O οικονομολόγος κ. Δημήτρης Καζάκης

Συντονιστής: Συντονιστής Ενότητας

Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: O οικονομολόγος κ. Δημήτρης Καζάκης

Δημοσίευση από ArELa » Τρί 14 Ιουν 2011, 18:02

Eίναι πολλά που δεν ήξερα κι έμαθα από τον άνθρωπο.
Κι έχω την αίσθηση πως δεν είναι επειδή είμαι ξανθιά, (για να σοβαρολογώ πλέον) αλλά επειδή δεν ασχολήθηκα με την "οικονομική" ιστορία του τόπου μας.

Για 2 αιώνες ξεπληρώνουμε χρέη με απαράδεκτο τρόπο. (δεν το'ξερα)

Ο "φασίστας" Μεταξάς ηταν ο μόνος που κατάφερε να ακυρώσει την αποπληρωμή χρεών, προτάσσοντας την επιβίωση του λαού και της πατρίδας του. (το'ξερα). Οι "δημοκράτες" του σήμερα ξεπουλάνε τα πάντα στην ξεφτίλα με τρόπο προκλητικό και επαίσχυντο, λες και τους ανήκουν! Η ΑΝΟΜΙΑ ΣΤΟ ΖΕΝΙΘ ΤΗΣ και η προδοσία άνευ προηγουμένου!


Το '64, ο ΓΑΠ ο πρεσβύτερος, τουγκέδερ με τον κ. Μητσοτάκη, αναβίωσαν τη δέσμευση αποπληρωμής του χρέους ως ΑΡΤΙΟ, ενώ το'χαμε χοντροπληρώσει κάμποσες φορές... Πολύ Ελληνοπρεπες κι αυτό... :swear:

Η Τράπεζα Ελλάδος, ιδιωτική εταιρία παρακαλώ, (το ψιλοήξερα) που δεν υποχρεούται να λογοδοτεί στο δημόσιο, και δεν επιτρέπεται να γίνεται έλεγχος στα βιβλία της. (δεν το'ξερα :shock: ). Τα ίδια παντελάκη μου με το FED που πρόσφατα εδραιώθηκε ότι ήταν ιδιωτικό "μποστάνι". Οι μέτοχοι άγνωστοι και στις δύο τράπεζες. Κάνουν ό,τι γουστάρουν χωρίς να υποχρεούνται να λογοδοτούν.
Παραδόθηκε μέγιστο τμήμα του χρυσού της χώρας, στην Αμερική (Federal Reserve) για τη στήριξη του δολαρίου και στην Αγγλία για τη στήριξη της στερλίνας. Όταν ο Πρόεδρος της Τραπέζης Ελλάδος ερωτήθηκε γιατί, έδωσε την εκτενέστατη και επεξηγηματική απάντηση... "Για λόγους ιστορικούς" :banghead:

Ειναι πολλές, πάρα πολλές οι ανομίες.
Ενέργειες που έγιναν ΕΡΗΜΗΝ μας, χωρίς την άδειά μας, ενάντια στην Ελλάδα, η περιουσία της οποίας δεν τους ανήκει μεν, αλλά ενήργησαν λες κι ήταν στη διάθεσή τους!



Θα'θελα πολύ να μιλούσα στον Καζάκη...
Γιατί εκτός από το ότι τον θεωρώ γνώστη και καλό οικονομολόγο και αναλυτή (γι'αυτό δεν τον βγάζουν και τα ΜΜΕ), στέκεται όπως προείπα με έναν κομματικοϊδεολογικό "αθεϊσμό", και τοποθετείται με βάση τη λογική και το καλό της χώρας, όπως αυτός το αντιλαμβάνεται τουλάχιστον. Η προσωπική του ατζέντα δεν με αφορά (αν έχει τέτοια- δεν το είδα), στάθηκα στο σύνολο των τοποθετήσεών του και θεωρώ πως είπε τα πράγματα όπως ακριβώς έχουν... σκληρά μεν, αλήθειες δε.
Τον σέβομαι τον άνθρωπο. :respect:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: O οικονομολόγος κ. Δημήτρης Καζάκης

Δημοσίευση από ArELa » Τρί 14 Ιουν 2011, 19:06

Πάρτε και τον αντίλογο του κυρίου Αδώνιδος...



Δε θα το σχολιάσω. :swear:

Τουλάχιστον μέχρι να ηρεμήσω αρκετά ώστε να τοποθετηθώ ευπρεπώς σ'αυτές τις αποψάρες...

(θου Κύριε...)

:help:


ΥΓ. Ο χρήστης που το ανέβασε, είναι τόσο δημοκρατικός που απαγορεύει τα σχόλια στο βίντεο. Καλά έκανε βασικά, γιατί προφανώς ΞΕΡΕΙ τι θα του έσουρναν πολλοί που θα έβλεπαν αυτό το εξάμβλωμα.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: O οικονομολόγος κ. Δημήτρης Καζάκης

Δημοσίευση από ArELa » Τρί 14 Ιουν 2011, 19:55

Ηρέμησα αρκετά ώστε να τοποθετηθώ κι εγώ στα ερείσματα του κυρίου...

(όπου βάζω quotes θα ειναι οι δικές του τοποθετήσεις)
Θα ξεκινήσω με ορισμένες επισημάνσεις δημόσιες, προς αυτά τα "καλά παιδιά" τους φίλους μου εκεί στο ΑΝΤΙ ΝΕΑ ΤΑΞΗ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ
(δε μας πήρε χαμπάρι εμάς ακόμα να μας "στολίσει" καταλλήλως :loco: )
Πρέπει να σας πω ότι αυτά τα παιδιά τα γνώρισα όταν ήρθαν να μου πάρουν συνέντευξη. Δεν είναι μουρλοί, ούτε ανόητοι, είναι καλά παιδιά, εργαζόμενα, που έχουν αγωνίες για την πατρίδα αλλά που λόγω ηλικίας, έχουν παρασυρθεί σε όλη αυτή την ανοησία που λέγεται που λέγεται αντιμνημόνιο...
Παρασύρθηκαν τα καημένα, λόγω ηλικίας...
κι εγώ μαζί τους πάλι λογω ηλικίας... :loco: :loco:

Το ΑΝΤΙ ΝΕΑ ΤΑΞΗ μπάι δε γουέι, έκαναν εξαιρετική δουλειά, και τα 2 βίντεο του Μυκονιάτη με την ανάλυση του Καζάκη, (στην 1η σελίδα αυτού του τόπικ) είναι εξαιρετικά.

και το "αντιμνημόνιο" για τον κύριο, είναι... ακούστε το... ανοησία!
ΣΥΜΦΩΝΕΙ δηλαδή ο κύριος (Ελληναράς, έτσι;) με το μνημόνιο!
'Ενα το κρατούμενο.
Και κυρίως έχουν παρασυρθεί από ανθρώπους οι οποίοι δεν κρύβουν τις δικές τους πολιτικές πεποιθήσεις!
Η απόλυτη συστεμική γελοιότητα. Ο μόνος τρόπος να "αντικρούσει" αυτά που θέτει ο Καζάκης, είναι οι "πολιτικές του πεποιθήσεις", τις οποίες, επαναλαμβάνω εγώ ΔΕΝ εντόπισα σε όλο το φάσμα των τοποθετήσεών του, ΔΕΝ κατάλαβα πού πρόσκειται ιδεολογικά, αλλά ήρθε ο κύριος Αδωνις, να μας ενημερώσει, για να μας ξαναχώσει (ή έτσι νομίζει) στα μαντριά, να διαχωρίζουμε τους δεξιούκλες απ'τους αριστερούς, όπου οι δεξιοί σαν του λόγου του είναι ΠΑΝΤΑ οι σωστοί κι αλάθητοι, ενώ οι αριστεροί, είναι το άκρον άωτον της παρακμής και των λαθών.
Και αναφέρομαι ιδιαίτερα εις τον κύριο Καζάκη τον οποίον έχουν αναγορεύσει περίπου ως ημίθεο, ο οποίος όπως διάβασα στο ΑΝΤΙ ΝΕΑ ΤΑΞΗ... προτείνει μία σειρά μέτρων για την έξοδό μας από την κρίση.
Ενοχλείται για την ιδιότητα του "ημίθεου" που προσδίδεται στον Καζάκη.
Τι λέμε εδώ; ΞΥΔΑΚΙ Αδωνι, χρυσέ μου.
Πέραν λέει της επιστροφής στη δραχμή,
ναι, αυτο το πρότεινε.
προτείνει δήμευση των καταθέσεων
στρεβλωτικό ψέμα. Είπε πως ουσιαστικά οι καταθέσεις μας δεν είναι ασφαλείς και ότι αν πάμε να τις αποσύρουμε, και τα καταφέρουμε χωρίς πρόβλημα, θα είναι ευχής έργον.
προτείνει δήμευση των περιουσιών των πλουσίων ανθρώπων
δεύτερο και αισχρότερο στρεβλωτικό ψέμα. Άκουσα τις τοποθετήσεις του ατόμου ενδελεχώς και πουθενά δεν πρότεινε κάτι τέτοιο.

Αυτό που πρότεινε είναι το πόθεν έσχες των πολιτικών και κυρίως αυτών σε θέσεις κλειδιά κι ΑΝ αποδειχθεί ότι καταχράστηκαν χρήματα, να δημευτεί η περιουσία τους. Κουλό; παράλογο; ή "αριστερό"; Γιατί αν αυτό είναι αριστερό και η "δεξιά" του λογική δεν το αποδέχεται, τότε μπορούμε εκ του ασφαλούς να αποκαλέσουμε αυτή τη λογική λαμογιάρικη. Δεξιά όχι, γιατί θα προσβάλλαμε και ανθρώπους που είναι δεξιοί αλλά όχι λαμόγια και ανέντιμοι. Αυτά ως προς το δίπολο αριστερο-δεξιάς που μας πρόταξε για να μας ξαναχώσει στα μαντριά ως προσκυνητής του συστήματος, αλλά δεν τα καταφέρνει.
την εθνικοποίηση όλων των επιχειρήσεων...
Στρέβλωση τρίτη. (και όσο προχωράει, γίνονται και χειρότερες, και ανηθικότερες οι στρεβλώσεις του κυρίου)

Όλων των επιχειρήσεων ΔΕΝ πρότεινε εθνικοποίηση.
Απλά αντιτάχθηκε στο ξεπούλημα των ΔΗΜΟΣΙΩΝ επιχειρήσεων.

