Σωτήριος Αρ. Σοφιανόπουλος

Άβαταρ μέλους
XIOYI
Ιδεογραφίτης με τα όλα του
Ιδεογραφίτης με τα όλα του
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: Σάβ 17 Μάιος 2008, 10:25
Irc ψευδώνυμο: XIOYI
Φύλο: Άνδρας

Σωτήριος Αρ. Σοφιανόπουλος

Δημοσίευση από XIOYI » Σάβ 17 Μάιος 2008, 08:59

Τόπικ εκ μεταφοράς απ'το παλιό μας φόρουμ (που θεωρώ πως πρέπει να υπάρχει και στο παρόν)


Posted: Sun Jul 23, 2006 11:22 am

Ενας άνθρωπος που αποτελεί αναξιοποίητο εθνικό κεφάλαιο.

Εικόνα

Κάνω paste το άρθρο που είχα ανεβάσει από το παλιό φόρουμ!

Θα ήθελα να σας μιλήσω για έναν μεγάλο και σοφό άνδρα Έλληνα τον Σωτήριο Αρ. Σοφιανόπουλο.
Είναι ένας άνθρωπος που δεν είναι υπερβολή να πούμε πως αποτελεί αναξιοποίητο εθνικό κεφάλαιο.
Αυτό που με εντυπωσιάζει τα μάλα είναι πως σε αντίθεση με άλλους δεν θεωρητικολογεί στείρα,αλλά είναι απόλυτα ρεαλιστικός και πρακτικός,και το αυτό το έχει αποδείξει ο ίδιος πολλάκις.
Πολλές φορές απογουτεύομαστε και λέμε πως δεν υπάρχουν πια άξιοι Έλληνες πως όλοι έχουμε απαλλοτριωθεί σε μικρό ή μεγάλο βαθμό και ποιόν να ψηφίσω όλοι ίδιοι είναι.
Πιστεύω πως ο Σοφιανόπουλος είναι ένα παράδειγμα πως δεν είναι όλοι ίδιοι και πως υπάρχουν και σήμερα άξιοι,πολύ άξιοι άνθρωποι, παρόλο που δεν τους γνωρίζουμε τους περισσότερους δυστυχώς.Ίσως να φταίει και το οτι δεν τους ψάχνουμε..
Θα σας παραθέσω λοιπόν την βιογραφία του που είναι αρκούντως κατατοπιστική και όσον αφορά το περιεχόμενό της όλα είναι απόλυτα αληθή μέχρι κεραίας.Αυτό μπορεί να το επιβεβαιώσει και άλλο άτομο στο φόρουμ από πρώτο χέρι!





ΣΩΤΗΡΙΟΣ ΑΡ.ΣΟΦΙΑΝΟΠΟΥΛΟΣ


ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ

Γεννήθη στην Αθήνα το έτος 1938.Εκ πατρός κατάγεται από τα Αροάνια Καλαβρύτων και εκ μητρός από την Αθήνα,το γένος Ασπρογέρακα.
Το 1956 απεφοίτησε από το Γυμνάσιο Αναβρύτων.Σπούδασε Χημικός στο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης και στο Πολυτεχνείο Darmstadt της Γερμανίας.
Διετέλεσε επί τετραετία πρόεδρος του Συλλόγου Ελλήνων φοιτητών στη Γερμανία.Γνω-
-ρίζει και ομιλεί την Αγγλική και την Γερμανική γλώσσα.
Υπηρέτησε στις Ελληνικές ένοπλες δυνάμεις ώς έφεδρος Ανθυπολοχαγός Πυροβολικού.

ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ

Επί 11ετία διετέλεσε αντιπρόεδρος και Διευθύνων σύμβουλος της εταιρείας Χρωπεί.Προήγαγε τις εξαγωγές της άνω εταιρείας εις πλέον των 20 χωρών του εξωτερικού και εις ύψος άνω των 5 εκατομμυρίων δολλαρίων ετησίως.Υπήρξε πρωτοπόρος στην εξίσωση των γυναικείων ημερομισθίων με αυτά των ανδρών από το έτος 1974 στο προσωπικό 1200 ατόμων της Χρωπεί.
Ειδικευθείς στην Αναπτυξιακήν Έρευνα και τεχνολογία,δημιούργησε Πρότυπο ερευνητικό εργαστήριο στον τομέα αυτόν,όπου μεταξύ των άλλων κατασκεύασε τα πρώτα Ελληνικά όπλα μετά την Κυπριακή τραγωδία του 1974!Η κρατική μηχανή όμως δεν του επέτρεψε να συνεχίση.Είχε αρχίσει και την κατασκευή βαλλιστικών πυραύλων τους οποίους και αυτούς το κράτος εμπόδισε να γίνουν!Εις τα εργαστήρια δε της Χρωπεί συνέθεσε και το Προωθητικό πηραύλων,το υγρό Υδραζίνη.Στα ναυπηγεία της Αυλίδας κατασκεύασε τορπιλλάκατους τις οποίες όμως και αυτές ετορπίλλισε το Ελληνικό κράτος.Τον Αύγουστο του 1975 προσεκλήθη από τον τότε πρωθυπουργό και μετέπειτα πρόεδρο της Δημοκρατίας Κ.Καραμανλή και του ζητήθη να υποβάλει υπόμνημα οικονομικό,το οποίο και υπεβλήθη.Και ενώ το περιεχόμενο του υπομνήματος ελήφθη πολλές φορές υπόψη απ ό την κρατική μηχανή σε νόμους και εγκυκλίους δεν εδόθη όμως ποτέ απάντηση σαυτόν.Κατά την ίδια περίπου χρονική περίοδο έφερε σε πέρας δια λογαριασμό του Υπουργείου Εθνικής Αμύνης υψηλοτάτης Τεχνολογίας υλικό εφαρμοσμένης ερεύνης με άκρως απόρρητη σήμβαση η οποία χαρακτηρίσθηκε θέμα υψίστης εθνικής ασφαλείας.Το «ευχαριστώ» του κράτους προς τον κ.Σοφιανόπουλο ήταν ότι δεν προσεκλήθη ούτε στις δοκιμές...
Το 1972 απέδειξε ότι η σόγια ευδοκιμεί στην χώρα μας καθώς καλλιέργησε 200 στρέμματα 18 ειδών(9 βρώσιμων,9 κτηνοτροφικών).Το Υπουργείο Γεωργίας όμως υπονόμευσε την όλη προσπάθεια!
Κατασκεύασε το πρώτο Ελληνικό εργοστάσιο παραγωγής πρωτεινούχων αλεύρων υψηλής περιεκτικότητας σε αμινοξέα τα οποία εξάγοντο σε Αγγλία Αυστρία Ολλανδία και σε άλλες χώρες..Η Δε τεχνολογία παραγωγής του εν λόγω εργοστασίου ήταν καθαρά ελληνική.Την εζήτησε δέ εκτός των άλλων κρατών η Βούλγαρία με ανταλλαγή τεχνολογία παραγωγής κιτρικού οξέος το οποίο εισάγεται εξολοκρήρου ακίας άνω των 10,000,000 εκ δολλαρίων ετησίως.Το κράτος δεν επέτρεψε τη συνεργασία και διέταξε το κλείσιμο του εργοστασίου.
Το 1977 παρήγαγε το πρώτο Ελληνικό πετρέλαιον στο Κερί Ζακύνθου και κατέληξε στα δικαστήρια κατηγορούμενος από την κρατική μηχανή για το «κατ εξακολούθησιν έγκλημα του»,της παραγωγής δηλαδή αργού πετρελαίου και ενώ του είχαν δώσει δύο άδειες για το σκοπό αυτό!
Διετέλεσε πρόεδρος της ΕΛΒΙΝ του μοναδικού διυλιστηρίου βαρέων ορυκτελαίων στη χώρα μας,Γενικός διευθυντής της αυτοκινητοβιομηχανίας ΝΑΜΚΟ και αντιπρόεδρος της βιομηχανίας κατασκευής σκαφών ΗΘΑΚΑ ΓΙΩΤΣ.Ένεκα όμως διάφορων σκοπιμοτήτων του κατεπίφασην ελληνικού κράτους οι ώς άνω βιομηχανίες έπαψαν να λειτουργούν.
Κατόπιν όλων αυτών των κρατικών εμπαιγμών παραιτήθει εκ της θέσεώς του στη Χρωπεί διότι αντελήφθη ότι η πολιτική της κυβέρνησης καθώς και ολόκρηρη η κρατική μηχανή και το τραπεζικό σύστημα καθοδηγούμενα και κατευθυνόμενα από ξένα συμφέροντα και ιδιαιτέρως του διεθνούς σιωνισμού εμποδίζουν την άνοδο της Ελληνικής οικονομίας και κατεπέκτασην την πρόοδο και το καλό της Πατρίδος μας (βλέπε Σαρκοφάγοι του Ελληνισμού Κ.Διακογιάννη).
Έκτοτε αφιέρωσε πολύ χρόνο στη μελέτη του Ελληνικού προβλήματος.Εντόπισε τα αίτια του κινδύνου αυτού καθώς και τις δυνατότητες οι οποίες παρέχονται από την γεωπολιτικοστρατιωτική θέση της χώρας μας και του έμψυχου δυναμικού αυτής για την αντειμετώπιση του προβλήματος δίνοντας κατά καιρούς διάφορες διαλέξεις περί αυτού.Επί πλέον απέδειξε δια ιστορικών δεδομένων τις παρεμβάσεις των ξένων δυνάμεων στην πατρίδα μας,πχ Άγγλων, Γάλλων,Ιταλών,και ιδιαιτέρως των κουμμουνιστών Ρώσσων υπέρ των Τούρκων για να γίνη η καταστροφή του 1922,και αργότερα στην Κύπρο,συμπράττοντες πλέον και οι Εβραίοι σιωνισταί Κίσσινγκερ και Βαλντχάϊμ.Υποστήριξε στις διαλέξεις του,ότι υπάρχουν πάντα οι Έλληνες παράκτορες,
(προδότες),εντός της κρατικής μηχανής και της ηγεσίας του τόπου.
Μετά από τις διαπιστώσεις αυτές αντελήφθη ότι το πρόβλημα δεν αντιμετωπίζεται άλλως πως παρά μόνο δια της πολιτικής.Έτσι αποφάσισε περί το 1981 την ίδρυσι του ΚΟΜΜΑΤΟΣ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΥ.Διάφοροα προσωπικά και όχι μόνο προβλήματα εμπόδισαν την κάθοδο του κόμματος στις διάφορες πολιτικές αναμετρήσεις μέχρι το 1996.Δια πρώτη φορά το κόμμα κατήλθε στις εκλογές το 1996.
Από το 1990,αφιερώθηκε σε ένα αγώνα αποκάλυψης της απάτης των πανωτοκίων.Όταν το 1997 ολοκρήρωσε την εις βάθος έρευνα επί του θέματος,συγκέντρωσε τα στοιχεί σε έντυπο 200σελίδων το οποίο το απέστειλε σε 52 Αεροπαγίτες και στους 300 βουλευτές της Ελληνικής Βουλής,και στους 24 Ευρωβουλευτές προς ενημερωσή των.Αποτέλεσμα των προσπαθειών του ήταν η ιστορική απόφαση του Αρείου Πάγου τον Δεκέμβριο του 1997 όπου απεφάνθη πως τα γνωστά πανωτόκια του Ν.1083/80 ήταν Παράνομα!!!Βέβαια οι προδοτικαί κυβερνήσεις και πάλι κατάφεραν να παρακάμψουν την απόφαση αυτή και να διατηρήσουν την απάτη δια του νόμου 2601 άρθρ 12.
Υπήρξε δις πρωταθλητής Ελλάδος σε αγώνες αυτοκινήτου και κέρδισε τρίς το κύπελλο κατασκευαστών αυτοκινήτων σε 59 αγώνες πρωταθλήματος.
Σήμερα είναι εκλεγμένος νομαρχιακός σύμβουλος Αθηνών υποστηριζόμενος από το κόμμα ΛΑ.Ο.Σ του Γ.Καρατζαφέρη καθώς και υποφήψιος βουλευτής με το ίδιο κόμμα στη Β’ Αθηνών.Επίσης είναι υπευθυνος του τομέα οικονομικών στο ίδιο κόμμα.



Η ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΤΗΣ ΥΠΑΡΞΗΣ ΕΞΑΙΡΕΤΟΥ ΚΟΙΤΑΣΜΑΤΟΣ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟΥ ΣΤΗ ΖΑΚΥΝΘΟ.

Εικόνα



ΤΑ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΑ ΟΠΛΑ ΠΟΥ ΕΒΓΑΛΕ Η ΧΡΩΠΕΙ ΜΕ ΤΟΝ Σ.ΣΟΦΙΑΝΟΠΟΥΛΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΣΤΡΑΤΟ. ΤΟ ΑΝΘΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΡΑΤΟΣ ΥΠΟΝΟΜΕΥΣΕ ΤΗΝ ΟΛΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΚΑΙ ΥΠΕΓΡΑΨΕ ΜΕ ΞΕΝΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΟΠΛΩΝ.

Εικόνα


Χ Α Μ Ε Ν Η ΕΙΝΑΙ Η Ψ Η Φ Ο Σ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΚΦΡΑΖΕΙ
.Σ.Σοφιανόπουλος.[/color
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Σωτήριος Αρ. Σοφιανόπουλος

Δημοσίευση από ArELa » Σάβ 17 Μάιος 2008, 09:02

Καλέ μου Πάνο, δεν μετέφερες όλο το νήμα με τις απαντήσεις των υπολοίπων όπως τοποθετήθηκαν στο πρώτο μας δοκιμαστικό ιστότοπο, πάνω στο αρχικό σου αυτό ποστ. Παίρνω λοιπόν την πρωτοβουλία να τα μεταφέρω εγώ για σένα


από Sebastian_B
Ημ/νία: 12-06-2006
Ώρα: 22:50

Τον Σ.Σοφιανοπουλο, τον πρωτογνωρισα,μεσω των εκπομπων που εκανε στην τηλεοραση.Προσωπικα πιστευω,οτι
ο ανθρωπος ειναι στην κυριολεξια κινητη βιβλιοθηκη.Τετοια μυαλα ειναι εθνικο κεφαλαιο για την πατριδα μας.Κριμα που σταματησε να εμφανιζεται στην τηλεοραση,καθε φορα που τον ακουγα μαθαινα και κατι παραπανω.Σιγουρα αν οι ιδεες του ευρισκαν εφαρμογη,η εθνικη μας οικονομια να βρισκοτανε σε καλλιτερη μοιρα.



