Λιακόπουλος ο αμφιλεγόμενος

Περί ανέμων και υδατων
προσώπων και πραγμάτων
Άβαταρ μέλους
Polikos Arkoudos
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 775
Εγγραφή: Πέμ 14 Ιαν 2010, 11:28
Φύλο: Άνδρας

Λιακόπουλος ο αμφιλεγόμενος

Δημοσίευση από Polikos Arkoudos » Τετ 21 Απρ 2010, 14:03

Είναι πολύ λογικά και τεκμηριωμένα αυτά που λέει .... πάντα λέει ότι είναι ερευνητής ,, δεν λέει ότι κατέχει την απόλυτη αλήθεια ... και πάντα προτρέπει τους άλλους να ερευνούν.

"Ο Πατριωτισμός είναι έμφυτος στον άνθρωπο, μα εγώ είμαι Εθνικιστής"
-Κωστής Παλαμάς-
-= αλήτες ρουφιάνοι γιουτουμπουτατζήδες =-
Άβαταρ μέλους
Nightrider
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 585
Εγγραφή: Κυρ 22 Απρ 2007, 15:43
Φύλο: Άνδρας
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: Zeitgeist 1,2 και συντομα 3

Δημοσίευση από Nightrider » Τετ 21 Απρ 2010, 15:30

ILLUVATAR85 έγραψε:
paraplanisi έγραψε:
doctormarkon έγραψε: Ο Λιακόπουλος είναι γραφικός αλλά δίνει λέξεις κλειδιά που σε κάνουν να ψάχνεις.
Διαφωνώ.

Είναι πανέξυπνος και αντι-νεοταξίτης .
Τι τον κάνει γραφικό ;
Έχει κάνει λίγο την αρχαία ιστορία κάπως ουφολογία, μιλάει για σενάρι επιστημονικής φαντασίας.
Ο Λιακόπουλος είναι έμπορος και πουλάει Αρχαία Ελλάδα, σαν έμπορος είναι πολύ καλός αλλά έχει κάνει μεγάλο κάκο.
Εχει "νοθεύσει" την Αρχαία Ελληνική ιστορία / κουλτούρα / κληρονομιά με διάφορα πράγματα που άπτονται τη σφαίρα του φανταστικού, της δεισιδαιμονίας και της επιστημονικής φαντασίας.

Εγώ θα τον χαρακτήριζα, εκτός από γραφικό, ως Ελλαδέμπορο.
Η λέξη "χριστιανισμός" περιέχει κάποια παρεξήγηση γιατί ουσιαστικά υπήρχε μόνο ένας χριστιανός, αλλά κι εκείνος πέθανε πάνω στο σταυρό. -Νίτσε-
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Zeitgeist 1,2 και συντομα 3

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 21 Απρ 2010, 22:30

Ώπα!
Εχει "νοθεύσει" την Αρχαία Ελληνική ιστορία / κουλτούρα / κληρονομιά με διάφορα πράγματα που άπτονται τη σφαίρα του φανταστικού, της δεισιδαιμονίας και της επιστημονικής φαντασίας.
Μπορείς να δώσεις συγκεκριμένο παράδειγμα; Ενα βιβλίο στο οποίο έκανε τέτοια "νοθεία"; Και σε τι ακριβώς συνίσταται αυτή; Στρέβλωσε κάποιο κομμάτι της ελληνικής ιστορίας; τι ακριβώς; :conf:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Zeitgeist 1,2 και συντομα 3

Δημοσίευση από doctormarkon » Τετ 21 Απρ 2010, 22:54

Πουλάει βιβλία άλλων.

Δεν τα βγάζει από το μυαλό του απλώς διαλέγει τα παράξενα της διαθέσιμης βιβλιογραφίας και τα πλασσάρει με τον τρόπο του γιατί βάζει σε περιέργεια τον κόσμο.
Παρόμοια θέματα υπάρχουν σε περίληψη στο strange, τριτο μάτι, ανεξήγητο, mystery abaton. Ιδίως το θέμα κουφια γή το άνοιξε το 95 το τρίτο ματι και ο Παντελής Γιαννουλάκης. Συγκέντρωσε σκόρπιες πληροφορίες από πολλά βιβλία μαζί με μαρτυρίες και εφτιαξε το πρώτο βιβλίο για το θέμα.

Πάντως προτιμώ να βλέπω Λιακόπουλο παρά οποιαδήποτε άλλη εκπομπή.
Τουλάχιστον αυτός δεν υποτιμά τη νοημοσύνη του κόσμου ούτε μιλάει για λογαριασμό όλων εμάς όπως κάνουν στις ειδήσεις. Ουτε επιβάλλει γνώμη με το ζόρι.
Πλασσάρει τα Νεφελίμ του ο άνθρωπος.
Όποιος θέλει τα πιστεύει, όποιος δεν πιστεύει ψάχνει, όποιος δεν πιστευει και δεν γουστάρει να ψάξει απλώς απολαμβάνει όλα αυτά τα παράξενα σαν παραμύθι ή κλεινει την Τv
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Zeitgeist 1,2 και συντομα 3

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 21 Απρ 2010, 23:27

Δεν τα βγάζει από το μυαλό του απλώς διαλέγει τα παράξενα της διαθέσιμης βιβλιογραφίας και τα πλασσάρει με τον τρόπο του γιατί βάζει σε περιέργεια τον κόσμο.
Έχει γράψει και δικά του. Διάβασα πρόσφατα ένα, που αγόρασε ο αδερφός μου. (το κουτί της Πανδώρας νομίζω) Αναφέρεται σε πολλά βάσιμα της νεοταξίλας, αν και κάπου "αθωώνει" τους Εβραίους ... Η μονη εξήγηση που δίνω γι'αυτό, είναι πως του'χει χώσει τεραστίων διαστάσεων απειλές το ΚΙΣ... Κι έχει οικογένεια ο άνθρωπος και πολλά στόματα να θρέψει.

