Εργασιακός μεσαίωνας

Περί ανέμων και υδατων
προσώπων και πραγμάτων
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Εργασιακός μεσαίωνας

Δημοσίευση από Divine Sinner » Δευ 21 Ιουν 2010, 22:24

Με απασχολεί ιδιαίτερα αυτό που γίνεται στην Ελλάδα με την ουσιαστική κατάργηση ΟΛΩΝ των κεκτημένων της εργατικής τάξης.
Η σοσιαλιστικη κυβέρνηση του πασοκ στην ουσία νομοθετεί υπέρ των μεγαλοεργοδοτών.
Μερικες απο τις αλλαγές
Αύξηση του οριου των απολύσεων.
Αύξηση του ορίου ηλικίας για συνταξιοδότηση με παράλληλη προώθηση της ημιαπασχόλησης και των ευέλικτων μορφών σκλαβιάς.
Πράγμα που σημαίνει στην ουσια οτι δεν θα βγει στην σύνταξη ποτέ κανεις.
Κατάργηση στα μουλωχτά των συλλογικών συμβάσεων, στην ουσία δεν καταργουν τις συλλογικές συμβάσεις και την εθνική σύμβαση, αλλα θα μπορουν αυτές να παρακάμπτονται απο τις μικρες συμβάσεις.
Δηλαδη μια επιχείρηση θα μπορεί να υπογράφει μια σύμβαση με 20 πχ εργαζομένους και με αυτον τον τρόπο να παρακάμπτει την συλλογική σύμβαση.
Καταργήται επισης το κεκτημένο "ιδια δουλεία ιδια αμοιβή".
Δηλαδή δυο ατομα που προσφέρουν την ίδια εργασία μπορεί να πληρώνονται διαφορετικα.
πως;
Ενας νεος κατω των 25 χρονών θα πληρώνεται αρκετά κάτω απο τον βασικό μισθό που ορίζει η εθνική συμβαση.
Αρα ενας 25ρης κι ενας 30ρης που προσφέρουν την ίδια εργασία δικαιούνται βάση νόμου διαφορετικό μισθό.
Που είναι η ισότητα του συντάγματος;
Φυσικα αυτά τα έγγραψα στο πόδι.
Δεν ειναι μονο αυτά απλα αυτα τα (λίγα) μου ρθαν στο μυαλό τώρα.
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Εργασιακός μεσαίωνας

Δημοσίευση από Divine Sinner » Δευ 21 Ιουν 2010, 22:31

Α και κατι αλλο. 15 χρονα θα κανουν μαθητεια στις επιχειρησεις. θα εκμεταλευονται παιδια τάζοντας τους προϋπηρεσια...
Άβαταρ μέλους
Mantam Froufrou
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 4599
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 10:05
Φύλο: Γυναίκα

Re: Εργασιακός μεσαίωνας

Δημοσίευση από Mantam Froufrou » Τρί 22 Ιουν 2010, 00:05

και κατι αλλο. 15 χρονα θα κανουν μαθητεια στις επιχειρησεις. θα εκμεταλευονται παιδια τάζοντας τους προϋπηρεσια
Και πληρώνοντάς τα το 65% του βασικού! Μιλάμε για δουλειά πέρα από κάθε προηγούμενο... Ποιον να πρωτοπυροβολήσεις! Κράτος δικαίου με τέτοιους νόμους!!!

ΚΑΙ ΠΟΥ 'ΣΑΙ ΑΚΟΜΑ...δυστυχώς...
Την ψυχοθεραπεία μου την κάνω εδώ: http://www.alchemyofnature.blogspot.gr/
Άβαταρ μέλους
aims
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 784
Εγγραφή: Κυρ 02 Μάιος 2010, 03:34
Φύλο: Άνδρας

Re: Εργασιακός μεσαίωνας

Δημοσίευση από aims » Τρί 22 Ιουν 2010, 08:36

ελπιζω καμια 10ρια βΟλευτες του πασοκ να μην ψηφισουν αυτα τα αισχη κ να παμε σε εκλογες..κ να απαλλαγουμε απο την χειροτερη κυβερνηση ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΠΟΧΩΝ..
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Εργασιακός μεσαίωνας