=====


από asterion3
Ημ/νία: 12-06-2006
Ώρα: 23:26

ΚΑΛΑ ΚΑΝΑΤΕ ΚΑΙ ΤΟ ΒΑΛΑΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΝΟΜΙΣΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΕΦΑΛΙΑ Σ' ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΡΕΙ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΕΧΘΡΟΣ ΜΑΣ.
Αστερίων


από Arela
Ημ/νία: 13-06-2006
Ώρα: 01:41

Η υποφαινόμενη ξανθιά είχε την τύχη και την τιμή να εκτελέσει χρέη γραμματέως για τον άνδρα, όπου και διαπίστωσε το απίστευτο εύρος των γνώσεων, την ευφευρετικότητα και την εξαιρετική του ευφυία! 'Οταν τα συνδυάσει κανείς όλα αυτά με έναν καλοσυνάτο, απόνηρο και καλοπροαίρετο ψυχισμό, και με τις καλύτερες προθέσεις που είχε πάντα σαν γνώμονα, νομίζω ότι τα πολλά λόγια είναι περιττά για να περιγράψουν την προσωπικότητα, τον όγκο, το βεληνεκές και το ανάστημά του. Είμαι βέβαιη ότι θα ένιωθε εξαιρετικά κολακευμένος και τιμημένος για τον φόρο τιμής που του αποτείει εδώ ο Παναγιώτης, ο οποίος αν και δεν τον γνώρισε ποτέ του, έγραψε άρθρο γι'αυτόν που μ'έκανε να ζηλέψω (με την καλή έννοια πάντα). Εύγε, Πάνο, πραγματικά άξιζε μια θέση περίοπτη στο πάνθεον των θεματολογιών μας αυτός ο άνθρωπος. 'Εχει προσφέρει τον τόπο και σε συνέλληνές μας, πολύ περισσότερα απ'όσα θα μπορούσαμε όλοι μας να φανταστούμε.

Κάποτε ίσως καταφέρω με τη βοήθεια του λαπ τοπ μου να του δείξω αυτό το νήμα...Και να'στε βέβαιοι ότι θα το χαρεί πολύ.

Παναγιώτη, είμαι στι διάθεσή σου όποτε θέλεις να πάμε να τον δούμε, να τον γνωρίσεις κι από κοντά (πραγματικά επιβάλλεται). Φτάνει να με ενημερώσεις 1-2 μέρες νωρίτερα, πότε θα είσαι εύκαιρος εσύ.


Βίκυ




=======


από XIOYI
Ημ/νία: 13-06-2006
Ώρα: 12:20

Thanks αρελα για τα καλά σου λόγια. Είπα αυτά που νομίζω και αισθάνομαι τίποτα παραπάνω.!
sebastian αν πιάνεις high tv εμφανίζεται εκεί πολλές φορές!!!
Αν ο Σοφιανόπουλος αναλάμβανε το υπουργείο ανάπτυξης και οικονομικών για μια και μόνη τετραετία η Ελλάδα θα αποκτούσε τον υψηλότερο ρυθμό ανάπτυξης παγκοσμίως για τα επόμενα 50 χρόνια.Πιστέψτε το γιατί δεν είναι υπερβολή.


======

από Sebastian_B
Ημ/νία: 13-06-2006
Ώρα: 15:49

Πανο εδω δεν εκπεμπει αυτο το καναλι επιγεια.Καποτε το επιανα δορυφορικα, αλλα σταματησε η εκπομπη του.Ηθελα να κανω μια ερωτηση η οποια μπορει να ειναι και αφελης.Γιατι αραγε τοσο "κοντραρισμα" απο την μερια του κρατους σε καθε προσπαθεια αυτου του ανθρωπου; Μπορειτε να μου απαντησετε;



=====


από oropion24
Ημ/νία: 13-06-2006
Ώρα: 15:59

ειναι απλο,φιλε σεμπαστιαν β.ο ΣΟΦΙΑΝΟΠΟΥΛΟΣ δεν ειναι ενας τυχαιος που εχει 5 ιδεες και απλα τις λεει.η πηγη και η βαση των σκεψεων του ειναι η ελλαδα και το εθνικο συμφερον πραγμα που νευριαζει τους σιωνοδουλους εκαστωτε κυβερνητες.ο ΣΟΦΙΑΝΟΠΟΥΛΟΣ με τις ιδεες του ,προαγει πραγματικα την τεχνολογια και δινει σημαντικες λυσεις στα ενεργειακα προβληματα.για περισσοτερα σε παραπεμπω στον ΑΧΙΟΥΙ ο οποιος ξερει τα παντα γι αυτον και τις σκεψεις του αναλυτικοτερα.ειναι ο ανθρωπος κλειδι,αρκει να βρεθει η ρημαδα η κλειδωμένη πόρτα.


====


από XIOYI
Ημ/νία: 14-06-2006
Ώρα: 00:17

Σέμπ πραγματικά τι να πώ για αυτό.Μάλλον αποδεικνύει πως η Ελλάδα δεν είναι ελεύθερη όπως νομίζουμε.Όταν με το καλό τον δώ και από κόντά θα του μεταφέρω την ερώτησή σου



====


Και σ'αυτό το σημείο ολοκληρώθηκε η πλήρης μεταφορά του νήματος και μπορούμε να συνεχίσουμε.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Fountikos_Xasistas
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 582
Εγγραφή: Δευ 30 Απρ 2007, 10:23
Φύλο: Άνδρας
Επικοινωνία:

Re: Σωτήριος Αρ. Σοφιανόπουλος

Δημοσίευση από Fountikos_Xasistas » Σάβ 17 Μάιος 2008, 09:03

...Δηλαδή η Ζάκυνθος έχει πετρέλαια
Τα άστρα και τα ζώδια, μας φέρνουνε εμπόδια...
http://www.youtube.com/watch?v=HtUFhbH1UZ4
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Σωτήριος Αρ. Σοφιανόπουλος

Δημοσίευση από ArELa » Σάβ 17 Μάιος 2008, 09:04

Fountikos_Xasistas έγραψε:...Δηλαδή η Ζάκυνθος έχει πετρέλαια
Προφανέστατα υπάρχει σημαντικό κοίτασμα, ειδάλλως δε θα τον μπουζούριαζε ο 'Εβερτ με χειροπέδες σαν κοινό εγκληματία όταν πήγε να κάνει εξώρυξη στο δικό του κτήμα.

