Aυτό που έγινε στη χθεσινή σύνοδο κορυφής...

Συντονιστής: Συντονιστής Ενότητας

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Aυτό που έγινε στη χθεσινή σύνοδο κορυφής...

Δημοσίευση από ArELa » Παρ 22 Ιούλ 2011, 10:45

Παρασκευή, 22 Ιουλίου 2011
Διάσωση, επιλεκτική χρεοκοπία και στο βάθος στάση πληρωμών

Επαναγορά ομολόγων, επιμήκυνση και χαμηλό επιτόκιο είναι τα τρία πράγματα που εν ολίγοις αποφάσισαν στην ολονύχτια συνάντηση τους, η Άνγκελα Μέρκελ και ο Νικολά Σαρκοζί με την συνδρομή του προέδρου της ΕΚΤ, Ζαν Κλοντ Τρισέ. Παράλληλα, ο Ζαν Κλοντ Γιούνκερ υποστήριξε ότι δεν αποκλείεται μια "επιλεκτική χρεοκοπία". Την ίδια στιγμή, διπλωματική πηγή αναφέρει ότι σχέδιο διάσωσης προβλέπει περικοπή του δημοσίου χρέους της Ελλάδας και κινδυνεύει να συνεπάγεται "στάση πληρωμών".

* "Habemus Papam" από Μέρκελ - Σαρκοζί για τη διάσωση της Ελλάδας

Γνωστό έγινε πως εσπευσμένα μετέβησαν στις Βρυξέλλες ο διοικητής της ΤτΕ, Γιώργος Προβόπουλος και ο πρόεδρος της Ένωσης Ελληνικών Τραπεζών και της Εθνικής Τράπεζας, Βασίλης Ράπανος.

Παράλληλα, πληροφορίες αναφέρουν πως στη συνάντηση Μέρκελ-Παπανδρέου παρών είναι και ο πρόεδρος της Γαλλίας Ν. Σαρκοζί.

Όπως αναφέρει το Βήμα, οι τρεις αποφάσισαν στη διάσωση της Ελλάδας να γίνει μια σύνθεση όλων αυτών που έχουν συζητηθεί κατά καιρούς, πράγμα που σημαίνει ότι ότι θα γίνει επαναγορά εθνικών ομολόγων, επιμήκυνση χρέους έως 30 χρόνια και επιτόκιο 3,5% στα νέα επιμηκυνόμενα ομόλογα.

Σε ό,τι αφορά τη συμμετοχή των ιδιωτών αυτή βρίσκεται υπό συζήτηση καθώς υπάρχει σοβαρό ενδεχόμενο πιθανή συμμετοχή να εκληφθεί από τις αγορές ως πιστωτικό γεγονός.

Γιούνκερ: "Ανοιχτό το ενδεχόμενο επιλεκτικής χρεοκοπίας"

"Προσπαθούμε να αποφύγουμε λύση που θα επιφέρει "επιλεκτική χρεοκοπία" της Ελλάδας αλλά δεν μπορούμε να το αποκλείσουμε», δήλωσε προσερχόμενος στη σύνοδο, ο πρόεδρος του Eurogroup, Ζαν Κλοντ Γιούνκερ.

Στο ίδιο μήκος κύματος και ο Ολλανδός υπουργός Οικονομικών, Γιαν Κις Ντε Γέγκερ, ο οποίος ανέφερε πως η Γερμανία και η Γαλλία συμφώνησαν ότι μια επιλεκτική χρεοκοπία της Ελλάδας είναι δυνατή, γεγονός που μπορεί να επιτρέψει τη συμμετοχή του ιδιωτικού τομέα στην επίλυση της κρίσης χρέους της χώρας.

Μιλώντας στην ολλανδική Βουλή, ο ντε Γέγκερ είπε ότι εξετάζεται ακόμα ένα ευρύ φάσμα επιλογών για το πώς οι τράπεζες θα μπορούσαν να συμβάλλουν στην αντιμετώπιση του ελληνικού χρέους, περιλαμβανομένης της ανταλλαγής υφιστάμενων ομολόγων σε τιμή κάτω από την ονομαστική αξία τους, με ομόλογα μεγαλύτερης διάρκειας.

