Δημοκρατία και εκλογές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Ypervoreios
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1263
Εγγραφή: Τρί 04 Ιούλ 2017, 03:24
Irc ψευδώνυμο: Iamblixos
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Λάρισα
Έδωσε Likes: 5 φορές
Έλαβε Likes: 28 φορές

Δημοκρατία και εκλογές

Δημοσίευση από Ypervoreios » Δευ 22 Απρ 2019, 23:38

Εγω πάντα ημουνα αντιδημοκράτης απο μικρός.Στην αρχή χουντικός και εθνικιστής,μετα εθνικοσοσιαλιστής και μετα μεχρι και σημερα πιστεύω στην πολιτεία του Πλάτωνα.Πάντα κάτι δεν μου άρεσε στην δημοκρατία.Έβλεπα όλους να πηγαίνουν να ψηφίσουν και όλοι να βρίζουν και να καταριούνται τους πολιτικούς.Μα γιατι να ψηφίζει κάποιος που δεν έχει ιδέα απο πολιτική.Θα 'επρεπε να διαβάζουν βιβλία πολιτικής οι περισσότεροι σε μία χώρα για να επιλέξουν ποιό κόμμα πιστεύουν οτι ειναι καλύτερο.Οι περισσότεροι γνωρίζουν περισσότερα για το ποδόσφαιρο παρά για πολιτική.Άν το ποδόσφαιρο κυβερνούσε τοτε η δημοκρατία θα ηταν το πιό κατάλληλο πολίτευμα για ένα έθνος.Απο πότε έγιναν ειδικοί επιστήμονες πολιτικής οι περισσότεροι δηλαδη η πλειοψηφία?Ο Σωκράτης και ο Πλάτωνας πίστευαν οτι σε μία χώρα πρεπει να κυβερνάνε λίγοι ειδικοί ή ένας ο πιό ειδικός.Στην πολιτεία του Πλάτωνα διαβάζουμε μία μεγάλη αλήθεια δηλαδη το εξής: Ή οι φιλόσοφοι θα βασιλέψουν ή οι βασιλείς θα γίνουν φιλόσοφοι.Αυτο πιστεύω εγω προσωπικά και με καλύπτει πολιτικά.Άν κυβερνούσαν οι φιλόσοφοι ο κόσμος θα ηταν καλύτερος μιάς και η ιστορία αυτους γράφει και όχι την πλειοψηφία.Ένας απλός πολίτης σημερα το μόνο που τον ενδιαφέρει ειναι τα λεφτά,το ποδόσφαιρο και οι γκόμενες.Ειναι άκρως επικύνδινο να ψηφίσει ενας τέτοιος άνθρωπος για το ποιός θα κυβερνήσει μια ολόκληρη χώρα.Απο την άλλη ενας φιλόσοφος τον ενδιαφέρει η οικονομία,η θρησκεία,η κοινωνία,η ιστορία της χώρας του ή η παγκόσμια ιστορία,φιλοσοφίες της προσωπικής ζωής του ανθρώπου όπως η φιλία και ο έρωτας κλπ.Ένας φιλόσοφος που ενδιαφέρεται για τα ουσιώδη πράγματα της κοινωνίας θα έπρεπε να αποφασίζει για το ποιός θα κυβερνήσει.Για τους περισσότερους που δεν τους νοιάζει τουλάχιστον η ιστορία εκτός απο τα παιδάκια στο σχολείο που ομως οταν τελειώσουν το σχολείο σταματάνε να διαβάζουν ιστορία τοτε για αυτους ειναι επικύνδινο να ψηφίζουν.Αυτά πιστεύω εγώ.
«Η πόλη πρέπει (πέμπτο και κυριότερο) να φροντίζει για τη λατρεία των θεών» (Αριστοτέλης)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πολιτική-Γεωπολιτικά- Κοινωνικά Κινήματα”