Ολυμπιακοί Αγώνες 2012 Λονδίνο

Περί ανέμων και υδατων
προσώπων και πραγμάτων
Άβαταρ μέλους
Hlios
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 10006
Εγγραφή: Παρ 08 Ιούλ 2011, 11:53
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 39 φορές
Έλαβε Likes: 63 φορές

Re: Ολυμπιακοί Αγώνες 2012 Λονδίνο

Δημοσίευση από Hlios » Σάβ 04 Αύγ 2012, 00:31

"Ξηλώσου" τώρα για τον ναζιστικό χαιρετισμό!

Ο 36χρονος Petras Lescinskas τιμωρήθηκε με χρηματικό πρόστιμο 2,500 λιρών,
έτη 3,161 ευρώ για την κίνησή του σε παιχνίδι μπάσκετ της Λιθουανίας
να χαιρετήσει ναζιστικά με το δεξί του χέρι ενώ σχημάτισε και το μουστάκι του Χίτλερ με το άλλο!

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
paris4u
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 859
Εγγραφή: Δευ 27 Σεπ 2010, 16:16
Φύλο: Άνδρας

Re: Ολυμπιακοί Αγώνες 2012 Λονδίνο

Δημοσίευση από paris4u » Κυρ 05 Αύγ 2012, 09:39

4 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ ΚΑΙ ΩΡΑ 19:43:53 Η ΩΡΑ ΤΗΣ ΑΠΟΚΑΛΥΨΗΣ?

:read: πρεπει να αρχισουμε να διαβαζουμε ποιοι και γιατι βγαζουν τετοιες ειδησεις,μηπως θελουν να επιφερουν κορεσμο αποκαλυψεων που την επομενη αυτοδιαψευδονται ωστε να απαξιωσουν καποιες πραγματικες στο μελλον αποκαλυψεις;
Ποτε δεν σημαδευουνε στα ποδια.
Στο μυαλο ειναι ο στοχος ,τον νού σας!!!
Άβαταρ μέλους
AROTRIS
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 969
Εγγραφή: Σάβ 18 Φεβ 2012, 13:33
Irc ψευδώνυμο: MANO2906
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: ΑΡΟΤΡΙΑ
Επικοινωνία:

Re: Ολυμπιακοί Αγώνες 2012 Λονδίνο

Δημοσίευση από AROTRIS » Κυρ 05 Αύγ 2012, 10:34

Έξοχα...την υπερβήκαμε κι ετούτη την...ημερομηνία ορόσημο
πάμε γιά άλλες...καταλυτικότερες...
Κάλλιστα άλλωστε είναι δυνατόν να προκύψει...κάτι...
άνευ φημών καί προϊδεασμού.

Ορθότατη πάντως επισήμανση...
Η αποτελεσματικότερη μέθοδος...
Μπέρδεμα...σύγχυση...αποπροσανατολισμός
της αδαούς πλειοψηφίας.

Είπαμε[βλ. Λασέρτα],σ' ετούτον τον πόλεμο
καθώς περί πολέμου ξεκάθαρα πρόκειται
τα υπερσύγχρονα φαινομενικά όπλα
τού τρισδιάστατου παρόντος μας..απλά παιχνιδάκια !!!
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Ολυμπιακοί Αγώνες 2012 Λονδίνο

Δημοσίευση από ArELa » Δευ 13 Αύγ 2012, 08:20

Την τελετή έναρξης δεν την καλοείδα, γιατί στα μισά με πήρε ο ύπνος.
Τη λήξης, ΠΙΕΣΑ τον εαυτό μου να μην κοιμηθεί και την είδα.
Πλην ελαχίστων εξαιρέσεων (σε ελαχιστα τραγούδια), η τελετή ήταν ΤΙΓΚΑ στον Ιλουμινατο- μασονο-συμβολισμό. Από τα σχήματα που έφτιαχναν τα φωτα στις εξέδρες, μέχρι κοστούμια, άρματα, χρώματα, εμφανίσεις-ντυσίματα... Το κόκκινο με το μαύρο κυριαρχούσαν στην παλέτα τους... τυχαίο; Δε νομιζω. Η πυραμίδα "χτίστηκε" μπροστά στα μούτρα όλων... χειροκροτήθηκε κι όλας... τα γκαβάδια (οφθαλμος πανθορών λέω) έδιναν και έπαιρναν... στο κέντρο, η βρετανική σημαία, που ενίοτε έμοιαζε και με στέμμα... γιορτάζανε βλέπετε και τον ιωβηλαίο της ελισάβετ... 60 χρόνια τους πίνει το αίμα κι αυτοί τη χειροκροτούν και τη γιορτάζουν, τραγουδώντας παθιασμένα το God save the queen... Αλήθεια, εκτός της σημαίας που ήταν κεντρικο πλάνο διαρκώς, είδε κανείς ολυμπιακούς κύκλους; Εγώ πάντως όχι.. τοσο κουφό μου φαίνεται, που σκέφτομαι ότι στο τέλος πρεπει να με πήρε ο υπνος και να μην το κατάλαβα...

Τι να πει κανείς για το ουγκ της αλληνής... Κάτι τέτοια βλέπω και λέω πως η ύπνωση είναι βαθιά, ο έλεγχος του νου έχει κάνει τα μυαλά νιανιά και δεν υπάρχει προοπτικη αφύπνισης αν δεν προκύψει το σοκ και η ανατροπάρα της αρκούδας... και τότε ακομα, πολλοί ίσως να προτιμήσουν να πέσουν σε κώμα, παρά να δουν κατάματα και να δεχτούν τι παίζει...

Κάποια στιγμή μου'ρθε σωματική ναυτία βλέποντας τις χαριτωμενιές, και προτίμησα να μπω στα ΙΔΕΟ, να γράψω δυο λόγια για τη συνάντηση στον Ωρωπό.
Σε γενικές γραμμές, απίστευτες δαπάνες για μια αηδία... μια οπτική πανδαισία του σατανόπληκτου κιτς.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Clash
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2656
Εγγραφή: Παρ 20 Απρ 2007, 15:15

Re: Ολυμπιακοί Αγώνες 2012 Λονδίνο

Δημοσίευση από Clash » Δευ 13 Αύγ 2012, 13:04

Εγώ επιστρέφοντας από μια νυχτερινή τσιπουροποσία, με ολίγον κεφάλι φτιαγμένο, άνοιξα την τιβί την ώρα που γινότανε η έπαρση της ελληνικής σημαίας και ακουγότανε ο εθνικός ύμνος. Την έκλεισα και έπεσα για ύπνο.
Το κόκκινο με το μαύρο κυριαρχούσαν στην παλέτα τους... τυχαίο; Δε νομιζω
Ούτε και εγώ νομίζω :lol: :lol: :lol: :lol

Ζυγώνει η ώρα της αναρχίας.
Παρίσι και Μόσχα βαθιά τιμημένα
Αθήνα, Βαρκελώνη που βάφτηκαν με αίμα.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Ολυμπιακοί Αγώνες 2012 Λονδίνο

Δημοσίευση από ArELa » Δευ 13 Αύγ 2012, 15:12

Η παλέτα που επέλεξε το δικό σου ιδεολογικο συνάφι Νικόλα, είναι κάτι που θα'πρεπε να προβληματίσει όσους "αθώα" ή ανεγκέφαλα εντάσσονται εκεί. Εμένα δεν με εκπλήσσει ιδιαίτερα, σαν καρασυνωμοσιολόγα του κερατά που είμαι. :P

Το κόκκινο-μαύρο είναι πολυαγαπημένος συνδυασμός των σατανόπληκτων (κόκκινο=αίμα/ μαύρο= σκότος). Σύμπτωση που η συγκεκριμένη διχρωμία είναι και δικό σας γούστο; Προσωπικά δεν πιστεύω στις συμπτώσεις :loco:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
totispap
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2381
Εγγραφή: Τετ 06 Ιαν 2010, 20:39
Irc ψευδώνυμο: totispap
Φύλο: Άνδρας

