Λιακόπουλος ο αμφιλεγόμενος

Περί ανέμων και υδατων
προσώπων και πραγμάτων
Άβαταρ μέλους
BandyAlBandy
Φρεσκαδούρα
Φρεσκαδούρα
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Παρ 02 Ιούλ 2010, 11:42
Irc ψευδώνυμο: AlBandy
Φύλο: Γυναίκα

Re: Λιακόπουλος ο αμφιλεγόμενος

Δημοσίευση από BandyAlBandy » Παρ 02 Ιούλ 2010, 16:59

Divine Sinner έγραψε:Γιατι να μην πουλιούντε τα απόκρυφα ευαγγέλια.
Ελεύθερη αγορά δεν εχουμε;
Ο Λιακοπουλος τα πλασαρε παμφθηνα , τι άλλο θες?
Ετσι και αλλιως μπορεις να τα βρεις στην αγορα αμα ψαξεις απλα δεν θα εχουνε το σημα Λ
[center][box=][color=#40FFBF][i][b]Άλμπαντυ[/b][/i][/color][/box][/center]
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Λιακόπουλος ο αμφιλεγόμενος

Δημοσίευση από Divine Sinner » Παρ 02 Ιούλ 2010, 17:02

Ενας επιχειρηματίας αν θέλει μπορεί να πουλαει ακόμα και το αιγυπτιακο βιβλίο των νεκρών και να ειναι χριστιανός.
γιατι ειναι επιχειρηματίας.
Δεν πρέπει να περδεύεται η δουλεια με την θρησκεια.
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Λιακόπουλος ο αμφιλεγόμενος

Δημοσίευση από Divine Sinner » Παρ 02 Ιούλ 2010, 17:05

Πατερες της εκκλησιας είναι οι ιεράρχες των πρωτων αιώνων που έγιναν Άγιοι και ποτιστηκαν με το Άγιο Πνευμα.
Εάν πιστευεις ότι εισαι πιο έξυπνη απο το Άγιο Πνευμα δηλαδη το τριτο προσωπο του Τριαδικού Θεού μαλλον εισαι αιρετικη όπως είπες. Το να εξηγεις τις γραφες με τον τροπο σου δεν γινεται. Ο Λιακοπουλος αυτο κανει και με ψεματα μαλιστα.
Τα πατερικα βιβλια και την Αγια Γραφη λένε όλοι να διαβαζεις όχι πως τα εξηγει ο Λιακοπουλος ανμιγνυοντας μπερουφες.
Αν το δεις όλο θα καταλαβεις.
Το ότι ειδες αρνητικη ατμοσφαιρα δεν σημαινει ότι δεν ειναι και δικαιολογημενη αυτη η ατμοσφαιρα.
Μιλησες με κανεναν απο αυτους τους πατέρες;
πως ξέρεις οτι το μηνυμα τους εχει φτάσει σε εσένα αναλοίωτο;
κι οχι ετσι οπως βολεύει τους παπάδες;
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Zeitgeist 1,2 και συντομα 3

Δημοσίευση από ArELa » Παρ 02 Ιούλ 2010, 17:39

BandyAlBandy έγραψε: Πατερες της εκκλησιας είναι οι ιεράρχες των πρωτων αιώνων που έγιναν Άγιοι και ποτιστηκαν με το Άγιο Πνευμα.
Oκ γνώμη σου, και τη σέβομαι. (όχι δική σου δηλαδή, απλά αποδέχτηκες κι εσύ αυτά που σου είπαν άλλοι και τα'κανες δικά σου). Ομως... μπορεί να τη σέβομαι αλλά έχω δικαίωμα να μην τη δέχομαι. Λες πχ ότι "ποτίστηκαν με το Αγιο Πνεύμα". Αυτό πώς αποδεικνύεται;
Εάν πιστευεις ότι εισαι πιο έξυπνη απο το Άγιο Πνευμα δηλαδη το τριτο προσωπο του Τριαδικού Θεού μαλλον εισαι αιρετικη όπως είπες.
Αιρετική ασφαλώς και είμαι, αλλά με την ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΗ εννοια της λέξεως "αίρεση", (που την είπα πιο πάνω), όχι με την εκκλησιαστική, γιατί το τελευταίο πράγμα που φιλοδοξώ να φτιάξω είναι θρησκεία ή εκκλησία ή και τα δυο.

Δεν πιστεύω ότι είμαι πιο έξυπνη από κανέναν. Καλά θα κάνεις όμως, να μην ταυτίζεις το Αγιο Πνεύμα με τους Άγιους Πατέρες όταν μιλάς σ'εμένα. Αυτοί δέχομαι ότι υπήρξαν, είναι αποδείξιμο από καταγραφές. Το ότι το Πνεύμα τους "πότισε" όπως λες, δεν είναι αποδείξιμο. Αρα να ξεχωρίζουμε. Εγώ δε μίλησα για το Αγιο Πνεύμα, για τους Πατέρες μίλησα και συνεχίζω να μιλάω. Μην τα εμπλέκουμε αυτά.
Το να εξηγεις τις γραφες με τον τροπο σου δεν γινεται.
Δεν κατάλαβα γιατί δεν γίνεται. Κανείς δεν μπορεί να αφαιρέσει σε κάποιον το δικαίωμα να σκέφτεται.
Ο Λιακοπουλος αυτο κανει και με ψεματα μαλιστα.

