ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ, ΤΙ;

Περί ανέμων και υδατων
προσώπων και πραγμάτων
Άβαταρ μέλους
Orion
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 461
Εγγραφή: Παρ 09 Απρ 2010, 20:56
Φύλο: Άνδρας

Re: ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ, ΤΙ;

Δημοσίευση από Orion » Δευ 06 Σεπ 2010, 19:02

Επειδη αναφερθηκε ο ειδικος φορος καταναλωσης ( φορος καπνου στην περιπτωση μας γιατι υπαρχουν και αλλοι ειδικοι φοροι ) αντιστοιχει περιπου αν δεν κανω λαθος στο 85% της τιμης του πακετου που αγοραζουμε , καταλαβαινετε για τι ποσα μιλαμε οτι μαζευει το κρατος ? ( και παλι λεει δεν εχει πιασει τους στοχους του αρμεγματος ) οποτε το επιχειρημα δεν "βγαινει" και κοστιζουν οι εξετασεις δεν νομιζω οτι ισχυει γιατι υπαρχουν καπνιστες , ισχυει γιατι γινεται κακοδιαχειρηση , κακοδιαθεση πορων και ειδικα στον τομεα υγειας του φαγωματος το καγγελο στις προμηθειες.

Κι αν θελετε να το παω παραπερα ... δεν θες να αναλαβεις τα εξοδα θεραπειας μου Κρατος ? πολυ καλα ασε με ελευθερο και μην μου ζητας να ασφαλιστω υποχρεωτικα στο ΙΚΑ ( οπου μπορεις να παιρνεις τα αποθεματικα και να κανεις παιχνιδι , με τα λεφτα μου και τα λεφτα του καθενος μας ) με τις μηνιαιες εισφορες μου για να μην βαλω και του εργοδοτη θα ειχα ενα καλο συμβολαιο ιδιωτικης ασφαλισης , απλα ενα παραδειγμα γιατι πιστευω οτι εχουμε ολοι πεσει στην παγιδα , μας εχουν πιπιλησει το μυαλο οτι δεν προσφερουμε και πρεπει να δινουμε και να δινουμε και να δινουμε .... δινουμε πολυ περισσοτερα και καθημερινα περα απο τα επισημα που δηλωνουμε καθε χρονο τα δινουμε οποιαδηποτε στιγμη βαλουμε το χερι στην τσεπη για το παραμικρο , τι παιρνουμε ? δηλωσεις οτι "πρεπει να βαλουμε πλατη " και οτι η φοροι ειναι , πως το 'πε μωρε " ενδειξη αλληλεγυης ? " καπως ετσι
paraplanisi έγραψε:ρε παιδιά, μιλάτε σαν να πιστεύετε ότι οι κρατούντες έχουν στόχο να φροντίζουν για τα οικονομικά του κράτους .... πως σας ήρθε αυτό ; τα οικονομικά των μεγαλοκαρχαριών και αφεντικών τους ενισχύουν!ξέρεις τι λεφτά βγάζουν οι φαρμακέμποροι απο τον καρκίνο ;οι κανόνες ήταν πάντα οι ίδιοι , τουλάχιστον απο την χούντα και μετά ... τα έξοδα τα κάνουμε εμείς και τα έσοδα πάνε σε αυτούς. ήτε ασφαλιστικά ταμεία λέγονται , ήτε δημόσια έργα , ήτε τράπεζες , ήτε οτιδήποτε.
Ετσι ειναι !!!
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ, ΤΙ;

Δημοσίευση από doctormarkon » Δευ 06 Σεπ 2010, 19:58

Αν κοιτάξουμε γύρω μας στο άμεσο περιβάλλον μας θα δούμε ότι πολλοί γνωστοί μας έχουν προσβληθεί από καρκίνο χωρίς να έχουν βάλει τσιγάρο στο στόμα τους ποτέ. Και άλλοι που καπνίζουν ζούν μέχρι βαθειά γεράματα. Το τσιγάρο είναι ένας παραγοντας που δρά προσθετικά μαζί και σε συνδυασμό με άλλους βλαπτικούς παράγοντες και όχι από μόνο του.
Αλλά η αντικαπνιστική εκστρατεία έχει και έναν άλλο σκοπό. Να μεταθέσει την ευθύνη για την ασθένεια στον ίδιο τον ασθενή και να τον φορτώσει ενοχές ότι όχι μόνο ευθύνεται για την κατάστασή του αλλά επιβαρύνει και τα ταμεία απο πάνω.

Ετσι. Είναι μη σου τύχει. Αν πάθεις καρκίνο και καπνίζεις φταίς εσύ και θα σου φορτώσουν όλες τις ευθύνες για την κατάντια των ταμείων.
Αν πάθεις καρκίνο και δεν καπνίζεις τότε σε αγαπάει ο Θεός και θελει να σε πάρει. Ή ότι στις στις 5-5-20.... πήγες σε ένα καφενείο και κάπνιζε δίπλα σου ο Μπαρμπα Μήτσος και έγινες παθητικός καπνιστής ή στις 6-8-20... μπήκες σε ένα ταξί και κάπνιζε ο ταξιτζής και δεν τον κάρφωσες στο τετραψήφιο νούμερο. Για τις επαγγελματικές ασθένειες που δεν πάρθηκαν μέτρα ασφαλείας δεν θα μιλήσει ποτέ κανείς.
Το κάπνισμα σαν παράγοντας απομονώνεται για να μεταθέσει ευθύνες.

Αλλά σε περιόδους κρίσης έχει γίνει οικονομική αρχή για την κερδοφορία ότι η ζωή του εργάτη κοστίζει λιγότερο από τα μέτρα ασφαλείας που πρέπει να πάρει ο εργοδότης για να τον προστατέψει και ότι η εταιρεία δεν είναι φιλανθρωπικό ίδρυμα μπλα μπλα μπλα μπλα.

Η όλη ιστορία της ηλίθιας ενοχής ακολουθεί την ίδια λογική με την ευθύνη του καθενός για την οικονομική κρίση. Παράδειγμα: Λέει ο δημοσιοκάφρος ότι πήγε μία βόλτα στην παραλιακή και μέτρησε 5 Πόρσε Καγιέν, άρα ο Έλληνας έχει λεφτά, άρα όλοι κλέψατε, όλοι πρέπει να πληρώσετε το μάρμαρο. Εγώ δεν έκλεψα θα αναρρωτηθεί κάποιος. Δεν διαμαρτυρήθηκες όταν έβλεπες τις Καγιέν θα πεί ο .......κάφρος και ήθελες να κλέψεις και θα έκλεβες αν σου δινόταν η ευκαιρία ή ας πρόσεχες να έκλεβες και αφού είσαι τόσο βλάκας θα πληρώσεις το μαρμαρο διπλά.

Φτάνουν στο σημείο να πουν κάποιοι που έχουν ποτίσει από την προπαγάνδα ότι: Όταν έπαιρνες αύξηση γιοτί δεν διαδήλωνες που σου δίνουν αύξηση που δεν την άξιζες.

Πρόκειται για ένα παιχνίδι ενοχών και υποβάθμισης της προσωπικότητας αλλά και της νοημοσύνης.

Και για την ιστορία. Όταν ο Μπούς ο νεώτερος ήταν Κυβερνήτης του Τέξας και έσπασε ρεκόρ στις θανατικές εκτελέσεις, στα πλαίσια της αντικαπνιστικής εκστρατειας απαγόρεψε το τσιγάρο σαν τελευταία επιθυμία γι αυτούς που θα τους οδηγούσαν μετά από λίγο στην ηλεκτρική καρέκλα. Ενδιαφερόταν για την υγεία των μελλοθανάτων?
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
Nikos Apomakros
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 368
Εγγραφή: Τρί 31 Αύγ 2010, 17:09
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Άτοπος
Επικοινωνία:

Re: ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ, ΤΙ;

Δημοσίευση από Nikos Apomakros » Τρί 07 Σεπ 2010, 11:56

Εννοείται ότι η υπευθυνότητα αυτή για το "είμαστε ελεύθεροι να κάνουμε ότι θέλουμε με το σώμα μας"
δεν πρέπει να αφορά μόνο το τσιγάρο αλλά οτιδήποτε. Απλώς εδώ γίνεται συζήτηση για το συγκεκριμένο
θέμα.

Από κει και πέρα, ναι αυτό ακριβώς είπα. Δεν είναι εκεί το θέμα τους. Εκεί είναι μόνο οι προβολείς,
ενώ το παρασκήνιο είναι αυτό που με προβληματίζει... Ακόμα προσπαθώ να αναρωτηθώ τι διάολο
κερδίζουν με την μείωση του τσιγάρου και μάλιστα υπό τέτοιες συνθήκες.

"Μεγαλοκαρχαρίες" έχουνε και τις καπνοβιομηχανίες. "Μεγαλοκαρχαρίες" έχουνε τις φαρμακοβιομηχανίες
και σε "μεγαλοκαρχαρίες" καταλήγουν οι ειδικοί φόροι... έτσι όπως είναι σχεδιασμένοι οι μηχανισμοί.
Ειδικά λοιπόν σε αυτά τα τρία σημεία θίγονται συμφέροντα και μάλιστα σε ιδιαίτερο βαθμό.