Ο τόνος παραμένει απαξιωτικός. Το ιδεολόγημά του τώρα προφανώς μεταμορφώθηκε αφού η απαξία εδώ, καταδεικνύει ότι είναι ΥΠΕΡ της ιδιωτικοποίησης (και του ξεπουλήματος πιρ παρά) ΟΛΩΝ των δημοσιων επιχειρήσεων και οργανισμών μας. (και του νερού, έτσι, Ελληναρά μας;) Τόσα χρόνια που αυτοί οι οργανισμοί/δημόσιες επιχειρήσεις ανήκαν στο εθνος (που κατά τα άλλα προασπίζεται) δεν τον ακούγαμε να βγάζει τις γνωστές του τσιρίδες...
Είναι μάλλον στα πλαίσια της ...μεταμόρφωσης των... "ιδεωδών" του για να συγκλίνουν στο δόγμα της παγκοσμιοποίησης, που πλέον δεν κρύβει ότι υποστηρίζει... Ο...Ελλην! :emetos:
προτείνει τον διορισμό όλων των ανθρώπων εις το δημόσιο...
:shock: :shock: ε?
:lol: :rofl:
ΠΟΤΕ και ΠΟΥ το πρότεινε αυτό και δεν το είδα;
Εδώ δε θα μιλήσω για στρέβλωση, γιατί είναι τόσο γελοίο αυτό που είπε, που προσβάλλεται ακόμα και η στρέβλωση!
Μεγαλύτερη ηλιθιότητα απ'αυτήν, δεν θα μπορούσε να ξεστομίσει.
Απαξιώ να το πραγματευτώ περαιτέρω.
προτείνει διακοπή του εξωτερικού εμπορίου της χώρας παρά μόνο μέσω διακρατικών συμφωνιών, κλπ κλπ

ντοινγκ! :teza:

και τα λοιπά και τα λοιπά... (ξεπέτα άνεσης)
Τι ανούσιος και ψεύτης φαφλατάς, Θεέ μου... :punch:

Πότε το πρότεινε κι αυτό;

Μήπως πρότεινε να ΑΠΕΞΑΡΤΗΘΟΥΜΕ από τις δεσμεύσεις μας στην ΕΕ, και να αποκτήσουμε αυτονομία στην παραγωγή μας, και ναι, να κάνουμε με άλλες χώρες (όχι απαραίτητα εντός ΕΕ και δυτικού μπλοκ) τις πιο συμφέρουσες συμφωνίες για μας;
Μήπως είπε πχ να δίνουμε κηπευτικά στη Νιγηρία ή στην Αίγυπτο (που δεν έχουν και κάνουν κρα, έναντι πετρελαίου); Και ΠΟΥ ΤΟ ΚΑΚΟ σ'αυτό που είπε;


Τελικά άκουσα ΟΛΑ όσα είπε, αλλά αυτά που λέει ο Άδωνις, ΔΕΝ τα άκουσα.
Ποιος έχει παρακρούσεις εδώ άραγε; 'Η μάλλον ποιος ΣΤΡΕΒΛΩΝΕΙ εσκεμμένα τις θέσεις του Καζάκη, ώστε να να απαξιωθούν;
αν νομίζει ότι μπορεί να χειραγωγήσει ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟΥΣ μ'αυτές τις αηδίες, είναι βαθιά νυχτωμένος. Περίμενα να'χει δικαιότερη τοποθέτηση για τις θέσεις του Καζάκη και ισχυρότερα επιχειρήματα για τις δικές του. Αλλά πού να τα βρει; ΑΙΤΙΟλογούνται και ΔΙΚΑΙΟλογούνται τα αδικαιολόγητα και απαράδεκτα;

Και προσέξτε τώρα την τελική του συμπερασμαΤΑΡΑ:
Δηλαδή προτείνει τη δημιουργία κομμουνιστικού καθεστώτος στην Ελλάδα. Δε λέει θα φέρω κομμουνισμό, αλλά προτείνει ολα τα μέτρα του κομουνισμού! Και μάλιστα, όχι κομμουνισμού ηπίας μορφής στυλ Τίτο, μιλάμε για κομμουνισμό τύπου Πολ Ποτ Καμπότζης.
Το ότι με την δική του "δημοκρατική" και καπιταλιστική λαίλαπα της Ευρωκρατίας που προσκυνάει, θα γίνουμε δουλικά με μισθούς Κίνας, δεν τον αφορά τον κύριο. Τολμάει να συνυφάζει τις προτάσεις του ανθρώπου (στις οποίες επαναλαμβάνω δεν είδα ΟΥΔΕΜΙΑ ιδεολογική χροιά, ήταν καθαρά βιώσιμης οικονομίας και πραγματικής διάσωσης η λογική του) με την Καμπότζη.

Τα συμπεράσματα δικά σας...
Νομίζω πως μπορείτε να τα βγαλετε πλέον εμφανώς, χωρίς να χρειαστεί να υποστώ το μαρτύριο της καταγραφής ΟΛΩΝ των αστειοτήτων που παραθέτει με υφάκι σοβαρό τύπου εκατον πενήντα καρδιναλίων, που είναι όλο μόστρα και φούσκα-αέρας κοπανιστός στην ουσία.


Πρέπει να ήμουν σε προσωρινή παράνοια για να είχα θαυμάσει κάποτε αυτόν τον ανθρωπο. Μέσα από αυτή τη λαίλαπα της κρίσης, φάνηκαν και τα πραγματικά και σκοτεινότατα χρώματα, αυτών που κάποτε εμφανίζονταν φωτεινοί ως άγγελοι.
Προκειμένου να παραμείνουμε προτεκτοράτο των Ευρωφασιστών, ο κύριος Άδωνις πολεμάει θέσεις που αν είχε την διάσωση της πατρίδας μας σαν μόνη πρόθεση και επιθυμία του, θα άκουγε προσεκτικά, και πάντως σε καμία περίπτωση δεν θα επιδίωκε με φτηνό προπαγανδισμό να εμφανίσει μ'αυτόν τον τρόπο.

Σα δε ντρεπόμαστε λέω εγώ... :thumbsdown:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: O οικονομολόγος κ. Δημήτρης Καζάκης

Δημοσίευση από ArELa » Τρί 14 Ιουν 2011, 20:26

Παρακάτω είπε ότι κατέθεσε επερώτηση στη βουλή για το γεγονός ότι ο κ. Παπακωνσταντίνου παρευρέθη στη συνάντηση της λέσχης Μπίλντερμπεργκ στο Σαν Μόριτζ. Επειδή δεν είμαι εμπαθής, και οφείλω να αποδίδω τα εύσημα εκεί που αναλογούν στον καθένα, θα τον συγχαρώ εδώ.

Σωστά λέει πως αν ήθελε να παρευρεθεί, θα έπρεπε πρώτα να είχε παραιτηθεί του αξιώματός του.

Ο κ. Παπακωνσταντίνου με αυτή την κίνησή του, καταδεικνύει ότι συμπλέει με τους παγκοσμιοποιητές που θέλουν (μεταξύ άλλων) την αποεθνοποίηση κρατών, την πλήρη άρση και της εθνικής κυριαρχίας τους και τον αποπληθυσμό του πλανήτη κατά τα 2/3. Αφού συμμετέχει και συνδράμει (συμφωνώντας) σε τέτοιες "αποφάσεις", είναι ασφαλώς άλλη μια απόδειξη των προθέσεων του ιδίου αλλά και αυτής της κυβέρνησης (συνολικά) για την κατάληξη της Ελλάδας.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Dread
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2990
Εγγραφή: Τρί 05 Απρ 2011, 10:13
Irc ψευδώνυμο: Dread
Φύλο: Άνδρας

Re: O οικονομολόγος κ. Δημήτρης Καζάκης

Δημοσίευση από Dread » Τρί 14 Ιουν 2011, 21:08

Αυτό που βαθύτατα με προβληματίζει Βίκυ μου είναι το ότι ενώ εγώ και μερικοί ακόμα (είναι πλέον αρκετοί, το ξέρω), μπορούμε αναζητώντας, να ακούσουμε αυτά που μπορεί να πει ο Καζάκης ή ο κάθε Καζάκης, και μετά να τα ζυγήσουμε και να επιλέξουμε αυτό που είναι πιο κοντά σε αυτά που πιστεύουμε ή νοιώθουμε,......

...υπάρχει ακόμα όμως η πλειοψηφία δυστυχώς (δες και άτομα γύρω σου), που έχουν ακόμα ως μοναδική πηγή ενημέρωσης τα κλασικά ΜΜΕ, με αποτέλεσμα, παρότι είναι αγανακτισμένοι, να μην ακούνε καμία διαφορετική - πλέον της επιβληθείσας -άποψης.

Μετά, υπάρχουν οι "λοβοτομημένοι". Αυτοί, που είναι ακόμα στον κόσμο τους (διάλεξε και πάρε, όποιον θες). Τα ανεγκέφαλα πιτσιρίκια που νομίζουν ότι δεν τους αγγίζει τίποτα, και οι κολημένοι μεσήλικες, που γι αυτούς "όλα βαίνουν καλώς" αρκεί να μην ξαναβγεί η α) "Δεξιά", β) το ΠΑΣΟΚ, γ) να μην έρθουν τα "κουμμούνια" και τους πιουν το αίμα, κλπ, κλπ, κλπ......