Κατά τη γνώμη σου πάντα (που είπαμε, δεν είναι γνώμη σου, απλά είναι γνώμη άλλων που έχεις ενστερνιστεί, και νομίζεις ότι είναι δικιά σου)

Τα πατερικα βιβλια και την Αγια Γραφη λένε όλοι να διαβαζεις όχι πως τα εξηγει ο Λιακοπουλος ανμιγνυοντας μπερουφες.
Αν το δεις όλο θα καταλαβεις.
Το ότι ειδες αρνητικη ατμοσφαιρα δεν σημαινει ότι δεν ειναι και δικαιολογημενη αυτη η ατμοσφαιρα.
Φίλε, επίτρεψέ μου να διαβάζω ό,τι επιλέγω και να το επεξηγώ όπως κατανοώ και επίσης επιλέγω.
Την τελευταία φορά που κοίταξα γύρω μου, δεν είδα νοητική δικτατορία, τουλάχιστον όχι τόσο έντονη, ώστε να νιώθω την ανάσα της στο σβέρκο μου και να μου επιβάλλει το πώς θα σκέφτομαι.
Αλλωστε, ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΗ ΤΗ ΝΟΗΤΙΚΗ ΔΙΚΤΑΤΟΡΙΑ εγώ αντιπαλεύω. Είτε είναι πολιτική, είτε θρησκευτική. Απλά με την πολιτική ασχολούμαι περισσότερο, γιατί αυτή είναι που ταλανίζει τις ζωές όλων μας είτε θέλουμε είτε όχι, ενώ η θρησκευτική (δικτατορία) ταλανίζει τα μυαλά όσων της το επιτρέπουν.


Κάπου εδώ, είναι δίκαιο να σε ενημερωσω καθότι νεοεισερχόμενος, ότι είμαι ένθεη μεν, άθρησκη δε. (για να ξηγιόμαστε να μην παρεξηγιόμαστε). Πράγμα που σημαίνει ότι δεν δεσμεύομαι να ακολουθώ -τηρώ-αποδέχομαι το γράμμα των εκκλησιαστικών κανόνων, και σίγουρα δεν ασπάζομαι αβλεπί και άνευ αμφισβητήσεως, κανένα μα κανένα ΔΟΓΜΑ (πράγμα ανθρωπόφτιαχτο και ουχί θεόπνευστο όπως πολλοί πιστεύουν)
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Exciter
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1799
Εγγραφή: Κυρ 14 Μαρ 2010, 19:17
Φύλο: Άνδρας

Re: Zeitgeist 1,2 και συντομα 3

Δημοσίευση από Exciter » Παρ 02 Ιούλ 2010, 19:28

BandyAlBandy έγραψε:Επισης να θυμισω ότι πουλουσε τα Αποκρυφα Ευαγγελια που οι Πατερες της Ορθοδοξου Πίστεως ακυρωσαν ως νοθα και πλανες.
Τα απόκρυφα ευαγγέλια όταν τα πουλούσε, έλεγε με σαφήνεια ότι είναι εκτός ορθοδοξίας αλλά τα δίνει διότι περιλαμβάνουν σημαντικά ιστορικά στοιχεία.

Επίσης, να υπομνήσω ότι πολλά από τα στοιχεία της παραδόσεως (π.χ. τα περισσότερα στοιχεία για τη ζωή της Παναγίας) δεν υπάρχουν μέσα στον κανόνα της Καινής Διαθήκης, καθώς εκεί περιελήφθηκαν μόνο ό,τι θεωρούνταν απαραίτητο για την σωτηρία (μην ξεχνάμε ότι τότε η αναπαραγωγή βιβλίων δεν ήταν εύκολο πράγμα), και αντλούνται από απόκρυφα κείμενα.
Ἀταλαίπωρος τοῖς πολλοῖς ἡ ζήτησις τῆς ἀληθείας, καὶ ἐπὶ τὰ ἑτοῖμα μᾶλλον τρέπονται. Θουκ. Α20
Προειδοποίηση: Ό,τι γράφετε ΘΑ χρησιμοποιηθεί εναντίον σας!
ΕΤΥΜΩΣ ΕΤΟΙΜΟΣ ;)
Άβαταρ μέλους
BandyAlBandy
Φρεσκαδούρα
Φρεσκαδούρα
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Παρ 02 Ιούλ 2010, 11:42
Irc ψευδώνυμο: AlBandy
Φύλο: Γυναίκα

