Οι…πατροκτόνοι (και πατριδοκτόνοι) του ΚΚΕ

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
AnonymosEreynhths
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5853
Εγγραφή: Τετ 05 Αύγ 2009, 10:22
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 123 φορές
Έλαβε Likes: 197 φορές

Οι…πατροκτόνοι (και πατριδοκτόνοι) του ΚΚΕ

Δημοσίευση από AnonymosEreynhths » Πέμ 10 Μαρ 2016, 22:23

«Ο Θεός να με φυλάει από τους φίλους μου.
Τους εχθρούς μου τους ξέρω»

Είναι γνωστοί εκείνοι που ανοιχτά και τίμια καταθέσανε την άποψη τους κι αποστασιοποιήθηκαν, δίχως ποτέ τους να καταγγείλουν το Κόμμα. Άνθρωποι, ας πούμε, σαν τον Κάππο. Που αρνήθηκε δόξες και τιμές και παραιτήθηκε, δίχως καμία ιδιοτέλεια. Πάντα όμως, μέχρι το τέλος, ο Κάππος τιμούσε το Κόμμα. Ασκώντας την κριτική του, με θάρρος, αλλά και σεβασμό.

Κι είναι κι εκείνοι. Που χρησιμοποίησαν το Κόμμα σαν εφαλτήριο ανάδειξης, ώσπου κάποια στιγμή θεώρησαν ο,τι το μπόι τους ξεπερνά ακόμα και το ίδιο τους το Κόμμα. Έκαναν μια, έτσι, λοξοκοιτάζοντας από την εξώθυρα του Περισσού και η λαγνεία των σειρήνων τους τρέλανε. Τα πλουμίδια και τα στολίδια μιας έξαλλης και πολλά υποσχόμενης τάξης. Εκεί πέφτανε οι προβολείς της κατανάλωσης, εκεί το χρήμα έρεε, εκεί κάποιες πόρτες τους περίμεναν ορθάνοιχτες, αρκεί να ρίχνανε την «καταγγελία» τους, και να την «κάνουν» κανονικά. Η άλλη κατηγορία ήταν και είναι εκείνοι που χρησιμοποίησαν, ή χρησιμοποιούν το Κόμμα για να κάνουν τις δουλειές τους.

Σ αυτές τις κατηγορίες, ευδοκιμούν όλα τα φρούτα. Γιατροί, δικηγόροι, δημοσιογράφοι, εργολάβοι και λοιποί…κοινωνικοί και άλλοι «λειτουργοί». Πολλοί απ αυτούς, πριν φύγουν από το Κόμμα, συνήθιζαν να κατηγορούν ως καριερίστες όσους ξεχώριζαν μέσα στο δεδομένο ταξικό περιβάλλον. Όταν όμως βρέθηκαν εκτός του Κόμματος, τότε…«αξιοποίησαν» με κάθε τρόπο, όποια πολιτική κουλτούρα είχαν αποκτήσει εκεί, στον Περισσό, μαζί με το απαιτούμενο κύρος, για να διακριθούν πλέον στους πιο αδίστακτους καριερίστες. Και ως σωστοί γενίτσαροι, υπηρέτησαν με απόλυτη συνέπεια τ αφεντικά τους, αφού πρώτα προσαρμόστηκαν, με μεγάλη προθυμία, στους κανόνες του συστήματος.

Συνήθως, μάλιστα, ως εντολοδόχοι των αφεντικών, η συμπεριφορά τους ξεπερνούσε σε ιταμότητα ακόμα και τα ίδια τα αφεντικά. Κατάντησαν οι απόλυτες ξεφτίλες, υποπροϊόντα πολιτικών απορριμματοφόρων. Με λεφτά όμως…

Γιατί το σύστημα έξω έχει τον τρόπο του να πληρώνει καλά όσους πέρασαν από το λαϊκό Πανεπιστήμιο του Περισσού (με τις όποιες αδυναμίες του, να το ομολογήσουμε). Κάποιοι, μάλιστα, απ αυτούς είχαν φιλοδοξίες…Γραμματέα, ενώ στο τέλος αποδείχτηκαν εξαιρετικοί λακέδες. Γνωστοί και μη εξαιρετέοι.