Και φυσικά , υπάρχουν και οι χειρότεροι όλων. Οι αρνητές !
Αυτοί που ακόμα και τώρα στρουθοκαμηλίζουν, λες και θα περάσει όλο αυτό σαν μια απλή γρίπη. Που φοβούνται όχι μόνο να αντιδράσουν, αλλά ακόμα και να πάρουν θέση (αντίθετη εννοείται) από το κατεστημένο, λες και υπάρχει μια λαιμητόμος που κρέμεται από πάνω τους. "Δεν ασχολούμαι", "Μην με πρήζεις μ' αυτά...", "άσε με, έχω πιο σοβαρά πράγματα" (ΑΥΤΟ ΚΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ !!!).

Και περιμένουν.....

Είτε να τους πάρουν και τα σώβρακα μέχρι να αποφασίσουν να αντιδράσουν (όποια κι αν είναι αυτή η αντίδραση τους...), είτε να βρουν έναν άλλο "βοσκό" σε άλλο "λιβάδι", είτε να ΞΥΠΝΗΣΟΥΝ.

Ευελπιστώ, εύχομαι, να γίνει το τελευταίο.......

Αυτά.....




Υ.Γ. απλές , απογευματινές σκέψεις είναι , τίποτε παραπάνω. Απλά ο Καζάκης ήταν η αφορμή.
S;orry, για το :offtopic:
Μαζεύτηκαν πολλοί "γνώστες" και "ειδικοί"....
Η σιωπή αυτοεπιβάλλεται σιγά-σιγά.....
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: O οικονομολόγος κ. Δημήτρης Καζάκης

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 15 Ιουν 2011, 00:07

Ρεαλιστικά σκεπτόμενος κάπως έτσι είναι Γιώργο...
Υπάρχει όμως ο απρόβλεπτος παράγων αφ'ενός,
αφ'ετέρου η πραγματικότητα που ζούμε αυτόν τον καιρό είναι πολύ ρευστή...
Ας τα'χουμε στα υπ'όψιν κι αυτά.
Εγώ αισθάνομαι (και ελπίζω να μην είναι ευσεβής πόθος) πως μέρα τη μέρα οι Ελληνες αφυπνίζονται και πολλοί από αυτούς ενημερώνονται πλέον και μέσα από το νετ.


Δείτε προσεκτικά τις τοποθετήσεις του Καζάκη εδώ.



Μου ακούγονται σωστές και βάσιμες, αλλά δεν είμαι οικονομολόγος ούτε βαυκαλίζομαι ότι σκαμπάζω και πολλά επ'αυτών. Περισσότερο ενστικτώδικα και από τον εύλογο τρόπο που τα διατυπώνει, κλίνω στην άποψη ότι ο άνθρωπος ξέρει τι λέει. Θα'θελα όμως και τις δικές σας σκέψεις... πώς τα εισπράττετε εσείς αυτά. Είναι σίγουρα σαν φρέσκο αεράκι μετά την στεγανή και στυγνή προπαγάνδα που μας έχει πιπιλίσει το μυαλό για χρόνια, αλλά δεν παύω να'χω και κάποιες (λίγες ομολογουμένως) επιφυλάξεις, στο βαθμό που είμαι "αγνωστικίστρια" στα οικονομικά...

Τώρα με ποιον τρόπο θα μετέστρεφε ο κύριος Άδωνις αυτές τις "ευρέος φάσματος" σκέψεις σε κομματικό τσιτάτο και πώς θα τις περιχαράκωνε χρωματίζοντάς τις ιδεολογικά, δεν ξέρω ούτε και μ'ενδιαφέρει να μάθω. Για τον απλούστατο λόγο ότι αυτες οι ανοησίες που προτάσσονται με τον μανδύα της ιδεολογίας, είναι πλέον στα μάτια μου ανούσια φούμαρα και άτοπα στεγανά.

Για κάποιους μπορεί να είμαι πολύ "φευγάτη" στο βαθμό που επιμένω στην ΑΠΟΔΕΥΣΜΕΥΣΗ του μυαλού μας από αυτές τις ηλιθιοτητες, απ'την άλλη, όμως, όταν κάποτε μιλούσα για ενοτητα, έξοδο απ'τα μαντριά, ομοψυχία, ΕΞΩπαραταξιακό συντονισμό και οργάνωση κινήματος, με έλεγαν αλλόκοτη, αλλά σήμερα τείνει να γίνει η νέα νόρμα των καιρών. :)
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: O οικονομολόγος κ. Δημήτρης Καζάκης

Δημοσίευση από doctormarkon » Τετ 15 Ιουν 2011, 00:37

Ο Αδωνης ψεύδεται.

Γιατί ο Καζάκης δεν είπε ποτέ να δημευθούν οι περιουσίες των πλουσίων ανθρώπων.

Είπε να δεσμευτούν οι περιουσίες που ανήκουν σε οφ σορ εταιρείες.\

Όταν δεσμευτούν να κληθούν οι ιδιοκτήτες ως φυσικά πρόσωπα και να τα δηλώσουν ως δικά τους, πληρώνοντας ίσο φόρο όπως εγώ, ο γείτονας, ο συνάδελφος, ο Μήτσος, η Ελένη ο Γιώργος και όλοι οι Ελληνες εργαζόμενοι.

Αυτό ο Αδωνης θεωρεί κομμουνισμό τύπου Καμπότζης?

Στο κάτω κάτω αν το θέμα είναι πραγματικά το χρέος γιατί να μην οπληρώσουν και οι πλούσιοι στο ίδιο ποσοστό με τους φτωχούς?
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
aftokaitoallo
Σύμβουλος
Δημοσιεύσεις: 3929
Εγγραφή: Κυρ 27 Φεβ 2011, 17:27
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: O οικονομολόγος κ. Δημήτρης Καζάκης

Δημοσίευση από aftokaitoallo » Τετ 15 Ιουν 2011, 03:27

καμμιά σχέση πια δεν έχει ο Γεωργιάδης που έκανε εκπομπή με την Αλτάνη με αυτόν που όλοι βλέπουμε σήμερα.
ελπίζω η Αλτάνη να έχει πια απομακρυνθεί από αυτόν τον θλιβερά αλαζονικό άνθρωπο.
Any review, retransmission, dissemination or other use of, or taking of any action in reliance upon, this information by persons or entities is prohibited without my consent.
Άβαταρ μέλους
aftokaitoallo
Σύμβουλος
Δημοσιεύσεις: 3929
Εγγραφή: Κυρ 27 Φεβ 2011, 17:27
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: O οικονομολόγος κ. Δημήτρης Καζάκης

Δημοσίευση από aftokaitoallo » Τετ 15 Ιουν 2011, 03:30

πολύ μυστήρια υπόθεση αυτή η τρομερή αλλαγή του Γεωργιάδη πάντως, βέβαια, άβυσσος η ψυχή των τηλεβιβλιοπωλών θα μου πείτε.
Any review, retransmission, dissemination or other use of, or taking of any action in reliance upon, this information by persons or entities is prohibited without my consent.
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: O οικονομολόγος κ. Δημήτρης Καζάκης

Δημοσίευση από doctormarkon » Τετ 15 Ιουν 2011, 07:57

Τι άποψη να έχει ο Καζάκης για τους λαθρομετανάστες?

Δεν έχει ποτέ αναφερθεί στο θέμα αυτό.

Θα ήθελα να ήξερα την άποψή του.

Βάζω στοίχημα ότι συμπίπτει με τη δική μου.

Αν η έξοδος από την Ευρωζώνη συνοδευτεί και με έξοδο από τη Σέγκεν οι μετανάστες θα τσακώνονται ποιός να πρωτοφύγει.

Το θέμα των μεταναστών συνδέεται άμεσα με το Ευρώ και επιδεινώθηκε με την είσοδο στο Ευρώ
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: O οικονομολόγος κ. Δημήτρης Καζάκης

Δημοσίευση από doctormarkon » Τετ 15 Ιουν 2011, 08:22

Ας μην κατηγορούμε μόνο τον Αδωνη που στο κάτω κάτω είναι ειδικευμένος στην Ελληνική γλώσσα και στην Ιστορία

Να μία λίστα Καθηγητών υπέρ του μεσοπρόθεσμου.


Καθηγητής Θάνος Βερέμης, ιστορικός, πρώην πρόεδρος Εθνικού Συμβουλίου Παιδείας
Καθηγητής Απόστολος Γεωργιάδης, αστικολόγος, πρόεδρος Ακαδημίας Αθηνών
Καθηγητής Θανάσης Διαμαντόπουλος, πολιτικός επιστήμων
Καθηγητής Θόδωρος Κουλουμπής, διεθνολόγος, πρώην πρόεδρος ΕΛΙΑΜΕΠ
Αναπληρωτής καθηγητής Νίκος Μαραντζίδης, πολιτικός επιστήμων
Αναπληρωτής καθηγητής Γιώργος Παγουλάτος, πολιτικός επιστήμων
Καθηγητής Χρήστος Ροζάκης, διεθνολόγος, αντιπρόεδρος ευρωπαϊκού δικαστηρίου ανθρωπίνων δικαιωμάτων
Καθηγητής Μιχάλης Σταθόπουλος, αστικολόγος, πρώην πρύτανης Πανεπιστημίου Αθηνών
Επίκουρους καθηγητής Πλάτων Τήνιος, οικονομολόγος
Καθηγητής Γρηγόρης Τσάλτας, διεθνολόγος, εκλεγμένος πρύτανης Παντείου Πανεπιστημίου
Καθηγητής Λουκάς Τσούκαλης, πολιτικός επιστήμων

Θα σταθώ στο όνομα Τσάλτας

Κάναμε κάποτε ένα Σεμινάριο "Αφρική και Ανάπτυξη".

Εκεί πριν χρόνια λέγαμε για το ρόλο του ΔΝΤ στις χώρες της Αφρικής και ότι το ΛΟΓΙΣΤΙΚΟ εξωτερικό χρέος είναι η αιτία υπανάπτυξης και πρόκειται για ένα είδος αποικιοκρατίας και καταλήστευσης.