Re: Ολυμπιακοί Αγώνες 2012 Λονδίνο

Δημοσίευση από totispap » Δευ 13 Αύγ 2012, 15:29

Δεν ήταν τελετή λήξης αυτοί αλλά πλήξης.Τα καναρίνια μου κοιμήθηκαν πριν την ώρα τους,εγώ λίγο αργότερα..αν και αγριεύτηκα
λίγο με τον Βραζιλιάνο ράπερ κατά το τέλος,τέτοιο παλτό με λαμπάκια στρόγγυλα δεν ξανάδα!!!!
Μοναχή το δρόμο επήρες,
εξανάλθες μοναχή.
Δεν είν’ εύκολες οι θύρες,
εάν η χρεία τες κουρταλεί.
Άβαταρ μέλους
Clash
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2656
Εγγραφή: Παρ 20 Απρ 2007, 15:15

Re: Ολυμπιακοί Αγώνες 2012 Λονδίνο

Δημοσίευση από Clash » Δευ 13 Αύγ 2012, 19:34

Mε τη βοήθεια τότε του συντρόφου Βελζεβούλ θα φέρουμε επί γης ειρήνη. Πάντως το κόκκινο συμβολίζει την εργατική τάξη και το μαύρο την αναρχία. Η μαύρη σημαία πρωτοεμφανίστηκε σε μια διαδήλωση ανέργων στη Γαλλία πριν 150 χρόνια που κατέληξε σε λεηλασία φούρνων.

Επίσης τυχαίο είναι ότι για τις απεικονίσεις του Σατανά χρησιμοποιήθηκε από τους χριστιανούς η εικόνα του μεγάλου θεού των αρχαίων Ελλήνων, του Πάνα; Αυτό κι αν δεν το νομίζω... :P
Παρίσι και Μόσχα βαθιά τιμημένα
Αθήνα, Βαρκελώνη που βάφτηκαν με αίμα.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Ολυμπιακοί Αγώνες 2012 Λονδίνο

Δημοσίευση από ArELa » Τρί 14 Αύγ 2012, 09:48

Clash έγραψε:Πάντως το κόκκινο συμβολίζει την εργατική τάξη και το μαύρο την αναρχία.
ναι, ΤΟ ΑΙΜΑ της εργατικής (και όποιας άλλης) τάξης. Αν προτιμάται η εργατικη (για να της πιουν το αίμα) είναι γιατί τους θεωρούν κατωτερους και άχρηστους χαραμοφάηδες (useless eaters- μας λένε ευθέως)... ε, κάπου να γίνουν χρησιμοι ρε αδερφέ, να δώσουνε το αίμα τους (όχι για αγώνες όπως νομίζουν, αλλα για...) σπονδή στον κανιβαλλισμό τους...

Το μαύρο = ελλειψη φωτός= ΣΚΟΤΟΣ.
Αν η αναρχία ταυτίζεται μ'αυτό, δικός σας ειναι ο σταυρός, δικός σας και ο ώμος.
Clash έγραψε:Επίσης τυχαίο είναι ότι για τις απεικονίσεις του Σατανά χρησιμοποιήθηκε από τους χριστιανούς η εικόνα του μεγάλου θεού των αρχαίων Ελλήνων, του Πάνα; Αυτό κι αν δεν το νομίζω... :P
Τι να κάνουμε, η αρχαία Ελλάς, απετελεσε πρότυπο και για τους σατανόπληκτους.
'Ισως να είχε και σκοτεινά μονοπάτια στη διαδρομή της, 'Η, να πάρθηκαν κάποια σύμβολα/περσόνες και να μετατράπηκαν σε σκοτεινά κόλπα των ρεμαλιών. (δεν έγινε το ίδιο και με το σήμα των ναζιστών?)

Δεν ξέρω πώς τους ήρθε των χριστιανων και απεικονίζουν τον σατανά έτσι, ξέρω ότι οι ίδιοι οι σατανόπληκτοι έτσι ακριβώς τον απεικονίζουν...

Πάρε και την πρωτη τη τάξη τραγοπόδαρη και τραγομούρικη περσονα των μασονο-ιλιμιναζί-σατανιστών, ονόματι μπαφομέτ, να'χεις να πορεύεσαι...

Εικόνα

Τυχαία η μορφή;
τυχαίο το κυρήκειον στη θέση του φαλού;
τυχαίον το "ερμαφρόδιτον" με τα βυζιά του σούπερ ντούπερ και ουχί σιλικονάτα;
τυχαίες οι ημισέληνοι πάνω αριστερά και κάτω δεξιά;
τυχαιο οτι λατρευεται αυτή η μορφή απ' ΟΛΑ τα ε(α)λιτο-λαμογια ανεξαιρέτως;
Ούτε εγώ το νομίζω... :P
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Clash
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2656
Εγγραφή: Παρ 20 Απρ 2007, 15:15

Re: Ολυμπιακοί Αγώνες 2012 Λονδίνο

Δημοσίευση από Clash » Τρί 14 Αύγ 2012, 11:12

Aυτός έχει μακράν το καλύτερο όνομα ΜΠΑΦΟμετ. Μάλλον επειδή χρειάζεται μεγάλη κατανάλωση μπάφων για να φανταστείς αυτή τη φιγούρα. :lol:

Η ιστορική αλήθεια είναι πάντως, ότι όλα τα σύμβολα της αρχαίας θρησκείας των Ελλήνων σαταναποιήθηκαν από τον χριστιανισμό για να δυσφημιστούν. Ετσι ο Πάνας έγινε Σατανάς, οι θεοί της αρχαίας θρησκείας δαίμονες, τα αρχαία σύμβολα ήταν του δαβόλου κοκ. Οσον αφορά τον φιλαράκο τον Μπαφομέτ αναφέρθηκε το όνομα του για πρώτη φορά όταν ο πάπας της Ρώμης και ο βασιλιάς της Γαλλίας διαλύσανε για οικονομικούς λόγους τους Ναϊτες ιππότες τον 12-13ο αιώνα. Επειδή λοιπόν, δεν ήταν δυνατό να πούνε ότι ο πραγματικός λόγος ήταν πως ο βασιλιάς αδυνατούσε να επιστρέψει τα δανεικά και σκέφτηκε τη βοήθεια του πάπα για να βάλουν μαζί χέρι στους θησαυρούς των Ναϊτών βρήκαν μια καλή δικαιολογία να τους κατηγορήσουν ότι ήταν σατανιστές. Με την παμπάλαια μέθοδο των βασανιστήριων απέσπασαν και κάποιες «ομολογίες» ότι λάτρευαν έναν άγνωστο μέχρι τότε δαίμονα τον Μπαφομέτ και έτσι μπήκε κι αυτός στο πάνθεον των πλασμάτων που δημιούργησε η ανθρώπινη φαντασία.
Παρίσι και Μόσχα βαθιά τιμημένα
Αθήνα, Βαρκελώνη που βάφτηκαν με αίμα.
Άβαταρ μέλους
lianna

Re: Ολυμπιακοί Αγώνες 2012 Λονδίνο

Δημοσίευση από lianna » Τρί 14 Αύγ 2012, 11:30

Γράφετε ,γράφετε ένα κάρο πράγματα .Κανένας σας όμως δεν
πρόσεξε στην τελετή λήξης μέσα στον τάπητα του γηπέδου ένα τεράστιο διπλό Ε ?
Μέχρι και αυτό προσπάθησαν να εξευτελίσουν και να το πατήσουν .
Τι μπαφομέτ και κόκκινους μαδημένους αετούς κοντά στην φλόγα και ένα σωρό άλλες πα.....
Δεν την είδα την τελετή γιατί ταξίδευα ,απλά μάζευα εικόνες από εδώ και εκεί για τι δεν έχει τόσο σημασία ,
το πανηγηράκι όσο αυτά που δεν βλέπουμε εκείνη τη στιγμή
Άβαταρ μέλους
Kostakis
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 610
Εγγραφή: Σάβ 15 Μάιος 2010, 21:07
Φύλο: Άνδρας

