Γιάνης Βαρουφάκης

Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Γιάνης Βαρουφάκης

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 29 Ιούλ 2015, 10:41

Ας δούμε (εξ αφορμής της βαρουφακειάδας) και μια παράμετρο που δεν πραγματεύεται
σχεδόν κανένας...


Αν και καταλαβαίνω τον ενθουσιασμό του Τύπου που απορρέει από τα στοιχεία της εν λόγω συζήτησης, όπως το να χρειαστεί να εξετάσω ανορθόδοξα μέσα πρόσβασης σε συστήματα του δικού μου υπουργείου, υπάρχει μόνο ένα θέμα που έχει σημασία από άποψη δημοσίου συμφέροντος. Υπάρχει ένας φρικτός περιορισμός της εθνικής κυριαρχίας που επιβάλλει η Τρόικα των δανειστών στους Έλληνες υπουργούς, οι οποίοι δεν έχουν πρόσβαση στις υπηρεσίες των υπουργείων τους, κάτι που είναι καθοριστικό για την εφαρμογή καινοτόμων πολιτικών. Όταν η απώλεια της εθνικής κυριαρχίας, λόγω του μη βιώσιμου δημόσιου χρέος, και οι αποδόσεις των πολιτικών έρχονται σε αναντιστοιχία με τα έθνη, τότε ξέρουμε ότι κάτι σάπιο υπάρχει στο βασίλειο του ευρώ", έγραψε χθες σε άρθρο του στους Financial Times, o Γιάννης Βαρουφάκης.

Με άλλα λόγια, αυτό που καταγγέλει ο Βαρουφάκης είναι ότι οι υπουργοί δεν έχουν ούτε καν πρόσβαση στα συστήματα των υπουργείων τους, λόγω άσκησης κατοχής από τους δανειστές. Κι αυτό είναι γνωστό ότι έχει συμβεί από την εποχή της πρώτης δανειακής σύμβασης. Το έχουν ομολογήσει όλοι σχεδόν οι προκάτοχοι του κ. Βαρουφάκη. Θα απασχολήσει άραγε το θέμα την κ. Εισαγγελέα του Αρείου Πάγου, ή κι αυτό θα θεωρηθεί απολύτως φυσιολογικό για μια χώρα οφειλέτη εντός ευρώ;

Πάντως ένα είναι σίγουρο. Δεν θα απασχολήσει, όπως και δεν απασχόλησε, τους εν λόγω κυρίους και κυρίες του δικηγορικού επαγγέλματος, που κινήθηκαν εναντίον του Βαρουφάκη για συνομωσία και σύσταση συμμορίας. Νομικοί σαν του λόγου τους δεν βρίσκουν κανένα πρόβλημα με το καθεστώς κατοχής που έχει επιβληθεί στην πατρίδα μας από τους δανειστές και του ευρωεξουσιαστές.

Έστω κι αν παραβιάζουν κατάφωρα το άρθρο 5, παρ. 1 του Κώδικα των Δικηγόρων (4194/2013) με βάση το οποίο ο "δικηγόρος κατά την άσκηση των καθηκόντων του: α) Υπερασπίζεται το Σύνταγμα, την Ευρωπαϊκή Σύμβαση των Δικαιωμάτων του Ανθρώπου και τα Πρόσθετα Πρωτόκολλα αυτής, το Χάρτη των θεμελιωδών δικαιωμάτων του ανθρώπου της Ευρωπαϊκής Ένωσης, καθώς και το σύνολο των διεθνών και ευρωπαϊκών συμβάσεων για τα ανθρώπινα δικαιώματα." Ποιά σύμβαση υπερασπίζονται; Ποιό Σύνταγμα με την αποδοχή του καθεστώτος κατοχής της πατρίδας μας;

Για να μην πούμε για τον όρκο των δικηγόρων: «Ορκίζομαι ενώπιον του Θεού να είμαι πιστός στην πατρίδα και το δημοκρατικό πολίτευμα, να υπακούω στο Σύνταγμα και στους νόμους που συμφωνούν με αυτό, να ακολουθώ τις παραδόσεις του δικηγορικού λειτουργήματος, να εκπληρώνω τα καθήκοντά μου έναντι των εντολέων μου ευσυνείδητα, να υπερασπίζομαι τα ανθρώπινα δικαιώματα όλων των πολιτών και κατοίκων της χώρας και να αντιστέκομαι με κάθε μέσο εναντίον οποιουδήποτε επιχειρεί να καταλύσει το Σύνταγμα με τη βία.»

Ποιά πατρίδα, ποιό δημοκρατικό πολίτευμα, ποιό Σύνταγμα και ποιούς νόμους που συμφωνούν μ' αυτό; Τα ευρώπουλα στην τσέπη να είναι καλά κι ας ξεπουληθεί η πατρίδα, το Σύνταγμα, το δημοκρατικό πολίτευμα και τα ανθρώπινα δικαιώματα στους σύγχρονους κατακτητές εξ Ευρώπης.