Ο Τσάλκας ειρωνευόταν την άποψη ότι οι Αφρικανοί βρίσκονται σε αυτή την κατάσταση επειδή κάνουν πολλά παιδιά, τους πειράζει η ζέστη και τα έντομα, ή ότι είναι μαλθακοί.

Και δικαίως γιατί αυτοί οι χαρακτηρισμοί είναι το ανάλογο με τους Έλληνες που τους λένε κοπρίτες και τεμπέληδες.

Πως δέχεται για την Ελλάδα μέτρα που οδηγούν σε αφρικανοποίηση της Ελλάδας και που κάποτε τα καταδίκαζε για την Αφρική?

.................................................................................................................


Ο Αδωνης τουλάχιστον στο παρελθόν δεν είχε πει το αντίθετο από αυτά που λέει τώρα.

Ή δεν έλεγε καθόλου αυτά που λέει τώρα και περιοριζόταν στον τομέα του.


Αλλά αυτό που με εξοργίζει είναι η ανακολουθία απόψεων.

Να κατηγορεί κάποιος το ΔΝΤ για την καταστροφή στις χώρες της Αφρικής και μετά να παίρνει ανάποδες στροφές και να το θεωρεί καλό για εδώ και σαν αναγκαία λύση
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ArELa την Τετ 15 Ιουν 2011, 10:29, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Λόγος: Διέκοψα τις τελείες, ξεχείλωνες το νήμα.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: O οικονομολόγος κ. Δημήτρης Καζάκης

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 15 Ιουν 2011, 10:26

Τα ονοματα που παρέθεσες δοκτορέσσα, απλά καταδεικνύουν ενα σημαντικό ποσοστό της ελληνικής "διανόησης" ως απογοητευτικό και δη ελλειμματικό.
Από κάποιους δε, αυτή η θέση/στάση είναι αναμενόμενη... (και ο νοών νοείτω- ονόματα δε λέμε οικογένειες δε θίγουμε :wink: )

Ο Άδωνις για μένα είναι το χείριστο δείγμα αυτής της απαράδεκτης και προδοτικής για μένα προσέγγισης, με δεδομένο ότι α/ βρίσκεται και μέσα στο κοινοβούλιο και συμβάλλει σε αποφάσεις που καθορίζουν τις τύχες των Ελλήνων β/ μας πούλαγε ένα πατριωτικό πρόσωπο, που απεδείχθη ψεύτικο προσωπείο τελικά, αλλά δεν παύει να είναι ένα δεδομένο της διαδρομάρας του που τον κάνει ακόμα πιο ασυγχώρητο (κι αυτόν και τους ομοϊδεάτες του) σε σχέση με τους άλλους.


άσχετο: Επενέβην στο ποστ σου, λόγω αδιάκοπης επαναπληκτρολόγησης ενός χαρακτήρα (τελειών στην προκειμένη).
Δες εδώ τα σχετικά, http://ideografhmata.gr/forum/viewtopic ... 01#p141701 και πρόσεχέ το λίγο, κούκλα. :wink:


ex poetess έγραψε:πολύ μυστήρια υπόθεση αυτή η τρομερή αλλαγή του Γεωργιάδη πάντως, βέβαια, άβυσσος η ψυχή των τηλεβιβλιοπωλών θα μου πείτε.
Με ανακουφίζει αρκετά αυτή η τοποθέτηση, αφού κατά έναν τρόπο μου δείχνει πως δεν ήμουν και τόσο παρανοϊκή την εποχή που τον εκτιμούσα. Απλά άλλαξε τροπάρι. Σε κρίσιμες στιγμές φαίνονται οι πραγματικές αλλά και καθοριστικές πτυχές ενός ανθρώπου τελικά.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
aftokaitoallo
Σύμβουλος
Δημοσιεύσεις: 3929
Εγγραφή: Κυρ 27 Φεβ 2011, 17:27
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: O οικονομολόγος κ. Δημήτρης Καζάκης

Δημοσίευση από aftokaitoallo » Τετ 15 Ιουν 2011, 11:03

ήμουν περίπου 24 όταν άρχισα να τον παρακολουθώ, μόλις είχα ξεμυτίσει από το πράσινο κομματικό μαντρί εντελοπαντέλως με διαθέσεις αρχαιοελληνικές, με κάλυπτε για έναν διάστημα ειδικά κάτι εκπομπές με Αλτάνη και μια καθηγήτρια, πίστευα ότι ήταν ένας σεμνός ακραιφνής στις ιδέες του νέος και σοβαρός επιστήμονας ως ιστορικός. Ως ιστορικός πιστεύω παραμένει πολύ καλός, στα υπόλοιπα ειδικά μετά την έντονη τηλεβιβλιοπωλίαση που τον έπιασε και την κομματικοποίησή του με απογοήτευσε οικτρά, τόσο οικτρά που έπαψα να τον παρακολουθώ ή να τον σέβομαι.

αλλά όλοι αυτοί και αυτές Αρέλα που μας απογοητεύουν δεν έχουν σημασία, σημασία έχει τι αποκομίσαμε όταν στέκονταν στο ύψος τους, και σημασία έχει να αποφεύγουμε να συνδεόμαστε με πρόσωπα στο μέλλον που εμφανίζονται στο γυαλί. γιατί όποιος βγήκε στο γυαλί, ή κάποιο λάθος έχει κάνει ήδη στην εξέλιξή του ως άτομο/εσωτερικός άνθρωπος, ή πολλά λάθη μετά θα κάνει.
Any review, retransmission, dissemination or other use of, or taking of any action in reliance upon, this information by persons or entities is prohibited without my consent.
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: O οικονομολόγος κ. Δημήτρης Καζάκης

Δημοσίευση από doctormarkon » Τετ 15 Ιουν 2011, 17:54

Εβαλα τις τελίτσες για έμφαση.

Μερικοί από τους Καθηγητές είναι κάπως γνωστοί και πολλοί από αυτούς είναι συνδεδεμένοι με το ΕΛΙΑΜΕΠ οπότε γι αυτούς είναι αναμενόμενο.

Ανέφερα τον Τσάλτα επειδή ήταν πάντα κατά του ΔΝΤ για την υποσαχάρια Αφρική και υπέρ τις διαγραφής των χρεών στις χώρες του Τρίτου κόσμου οι οποίες βρίσκονται εγκλωβισμένες σε ένα φαύλο κύκλο υπανάπτυξης.

Εχει γράψει πολλά βιβλία γύρω από αυτό το ζήτημα. Τώρα πως υμνεί αυτό που κάποτε καταδίκαζε!!!!!!!!!!!!

Είναι σαν μια μέρα να δούμε τον Αδωνι να τάσεται υπέρ της καθιέρωσης των αγγλικών ως επίσημης γλώσσας και των greeklish ως επίσημης γραφής. Ε θα ήταν κάτι σχιζοφρενικό. Κάτι σαν θέατρο παραλόγου.

Ο Αδωνις είναι γκμπελίσκος αλλά δεν πρόδωσε το αντικείμενο των σπουδών του και το αντικείμενο για το οποίο παλεύει και αγωνίζεται. Μέχρι στιγμής τουλάχιστον μένει πιστός στην Ελληνική γλώσσα και αγωνίζεται με φανατισμό.

Βέβαια όταν πάει να μπεί σε ξένα χωράφια χάνει τη μπάλα και αυτό είναι φυσικό.

Κατηγορώ τους Καθηγητές που αντιφάσκουν και λένε ακριβώς τα αντίθετα απ ότι έγραφαν στα βιβλία τους, αυτούς που πουλάνε και κάνουν κουρελόχαρτο την επιστήμη τους.

Ε αυτό δεν μπορώ να το χωνέψω με τίποτα
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
TEUTAMOS
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1697
Εγγραφή: Σάβ 21 Απρ 2007, 20:35

Re: O οικονομολόγος κ. Δημήτρης Καζάκης

Δημοσίευση από TEUTAMOS » Τετ 15 Ιουν 2011, 19:33

Χαίρομαι που δεν μπορώ να συμφωνήσω μαζί σας σχετικά με τον Άδωνιν και το κόμμα εις το οποίο ανήκει. Εξάλλου ανέκαθεν ενάντια εις το ρεύμα πήγαινα. Προφανώς ούτε άψογος ούτε αλάνθαστος είναι. Δεν θα απολογηθώ βέβαια γι' αυτόν. Απλά νομίζω ότι λέγει κάποιες αλήθειες - έστω και κυνικώς καμμιά φορά - αλλά για ένα πράγμα σίγουρα δεν μπορεί να κατηγορηθηί, ότι είναι λαικιστής. Ο λαικισμός σήμερον περισσεύει κατά πολύ. Ναί, παραμένει ένας πατριώτης και ένας θιασώτης του ελληνικού πολιτισμού, της ελληνικής γλώσσης και ιστορίας. Είναι αυτός και άλλοι του ιδίου κόμματος οι έχοντες τις περισσότερες παρεμβάσεις και επερωτήσεις εν τωι Κοινοβουλίωι, όταν άλλοι έχουν κολλήσει σε διψήφιον αριθμόν παρεμβάσεων. Επ' ίσης το κόμμα εν γένει έχει δικαιωθεί σε αρκετά πράγματα: αντίληψις οικουμενικής κυβέρνησης, κυβέρνησης προσωπικοτήτων, ΑΟΖ, μεταναστευτικόν κοκ., τα οποία όλα τώρα διαμορφώνουν την ημερησίαν διάταξιν της πολιτικής σκηνής του τόπου. Αυτή είναι η αλήθεια!!! Ξαναλέγω, δεν σημάινει ότι δεν έχουν γίνει λάθη και αβελτηρίες εκ μέρους των.
ΕΛΛΗΝΩΝΠΡΟΜΑΧΟΥΝΤΕΣΑΘΗΝΑΙΟΙΜΑΡΑΘΩΝΙ
ΧΡΥΣΟΦΟΡΩΝΜΗΔΩΝΕΣΤΟΡΕΣΑΝΔΥΝΑΜΙΝ