Εκείνοι όμως που ξεπέρασαν τα όρια, είναι όσοι ξεχώρισαν στον επιχειρηματικό τομέα. Εκεί πια κάποιοι δώσανε τα… ρέστα τους. Τύφλα νάχει ο αλήστου μνήμης Μποδοσάκης. Μάλιστα, ορισμένοι απ αυτούς, είχαν ετοιμάσει…«χώρους υποδοχής» για όσους γενίτσαρους θα ακολουθούσαν. Υπήρχαν γραφεία έτοιμα που τους περίμεναν, ακόμα και υποψηφιότητες σοβαρές. Οι θέσεις ήταν εξασφαλισμένες. Είχαν καθαρίσει για αυτούς, οι πρώην κομμουνιστές, νυν εργολαβικό κατεστημένο. Ορισμένοι απ αυτούς τους εργολάβους, αφού ωφελήθηκαν τα μάλα από το Κόμμα, μπήκαν στό σύστημα, πατώντας τα πόδια σε δυο βάρκες. Συνήθιζαν μάλιστα να λένε στό περιβάλλον τους: «Εγώ, βοηθάω προεκλογικά το Κόμμα»…

Θυμάμαι κάποτε, στον Περισσό. Ήταν σ ένα τραπέζι. Καθόμουν με τον αείμνηστο Βασίλη Ραφαηλίδη, απέναντί μας ήταν η Αλέκα. Της είπα ότι κάποιος συγκεκριμένος εργολάβος μου είχε πει ότι είχε καταθέσει ένα σπουδαίο ποσόν υπέρ του Κόμματος. Η Αλέκα έσκασε στα γέλια. Ήταν τόσο αυθόρμητα, ώστε μου ήταν αδύνατον να πιστέψω ότι υποκρίνεται. Άλλωστε, από τη συμπεριφορά κάποιων απ αυτούς, τους εργολάβους, στη συνέχεια, κατάλαβα πόσο εύκολο είχαν το ψέμα. Το ζήτημα, όμως, είναι ότι οι κύριοι αυτοί χρησιμοποίησαν το Κόμμα για να εξελιχθούν. Και τα κατάφεραν να φτάσουν σε επικίνδυνα επίπεδα διαπλοκής.

Τώρα μάλιστα ΠΑΙΖΟΥΝ ρόλο. Επιδιώκουν να γίνουν τα «νέα τζάκια», απ ο,τι μαθαίνω, του ΣΥΡΙΖΑ. Η αλήθεια είναι πως και αυτοί έχουν τον ΤΡΟΠΟ τους και ο ΣΥΡΙΖΑ διαθέτει νέους…φιλόδοξους.

Μόνο που έχουν γνώση οι φύλακες! (Άσε που κάποιοι έχουν φροντίσει να τηρήσουν φακέλλους απ όσο ξέρω).

Άντε..καλές δουλειές.

Πηγή: imerodromos.gr
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Οι…πατροκτόνοι (και πατριδοκτόνοι) του ΚΚΕ

Δημοσίευση από ArELa » Πέμ 19 Μαρ 2020, 13:42

Ντοκ μου λυπάμαι που μπορεί να σε στεναχωρήσω, αλλά αυτό το ιστορικό
γεγονός δεν το γνώριζα και οφείλω να το φέρω εδώ, να υπάρχει καταγεγραμμένο

Αντώνυμε συγνώμη που άλλαξα λίγο τον τίτλο, αλλά έτσι κι αλλιώς
αυτό το νηματάκι σου δεν είχε την τύχη να προχωρήσει, αλλά μπορεί
να έχει τη χρησιμότητα να εξυπηρετήσει κάποιες ιστορικές καταγραφές
που δεν έχουμε βάλει στα ΙΔΕΟ ως τώρα...