Άρα επανέρχομαι και αναρωτιέμαι. Τι στο διάολο έχουνε στο μυαλό τους ώστε να παίρνουν αποφάσεις
οι οποίες εκ πρώτης όψεως επιφέρουν "ζημιά" σε τέτοια συμφέροντα; Τι διάολο είναι κρυμμένο πίσω,
τόσο σημαντικό ώστε να προκαλεί τέτοια χασούρα σε ιδιαίτερα κερδοφόρες πηγές "μεγαλοκαρχαριών";
Κοινώς... ποιά πλευρά δεν εξετάζουμε τελικά; Τι δεν βλέπουμε;

Μήπως άρχισαν κάποιες "κλίκες" τον μεταξύ τους πόλεμο; Και βλάπτουν η μία τα συμφέροντα της άλλης;
Μπορεί να φαίνεται ανόητο. Συμβαίνει όμως εδώ κι αιώνες. Απλά ποτέ σε αντιληπτό βαθμό.
- Αν δε μπορούμε να αντιληφθούμε τη θέση μας στα πράγματα, πως ακριβώς θα βάλουμε τα πράγματα στη θέση τους
- Το καλύτερο στον Κόσμο ΜΑΣ είναι το ότι ο καθένας μας ζει στον δικό ΤΟΥ.
- Στο φως βλέπουμε τα πάντα, μα μόνο στο σκοτάδι βλέπουμε το φως.
- Το Ανεκτίμητο είναι μία ακόμη εκτίμηση.
Άβαταρ μέλους
Polikos Arkoudos
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 775
Εγγραφή: Πέμ 14 Ιαν 2010, 11:28
Φύλο: Άνδρας

Re: ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ, ΤΙ;

Δημοσίευση από Polikos Arkoudos » Τρί 07 Σεπ 2010, 12:30

Η άποψη μας για την απορία σου βρίσκεται στο βίντεο που φτιάξαμε.

"Ο Πατριωτισμός είναι έμφυτος στον άνθρωπο, μα εγώ είμαι Εθνικιστής"
-Κωστής Παλαμάς-
-= αλήτες ρουφιάνοι γιουτουμπουτατζήδες =-
Άβαταρ μέλους
Nikos Apomakros
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 368
Εγγραφή: Τρί 31 Αύγ 2010, 17:09
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Άτοπος
Επικοινωνία:

Re: ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ, ΤΙ;

Δημοσίευση από Nikos Apomakros » Τρί 07 Σεπ 2010, 13:36

Πολύ ωραίο το βίντεο (σαν ιδέα, μιξάζ, δουλειά ακόμα και "σενάριο") και μπράβο.

Σίγουρα αποτελεί ένα από τα καλύτερα κίνητρα που ως στιγμής έχω ακούσει,
προσωπικά όμως δεν μου αρκεί. Γιατί είναι τόσο ζημιογόνος σε κάποιους κύκλους
η συγκεκριμένη παγκόσμια κίνηση σταδιακής απαγόρευσης του καπνίσματος,
που μια "δοκιμασία" ενάντια στα δικαιώματα ακόμα και της πλειοψηφίας πολιτών,
για το ψάρεμα αντιδράσεων και σχετικής ανάλυσης ίσως, δεν μου το δικαιολογεί.
Είμαι βέβαιος ότι έχουν πολλούς τρόπους να ψαρέψουν αντιδράσεις με στέρηση
άλλων δικαιωμάτων και μάλιστα του συνόλου, όχι απλώς της πλειοψηφίας και με
το οποίο δεν θα χάνουν μυθικά ποσά σε καθημερινό επίπεδο.

Δεν μπορώ να ξέρω πάντως. Κι όταν δεν ξέρει κανείς, όλα πιθανά θα πρέπει να
τα θεωρεί. Υπό αυτό το πρίσμα, μπορεί και να έχεις δίκιο. Δεν ξέρω.
- Αν δε μπορούμε να αντιληφθούμε τη θέση μας στα πράγματα, πως ακριβώς θα βάλουμε τα πράγματα στη θέση τους
- Το καλύτερο στον Κόσμο ΜΑΣ είναι το ότι ο καθένας μας ζει στον δικό ΤΟΥ.
- Στο φως βλέπουμε τα πάντα, μα μόνο στο σκοτάδι βλέπουμε το φως.
- Το Ανεκτίμητο είναι μία ακόμη εκτίμηση.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ, ΤΙ;

Δημοσίευση από ArELa » Τρί 07 Σεπ 2010, 14:12

Nikos Apomakros έγραψε:Πολύ ωραίο το βίντεο (σαν ιδέα, μιξάζ, δουλειά ακόμα και "σενάριο") και μπράβο.
Ευχαριστούμε :ty:
Σίγουρα αποτελεί ένα από τα καλύτερα κίνητρα που ως στιγμής έχω ακούσει,
προσωπικά όμως δεν μου αρκεί. Γιατί είναι τόσο ζημιογόνος σε κάποιους κύκλους
η συγκεκριμένη παγκόσμια κίνηση σταδιακής απαγόρευσης του καπνίσματος,
που μια "δοκιμασία" ενάντια στα δικαιώματα ακόμα και της πλειοψηφίας πολιτών,
για το ψάρεμα αντιδράσεων και σχετικής ανάλυσης ίσως, δεν μου το δικαιολογεί.
Είμαι βέβαιος ότι έχουν πολλούς τρόπους να ψαρέψουν αντιδράσεις με στέρηση
άλλων δικαιωμάτων και μάλιστα του συνόλου, όχι απλώς της πλειοψηφίας και με
το οποίο δεν θα χάνουν μυθικά ποσά σε καθημερινό επίπεδο.
Aν (μέγα το "ΑΝ" αφού το σύστημα έχει "διαποτίσει" τα μυαλά μας από γεννησιμιού μας μ'αυτά που θέλει να πιστεύουμε/σκεφτόμαστε)...ΑΝ τέλος πάντων εμπεδώσεις ότι το μέτρο α/ δεν είναι σε καμία περίπτωση για την υγεία μας β/ δεν είναι τοσο εισπρακτικό, όσο μέτρο ΕΠΙΒΟΛΗΣ και ΠΑΡΕΜΒΑΣΗΣ ΣΕ ΑΤΟΜΙΚΕΣ ΜΑΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ, τότε αυτόματα το θέμα γίνεται πολύ απλό και πολύ εύκολα θα δεις και τις καθαρές προθέσεις τους, που είναι:

1/ καταστροφή/αφανισμός/εξαθλίωση και άλλων επαγγελματικών κλάδων- όπως στην προκειμένη των καπνοπαραγωγών και των καπνο(τσιγαρο)βιομηχανιών, (ήδη ξεκίνησαν με τα ελεύθερα επαγγέλματα και τα εμπορικά καταστήματα)

2/ Ο εγκλιματισμός αρχικά και τελικά η αποδοχή του πληθυσμού ότι οι κυβερνώντες δικαιούνται/νομιμοποιούνται και ΔΥΝΑΝΤΑΙ να παρεμβαίνουν σε ατομικές επιλογές μας και να μας ΕΛΕΓΧΟΥΝ.

Δεν μπορώ να ξέρω πάντως. Κι όταν δεν ξέρει κανείς, όλα πιθανά θα πρέπει να
τα θεωρεί. Υπό αυτό το πρίσμα, μπορεί και να έχεις δίκιο. Δεν ξέρω.
Συγχώρα με που θα σ'το πω, αλλά το "δεν ξέρω" στην προκειμένη, σημαίνει και αναποφασιστικότητα και υπεκφυγή.

α/ Αναποφασιστικότητα στο βαθμό που αμφιβάλλεις για τις προθέσεις της κυβέρνησης (όχι μόνο της παρούσας αλλά γενικά των κυβερνώντων σ'αυτό το παγκοσμιοποιητικό σύστημα το οποίο έχουν σύσωμοι προσυπογράψει) και αφήνεις περιθώρια στην πιθανότητα να είναι καλές. (Για μένα και για πολλούς δεν υπάρχει τέτοιο περιθώριο/πιθανότητα- ούτε μία στο δισεκατομμύριο)

β/ υπεκφυγή στο βαθμό που δε θες ή δε μπορείς (ή και τα δυο) να αντιμετωπίσεις μια κατάσταση κατάματα με όλα τα φαύλα/δεινά που συνεπάγεται αυτή.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Kostakis
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 610
Εγγραφή: Σάβ 15 Μάιος 2010, 21:07
Φύλο: Άνδρας

Re: ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ, ΤΙ;

Δημοσίευση από Kostakis » Τρί 07 Σεπ 2010, 14:34

Σόβαρα τώρα.
Αυτό που θα πω είναι σοβαρό, δεν είναι τρολάρισμα.

Το ενδεχόμενο να χρησιμοποιήσετε όλη αυτή την κατάσταση υπέρ σας και να το κόψετε, σας έχει περάσει ποτέ από το μυαλό;

Λέω εγώ τώρα....ο άνθρωπος εισάγει στο σώμα του (αίμα του) δια των πνευμόνων 3 πράγματα:
1ο: Το οξυγόνο (απαραίτητο για την επιβίωση)
2ο: Καυσαέριο
3ο: Τσιγάρο

Το οξυγόνο όπως και να το κάνουμε δεν μπορούμε να το αρνηθουμε, σωστα; ΣΩΣΤΑ!
Το καυσαέριο το αναπνέυουμε θέλουμε δεν θέλουμε. Εκτός και αν μετακομίσουμε σε κάνα χωριό!

