Συντάγματος συνέχεια (από Ιούλιο 2011)

Περί ανέμων και υδατων
προσώπων και πραγμάτων
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Συντάγματος συνέχεια (από Ιούλιο 2011)

Δημοσίευση από ArELa » Παρ 01 Ιούλ 2011, 20:14

Κλείδωσα και το δεύτερο τόπικ του Συντάγματος, μια και έπιασε κι εκείνο τις 30 σελίδες αισίως. Με την πρωτομηνιά, λέω να ανοίξουμε το 3ο στη σειρά...

Παίρνω τα δύο τελευταία ποστς από το προηγούμενο...
Joy έγραψε:Φλερτάροντας με τον θάνατο

Έχω καλύψει συγκρούσεις διαδηλωτών με την αστυνομία σε διάφορα μέρη του κόσμου εκτός της Ελλάδας, όπως στην Αργεντινή, την Ιταλία, τη Βολιβία και το Μεξικό. Ειδικά στο Μεξικό, οι αστυνομικοί όπως γνωρίζουν πολλοί, θεωρούνται άγριοι, ανεκπαίδευτοι και διεφθαρμένοι. Όμως αυτό που έζησα και κατέγραψα τόσο εγώ όσο και οι συνεργάτες μου χθες Τετάρτη 29/6 στο Σύνταγμα, ξεπερνάει σε αγριότητα κάθε όριο. Η Ελληνική αστυνομία παίρνει δίκαια και με διαφορά το βραβείο βαρβαρότητας. Μιας βαρβαρότητας που καμία σχέση δεν είχε με καταστολή αλλά ήταν ένα συνεχές φλερτ με τον θάνατο.

Από θαύμα δεν θρηνήσαμε νεκρούς. Και ο κ. Παπουτσής θα πρέπει να ανάψει λαμπάδα στον Θεό που πιστεύει, καθώς μόνο στην καλή του τύχη θα πρέπει να αποδοθεί το γεγονός ότι δεν απολογείται σήμερα για θύματα.


Το σχέδιο εκκένωσης της πλατείας Συντάγματος τις δύο τελευταίες μέρες, ήταν ένα "γιουρούσι" όπως εύστοχα παρατήρησε ο Αϊμάν, Ισπανός δημοσιογράφος που εργάζεται για το Al Jazeera. Ένα γιουρούσι, εναντίον όλων και όποιον πάρει ο χάρος. "Μα καλά τι αστυνομία είναι αυτή που έχετε;" με ρώτησε αγανακτισμένος. "Είστε μέλος της Ευρωπαϊκής Ένωσης, τουλάχιστον ακόμα" μου είπε με νόημα χαμογελώντας.



Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή. Περίπου στη 13.30 υπάρχει πολύς κόσμος συγκεντρωμένος μπροστά από την Βουλή. Δεν είναι κουκουλοφόροι. Δεν πετάνε πέτρες. Είναι γέροι, νέοι, γυναίκες, άντρες, φοιτήτριες και φοιτητές, εργαζόμενοι, άνεργοι που φωνάζουν συνθήματα, ρίχνουν την γνωστή μούντζα προς το κοινοβούλιο, και οι πιο θερμόαιμοι μπροστά - μπροστά άντε να εκτοξεύουν καμιά βρισιά εναντίον των αστυνομικών και να κουνάνε τα κιγκλιδώματα που έχουν στηθεί μπροστά στον Άγνωστο Στρατιώτη. Τίποτα το σημαντικό δηλαδή που να δικαιολογεί αυτό που θα ακολουθήσει. Ξαφνικά από παντού, από δεξιά, από αριστερά και από το κέντρο, αρχίζει μια γενική επίθεση των αστυνομικών δυνάμεων που απωθούν τους διαδηλωτές προς τα σκαλιά της πλατείας Συντάγματος. Φανταστείτε δηλαδή χιλιάδες ανθρώπους να τρέχουν αλλόφρονες προς ένα στενό άνοιγμα το πλάτος του οποίου δεν ξεπερνά τα δέκα μέτρα. Από πίσω τους τα ΜΑΤ, ρίχνουν μέσα στο πλήθος χειροβομβίδες κρότου λάμψης και δακρυγόνα, προκαλώντας πανικό. Άνθρωποι καίγονται από τις φλόγες, πνίγονται από τα δακρυγόνα δεν βλέπουν μπροστά τους και αρχίζουν να ποδοπατούν ο ένας τον άλλον και να κουτρουβαλούν στα σκαλιά. Υπάρχουν άνθρωποι λιπόθυμοι, άλλοι ποδοπατημένοι μέσ' τα αίματα. Παρόλα αυτά οι αστυνομικοί δεν αποχωρούν. Χτυπάνε με τα γκλομπς όποιον βρουν μπροστά τους, ανθρώπους δηλαδή που τρέχουν να σωθούν πατώντας ο ένας πάνω στον άλλον.

Η συνέχεια είναι γνωστή. Πέρα από την δράση των προβοκατόρων η οποία έχει καταγραφεί σε βίντεο και φωτογραφίες που βγήκαν και θα συνεχίσουν να βγαίνουν τις επόμενες μέρες, πέρα από τους μπαχαλάκηδες την δράση των οποίων απεχθάνομαι και διαφωνώ κάθετα, η πέτρα είναι πλέον εύκολο να φύγει από το χέρι οποιουδήποτε, που τον χτύπησαν, τον ψέκασαν, και είναι άνεργος, άστεγος - ναι, υπάρχουν πλέον νεοάστεγοι - και κάθε μέρα γίνεται φτωχότερος χωρίς να βλέπει διέξοδο από πουθενά.

Δεν σας κρύβω ότι φοβήθηκα βλέποντας μια άνευ προηγουμένου αγριότητα να ξετυλίγεται μπροστά στα μάτια μου. Ένιωσα τον ίδιο φόβο που έχω νιώσει σε ζόρικες περιοχές του πλανήτη. Ένιωσα τον φόβο του θανάτου. Καθώς νόμιζα πως ήταν η ιδέα μου και πως είχα ξεσυνηθίσει να δουλεύω στην Ελλάδα - έχω να δουλέψω στη χώρα μου από το έτος 2000- ρώτησα παλιούς μου συναδέλφους αν είχαν ξαναζήσει κάτι τέτοιο εδώ. Μου απάντησαν πως δεν είχαν ξαναζήσει κάτι παρόμοιο.

Θα ήθελα λοιπόν ένας λογικός άνθρωπος από το υπουργείο "Προστασίας του Πολίτη" (το βάζω σε εισαγωγικά γιατί πλέον ο τίτλος του μου θυμίζει το Υπουργείο Αγάπης του Όργουελ στο 1984) να μου απαντήσει στις εξής ερωτήσεις:

Ποιος έδωσε την εντολή για την γενική επίθεση στις 13.30 και γιατί; Ποιανού ιδέα ήταν να διατάξει τις αστυνομικές δυνάμεις να κυνηγήσουν ένα πανικόβλητο πλήθος που ποδοπατιέται στα σκαλιά πετώντας κρότου - λάμψης και δακρυγόνα χτυπώντας αδιακρίτως, παίζοντας κορώνα γράμματα την πιθανότητα, κάποιος ανάμεσα στους χιλιάδες, να αφήσει την τελευταία του πνοή στην πλατεία.
Για ποιο λόγο οι αστυνομικοί δεν σεβάστηκαν το ιατρείο της πλατείας Συντάγματος; Επαγγελματίες γιατροί πνευμονολόγοι και άλλοι, όλοι εθελοντές, φρόντιζαν τραυματίες καθ' όλη την διάρκεια των συγκρούσεων. Δεν ήταν "κουκουλοφόροι", γιατροί ήταν. Φώναζαν στους αστυνομικούς "εδώ είναι ιατρείο" αλλά καμία σημασία δεν έδιναν εκείνοι. Αφιονισμένοι, τους έριχναν δακρυγόνα και τους χτυπούσαν. Όπως μας είπε ένας γιατρός "Αυτά δεν γίνονται ούτε στον πόλεμο. Ακόμα και στον πόλεμο υπάρχει ανακωχή για να μαζέψεις και να φροντίσεις τους τραυματίες." Τα μάζεψαν άρον - άρον οι άνθρωποι και έστησαν το ιατρείο κάτω στο μετρό αλλά ούτε και αυτό γλίτωσε από τις ρίψεις χημικών.
Για ποιο λόγο χτυπήθηκαν δάσκαλοι στην Διδασκαλική Ομοσπονδία Ελλάδος; Και αυτοί κουκουλοφόροι; Δεν νομίζω. Τα ΜΑΤ αφού πέταξαν δακρυγόνα στην είσοδο του κτιρίου στην οδό Ξενοφώντος 15, άρχισαν να τους πετούν πέτρες (!) και να ανοίγουν κεφάλια με την ανάποδη του γκλομπ, σύμφωνα με μαρτυρίες των ίδιων. Τρεις τραυματίες, ένας με σπασμένα πλευρά, ένας με ανοιγμένο κεφάλι και ένας με ελαφρά τραύματα στο χέρι. Έλεγαν οι δάσκαλοι: "Όταν μια κοινωνία κακοποιεί τους δασκάλους της βρίσκεται στο κατώτερο σκαλοπάτι που μπορεί να φτάσει"
Με ποια λογική οι αστυνομικοί έριξαν χημικά και χτύπησαν ανθρώπους μέσα σε μανάβικα και σουβλατζίδικα στο Μοναστηράκι και στην Πλάκα, προκαλώντας τρόμο σε πελάτες και τουρίστες;
Και τέλος κάτι προσωπικό για τον κ. Παπουτσή: Γιατί με χτυπήσατε; Όχι εσείς δηλαδή, ένας από τους άνδρες της αστυνομίας σας. Επειδή όμως εγώ δεν γνωρίζω τον "ανώνυμο" ΜΑΤατζή και γνωρίζω εσάς, θα ήθελα πραγματικά μια απάντηση. Η κατάσταση ήταν σχετικά ήρεμη εκείνη την ώρα και γω τραβούσα με την κάμερα μια διμοιρία των ΜΑΤ που ανέβαινε προς την Βουλή, όταν ένας ξέκοψε από την διμοιρία του, ήρθε προς το μέρος μου και στάθηκε μπροστά μου σε απόσταση αναπνοής. Σταμάτησα να τραβάω και κατέβασα την κάμερα. Με κοιτούσε μες στα μάτια. Του είπα τι θέλει και ως απάντηση εισέπραξα μια, για να θυμάμαι τη μέρα. Ο κόσμος άρχισε να φωνάζει: "Τον Αυγερόπουλο χτυπάς ρε". Δεν αντέδρασα καθόλου και εκείνος απομακρύνθηκε. Αν είχα αντιδράσει ίσως να τα λέγαμε στο τμήμα όπου θα μου ζητάγατε συγνώμη για την... "παρεξήγηση". Παρεπιπτόντως: Στην Οαχάκα, όταν με είχαν στριμώξει μαζί με τον κάμεραμάν μου οι Μεξικανοί αστυνομικοί, που όπως είπαμε θεωρούνται άγριοι, ανεκπαίδευτοι και διεφθαρμένοι, τους φώναξα "Δημοσιογράφος" και δεν με πείραξαν. Στη χώρα μου τις έφαγα για πρώτη φορά.

Γιώργος Αυγερόπουλος

http://www.exandasdocumentaries.com/gr/ ... on-thanato

ArELa έγραψε:Eίναι δεδομένο πως μπήκαμε στη σχεδιάρα αποπληθυσμού.
Σιγά μη δε μπαίναμε.
Εδώ θέλουν στην Αμερική να μείνουν 10 εκατομμύρια το πολύ...


Για την ώρα σας έβγαλα ένα δίλεπτο, με τον αγαπημένο μου Τζεραλντίνο.
Έτσι για να μην χαλαρώνουμε...

Ο άνθρωπος ξέρει τι λέει και τα λέει απλά, με λίγα λόγια και καλά



Συνεχίζουμε...
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Σύνταγμα- Ιούλιος 2011 και ακόμα όλοι εκεί!

Δημοσίευση από doctormarkon » Παρ 01 Ιούλ 2011, 20:43

Η σχεδιάρα αποπληθυσμού φαίνεται φως φανάρι.

Αλλά δεν θα πραγματοποιηθεί αν δεν πάρουν και το βρακί καθενός από εμάς.

Μετά θα μας στείλουν.

Γι αυτό δεν πρέπει να τους αφήσουμε.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
axinosp
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2247
Εγγραφή: Παρ 10 Δεκ 2010, 08:52
Φύλο: Άνδρας
Επικοινωνία:

Re: Σύνταγμα- Ιούλιος 2011 και ακόμα όλοι εκεί!

Δημοσίευση από axinosp » Σάβ 02 Ιούλ 2011, 12:20

Μαρτυρία Ταξίαρχου Διαδηλωτή: Τα ΜΑΤ εφάρμοσαν στρατιωτικ​ό σχέδιο εναντίον του «εσωτερικο​ύ εχθρού»!
Εικόνα
Η συγκλονιστική περιγραφή του οργίου κρατικής καταστολής από ένα επώνυμο Ταξίαρχο εν αποστρατεία έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον καθώς βασιζόμενος στην εμπειρία του μπορεί να αντιληφθεί, παρουσιάσει και κρίνει το επιχειρησιακό σχέδιο της Ελληνικής Αστυνομίας.

Έχει εξαιρετική σημασία να σταθμίσουμε την εκτίμηση του ως Στρατιωτικού για το Σχέδιο Ενεργείας της Αστυνομίας που “ήταν από πλευράς επιτελικής σχεδίασης άψογο : Σωστή αρχική διάταξη – Αναγνώριση– Ελιγμός – Αιφνιδιασμός – Ρήγμα στο εχθρικό μέτωπο –Εκμετάλλευση του αποτελέσματος. Ίσως και κάπου ανάμεσα κάποιες κατάλληλες«καταδρομικές ενέργειες».
Μόνο που τέτοιος σχεδιασμός αφορά την αντιμετώπιση του ένοπλου εχθρού στο Πεδίο της Τιμής. Και όχι άμαχους συμπατριώτες μπροστά από το Εθνικό τους Μνημείο, τον Άγνωστο Στρατιώτη “!

Ακόμη όμως πιο σημαντικά είναι τα ερωτήματα που θέτει και οι απαντήσεις που δίνει.

Ας δώσουμε το λόγο στον Ταξίαρχος ε.α Ευστράτιο Ουζούνογλου.

Τόπος – Χρόνος :
Πλατεία Συντάγματος, 29 Ιουνίου 2011.
Σκηνικό :

Μία πλατεία που συνεχώς γεμίζει με κόσμο από παντού, ακόμη και από την Πάτρα, νέους,άντρες και γυναίκες κάθε ηλικίας, επιπέδου μόρφωσης και κοινωνικής προέλευσης, ακόμη και οικογένειες με παιδιά. Κόσμο που έρχεται ειρηνικά, για να διαδηλώσει την αντίθεσή του στο υπό ψήφιση συμβόλαιο ξεπουλήματος της Ελλάδας και των Ελλήνων, κυρίως των νέων.

Σε μία άκρη κοντά στην έξοδο του Μετρό προς τη Λεωφόρο Αμαλίας βρίσκεται μία ετερόκλητη συντροφιά από νέους, μεσήλικες (ανάμεσά τους δύο απόστρατοι συνάδελφοι και ο υπογράφων με τη σύζυγό του) και ένας βιοπαλαιστής πωλητής ξηρών καρπών από τα Εξάρχεια. Συζητούν μεταξύ τους, χωρίς να γνωρίζονται.Μοιράζονται την αγωνία τους και τις προσωπικές εμπειρίες τους από τα αδιέξοδα που έχει οδηγήσει την κοινωνία μας ο απαξιωμένος πλέον πολιτικός κόσμος της χώρας, αλλά και την πεποίθησή τους για την ανάγκη ανατροπής του.

