ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ ΓΙΑ ΤΟ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΤΙΚΟ

ΤΙ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΊΝΕΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ;

Το δημοψήφισμα λήγει την Πέμ 18 Φεβ 2010, 22:14

-ΝΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΠΟΣΟΣΤΟΣΗ ΣΤΟ 3% ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ (ΟΠΩΣ Ο Μ.Ο ΤΗΣ Ε.Ε) & ΧΩΡΙΣ ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ
8
32%
-ΝΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΠΟΣΟΣΤΟΣΗ ΣΤΟ 3% ΜΕ ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ
3
12%
-ΝΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΠΟΣΟΣΤΟΣΗ ΣΕ ΑΛΛΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΘΕΙ & ΧΩΡΙΣ ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ
2
8%
-ΝΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΠΟΣΟΣΤΟΣΗ ΣΕ ΑΛΛΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΜΕ ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
-ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ ΟΛΟΙ
11
44%
-ΝΑ ΠΑΡΑΜΕΙΝΟΥΝ, ΝΑ ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΗΘΟΥΝ ΜΕ ΠΛΗΡΗ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ, ΥΠΗΚΟΟΤΗΤΑ, ΙΘΑΓΕΝΕΙΑ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ & ΝΑ ΚΛΕΙΣΟΥΝ ΤΑ ΣΥΝΟΡΑ ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΜΠΡΟΣ
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
-ΝΑ ΠΑΡΑΜΕΙΝΟΥΝ, ΝΑ ΔΟΘΟΥΝ ΠΛΗΡΗ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ, ΥΠΗΚΟΟΤΗΤΑ, ΙΘΑΓΕΝΕΙΑ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ & ΑΝΟΙΚΤΑ ΣΥΝΟΡΑ
1
4%
 
Σύνολο ψήφων: 25
Άβαταρ μέλους
Odyssey
Φρεσκαδούρα
Φρεσκαδούρα
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Πέμ 25 Μαρ 2010, 20:33
Irc ψευδώνυμο: Odyssey
Φύλο: Άνδρας

Re: ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ ΓΙΑ ΤΟ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΤΙΚΟ

Δημοσίευση από Odyssey » Τετ 07 Απρ 2010, 02:36

Acid{RFE} έγραψε:
Odyssey έγραψε:Και επανέρχομαι: Το μείζον είναι η οργάνωση, ο σχεδιασμός και η επίθεση ενάντια στην Ολιγαρχική Αιτία, που διαφεντεύει τις τύχες μας. Και εκεί πρέπει να στρέψουμε περισσότερο την προσοχή μας.
Ποιά είναι η Ολιγαρχική Αιτία που επισημαίνεις;;;
Έχω εκθέσει την άποψη μου στο "Για την Οικ. Κατάρρευση της Ελλάδας", αλλά δε βλάπτει μια μικρή σύνδεση.
Προσπαθώ να εξηγήσω ότι η λαθρομετανάστευση, όπως και άλλα δεινά, οφείλονται στην Ολιγαρχική διακυβέρνηση του πλανήτη, από μια χούφτα τραπεζίτες. Αυτοί παράγουν φτώχια, μετακινούν πληθυσμούς, παράγουν πολέμους και οδηγούν την Ελλάδα στην εξαθλίωση. Αυτό επιτυγχάνεται μέσα από τη διαδικασία υπερχρέωσης των λαών, η οποία συμβαίνει επειδή οι τραπεζίτες έχουν κάνει ιδιοκτησία τους το χρήμα και το έχουν μετατρέψει σε ακρριβό εμπόρευμα.
Αυτά όλα δεν θα ήταν εφικτά, αν δεν είχαν πολιτικούς για συνεργάτες.
Όταν όλα αυτά συμβαίνουν, δεν είναι έξυπνο, να ασχολούμαστε με τα αποτελέσματα της κρίσης (μεταναστευτικό, πολιτική διαφθορά , άλλες κοινωνικές διαιρέσεις κλπ), αλλά όλοι μαζί να επιτεθούμε, οργανωνόμενοι στην "Ολιγαρχική Αιτία" του κακού.
Κλείνοντας, η διαίρεση "αριστερά - δεξιά", η κομματική διαίρεση, η αντίθεση "εθνικιστής - διεθνιστής" , ακόμα και η ταξική διαίρεση και άλλες είναι όλα παιχνίδια εγκλωβισμού των ανθρώπων μέσα σε ψεύτικες αντιθέσεις. Δεν είναι μόνο ένα το παιχνίδι που αναπαράγει τη διαίρεση της κοινωνίας. Αν δεν παραμερίσουμε αυτές τις αντιθέσεις δεν θα σμίξουμε ποτέ.
Ελπίζω να σε κάλυψα.
Άβαταρ μέλους
karipis
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3251
Εγγραφή: Σάβ 26 Ιαν 2008, 16:15
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη για, μεσ' τη μέση λέμε!
Επικοινωνία:

Re: ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ ΓΙΑ ΤΟ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΤΙΚΟ

Δημοσίευση από karipis » Τετ 07 Απρ 2010, 02:41

Κοίταξε να δεις φίλε.
Θα κάνω "την παλαβή" ότι αυτά που ανέφερες δεν ήταν χαρακτηρισμοί τους οποίους προσάπτεις σε μέλη του φόρα που έχουν διαφορετική άποψη/εις με 'σένα. Ίσως ο γραπτός σου λόγος να είναι τέτοιος που δεν μπορεί να γίνει αντιληπτός από κάποιον που δεν σε ξέρει βρε αδερφέ!!

Αλλά... α) το να μην βλέπεις ποιό είναι το θέμα, ο κεντρικός τίτλος του, και να προσπαθείς να αποπροσανατολίσεις ολόκληρη την κουβέντα (δεν χρησιμοποιείς παρά μόνον τον τίτλο του πόστ μόνο για να κάνεις προπαγάνδα και τίποτε άλλο)...!
β) Το να μην γνωρίζεις πως έχεις την δυνατότητα να δημιουργήσεις ένα διαφορετικό θέμα όπου εκεί θα ξετυλίξεις τις ιδέες σου για ρήξη του κράτους....!
γ) Το να αναδιπλώνεσε και να λουφάζεις μετά από χοντρό "χώσιμο" που έφαγες και χωρίς αντίδραση...!
δ) Το να αγνοείς επιδεικτικά τα άρθρα του Ίωνα Ρωμανού -Δημήτρη- (και όσα αποτολμάς να αγγίξεις, το κάνεις με το γάντι και χωρίς πολλά-πολλά)...!

Σαν πολλά δεν είναι;;

Σόρρυ αλλά δεν είσαι τόσο "πολυμήχανος". Τις αμπελοσοφίες, τις ανατρεπτικές ιδέες του αναρχισμού, το μπαχάλεμα των θεμάτων εδώ μέσα, αλλά και τις σπόντες σου αλλού.
Να προσέχεις τι λες και που το λες σε παρακαλώ γιατί όλα έχουν μέτρο.

(Άντε κάνε μου την χάρη βραδιάτικα που θα με υπονομεύσεις για βλάκα)
Άβαταρ μέλους
Acid{RFE}
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 558
Εγγραφή: Δευ 08 Σεπ 2008, 16:56
Irc ψευδώνυμο: Acid{RFE}
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Land Of Freedom
Έδωσε Likes: 3 φορές
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ ΓΙΑ ΤΟ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΤΙΚΟ

Δημοσίευση από Acid{RFE} » Τετ 07 Απρ 2010, 02:56

Odysee ναί τώρα κατάλαβα τι εννούσες. Συμφωνώ μ'αυτό που λές ότι δεν πρέπει να είμαστε διαχωρισμένοι, και όντως έτσι είναι, βλέπεις ότι στις περισσότερες φορές δεν μπορεί να γίνει κουβέντα, ο ένας λέει είσαι ρατσιστής ο άλλος είσαι εθνικιστής...έτσι ναί δεν γίνεται χωριό συμφωνώ.

Το παρόν θέμα πραγματεύεται το θέμα της Λαθρομετανάστευσης, κι έτσι τοποθετήθηκα περί αυτής, η θέση μου επάνω σ'αυτό είναι γραμμένη στην σελ.14.

Εάν ενδιαφερθούμε για την κατάσταση της χώρας μας, τα όσα προκύπτουν έπ'αυτής, τότε θα μπορέσουμε να αποκτήσουμε καλύτερη ποιότητα ζωής, και μιά καλύτερη πατρίδα,΄κι έτσι θα έχουμε την δύναμη, και καθαρό μυαλό να συμβάλουμε στα παγκόσμια τεκτενόμενα. Όταν όμως δεν μπορούμε να σηκώσουμε την ίδια την πατρίδα μας, πώς αλήθεια θα συμβάλουμε στα Παγκόσμια τεκτενόμενα;;;
Άβαταρ μέλους
Odyssey
Φρεσκαδούρα
Φρεσκαδούρα
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Πέμ 25 Μαρ 2010, 20:33
Irc ψευδώνυμο: Odyssey
Φύλο: Άνδρας

Re: ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ ΓΙΑ ΤΟ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΤΙΚΟ

Δημοσίευση από Odyssey » Τετ 07 Απρ 2010, 02:58

karypis έγραψε:Κοίταξε να δεις φίλε.
Θα κάνω "την παλαβή" ότι αυτά που ανέφερες δεν ήταν χαρακτηρισμοί τους οποίους προσάπτεις σε μέλη του φόρα που έχουν διαφορετική άποψη/εις με 'σένα. Ίσως ο γραπτός σου λόγος να είναι τέτοιος που δεν μπορεί να γίνει αντιληπτός από κάποιον που δεν σε ξέρει βρε αδερφέ!!

