Δημοσιογραφία ή Δημοσιοκαφρία

Περί ανέμων και υδατων
προσώπων και πραγμάτων
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Δημοσιογραφία ή Δημοσιοκαφρία

Δημοσίευση από ArELa » Παρ 29 Οκτ 2010, 15:25

Κυβέρνηση Παμπούκη, κυβέρνηση...ΜΠΟΥΜΠΟΥΚΙ!


Του Αναστάσιου Μ. Καζαντζίδη

Έχω την εντύπωση πως η κυβέρνηση των ΤΑΛΙΜΠΑΝ στο Αφγανιστάν, είχε περισσότερη ελευθερία στον τύπο και στους δημοσιογράφους από τη σημερινή κυβέρνηση των Παμπούκηδων.

Ιδιαίτερα δε μετά τις τελευταίες υποδείξεις προς τον κύριο ΤΡΑΓΚΑ και τη σημερινή δημοσιογραφική παρωδία των απίστευτων αντικαταστατών του στον REAL FM, θυμήθηκα εκείνες τις διώξεις της κυβέρνησης ΣΗΜΙΤΗ κατά της συγχωρεμένης της ΜΑΛΒΙΝΑΣ.
Τότε που κινέζο τον ανέβασε και κινέζο τον κατέβαζε τον πρώην πρωθυπουργό κι εκείνος δεν την άφηνε σε χλωρό κλαρί...
Αυτό που συμβαίνει σήμερα στο χώρο των ΜΜΕ στη χώρα μας, είναι ΤΡΑΓΙΚΟ!
Η ΕΣΗΕΑ ανύπαρκτη...
Πραγματικά μιλάμε για μια κατευθυνόμενη δημοσιογραφία, που
αγγίζει τα όρια του ΓΚΑΙΜΠΕΛΙΣΜΟΥ.
Και δε μιλάει κανείς!
Παντού ΣΙΩΠΗ , ΑΝΟΧΗ και ...ΣΥΝΕΝΟΧΗ!
Μα είναι δυνατόν σχεδόν όλοι σήμερα οι δημοσιογράφοι να ...ΠΑΠΑΓΑΛΙΖΟΥΝ το ρητό: ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΗΓΕΤΕΣ ΑΠΕΙΛΟΥΝ ΜΕ ΕΚΛΟΓΕΣ;
Αντί να ψέγουν και να κατακρίνουν τον πρωθυπουργό που απείλησε ΕΚΒΙΑΣΤΙΚΑ τον ελληνικό λαό με εκλογές αν καταψηφιστούν οι αυτοδιοικητικοί υποψήφιοί του -ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΕΥΡΩΠΑΙΟΙ ΗΓΕΤΕΣ ΣΤΙΣ ΒΡΥΞΕΛΛΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΠΟΥ ΝΑ ΚΡΥΦΤΕΙ!- προσπαθούν με τα γνωστά καραγκιοζιλίκια τους να τον βάλουν στο ίδιο κάδρο με τον Σαμαρά!
Οι ΑΘΛΙΟΙ προπαγανδιστές της κακιάς ώρας!
Τι είπε ο Σαμαράς βρε φερέφωνα του Παπανδρεικού Μπολσεβικισμού;
Απείλησε με εκλογές; Αφού ΜΟΝΟ ο πρωθυπουργός μπορεί να το κάνει αυτό!
Είπε απλά αυτό που λένε εδώ και δεκαετίες τα κόμματα της αντιπολίτευσης σε ολόκληρη της Ευρώπη:
Να καταδικαστεί με την ψήφο των πολιτών η κυβερνητική πολιτική και να σταλεί μήνυμα για αλλαγή μείγματος οικονομικής πολιτικής!

Απλά πράγματα αγαπητά πράσινα ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙΑ!


http://taxalia.blogspot.com/2010/10/blog-post_5458.html






Ο άνθρωπος δε θα μπορούσε να είχε εκφράσει αυτά που νιώθω καλύτερα, πλην της τελευταίας φράσης. Δεν είναι μόνο πράσινα τα παπαγαλάκια. Είναι και πράσινα και μπλε και ροζουλί ενίοτε, ανάλογα με την περίσταση και με αυτά που το σύστημα κρίνει σκόπιμο να "περάσει" στους υπνοβατούντες που δείχνουν να μην αντιστέκονται έστω και στοιχειωδώς στη χειραγώγηση (βιολογικό πλύσιμο εγκεφάλου) που ασκούν τα ΜΜΕ στα κεφάλια τους. Το σύστημα είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα, και δευτερευόντως τα πρόσωπα που το στηρίζουν. Οσο θα δεχόμαστε να ζούμε μέσα σ'αυτό, να το "τρέφουμε" (και με χρήμα) και να το εξυπηρετούμε γενικότερα, δεν έχει νόημα να τα βάζουμε με τα τσιράκια που ενίοτε βάζει να μας χειραγωγήσουν.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Δημοσιοκαφρία

Δημοσίευση από doctormarkon » Δευ 01 Νοέμ 2010, 13:50

Δυστυχώς τα παπαγαλάκια έχουν συνήθως πράσινο χρώμα.
Δεν ξέρω τι συμβαίνει και το ΠΑΣΟΚ κατορθώνει να ελέγχει και το συνδικαλισμό και τα ΜΜΕ και να περνάει έτσι τα πιό αντιλαίκά μέτρα που ούτε η Χούντα δεν θα τολμούσε να περάσει.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Δημοσιοκαφρία

Δημοσίευση από ArELa » Δευ 01 Νοέμ 2010, 14:23

Δεκτο ρε Δοκτορέσσα μου, αλλά δεν φαίνεται να καταλαβαίνεις πως δεν είναι θέμα κομματικό πια. Αυτή η ατζέντα ΥΠΕΡΒΑΙΝΕΙ των κομμάτων.
Πρέπει να βγούμε το συντομότερο από αυτή την κομματική περιχαράκωση.
Η Νέα Τάξη δεν έχει συγκεκριμένο κομματικό στίγμα. Εχει "καπελώσει" όλους (μηδενός εξαιρουμένου) τους κομματικούς μηχανισμούς. Για να λειτουργήσει ένα κόμμα στο σύστημα, πρέπει να έχει ενδώσει σε κάποια διαδρομή της ΝΤΠ, και να την προάγει. Είναι κλασικό το παράδειγμα του καρατζαφύρερ- γιατί άραγε το "έμεινε" το Καρατζαφύρερ; Για να δούμε... Οσο μιλούσε αποκλειστικά και μόνο για Ελλάδα, όσο το στίγμα του ήταν αμιγώς πατριωτικό (έστω και για την έξωθεν καλή μαρτυρία), δεχόταν χλεύη και γινόταν περίγελως. Δεν είναι τυχαίο αυτό, και δεν είναι γιατί πρέσβευε ο ίδιος κάποια φασιστική/χουντική (κατά την αριστερά) ή "ακραία" (κατά την δεξιά) ιδεολογία. Αυτές ήταν οι ταμπέλες που του προσκολλήθηκαν μέχρι να μπει κανονικά στα γρανάζια του συστήματος. Οταν μπήκε, (και μπήκε αρχικά μιλώντας για "πολυκατοικίες" που μου'ρθε να ξεράσω, και τελικά μπήκε με τα μπούνια υποστηρίζοντας το ΓΑΠ για το ΔΝΤ) τότε σταμάτησαν κι αυτά, και τα κανάλια τον αντιμετώπιζαν με "σεβασμό" ως αποδεκτό πια μέρος της πολιτικής ζωής του τόπου, ήταν πλέον ο "Κύριος Καρατζαφέρη" και επέτρεπαν να "βαρύνει" η γνώμη του.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
KAL EL
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1368
Εγγραφή: Πέμ 02 Σεπ 2010, 21:43
Irc ψευδώνυμο: KAL EL
Φύλο: Γυναίκα