...ΓΙΑ ΤΑ 2500 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΕΠΕΡΑΣΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΑΧΗΝ ΤΟΥ ΜΑΡΑΘΩΝΟΣ
Άβαταρ μέλους
TEUTAMOS
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1697
Εγγραφή: Σάβ 21 Απρ 2007, 20:35

Re: O οικονομολόγος κ. Δημήτρης Καζάκης

Δημοσίευση από TEUTAMOS » Τετ 15 Ιουν 2011, 19:46

Α δειτε και εδώ, όσον αφορά τις στρεβλώσεις:

Πέμπτη, 9 Ιουνίου 2011

Προφανώς θα πέσει ο ουρανός να μας πλακώσει. Η Ελλάδα θα γίνει Αλβανία του Εμβέρ Χότζα ή Βόρεια Κορέα του Κιμ Ιλ Σουνγκ. Ακριβώς δηλαδή όπως ήταν πριν μπει στο ευρώ. Διότι, αν δεν με γελά η μνήμη μου, η Ελλάδα δεν δημιουργήθηκε την ημέρα ένταξης στο ευρώ. Ήξερε να πορεύεται και πριν έρθει το παντοδύναμο ευρώ. Είχε διεθνείς σχέσεις και πριν το ευρώ και μάλιστα καλύτερες, με περισσότερες χώρες και πιο προσοδοφόρες. Και παρά το γεγονός ότι το εθνικό νόμισμα, δηλαδή τη δραχμή, την μεταχειρίζονταν οι κυβερνήσεις με κύριο σκοπό να διευκολυνθεί η κερδοσκοπία και να αυξηθεί η λεγόμενη ανταγωνιστικότητα με διαρκείς υποτιμήσεις, είχε ορισμένα τρελά αποτελέσματα:
• Τα εξωτερικά ελλείμματα της χώρας ποτέ δεν έφτασαν στα ύψη που βρέθηκαν επί ευρώ. Μάλλον ήταν αδιάφορο σ’ όλους όσοι εμπορεύονταν με την χώρα η κατάσταση της δραχμούλας.
• Παρά τον πληθωρισμό και τις διαρκείς υποτιμήσεις οι εξωτερικοί όροι εμπορίου της χώρας ήταν πολύ καλύτεροι απ’ ότι την δεκαετία του ευρώ. Το ίδιο και η εσωτερική αγοραστική δύναμη της οικονομίας.
• Χάρις στη δραχμούλα το χρέος ήταν απολύτως διαχειρίσιμο και παρά την εκτίναξή του επί Μητσοτάκη και Σημίτη δεν μας οδήγησε σε χρεοκοπία. Κι ούτε θα μπορούσαμε να οδηγηθούμε στη σημερινή χρεοκοπία, όσο διατηρούσαμε τη δραχμή.

Αυτά είναι γεγονότα. Αν θέλει κανείς να τα αγνοεί, πρόβλημά του. Να θυμίσουμε μόνο ότι από την υποτίμηση της δραχμής έναντι του δολαρίου επί Μαρκεζίνη (1954), το εθνικό νόμισμα έχασε 10 φορές την αξία του έως ότου μπήκαμε στο ευρώ. Καταστράφηκε η οικονομία; Μήπως χρεοκόπησε και δεν το γνωρίζουμε; Χάθηκαν οι καταθέσεις; Εξαφανίστηκε το νόμισμα; Κατέρρευσαν οι εξωτερικές οικονομικές δοσοληψίες; Τίποτε απ’ όλα αυτά. Γιατί άραγε; Επιπλέον, μήπως χρεοκόπησε ποτέ η Ελλάδα λόγω εθνικού νομίσματος; Ποτέ! Το 1893 η Ελλάδα χρεοκόπησε λόγω υπερδανεισμού σε χρυσό φράγκο, λόγω της ένταξης στην Λατινική Ένωση, η οποία διαφημίστηκε και τότε ως ιδανική για φτηνά δάνεια προς το δημόσιο. Το 1932 η Ελλάδα χρεοκόπησε λόγω χρυσής δραχμής και υπερδανεισμού σε χρυσές λίρες, μιας και τότε ανήκε στην νομισματική ένωση της χρυσής λίρας στερλίνας.

Όμως, τίποτε απ’ όλα αυτά δεν παίζει κανένα ρόλο, διότι πολύ απλά δεν υπάρχουν καν στις οικονομικές σπουδές της χώρας, μιας και όλοι αυτοί οι καθηγηταράδες των οικονομικών σχολών που περιδιαβαίνουν τα μέσα μαζικής προπαγάνδας για να διαρρήξουν τα ιμάτιά τους με την επιστροφή σε εθνικό νόμισμα, είναι παντελώς αγράμματοι ως προς τα οικονομικά. Το μόνο που ξέρουν είναι μόνο εφαρμογές ποσοτικών μεθόδων σε Business και Finance. Για να αποβλακωθεί ο κόσμος, οι οικονομικές σπουδές έχασαν κάθε έννοια κλασσικής οικονομικής παιδείας που κάποτε αποτελούσε τον ακρογωνιαίο λίθο της οικονομικής επιστήμης. Η πνευματική καταστολή στην οποία υποβάλουν τους σπουδαστές της οικονομίας τα προγράμματα σπουδών, τους κάνει να χάνουν κάθε έννοια αιρετικής σκέψης, μετατρέποντας τους σε αυτόματα μιας οικονομικής θεολογίας όπου τον μόνο που υπάρχει είναι να το κυνήγι του εύκολου χρήματος. Κάποτε η οικονομική θεωρία είχε ονομαστεί από τον Άγγλο φιλόσοφο Κάρλαϊλ, dismal science, επιστήμη του ζόφου, γιατί με μεγάλη ευκολία μπορούσε να δικαιολογήσει κάθε απάνθρωπη και αντικοινωνική πρακτική στην κοινωνία. Σήμερα ο αμερικανός Τζέιμς Γκάλμπρεϊθ, γιος του Τζον Κένεθ, είπε πολύ εύστοχα ότι η οικονομολογία έχει καταντήσει στις μέρες μας σε επάγγελμα και μάλιστα ατιμασμένο. Έχει χάσει όλα τα επιστημονικά της στοιχεία και πρέπει να υπαχθεί υπό την εποπτεία της εγκληματολογίας. Ίσως μάλιστα η οικονομική θεωρία να πρέπει να μετονομαστεί σε οικονομική εγκληματολογία.

Δεν θα αναφερθώ στο περίεργο γεγονός ότι οικονομικοί αναλυτές σαν τον Νουριέλ Ρουμπίνι, τον νομπελίστα Πολ Κρούγκμαν και γενικά το σύνολο της παγκόσμιας οικονομικής κοινότητας, με εξαίρεση τους παρατρεχάμενους των ευρωπαϊκών τραπεζών και τους τροφίμους των ευρωπαϊκών κονδυλίων, επαναλαμβάνουν αυτό που κάποτε ήταν αυτονόητο στα δημόσια οικονομικά: σε περίπτωση κρίσης υπερχρέωσης, διαγράφεις το μεγαλύτερο μέρος έστω του δημόσιου χρέους και επιβάλεις εθνικό νόμισμα. Δεν πρόκειται να αναφερθώ γιατί όλοι αυτοί, ολόκληρη η ιστορία της δημόσιας οικονομικής, έχει γραφτεί από «γραφικούς» και «ασήμαντους» που μπροστά στους σημερινούς Στουρνάρες, Χαρδούβελους, Μπαρουφάκηδες και λοιπούς θιασώτες του «ισχυρού νομίσματος» σε δεξιά και αριστερά δεν πιάνουν μπάζα.

Εντελώς τυχαία μόνο, θα άξιζε τον κόπο να αναφέρω ότι ο Τζον Μέϊναρτ Κέϊνς, που παπαγαλίζουν ορισμένοι σύγχρονοι idiotus ignoramus με πανεπιστημιακού τίτλους, όταν βρέθηκε σε μια ανάλογη παγκόσμια κρίση χρέους, τι πρότεινε; Όταν μετά τον πρώτο παγκόσμιο πόλεμο, όλα τα εμπόλεμα κράτη βρέθηκαν καταχρεωμένα κυρίως προς την μόνη χώρα πιστωτή που είχε απομείνει, τις ΗΠΑ, ο Κέϊνς ξάφνιασε το αστικό κατεστημένο με δυο καίριες προτάσεις: Αφενός, ισχυρίστηκε ότι τα χρέη είναι αδύνατο να εξυπηρετηθούν και προκειμένου να επιβάλλουν οι εξεγερμένοι λαοί τη διαγραφή τους, θα έπρεπε να πειστούν οι ΗΠΑ να προβούν αυτές σε διαγραφή των χρεωστικών της απαιτήσεων. Αφετέρου, να καταργηθεί ο χρυσός κανόνας, οι σταθερές ισοτιμίες και το ιδιωτικά εκδιδόμενο χρήμα και οι οικονομίες να μεταβούν τάχιστα σε εθνικό νόμισμα που εκδίδει το οικείο κράτος με βάση τις ανάγκες του.

Όταν τόλμησε να τα προτείνει για πρώτη φορά το 1920, αντιμετωπίστηκε ως «γραφικός» και ανόητος. Μα είναι δυνατόν να λειτουργήσει η οικονομία χωρίς σταθερό νόμισμα με παγκόσμιο αντίκρισμα; Θα εξαφανιστεί το διεθνές εμπόριο. Θα χαθούν οι αποταμιεύσεις και κανείς δεν θα θέλει να συναλλάσσεται με ένα πληθωριστικό εθνικό νόμισμα, το οποίο το μόνο που θα κάνει είναι να υποτιμάται διαρκώς. Αυτά κι άλλα πολλά, σαν σήμερα, επικαλούνταν όσοι θεωρούσαν τον Κέϊνς τρελό, γραφικό και ανόητο που προτείνει τέτοια πράγματα.