Δηλαδή μέχρι τώρα έχουμε δύο "πράγματα" που τα εισπνεούμε υποχρεωτικά.
Το ένα για την επιβίωση μας και το άλλο γιατί δεν μπορούμε να κάνουμε αλλιώς.

Έτσι μέσα σε όλη αυτή την κατάσταση έχουμε και το τσιγάροοοοο!
Που άλλους τους κάνει και σκέφτονται καλύτερα...
άλλοι πάνε στην τουαλέτα....
....άλλοι γιατι έχουν άγχος!

Και ρωτώ εγώ, υπάρχουν 1.000.000 πράγματα που μπορεί κάποιος να κάνει για τον ύπνο, το άγχος και την τουαλέτα.
Το βασικότερο είναι ένα!
Όσοι το κάνουν και κοιμούντε καλύτερα και χέζουν καλύτερα και είναι και χαλαροί.
Ποιό είναι αυτό; ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ!

Θες να σκεφτείς καλύτερα; Φυσικός χυμός πορτοκάλι!
Θες να χέσεις; Κάνε έναν περίπατο για μισή ώρα και μετά φάε μία μεγάλη μαρουλοσαλάτα με τον άνιθο της, το κρεμμυδάκι της, το λαδάκι της και το λεμονάκι της μαζί με ένα ποτήρι Κεφίρ ή αργιάνι (Τάν, το λέμε εμείς οι πόντιοι) και μετά βουρ για τον θρόνο:)

Δεν ξέρω, για μένα τόσο απλά είναι.
Η φράση "τόσο καυσαέριο αναπνέω, το τσίγαρο θα με βλάψει;"
Δεν ξέρω, μου φαίνεται αστείο, δηλαδή αφού αναπνέουμε καυσαέριο ας το αποτελιώσουμε καπνίζοντας καπνό τρίτης διαλογής με την πίσσα του, την νικοτίνη του και τα μεταστοιχειωμένα φυτοφάρμακα (εξαιτίας θερμοκρασίας καύτρας)

Δηλαδή, ΠΙΣΣΑΑΑΑΑ;
Θα βάλω πίσσα μέσα στα πνευμόνια μου και θα είμαι χαρούμενος;
ΠΙΣΣΑΑΑΑ! Μαύρο, κολλώδες, μπλιάχ...μέσα στο κόκκινο αιματάκι μου;

Τα τσουτσέκια της Ε.Ε βρίσκουν και τα κάνουν.
Το ίδιο μας έκαναν με την οικονομία. Δημιουργούν μία κατάσταση και μετά μας πατάνε στον σβέρκο και δεν μπορούμε να βγάλουμε άχνα!

Ειδικά για τους άντρες και τα προβλήματα στίσης, δεν ξέρω τι να πω;
Αυτοί που είναι πάνω από 30 θα έπρεπε να αρχίσουν να ανησυχούν!
Ρωτήστε κάποιον που ήταν καπνιστής και μετά το έκοψε; Θα σας πει!

Φυσικά αυτά τα λέω έξω από τον χωρό.
Έχω υπάρξει εξαρτημένος από το φαγήτο.
Τώρα θα μου πείτε "άλλο το ένα, άλλο το άλλο" και θα έχετε και δίκιο.

Αλλά σε κάθε είδους εξάρτηση δεν παύεις να είσαι έρμαιο κάποιας χημείας.

Δεν θέλω να κάνω το έξυπνο.
Οι θέσεις μου για τον νόμο είναι πιο πάνω.
Απλά θέλω να εκφράσω έναν άλλο τρόπο σκέψης.
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ, ΤΙ;

Δημοσίευση από Divine Sinner » Τρί 07 Σεπ 2010, 14:55

Άρα επανέρχομαι και αναρωτιέμαι. Τι στο διάολο έχουνε στο μυαλό τους ώστε να παίρνουν αποφάσεις
οι οποίες εκ πρώτης όψεως επιφέρουν "ζημιά" σε τέτοια συμφέροντα; Τι διάολο είναι κρυμμένο πίσω,
τόσο σημαντικό ώστε να προκαλεί τέτοια χασούρα σε ιδιαίτερα κερδοφόρες πηγές "μεγαλοκαρχαριών";
Κοινώς... ποιά πλευρά δεν εξετάζουμε τελικά; Τι δεν βλέπουμε;
Καμια χασουρα. ο κοσμος το ιδιο θα καπνιζει. απλα αν συμμορφωθει δεν θα καπνιζει στους δημοσιους χώρους και θα το αντικαταστησει στο σπιτι του.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ, ΤΙ;

Δημοσίευση από ArELa » Τρί 07 Σεπ 2010, 15:06

Kostakis έγραψε:Σόβαρα τώρα.
Αυτό που θα πω είναι σοβαρό, δεν είναι τρολάρισμα.

Το ενδεχόμενο να χρησιμοποιήσετε όλη αυτή την κατάσταση υπέρ σας και να το κόψετε, σας έχει περάσει ποτέ από το μυαλό;
Καταλαβαίνω τις ΚΑΛΕΣ προθέσεις σου μ'αυτό το ποστ.
Αλήθεια σου λέω.
Αλλά στοιχειώδες κομμάτι της ανθρώπινης ψυχολογίας (ίσως να το αντιλαμβάνεσαι και μέσα από σένα τον ίδιο και κάποιες αντιδράσεις σου στην έξω ζωή σου) είναι το γεγονός ότι "κλωτσάμε" στην όποια επιβολή, γι'αυτό είμαστε ζημιάρικα σαν νήπια (τις περισσότερες φορές γι'αυτό), και αντιδραστικότεροι των αντιδραστικών στην εφηβεία. Μετά αρχίζει το "ευΠΕΙΘΩΣ αναφέρω" στο στρατό, και το "συμμορφώνομαι σιγά σιγά, γιατί πρέπει να ενσωματωθώ στο σύστημα, να κάνω καριέρα, οικογένεια κλπ", εκτός στρατού, για άντρες και γυναίκες..

Ξέρεις πόσες φορές έχω "συμμορφωθεί" το μισό αιώνα ζωής που τρέχω σαν το λάστιχο "ενταγμένη" στα "πρέπει" αυτού του ρημαδοσυστήματος; Πολύ περισσότερες απ'ό,τι θέλω να ομολογήσω, φίλε μου, και ήρθε μάλλον για μένα η στιγμή εκείνη του πλήρους κορεσμού (λαϊκιστί ΜΠΟΥΧΤΙΣΑ), που δε μπορώ να σηκώσω άλλη μια "υπόδειξη προς συμμόρφωσιν" απ'τους απίστευτους αυτούς αντι-ανθρώπινους κερατάδες, που παίζουν με τη ζωή μου και μου καρφώνουν σχοινιά προσπαθώντας να με κουνήσουν σα μαριονέτα, πάντα κατά τα κέφια τους, και κυρίως κατά τα συμφέροντα ή την ατζέντα τους! :swear:
Λέω εγώ τώρα....ο άνθρωπος εισάγει στο σώμα του (αίμα του) δια των πνευμόνων 3 πράγματα:
1ο: Το οξυγόνο (απαραίτητο για την επιβίωση)
2ο: Καυσαέριο
3ο: Τσιγάρο
Να πούμε τώρα τι ΤΟΥ ΕΙΣΑΓΟΥΝ:

1/ Ασπαρτάμη σαν χαπάκι για να μην παχύνει, ασπαρτάμη στην τσίχλα του, στο λάιτ αναψυκτικό του και σ'ένα σωρό τυποποιημένα προϊόντα. Εγώ μπορεί να την έκοψα, τα παιδιά μου που μασάνε τσίχλες και πίνουν αναψυκτικά ενίοτε, όχι.

2/βάριο και αλουμίνιο ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ, απ'τους χημικούς ρημαδοψεκασμούς που μας κάνουν σα να'μαστε έντομα... για το καλό μας και αυτοί! :banghead:

3/ υδράργυρο αλλά και ιούς ενίοτε, στα εμβόλια που γίνονται υποχρεωτικά στα μωρά για να πάνε σχολείο. Κι αν θες, μη στείλεις το παιδί σου σχολείο. Εκατοντάδες αιμορροφυλικοί το 99, μολύνθηκαν από HIV, γιατί το σκεύασμα ενός απαραίτητου γι'αυτούς αιμοστατικού φαρμάκου, περιείχε τον ιό. Η εταιρία; Η μπάγιερ. Τη γράφω ελληνιστί γιατί δε χρειάζεται να με εντοπίζει ο γκούγκλης και γι'αυτό.

4/ μεταλλαγμένα τρόφιμα. ΕΝΑΣ ΘΕΟΣ ξέρει με τι γονιδιακές προσμείξεις τα'χουν μεταλλάξει. Αφήνω την φαντασία σου να καλπάσει σαν άγριο άτι επ'αυτού.