Αλλά... α) το να μην βλέπεις ποιό είναι το θέμα, ο κεντρικός τίτλος του, και να προσπαθείς να αποπροσανατολίσεις ολόκληρη την κουβέντα (δεν χρησιμοποιείς παρά μόνον τον τίτλο του πόστ μόνο για να κάνεις προπαγάνδα και τίποτε άλλο)...!
β) Το να μην γνωρίζεις πως έχεις την δυνατότητα να δημιουργήσεις ένα διαφορετικό θέμα όπου εκεί θα ξετυλίξεις τις ιδέες σου για ρήξη του κράτους....!
γ) Το να αναδιπλώνεσε και να λουφάζεις μετά από χοντρό "χώσιμο" που έφαγες και χωρίς αντίδραση...!
δ) Το να αγνοείς επιδεικτικά τα άρθρα του Ίωνα Ρωμανού -Δημήτρη- (και όσα αποτολμάς να αγγίξεις, το κάνεις με το γάντι και χωρίς πολλά-πολλά)...!

Σαν πολλά δεν είναι;;

Σόρρυ αλλά δεν είσαι τόσο "πολυμήχανος". Τις αμπελοσοφίες, τις ανατρεπτικές ιδέες του αναρχισμού, το μπαχάλεμα των θεμάτων εδώ μέσα, αλλά και τις σπόντες σου αλλού.
Να προσέχεις τι λες και που το λες σε παρακαλώ γιατί όλα έχουν μέτρο.

(Άντε κάνε μου την χάρη βραδιάτικα που θα με υπονομεύσεις για βλάκα)
-Αν πρέπει να λέω μόνο όσα αρέσουν σε άλλους εδώ, τότε συγνώμη. Νόμιζα ότι είναι φόρουμ ανταλλαγής και αντιπαράθεσης απόψεων. Και η αρχική μου αναφορά ήταν εντός θέματος.
-Καμία αναδίπλωση δεν έχω κάνει μέχρι τώρα. Και δεν άφησα τίποτα αναπάντητο σε όσα μου καταμαρτύρησες, μετατρέποντας μια αντιπαράθεση ιδεών σε προσωπική επίθεση, κάτι που το συνεχίζεις και τώρα.
-Το άρθρο του Ίωνα το είδα, συμφωνώ και κάποιες διαφωνίες είναι δευτερεύουσες. Αν θέλεις μπορώ να κάνω παρουσίαση των διαφωνιών μου, αλλά δεν είναι σημαντικές. Πιο πολύ μοιάζουν με απορίες.
-Δεν έγραψα πουθενά για ρήξη με το κράτος. Δικό σου συμπέρασμα είναι. Και ως εκ τούτου δεν προτίθεμαι να φτιάξω κάποιο ειδικό θέμα για αυτό.
-Οι "αμπελοφιλοσοφίες", "οι ανατρεπτικές ιδέες του αναρχισμού", το "μπαχάλεμα" των θεμάτων, " οι σπόντες μου", μάλλον δεν απηχούν δικές μου απόψεις. Αντίθετα, ήμουν ξεκάθαρος από την αρχή, το θέμα μου ήταν συγκεκριμένο, πολιτικό, κοινωνικό και ανθρώπινο και ταίριαζε με τον τίτλο.Αν απαγορεύονται τέτοια σχόλια εδώ, να μου το πείτε να σταματήσω.
-Από "πραχτορίσκος του ΣΥΡΙΖΑ" έγινα "μπαχαλάκιας του αναρχισμού"! Αυτό προαγωγή είναι;
Γιατί δεν αρκείσαι στα γραφόμενα και ψάχνεις ταμπέλες που δεν υπάρχουν; Μερικοί έχουν συνηθίσει αντιπαραθέσεις μόνο μέσα στο πλαίσιο που έχει ορίσει η νέα τάξη πραγμάτων :"αριστερά - δεξιά" κλπ. Δεν ανήκω πουθενά, παρά μόνο στον εαυτό μου.
Άβαταρ μέλους
Odyssey
Φρεσκαδούρα
Φρεσκαδούρα
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Πέμ 25 Μαρ 2010, 20:33
Irc ψευδώνυμο: Odyssey
Φύλο: Άνδρας

Re: ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ ΓΙΑ ΤΟ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΤΙΚΟ

Δημοσίευση από Odyssey » Τετ 07 Απρ 2010, 03:12

Acid{RFE} έγραψε:Odysee ναί τώρα κατάλαβα τι εννούσες. Συμφωνώ μ'αυτό που λές ότι δεν πρέπει να είμαστε διαχωρισμένοι, και όντως έτσι είναι, βλέπεις ότι στις περισσότερες φορές δεν μπορεί να γίνει κουβέντα, ο ένας λέει είσαι ρατσιστής ο άλλος είσαι εθνικιστής...έτσι ναί δεν γίνεται χωριό συμφωνώ.

Το παρόν θέμα πραγματεύεται το θέμα της Λαθρομετανάστευσης, κι έτσι τοποθετήθηκα περί αυτής, η θέση μου επάνω σ'αυτό είναι γραμμένη στην σελ.14.

Εάν ενδιαφερθούμε για την κατάσταση της χώρας μας, τα όσα προκύπτουν έπ'αυτής, τότε θα μπορέσουμε να αποκτήσουμε καλύτερη ποιότητα ζωής, και μιά καλύτερη πατρίδα,΄κι έτσι θα έχουμε την δύναμη, και καθαρό μυαλό να συμβάλουμε στα παγκόσμια τεκτενόμενα. Όταν όμως δεν μπορούμε να σηκώσουμε την ίδια την πατρίδα μας, πώς αλήθεια θα συμβάλουμε στα Παγκόσμια τεκτενόμενα;;;
Διάβασα τις απόψεις σου και βασικά δεν έχω αντιρρήσεις. Οι αντιρρήσεις μου εμφανίζονται, όταν το λαθρομεταναστευτικό γίνεται αντικείμενο αποπροσανατολισμού , από τον πρωταρχικό στόχο, που είναι να πλήξουμε το αίτιο.
Και μια και είδα τι γράφεις, σε κάποιο άλλο διάλογο αλλού, είχα πει:
Ότι αν δεν μας βοηθήσουν οι Ευρωπαίοι, να τους δίνουμε υπηκοότητα, να τους παίρνουμε και κάτι τις για να καλύψουμε το έλλειμμα μας, υπό τον όρο να πηγαίνουν Γερμανία. Και να υπογράφουν χαρτί πως αν επιστρέφουν να απελαύνονται.
Βέβαια, το χιουμοριστικό της υπόθεσης που έκανα , μπορεί να είχε μία δόση αληθείας, αν υπήρχε δημοκρατία, δηλ. κράτος του δήμου.
Αυτό εδώ δεν είναι κράτος, οπότε όποια πρόταση κι αν κάνουμε σε βάρος μας θα γυρίσει.
Άβαταρ μέλους
Acid{RFE}
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 558
Εγγραφή: Δευ 08 Σεπ 2008, 16:56
Irc ψευδώνυμο: Acid{RFE}
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Land Of Freedom
Έδωσε Likes: 3 φορές
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ ΓΙΑ ΤΟ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΤΙΚΟ

Δημοσίευση από Acid{RFE} » Τετ 07 Απρ 2010, 03:21

Είναι μεγάλη συζήτηση και πρέπει να φύγω, θα συμφωνήσω όμως ότι δεν πρέπει να αποπροσανατολιζόμαστε...αλλά για να μην αποπροσανατολιζόμαστε, ιδίως στην δική μας ράτσα, πρέπει να μην υπάρχει κάτι που μας αποπροσανατολίζει. Και υπάρχουν πολλά που προσανατολίζουν!!!
Άβαταρ μέλους
karipis
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3251
Εγγραφή: Σάβ 26 Ιαν 2008, 16:15
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη για, μεσ' τη μέση λέμε!
Επικοινωνία:

Re: ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ ΓΙΑ ΤΟ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΤΙΚΟ

Δημοσίευση από karipis » Τετ 07 Απρ 2010, 03:32

Odyssey έγραψε:Αν πρέπει να λέω μόνο όσα αρέσουν σε άλλους εδώ, τότε συγνώμη. Νόμιζα ότι είναι φόρουμ ανταλλαγής και αντιπαράθεσης απόψεων. Και η αρχική μου αναφορά ήταν εντός θέματος.
Αυτός ακριβώς είναι ο λόγος που μπήκες στην κουβέντα, ότι δεν σου αρέσουν τα περιεχόμενα της συζήτησης και μόνο η αρχική σου αναφορά άγγιζε το κυρίως θέμα.


Odyssey έγραψε:Καμία αναδίπλωση δεν έχω κάνει μέχρι τώρα. Και δεν άφησα τίποτα αναπάντητο σε όσα μου καταμαρτύρησες, μετατρέποντας μια αντιπαράθεση ιδεών σε προσωπική επίθεση, κάτι που το συνεχίζεις και τώρα.
Το ότι λούφαξες κανονικά μετά το "πονηρούλη" (και φυσικά δεν τόλμησες να απαντήσεις στα ίσια) και άρχισες τα "αλβανικά" τι είναι; δεν είναι αναδίπλωση; ή μήπως αυτά τα 5-6 πρόχειρα δικά σου που κόπιαρα παραπάνω δεν είναι προσωπικές επιθέσεις; (ξέχασα, τα ...πήρες πίσω αφού διαπίστωσες ότι μπορεί να προσβάλλουν).


