ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ, ΤΙ;

Περί ανέμων και υδατων
προσώπων και πραγμάτων
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ, ΤΙ;

Δημοσίευση από ArELa » Πέμ 02 Σεπ 2010, 13:50

Το έβαλα και στο προηγούμενο για το τσιγάρο, (εδω http://ideografhmata.gr/forum/viewtopic ... 84#p116484 ) αλλά επειδή εκείνο παραβάρυνε, (16 σελίδες) είπα να το κλειδώσω, και να ανοίξω το μέρος 2ο εδώ, με το ίδιο ποστ.



ΚΑΙ ΙΔΟΥ ΤΟ ΒΙΝΤΕΟ!



Ενα μπράβο και ένα ευχαριστώ στον paraplanisi για τη θαυμάσια οπτικοποιηση που έκανε :clap:


Το βήμα δικό σας...
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ, ΤΙ;

Δημοσίευση από Divine Sinner » Πέμ 02 Σεπ 2010, 18:06

Μετά την καθολική απαγόρευση του καπνίσματος σε κλειστούς και δημόσιους χώρους τώρα το υπουργείο δέχεται πιέσεις να απαγορεύσει το κάπνισμα και στα αυτοκίνητα.

Εισηγήσεις για την απαγόρευση του καπνίσματος και στα ΙΧ αυτοκίνητα δέχθηκε η υπουργός Υγείας κυρία Μαριλίζα Ξενογιαννακοπούλου .

Οι εισηγήσεις έγιναν προς την υπουργό από διάφορες αυτοκινητιστικές, αλλά και περιβαλλοντικές οργανώσεις και συνοδεύτηκαν με στοιχεία σύμφωνα με τα οποία το τσιγάρο αποτελεί αιτία για δεκάδες ατυχήματα: «Θεωρώ λογικές τις εισηγήσεις αυτές και τις εξετάζω προσεκτικά. Κοιτάζουμε και τη νομοθεσία που υπάρχει σε άλλες χώρες» δήλωσε η Μαριλίζα Ξενογιαννακοπούλου.

Οι εισηγήσεις για την απαγόρευση του καπνίσματος και στα ΙΧ αυτοκίνητα αποσκοπούν να προστατεύσουν τους επιβάτες τους από το παθητικό κάπνισμα και να αυξήσουν τα μέτρα οδικής ασφάλειας, αφού όπως αποδείχθηκε το τσιγάρο κατά την οδήγηση αποτελεί αιτία ατυχήματος.

Η απαγόρευση του καπνίσματος στα ΙΧ ισχύει ήδη σε πολλές χώρες με ορισμένες ωστόσο προϋποθέσεις: στην Αυστραλία, για παράδειγμα, απαγορεύεται το κάπνισμα στο αυτοκίνητο όταν σε αυτό βρίσκονται παιδιά κάτω των 16 ετών. Το ίδιο συμβαίνει και στον Καναδά, την Κύπρο, τη Νότια Αφρική, τα Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα και βεβαίως και στις Ηνωμένες Πολιτείες.

Στη Φινλανδία υπάρχει πρόνοια για νόμο που απαγορεύει το κάπνισμα στα ΙΧ, όπως και στην Ιρλανδία. Στην Ιταλία υπάρχουν ήδη θεσμοθετημένα πρόστιμα για τους καπνιστές οδηγούς ΙΧ όταν σε αυτά βρίσκονται παιδιά: 250 ευρώ πρόστιμο στον οδηγό και αφαίρεση 5 μονάδων από το πόιντ σύστεμ. Στο Ισραήλ συζητείται αυτές τις ημέρες στην Κνεσέτ νομοσχέδιο για την απαγόρευση του καπνίσματος στα αυτοκίνητα όταν σε αυτά βρίσκονται παιδιά. Στην Ταϊβάν απαγορεύεται το κάπνισμα και στους αυτοκινητιστές, αλλά και στους μοτοσικλετιστές ακόμα και στον δρόμο, ενώ στη Βρετανία συζητείται το θέμα.

Και εδώ λέμε όμως ότι στις περισσότερες από τις πιο πάνω χώρες υπάρχουν δρόμοι αλλά και καλά Μέσα Μαζικής Μεταφοράς όπου κάποιος μπορεί να φτάσει στην δουλειά του μέσα σε λίγα λεπτά. Στην Ελλάδα όμως και ειδικά στην Αθήνα είσαι μποτιλιαρισμένος περισσότερο από μία ώρα. Ε να είσαι και χωρίς τσιγάρο; Αυτό πάει πολύ....!

http://www.newsit.gr/default.php?pname= ... 81&catid=3
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ, ΤΙ;

Δημοσίευση από ArELa » Πέμ 02 Σεπ 2010, 19:14

Μετά την καθολική απαγόρευση του καπνίσματος σε κλειστούς και δημόσιους χώρους τώρα το υπουργείο δέχεται πιέσεις να απαγορεύσει το κάπνισμα και στα αυτοκίνητα.
:( :shock: :banghead: :hgamer3:
Εισηγήσεις για την απαγόρευση του καπνίσματος και στα ΙΧ αυτοκίνητα δέχθηκε η υπουργός Υγείας κυρία Μαριλίζα Ξενογιαννακοπούλου .
Ποιος ή ποια φασιστοειδή έκαναν τέτοιες εισηγήσεις;
Ή μήπως έτσι το λένε για να ολοκληρώσουν τον φασισμό αυτού του μέτρου;

Την τρέλα μου δηλαδή! Έλεος ρε! :swear: :swear: :swear:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Polikos Arkoudos
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 775
Εγγραφή: Πέμ 14 Ιαν 2010, 11:28
Φύλο: Άνδρας

Re: ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ, ΤΙ;

Δημοσίευση από Polikos Arkoudos » Πέμ 02 Σεπ 2010, 19:18

Θα το απαγορεύσουν και στο αυτοκίνητο ...(ποτέ δεν κατάλαβα πως μπορεί να καπνίζει ένας οδηγός,, εγώ δεν μπορώ) ... και το επόμενο βήμα θα είναι τα σπίτια μας!! ΝΑΙ ... θα το απαγορεύσουν ΚΑΙ στα σπίτια μας .... θα έρχεται το δημοτικό μπατσάκι και θα ψάχνει για γόπες στα συρτάρια :freak:

"Ο Πατριωτισμός είναι έμφυτος στον άνθρωπο, μα εγώ είμαι Εθνικιστής"
-Κωστής Παλαμάς-
-= αλήτες ρουφιάνοι γιουτουμπουτατζήδες =-
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ, ΤΙ;

Δημοσίευση από ArELa » Πέμ 02 Σεπ 2010, 19:21

Δεν το πιστεύω ρε αυτό...
η φασιστίλα εφαρμόζεται πολυεπίπεδα, με γοργούς ρυθμούς, λες και θέλουν να ολοκληρώσουν το κόλπο αυτό πριν αρχίσουμε να τσινάμε. Μας πιάνουν στον ύπνο κανονικά, μας αλλάζουν τον αδόξαστο και μεις ακομα κοιμόμαστε...