Το ρητορικό ερώτημα που απλά θέτουμε σ' όλους τους τίμιους και ευσυνείδητους δικηγόρους που σέβονται τον όρκο τους, είναι το εξής: Γιατί θα πρέπει να παραμένουν στις τάξεις των δικηγόρων όλοι αυτοί που καταπατούν τόσο κατάφωρα τον όρκο και τις Θεμελιώδεις αρχές και αξίες στην άσκηση της δικηγορίας; Γιατί δεν τους αφαιρούν αυτό το δικαίωμα; Πρώτα και κύρια στον δήθεν Δικηγορικό Σύλλογο Αθηνών.


http://dimitriskazakis.blogspot.gr/2015 ... st_29.html
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
aims
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 784
Εγγραφή: Κυρ 02 Μάιος 2010, 03:34
Φύλο: Άνδρας

Re: Γιάνης Βαρουφάκης

Δημοσίευση από aims » Τετ 29 Ιούλ 2015, 10:47

σωστος σε αυτο ο Καζακης..
αλλα για ποιον δικηγορικο συλλογο Αθηνων μιλαμε?
οι ΝΑΙ ΟΧΙ ΝΑΙ στα..μετρα..ανα 3μηνο?
αυτους που κανουν αποχη απο το επαγγελμα τους...τον...Αυγουστο?
γιαυτους μιλαμε...
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Γιάνης Βαρουφάκης

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 29 Ιούλ 2015, 10:55

χαχα, ακριβώς γι'αυτούς :lol: :lol: :lol:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Γιάνης Βαρουφάκης

Δημοσίευση από Divine Sinner » Τετ 29 Ιούλ 2015, 12:03

Ισως και να'χεις δίκιο... αλλά η Ρωσία είναι το θέμα μας εδώ, ή ο Βαρουφάκης?

(ξεδοντιάρα αρκούδα δεν έχει καταγραφεί ούτε σε ντοκυμαντέρ.
ατυχές το παράδειγμα?)
ναι ειναι one of the kind. την σχεση του με το θεμα την εξηγει ο Αϊμς πιο κατω..
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12014
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: Γιάνης Βαρουφάκης

Δημοσίευση από OTTO » Κυρ 02 Αύγ 2015, 04:08

kat_woman έγραψε:αλλά τείνω να συμφωνήσω με το άρθρο. Και, στην τελική, γιατί να μην υπήρχε εναλλακτικό σχέδιο αν όλα πήγαιναν εντελώς στραβά? Οχι, δεν θα κρίνω τον Βαρουφάκη αυστηρά, σε αυτό το κομμάτι, τουλάχιστον.
Αν κι έχω κάποιες επιφυλάξεις, κι εγώ προς τα εκεί τείνω.
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
promitheas14
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1832
Εγγραφή: Τετ 02 Ιαν 2013, 16:25
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 13 φορές
Έλαβε Likes: 20 φορές

Re: Γιάνης Βαρουφάκης

Δημοσίευση από promitheas14 » Κυρ 02 Αύγ 2015, 13:10

ArELa έγραψε: Ούτε εγώ τον κρίνω αυστηρά, παρά το γεγονός πως ο Καζάκης βλέπει άλλα στην όλη
ιστορία... http://dimitriskazakis.blogspot.gr/2015 ... -fund.html
Από τήν πρώτη στιγμή έβλεπα πώς ο Βαρουφάκης είναι Δούρειος Ίππος. Κάτι η Παναρίτη,κάτι η ξένη εταιρεία - σύμβουλος, κάτι η ενορχηστρωμένη επικοινωνιακή υστερία (ενώ όλους τούς αλλους τούς έθαβαν) μέ έβαζαν σέ υποψίες.
Απορώ, Βάσω, καί υπόλοιποι φίλοι, γιατί είστε "επιεικείς" μέ τόν τύπο αυτό! Στό αναφερόμενο από εσένα, Βάσω, άρθρο τού Καζάκη, τί επιχειρήματα έχετε ώστε νά εξηγηθεί η επιείκειά σας;

Όταν ως υπουργός οικονομικών έχεις επαφές, συνεργασία καί συζητήσεις μέ τόν τύπο (Άγγλο τέως Υπουργό) πού κατηγορείται γιά βρώμικο κερδοσκοπικό παιχνίδι μέ τήν στερλίνα, μήπως πρέπει νά περιμένω καί από σένα (κύριε έλληνα υπουργέ) κάποια ανάλογη συμπεριφορά;
Ὄποιος ἐλεύθερα συλλογᾶται, συλλογᾶται καλά.
Ρήγας Βελεστινλῆς
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Γιάνης Βαρουφάκης