Τέλος πάντων, ξέφυγα...

Θέλω να ακούσω από τον Θέμη, τις ιστορικές στρεβλώσεις που εντόπισε στα βιβλία του...
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Polikos Arkoudos
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 775
Εγγραφή: Πέμ 14 Ιαν 2010, 11:28
Φύλο: Άνδρας

Re: Zeitgeist 1,2 και συντομα 3

Δημοσίευση από Polikos Arkoudos » Πέμ 22 Απρ 2010, 03:28

Ο Λιακό έχει πει επανειλημμένα ότι οι εβραίοι νεοταξήτες δεν είναι η κορυφή της πυραμίδας.
Οτι αυτοί φαίνονται για να μην φαίνεται αυτός που είναι από πίσω.

Ενώ μιλάει για τα πρόσωπα , αποφεύγει να πει ότι είναι εβραίοι.
Δεν αθωώνει πρόσωπα , απλώς δεν μιλάει για την εβραική καταγωγή τους.

Περίπου το ίδιο κάνει και ο Τζόουνς.

Ισως φυλάγονται ,,, ίσως το θεωρούν μείζονος σημασίας.

"Ο Πατριωτισμός είναι έμφυτος στον άνθρωπο, μα εγώ είμαι Εθνικιστής"
-Κωστής Παλαμάς-
-= αλήτες ρουφιάνοι γιουτουμπουτατζήδες =-
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Zeitgeist 1,2 και συντομα 3

Δημοσίευση από ArELa » Πέμ 22 Απρ 2010, 09:34

Ο Λιακό έχει πει επανειλημμένα ότι οι εβραίοι νεοταξήτες δεν είναι η κορυφή της πυραμίδας.
Οτι αυτοί φαίνονται για να μην φαίνεται αυτός που είναι από πίσω.
Eίναι αλήθεια αυτό. Το ίδιο λέει και ο Άικ βέβαια, με τη διαφορά ότι αυτός υποστηρίζει πως πίσω απ'το σιωνισμό βρίσκονται οι Ροθτσάιλντ ενώ ο Λιακό εστιάζει στους τύπους στην έρημο τακλαμακαν. Υποστηρίζει επίσης (ο Άικ) ότι οι Ροθτσάιλντ, χρησιμοποίησαν τους Εβραίους σαν όχημα για να περάσει το σιωνιστικό τους δόγμα που είναι δικής τους έμπνευσης, γι'αυτό και επιμένει πως όλοι οι Εβραίοι δεν είναι σιωνιστές. Σ'αυτό φυσικά έχει δίκιο, έχω γνωρίσει προσωπικά Εβραίους που είναι απόλυτα κατά του σιωνισμού, ενώ έχω δει "χριστιανούς" ή τέλος πάντων άτομα μη εβραϊκής πίστης-καταγωγής-εθνότητας, που είναι σιωνιστές. Για όσους δεν έχουν δει/ακούσει τη συνέντευξη του Άικ που έχω ανεβάσει στο ομώνυμο τόπικ, τη συνιστώ ανεπιφύλακτα.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Nightrider
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 585
Εγγραφή: Κυρ 22 Απρ 2007, 15:43
Φύλο: Άνδρας
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: Zeitgeist 1,2 και συντομα 3

Δημοσίευση από Nightrider » Πέμ 22 Απρ 2010, 12:26

ArELa έγραψε:
Δεν τα βγάζει από το μυαλό του απλώς διαλέγει τα παράξενα της διαθέσιμης βιβλιογραφίας και τα πλασσάρει με τον τρόπο του γιατί βάζει σε περιέργεια τον κόσμο.
Έχει γράψει και δικά του. Διάβασα πρόσφατα ένα, που αγόρασε ο αδερφός μου. (το κουτί της Πανδώρας νομίζω) Αναφέρεται σε πολλά βάσιμα της νεοταξίλας, αλλά όχι τόσο συγκροτημένα και επίσης "αθωώνει" τους Εβραίους με τρόπο εμφανή...

Επιμένω πάντως να ακούσω από τον Θέμη, τις ιστορικές στρεβλώσεις που εντόπισε στα βιβλία του...
Το ότι έχει "ανακαλύψει" μια νέα φυλή (την φυλή των ΕΛ) η οποία είναι η μητέρα φυλή των Ελλήνων έχει καταγωγή από τον Σείριο και μάχεται με τους κακούς Νεφιλείμ δεν σου κάνει για νοθεία Βίκυ;

Προσωπικά εγώ τη θεωρώ καρα-νοθεία.

Άλλο παράδειγμα, τα ανακουφιστικά τρίγωνα σε κτίρια προκολομβιανών πληθυσμών στην κεντρική Αμερική τα όποια θεωρεί οτι αναπαριστούν το ελληνικό γράμμα "Λ" και κατά συνέπεια οι λαοί αυτοί έχουν Ελληνική καταγωγή.
Δεν σου κάνει αυτό για νοθεία;

Με το ίδιο σκεπτικό όσοι λαοί έχουν ορθογώνιες πόρτες στα κτίρια τους, οι οποίες σύμφωνα με τη "Λιακοπούλεια λογική" αναπαριστούν το γράμμα "Π" έχουν επίσης Ελληνική καταγώγη.

Αυτά είναι μόνο λίγα ενδεικτικά για το κακό που, προσωπικά πιστεύω, ότι κάνει ο Λιακόπουλος.

Χρησιμοποιεί την τακτική του Νταίνικεν και συνδιάζει ιστορικά/μυθολογικά γεγονότα, αιθέρετες εικασίες και επιστημονική φαντασία για να περιγράψει ένα ιστορικό/μυθολογικό γεγονός (όπως στην περίπτωση των Ελ και των Νεφιλείμ περιγράφει τη Γιγαντομαχία).

Εγώ όλη αυτή την τακτική, του συνδιασμού ιστορίας/μυθολογίας (και δη διαφορετικών λαών) μαζί με αιθέρετες εικασίες και επιστημονικοφανείς πληφορίες, την θεωρώ νοθεία πρώτου βαθμού.