Τι να πω... :help:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ, ΤΙ;

Δημοσίευση από ArELa » Πέμ 02 Σεπ 2010, 19:25

Παρεμπιπτώντως πρέπει να πω ότι είμαι και ευγνώμων στο taxalia αλλά και περήφανη, γιατί όχι μόνο πρόβαλε αυτό το βίντεο με πολύ καλή περιγραφή

(πράγμα που θα δείτε αν πάτε εδώ
http://taxalia.blogspot.com/2010/09/blog-post_7936.html )

αλλά δίνει και λινκ του φόρουμ μας!

Τaxalia rocks! :urock: :urock:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
ILLUVATAR85
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: Παρ 13 Ιουν 2008, 23:33
Irc ψευδώνυμο: ILLUVATAR85
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάδα
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ, ΤΙ;

Δημοσίευση από ILLUVATAR85 » Πέμ 02 Σεπ 2010, 20:30

Kαι οι παθητικοί καπνιστές πεθαίνουν. :drag:
Η δημοκρατία δεν συνίσταται σε ισότητα,συνίσταται σε ανισότητα που οφείλει να είναι δίκαιη-Σόλων

Όλοι φοβούνται ένα βρώμικο όνομα μα όχι μία βρώμικη συνείδηση-Πλίνιος

Μην σε ανησυχεί αυτό που βλέπεις, τίποτα δεν συμβαίνει μόνο του-Ρόαν

O σκοπός δεν αγιάζει τα μέσα, ο σκοπός είναι τα μέσα-Δραγώνας
Άβαταρ μέλους
Orion
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 461
Εγγραφή: Παρ 09 Απρ 2010, 20:56
Φύλο: Άνδρας

Re: ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ, ΤΙ;

Δημοσίευση από Orion » Πέμ 02 Σεπ 2010, 20:44

Divine Sinner έγραψε:Εισηγήσεις για την απαγόρευση του καπνίσματος και στα ΙΧ αυτοκίνητα δέχθηκε η υπουργός Υγείας κυρία Μαριλίζα Ξενογιαννακοπούλου .
Καλα μεχρι εδω.
Divine Sinner έγραψε:Οι εισηγήσεις έγιναν προς την υπουργό από διάφορες αυτοκινητιστικές, αλλά και περιβαλλοντικές οργανώσεις και συνοδεύτηκαν με στοιχεία σύμφωνα με τα οποία το τσιγάρο αποτελεί αιτία για δεκάδες ατυχήματα
Δηλαδη εδω τι μας λενε ? οτι η εισηγηση απο τις αυτοκινητιστικες οργανωσεις εντοπισε το προβλημα των δεκαδων ατυχηματων και το προσδιορισε στο τσιγαρο ? :loco:
αντε να πω οτι αλλα θεματα για το πως δινονται τα διπλωματα ( η υπουργος πως το πηρε αν το πηρε ? ) πως γινεται η εκπαιδευση και σε τι κατασταση βρισκονται οι δρομοι δεν ειναι του υπουργειου της αλλα ας πουμε να υπηρχε εισηγηση να εξεταζονται πιο συχνα οσοι εχουν διπλωμα μετα απο καποια χρονια να το καταλαβω αλλα το τσιγαρο ? μας δουλευετε ρε ?

Απο την αλλη εισηγηση απο περιβαλλοντικες οργανωσεις λεει , για το τσιγαρο ? το αυτοκινητο και τους ρυπους τα προσπερασαν αυτες οι περιβαντολλογικες οργανωσεις ? ρε μην μας δουλευετε !!!

Μηπως δεν υπαρχουν καν εισηγησεις ? μηπως αν υπαρχουν ειναι απο "οργανωσεις ευκαιριας " ? πως λεμε σημαια ευκαιριας ?

Μηπως κυρια Μαριλιζα Ξενογιανακοτετιου βιαζεστε να παρουσιασετε εργο (?) κατι τρεχει ? στα αλλα θεματα υγειας ποια ειναι η κατασταση ?

Να καπνισω σε αυτοκινητο ενω υπαρχουν ανθρωποι που δεν καπνιζουν μεσα εγω δεν το κανω ετσι κι αλλιως , το να ειμαι μονος μου νομιζω δεν αφορα κανεναν αλλα δεν δεχομαι σε καμια περιπτωση οτι χρειαζομαι μπαμπουλα για να σεβαστω τον αλλο οταν ενοχληται , ειμαι ακομα ανθρωπος πιστευω και εχω κατανοηση , ισως αυτο να ενοχλει τελικα οτι σκεφτομαι και αποφασιζω και κατανοω αλλα και κανω και λαθη καμια φορα ναι κανω κι απο αυτα ανθρωπος ειμαι , και οχι ρομποτακι που θα του περασετε το προγραμμα να πηγαινει συμφωνα με τα γουστα σας .

το ιδανικο ποιο θα ειναι για σας κυρια Ξενοτετοιου ? ο τυπος με το SUV που καιει τα αντερα του φορτωνει τα πιτσιρικια και τα παει στο φαστφουνταδικο να τα ταϊσει σκουπιδια , αλλα .. αλλα ομως ολα κι ολα τσιγαρο δεν αναψε , πανω απ' ολα η υγεια , ρε δεν .... λεω εγω !!! :banghead:
Άβαταρ μέλους
aitherovamwn
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 407
Εγγραφή: Σάβ 16 Ιαν 2010, 00:04
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ, ΤΙ;

Δημοσίευση από aitherovamwn » Παρ 03 Σεπ 2010, 00:37

και το επόμενο βήμα θα είναι τα σπίτια μας!! ΝΑΙ ... θα το απαγορεύσουν ΚΑΙ στα σπίτια μας
αυτό έχει ήδη γίνει, φίλε μου.. Στην καλιφόρνια των ΗΠΑ (με κυβερνήτη τον μέγα Άρνολντ), το κάπνισμα απαγορεύεται ακόμα και μέσα στο ίδιο σου το σπίτι και οι γείτονες, αν μυρίσουν καπνό, έχουν το δικαίωμα να σε ρουφιανέψουν στους μπάτσους..