Re: Ολυμπιακοί Αγώνες 2012 Λονδίνο

Δημοσίευση από Kostakis » Τρί 14 Αύγ 2012, 12:09

Τόλμη και όραμα
Μία σκηνή από την τελετή έναρξης των Ολυμπιακών του Λονδίνου – τα 320 κρεβάτια νοσοκομείου – για πολλές αναγνώσεις

Του Ευγενίου Τριβιζά
ΔΗΜΟΣΙΕΥΘΗΚΕ: Σάββατο 04 Αυγούστου 2012


Η πιο αξιοπρόσεκτη σκηνή της τελετής έναρξης των Ολυμπιακών Αγώνων του Λονδίνου δεν ήταν η δήθεν πτώση της βασίλισσας της Αγγλίας με αλεξίπτωτο, ούτε η εμφάνιση των κοσμαγάπητων μουσικών ειδώλων. Ηταν η είσοδος των τριακοσίων είκοσι νοσοκομειακών κρεβατιών. Ηταν η εμφάνιση των εξακοσίων σαράντα νοσοκόμων. Πάνω από όλα ήταν η παρουσία και συμμετοχή των παιδιών από το Sick Children Hospital της Great Οrmond Street, του γνωστότερου παιδικού νοσοκομείου στον κόσμο.
Ανάμεσα στους μικρούς ασθενείς που έλαβαν μέρος στην τελετή, συγκαταλέγονται η δεκάχρονη Λότι Πιν που συνεχίζει τη θεραπεία της για όγκο εγκεφάλου, ο δεκάχρονος Σίντνεϊ Μπερν που είχε υποβληθεί σε λαρυγγο-τραχειακή αποκατάσταση, ο εννιάχρονος Μάθιου Πάντερ που έκανε μεταμόσχευση καρδιάς και πνευμόνων και ο ενδεκάχρονος Αλεξ Πλανκ που επειδή έχει ανοιχτούς πόρους στο κολποκοιλιακό διάφραγμα έχει κάνει ήδη τρεις εγχειρήσεις και πρόκειται να ακολουθήσουν κι άλλες. Αυτοί είναι οι ήρωες που κανένα μετάλλιο δεν φτάνει για να τους ανταμείψει.
Ακόμα πιο συγκινητικός όμως ήταν ο συνδυασμός των εικόνων του παιδικού νοσοκομείου με εικόνες από το παραμύθι του «Πίτερ Παν» και την ανάγνωση του γνωστού αποσπάσματος («δύο λεπτά προτού σε πάρει ο ύπνος η Χώρα του Πουθενά είναι πραγματική») από τη συγγραφέα του Χάρι Πότερ, Τζ. Κ. Ρόουλινγκ.
Ισως πολλοί από το ένα δισεκατομμύριο θεατών που παρακολούθησαν την τελετή να μη γνώριζαν τη σχέση του συγκεκριμένου παραμυθιού με το συγκεκριμένο νοσοκομείο που την είσοδό του στο Λονδίνο κοσμεί ένα μπρούντζινο άγαλμα του Πίτερ Παν και μιας μικρής νεράιδας.
Ο συγγραφέα Τζέιμς Μάθιου Μπάρι, μία ξεχωριστή προσωπικότητα που αλληλογραφούσε με τον Ρόμπερτ Λούις Στίβενσον στη Σαμόα και τον εξερευνητή Καπετάνιο Ρόμπερτ Σκοτ στην Ανταρκτική, προέτρεπε τον Αρθουρ Κόναν Ντόιλ να ολοκληρώσει την όπερα που έγραφε, έπαιζε κρίκετ με τον H. G. Wells, και είχε πείσει τον γείτονά του Τζορτζ Μπέρναρντ Σο να παίξει σε ένα θεατρικό του έργο, παρότι δεν είχε δικά του, αγαπούσε τα παιδιά και είχε κληροδοτήσει τα συγγραφικά δικαιώματα του Πίτερ Παν στο νοσοκομείο της Great Ormond Street.
Για πενήντα χρόνια μετά τον θάνατο του συγγραφέα, λόγω της παγκόσμιας επιτυχίας του βιβλίου και των δεκάδων τηλεοπτικών και κινηματογραφικών μεταφορών του, οι εισπράξεις από τα πνευματικά δικαιώματα αποτελούσαν σημαντική πηγή ενίσχυσης του θεραπευτικού και ερευνητικού έργου του νοσοκομείου. Το 1987 όμως η περίοδος προστασίας των πνευματικών δικαιωμάτων, σύμφωνα με την τότε ισχύουσα νομοθεσία, επρόκειτο να λήξει και το νοσοκομείο κινδύνευε να χάσει τη ζωτική αυτή πηγή εσόδων.
Τότε έγινε κάτι πρωτοποριακό. Κάτι σωτήριο. Ο τότε πρωθυπουργός της Μεγάλης Βρετανίας Τζιμ Κάλαχαν, με την προτροπή της συζύγου του Οντρεϊ, σε μία από τις φωτεινές στιγμές της σταδιοδρομίας του είχε την τόλμη κόντρα σε διάφορα συμφέροντα (όπως της Disney*) να εισηγηθεί στο βρετανικό Κοινοβούλιο την ψήφιση νόμου, σύμφωνα με τον οποίο η διάρκεια των πνευματικών δικαιωμάτων του «Πίτερ Παν» θα συνεχιζόταν στο διηνεκές (in perpetuity).
Ετσι κι έγινε. Ετσι ψηφίστηκε ομόφωνα ο νέος νόμος. Ετσι το παραμύθι έδεσε με την πραγματικότητα. Ετσι ο Πίτερ Παν, το αιώνιο παιδί, εξακολουθεί να προσφέρει δώρα ανεκτίμητα στο ιστορικό νοσοκομείο. Η μικρή Λότι, ο Σίντνεϊ, ο Μάθιου, όλα τα παιδιά που είδαμε να χοροπηδάνε στα κρεβάτια με τις πιτζάμες τους στην τελετή της έναρξης των Ολυμπιακών Αγώνων από αυτή τη νομοθεσία ακόμα και σήμερα ωφελούνται.
Μήπως στους δύσκολους καιρούς που περνάμε στη χώρα μας, κάτι μας διδάσκει το παράδειγμα αυτό τόλμης, καινοτομίας και οράματος; Μήπως θα πρέπει να ακολουθήσουμε τον ίδιο δρόμο και όταν εκπνέει η περίοδος προστασίας της πνευματικής ιδιοκτησίας των βιβλίων για τους κληρονόμους, τα ποσοστά των συγγραφικών δικαιωμάτων να αφιερώνονται από εκεί και πέρα σε παιδικά νοσοκομεία, ιδρύματα ή παρόμοιους σκοπούς, κάτι που και τον κρατικό προϋπολογισμό δεν θα επιβαρύνει και ανεκτίμητη βοήθεια θα προσφέρει;
Θα βρεθεί άραγε ένας τολμηρός πολιτικός να ακολουθήσει το παράδειγμα του Τζιμ Κάλαχαν και ένα άξιο Κοινοβούλιο με όραμα να ψηφήσει τον σχετικό νόμο; Ας το ελπίσουμε!
Στο μεταξύ, τα τριακόσια είκοσι ολοκαίνουρια νοσοκομειακά κρεβάτια που φωτίστηκαν ειδικά στην τελετή ώστε να σχηματίζουν φωσφορίζοντας τη λέξη «GOSH» (επιφώνημα ενθουσιασμού αλλά και τα αρχικά τού Great Ormond Street Hospital), συσκευασμένα από εθελοντές σε σαράντα μεγάλα κιβώτια, θα ταξιδέψουν σε λίγες ημέρες για να δωρηθούν στα νοσοκομεία Habis Burguiba και Hospital de Taouine της Τυνησίας.
Εχουμε όμως και εμείς ανάγκη από νοσοκομειακά κρεβάτια. Ο Πίτερ Παν μάς δείχνει τον τρόπο να τα αποκτήσουμε.
Ο Ευγένιος Τριβιζάς είναι συγγραφέας.