Βέβαια ο Κέϊνς πίστευε ότι μπορεί να πείσει τις κυβερνήσεις και κυρίως τις ΗΠΑ να το κάνουν από μόνες τους, πριν προλάβουν να το επιβάλουν οι λαοί. Όπως κάποιοι σήμερα πώς μπορούν να πείσουν την ΕΕ και την ΕΚΤ να ασκήσει άλλη πολιτική από αυτή που ασκεί και να κρατήσει άλλη στάση από αυτήν που κρατά.

Το κλου της ιστορίας είναι ότι η κρίση του 1929 έφερε όλα αυτά που οι πολέμιοι του Κέϊνς χρέωναν ως δήθεν αναπόφευκτες συνέπειες των προτάσεων για διαγραφή του χρέους και αποκατάσταση του εθνικού νομίσματος. Οι λαοί εξεγέρθηκαν τελικά και οι ίδιοι που δεν ήθελαν με τίποτε να δουν να χάνονται τα χρηματιστικά κέρδη τους, έφεραν τον φασισμό και τον ναζισμό οδηγώντας τον κόσμο στο ολοκαύτωμα του δευτέρου παγκοσμίου πολέμου.

Το ίδιο θα συμβεί και σήμερα, αν αφήσουμε τις ίδιες δυνάμεις της ανοιχτής δικτατορίας του χρηματιστικού κεφαλαίου να επιμείνουν στην εξυπηρέτηση του χρέους και στην κατοχύρωση του «ισχυρού ευρώ».

Όπως και να έχει, η πρόταση για επιστροφή σε εθνικό νόμισμα έχει να κάνει με δυο άμεσες συνθήκες: Την μη αναγνώριση και διαγραφή του χρέους, αφενός και αφετέρου, την επαναφορά ενός εθνικού νομίσματος σε ριζικά διαφορετική λογική από αυτήν που υπήρχε την εποχή της παλιάς δραχμής.

Τι θα συμβεί; Καταρχάς δεν θα το κρατήσουμε κρυφό. Δεν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο και ούτε χρειάζεται να γίνει. Η γνώση, η εγρήγορση και η συμμετοχή του λαού είναι βασικό στοιχείο μιας τέτοιας δραστικής αλλαγής. Επίσης η υιοθέτηση του νέου εθνικού νομίσματος δεν γίνεται μέσα σ’ ένα σαββατοκύριακο. Χρειάζονται έξη με οχτώ μήνες προετοιμασία. Το μεσοδιάστημα αυτό για να κρατηθεί η νομισματική κυκλοφορία στο ελάχιστο δυνατό θα πρέπει άμεσα να γίνουν τα εξής:
• Να εθνικοποιηθεί η Τράπεζα της Ελλάδας και να απαιτηθεί ο επαναπατρισμός του νομισματικού χρυσού της χώρας.
• Να εθνικοποιηθούν οι μεγαλύτερες ιδιωτικές τράπεζες που έτσι ή αλλιώς επιδοτούνται αδρά σήμερα από το δημόσιο. Η εξυπηρέτηση όλων των δανείων παγώνει και διαγράφονται υποχρεώσεις και οφειλές προς το εξωτερικό.
• Να δεσμευτούν τα ρευστά διαθέσιμα και ο χρυσός που υπάρχουν στους επιχειρηματικούς ομίλους, αλλά και σε ιδιωτικά χέρια. Αυτό θα γίνει με την εγκατάσταση επιτροπών ελέγχου στους επιχειρηματικού ομίλους με μικτή σύνθεση κράτους-εργαζομένων.
• Να καταργηθούν όλες οι επιχειρηματικές μορφές ευκαιρίας (υπεράκτιες, χαρτοφυλακίου, κοκ) και να δεσμευτούν από το δημόσιο το σύνολο της κινητής και ακίνητης περιουσίας που διαθέτουν στην ελληνική επικράτεια.
• Να απαγορευτεί η εξαγωγή κεφαλαίου μέχρι νεωτέρας και να επιβληθεί έκτακτη εισφορά επί του κεφαλαίου (capital levy) με καταβολή εντός δυο μηνών από όλες τις μεγάλες ιδιωτικές επιχειρήσεις και ιδίως τις πολυεθνικές.
• Να αποτραπεί το δόλιο κλείσιμο επιχειρήσεων με επιβολή ειδικών απαγορευτικών προστίμων και δήμευση περιουσιακών στοιχείων.
• Να περιοριστεί δραστικά το σκουπιδαριό που εισάγεται στην χώρα από τις πολυεθνικές και να επιβληθεί υψηλός δασμός εισαγωγής σε πολυτελή είδη και προϊόντα.
• Να συναφθούν ειδικές προγραμματικές συμφωνίες διακρατικής συνεργασίας για όσα εισαγόμενα αγαθά είναι απαραίτητα για την οικονομία και την εσωτερική κατανάλωση (καύσιμα, πρώτες ύλες, τρόφιμα, φάρμακα, κοκ)
• Να αξιοποιηθεί η δυνατότητα παραγωγής μεταποιημένου χρυσού 9 τόνων ετήσια, αφού εθνικοποιηθούν τα ορυχεία, με την έκδοση από την κεντρική τράπεζα ειδικών ομολόγων χρυσού για την εισροή συναλλάγματος.
• Να εθνικοποιηθεί ο ορυκτός πλούτος της χώρας (νικέλιο, βωξίτης, λιγνίτης, κοκ) και να αξιοποιηθεί για συμφωνίες με το εξωτερικό για την παραγωγική τους αξιοποίηση και την άμεση εισροή συναλλάγματος.
• Να ανοίξουν άτοκοι αλληλόχρεοι λογαριασμοί με τις εξαγωγικές επιχειρήσεις, οι οποίες κι αυτές θα τεθούν υπό άμεσο κρατικό και εργατικό έλεγχο. Μέτρα σαν κι αυτά έχουν σαν σκοπό να διαφυλάξουν την νομισματική κυκλοφορία για το μεσοδιάστημα που χρειάζεται έως ότου είμαστε έτοιμη να εισάγουμε το εθνικό νόμισμα. Από την στιγμή που το εθνικό νομισματοκοπείο θα αντικαταστήσει το ευρώ σαν εσωτερικό νόμισμα, θα γίνει δυνατή η εφαρμογή ορισμένων άμεσων πολιτικών:
1. Αποκατάσταση της νομισματικής «μαύρης τρύπας» που έχει δημιουργήσει το ευρώ και ανέρχεται περίπου στα 30 δις ευρώ ετήσια.
2. Δραστική αύξηση λαϊκών εισοδημάτων και εργατικών αμοιβών με σκοπό την αντίστοιχη άνοδο του τζίρου της αγοράς και την δημιουργία ροπής προς αποταμίευση.
3. Εγγύηση και σταδιακή αποκατάσταση των λαϊκών καταθέσεων στις τράπεζες που σήμερα είναι μόνο μια λογιστική εγγραφή χωρίς αντίκρισμα.
4. Διαγραφή όλων των ιδιωτικών χρεών (νοικοκυριών και μικρομεσαίων) που δεν μπορούν να αποπληρωθούν και θεσμοθέτηση πλαφόν στην πληρωμή των υπολοίπων στο 25% επί του αρχικού κεφαλαίου.
5. Ανεξάρτητη χρηματοδότηση μιας αυτοδύναμης ανάπτυξης της παραγωγής (κυρίως και με προτεραιότητα της πρωτογενούς, αγροτικής, παραγωγής) στην βάση των πιο άμεσων ζωτικών αναγκών του πληθυσμού, της οικονομίας και των διεθνών σχέσεων της χώρας.
6. Επιβολή καθεστώτος ελέγχου της κίνησης (εισαγωγής-εξαγωγής) του κεφαλαίου, καθώς και του εξωτερικού εμπορίου ώστε να περιοριστεί δραστικά το καθεστώς ασυδοσίας που υπάρχει σ’ αυτούς τους τομείς. Οι πολιτικές αυτές εξασφαλίζουν ότι η έκδοση εθνικού νομίσματος και πρόσθετη κυκλοφορία νομίσματος δεν θα λειτουργήσουν πληθωριστικά. Επιπλέον η υποστήριξη του νομίσματος με τέτοιες πολιτικές, αλλά και το γεγονός ότι δεν πρόκειται να το μετατρέψουμε σε αντικείμενο κερδοσκοπίας της διεθνούς αγοράς νομισμάτων, θα επιτρέψουν στο νόμισμα να είναι σταθερό και να απηχεί τις πραγματικές ανάγκες της ελληνικής οικονομίας.

Τέλος, πρέπει να ξεκαθαρίσουμε ότι στα πλαίσια μια τέτοιας πολιτικής δεν είναι αναγκαία η πολιτική των διαρκών υποτιμήσεων, ούτε το νόμισμα θα δεχτεί τρομαχτικές υποτιμητικές πιέσεις. Άλλωστε η αξία ενός νομίσματος το οποίο δεν παίζει στις διεθνείς αγορές νομισμάτων, καθορίζεται από την δυναμική της εσωτερικής παραγωγής και την έκταση των διεθνών οικονομικών δεσμών και σχέσεων, που σήμερα είναι σε τραγικό επίπεδο. Η διαδικασία αυτή εξασφαλίζει μια ομαλή μετάβαση από το ευρώ στο νέο εθνικό νόμισμα, χωρίς βίαια τραντάγματα και σε αντιστοιχία με τις ανάγκες των εσωτερικών συναλλαγών.

Από κει και πέρα ο δρόμος είναι ανοιχτός για ένα ευρύτατο σχέδιο παραγωγικής ανασυγκρότησης της οικονομίας και πλήρους απασχόλησης. Θα έχουμε επιτέλους τα χρηματοδοτικά μέσα, αλλά και τα μακροοικονομικά εργαλεία για να το κάνουμε πράξη.