Πάντως, κατά τη γνώμη μου η απαγόρευση του τσιγάρου εντάσσεται σε μια κατηγορία "εκπαιδευτικών" νόμων, που εισάγονται για να μας συνηθίσουν στο να υπακούμε χωρίς να καταλαβαίνουμε γιατί..

Πάνω σε αυτό που έλεγε η Βίκυ για τους λόγους, για τους οποίους το κάπνισμα (και κυρίως το κάπνισμα χασίς) είναι ανεπιθύμητο απο τους εξουσιαστές, αυτό συμβαίνει κατά πάσα πιθανότητα επειδή προκαλεί απρόβλεπτη συμπεριφορά και αυτό το τρέμουν

Τέλος, αυτό που βλάπτει στο τσιγάρο δεν είναι ο ίδιος καπνός, αλλά τα 4.000 περίπου χημικά πρόσθετα σε αυτόν (αντί να απαγορεύσουν αυτά, απαγορεύουν το κάπνισμα οι κοπρίτες).. το τελευταίο που άκουσα σχετικά, ήταν η χρήση ραδιενεργών λιπασμάτων σε αμερικανικά καπνά (όσοι καπνίζετε μάρλμπορο, κάμελ, φιλιπ μόρρις κλπ, ξανασκεφτείτε το)..

Ας μιλήσουμε λοιπόν και για τα οφέλη του καπνίσματος.. όλοι μας θυμόμαστε τους παππούδες μας που έβαζαν καπνό σε μια πληγή επειδή είναι αντισηπτικός και έχει αιμοστατικές ιδιότητες..

σύμφωνα με έρευνες, ο καπνός θεραπεύει 70 περίπου ασθένειες, μεταξύ των οποίων και το άσθμα, ενώ οι καπνιστές πχ. δεν παθαίνουν πάρκινσον ή αλτσχάιμερ κ.α.. όσο παράδοξο και αν ακούγεται, ο καπνός μας προστατεύει από παθήσεις του εντέρου και καρκίνο του προστάτη (για εμάς τους άντρες), ρυθμίζει τον μεταβολισμό και πολλά άλλα.

για τους δύσπιστους, υπάρχουν και σχετικά βιβλία, γραμμένα από γιατρούς, όπου μπορεί κανείς να βρει όλες τις σχετικές έρευνες και πληροφορίες.. πρέπει όμως ο καπνός να είναι βιολογικός (ο οποίος, παρεπιπτόντως, δεν είναι εθιστικός)..

και για του λόγου το αληθές, ριξτε μια ματιά σε αυτα:

http://www.amazon.com/Health-Benefits-T ... 54&sr=8-18

http://www.smokinglobby.com/forum/about3685.html

http://www.intbel.net/healthysmoke.html

(παρένθεση: όποιος έχει τα μέσα να βρει βιολογικό καπνό, σας παρακαλώ στείλτε μου ένα πμ, γιατί το έχω κόψει, μετα από 13 χρόνια καπνίσματος, και μου λείπει αφόρητα.. δυστυχώς ανακάλυψα τα παραπάνω αφού το είχα κόψει, οπότε και ήταν υπερβολικά αργά για να κάνω πίσω)

και για να κλείσουμε, αν τους ενδιέφερε η υγεία μας, θα είχαν απαγορεύσει τα κινητά, το junk food, τους φούρνους μικροκυμάτων, τα φυτοφάρμακα, τα μεταλλαγμένα, τα συντηρητικά κ.α...

αυτό που βλέπουμε να συμβαίνει σήμερα είναι μια καλά μελετημένη ψυχολογική επιχείρηση.. ακριβώς δλδ όπως κάνουν και με τους φυλακισμένους, οι εξουσιαστές επιχειρούν να "σπάσουν τον τσαμπουκά" στην ελληνική κοινωνία και για αυτό η συγκεκριμένη απαγόρευση δεν πρέπει να περάσει..
...να είστε πάντα καλά...
Άβαταρ μέλους
Polikos Arkoudos
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 775
Εγγραφή: Πέμ 14 Ιαν 2010, 11:28
Φύλο: Άνδρας

Re: ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ, ΤΙ;

Δημοσίευση από Polikos Arkoudos » Παρ 03 Σεπ 2010, 01:29

Ο Γρίβας έχει αναφερθεί στις ευεργετικές ιδιότητες της κάναβης σε ορισμένες παθήσεις.
Η κάνναβη και τα παράγωγά της κατείχαν εξέχουσα θέση στην καθημερινή θεραπευτική πρακτική σε όλη τη διάρκεια της γνωστής ιστορίας της ανθρωπότητας.
Τα κυριότερα προϊόντα της κάνναβης είναι:
H μαριχουάνα, το πρασινωπό μείγμα αποξηραμένων θρυμμάτων από όλα τα μέρη του φυτού, που περιέχει 0,2-5% THC και χρησιμοποιείται ευρέως για ευφορικούς και θεραπευτικούς λόγους.
To χασίς, σκουρόχρωμο αποξηραμένο ρετσίνι, που βγαίνει από τις αδενικές τρίχες του φυτού, το οποίο περιέχει 5-12% THC.
Και το χασισέλαιο, παχύρρευστο υλικό που παράγεται από παράνθια φύλλα της κάνναβης, περιέχει 20-60% THC και δεν έχει ευρεία χρήση.

Σύμφωνα με το Εθνικό Ινστιτούτο Ψυχικής Υγείας των ΗΠΑ, «από πλευράς τοξικότητας, τα παράγωγα της κάνναβης πρέπει να θεωρούνται τα πιο ασφαλή από τα φάρμακα πλατιάς χρήσης» (1971).

Η κάνναβη ως φάρμακο έχει 4 σημαντικά πλεονεκτήματα που την καθιστούν μοναδική από θεραπευτική άποψη:
Είναι το πιο ατοξικό από τα διαθέσιμα φάρμακα.
Έχει ευρύτατο πεδίο θεραπευτικών εφαρμογών.
Δρα μέσω μηχανισμών που διαφέρουν απ' αυτούς των άλλων φαρμάκων.
Και μπορεί συνδυαστεί αποτελεσματικά και με ασφάλεια με οποιοδήποτε φάρμακο.

Σήμερα, η θεραπευτική χρησιμότητα της κάνναβης και των παραγωγών της είναι αποδεδειγμένη και αποδεκτή για το ακόλουθο ευρύ φάσμα παθολογικών καταστάσεων: Γλαύκωμα (ενδοφθάλμια υπέρταση). Παρενέργειες της χημειοθεραπείας (ναυτία και έμετοι). Ασθμα.
Επιληψία και σπασμοί.
Κατάθλιψη.
Αγχος.
Ανορεξία.
Αλγη διαφόρου αιτιολογίας.
Κακοήθεις νεοπλασίες.
Εξάρτηση από οπιούχα και αλκοόλ.

