάνει να κουτσαίνει για τα καλά.
'Η ότι θέλουν να πάψουμε να υπαρχουμε, κι ήδη δρομολόγησαν το προγραμματάκι αυτό,
αναθέτοντας το θεάρεστο έργο της μαζικής/οριστικής/αμετάκλητης εξόντωσής μας, στους...
"ελληναράδες" ΔΟΥΛΟΥΣ τους...
Το δέχομαι στο πλαίσιο της ευρύτερης προσπάθειας αποπληθυσμού του πλανήτη
και όχι τόσο στοχευόμενα στους έλληνες, όσο θέλουμε να πιστεύουμε.
Αφήνω (ή θέλω να αφήνω) ένα ελάχιστο περιθώριο να θέλουν απλά να κάμψουν εντελώς το ηθικό,
να μας λυγίσουν οριστικά, για να υποταχτούμε πλήρως και να'χουν το κεφάλι τους ήσυχο
από τους κατά τα άλλα "ανυπότακτους" (που δείχνουν τώρα τόσο υποταγμένοι)
Νομίζω το αντίθετο συμβαίνει. Αν μας ήθελαν υποταγμένους, θα έπρεπε να μας κοίμιζαν
με χρήματα και καλοζωία. Έτσι υπνωτίζεται το ηθικό. Έτσι θα είχαν το κεφάλι τους ήσυχο.
Άβαταρ μέλους
Hlios
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 10006
Εγγραφή: Παρ 08 Ιούλ 2011, 11:53
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 39 φορές
Έλαβε Likes: 63 φορές

Re: Ολυμπιακοί Αγώνες 2012 Λονδίνο

Δημοσίευση από Hlios » Παρ 24 Αύγ 2012, 12:18

Προσωπικά δεν με σοκάρει αν κάποιοι λατρεύουν τον μπαφομέτ.
Πρόβλημα τους.

Άλλοι δοξάζουν τον Αλλάχ,
άλλοι προσκυνούν εικόνες αγίων.

Άλλοι διαλογίζονται για την ζωντανή μητέρα γη
και άλλοι πιστεύουν μόνο στο χρήμα.

Άλλοι πιστεύουν και εμπιστεύονται μόνο το μυαλό τους
και άλλοι μόνο την καρδιά τους,

Άλλοι περιμένουν τους εξωγήινους
και άλλοι κάποιον μεσσία για να λυτρωθούν.
Ο μπαφομέτ θα με χαλάσει τώρα?
Είπαμε…
(το έχουμε ξαναπεί)
…όλα παίζουν.

Το μεγαλύτερο θηρίο που φοβάμαι, είναι ανθρώπινη μαλακία.
Όχι μόνο των άλλων, αλλά και την δική μου για ξηγούμαστε.
Άβαταρ μέλους
Clash
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2656
Εγγραφή: Παρ 20 Απρ 2007, 15:15

Re: Ολυμπιακοί Αγώνες 2012 Λονδίνο

Δημοσίευση από Clash » Παρ 24 Αύγ 2012, 17:56

Βασιλικούλα άμα προσπαθείς να μάθεις την ιστορία της αρχαίας Ελλάδας από το τι γράφει ο καθένας στο ιντερνέτ, είναι επόμενο να αμολάς τέτοιες μπαρούφες.

Λοιπόν το άσβεστο πυρ που υπήρχε στο Πρυτανείο δεν είχε καμιά σχέση με τους αγώνες. Εκεί ήταν ο βωμός της Εστίας και στην αρχαιότητα σε όλα τα σπίτια και τα οικήματα που υπήρχε τέτοιος βωμός έκαιγε πάντα όλο το χρόνο (εννοείται όχι μόνο τη περίοδο των αγώνων). Η μόνη μάλλον σχέση είναι πως μια φορά το χρόνο αλοίφανε με τη στάχτη της τον βωμό του Δία - που κατά τη διάρκεια των αγώνων άναβε για τις θυσίες. Και για κάθε άσχετο το άσβεστο πυρ της Εστίας δεν είχε σχέση με τον Προμηθέα και με λαμπαδηδοδρομίες, οι οποίες βασικά γίνονταν σε γιορτές της Αθήνας. Τελετές με αφή ολυμπιακής φλόγας και λαμπαδηδρομία δεν υπήρχαν στους αρχαίους αγώνες. Αυτά που βλέπεις έχουν τόση σχέση με την αρχαία Ελλάδα, όσο και οι ταινίες της τσινετσιτά με τον Μασίστα στο ρόλο του Ηρακλή.