Re: Λιακόπουλος ο αμφιλεγόμενος

Δημοσίευση από BandyAlBandy » Παρ 02 Ιούλ 2010, 22:15

Ασχολήθηκα με τον Λιακόπουλο και τα βιβλία του μέχρι να καταλάβω τι "καπνό φουμάριζε". Μόλις το κατάλαβα (πίστεψε με δεν μου πήρε πολύ) έπαψα να ασχολούμαι! Δυστυχώς όμως ακούω καθημερινώς από γνωστούς και φίλους διάφορα πράγματα που "φωνάζουν" από μακριά οτι προέρχονται από εκδόσεις του Λιακό. Αυτό και μόνο δείχνει πόσο ζημιά έχει κάνει ο Λιακό και εμμένω στο να λέω ότι ο Λιακό έχει κάνει ζημιά![/quote]

ΟΙ ΑΙΡΕΣΕΙΣ ΤΟΥ Κου ΛΙΑΚΟΠΟΥΛΟΥ - 1
οι αποψεις του Λιακο απο το ΝΑΤΟ που κοντραρουν με την Ορθοδοξη Πατερικη παραδοση.
Να τα δειτε όλοι όσοι είστε Χριστιανοι Ορθοσοξοι!
[center][box=][color=#40FFBF][i][b]Άλμπαντυ[/b][/i][/color][/box][/center]
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Λιακόπουλος ο αμφιλεγόμενος

Δημοσίευση από ArELa » Παρ 02 Ιούλ 2010, 22:27

Έχω ήδη πει ότι δεν τον έχω διαβάσει αρκετά για να έχω πλήρη κρίση.


Στα θρησκευτικά, δεν έχω δώσει και ιδιαίτερη σημασία, αλλά κάποιες συνεντεύξεις με ιερομόναχους που έχει πάρει, δεν μου τον δείχνουν για αιρετικό, αντίθετα, μου κάνει για ιδιαίτερα αφοσιωμένος ΧΟ πιστός.

Όσο για τη ζημιά...
Το είπα και νωρίτερα όταν ο Nightrider, είπε κάτι αντίστοιχο περί ζημιάς.
Η πληροφόρηση, δεν υπάρχει περίπτωση να κάνει ζημιά. Ακόμα και στρεβλή ή ελλειπής να είναι, (απ'τα ΜΜΕ όλο τέτοιες παίρνουμε και δεν παθαίνει κανείς εγκεφαλικά) παρακινεί αυτόν που εισπράττει ερεθίσματα να ερευνήσει εκτενέστερα από μόνος του και στην τελική να βρει ψήγματα αλήθειας και να αρχίσει να ενώνει κομμάτια μέχρι να ολοκληρώσει το παζλ και να'χει πλήρη και σωστή εικόνα. Πιστεύω ότι ο στόχος μας αυτός πρέπει να είναι. Να αναζητούμε διαρκώς τη γνώση και την πληροφορία, που θα μας δώσει σφαιρικότερη και διαυγέστερη εικόνα των πραγμάτων.

Θεωρώ την επανάπαυση στα δοθέντα -θεωρωντας τα ως τη μια και μοναδική αλήθεια, που δεν επιδέχεται διαφοροποιήσεις και εξέλιξη, βασικό λάθος πολλών από μας. Τα πάντα ρει, και η ζωή προχωράει, η γνώση εμπλουτίζεται, η σκέψη ακονίζεται, το κριτήριο οξύνεται και η συνειδητότητα διευρίνεται. Ή τουλάχιστον έτσι πρέπει να'ναι και αυτό πρέπει να επιδιώκουμε. Οπότε, πάντα υπάρχει περιθώριο βελτίωσης ή της τελειοποίησης μιας εικόνας σε ΚΑΘΕ θέαση και σε κάθε περίπτωση.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
BandyAlBandy
Φρεσκαδούρα
Φρεσκαδούρα
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Παρ 02 Ιούλ 2010, 11:42
Irc ψευδώνυμο: AlBandy
Φύλο: Γυναίκα