Τώρα αν εσύ πιστεύεις ότι είναι δόκιμος τρόπος η περαιτέρω ανάμειξη φαντασίας και ιστορίας για την παρουσίαση ενός γεγονότος του απώτερου παρελθόντος (στο οποίο έχουν ήδη παρεισφρήσει φανταστικά στοιχεία γι'αυτό και θεωρείται μυθολογικό) τότε δεν έχω να πω τίποτα άλλο.

Στο φινάλε είναι δικαίωμα του καθενός να πιστεύει ότι του αρέσει.

ΥΓ. Είμαι λάτρης της επιστημονικής φαντασίας αλλά δεν την συγχέω ούτε με την ιστορία ούτε προσπαθώ, μέσα σ'αυτή, να βρώ στοιχεία που να εξηγούν αινίγματα του παρελθόντος.
Η λέξη "χριστιανισμός" περιέχει κάποια παρεξήγηση γιατί ουσιαστικά υπήρχε μόνο ένας χριστιανός, αλλά κι εκείνος πέθανε πάνω στο σταυρό. -Νίτσε-
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Zeitgeist 1,2 και συντομα 3

Δημοσίευση από ArELa » Πέμ 22 Απρ 2010, 13:18

Nightrider έγραψε:
Το ότι έχει "ανακαλύψει" μια νέα φυλή (την φυλή των ΕΛ) η οποία είναι η μητέρα φυλή των Ελλήνων έχει καταγωγή από τον Σείριο και μάχεται με τους κακούς Νεφιλείμ δεν σου κάνει για νοθεία Βίκυ;
Νοθεία σε ποιο ακριβώς κομμάτι της δικής μας ιστορίας;
Άλλο να παίρνεις ένα ιστορικό γεγονός/καταγραφή και να το στρεβλώνεις, (βλέπε μικρασιατική καταστροφή και τα περί συνωστισμού που ναι, αυτό ΕΙΝΑΙ νοθεία) και άλλο να το ερμηνεύεις ή να συμπληρώνεις τα κενά με μια δική σου θέαση. Θεωρία κι αυτή, θεωρία και του Δαρβίνου η εξέλιξη. Τη μία τη δέχεσαι ασυζητητί επειδή ταιριάζει στο σκεπτικό σου, και η άλλη είναι κατάπτυστη επειδή υποκειμενικά την απορρίπτεις;
Προσωπικά εγώ τη θεωρώ καρα-νοθεία.
Μάλλον αντιλαμβανόμαστε διαφορετικά την έννοια της νοθείας.

Άλλο παράδειγμα, τα ανακουφιστικά τρίγωνα σε κτίρια προκολομβιανών πληθυσμών στην κεντρική Αμερική τα όποια θεωρεί οτι αναπαριστούν το ελληνικό γράμμα "Λ" και κατά συνέπεια οι λαοί αυτοί έχουν Ελληνική καταγωγή.
Δεν σου κάνει αυτό για νοθεία;
Οχι, πάλι για ερμηνεία μου κάνει. Πού τη βλέπεις τη νοθεία;
Με το ίδιο σκεπτικό όσοι λαοί έχουν ορθογώνιες πόρτες στα κτίρια τους, οι οποίες σύμφωνα με τη "Λιακοπούλεια λογική" αναπαριστούν το γράμμα "Π" έχουν επίσης Ελληνική καταγώγη.
Μιλούσε για "ρυθμό" και τεχνοτροπία αν θυμάμαι καλά, δεν το απέδωσε έτσι απλά ως Λ. Κάπως το τεκμηρίωσε, νομίζω.