Αυτο παρεμπιπτώντως, εσύ που αποδίδεις τα σιωνιστικά που κινούν τα νήματα πάμπολλων κυβερνήσεων σε συνωμοσιολογίες, πώς θα μπορούσες να το εξηγήσεις λογικά? Γιατί δεν θέλει το κράτος να γίνει εξώρυξη στα κοιτάσματα πετρελαίου, ε :conf: Εδώ σε θέλω κάβουρα... :shock:
_
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
XIOYI
Ιδεογραφίτης με τα όλα του
Ιδεογραφίτης με τα όλα του
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: Σάβ 17 Μάιος 2008, 10:25
Irc ψευδώνυμο: XIOYI
Φύλο: Άνδρας

Re: Σωτήριος Αρ. Σοφιανόπουλος

Δημοσίευση από XIOYI » Σάβ 17 Μάιος 2008, 09:05

Έχεις δίκιο Βίκυ καλά έκανες και τα μετέφερες ευχαριστώ!
Σαφώς και υπάρχει πλούσιο κοίτασμα αρίστης ποιότητας. Ο Σοφιανόπουλος με μια απλή διύλιση κινούσε με αυτό τα φορτηγά της εταιρείας του.Είναι επαναλαμβάνω αρίστης ποιότητας και καυσης.Γιαυτό και οι Ιταλοί εποφθαλμιούσαν τα Επτάνησα αμ πως...
Άβαταρ μέλους
Fountikos_Xasistas
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 582
Εγγραφή: Δευ 30 Απρ 2007, 10:23
Φύλο: Άνδρας
Επικοινωνία:

Re: Σωτήριος Αρ. Σοφιανόπουλος

Δημοσίευση από Fountikos_Xasistas » Σάβ 17 Μάιος 2008, 09:05

Tι να πω... Πετρέλαια στο Αιγαίο, πετρέλαια στο Ιόνιο, χρυσός στη Μακεδονία, ουράνιο στη Θράκη... Μήπως είμαστε Σαουδική Αραβία επί χίλια; Ή μήπως απλά δεν βλέπουμε μπροστά μας;

Γιατί αν υπήρχε κάτι, θα μας το είχαν πάρει προ πολλού...
Τα άστρα και τα ζώδια, μας φέρνουνε εμπόδια...
http://www.youtube.com/watch?v=HtUFhbH1UZ4
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Σωτήριος Αρ. Σοφιανόπουλος

Δημοσίευση από ArELa » Σάβ 17 Μάιος 2008, 09:06

Αν υπήρχε κάτι θα μας το είχαν πάρει προ πολλού
Προς το παρόν μας απαγορεύουν να το εκμεταλλευτούμε και όταν έρθει η ώρα βεβαίως και θα κάνουν οτι πρέπει προς όφελός τους..
ΤΟ να πετάς στον αέρα θεωρητικολογίες τι είναι και τι δεν είναι δεν έχει κανένα νόημα.
Υπάρχουνε χάρτες μελέτες αποδεδειγμένα πράγματα.
ΤΟ ίδιο το ΙΓΜΕ τα παραδέχεται αλλά λέει "περιβαλλοντικοί και άλλοι λόγοι δεν μας επιτρέπουν να τα εκμεταλλευτούμε" και άλλοι λόγοι....Τρέχα γύρευε τα πράσινα άλογα...
Μια στοιχειώδη αναζήτηση στο google να κάνεις θα δείς για το μεγαλύτερο κοίτασμα τύρφης στον κόσμο στους ΦΙλίππους της Μακεδονίας για τα τερατώδη κοιτάσματα κάρβουνου στο Παρανέστι και πάει λέγοντας.
Λοιπόν θα πρότεινα ρεμπεσκέ εφόσον δεν γνωρίζεις καλύτερα να διαβάζεις για να μαθαίνεις και όχι να ειρωνευεσαι ανοήτως πως ο Σοφιανόπουλος πχ που προσπαθεί να ενημερώσει τον κόσμο "δεν βλέπει μπροστά του".Μήπως είναι κάποιος άλλος που δεν μπορεί να δεί αρκούδα στα 3 μέτρα και προσπαθεί να διακρίνει το κουνούπι στα 20;

Τώρα για το που και σε ποιές ομάδες είναι ο Σοφιανόπουλος προσωπικά δεν γνωρίζω και να σας πώ κιόλας δεν έχω περιέργεια να το μάθω.Μου φτάνει που είναι ένας από τους ελάχιστους Έλληνες που προσπαθεί να φωτίσει την αλήθεια που επιμελώς κρύβουν οι κρατούντες... Ακόμα και με κίνδυνο της προσωπικής του ζωής όπως το τυφλό χτύπημα που είχε δεχθεί στα γραφεία του...
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Σωτήριος Αρ. Σοφιανόπουλος

Δημοσίευση από ArELa » Σάβ 17 Μάιος 2008, 09:07

Tι να πω... Πετρέλαια στο Αιγαίο, πετρέλαια στο Ιόνιο, χρυσός στη Μακεδονία, ουράνιο στη Θράκη... Μήπως είμαστε Σαουδική Αραβία επί χίλια; Ή μήπως απλά δεν βλέπουμε μπροστά μας;

Τς τς...για επιστήμονας πράμα, μήπως εσύ πολύ εύκολα και αμαχητί παραδόθηκες στη λογική των υπεραπλουστεύσεων, της μιζέριας και της ψιλοαποχαύνωσης ... ? :loco:
Γιατί αν υπήρχε κάτι, θα μας το είχαν πάρει προ πολλού...
Το ότι δεν μας επιτρέπεται να το χρησιμοποιήσουμε/εκμεταλλευτούμε, είναι σα να μας το έχουν πάρει. Και οι εκάστοτε κυβερνήσεις μας, υπακούνε στις εντολές τους, κι εμείς στρέφουμε αλλού το βλέμμα ή μένουμε στον ωχ-αδερφισμό που τόσο άρτια αντιπροσωπεύεις εσύ εδώ καμάρι μου :tomato:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Fountikos_Xasistas
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 582
Εγγραφή: Δευ 30 Απρ 2007, 10:23
Φύλο: Άνδρας
Επικοινωνία:

Re: Σωτήριος Αρ. Σοφιανόπουλος

Δημοσίευση από Fountikos_Xasistas » Σάβ 17 Μάιος 2008, 09:10

Πάντως, με την ελάχιστη λογική που έχω, επιμένω πως οι yesmen κυβερνήσεις που είχαμε από το 45 και μετά, θα τα έδιναν όλα - αν υπήρχε κάτι...

Και επίσης... Το να πιστεύεις ότι δεν πειράζει που είσαι χωριάτης, επειδή κατάγεσαι από μεγάλη γενιά, είναι μιζέρια δικαίω τω τρόπω. :Δ


Υγ. Μόνο και μόνο που έμπλεξε με το ΛΑΟΣ, ο άνθρωπος αποδεικνυει ότι μπορεί σαν επιστήμονας να είναι άριστος, αλλά από αντίληψη πάσχει
Τα άστρα και τα ζώδια, μας φέρνουνε εμπόδια...
http://www.youtube.com/watch?v=HtUFhbH1UZ4
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Σωτήριος Αρ. Σοφιανόπουλος

Δημοσίευση από ArELa » Σάβ 17 Μάιος 2008, 09:11

Υγ. Μόνο και μόνο που έμπλεξε με το ΛΑΟΣ, ο άνθρωπος αποδεικνυει ότι μπορεί σαν επιστήμονας να είναι άριστος, αλλά από αντίληψη πάσχει.