5/ έχεις ακούσει το τελευταίο τραγούδι της Αρλέτας; Λέει σε μια στροφή: "Αχ καημένη μου πατρίδα... σου το'χω πει κάτι σου ρίχνουν στο νερό"..
Μέχρι τώρα το ψιλιαζόμουν. Σήμερα (με τη γενικότερη απάθεια/αποχαύνωση) το πιστεύω. Το τι ρίχνουν, ψάξε βρες το... Στην αμερική, ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΑ ρίχνουν φθόριο (τοξικότατο και άρα φονικότατο για τον οργανισμό) και σε ορισμένες πολιτείες, άρχισαν να ρίχνουν και λίθιο, αφού το προπαγάνδισαν αρκετά στα ΜΜΕ, ότι μειώνει την εγκληματικότητα/επιθετικότητα κλπ. Γιατί βλέπεις, το κωλόκουτο, είναι ΠΑΝΙΣΧΥΡΟ. Οποια πουστιά κι αν κάνουν, την προβάλλουν ως "σωστή" και ο κόσμος πείθεται... πείστηκε τόσο, που το βλαπτικότατο/επικίνδυνο για τον οργανισμό λίθιο, το έκαναν αγαθό και καλό. Για να επιβάλλουν κάτι, θα βρουν πάντα ένα πειστικό (στους μη αμφισβητούντες χρήσιμους ηλίθιους) κάποιο επιχείρημα να τους πασάρουν για να το καταπιούν και να κοιμούνται ήσυχοι. Στην περίπτωση του τσιγάρου, δεν δυσκολεύτηκαν πολύ... βλάπτει την υγεία, βλάπτει το διπλανό... ΑΝΑΘΕΜΑ κι αν τους ένοιαζε τι βλάπτει! ΑΥΤΟ πρόβαλαν όμως, ΑΥΤΟ κατάπιε κι ο λαός.

6/ Την εντονότατη ηλεκτρομαγνητική σούπα που σε περιβάλλει, και δεν μπορείς να αποφύγεις, ειδικά αν ζεις σε αστικό κέντρο, η οποία έχει πολλές και διάφορες βλαπτικές συνέπειες στην ισοροπημένη-εύρυθμη οργανική σου λειτουργία. Το ότι είναι αόρατα αυτά τα κύματα, δεν σημαίνει πως δεν υπάρχουν. Το λέω αυτό για μερικούς που ανοήτως πιστεύουν ότι υπάρχει μόνο ό,τι βλέπουν/ακουν/μυρίζονται-αντιλαμβάνονται με τις 5 αισθήσεις τους.




Το οξυγόνο όπως και να το κάνουμε δεν μπορούμε να το αρνηθουμε, σωστα; ΣΩΣΤΑ!
Το καυσαέριο το αναπνέυουμε θέλουμε δεν θέλουμε. Εκτός και αν μετακομίσουμε σε κάνα χωριό!

Δηλαδή μέχρι τώρα έχουμε δύο "πράγματα" που τα εισπνεούμε υποχρεωτικά.
Το ένα για την επιβίωση μας και το άλλο γιατί δεν μπορούμε να κάνουμε αλλιώς.
Έχουμε κι άλλα... που απλά δε γνωρίζουμε.
Έτσι μέσα σε όλη αυτή την κατάσταση έχουμε και το τσιγάροοοοο!
Που άλλους τους κάνει και σκέφτονται καλύτερα...
άλλοι πάνε στην τουαλέτα....
....άλλοι γιατι έχουν άγχος!
Και σκέφτομαι καλύτερα, και λειτουργεί το αντεράκι μου καλύτερα, και ασφαλώς έχω άγχος, και κρατάει το μεταβολισμό μου μη γίνω φάλαινα, και... στην τελική το γουστάρω, γιου νόου;
ΝΑΙ είναι βλαπτικό στη μορφή που το καπνίζω, αλλά είμαι 800 χρονών ενήλικη, δεν θα μου πει κανένα κράτος πότε και αν θα το κόψω. Αυτή είναι ατομική μου επιλογή και κανενός άλλου. Εκτιμώ την παρότρυνσή σου γιατί ξέρω τις προθέσεις σου, δεν εκτιμώ την παρέμβαση/επιβολή τους, γιατί ξέρω και τις δικές τους. (και ναι, ξαναθυμήθηκα την αντιδραστικότητα της εφηβείας μου, απέναντι στο εκβιαστικό/πειθαναγκαστικό μηχανισμό που λέγεται κράτος, οπότε δύσκολα ΑΥΤΗ την εποχή, θα επέλεγα να το κόψω)





Δεν θέλω να κάνω το έξυπνο.
Οι θέσεις μου για τον νόμο είναι πιο πάνω.
Απλά θέλω να εκφράσω έναν άλλο τρόπο σκέψης.
Καλά έκανες αγόραρε, γι'αυτό υπάρχουν τα ΙΔΕΟ. Για να εκφράζονται τρόποι σκέψης. Αυτό έκανα κι εγώ μόλις τώρα.

Να'σαι καλά :rose:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Nikos Apomakros
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 368
Εγγραφή: Τρί 31 Αύγ 2010, 17:09
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Άτοπος
Επικοινωνία:

Re: ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ, ΤΙ;

Δημοσίευση από Nikos Apomakros » Τρί 07 Σεπ 2010, 15:14

Arela με παρεξηγείς :).

Η αμφιβολία πάντα θα (πρέπει να) υπάρχει από την στιγμή που δεν υφίσταται γνώση παρά μόνο μερική
και συμπληρωμένη κυρίως από υποθέσεις (συνήθως βασισμένες στην λογική και την εμπειρία του καθένα).
Θεωρώ όχι απλά σωστή αλλά και απαραίτητη την συνεχή ύπαρξη της αμφιβολίας. Κι όπως έχω ξαναπεί είμαι
από τους υπερβολικά καχύποπτους. Αλλά υπεράνω του καθετί, ακόμα και της καχυποψίας μου, είναι η
αμφιβολία. Αμφιβολία ακόμα και για μένα, μήπως πχ είμαι υπερβολικά καχύποπτος ή σε λάθος θέμα.

Το "δεν ξέρω" που λέω δεν έχει να κάνει με στοχασμό επί των προθέσεών τους. Για το αν οι προθέσεις είναι
δλδ καλές ή κακές. Σε ζητήματα παγκόσμιου χαρακτήρα θεωρώ σχεδόν πάντα ως πιθανότερο να υπάρχει
μια κακή πρόθεση πίσω, ακόμα κι όταν οι αποφάσεις είναι παράλληλα θετικές ή δήθεν θετικές για το μέλλον
του ανθρώπου.

Το συγκεκριμένο "δεν ξέρω" που είπα, αφορούσε το ποιές ακριβώς είναι οι "κακές" προθέσεις. Γιατί όπως είπα,
οι κακές προθέσεις που αναφέρθηκαν δεν μου καλύπτουν πολλά υποερωτήματα. Κάτι δεν κολλάει στη δική ΜΟΥ
λογική, όχι γενικότερα. Για σας λοιπόν μπορεί οι λόγοι που αναφέρθηκαν να είναι αρκετοί. Για μένα δυστυχώς
δεν είναι, για τους πολύ συγκεκριμένους λόγους που ανέφερα.

Divide
δεν συμφωνώ για τη χασούρα. Γιατί η "κίνηση" αυτή έχει κάθε χαρακτηριστικό αντικαπνιστικής εκστρατείας
και ήδη ΠΟΛΛΑ άτομα που γνωρίζω βρίσκονται σε στάδιο πλήρους απεξάρτησης κι ακόμα περισσότερα σε στάδιο
δραματικής μείωσης. Κι αυτό αλοίμονο, ήταν αναμενόμενο κι ευκόλως εννοούμενο.
- Αν δε μπορούμε να αντιληφθούμε τη θέση μας στα πράγματα, πως ακριβώς θα βάλουμε τα πράγματα στη θέση τους
- Το καλύτερο στον Κόσμο ΜΑΣ είναι το ότι ο καθένας μας ζει στον δικό ΤΟΥ.
- Στο φως βλέπουμε τα πάντα, μα μόνο στο σκοτάδι βλέπουμε το φως.
- Το Ανεκτίμητο είναι μία ακόμη εκτίμηση.
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ, ΤΙ;

Δημοσίευση από Divine Sinner » Τρί 07 Σεπ 2010, 15:32

Το θεμα ειναι οτι οι κυβερνηση παπανδρεου ειναι τσιράκι.
Οτι συμβαινει δεν εχει να κανει με το χρήμα αλλα με την εξουσια.
Το χρημα ειναι μεσον οχι αυτοσκοπος. Ο αυτοσκοπος ειναι η εξουσια.
Ακομα και αν χαθει ενα μερος των χρημάτων αυτο δεν τους ενδιαφέρει.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ, ΤΙ;

Δημοσίευση από ArELa » Τρί 07 Σεπ 2010, 15:37

Δεν σε παρεξήγησα καθόλου, Ν/Απόμακρε. Απάντησες ακριβώς όπως είχα διακρίνει και σχολιάσει στο παραπάνω ποστ μου.

Δεν ξέρω πόσων χρονών είσαι (δε θυμάμαι, το έγραψες?) αλλά ή δεν έζησες αρκετό χρονικό διάστημα στον πλανήτη Γη και κάτω απ'το συγκεκριμένο σύστημα, ή δεν ένιωσες ακόμα στο πετσί σου, τι συνεπάγονται (για σένα) οι όποιοες πολιτικές και "κοινωνικής πρόνοιας" αποφάσεις τους, για να εμπεδώσεις τις προθέσεις τους.
Κάποτε θα το νιώσεις. :wink: Επ'αυτού είμαι βέβαιη, για κάθε αυτόνομα σκεπτόμενο. (για τους χρήσιμους-στο σύστημα- ηλίθιους δεν είμαι καθόλου βέβαιη, αλλά δεν θα σε κατατάξω σε αυτούς- δε θέλω)

Απλά κάθε άνθρωπος, χρειάζεται το δικό του χρόνο για να φτάσει στο σημείο να δει/νιώσει/καταλάβει από μόνος του ορισμένα πράγματα, τα οποία όσο και να τα επαναλαμβάνω εγώ, (ή οποιιοσδήποτε άλλος) δεν θα γίνουν ποτέ κτήμα σου, αν δεν είσαι έτοιμος να εστιάσεις σ'αυτά, να τα προσλάβεις και να τα αναλύσεις/επεξεργαστείς.
Το συγκεκριμένο "δεν ξέρω" που είπα, αφορούσε το ποιές ακριβώς είναι οι "κακές" προθέσεις.
Στο παρόν τόπικ, έχουν απαρριθμηθεί πάρα πολλές. Μα πάρα πολλές. Δεν έχεις παρά να το δεις απ'την αρχή προσεκτικά και να τις εντοπίσεις.