"Η απαίτηση να αποφευχθεί μια επιλεκτική χρεοκοπία εγκαταλείφθηκε. Μπορούμε να συνεχίσουμε να συζητάμε για το σχέδιο (συμμετοχής) των τραπεζών, που παραμένει εμπιστευτικό. Αλλά το σχέδιο έχει τις επιλογές που μόλις περιέγραψα, διάφορες επιλογές. Όμως θα οδηγήσει στη συμμετοχή του ιδιωτικού τομέα", είπε ο Ντε Γέγκερ.

Την ίδια στιγμή, φωτιές έχει ανάψει δήλωση διπλωμάτη ο οποίος έκανε λόγο ακόμα και για στάση πληρωμών σε περίπτωση περικοπής του δημοσίου χρέους.

Σε επίμονες ερωτήσεις σχετικά με το εάν οι προτεινόμενες λύσεις θα έχουν ως αποτέλεσμα την ελάφρυνση του ελληνικού χρέους και του ύψους των επιτοκίων που πρέπει να πληρώνει η χώρα, η διπλωματική πηγή δήλωσε: "Ναι".

"Υπάρχουν λύσεις που είναι πιθανόν να ερμηνευθούν ως στάση πληρωμών από τους οίκους αξιολόγησης", τόνισε ο διπλωμάτης υπενθυμίζοντας ωστόσο ότι η στάση πληρωμών "δεν κηρύσσεται από τα κράτη".

Η γαλλο-γερμανική συμφωνία αποτελεί "αναγκαία προϋπόθεση" για μία ευρωπαϊκή συμβιβαστική απόφαση στις Βρυξέλλες για ένα νέο σχέδιο στήριξης της Ελλάδας με στόχο την αντιμετώπιση της κρίσης στην ευρωζώνη, δήλωσε σήμερα η εκπρόσωπος της γαλλικής κυβέρνησης, Βαλερί Πεκρές.

"Πρόκειται για αναγκαία προϋπόθεση για να καθησυχάσουμε τους εταίρους μας...χρειάζεται η κατά το δυνατόν ευρύτερη συναίνεση και το πρώτο βήμα για τη συναίνεση αυτή ήταν προφανώς η συμφωνία για μία κοινή θέση", δήλωσε η κυβερνητική εκπρόσωπος στο τηλεοπτικό δίκτυο France 2, χωρίς να δώσει πληροφορίες για το περιεχόμενό της.

Πάντως στη σύνοδο κορυφής θα συμμετάσχουν οι επικεφαλής πολλών μεγάλων ευρωπαϊκών τραπεζών, όπως αναφέρει η Bild.

Ανάμεσά τους, ο Γιόζεφ 'Ακερμαν, ο πρόεδρος της Deutsche Bank, θα λάβει μέρος στις συνομιλίες, σύμφωνα με τις πληροφορίες της γερμανικής εφημερίδας.

Στις Βρυξέλλες εκτάκτως Προβόπουλος και Ράπανος

Εντωμεταξύ, πρωθυπουργός, Γιώργος Παπανδρέου, κάλεσε εσπευσμένα στις Βρυξέλλες τον διοικητή της Τράπεζας της Ελλάδος, Γιώργο Προβόπουλο, και τον πρόεδρο της Ένωσης Ελληνικών Τραπεζών και της Εθνικής Τράπεζας, Βασίλη Ράπανο, προκειμένου να συνδράμουν συμβουλευτικά στις διαπραγματεύσεις της ελληνικής κυβέρνησης για το πακέτο χρηματοδότησης της Ελλάδας.
http://eleftheriskepsii.blogspot.com/20 ... _7257.html Φιλε μου ο σημερινός εχθρός σου είναι η παραπληροφόρηση των μεγάλων καναλιών. Αν είδες κάτι που σε άγγιξε , κάτι που το θεωρείς σωστό, ΜΟΙΡΆΣΟΥ ΤΟ ΤΩΡΑ με ανθρώπους που πιστεύεις οτι θα το αξιολογήσουν και θα επωφεληθούν απο αυτό! Μην μένεις απαθής. Πρώτα θα νικήσουμε την ύπνωση και μετά ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ τα υπόλοιπα.

http://katohika.blogspot.com/2011/07/blog-post_47.html
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Διάσωση???