Kι έλεγα πού'ντος και χάθηκε? 'Αρχισες και να μου λείπεις της μαζόχας :help:

'Ωσπου είδα αυτό και στανιάρησα! :cotdown:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
_XRHSTOS_
Operator
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: Δευ 16 Απρ 2007, 01:14
Irc ψευδώνυμο: _XRHSTOS_
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Λάρισα

Re: Σωτήριος Αρ. Σοφιανόπουλος

Δημοσίευση από _XRHSTOS_ » Σάβ 17 Μάιος 2008, 09:12

Το Σωτήρη Σοφιανόπουλο,τον είχα γνωρίσει μέσω των εκπομπών του στο ΤΗΛΕΑΣΤΥ.
Κατά τη γνώμη μου,πρόκειται για μία εξαίρετη πολιτική προσωπικότητα,με άριστες γνώσεις επί της σύγχρονης πολιτικής ιστορίας της Ελλάδος,επί των οικονομικών θεμάτων,κι επί των πλουτοπαραγωγικών πηγών που διαθέτει η πατρίδα μας.
Πραγματικά,ανήκει στις μεγάλες πολιτικές προσωπικότητες που διαθέτει η πατρίδα μας στη σημερινή εποχή
Tι να πω... Πετρέλαια στο Αιγαίο, πετρέλαια στο Ιόνιο, χρυσός στη Μακεδονία, ουράνιο στη Θράκη... Μήπως είμαστε Σαουδική Αραβία επί χίλια; Ή μήπως απλά δεν βλέπουμε μπροστά μας;

Γιατί αν υπήρχε κάτι, θα μας το είχαν πάρει προ πολλού..
Αγαπητέ,σε ότι αφορά τα πετρέλαια στο Αιγαίο και στο Ιώνιο,να σου θυμίσω το "CASUS BELLI" της Τουρκίας (ισχύει και για περιοχές του Ιωνίου!).
Για τη Θράκη,να σου θυμίσω της διεκδικήσεις της Τουρκιάς στην περιοχή,μέσω της διεκδήκησης της Μουσουλμανική μειονότητας,ίσως υπάρχει εμμέσως και αυτήν η διεκδήκηση!
Για το χρυσό στη Μακεδονία,είχε επιχειρηθεί πριν από χρόνια να γίνει εξώρηξη,αλλά είχαν διαμαρτυρηθεί "οικολογικές" οργανώσεις. Σήμερα,στην περιοχή αυτήν,υπάρχουν αμερικανικές βάσεις!!!
Γεια σας
Άβαταρ μέλους
XIOYI
Ιδεογραφίτης με τα όλα του
Ιδεογραφίτης με τα όλα του
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: Σάβ 17 Μάιος 2008, 10:25
Irc ψευδώνυμο: XIOYI
Φύλο: Άνδρας

Re: Σωτήριος Αρ. Σοφιανόπουλος

Δημοσίευση από XIOYI » Σάβ 17 Μάιος 2008, 09:13

Μην περιμένεις απάντηση Χρήστο τώρα έχει άλλη δουλειά δεν ασχολείται....αφού είναι στο ΛΑ.Ο.Σ ο άνθρωπος θα είναι και σίγουρα βλάκας μειωμένης αντίληψης.Δεν είναι σαν τον έξυπνο εδώ τον συνομιλητή μας που όταν μοίραζε ο Θεός μυαλά ήτανε πρώτος στην ουρά.Γιαυτό σου λέω άσε τώρα δεν ασχολείται.Έχει Ψώνια στη λαική.
Άβαταρ μέλους
karipis
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3251
Εγγραφή: Σάβ 26 Ιαν 2008, 16:15
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη για, μεσ' τη μέση λέμε!
Επικοινωνία:

Re: Σωτήριος Αρ. Σοφιανόπουλος

Δημοσίευση από karipis » Σάβ 17 Μάιος 2008, 09:14

Χαίρε βάθος

Υπάρχει ένας καθηγητής με όνομα Παπαγεωργίου στο Πανεπ. της Θεσ/νίκης στην έδρα της ορυκτολογίας, όπου σε μια διάλεξη που τον είχα δει πριν 4-5 χρόνια, αυτά όλα που είπατε όσον αφορά το πετρέλαιο φίλοι μου είναι το ένα δέκατο.
Άβαταρ μέλους
XIOYI
Ιδεογραφίτης με τα όλα του
Ιδεογραφίτης με τα όλα του
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: Σάβ 17 Μάιος 2008, 10:25
Irc ψευδώνυμο: XIOYI
Φύλο: Άνδρας

Re: Σωτήριος Αρ. Σοφιανόπουλος

Δημοσίευση από XIOYI » Σάβ 17 Μάιος 2008, 09:15

Για την ακρίβεια τα ακριβή λόγια του Σοφιανόπουλου είναι "Η Ελλάς επιπλέει κυριολεκτικά πάνω σε πετρέλαιο"...
Άβαταρ μέλους
Fountikos_Xasistas
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 582
Εγγραφή: Δευ 30 Απρ 2007, 10:23
Φύλο: Άνδρας
Επικοινωνία:

Re: Σωτήριος Αρ. Σοφιανόπουλος

Δημοσίευση από Fountikos_Xasistas » Σάβ 17 Μάιος 2008, 09:15

Αποκλείεται -- γιατί με τόσα αποτσίγαρα που πετάμε στις εθνικές οδούς, θα είχαμε λαμπαδιάσει τελείως
Τα άστρα και τα ζώδια, μας φέρνουνε εμπόδια...
http://www.youtube.com/watch?v=HtUFhbH1UZ4
Άβαταρ μέλους
XIOYI
Ιδεογραφίτης με τα όλα του
Ιδεογραφίτης με τα όλα του
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: Σάβ 17 Μάιος 2008, 10:25
Irc ψευδώνυμο: XIOYI
Φύλο: Άνδρας

Re: Σωτήριος Αρ. Σοφιανόπουλος

Δημοσίευση από XIOYI » Σάβ 17 Μάιος 2008, 09:16

άμα γελάς εσύ με τα αστεία σου παλικάρι μπράβο :thumbsdown:
Άβαταρ μέλους
Fountikos_Xasistas
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 582
Εγγραφή: Δευ 30 Απρ 2007, 10:23
Φύλο: Άνδρας
Επικοινωνία:

Re: Σωτήριος Αρ. Σοφιανόπουλος

Δημοσίευση από Fountikos_Xasistas » Σάβ 17 Μάιος 2008, 09:16

Ρε μαν, μεγαλύτερο ανέκδοτο από το να ταυτίζεις την αν-αρχία του Σοφοκλή με την Αναρχία των διανοητών μετά τον Διαφωτισμό, είναι να περιμένεις πως το ΛΑΟΣ θα αλλάξει κάτι...
Τα άστρα και τα ζώδια, μας φέρνουνε εμπόδια...
http://www.youtube.com/watch?v=HtUFhbH1UZ4
Άβαταρ μέλους
XIOYI
Ιδεογραφίτης με τα όλα του
Ιδεογραφίτης με τα όλα του
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: Σάβ 17 Μάιος 2008, 10:25
Irc ψευδώνυμο: XIOYI
Φύλο: Άνδρας