Δημοσίευση από Divine Sinner » Τρί 22 Ιουν 2010, 14:02

Nομιζω πως το πολυ να το καταψηφισουν 1-2.
Οι περισσοτεροι ακολουθουν τη γραμμη του κομματος...
Άβαταρ μέλους
wolfman13
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 388
Εγγραφή: Τετ 16 Ιουν 2010, 13:54
Irc ψευδώνυμο: wolfman13
Φύλο: Άνδρας

Re: Εργασιακός μεσαίωνας

Δημοσίευση από wolfman13 » Τρί 22 Ιουν 2010, 18:12

ετοιμαστείτε να ψοφήσουμε πάντως .
αλλά μαζί με το πτώμα το δικό μου και της οικογενείας μου θα φροντίσω πρώτα να πάρω αρκετούς μαζί μου!
ως εδώ και μη παρέκει
ο κόμπος όχι απλά έφτασε στο χτένι το έχει ξεπεράσει.
γιαυτό αν ακούσετε νιος επιχειρηματίας φρόντισε να περάσει την βουλή με το pajero του να ξέρετε ότι εγώ θα είμαι :ups:
I have lost the will to live
Simply nothing more to give
There is nothing more for me
Need the end to set me free
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Εργασιακός μεσαίωνας

Δημοσίευση από ArELa » Τρί 22 Ιουν 2010, 19:26

aims έγραψε:ελπιζω καμια 10ρια βΟλευτες του πασοκ να μην ψηφισουν αυτα τα αισχη κ να παμε σε εκλογες..κ να απαλλαγουμε απο την χειροτερη κυβερνηση ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΠΟΧΩΝ..
ΚΑΙ την Ευρωπαϊκή, και τη ΔΝΤ-ική, έτσι; όχι μόνο τους τοπικούς σκυμμένους σαν δουλικά φεουδάρχες...
wolfman13 έγραψε:ετοιμαστείτε να ψοφήσουμε πάντως .
αλλά μαζί με το πτώμα το δικό μου και της οικογενείας μου θα φροντίσω πρώτα να πάρω αρκετούς μαζί μου!
ως εδώ και μη παρέκει
ο κόμπος όχι απλά έφτασε στο χτένι το έχει ξεπεράσει.
γιαυτό αν ακούσετε νιος επιχειρηματίας φρόντισε να περάσει την βουλή με το pajero του να ξέρετε ότι εγώ θα είμαι :ups:
Αντιπροσωπευτικότατο δείγμα του πώς νιώθει η συντριπτική πλειονότητα των Ελλήνων (όχι των δουλικών/σφουγγοκωλάριων/ανθελληναριών και Ελληνοειδών) σήμερα. Η ησυχία που επικρατεί μου κάνει σαν την αλλόκοτη "ηρεμία" πριν ξεσπάσει μεγάλη μπόρα...
Έχω φτάσει στο σημείο να ελπίζω να ξεσπάσει, γιατί αυτό που γίνεται και εντείνεται μέρα με τη μέρα, δεν θα περάσει στο λαό μας, και στους λαούς όλου του κόσμου... Απλά δε γίνεται να το ανεχτούμε.
Το κράξιμο που ρίχνουν όλοι προς όλους τους πολιτικούς έτσι και τύχει να τους δουν στο δρόμο, είναι ενδεικτικότατο μιας λαϊκής μεταστροφής και αποστροφής τους απ'τα κόμματα-μαντριά. Αυτό είναι μια καλή αρχή.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
wolfman13
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 388
Εγγραφή: Τετ 16 Ιουν 2010, 13:54
Irc ψευδώνυμο: wolfman13
Φύλο: Άνδρας

