Ο εφιάλτης της ΕΕ

Συντονιστής: Συντονιστής Ενότητας

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Ο εφιάλτης της ΕΕ

Δημοσίευση από ArELa » Παρ 19 Αύγ 2016, 15:09

Νομίζω πως ένα τέτοιο τόπικ χρειαζόταν...

Μετά το μπρέξιτ, μετά την εκπεφρασένη από πολλούς ανάγκη για αποχώρηση
από την ΕΕ, έχουμε κι αυτό το ενδιαφέρον άρθρο

Ron Paul Institute: Θα είναι η Ουγγαρία (Huexit) η επόμενη χώρα που θα αποχωρήσει από την ΕΕ;

http://bankingnews.gr/%CF%84%CE%B5%CF%8 ... CE%B5.html
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
_Divine_Sinner_
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5680
Εγγραφή: Κυρ 17 Μαρ 2013, 22:46
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 6 φορές
Έλαβε Likes: 61 φορές

Re: Ο εφιάλτης της ΕΕ

Δημοσίευση από _Divine_Sinner_ » Παρ 19 Αύγ 2016, 18:35

Εχω αρχισει κι εγω να σκεφτομαι τα περι ΕΕ. Ειμαι υπερ της Ελευθερης οικονομιας αλλα η ΕΕ παει για ενα ειδος οργουελιανου κομμουνισμου. Ισως το ολο πραγμα ειναι κοντρα στις ιδεες μου after all
-
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Ο εφιάλτης της ΕΕ

Δημοσίευση από ArELa » Παρ 19 Αύγ 2016, 18:40

Με αφήνεις έκπληκτη, αλλά ευχάριστα... :) :makia:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
zaxarias mytilinios
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 486
Εγγραφή: Τρί 06 Οκτ 2015, 23:53
Irc ψευδώνυμο: zaxarias mytilinios
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 8 φορές
Έλαβε Likes: 16 φορές
Επικοινωνία:

Re: Ο εφιάλτης της ΕΕ

Δημοσίευση από zaxarias mytilinios » Σάβ 20 Αύγ 2016, 00:42

Υπάρχει ένα βιβλίο που προτείνω ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ σε όλους :

Η κατασκευή του χρεωμένου ανθρώπου
Maurizio Lazzarato
μετάφραση: Γιώργος Καράμπελας

Εκδόσεις Αλεξάνδρεια, 2014

Μέσα σε 200 σελίδες δίνει ΟΛΕΣ τις απαντήσεις...

Το διάβασα 3 φορές και έμεινα ΠΑΥΛΟΠΟΥΛΟΣ με αυτά που διάβασα. Εξηγεί πολλά και κυρίως γιατί θέλουν την Ελλάδα ΓΟΝΑΤΙΣΜΕΝΗ.

Γιατί θέλουν τους πάντες υπό της μεγάλης εταιρείας (Ε.Ε.) και πως η μόνη λύση είναι η κατάργηση της Ε.Ε. των τεχνοκρατών και η δημιουργία μικρότερων ενώσεων που θα έχουν επίκεντρο τον άνθρωπο και τις ανάγκες του.
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12016
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: Ο εφιάλτης της ΕΕ

Δημοσίευση από OTTO » Κυρ 21 Αύγ 2016, 01:35

Two-Spirited έγραψε:αλλα η ΕΕ παει για ενα ειδος οργουελιανου κομμουνισμου.
Ινδιάνε, είσαι εσύ;
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
_Divine_Sinner_
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5680
Εγγραφή: Κυρ 17 Μαρ 2013, 22:46
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 6 φορές
Έλαβε Likes: 61 φορές

Re: Ο εφιάλτης της ΕΕ

Δημοσίευση από _Divine_Sinner_ » Κυρ 21 Αύγ 2016, 02:03

Αμε ^_^
-
Άβαταρ μέλους
_Divine_Sinner_
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5680
Εγγραφή: Κυρ 17 Μαρ 2013, 22:46
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 6 φορές
Έλαβε Likes: 61 φορές