Re: Zeitgeist 1,2 και συντομα 3

Δημοσίευση από BandyAlBandy » Παρ 02 Ιούλ 2010, 23:02

Δεν πιστεύω ότι είμαι πιο έξυπνη από κανέναν. Καλά θα κάνεις όμως, να μην ταυτίζεις το Αγιο Πνεύμα με τους Άγιους Πατέρες όταν μιλάς σ'εμένα. Αυτοί δέχομαι ότι υπήρξαν, είναι αποδείξιμο από καταγραφές. Το ότι το Πνεύμα τους "πότισε" όπως λες, δεν είναι αποδείξιμο. Αρα να ξεχωρίζουμε. Εγώ δε μίλησα για το Αγιο Πνεύμα, για τους Πατέρες μίλησα και συνεχίζω να μιλάω. Μην τα εμπλέκουμε αυτά.
Κοιταξε και εσυ τωρα θες να επιβαλλεις την γνωμη σου λεγοντας σου καλα θα κανεις................
Οι Πατερες της Ορθοδοξης εκκλησιας τους οποιους δεν γνωριζεις οπως η ιδια ειπες ειναι μονο οι Άγιοι όπως ο Άγιος Σπυριδονας που κανοντας ενα απιστευτο θαυμα απεδειξε την τριαδικοτητα του Θεου στους αιρετικους κατα την διαρκεια μιας Οικουμενικης Συνοδου.
Αυτοι που πρωτοι διατυπωσαν το δογμα της Ορθοδοξιας ειναι οι Πατερες της εκκλησιας. Την προσευχη "Πιστευω" που ειναι το συμβολο της Πιστεως και αποδεικνυεται με αναφορες της Αγίας Γραφης διατυπωσαν οι Πατερες της εκκλησιας. Δηλαδη Πατερες ειναι αυτη που παρευρεθησαν στις Οικουμενικες Συνοδους και διατυπωσαν και ολοκληρωσαν το δογμα της Ορθοδοξιας που ευκολα και με λογικη αποδεικνυεται βεβαιως μεσα απο την Αγια Γραφη και δεν υπαρχει τιποτα το αμφιλεγομενο η Αγια Γραφη ειναι ξεκαθαρη και δεν εχει πουθενα υπονοούμενα και μισολογα.
Τους ονομαζουμε Άγιους όχι γιατι δεν χρησιμοποίησαν ποτε την λογικη αλλα επειδη μονο με την βοηθεια του Θεου κατανοεις τις Γραφες όσο τις ερευνας. Δεν υπαρχει τιποτα που δεν απαγορευεται να διαβασεις απλα υπηρχαν πολλοι που ειχαν εμμονη σε καποιες λεπτομερειες της Βιβλου και απεριπταν την ολοκαθαρη αλήθεια. Για αυτον τον λογο πρεπει να εισαι ιερομενος και να μελετας καιρο τις Γραφες για να διατυπωσεις σε λιγα λογια το δογμα. ΔΕν μπορεις να το κανεις αυτο με ενα γρηγορο διαβασμα.
Και βεβαια βοηθα το Άγιο Πνευμα σε αυτο. Αυτοι που ειπαν ότι ο Χριστος δεν ειναι Θεός αλλα μονο άνθρωπος ήτανε οι αιρετικοι που η γνησια εκκλησια του Χριστου επρεπε να πολεμησει με τις Οικουμενικες Συνοδους. Οι Οικουμενικες Συνοδοι ειχαν την βοηθεια του Αγιου Πνευματος για να διατυπωσουν το δογμα και για να αποδειξουν στους αιρετικους ότι ειναι πλανεμενοι. Παντα σε όλες τις Οικουμενικες Συνοδους το Αγιο Πνευμα καθοδηγουσε τους Πατερες.
Αυτο βεβαια οι ορθολογιστες θα το αγνοησουν ως μη λογικο. Αλλα εχουμε παραδειγματα Αγιων που θαυματουργησαν στην εποχη μας όπως η Αγια Ματρωνα η Αόματη, ο Αγιος Ραφαήλ που εμφανισθηκε θαυματουργικα και υπεδειξε το τοπο του μαρτυριου του, τον Άγιο Λουκα κριμαιας που ήτανε γιατρος και εκανε πολλα θαυματα.
Ολα αυτα γινονται με την Χαρη του Θεού, με το Άγιο Πνευμα που εκπορευεται απο αυτον.
Κλασσικο παραδειγμα ειναι ο Άγιος Σπυριδονας που με την βοηθεια του Αγιου Πνευματος εκανε ενα θαυμα σε εναν αιρετικο κατα την διαρκεια μιας Οικουμενικης Συνοδου και τον "τάπωσε" όπως λέμε και εμεις σήμερα. Ο Γεροντας Παϊσιος ελεγε ο ίδιος όταν τελειωνε τις ομιλιες του δεν πιστευε στα λογια του τα οποια ευεργετουσαν την ψυχη των προσκυνητων. Ητανε όπως λεμε "σκευος" του Αγίου Πνευματος. Γιατρευε ψυχες από καταθλιψη και αλλα νοσηματα της ψυχης.
PS Το ότι πιστευω στον Θεό δεν ειναι γνωμη που ενστερνιζομαι, το ότι πιστευω στις Γραφες δεν ειναι γνωμη που ενστερνιζομαι αλλα η πιστη μου. Εαν καθομαι να ακουω τον καθε αιρετικο και γεμιζω το μυαλο μου με αιρετικες ιδεες ως προς την γνησιοτητα των Γραφων σε τι θα ωφεληθω? Τα αποκρυφα Ευαγγελια γραφτηκαν πολυ αργοτερα απο την γνησια Βιβλο μαλλον απο αιρετικους που εμφανιστηκαν πολυ νωρις. Και σε αυτο πιστευω, στην ορθοδοξια και δεν χρειαζεται να σχολιασω τις αποψεις σου.
[center][box=][color=#40FFBF][i][b]Άλμπαντυ[/b][/i][/color][/box][/center]
Άβαταρ μέλους
BandyAlBandy
Φρεσκαδούρα
Φρεσκαδούρα
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Παρ 02 Ιούλ 2010, 11:42
Irc ψευδώνυμο: AlBandy
Φύλο: Γυναίκα