Δημήτρης Καζάκης
ΕΛΛΗΝΩΝΠΡΟΜΑΧΟΥΝΤΕΣΑΘΗΝΑΙΟΙΜΑΡΑΘΩΝΙ
ΧΡΥΣΟΦΟΡΩΝΜΗΔΩΝΕΣΤΟΡΕΣΑΝΔΥΝΑΜΙΝ


...ΓΙΑ ΤΑ 2500 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΕΠΕΡΑΣΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΑΧΗΝ ΤΟΥ ΜΑΡΑΘΩΝΟΣ
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: O οικονομολόγος κ. Δημήτρης Καζάκης

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 15 Ιουν 2011, 20:08

TEUTAMOS έγραψε:Α δειτε και εδώ, όσον αφορά τις στρεβλώσεις:
Aν και προτιμώ τα βίντεο από τα κείμενα, διότι στο βίντεο δεν υπάρχει αμφισβήτηση για το ποιος τα λέει, θα σου πω φίλτατε ότι διάβασα και το κείμενο.
Αφ'ενός λέει πράγματα που τα λένε με τους ίδιους και εντονότερους τόνους οι αμερικανοί αλλά και άγγλοι εγκριτοι οικονομικοί αναλυτές - οπως ο Σελέντε που δηλώνει "πολιτικώς άθεος" (και ορθώς, γιατί τους πήρε χαμπάρι) αλλά ΚΑΙ ο Μαξ Κάιζερ που δηλώνει καπιταλιστής, καθώς και αντιφρονούντες πατριώτες (που πολεμούν δηλ. το φασιστικό καθεστώς που αναφύεται και μας επικαλύπτει ολοένα και περισσότερο).

Αν ΚΑΙ αυτοί (οι λογικές των οποίων συγκλίνουν σχεδόν απόλυτα με αυτές του Καζάκη) θα θεωρούντο από εσένα (και τον κύριο Άδωνι) "κομμουνιστές που θέλουν να επιβάλλουν σκληροπυρηνικό κομμουνισμό τύπου Καμπότζης" σεβαστή μεν η άποψή σου φίλε μου, αλλά όχι αποδεκτή. Ήτοι, διίσταμαι οριζοντίως, διαγωνίως και καθέτως με αυτό το εφεύρημα.

Έχω μεταφράσει πάμπολλα βίντεο για το οικονομικό, στο παγκόσμιο στερέωμα και δη για την νομεγκλατούρα της ΕΕ που κάνει κουμάντα, χειραγωγεί τα κράτη, και δη κάνει ολόκληρους λαούς να υποφέρουν αυτή τη στιγμή, μέσω ατόμων ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΞΕΛΕΓΗΣΑΝ ΠΟΤΕ, αλλά ΔΙΟΡΙΣΤΗΚΑΝ (από ποιους δεν γνωρίζουμε...)
Αν συγκλίνοντας με τον Άδωνι, αντιλαμβάνεσαι κι εσύ αυτή την Ευρωκρατία ως "δημοκρατικό" σύστημα ωφέλιμο για την πατρίδα μας...τότε συγχώρα με καλέ μου, αλλά μάλλον έχουμε διαφορετική αντίληψη και για τη δημοκρατία, αλλά και για την πατρίδα μας.

Ξέρω ότι δεν εχεις το χρόνο να δεις τη δουλειά μου στο ΥΤ.
Θα σε παρακαλούσα να δεις τουλάχιστον αυτό, το οποίο ίσως να σου δώσει μια εκτενέστερη οπτική για την ΕΕ, που ο κύριος Άδωνις προσκύνησε και δεν θέτει πλέον σε αμφισβήτηση (αντίθετα με αυτά που πρέσβευε παλιότερα)



Ο Φάραντζ αναλύει και συγκλίνει με τον Καζάκη ως προς τα δεινά αυτού του συστήματος, και τον Φάραντζ μόνο κομμουνιστή δε θα μπορούσε να τον πει κανείς. (τους απεχθάνεται)
TEUTAMOS έγραψε:Χαίρομαι που δεν μπορώ να συμφωνήσω μαζί σας σχετικά με τον Άδωνιν
Αυτό φυσικά είναι αναφαίρετο δικαίωμά σου, και σεβαστό.
Ο σεβασμός βέβαια όπως προείπα, δεν σημαίνει απαραίτητα και αποδοχή.
Δεν θα εμπλακώ σε αντιπαράθεση έστω και ευγενούς τύπου μαζι σου.
Θα σε καλέσω μόνο να εξετάσεις αυτά που θέτει ο Καζάκης αντικειμενικά και χωρίς ιδεολογικά γυαλιά (γιατί εδώ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ για ιδεολογία) και αφού θα έχεις εξάγει ασφαλέστερα συμπεράσματα, θα με ενδιέφερε να μου επισημάνεις σε ποιες λογικές ή επιχειρήματά του, διακρίνεις ότι προάγει κομμουνισμό και τις άλλες ανοησίες που είπε ο Άδωνις. Αν θέλεις φυσικά, και αν μπορείς. Αν δε θέλεις ή δεν μπορείς, δεν πειράζει. Καλή καρδιά. :wink:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
ION 4ever
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 7582
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ 2010, 11:00
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: O οικονομολόγος κ. Δημήτρης Καζάκης

Δημοσίευση από ION 4ever » Τετ 15 Ιουν 2011, 20:13

Ρώτησα κάποιους Εγγλέζους για τον Φάραντζ στην Αγγλία και τον θεωρούν δεξιό των δεξιότερων.
There is a crack, a crack in everything
That's how the light gets in.
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: O οικονομολόγος κ. Δημήτρης Καζάκης

Δημοσίευση από doctormarkon » Τετ 15 Ιουν 2011, 20:13

Πολύ ωραίο το άρθρο Τευταμε. Συνοψίζει σε λίγες γραμμές τις απόψεις του Καζάκη.

Τι απ όσα λέει θυμίζουν Εμβερ Χότζα?

Κεντρική Κρατική Τράπεζα έχει και η Γερμανία. Το ιδιόμορφο καθεστώς της Τράπεζας Ελλάδος και το μυστήριο με το αν υπάρχει χρυσός ή όχι μέσα ή αν έχει πουληθεί ή έχει χαριστεί και με τι ανταλλάγματα πρέπει να διαλευκανθεί. Τα μέτρα που προτείνει ο Καζάκης δεν είναι να μετατραπεί η Χώρα σε Κούβα ή ΕΣΣΔ του 1917 και στο σημείο αυτό έχει κόντρα με το ΚΚΕ.

Ο Καζάκης προτείνει μέτρα κλασικής οικονομικής θεωρίας για να είναι μία χώρα ανεξάρτητη.

Προτείνει δικαιοσύνη στη συνεισφορά των βαρών με την κατάργηση των οφ σορ και τη δέσμευση περιουσιακών στοιχείων που ανήκουν σε αυτές.

Τα ίδια πρότειναν και οι Αφρικανολόγοι καθηγητές όπως ο Τσάλτας για τις χώρες της υπο σαχάριας Αφρικής και τώρα προτείνουν να βυθιστεί η Ελλάδα στην υπανάπτυξη.

Ο Αδωνις δεν είναι οικονομολόγος, αλλά αφού κρίνει τον Καζάκη τι θα είχε να προτείνει σαν ολοκληρωμένο σχέδιο? Εκτός βέβαια από το να λιβανίζει τις πολιτικές επιλογές του ΓΑΠ ο οποίος είχε εκφράσει τις απόψεις του κάποτε για το ΔΝΤ στις χώρες του Τρίτου κόσμου, για τον φαύλο κύκλο φτωχειας και υπανάπτυξης.

Αλλά πότε έλεγε αλήθεια? Τότε? ή τώρα?

Τόσο ο ΓΑΠ όσο και ο καθηγητής Τσάλτας είναι ανακόλουθοι και άκυροι. Και ο ΓΑΠ έλεγε άλλα και τελικά έκανε ακριβώς τα αντίθετα.

Είναι σαν ο Αδωνης να γίνει αύριο υπερμαχος των greeklish. Δεν ξέρω αν έχει κάποιο σχέδιο και το έχει προτείνει. Αλλά το να ακολουθεί τη βούληση του ΓΑΠ και τα σχέδια του Παπακωνσταντίνου του στελέχους της Μπιλντεμπεργκ ακυρώνεται και ο ίδιος
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: O οικονομολόγος κ. Δημήτρης Καζάκης

Δημοσίευση από doctormarkon » Τετ 15 Ιουν 2011, 20:19

Ο Φάραντζ αναλύει και συγκλίνει με τον Καζάκη ως προς τα δεινά αυτού του συστήματος, και τον Φάραντζ μόνο κομμουνιστή δε θα μπορούσε να τον πει κανείς. (τους απεχθάνεται)
Χα χα χα :lol: :lol: Σωστά Είναι αντικομμουνιστής και εθνικιστής. Είναι και φιλέλληνας.

Αλλά βλέπεις συγκλίνει σε πολλά σημεία με τον Καζάκη.

Γι αυτό ας μας πει ο Αδωνις.

Αν τα πραγματικά συμφέροντα της Ελλάδας ως έθνος έρθουν σε σύγκρουση με τα συμφέροντα της Ε.Ε ως ζουρλομανδύα εθνών. Ποιό συμφέρον θα πρέπει να μπεί σε άμεση προτεραιότητα?