Αυτά είναι μόνο λίγα ενδεικτικά για το κακό που, προσωπικά πιστεύω, ότι κάνει ο Λιακόπουλος.
Η πληροφορία σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να θεωρηθεί "κακή".
Φυσικά στις αναρρίθμητες πληροφορίες που προσλαμβάνουμε, ένα μεγάλο ποσοστό είναι λαθεμένες ή ελλειπείς ή και τα δυο. Κι εκεί εναπόκειται η πρόκληση. ΑΝ και ΟΤΑΝ επεξεργαστεί κανείς τα προσλαμβανόμενα ερεθίσματα με βάσανο, σκέψη, μελέτη και διασταύρωση στοιχείων, μπορεί να ξεχωρίσει την σωστή πληροφόρηση από την ΠΑΡΑπληροφόρηση. Κατά την ταπεινή μου γνώμη, είναι πιο γόνιμο να εξετάζουμε με την ίδια αντικειμενική και αμερόληπτη λογική ΟΛΕΣ τις πληροφορίες που προσλαμβάνουμε, για να καταλήξουμε στα δικά μας συμπεράσματα. αντί να καταδικάζουμε/δαιμονοποιούμε οποιονδήποτε (Λιακο συμπεριλαμβανομένου) μας παρουσιάζει κάποια πράγματα. Γιατί και ο Λιακό, στο βαθμό που παρουσιάζει κάποια πράγματα και μας βάζει (όσους μας βάζει) στη λογική να ερευνήσουμε βαθύτερα, είτε αποδειχθεί λαθεμένο το σκεπτικό του είτε σωστό (στη σκέψη του καθενός μας), ωφέλιμος είναι, παρά βλαπτικός. Ωφέλιμος, γιατί μας βάζει σε ερευνητικό mode!
Χρησιμοποιεί την τακτική του Νταίνικεν και συνδιάζει ιστορικά/μυθολογικά γεγονότα, αιθέρετες εικασίες και επιστημονική φαντασία για να περιγράψει ένα ιστορικό/μυθολογικό γεγονός (όπως στην περίπτωση των Ελ και των Νεφιλείμ περιγράφει τη Γιγαντομαχία).
Αυτό αντιλαμβάνεσαι εσύ, σύμφωνα με μια σειρά αντιλήψεων που έχουν εδραιωθεί και παγιωθεί στη σκέψη σου ως αλάθητες και οι μόνες δόκιμες. Να σου πω σ'αυτό το σημείο ότι οι Νεφελίμ, οι Ελοχίμ, ακόμα και οι Ελ, υπάρχουν σε ιστορικές καταγραφές (ΠΔ κ.ά.) έτσι κι αλλιώς. Δεν ανακάλυψε ο Λιακο καμιά πυρίτιδα. Απλά τα παρουσιάζει σύμφωνα με τον τρόπο που εκείνος τα επεξεργάστηκε. Το αν και τι ακριβώς ίσχυσε σε εποχές που πάνε πολύ πίσω σε βάθος χρόνου, και το τι είναι μύθος τι αλήθεια, είναι ουσιαστικά πολύ ρευστό, και δε θα'πρεπε κατά τη γνώμη μου να εκφράζουμε παγιωμένες και απόλυτες θέσεις επ'αυτών. Και η Τροία θεωρείτο κομμάτι της μυθολογίας, μέχρι που ο Σλήμαν την ανακάλυψε.
Εγώ όλη αυτή την τακτική, του συνδιασμού ιστορίας/μυθολογίας (και δη διαφορετικών λαών) μαζί με αιθέρετες εικασίες και επιστημονικοφανείς πληφορίες, την θεωρώ νοθεία πρώτου βαθμού.
Ας συμφωνήσουμε ότι διαφωνούμε, με όλο το σεβασμό και τη συμπάθεια που τρέφω στο πρόσωπό σου. :respect: Αυτό που εσύ λες "νοθεία", εγώ το λέω "σύνθεση". Κι αλοίμονο αν ο νους έμενε στατικός και δεν συνέθετε. Για το αν οι "συνθέσεις" του Λιακό είναι σωστές ή λαθεμένες, προσωπικά θα προτιμήσω να αφήσω χρόνο και την ιστορία να μας δείξει, και να μην "αποφανθώ" με απόλυτη πεποίθηση. (αν ήσουν συνομήλικος μου και μου'λεγες το '73 πχ πως εν έτει 2000 θα σου μιλούσα μέσω νετ, θα'χα κινητό και θα'τρωγα φαγητά που βγαίνουν καυτά σε παγωμένη πιατέλα από φούρνο μικροκυμάτων, θα σου'λεγα κι εγώ ότι είσαι αλλοπαρμένος :loco: )
Τώρα αν εσύ πιστεύεις ότι είναι δόκιμος τρόπος η περαιτέρω ανάμειξη φαντασίας και ιστορίας για την παρουσίαση ενός γεγονότος του απώτερου παρελθόντος (στο οποίο έχουν ήδη παρεισφρήσει φανταστικά στοιχεία γι'αυτό και θεωρείται μυθολογικό) τότε δεν έχω να πω τίποτα άλλο.
Δεν είμαι απόλυτη και δεν έχω κατασταλάξει ακόμα πουθενά, σε ό,τι αφορά τα προτεινόμενα και τις θεωρίες του Λιακό αλλά και πολλών άλλων.
Στο φινάλε είναι δικαίωμα του καθενός να πιστεύει ότι του αρέσει.
Θα επαναλάβω σ'αυτό το σημείο (για την περίπτωση που δεν έγινα κατανοητή) πως παρά το γεγονός ότι η στάση μου εμφανιζει μια τρόπον τινά υπεράσπιση του Λιακό, αυτό δεν σημαίνει σε καμία περίπτωση ότι έχω ασπαστεί αβλεπί αυτά που πρεσβεύει. Για να πω την αλήθεια, με άλλα συγκλίνω μαζί του γιατι στις έρευνές μου έχω καταλήξει σε παρόμοια συμπεράσματα, με άλλα πάλι, στέκομαι επιφυλακτική ή αποκλίνω . Εκτιμώ όμως πως οι προθέσεις του δεν είναι κακές και δεν θεωρώ ότι κάνει κανείς κακό με την παράθεση πληροφοριών ή όταν εκφράζει θεωρίες και κοσμοθεάσεις. Απεναντίας, αν αυτά που μας παρουσιάζονται, μας "ξενίζουν", μας δίδεται θαυμάσιο ερέθισμα και εφαλτήριο να ερευνήσουμε, να ακονίσουμε τη σκέψη και να οξύνουμε το κριτήριο. :rose:


ΥΓ. Κάνοντας ένα γρήγορο search στα ΙΔΕΟ, διαπίστωσα πως αναφέρεται ως "Λιακό" σε πλείστα όσα τόπικς (3 σελίδες) και ως "Λακόπουλος" σε 4 σελίδες γεμάτες τόπικς. Θαρρώ πως είναι καιρός να του φτιάξουμε ένα δικό του, γι'αυτό και διέσπασα τη συζήτηση που τον αφορά από το νήμα που δεν ειχε σχέση μ'αυτό το θέμα έτσι κι αλλιώς.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Nightrider
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 585
Εγγραφή: Κυρ 22 Απρ 2007, 15:43
Φύλο: Άνδρας
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: Λιακόπουλος ο αμφιλεγόμενος

Δημοσίευση από Nightrider » Πέμ 22 Απρ 2010, 14:27

Λοιπόν Βίκη βασικά τα ίδια λέμε μόνο που εσύ θεωρείς ότι ο Λιακό έχει αγνές προθέσεις ενώ εγώ δεν νομίζω ότι οι προθέσεις του είναι κάτι άλλο εκτός από κερδοσκοπικές.

Και η νοθεία είναι μια μορφή σύνθεσης με τη μόνη διαφορά ότι έχεις νοθεία όταν συνθέτεις ένα υλικό με ένα υποδιέστερο και με αυτόν τον τρόπο του μειώνεις την ποιότητα.