* Η πολυετής διαμάχη της Disney με το Great Ormond Street Hospital αξίζει να μελετηθεί ως ένα παράδειγμα εταιρικών συμφερόντων που έρχονται σε σύγκρουση με τα δικαιώματα φιλανθρωπικών ιδρυμάτων. Η ταινία του Τζορτζ Κιούκορ με την Οντρεϊ Χέπμπορν στον ρόλο του Πίτερ Παν και του σερ Λόρενς Ολίβιε στον ρόλο του πειρατή Κάπτεν Χουκ δεν γυρίστηκε ποτέ γι' αυτόν ακριβώς τον λόγο.

http://www.tanea.gr/gnomes/?aid=4743091
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Ολυμπιακοί Αγώνες 2012 Λονδίνο

Δημοσίευση από ArELa » Τρί 14 Αύγ 2012, 12:32

Clash έγραψε:Aυτός έχει μακράν το καλύτερο όνομα ΜΠΑΦΟμετ. Μάλλον επειδή χρειάζεται μεγάλη κατανάλωση μπάφων για να φανταστείς αυτή τη φιγούρα. :lol:
Το χιούμορ (και δη το πετυχημένο) δείχνει εξελιγμένη νοημοσυνη. Το να περιοριζόμαστε στη χλεύη κάποιων πραγμάτων, δείχνει μονομέρεια και περιχαράκωση η περιορισμένη στα γνωστά δεδομενα οπτική. Εσύ μπορει να βρίσκεις αστεία αυτή τη φιγουρα. Μπορεί να μην τα πιστεύεις όλα αυτά, και καλά κάνεις. Το θέμα μας εδώ όμως, δεν είναι τι πιστεύεις εσύ, αλλά τι πιστεύουν αυτοί. Το να υποτιμάς (ή να μην υπολογίζεις καν) το γεγονός ότι αυτή η φιγούρα είναι σύμβολο-ΙΕΡΟΚΑΙΟΣΙΟ- για τους ανίερους είναι βλακώδες. Ξέρω ότι η βλακεία δεν παλεύεται, αλλά εγω σε παλεύω (ακόμα) :lol:
Η ιστορική αλήθεια είναι πάντως, ότι όλα τα σύμβολα της αρχαίας θρησκείας των Ελλήνων σαταναποιήθηκαν από τον χριστιανισμό για να δυσφημιστούν
Το αναμφισβήτητο και γνωστό τοις πάσι πλέον γεγονος ότι η παραπάνω φιγούρα που κατέδειξα ΛΑΤΡΕΥΕΤΑΙ ευλαβικότατα από μασονο-ιλιμουναζί-σατανιστές, δικαιολογεί και τη σταση του χριστιανισμού επ'αυτού ειδικά,.
Το να ριχνουν ανάθεμα σε σύμβολα-περσόνες που οντως λατρεύουν και στην εποχή μας οι σκοτεινοί, δεν καταδεικνύει απαραίτητα και πρόθεση να "χτυπηθει" η αρχαιοελληνισμός εδώ.
Clash έγραψε:Οσον αφορά τον φιλαράκο τον Μπαφομέτ αναφέρθηκε το όνομα του για πρώτη φορά όταν ο πάπας της Ρώμης και ο βασιλιάς της Γαλλίας διαλύσανε για οικονομικούς λόγους τους Ναϊτες ιππότες τον 12-13ο αιώνα.
Σύμφωνα με τις καταγεγραμμένες ιστορικές πηγές. Αυτή η "θεότητα" πάει ακόμα πιο πίσω στην αρχαιότητα...
Αλλά δε θα κάνουμε ιστορική ανάλυση εδώ.
Το θέμα ειναι οτι σήμερα είναι σύμβολο λατρείας, επαναλαμβάνω ΛΑΤΡΕΙΑΣ των λαμογιών, ειτε το δέχεσαι/πιστευεις εσύ αυτό, είτε όχι. Σημασια έχει ότι ΑΥΤΟΙ το πιστεύουν.
lianna έγραψε:Γράφετε ,γράφετε ένα κάρο πράγματα .Κανένας σας όμως δεν
πρόσεξε στην τελετή λήξης μέσα στον τάπητα του γηπέδου ένα τεράστιο διπλό Ε ?
Μέχρι και αυτό προσπάθησαν να εξευτελίσουν και να το πατήσουν .
Τι μπαφομέτ και κόκκινους μαδημένους αετούς κοντά στην φλόγα και ένα σωρό άλλες πα.....
Δεν την είδα την τελετή γιατί ταξίδευα ,απλά μάζευα εικόνες από εδώ και εκεί για τι δεν έχει τόσο σημασία ,
το πανηγηράκι όσο αυτά που δεν βλέπουμε εκείνη τη στιγμή
Φιλενάδα, ο ευτελισμός του Ελληνισμου ήταν καταφανής και διάχυτος από την αρχη μέχρι ΚΑΙ τη λήξη (που έδειξαν τη σημαία για λιγο και όχι τον σημαιοφορο). Με τα χίλια ζόρια έβαλαν και τον εθνικό υμνο. Στην τελετή εναρξης σχολιάσαμε την ξεφτίλα τους που παίχτηκε μόνο η συνθεση του Σαμάρα (ολυμπιακος ύμνος) ενω οι στίχοι του Παλαμά τους έκατσαν στο στομάχι και δεν ακούστηκε καμία χορωδία (ιστορική πρώτη μετά την αναβιωση). Είδαμε και τον Ρογκ να μιλάει για Ο/Α του Σίδνεϋ (2000) , του Πεκίνου (2008), αλλά να μην κάνει καμία αναφορά στην Αθήνα (2004) - και στα καπάκια η δεύτερη ανιστόρητη ξεφτιλισμένη του δήλωση χαράς που "χάρηκε που ξαναγύρισαν οι Ο/Α στο σπίτι τους".
Τι να πρωτοπροσέξουμε λοιπόν για να εμπεδώσουμε;

Κι αφού όπως λες δεν είδες την τελετή, άστο... Εγω την είδα, αναγουλιασα και τα είδα όλα μπλε σε ροζ βαζάκια που λένε... Μιλάμε για ΑΝΑΡΡΙΘΜΗΤΑ μασονικο-ιλουμινατο-τελετουργικά της σατανίλας μέσα στη "φαντασμαγορία".
Ελάχιστες φωτεινές εξαιρέσεις, κάποια τραγουδια... ελάχιστες όμως. (θα'χαν τους λόγους τους που τις έβαλαν κι αυτες...)