Και για να απαντήσω στον Ηλιο ανάλογα

http://www.ideografhmata.gr/forum/viewt ... 60#p183960
…η πραγματική αιτία είναι η εξέλιξη της οικονομίας…

Εδώ είναι εντελώς λάθος και πολύ αφελής.
Να είσαι καλά που με φώτισες...

Δεν υπάρχουν πρόσωπα. Υπάρχουν συμφέροντα και τα πρόσωπα εκπροσωπούν αυτά τα συμφέροντα.
Πως είναι σε κάποιες ταινίες επιστημονικής φαντασίας που τα ρομπότ ανεξαρτητοποιούνται από τον άνθρωπο;
Κάπως έτσι. Δημιουργήματα του κρατικο-χρηματιστηριακού κεφαλαίου στέκουν υπεράνω προσώπων
και χρησιμοποιώντας πρόσωπα να επιβάλλουν την ηγεμονία τους.

Εδώ είναι εντελώς λάθος και πολύ αφελής
Το συνηθίζεις να θεωρείς τη γνώμη σου για αξίωμα;
viewtopic.php?p=184055#p184055
Τώρα για το κοριτσάκι, τα θελε ο κώλος της.

Εδώ είναι άδικος.
Αμα σου έλεγα ότι η γνώμη σου δεν με αφορά; Δεν νομίζω να το έπαιρνες κατάκαρδα.
Παρίσι και Μόσχα βαθιά τιμημένα
Αθήνα, Βαρκελώνη που βάφτηκαν με αίμα.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Ολυμπιακοί Αγώνες 2012 Λονδίνο

Δημοσίευση από ArELa » Παρ 24 Αύγ 2012, 19:08

Καλά τραγούδα Νικολάκη.
Αυτό που υποστήριξα το ήξερα πριν υπάρξει ιντερνετ, απλά βρήκα (ελάχιστα) σχετικά για να στηρίξω την άποψή μου. Η άποψή σου ήταν ότι δεν υπήρχε φλόγα στους Ολυμπιακούς, ότι ο μέγας Γκέμπελς έβγαλε την ιδέα απ'την πατσοκοιλιά του, οκ, καταγράφεται και όπως αγαπας. Πέραν αυτού, ουδέν. Το αφήνω για να μην το κουράζουμε κι για να μην μπλεδίσω να επαναλαμβάνω τα αυτονόητα.

Προτιμώ να σταθώ στου 'Ηλιου τις τοποθετήσεις, καθότι το σκεπτικό του έχει μεγαλύτερη βαρύτητα για μένα.
Hlios έγραψε:Δεν συμφωνώ.
Μπορεί η οικονομία μας και γενικά το τραπεζικό μας σύστημα....
καλά κάνεις και δεν συμφωνείς.
Αμέσως μετά, άλλαξα την ατάκα "(το μόνο βέβαιο)" στο εξής:
ArELa έγραψε:(αυτό μας "περνάνε" παντιοτρόπως και ποικιλοτρόπως, αλλά δεν πιστεύω πως το νιώθουν...)
Hlios έγραψε:Το δέχομαι στο πλαίσιο της ευρύτερης προσπάθειας αποπληθυσμού του πλανήτη
και όχι τόσο στοχευόμενα στους έλληνες, όσο θέλουμε να πιστεύουμε.

H φράση σου που υπογράμμισα, είναι η λεγόμενη «πολιτικώς ορθή».
Εγώ που δε φημίζομαι για την πολιτική μου ορθότητα, θα μου επιτραπεί να το αναλύσω λιγάκι διαφορετικά.