Σκηνή 1η - Ώρα 12:00

Μία ομάδα 8-10 γεροδεμένων νεαρών πιασμένοι χέρι-χέρι σε παράταξη στο κέντρο της Λεωφ. Αμαλίας και με εμφάνιση «μάχης» (σακίδια, μάσκες για χημικά) περνούν από μπροστά μας με κατεύθυνση προς την Πλατεία, φωνάζοντας προκλητικά : «Και τώρα ένα σύνθημα που όλους μας ενώνει, μπάτσοι – γουρούνια –δολοφόνοι.». Μέχρι εκείνη τη στιγμή δεν είχαμε ακούσει κανένα παρόμοιο εμπρηστικό σύνθημα, παρόλο το δυναμισμό των νεοτέρων, ούτε είχαμε δει ανάλογης εμφάνισης διαδηλωτές. Κανείς δε μίλησε. Κάποιοι κούνησαν σκεπτικά τα κεφάλια.

Σκηνή 2η - Ώρα 12:30

Αιφνιδιαστικά και χωρίς καμία απολύτως πρόκληση από πλευράς διαδηλωτών (ήμουν εκεί ακριβώς), μία μεγάλη ομάδα δικυκλιστών της αστυνομίας ανεβαίνει από τις στήλες του Ολυμπίου Διός προς το Σύνταγμα με τις σειρήνες σε πλήρη χρήση και ένταση. Αμέσως διαδηλωτές κάθε ηλικίας συμπαρατάσσονται και τους κλείνουν το δρόμο προς την Πλατεία. Μετά από μερικά λεπτά απλής αντιπαράταξης χωρίς καμία πρόκληση εκατέρωθεν σκάει ένα και μόνο ελαφρύ καπνογόνο, που έδειξε ότι το δροσερό αεράκι που φυσούσε εκείνη την ώρα είχε κατεύθυνση προς την Πλατεία. Το αποτέλεσμα είναι να συρρεύσει προς το σημείο εκείνο κι άλλος κόσμος.

Μετά από μερικά λεπτά επιπλέον αντιπαράταξης χωρίς κανένα επεισόδιο, οι δικυκλιστές αποχωρούν. Τα σχόλια μεταξύ των διαδηλωτών ήταν πολυποίκιλα :αντιπερισπασμός, πρόκληση, νίκη των φιλήσυχων διαμαρτυρόμενων πολιτών κλπ. Προσωπικά, και μεταξύ σοβαρού και αστείου, λέω : «Εμένα κύριοι μου φάνηκε σαν επιθετική αναγνώριση». Οι πολίτες της συντροφιάς δεν κατάλαβαν καλά,οι συνάδελφοι όμως χαμογέλασαν σκεπτικά : «Λες;». Μετά από λίγο τα πνεύματα ηρέμησαν.

Σκηνή 3η - Ώρα 13:00

Αστυνομικοί βγάζουν από τον Εθνικό Κήπο όσους πολίτες έβρισκαν εκεί λίγη δροσιά, κλείνουν τις εισόδους και παρατάσσονται πίσω από τις καγκελόπορτες.Ένταση μεταξύ των πολιτών, επειδή δεν υπήρχε κανένας λόγος για να γίνει κάτι τέτοιο. Οι πιο νεαροί και θερμόαιμοι επιτίθενται φραστικά στους αστυνομικούς, αλλά με την επέμβαση των μεγαλυτέρων που βρισκόμασταν δίπλα, σταμάτησαν ως εκεί. Κάποιοι πιο έμπειροι από παρόμοιες καταστάσεις λένε ότι κάτι δεν πάει καλά και επισημαίνουν ότι και την προηγούμενη μέρα λίγο πριν τη λήξη της συνεδρίασης και την αποχώρηση των βουλευτών είχαν ξεκινήσει εκ μέρους των αστυνομικών κινήσεις, που προκαλούσαν σταδιακά ένταση και κατέληξαν στα επεισόδια που εκκένωσαν την Πλατεία. Και εξέφραζαν τη βεβαιότητα ότι όσο πλησίαζε η ώρα της ψηφοφορίας, τόσο μεγάλωνε και η πιθανότητα να ξεσπάσουν νέα βίαια επεισόδια. Κάποιοι άλλοι είπαν ότι σε ερώτηση που έκαναν σε κάποιους νεαρούς αστυνομικούς, γιατί να επιδεικνύουν τέτοια αναλγησία σε ενέργειες κατά των πολιτών, πήραν την απάντηση ότι υπηρετούν την Κυβέρνηση και τη Δημοκρατία.

Σκηνή 4η - Ώρα 13:15

Δυνατοί κρότοι ακούγονται και καπνοί σηκώνονται στη Λεωφόρο Αμαλίας μπροστά από τον Άγνωστο Στρατιώτη. Οι νέοι που βρίσκονται εκεί έχουν μάσκες για τα χημικά και δεν αποχωρούν, απλά τραβιούνται μερικά μέτρα πίσω. Ο κόσμος αντιδρά πλησιάζοντας ακόμη περισσότερο προς την Πλατεία και ενώνοντας τη φωνή του σε μία κραυγή : «Κλέφτες – Κλέφτες». Αντικείμενα αρχίζουν να εκτοξεύονταιμέσα από το πλήθος προς τους αστυνομικούς, τα αίματα ανάβουν και τα χημικά αρχίζουν να εκτοξεύονται βροχή.

Σκηνή 5η - Ώρα 13:30

Ενώ όλοι έχουμε την προσοχή στραμμένη στην Πλατεία, Διμοιρίες πάνοπλων αστυνομικών αρχίζουν να κινούνται από τις στήλες Ολυμπίου Διός, κλείνοντας τελείως τη Λεωφόρο Αμαλίας και ρίχνοντας χημικά και κροτίδες. Ο άνεμος, όπωςείχε φανεί και από πριν, ήταν ευνοϊκός.

Προσωπικά, και μην πιστεύοντας στο μέγεθος της καταλογιζόμενης προς τουςαστυνομικούς αναλγησίας, στάθηκα στην άκρη μαζί με τη σύζυγό μου, περιμένονταςκι εγώ μαζί με άλλους μεσήλικες και ηλικιωμένους τις Διμοιρίες να προσπεράσουν, δείχνοντας σεβασμό στα γκρίζα μας μαλλιά. Μάταια … Αθεράπευτα ρομαντικός και στον ιδεατό μου κόσμο μέχρι το τέλος …

Οι αστυνομικοί «σκούπιζαν» με τα χημικά όποιον εύρισκαν μπροστά τους, σπρώχνοντας τον κόσμο στο κέντρο της Πλατείας και εξαναγκάζοντας πολλούς να βρουν καταφύγιο στο σταθμό του Μετρό.

Σε απόσταση 5 μέτρων από αυτούς δεχθήκαμε καπνογόνο στα πόδια μας. Τα χημικά μας έπνιξαν και ο κόσμος άρχισε να χάνεται γύρω μας. Με υπεράνθρωπη προσπάθεια, αναπνέοντας με δυσκολία, με έντονο τσούξιμο στα μάτια και αλληλοϋποστηριζόμενοι φθάσαμε στην είσοδο του Μετρό. Κατεβήκαμε στο Ιατρείο που είχε στήσει ο ΕρυθρόςΣταυρός μέσα στο σταθμό, για να δεχθούμε τις πρώτες βοήθειες.

Εκεί βρίσκονταν εθελοντές του Σώματος Σαμαρειτών, μεταξύ των οποίων και η κόρη μου Ειρήνη, και δίνουν αγώνα να βοηθήσουν όποιον έχει ανάγκη. Όταν μας είδε από μακριά, νόμισε ότι πήγαμε εκεί για να «νταντέψουμε το παιδί» και άρχισε να διαμαρτύρεται. Μόλις πλησίασε και είδε την κατάστασή μας, άρχισε να μας προσφέρει την απαραίτητη βοήθεια, μη πιστεύοντας κι εκείνη ότι θα έβλεπε ποτέ τους γονείς της έτσι για οποιοδήποτε λόγο.

Σκηνή 6η - Ώρα 14:00

Βγαίνουμε από το Ιατρείο ανακουφισμένοι και προσπαθούμε μαζί με άλλους ν’ανέβουμε τα λίγα σκαλιά της εξόδου προς την Πλατεία, για να δούμε τι γίνεται. Ένα καπνογόνο ακριβώς στο κεφαλόσκαλο μας έκοψε το δρόμο.
Έχοντας μία φυσική κατάσταση με μειωμένες αντοχές, λόγω της στεφανιαίας νόσου από την οποία πάσχω, και τη σύζυγό μου που έπρεπε να προστατεύσω, έσκυψα τοκεφάλι, την έπιασα από το χέρι και κατέβηκα αμίλητος στις αποβάθρες να πάρω τοτραίνο της επιστροφής.
ΑΜΙΛΗΤΟΣ !