Κι όσοι είδαν την τελετή ληξης και δεν τα "αναγνώρισαν" ή κάνουν πλάκα με όλα αυτά, δικαιώνουν τη λογική τους ότι ειμαστε ΖΩΑ-πανηλίθιοι-ανάξιοι λόγου, αφού τα κάνουν μπροστά στα μούτρα μας κι εμείς, ή τα χλευάζουμε ή δεν τα είδαμε καθόλου (υπήρξαν πάμπολλοι που τα γουσταραν κι όλας), πάντως δεν τα αναγνωρίζουμε ούτε γι'αυτό που ήταν ούτε γι'αυτά που θέλησαν να "μεταδώσουν"....
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Clash
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2656
Εγγραφή: Παρ 20 Απρ 2007, 15:15

Re: Ολυμπιακοί Αγώνες 2012 Λονδίνο

Δημοσίευση από Clash » Τρί 14 Αύγ 2012, 13:11

Θες να μου πεις ότι γνωστοί μασόνοι όπως ο Καποδίστριας, ο Κολοκοτρώνης, ο Σκουφάς, ο Υψηλάντης, ο Βενιζέλος, ο Μεταξάς, ο Μάντζαρος που μελοποίησε τον εθνικό ύμνο και δύο - τρεις Πατριάρχες λάτρευαν τον Μπαφομέτ; Οχι απλά αμφιβάλω, αλλά το θεωρώ γελοίο. Ενδεχόμενος τίποτα σαλεμένοι που την είδαν σατανιστές να λένε τέτοιες χαζομάρες και βέβαια, οι μπουρδολόγοι τύπου Λιακόπουλου για να πουλάνε βιβλία με ανάλογο αποκαλυπτικό περιεχόμενο.
Παρίσι και Μόσχα βαθιά τιμημένα
Αθήνα, Βαρκελώνη που βάφτηκαν με αίμα.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Ολυμπιακοί Αγώνες 2012 Λονδίνο

Δημοσίευση από ArELa » Τρί 14 Αύγ 2012, 19:06

Νικολάκη, έχεις χάσει πολλά επεισόδια- πρέπει να ξεκολλήσεις απ'τα ιστορικά καλούπια στα οποία χωθηκες και δε λες να δεις παραπέρα. 'Ασε τους ναϊτες (κρυφολάτρες του μπαφομέτ), άσε και τους βενιζέλους, καποδίστριες κλπ κι έλα λίγο στο μετέπειτα... στο τώρα πχ.

Πληρως ανενημέρωτο σε βρίσκω...

Κοίτα να ενημερωθείς σωστά



και

http://www.theforbiddenknowledge.com/symbology/1o5.htm

http://translate.google.gr/translate?hl ... i/Baphomet
(σκατά μετάφραση αλλά παίρνεις μια ιδέα)



και μετά έλα με τον κηδεμόνα σου.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Clash
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2656
Εγγραφή: Παρ 20 Απρ 2007, 15:15

Re: Ολυμπιακοί Αγώνες 2012 Λονδίνο

Δημοσίευση από Clash » Τετ 15 Αύγ 2012, 11:04

To ξέρω ότι όταν συγκρούεται η λογική με το παράλογο, το δεύτερο είναι πιο ισχυρό. Με καλείς να ξεκολλήσω από τα ιστορικά καλούπια και να δω παραπέρα. Δηλαδή να κάνω στην άκρη την λογική και να αρχίσω να χάβω τις φαντασιώσεις και τα μπουρδολογικά σενάρια διάφορων πονηρών που βρήκαν τρόπο πουλώντας μεσαιωνικές χαζομάρες να πλουτίζουν. Ευχαριστώ, αλλά δεν θα ακολουθήσω τη συνταγή σου, γιατί όσο και να προσπαθείς τα επιχειρήματα της λογικής είναι ατράχταντα. Λοιπόν έχουμε και λέμε το όνομα «Μπαφομέτ» γεννήθηκε με τον θάνατο των Ναϊτών. Αμφιβάλλεις; Παρουσίασε ένα κείμενο πριν τον 13ο αιώνα που να το αναφέρει. Οι ναϊτες διαλύθηκαν από το βασιλιά της Γαλλίας και τον πάπα για καθαρά οικονομικούς λόγους. Αυτή είναι η ιστορική αλήθεια και είναι τόσο αληθινή, όσο ότι οι Πέρσες ηττήθηκαν στις Πλαταιές. Πάμε παρακάτω. Οι μασονικές στοές ξεκίνησαν σαν επαγγελματικές ενώσεις τον μεσαίωνα και στη πορεία έγιναν λέσχες της αστικής τάξης, οι οποίες έπαιξαν σημαντικό ρόλο στην εξάπλωση του διαφωτισμού και στις αστικές επαναστάσεις του 18 και 19 αιώνα, μεταξύ των οποίων και της ελληνικής. Γι' αυτό όλοι οι Φιλικοί και μεγάλες προσωπικότητες όπως οι Καποδίστριας, Κολοκοτρώνης, Υψηλάντης και πολλοί άλλοι αγωνιστές ήταν μασόνοι. Ετσι εξηγείται και η πληθώρα μασονικών συμβόλων σε νομίσματα, σημαίες, σύμβολα των εθνών κρατών που προέκυψαν. Στην Ελλάδα π.χ. το πρώτο νόμισμα είχε το μασονικό σύμβολο του φοίνικα, ενώ μέχρι τελευταία κυκλοφορούσε το μασονικό πεντακοσάρικο.

Αυτές οι επαναστάσεις, όμως, στόχευαν στο να απελευθερώσουν τον άνθρωπο από τα δεσμά της δεισιδαιμονίας για να τον επαναφέρουν στο δρόμο της λογικής που ανοίχτηκε στην αρχαία Ελλάδα τον 5ο πχ αιώνα. Επόμενο ήταν από την σκοταδιστική εκκλησία και την γαλαζοαίματη αριστοκρατία που έβλεπε με το γκρέμισμα της φεουδαρχίας να απειλούνται τα προνόμια τους να υπάρχει αντίδραση και αυτή δεν ήταν άλλη παρά η δαιμονοποίηση των εχθρών τους, τους οποίους παρουσίαζαν ως λάτρεις του σατανά. Το πως στην πορεία της ιστορίας η κυρίαρχη αστική τάξη συμφιλιώθηκε με την εκκλησία είναι άλλο κεφάλαιο, όμως αυτό δεν αλλάζει ότι ξεκίνησε ως σφοδρός αντίπαλος της. Αυτή είναι σε γενικές γραμμές η πολύ απλή αλήθεια, βλέπεις είμαι λιγάκι μεγάλος πλέον για να πιστεύω σε παραμύθια με κακούς δράκους που έχουν την μορφή του Μπαφομέτ. Αλλωστε οι πραγματικοί Μπαφομέτ είναι πολύ χειρότεροι από αυτή τη φιγούρα, την οποία φιλοτέχνησε ένας σαλταρισμένος τον 19ο αιώνα.
Παρίσι και Μόσχα βαθιά τιμημένα
Αθήνα, Βαρκελώνη που βάφτηκαν με αίμα.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Ολυμπιακοί Αγώνες 2012 Λονδίνο

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 15 Αύγ 2012, 11:25

Νικολάκη ξαναλέω. 'Εχεις χάσει επεισοδια.
Ξαναλέω επίσης πως το αν τα θεωρείς εσύ λογικά η παράλογα αυτα που σου προτάσσονται, το αν τα πιστευεις ή όχι, δεν έχει απολυτως καμία σημασία.
Σημασία έχει ότι τα πιστευουν, τα ασπάζονται και τα λατρεύουν ΑΥΤΟΙ.