Ήδη έχουμε σκόρπια κάποια πράγματα σε ό,τι αφορά αυτό το κόμμα
και την υπονόμευση της πατρίδας προς χάριν μιας ρημάδας ξενόφερτης
κιόλας ιδεολογίας...

Όπως το αίσχος με τον Ζαχαριάδη, που έχω αναπτύξει αρκετά καλά
σε ένα βίντεό μου που αφορούσε το Μακεδονικό
και μπορεί κανείς να το δει στο νήμα για το ξεπούλημα της Μακεδονίας,
το οποίο επιχειρήθηκε πρώτα απ'τον κ. Ζαχαριάδη και την ολομέλεια
του ΚΚΕ το 48 και ολοκληρώθηκε με τον κ. Τσίπρα το 18
Μιλώ βέβαια για την εισήγηση του Ζαχαριαδη όπως αναφέρω εδώ viewtopic.php?p=304376#p304376
αλλά και εδώ καλύτερα, όταν ξέχεσα τον Καζάκη σ'ένα βίντεο που είχε
ανεβάσει το ΕΠΑΜ viewtopic.php?p=314964#p314964
Επίσης ο γλυκός μας Χρόνης ( που λείπει) είχε φέρει κι ένα θαυμάσιο άρθρο
σχετικά με το θέμα που θα διαβάσετε εδώ viewtopic.php?p=316038#p316038

Σήμερα ειδα στο Μακελειό το εξής (που όπως ήδη είπα δεν γνώριζα)

ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΑΙΝΟΥΝ ΟΙ ΝΕΟΤΕΡΟΙ!
Τον Δεκέμβρη τού 1944 το ΚΚΕ είχε δώσει εντολή
να ανατιναχτεί η Ακρόπολις των Αθηνών!



Ένα συγκλονιστικό ντοκουμέντο που αποδεικνύει οριστικά πόσο μισεί την Ελλάδα το ΚΚΕ. Στο προς πώληση το λησμονημένο βιβλίο «Η Απελευθέρωσις της Ελλάδος και τα μετά ταύτην γεγονότα, Ιούλιος 1944-Δεκέμβριος 1945», έκδοσις του Γενικού Επιτελείου Στρατού, αναγράφονται τα εξής φοβερά από την σελίδα 252 του εν λόγω βιβλίου:

«Μετ” ολίγους μήνας, ο σύντροφος Μπαρτζώκας ανέσυρε εις το 7ον Συνέδριον του ΚΚΕ (1 έως 6 Οκτωβρίου 1945) τα εξής: «Έχουμε ακόμη τον Δεκέμβρη και τις υπερβασίες που έγιναν. Μέσα στα λάθη που έγιναν τον Δεκέμβρη, έχουμε και πολλά που αφορούν την ΚΟΑ (σ.σ.: «Κομμουνιστική Οργάνωση Αθήνας»). Τον Δεκέμβρη σε πολλές πλευρές, μάς έφυγε η κατάσταση από τα χέρια μας»!!..

«ΤΙ ΕΙΧΕ ΣΥΜΒΕΙ; Η Ηγεσία του ΚΚΕ, κατά την διάρκεια του Δεκεμβριανού Κινήματος…
δεν εδίστασε να δώσει διαταγάς διά του συντρόφου Μπαρτζώκα, μέλους του Πολιτικού Γραφείου της Κεντρικής Επιτροπής του ΚΚΕ και Γραμματέως της ΚΟΑ (γνωστού υπό το ψευδώνυμο «Φάνης») εις τα τμήματα του ΕΛΑΣ διά την ΑΝΑΤΙΝΑΞΙΝ ΤΗΣ ΑΚΡΟΠΟΛΕΩΣ. Την διαταγήν έλαβε το υπό τον πρώην εκπαιδευτικόν Ιωάννην Λογοθέτην τμήμα, όστις ηρνήθη να την εκτελέσει. Αργότερον, το στέλεχος τούτο του ΕΛΑΣ ανεφέρθη εις το Πολιτικόν Γραφείον του ΚΚΕ, ζητών να εξετασθή, μήπως ο σύντροφος Μπαρτζώκας ήτο αντιδραστικός πράκτωρ και έδωσε την διαταγήν μόνος του. Έλαβε, όμως, την απάντησιν ότι η απόφασις Ανατινάξεως της Ακροπόλεως ΕΙΧΕ ΤΥΧΕΙ ΤΗΣ ΕΓΚΡΙΣΕΩΣ ΟΛΟΚΛΗΡΟΥ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥ ΓΡΑΦΕΙΟΥ της Κεντρικής Επιτροπής του Κ.Κ.Ε.»!..