Re: Λιακόπουλος ο αμφιλεγόμενος

Δημοσίευση από BandyAlBandy » Παρ 02 Ιούλ 2010, 23:14

Divine Sinner έγραψε:
Πατερες της εκκλησιας είναι οι ιεράρχες των πρωτων αιώνων που έγιναν Άγιοι και ποτιστηκαν με το Άγιο Πνευμα.
Εάν πιστευεις ότι εισαι πιο έξυπνη απο το Άγιο Πνευμα δηλαδη το τριτο προσωπο του Τριαδικού Θεού μαλλον εισαι αιρετικη όπως είπες. Το να εξηγεις τις γραφες με τον τροπο σου δεν γινεται. Ο Λιακοπουλος αυτο κανει και με ψεματα μαλιστα.
Τα πατερικα βιβλια και την Αγια Γραφη λένε όλοι να διαβαζεις όχι πως τα εξηγει ο Λιακοπουλος ανμιγνυοντας μπερουφες.
Αν το δεις όλο θα καταλαβεις.
Το ότι ειδες αρνητικη ατμοσφαιρα δεν σημαινει ότι δεν ειναι και δικαιολογημενη αυτη η ατμοσφαιρα.
Μιλησες με κανεναν απο αυτους τους πατέρες;
πως ξέρεις οτι το μηνυμα τους εχει φτάσει σε εσένα αναλοίωτο;
κι οχι ετσι οπως βολεύει τους παπάδες;
Ξερω ότι μεριμνησε ο Θεός για αυτο. Δεν θα αφηνε να αλλοιωθουν οι Γραφες και να ζουμε τωρα στην πλανη.
Εγω πιστευω στον Θεο και αποδειξη ειναι το πληθος μαρτυρων και Αγίων που περασν ανα τους αιώνες και κάνουνε θαυματα μεχρι σημερα. Αμα εχει έρθει ολοκληρος Θεάνθρωπος και εμεις μεσα σε λιγα χρονια αλλαξαμε τις Γραφες και ζουμε σημερα στηνπλανη δεν θα ήταν πολυ ματαιο? Ολοκληρος Θεός σταυρωθηκε για εμας και δεν θα προστατευε στο να διαφυλαχθει ο Λογος του ακεραιος?
Με την Βιβλο στην σημερινη μορφη που ξερω ότι δεν εχει αλλαξει ποτε αγιάζουν συνανθρωποι μας και αλλαζουν την ζωη τους.
Βρισκουν την πραγματικη χαρα στον Θεό. Η ορθοδοξια ειναι μια παραδοση αιώνων. Αυτα που ειπε ο Αγιος Κοσμας ο Αιτωλος ειναι σχεδον ολοιδια με αυτα που ειπε ο Άγιος Αθανασιος και ο Μεγας Βασιλειος 1700 περιπου χρονια πριν. Μονο η γλωσσα αλλαξε λιγο.
Αυτο δεν ειναι απόδειξη? Και Ο Παϊσιος λέει ακριβως τα ίδια με τον Πατροκοσμα είπε και με τον Μεγα Βασιλειο. Ταπεινωση, αγαπη, προσευχη....Αμα θες αγοραζεις το βιβλιο του Γεροντα Παϊσιου και τα βρισκεις. Και οι προφηειες που επαληθευονται απο τους Αγιους ειναι αλλη μια απόδειξη. Εαν ειχε αλλαξει η Αγια Γραφη δεν θα ήταν σωστη η επικοινωνια με τον Θεο και δεν θα επαιρναν τα χαρισματα θεραπειας και προφητειας και αλλα. Και αυτο γιατι μονο μια γραμμη να αλλαξει σις Γραφες αλλαζει και το δογμα και οι εντολες.
[center][box=][color=#40FFBF][i][b]Άλμπαντυ[/b][/i][/color][/box][/center]
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Λιακόπουλος ο αμφιλεγόμενος

Δημοσίευση από ArELa » Σάβ 03 Ιούλ 2010, 00:16

Θα είχα να απαντήσω σε κάθε φράση σου, φίλτατε ΑλΜπάντι, αλλά δε θα το κάνω, γιατί δεν μ'αρέσει να ερμηνεύει κάποιος την πρόθεσή μου για διάλογο, ως προσπάθειά μου να επιβληθώ. Θα ήταν καλό ίσως να παρατηρήσεις ότι εγώ ούτε μία φορά δεν σε χαρακτήρισα για τις απόψεις που φέρεις, εσύ επανειλημμένα με αποκάλεσες "αιρετική" με την εμφανή περιφρονητική χροιά που κάνει τη λέξη να στρεβλώνεται και να ακούγεται σαν ύβρις.