Re: Δημοσιοκαφρία

Δημοσίευση από KAL EL » Δευ 01 Νοέμ 2010, 16:11

Γιά να καταλάβω (επειδή δεν έχω ακούσει την ραδιοφωνική εκπομπή του Τράγκα εκτός από ένα video της Κίρκης στο ΥΤ) τον κόψανε.;
Καταργήθηκε η εκπομπή του; Από τα λίγα που έτυχε να ακούσω τους τα έχωνε χοντρά...
Μιλούσε ξεκάθαρα για ξεπούλημα και την έξωθεν κατευθυνόμενη πολιτική του του ΓΑΠ.
<<Αναιρώ, όπως δεν αναίρεσε ποτέ κανείς, και είμαι εν τούτοις το αντίθετο ενός αρνητικού πνεύματος>>
FR.NIETZSCHE - ΙΔΕ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ (Πώς κανείς γίνεται, εκείνο που είναι)
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Δημοσιοκαφρία

Δημοσίευση από doctormarkon » Τρί 02 Νοέμ 2010, 22:40

Ευτυχώς ο Τράγκας εμφανίστηκε. Και νόμιζα ότι τον εξαφάνισαν.

Αλλά πάνε να κλείσουν το ΚΟΝΤΡΑ.

Επειδή λέει ότι δεν δήλωσε από την αρχή ότι είναι ενημερωτικό κανάλι αλλά έχει ενημερωτικές εκπομπές.

Ξεπέρασαν και τον Γκεμπελς
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Δημοσιοκαφρία

Δημοσίευση από ArELa » Δευ 04 Ιούλ 2011, 12:49

http://pitsirikos.net/2011/07/%CE%BA%CE ... B3%CE%B1%C


Έλαβα ένα μέιλ από τον κ. Παύλο Τσίμα –τουλάχιστον έτσι γράφει στη διεύθυνση του -, για το κείμενο «Το πάθος για χρήμα σε κάνει Παύλο Τσίμα». Τα μέιλ περιγράφει τις δυσκολίες που αντιμετωπίζει ένας δημοσιογράφος που εργάζεται σε καθεστωτικά μέσα.

Αγαπητέ Κύριε,
Συγνώμην για την προσφώνηση, αλλά δεν σας γνωρίζω προσωπικά. Το ίδιο, προφανώς, δεν με γνωρίζετε κι εσείς. Αλλά βλέπω ότι αυτό δεν σας εμποδίζει να με κρίνετε- όχι αυτά που γράφω στα ΝΕΑ (τα οποία δεν φαντάζομαι να διαβάζετε), αυτά που λέω στο ραδιόφωνο (που δεν έχετε κανένα λόγο να ακούτε) ή που παρουσιάζω σε μια τηλεοπτική εκπομπή (που προβάλλεται, υποθέτω, πολύ αργά για εσάς), αλλά εμένα, τον χαρακτήρα μου, τα πάθη μου και τα κίνητρά μου. Έχω, όντως, ενθουσιαστεί. Μου υπέδειξαν το σημείωμά σας που με αφορά και το έστειλα και στην γυναίκα μου, η οποία ως τώρα παραπονιόταν πώς γίνεται, μετά από 35 χρόνια εργασίας, κάποια από αυτά καλοπληρωμένης, να έχω στον τραπεζικό μου λογαριασμό ίσα-ίσα το ισόποσο των τριών επόμενων δόσεων του στεγαστικού μας δανείου, ούτε μια μετοχή, ούτε έναν off shore λογαριασμό. Την αποστόμωσα: είναι που με κινούσε, όλα αυτά τα χρόνια, το πάθος για το χρήμα, ανόητη. Το λέει και ο πιτσιρίκος… (ο οποίος, ελπίζω, να έχει την αξιοπρέπεια να μην δημοσιεύσει κάτι που γράφω, ούτε εγώ ξέρω γιατί, για τα μάτια και μόνον).
Στην διάθεσή σας, αν χρειάζεστε δανεικά,

Παύλος Τσίμας

Εικόνα




Κύριε Τσίμα, δεν διαβάζω αυτά που γράφετε στα ΝΕΑ, δεν ακούω αυτά που λέτε στο ραδιόφωνο και δεν βλέπω την τηλεοπτική σας εκπομπή. Ένας λόγος είναι πως ένας άνθρωπος που κάνει τόσα πολλά πράγματα αποκλείεται να τα κάνει καλά – είναι σίγουρο πως τα κάνει όλα στο πόδι. Ξέρετε εσείς κανένα σοβαρό ξένο δημοσιογράφο που να κάνει ραδιόφωνο, τηλεόραση και –παράλληλα- να γράφει και σε έντυπα; Ένας άλλος λόγο είναι πως τα μέσα στα οποία εργάζεστε δεν έχουν καμία σχέση με τη δημοσιογραφία – είναι για να κλείνουν δουλειές οι μεγαλοεργολάβοι. Επίσης, σας θεωρώ έναν κακό και ατάλαντο δημοσιογράφο.

Παρατηρώ πως στις επαγγελματικές σας ασχολίες δεν έχετε συμπεριλάβει την παρουσία σας στο βραδινό δελτίο ειδήσεων του Mega. Μάλλον δεν θα την θεωρείτε δημοσιογραφική δουλειά – δεν σας κατηγορώ γι’ αυτό, αφού είναι ολοφάνερο πως πρόκειται για θεατρική επιθεώρηση. Κακή επιθεώρηση. Και η μανιέρα του ευαίσθητου αριστερού –στην οποία ειδικεύεστε- έχει κουράσει προ πολλού το τηλεοπτικό κοινό. Αν και παραδέχομαι πως είστε εξαιρετικός στις σιωπές σας – ειδικά, όταν οι σπουδαίοι και έγκριτοι συνάδελφοί σας αρχίζουν και ουρλιάζουν, για να περάσουν τη γραμμή των αφεντικών σας.

Αν κατάλαβα καλά, ενοχληθήκατε από τη φράση «το πάθος για το χρήμα σε κάνει Παύλο Τσίμα» – η οποία κοσμεί πια πολλούς τοίχους κτιρίων και πανεπιστημίων- και διαψεύδετε κατηγορηματικά το πάθος σας για το χρήμα. Χαίρομαι που όλα αυτά δεν τα κάνετε για το χρήμα αλλά από αγάπη για το δημοσιογραφικό λειτούργημα. Μπράβο σας.