Το γεγονός ότι βάζεις το "κακές" σε εισαγωγικά, δείχνει και την απροθυμία σου να δεχτείς εξ ορισμού κακές προθέσεις από τους κυβερνώντες. Άλλοι είναι απρόθυμοι μόνο για αυτούς που είναι στην παράταξη που οι ίδιοι υποστηρίζουν, άλλοι είναι απρόθυμοι για όλους (ακόμα και γι'αυτούς που βρίζουν ως ιδεολογικούς αντιπάλους), γιατί απλά πιστεύουν ότι το σύστημα υπάρχει για το καλό μας.

Υπάρχουν όμως και αυτοί όπως σου είπα και πιο πάνω που απλά ΔΕΝ πιστεύουν ότι υπάρχουν καλές προθέσεις στην εξουσία προς τα λαϊκά στρώματα, όποιος κι αν είναι επάνω. Τελεία και παύλα. Δόξα τω Θεώ υπάρχουν. Σ'αυτό δεν είμαι μόνη.

Κάτι δεν κολλάει στη δική ΜΟΥ
λογική, όχι γενικότερα.
Κάτι άλλο που όσο γρηγορότερα το εμπεδώσουμε, τόσο το καλύτερο: (εγώ άργησα πολύ).

Δεν είμαστε ίδιοι με τους κυρίους της εξουσίας. Δηλαδή, ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ λέμε! Έχουμε εντελώς διαφορετικές αξίες, ηθική, σύστημα αξιών ΚΑΙ συναισθηματικό υπόβαθρο από αυτούς. (εννοώ τους πραγματικά κινούντες τα νήματα, όχι τα άσχετα βουλευτάκια) Συνεπώς, το να τους κρίνουμε με βάση τα δικά μας (ηθική/σύστημα αξιών/ συναισθηματική νοημοσύνη), είναι εξ ορισμού τεραστίων διαστάσεων λάθος. ΕΔΩ είναι που δεν πρέπει να κρίνουμε εξ ιδίων τα αλλότρια! Και ο νοών νοείτω.
(συγνώμη αν χαλάω ροζ συννεφάκια και σπάω φούσκες)
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Nikos Apomakros
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 368
Εγγραφή: Τρί 31 Αύγ 2010, 17:09
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Άτοπος
Επικοινωνία:

Re: ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ, ΤΙ;

Δημοσίευση από Nikos Apomakros » Τρί 07 Σεπ 2010, 16:49

οκ οκ δεν θα επιμείνω άλλο στο θέμα τσιγάρο και σκοπιμότητες γιατί πάλι θα καταλήξουμε σε κούραση.

Ασχέτως με το τι θα "νιώσω στο πετσί μου" και πόσο έντονα, ελπίζω ποτέ να μην παίρνω "εξ'ορισμού"
τίποτε. Για να πω την αλήθεια, ελπίζω κανείς να μην το έκανε αλλά αυτό είναι όνειρο θερινής νυχτός.
Όσον αφορά την εμπειρία και το χρονικό μου διάστημα στον πλανήτη Γη, επέτρεψέ μου να σου απαντήσω
με το 1ο μέρος της υπογραφής μου, από το οποίο δεν εξαιρώ κανέναν, όσο κι αν θεωρεί αυτονόητο
το αντίθετο ή κάτι διαφορετικό.

Κι ενώ βρίσκω σαφέστατα υποτιμητικό τον τόνο του μηνύματός σου κι αρχίζω να νομίζω ότι έχεις
μια τάση να υποβαθμίζεις τις απόψεις μου ως στιγμής, θα το αγνοήσω γιατί αυτό που καταλαβαίνω
με τις λίγες μέρες μου εδώ, είναι ότι ο σκοπός σου δεν είναι αυτός. Κι αυτό είναι στη τελική που με
ενδιαφέρει και με ωθεί στο να προσπαθώ να κάνω διάλογο μαζί σου χωρίς να υποτιμώ ή προσβάλλω
με αντίστοιχο τρόπο τις απόψεις, εμπειρίες, θεωρίες, ιδέες που έχεις και κάποιες από τις οποίες,
με βάση τα ως στιγμής δεδομένα μου δεν θα μπορούσα ποτέ να ενστερνιστώ και υποστηρίξω.

Παρένθεση
Έχω την εντύπωση λοιπόν ότι θα απαντήσεις πάλι κανά σεντόνι για μυγιάγγιχτους, υπερευαίσθητους,
τραυματικούς και άγνοια περί περσόνων, τρόπου έκφρασης κτλ :) αλλά δεν με απασχολεί. Αυτός
είναι ο τρόπος με τον οποίο εκλαμβάνω τα πράγματα, αυτή και η άποψη μου και την παραθέτω
ως τέτοια και όχι ως την απόλυτη αλήθεια. Ξέρω τι θα αντιμετωπίσω :rose: αλλά δε βαριέσαι ;-)
/Παρένθεση

Όπως είπα, είμαι υπέρ της αμφιβολίας ιδεολογικά κι αντί να μιλώ με εσφαλμένη βεβαιότητα
(ακόμα κι όταν συμπτωματικά έχω δίκιο), προτιμώ να μιλώ με τρόπο που να εκφράζει πιθανότητα.
Αυτό θεωρώ σωστότερο, πρέπον κι αυτό προσπαθώ να κάνω όταν τουλάχιστον δεν είμαι τυφλωμένος
για κάτι. Είναι η προσωπική μου επιλογή κι αφορά κάθε επίπεδο της ζωής μου. Πράγμα δύσκολα
εφαρμόσιμο βέβαια, αλλά το παλεύω και φυσικά δεν τα καταφέρνω πάντα.
Δεν λέω ότι αυτό είναι και το σωστό.
Λέω ότι αυτή είναι η ιδεολογία και νοοτροπία που ανέπτυξα, έχω και θα έχω. Σεβαστή ή μη.
- Αν δε μπορούμε να αντιληφθούμε τη θέση μας στα πράγματα, πως ακριβώς θα βάλουμε τα πράγματα στη θέση τους
- Το καλύτερο στον Κόσμο ΜΑΣ είναι το ότι ο καθένας μας ζει στον δικό ΤΟΥ.
- Στο φως βλέπουμε τα πάντα, μα μόνο στο σκοτάδι βλέπουμε το φως.
- Το Ανεκτίμητο είναι μία ακόμη εκτίμηση.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ, ΤΙ;

Δημοσίευση από ArELa » Τρί 07 Σεπ 2010, 17:31

Ν/Απόμακρε, δεν έχω κανένα σκοπό να σε κουράσω με τα γνωστά σεντόνια μου.

Θα σταθώ μόνο στα εξής και εν τάχει:
Κι ενώ βρίσκω σαφέστατα υποτιμητικό τον τόνο του μηνύματός σου κι αρχίζω να νομίζω ότι έχεις
μια τάση να υποβαθμίζεις τις απόψεις μου ως στιγμής,
Δεν είχα ΚΑΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΠΡΟΘΕΣΗ. Δεν θα κάτσω να αναλύσω ποιες ακριβώς ήταν οι προθέσεις μου, γιατί ΕΞ ΟΡΙΣΜΟΥ πλέον πάλι - είναι μαθηματικώς βέβαιο ότι θα παρεξηγηθώ. (για μένα όντως κάποια πράγματα φαίνονται/είναι "εξ ορισμού" - και δεν καταλήγω σε συμπεράσματα αβασάνιστα.)