Odyssey έγραψε:Το άρθρο του Ίωνα το είδα, συμφωνώ και κάποιες διαφωνίες είναι δευτερεύουσες. Αν θέλεις μπορώ να κάνω παρουσίαση των διαφωνιών μου, αλλά δεν είναι σημαντικές. Πιο πολύ μοιάζουν με απορίες.
Άνοιξε καινούργιο "θέμα" και πάμε εκεί να κουβεντιάσουμε ότι θέλεις. Να δούμε ποιές είναι οι δικές σου και ποιές οι δικές μου (και όποιου άλλου συμμετάσχει) απορίες.


Odyssey έγραψε:Οι "αμπελοφιλοσοφίες", "οι ανατρεπτικές ιδέες του αναρχισμού", το "μπαχάλεμα" των θεμάτων, " οι σπόντες μου", μάλλον δεν απηχούν δικές μου απόψεις. Αντίθετα, ήμουν ξεκάθαρος από την αρχή, το θέμα μου ήταν συγκεκριμένο, πολιτικό, κοινωνικό και ανθρώπινο και ταίριαζε με τον τίτλο.
Είναι ακριβώς όπως τα λέω και τα τσάμικα αλλού. Σιγά να μην φορούσαν και το ίδιο νούμερο καλσόν το "θέμα" σου με τον τίτλο.


Odyssey έγραψε:Από "πραχτορίσκος του ΣΥΡΙΖΑ" έγινα "μπαχαλάκιας του αναρχισμού"! Αυτό προαγωγή είναι;
Δεν με πείθεις ότι δεν ξέρεις να διαβάζεις. Το κάνεις και μόνο για να διαστρεβλώσεις ότι δεν σου αρέσει. Εγώ είπα αυτό: "...τις ανατρεπτικές ιδέες του αναρχισμού, το μπαχάλεμα των θεμάτων εδώ μέσα,..." κ.λπ, κ.λπ.
Κατα τα άλλα είσαι το καλό παιδί που κάνει διάλογο και μιλάει όμορφα (επειδή απαρνιέσαι πως είπες, αυτά που είπες, πριν 10 λεπτά ...βολικό αυτό ρε!!! ένας εσύ και ένας ο Γκέμπελς.)


Odyssey έγραψε:Γιατί δεν αρκείσαι στα γραφόμενα και ψάχνεις ταμπέλες που δεν υπάρχουν; Μερικοί έχουν συνηθίσει αντιπαραθέσεις μόνο μέσα στο πλαίσιο που έχει ορίσει η νέα τάξη πραγμάτων :"αριστερά - δεξιά" κλπ. Δεν ανήκω πουθενά, παρά μόνο στον εαυτό μου.
Ναι καλά, και η Μακεδονία ανήκει στα βουνά της.
Μα, τα γραφόμενά σου είναι αυτά που ξεκίνησα και σχολιάζω. Όσον αφορά το "Μερικοί έχουν συνηθίσει αντιπαραθέσεις μόνο μέσα στο πλαίσιο που έχει ορίσει η νέα τάξη πραγμάτων :"αριστερά - δεξιά" κλπ." είναι πολύ καλλίτερο από το παράδειγμα του Αϊνστάϊν που είπες παραπάνω (...) αλλά δυστυχώς για 'σένα είναι και απόδειξη ότι ξέρεις να γράφεις. Οπότε, κάθε τι που είπες στο νήμα που κοπιάρισα και είχε ως αρχή το "χτύπημα κάτω από την ζώνη" της Αρέλα, είναι πέρα ως πέρα θέσεις σου προς αυτούς που διαφωνούν μαζί σου.




Υ.Γ. Θα ήταν πολύ ενδιαφέρων για μένα ν' ανοίξεις ένα νέο τίτλο-θέμα με όλες τις προτάσεις σου και το πως βλέπεις την "επανάσταση" (ή όπως το βαφτίζεις τελος πάντων) των Ελλήνων.



ΠΑΡΑΚΑΛΩ:
Η διαχείριση να περάσει στην αποκοπή των άσχετων με το θέμα σχολίων.
Άβαταρ μέλους
Odyssey
Φρεσκαδούρα
Φρεσκαδούρα
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Πέμ 25 Μαρ 2010, 20:33
Irc ψευδώνυμο: Odyssey
Φύλο: Άνδρας

Re: ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ ΓΙΑ ΤΟ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΤΙΚΟ

Δημοσίευση από Odyssey » Τετ 07 Απρ 2010, 03:43

Άντε κοιμήσου Αναστάσιε,
Έχω τύψεις, που σε κρατώ ξύπνιο τέτοια ώρα.
Είναι αδιέξοδη η συζήτηση. Άλλος ήταν ο σκοπός μου.
Και δεν παίρνω πίσω ούτε μια γραμμή από όσα είπα μαζί σου.
Οι απόψεις μου είναι γραμμένες στο "Για την Οικ.Κατάρρευση της Ελλάδας"
Καληνύχτα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Odyssey την Τετ 07 Απρ 2010, 03:46, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
karipis
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3251
Εγγραφή: Σάβ 26 Ιαν 2008, 16:15
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη για, μεσ' τη μέση λέμε!
Επικοινωνία:

Re: ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ ΓΙΑ ΤΟ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΤΙΚΟ

Δημοσίευση από karipis » Τετ 07 Απρ 2010, 03:45

Χριστός Ανέστη
Άβαταρ μέλους
Odyssey
Φρεσκαδούρα
Φρεσκαδούρα
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Πέμ 25 Μαρ 2010, 20:33
Irc ψευδώνυμο: Odyssey
Φύλο: Άνδρας

Re: ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ ΓΙΑ ΤΟ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΤΙΚΟ

Δημοσίευση από Odyssey » Τετ 07 Απρ 2010, 03:47

karypis έγραψε:Χριστός Ανέστη
Αληθώς Ανέστη!
(επειδή μπορεί να μην είδες την προηγούμενη συμπλήρωση: Οι απόψεις μου είναι γραμμένες στο"Για την Οικ.Κατάρρευση της Ελλάδας")
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ ΓΙΑ ΤΟ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΤΙΚΟ

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 07 Απρ 2010, 12:05

Έχω μείνει άναυδη αφ'ενός, απογοητεύτηκα αφ'ετέρου, με την εξέλιξη από εκεί που άφησα αυτό το νήμα, εως εδώ που το βρίσκω σήμερα, και πρώτιστα με την αρνητική προδιάθεση ορισμένων προς τον Γιάννη. Ειλικρινά δεν την καταλαβαίνω. :shock:

Πρώτον να δώσω λινκς για τις θέσεις του στην "οικονομική κατάρρευση της Ελλάδας" που φαίνεται ελάχιστοι τις είδαν, παρ'όλο που παρέπεμψε πολλάκις σε αυτές. Αλλά ως συνήθως ορισμένοι δεν μπαίνουν στον κόπο να ψάξουν πριν ντύσουν στολίσουν, νοικοκυρέψουν τον άλλον. Θα διευκολύνω λοιπόν το ξεστράβωμα, ΜΠΑΣ και γίνει κατανοητή και η θέση και η πρόθεση του ανθρώπου, δίνοντας σχετικά λινκς.
Πάτε λοιπόν με τη σειρά που τοποθετήθηκε: εδώ, εδώ, εδώ, εδώ,εδώ, ειδικά εδώ! κι εδώ (όπου αναφέρεται και στα κόμματα)

Αλλά κι αυτά να μη δει κανείς, (που θα'πρεπε για να'χει σφαιρικότερη αντίληψη της συλλογιστικής του) είδε κι αυτά που έθεσε εδώ. Τα ΟΥΣΙΩΔΗ δεν ξέρω αν τα είδε (?) όταν εστιάζει ακριβώς σ'αυτές τις διαδρομάρες που μας χώνουν στο μυαλό για να μας διχάζουν... Είπε για παράδειγμα: (και το'πε επανειλημμένα:)
Προσπαθώ να εξηγήσω ότι η λαθρομετανάστευση, όπως και άλλα δεινά, οφείλονται στην Ολιγαρχική διακυβέρνηση του πλανήτη, από μια χούφτα τραπεζίτες. Αυτοί παράγουν φτώχια, μετακινούν πληθυσμούς, παράγουν πολέμους και οδηγούν την Ελλάδα στην εξαθλίωση. Αυτό επιτυγχάνεται μέσα από τη διαδικασία υπερχρέωσης των λαών, η οποία συμβαίνει επειδή οι τραπεζίτες έχουν κάνει ιδιοκτησία τους το χρήμα και το έχουν μετατρέψει σε ακρριβό εμπόρευμα.
Αυτά όλα δεν θα ήταν εφικτά, αν δεν είχαν πολιτικούς για συνεργάτες.
Όταν όλα αυτά συμβαίνουν, δεν είναι έξυπνο, να ασχολούμαστε με τα αποτελέσματα της κρίσης (μεταναστευτικό, πολιτική διαφθορά , άλλες κοινωνικές διαιρέσεις κλπ), αλλά όλοι μαζί να επιτεθούμε, οργανωνόμενοι στην "Ολιγαρχική Αιτία" του κακού.
Και τα δύο βασικά ερωτήματα που θέτω σε όλους όσους του επιτέθηκαν για επί μέρους τοποθετήσεις του ή κάποιες που τους χτύπησαν κάποιο εγωιστικό νεύρο είναι τα εξής:

1/ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ ΑΠ'ΑΥΤΟ;
2/ ΔΙΑΦΩΝΕΙΤΕ; ΚΙ ΑΝ ΝΑΙ, ΠΟΥ ΑΚΡΙΒΩΣ ΔΙΑΦΩΝΕΙΤΕ;

(θα εκτιμούσα ιδιαίτερα μια απάντηση ΣΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ που θέτω, απ'όλους σας)