Re: Σωτήριος Αρ. Σοφιανόπουλος

Δημοσίευση από XIOYI » Σάβ 17 Μάιος 2008, 09:18

ΛΑ.Ο.Σ ψηφίζω γιατί προτιμώ από την Μαριέτα Γιαννάκου τον Άδωνι Γεωργιάδη που ξέρει απέξω και ανακατωτά όλους τους αρχαίους Έλληνες συγγραφείς και γενικότερα την Ελληνική ιστορία χωρίς να ενστερνίζεται τις αστήρικτες ανθελληνικές θεωρίες του φοινικισμού του ινδοευρωπαισμού κλπ..
ΛΑ.Ο.Σ ψηφίζω γιατί προτιμώ για υπουργό εξωτερικών τον πρέσβη επί τιμή τον κύριο Γεωργίου εμπειρότατο διπλωμάτη σοβαρότατο άνθρωπο και σίγουρα άξιο πατριώτη σε σχέση με τους δοσίλογους που περνάνε τακτικά από τον εν λόγω θώκο.
ΛΑ.Ο.Σ ψηφίζω γιατί προτιμώ από τον Αλογοσκούφη και από οποιονδήποτε άλλον υπέυθυνο για την ανάπτυξη και τα οικονομικά τον Σωτήρη τον Σοφιανόπουλο ο οποίος δεν λέει κάτι που δεν έχει αποδείξει εμπράκτως όπως απέδειξα παραπάνω και δεν τα επαναλαμβάνω.
ΛΑ.Ο.Σ ψηφίζω γιατί ο Γιώργος Καρατζαφέρης είναι ο μόνος Έλληνας ευρωβουλευτής στην ιστορία του Ευρωκοινοβουλίου που είναι μέσα στους πέντε καλύτερους βουλευτές πρώτος σε επερωτήσεις δραστηριότητες παρεμβάσεις,που έχει επηρεάσει καθοριστικά όλη την Ευρωπαική του ομάδα,που είναι ο μόνος Έλληνας στην ιστορία του Ευρωκοινοβουλίου που έθεσε το θέμα της Γενοκτονίας των Ποντίων,ο μόνος που αγωνίζεται κατά της καθιέρωσης του ονόματος Μακεδονία για τα Σκόπια,ο μόνος που είπε όχι στην έναρξη διαπραγματεύσεων με τους ΤΟύρκους ο μόνος που είπε όχι στα χρήματα που θα πέρνουν απευθείας οι Τουρκοκύπριοι από την ΕΕ ο μόνος Έλληνας ευρωβουλευτής που είναι στην επιτροπή διαπραγμάτευσης με τους Σκοπιανούς και τους Τουρκοκυπρίους.

Αν έχεις εσύ να μου υποδείξεις κάτι καλύτερο παρακαλώ να σε ακούσω....περιμένω.
Άβαταρ μέλους
XIOYI
Ιδεογραφίτης με τα όλα του
Ιδεογραφίτης με τα όλα του
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: Σάβ 17 Μάιος 2008, 10:25
Irc ψευδώνυμο: XIOYI
Φύλο: Άνδρας

Re: Σωτήριος Αρ. Σοφιανόπουλος

Δημοσίευση από XIOYI » Σάβ 17 Μάιος 2008, 09:19

Από συνέντευξη του Σωτήρη του Σοφιανόπουλου.

Συνέντευξη.

ΚΥΡΙΕ ΣΟΦΙΑΝΟΠΟΥΛΕ, ΘΑ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ φυσικά πως υπάρχουν διάφορες γραπτές αναφορές, αλλά και ότι γίνονται συζητήσεις γύρω από το άτομό σας, καλλιεργώντας την υπόνοια ότι μπορεί να ανήκετε σε κάποια μυστική ομάδα.

(Γέλια)! Πρέπει να γνωρίζετε ότι η σημερινή Ελλάς κατακλύζεται από διάφορες απόψεις και ιστορίες και παραμύθια της Χαλιμάς.

Όπως για την Ομάδα Έψιλον;

Οι Έψιλον εντάσσονται στο γενικότερο παραμύθι που ακούει ο ελληνικός λαός. Έχουν βάλει και εμένα ότι τάχα είμαι μέλος των Έψιλον, όπως έβαλαν τον Ωνάση και τον Μποδοσάκη. Όλα αυτά είναι παραμύθια της Χαλιμάς.

Δεν πιστεύετε, δηλαδή, στην ύπαρξη της Ομάδας Έψιλον;

Η ομάδα αυτή, για μένα είναι ανύπαρκτη. Διότι όταν ο τόπος χάνεται δεν μπορεί να υπάρχει μια ομάδα φανταστική και να λέει αυτές τις μπούρδες που λέγονται δεξιά και αριστερά. Αν υπήρχε μια τέτοια ομάδα έπρεπε να είναι φανερή και να λέει ότι «ξέρετε κύριοι, εγώ κάνω τη δουλειά μου και προσπαθώ να βοηθήσω τον τόπο μου». Εγώ πάντως δεν είμαι μέλος σε καμία τέτοια ομάδα και κατά την προσωπική μου άποψη όλα αυτά που τόσο καιρό γράφονται είναι ανυπόστατα. Κάποτε μου έλεγαν ότι «θα τρακάρουμε με τον Άρη» και άλλα τέτοια και τους ρωτούσα που τα βρήκαν αυτά και μου απαντούσαν «στους κώδικες του Αριστοτέλη»! Όλα αυτά είναι μυθεύματα και επειδή ο ελληνικός λαός ρέπει στα μυθεύματα, γι’αυτό και πιάνουν τόπο.

Ως διανοητικό επινόημα, άσχετα εάν είναι υπαρκτή ή ανύπαρκτη η Ομάδα Έψιλον, λειτουργεί κατά τη γνώμη σας θετικά ή αρνητικά στη συνείδηση του ελληνικού λαού;

Πολύ αρνητικά, γιατί οι Έλληνες επαναπαύονται θεωρώντας ότι υπάρχουν κάποιοι άλλοι που θα τους σώσουν που έχουν πολλά λεφτά και μυστικά όπλα. Είναι έγκλημα αυτό που γίνεται. Είναι τραγικά τα αποτελέσματα που μπορούν να προκύψουν από τέτοιες φαντασιώσεις και πίστεις ότι θα υπάρξει μια τέτοια ομάδα που θα τους σώσει την κατάλληλη στιγμή. Η Ελλάδα κινδυνεύει κάθε μέρα και κάθε ημέρα που περνάει τα πράγματα γίνονται χειρότερα.

Πιστεύετε πως υπήρξε κάποιος ιδιαίτερος λόγος που ενέπλεξαν το όνομα σας σ’αυτό το ζήτημα;

Δεν μπορώ να σκεφτώ το γιατί…

Τα άτομα αυτά που έχουν γράψει περί της ομάδας «Ε» πως θα τα χαρακτηρίζατε;

Θα αποφύγω να κάνω χαρακτηρισμούς. Είναι βέβαιο, πάντως, πως υπάρχουν πολλοί που ρέπουν προς τη μυθομανία. Δεν μπορεί να μην έχετε ακούσει για τους μυστικούς κώδικες του Αριστοτέλη. Ποιοι είναι αυτοί οι μυστικοί κώδικες κανείς δεν γνωρίζει. Υπάρχουν άλλοι που λένε ότι ο Αριστοτέλης ταξιδεύει στο διάστημα. Ο χώρος της φαντασίας είναι πολύ μεγάλος. Εγώ δεν έχω εντρυφήσει στη σφαίρα της φαντασίας…


Πηγή: Το Αίνιγμα των Έψιλον – Κ.Κούρος
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Σωτήριος Αρ. Σοφιανόπουλος

Δημοσίευση από ArELa » Σάβ 17 Μάιος 2008, 09:29

Να επισημάνω σε όσους δεν γνωρίζουν, ότι δακτυλογραφούσα καθ'υπαγόρευσήν του μελέτες με τεκμαρτά στοιχεία ως επιχειρήματα για:

α/ τρόπους που η Ελλάδα ΜΠΟΡΕΙ να είναι αυτάρκης σε σιτηρά, γενικώς αγροτικά αλλά και κτηνοτροφικά προϊόντα.
Όπως και τη δυνατότητά της να παράγει καύσιμα με σημειωμένες και τεκμηριωμένες έρευνες για τον ορυκτό πλούτο της χώρας- στοιχεία που εδραιώνουν το δεύτερο συνθετικό- δηλαδή πλούτο! Γιατί μένουν ανεκμετάλλευτα όλα αυτά? Μην ψάχνετε το κουτί με τα σπίρτα...