Για μένα το να συνθέτει (όπως το θέτεις εσύ) την Ελληνική μυθολογία με τις καταγραφές της παλαιάς διαθήκης (σημειωτέον ΔΕΝ είναι ιστορικές καταγραφές) είναι και παραείναι Νοθεία, με κεφαλαίο Ν.

Quote:
Με το ίδιο σκεπτικό όσοι λαοί έχουν ορθογώνιες πόρτες στα κτίρια τους, οι οποίες σύμφωνα με τη "Λιακοπούλεια λογική" αναπαριστούν το γράμμα "Π" έχουν επίσης Ελληνική καταγώγη.


Μιλούσε για "ρυθμό" και τεχνοτροπία αν θυμάμαι καλά, δεν το απέδωσε έτσι απλά ως Λ. Κάπως το τεκμηρίωσε, νομίζω.
Ακόμα κι έτσι να το πάρουμε, όσοι έχουν ορθογώνιες πόρτες ή όσοι έχουν κίονες στα κτίρια τους έχουν Ελληνική τεχνοτροπία ;

Όταν πρωτοπαρουσιάστηκε ο Λιακό στην τηλεόραση μου κίνησε το ενδιαφέρον και μάλιστα χάρηκα που είδα ότι κάποιος ασχολείτε με την αρχαία Ελλάδα και τη γραμματεία της. Όταν όμως μετά άρχισε τις ουφολογίες και τις μπουρδολογίες τότε "ανέκρουσα πρύμνας" και δεν ασχολήθηκα με τον Λιακό σοβαρότερα.

Κατά καιρούς έχουν πέσει στα χέρια μου κάποια από τα βιβλία που προωθεί, τα οποία είναι κακογραμμένα, ελλειπή σε πολλά σημεία και οι πληροφορίες που περιέχουν είναι αφηρημένες και ασαφείς. Είδικα οι πηγές του, αυτές είναι ακόμα πιο ασαφείς! Βλέπε οι "γεροντάδες" (Ωραία πηγή αυτή!)

Για να πάμε ακόμα πιο πέρα, στο θέμα της θρησκείας, εκτός του ότι έχει θεωρήσει ότι ο χριστός ήταν Ελληνας (Ενώ ο Σακκέτος λέει ότι είχε ελληνική παιδεία) έχει φτάσει να δίνει σπαθιά σαμουράϊ στους αρχαγγέλους και μάλιστα να ανακαλύπτει κιόλας τον πολέμαρχο του θεού. Ο οποίος πολέμαρχος είναι...νίντζα και "ελευθερώνει" τον μαρμαρωμένο Βασιλειά!!

Δείτε και το σχετικό βίντεο!



Όταν φτάνουμε σε τέτοιο σημείο υπερβολής ακόμα και δίκιο κάποιος να έχει σε ορισμένα πράγματα, το χάνει!
Η λέξη "χριστιανισμός" περιέχει κάποια παρεξήγηση γιατί ουσιαστικά υπήρχε μόνο ένας χριστιανός, αλλά κι εκείνος πέθανε πάνω στο σταυρό. -Νίτσε-
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Λιακόπουλος ο αμφιλεγόμενος

Δημοσίευση από ArELa » Πέμ 22 Απρ 2010, 14:42

Δεν μίλησα για άσπηλες άμωμες κι αμόλυντες προθέσεις (αγνές όπως τις λες), αλλά παράλληλα δεν δέχομαι ότι διαδίδει εσκεμμένα πράγματα που πιστεύει ότι είναι παραπλανητικά, για να κάνει κακό. Σ'αυτό ακριβώς το σημείο εστίασα λέγοντας ότι δεν θεωρώ τις προθέσεις του κακές. Το "κερδοσκοπικόν" (κατ'εσέ) της πρόθεσής του, εγώ το λέω όπως το λέει ο απλός λαός, "προσπαθεί να βγάλει τίμια το ψωμάκι του". Δεν θεωρεί δηλαδή ο ίδιος πως διαπράττει κάποια ατιμία βγάζοντας το ψωμί του έτσι. Και μπροστά σε κάτι καραμπινάτες και απαράδεκτες λαμογιές από "ανθρώπους του Θεού" (μοναχούς/ιεράρχες) και "υπηρέτες του λαού" (πολιτικούς), το να λέμε αυτόν κερδοσκόπο/καιροσκόπο, Ελλαδέμπορο και τα υπόλοιπα, το βρίσκω και υπερβολικό και άτοπο και άδικο, στο βαθμό που διυλίζουμε τον κόνωπα (τον Λιακό) και αφήνουμε να περνάει ολόκληρο καραβάνι καμήλων (τα χοντρολαμόγια) όταν το κάνουμε αυτό. Δηλαδή αν ο Λιακό είναι Ελλαδέμπορος, τι είναι τα ανθελληναριά λαμόγια που μας κυβερνάνε και ξεπουλάνε την Ελλάδα πιρ παρά; Τι είναι ο αρχιπατριδοκάπηλος Καρατζα-όσα φέρει-ο-άνεμος; Κάντε μου τη χάρη δηλαδή...

Κατά τα λοιπά, δεν θα αντεπιχειρηματολογήσω σ'αυτά που θέτεις. Οι θέσεις/απόψεις και των δυο μας έχουν ήδη καταγραφεί εκτενώς, και δεν χρειάζεται να το τραβήξουμε άλλο. Σεβαστή η άποψή σου. :) :rose:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Nightrider
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 585
Εγγραφή: Κυρ 22 Απρ 2007, 15:43
Φύλο: Άνδρας
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: Λιακόπουλος ο αμφιλεγόμενος

Δημοσίευση από Nightrider » Πέμ 22 Απρ 2010, 14:54

Δεν θεώρησα ότι ο Λιακό είναι ισότιμος με τα άλλα "μεγαλολαμόγια" όπως τους λες! Κάθε άλλο, ο Λιακόπουλος ούτε καν σαν "περιφεριακός παίχτης" δεν μπορεί να θεωρηθεί.