Επειδή σαν Στρατιωτικός σκεπτόμουν ότι το Σχέδιο Ενεργείας της Αστυνομίας ήταν από πλευράς επιτελικής σχεδίασης άψογο : Σωστή αρχική διάταξη –Αναγνώριση – Ελιγμός – Αιφνιδιασμός – Ρήγμα στο εχθρικόμέτωπο – Εκμετάλλευση του αποτελέσματος. Ίσως και κάπου ανάμεσα κάποιες κατάλληλες «καταδρομικές ενέργειες».

Μόνο που τέτοιος σχεδιασμός αφορά την αντιμετώπιση του ένοπλου εχθρού στο Πεδίο της Τιμής. Και όχι άμαχους συμπατριώτες μπροστά από το Εθνικό τους Μνημείο, τον Άγνωστο Στρατιώτη ! Είμαι άραγε εγώ με τη σύζυγό μου και όλοι όσοι διαμαρτύρονταν ειρηνικά δίπλα μας ένας απειλητικός εχθρός για την Ελληνική Πολιτεία;

Κι έτσι αναρωτιόμουν ξανά, πολύ πιο έντονα αυτή τη φορά :
ΤΙ ΥΠΗΡΕΤΟΥΣΑ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ;
ΤΙ ΝΟΗΜΑ ΕΙΧΕ Η ΨΗΦΟΣ ΜΟΥ ;
ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ;

Και όταν ρομαντικοί Έλληνες σαν εμένα, και είναι πολλοί, ψάχνουν αμίλητοιαπαντήσεις σε τέτοια ερωτήματα, τότε όσοι προκαλούν αυτά τα ερωτήματα είναικαιρός να χάσουν τον ύπνο τους.
Η ΑΝΑΤΡΟΠΗ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΧΡΟΝΟΥ !!!

ΔΙΚΤΥΟ ΕΛΕΥΘΕΡΩΝ ΦΑΝΤΑΡΩΝ ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ

ΑΝΤΙΠΟΛΕΜΙΚΗ ΔΙΕΘΝΙΣΤΙΚΗ ΚΙΝΗΣΗ

ΤΗΛ. ΕΠΙΚ. 6932955437

Diktiospartakos.blogsppot.com

Αναρτήθηκε από ΣΕΙΣΑΧΘΕΙΑ
http://seisaxthia.blogspot.com/2011/07/ ... _6122.html
"Πᾶν γὰρ ἑρπετὸν πληγῇ νέμεται." Ηράκλειτος"
Μετάφραση :Κάθε τι που έρπει εξουσιάζεται με χτυπήματα !!
Με απλά λόγια Ερπετοειδείς έχετε να φάτε, πολύ στυλιάρι από τους Έλληνες!!
Με λάθος λαό τα βάλατε!!
Άβαταρ μέλους
axinosp
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2247
Εγγραφή: Παρ 10 Δεκ 2010, 08:52
Φύλο: Άνδρας
Επικοινωνία:

Re: Σύνταγμα- Ιούλιος 2011 και ακόμα όλοι εκεί!

Δημοσίευση από axinosp » Σάβ 02 Ιούλ 2011, 16:09

Η αστυνομία πέταξε 2.680 χημικά στα επεισόδια της Τετάρτης

Εναντι 100 σε μια μεση μέρα επεισοδίων

Ακούγεται απίστευτος ο αριθμός αλλα είναι αληθινός. Ποσότητα 2.680 χημικών πέταξε η ΕΛΑΣ στα επεισόδια της Τετάρτης, την στιγμή που ο μέσος όρος χημικών που έπεφταν άλλες επεισοδιακές ημέρες στο κέντρο δεν ξεπερνούν τα 100 με 150! Μάλιστα σε αυτήν την ποσότητα δεν υπολογίζονται τα χημικά που εκτοξεύθηκαν με τις φυσούνες, τις οποίες κρατούν οι άνδρες των ΜΑΤ, ούτε και οι χειροβομβίδες κρότου λάμψης. Ούτε επί χούντας δεν θα έριχναν τόσα..

http://www.tsantiri.gr/ellada/i-astinom ... artis.html
"Πᾶν γὰρ ἑρπετὸν πληγῇ νέμεται." Ηράκλειτος"
Μετάφραση :Κάθε τι που έρπει εξουσιάζεται με χτυπήματα !!
Με απλά λόγια Ερπετοειδείς έχετε να φάτε, πολύ στυλιάρι από τους Έλληνες!!
Με λάθος λαό τα βάλατε!!
Άβαταρ μέλους
Joy
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2377
Εγγραφή: Πέμ 10 Μαρ 2011, 11:48
Φύλο: Γυναίκα

Re: Σύνταγμα- Ιούλιος 2011 και ακόμα όλοι εκεί!

Δημοσίευση από Joy » Σάβ 02 Ιούλ 2011, 16:25

ΕικόναUploaded with ImageShack.us
ΕικόναUploaded with ImageShack.us
ΕικόναUploaded with ImageShack.us
L'état, c'est moi
Άβαταρ μέλους
athens
Ιδεογραφίτης με τα όλα του
Ιδεογραφίτης με τα όλα του
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: Δευ 22 Μαρ 2010, 17:48
Irc ψευδώνυμο: 111Redroses
Φύλο: Γυναίκα

Re: Σύνταγμα- Ιούλιος 2011 και ακόμα όλοι εκεί!

Δημοσίευση από athens » Σάβ 02 Ιούλ 2011, 18:04

στο προηγουμενο τοπικ εχει βαλει ο τερμι μια φωτο με το παππου και τα ματ...καταπληκτικη φωτο, παντα οι εικονες που βαζεις τερμινακο ειναι ολα τα λεφτα...
Άβαταρ μέλους
kat_woman
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6095
Εγγραφή: Πέμ 05 Μάιος 2011, 14:31
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 375 φορές
Έλαβε Likes: 326 φορές

Re: Σύνταγμα- Ιούλιος 2011 και ακόμα όλοι εκεί!

Δημοσίευση από kat_woman » Σάβ 02 Ιούλ 2011, 18:28

axinosp έγραψε:Η αστυνομία πέταξε 2.680 χημικά στα επεισόδια της Τετάρτης

Εναντι 100 σε μια μεση μέρα επεισοδίων
...so sad...

Τα βίντεο που ακολουθουν δείχνουν πολύ καθαρά την επονείδιστη κατάσταση της περασμένης Τετάρτης.Όσοι μπορούμε να τα στείλουμε σε φίλους και γνωστούς ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ή ακόμα και σε αυτούς που δεν έχουν συνειδητοποιήσει τι έγκλημα παίχτηκε και πώς δολοφονήθηκε η δημοκρατία στον τόπο που τη γέννησε.

εφοδος της ΔΙΑΣ στα γεματα μαγαζια στο μαναστηρακι
http://news247.gr/multimedia/videos/efo ... 29742.html
εφοδος σε μαναβικο στη νικης
http://www.youtube.com/watch?v=p5FARBm7 ... ture=share
εφοδος ΜΑΤ σε μπλοκ, προσέξτε την κυρία με το μπλουζακι της παραλλαγής που προχωράει μπροστα απο τα ΜΑΤ τι λέει
https://www.youtube.com/watch?v=xBLBBu6 ... dded#at=76
μπαχαλος που βαζει φωτιά στα mac donalds πιάνεται απο τα μΑΤ και μετα φεύγει ανενόχλητος
http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=340572&cid=4
μπάχαλοι μπαίνουν στη βουλή συνοδέια ΜΑΤ, το παρακράτος εν δράσει και στον προυπολογισμό του κράτους
http://www.youtube.com/watch?v=NzNXWYIXtPs
μαρτυρίες απο εθελοντές γιατρούς στο μετρο του Συντάγματος
http://vimeo.com/25781283
επίθεση στο ιατρείο του ερυθρού σταυρού
http://vimeo.com/25777463
τα ΜΑΤ επι τω έργο στην πλατεία (σοκαριστικά αληθινο)
http://www.youtube.com/watch?v=S20_JuaX ... r_embedded
επίθεση στο μετρο του Συντάγματος
https://www.youtube.com/watch?v=B0EIYGl ... r_embedded
πρωί στο μπλόκο του ευαγγελισμού (απρόκλητη επίθεση)
http://www.youtube.com/watch?v=6-QAhMJt ... e=youtu.be
ευχάριστο διάλειμμα (Tiger Lillies στο σύνταγμα)
http://www.youtube.com/watch?v=AYu0Sd0XNqE&NR=1
είναι και ηλίθιοι (Βρετανός ρεπόρτερ απορεί)
http://www.bbc.co.uk/news/world-europe- ... um=twitter
επίθεση της ΔΙΑΣ στις καφετέριες της μητροπόλεως
http://www.youtube.com/watch?v=4SiA2vLn_Tw
Each man's death diminishes me,
For I am involved in mankind.
Therefore, send not to know
For whom the bell tolls,
It tolls for thee.