Να σε διαβεβαιώσω λοιπόν ότι:

Δεν έχω καμία διάθεση να καλυγώνω ψύλλους ή να κάνω το συνομιλητή μου να νιώθει άσχημα, ειδικά όταν δεν έχω αυτή την πρόθεση. Εγώ ΣΧΟΛΙΑΣΑ, ΔΕΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΑ τις σκέψεις σου. Τώρα αν πρέπει κάποιος να συμφωνεί μαζί σου για να μη σε ενοχλεί- ή να σε κάνει να νιώθεις αυτά που μου εξέφρασες..... ε, μάλλον δεν "κολλάμε" για διαλεκτική οι δυο μας. Μικρό κακό βέβαια αυτό, στη συνολική εικόνα των πραγμάτων. :)

Όμως, επειδή παρεξηγούμαι διαρκώς (και στον τόνο και τις προθέσεις), σου δίνω το λόγο μου πως δεν θ'απαντώ σε άλλες τοποθετήσεις σου- ούτε θα σχολιάζω σκέψεις σου. :thumb:

θα το αγνοήσω γιατί αυτό που καταλαβαίνω
με τις λίγες μέρες μου εδώ, είναι ότι ο σκοπός σου δεν είναι αυτός.
Πάλι καλά, που αν μη τι άλλο, σου έμεινε αυτό από πλευράς μου. :shock:


Στο εξής, θα ασχολούμαι μόνον με τα γραφήματά σου, και όπου νιώθω την ανάγκη, θα σχολιάζω εκεί. (Αν δε σε ενοχλεί και αυτό)

Στα υπόλοιπα... απλά θα τηρώ πλέον αποστάσεις. Δε θα'ναι και τίποτα σοβαρό. Είμαι βέβαιη ότι υπάρχουν πολλά μέλη μας, με τα οποία θα μπορείς να "συζητάς" θαυμάσια. (χωρίς τις δικές μου...υποβαθμιστικές... και ό,τι άλλο αντελήφθης) παρεμβάσεις

Ζητώ συγνώμη στο βαθμό που συνέβαλα να σου δημιουργηθεί τόσο απίστευτη παρανόηση.
Καλή συνέχεια. :rose:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Nikos Apomakros
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 368
Εγγραφή: Τρί 31 Αύγ 2010, 17:09
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Άτοπος
Επικοινωνία:

Re: ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ, ΤΙ;

Δημοσίευση από Nikos Apomakros » Τρί 07 Σεπ 2010, 18:47

Δεν χρειάζεται να συμφωνεί κάποιος με τις απόψεις μου. Μην ξαναπώ τι χρειάζεται σε έναν διάλογο :)
το έχω αναφέρει ήδη σε 2-3 μηνύματα...

Παραθέτω τα σημεία λοιπόν...

Α:
...ή δεν έζησες αρκετό χρονικό διάστημα στον πλανήτη Γη και κάτω απ'το συγκεκριμένο σύστημα, ή δεν ένιωσες ακόμα στο πετσί σου, τι συνεπάγονται (για σένα) οι όποιοες πολιτικές και "κοινωνικής πρόνοιας" αποφάσεις τους, για να εμπεδώσεις τις προθέσεις τους.
Β:
Απλά κάθε άνθρωπος, χρειάζεται το δικό του χρόνο για να φτάσει στο σημείο να δει/νιώσει/καταλάβει από μόνος του ορισμένα πράγματα, τα οποία όσο και να τα επαναλαμβάνω εγώ, (ή οποιιοσδήποτε άλλος) δεν θα γίνουν ποτέ κτήμα σου, αν δεν είσαι έτοιμος να εστιάσεις σ'αυτά, να τα προσλάβεις και να τα αναλύσεις/επεξεργαστείς.
Γ:
(συγνώμη αν χαλάω ροζ συννεφάκια και σπάω φούσκες)
Ίσως είμαι εύθικτος. Αναρωτιέμαι πάντως ποιά θα ήταν η πραγματική αντίδρασή σου (κι όχι τώρα, σε ανύποπτο χρόνο)
αν σου έλεγα εν ολίγοις:

Α) Κοίτα κρίνοντας από αυτά που λες, καταλαβαίνω ότι εσύ ζεις τόσο καιρό σε κάποια δική σου κοσμάρα εκτός πλανήτη Γη.
(Είχες δίκιο πάντως σε αυτό) Σίγουρα πάντως δεν χαμπαριάζεις τίποτε από αυτά που συμβαίνουν και για ποιό λόγο
συμβαίνουν.

Β) Κι όχι τίποτε άλλο, έχω όλη την καλή θέληση να σε ξεστραβώσω (μιας κι αλλού πατάς κι αλλού βρίσκεσαι) αλλά όταν δεν βλέπεις από μόνη σου την αλήθεια (την οποία εγώ παίζω στα δάχτυλα), όσο και να προσπαθώ να σου τη δείξω είναι δώρον άδωρο... γιατί δεν είσαι έτοιμη ακόμα (όχι για άλλο λόγο δλδ)!!!

Γ) Συγνώμη που σου χαλάω την ονειρική σου αντίληψη της πραγματικότητας. Δεν φταίω εγώ που κοιμάσαι όρθια.


Και σπεύσε τώρα να μου πεις ότι μια τέτοια απάντηση δεν θα υποτιμούσε τόσο τις απόψεις σου όσο και την ίδια σου την αντίληψη, κρίση, εμπειρία... άρα δλδ... εσένα. Και οτι σαφώς θα σε "σεβόμουνα"...

Τέλος πάντων, νομίζω ότι πλέον επιβάλλεται να μην συμμετέχω στις συζητήσεις. Έλεγα ότι μόνο σε αυτές περι
υπερφυσικών υπάρξεων θα υπήρχε τέτοιος ζήλος για "κατοχή" υπεραληθειών, αλλά φαίνεται να υπάρχει παντού.
Κι από την στιγμή που δεν ικανοποιούμαι με τον τρόπο που μια συζήτηση διεξάγεται, όσο ενδιαφέρουσα και να είναι
ως προς την θεματολογία της, θα πρέπει να κάνω στην άκρη.

Αυτά :)


ΥΓ: Μετά το τσιγάρο τι;
Κι άλλο τσιγάρο... κι άλλο... κι άλλο...
- Αν δε μπορούμε να αντιληφθούμε τη θέση μας στα πράγματα, πως ακριβώς θα βάλουμε τα πράγματα στη θέση τους
- Το καλύτερο στον Κόσμο ΜΑΣ είναι το ότι ο καθένας μας ζει στον δικό ΤΟΥ.
- Στο φως βλέπουμε τα πάντα, μα μόνο στο σκοτάδι βλέπουμε το φως.
- Το Ανεκτίμητο είναι μία ακόμη εκτίμηση.
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ, ΤΙ;

Δημοσίευση από Divine Sinner » Τρί 07 Σεπ 2010, 19:05

Προσωπικα αυτα που λες μου τα χουν πει πολλες φορές.
Για δες το τι συζητησεις εχουμε κανει με τον τερρυ, τον κατοχο της μοναδικης αλήθειας.
Αυτος μου λεγε οτι κοιμαμαι και θα ξυπνισω οταν δω τον χριστο μπροστα μου αλλα θα ειναι αργά.
Το ιδιο δεν ειναι;
Κι ομως δεν παρεξηγήθηκα καθόλου.
Άβαταρ μέλους
Polikos Arkoudos
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 775
Εγγραφή: Πέμ 14 Ιαν 2010, 11:28
Φύλο: Άνδρας

Re: ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ, ΤΙ;

Δημοσίευση από Polikos Arkoudos » Τρί 07 Σεπ 2010, 19:19

και εγώ σου έχω πει ότι κοιμάσαι όρθιος ....... :dunno: νομίζω :dunno:
αν δεν στο έχω πει, στο λέω τώρα :cool:

"Ο Πατριωτισμός είναι έμφυτος στον άνθρωπο, μα εγώ είμαι Εθνικιστής"
-Κωστής Παλαμάς-
-= αλήτες ρουφιάνοι γιουτουμπουτατζήδες =-
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ, ΤΙ;

Δημοσίευση από Divine Sinner » Τρί 07 Σεπ 2010, 19:23

Eτσι νομιζουν μερικοι.
Αλλα εγω δεν νομίζω. Εγω απλά γνωρίζω... :aikido: :apofoitos: :ninja:
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ, ΤΙ;

Δημοσίευση από ArELa » Τρί 07 Σεπ 2010, 19:24

Πάλι δε μ'αφήνεις ν'αγιάσω Ν/Απόμακρε, αυτή τη φορά διότι υποσχέθηκα να μην απαντώ σε ποστς σου, αλλά είναι λίγο δύσκολο να κρατήσω τέτοια υπόσχεση όταν απευθύνεις ευθέως, άμεσα και προσωπικά ένα ανάρτημά σου στην ταπεινότητά μου.


Παρανόηση πρώτη:

Κατ'αρχάς ολόκληρη η φράση μου ήταν η εξής:
Δεν ξέρω πόσων χρονών είσαι (δε θυμάμαι, το έγραψες?) αλλά ή δεν έζησες αρκετό χρονικό διάστημα στον πλανήτη Γη και κάτω απ'το συγκεκριμένο σύστημα, ή δεν ένιωσες ακόμα στο πετσί σου, τι συνεπάγονται (για σένα) οι όποιοες πολιτικές και "κοινωνικής πρόνοιας" αποφάσεις τους, για να εμπεδώσεις τις προθέσεις τους.
Κάποτε θα το νιώσεις. :wink: Επ'αυτού είμαι βέβαιη, για κάθε αυτόνομα σκεπτόμενο. (για τους χρήσιμους-στο σύστημα- ηλίθιους δεν είμαι καθόλου βέβαιη, αλλά δεν θα σε κατατάξω σε αυτούς- δε θέλω)
και τη μετέφρασες ως
Α) Κοίτα κρίνοντας από αυτά που λες, καταλαβαίνω ότι εσύ ζεις τόσο καιρό σε κάποια δική σου κοσμάρα εκτός πλανήτη Γη.
(Είχες δίκιο πάντως σε αυτό) Σίγουρα πάντως δεν χαμπαριάζεις τίποτε από αυτά που συμβαίνουν και για ποιό λόγο
συμβαίνουν.
:banghead: :help:

Όταν είπα "ή δεν έζησες αρκετό διάστημα στον πλανήτη ΓΗ" έπρεπε να συνυπολογίσεις και την αρχική μου φράση ΠΟΥ ΕΠΙΔΕΙΚΤΙΚΑ ΠΑΡΕΛΕΙΨΕΣ ΝΑ QUOTάρεις (και να δεις ίσως?) και να καταλάβεις ότι μιλούσα για την ηλικία σου κι όχι ότι ζούσες στην κοσμάρα σου! :help: :help: :help:
Η φράση "το διάστημα που ζω ή σεργιανώ στον πλανήτη Γη" είναι προσφιλής μου έκφραση, πράγμα που δε γνωρίζεις ασφαλώς, για άλλη μια φορά όμως, και από λαθεμένη ανάγνωση και από ελλειπή γνώση, έβγαλες βιαστικά συμπεράσματα και εντελώς εσφαλμένα! Δε θα διανοούμην να προσβάλλω συνομιλητή μου έτσι, και λυπάμαι πολύ που νόμιζες πως θα μπορούσα να το κάνω. Θα ήμουν ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ υποκρίτρια, δίγλωσση, και δήθεν (πράγματα που τα σιχαίνομαι ΟΛΑ) αν είχα γράψει το στίγμα του χώρου μας που βρίσκεται εδώ http://ideografhmata.gr/forum/viewtopic.php?f=2&t=73(επιτέλους διάβασέ το αν δεν το διάβασες ακόμα) και ταυτόχρονα σου είχα απευθύνει κάτι τέτοιο!