Re: Εργασιακός μεσαίωνας

Δημοσίευση από wolfman13 » Τρί 22 Ιουν 2010, 19:48

ArELa έγραψε:
aims έγραψε:ελπιζω καμια 10ρια βΟλευτες του πασοκ να μην ψηφισουν αυτα τα αισχη κ να παμε σε εκλογες..κ να απαλλαγουμε απο την χειροτερη κυβερνηση ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΠΟΧΩΝ..
ΚΑΙ την Ευρωπαϊκή, και τη ΔΝΤ-ική, έτσι; όχι μόνο τους τοπικούς σκυμμένους σαν δουλικά φεουδάρχες...
wolfman13 έγραψε:ετοιμαστείτε να ψοφήσουμε πάντως .
αλλά μαζί με το πτώμα το δικό μου και της οικογενείας μου θα φροντίσω πρώτα να πάρω αρκετούς μαζί μου!
ως εδώ και μη παρέκει
ο κόμπος όχι απλά έφτασε στο χτένι το έχει ξεπεράσει.
γιαυτό αν ακούσετε νιος επιχειρηματίας φρόντισε να περάσει την βουλή με το pajero του να ξέρετε ότι εγώ θα είμαι :ups:
Αντιπροσωπευτικότατο δείγμα του πώς νιώθει η συντριπτική πλειονότητα των Ελλήνων (όχι των δουλικών/σφουγγοκωλάριων/ανθελληναριών και Ελληνοειδών) σήμερα. Η ησυχία που επικρατεί μου κάνει σαν την αλλόκοτη "ηρεμία" πριν ξεσπάσει μεγάλη μπόρα...
Έχω φτάσει στο σημείο να ελπίζω να ξεσπάσει, γιατί αυτό που γίνεται και εντείνεται μέρα με τη μέρα, δεν θα περάσει στο λαό μας, και στους λαούς όλου του κόσμου... Απλά δε γίνεται να το ανεχτούμε.
Το κράξιμο που ρίχνουν όλοι προς όλους τους πολιτικούς έτσι και τύχει να τους δουν στο δρόμο, είναι ενδεικτικότατο μιας λαϊκής μεταστροφής και αποστροφής τους απ'τα κόμματα-μαντριά. Αυτό είναι μια καλή αρχή.
αρελα αλήθεια πως σε λένε;;;

πλέον έχουμε πάψει να είμαστε αντιπροσωπευτικό δείγμα και είμαστε ένα δυνατό ''κίνημα'' .
ιθύνοντες το γνωρίζουν αυτό και είναι ένας λόγος να κρύβονται πίσω απο σωματοφύλακες και κάγκελα στης βίλες τους.
αλλά δεν θα περάσουν πλέον όπως είπες είμαστε η ηρεμία πριν ξεσπάσει η καταιγίδα.
I have lost the will to live
Simply nothing more to give
There is nothing more for me
Need the end to set me free
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Εργασιακός μεσαίωνας

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 23 Ιουν 2010, 00:12

Βίκυ με λένε οι φίλοι. Βάσια η μάνα μου, Βασούλα μ'έλεγε ο πατέρας μου που λάτρευα αλλά έχασα, Βασιλική με λέει η ταυτότητά μου. Διαλέγεις και παίρνεις :wink:

(και σου'στειλα κι ένα ΡΜ)
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Mantam Froufrou
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 4599
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 10:05
Φύλο: Γυναίκα

Re: Εργασιακός μεσαίωνας

Δημοσίευση από Mantam Froufrou » Τετ 23 Ιουν 2010, 14:03

πλέον έχουμε πάψει να είμαστε αντιπροσωπευτικό δείγμα και είμαστε ένα δυνατό ''κίνημα'' .
Καλά, μην είσαι τόσο σίγουρος!

Δυστυχώς, κόβω το κεφάλι μου (και πάλι θα βγω αληθινή), αλλά ήδη έχουν αρχίσει και στρέφουν, με τεράστια επιτυχία, τον έναν ενάντια στον άλλον. Εσύ που απεργείς και δεν μπορώ να πάω διακοπές με τα παιδιά μου, εσύ που παίρνεις τα παιδιά σου και πού βρήκες τα λεφτά, κι άλλα τέτοια ωραία.