Re: Ο εφιάλτης της ΕΕ

Δημοσίευση από _Divine_Sinner_ » Σάβ 27 Αύγ 2016, 06:33

ArELa έγραψε:Με αφήνεις έκπληκτη, αλλά ευχάριστα... :) :makia:
Σε αυτό το σημείο ίσως πρέπει να εξηγήσω το σκεπτικό μου.
Η βασική μου φιλελεύθερη και ατομοκεντρική θεώρηση των πραγμάτων δεν έχει αλλάξει. Απλά στην Ελλάδα ο φιλελευθερισμός και η κεντροαριστερά δίδει γραμμη στους ανθρώπους που φέρουν της ιδέες αυτές, πως η ΕΕ είναι ο παράδεισος αυτών των ιδεών.
Πράγμα που αν το αναλύσει κανείς δεν ισχύει. Η ΕΕ δεν εχει καμια σχέση με τον κλασσικό φιλελευθερισμό. Σε αυτόν η εκάστοτε κυβέρνηση νομοθετεί υπέρ της ιδιωτικής περιουσίας. Αδιάφορο αν αυτή ανήκει σε εναν κολοσσό ή σε έναν μικροκτηματία αγρότη.
Στην ΕΕ βλέπουμε να περνάνε διατάξεις που είναι φτιαγμένες να δίνουν πλεονέκτημα σε μεγάλες πολυεθνικές έναντι των απλών ανθρώπων. Στην ουσία βλέπουμε μια διαπλοκή ανάμεσα στο κράτος και τις μεγαθήρια. και σαν να μην έφτανε αυτό, δεν μιλάμε απλά για ένα κράτος αλλά για ενα υπερ-κράτος που προσπαθεί να ελέγξει την κάθε πτυχή της ζωής μας, της διατροφής μας και της οικονομικής μας δραστηριότητας. Δηλαδή για εναν αντίστροφο κομμουνισμό.
Ως LGBT άτομο είχα τσιμπήσει με την δήθεν υποστήριξη που έδειχνε το όλο αριστερίστικο σύστημα στα δικαιώματα μου, αλλά αντιθέτως θα έπρεπε να με προσβάλλει. Δεν είμαι η καρέττα καρεττα να μην έχω λόγο. Δεν γουστάρω να με εκπροσωπεί κάποιος αυτόκλητα επειδή είναι αριστερός ή φεντεραλιστής και θεωρεί οτι με την πολιτική του ορθότητα εκπροσωπεί εμένα και τις άλλες μειονότητες, και δεν θελω στο τέλος οταν θα αποδωθει δικαιοσύνη (ή αγανάκτηση) να ειμαι ο αποδιοπομπαίος τράγος για πράξεις ανθρώπων των οποίων προσωπικά ποτε δεν εξουσιοδότησα. Οποτε Fuck EU- love and peace to the rest of us.
-
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Ο εφιάλτης της ΕΕ

Δημοσίευση από doctormarkon » Σάβ 27 Αύγ 2016, 09:31

Και η Ιταλία ετοιμαζόταν για δημοψήφισμα και έγινε σεισμός.
http://www.tribune.gr/world/news/articl ... in-ee.html

Συμφωνώ με το Φώτη σε ότι ανέπτυξε παρα πάνω.