Με ενημερώνετε πως στον τραπεζικό σας λογαριασμό υπάρχει ένα ποσό που αρκεί μόνο για τις τρεις επόμενες δόσεις του στεγαστικού σας δανείου. Πώς είναι δυνατόν αυτό; Εγώ δούλεψα στα ΜΜΕ για ένα πολύ μικρό χρονικό διάστημα –κάνοντας την πλάκα μου- και έβγαλα χρήματα που αρκούν για να την περάσω αραχτός τα επόμενα δέκα χρόνια.

Μάλλον έχετε πιαστεί κορόιδο. Τα αφεντικά σας έχουν αντιληφθεί το πάθος σας για τη μαχητική δημοσιογραφία και σας εκμεταλλεύονται, δίνοντάς σας ψίχουλα. Αλλά τι να περιμένει κάποιος από τον Ψυχάρη, τον Μπόμπολα και τον Βαρδινογιάννη; Ψιλικατζήδες.

Μου γράφετε πως ελπίζετε να έχω την αξιοπρέπεια να μην δημοσιεύσω το μέιλ σας. Το δημοσιεύω γιατί εγώ, κύριε Τσίμα, δεν έχω αξιοπρέπεια. Αξιοπρέπεια έχετε μόνο εσείς, ο φίλος του Χριστοφοράκου -του γιου του δωσίλογου- που αναγκάστηκε να φύγει πρόσφατα μετανάστης στη Γερμανία.

Αξιοπρέπεια έχετε εσείς που για τόσα χρόνια αποθεώνατε τις κυβερνήσεις που οδήγησαν τη χώρα στην χρεοκοπία -πάντως, δημοσιογραφία δεν κάνατε.

Αξιοπρέπεια έχετε εσείς, η Όλγα Τρέμη, ο Γιάννης Πρετεντέρης, ο Μανώλης Καψής και οι άλλοι υπέροχοι συνάδελφοί σας. Είστε πάρα πολύ αξιοπρεπείς άνθρωποι. Ο ανθός της ελληνικής κοινωνίας.

Η δική μου αξιοπρέπεια φτάνει μόνο μέχρι το σημείο να μην έχω καμία σχέση με εσάς. Θα παρατηρήσατε, ίσως, πως η πρόσκληση του συνεργάτη σας για να συμμετάσχω στην εκπομπή σας για τις διαδηλώσεις στην πλατεία Συντάγματος, πριν από μερικές εβδομάδες, δεν με συγκίνησε ιδιαίτερα – δεν μπήκα καν στον κόπο να απαντήσω στο μέιλ του. Προσέχω τις συναναστροφές μου.

Σας ευχαριστώ που είστε πρόθυμος να μου δώσετε δανεικά, αν και δεν έχω πάρει ποτέ δανεικά στη ζωή μου. Καλύτερα, όμως, να μου δώσετε αυτά που μου χρωστάτε. Ίσως, να μην έχετε αντιληφθεί –έτσι όπως έχετε πέσει με τα μούτρα στο μάχιμο ρεπορτάζ για την αποκάλυψη της αλήθειας- πως το χουντοκάναλο στο οποίο εργάζεστε και από το οποίο πληρώνεστε το πληρώνουν πολύ ακριβά όλοι οι Έλληνες εδώ και πάρα πολλά χρόνια. Στο εκδοτικό συγκρότημα στο οποίο εργάζεστε δεν θα αναφερθώ – κάθε φορά που γράφω γι’ αυτό, αναδύεται μια μπόχα.

Αναρωτιέστε γιατί γράψατε αυτές τις γραμμές. Θα σας πω εγώ: επειδή φοβάστε. Πιστεύατε πως τα πράγματα δεν θα αλλάξουν ποτέ και η θεσούλα σας ήταν εξασφαλισμένη. Και ξαφνικά, διαπιστώνετε πως ο κόσμος ξύπνησε και –μεταξύ άλλων- ο ρόλος σας έχει γίνει αντιληπτός από μεγάλη μερίδα των πολιτών. Θεωρείστε κι εσείς ένα παπαγαλάκι.

Προσωπικά, μου προκαλείτε περισσότερη αηδία απ’ ό,τι οι συνάδελφοί σας. Οι νεοφιλελεύθεροι φασίστες που έχουν κατακλύσει τα καθεστωτικά ΜΜΕ δεν προσποιούνται κάτι άλλο απ’ αυτό που είναι – είναι τα δουλοπρεπή σκυλιά των αφεντικών τους. Εσείς, όμως, κάνετε τον αριστερό ιδεολόγο. Εμετική κατάσταση.

Αντίο, κύριε Τσίμα

π.

(Θέλω να παρακαλέσω τους φίλους αναγνώστες να στείλουν μερικά χρήματα στον κ. Τσίμα, για να πληρώσει το στεγαστικό του δάνειο. Μη μείνει και άστεγος.)

(Το ποστ είναι αφιερωμένο σε όσους πιστεύουν πως η Ελλάδα θα αλλάξει και αγωνίζονται για αυτό. Όπως βλέπετε, το κατεστημένο καταρρέει. Καταρρέουν τα ΜΜΕ τους, είναι πανικόβλητοι και έχουν να χάσουν πάρα πολλά – εμείς μόνο τις αλυσίδες μας.)


http://olympia.gr/2011/07/03/%CE%B4%CE% ... more-78299
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Δημοσιοκαφρία

Δημοσίευση από Divine Sinner » Δευ 04 Ιούλ 2011, 13:25

Πιτσιτικος VS τσιμας. Σημειωσατε (Δεν θα παρω).
Η αιτιαση του πιτσιρικου (κανεις πολλα πραγματα αρα δεν τα κανεις καλα) ειναι για τα μπαζα.
Δεν ξερω τον τσιμα, δεν εχω δει τις εκπομπες τους, δεν τον εχω διαβασει, δεν ξερω τι υποστηριζει οποτε δεν θα τον κρίνω.
θα παραμεινω ουδετερος στο θεμα με τον πιτσιρικο.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Δημοσιοκαφρία

Δημοσίευση από ArELa » Δευ 04 Ιούλ 2011, 15:59

Εγω πάλι, θα μπορούσα να απευθύνω τα περισσότερα κομμάτια αυτής της απάντησης του πιτσιρίκου, σε όλους τους τηλεαστέρες γενικότερα και όχι εστιάζοντας ειδικά στον Τσίμα.

Και στο βαθμό που τα παρακάτω με βρίσκουν σύμφωνη...
τα μέσα στα οποία εργάζεστε δεν έχουν καμία σχέση με τη δημοσιογραφία – είναι για να κλείνουν δουλειές οι μεγαλοεργολάβοι.
Παρατηρώ πως στις επαγγελματικές σας ασχολίες δεν έχετε συμπεριλάβει την παρουσία σας στο βραδινό δελτίο ειδήσεων του Mega. Μάλλον δεν θα την θεωρείτε δημοσιογραφική δουλειά – δεν σας κατηγορώ γι’ αυτό, αφού είναι ολοφάνερο πως πρόκειται για θεατρική επιθεώρηση. Κακή επιθεώρηση. Και η μανιέρα του ευαίσθητου αριστερού –στην οποία ειδικεύεστε- έχει κουράσει προ πολλού το τηλεοπτικό κοινό. Αν και παραδέχομαι πως είστε εξαιρετικός στις σιωπές σας – ειδικά, όταν οι σπουδαίοι και έγκριτοι συνάδελφοί σας αρχίζουν και ουρλιάζουν, για να περάσουν τη γραμμή των αφεντικών σας.
Αξιοπρέπεια έχετε μόνο εσείς, ο φίλος του Χριστοφοράκου -του γιου του δωσίλογου- που αναγκάστηκε να φύγει πρόσφατα μετανάστης στη Γερμανία.