Είναι απλώς ένας αρκετά εως πολύ έξυπνος και εξίσου πονηρός άνθρωπος ο οποίος "πουλάει" Αρχαία Ελλάδα μαζί με ένα μίγμα επιστημονικής φαντασίας, παραφιλολογίας, μεταφυσικής κλπ. Εξ' ου και ο χαρακτηρισμός μου προς το πρόσωπο του ως Ελλαδέμπορος.

Για μένα το κακό που κάνει είναι ότι διαχέει πληροφορίες που συγχίζουν όποιους δεν μπορούν να διακρίνουν που σταματάει η πραγματικότητα και που αρχίζει το φανταστικό.

Προσωπική μου άποψη είναι ότι η σύγχιση και ο αποπροσανατολισμός είναι χειρότερος και από την αμάθεια!
Η λέξη "χριστιανισμός" περιέχει κάποια παρεξήγηση γιατί ουσιαστικά υπήρχε μόνο ένας χριστιανός, αλλά κι εκείνος πέθανε πάνω στο σταυρό. -Νίτσε-
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Λιακόπουλος ο αμφιλεγόμενος

Δημοσίευση από ArELa » Πέμ 22 Απρ 2010, 15:12

Nightrider έγραψε:Δεν θεώρησα ότι ο Λιακό είναι ισότιμος με τα άλλα "μεγαλολαμόγια" όπως τους λες! Κάθε άλλο, ο Λιακόπουλος ούτε καν σαν "περιφεριακός παίχτης" δεν μπορεί να θεωρηθεί.
Mε είδες πουθενά να λέω ότι εσύ τον έβαλες ίσα μ'αυτούς;
Αν μετρήσουμε όμως τις σελίδες που έχουν γραφτεί για τα μεγαλολαμόγια και το μελάνι που έχει αναλωθεί για να τον βγάλουν γραφικό, Ελλαδέμπορο και άλλα παρεμφερή χαριτωμένα, θα διαπιστώσουμε ότι είναι αρκούντως δυσανάλογα με την αντίστοιχη σοβαρότητα της λαμογιάς.


Είναι απλώς ένας αρκετά εως πολύ έξυπνος και εξίσου πονηρός άνθρωπος ο οποίος "πουλάει" Αρχαία Ελλάδα μαζί με ένα μίγμα επιστημονικής φαντασίας, παραφιλολογίας, μεταφυσικής κλπ. Εξ' ου και ο χαρακτηρισμός μου προς το πρόσωπο του ως Ελλαδέμπορος.
Απάντησα ήδη σ'αυτό, δεν χρειάζεται να τα ξαναπώ.

Για μένα το κακό που κάνει είναι ότι διαχέει πληροφορίες που συγχίζουν όποιους δεν μπορούν να διακρίνουν που σταματάει η πραγματικότητα και που αρχίζει το φανταστικό.

Προσωπική μου άποψη είναι ότι η σύγχιση και ο αποπροσανατολισμός είναι χειρότερος και από την αμάθεια!
Θα διαφωνήσω. Αν αποκλείσουμε το ενδεχόμενο να διαφωτίζει και σε κάποια σημεία, και αφήσουμε μόνο τις δύο εναλλακτικές σύγχυση έναντι νοητικής αδράνειας, τουλάχιστον στη δεύτερη περίπτωση, ερεθίζει κάποιους να βγουν από το λίθαργο και να ψάξουν/εμβαθύνουν/ερευνήσουν στα σοβαρά. Όσο για την πρώτη, αν υποθέσουμε ότι προκαλεί απλά σύγχυση και τίποτε άλλο, το αποτέλεσμα είναι το ίδιο με αυτό της αμάθειας. Μηδέν από μηδέν, μηδέν. Οπότε, τι αμαθής, τι συγκεχυμένος....Πιασε το αυγό και κούρεφ'το. :cool: Συνεπώς, δεν βλάπτει σε καμία περίπτωση, ενώ παράλληλα είναι και δυνητικά οφέλιμος, αφού υπάρχει και η προοπτική να δώσει σε αρκετους ανθρώπους, το έναυσμα να αρχίσουν να αφυπνίζονται και να ερευνούν.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Nightrider
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 585
Εγγραφή: Κυρ 22 Απρ 2007, 15:43
Φύλο: Άνδρας
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: Λιακόπουλος ο αμφιλεγόμενος

Δημοσίευση από Nightrider » Πέμ 22 Απρ 2010, 18:19

Είναι ηλίου φαεινότερο ότι αξιολογούμε την ίδια κατάσταση με εκ διαμέτρου αντίθετα κριτήρια.

Εσύ διακρίνεις τα ψήγματα ωφελιμότητος και τη δυνητικά χρήσιμη συμβολή του Λιακό στο, ας το πούμε, ξύπνημα των Ελλήνων, ενώ εγώ τον κρίνω με βάση την συμβολή του στην περαιτέρω σύγχιση και αποπροσανατολισμό του κόσμου.
Η λέξη "χριστιανισμός" περιέχει κάποια παρεξήγηση γιατί ουσιαστικά υπήρχε μόνο ένας χριστιανός, αλλά κι εκείνος πέθανε πάνω στο σταυρό. -Νίτσε-
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Λιακόπουλος ο αμφιλεγόμενος

Δημοσίευση από ArELa » Πέμ 22 Απρ 2010, 18:34

Aποπροσανατολισμό από τι? Πού πρέπει κατά τη γνώμη σου να προσανατολίζεται ο κόσμος; Στις κατευθύνσεις με τις οποίες μας ανάθρεψε ένα σύστημα που κρίνεται πλέον (κι απ'τους στοιχειωδώς γνωρίζοντες) σαθρό του κερατά; Στις πραγματικότητες που αυτό το ίδιο σύστημα μας επέβαλε να ενστερνιζόμαστε;
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
panaipolos
Φρεσκαδούρα
Φρεσκαδούρα
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Δευ 29 Μαρ 2010, 18:40
Φύλο: Άνδρας

Re: Λιακόπουλος ο αμφιλεγόμενος

Δημοσίευση από panaipolos » Πέμ 22 Απρ 2010, 19:47

Nightrider έγραψε:Για να πάμε ακόμα πιο πέρα, στο θέμα της θρησκείας, εκτός του ότι έχει θεωρήσει ότι ο χριστός ήταν Ελληνας (Ενώ ο Σακκέτος λέει ότι είχε ελληνική παιδεία) έχει φτάσει να δίνει σπαθιά σαμουράϊ στους αρχαγγέλους και μάλιστα να ανακαλύπτει κιόλας τον πολέμαρχο του θεού. Ο οποίος πολέμαρχος είναι...νίντζα και "ελευθερώνει" τον μαρμαρωμένο Βασιλειά!!