Οι πηγές στις οποίες παραπέμπει το βιβλίο του ΓΕΣ είναι οι εξής:

«1. Εφημερίς «Ριζοσπάστης», 3 Απριλίου 1945

2. «Σοβιετολογία», τεύχος 11-12, σελίς 742 – 764»

ΣΗΜΕΙΩΣΗ : Και γιατί παρακαλώ ήθελε το ΚΚΕ να ανατινάξει τον Ιερό Βράχο της Ακροπόλεως; Διότι τον είχαν καταλάβει οι Εγγλέζοι και από εκεί θέριζαν με τα οπλοπολυβόλα τους αριστερούς!..


https://www.makeleio.gr/%ce%b5%cf%80%ce ... %ad%ce%bc/



Θα βάλω και μερικά σχόλια που ανέβηκαν σ'αυτό το άρθρο


Ο/Η
Συγνωμη αλλα ....
19|03|2020 στις 12:24

Συγνωμη τωρα αλλα το θεμα είναι πολύ ακυρο εδώ γινεται χαμος και εσεις βαζετε θεμα με τα δεκεμβριανα του 44; είναι δυνατον ρε παιδια; ελεος!!!!


Ο/Η
Ανωνυμος
19|03|2020 στις 12:50

Έλεος για τα μυαλά που κουβαλάς . Συγνώμη αλλά…. όταν ανιστόρητοι σαν εσένα ψηφίζουν , καίνε όλη την χώρα …. γιατί δεν γνωρίζουν ποιοι ακριβώς είναι αυτοί που συγχώρεσε και νομιμοποίησε ο πουσταρχης καραμ -Αλης και οι υπόλοιποι αλήτες ..
Ξεστραβώσουν λιγάκι….



Ο/Η
Ανωνυμε;; εισαι εκτος τοπου και χρονου
19|03|2020 στις 13:09

Βρε ανθρωπε αυτά είναι γνωστα ,τα ξερω,αλλα τέτοιες ωρες ειμαστε για ιστοριες;;; εδώ τωρα γραφετε η νεα ιστορια,να περασει το κακο που μας βρηκε και μετα ας βαζουν ότι θελουν ..τι δεν καταλαβαίνεις;;;;;τι δεν καταλαβαίνεις;;;;;;α εσυ που ψήφιζες σωστα τοσα χρονια τι καταλαβες;;;; εε;





εγώ είπα:
Τα ΜΜΕ μας έχουν ΠΡΗΞΕΙ με τον κορωνοϊό, με πορνό φόβου απ'τη
μια, ελπίδας απ'την αλλη, καρότο και μαστίγιο. Το φρίκουλο του
εγκλεισμού ανέβασε το στρες του πληθυσμού στο κόκκινο κι εσάς
σας πείραξε που ανέβηκε ΕΝΑ άρθρο με ιστορική αναφορά?
Πλάκα μας κάνετε?
Να θυμάστε πως οι ανιστόρητοι θα χάσουν οποιαδήποτε μάχη
κι αν αποφασίσουν να δώσουν για την πατρίδα, γιατί δεν θα
ξέρουν ούτε τι ούτε γιατί πολεμάνε.