Αξιοπρέπεια έχετε εσείς που για τόσα χρόνια αποθεώνατε τις κυβερνήσεις που οδήγησαν τη χώρα στην χρεοκοπία -πάντως, δημοσιογραφία δεν κάνατε.

Αξιοπρέπεια έχετε εσείς, η Όλγα Τρέμη, ο Γιάννης Πρετεντέρης, ο Μανώλης Καψής και οι άλλοι υπέροχοι συνάδελφοί σας. Είστε πάρα πολύ αξιοπρεπείς άνθρωποι. Ο ανθός της ελληνικής κοινωνίας.
φοβάστε. Πιστεύατε πως τα πράγματα δεν θα αλλάξουν ποτέ και η θεσούλα σας ήταν εξασφαλισμένη. Και ξαφνικά, διαπιστώνετε πως ο κόσμος ξύπνησε και –μεταξύ άλλων- ο ρόλος σας έχει γίνει αντιληπτός από μεγάλη μερίδα των πολιτών. Θεωρείστε κι εσείς ένα παπαγαλάκι.



προσυπογράφω αυτό που απευθύνει στον έναν, αλλά ισχύει δυστυχώς για τη συντριπτική πλειονότητα των κυρίων και των κυριών που μας... ενημερώνουν.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Acid{RFE}
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 558
Εγγραφή: Δευ 08 Σεπ 2008, 16:56
Irc ψευδώνυμο: Acid{RFE}
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Land Of Freedom
Έδωσε Likes: 3 φορές
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: Δημοσιοκαφρία

Δημοσίευση από Acid{RFE} » Δευ 04 Ιούλ 2011, 22:34

Συμφωνώ κατ'αρχάς με τον τίτλο του θέματος. Αποδεδειγμένα πλέον και για τους πιό απονευρωμένους - αρνητές της λογικής, οι δημοσιογράφοι, όπως και το αφεντικό τους η τίβι, υποβοηθούν ή καλύτερα συντηρούν με άριστη απόδοση το γενικό απονεύρωμα τούτου του έθνους {Να μην πώ Παγκοσμίως, ας πιάσουμε τα δικά μας τα χωράφια, γιατί ούτε αυτά μπορούμε να φυλάξουμε}. Οι συζητήσεις, η παρουσίαση, τα θέματα, η αντιμετώπιση, η επιλογή θεμάτων, η προτάσεις κλπ, τείνουν να δείχνουν αποπροσανατολισμό της λογικής, και μιά υποβάσταξη της εκάστοτε τουλάχιστον λανθασμένης, διεφθαρμένης, ψεύτικης, και εντεταλμένης εξουσίας αυτής της χώρας.

Φτάσαμε δέ στο σημείο να βλέπουμε συγκεκριμένους αρχηγούς κομμάτων, όπως και πολιτικούς σε καθημερινό επίπεδο στην τηλεόραση να αναλύουν, αυτά που δεν αναλύονται, να δηλώνουν αντί να πράτουν, να αυτοπροβάλονται λέγοντας κάποιο κατ'αυτούς κατόρθωμα, με απότερο σκοπό βέβαια, να το ακούσουν τίποτε άτομα περιορισμένη αντιλήψεως, για να λαβαίνουν ψήφους. Έχει πλέον μα το θεό καταντήσει τόσο αηδία όλο αυτό το άτιμο το σκηνικό που πραγματικά το παρατηρείς και γυρνάει το κεφάλι σου, αναγουλιάζεις νευριάζεις και στο τέλος απογοητεύεσαι, με αποτέλεσμα όλα αυτά τα συναισθήματα να σου μένουν για κάποιες ώρες, αναλόγως βέβαια και τον βαθμό ευθυξίας και αντίληψης...

Το χειρότερο απ'όλα είναι βέβαια οτι ξέρουν ότι ο περισσότερος κόσμος γνωρίζει οτι τους δουλεύουν, και ακόμη συντηρείται αυτό το απερίγραπτο σκηνικό τρελοσχιζοφρενίτιδας!

Ένα βιντεάκι, αν και για τους περισσότερους που διαθέτουν λογική δεν χρειάζεται, είναι αυτό...

Άβαταρ μέλους
ION 4ever
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 7582
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ 2010, 11:00
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: Δημοσιοκαφρία

Δημοσίευση από ION 4ever » Δευ 04 Ιούλ 2011, 22:56

Το έχω ξαναπεί και θα το ξαναπώ.
Στις μέρες μας μια ακραία επαναστατική πράξη είναι το σπάσιμο των τηλεοράσεων.
Όχι ο κάθε ένας μόνος του.
Όλοι μαζί έξω από τα ραδιοτηλεοπτικά μέγαρα με μια τηλεόραση στα χέρια να γίνεται κομματια.
Πως αλλιώς να του πούμε οτι μέχρι εδώ
Πως αλλιώς θα καταλάβουν ότι δεν περνά ο λόγος τους.

Πρέπει να τους αφαιρέσουμε τον λόγο... το βήμα.
Ακραίο, αλλά οι τηλεοπτικές κεραίες και οι αναμεταδότες πρέπει να γίνουν στόχος.
Δυό τρεις μέρες... μια εβομάδα... 2... η και 3 χωρίς βήμα θα τα παίξουν.
Θα τρελαθούν.
:pcpunch: :pcpunch: :pcpunch: :pcpunch: :pcpunch: :pcpunch:
There is a crack, a crack in everything
That's how the light gets in.
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Δημοσιοκαφρία

Δημοσίευση από Divine Sinner » Δευ 04 Ιούλ 2011, 23:32

Eπειδη μαζικα δεν το βλεπω. ας το κανει ο καθενας μονος του. να μην σπασει τιποτα.
απλα να την πεταξει στα σκουπίδια να την παρουν οι γυφτοι για παλιοσίδερα (να βγαλουν κι αυτοι το ψωμι τους).
Άβαταρ μέλους
kat_woman
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6095
Εγγραφή: Πέμ 05 Μάιος 2011, 14:31
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 375 φορές
Έλαβε Likes: 326 φορές

Re: Δημοσιοκαφρία

Δημοσίευση από kat_woman » Τρί 05 Ιούλ 2011, 00:01

Όχι και να σπάσω την τηλεόρασή μου..Πού θα βλέπω μετά εγώ ταινίες?? :loco:

..απλώς επιλέγω να μην βλέπω τηλεόραση .
Each man's death diminishes me,
For I am involved in mankind.
Therefore, send not to know
For whom the bell tolls,
It tolls for thee.

John Donne
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Δημοσιοκαφρία

Δημοσίευση από doctormarkon » Τρί 05 Ιούλ 2011, 09:07

Δεν είναι ανάγκη να σπάσεις την τηλεόραση.

Απλώς να ξεχωρίζεις ποιός δημοσιοκάφρος είναι πληρωμένος και πότε λέει τα τρομερά ψέματα.

Καλούν κάποιους να πουν μία άποψη αντίθετη από την κυρίαρχη και δεν τον αφήνουν να μιλήσει.