Με τα παραπάνω δεδομένα, οπως καταλαβαίνεις, έχασα κάθε διάθεση για περαιτέρω διάλογο μαζί σου (επ'αυτού τουλάχιστον) , γιατί εσύ δεν θες διάλογο, θες απλά να βρίσκεσαι πάντα σε θέση επιθετικής άμυνας μέσα από κάποιο φοβο ότι θα προσβληθούν τα ιερά και τα όσιά σου ίσως.

Αποδεικνύω αν μη τι άλλο, ότι σταματώντας εδώ, δεν έχω καμία επιθυμία ή διάθεση να επιβάλλω καμία άποψή μου. Έχεις τις απόψεις σου, σεβαστές. Ούτε μπορώ, αλλά κυρίως δε θέλω να στις αλλάξω. Ο καθένας είναι ελεύθερος να πορευτεί και πνευματικά όπως εκείνος διαλέγει. Έχω φυσικά κι εγώ τις δικές μου, τις οποίες για τους δικούς σου λόγους δαιμονοποιείς και αρνείσαι να διαπραγματευτείς. Δεκτό. Ελπίζω να τις σεβαστείς όμως κι εσύ , γιατί έχω και εγώ (όπως κι εσύ) δικαίωμα επιλογής του δικού μου πνευματικού δρόμου, και γιατί ασφαλώς, ο σεβασμός δεν πάει χέρι χέρι με την αποδοχή. (Η μαγκιά είναι να μάθεις να σέβεσαι αυτό με το οποίο διαφωνείς. Με αυτό που συμφωνείς είναι εύκολο)

Αρκετά είπώθηκαν (από πλευράς μου τουλάχιστον). Σταματώ εδώ.
Καληνύχτα.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Λιακόπουλος ο αμφιλεγόμενος

Δημοσίευση από doctormarkon » Σάβ 03 Ιούλ 2010, 08:21

Ε όχι και να καει ο Λιακό στην πυρά σαν μαγισσα στην ιερά εξέταση.
Που ζούμε.
Είπαμε η σάτιρα στο Λιακόπουλο και στις απόψεις του και στον τρόπο που τις εκφράζει είναι θεμιτή. Κακώς αυτός θυμώνει. Αλλά όχι και να του βουλώσουν και το στόμα.
Οι αιρετικές απόψεις είναι πάντα καλύτερες γιατί είναι πέρα από το δογματισμό που σε καλεί να πιστέψεις οτιδήποτε άκριτα. Οι αιρετικές απόψεις σε βάζουν να ψάχνεις. Αυτό είναι και το ωραίο
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Λιακόπουλος ο αμφιλεγόμενος

Δημοσίευση από doctormarkon » Σάβ 03 Ιούλ 2010, 08:31

Ο Λιακόπουλος δεν είναι ο μοναδικός που εκφράζει τέτοιες απόψεις.
Πριν από αυτόν πολλοί άλλοι έλεγαν τα ίδια ή παρόμοια πράγματα.
Η λίστα είναι μακρυα.

Γιαννουλάκης
Γιαννόπουλος
Φουράκης
Κούγκουλος (περνάει περισσότερο χρόνο κάτω από τη γή σε σπήλαια παρά πάνω)
Στίνης
Αρθρα στα περιοδικά Τρίτο μάτι, Αβατον, STRANGE, NEXUS, Ανεξήγητο, Mystery

Ο Λιακόπουλος έδωσε δημοσιότητα σε όλα αυτά που ήταν γνωστά σε κάποιους κύκλους εδώ και 20 χρόνια και έχουν τις ρίζες τους πολλούς αιώνες πριν.

Ακ΄ομα και αν το βρήκε σαν αιτία για να βγάλει λεφτά δεν είναι κακό αυτό. Σε καπιταλιστικό Σύστημα ζούμε. Δεν είναι δυνατόν να ζητάμε το κεφάλι του Λιακόπουλου στο πιάτο επειδή άρπαξε ένα ψίχουλο από την πίτα και να προσκυνάμε τις πολυεθνικές και τους μεγαλοκαρχαρίες και το ιερό κέρδος τους.