Δημοσίευση από ArELa » Παρ 22 Ιούλ 2011, 12:53

Aπο olympia gr
http://olympia.gr/2011/07/22/%CF%84%CE% ... %86%CE%AE/



ΠΟΥ ΚΑΤΑΝΤΗΣΑΜΕ Η ΚΟΙΤΙΔΑ ΤΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ ΝΑ ΕΞΑΓΕΙ ΦΑΣΙΣΜΟ….
” ‘Εχει σημασία να ερμηνεύσουμε σωστά, το μήνυμα που έστειλε σήμερα η Ε.Ε, η ευρωζώνη στις αγορές, έστειλε ένα αίτημα για παγκόσμια οικονομική διακυβέρνηση, για διαφάνεια….”
Ποιος το είπε αυτό ;
Η απάντηση στο βίντεο που ακολουθεί.





:banghead: :banghead: :banghead: :banghead:


Μ'αρέσει που ο ανόητος ο Ψωμιάδης, βγαίνει τα πρωινά στον αυτιά και καλεί τον Βενιζέλο να... σώσει την Ελλάδα. Καλό το ανέκδοτο; Γιατί εγώ δεν γελάω.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Aυτό που έγινε στη χθεσινή σύνοδο κορυφής...

Δημοσίευση από Divine Sinner » Παρ 22 Ιούλ 2011, 15:19

Eρωτηση. γιατι ο βενιζελος ειναι ποιο λαλίστατος απο τον πρωθυπουργό;
Τελικα αυτός κυβερνα; συγγνωμη εποπτευει την χώρα κι οχι ο τζεφρυ;
Που ειναι ο τζεφρυ οεο;
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Aυτό που έγινε στη χθεσινή σύνοδο κορυφής...

Δημοσίευση από ArELa » Παρ 22 Ιούλ 2011, 16:50

Tι Μπένι, τι Τζέφρι.
Όπως θα άκουσες (αν άκουσες) την ίδια παγκοσμιο-κυβερνητική ατζέντα εξυπηρετούν.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Aυτό που έγινε στη χθεσινή σύνοδο κορυφής...

Δημοσίευση από Divine Sinner » Παρ 22 Ιούλ 2011, 16:52

Ναι αλλα η σημειολογια δεν ειναι τυχαια. Γιατι προωθουν περισσοτερο τον βενιζελο; μηπως προοριζεται για επομενος προθυπουργος απο τα διεθνη λαμογια;
Μηπως ο τζεφρυ τους ειναι ποια αχρηστος λογω κακης ρητορικης;
Ας μην γελιομαστε. ο μπενυ την κατεχει την τεχνη. Ο τζεφρυ δεν ξερει καλα καλα Ελληνικα και δεν φαινεται και πολυ εξυπνος
και αποφασιστικος.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Aυτό που έγινε στη χθεσινή σύνοδο κορυφής...

Δημοσίευση από ArELa » Παρ 22 Ιούλ 2011, 17:42

O Tζέφρυ ετοιμάζεται για ΟΗΕ.
Κάποιος πρέπει να μείνει να ελέγχει τα ζώα στην Ελλάδα.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
sotirakis_thess
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 301
Εγγραφή: Τετ 20 Ιούλ 2011, 16:35
Φύλο: Άνδρας

Re: Aυτό που έγινε στη χθεσινή σύνοδο κορυφής...

Δημοσίευση από sotirakis_thess » Παρ 22 Ιούλ 2011, 18:31

Ζήτησαν υποθήκη τον Παρθενώνα

Ως εγγύηση για τη συμμετοχή τους στο νέο πακέτο βοήθειας, οι Φινλανδοί ζήτησαν την υποθήκευση του Παρθενώνα, σύμφωνα με την ιταλική εφημερίδα Κοριέρε Ντελλα Σέρα, η οποία επικαλείται διπλωματικές πηγές
43 σχόλια | Σχολιάστε

Δημοσιεύτηκε: Ιούλιος 22 2011 14:47 Ενημερώθηκε: Ιούλιος 22 2011 16:11

"Ως απαραίτητη συνθήκη για τη χορήγηση του νέου δανείου, η Φινλανδία κατά τη διάρκεια των πυρετωδών διαπραγματεύσεων στη Σύνοδο Κορυφής, ζήτησε ως εγγύηση δημόσια αγαθά όπως την Ακρόπολη και μερικά ελληνικά νησιά” γράφει η Ιταλική εφημερίδα.

Μάλιστα οι Φινλανδοί “κοστολόγησαν” τον Παρθενώνα στα 300 εκατομμύρια ευρώ!

Η Κοριέρε Ντελα Σέρα πάντως δεν απέφυγε τον πειρασμό να αναρωτηθεί:

"Άραγε θα άφηναν τον Παρθενώνα στο σημείο και θα το νοικιάζανε ή θα τον έπαιρναν μαζί τους στη Φινλανδία;"
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Aυτό που έγινε στη χθεσινή σύνοδο κορυφής...