Αν δεν είδε ακόμα τη σύγκρουση συμφερόντων σύντομα θα φανεί ακόμα πιό ξεκάθαρα
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
TEUTAMOS
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1697
Εγγραφή: Σάβ 21 Απρ 2007, 20:35

Re: O οικονομολόγος κ. Δημήτρης Καζάκης

Δημοσίευση από TEUTAMOS » Τετ 15 Ιουν 2011, 20:38

Αν είναι να ερίζωμε για το αν είναι κομμουνιστής ο Καζάκης ή όχι, τότε θα αποσύρω τον χαρακτηρισμόν, για την οικονομίαν της συζητήσεως. Προφανώς κάποιες διαπιστώσεις που κάνει μπορεί να ισχύουν ιστορικά. Αλλά θα ήθελον να εστιάσω εις τις λύσεις που δίνει: επαπαφορά της δραχμής (;). Καλά τότε που βάλαμε το ευρώ στην ζωή μας - κακώς το βάλαμε - πού ήτο ο Καζάκης να φωνάξηι όπως φωνάζει τώρα, κάτοπιν εορτης; Εγώ ενθυμούμαι, Αρελίτα και λοιποί, ότι το ΛΑ.Ο.Σ φώναζε και ζητούσε ΚΑΙ εις αυτό δημοψήφισμα από τον κυρίαρχον ελληνικόν λαόν. Είναι ψέμμα αυτό; Δεν έγινε έτσι; διακρατικές εμπορικές συμφωνίες (;) εν είδει κλήριγκ (;). Μα έτσι δεν έκαναν η Κούβα, η Αλβανία κοκ; Δηλαδή, να βγουμε από την ΕΕ και να ψάχνωμε για εμπορικούς εταίρους. Μα έξω από το ευρώ θα μας φοράνε καπέλλο με τις εισαγωγές. Εδώ στην χώρα μας με την ανοχή των Κυβερνήσεων άφηναν να δρουν καρτέλ και να καθορίζουν αυτοί τις τιμές στα ράφια, αν βγουμε απο την ΕΕ και το ευρώ (αυτά τα δυο πανε πακέτο), θα γιγαντωθούν τα καρτέλ και θα πολλαπλασιαστούν. Και τα δικά μας προιόντα θα είναι απλησίαστα και τα εισαγόμενα θα είναι πανάκριβα. Με τους λαθρομετανάστες - άλλο μεγαλειώδες θέμα σχετικό με την οικονομία - θα χάσουν πολλοί Έλληνες την δουλειά τους, αφού οι αλλοδαποί θα αποτελέσουν φτηνά εργατικά χέρια. Αν παμε στην δραχμή, θα αποξενωθούμε γενικώς, θα γίνει η χώρα συν τωι χρόνωι όχι μόνον χωματερή ΄λαθρομετναστών αλλά και υπεράκτιων εταιρειών. Μόλις χτυπήσει κόκκινο το ευρώ και επιστρέψει η χώρα στην δραχμή, όλα τα εδώ κεφάλαια και οι καταθέσεις θα βγουν έξω. Σχετικά με τις εθνικοποιήσεις θα ειπώ ότι δεν είναι ανάγκη όλα να είναι κρατικά - εξαιρώ τους φυσικούς πόρους - αλλά μπορεί να γινουν κάποια και ιδιωτικά. Μπορεί να πωλήσω δημόσια περιόυσια - μακάρι τίποτε εξ αυτών να γινόταν - αλλά χρειαζόμεθα χρήμα. Σ' αυτές τις περιπτώσεις δεν χάνουμε την εθνική κυριαρχία διατί το κράτπς κρατεί αυτό που νομικώς λέγεται imperium, την κρατική επιστασία, αλλά δίνουμε σε ιδιώτες το fiscus, την οικονομικήν διαχείρισιν.
ΕΛΛΗΝΩΝΠΡΟΜΑΧΟΥΝΤΕΣΑΘΗΝΑΙΟΙΜΑΡΑΘΩΝΙ
ΧΡΥΣΟΦΟΡΩΝΜΗΔΩΝΕΣΤΟΡΕΣΑΝΔΥΝΑΜΙΝ


...ΓΙΑ ΤΑ 2500 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΕΠΕΡΑΣΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΑΧΗΝ ΤΟΥ ΜΑΡΑΘΩΝΟΣ
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: O οικονομολόγος κ. Δημήτρης Καζάκης

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 15 Ιουν 2011, 20:44

TEUTAMOS έγραψε:Αν είναι να ερίζωμε για το αν είναι κομμουνιστής ο Καζάκης ή όχι, τότε θα αποσύρω τον χαρακτηρισμόν, για την οικονομίαν της συζητήσεως.
Δεν ερίζουμε μάτια μου. Απλά τρελαίνομαι όταν χρησιμοποιούνται και ρίπτονται κομματικοί μανδύες πάνω σε τοποθετήσεις.
TEUTAMOS έγραψε:πού ήτο ο Καζάκης να φωνάξηι όπως φωνάζει τώρα, κάτοπιν εορτης;
Ήτο εκεί που είναι και σήμερα. ΣΤΗΝ ΑΦΑΝΕΙΑ.
Αν δεν τον έβγαζαν κάποια μπλογκς και μετά το ΚΡΗΤΗ TV ακόμα θα φώναζε μόνος του και δεν θα τον άκουγε ούτε η μανούλα του.
Βλέπεις τα ΜΜΕ εξακολουθούν να καθορίζουν την ενημέρωση πολλών.
Και τα ΜΜΕ ως πλήρη όργανα του καθεστώτος δεν θα τον εμφάνιζαν ποτέ από μόνα τους, παρά μόνον εάν διαδοθεί τόσο η παρουσία και το έρεισμά του, ώστε δεν θα μπορούν να κάνουν αλλιώς. Και τότε, θα τον παρουσιάσουν πάλι, μόνο για να τον απαξιώσουν. Το έκανε ο Άδωνις, γνωρίζοντας την απήχηση που έχει ήδη στο νετ. Μόνο που ευτυχώς, ούτε και τους ίδιους τους ψηφοφόρους του δεν μπορεί να επηρεάσει τόσο καθοριστικά ώστε να τον απαξιώσουν αβλεπί.


Εξακολουθώ να σε παροτρύνω να τον ακούσεις προσεκτικά, παραμερίζοντας έστω και προσωρινώς τα υπόλοιπα, και τις καθοδηγήσεις του Άδωνι. Εάν το κάνεις και βρεις θέση του, το λάθος της οποίας θα μπορέσεις να καταδείξεις επιχειρηματολογώντας, εδώ είμαι εγώ να σε ακούσω. :wink:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: O οικονομολόγος κ. Δημήτρης Καζάκης

Δημοσίευση από doctormarkon » Τετ 15 Ιουν 2011, 21:33

Ο Καζάκης ήταν στην αφάνεια. Εγραφε κάποια άρθρα στο ποντίκι, τα οποία πέρναγαν αυτούσια στο μπλογκ Ελληνικό Καφενείο.

Υπάρχουν πολλοί επιστήμονες στην αφάνεια.

Ζουν ανάμεσα μας στη διπλανή πόρτα.

Έχουν γνώσεις αλλά δεν έχουν βήμα γιατί δεν έχουν βύσμα.

Κι όμως υπήρχε κάποια προσωπικότητα που δεν βρίσκεται πιά ανάμεσα μας.

Πρόκειται για το Μάνο Χατζηδάκη. Είχε προειδοποιήσει ήδη το 77 αλλά δυστυχώς τα λόγια του ήταν προφητικά και επαληθεύονται σήμερα

Αρχίζει να μιλάει για την Ε,Ε που τότε ήταν ΕΟΚ από το 2.22



Μάλλον θα χρειαστεί να κόψω αυτό το κομμάτι να το κάνω mp3 να το βάλω μουσικό χαλί σε ένα δικό μου βίντεο μάλλον με εικόνες από το Σύνταγμα για να θυμούνται οι μεγαλύτεροι και να μαθαίνουν οι νεώτεροι
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
ION 4ever
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 7582
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ 2010, 11:00
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: O οικονομολόγος κ. Δημήτρης Καζάκης

Δημοσίευση από ION 4ever » Τετ 15 Ιουν 2011, 21:57

Μάνος Χατζηδάκης
:worship: :respect: :worship:
There is a crack, a crack in everything
That's how the light gets in.
Άβαταρ μέλους
TEUTAMOS
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1697
Εγγραφή: Σάβ 21 Απρ 2007, 20:35

Re: O οικονομολόγος κ. Δημήτρης Καζάκης

Δημοσίευση από TEUTAMOS » Τετ 15 Ιουν 2011, 22:25

Βλέπετε; Ανασχηματισμόν ο κύριος! Μας την έφερε ο Γοδεφρίδος!!! Δικαιώνεται και ο Καρατζαφέρης που έλεγε ότι όλα τα κάνουν για την καρέκλα. Όπως επ' ίσης και ο Κουβέλης που προείδε το ναυάγιον της Κυβερνήσεως Εθνικής Ενότητος. Ο Σαμαράς δεν ζητούσε εκλογές (ελπίζω να το κάνη ευθύς αμέσως) ίνα αφήσηι να φθαρηί ο Γοδεφρίδος. Ο Γοδεφρίδος επικοινωνιακώς άφησε να φανηί ότι είναι υπέρ μίας Κυβερνήσεως Εθνικής Ενότητος, αλλά μας την έφερε. Με 151 βουλευτές τώρα θα λάβει φυσικώς ψήφον εμπιστοσύνης την Παρασκευήν, εκεί που χθες εφοβούντο ότι θα διαρρεύσουν κάποιοι βουλευταί του και θα εδύνατο να μην ψηφίσουν το μεσοπρόθεσμον. Απέφυγεν επ' ίσης το εμπόδιον των 181 βουλευτών για το μεσοπρόθεσμον εφ' όσον θα εζητείτο κάτι τέτοιο.

ΥΓ.: Διακοπή για διαφημίσεις ήτο αυτό!! :)
ΕΛΛΗΝΩΝΠΡΟΜΑΧΟΥΝΤΕΣΑΘΗΝΑΙΟΙΜΑΡΑΘΩΝΙ
ΧΡΥΣΟΦΟΡΩΝΜΗΔΩΝΕΣΤΟΡΕΣΑΝΔΥΝΑΜΙΝ


...ΓΙΑ ΤΑ 2500 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΕΠΕΡΑΣΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΑΧΗΝ ΤΟΥ ΜΑΡΑΘΩΝΟΣ
Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Oικονομία”