Οι σιωνιστές (που είναι εβραίοι ειδικά) έχουν διακαή πόθο για τον αφανισμό μας. Αυτό το ανθελληνικό μένος ειναι καταγεγραμμένο από την αρχαιοτητα (Ταλμουδ-ΤΟΡΑ) μεχρι και πιο πρόσφατα (πρωτοκολλα). Όποιος έχει διαβασει, ξέρει και όποιος δεν έχει κάνει σχετική έρευνα, καλο είναι να την κάνει. 'Οπως και να'χει δε θα παραθέσω εδώ τα σχετικά (υπάρχουν άλλωστε αλλού στα ΙΔΕΟ), γιατι το νήμα αφορά τους Ο/Α φέτος και δεν πρέπει να ξεφευγουμε περισσότερο...
Θα σταθώ σ'αυτο προσωρινώς (και πριν παραθέσω τις παρατηρήσεις του Γουίλκοκ) ολίγον συνοπτικά: Οι προθέσεις των κυρίων εβραιοσιωνιστών έχουν εκφραστεί ξεκάθαρα. Η προπαγανδιστική πολιτική που έχει επεκταθει παγκοσμιως στο στυλ "μην αγγίζετε τους εβραίους, φτου κακά αντισημίτες" κλπ, και αυτή που αφορα τους 'Ελληνες και φροντιζει να γελοιοποιειται και να θεωρείται κομπλεξικό, αναξιόπιστο, εθνικιστικο-μπουκωμένο, φαντασιόπληκτο, συνωμοσιολόγο, μανιοκαταδιωτικό το "θύμα" - δηλαδή (οι Έλληνες) αυτοι που αντιλαμβάνονται και επισημαινουν αυτές τις προθέσεις, δυστυχώς "πιάνει" σε πολλά μυαλά, (ελληνικά και μη) που προτιμούν να αλλοιθωρίζουν και να μη βλεπουν κατάματα (η τουλάχιστον να την ομολογούν δημοσια) αυτη την αλήθεια, ακόμα και σήμερα, που η "αγαπησιάρα" αυτή πρόθεση τους, έχει τεθεί σε πρακτικη εφαρμογή και τη ζούμε στο πετσί μας. Καλή τύχη σε όσους εγκλωβίζονται, ή συμμορφώνονται στην προπαγανδάρα.

Έτσι όπως προχωράμε, κι αν επιτρέψουμε την διεκπεραίωση της ατζέντας που αφορά πρώτιστα και ειδικά τους Ελληνες, σε λίγο δε θα'χει σημασία ποιος παραδέχεται/αναγνωρίζει/βλέπει την ουσία ή όχι.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Ολυμπιακοί Αγώνες 2012 Λονδίνο

Δημοσίευση από Divine Sinner » Παρ 24 Αύγ 2012, 19:24

Ερωτηση. αφου οι σιωνιστες εχουν κατι ειδικα εναντιον των Ελληνων.
Γιατι το κρατος του ισραηλ απειλησε την τουρκια με στρατιωτικη επεμβαση αν εκανε καμια μαλακια να εμποδισει την εξορυξη πετρελαιου στην κυπρο;;
Μηπως οι σιωνιστες κοιταζουν απλα το συμφερον τους λογιστικα;;
Άβαταρ μέλους
Hlios
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 10006
Εγγραφή: Παρ 08 Ιούλ 2011, 11:53
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 39 φορές
Έλαβε Likes: 63 φορές

Re: Ολυμπιακοί Αγώνες 2012 Λονδίνο

Δημοσίευση από Hlios » Σάβ 25 Αύγ 2012, 01:11

Σε συγχαίρω για την προσπάθεια σου. :clap: :giverose:
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Ολυμπιακοί Αγώνες 2012 Λονδίνο

Δημοσίευση από ArELa » Σάβ 25 Αύγ 2012, 01:33

Διακόπτω για λίγο για ν'απαντήσω στον Φώτη:
Divine Sinner έγραψε:Ερωτηση. αφου οι σιωνιστες εχουν κατι ειδικα εναντιον των Ελληνων.
Γιατι το κρατος του ισραηλ απειλησε την τουρκια με στρατιωτικη επεμβαση αν εκανε καμια μαλακια να εμποδισει την εξορυξη πετρελαιου στην κυπρο;;
Μηπως οι σιωνιστες κοιταζουν απλα το συμφερον τους λογιστικα;;
1/Ασφαλώς κοιτάζουν τα συμφέροντά τους, μόνο που αυτά δεν περιορίζονται στα λογιστικά.