Να μου το θυμάστε. Είμαστε το τσακ να σηκώσουμε χέρι ο ένας στον άλλον. Για εμφύλιο δεν το λέω, γιατί δεν υπάρχουν πλέον ισχυρές ιδεολογίες, αλλά σε λίγο θ'ακούσετε για τους τάδε 'αθώους πολίτες' που έσπασαν στο ξύλο απεργούς, και για τους τάδε παράνομους απεργούς που έσπασαν στο ξύλο αθώους πολίτες...

Το θηρίο ξέρει πολύ καλούς τρόπους να μας κοιμίζει και να μας παίζει σαν μαριονέτες! Κι εμείς είμαστε περισσότερο από πρόθυμοι να παίξουμε το παιχνίδι τους.
Σόρρυ για την απαισιόδοξη στάση. Αναφέρομαι στην πλειονότητα των Ελλήνων (άποψή μου), αλλα αυτό δε σημαίνει πως θεωρώ έναν ξεσηκωμό έστω από τη μειονότητα λανθασμένο ή ανεπαρκή! Συνήθως η κουβέντα ενός ανθρώπου αρκεί για να γκρεμιστεί μια γέφυρα, με τα χέρια 100 ανθρώπων.

Απλά αν γίνει μαζικός ο ξεσηκωμός ποτέ, θα είναι επειδή θα νιώθουν οι υπόλοιποι πως υπάρχει ελπίδα να κερδίσουν οι ξεσηκωμένοι... αλλιώς θα συνεχίσουν να λιώνουν στους καναπέδες τους.
Την ψυχοθεραπεία μου την κάνω εδώ: http://www.alchemyofnature.blogspot.gr/
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Εργασιακός μεσαίωνας

Δημοσίευση από Divine Sinner » Τετ 23 Ιουν 2010, 14:36

Μανταμ παντα οι κυβερνησεις χρησιμοποιούσαν "αγανακτησμενους πολιτες" για να καταστείλουν τα κοινωνικα κινήματα.
πολλες φορες δε αυτοι οι πολιτες ήταν ασφ-αλητες με πολιτικα ρουχα...
Άβαταρ μέλους
Mantam Froufrou
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 4599
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 10:05
Φύλο: Γυναίκα

Re: Εργασιακός μεσαίωνας

Δημοσίευση από Mantam Froufrou » Πέμ 24 Ιουν 2010, 18:36

Το κακό είναι ότι βλέπω πολλούς 'αγανακτισμένους' πολίτες στην καθημερινότητά μου, ανάμεσα σε ανθρώπους που υποφέρουν περισσότερο κι από μένα κι εσένα. Στην αρχή ήθελα να τους βαρέσω το κεφάλι στον τοίχο, αλλά μετά μ'έπιασαν τα αγαπησιάρικα για την ανθρωπότητα -μη χέσω. Μετά είπα να βαρέσω το δικό μου κεφάλι στον τοίχο, αλλά μ'έπιασε το αγαπησιάρικο για την πάρτι μου. Τελικά είπα να περιμένω να δω πού θα το πάνε όλοι τους κι αναλόγως ό,τι με φωτίσει εκείνη την ώρα, κι όποιος προλάβει να με φωτίσει δηλαδή. Θα είναι ο όξω από'δω; Θα είναι ο μεγαλοδύναμος; Θα δείξει.