Αμφότερες οι τελετές (έναρξης και λήξης) περιείχαν συμβολισμούς, "τελετουργικά" και εκατοντάδες ενδεικτικά που στηρίζουν τις κατ'εσέ "συνωμοσιολογικές" αντιλήψεις. Το ότι διαφεύγουν της προσοχής σου, (της δικής σου και εκατομμυρίων άλλων) είναι λόγος γι'αυτους να χαιρονται και να τσουγκρίζουν στην υγειά των ηλιθίων, που ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ, δεν πήρανε χαμπάρι, αυτά που τους έχωσαν στα μούτρα. Δεν είναι καθόλου δημιουργικοί κι επαναλαμβάνονται μονοτονα, τόσο μονότονα που σκοτώνουν από πλήξη όσους τους παιρνουν πρέφα, αλλά και πάλι οι πολλοί επιλέγουν να μη δουν τον αποκρυφισμό μέσα σ'όλα αυτά, παρ'όλο που κοντεύει να γίνει εντελώς διάφανος και φανερός. Το θέμα σου φυσικά είναι ακριβώς αυτό: Ο αποκρυφισμός. Στέκεσαι σε ιστορικές καταγραφες θεωρώντας τις όλες πλήρεις και αληθείς ενώ δεν είναι, στέκεσαι στην κερδοσκοπία ως μοναδική πρόθεσή τους για τους πολέμους ενώ δεν είναι, στέκεσαι και σ'ενα σωρό άλλα "γήινα" και "λογικά" τα οποία γνωρίζουμε όλοι, ενώ υπάρχουν κι άλλα, αλλά εσύ βάζεις φρένο και λες " ως εκεί" . Ο αποκρυφισμός για σένα είναι παράλογος, και "φαντασιώσεις - μπουρδολογικά σενάρια διάφορων πονηρών που βρήκαν τρόπο πουλώντας μεσαιωνικές χαζομάρες να πλουτίζουν." κατά τα λόγια σου, ΕΝΩ ΓΙ'ΑΥΤΟΥΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ.

Το τι δέχεσαι και τι όχι, είναι αναφαίρετο δικαίωμα και ατομική επιλογή σου.
Ουτε σεμινάρια θα σου κάνω εδω, ούτε θα επιχειρήσω να σε μεταπείσω για τιποτα.
Ειπα/παρουσίασα πέντε πράγματα, take it or leave it.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Clash
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2656
Εγγραφή: Παρ 20 Απρ 2007, 15:15

Re: Ολυμπιακοί Αγώνες 2012 Λονδίνο

Δημοσίευση από Clash » Τετ 15 Αύγ 2012, 19:47

Τα ίδια Παντελάκη μου... Λοιπόν δεν επιμένω, θες εσύ να πιστεύεις ότι όλα γίνονται για τη δόξα του Μπαφομέτ ή, του Βελζεβούλ και όχι ότι η πραγματική αιτία είναι η εξέλιξη της οικονομίας με γειά σου και χαρά σου. Ευχαριστώ αλλά μεσαιωνικά παραμύθια δεν θα πάρω. Προτιμώ να ασχολούμαι και να προσπαθώ να καταλάβω γιατί ενώ στην εποχή μας υπάρχει τόσο πλούτος που μπορεί να υπερκαλύψει τις ανάγκες της ανθρωπότητας, ωστόσο εκατομμύρια άνθρωποι λιμοκτονούν. Οι πραγματικές μαζικές ανθρωποθυσίες σε Αφρική, Ασία, Λατινική Αμερική με ενδιαφέρουν περισσότερο από τα παραμυθάκια για νεαρές παρθένες που θυσιάζονται στον Μπαρουφομέτ. Πάντως, δεν τα θεωρώ τυχαία όλα αυτά και ούτε απλά γραφικά. Με δεδομένο ότι έρχεται νέος μεσαίωνας επόμενο είναι να προωθείται ο σκοταδισμός και η δεισιδαιμονία, προκειμένου να μειωθεί ο μ.ο σκέψης και αντίληψης μέσα στην κοινωνία.
Παρίσι και Μόσχα βαθιά τιμημένα
Αθήνα, Βαρκελώνη που βάφτηκαν με αίμα.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Ολυμπιακοί Αγώνες 2012 Λονδίνο

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 15 Αύγ 2012, 19:56

Clash έγραψε: ότι η πραγματική αιτία είναι η εξέλιξη της οικονομίας με γειά σου και χαρά σου
Το χρήμα ΔΕΝ είναι ο αυτοσκοπός τους. Τουλάχιστον όχι πια. 'Εχουν περισσότερα απ'όσα μπορουν να καταμετρήσουν πια. Είναι το μέσον που (πιστευουν οτι) θα υλοποιήσει την ατζεντάρα της απόλυτης εξαθλίωσής μας και στη συνέχεια, του απόλυτου ελέγχου που θα ασκήσουν επάνω μας.
Clash έγραψε:Προτιμώ να ασχολούμαι και να προσπαθώ να καταλάβω γιατί ενώ στην εποχή μας υπάρχει τόσο πλούτος που μπορεί να υπερκαλύψει τις ανάγκες της ανθρωπότητας, ωστόσο εκατομμύρια άνθρωποι λιμοκτονούν. Οι πραγματικές μαζικές ανθρωποθυσίες σε Αφρική, Ασία, Λατινική Αμερική με ενδιαφέρουν περισσότερο από τα παραμυθάκια για νεαρές παρθένες που θυσιάζονται στον Μπαρουφομέτ.
Το "γιατί" συμβαίνουν ολα αυτά, το είπα πιο πάνω συνοπτικά. Πρόσθεσε σ'αυτό και την δεδομένη ψυχοπάθεια και τον μισανθρωπισμό που τους διακατέχει- θεωρώντας ότι είμαστε useless eaters κι ότι μόνο αυτοί αξίζει να υπάρχουν στον πλανήτη. Δε θέλει και πολύ να καταλάβεις τον διακαή τους πόθο να μας εξοντώσουν.

Σε ό,τι αφορά τη σατανολατρεια τους, τον μπαφομέτ και τα υπόλοιπα, κράτα μικρό καλάθι και μην τα κατατάσσεις με τόση ευκολία στα "παραμυθάκια".
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Ολυμπιακοί Αγώνες 2012 Λονδίνο

Δημοσίευση από doctormarkon » Τετ 15 Αύγ 2012, 23:19

Clash έγραψε:Προτιμώ να ασχολούμαι και να προσπαθώ να καταλάβω γιατί ενώ στην εποχή μας υπάρχει τόσο πλούτος που μπορεί να υπερκαλύψει τις ανάγκες της ανθρωπότητας, ωστόσο εκατομμύρια άνθρωποι λιμοκτονούν.
Πολύ σωστός. Όντως υπάρχει τόσος πλούτος που αρκεί για να καλύψει τις ανάγκες του πλανήτη και μάλιστα όχι μόνο στο φαι.

Γιατί όμως εκατομμύρια άτομα δεν το καταλαβαίνουν αυτό αφού είναι τόσο προφανές?

Και είναι προφανές αφού οι παραγωγικές δυνάμεις έχουν αυξηθεί 1.000 φορές από το 1950 και οι ώρες εργασίας και η εντατικοποίηση αυξήθηκαν επίσης.

Αλλά γιατί δεν το καταλαβαίνουν?
Γιατί ενώ ξέρουν ότι ξοδεύονται τόσα χρήματα για Ολυμπιακούς αγώνες και φιέστες πάνε και χειροκροτάνε?

Εμένα με απασχολεί και αυτό.
Δεν μπορούμε να αποκλείσουμε τον παράγοντα "χειραγώγηση"

Πως χειραγωγούν αυτοί που έχουν τον πλούτο στα χέρια τους και πως ελέγχουν την πληροφορία.

Πως επιβάλλουν σκέψεις στο υποσυνείδητο.
Πως βγάζουν γραφικούς και παλαβούς αυτούς που θα πουν το προφανές.

Είτε για βενζεβούλια πεις είτε αυτό το προφανές την ίδια αντιμετώπιση θα έχεις
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
Clash
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2656
Εγγραφή: Παρ 20 Απρ 2007, 15:15

Re: Ολυμπιακοί Αγώνες 2012 Λονδίνο

Δημοσίευση από Clash » Πέμ 16 Αύγ 2012, 19:22

Οχι Dr. δεν λέμε το ίδιο. Εγώ δεν κυνηγώ πλάσματα της φαντασίας και δεν δίνω βάση σε μεσαιωνικές δεισιδαιμονίες.