Η Καφαντάρη όχι η Λίλα η άλλη η αντιπαθητικιά είπε ότι πάει ο καιρός που ο καθένας είχε μαγαζί και ήταν αφεντικό του εαυτού του.
Δεν είπε και κάτι νέο.
Αυτό έπαιζε από το 1990 Το έλεγαν και το ξαναέλεγαν.
Έφαγα τα νιάτα μου στο τρέξιμο και στο κουπί αφού είμασταν από τους πρώτους που πτώχευσαν.
Και φυσικά με ΣΤΙΓΜΑ και κοινωνική κατακραυγή. Δακτυλοδεικτούμενοι ότι είμασταν χαρτοπαίχτες και πρεζόνια. Δεν είμασταν οι μόνοι. Εκείνο τον καιρό κατέρρεε ο κλάδος της κλωστοϋφαντουργίας και ότι είχε σχέση με αυτόν όπως ρούχα εσώρρουχα και ότι φτιάχνεται με πανί. Ακόμα και τα βαμβάκια ξήλωναν οι αγρότες. Όλα όμως συνέβαιναν στο σκοτάδι και μακριά από τη δημοσιότητα.
Σε κάποια βιβλία συγγραφείς και συνεργάτες ή σύμβουλοι του Σημίτη και των γύρω του έλεγαν ότι οι πολλές μικρομεσαίες επιχειρήσεις είναι γυφτιά και σημάδι υποανάπτυξης και πρέπει να εξαφανιστούν.
Δεν κάνουν έλεγαν οικονομίες κλίμακος :jerk: και παράγουν λίγα κλπ κλπ
Μετά άρχισαν να λένε για τους κτηνοτρόφους.
Ευτυχώς έχω μνήμη ελέφαντα και θυμάμαι καλά να δείχνει το χαιβάν ντουλάπ ένα βοσκό να διπλώνει ένα αρνί σφαγμένο και να το βάζει με τα αίματα στο πορτ μπαγκάζ. Ε και? Το αμάξι του βρωμίζει έτσι κι αλλιώς. Έλεγαν όπμως ότι οι μικροί κτηνοτρόφοι είναι κίνδυνος για τη δημόσια υγεία. :jerk:
Την ίδια εποχή έλεγαν προτιμάτε τυποποιημένο ελαιόλαδο και όχι από το θείο από το χωριό.

Λίγο μετά.....λίγο μετά......έσκασε η βόμβα για τις αντιπαραγωγικές μονάδες κτηνοτροφίας. :banghead:
Γιατί όμως ήταν αντιπαραγωγικές και μη ανταγωνιστικές?
Γιατί μία αγελάδα ελληνική βγάζει το 1/4 γάλακτος από μια γαλλική......ουπς εδώ είμαστε :kabana:
Και ζυγίζει πολύ λιγότερο από μια γαλλική που είναι σαν τον Σβαντσενέγκερ.

Άκουγα και κοινούς θνητούς να λένε για τις ψωριάρικες αγελάδες μας σε σχέση με την Ευρώπη που τις μεγαλώνουν με σύγχρονες μεθόδους. :freak:

Εδώ δεν θα πω και πάλι για το κρέας.
Φάτε ελληνικό κρέας όσο υπάρχει.
Ζητάτε ελληνικό κρέας γιατί είναι αληθινό.
Χρειάζονται αρκετά χρήματα για μια μεγάλη μονάδα που θα κάνει τα βυζιά της αγελάδας να κρέμονται στο χώμα και να βγάζουν μαζί με το γάλα αίμα και πύον.
Χρειάζονται αρκετά χρήματα για να κάνεις την αγελάδα Σβαντσενέγκερ από τις ορμόνες.
Έτσι εξακολουθούμε να έχουμε ψωριάρες αγελάδες.
Όχι πως δεν κάνουν ορμόνες και αντιβιοτικά στις ελληνικές. Αλλά είναι σε πολύ μικρότερο βαθμό.
Γι αυτό φάτε όσο είναι καιρός γιατί σε λίγο θα υπάρχει μόνο ο Σβαντσενέγκερ.

Με αφορμή αυτό που είπε η Καφαντάρη και έγινε χαμός σας πληροφορώ ότι το έχουν πει πριν πολλοί άλλοι. Ατζέντα 21 ?????? 1992????????? :banghead: :banghead: :banghead: :banghead:
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Ο εφιάλτης της ΕΕ

Δημοσίευση από ArELa » Κυρ 18 Ιουν 2017, 21:08

Σάββατο, 17 Ιουνίου 2017
Γιατί χαίρεται το Μαξίμου και χαμογελάει, πατέρα; γιατί λάμπει
ο ήλιος έτσι γιατί φέγγει έτσι η μέρα;