Εύγε στο Μακελειό που ανέβασε αυτή την ιστορική
αναφορά που προσωπικά δεν γνώριζα (άρα δεν είναι σε όλους
γνωστά όπως λέει ο κύριος/η κυρία που είναι όντως
εκτός τόπου και χρόνου)
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Ypervoreios
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1263
Εγγραφή: Τρί 04 Ιούλ 2017, 03:24
Irc ψευδώνυμο: Iamblixos
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Λάρισα
Έδωσε Likes: 5 φορές
Έλαβε Likes: 28 φορές

Re: Οι…πατροκτόνοι (και πατριδοκτόνοι) του ΚΚΕ

Δημοσίευση από Ypervoreios » Τρί 24 Μαρ 2020, 00:17

Εγω ημουνα για πολλά χρόνια εθνικοσοσιαλιστής.Τωρα ψάχνομαι αλλα η αλήθεια ειναι οτι εχω σταθεί στην πολιτεία του Πλάτωνα δηλαδη βασιλεία ή αριστοκρατία.

Ο κομμουνισμός μου αρέσει λίγο αλλα πιστεύω οτι πρέπει να έχει τους πιό σωστούς επαναστάτες για να προχωρήσει και να κερδίσει την εμπιστοσύνη του λαού.Μου αρέσει επίσης το εργατικό δυναμικό που οι εργάτες έχουν δύναμη και δεν ζούνε με το ζόρι για να τα βγάλουν πέρα ενω οι πιό ψηλά στην ιεραρχία διευθυντές να πλουτίζουν.Σου δίνει σπίτι το κράτος και αν δεν κάνω λάθος και αυτοκίνητο σου δίνει το κράτος.Αυτο που δεν μου αρέσει ειναι οτι οι κομμουνιστές θέλουν να βγούμε απο την Ευρωπαική ένωση.Για το ΝΑΤΟ δεν με νοιάζει αλλα για την ΕΕ δεν συμφωνώ να βγούμε.Συμφωνώ με αυτούς οτι δεν υπάρχει Ελληνική φυλή και πατρίδα.Γιατι δεν φυτρώσαμε στην Ελλάδα και ειπαμε ας κάνουμε την πατρίδα μας την Ελλάδα και να βάλουμε και τα σύνορα.Το σίγουρο ειναι οτι δεν φυτρώσαμε απο το χώμα σαν να ήμασταν φυτά.Όταν ημουνα εθνικοσοσιαλιστής πίστευα στην λευκή Άρια φυλή.Τώρα δεν ειμαι σίγουρος αν πιστεύω σε αυτην αλλα ποτέ δεν θα πιστέψω οτι κάθε έθνος έχει και απο μία φυλή.Γιατι δεν φυτρώσαμε απο το χώμα οπως ειπα και πιό πρίν.Και οι σημαίες δεν υπήρχαν για πάντα ούτε οι γλώσσες ετσι οπως ειναι σήμερα.Τέλος αυτο που δεν μου αρέσει ειναι που ειναι άθεοι οι κομμουνιστές.Βέβαια ουτε οι χριστιανοί μ αρέσουν και ειμαι υπερ της ανεξιθρησκείας για τους πολιτικούς.
«Η πόλη πρέπει (πέμπτο και κυριότερο) να φροντίζει για τη λατρεία των θεών» (Αριστοτέλης)
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Οι…πατροκτόνοι (και πατριδοκτόνοι) του ΚΚΕ

Δημοσίευση από ArELa » Τρί 24 Μαρ 2020, 00:34

Οι ιδεολογίες Μάκη, είναι κι αυτές μια μορφή θρησκείας...
απλά της βάζουμε το μανδύα της πολιτικής και την καταπίνουν
ακόμα και άθεοι.

Καλά και άγια αυτά που λες, αλλά εδώ δεν κοιτάμε την ιδεολογία "κομουνισμός"
(που ειναι ξενόφερτη και τη γνωρίζουμε λίγο πολύ όλοι)

Στο παραπάνω ποστ μου, στάθηκα τις ΠΡΑΞΕΙΣ του ΚΚΕ στα δύσκολα χρόνια...
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πολιτική-Γεωπολιτικά- Κοινωνικά Κινήματα”