Όσο γι'αυτό που είπες Γιάννη:
Αν απαγορεύονται τέτοια σχόλια εδώ, να μου το πείτε να σταματήσω.
ΚΑΝΕΙΣ (συμπεριλαμβανομένης και της αφεντιάς μου) δεν δικαιούται (πολλώ δε μάλλον οι κύριοι που "δαιμονοποιούν" ή ταμπελοποιούν τις τοποθετήσεις σου, ) να σου απαγορεύει να εκφράζεις τις σκέψεις σου όπως επιθυμείς. Μην ξανακούσω τέτοια κουβέντα. Παρακαλώ να συνεχίσεις να τα λες όπως ακριβώς τα νιώθεις. Κι αυτό δεν το λέω επειδή συμφωνώ με τις αντιλήψεις σου και συμπλέω με τη συλλογιστική σου, είναι ένα δεδομένο και αναφαίρετο σε όλους δικαίωμα εδώ μέσα! Τώρα αν κάποιοι δεν τα αντιλαμβάνονται, ή δεν στέκονται σ'αυτά προτιμώντας να σταθούν στα επιμέρους διογκωτικά των έριδων για να αντιπαρατεθούν και δυστυχώς ταυτόχρονα να χάσουν την ουσία, είναι δικαίωμά τους, και το πρόβλημα είναι δικό τους, δεν θα πρέπει να το κάνεις δικό σου.

karypis έγραψε:ΠΑΡΑΚΑΛΩ:
Η διαχείριση να περάσει στην αποκοπή των άσχετων με το θέμα σχολίων
.
Συγνώμη, δεν είδα κανένα άσχετο με το θέμα σχόλιο και συνεπώς δεν προβαίνω σε καμία διάσπαση.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Odyssey
Φρεσκαδούρα
Φρεσκαδούρα
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Πέμ 25 Μαρ 2010, 20:33
Irc ψευδώνυμο: Odyssey
Φύλο: Άνδρας

Re: ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ ΓΙΑ ΤΟ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΤΙΚΟ

Δημοσίευση από Odyssey » Τετ 07 Απρ 2010, 17:13

Ευχαριστώ για τα καλά λόγια, αλλά μη χαλιέσαι.
Για δώρο σου δίνω αυτό το videaki:
http://video.google.com/videoplay?docid ... 567002553#
"Τα πράγματα είναι άσχημα, αλλά θα χειροτερέψουν αν δεν τους αναγνωρίσουμε...
ως εχθρούς της ελεύθερης ανθρωπότητας. Δεν είναι καπιταλιστές της ελεύθερης αγοράς.
Χρησιμοποιούν τον σοσιαλισμό για να υποτάξουν τον κόσμο.
Ελέγχουν το δίπολο δεξιάς-αριστεράς. Πρέπει να κάνουμε μετατόπιση πόλων...
και να αφυπνιστούμε στα πραγματικά ζητήματα, που αντιμετωπίσαμε εδώ στις ΗΠΑ το 1776.
Είναι η ίδια οικονομική τυραννία που κάθε πολιτισμός αντιμετώπισε για πάνω από 200 χρόνια
Πρέπει να αφυπνιστούμε στην ευρύτερη πολιτική πραγματικότητα...
και να πάψει να μας αποσπά η δεξιά και η αριστερά.
Πρέπει να ενωθούμε για να διώξουμε αυτή την ολιγαρχία
".
Ξέρεις ποιος τα είπε. Μη τον μαρτυρήσεις. :rose: :clap:
Άβαταρ μέλους
karipis
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3251
Εγγραφή: Σάβ 26 Ιαν 2008, 16:15
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη για, μεσ' τη μέση λέμε!
Επικοινωνία:

Re: ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ ΓΙΑ ΤΟ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΤΙΚΟ

Δημοσίευση από karipis » Τετ 07 Απρ 2010, 19:28

Ωραία λοιπόν.
Μιας και αρχίσαμε να μιλάμε όμορφα (επιτέλους) και αφού ο κύριος Οδυσσέας δεν θέλει να ανοίξει αλλού νήμα ας λιανίσουμε ετούτο του Δημήτρη (Ίωνα).
Εσείς λέτε πως μείζων θέμα είναι να ενωθούμε για να διώξουμε την ολιγαρχία.
Άλλοι πέντε δέκα θέλουν να ενωθούμε να διώξουμε τους παπάδες.
Καμμιά σαρανταριά προσπαθούν να ενωθούν για να σώσουν τον πλανήτη από την οικολογική καταστροφή.
Είκοσι νοματαίοι έχουν γεμίσει βουνά λαγγάδια και πόλεις με αρκούδες και λύκους (για τα σώσουν φυσικά).
Κάποιοι λένε πως ο Παπανδρέου είναι ο προπομπός των εξωγήινων και να προετοιμαστούμε για το κακό.
Ένας τύπος (μάλλον μόνος του) προσπαθεί να μας αφυπνήσει από τον υπνωτισμό που μας έρριξε η εκκλησία.
Ο Χριστός σώζει (και αυτός μόνος του χωρίς να μας ρωτήσει)
Ο θείος μου κρούει τον κώδωνα του κινδύνου στους συγχωριανούς του γιατί τελειώνει το τσίπουρο.
Κ.λπ, κ.λπ, κ.λπ.

Όλοι οι παραπάνω έχουν δικαώματα. Όλοι είναι ίσοι απέναντι στην δημοκρατία (είτε με μικρό είτε με μεγάλο το "δ").


...εγώ μπορώ να γράφω εδώ μέσα για το παρών θέμα (ΤΗΝ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ ΚΑΙ ΟΣΑ ΤΗΝ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ) που το θεωρώ εξίσου τεράστιο αλλά πιο άμεσο;;

Αν πρόσεχε καλλίτερα όλες τις αναρτήσεις ο κύριος Οδυσσέας θα έβλεπε ποιούς θεωρούμε υπαίτιους, με ποιόν τρόπο τους καταγγέλουμε, τι προτίνουμε, τι ζητάμε να πράξει η δικαιοσύνη γι' αυτούς (υπαίτιους και λαθρομετανάστες), ποιοί είναι οι μεγάλοι αλλά και οι μικρότεροι κίνδυνοι, ποιοί και τι καρπώνονται από αυτή την περίπτωση.
Αν μάλιστα ο κύριος Οδυσσέας έκανε έναν μεγαλύτερο κόπο, θα έβρισκε από τους ίδιους ανθρώπους κείμενα (σε διαφορετικά πόστς) όπου καταγγέλλονται οι τράπεζες (με ποιούς τρόπους σε κλέβουν, τι να αποφύγει κάποιος, τι τρόπους μπορείς να βρεις γι' αυτόν τον σκοπό κ.λπ), η παρούσα πολιτική της χώρας μας (πόσο εθνικά συμπεριφέρονται αυτοί που την υπηρετούν, ποιοί είναι οι σκοποί τους, πως μπορούμε να το αποφύγουμε κ.λπ), τα κόμματα τις χώρας μας (τι άλλο εξυπηρετούν, γιατί ενώ θα μπορούσαν να λειτουργού για το εθνικό συμφέρον πολλές φορές κάνουν το αντίθετο, ποιοί είναι οι κίνδυνοι του δυκομματισμού κ.λπ), οι παραοργανώσεις που εξυπηρετούν την "παγκόσμια κυβέρνηση" που καταδυναστεύει τους λαούς (ποιοί κρύβονται από πίσω, τι σκοπό έχουν, πως μπορείς να αντισταθείς κ.λπ), την οικονομική κατάρρευση της υδρογείου (ποιοί την δημιουργούν, ποιοί μπορεί να οφελούνται και πως), αλλά και τόσα άλλα άρθρα, μα τόση πληθώρα άρθρων, που με κάνει να απορώ πραγματικά με τι κριτήρια επέλεξε ο κύριος Οδυσσέας το παρών για να αναπτύξει εδώ τον δικό του αγώνα!
Είπες κάτι φίλε Οδυσσέα, ότι δεν ανήκεις πουθενά, σε καμμία ιδεολογία παρά μόνο στον εαυτό σου. Όλοι στον ευατό μας ανήκουμε και όλοι έχουμε την προσωπική μας ιδεολογία ή τρόπο σκέψης. Μόνο που αυτός ο τρόπος σκέψης ή ιδεολογία αισθητοποιείται από εικόνες και ήχους που συλλαμβάνουμε, κυρίως επιλέγουμε (αυτάα που μας αρέσουν ή μας βολεύουν) και κατόπιν τα επεξεργάζεται το μυαλό. Μέχρι να φτάσουν όμως στο μυαλό δεν σου ανήκει τίποτα.



Σημείωση: εξακολουθώ να πιστεύω πως δεν είναι τυχαία η παρέμβασή σου εδώ διότι ο τρόπος που επενέβεις, για μένα προσωπικά, δείχνει πως είσαι αντίθετος με το ζήτημα που αναπτύσσουμε.
Τις υπόλοιπες δημοκρατικές ή άλλες απόψεις και παρεμβάσεις για την εξέλιξη της κουβέντας μου με τον Οδυσσέα, θα τις έχω υπ' όψιν.
Άβαταρ μέλους
Dhmellhn
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 4046
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 15:16
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: ΕΛ-ΛΑΣ
Έδωσε Likes: 27 φορές
Έλαβε Likes: 71 φορές

Re: ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ ΓΙΑ ΤΟ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΤΙΚΟ

Δημοσίευση από Dhmellhn » Τετ 07 Απρ 2010, 23:29

Θερμή παράκλησις: Το παρόν αφορά τη λαθρομετανάστευση.

Παρακάτω παραθέτω τη γνώμη των παιδιών των "αθώων" λαθρομεταναστών:

ΤΙ ΛΕΝΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΩΝ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΩΝ

Διδάσκω σε ΕΠΑΛ του Πειραιά στο οποίο φοιτούν πολλά Πακιστανάκια, Αλβανάκια και από λοιπές χώρες.