Arela έγραψε:
Το χρήμα ΔΕΝ είναι ο αυτοσκοπός τους. Τουλάχιστον όχι πια. 'Εχουν περισσότερα απ'όσα μπορουν να καταμετρήσουν πια. Είναι το μέσον που (πιστευουν οτι) θα υλοποιήσει την ατζεντάρα της απόλυτης εξαθλίωσής μας και στη συνέχεια, του απόλυτου ελέγχου που θα ασκήσουν επάνω μας.
Θα σου απαντήσω στο ύφος που σου αρέσει. Νομίζω ότι ήρθε η ώρα να σου αποκαλύψω ένα μεγάλο μυστικό. Δεν υπάρχουν πρόσωπα. Υπάρχουν συμφέροντα και τα πρόσωπα εκπροσωπούν αυτά τα συμφέροντα. Πως είναι σε κάποιες ταινίες επιστημονικής φαντασίας που τα ρομπότ ανεξαρτητοποιούνται από τον άνθρωπο; Κάπως έτσι. Δημιουργήματα του κρατικο-χρηματιστηριακού κεφαλαίου στέκουν υπεράνω προσώπων και χρησιμοποιώντας πρόσωπα να επιβάλλουν την ηγεμονία τους.
Mελέτη που πραγματοποιήθηκε από το Ελβετικό Ινστιτούτο Τεχνολογίας της Ζυρίχης, μελέτησε τις σχέσεις μεταξύ 43.000 πολυεθνικών εταιριών, και εντόπισε μια μικρή ομάδα 147 επιχειρήσεων (κυρίως τραπεζών), με δυσανάλογα μεγάλη δύναμη για την παγκόσμια οικονομία.Είναι η πρώτη μελέτη που προκειμένου να εντοπίσει αυτό το δίκτυο εταιρειών δεν χρησιμοποίησε ιδεολογικά κριτήρια, αλλά συνδύασε μαθηματικά μοντελοποίησης φυσικών συστημάτων μαζί με εταιρικά δεδομένα.

Προηγούμενες μελέτες είχαν επίσης αναδείξει ότι λίγες πολυεθνικές κατέχουν μεγάλο μερίδιο της παγκόσμιας οικονομίας, όμως είχαν συμπεριλάβει στην ανάλυση τους περιορισμένο αριθμό εταιρειών και επιπλέον παρέλειψαν να μελετήσουν τις έμμεσες σχέσεις μεταξύ τους. Η ερευνητική ομάδα της Ζυρίχης χρησιμοποίησε μια βάση δεδομένων από 37 εκατομμύρια επιχειρήσεις και επενδυτές από όλο τον κόσμο, έτσι ώστε να βγάλει τις 43060 πολυεθνικές εταιρείες και τις μετοχικές διασυνδέσεις μεταξύ τους. Στη συνέχεια κατασκευάστηκε ένα μοντέλο το οποίο δείχνει τις εταιρείες που ελέγχουν άλλες εταιρείες, σε συνδυασμό και με τον τζίρο της κάθε εταιρείας.

Το αποτέλεσμα, το οποίο δημοσιεύεται στο PLoS One, ανέδειξε έναν πυρήνα από 1318 εταιρείες που έχουν ιδιοκτησιακή συγγένεια. Κάθε μία από τις 1318 εταιρείες έχει μετοχική σχέση με δύο ή περισσότερες άλλες εταιρείες, και κατά μέσο όρο είναι συνδεδεμένη με άλλες 20 . Στον παρακάτω πίνακα αποτυπώνεται το δίκτυο αυτό των εταιρειών. Οι εταιρείες με πάρα πολλές διασυνδέσεις είναι σε κόκκινο κύκλο ενώ αυτές με λιγότερες διασυνδέσεις σε κίτρινο. Το μέγεθος του κύκλου δείχνει τον τζίρο της εταιρείας.

Αυτές οι 1318 εταιρείες αν και αντιπροσωπεύουν μόνο το 20% του παγκόσμιου τζίρου, εντούτοις ελέγχοντας το μετοχικό κεφάλαιο της πλειοψηφία των μεγάλων εταιρειών και μεταποιητικών επιχειρήσεων του κόσμου (δηλαδή της πραγματικής οικονομία), φτάνουν να αντιπροσωπεύουν επιπλέον 60% της παγκόσμιας οικονομίας !

Όταν ξετύλιξαν ακόμα περισσότερο το κουβάρι της ιδιοκτησίας, διαπίστωσαν ότι μεγάλο μέρος από αυτές τις 1318 εταιρείες, ελέγχονται από μία ομάδα 147 εταιρειών. Αυτές οι 147 εταιρείες ελέγχουν τελικά το 40% του πλούτου του δικτύου των 1318 εταιρειών (οι οποίες ελέγχουν το 80% της παγκόσμιας οικονομίας ) !

Στην παρακάτω λίστα παρατίθενται οι 50 μεγαλύτερες εταιρείες, από το υπερ-δίκτυο των 147 εταιρειών.

1. Barclays plc
2. Capital Group Companies Inc
3. FMR Corporation
4. AXA
5. State Street Corporation
6. JP Morgan Chase & Co
7. Legal & General Group plc
8. Vanguard Group Inc
9. UBS AG
10. Merrill Lynch & Co Inc
11. Wellington Management Co LLP
12. Deutsche Bank AG
13. Franklin Resources Inc
14. Credit Suisse Group
15. Walton Enterprises LLC
16. Bank of New York Mellon Corp
17. Natixis
18. Goldman Sachs Group Inc
19. T Rowe Price Group Inc
20. Legg Mason Inc
21. Morgan Stanley
22. Mitsubishi UFJ Financial Group Inc
23. Northern Trust Corporation
24. Société Générale
25. Bank of America Corporation
26. Lloyds TSB Group plc
27. Invesco plc
28. Allianz SE 29. TIAA
30. Old Mutual Public Limited Company
31. Aviva plc
32. Schroders plc
33. Dodge & Cox
34. Lehman Brothers Holdings Inc*
35. Sun Life Financial Inc
36. Standard Life plc
37. CNCE
38. Nomura Holdings Inc
39. The Depository Trust Company
40. Massachusetts Mutual Life Insurance
41. ING Groep NV
42. Brandes Investment Partners LP
43. Unicredito Italiano SPA
44. Deposit Insurance Corporation of Japan
45. Vereniging Aegon
46. BNP Paribas
47. Affiliated Managers Group Inc
48. Resona Holdings Inc
49. Capital Group International Inc
50. China Petrochemical Group Company
http://antikleidi.wordpress.com/2011/10 ... the-world/
Παρίσι και Μόσχα βαθιά τιμημένα
Αθήνα, Βαρκελώνη που βάφτηκαν με αίμα.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Ολυμπιακοί Αγώνες 2012 Λονδίνο

Δημοσίευση από ArELa » Πέμ 16 Αύγ 2012, 20:58

Clash έγραψε:Mελέτη που πραγματοποιήθηκε από το Ελβετικό Ινστιτούτο Τεχνολογίας της Ζυρίχης, μελέτησε τις σχέσεις μεταξύ 43.000 πολυεθνικών εταιριών, και εντόπισε μια μικρή ομάδα 147 επιχειρήσεων (κυρίως τραπεζών), με δυσανάλογα μεγάλη δύναμη για την παγκόσμια οικονομία.Είναι η πρώτη μελέτη που προκειμένου να εντοπίσει αυτό το δίκτυο εταιρειών δεν χρησιμοποίησε ιδεολογικά κριτήρια, αλλά συνδύασε μαθηματικά μοντελοποίησης φυσικών συστημάτων μαζί με εταιρικά δεδομένα.
'Ηρθες (κι εσυ και το σαιτ απ'όπου τα πήρες) δεύτερος και καταϊδρωμένος. Τράβα εδώ http://www.ideografhmata.gr/forum/viewt ... 78#p182578 να δεις τα καθέκαστα αναλυτικότατα. Δεν έχω ολοκληρώσει τη μεταφραση, αλλά λέει αυτά που παραθέτεις εδώ και πολλά περισσότερα. Δεν ζούμε σε φανταστικούς κόσμους όπως εσύ θες να νομίζεις.