Προβληματιζομαι σοβαρα με το οτι ο NightRider απεγχθανεται μετα βδελυγμίας τον Λιακοπουλο και τα λεγομενα του απο τη μια, αλλα παρολα αυτα , παραθετει πολλες λεπτομερειες απο τα βιβλια του, πραγμα που δειχνει οτι τα εχει διαβασει ολα και ασχολειται σοβαρα με καποιον , τον οποιο κατηγορει οτι νοθευει και παραποιει την ελληνικη ιστορια ,οπως ισχυριζεται ... :cool:
YE KYE -][-
ΗΤΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΤΟΥΣ ΦΟΒΟΥΣ ΣΟΥ, ΗΤΤΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΦΟΒΑΣΑΙ ΤΙΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΣΟΥ
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Λιακόπουλος ο αμφιλεγόμενος

Δημοσίευση από doctormarkon » Πέμ 22 Απρ 2010, 21:11

Αυτό που δεν μου άρεσε στο Λιακό ήταν ότι θύμωσε με κάποια παιδιά που είχαν φτιάξει mlog και τον σατίριζαν.
Τα είδα τα βιντεάκια και δεν τον πρόσβαλαν σαν προσωπικότητα αλλά σατύριζαν τα όσα έλεγε, βάζοντας να περνάνε από μπροστά του σε μοντάζ UFO. κολοκύθες, και άλλα αντικείμενα.
Είναι γεγονός ότι το περιεχόμενο όλων αυτών που προωθεί σηκώνει έρευνα αλλά και σάτιρα.
Μπορούν να προκαλέσουν γέλια σε κάποιον που τα ακούει πρώτη φορά.

Εχω ακούσει και διαβάσει χειρότερα από το Φουράκη, όπως εκείνο το απίστευτο αλλά και ρατσιστικό ότι οι Εβραίοι και οι άραβες είναι κατώτερη φυλή και έχουν ουρά και υπάρχει ένας γιατρός στη Σούτσου που κόβει ουρές και κάνει χρυσές δουλειές τώρα με τόσους μετανάστες (ειδικότητα ουρολόγος? πως τον ξεχωρίζουμε από τον γνωστό ουρολόγο για το ουροποιητικό?).
Βέβαια ο Φουράκης όλα αυτά τα είχε γράψει στο Τρίτο μάτι αλλά λέει κάτι περίεργα στο Χαρδαβέλα.
Είναι και ο Γιαννουλάκης αλλά αποφεύγει να λέει αυτά που γράφει από την τηλεόραση κρατώντας ένα στυλ διανοούμενου καθηγητή.

Ο Λιακό για πρώτη φορά λέει δημόσια ότι η γή είναι κούφια και κατοικείται.
Ανεξάρτητα από το αν είναι αλήθεια ή όχι είναι κάτι τόσο παράξενο για κάποιον που δεν ξέρει και δεν έχει ξανακούσει κάτι ανάλογο
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
totispap
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2381
Εγγραφή: Τετ 06 Ιαν 2010, 20:39
Irc ψευδώνυμο: totispap
Φύλο: Άνδρας

Re: Λιακόπουλος ο αμφιλεγόμενος

Δημοσίευση από totispap » Πέμ 22 Απρ 2010, 21:35

πως τον ξεχωρίζουμε από τον γνωστό ουρολόγο για το ουροποιητικό?
Μα φως φαναρι γιατρε,αυτος για το ουροποιητικο θα λεγεται ουραλογος η τσισολογος και καθαρισαμε με αυτο... :lol:
Μοναχή το δρόμο επήρες,
εξανάλθες μοναχή.
Δεν είν’ εύκολες οι θύρες,
εάν η χρεία τες κουρταλεί.
Άβαταρ μέλους
Nightrider
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 585
Εγγραφή: Κυρ 22 Απρ 2007, 15:43
Φύλο: Άνδρας
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: Λιακόπουλος ο αμφιλεγόμενος

Δημοσίευση από Nightrider » Πέμ 22 Απρ 2010, 21:46

panaipolos έγραψε:
Nightrider έγραψε:Για να πάμε ακόμα πιο πέρα, στο θέμα της θρησκείας, εκτός του ότι έχει θεωρήσει ότι ο χριστός ήταν Ελληνας (Ενώ ο Σακκέτος λέει ότι είχε ελληνική παιδεία) έχει φτάσει να δίνει σπαθιά σαμουράϊ στους αρχαγγέλους και μάλιστα να ανακαλύπτει κιόλας τον πολέμαρχο του θεού. Ο οποίος πολέμαρχος είναι...νίντζα και "ελευθερώνει" τον μαρμαρωμένο Βασιλειά!!