Στα ΕΠΑΛ υπάρχουν πολλοί αλλογενείς μαθητές των οποίων οι γονείς μπήκαν παράνομα στο έδαφός μας και αυτό συμβαίνει γιατί δεν τα καταφέρνουν στο Γενικό Λύκειο και αναγκαστικά έρχονται σε εμάς.

Όχι επειδή θέλουν να ειδικευθούν κάπου για να μπουν στην αγορά εργασίας, αλλά επειδή είναι δύσκολα (ακόμα τουλάχιστον) στο γενικό Λύκειο.
Έτσι έχουμε αναγκαστεί να ρίξουμε τον πήχυ πολύ χαμηλά και να σβήνουμε και απουσίες πολλές φορές.

Υπάρχει μεγάλη παραβατικότητα μέσα κι έξω από το σχολείο. Όσο και να προσπαθούν να μας πείσουν κάποιοι, ότι οι αλλοδαποί μαθητές είναι οι καλύτεροι, σας λέω υπεύθυνα ότι αυτό οφείλεται , κατά κύριο λόγο, στο ζήλο των Συριζαίων συναδέλφων να πριμοδοτούν με βαθμούς τα παιδιά αυτά, αδικώντας παράλληλα κάποια Ελληνόπουλα τα οποία βαθμολογούν αυστηρά ή κανονικά.

Κατά καιρούς ρωτάω τους μαθητές μου, τι θα κάνουν σε περίπτωση πολέμου με την Τουρκία. Η απάντηση που παίρνω από τους Αλβανούς, Πακιστανούς και λοιπούς μαθητές είναι ίδια για όλους:

- Εγώ, κυρία, είμαι μουσουλμάνος και η θρησκεία μου με υποχρεώνει να πολεμήσω στο πλευρό της Τουρκίας!

Ισχύει και για κάποια Αλβανάκια που είναι βαπτισμένοι χριστιανοί. Κι αυτοί το ίδιο λένε, ΕΙΜΑΙ ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΟΣ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΟΛΕΜΗΣΩ ΣΤΟ ΠΛΕΥΡΟ ΤΩΝ ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΩΝ!

Για να είμαι ειλικρινής τα ρώτησα κάποια φορά γιατί βαπτίστηκαν αφού δεν το πιστεύουν και μου απάντησαν:

- Για να έχουμε επιπλέον βοήθεια από τη εκκλησία και για να κυκλοφορώ πιο άνετα στη χώρα σας. Προσέξετε τα λόγια παιδιού που είναι γεννημένο στην Ελλάδα: στη χώρα σας. Δεν την αισθάνεται δική του χώρα, αλλά ξένη!. Μου είπε ακόμα ότι όταν κυκλοφορούν στην Αλβανία, κρύβουν αυτά τα χαρτιά και παρουσιάζουν τα αληθινά!!!!! Μου είπε ότι έτσι κάνουν όλοι οι Αλβανοί!

Δεν είναι λίγες οι φορές που έχουν αρπαχτεί Αλβανοί μαθητές με Ελληνόπουλα. Το θράσος των Αλβανών δεν περιγράφεται. Πολλά περιστατικά φθάνουν μέχρι το γραφείο όπου οι Αλβανοί μαθητές ξεσαλώνουν. Μια μέρα μπροστά μας, κάποιος Αλβανός μαθητής είπε ότι η μισή Ελλάδα είναι αλβανική και θα επιστρέψει στην Αλβανία! Αν τα λέει αυτά παιδί που γεννήθηκε εδώ, φανταστείτε τι θα λένε οι γονείς τους που γεννήθηκαν και μεγάλωσαν στην Αλβανία. Ο διευθυντής μας τους ρώτησε από πού το ξέρουν αυτό κι αυτοί απάντησαν με άνεση ότι το ότι η Αλβανία θα αποκτήσει και την υπόλοιπη Ήπειρο αλλά όχι αμέσως, τους το έχουν εγγυηθεί Αλβανοί που ζούνε στην Ελλάδα και «έχουνε πιάσει θέσεις» χωρίς να κατονομάσουν κανένα, βέβαια, αλλά είπαν ότι αυτό θα γίνει, γι αυτό τα άτομα αυτά πασχίζουν χρόνια τώρα να δοθεί ελληνική ιθαγένεια σε Αλβανούς!!!!

Το ότι η Βόρειος Ήπειρος ήταν 4000 χρόνια ελληνική, ούτε που τους ενδιαφέρει καθόλου.

Αυτούς τους ανθρώπους θα κάνουμε Έλληνες πολίτες; Για να μας δημιουργήσουν πρόβλημα - δήθεν μειονοτήτων - μέσα στην ίδια μας τη χώρα;
Επίσης, τσακώνονται με Βορειοηπειρώτες μαθητές στους οποίους κάνουν φραστικές επιθέσεις με τα λόγια:

- Ποιο πολύ μετράει ο δικός μου λόγος που είμαι ξένος από το δικό σου που είσαι Έλληνας! Με τα αυτιά μου το άκουσα.

Το λειτούργημα που εξασκώ με υποχρεώνει να αντιμετωπίζω τα παιδιά όλα με τον ίδιο τρόπο, αλλά σκέφτομαι ότι αν οι Αλβανοί μας κοροϊδεύουν μέσα στα μάτια μας, τότε αυτά τα παιδιά που δεν αισθάνονται Έλληνες, μεθαύριο αν μπει η χώρα σε κίνδυνο, τι θα γίνει;

ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΔΟΘΕΙ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΙΘΑΓΕΝΕΙΑ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΜΕΤΑΝΑΣΤΗ ΟΥΤΕ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥΣ. ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΑΓΑΠΑΝΕ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΣΚΟΠΙΜΟΤΗΤΑΣ.

Ιθαγένεια μόνο σε ομογενείς, σε κανέναν άλλο.

Μ. Ι. Κ.
Καθηγήτρια σε ΕΠΑΛ στον Πειραιά.
Δεν έχουμε αιώνιους συμμάχους ούτε διηνεκείς εχθρούς. Τα συμφέροντά μας είναι αιώνια και διηνεκή. Αυτά έχουμε καθήκον να τα προασπίσουμε. (ΛΟΡΔΟΣ ΠΑΛΜΕΡΣΤΟΝ)
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ ΓΙΑ ΤΟ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΤΙΚΟ

Δημοσίευση από Divine Sinner » Τετ 07 Απρ 2010, 23:36

Θα συννενοηθω με την Αρελα μηπως το θέμα χωράει διάσπαση.
Να ανοιξουμε ενα αλλο θέμα για την ολιγαρχία.
Απο ενα σημειο και μετα η κουβέντα εχει παρεκτραπεί.
Οκ κι εγω θελω να πολεμήθει η ολιγαρχία, αλλα αυτο δεν μειώνει την αμεσότητα του θέματος της λαθρομετανάστευσης.
Άβαταρ μέλους
totispap
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2381
Εγγραφή: Τετ 06 Ιαν 2010, 20:39
Irc ψευδώνυμο: totispap
Φύλο: Άνδρας

Re: ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ ΓΙΑ ΤΟ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΤΙΚΟ

Δημοσίευση από totispap » Πέμ 08 Απρ 2010, 01:25

Divine Sinner έγραψε:Θα συννενοηθω με την Αρελα μηπως το θέμα χωράει διάσπαση.
Να ανοιξουμε ενα αλλο θέμα για την ολιγαρχία.
Απο ενα σημειο και μετα η κουβέντα εχει παρεκτραπεί.
Οκ κι εγω θελω να πολεμήθει η ολιγαρχία, αλλα αυτο δεν μειώνει την αμεσότητα του θέματος της λαθρομετανάστευσης.
Συμφωνω Φωτη,το προβλημα της ολιγαρχιας ειναι οχι απλως υπαρκτο αλλα φωναζει στα αυτια μας,βεβαια ειναι ενα προβλημα που για να αντιμετωπιστει θελει οργανωση και προγραμματικη απαντηση για το μετα.Το θεμα της λαθρομεταναστευσης, στην Ελλαδα κυριως και οχι μιλωντας γενικως,θελει αμεση λυση,δεν γινεται να εθελοτυφλουμε σε ολα πια.
Μοναχή το δρόμο επήρες,
εξανάλθες μοναχή.
Δεν είν’ εύκολες οι θύρες,
εάν η χρεία τες κουρταλεί.
Άβαταρ μέλους
Aiolos
Aνενεργός χρήστης
Δημοσιεύσεις: 1370
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 02:22
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Μακεδονία - Ελλάς
Έλαβε Likes: 2 φορές
Επικοινωνία:

Re: ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ ΓΙΑ ΤΟ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΤΙΚΟ

Δημοσίευση από Aiolos » Πέμ 08 Απρ 2010, 01:55

Όλα τα προβλήματα αυτού του τόπου, πηγάζουν από μία γενεσιουργό αιτία: Τους πολιτικάντηδες.
[img]http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:-CPF ... omeis8.jpg[/img]
"Ακολουθούν την πιο σωστή πολιτική όσοι απέναντι των ίσων δεν υποχωρούν, απέναντι των ισχυροτέρων συμπεριφέρονται με φρόνηση και απέναντι των κατωτέρων είναι μετριοπαθείς" - Θουκυδίδης
Άβαταρ μέλους
karipis
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3251
Εγγραφή: Σάβ 26 Ιαν 2008, 16:15
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη για, μεσ' τη μέση λέμε!
Επικοινωνία:

Re: ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ ΓΙΑ ΤΟ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΤΙΚΟ

Δημοσίευση από karipis » Πέμ 08 Απρ 2010, 02:01

Ένταση μεταξύ αφρικανών μικροπωλητών και Δημοτικής Αστυνομίας στη Θεσσαλονίκη

Ένταση και επεισόδια το απόγευμα στο κέντρο της πόλης...
Όλα ξεκίνησαν όταν κλιμάκιο υπαλλήλων της Δημοτικής Αστυνομίας επιχείρησε να ελέγξει, στη συμβολή των οδών Κεραμοπούλου και Πρασακάκη, πλανόδιους πωλητές, που πουλούσαν τα εμπορεύματά τους.
Όπως ανακοινώθηκε, όλα ξεκίνησαν όταν κλιμάκιο υπαλλήλων της Δημοτικής Αστυνομίας επιχείρησε να ελέγξει, στη συμβολή των οδών Κεραμοπούλου και Πρασακάκη, πλανόδιους πωλητές, που πουλούσαν τα εμπορεύματά τους.