β/ την ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΑΡΧΙΚΗ εισήγηση για τις ανεμογεννήτριες, που τώρα βλέπουμε σε διάφορα σημεία της Ελλάδας Εικόνα

γ/ Για την καταλήστευση των τραπεζών με τα πανωτόκια - μια μελέτη-καταγγελία μάλιστα, που διάβασε ο βουλευτής Παναγιωτόπουλος στη Βουλή το '93- αποδεικνύοντας ότι έγιναν ειδικές ρυθμίσεις με την ευλογία της τότε κυβερνήσεως για να μας ληστεύουν. Φυσικά σήμερα το πράγμα έχει πάρει ακόμα χειρότερες διαστάσεις, που όχι μόνο δε θέλησαν να εξουδετερώσουν οι κυβερνήσεις, αλλά εξέθρεψαν και γιγάντωσαν όλες τους, με την ύποπτη ανοχή (για να μην πω στήριξή) τους!

Κι ένα σωρό άλλες μελέτες που ήταν εμπεριστατωμένες, δεδομένου ότι η επιστημοσύνη του ανθρώπου είναι μεγάλη και άνοιγε νέους ορίζοντες σε όλα τα επίπεδα για την ευμάρεια του τόπου. Το ότι τον αγνόησαν επί της ουσίας και επί του πρακτέου, το ότι πολεμήθηκε ποικιλοτρόπως και παντιοτρόπως μέσα στα χρόνια, δεν είναι τυχαίο, το ότι δεν στάθηκαν στις εισηγήσεις του δεν είναι γιατί δεν καταλάβαιναν το εύστοχο των επισημάνσεών του. Προφανώς τα σκοτεινά κέντρα εξουσίας που ουσιαστικά κινούν τα νήματα στον τρόπο που θα ασκήσουν διακυβέρνηση οι εκάστοτε κυβερνήσεις, δεν επέτρεπαν να σταθούν σ'αυτά...

Ήδη του έχω ζητήσει να σκαλίσει τα κοιτάπια του και να μου τις δώσει να τις παραθέσω εδώ, γιατί αξίζει τον κόπο να'ναι όλοι κοινωνοί αυτών των γνώσεων.


Περιττό να πω ότι ο κ. Καρατζαφέρης ΜΟΡΦΩΘΗΚΕ, (για να μην πω ξεστραβώθηκε) από τον συγκεκριμένο άνθρωπο, και φυσικά η κύρια ραχοκοκαλιά του προγράμματος και των προτάσεων του ΛΑΟΣ είναι βασισμένη δικές του σκέψεις και υποδείξεις. Το ότι αφού τον "στράγγιξε" τον έστειλε μετά στα αζήτητα, είναι ένας άλλος λόγος που έχω απομακρυνθεί απ'το συγκεκριμένο κόμμα.

Αυτά, για να γνωρίζουμε και πέντε πραγματάκια...
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
praktoras
Φρεσκαδούρα
Φρεσκαδούρα
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Πέμ 15 Μάιος 2008, 21:12
Φύλο: Άνδρας

Re: Σωτήριος Αρ. Σοφιανόπουλος

Δημοσίευση από praktoras » Τρί 20 Μάιος 2008, 00:45

ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ.

ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ Ο ΔΟΞΑΣΜΕΝΟΣ-ΤΙΜΗΜΕΝΟΣ ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΟΥ ΚΟΜΜΑΤΟΣ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΥ ΣΩΤΗΡΙΟΣ ΣΟΦΙΑΝΟΠΟΥΛΟΣ ΕΙΝΑΙ ΓΕΝΝΗΜΕΝΟΣ ΣΤΙΣ 5 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 1938.

ΕΙΧΑ ΤΗΝ ΤΥΧΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΤΕΛΕΙΩΤΗ ΕΥΤΥΧΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΓΝΩΡΙΣΩ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ.

ΟΙ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΕΣ ΤΟΥ ΓΝΩΣΕΙΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΑΣΥΛΛΗΠΤΟ.

ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΙΣΤΗΚΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΟΔΟ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΤΟΠΟΥ.

ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΟ ΑΡΙΘΜΟ ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΩΝ ΕΚΠΟΜΠΩΝ ΑΠΕΔΕΙΞΕ ΟΤΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΤΟΠΟΣ ΕΧΕΙ ΑΤΕΛΕΙΩΤΟ ΠΛΟΥΤΟ, ΠΛΟΥΤΟ ΠΟΥ ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΠΟΙΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΔΕΝ ΑΦΗΝΟΥΝ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΣΙΜΟΣ ΠΡΟΣ ΟΦΕΛΟΣ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΛΑΟΥ.

ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΓΡΑΦΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΘΥΜΗΘΗΚΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΣΕ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΗ ΕΚΠΟΜΠΗ ΜΕ ΤΟΝ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟ ΚΥΡΙΟ ΚΩΣΤΑ ΧΟΥΝΤΑ (ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΣΕ ΡΑΔΙΟΦΩΝΟ Η ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ), ΚΑΙ ΠΟΥ ΥΠΗΡΧΕ ΣΕ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ (ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΚΕΙ), ΚΑΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΤΟ ΕΓΡΑΨΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΘΥΜΑΜΑΙ.

ΤΟ ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΠΙΟ ΚΑΤΩ:

----------------------------

ΔΙΟΤΙ ΕΔΩ ΘΑ ΔΕΙΤΕ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΦΑΚΕΛΛΟΥΣ ΤΗΣ ΝΕΑΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ ΤΑ ΧΑΛΙΑ ΤΟΥΣ,
ΔΙΟΤΙ ΕΑΝ,
ΤΩΡΑ ΘΑ ΜΙΛΗΣΩ ΕΓΩΙΣΤΙΚΑ,
ΑΝ ΕΜΕΝΑ Η ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΔΕΝ ΜΕ ΕΙΧΕ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΤΩΡΑ ΚΥΡΙΕ ΧΟΥΝΤΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΔΩ ΠΕΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΑΠΟΔΕΙΞΩ ΤΩΡΑ ΑΜΕΣΩΣ, ΣΗΜΕΡΑ ΟΙ ΤΟΥΡΚΑΛΑΔΕΣ,
ΕΙΧΑΜΕ ΦΤΙΑΞΕΙ ΤΟΥΣ ΠΥΡΑΥΛΟΥΣ,
ΕΙΧΑΜΕ ΦΤΙΑΞΕΙ ΤΑ ΚΑΝΟΝΙΑ,
ΕΙΧΑΜΕ ΦΤΙΑΞΕΙ ΤΙΣ ΤΟΡΠΙΛΛΑΚΑΤΟΥΣ,
ΟΙ ΤΟΥΡΚΑΛΑΔΕΣ ΣΗΜΕΡΑ,
ΘΑ ΜΑΣ ΠΡΟΣΚΥΝΑΓΑΝΕ,
ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΛΜΟΥΣΑΝΕ ΚΙΧ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝΕ,
ΑΠΟ ΤΟ ΟΠΛΟΣΤΑΣΙΟ,
ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΟΠΛΟΣΤΑΣΙΟ ΠΟΥ ΘΑ ΕΙΧΑΜΕ ΣΗΜΕΡΑ.