Το 1985, η αμερικανική κυβέρνηση (που εμμένει στο σλόγκαν ότι «η κάνναβη δεν έχει καμιά θεραπευτική αξία»), χορήγησε άδεια κυκλοφορίας σε μια συνθετική THC με το εμπορικό όνομα Marinol από την εταιρεία Lilly, με κύρια ένδειξη τις παρενέργειες της χημειοθεραπείας και τη διέγερση της όρεξης σε ασθενείς με Aids.
Σημείωση:
Η οικογένεια του George Bush -που διατέλεσε πράκτορας και εν συνεχεία διευθυντής της CIA (1975-77), διευθυντής της Lilly (1977), αντιπρόεδρος του Ρίγκαν (1981-84) και πρόεδρος των ΗΠΑ (1985-92)- είναι κάτοχος σημαντικού ποσοστού μετοχών των εταιρειών Lilly, Abbott, Bristol και Pfizer.
Η δε εταιρεία Lilly ελέγχεται από τον πατέρα τού μετέπειτα αντιπροέδρου του Bush, Dan Quayle.

"Ο Πατριωτισμός είναι έμφυτος στον άνθρωπο, μα εγώ είμαι Εθνικιστής"
-Κωστής Παλαμάς-
-= αλήτες ρουφιάνοι γιουτουμπουτατζήδες =-
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ, ΤΙ;

Δημοσίευση από ArELa » Παρ 03 Σεπ 2010, 03:30

Σημαντικότατα στην ενημέρωσή μας, οι παραπάνω δύο τοποθετήσεις.
Σας ευχαριστώ.

Επανερχόμενη στο βίντεο που ανέβηκε, ήδη έχει μεγάλη ανταπόκριση και δέχεται διάφορες αντιδράσεις, αλλά στην πλειονότητά τους θετικές.

Μη βλέποντας αντιδράσεις-σχολιασμούς επ'αυτού (του βίντεο), κάτι μου λέει πως πάλι οι Ιδεογραφίτες θα'ναι οι τελευταίοι που θα το δουν, γι'αυτό θα ενημερώσω πως στο κλείσιμο, επιλέχθηκαν και παρατέθηκαν κάποιες σκέψεις/απόψεις μελών μας που τοποθετήθηκαν σ'αυτό το τόπικ, μαζί με το νικ τους φυσικά. Συγκεκριμένα "πήρα" ατάκες από: τους Ιωνα, δοκτορέσσα, Ωρίωνα, paraplanisi, εμένα και Καρίπη. Δείτε το, ευλογημένοι, τουλάχιστον εσείς που φιγουράρετε σαν guest stars σ'αυτό το βίντεο! :dictate: :loco:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ, ΤΙ;

Δημοσίευση από doctormarkon » Παρ 03 Σεπ 2010, 11:53

Το είδα και απ ότι είδα από τα σχόλια των γιουτιουμπιτών υπάρχουν και κάποιοι που τσίμπησαν και έχαψαν το παραμύθι και λέγαν ότι κάνει κακό στην υγεία χωρίς να αναφερθούν ή να εστιάσουν στη λεγεώνα των ελεγκτών που ξαμολιώνται για να ελέγχουν ποιός καπνίζει. Από την άλλη κόβουν προσωπικό η προτίθενται ακόμα και να διώξουν δημοσίους υπαλλήλους ακόμα και σε απαραίτητες για την κοινωνία θέσεις δτην υγεία και στην Παιδεία.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
Mantam Froufrou
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 4599
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 10:05
Φύλο: Γυναίκα

Re: ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ, ΤΙ;

Δημοσίευση από Mantam Froufrou » Παρ 03 Σεπ 2010, 12:30

Το βίντεο ήταν όμορφο. ΑΥτά που λέχθηκαν τα έχω ξαναδιαβάσει εδώ μέσα, οπότε δεν τίθεται θέμα περαιτέρω σχολιασμού.
Μπράβο για την προσπάθεια, αλλά πρέπει να το πω:
Ο ΚΑΡΙΠΗΣ ΕΙΝΑΙ ΘΕΟΟΟΟΟΟΟΟΣ!!! :)
Την ψυχοθεραπεία μου την κάνω εδώ: http://www.alchemyofnature.blogspot.gr/
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ, ΤΙ;

Δημοσίευση από ArELa » Παρ 03 Σεπ 2010, 12:52

Mantam Froufrou έγραψε:Το βίντεο ήταν όμορφο. ΑΥτά που λέχθηκαν τα έχω ξαναδιαβάσει εδώ μέσα, οπότε δεν τίθεται θέμα περαιτέρω σχολιασμού.
Nαι βρε, απλά ηθελα σχολιάκια σας περισσότερο για την οπτικοποίηση, που'κανε πολύ όμορφη προσπάθεια (κατ'εμέ) ο παραπλάνησης, παρά τα μπράβο στο δικό μου κείμενο, που έτσι κι αλλιώς έχετε συνηθίσει τη γραφή μου και σας έχω πρήξει με τις θέσεις μου. χεχε :wink:
Μπράβο για την προσπάθεια, αλλά πρέπει να το πω:
Ο ΚΑΡΙΠΗΣ ΕΙΝΑΙ ΘΕΟΟΟΟΟΟΟΟΣ!!! :)
Εμ γιατί "έκλεισα" μ'αυτόν; Ήθελα να σκάσει λίγο γελάκι στο χειλάκι τους!

"Θεό Θεό Θεό εσένα σε λέμε
κεριά κεριά κεριά ας μη σου τα καίμε
αφού αφού αφού τα λόγια σου θέμε

ΚΑΡΙΠΗ ΕΣΥ ΣΟΥΠΕΡΣΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΡ :urock: :urock:


(πολύ φοβάμαι πως όλα γίνοναι ερήμην του εδώ, γιατί το ζούδι δεν πρέπει να'χει δει τι γίνεται σ'αυτό το νήμα ακόμα. Κάτσε να του στείλω ένα ΡΜ)
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Mantam Froufrou
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 4599
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 10:05
Φύλο: Γυναίκα

Re: ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ, ΤΙ;

Δημοσίευση από Mantam Froufrou » Παρ 03 Σεπ 2010, 15:50

A, ναι, η οπτικοποίηση είναι σχεδόν επαγγελματική! Πολύ όμορφη δουλειά συνολικά :)
Την ψυχοθεραπεία μου την κάνω εδώ: http://www.alchemyofnature.blogspot.gr/
Άβαταρ μέλους
Orion
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 461
Εγγραφή: Παρ 09 Απρ 2010, 20:56
Φύλο: Άνδρας