Εχει και ικανότητες ηθοποιου ο άνθρωπος
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Λιακόπουλος ο αμφιλεγόμενος

Δημοσίευση από ArELa » Σάβ 03 Ιούλ 2010, 09:29

doctormarkon έγραψε:Ε όχι και να καει ο Λιακό στην πυρά σαν μαγισσα στην ιερά εξέταση.
Που ζούμε.
Για κάποιους προφανώς Μαράκι μου, είναι καλύτερο να ζούμε στο μεσαίωνα και στο σκοταδισμό. :dunno:
Οι αιρετικές απόψεις σε βάζουν να ψάχνεις. Αυτό είναι και το ωραίο
Τα ίδια ακριβώς λέμε. Βέβαια για ορισμένους που το πνεύμα της έρευνας έχει καταπνιγεί μέσα στην ίδια τους την προσήλωση προς την πεπατημένη-δοσμένη-δογματισμένη, και από το αίσθημα ανασφάλειας που τους κάνει να γατζώνονται σ'αυτήν, και ο ίδιος ο Χριστός να κατέβει και να τους πει "ψάξε, δεν είναι έτσι ακριβώς όπως τα νομίζεις", θα προτιμήσουν να τον πουν σατανά μεταμφιεσμένο, παρά να μπουν σ'αυτή τη διαδικασία.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Λιακόπουλος ο αμφιλεγόμενος

Δημοσίευση από Divine Sinner » Σάβ 03 Ιούλ 2010, 10:57

Κακώς αυτός θυμώνει. Αλλά όχι και να του βουλώσουν και το στόμα.
Δεν θυμωνει. Ειχε καλεσει τον Μητσικωστα στην εκπομπή του να τον σατυρίσει.
Θυμωνει οταν η σάτυρα ειναι κακοπροαίρετη.
Άβαταρ μέλους
seliniasmenos
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3066
Εγγραφή: Παρ 20 Απρ 2007, 03:50
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Fortress of Solitude

Re: Λιακόπουλος ο αμφιλεγόμενος

Δημοσίευση από seliniasmenos » Σάβ 03 Ιούλ 2010, 13:27

doctormarkon έγραψε:Ο Λιακόπουλος δεν είναι ο μοναδικός που εκφράζει τέτοιες απόψεις.
Πριν από αυτόν πολλοί άλλοι έλεγαν τα ίδια ή παρόμοια πράγματα.
Η λίστα είναι μακρυα.

Γιαννουλάκης
Γιαννόπουλος
Φουράκης
Κούγκουλος (περνάει περισσότερο χρόνο κάτω από τη γή σε σπήλαια παρά πάνω)
Στίνης
Αρθρα στα περιοδικά Τρίτο μάτι, Αβατον, STRANGE, NEXUS, Ανεξήγητο, Mystery
Αχ τι μου θύμησες τώρα. Την εποχή που ο Φουράκης έμπαινε στο κανάλι, αλλά επειδή χαμπάρι δεν είχα πάρει (νόμιζα οτι απλώς το νικ ήταν φουράκης) εγώ τον έκραζα κανονικότατα. Ε, όταν έμαθα οτι είναι ο κανονικός φουράκης, απλώς συνέχιζα να κράζω :loco:

(Μνήμες απο τα παλιά)
If i go crazy, then will you still call me Superman?
[img]http://s11.postimg.org/m0jzyebw3/superm ... 5wbdc6.jpg[/img]
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Λιακόπουλος ο αμφιλεγόμενος

Δημοσίευση από Divine Sinner » Σάβ 03 Ιούλ 2010, 15:48

Ο φουρακης μου ειναι ιδιαίτερα.... αντιπαθης.
Άβαταρ μέλους
BandyAlBandy
Φρεσκαδούρα
Φρεσκαδούρα
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Παρ 02 Ιούλ 2010, 11:42
Irc ψευδώνυμο: AlBandy
Φύλο: Γυναίκα

Re: Λιακόπουλος ο αμφιλεγόμενος

Δημοσίευση από BandyAlBandy » Τετ 07 Ιούλ 2010, 22:02

seliniasmenos έγραψε:
doctormarkon έγραψε:Ο Λιακόπουλος δεν είναι ο μοναδικός που εκφράζει τέτοιες απόψεις.
Πριν από αυτόν πολλοί άλλοι έλεγαν τα ίδια ή παρόμοια πράγματα.
Η λίστα είναι μακρυα.

Γιαννουλάκης
Γιαννόπουλος
Φουράκης
Κούγκουλος (περνάει περισσότερο χρόνο κάτω από τη γή σε σπήλαια παρά πάνω)
Στίνης
Αρθρα στα περιοδικά Τρίτο μάτι, Αβατον, STRANGE, NEXUS, Ανεξήγητο, Mystery

(Μνήμες απο τα παλιά)
Αυτη η εικονα με τον Michael Jackson που θυμιζει τον εσταυρομενο Ιησου Χριστο και επιγραφει εις την βαρβαρικη την λεξη ΑΝΑΣΤΑΣΗ εαν εγινε με την συγκαταθεση του ειναι πολυ βλασφημη αλλα και χωρις την επιγραφη ειναι βλασφημη επειδη ο Michael Jackson γελοιοποιει την σταυρωση με το να την παριστανει την ωρα που χορευει.
[center][box=][color=#40FFBF][i][b]Άλμπαντυ[/b][/i][/color][/box][/center]
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Λιακόπουλος ο αμφιλεγόμενος