Όταν μιλά τον διακόπτουν λέγοντας

<"Μα δεν είναι σοβαρά πράγματα αυτά"
"Ας σοβαρευτούμε επιτέλους"

"Δεν είστε σοβαρός"

"Αυτά που λέτε είναι εκτός πραγματικότητας"

"Μα τι λέτε"

>"Να πτωχεύσουμε και να μην πληρώνονται μισθοί"



Ευκολο πράγμα να είσι δημοσιοκάφρος. Βάζεις το "σοβαρόμετρο" στην πρίζα και φτιάχνεις προτάσεις που περιλαμβάνουν τη λέξη "σοβαρός" με όλες τις παραλαγές.

Γυρίξεις στην Τρίτη Δημοτικού και φτιάχνεις απλώς προτάσεις.

Και τα παίρνεις.


Αλλά μερικές τυχαίνει να είναι και όμορφες και θα μπορούσαν να παίξουν και σε τσόντα.

Είναι μεγαλύτερη ντροπή να τα παίρνεις για να γουρλώνεις το μάτι και να βτιάχνεις προτασούλες με τη λέξη σοβαρός παρά να παίζεις τσόντα.

Και οι διανοούμενες πόρνες πόρνες είναι
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
ION 4ever
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 7582
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ 2010, 11:00
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: Δημοσιοκαφρία

Δημοσίευση από ION 4ever » Τρί 05 Ιούλ 2011, 18:41

Ωραία !!!μην τις σπάσετε.
Ουτε εγώ την εχω σπάσει.
Δεν την εχω ομως συνδέσει με κεραία. Δεν εχω βάλει κεραία.
Βγάλτε λοιπόν τις κεραίες.
Σπάστε τις κεραίες.
Η τηλεόραση με το dvd δεν θέλει κεραία, άσε που συνδέεται μια χαρά και μπορείς
να βλέπεις you tube η ταινίες μέσω του κομπιούτερ.
Πάντως αυτό που πρέπει όλοι να καταλάβουμε ότι μαζί με το ON της τηλεόρασης
η δημοσιοκαφρία το τηλεσκουπίδι και η παραπληροφόρηση αποκτούν βήμα.

Αυτό το βήμα πρέπει να τους αφαιρεθεί.
Όση δύναμη και να έχει η τηλεόραση άλλη τόση και ισχυρότερη
είναι η δύναμη όταν παραμένει κλειστή και βουβή.

Πρέπει να πώ οτι εδώ και 4 χρόνια που δεν έχω κεραία, και κατά συνέπεια δεν βλέπω τηλεόραση έχει ησυχάσει το κεφάλι μου.
Life goes on really nice with out tv.
Αν τύχει και δω στον φούρνο η στο ψιλικατζιδικο που πάω
πραγματικά απορώ που ακόμα οι ιδιοι ανθρωποι λένε τις ιδιες :jerk:
Οι ίδιες φωνές τα ίδια επιφωνήματα, τα ίδια θέματα.
Μια φοβερή ανακύκλωση μπούρδας.
Αν δε πέσω πάνω σε ειδήσεις μόνο να μουτζώνω μου ρχεται.
Καμιά φορά ο εργοδότης μου θέλει να δει ειδήσεις στο χώρο που εργάζομαι.
Του το απαγόρευσα , ... ευγενικά.
Καμιά φορά όμως είναι ανένδοτος.
Τότε του δήλωσα ότι όση ώρα η τηλεόραση είναι ανοικτή εγώ θα παίρνω
τα τετράδια μου και το ασύρματο τηλ και θα κάθομαι έξω. :lol:
και έτσι γίνεται. Μέχρι που βαρέθηκε να με βλέπει να τα μαζεύω και να βγαίνω
έξω και πάει αλλού να δει ειδήσεις το μεσημέρι. :lol: :lol:
Μια μόνο φορά άνοιξα μόνη μου την τηλεόραση και αυτό ήταν μια τετάρτη
που την έπεσαν στο Σύνταγμα.
Είδα κανένα μισάωρο ... κατάλαβα ... και την έκλεισα.
Πάντως νοιώθω πολύ πιο ενημερωμένη από το διαδίκτυο.
και εννοείται ότι οι ειδήσεις που μαθαίνω
και μόνο μέσα από τα
ΙΔΕΟ μου φτάνουν και μου περισσεύουν.

Πάντως για να τελειώνω θέλω να πώ ότι
η δύναμη της ΠΑΓΚΟΣΜΙΑΣ ΝΕΑ ΤΑΞΗΣ βασίζεται στην τηλεόραση.
Όταν θα καταφέρουμε να τις κλείσουμε θα είναι αρχή της ελευθερίας μας.
Όσο νομίζουμε ότι ενημερωνόμαστε η ψυχαγωγούμαστε είμαστε
σκλάβοι των σχεδίων τους.
Ποτέ δεν θα μπορέσουμε να περάσουμε στην αφοβία όσο η τηλεόραση θα είναι ανοικτή.
Γιατί μέσα από αυτή όλο και ένας καινούργιος φόβος θα σου περνάει.
There is a crack, a crack in everything
That's how the light gets in.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Δημοσιοκαφρία

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 06 Ιούλ 2011, 19:26

Kι αν βέβαια κάποιος δεν αντέχει τη δημοσιοκαφρία και ενδίδει σε πραγματική δημοσιογραφία...




TO ΒΙΝΤΕΟ ΦΩΤΙΑ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ Η ΑΙΤΙΑ ΝΑ ΧΑΣΕΙ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ Ο ΝΙΚΟΛΑΣ ΒΑΦΕΙΑΔΗΣ

Αυτό είναι το βίντεο που έγινε αιτία να χάσει τη δουλειά του ο Νικόλας Βαφειάδης, ο οποίος απολύθηκε από την 'Καθημερινή' μετά την προβολή του στο 'Kontra Chanel'
Περιέχει ιδιαίτερα αποκαλυπτικά στοιχεία για τους μισθούς, τα προνόμια και την συμπεριφορά των βουλευτών και των εργαζομένων στην Βουλή, που εν μέσω κρίσης απολαμβάνουν παχυλούς μισθούς και χαριστικές συμβάσεις.






http://www.filoumenos.com/forum/viewtop ... 16&p=35749
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Δημοσιοκαφρία

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 06 Ιούλ 2011, 19:30


Και να μην ξεχνάμε ότι το blogging ενοχλεί... ενοχλεί πολύ!



Ετήσιο μνημόσυνο του Σωκράτη στις 19/07/2011

Εικόνα

Την Τρίτη 19/07/2011, ώρα 09:00 το πρωί, στον Ιερό Ναό Αγίων Αναργύρων Ηλιούπολης θα τελεστεί το ετήσιο μνημόσυνο του Σωκράτη.