John Donne
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Σύνταγμα- Ιούλιος 2011 και ακόμα όλοι εκεί!

Δημοσίευση από Divine Sinner » Σάβ 02 Ιούλ 2011, 19:16

Αχινε εσβησα ενα ποστ σου. Εδειξες προσωπα αστυνομικων και τους κατηγορησες οτι κανουν μπάφους.
(χωρις αποδειξη κιολας) ακομα και να ειχες αποδειξη θα πρότιμουσα να μην ανεβαζες τετοια πραγματα. *υπαρχουν εισαγελεις γι αυτη τη δουλεια*.
Δεν εχω καμια αγαπη προς την αστυνομια. αλλα οι καιροι ειναι πονηροι.
Άβαταρ μέλους
aftokaitoallo
Σύμβουλος
Δημοσιεύσεις: 3929
Εγγραφή: Κυρ 27 Φεβ 2011, 17:27
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Σύνταγμα- Ιούλιος 2011 και ακόμα όλοι εκεί!

Δημοσίευση από aftokaitoallo » Σάβ 02 Ιούλ 2011, 21:31

κι ούτε ένας βουλευτής δεν παραιτείται, ούτε ένα κόμμα δεν καταγγέλει με έξοδο από την Βουλή. το θέατρο του παραλόγου συνεχίζεται, άνοιξε η αυλαία με την παράδοση εξουσίας στον ΓΑΠ. να μην ξαναλέω τα υπόλοιπα...
Any review, retransmission, dissemination or other use of, or taking of any action in reliance upon, this information by persons or entities is prohibited without my consent.
Άβαταρ μέλους
delfini05
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2082
Εγγραφή: Κυρ 17 Απρ 2011, 21:45
Irc ψευδώνυμο: delfini05
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: Σύνταγμα- Ιούλιος 2011 και ακόμα όλοι εκεί!

Δημοσίευση από delfini05 » Σάβ 02 Ιούλ 2011, 22:55

& τι προσπαθούν να κάνουν; Να μας φοβίσουν; Με τι; Με αβέβαιο αύριο, δολοπλοκίες & χημείες;

Με τόσα που μας ψεκάζουν έχουμε πάθει ανοσία! δεν το έχουν καταλάβει πιά;
Οι μόνοι ευάλωτοι είναι είτε οι ηλικιωμένοι είτε τα μωρά... Τους γκλομπιάσανε... & τι καταλάβανε; Την κατακραυγή;;;
Το επόμενο στάδιο τί είναι; Ηρώδης;
Βγάζουνε trol συνεχώς για να φοβίσουν! & τι με αυτό; Μασάμε; ΟΧΙ
Με το άγνωστο αύριο; Άγνωστο δεν ήταν & όταν ήμασταν βρέφη; Άγνωστο δεν ήταν & όταν πηγαίναμε Δημοτικό; Το ίδιο άγνωστο είναι & σήμερα! Τι άλλαξε; Οι παράμετροι; Η ανεμελιά της παιδικής ηλικίας έγινε υποχρέωση απέναντι στην ενηλικίωση; ΟΚ! Ας το δεχθώ... ΑΛΛΑ τότε δεν ξέραμε τι είναι ψέμα & τι αλήθεια. ΤΩΡΑ ΞΕΡΟΥΜΕ! Τότε δεν ξέραμε τι είναι δούλος του συστήματος & ο επιτηδευμένος καλλωπισμός των ονείρων μας. ΤΩΡΑ ΞΕΡΟΥΜΕ!
Και μόνο οτι μιλάμε & λέμε την άποψή μας & ανα-μεταδίδουμε τη δυναμικότητά μας είναι δύναμη για εμάς & απαξίωση για όσους προσπαθούν να μας πείσουν για το αντίθετο!
Οι απόστρατοι πριν από περίπου 4 μήνες χτύπησαν το πρώτο καμπανάκι! Σήμερα το ξαναχτυπούν! Την 3η φορά θα χτυπηθεί το καμπανάκι αυτό από όλους...

Μαντρωμένα 300 πρόβατα που τους έπεσε το δέρμα στο ανάκτορο & οι λύκοι από την αλλοδαπή ξερογλείφονται για το μυαλό των περιστεριών που είναι απ'έξω!
Το δένδρο είναι ίδιο, η πλευρά θέασης είναι διαφορετική...
Άβαταρ μέλους
skion
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: Δευ 01 Φεβ 2010, 21:39
Irc ψευδώνυμο: skion
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 3 φορές
Έλαβε Likes: 2 φορές
Επικοινωνία:

Re: Σύνταγμα- Ιούλιος 2011 και ακόμα όλοι εκεί!

Δημοσίευση από skion » Κυρ 03 Ιούλ 2011, 01:38

..you are God in your universe, you're not God in God's universe.
Άβαταρ μέλους
Irene3006
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6719
Εγγραφή: Δευ 03 Ιαν 2011, 00:48
Irc ψευδώνυμο: Irene3006
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Στο άπειρο.... Κι ακόμα παραπέρα.... :)
Έδωσε Likes: 3 φορές
Έλαβε Likes: 16 φορές

Re: Σύνταγμα- Ιούλιος 2011 και ακόμα όλοι εκεί!

Δημοσίευση από Irene3006 » Κυρ 03 Ιούλ 2011, 03:23



Μόλις το είδα σε δημοσίευση στο facebook... Οπότε το έβαλα κι εδώ...
Αλλά κάτεχε ότι μονάχα κείνος που παλεύει μέσα του θά 'χει μεθαύριο μερτικό δικό του στον ήλιο.

Αυτός ο κόσμος ο μικρός, ο μέγας!

Οδυσσέας Ελύτης
Άβαταρ μέλους
Joy
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2377
Εγγραφή: Πέμ 10 Μαρ 2011, 11:48
Φύλο: Γυναίκα

Re: Σύνταγμα- Ιούλιος 2011 και ακόμα όλοι εκεί!

Δημοσίευση από Joy » Κυρ 03 Ιούλ 2011, 03:54

Skion δεν μας εβαλες όμως και αυτό το πραγματικά υπέροχο video σου..
Και το αναρτώ εδώ γιατί το θεωρώ αλληλένδετο με το topic.

L'état, c'est moi
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Σύνταγμα- Ιούλιος 2011 και ακόμα όλοι εκεί!

Δημοσίευση από doctormarkon » Κυρ 03 Ιούλ 2011, 06:51

Μάζεψα σκηνές και έκανα ένα μονταζ.



Οι ομοιότητες με τη Χούντα την παλιά έχουν αρχίσει να με προβληματίζουν.

Κι όμως η σημειολογία είναι η ίδια.

Ο ασθενής που τον βάζουν στο χειρουργικό τραπέζι λέει ο παλιός δικτάτορας. Στην εντατική λέει ο ΓΑΠ.



Και στις δύο περιπτώσεις υπάρχει ένας κίνδυνος.

Τότε ο κομμουνιστικός κίνδυνος. Η ΕΣΣΔ ήταν μεγάλη δύναμη και μεσουρανούσε και ο κομμουνισμός μπαμπούλας που θα έρθει να πάρει τα σπίτια του κόσμου και θα σφάζει με κονσερβοκούτια (από κονσέρβα τόνου ή κομπόστας)

Τώρα ο κίνδυνος της χρεοκοπίας της επιστροφής στη δραχμή, της εξόδου από μαντρί που καραδοκεί ο λύκος.