Όπως έγινε γνωστό, οι αφρικανικής καταγωγής μικροπωλητές αντέδρασαν και ακολούθησε ένταση, κατά τη διάρκεια της οποίας ένας εκ των μικροπωλητών φέρεται να χτύπησε αστυνομικό του δήμου. Στο σημείο έσπευσαν και αστυνομικοί της ΕΛ.ΑΣ.

Για την υπόθεση προσήχθη στην Αστυνομία ο μικροπωλητής -υπήκοος Σενεγάλης- που φέρεται να χειροδίκησε εναντίον του αστυνομικού της Δημοτικής Αστυνομίας.


(Αναρτήθηκε από http://eglimatikotita.blogspot.com/ στις 7:07 μ.μ.)

____________________________________

Έμαθαν πως μαμιόμαστε πλακώσανε κι οι γύφτοι...
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ ΓΙΑ ΤΟ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΤΙΚΟ

Δημοσίευση από Divine Sinner » Πέμ 08 Απρ 2010, 02:04

Aυτα ειναι. να δερνουν οι ξένοι τους υπαλλήλους του Δήμου.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ ΓΙΑ ΤΟ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΤΙΚΟ

Δημοσίευση από ArELa » Πέμ 08 Απρ 2010, 02:26

Kαρίπη, το ζητάει το κορμάκι σου το σεντονάκι ε;
Βάστα γερά... ξεκινάω:
karypis έγραψε:Ωραία λοιπόν.
Μιας και αρχίσαμε να μιλάμε όμορφα (επιτέλους) και αφού ο κύριος Οδυσσέας δεν θέλει να ανοίξει αλλού νήμα ας λιανίσουμε ετούτο του Δημήτρη (Ίωνα).
Ο Δημήτρης δε θα μας το καταλογίσει, είμαι σίγουρη. :wink:

Εσείς λέτε πως μείζων θέμα είναι να ενωθούμε για να διώξουμε την ολιγαρχία.
Ναι!

Άλλοι πέντε δέκα θέλουν να ενωθούμε να διώξουμε τους παπάδες.
Οι παπάδες ΔΕΝ μας επιβάλλουν τίποτα. "Ο,τι προαιρείστε" λένε. Αν δε ρίξω τον οβολό μου στο παγκάρι, δε θα μου κάνουν προσωποκράτηση όπως μου κάνει το σύστημα των λαμογιο-ολιγαρχών, αν δώσω ρούχο αύριο χωρίς να κόψω απόδειξη και με πιάσει η μέγγενη των εφορο-τσιρακίων τους.

Μ'αυτούς τους πέντε-δέκα λοιπόν δεν ενώνομαι, δεν με αφορά ο "αγώνας" τους, όπως δεν με αφορά κανένας αγώνας που θα μας βάζει να ξεσκίζουμε τις σάρκες μας, (είτε για λόγους ιδεολογίας, είτε θρησκείας είτε φυλετισμού είτε για ό,τι άλλο θες), ώστε να βλέπουν τα άλλα τα λαμόγια εξ αποστάσεως και να γελάνε πίνοντας στην υγειά των ηλιθίων.


Καμμιά σαρανταριά προσπαθούν να ενωθούν για να σώσουν τον πλανήτη από την οικολογική καταστροφή.
Είκοσι νοματαίοι έχουν γεμίσει βουνά λαγγάδια και πόλεις με αρκούδες και λύκους (για τα σώσουν φυσικά).
Με τους ΑΓΝΟΥΣ οικολόγους, δεν έχω τίποτα να χωρίσω και θα στήριζα οποιαδήποτε προσπάθειά τους. Υπάρχουν όμως και οι "μελανζέ" οικολόγοι, που είναι εκτελεστικά όργανα των λαμογιών και καθόλου οικολόγοι στην ουσία. (τα'χουμε πει αυτά στο τόπικ climategate - στη νέα τάξη τραυμάτων- ρίξε ένα βλέφαρο)

Κάποιοι λένε πως ο Παπανδρέου είναι ο προπομπός των εξωγήινων και να προετοιμαστούμε για το κακό.
Ένας τύπος (μάλλον μόνος του) προσπαθεί να μας αφυπνήσει από τον υπνωτισμό που μας έρριξε η εκκλησία.
Ο Χριστός σώζει (και αυτός μόνος του χωρίς να μας ρωτήσει)
Ο θείος μου κρούει τον κώδωνα του κινδύνου στους συγχωριανούς του γιατί τελειώνει το τσίπουρο.
Κ.λπ, κ.λπ, κ.λπ.
Κι εγώ λέω πως το 2012 είναι πιθανό να'ρθει ο πλανήτης Χ ή Νιμπίρου και να μας κάνει τη γη άνω κάτω, λόγω επιδράσεων που θα προκαλέσουν έντονα καιρικά φαινόμενα. Το λέω ως πιθανό, γιατί το στηρίζουν κάποιες φωτογραφίες που "ξέκλεψαν" κάποιοι απ'το SOHO (σάιτ της ΝΑΣΑ) πριν τις αποσύρει η διεύθυνση. Το θέμα όμως ακόμα παραμένει αίολο. Μένει να αποδειχθεί. Τι θες να πεις τώρα μ'αυτά τα παραπάνω; Ο καθένας μπορεί να πετάξει το μακρύ, το μεσαίο και το κοντό του. Το θέμα είναι πώς το τεκμηριώνει

Όλοι οι παραπάνω έχουν δικαώματα. Όλοι είναι ίσοι απέναντι στην δημοκρατία (είτε με μικρό είτε με μεγάλο το "δ").
Δεκτό.

...εγώ μπορώ να γράφω εδώ μέσα για το παρών θέμα (ΤΗΝ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ ΚΑΙ ΟΣΑ ΤΗΝ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ) που το θεωρώ εξίσου τεράστιο αλλά πιο άμεσο;;
Ουδεμία αντίρρησις!
Αν πρόσεχε καλλίτερα όλες τις αναρτήσεις ο κύριος Οδυσσέας θα έβλεπε ποιούς θεωρούμε υπαίτιους, με ποιόν τρόπο τους καταγγέλουμε, τι προτίνουμε, τι ζητάμε να πράξει η δικαιοσύνη γι' αυτούς (υπαίτιους και λαθρομετανάστες), ποιοί είναι οι μεγάλοι αλλά και οι μικρότεροι κίνδυνοι, ποιοί και τι καρπώνονται από αυτή την περίπτωση.
Αν μάλιστα ο κύριος Οδυσσέας έκανε έναν μεγαλύτερο κόπο, θα έβρισκε από τους ίδιους ανθρώπους κείμενα (σε διαφορετικά πόστς) όπου καταγγέλλονται οι τράπεζες (με ποιούς τρόπους σε κλέβουν, τι να αποφύγει κάποιος, τι τρόπους μπορείς να βρεις γι' αυτόν τον σκοπό κ.λπ), η παρούσα πολιτική της χώρας μας (πόσο εθνικά συμπεριφέρονται αυτοί που την υπηρετούν, ποιοί είναι οι σκοποί τους, πως μπορούμε να το αποφύγουμε κ.λπ), τα κόμματα τις χώρας μας (τι άλλο εξυπηρετούν, γιατί ενώ θα μπορούσαν να λειτουργού για το εθνικό συμφέρον πολλές φορές κάνουν το αντίθετο, ποιοί είναι οι κίνδυνοι του δυκομματισμού κ.λπ), οι παραοργανώσεις που εξυπηρετούν την "παγκόσμια κυβέρνηση" που καταδυναστεύει τους λαούς (ποιοί κρύβονται από πίσω, τι σκοπό έχουν, πως μπορείς να αντισταθείς κ.λπ), την οικονομική κατάρρευση της υδρογείου (ποιοί την δημιουργούν, ποιοί μπορεί να οφελούνται και πως), αλλά και τόσα άλλα άρθρα, μα τόση πληθώρα άρθρων, που με κάνει να απορώ πραγματικά με τι κριτήρια επέλεξε ο κύριος Οδυσσέας το παρών για να αναπτύξει εδώ τον δικό του αγώνα!
Ο δικός του "αγώνας" είναι απλός. Να εστιάζουμε στο αίτιο και όχι στο αποτέλεσμα. Το αίτιο είναι οι Ελληνάρες εθνοπατέρες μας που άφησαν (εσκεμμένα και κατόπιν συγκεκριμένης εντολής ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟΛΜΗΣΑΝ να παρακούσουν) τη χώρα ξέφραγο αμπέλι. Το αποτέλεσμα είναι να μπει μέσα ο απίστευτος -ανεξέλεγκτος-συρφετός. Κανείς δεν χαίρεται (να'σαι σίγουρος, ούτε ο Γιάννης) με το αποτέλεσμα και τα δεινά που προκαλεί αυτό το αποτέλεσμα. Η λύση εδώ ποια είναι; Να τα βάζουμε με τον συρφετό; Να εκτρέφουμε μίση για διαφορετικές εθνότητες που μπήκαν κι έκατσαν στον τόπο μας; ΜΑ ΠΟΙΟΣ ΦΤΑΙΕΙ ΓΙ'ΑΥΤΟ; εκείνοι είδαν πόρτες διάπλατα ανοιχτες και μπήκαν. Κι εγώ θα'μπαινα αν δεν είχα στον ήλιο μοίρα, κι οι γονείς μου μπήκαν κάπου κάποτε, μόνο που μπήκαν ΚΑΤΟΠΙΝ ΑΔΕΙΑΣ, σχολαστικού ελέγχου και επιβεβαίωσης απ'το κράτος ότι η ειδικότητα του πατέρα μου ΗΤΑΝ απορροφήσιμη εργασιακά στη χώρα! ΠΟΙΟΣ φταίει λοιπόν για το σημερινό χάλι; Ο συρφετός, ή τα λαμόγια που τον έμπασαν μέσα; (μόνο προσκλήσεις δεν τους στείλανε!)
Τα λαμόγια φυσικά θα πεις. Ως εκεί όμως... Επειδή δεν μπορούμε να χτυπήσουμε ευθέως τα λαμόγια, γυρνάμε και στρεφόμαστε εναντίον του συρφετού, μέσα στον οποίο βρίσκονται πλείστα όσα ταλαίπωρα ανθρωπάκια, τα οποία αν γνώριζες προσωπικά και περιπτωσιολογικά μπορεί και να συμπόναγες. Τι κάνουμε; Χτυπάμε τις σαρκες μας, άνθρωποι εναντίον ανθρώπων. Αντί να ΕΝΩΘΟΥΜΕ και να χτυπήσουμε ΤΟ ΑΙΤΙΟ ΣΤΗ ΡΙΖΑ ΤΟΥ, αυτούς τους ΑΝΤΙ-Ανθρώπους που ΔΕΝ σκέφτονται όπως εμείς, ΔΕΝ λειτουργούν όπως εμείς (πράγμα που δεν μπορούμε φαίν εται να δεχτούμε), και να κάνουμε το πρώτο βήμα διάολε για την ανατροπή τους!