---------------------------

ΑΥΤΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΩΝ.

ΜΕΤΑ ΤΙΜΗΣ,

ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΑΝΕΛΛΟΠΟΥΛΟΣ.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Σωτήριος Αρ. Σοφιανόπουλος

Δημοσίευση από ArELa » Τρί 20 Μάιος 2008, 00:56

Γιώργη καλώς μας ήρθες :lol:

Χαίρομαι που πρόσθεσες κάτι παραπάνω για τον φίλτατό μας.
Ό,τι άλλο έχεις ή βρεις αργότερα σχετικά με τις διαδρομές και το έργο του, ευπρόσδεκτο να το δούμε.

Εσένα κάποια στιγμή θα σε ξαναδώ σε συνάντησή μας στα παλιά λιμέρια υποθέτω.
Ως τότε, κάνε τις βόλτες σου εδώ και θα τα λέμε :xara:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
ICAROS
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 1679
Εγγραφή: Παρ 20 Απρ 2007, 19:06
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: ΑΤΤΙΚΗ ΚΑΙ ΠΑΝΤΟΥ
Έλαβε Likes: 3 φορές

Re: Σωτήριος Αρ. Σοφιανόπουλος

Δημοσίευση από ICAROS » Τετ 21 Μάιος 2008, 11:56

Παίδες ο Σοφιανόπουλος τουλάχιστον στα περί οικονομίας - επιχειρήσεων - ορυκτού πλούτου - γεωργίας - κτηνοτροφίας, γνωρίζει πάρα μα πάρα πολύ καλά τι λέει. Και πάντοτε τεκμηριώνει τον λόγο του παραθέτων μελέτες ειδικών.
~ Ακραίο Επικοινωνιακό Φαινόμενο ~
Παλιγγίνης Ελευθέριος - HecarΧος HellΕυθερεύς
✩☿ Z ≡)))≡IΦI≡(((≡ ϟ ☿✩
✩∞ΙΑΟ∞✩
✩∞ΚΡΣ∞✩
✩☿ Z ≡)))≡IΦI≡(((≡ ϟ ☿✩
http://www.facebook.com/lpaliginis
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Σωτήριος Αρ. Σοφιανόπουλος

Δημοσίευση από Divine Sinner » Τετ 21 Μάιος 2008, 14:45

ΛΑ.Ο.Σ ψηφίζω γιατί προτιμώ από την Μαριέτα Γιαννάκου τον Άδωνι Γεωργιάδη που ξέρει απέξω και ανακατωτά όλους τους αρχαίους Έλληνες συγγραφείς και γενικότερα την Ελληνική ιστορία χωρίς να ενστερνίζεται τις αστήρικτες ανθελληνικές θεωρίες του φοινικισμού του ινδοευρωπαισμού κλπ..
ΛΑ.Ο.Σ ψηφίζω γιατί προτιμώ για υπουργό εξωτερικών τον πρέσβη επί τιμή τον κύριο Γεωργίου εμπειρότατο διπλωμάτη σοβαρότατο άνθρωπο και σίγουρα άξιο πατριώτη σε σχέση με τους δοσίλογους που περνάνε τακτικά από τον εν λόγω θώκο.
ΛΑ.Ο.Σ ψηφίζω γιατί προτιμώ από τον Αλογοσκούφη και από οποιονδήποτε άλλον υπέυθυνο για την ανάπτυξη και τα οικονομικά τον Σωτήρη τον Σοφιανόπουλο ο οποίος δεν λέει κάτι που δεν έχει αποδείξει εμπράκτως όπως απέδειξα παραπάνω και δεν τα επαναλαμβάνω.
ΛΑ.Ο.Σ ψηφίζω γιατί ο Γιώργος Καρατζαφέρης είναι ο μόνος Έλληνας ευρωβουλευτής στην ιστορία του Ευρωκοινοβουλίου που είναι μέσα στους πέντε καλύτερους βουλευτές πρώτος σε επερωτήσεις δραστηριότητες παρεμβάσεις,που έχει επηρεάσει καθοριστικά όλη την Ευρωπαική του ομάδα,που είναι ο μόνος Έλληνας στην ιστορία του Ευρωκοινοβουλίου που έθεσε το θέμα της Γενοκτονίας των Ποντίων,ο μόνος που αγωνίζεται κατά της καθιέρωσης του ονόματος Μακεδονία για τα Σκόπια,ο μόνος που είπε όχι στην έναρξη διαπραγματεύσεων με τους ΤΟύρκους ο μόνος που είπε όχι στα χρήματα που θα πέρνουν απευθείας οι Τουρκοκύπριοι από την ΕΕ ο μόνος Έλληνας ευρωβουλευτής που είναι στην επιτροπή διαπραγμάτευσης με τους Σκοπιανούς και τους Τουρκοκυπρίους.

Αν έχεις εσύ να μου υποδείξεις κάτι καλύτερο παρακαλώ να σε ακούσω....περιμένω
Mια τεχνικη διαφήμησης ειναι η επανάληψη. Εβαλες 4 φορες τη λεξη ΛΑΟΣ στη σειρα λες και ειναι κανα προεκλογικό εντυπό.
λολ.
Τωρα για τον σοφιανοπουλο. Η ιστορια δειχνει οτι η Ελλάδα εχει πρωτες υλες και την τεχνογνωσια για την αναπτυξη της.
Κατι/καποιος/καποιοι ομως τα εμποδιζει.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Σωτήριος Αρ. Σοφιανόπουλος

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 21 Μάιος 2008, 15:36

Αφ'ενός ο XIOYI τα'γραψε αυτά από πρόπερσι (Ιούλιο του 2006 άνοιξε το τόπικ το οποίο είναι εκ μεταφοράς, αλλά δεν προσέχεις :loco: ), αφ'ετέρου, ο φίλος Παναγιώτης δεν είναι ενεργό μέλος μας πια Φώτη. Μάλλον αδίκως του... απάντησες.
Πάντως ομολογουμένως, παρέθεσες το καλύτερο σημείο της τοποθέτησής του :lol:

Βέβαια αυτό δεν θ'αποτρέψει άλλα μέλη μας να σου απαντήσουν αν θεωρήσουν άξια λόγου την αιτίασή σου. :wink:

Εγώ το μόνο που θα σου'λεγα είναι πως το ΛΑΟΣ έχει εδραιώσει συγκεκριμένη εικόνα και στίγμα στη σκέψη του κόσμου πλέον, και βρίσκεται ενεργά στην πολιτική σκηνή, (αντίθετα με το 2006) συνεπώς δεν υπάρχει ανάγκη για οποιασδήποτε μορφής διαφήμιση. Απόντος του Παναγιώτη, οφείλω να απαντήσω και για λογαριασμό του, στο βαθμό που τον γνωριζω. Ο άνθρωπος απλά εξέφραζε τους λόγους που θα το ψηφίσει τότε, και ήταν μια συντακτική νοοτροπία που τον έκανε να γράψει έτσι, όχι για να διαφημίσει κάποιο κόμμα.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πολιτική-Γεωπολιτικά- Κοινωνικά Κινήματα”