Τότε και τώρα ένας ημιπαράφρονας ηγέτης μπερδεύει τα λόγια του και λέει ασυναρτησίες αλλά και καμια φορά μέσα στο παραλήρημα λέει και αλήθειες (αν δεν τον δέσει ο γιατρός τον ασθενή υπάρχει κίνδυνος να του χαρίσει τη ζωή :lol: )
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
Eva Luna
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2531
Εγγραφή: Κυρ 28 Νοέμ 2010, 18:05
Φύλο: Γυναίκα

Re: Σύνταγμα- Ιούλιος 2011 και ακόμα όλοι εκεί!

Δημοσίευση από Eva Luna » Κυρ 03 Ιούλ 2011, 11:47

Max Keiser Speaks To Lawyers In Athens About Financial Fraud

**Έχεις τα πινέλα, έχεις τα χ ρώματα. Ζωγράφισε τον κόσμο και μπες μέσα**
Άβαταρ μέλους
kat_woman
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6095
Εγγραφή: Πέμ 05 Μάιος 2011, 14:31
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 375 φορές
Έλαβε Likes: 326 φορές

Re: Σύνταγμα- Ιούλιος 2011 και ακόμα όλοι εκεί!

Δημοσίευση από kat_woman » Κυρ 03 Ιούλ 2011, 12:22

Μπράβο ντοκτορ, μπράβο skion! Έκανα forward τα βιντεακια σας σε φιλους και μη.. :)
Each man's death diminishes me,
For I am involved in mankind.
Therefore, send not to know
For whom the bell tolls,
It tolls for thee.

John Donne
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Σύνταγμα- Ιούλιος 2011 και ακόμα όλοι εκεί!

Δημοσίευση από ArELa » Κυρ 03 Ιούλ 2011, 12:25

Ενα μεγάλο μπράβο κι από μένα στα παιδιά μας! :clap:

Χαρούλα, θα κατέβεις σήμερα;
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
delfini05
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2082
Εγγραφή: Κυρ 17 Απρ 2011, 21:45
Irc ψευδώνυμο: delfini05
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: Σύνταγμα- Ιούλιος 2011 και ακόμα όλοι εκεί!

Δημοσίευση από delfini05 » Κυρ 03 Ιούλ 2011, 23:40

Όταν η ουτοπική πραγματικότητα ενός μυθιστορήματος γίνεται ρεαλιστική καθημερινότητα...
Ανησυχείς για τον ξεπεσμό ή για την αδιαφορία του ανθρώπου ως προς τον ίδιο;





«1984», Τζωρτζ Όργουελ
Το δένδρο είναι ίδιο, η πλευρά θέασης είναι διαφορετική...
Άβαταρ μέλους
axinosp
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2247
Εγγραφή: Παρ 10 Δεκ 2010, 08:52
Φύλο: Άνδρας
Επικοινωνία:

Re: Σύνταγμα- Ιούλιος 2011 και ακόμα όλοι εκεί!

Δημοσίευση από axinosp » Δευ 04 Ιούλ 2011, 10:39

Όποιος αδιαφορεί... συναινεί! Όποιος σιωπά... είναι συνένοχος!

ΑΣ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΗΦΑΝΟΙ, ΟΣΟΙ ΗΤΑΝ ΕΚΕΙ.

Δείτε αυτό, Οι Ελληνες αδελφωμένοι αντιστέκονται:


28 Ιουνίου 2011. Μεσημέρι. Περικύκλωση της πλατείας Συντάγματος από τα ΜΑΤ και πολύωρος βομβαρδισμός των ειρηνικών διαδηλωτών με δακρυγόνα. Αλλά για ακόμη μια φορά, προς πείσμα μερικών δεν υποχωρήσαμε! Δεν πάμε πουθενά! Η βία και η καταστολή δεν μπορεί να κάνει τίποτα στα όνειρα μας στις ελπίδες μας!

ΔΙΑΚΙΝΗΣΤΕ ΤΑ ΠΑΝΤΟΥ!
"Πᾶν γὰρ ἑρπετὸν πληγῇ νέμεται." Ηράκλειτος"
Μετάφραση :Κάθε τι που έρπει εξουσιάζεται με χτυπήματα !!
Με απλά λόγια Ερπετοειδείς έχετε να φάτε, πολύ στυλιάρι από τους Έλληνες!!
Με λάθος λαό τα βάλατε!!
Άβαταρ μέλους
axinosp
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2247
Εγγραφή: Παρ 10 Δεκ 2010, 08:52
Φύλο: Άνδρας
Επικοινωνία:

Re: Σύνταγμα- Ιούλιος 2011 και ακόμα όλοι εκεί!

Δημοσίευση από axinosp » Δευ 04 Ιούλ 2011, 10:46

Που ήταν ο κ. Καμίνης;
Εικόνα
Που ήταν αλήθεια ο Δήμαρχος κ. Γιώργος Καμίνης την Τρίτη και την Τετάρτη, 29 και 30 Ιουνίου, όταν η Αθήνα γινόταν γης Μαδιάμ;

Όταν… «οι ιδεολόγοι» τραυμάτιζαν βαριά την Πόλη μας ξήλωναν τα μάρμαρα που όλοι οι Έλληνες (και όχι βέβαια η «πλουτοκρατία»!) έχουμε πληρώσει χρυσά. Κατέβαζαν τις βιτρίνες των καταστημάτων και των ξενοδοχείων. Άνοιγαν τα κεφάλια των περαστικών και των ανύποπτων τουριστών και όλα τα άλλα γνωστά εγκληματικά κατορθώματα, εκείνων που όλοι ξέρουμε (δεν θα το ψάξουμε εδώ, αφού δεν πρόκειται να «το βρούμε», όπως και ουδείς άλλος το έχει… βρει, μέχρι τώρα!)

Βέβαια τους τόνους των δακρυγόνων και καπνογόνων χημικών, ξέρουμε ποιός τους έριχνε, γιατί κανείς άλλος δεν διαθέτει τα εν λόγω ευγενή αέρια ούτε τους μηχανισμούς της εκτόξευσής τους.

Όταν διαδραματίζονταν τα τρισχειρότερα τον Δεκέμβριο του 2008, ο προκάτοχός σας, ο κ. Νικήτας Κακλαμάνης ήταν εκεί. Όχι ως θεατής! Ήταν στο πλευρό των Δημοτών του. Έσβηνε μαζί τους τις φωτιές. Τους καλούσε, τους εμψύχωνε, τους προέτρεπε να προστατεύσουν μαζί, δυναμικά, τις δικές τους περιουσίες, από τους βανδαλισμούς και τις λεηλασίες. Κινδύνευσε πραγματικά μαζί με τους δημότες του. Όπως έπρεπε να κάνει κάθε πραγματικός Δήμαρχος!

Και την επομένη της καταστροφής ο Νικήτας Κακλαμάνης πρωτοστάτησε στην άμεση ενίσχυση των θυμάτων της βίας, στην αποκατάσταση των ζημιών, της εικόνας και της λειτουργίας της Πόλης.

Εσάς κύριε Καμίνη δεν σας είδαμε σε κανένα τηλεοπτικό πλάνο. Ούτε κανείς από όσους ήταν εκεί, σας είδε. Ούτε πριν ούτε μετά από το «όργιο»!

Μερικοί ευφάνταστοι που σας αναζήτησαν υποστήριξαν ότι είχατε μεταμφιεσθεί (δια τον φόβο των Ιουδαίων –συμπολιτών σας) ενώ μερικοί κακοήθεις διέδιδαν ότι φορούσατε κουκούλα. Πρόκειται για ανυπόστατα ψεύδη! Απλώς δεν είσαστε εκεί που οφείλατε να είστε, την κρίσιμη ώρα, κύριε Δήμαρχε, κύριε Γιώργο Καμίνη.
http://www.statesmen.gr
http://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2011/0 ... .html#more
"Πᾶν γὰρ ἑρπετὸν πληγῇ νέμεται." Ηράκλειτος"
Μετάφραση :Κάθε τι που έρπει εξουσιάζεται με χτυπήματα !!
Με απλά λόγια Ερπετοειδείς έχετε να φάτε, πολύ στυλιάρι από τους Έλληνες!!
Με λάθος λαό τα βάλατε!!
Άβαταρ μέλους
axinosp
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2247
Εγγραφή: Παρ 10 Δεκ 2010, 08:52
Φύλο: Άνδρας
Επικοινωνία:

Re: Σύνταγμα- Ιούλιος 2011 και ακόμα όλοι εκεί!