Αν είχα σκοπό να συνεχίσω διαλόγους μαζί σου, θα σε παρακαλούσα θερμά να προσέχεις ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ τι διαβάζεις και πώς το διαβάζεις, να μην κοιτάς τις φράσεις αποσπασματικά, και στην τελική να τα βλέπεις με καλή προαίρεση, και όχι αναμένοντας το χειρότερο απ'τον απέναντί σου. Μπορεί να τρολάρισα στον Ρίο, αλλά αυτό δεν έπρεπε να σου'χε δώσει το δικαίωμα να σκεφτείς πως είμαι και καργιόλα! (συγνώμη για την έκφραση, αλλά εθίχθην πολύ περισσότερο ίσως από ότι εσύ με τον τρόπο που με "είδες" εδώ- και ακριβώς έτσι "καργιόλα" με είδες. Δεν αρμόζει άλλη λέξη!)



Είπα ΚΑΙ ΕΝΝΟΟΥΣΑ λοιπόν: ή δεν έχεις ζήσει αρκετά (λόγω ηλικίας, πράγμα πέραν του ελέγχου σου, αφού δεν όρισες εσύ πότε θα γεννηθείς) ή δεν εστίασες αρκετά στις πολιτικές/την πολιτική, και δεν σε άγγιξαν αρκετά οι όποιες πολιτικές των εκάστοτε κυβερνώντων, για να έχεις μπει στη λογική να τις αναλύεις.
ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝ'ΚΑΚΟ. Είναι πολλοί οι άνθρωποι που δεν ασχολούνται με την πολιτική και τους πολιτικους, και πολύ καλά κάνουν. Αυτό δεν τους μειώνει σε τίποτα.


Κάθε άνθρωπος διαγράφει τη δική του πορεία. ΔΕΝ ΤΟ ΕΠΕΚΡΙΝΑ. Το σχολίασα. Το διαζευκτικό "ή" το έβαλα, διότι απλούστατα ΔΕΝ ΣΕ ΓΝΩΡΙΖΩ και δεν ξέρω πώς λειτουργείς και σε ποια πράγματα εστιάζεις στην καθημερινότητά σου.


Παρανόηση δεύτερη.
(που με πρόσβαλε)
Είπες
Μην ξαναπώ τι χρειάζεται σε έναν διάλογο :)
Επειδή και εδώ υπονόησες ότι δεν σου απέδωσα το δέοντα σεβασμό, θα απαιτήσω να το πάρεις πίσω, γιατί σε καμία αποστροφή μου δεν υφέρπει ασέβεια, ΕΑΝ ΚΑΙ ΕΦ'ΟΣΟΝ διαβάσεις το κείμενό μου κάτω από το σωστό πρίσμα, και πάντως με το πνεύμα που το έγραψα, και όχι με το πνεύμα που εσύ το εισέπραξες ή θέλησες να το εισπράξεις.
Σαφές; :respect:

Και σπεύσε τώρα να μου πεις ότι μια τέτοια απάντηση δεν θα υποτιμούσε τόσο τις απόψεις σου όσο και την ίδια σου την αντίληψη, κρίση, εμπειρία... άρα δλδ... εσένα. Και οτι σαφώς θα σε "σεβόμουνα"...
Ασφαλώς αν τα εκλάμβανα έτσι, θα αντιδρούσα όπως εσύ, ίσως και ακόμα χειρότερα.
Έλα όμως που εγώ δεν τα διατύπωσα έτσι.

Τέλος πάντων, νομίζω ότι πλέον επιβάλλεται να μην συμμετέχω στις συζητήσεις. Έλεγα ότι μόνο σε αυτές περι
υπερφυσικών υπάρξεων θα υπήρχε τέτοιος ζήλος για "κατοχή" υπεραληθειών, αλλά φαίνεται να υπάρχει παντού.
Κι από την στιγμή που δεν ικανοποιούμαι με τον τρόπο που μια συζήτηση διεξάγεται, όσο ενδιαφέρουσα και να είναι
ως προς την θεματολογία της, θα πρέπει να κάνω στην άκρη.
Δεν καταλαβαίνω γιατί "επιβάλλεται να μην συμμετέχεις".
Ποιος σου το απαγόρευσε;
Η δική σου λογική; Πάντως κανείς εδώ στα ΙΔΕΟ.
Αν υποστηρίζω εγώ τις ιδέες μου με πάθος (που συχνά παρεξηγείται από σένα) άλλο τόσο μπορείς κι εσύ να κάνεις το ίδιο.
Άλλωστε, είπα ότι από μένα δε θα'χεις περαιτέρω "οχλήσεις", αφού δε θα σχολιάζω τις σκέψεις σου. Αν έκανα μία εξαίρεση εδώ, είναι γιατί δε γινόταν να αφήσω κάτι που μου απευθύνεις αναπάντητο, και σου απάντησα ως όφειλα.


Δε θα προχωρήσω άλλο στις αναλύσεις που παρέθσες γιατί είναι παντελώς λαθεμένες και ναι, με θίγουν. Δεν είμαι διατεθειμένη να χαλώ τη διάθεσή μου και τη διάθεση του απέναντί μου, ειδικά ένεκα παρανοήσεων, για τις οποίες μπορεί να φταίνε κι οι δικές μου διατυπώσεις, αλλά ο τρόπος που τις εισέπραξες εσύ, ήταν εντελώς ΕΞΩ από αυτά που εννοούσα, άρα συγχώρα με, εισπράττω κι εγώ, ότι δεν με διάβασες καλή τη πίστη.



Αυτος μου λεγε οτι κοιμαμαι και θα ξυπνισω οταν δω τον χριστο μπροστα μου αλλα θα ειναι αργά.
Το ιδιο δεν ειναι;
Εγώ όμως, ρε Φώτη, δεν του είπα ότι κοιμάται. Δεν είπα τίποτα απ'όλα αυτά που έπλασε, εισπράττοντας άλλα αντί άλλων! :freak: Μπορείς να δεις το παραπάνω ποστ μου και να διαπιστώσεις τι του είπα. ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΑ τις θέσεις του. Απλά τις σχολίασα, αντιπαραβάλλοντας δικές μου σκέψεις. Το ότι ο Ν/Απόμακρος εξέλαβε ότι απαξίωσα τις θέσεις του και πρόσβαλλα τον ίδιο, οφείλεται σε καθαρή υπερευθιξία από πλευράς του. Εθίγην κι εγώ (όχι αδίκως από αυτή την παρανόηση ) αλλά δεν το κάνω θέμα.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Nikos Apomakros
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 368
Εγγραφή: Τρί 31 Αύγ 2010, 17:09
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Άτοπος
Επικοινωνία:

Re: ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ, ΤΙ;

Δημοσίευση από Nikos Apomakros » Τρί 07 Σεπ 2010, 19:49

Arela
Το "επιβάλλεται" είναι από μέρους μου. Της "λογικής" μου.
Για όνομα, δεν φτάσαμε κι εκεί :shock:
Κι είπα από μόνος μου ότι ίσως είμαι εύθικτος
κι έδωσα εννοείται την δική μου απόδοση του
μηνύματός σου. Κάτι του στυλ "μικρός είσαι ακόμα...
θα μάθεις... όταν θα είσαι έτοιμος... από μόνος σου".
Νομίζω θα θυμάσαι ακόμα πως σε εκνεύριζε...
γιατί δεν νομίζω οτί υπάρχει και κανείς που
να μην το άκουσε μικρός...
Πόσο μάλλον να το άκουγε τώρα...
Δεν με εκνεύρισε, αλλά όφειλα να δείξω
το πως ακούγεται.

Ασχέτως από ότι έχει ειπωθεί,
όπως οι δικές σου προθέσεις
δεν ήταν να προσβάλλεις
(και το ξέρω και δεν θα το πω πάλι)
έτσι είναι και οι δικές μου
(και θα έπρεπε να το ξέρεις)

Δεν ζητάω συγνώμη γιατί δεν θα το εννοούσα
σίγουρα λυπάμαι όμως που τα εξέλαβες έτσι.