Δημοσίευση από ArELa » Παρ 22 Ιούλ 2011, 19:29

Για την υποθήκη με τον Παρθενώνα, η πηγή είναι:
http://news247.gr/oikonomia/finlandikh_ ... 96591.html


πάμε παρακάτω


Έχω ένα καλό νέο και ένα κακό νέο….



Το καλό νέο είναι ότι το καθεστώς την γλίτωσε. Το κακό νέο είναι ότι ο λαός την… έβαψε, για να μην το πούμε λαϊκότερα.

Το χθεσινό Συμβούλιο Κορυφής της ΕΕ, το οποίο ενώ επίσημα αντιμετωπίζει τη Ελλάδα ως ολοκληρωτικά χρεοκοπημένη, με ποικίλες επεμβάσεις μιας ποικιλόμορφης ελεγχόμενης χρεοκοπίας (επιμήκυνση, κούρεμα, συμμετοχή ιδιωτών, επιλεκτική χρεοκοπία, ανταλλαγές ομολόγων, μείωση επιτοκίων, εξαγορά ομολόγων κ.λ.π.), εντούτοις τον μεν ελληνικό λαό τον βάζει σε μια μακροχρόνια σκλαβιά, την δε άρχουσα τάξη την αφήνει απείραχτη στη θέση της.

Από χθες το βράδυ λοιπόν πανηγυρίζει ολόκληρο το σάπιο και διεφθαρμένο καθεστώς που μας έφτασε σε αυτή την κατάσταση, ενώ ο λαός,… αν καταλάβαινε έστω λίγο, θα έπρεπε να έχει πέσει σε βαθιά κατάθλιψη.

Πανηγυρίζουν όλοι οι κρατικοδίαιτοι νταβατζήδες που εξακολουθούν να κρατούν τον έλεγχο της διακίνησης του χρήματος, πανηγυρίζουν τα κρατικοδίαιτα παράσιτα, οι πολιτικές οικογένειες και τα πολιτικά τζάκια, γιατί θα συνεχίσουν οι ίδιοι και τα παιδιά τους να εξουσιάζουν εμάς και τα παιδιά μας και να κατασπαταλούν τον δημόσιο πλούτο σε βάρος του λαού, ο οποίος λαός μπαίνει σε μια μακροχρόνια υποδούλωση και πλήρη εξαθλίωση, προκειμένου να εξοφληθούν τα κράτη της ΕΕ και το ΔΝΤ..

hassapis-peter

http://olympia.gr/2011/07/22/%CE%AD%CF% ... %AD%CE%BF/
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
delfini05
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2082
Εγγραφή: Κυρ 17 Απρ 2011, 21:45
Irc ψευδώνυμο: delfini05
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: Aυτό που έγινε στη χθεσινή σύνοδο κορυφής...

Δημοσίευση από delfini05 » Παρ 22 Ιούλ 2011, 19:49

Δεν ξέρω που το βρήκε ο sotirakis_thess αλλά παίζει στο
http://economicsnewspaper.com/policy/sp ... 48862.html
με αρχική αναφορά (για όσους κατέχουν την ιταλική, εγώ όχι) στο
http://www.corriere.it/economia/11_lugl ... 620b.shtml
απ' όπου ξεκίνησε το όλο θέμα.

Αλλά δείτε τί λένε & εδώ περί του θέματος...
http://anthrocivitas.net/forum/showthread.php?t=12516

Ένα έχω να πώ... ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ !!!
Μου μοιάζει μ' ένα ακόμη παιχνίδι ψυχολογικής επιρροής (psyop). Προκαλέστε όσο γίνεται τους Έλληνες για να φρικάρουν το γρηγορότερο & έτσι μέσα στον πανικό να κάνουμε ό,τι θέλουμε. Διαίρει & βασίλευε... Ποικιλότροπα;;; Κυριολεκτικά;;; Κάποτε έγινε πριν από 180 χρόνια περίπου. Γιατί όχι & τώρα, αφού όλοι ισχυρίζονται πως οι Έλληνες δεν ξέρουμε την ιστορία μας...
Ευκαιρίες ψάχνουν & ή που τους δίνονται στο πιάτο ή που τις δημιουργούν...
Το δένδρο είναι ίδιο, η πλευρά θέασης είναι διαφορετική...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Oικονομία”