Αν με δείτε στις ειδήσεις πάντως, μην παραξενευτείτε. Έχω αρχίσει και σαλταίρνω! (είναι και το sleep deprivation που περνάω τώρα τελευταία, κι έχω θολώσει ολίγον)
Την ψυχοθεραπεία μου την κάνω εδώ: http://www.alchemyofnature.blogspot.gr/
Άβαταρ μέλους
karipis
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3251
Εγγραφή: Σάβ 26 Ιαν 2008, 16:15
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη για, μεσ' τη μέση λέμε!
Επικοινωνία:

Re: Εργασιακός μεσαίωνας

Δημοσίευση από karipis » Πέμ 24 Ιουν 2010, 19:25

Mantam Froufrou έγραψε:
και κατι αλλο. 15 χρονα θα κανουν μαθητεια στις επιχειρησεις. θα εκμεταλευονται παιδια τάζοντας τους προϋπηρεσια
Και πληρώνοντάς τα το 65% του βασικού! Μιλάμε για δουλειά πέρα από κάθε προηγούμενο... Ποιον να πρωτοπυροβολήσεις! Κράτος δικαίου με τέτοιους νόμους!!!

ΚΑΙ ΠΟΥ 'ΣΑΙ ΑΚΟΜΑ...δυστυχώς...
600 ευρά όλα-όλα και αυτά μετά από 6 μήνες, είναι ναι το 65% του βασικού;; (του φίλου μου του Βασιλάκη αυτό ακριβώς του είπαν από την σχολή του).
Άβαταρ μέλους
Polikos Arkoudos
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 775
Εγγραφή: Πέμ 14 Ιαν 2010, 11:28
Φύλο: Άνδρας

Re: Εργασιακός μεσαίωνας

Δημοσίευση από Polikos Arkoudos » Πέμ 24 Ιουν 2010, 19:33

καθαρά ; :conf:

"Ο Πατριωτισμός είναι έμφυτος στον άνθρωπο, μα εγώ είμαι Εθνικιστής"
-Κωστής Παλαμάς-
-= αλήτες ρουφιάνοι γιουτουμπουτατζήδες =-
Άβαταρ μέλους
wolfman13
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 388
Εγγραφή: Τετ 16 Ιουν 2010, 13:54
Irc ψευδώνυμο: wolfman13
Φύλο: Άνδρας

Re: Εργασιακός μεσαίωνας

Δημοσίευση από wolfman13 » Πέμ 24 Ιουν 2010, 19:42

600 ευρώ και καθαρά δεν παίζει...
είναι μικτά και αν αφαιρέσουμε και τα 150 που πάνε περίπου στο ικα πάμε στα 450 ....και πόσα ακόμα θα κόψουν....

στο καιάδα όλοι να μείνουν μόνοι τους!!!!
I have lost the will to live
Simply nothing more to give
There is nothing more for me
Need the end to set me free
Άβαταρ μέλους
karipis
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3251
Εγγραφή: Σάβ 26 Ιαν 2008, 16:15
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη για, μεσ' τη μέση λέμε!
Επικοινωνία:

Re: Εργασιακός μεσαίωνας

Δημοσίευση από karipis » Πέμ 24 Ιουν 2010, 19:43

Και ένσημα του είπαν αλλά δεν ξέρω αν είναι ολόκληρα.

Κρατική βλέπεις η σχολή!!
Άβαταρ μέλους
Mantam Froufrou
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 4599
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 10:05
Φύλο: Γυναίκα

Re: Εργασιακός μεσαίωνας

Δημοσίευση από Mantam Froufrou » Παρ 25 Ιουν 2010, 11:23

600 καθαρά δεν είναι με την καμία! 580 καθαρά είναι ο νέος βασικός (για πτυχιούχους).

Τι ωραία. Θα πάμε πάλι στις ένδοξες εποχές που λιώνανε τα πιτσιρίκια στη δουλειά και θεωρούνταν φυσιολογικό, γιατί ο κόσμος ΠΕΙΝΑΓΕ!

Εμπρός στο κράτος που πρώτο του μέλημα είναι...η ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΗ!!!!