Κι ίσως είναι αυτό που λες: "εμείς οι δύο δεν κάνουμε για διαλεκτική".
Ε νταξ δεν έγινε και τίποτε. Τόσοι είναι γύρω για συζήτηση.
Θα είμαι κοντά σας σε άλλες κατηγορίες, πέρα από "ανταλλαγές"
απόψεων και διαξιφισμούς.
Αν με θέλετε ακόμα δλδ μετά από τόσο :swear:
- Αν δε μπορούμε να αντιληφθούμε τη θέση μας στα πράγματα, πως ακριβώς θα βάλουμε τα πράγματα στη θέση τους
- Το καλύτερο στον Κόσμο ΜΑΣ είναι το ότι ο καθένας μας ζει στον δικό ΤΟΥ.
- Στο φως βλέπουμε τα πάντα, μα μόνο στο σκοτάδι βλέπουμε το φως.
- Το Ανεκτίμητο είναι μία ακόμη εκτίμηση.
Άβαταρ μέλους
Polikos Arkoudos
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 775
Εγγραφή: Πέμ 14 Ιαν 2010, 11:28
Φύλο: Άνδρας

Re: ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ, ΤΙ;

Δημοσίευση από Polikos Arkoudos » Τρί 07 Σεπ 2010, 20:04

σωωωπα σωωωωπα .. κανείς δε σε είπε μικρό και άμαθο :cool:

σε αγαπάμε όλοι :)

"Ο Πατριωτισμός είναι έμφυτος στον άνθρωπο, μα εγώ είμαι Εθνικιστής"
-Κωστής Παλαμάς-
-= αλήτες ρουφιάνοι γιουτουμπουτατζήδες =-
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ, ΤΙ;

Δημοσίευση από ArELa » Τρί 07 Σεπ 2010, 20:11

Αν με θέλετε ακόμα δλδ μετά από τόσο :swear:
To ότι έχουμε μια δυσχέρεια συνεννόησης εμείς οι δυο επί προσωπικού, δεν έχει να κάνει με τη συνέχειά σου στο φόρουμ. Όπως προείπα, υπάρχουν πάνω από 700 μέλη εδώ, πάμπολλα εξ αυτών ενεργά, και σίγουρα μπορείς να συνδιαλεχτείς με πολλά απ'αυτά επί βάσεων καλύτερων από αυτές που αναπτύξαμε λαθεμένα οι δυο μας. Συνεπώς θα σου πω ότι κατά τη γνώμη μου είναι λάθος η "αυτοεπιβολή" σου όρισες να μην συμμετάσχεις σε άλλους διαλόγους. Στο βαθμό μάλιστα που δε θα πραγματεύομαι εγώ καθόλου τα ποστς σου, θαρρώ πως θα είναι ευκολότερη η διαλεκτική...
Αλλά αυτό είναι δική σου επιλογή, και δε μου πέφτει λόγος. Απλά τη γνώμη μου είπα. (το διευκρινίζω να μην παρεξηγηθώ πάλι)


Μια διευκρίνιση ακόμα: Και να εννοούσα κάπου (ασυνείδητα) το μικρός είσαι θα μάθεις, όπως νομίζεις, πάλι δεν το θεωρώ κακό. (και πάλι λέω πως δεν ξέρω την ηλικία σου). Η ηλικία άλλωστε είναι περίεργο πράγμα, και δεν συμβαδίζει πάντοτε με τη βιολογική. Κι αν θα μπορούσαμε να δούμε τα πλεονεκτήματα-μειονεκτήματα της νιότης έναντι της...ωριμότερης νιότης, θα'λεγα πως εσείς (οι βιολογικά νεότεροι) έχετε τις αντοχές, το χρόνο μπροστά σας, κι ένα σωρό άλλα που τα προάγουν ακόμα και τα ΜΜΕ μέσω λάιφ στάιλ, ρατσίζοντας συχνά έναντι των "ωριμότερων", αλλά κι εμείς, έχουμε τα χρόνια της πορείας μας...που όποιος καταφέρει να τα μετουσιώσει σε επιγνώσεις (μέσα από εμπειρίες και γνώσεις που αποκομίζει), είναι όλα τα λεφτά.
Οπότε, δε θα'πρεπε να βάζει κανείς (ειδικά εσύ ο ποιητής) τις ηλικίες σε καλούπια... Άλλωστε στα νοητικά ταξίδια, οι βιολογικές ηλικίες μετρούν ελάχιστα ή καθόλου.

Τέλος οι σχολιασμοί.

Δεν θέλω να μου ζητούν συγνώμη, (ειδικά αν δεν το νιώθουν), οπότε πολύ καλά έκανες. Καλή καρδιά.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Kostakis
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 610
Εγγραφή: Σάβ 15 Μάιος 2010, 21:07
Φύλο: Άνδρας

Re: ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ, ΤΙ;

Δημοσίευση από Kostakis » Τρί 07 Σεπ 2010, 20:32

Αυτό το θέμα με την επίκληση στην ηλικία...τι να πω;

Λες και μιλάμε με υπεραιωνόβιους-μύστες-ταοϊστές από το Μπουτάν!

Αυτή η επίκληση στην ηλικία είναι το κάτι άλλο. Ειλικρινά δεν μπορώ να το καταλάβω :dunno:

Με αυτό το σκεπτικό να κάνουμε τον Μητσοτάκη πρωθυπουργό, μιας και φτάνει τα 100!

Μάλιστα είναι αρκετές οι φορές που ένιωσα το ίδιο παράξενα μέσα στο forum.
(για τον προαναφερθέντα λόγο)

Ελπίζω να μην στραβώνουν οι "μεγάλοι" αλλά με την ευκαιρία θέλω να είμαι ειλικρινής.
*βγάζω το παράπονο μου
Άβαταρ μέλους
Polikos Arkoudos
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 775
Εγγραφή: Πέμ 14 Ιαν 2010, 11:28
Φύλο: Άνδρας

Re: ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ, ΤΙ;

Δημοσίευση από Polikos Arkoudos » Τρί 07 Σεπ 2010, 20:57

Μικρούλης και εσύ ; :cool:

πάντως η Βασιλική ήταν σαφέστατη !
ArELa έγραψε: Μια διευκρίνιση ακόμα: Και να εννοούσα κάπου (ασυνείδητα) το μικρός είσαι θα μάθεις, όπως νομίζεις, πάλι δεν το θεωρώ κακό. (και πάλι λέω πως δεν ξέρω την ηλικία σου). Η ηλικία άλλωστε είναι περίεργο πράγμα, και δεν συμβαδίζει πάντοτε με τη βιολογική. Κι αν θα μπορούσαμε να δούμε τα πλεονεκτήματα-μειονεκτήματα της νιότης έναντι της...ωριμότερης νιότης, θα'λεγα πως εσείς (οι βιολογικά νεότεροι) έχετε τις αντοχές, το χρόνο μπροστά σας, κι ένα σωρό άλλα που τα προάγουν ακόμα και τα ΜΜΕ μέσω λάιφ στάιλ, ρατσίζοντας συχνά έναντι των "ωριμότερων", αλλά κι εμείς, έχουμε τα χρόνια της πορείας μας...που όποιος καταφέρει να τα μετουσιώσει σε επιγνώσεις (μέσα από εμπειρίες και γνώσεις που αποκομίζει), είναι όλα τα λεφτά.
Οπότε, δε θα'πρεπε να βάζει κανείς (ειδικά εσύ ο ποιητής) τις ηλικίες σε καλούπια... Άλλωστε στα νοητικά ταξίδια, οι βιολογικές ηλικίες μετρούν ελάχιστα ή καθόλου.

"Ο Πατριωτισμός είναι έμφυτος στον άνθρωπο, μα εγώ είμαι Εθνικιστής"
-Κωστής Παλαμάς-
-= αλήτες ρουφιάνοι γιουτουμπουτατζήδες =-
Άβαταρ μέλους
totispap
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2381
Εγγραφή: Τετ 06 Ιαν 2010, 20:39
Irc ψευδώνυμο: totispap
Φύλο: Άνδρας

Re: ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ, ΤΙ;

Δημοσίευση από totispap » Τρί 07 Σεπ 2010, 21:56

H Aλήθεια είναι οτι εμάς τους πιτσιρικάδες μας περιφρονάτε,και εγώ παράπονο το έχω!
Δέν λέω,είμεθα ορμώδης ώς νεαροί,έτσι η ορμή της νιότης μας καμιά φορά ξέπερνα τις συνηθησμένες εκφάνσεις των πιο έμπειρων σκεπτικών,μα συνχωρήστε μας,αγαπήστε τη φωτιά που καίει τα νεανικά μας στήθη,κοιτάξτε και δαμάστε τη φουρτούνα που ο υγρός νοτιάς φυσάει στο νεανικό μυαλό μας, κάνοντας το ατίθασο τσουλούφι της φρεσκάδας των ιδεών μας να γυρνάει πότε απο εδώ και πότε απο εκεί.Μουσκέψτε στην καταιγίδα των ιδεών που φέρνουμε,ξέρω είμεθα νέοι και παρορμητικοί,μα δεν πειράζει..

Είμεθα νέοι,νέοι και ωραίοι . :rose:

ΝΕ.Ο.Ι (νεανική ομάδα ιδέο)..

Καρίπυς
Βαρνάβας
Τότιςπάπ

Εγγραφές καθημερινά...
Μοναχή το δρόμο επήρες,
εξανάλθες μοναχή.
Δεν είν’ εύκολες οι θύρες,
εάν η χρεία τες κουρταλεί.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικα-Ελεύθερο βήμα”