2/ Τα γεωπολιτικά τερτίπια, ουσιαστικά έχουν να κάνουν με τα συμφέροντα τα δικά τους και όχι τα δικά μας. Η πιθανότητα να'χουν βλέψεις ή άλλα σχεδιάκια για την Κύπρο δεν σου πέρασε απ'το μυαλό;

3/ Εσύ μάλλον δεν έχεις κάτι εναντιον των σιωνιστών. (όχι πως θα'χαναν τον ύπνο τους αν ειχες δηλαδή) Οι σιωνιστες όμως, 'ΕΧΟΥΝ κάτι εναντίον των Ελλήνων κι αν αυτο που συμβαινει στην Ελλάδα και το ζούμε όλοι στο πετσί μας δεν ειναι αρκετή απόδειξη για σένα, δεν υπάρχει περίπτωση να δεις τις προθέσεις τους, αλλά το κυριοτερο, δεν θα μπορέσεις να δεις το που μας (σε) οδηγούν, μέχρι να'ναι πολύ αργά.

Αν πιστεύεις (εσύ ως αντιπροσωπευτικο δειγμα μεγάλης μερίδας των Ελλήνων σήμερα) πως ολα αυτά γινονται για να διορθωθούν δημοσιονομικές παθογένειες στον τόπο, και γιατί όντως χρωσταμε τόσα, κι ότι Μ'ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ θα διορθωθουν οι παθογένειες ή θα ξεπληρώσουμε τα δήθεν χρεωστουμενα, πάω πάσο και σταματώ εδώ, γιατί αυτό δεν συζητιέται με καμία ΣΤΟΙΧΕΙΩΔΩΣ λογική βάση.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Ολυμπιακοί Αγώνες 2012 Λονδίνο

Δημοσίευση από ArELa » Σάβ 25 Αύγ 2012, 01:36

Hlios έγραψε:Σε συγχαίρω για την προσπάθεια σου. :clap: :giverose:
Ευχαριστώ 'Ηλιε μου. Θα τη συνεχίσω αύριο...
Καληνυχτες :rose:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Ολυμπιακοί Αγώνες 2012 Λονδίνο

Δημοσίευση από Divine Sinner » Σάβ 25 Αύγ 2012, 09:17

Divine Sinner έγραψε:Ερωτηση. αφου οι σιωνιστες εχουν κατι ειδικα εναντιον των Ελληνων.
Γιατι το κρατος του ισραηλ απειλησε την τουρκια με στρατιωτικη επεμβαση αν εκανε καμια μαλακια να εμποδισει την εξορυξη πετρελαιου στην κυπρο;;
Μηπως οι σιωνιστες κοιταζουν απλα το συμφερον τους λογιστικα;;
Κι εγω το ιδιο αναρρωτιεμαι.

καποτε επασχα απο σχυζοφρενεια... αλλα τωρα ειμαστε καλά
Άβαταρ μέλους
Hlios
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 10006
Εγγραφή: Παρ 08 Ιούλ 2011, 11:53
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 39 φορές
Έλαβε Likes: 63 φορές

Re: Ολυμπιακοί Αγώνες 2012 Λονδίνο

Δημοσίευση από Hlios » Σάβ 25 Αύγ 2012, 09:39

Divine Sinner έγραψε:καποτε επασχα απο σχυζοφρενεια... αλλα τωρα ειμαστε καλά
Αυτό είναι. Πρέπει να βλέπουμε τα πράγματα θετικά. Εύγε αγόρι μου.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικα-Ελεύθερο βήμα”