(αφηνίασα τώρα. σταματάω εδώ γιατί θα ρίξω μπινελίκια!)
Την ψυχοθεραπεία μου την κάνω εδώ: http://www.alchemyofnature.blogspot.gr/
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Εργασιακός μεσαίωνας

Δημοσίευση από Divine Sinner » Παρ 25 Ιουν 2010, 13:22

Τον πήραν τον Κολιό,
τον πήραν οι μαστόροι,
παιδί απ' το σκολειό
να μάθει πηλοφόρι.
("Το μαστορόπουλο")
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Εργασιακός μεσαίωνας

Δημοσίευση από ArELa » Παρ 25 Ιουν 2010, 13:39

Mantam Froufrou έγραψε:
Εμπρός στο κράτος που πρώτο του μέλημα είναι...η ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΗ!!!!

(αφηνίασα τώρα. σταματάω εδώ γιατί θα ρίξω μπινελίκια!)
:urock: :clap: :lovey0: :lol: :clap: :ups: :rose:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Dhmellhn
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 4046
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 15:16
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: ΕΛ-ΛΑΣ
Έδωσε Likes: 27 φορές
Έλαβε Likes: 71 φορές

Re: Εργασιακός μεσαίωνας

Δημοσίευση από Dhmellhn » Παρ 25 Ιουν 2010, 16:25

Η πασοκική τακτική είναι να στρέφει την μία κοινωνική ομάδα εναντίον της άλλης. Όταν ανεκοινώθησαν τα μέτρα που περιόριζαν το εισόδημα των Δημοσίων Υπαλλήλων, πολλοί κουφιοκεφαλάκηδες βιάστηκαν να πανηγυρίσουν. Τώρα που η μπάλα παίρνει και εκείνους στον ιδιωτικό τομέα το έχουν βουλώσει.

Ο εργασιακός μεσαίωνας, όμως, δεν είναι αποκλειστικά ελληνικό φαινόμενο. Όποιος ρίξει μια ματιά στα διεθνή τεκταινόμενα θα παρατηρήσει ότι η πρακτική αυτή, με πρόσχημα τα δημοσιονομικά ελλείματα (που ούτως ή άλλως σε όλες, ανεξαιρέτως, τις χώρες είναι τεράστια), εξαπλούται παγκοσμίως. Το ζήτημα δεν είναι η μετακύλιση του βάρους στους ώμους των μη κατεχόντων αλλά αφενός μεν η σεισάχθεια, αφετέρου δε η αναδιανομή του πλούτου.

Φυσικά, μία τόσο απλή απόφαση είναι ταυτόχρονα και τρομερά δύσκολο να παρθεί με δεδομένο ότι τα κλειδιά της εξουσίας έχουν περιέλθει στο πάμπλουτο "περιούσιο" κομμάτι του 0,0001% του παγκοσμίου πληθυσμού. Από την άλλη, η διαρκής συσσώρευση φτώχειας και ανέχειας, μοιραία, θα οδηγήσει σε ανεξέλεγκτες καταστάσεις. Αυτό το γνωρίζουν άριστα οι θητεύσαντες στη Φ.Β.Κ, επομένως το ερώτημα που αναδύεται είναι το ακόλουθο: Τους συμφέρει η ξαφνική αιματηρή εκτόνωση των μαζών ή όχι; Εάν σκεφτούμε τα διάφορα περίεργα σενάρια ή τις πληροφορίες που έχουν δει το φως της δημοσιότητος κατά καιρούς σχετικά με τη μείωση του πληθυσμού, τότε οι συνειρμοί είναι αναπόφευκτοι.
Δεν έχουμε αιώνιους συμμάχους ούτε διηνεκείς εχθρούς. Τα συμφέροντά μας είναι αιώνια και διηνεκή. Αυτά έχουμε καθήκον να τα προασπίσουμε. (ΛΟΡΔΟΣ ΠΑΛΜΕΡΣΤΟΝ)
Άβαταρ μέλους
wolfman13
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 388
Εγγραφή: Τετ 16 Ιουν 2010, 13:54
Irc ψευδώνυμο: wolfman13
Φύλο: Άνδρας

Re: Εργασιακός μεσαίωνας

Δημοσίευση από wolfman13 » Παρ 25 Ιουν 2010, 17:41

Iwn Rwmanos έγραψε:Η πασοκική τακτική είναι να στρέφει την μία κοινωνική ομάδα εναντίον της άλλης. Όταν ανεκοινώθησαν τα μέτρα που περιόριζαν το εισόδημα των Δημοσίων Υπαλλήλων, πολλοί κουφιοκεφαλάκηδες βιάστηκαν να πανηγυρίσουν. Τώρα που η μπάλα παίρνει και εκείνους στον ιδιωτικό τομέα το έχουν βουλώσει.