Re: ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ, ΤΙ;

Δημοσίευση από Orion » Παρ 03 Σεπ 2010, 19:58

ArELa έγραψε:Nαι βρε, απλά ηθελα σχολιάκια σας περισσότερο για την οπτικοποίηση, που'κανε πολύ όμορφη προσπάθεια (κατ'εμέ) ο παραπλάνησης


Ναι μου αρεσε και η οπτικοποιηση και μουσικα, μπραβο στον παραπλανηση και σε σενα Βασω , αν και δοκιμασα μια εκπληξη χτες που το πρωτοειδα :lol: απλα τα αυτονοητα εγραψα.
Άβαταρ μέλους
karipis
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3251
Εγγραφή: Σάβ 26 Ιαν 2008, 16:15
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη για, μεσ' τη μέση λέμε!
Επικοινωνία:

Re: ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ, ΤΙ;

Δημοσίευση από karipis » Παρ 03 Σεπ 2010, 20:33

Το καλλίτερο με το τσιγάρο έγινε με τον εργοδότη μου (και κάτοχο 7 dan στον TAEKWO-DO) όταν με πρωτοείδε να καπνίζω έξω από το μαγαζί.

-Πας καλά ρε, ο κόσμος είναι μέσα στο γυμναστήριο και γυμνάζεται και 'σύ απ' έξω κάνεις τσιγάρο;;
-Κοίτα master, το τσιγάρο είναι υγεία! Είδες άνθρωπο να καπνίζει; πάει να ΄πει ότι αυτός είναι υγιής. Όταν όμως δεις κάποιον να το κόβει τότε να ξέρεις πως αυτός κάτι έπαθε....

Περιττό να σας 'πω φυσικά πως, όταν με βλέπει με το στριφτό στο χέρι ...κυνηγάει να με καρατιάσει!! :(








Υ.Γ. Την συλλογή με τα 40 τασάκια μου σας την έδειξα;;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος karipis την Παρ 03 Σεπ 2010, 20:35, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: με τελείωσαν τα τσιγάρα.
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ, ΤΙ;

Δημοσίευση από doctormarkon » Παρ 03 Σεπ 2010, 22:32

Διαβασα τα λινκς που έστειλε ο αιθεροβάμωνας. Το ένα είναι βιβλίο και έχω περιέργεια να δω τι γράφει.
Τα άλλα δύο είναι το ίδιο άρθρο σε διαφορετικά sites. Τα διάβασα και έπαθα πλάκα. Αλλά δεν μπορώ να υο πιστέψω χωρίς κριτική και σχόλια έτσι για αλλοθι επειδή εγώ καπνίζω. Ναι καπνίζω και έχω πλήρη γνώση ότι αυτό που κάνω βλάφτει. Αλλά μετά από αυτό που διάβασα θα επιχειρήσω ένα πιό βαθύ ψάξιμο του θέματος. Όσο για το βιολογικό καπνό θα ψάξω στο πιό πιθανό μέρος που μπορεί να βρεθεί. Στο fair trade που πουλάει προιόντα από χώρες τις Λατινικής Αμερικής και της Αφρικής χωρίς μεσάζοντες. Ήταν Νικης 30 αλλά τώρα μεταφέρθηκε στο Κουκάκι. Μια και λείπουν άλλα στοιχεία και γραπτά ντοκουμέντα για μία διασταύρωση ας βάλω στο τραπέζι γνώσεις και παρατηρήσεις από προσωπική εμπειρία και από ανθρώπους του περιβάλλοντός μου.

Δεν άρχισα το κάπνισμα από μαγκιά όπως λένε μερικοί. Αλλά όταν άναψα τα πρώτα τσιγάρα από περιέργεια ήταν την περίοδο που έπρεπε να περνάω ατελείωτες ώρες στην καρέκλα με ένα βιβλίο στο χέρι για να μπω στο Πανεπιστήμιο. Είχα αδυναμία συγκέντρωσης και η καρέκλα έβγαζε καρφιά. Το site γράφει ότι το κάπνισμα βοηθάει στη συγκέντρωση. Το είχα παρατηρήσει από την αρχή αλλά ποτέ δεν αναρρωτήθηκα πως και γιατί συμβαίνει αυτό. Αναβα τσιγάρο και μπορούσα πιό έυκολα να βάλω σε μια τάξη τις σκέψεις μου. Ετσι νόμιζα και ίσως ήταν έτσι. Ακόμα και τώρα που διάβασα το άρθρο δεν ξέρω ΠΩΣ συμβαίνει αυτό και γιατί. Ήξερα ότι κάνει κακό αλλά ήταν κάτι σαν ντοπάρισμα. Η τρελή επιθυμία να μπω στο Πανεπιστήμιο (με απολυτήριο 15) ήταν πιό ισχυρή από τις πιθανές μελλοντικές βλάβες στην υγεία μου. Αργότερα η μισή μου ζωή έφυγε μέσα σε μία εξεταστική διαδικασία που είχε γίνει τρόπος ζωής και η πίεση ήταν σχεδόν χωρίς όρια. Και όχι άδικα αφού οι αποφάσεις οι πράξεις και οι αποτυχίες των 18 χρόνων κρίνουν μοιραία την υπόλοιπη ζωή.
Πάνω σε αυτό θα ήθελα να μάθω περισσότερα από ανθρώπους που είχαν ανάλογες εμπειρίες με ατελείωτες ώρες διαβάσματος μέρα νύχτα μέχρι τη λεπτή εκείνη γραμμή που αρχίζουν οι παραισθήσεις από το ξενύχτι και το άγχος. Τελικά βοηθάει στη συγκέντρωση? Και ποιά ουσία είναι αυτή που συμβάλλει σε αυτό? Το άρθρο δεν το διευκρινίζει σχεδόν καθόλου.

Ας σχολιάσω το δεύτερο από τα "καλά" που αναφέρει το site.
Αν παρατηρήσετε τα ζευγάρια του άμεσου περιβάλλοντος θα δείτε ότι οι γυναίκες καπνίζουν και οι άντρες όχι. Συχνά οι γυναίκες καπνίζουν και οι άντρες τις βρίζουν. Οι άντρες που βρίζουν ήταν πρώην καπνιστές που το έκοψαν. Οι γυναίκες δεν το κόβουν με τίποτα. Γιατί???????
Είναι ένα μυστήριο που έχει την εξήγησή του. Η εξήγηση είναι η αύξηση του βάρους μετά τη διακοπή του καπνίσματος. Οι άντρες θεωρούν ότι τα 4-10 κιλά που θα πάρουν αξίζουν τον κόπο μπροστά στα οφέλη στην υγεία. Οι γυναίκες δεν ρισκάρουν.