Είπες κάτι φίλε Οδυσσέα, ότι δεν ανήκεις πουθενά, σε καμμία ιδεολογία παρά μόνο στον εαυτό σου. Όλοι στον ευατό μας ανήκουμε και όλοι έχουμε την προσωπική μας ιδεολογία ή τρόπο σκέψης.
ΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟχι, δεν είναι ακριβώς έτσι. Μόνοι μας (οι περισσότεροι) αυτοταμπελιαζόμαστε! Θες να σου δώσω χαρακτηριστικές ατάκες;

-Είμαι Χ.Ο.
-Είμαι Ν.Δ.
-Είμαι ΠΑΟΚ

Πρόσεξε: το ρήμα που χρησιμοποιείται, είναι το ΕΙΜΑΙ!

Πολλοί δε δηλώνουν "Είμαι ΤΑΓΜΕΝΟΣ στον...στην...στο... "

Άρα όχι, δεν ανήκουμε στον εαυτό μας. Παραδώσαμε αμαχητί σκέψη/ψυχή και συχνά και όλο το είναι μας, σε ιδεολογήματα, κοσμοθεωρίες, κοσμοθεάσεις, που μας έχουν παραδοθεί, και οι περισσότεροι τα έχουμε ενστερνιστεί αβλεπί, και τα'χουμε κάνει τόσο δικά μας, που θεωρούμε πως τα επιλέξαμε κιόλας! Θέλω να μου πεις ειλικρινά κατά πόσο θεωρείς ότι μια τέτοια... επιλογή είναι ΣΥΝΕΙΔΗΤΗ.
Μόνο που αυτός ο τρόπος σκέψης ή ιδεολογία αισθητοποιείται από εικόνες και ήχους που συλλαμβάνουμε, κυρίως επιλέγουμε (αυτάα που μας αρέσουν ή μας βολεύουν) και κατόπιν τα επεξεργάζεται το μυαλό. Μέχρι να φτάσουν όμως στο μυαλό δεν σου ανήκει τίποτα.
Ναι αλλά το μυαλό ποιος το έχει προγραμματίσει; Εσύ ή κάποιος άλλος μάγκας (ή άλλοι μάγκες) "κομπιουτεράς", που το "χειρίζεται" από την ώρα που γεννήθηκες μέχρι αυτή τη στιγμή που μιλάμε; (και δε μιλώ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ για σένα εδώ, εντάξει; Για ΟΛΟΥΣ μας μιλάω)




Σημείωση: εξακολουθώ να πιστεύω πως δεν είναι τυχαία η παρέμβασή σου εδώ διότι ο τρόπος που επενέβεις, για μένα προσωπικά, δείχνει πως είσαι αντίθετος με το ζήτημα που αναπτύσσουμε.
Τις υπόλοιπες δημοκρατικές ή άλλες απόψεις και παρεμβάσεις για την εξέλιξη της κουβέντας μου με τον Οδυσσέα, θα τις έχω υπ' όψιν.
Σαφώς δεν είναι τυχαία η παρέμβασή του. Σου κάνει αλλόκοτη γιατί δεν εντάσσεται στις "νόρμες" που έχεις συνηθίσει. Δεν είναι αντίθετος με τη μάστιγα που προκαλεί το αποτέλεσμα, έχει απλά ενστάσεις για τον τρόπο που αντιμετωπίζουμε τη μάστιγα.
Να το πω με παραλληλισμό: Έχεις πονόλαιμο. Ο πονόλαιμος όλο και δυναμώνει, και το αποτέλεσμα είναι να μην μπορείς να καταπιεις χωρίς έντονους πόνους. Η αιτία είναι ο στρεπτόκοκος που ήρθε κι έκατσε στην φαρυγγική σου κοιλότητα. Φταίει ο λαιμός, φταίει ο πόνος, ή φταίει ο ρημαδοστρεπτόκοκος για την κατάστασή σου; Το τελευταίο φυσικά. Λύνεται το πρόβλημα χτυπώντας τον λαιμό σου; ΟΧΙ! Το πρόβλημα λύνεται με αντιβίωση που θα ρημάξει τον ρημαδοστρεπτόκοκο και θα σε ΑΠΑΛΛΑΞΕΙ από δαύτον. Σοφόν το σαφές; Όσο και να τα βάλεις με μουσουλμάνους, πακιστανούς, αλβανούς κλπ, το πρόβλημα ΔΕΝ θα εκλείψει. Απλά έχθρες θα δημιουργηθούν και την ψυχή μας θα χαλάμε με μεμψιμοιρίες και μίση. Αν πιέσεις τα καθίκια που κάνουν την πάπια αφήνοντας το σπίτι σου εκτεθειμένο, τότε μπορεί να υπάρξει λύση!


Απόψε ο Χρυσοχοϊδης έστειλε μπάτσους στο κέντρο της Αθήνας για "σκούπα" λέει, σε παράνομους μετανάστες, πορνεία και ναρκωτικά. Γιατί το έκανε; Για τα μάτια του κόσμου φυσικά, για να κατευνάσει την οργή που όλο και αυξάνει/φουντώνει. ΟΧΙ ΓΙΑΤΙ ΠΡΟΤΙΘΕΤΑΙ ΑΥΤΟΣ ΚΑΙ Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΤΟΥ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΟΥ ΜΑΣ ΤΑΛΑΝΙΖΕΙ ΟΛΟΥΣ!
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
karipis
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3251
Εγγραφή: Σάβ 26 Ιαν 2008, 16:15
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη για, μεσ' τη μέση λέμε!
Επικοινωνία:

Re: ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ ΓΙΑ ΤΟ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΤΙΚΟ

Δημοσίευση από karipis » Πέμ 08 Απρ 2010, 02:34

:skaw: Χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα........

Μόνο εσύ θα μπορούσες να απαντάς σε απαντήσεις.

:rose:
Άβαταρ μέλους
Dhmellhn
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 4046
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 15:16
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: ΕΛ-ΛΑΣ
Έδωσε Likes: 27 φορές
Έλαβε Likes: 71 φορές

Re: ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ ΓΙΑ ΤΟ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΤΙΚΟ

Δημοσίευση από Dhmellhn » Πέμ 08 Απρ 2010, 03:03

Δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες. Στην περίπτωση της παρουσίας των λαθρομεταναστών στην Ελλάδα αλληλοδιαπλέκεται το αίτιο με το αποτέλεσμα. Η παρακάτω περίπτωσις είναι αρκούντως διαφωτιστική και δεν μας επιτρέπει σε καμμία των περιπτώσεων να στρουθοκαμηλίζουμε. Το πρόβλημα είναι απτό, μπροστά μας, το αντιμετωπίζουμε, υποφέρουμε από αυτό:

Στοιχεία "φωτιά" για τις επιχειρήσεις αλλοδαπών

Οι «επιχειρηματικότητα» των λάθρο (εκτός Ε.Ε) , αναπτύσσεται και πέρνουν και βραβεία την ίδια στιγμή όπου οι Ελληνικές επιχειρήσεις μαραζώνουν.

Οι λαθρο-επιχειρηματίες "ξεφυτρώνουν" ο ένας πίσω από τον άλλο στην Ελλάδα.

Τα επίσημα νούμερα που σας παρουσιάζουμε μιλούν απο μόνα τους....

Σύμφωνα με τα επίσημα στοιχεία που σας παρουσιάζουμε πάνω από 20.000 επιχειρήσεις δραστηριοποιούνται στο λεκανοπέδιο της Αττικής μόνο από τους αλλοδαπούς χωρών εκτός της Ευρωπαϊκής Ένωσης !!!