Προβληματιζομαι σοβαρα με το οτι ο NightRider απεγχθανεται μετα βδελυγμίας τον Λιακοπουλο και τα λεγομενα του απο τη μια, αλλα παρολα αυτα , παραθετει πολλες λεπτομερειες απο τα βιβλια του, πραγμα που δειχνει οτι τα εχει διαβασει ολα και ασχολειται σοβαρα με καποιον , τον οποιο κατηγορει οτι νοθευει και παραποιει την ελληνικη ιστορια ,οπως ισχυριζεται ... :cool:
Πως θα μπορούσα να εκφέρω γνώμη για κάτι χωρίς να το γνωρίζω;

Μπορείς εσύ να κάνεις κριτική για ένα βιβλίο χωρίς να το διαβάσεις;

Ασχολήθηκα με τον Λιακόπουλο και τα βιβλία του μέχρι να καταλάβω τι "καπνό φουμάριζε". Μόλις το κατάλαβα (πίστεψε με δεν μου πήρε πολύ) έπαψα να ασχολούμαι! Δυστυχώς όμως ακούω καθημερινώς από γνωστούς και φίλους διάφορα πράγματα που "φωνάζουν" από μακριά οτι προέρχονται από εκδόσεις του Λιακό. Αυτό και μόνο δείχνει πόσο ζημιά έχει κάνει ο Λιακό και εμμένω στο να λέω ότι ο Λιακό έχει κάνει ζημιά!
Η λέξη "χριστιανισμός" περιέχει κάποια παρεξήγηση γιατί ουσιαστικά υπήρχε μόνο ένας χριστιανός, αλλά κι εκείνος πέθανε πάνω στο σταυρό. -Νίτσε-
Άβαταρ μέλους
Nightrider
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 585
Εγγραφή: Κυρ 22 Απρ 2007, 15:43
Φύλο: Άνδρας
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: Λιακόπουλος ο αμφιλεγόμενος

Δημοσίευση από Nightrider » Πέμ 22 Απρ 2010, 21:52

ArELa έγραψε:Aποπροσανατολισμό από τι? Πού πρέπει κατά τη γνώμη σου να προσανατολίζεται ο κόσμος; Στις κατευθύνσεις με τις οποίες μας ανάθρεψε ένα σύστημα που κρίνεται πλέον (κι απ'τους στοιχειωδώς γνωρίζοντες) σαθρό του κερατά; Στις πραγματικότητες που αυτό το ίδιο σύστημα μας επέβαλε να ενστερνιζόμαστε;
Για το που θα πρέπει να προσανατολίζεται ο κόσμος δεν είναι το θέμα στο παρόν νήμα. Εδώ αναφερόμαστε στο Λιακό.

Εν συντομία πιστεύω ότι υπάρχουν πλείστα όσα προβλήματα για να λύσει ο κόσμος σήμερα και πάμπολλα μυστήρια για να ασχολήθει εδώ στη Γη, από το να περιμένει να έρθουν τα μητρικά σκάφη με τους σωτήρες που θα τον σώσουν (σύμφωνα με ασαφείς προφητείες που επικαλείται ο Λιακό) και να ψάχνει να βρεί την καταγωγή του είδους του στα αστέρια!
Η λέξη "χριστιανισμός" περιέχει κάποια παρεξήγηση γιατί ουσιαστικά υπήρχε μόνο ένας χριστιανός, αλλά κι εκείνος πέθανε πάνω στο σταυρό. -Νίτσε-
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Λιακόπουλος ο αμφιλεγόμενος

Δημοσίευση από doctormarkon » Πέμ 22 Απρ 2010, 22:05

Και είναι αναγκη ότι λέει ο Λιακό να το κάνει ο καθένας Ευαγγέλιο?
Ας ψάξει λιγάκι ή ακόμα ας διασκεδάσει.

Ο Λιακό προσφέρει αυτό που έλειπε από την TV

Πολιτισμικό ΣΟΚ.

Ταρακουνάει λιγάκι πέρα από τα τετριμμένα, χιλιοειπωμένα, συνηθισμένα και στερεότυπα που ακούμε.

Όποιος δεν είναι διατεθειμένος να ακούσει οτιδήποτε διαφορετικό από την κυρίαρχη αποψη των γραβατωμένων δημοσιοκάφρων, είναι πολύ καλό μάθημα να έρχεται ο Λιακό και να τον λούζει με Νεφελίμ, Ελοχίμ, ρυπαρά έθνη στην πυραμίδα Τακλα Μακάν, Ταρταρα, Κουφια γη κλπ κλπ.

Αφού δεν μπορούν να ξυπνήσουν με νερό ή με κλωτσιές ας ξυπνήσουν με τα Νεφελίμ.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Λιακόπουλος ο αμφιλεγόμενος

Δημοσίευση από ArELa » Πέμ 22 Απρ 2010, 23:22

ρυπαρά έθνη
Aδιάβαστη σε πιάνω. Ρυπαρά γενη παιδί μου, όχι έθνη :lol: :lol:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Λιακόπουλος ο αμφιλεγόμενος

Δημοσίευση από doctormarkon » Παρ 23 Απρ 2010, 00:30

Ο γιός μου όταν ήταν 4 χρονών και φαν του Λιακό τα έλεγε "λιπαρά" γένη
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
Orion
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 461
Εγγραφή: Παρ 09 Απρ 2010, 20:56
Φύλο: Άνδρας

Re: Λιακόπουλος ο αμφιλεγόμενος

Δημοσίευση από Orion » Παρ 23 Απρ 2010, 00:39

:lol: :lol: Απο μικρο κι απο τρελο λενε ...
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Λιακόπουλος ο αμφιλεγόμενος

Δημοσίευση από doctormarkon » Παρ 23 Απρ 2010, 00:53

Εδώ που τα λέμε την καταβρίσκω με τη ζωολογία της Κούφιας γής.
Εκεί που έλεγε για κάτι όντα με οχτώ πόδια και 5 μάτια ήταν απόλαυση.
Ε γιατί νευριάζει ο άνθρωπος με τη σάτιρα?
Ανεξάρτητα αν υπάρχουν τέτοια πλάσματα η όχι ο άλλος που το ακούει δεν είναι δυνατόν να μη γελάσει.

Παρ όλα αυτά κάποια πράγματα που λέει είναι σωστά και διασταυρωμένα από άλλες πηγές που πιθανότατα να μην τις έχει υπόψη του
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικα-Ελεύθερο βήμα”