Μήπως μπορεί να πει κάποιος γιατί όποιος κόβει το τσιγάρο παχαίνει? Και μερικοί παχαίνουν πάρα πολύ. Προσπαθώ να αγνοήσω το άρθρο. Αλλά η πιθανή αύξηση του βάρους είναι ένα δίλημα και ενας ανασταλτικός παράγοντας. Επιδρά το κάπνισμα στην αύξηση του μεταβολισμού? Η ο ήδη καπνιστής που ξαφνικά το κόβει παίρνει κιλά επειδή πέφτει ο μεταβολισμός του. Ή μήπως για να απασχολήσει το στόμα του κατεβάζει ότι σαβούρα βρεί μπροστά του? Τι απ όλα παίζει τελικά? Και αν πράγματι παίρνει κάποιος 6-7 κιλά τρόγωντας το ίδιο και λιγότερο είναι δυνατόν αυτά τα παραπανίσια κιλά να είναι λιγότερο επιβαρυντικά για την υγεία?

Το τελευταίο μου σχόλιο αναφαίρεται σε ένα θέμα ΤΑΜΠΟΥ και ζητώ εκ των προτέρων συγνώμη που θα το θίξω.

Στο site γράφει για την επίδραση του καπνίσματος στη λειτουργία του εντέρου.
Πολλές συζητήσεις έχουν γίνει από πολύ κοντινά πρόσωπα για το θέμα αυτό. Μία φίλη που είχε κόψει το κάπνισμα έλεγε ότι δεν είχε κανένα στερητικό σύνδρομο αλλά το δυσάρεστο αίσθημα επειδή είχε μία εβδομάδα να πάει στην τουαλέτα και ένοιωθε ότι θα σκάσει.
Τι συμβαίνει με το ζήτημα αυτό? Κανει καλό στο έντερο? Ή εθίζεται το έντερο στον καπνό και δεν λειτουργεί χωρίς αυτόν?

Υπάρχει περίπτωση να κάνει και καλό αλλά αυτό δεν μπορώ να το πω με βεβαιότητα ούτε να στηριχτώ σε ένα άρθρο. Αν κάποιος ανακαλύψει κανένα site που να γράφει κάτι πέρα από τα τετριμένα και συμβουλευτικά και να αναλύει κάποια πράγματα καλό θα ήταν να το δώσει.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
Kostakis
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 610
Εγγραφή: Σάβ 15 Μάιος 2010, 21:07
Φύλο: Άνδρας

Re: ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ, ΤΙ;

Δημοσίευση από Kostakis » Παρ 03 Σεπ 2010, 23:05

Έτσι ωραία που τα λέτε μου έρχεται να το αρχίσω. :shock:

Άσχετο: Ένα τόπικ για την αποποινικοποίηση του χασίς νομίζω πως θα ήταν πολύ ενδιαφέρον.
(εκεί να δείτε επιστημονικά επιχειρήματα, τόμοι ολόκληροι, χεχεχε!!!!)
Άβαταρ μέλους
karipis
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3251
Εγγραφή: Σάβ 26 Ιαν 2008, 16:15
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη για, μεσ' τη μέση λέμε!
Επικοινωνία:

Re: ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ, ΤΙ;

Δημοσίευση από karipis » Παρ 03 Σεπ 2010, 23:06

Στο site γράφει για την επίδραση του καπνίσματος στη λειτουργία του εντέρου.
Πολλές συζητήσεις έχουν γίνει από πολύ κοντινά πρόσωπα για το θέμα αυτό. Μία φίλη που είχε κόψει το κάπνισμα έλεγε ότι δεν είχε κανένα στερητικό σύνδρομο αλλά το δυσάρεστο αίσθημα επειδή είχε μία εβδομάδα να πάει στην τουαλέτα και ένοιωθε ότι θα σκάσει.
Τι συμβαίνει με το ζήτημα αυτό? Κανει καλό στο έντερο? Ή εθίζεται το έντερο στον καπνό και δεν λειτουργεί χωρίς αυτόν?

Υπάρχει περίπτωση να κάνει και καλό αλλά αυτό δεν μπορώ να το πω με βεβαιότητα ούτε να στηριχτώ σε ένα άρθρο.
:?

Κοίταξε΄ προφανώς η "φίλη" έχει δυσκοιλιότητα.
Η λύσεις γι' αυτό το πρόβλημα είναι δύο να τις 'πεις.
α) Μετά το φαγητό να κάνει ένα μικρό πουράκι (όσο πιο βαρύ τσιγάρο μπορεί τέλος πάντων).
β) Ή, ακόμη καλλίτερα, κάθε πρωί θα τρώει μια κουταλιά της σούπας μέλι με ταχίνι.
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ, ΤΙ;

Δημοσίευση από doctormarkon » Παρ 03 Σεπ 2010, 23:41

Καρύπη. Σημερα οι ατάκες σου γράφουν ιστορία, αλλά δεν ξέρω αν τώρα μιλάς σοβαρά ή κάνεις χιούμορ. Το ταχινι πρέπει να είναι από αναποφλοίωτο σουσάμι για να έχει ίνες. Και το ελειόλαδο βοηθάει σε τέτοιες περιπτώσεις αλλά το πουράκι απορρίπτεται γιατί μιλάμε για ανθρώπους που είναι αποφασισμένοι να κόψουν το κάπνισμα μαχαίρι.