(Αλήθεια θα μάθουμε ποτέ τον λόγο της δολοφονίας του;)



http://taxalia.blogspot.com/2011/07/blogging.html




====

(σιγά μην το μάθουμε)
Πότε πέρασε ένας χρόνος... :shock: :shock:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Δημοσιοκαφρία

Δημοσίευση από Divine Sinner » Τετ 06 Ιούλ 2011, 19:51

Και ενοχλει αλλα και τεινει να γινει ελεγχομενο.
Εμενα μου φαινεται υποπτο οτι η google φιλοξενει τα περισσοτερα blogs χωρις κέρδος.
Μηπως εχει αλλου ειδους κέρδος; φακελωμα των bloggers, προσωπικα δεδομένα, ελεγχός.
και φυσικα οταν ερθει η ωρα οτι θα μπορει να κατεβασει τους διακόπτες χιλιάδων μπλογκς μεσα σε μια στιγμη;
Άβαταρ μέλους
ION 4ever
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 7582
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ 2010, 11:00
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: Δημοσιοκαφρία

Δημοσίευση από ION 4ever » Τετ 06 Ιούλ 2011, 19:59

Methos έγραψε:Και ενοχλει αλλα και τεινει να γινει ελεγχομενο.
Εμενα μου φαινεται υποπτο οτι η google φιλοξενει τα περισσοτερα blogs χωρις κέρδος.
Μηπως εχει αλλου ειδους κέρδος; φακελωμα των bloggers, προσωπικα δεδομένα, ελεγχός.
και φυσικα οταν ερθει η ωρα οτι θα μπορει να κατεβασει τους διακόπτες χιλιάδων μπλογκς μεσα σε μια στιγμη;
Ναι και βέβαια μπορεί.
Αλλά μέχρι να το κάνει μπορούμε να κάνουμε γνωστό αυτό που θέλουμε.
Αν μια μέρα κλείσει τον διακόπτη τουλάχιστον θα ξέρουμε, ότι υπάρχουν πολλοί άλλοι
γύρω μας. Ο κώδικας επικοινωνίας διαμορφώνεται τώρα
και κάπως εν αγνοία μας.
Μόλις η γκούγκλ κλείσει το κουμπί, αν το κάνει,
ένας άλλος κώδικας επικοινωνίας
θα έχει ήδη διαμορφωθεί.
There is a crack, a crack in everything
That's how the light gets in.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Δημοσιοκαφρία

Δημοσίευση από ArELa » Πέμ 07 Ιούλ 2011, 17:03

Το'βαλα κατά λάθος στη "γιούχα στους βουλευτές", συγνώμη.
Το φέρνω εδώ όπου και ανήκει:






Κώστα Χαρδαβέλλα η πατρίδα θα σ’ ευγνωμονεί που στήριξες το μεσοπρόθεσμο. Μην κάνεις πίσω τώρα!

Ιουλίου 7, 2011

Γράφει η Τρολυμπία

Ο Κώστας Χαρδαβέλλας ήταν ίσως ο μοναδικός δημοσιογράφος που πήρε ξεκάθαρα θέση υπέρ του μεσοπρόθεσμου. Από τους λίγους θαρραλέους που σήκωσαν το ανάστημα τους απέναντι στον λαϊκισμό των νεοναζί ΣΥΡΙΖΑΙΩΝ και του προδότη Σαμαρά, θέτοντας τους βουλευτές του ΠΑΣΟΚ προ των ευθυνών τους: “Εάν δεν ψηφιστεί το μεσοπρόθεσμο, δεν θα πάρουμε την πέμπτη δόση” δήλωσε στον αέρα του αληθινού ραδιοφώνου και οι ορδές των αναρχοεθνικιστών έσπευσαν να τον κατακρεουργήσουν.

Ο Κώστας Χαρδαβέλλας όμως είναι γνωστός για την διαχρονική σταθερότητα των απόψεων του. Είναι ο μόνος που εξακολουθεί να ρίχνει τις ευθύνες για την σημερινή κατάσταση στον ελεεινό “Βούδα της Ραφήνας”. Είναι ο μόνος που δίνει βήμα σε τιτάνες της πολιτικής όπως ο Θόδωρος Κατσανέβας για να βάζουν τα πράγματα στην σωστή τους θέση.

Γι’ αυτό συγκλονιστήκαμε όταν διαβάσαμε το άρθρο του εδώ http://www.newsbomb.gr/editorial/story/ ... hn-patrida με τίτλο: "Μας παίρνουν την πατρίδα"…

Γράφει λοιπόν:

Χάνουμε την πατρίδα σύντροφοι, όσο κι αν αυτό ακούγεται εθνικιστικό για τους δήθεν αριστερούς και κουλτουριάρηδες.

Τα κοράκια έρχονται να αρπάξουν. Είναι οι βαφτισμένοι ως «τεχνοκράτες – ευρωσύμβουλοι», που θα εγκατασταθούν σε όλα τα υπουργεία για να ελέγχουν, να απαιτούν, να θυμίζουν ότι γίναμε το κράτος – μπανανία της Ευρώπης.

Είναι οι άνθρωποι μιας αμφιλεγόμενης υπηρεσίας της Γερμανίας με το όνομα Treuhand (Τρόιχαντ), που είχε αναλάβει τις μαζικές ιδιωτικοποιήσεις της πρώην Ανατολικής Γερμανίας, πουλώντας 14.000 ανατολικογερμανικές επιχειρήσεις μεταξύ 1990-1994.

Μας κλέβουν την πατρίδα σύντροφοι! Έτσι απλά και δραματικά, όπως σας στο λέω, χωρίς φανφάρες και πολιτικούς βερμπαλισμούς.(!!)


Σοκαρίστικα! Γιατί Κώστα κάνεις τώρα πίσω; Γιατί υιοθετείς την ορολογία των ακροδεξιών κομμουνιστών του Τσίπρα; Αφού οι Γερμανοί είναι φίλοι μας! Το Μεσοπρόθεσμο είναι η σωτηρία της χώρας για να μην πτωχεύσει! Τι σ’ έπιασε; Εσύ, ο μοναδικός φάρος αγωνιστικότητας, η ελπίδα του Έθνους να γονατίζεις μπροστά στις λαϊκίστικες κορώνες; Τι θα πει ο πρωθυπουργός; Τι θα πουν οι συγγενείς του πρωθυπουργού; Τι θα πουν οι φίλοι του πρωθυπουργού; Τι θα πει η MRB; Τι θα πει ο Μαύρος; Τι θα πει η Advocate; Τι θα πουν όλοι αυτοί που στηρίζουν την χώρα σε αυτή την ιστορική καμπή;

Σε παρακαλώ Κώστα σύνελθε και επέστρεψε στον ορθό λόγο, έτσι ακριβώς όπως τον κατέγραψε και το blog “Φίμωτρο”.


Εικόνα




http://olympia.gr/2011/07/07/newsbomb/
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Dread
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2990
Εγγραφή: Τρί 05 Απρ 2011, 10:13
Irc ψευδώνυμο: Dread
Φύλο: Άνδρας

Re: Δημοσιογραφία ή Δημοσιοκαφρία

Δημοσίευση από Dread » Πέμ 07 Ιούλ 2011, 22:39

Το κακό είναι να είσαι γενικά κωλοτούμπας στην ζωή σου.....