Για το οικονομικό έτος 2009 3.038 από αυτές δεν έχουν υποβάλει καν δήλωση Φ.Ε.Φ.Π !!!

ενώ....12.982 από αυτές έχουν υποβάλει δήλωση με ΜΗΔΕΝΙΚΟ ΦΟΡΟ !!!


Αυτά τα στοιχεία βέβαια δεν αναφέρθηκαν ποτέ σε κανένα μεγάλο τηλεοπτικό σταθμό αφου αποδεικνύουν περίτρανα το καλά οργανωμένο σχέδιο που ακολουθείτε πιστά από τις Ελληνικές κυβερνήσεις μοιραστεί η αγορά σε αλλοδαπούς επιχειρηματίες εκτός χωρών Ευρωπαϊκής Ένωσης έτσι ώστε οι επιχειρηματικές τους δραστηριότητες να ευδοκιμήσουν στην Ελλάδα.

Με τις γνωστές βέβαια συνέπειες στις Ελληνικές μικρομεσαίες επιχειρήσεις οι οποίες είναι καταδικασμένες να επιβιώνουν στην αιχμαλωσία του τραπεζικού συστήματος (μέσω δανείων) μέχρι να "ξεψυχήσουν" οριστικά και να κλείσουν καταχρεωμένες.

Στο σημείο αυτό αξίζει να τονιστεί πως οι αλλοδαποί επιχειρηματίες εκτός χωρών της Ε.Ε., όχι μόνο δεν χρωστούν ούτε ένα ευρώ στις τράπεζες αλλά αρκετοί από αυτούς επιδοτούν από πανίσχυρα εμπορικά λόμπι προκειμένου να στήσουν τις επιχειρήσεις τους και να προωθήσουν μέσω αυτών τις εξαγωγές των ασιατικών κρατών στην Ευρώπη.
Δεν έχουμε αιώνιους συμμάχους ούτε διηνεκείς εχθρούς. Τα συμφέροντά μας είναι αιώνια και διηνεκή. Αυτά έχουμε καθήκον να τα προασπίσουμε. (ΛΟΡΔΟΣ ΠΑΛΜΕΡΣΤΟΝ)
Άβαταρ μέλους
Aiolos
Aνενεργός χρήστης
Δημοσιεύσεις: 1370
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 02:22
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Μακεδονία - Ελλάς
Έλαβε Likes: 2 φορές
Επικοινωνία:

Re: ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ ΓΙΑ ΤΟ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΤΙΚΟ

Δημοσίευση από Aiolos » Πέμ 08 Απρ 2010, 03:14

Δυστυχώς, αυτή η κατάσταση επικρατεί και στην Καβάλα. Δεκάδες κινέζικα καταστήματα υπάρχουν σε κάθε μέρος της πόλης και αυξήθηκε αισθητά ο πληθυσμός τους, λόγω της αυξανόμενης επιχειρηματικής τους δραστηριότητας, η οποία είναι παράνομη, καθόσον έχουν μία ταμειακή μηχανή για όλα τα καταστήματα...
Πριν από μία δεκαετία, υπήρχε ένα παρακμιακό κατάστημα και μερικοί πλανόδιοι. Η ανάπτυξή τους οφείλεται στην ανοχή της πολιτείας και στην σωματειακού τύπου δραστηριότητα των κινέζικων επιχειρήσεων. Στηρίζει ο ένας τον άλλον, για να μην καταρρεύσουν όλοι μαζί.
[img]http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:-CPF ... omeis8.jpg[/img]
"Ακολουθούν την πιο σωστή πολιτική όσοι απέναντι των ίσων δεν υποχωρούν, απέναντι των ισχυροτέρων συμπεριφέρονται με φρόνηση και απέναντι των κατωτέρων είναι μετριοπαθείς" - Θουκυδίδης
Άβαταρ μέλους
Novus
Ιδεογραφίτης με τα όλα του
Ιδεογραφίτης με τα όλα του
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: Κυρ 04 Απρ 2010, 08:23
Irc ψευδώνυμο: Novus
Φύλο: Άνδρας

Re: ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ ΓΙΑ ΤΟ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΤΙΚΟ

Δημοσίευση από Novus » Πέμ 08 Απρ 2010, 06:09

Παίδες το πρόβλημα υπάρχει ασχέτως τι πστεύει ο καθείς. Είναι κοινωνικό, πολιτικό, εθνικό κτλ. κτλ. Όπως και να' ναι το πρόβλημα, εμείς ως ελληνική κοινωνία πρέπει να δράσουμε. Μακάρι να γινόταν και ένα αληθινό δημοψίσφισμα αλλά πουυυυυυυυ....
Άβαταρ μέλους
Dhmellhn
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 4046
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 15:16
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: ΕΛ-ΛΑΣ
Έδωσε Likes: 27 φορές
Έλαβε Likes: 71 φορές

Re: ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ ΓΙΑ ΤΟ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΤΙΚΟ

Δημοσίευση από Dhmellhn » Πέμ 08 Απρ 2010, 15:27

Ξεσηκώνονται οι Πολωνοί κατά των τζαμιών

Η απόπειρα των λιγοστών μουσουλμάνων της Πολωνίας να κτίσουν νέο τέμενος (λειτουργούν ήδη τέσσερα) και ισλαμικό κέντρο στη Βαρσοβία (με χρηματοδότηση από τη Σαουδική Αραβία και το Κατάρ), προσέκρουσε αυτή τη φορά στην αποφασιστικότητα των κατοίκων της πόλης, που έσπευσαν να διατρανώσουν την πρόθεσή τους να προστατέψουν το χριστιανικό και ευρωπαϊκό χαρακτήρα της πόλη τους.
Σημειωτέον ότι άνω του 90% των 38.000.000 Πολωνών, αυτοπροσδιορίζονται βάσει σφυγμομετρήσεων της κοινής γνώμης, ως ρωμαιοκαθολικοί.

"Η τυφλή ανοχή σκοτώνει την κοινή λογική"

Οι (Τσετσένοι στην πλειοψηφία τους) μουσουλμάνοι της Πολωνίας, που αριθμούν περίπου 20.000, έχουν ήδη ξεκινήσει τις εργασίες για την κατασκευή του τεμένους, μέσω της θρησκευτικής οργάνωσης "Muslim League" (ιδρύθηκε το 2004), σε προάστιο της Βαρσοβίας και απόσταση μισής ώρας από το κέντρο της πόλης, καθώς εξασφάλισαν την άδεια των αρχών. Όχι όμως και την ανοχή των κατοίκων, εκατοντάδες εκ των οποίων συγκεντρώθηκαν έξω από το γιαπί.

"Αυτά τα κέντρα πολύ συχνά είναι πηγές εξτρεμισμού", δήλωσε ένας εκ των πολιτών, οι οποίοι κρατούσαν πλακάτ που απεικόνιζαν τους μιναρέδες ως πυραύλους... Μια εικόνα που χρησιμοποίησαν και οι Ελβετοί πολίτες που αντιτίθενται και εκείνοι στην κατασκευή τζαμιών στη χώρα τους. Οι Πολωνοί διαδηλωτές φώναξαν συνθήματα που καλούσαν την κυβέρνησή τους «να μην επαναλάβει τα λάθη της Ευρώπης», ενώ επισήμαναν ότι "η τυφλή ανοχή σκοτώνει την κοινή λογική", απαιτώντας παράλληλα οι ισλαμικές χώρες να σεβαστούν τα δικαιώματα των γυναικών.

Όχι σε δύο μέτρα και δύο σταθμά

"Κοιτάξτε τι συμβαίνει στην Ευρώπη. Δεν θέλω η κόρη μου να αναγκαστεί να φορέσει μπούρκα στο μέλλον", είπε ένας εκ των διαδηλωτών μιλώντας στον Τύπο.

"Ζούσα σε μια πόλη στην Πολωνία όπου υπήρχαν καθολικές εκκλησίες και ένα τέμενος και όλα ήταν εντάξει. Αν όμως πάω στη Σαουδική Αραβία, δεν μπορώ να φορέσω το σταυρό μου και οι εκκλησίες όπου θα μπορούσα να προσευχηθώ, απαγορεύονται", είπε μια άλλη γυναίκα.

"Τα προβλήματα που παρατηρούνται στη Γαλλία, στη Γερμανία ή στην Ολλανδία, θα έρθουν και στην Πολωνία καθώς αυτή εκσυγχρονίζεται, πλησιάζοντας την ευρωπαϊκή Δύση και καθίσταται πιο ελκυστικός προορισμός για μετανάστες από φτωχότερα μέρη του πλανήτη", επισήμανε ο καθηγητής Κοινωνιολογίας και μέλος της Πολωνικής Ακαδημίας Επιστημών Zbigniew Mikolejko και πρόσθεσε.

"Θα δεχθούμε πολλούς φτωχούς μουσουλμάνους από το Βόρειο Καύκασο. Αυτές οι εκδηλώσεις διαμαρτυρίας αναδεικνύουν έναν φόβο για το μέλλον, μια πιθανή σύγκρουση. Δεν υπάρχει βέβαια απειλή αυτή τη στιγμή, αλλά φαίνεται ότι οι άνθρωποι αναμένουν αυτό το πρόβλημα να έρθει".

http://gianniotis.blogspot.com
Δεν έχουμε αιώνιους συμμάχους ούτε διηνεκείς εχθρούς. Τα συμφέροντά μας είναι αιώνια και διηνεκή. Αυτά έχουμε καθήκον να τα προασπίσουμε. (ΛΟΡΔΟΣ ΠΑΛΜΕΡΣΤΟΝ)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πολιτική-Γεωπολιτικά- Κοινωνικά Κινήματα”