Κάπως έτσι θα μπορούσε να τροποποιηθεί ελαφρά ο ύμνος του φασιστικού καθεστώτος της 4ης Αυγούστου (1936) για να εκφράζει το σημερινό κατοχικό καθεστώς της πατρίδας μας. Και πώς να μην χαίρεται το Μαξίμου. Μετά το προχθεσινό Eurogroup η κλίκα του Μαξίμου πήρε δυο θεμελιώδεις διαβεβαιώσεις από τους Ευρωπαίους και δη τους Γερμανούς.
Πρώτο, πήρε τη διαβεβαίωση ότι θα παραμείνει στη διακυβέρνηση της χώρας όχι μόνο μέχρι την ολοκλήρωση του τρέχοντος προγράμματος, αλλά και για να υπογράψει το νέο ακόμη πιο σκληρό μνημόνιο, που θα ακολουθήσει. Δηλαδή οι Γερμανοί επιθυμούν την Τσιπροσυμμορία να παραμείνει στην κυβέρνηση μέχρι τα τέλη του 2018. Είναι να μην χαίρονται οι επιτήδειοι της αρπακτής; Έχουν έτσι έναν ακόμη ολόκληρο χρόνο για να λεηλατήσουν ως εκεί που δεν παίρνει τον κρατικό κορβανά και για να τελειώσουν οριστικά με τη χώρα. Χαράς ευαγγέλια. Επιτέλους η αριστερά τώρα δικαιώνεται!

Δεύτερο, πήρε επίσης τη διαβεβαίωση ότι η χρηματοδότηση εξ Ευρώπης θα συνεχιστεί προκειμένου να συντηρηθούν οι κομματικοί στρατοί, οι ημέτεροι και οι συνεργάτες τους. Ήδη θα εκταμιευθεί δόση 8,5 δις ευρώ, ώστε να πληρωθούν οι σεσημασμένοι γνωστοί άγνωστοι του πολιτικού παρασκηνίου – οι οποίοι κατέχουν τα ομόλογα Σαμαρά και για χρόνια κερδοσκοπούν με το κρατικό ταμείο και το χρέος της χώρας – η ΕΚΤ, το ΔΝΤ, αλλά και τα κυκλώματα της cosa nostra που διαφεντεύουν κράτος, ΜΜΕ και οικονομία.
Το Μαξίμου με την τελευταία απόφαση, δεν χρειάζεται πια να κυβερνά, ή, πιο σωστά, να δείχνει ότι κυβερνά. Το μόνο που έχει να κάνει είναι να χαίρεται τις πλούσιες απολαβές του από την κατοχή των θώκων.
Τα πάντα έχουν τεθεί πια στον αυτόματο πιλότο των "θεσμών". Για παράδειγμα ο υπουργός οικονομικών έχει μόνο μία αρμοδιότητα, να υπογράφει πίσω από κλειστές πόρτες τις συμφωνίες με τους «θεσμούς». Τα υπόλοιπα ανήκουν στην αρμοδιότητα της Ανεξάρτητης Αρχής των Δημοσίων Εσόδων (ΑΑΔΕ).
Δείτε την φορολογική σας δήλωση φέτος και θαυμάστε. Αντί της επιγραφής «Ελληνική Δημοκρατία, Υπουργείο Οικονομικών, ΔΟΥ», που υπήρχε μέχρι πέρυσι, φέτος έχει άλλη επιγραφή: «Ελληνική Δημοκρατία, Ανεξάρτητη Αρχή Δημοσίων Εσόδων».