Ο εργασιακός μεσαίωνας, όμως, δεν είναι αποκλειστικά ελληνικό φαινόμενο. Όποιος ρίξει μια ματιά στα διεθνή τεκταινόμενα θα παρατηρήσει ότι η πρακτική αυτή, με πρόσχημα τα δημοσιονομικά ελλείματα (που ούτως ή άλλως σε όλες, ανεξαιρέτως, τις χώρες είναι τεράστια), εξαπλούται παγκοσμίως. Το ζήτημα δεν είναι η μετακύλιση του βάρους στους ώμους των μη κατεχόντων αλλά αφενός μεν η σεισάχθεια, αφετέρου δε η αναδιανομή του πλούτου.

Φυσικά, μία τόσο απλή απόφαση είναι ταυτόχρονα και τρομερά δύσκολο να παρθεί με δεδομένο ότι τα κλειδιά της εξουσίας έχουν περιέλθει στο πάμπλουτο "περιούσιο" κομμάτι του 0,0001% του παγκοσμίου πληθυσμού. Από την άλλη, η διαρκής συσσώρευση φτώχειας και ανέχειας, μοιραία, θα οδηγήσει σε ανεξέλεγκτες καταστάσεις. Αυτό το γνωρίζουν άριστα οι θητεύσαντες στη Φ.Β.Κ, επομένως το ερώτημα που αναδύεται είναι το ακόλουθο: Τους συμφέρει η ξαφνική αιματηρή εκτόνωση των μαζών ή όχι; Εάν σκεφτούμε τα διάφορα περίεργα σενάρια ή τις πληροφορίες που έχουν δει το φως της δημοσιότητος κατά καιρούς σχετικά με τη μείωση του πληθυσμού, τότε οι συνειρμοί είναι αναπόφευκτοι.

όπως είπες είναι γενική τακτική ,
γιαυτό και πιστευω ακράδαντα ότι όλα πλέον θα κριθούν από εμάς για εμάς αλλά και για τον υπόλοιπο πλανήτη.
γιατί γνωρίζοντας όλοι απανταχού πόσο σκληροί είμαστε σε κάποιες καταστασης, γνωρίζοντας ότι στο dna όσο και αν θέλουν να μας κάνουν να κοιμόμαστε βράζει!!!!
θα εκραγούμε....
ελπίζω σύντομα γιατί βαρέθηκα να τα λέω και να τα φωνάζω και να με περνάνε για τρελό.
I have lost the will to live
Simply nothing more to give
There is nothing more for me
Need the end to set me free
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Εργασιακός μεσαίωνας

Δημοσίευση από ArELa » Παρ 25 Ιουν 2010, 18:00

wolfman13 έγραψε: όπως είπες είναι γενική τακτική ,
γιαυτό και πιστευω ακράδαντα ότι όλα πλέον θα κριθούν από εμάς για εμάς αλλά και για τον υπόλοιπο πλανήτη.
γιατί γνωρίζοντας όλοι απανταχού πόσο σκληροί είμαστε σε κάποιες καταστασης, γνωρίζοντας ότι στο dna όσο και αν θέλουν να μας κάνουν να κοιμόμαστε βράζει!!!!
θα εκραγούμε....
ελπίζω σύντομα γιατί βαρέθηκα να τα λέω και να τα φωνάζω και να με περνάνε για τρελό.
Δεν είσαι μόνο εσύ ο τρελός. Τουλάχιστον όχι στα ΙΔΕΟ, που η δική μου "τρέλα" τους έχει ήδη σπάσει τη χολή. :lol: Και η συγκεκριμένη τρέλα αρχίζει να διαδίδεται και να εκτείνεται σε γοργούς ρυθμούς, πίστεψέ με, το βλέπω...