Εγώ το ξέρω και σαν Ο.Φ.Α. (Όπου Φυσάει ο Άνεμος).
Μαζεύτηκαν πολλοί "γνώστες" και "ειδικοί"....
Η σιωπή αυτοεπιβάλλεται σιγά-σιγά.....
Άβαταρ μέλους
Illuminus
Συντονιστής Ενότητας
Συντονιστής Ενότητας
Δημοσιεύσεις: 658
Εγγραφή: Πέμ 07 Οκτ 2010, 23:28
Φύλο: Άνδρας

Re: Δημοσιογραφία ή Δημοσιοκαφρία

Δημοσίευση από Illuminus » Κυρ 10 Ιούλ 2011, 00:09

Όπως ειπώθηκε, το πρόβλημα δεν είναι η τηλεόραση ως συσκευή αλλά το πώς χρησιμοποιείται από το σύστημα. Το πρωταρχικό είναι να μπορούμε ως πολίτες και κυρίως ως σκεπτόμενοι άνθρωποι να φιλτράρουμε αυτά που μας λένε και ει δυνατόν να τα ψάχνουμε και να αναζητούμε και διαφορετικές πηγές (και κυρίως όσες πιστεύουμε ότι δεν έχουν συγκεκριμένο λόγο ή συμφέρον να παρουσιάσουν ένα γεγονός όπως θέλουν). Επίσης, να μην ξεχνάμε ότι πάνω απ' όλα οι σταθμοί και τα προγράμματα είναι επιχειρήσεις και χορηγούνται από επιχειρήσεις και σε αυτούς διαφημίζονται εταιρείες και επιχειρήσεις. Δεν είναι και ό,τι πιο εύκολο να βγάλεις αρνητικό ρεπορτάζ π.χ. για ένα προϊόν από του οποίου τη διαφήμιση βγάζεις κέρδος/ζεις. Όπως και ως δημοσιογράφος ή κατώτερο στέλεχος προφανώς χρειάζεσαι και τη δουλειά και δε θες να απολυθείς. Επίσης, όλα τα σαβουροπρογράμματα έχουν δύο "καλά":
1. Απευθύνονται στο θυμικό και στα κατώτερα ένστικτα και μας απελευθερώνουν από τις "βαρειές" σκέψεις (ενώ ως σκεπτόμενοι πρέπει που και που αυτές να τις αναζητούμε - τίποτα δε μας δίνεται έτοιμο και "χωνεμένο"). Λαϊκισμοί, κουτσομπολιά και γενικά τα λεγόμενα "πιασάρικα" θέματα.
2. Έχουν χαμηλό κόστος και υψηλή τηλεθέαση > Άρα, χαμηλή επένδυση <-> υψηλό όφελος > Έσοδα από διαφημίσεις

Αυτό βέβαια δε σημαίνει ότι πρέπει να λειτουργούν ανήθικα. Το πρόβλημα είναι ότι δε σε αφήνουν να σκεφτείς και να αναλύσεις. Τα 'παράθυρα' π.χ. θα μπορούσαν να βοηθούν το διάλογο και να δίνουν χώρο σε τρίτους (άσχετους με τον τηλεοπτικό σταθμό) να αναπτύξουν διαφορετικές απόψεις και να διευρύνουν τις αναλυτικές βάσεις μας. Αντ' αυτού συνήθως χρησιμοποιούνται για να λογομαχήσουν παραταξιακοί, συμφεροντολόγοι, πολιτικοί, δημοσιογράφοι μεταξύ τους και να ανακυκλώνουν αυτά που θέλουν με κριτίρια παράταξης, αφεντικών και συμφερόντων αντί να παρουσιάσουν ουδέτερα τα γεγονότα και να αφήσουν το κοινό να κρίνει. Ένα άλλο κακό είναι ότι αποκρύπτονται ειδήσεις. Με λίγα λόγια, θα έπρεπε να δείχνονται όλα ουδέτερα χωρίς πολλά-πολλά και ο καθένας να αποφασίζει τι θα κρατήσει. Όχι άλλα 'μασημένα'. Η καλύτερη αντιμετώπιση είναι όποιος δημοσιογράφος απειλείται/κατευθύνεται και αυτό τον ενοχλεί να το καταγγέλει δημοσίως και να παρεμβαίνει η δικαιοσύνη.

Και επειδή όλα αυτά είναι λίγο θεωρητικά και στην πράξη αυτά πάντα θα γίνονται θα πρέπει οι πολίτες να παρεμβαίνουν (τουλάχιστον για τη δημόσια τηλεόραση) και να μην υπάρχουν διαφημίσεις. ΔΕΝ τους φτάνουν αυτά που εισπράττουν "για ΕΡΤ"; Αντί αυτά τα λεφτά να πηγαίνουν στην ουδετερότητα των καναλιών πάνε σε υπερ-τιμολογημένες εκπομπές, διορισμούς, υψηλούς μισθούς και σπατάλες και καμία σοβαρή παραγωγή. Είναι δυνατόν να λειτουργεί ως προπαγανδιστικό όργανο του κράτους (τουλάχιστον ξεφτιλισμένων κρατών όπως το δικό μας) και του κάθε είδους "χορηγού", εταιρείας και κυβέρνησης; Πού είναι η κριτική και η καταγραφή της πραγματικής ζωής και κοινωνίας; Και επιτέλους πότε η δικαστική εξουσία θα λειτουργήσει θαρραλέα, ανεξάρτητα και αυτόκλητα ώστε να μπει μια τάξη; Οι πολίτες πρέπει να πιέζουν (κινήματα, παράπονα...) αλλά και να προστατεύονται από θεσπισμένες αρχές που υποτίθεται ότι τους προστατεύουν - αφού δεν είναι όλοι μορφωμένοι, ούτε όλοι έχουν την ευχέρεια να ασχολούνται με τόσα θέματα που προκύπτουν κάθε μέρα. Πρέπει να δούμε τι υποστηρίζει το κοινό συμφέρον και να θέσουμε τα όριά μας. Οι σκοτεινές κινήσεις και τα συμφέροντα πάντα θα υπάρχουν αλλά αυτό δε σημαίνει ότι εγκαταλείπουμε και την προσπάθεια ελέγχου και αποκάλυψής τους.
The lunatics are running the asylum...
People laugh at you because you're different, you laugh at people because they're all the same
Τρώμε φάπες και εξάγουμε δημοκρατία...
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Δημοσιογραφία ή Δημοσιοκαφρία

Δημοσίευση από Divine Sinner » Κυρ 10 Ιούλ 2011, 00:19

Η τηλεόραση απο την φυση της ειναι λιγότερο αμφίδρομη απο άλλα μέσα.
αυτο την κάνει ευκολη στον έλεγχο.
οσο και να πιέσεις δεν μπορει να γίνει κάτι.
το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να τραβήξεις την μπρίζα.
θα πρεπει να τα βαλεις σε μια ζυγαρια και να αναλογιστεις.
Τι σου προσφέρει η τηλεόραση και τι σου αφαιρεί;
την χρειαζεσαι πραγματικα;
η ποιοτητα ζωης σου θα ηταν καλυτερη ή χειρότερη χωρις αυτήν;

Η προσωπικη μου μαρτυρια ειναι παντως οτι η ζωη μου βελτιώθηκε
Άβαταρ μέλους
Dhmellhn
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 4046
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 15:16
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: ΕΛ-ΛΑΣ
Έδωσε Likes: 27 φορές
Έλαβε Likes: 71 φορές