Δημοσίευση από axinosp » Δευ 04 Ιούλ 2011, 10:48

Η ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΤΟΥ ΣΥΣΜΕΔ

Οι εκατοντάδες εν ενεργεία Έλληνες στρατιωτικοί, όλων των βαθμών, Κλάδων, Όπλων και προελεύσεως, οι οποίοι βρέθηκαν τις προηγούμενες ημέρες μαζί με τους υπόλοιπους Έλληνες πολίτες σε όλες τις πλατείες της Ελλάδος και μοιράστηκαν μαζί τους σκέψεις, ιδέες και ανησυχίες, υπήρξαν αυτόπτες μάρτυρες της άνευ προηγουμένου και έκτασης καταστολής των μέχρι σήμερα και επί 30 ημέρες ειρηνικών συγκεντρώσεων.

Τέτοιας έκτασης καταστολή, σε συνδυασμό με τα βίαια περιστατικά που τη συνόδευσαν, αποτέλεσε άδικο πλήγμα τόσο στην εικόνα των Ελλήνων αστυνομικών, όσο και στον αγώνα τους για τη κοινωνική αποδοχή, ενώ παράλληλα είχε ως αποτέλεσμα να αμαυρωθούν οι αναμφισβήτητες επιτυχίες τους απέναντι στο κοινό έγκλημα. Οπωσδήποτε τέτοιες εξάρσεις βίας, οι οποίες, είτε οφείλονται σε συγκεκριμένες εντολές από συγκεκριμένα όργανα, είτε είναι αποτέλεσμα υπερβάλλοντα ζήλου στην εκτέλεση διαταγών, οφείλουν να τύχουν περαιτέρω διερεύνησης από τα αρμόδια όργανα της πολιτείας, ώστε να εξακριβωθούν τα αίτια και οι υπαίτιοι αυτής της κατάστασης.

Τα παραπάνω γεγονότα, σε συνδυασμό με πρόσφατες δηλώσεις σημαντικού πολιτικού προσώπου, αλλά και διεσπαρμένων φημών και δημοσιευμάτων, που είδαν το φως της δημοσιότητας, έχουν δημιουργήσει μια περιρρέουσα ατμόσφαιρα η οποία ενδεχομένως να συγκρίνεται με καταστάσεις απ΄ το παρελθόν, όταν στην πατρίδα μας υπήρχε έλλειμμα δημοκρατίας και ο λαός ζούσε κάτω από καθεστώς τρόμου, εκφοβισμού και φίμωσης.

Εκείνες οι εποχές έχουν ξεπεραστεί ανεπιστρεπτί μετά από αιματηρούς κοινωνικούς αγώνες και θυσίες.

Οι Έλληνες στρατιωτικοί για να διαλύσουν οποιαδήποτε νεφελώδη αμφιβολία έχει διασπαρθεί τον τελευταίο καιρό, με το ελάχιστο βήμα έκφρασης που τους αναλογεί, τον πρέποντα τόνο, δύναμη και ύφος που τους αρμόζει, μέσα από το Σύνδεσμο Υποστήριξης και Συνεργασίας Μελών Ενόπλων Δυνάμεων, ως ευνομούμενοι Έλληνες πολίτες:

- Διαβεβαιώνουν ότι απέχουν από κάθε προσπάθεια εμπλοκής τους σε οποιουσδήποτε πιθανούς αντισυνταγματικούς σχεδιασμούς ή φήμες.

- Καταδικάζουν ως απαράδεκτα, σε κάθε περίπτωση, περιστατικά τυφλής και δυσανάλογης έκτασης χρήσης βίας εναντίον συμπολιτών τους.

- Θεωρούν αδιανόητη οποιαδήποτε λογική δικαιολόγησης τύπου «παράπλευρων απωλειών» της άσκησης βίας στο βωμό οποιουδήποτε σκοπού.

- Έχοντας αφομοιώσει όλα τα ιστορικά διδάγματα της νεότερης ιστορίας, και με πλήρη επίγνωση του ρόλου τους, διαβεβαιώνουν τους συμπολίτες τους ότι αποτελούν τον ακλόνητο ύστατο υπερασπιστή της πατρίδας και ως εκ τούτου και του λαού, και πως αν και εφόσον χρειαστεί θα πράξουν συνειδητά το καθήκον τους, σύμφωνα με το Σύνταγμα και τους νόμους, στους οποίους έχουν ορκιστεί πίστη και αφοσίωση, δίπλα και μαζί με το λαό ενάντια σε όποιον θελήσει να τα πλήξει.
"Πᾶν γὰρ ἑρπετὸν πληγῇ νέμεται." Ηράκλειτος"
Μετάφραση :Κάθε τι που έρπει εξουσιάζεται με χτυπήματα !!
Με απλά λόγια Ερπετοειδείς έχετε να φάτε, πολύ στυλιάρι από τους Έλληνες!!
Με λάθος λαό τα βάλατε!!
Άβαταρ μέλους
axinosp
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2247
Εγγραφή: Παρ 10 Δεκ 2010, 08:52
Φύλο: Άνδρας
Επικοινωνία:

Re: Σύνταγμα- Ιούλιος 2011 και ακόμα όλοι εκεί!

Δημοσίευση από axinosp » Δευ 04 Ιούλ 2011, 10:57

ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΕΤΑΙ Η ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΕΙΔΙΚΩΝ ΝΑΤΟΙΚΩΝ ΔΥΝΑΜΕΩΝ
http://1.bp.blogspot.com/-56TW3F3fVUQ/T ... 600/02.jpg
ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΝΕΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΕΤΑΙ Η ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΕΙΔΙΚΩΝ ΝΑΤΟΙΚΩΝ ΔΥΝΑΜΕΩΝ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΔΡΑΣΕΙ ΣΤΟ ΚΟΣΣΟΒΟ ΚΑΙ ΤΟ ΙΡΑΚ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ.
ΕΛΑΒΑΝ, ΠΙΘΑΝΟΤΑΤΑ, ΜΕΡΟΣ ΣΤΗΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΚΑΤΑΣΤΟΛΗΣ ΤΗΣ ΠΛΑΤΕΙΑΣ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΟΣ, ΥΠΟ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΗ ΚΑΛΥΨΗ.
ΒΑΘΜΟΦΟΡΟΙ ΤΗΣ ΕΛΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΓΑΝΑΚΤΙΣΜΕΝΟΙ ΜΕ ΤΗΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑΣ ΩΣ ΠΡΑΙΤΩΡΙΑΝΩΝ ΤΗΣ ΚΑΤΑΡΡΕΟΥΣΑΣ ΚΛΕΠΤΟΚΡΑΤΙΑΣ. ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΑΥΤΟΛΕΞΕΙ : " 40.000 ΕΝΣΤΟΛΟΙ ΑΣΤΥΝΟΝΙΚΟΙ ΕΙΝΑΙ ΜΑΖΙ ΣΑΣ, 5.000 ΟΜΩΣ ΠΡΑΙΤΩΡΙΑΝΟΙ ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΥΝ."

ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΕΠΙΣΗΣ ΑΠΟ ΑΣΦΑΛΕΙΣ ΠΗΓΕΣ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΑΠΑΓΟΡΕΨΕΙ ΤΗΝ ΟΠΛΟΦΟΡΙΑ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΩΝ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΒΟΥΛΗ!!!
ΦΟΒΟΥΝΤΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΑΠΟ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟΥΣ ΕΡΘΕΙ. ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΙ ΞΕΝΟΙ ΚΑΙ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΤΕΣ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΕΙ ΕΝΤΟΛΕΣ ΝΑ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΕΠΙ ΠΟΔΟΣ ΠΟΛΕΜΟΥ ΟΛΟ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ.
Ο ΛΑΟΣ ΕΠΙΜΕΝΕΙ ΣΤΙΣ ΠΛΑΤΕΙΕΣ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΑ ΚΟΥΡΕΛΟΧΑΡΤΑ ΠΟΥ ΨΗΦΙΣΑΝ!