Θα πρότεινα μία "εναλλακτική" θεραπεία για όσους θέλουν να κόψουν το κάπνισμα μαχαίρι χωρίς να σκάσουν από τη δυσκοιλιότητα και χωρίς να πάρουν κιλά:

Να σώσουν στο δίσκο τους όσο το δυνατόν περισσότερα βιντεάκια με τις εκπομπές του Φικιώρη. Ιδιαίτερα εκείνα τα επίμαχα και πολύ περιγραφικά και γλαφυρά :lol: :lol: που μερικά αποσπασματα έχει απομονώσει ο Λαζόπουλος. Περιέχουν συμβουλές για τη δυσκοιλιότητα και κόλπα. Δοσολογία: Ένα περιγραφικό γλαφυρό βιντεάκι 5 λεπτά πριν από το κάθε γεύμα :thumb: και άλλο ένα κατά τη διάρκεια του φαγητού :punch: . Αν δεν σας κόψει την όρεξη αμέσως δυναμώστε την ένταση του ήχου. Αν πάλι πεινάτε και δεν παρατήσετε το φαγητό βάλτε εκείνο με την "@@@ σαν μπανάνα τσικίτα" ή το άλλο που λέει ότι όταν πηγαίνει στην τουαλέτα βρωμάει όλος ο όροφος της πολυκατοικίας :banghead: :banghead:
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
totispap
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2381
Εγγραφή: Τετ 06 Ιαν 2010, 20:39
Irc ψευδώνυμο: totispap
Φύλο: Άνδρας

Re: ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ, ΤΙ;

Δημοσίευση από totispap » Σάβ 04 Σεπ 2010, 00:14

α) Μετά το φαγητό να κάνει ένα μικρό πουράκι (όσο πιο βαρύ τσιγάρο μπορεί τέλος πάντων).
β) Ή, ακόμη καλλίτερα, κάθε πρωί θα τρώει μια κουταλιά της σούπας μέλι με ταχίνι.
Σώστοτατη η παρατήρηση σου Τάσο.
Μοναχή το δρόμο επήρες,
εξανάλθες μοναχή.
Δεν είν’ εύκολες οι θύρες,
εάν η χρεία τες κουρταλεί.
Άβαταρ μέλους
karipis
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3251
Εγγραφή: Σάβ 26 Ιαν 2008, 16:15
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη για, μεσ' τη μέση λέμε!
Επικοινωνία:

Re: ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ, ΤΙ;

Δημοσίευση από karipis » Σάβ 04 Σεπ 2010, 00:40

Ευχαριστώ Panic :D
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ, ΤΙ;

Δημοσίευση από ArELa » Σάβ 04 Σεπ 2010, 07:20

Kostakis έγραψε:Έτσι ωραία που τα λέτε μου έρχεται να το αρχίσω. :shock:

Άσχετο: Ένα τόπικ για την αποποινικοποίηση του χασίς νομίζω πως θα ήταν πολύ ενδιαφέρον.
(εκεί να δείτε επιστημονικά επιχειρήματα, τόμοι ολόκληροι, χεχεχε!!!!)
Οχι να μην το αρχίσεις, γιατί τα βιομηχανοποιημένα τσιγάρα που περιέχουν κι άλλα συστατικά, είναι σαφώς βλαπτικά. Ρώτα εμένα που ο τσιγαρόβηχάς μου, ψιλο-αναστατώνει γνωστούς και φίλους τελευταία. (η οικογένεια το'χει συνηθίσει)

Τόπικ για την αποποινικοποίηση υπάρχει εδώ http://ideografhmata.gr/forum/viewtopic ... 397#p96397

Υπήρχε κι άλλο αλλά δεν το βρίσκω και δεν έχω το χρόνο να ψάξω. Αν τον έχεις εσύ, τράβα στο προφίλ του chill, κάνε ένα search user's posts κι αν έχεις το κουράγιο να ψάξεις και τα 3000 ποστς του, κάπου θα τον βρεις να αναφέρεται στο χασίς εκτενώς, μια και ήταν ο ίδιος χρήστης.


Δοκτορέσσα:

1/ δε νομιζω πως ο καριπάκος μας κάνει χιούμορ.
2/ κι εγώ σε εξεταστική περίοδο το άρχισα (κι όχι από μαγκιά). Με βοηθούσε στη συγκέντρωση, (πάντα είχα πρόβλημα με δαύτη) αλλά και με διέγειρε αρκετά ώστε να μη με πάρει ο ύπνος.
3/ συμφωνώ απολύτως ότι οι άντρες αποφασίζουν να το κόψουν πολύ συχνοτερα απ'τις γυναίκες και τα καταφέρνουν πιο εύκολα. Το ίδιο συνέβη και με τον καλό μου.
4/ είναι αποδεδειγμένο επίσης (και η επιστήμη δεν μπορεί να το αρνηθεί) ότι ρυθμίζει τον μεταβολισμό στο "ιδεατό". Ο Γιάννης πήρε 13 κιλά όταν το έκοψε. Ναι, έτρωγε λίγο παραπάνω, αλλά όχι τόσο ώστε να δικαιολογεί αυτή την προσθήκη αυτού του βάρους σε 2 μήνες. Ήταν εμφανής η "πτώση" του μεταβολισμού του.
5/ το βιομηχανοποιημένο τουλάχιστον που καπνίζω εγώ, είναι σίγουρα εθιστικό. Τόσο που κόντεψα ν'αποβάλω όταν το'κοψα μαχαίρι στη Στέισι μου. Ο γιατρός αναγκάστηκε να μου επιτρέψει 5 τσιγάρα την ημέρα για να αποφύγουμε την αποβολή από στερητικό. (τόσο πρεζόνι η κυρία). Έπρεπε να μ'έβλεπες τότε, να χώνω και καρφίτσα στο φίλτρο για να μη μείνει ίχνος ταμπάκου ακάπνιστο. χεχ
6/το τσιγάρο που μπορεί να γίνει πολυεπίπεδα ευεργετικό είναι αυτο με τον καθαρό (βιολογικό όπως τον λένε σήμερα) καπνό . Οι μαύροι μάγοι-γιατροί αξιοσέβαστοι στις μικρές "πρωτόγονες" κοινότητες που εξακολουθούν να υπάρχουν στην Ν. Αφρική, καπνίζουν (ή κάπνιζαν όσο τους γνώρισα εγώ) ένα τσιγάρο με καπνό που συνήθως καλλιεργούσαν και έφτιαχναν μονοι τους. Οι περισσότεροι στην κοινότητα αγόραζαν πακέτα, αλλά οι μάγοι προτιμούσαν και επέμεναν στο παραδοσιακό τους "στριφτό". Περιττό να σου πω ότι επισκέφθηκα πολλά τέτοια "χωριά" και γνώρισα πολλούς υπεραιωνόβιους. (και τους κέμπα-αξιοσέβαστους πρεσβύτερους, αλλά και κατοίκους που κάπνιζαν το παραδοσιακό στριφτό). Τα μαυρόνια επίσης, καλλιεργούσαν και τη "ντάχα" (κάτι κοντά στην κάναβη αλλά πιο δυνατό), η οποία φυσικά ήταν παράνομη, αλλά αυτό δεν εμπόδιζε να την "πίνει" η συντριπτική πλειονότητα των μαύρων στη χώρα. Είναι αξιοσημείωτο το γεγονός (που είχα διαβάσει τότε σε έγκυρα ιατρικά περιοδικά που τα'βλεπα αφού έκανα εθελοντισμό σε νοσοκομείο) ότι σε μια χώρα όπου η πληθυσμιακή αναλογία ήταν 1 λευκός προς 7 μαύρους, τα περιστατικά καρκίνων ήταν σε αναλογία 1 μαύρος προς 47 λευκούς!!! -Δεν ξέρω τι παίζει σήμερα, μιλώ πάντα για τέλη δεκαετίας του '70, που όπως προείπα, έκανα και εθελοντισμό. Τα νοσοκομεία των λευκών τίγκα σε καρκινοπαθείς, των μαύρων, τίγκα σε τραυματίες ή ηπατίτιδες ή άλλα ασόβαρα νοσήματα. (Ναι υπήρχε απαρτχάιτ και στα νοσοκομεία). Στις σπανιες περιπτώσεις που προέκυπτε καρκίνος σε μαύρο, γινόταν η ...εξαίρεση για τη μεταφορά τους σε νοσοκομείο λευκών, όπου θα είχαν πιο εξειδικευμένη φροντίδα, για την οποία δεν ήταν ούτε τα νοσοκομεία τους πλήρως εξοπλισμένα, αλλά ούτε και οι γιατροί τους τόσο έμπειροι στην αντιμετώπιση... Η αναλογία είναι ενδεικτικότατη και δεν αφήνει περιθώρια αμφιβολίας στο γεγονός ότι οι μαύροι προβάλλονταν ελάχιστα σε σχέση με τους λευκούς (που όλοι κάπνιζαν βιομηχανοποιημένα τσιγάρα και ελάχιστοι έκαναν χρήση "νταχα"- τότε, στη δεκαετία του '70 πήγαιναν προς το LSD και άλλου είδους "χόρτα" που έρχονταν απ'το Αμέρικα). Δεν ήταν λίγοι οι ειδικοί και οι ερευνητές που απέδιδαν αυτή την "ανοσία" των μαύρων στον καρκίνο, στις ..."καπνιστικές" τους συνήθειες αλλά και στις διατροφικές τους που ήταν σαφώς απλούστερες, και "καθαρότερες" από αυτές των λευκών. Δεν αγόραζαν δηλαδή τόσα τυποποιημένα προϊόντα όσο εμείς, και έτρωγαν και το "μίλι παπ" που δεν τρώγαμε εμείς. (ενα είδος χυλού από δημητριακό)