Clash έγραψε:ομίζω ότι ήρθε η ώρα να σου αποκαλύψω ένα μεγάλο μυστικό. Δεν υπάρχουν πρόσωπα. Υπάρχουν συμφέροντα και τα πρόσωπα εκπροσωπούν αυτά τα συμφέροντα.
Τρίχες "αποκαλύψεις" μου'κανες, αλλά δεκτό αυτό που λες. Η διαφορά μας (στο σκεπτικό) είναι πως τα πράγματα δεν περιορίζονται ΜΟΝΟΝ σε αυτά που αντιλαμβάνεσαι εσυ, τα σάιτς, τα ειδησεογραφικά, τα γεωπολιτικά κλπ κλπ. Ο πόλεμος μαίνεται σε πολλά επίπεδα κι όχι μόνο σ'αυτο μέσα στο οποιο ζούμε εμείς εδώ εγκλωβισμένοι στην προκαθορισθεισα πραγματικότητα που πολλοί δυστυχώς θεωρούν πως αυτή ειναι και περαν αυτής ουδέν.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
ION 4ever
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 7582
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ 2010, 11:00
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: Ολυμπιακοί Αγώνες 2012 Λονδίνο

Δημοσίευση από ION 4ever » Πέμ 16 Αύγ 2012, 22:03

Πάνε τελειώσαν οι Ολυμπιακοί αγώνες.
Η βασανισμένη και πολύ σβησμένη φλόγα της Ειρήνης έσβησε τελειωτικά για φέτος.
Εκεχειρία Τέλος.
Όποιος κατάλαβε, κατάλαβε όποιος είδε, είδε.

Εγώ περίμενα, είναι η αλήθεια , περισσότερα πράγματα.
Όπως λόγου χάρη μεγαλύτερη και ουσιαστικότερη (αρνητικά)
συμμετοχή από την βασιλική οικογένεια.
Δεν προβλήθηκε όπως θα περίμενα ο Γουίλιαμ.
Αντίθετα είδα περισσότερο τον Χάρι.

Ούτε θεωρώ ότι εκμεταλλεύτηκαν τα μάλα το γεγονός.
βεβαίως πέρασαν μια σκοτεινιά και μια αρνητικότητα
αλλά πολλοί λίγοι το κατάλαβαν.
Δεν μπορώ να ξέρω επίσης πόσοι το αισθάνθηκαν.

Να πώ επίσης πως έκαναν μια απροκάλυπτη εμφάνιση
χρησιμοποιώντας όλα αυτά τα σύμβολα
αλλά τους βρήκα πενιχρούς, αδύναμους και τραγικά αδιάφορους.
Θέλω να πώ πως ακόμα και η πλειοψηφία καμιά γοητεία δεν αισθάνθηκε.

Βέβαια θεωρώ επίσης τραγικό σημάδι την παρουσία ενός χταποδιού
στο κέντρο της βρετανική σημαίας που σχηματιζόταν στο δάπεδο του σταδίου.

Any way η φλόγα έσβησε και αναρωτιέμαι
αν αυτό που ακούγεται είναι τα
τύμπανα του πολέμου.
There is a crack, a crack in everything
That's how the light gets in.
Άβαταρ μέλους
lianna

Re: Ολυμπιακοί Αγώνες 2012 Λονδίνο

Δημοσίευση από lianna » Παρ 17 Αύγ 2012, 10:05

Ευτυχώς που δεν ακούστηκε ο Ολυμπιακός Ύμνος και δεν μαγαρίστηκε έτσι όπως αυτοί θα το ήθελαν
το Ολυμπιακό Πνεύμα. Κάτι τέτοιες πατατιές κάνουνε και αποδυναμώνονται τα ερπετά.
Τυφλώνει το Όλον όσους Θέλει να στείλει αδιάβαστους(Τυφλώνει ο Θεός ους ήθελε απολέσει) για το καλό του Σύμπαντος
Οποίος έχει προσέξει την ενέργεια που κατεβαίνει και γεμίζει το χώρο και τους ανθρώπους,
αθλητές και μη, από επάνω όταν ψάλλεται ο Ύμνος μόνο τότε μπορεί
να νιώσει την ιερότητα του.
Όσο για τα τύμπανα του πολέμου έχουν αρχίσει να μας ξεκουφαίνουν ,αν ανοίξουμε τα αυτιά μας .
Μην αναρωτιέσαι Ιονίτσα μου αυτά ακούς
Άβαταρ μέλους
Clash
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2656
Εγγραφή: Παρ 20 Απρ 2007, 15:15

Re: Ολυμπιακοί Αγώνες 2012 Λονδίνο

Δημοσίευση από Clash » Παρ 17 Αύγ 2012, 11:07

Ηρθες (κι εσυ και το σαιτ απ'όπου τα πήρες) δεύτερος και καταϊδρωμένος. Τράβα εδώ viewtopic.php?p=182578#p182578 να δεις τα καθέκαστα αναλυτικότατα. Δεν έχω ολοκληρώσει τη μεταφραση, αλλά λέει αυτά που παραθέτεις εδώ και πολλά περισσότερα. Δεν ζούμε σε φανταστικούς κόσμους όπως εσύ θες να νομίζεις.
Δεν διεκδικώ τις αποκλειστικότητες, ούτε και την πρωτοπορία. Αφού ασχολήθηκες με αυτά τα θέματα καλά έκανες και από ότι είδα είναι ενδιαφέροντα στοιχεία. Αμά μέχρι το τέλος δεν μπλέξεις ιλουμινάτους, ερπετομούρηδες, Μπαρουφομέτ κ.α. θα είναι μια χαρά.

Lianna έγραψε:
Ευτυχώς που δεν ακούστηκε ο Ολυμπιακός Ύμνος και δεν μαγαρίστηκε έτσι όπως αυτοί θα το ήθελαν
το Ολυμπιακό Πνεύμα. Κάτι τέτοιες πατατιές κάνουνε και αποδυναμώνονται τα ερπετά.
Για ποιο ολυμπιακό πνεύμα μιλάς; Το αρχαίο υπήρχε μόνο στους αγώνες της αρχαιότητες, οι οποίοι ήταν πανελλήνιες θρησκευτικές γιορτές. Γι' αυτό το λόγο και δεν επιτρεπότανε η συμμετοχή άλλων λαών, αφού ήταν τελετές της εθνικής ελληνικής θρησκείας. Οσον αφορά το μοντέρνο της αναβίωσης από τον Πιερ Ντε Κουμπερτέν, ήταν το βρετανικό fair play και μπορεί να ισχύσει μόνο για ερασιτέχνες. Πλέον στην εποχή μας οι αθλητές είναι επαγγελματίες, παίζονται πολλά χρήματα (χορηγίες, διαφημίσεις) και όπου κυριαρχεί το χρήμα, ισχύει το κέρδος με κάθε τρόπο. Ολα τα υπόλοιπα είναι μέρος του θεάματος της μεγάλης μπίζνας που λέγονται ολυμπιακοί αγώνες.
Παρίσι και Μόσχα βαθιά τιμημένα
Αθήνα, Βαρκελώνη που βάφτηκαν με αίμα.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικα-Ελεύθερο βήμα”