Λ.Α.
http://axinosp.blogspot.com/2011/07/blog-post_594.html
"Πᾶν γὰρ ἑρπετὸν πληγῇ νέμεται." Ηράκλειτος"
Μετάφραση :Κάθε τι που έρπει εξουσιάζεται με χτυπήματα !!
Με απλά λόγια Ερπετοειδείς έχετε να φάτε, πολύ στυλιάρι από τους Έλληνες!!
Με λάθος λαό τα βάλατε!!
Άβαταρ μέλους
axinosp
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2247
Εγγραφή: Παρ 10 Δεκ 2010, 08:52
Φύλο: Άνδρας
Επικοινωνία:

Re: Σύνταγμα- Ιούλιος 2011 και ακόμα όλοι εκεί!

Δημοσίευση από axinosp » Δευ 04 Ιούλ 2011, 11:16

Προειδοποίηση πρός τρόικα, τράπεζες, και ντόπιους η ξένους επενδυτές που ονειρεύονται τη δημόσια περιουσία της Ελλάδας

Μια έκπτωτη και δικτατορική ελληνική κυβέρνηση που δεν εκπροσωπεί τον λαό αυτής της χώρας, μόλις ψήφισε νομοσχέδια με τα οποία σκοπεύει να εκποιήσει την δημόσια ελληνική περιουσία και γη, ενάντια στην θέληση της μεγάλης πλειονότητας του λαού.

Ενημερώνουμε όσους διαβλέπουν μια επενδυτική ευκαιρία, ότι δεν θα αργήσουμε να ανατρέψουμε αυτήν την κυβέρνηση, που σύντομα θα λογοδοτήσει για τα εγκλήματά της απέναντι στον λαό και στην χώρα. Οι υπογραφές και τα νομοσχέδιά της είναι άκυρα. Δεν τα έχει επικυρώσει ο ελληνικός λαός και βεβαίως δεν τα αναγνωρίζει.

Προειδοποιούμε κάθε επίδοξο επενδυτή να μην σκεφτεί καν να πλησιάσει σε δημοπρασία η εκποίηση της δημόσιας περιουσίας ή γης μας και πολύ περισσότερο να μην την αγοράσει. Εκτός του ότι όταν επανακτήσουμε ως λαός την κυριαρχία της χώρας μας θα χάσει ότι αγόρασε, τα χρήματά του που συμμετείχαν στην παράνομη συναλλαγή δεν θα του επιστραφούν.

Επίσης τον προειδοποιούμε ότι μέχρι να ξαναποκτήσουμε τον έλεγχο της χώρας, στα πλαίσια υπεράσπισης των δικαιωμάτων μας όπως αυτά απορρέουν και από το Σύνταγμα της Ελλάδας αλλά και από τα διεθνώς αναγνωρισμένα δικαιώματα των λαών και των ανθρώπων, θα κάνουμε ότι είναι αναγκαίο μέσα από την αυτο-οργάνωσή μας για να ακυρώσουμε στην πράξη και να σαμποτάρουμε την τυχόν επένδυσή του.

Ας μην τολμήσει λοιπόν κανείς επίδοξος επενδυτής να κάνει ψώνια ευκαιρίας δημόσιας περιουσίας και γης στην Ελλάδα, εκτός κι αν αντιλαμβάνεται το υψηλό ρίσκο της επένδυσής του. Σε αυτή την περίπτωση, η επένδυσή του θα «είναι ευπρόσδεκτη» στην χώρα όπου όταν στερείς την ελευθερία στο λαό της, ξέρει να γεννά έναν Κανάρη ή να κάνει συσντρίμια μια γέφυρα στον Γοργοπόταμο.


Η Λαική Συνέλευση της Πλατείας Συντάγματος 3-7-2011
"Πᾶν γὰρ ἑρπετὸν πληγῇ νέμεται." Ηράκλειτος"
Μετάφραση :Κάθε τι που έρπει εξουσιάζεται με χτυπήματα !!
Με απλά λόγια Ερπετοειδείς έχετε να φάτε, πολύ στυλιάρι από τους Έλληνες!!
Με λάθος λαό τα βάλατε!!
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Σύνταγμα- Ιούλιος 2011 και ακόμα όλοι εκεί!

Δημοσίευση από ArELa » Δευ 04 Ιούλ 2011, 11:27

Ο Ελληνικός στρατός πολύ σωστά είπε ο αρχηγός ΓΕΕΘΑ, δεν είναι για να χτυπάει άμαχους πολίτες στο εσωτερικό της χώρας, αλλά για να προασπίζεται τη χώρα από εχθρικούς εισβολείς.

Η ΕΛ.ΑΣ είναι για την προστασία του πολίτη. Φρονώ ότι οι περισσότεροι κάνουν όσο μπορούν πιο ευσυνείδητα τη δουλειά τους. Το ότι βγάζει η εξουσία παρακρατικά σκυλιά που βρίσκονται στους κόλπους της αστυνομίας, δεν σημαίνει ότι πρέπει να παίρνει όλο το σώμα συλληβδην η μπάλα. Για τις απαράδεκτες μεμονωμένες πρακτικές των ΜΑΤ θα'πρεπε πρωτίστως να αποδίδεται η ευθύνη στους κυρίους που τους δίνουν εντολές- και δη στην πολιτική ηγεσία από την οποία εκπορεύονται αυτές οι εντολές και δευτερευόντως όση ευθύνη αναλογεί στον κάθε μπουκωμένο που δημιουργεί μεμονωμένα περιστατικά, επειδή νομίζει ότι φορώντας τη στολή, μπορεί να βιαιοπραγεί εναντίον πολιτών και να τους επιβάλλεται οπως αυτός γουστάρει.

Και τα δύο σώματα έτσι κι αλλιώς, έχουν ήδη ξεβρακωθεί από την ίδια την πολιτεία. Το ξεβράκωμα άρχισε από καιρό, αλλά τώρα πλέον κλιμακώθηκε σε βαθμό που "δεν πάει άλλο" όπως σίγουρα κι εκείνοι (των Σωμάτων) θα αισθάνονται.


Ο Στρατός ξεβρακώθηκε, στο βαθμό που πλέον ΥΠΕΓΡΑΨΑΝ οι κύριοι Ελληνες της βουλής, την παραχώρηση της εθνικής μας κυρίαρχίας

και η Αστυνομία, στο βαθμό που έγινε το εξιλαστήριο θύμα για κάθε "κύριο" που ανεβαίνει στην κυβέρνηση, ο οποίος προτιμά να πέφτει η μήνη των πολιτών πάνω στους "μπάτσους", παρά επάνω του.

Η δε παρουσία νατοϊκών δυνάμεων και/ή ευρωστρατού κατατολής, ολοκληρώνει το κουρέλιασμα και τον πλήρη ευτελισμό των παραπάνω ελληνικών σωμάτων.


Με τις υγείες όλων μας. :beer:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
ION 4ever
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 7582
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ 2010, 11:00
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: Σύνταγμα- Ιούλιος 2011 και ακόμα όλοι εκεί!

Δημοσίευση από ION 4ever » Δευ 04 Ιούλ 2011, 18:46

axinosp έγραψε:Όποιος αδιαφορεί... συναινεί! Όποιος σιωπά... είναι συνένοχος!

ΑΣ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΗΦΑΝΟΙ, ΟΣΟΙ ΗΤΑΝ ΕΚΕΙ.

Δείτε αυτό, Οι Ελληνες αδελφωμένοι αντιστέκονται:


28 Ιουνίου 2011. Μεσημέρι. Περικύκλωση της πλατείας Συντάγματος από τα ΜΑΤ και πολύωρος βομβαρδισμός των ειρηνικών διαδηλωτών με δακρυγόνα. Αλλά για ακόμη μια φορά, προς πείσμα μερικών δεν υποχωρήσαμε! Δεν πάμε πουθενά! Η βία και η καταστολή δεν μπορεί να κάνει τίποτα στα όνειρα μας στις ελπίδες μας!

ΔΙΑΚΙΝΗΣΤΕ ΤΑ ΠΑΝΤΟΥ!
Αχινέ πολύ σε ευχαριστώ που ανέβασες αυτό το βίντεο.
Χαίρομαι πολύ που είσαι εκεί και "αναμεταδίδεις"
:giverose: :giverose: :giverose:
There is a crack, a crack in everything
That's how the light gets in.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικα-Ελεύθερο βήμα”