Εικόνα


Κι αυτή είναι μόνο η αρχή. Όχι μόνο γιατί η συγκεκριμένη «ανεξάρτητη αρχή» δεν υπόκειται σε καμιά δικαιοδοσία του ελληνικού κράτους ή της ελληνικής δικαιοσύνης, δηλαδή διαθέτει υπερσυνταγματική ισχύ, αλλά θα αποφασίζει από μόνη της τη φορολογική και δημοσιονομική πολιτική του κράτους. Ο υπουργός και η κυβέρνηση απλά θα υπογράφουν και το κοινοβούλιο θα επικυρώνει. Αλλιώς νυξ δόσεις για τους γύπες της εγχώριας πολιτικής οικονομίας.
Πολύ σύντομα θα στηθεί ιδιωτικός μηχανισμός είσπραξης οφειλών προς το κράτος, υπό την ΑΑΔΕ, σε αντικατάσταση των ΔΟΥ. Κι άντε να σας δω σε ποιο δικαστήριο, σε ποια δικαιοσύνη, θα βρείτε το δίκιο σας, όταν η ΑΑΔΕ εκ συστάσεως δεν λογοδοτεί και δεν ελέγχεται από κανέναν εγχώριο συνταγματικό θεσμό. Έχει μία και μόνη αποστολή, την τήρηση των δεσμεύσεων προς τους δανειστές.
Είναι λοιπόν να μην χαίρεται το Μαξίμου; Τσάμπα εξουσία με όλα τα έξοδα πληρωμένα και με το πολύ παραπάνω, χωρίς καμιά σκοτούρα ή ευθύνη διακυβέρνησης της χώρας. Τι καλύτερο θα μπορούσε να επιθυμήσει η συμμορία Τσίπρα-Καμμένου; Η μεγαλύτερη και πιο υστερική φαντασίωση κάθε επαγγελματία τεμπελόσκυλου, άχρηστου, ανήθικου, ανεπρόκοπου, παλιανθρώπου της πολιτικής γίνεται πραγματικότητα.
Είναι να μην σκάνε από ζήλια ο Κυριάκος Μητσοτάκης, η Φώφη, ο Ποτάμις, ο Λεβέντης και το συνάφι τους; Είναι να μην θέλουν να πάρουν τη θέση της Τσιπροσυμμορίας; Μπροστά σε τέτοια ευκαιρία, τι είναι να βάλουν με θέρμη και ζήλο όλες τις υπογραφές που χρειάζεται για την θανατική καταδίκη της Ελλάδας και του λαού της; Να μου το θυμηθείτε. Μέχρι ξένα στρατεύματα θα φέρουν προκειμένου να ζήσουν το όνειρό τους ως το τέλος. Δεν θα είναι άλλωστε η πρώτη φορά.

http://dimitriskazakis.blogspot.gr/2017 ... .html#more
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Ο εφιάλτης της ΕΕ

Δημοσίευση από ArELa » Παρ 23 Ιουν 2017, 19:55

O Tusk "τραγούδησε" το Imagine του John Lennon στην τερέζα μέι με τα λόγια
του τραγουδιού "πείτε με ονειροπόλο αλλά δεν είμαι ο μόνος" υπονοώντας
ότι η Αγγλία μπορεί να αλλάξει γνώμη και να μείνει τελικά στην ΕΕ
Είπε στη μέι να διευκρινίσει τις προθέσεις της κυβέρνησης της

https://www.theguardian.com/politics/20 ... ain-brexit

φυσικά τον αφορούσε μόνο η κυβερνητική απόφαση και όχι η λαϊκή ετυμηγορία
γλύφουν την Αγγλία να παραμείνει και η Μέι έχει γλυκάνει αρκετά...

κσι τι έγινε αν η σημαντική πλειοψηφία του λαού είπε πως θέλει έξοδο?
αν η κυβέρνηση Μέι με πολύ χαμηλή πλειοψιφια (οριακή και ανεπαρκή)
αποφασίσει να μείνει, αυτο ενδιαφέρει τους ευρωκράτες και όλα
τα κέντρα εξουσίας...

Να δειτε που τελικά η Αγγλία δε θα φύγει έτσι όπως το πάνε,
ή αν φύγει, θα είναι για τα μάτια και θα το κάνοουν τυπικά, ενώ επί
της ουσίας θα βασανίζεται η χώρα με τους "κανόνες" της ΕΕ
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Απάντηση

Επιστροφή στο “Oικονομία”