Σ'αυτό το σημείο ενώνω τη φωνή μου με τον Ωρίωνα. Κανα καλό βιολογικό καπνουδάκι παιδιά, ξέρει κανείς; Η αν δεν ξέρει, τι λέτε; Το κάνουμε project να καλλιεργήσουμε εμείς καπνό κάπου; χαχα
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ, ΤΙ;

Δημοσίευση από doctormarkon » Σάβ 04 Σεπ 2010, 09:05

Για βιολογικό καπνό θα το ψάξω.
Σε καπνοπωλεία που έχουν μεγάλη ποικιλία καπνών για στριφτό. Ή σε είδη από χώρες ....εξωτικές.

Και μιά που αναρρωτιώμαστε αν ο καπνός είναι ωφέλιμος ας πούμε και κάτι ιστορικό.
Ο CHE παρουσιάζεται σε όλες τις φωτιγραφίες με ένα πούρο στο χέρι.

Στις βιογραφίες γύρω από τον CHE που έχω διαβάσει από πολλές πηγές αναφέρεται ότι ο CHE έπασχε από άσθμα και μάλιστα από την παιδική του ηλικία. Μία βιογραφία αναφέρει ότι ο CHE λόγω της πάθησης ΔΕΝ ήταν καπνιστής. Αλλά γιατί πάντα με ένα πούρο στο χέρι?
Επειδή το πούρο έχει την ιδιότητα να διώχνει τα κουνούπια........................................................................!!!!!!
Καθόλου δεν διευκρινίζεται αν ο CHE έπαιρνε μερικές ρουφηξιές για το άσθμα. Ο καπνός πρωτοχρησιμοποιήθηκε ως φάρμακο για το άσθμα. Αναφέρεται σε βιβλία με "ανορθόδοξες" θεραπείες, όπως αυτό που πουλάνε στους πάγκους "οι θεραπείες του καλόγερου".

Αλλά ακόμα και αν δεν πιστέψουμε ότι το κάπνισμα μπορεί να είναι και ωφέλιμο η απόλυτη βλαπτικότητα του καπνίσματος είναι ένας μύθος. Και φυσικά δεν μπορεί να ενοχοποιηθεί για "ΟΛΑ" τα κακά της μοίρας μας ή ότι φέρνει ένα σωρό αρρώστιες αυτό από μόνο του και όχι σε συνδυασμό με τον τρόπο ζωής, τη διατροφή, το αλκοόλ, τα τρανς λιπαρά, τα ντόνατς, την κόκα κόλα, τα συντηρητικά, τις ορμόνες, τις ραφιναρισμένες τροφές, τη ζάχαρη το άγχος,την παχυσαρκία, τη δυσκοιλιότητα τις παρενέργειες φαρμάκων κλπ. Το ότι λειτουργεί προσθετικά σαν ένα επιπλέον + σε όλα αυτά, ή ότι επιδεινώνει καταστάσεις που ήδη υπάρχουν το παραδέχομαι. Αλλά και πάλι αυτό δεν είναι απόλυτο γιατί εξαρτάται από το τί καπνίζεις πόσο και πως και που.

Προσοχή στα λαθραία τσιγάρα γιατί δεν είναι λαθραία αλλά γιαλαντζί τσιγάρα και κανείς δεν ξέρει το διάολο ένουν μέσα. Διαφέρουν ακόμα και οπτικά. Τα γράμματα στο χαρτί ξεβάφουν στο γιαλαντζί MARLBORO και η γέυση είναι διαφορετική και απαίσια. Μόνο η υποψία πως μπορεί να είναι κινέζικα και να είναι νοθευμένα με απόβλητα από σκουπίδια αρκεί.
Στον αντίποδα έρχεται το στριφτό. Κάποια από τα χαρτιά του στριφτού που έχουν σκούρι καφέ χρώμα έχουν σαν βάση τη γλυκόριζα. Μήπως ξέρει κάποιος να πεί σχετικά με αυτό? ή αν είναι καλύτερα τα στριφτά τα αφιλτρα από εκείνα με το φιλτράκι? Ο καπνός έχει ποιότητες και διαφορές στην τιμή. Σίγουρα ο χύμα καπνός είναι καλύτερος από τον καπνό τσιγάρου.

Αρχίζει η έρευνα αγοράς για τον βιολογικό καπνό
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικα-Ελεύθερο βήμα”