Δημοσίευση από Divine Sinner » Τετ 07 Ιούλ 2010, 22:09

Διαφωνω. Υποτιθετε οτι υπαρχει ελευθερια του λογου και της τεχνης.
Δεν καταλαβαινω. θα προσεχουμε τι λεμε και τι τεχνη παραγουμε επειδη καποιος μπορει να παρεξηγηθει;
Άβαταρ μέλους
karipis
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3251
Εγγραφή: Σάβ 26 Ιαν 2008, 16:15
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη για, μεσ' τη μέση λέμε!
Επικοινωνία:

Re: Λιακόπουλος ο αμφιλεγόμενος

Δημοσίευση από karipis » Πέμ 08 Ιούλ 2010, 01:26

Divine Sinner έγραψε:Δεν καταλαβαινω. θα προσεχουμε τι λεμε και τι τεχνη παραγουμε επειδη καποιος μπορει να παρεξηγηθει;
Ναι.
Μάλιστα σε αυτό το λινκ (ειδίως τα τελευταία 10-15 μνμτ) τα λέει μια χαρά: http://www.ideografhmata.gr/forum/viewt ... 88&t=10843
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Λιακόπουλος ο αμφιλεγόμενος

Δημοσίευση από Divine Sinner » Πέμ 08 Ιούλ 2010, 01:42

Eπειδη αυτο το λινκ το βλεπουμε μονο εσυ κι εγω θα πω τα εξης.
Θα σου πω οτι αλλο η υφισταμενη Ελληνικη νομοθεσια και αλλο το τι θα ΕΠΡΕΠΕ να ισχυει.
Εχω την υποχρεωση να μην παραβιαζω εναν νομο αλλα ως Ελλην πολίτης εχω και τον δικαιωμα να τον κρίνω και να απαιτω να αλλάξει.
Οποτε. Ναι δεν πρεπει να βλασφημα κανεις στην Ελλαδα αφου το λεει ο νομος. Αλλα αυτός ο νομος θα πρέπει να καταργηθεί παραυτα γιατι ειναι αντισυνταγματικος κάργα και αντιθετος με την ΕΣΔΑ .
Άβαταρ μέλους
karipis
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3251
Εγγραφή: Σάβ 26 Ιαν 2008, 16:15
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη για, μεσ' τη μέση λέμε!
Επικοινωνία:

Re: Λιακόπουλος ο αμφιλεγόμενος

Δημοσίευση από karipis » Πέμ 08 Ιούλ 2010, 01:47

Οκ, αλλά εγώ πιστεύω πως ο νόμος αυτός πρέπει να υπάρχει (αν μπορεί κάποιος τον παρακαλώ να τον αυστηροποιήσει και λίγο παραπάνω).
Είναι και δικό μου ΔΙΚΑΙΩΜΑ να λέω τι ΠΡΕΠΕΙ να γίνει και τι όχι.







Την ΕΣΔΑ την έχω γραμμένη
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Λιακόπουλος ο αμφιλεγόμενος

Δημοσίευση από Divine Sinner » Πέμ 08 Ιούλ 2010, 01:55

Εσυ μπορει να θελεις να περασεις και σε νομο να ειμαστε και υποχρεωτικα χριστιανοι και να κανουμε τον σταυρο μας οταν περναμε μπροστα απο εκκλησια.
Φυσικα και ειναι δικαιωμα σου να το πρεσβευεις.
Οσο αστειο κι αν ειναι...
Το δικαιωμα στην Ελευθερη εκφραση ειναι ανωτερο απο την αδυναμια της πιστης καποιου που δεν θελει να ακουει τιποτα μη χριστιανικο μη τυχων και ανακαλυψει οτι η πιστη του δεν ειναι και τοσο ισχυρη οσο νομιζε.
Εχεις γραμμενο και το Ελληνικο συνταγμα οπως την ΕΣΔΑ;
Άβαταρ μέλους
karipis
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3251
Εγγραφή: Σάβ 26 Ιαν 2008, 16:15
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη για, μεσ' τη μέση λέμε!
Επικοινωνία:

Re: Λιακόπουλος ο αμφιλεγόμενος

Δημοσίευση από karipis » Πέμ 08 Ιούλ 2010, 01:59

Άλλος έχει γραμμένο το ελληνικό σύνταγμα και όχι εγώ.
Ε Φωτάκη;;
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Λιακόπουλος ο αμφιλεγόμενος

Δημοσίευση από ArELa » Πέμ 08 Ιούλ 2010, 02:20

Χαχα πολύ γουστάρω την κόντρα σας τελευταία .... :loco:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
karipis
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3251
Εγγραφή: Σάβ 26 Ιαν 2008, 16:15
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη για, μεσ' τη μέση λέμε!
Επικοινωνία:

Re: Λιακόπουλος ο αμφιλεγόμενος

Δημοσίευση από karipis » Πέμ 08 Ιούλ 2010, 02:34

Εγώ τον παραδέχομαι όμως, κααααααααλό παιδί!! :rose:
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικα-Ελεύθερο βήμα”