Πάρε ένα δείγμα του τι γίνεται εδώ http://ideografhmata.gr/forum/viewtopic ... 58#p112558 για να καταλάβεις... :wink:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Aiolos
Aνενεργός χρήστης
Δημοσιεύσεις: 1370
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 02:22
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Μακεδονία - Ελλάς
Έλαβε Likes: 2 φορές
Επικοινωνία:

Re: Εργασιακός μεσαίωνας

Δημοσίευση από Aiolos » Παρ 25 Ιουν 2010, 19:29

Εργασιακός Μεσαίωνας...
Ο καπιταλισμός άρχισε να δείχνει τα δόντια του (δεν έχει κάποιον σημαντικό αντίπαλο για να μην το κάνει... ο Ψυχρός Πόλεμος τέλειωσε...).
[img]http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:-CPF ... omeis8.jpg[/img]
"Ακολουθούν την πιο σωστή πολιτική όσοι απέναντι των ίσων δεν υποχωρούν, απέναντι των ισχυροτέρων συμπεριφέρονται με φρόνηση και απέναντι των κατωτέρων είναι μετριοπαθείς" - Θουκυδίδης
Άβαταρ μέλους
Jackal
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6506
Εγγραφή: Σάβ 18 Ιουν 2016, 23:08
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 554 φορές
Έλαβε Likes: 768 φορές

Re: Εργασιακός μεσαίωνας

Δημοσίευση από Jackal » Σάβ 11 Δεκ 2021, 16:31

Χαίρομαι που υπήρχε ήδη αυτό το τοπικ γιατί σε αυτή τη χώρα έχουμε πάααρα πολλά να
πούμε γι αυτό το θέμα ! δυστυχώς :thumbsdown:

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Aquila
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 1763
Εγγραφή: Κυρ 21 Αύγ 2016, 17:18
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 212 φορές
Έλαβε Likes: 460 φορές

Re: Εργασιακός μεσαίωνας

Δημοσίευση από Aquila » Κυρ 12 Δεκ 2021, 13:02

Την αλαζονεία του Βακάκη, την τροφοδοτούν οι ίδιοι οι καταναλωτές.
Οσο ο κόσμος ψωνίζει από τα jumbo, τόσο ο ίδιος θα κάνει τα ίδια και χειρότερα στους υπαλλήλους του.
Έτσι γίνεται εδώ και αιώνες, και αυτό δεν αλλάζει, αν δεν αλλάξουμε εμείς συμπεριφορά.

Θυμηθείτε πχ τι συνέβη σε μια νύχτα με την περίπτωση του e-food, και θα καταλάβουμε όλοι πόσο δύναμη κατέχουμε ως πολίτες, απλώς δεν την γνωρίζουμε.

υ.γ: θα αναφερθώ και λίγο επί προσωπικού.
Έχω να πατήσω στα jumbo πάνω από 15 χρόνια. Ισως και περισσότερο.
Εχω παρατήσει δουλειά στο παρελθόν απλά και μόνο επειδή δεν γουσταρα εργασιακό μεσαίωνα.
Εχω πεινάσει επί μήνες, ειχα μεινει ανεργος, αλλά έχοντας πίστη στις δυνάμεις μου, και στον Θεό, και επιμονή στις αρχές μου, πάντα ερχοταν κάτι καλύτερο στον δρόμο μου.
Κάτι αντίστοιχο βλέπω να ξανα έρχεται και με τον κορώνα.
Τα πάντα είναι θέμα θάρρους, και πόσο πολύ αξιολογεί ο καθένας την έννοια της ελευθερίας του και της αξιοπρέπειας... :thumb:
₪₪₪₪₪₪ ЭЄ ₪₪₪₪₪₪
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικα-Ελεύθερο βήμα”