Re: Δημοσιογραφία ή Δημοσιοκαφρία

Δημοσίευση από Dhmellhn » Κυρ 10 Ιούλ 2011, 12:58

ΔημοσιοΚαφρία ασυζητητί.
Δεν έχουμε αιώνιους συμμάχους ούτε διηνεκείς εχθρούς. Τα συμφέροντά μας είναι αιώνια και διηνεκή. Αυτά έχουμε καθήκον να τα προασπίσουμε. (ΛΟΡΔΟΣ ΠΑΛΜΕΡΣΤΟΝ)
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Δημοσιογραφία ή Δημοσιοκαφρία

Δημοσίευση από ArELa » Τρί 29 Μάιος 2012, 09:35

«Ο καθείς και τα όπλα του»
Δημοσιευμένο στις 25 Μάι 2012 | ΠΑΝΔΩΡΙΚΩΣ | Συντάκτης: Κώστας Βαξεβάνης

Εικόνα

Οι περισσότεροι φίλοι και πολύ περισσότερο οι συνεργάτες, επιμένουν πως δεν χρειαζόταν αυτό το άρθρο. Καλά γελάσαμε με τα περί ΕΥΠ, λένε, μια χαρά εκτέθηκαν οι εισπράκτορες με BLOGάκι. Ακόμη και αν βρεθεί έστω και ένας άνθρωπος που θα αναρωτηθεί «τι είναι αυτά με τον Βαξεβάνη;» θα βρεθούν άλλοι χίλιοι να του πουν «μα φυσικά τα αποτελέσματα της έντιμης Δημοσιογραφίας».

Έχω όμως άλλη άποψη. Όταν το 2012 υπάρχουν ενδείξεις για τη λειτουργία παρακράτους με μακρύ χέρι όχι του χωροφύλακα, αλλά της διατεταγμένης υπηρεσίας «δημοσιογράφων», το θέμα δεν είναι τι θα κάνεις και αν σε συμφέρει επικοινωνιακά, αλλά ότι πρέπει να κάνεις το ένα και μοναδικό πράγμα: Να το πεις στον κόσμο.

Υπάρχει όμως και άλλος λόγος που γράφω αυτές τις γραμμές. Ας υποθέσουμε πως κάποιος δημοσιογράφος, έντιμος με αποδοχή από τον κόσμο, ταγμένος στη Δημοσιογραφία και μόνο, βρίσκεται νεκρός με 5 σφαίρες στο κεφάλι τι θα γίνει; Γενική κατακραυγή, που μπορεί να αντιστρέψει τα σχέδια όσων ήθελαν την φυσική του εξόντωση.

Αν δεν γίνει αυτό και προσπαθήσουν για τον ίδιο δημοσιογράφο να τον «δολοφονήσουν» ως προσωπικότητα; Για παράδειγμα ένας δημοσιογράφος, έμμισθος του παρακράτους, με έναν υπόδικο πράκτορα και τον διαταραγμένο εγκέφαλο ο οποίος ηγείται της επικοινωνιακής πολιτικής ενός κόμματος, πάρουν απόφαση να διοχετεύσουν ένα συκοφαντικό έγγραφο και όσους πείσουν, τι γίνεται; Ο κόσμος γελάει. Όχι μόνο γιατί μπορεί να εμπιστεύεται τον δημοσιογράφο και τις αποκαλύψεις του, αλλά γιατί ξέρει πως ο καθένας μπορεί να φτιάξει ό,τι έγγραφο θέλει (όπως αυτό της φωτογραφίας με το όνομα Γιάννης Παρακρατάκος) σε ένα κομπιούτερ. Οπότε πάλι χαμένο το παιχνίδι.

Τι γίνεται όμως αν γίνει συνδυασμός των δύο σεναρίων; Δηλαδή αν ο δημοσιογράφος βρεθεί νεκρός με 5 σφαίρες στο κεφάλι και δίπλα του υπάρχει μια προκήρυξη της οργάνωσης «Σέχτα Επαναστατών ο νταβραντισμένος Μιχάλης», στην οποία αναγράφεται πως ο δημοσιογράφος ήταν πράκτορας μυστικών δυνάμεων, που ήρθε η ώρα να πληρώσει για τα εγκλήματά του. Στην προκήρυξη υπάρχουν και στοιχεία από τη ζωή του δημοσιογράφου εμφανώς αληθινά, για να καλύψουν και κάποια άλλα που είναι ψέματα. Για παράδειγμα πως δημοσιογράφος είχε ταξιδέψει το καλοκαίρι του 2012 στην Τήλο (ναι, με την κοπελιά του) για να συναντήσει τον γνωστό πράκτορα ποντιακής καταγωγής Τζειμς Μποντ-ίδη (δεν υπάρχει). Εκείνη την ώρα κάποιοι θα θυμίσουν στην κοινή γνώμη πως κάτι τέτοιο είχε δημοσιευτεί κάποτε αλλά κανένας δεν έδωσε σημασία. Και ίσως κάποιοι αναρωτηθούν : «Λες να ήταν αλήθεια;». Κανένας πάντως δεν θα χρεώσει στο παρακράτος μια δολοφονία. «Όλοι ίδιοι είναι και πού ξέρεις πού ήταν μπλεγμένος» θα ακουστεί ως αποτελεσματικός ψίθυρος.

Γράφω αυτές τις γραμμές γιατί δεν είμαι φρουρούμενος και ούτε θα είμαι ποτέ. Δεν φοβάμαι το παρακράτος γιατί θα το κάνω ισχυρό. Γιατί η δύναμη του δημοσιογράφου πρέπει να είναι η εντιμότητα και η δουλειά του και προστασία του οι πολίτες. «Ο καθείς και τα όπλα του» που λέει και ο Ελύτης.


http://www.koutipandoras.gr/?p=20928
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Δημοσιογραφία ή Δημοσιοκαφρία

Δημοσίευση από ArELa » Παρ 06 Ιούλ 2012, 10:37

Μηπως ο κ. Παπαδάκης το πήρε απο πανω του και απο κατω του, οριζοντίως, διαγωνίως και καθέτως τελος παντων;...
Την είδε τσάρος της δημοσιογραφιας;
Δεν ξέρω... Κάπως την είδε πάντως.

Κρίνετε μόνοι σας...
το σχετικό βιντεάκι εδώ http://www.madata.gr/diafora/media/206770.html



Οι βασιλιάδες απογυμνωνονται διαρκώς..

Προ 20ετίας για παράδειγμα, ήμουν τόσο κοιμισμένη, που τον εκτιμούσα τον κυριο...

Εκεί που επιβεβαίωσα α/ πόσο τραγικό είναι το να περιμένει ενημέρωση κανείς μόνο απ'το χαζοκουτι (πράγμα που μου συνέβαινε προ 20ετίας) , β/ εκεί που άρχισα να τραουδάω και γι'αυτόν το another one bites the dust ήταν πριν καποια χρόνια, όταν τυχαία (γιατί είχα κόψει την τηλεόραση τοτε) τον άκουσα να φωνάζει (για το καλό μας πάντα) στην κα. ξενογιαννακοπούλου να γίνει υποχρεωτικό το εμβόλιο του Η1Ν1

και τότε μου'ρχεται πάλι να ξεράσω :emetos:

Φυσικά ο κ. Παπ δεν είναι ο μονος,
απλά είναι ένα αντιπροσωπευτικότατο δείγμα.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικα-Ελεύθερο βήμα”