Δημοσίευση από ArELa » Κυρ 02 Αύγ 2015, 13:28

promitheas14 έγραψε:Από τήν πρώτη στιγμή έβλεπα πώς ο Βαρουφάκης είναι Δούρειος Ίππος. Κάτι η Παναρίτη,κάτι η ξένη εταιρεία - σύμβουλος, κάτι η ενορχηστρωμένη επικοινωνιακή υστερία (ενώ όλους τούς αλλους τούς έθαβαν) μέ έβαζαν σέ υποψίες.
Απορώ, Βάσω, καί υπόλοιποι φίλοι, γιατί είστε "επιεικείς" μέ τόν τύπο αυτό! Στό αναφερόμενο από εσένα, Βάσω, άρθρο τού Καζάκη, τί επιχειρήματα έχετε ώστε νά εξηγηθεί η επιείκειά σας;
να αναδιατυπώσω. Δεν τον κρίνω όπως τον κρίνουν αυτοί που ουσιαστικά ξεκίνησαν κυνήγι μαγισσών.
Θέλουν να διωχθεί ποινικά γιατί επιχείρησε να'χει παράλληλο σύστημα που να παρακάμπτει
το σύστημα που βρίσκεται στα χέρια της τρόικας. Το συζητούσα και με το σύζυγο.
Δηλαδή όλοι θεωρούν την κατοχή νόμιμη και αποδεκτή, κι ο Βαρουφάκης που έκανε μια ενέργεια
για να την παρακάμψει, είναι ο παράνομος... Και όπως τα σκεφτόμουν με το απλοϊκό μυαλουδάκι μου
όλα αυτά, μπήκα κάποια στιγμή στο μπλογκ του κάζακα και διάβασα αυτό που έφερα κι εδώ, λίγο πιο πάνω... http://www.ideografhmata.gr/forum/viewt ... 74#p257674

ε, επί του συγκεκριμένου, ακόμα κι εκείνος που τον επικρίνει αυστηρόττατα, δεν εστίασε
στον βαρουφάκη, ούτε εξαπέλυσε μύδρους εναντίον του. Εστίασε στους απαράδεκτους νομικούς
που κινήθηκαν εναντίον του για συνωμοσία και σύσταση συμμορίας, όπως εστίασε και στην (ανύπαρκτη)
δικαιοσύνη, που περί άλλων τυρβάζει...

Δεν κατάλαβα τι σε ενόχλησε δηλαδή. Δεν έχουμε άλλους πολύ χειρότερους που όντως έχουν διαπράξει πράξεις εσχάτης προδοσίας, και θα εξαντλήσουμε όλη την αυστηρότητά μας σ'έναν νάρκισσο? Προσωπικά
δε θεωρώ πως έκανε την ζημιά που έχουν κάνει οι άλλοι... "πατριώτες" που πασχίζουν να... "σώσουν την Ελλάδα"
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
promitheas14
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1832
Εγγραφή: Τετ 02 Ιαν 2013, 16:25
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 13 φορές
Έλαβε Likes: 20 φορές

Re: Γιάνης Βαρουφάκης

Δημοσίευση από promitheas14 » Κυρ 02 Αύγ 2015, 13:54

ArELa έγραψε: Δεν κατάλαβα τι σε ενόχλησε δηλαδή. Δεν έχουμε άλλους πολύ χειρότερους που όντως έχουν διαπράξει πράξεις εσχάτης προδοσίας, και θα εξαντλήσουμε όλη την αυστηρότητά μας σ'έναν νάρκισσο? Προσωπικά
δε θεωρώ πως έκανε την ζημιά που έχουν κάνει οι άλλοι... "πατριώτες" που πασχίζουν να... "σώσουν την Ελλάδα"
Μέ ενοχλεί πού δέν βλέπετε ότι όλες οι επίσημες καί ανεπίσημες επαφές καί "συνεργασίες" του μπάζουν από παντού (από τήν Παναρίτη μέχρι τόν Άγγλο τέως υπ. οικον).
Άν έκανε πλάνο Β μπράβο του. Δέν μέ ενδιαφέρει τί λένε οι παπαγάλοι περί δίωξής του. Τό θεμα καί η μομφή μου, όπως λέει ο Κάζακας, είναι ΓΙΑΤΙ ΕΝΗΜΕΡΩΝΕΙ ΕΠ' ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΠΛΑΝΟΥ Β ΤΟΝ ΑΓΓΛΟ ΤΟΚΟΓΛΥΦΟ!!!
Ὄποιος ἐλεύθερα συλλογᾶται, συλλογᾶται καλά.
Ρήγας Βελεστινλῆς
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Γιάνης Βαρουφάκης

Δημοσίευση από ArELa » Κυρ 02 Αύγ 2015, 15:07

promitheas14 έγραψε:Μέ ενοχλεί πού δέν βλέπετε ότι όλες οι επίσημες καί ανεπίσημες επαφές καί "συνεργασίες" του μπάζουν από παντού (από τήν Παναρίτη μέχρι τόν Άγγλο τέως υπ. οικον).

από το Φλεβάρη εδώ http://www.ideografhmata.gr/forum/viewt ... 97#p250297
όπου είχα βάλει και απόσπασμα για την Παναρίτη (για να μην ακούτε όλο το βίντεο)
με δεδομένο ότι κι εγώ η ίδια δεν είχα ιδέα (τότε) τι εστί Παναρίτη.

τον Φλεβάρη επίσης, έβαλα και στο παρόν νήμα αυτό
http://www.ideografhmata.gr/forum/viewt ... 29#p250729



το Μάρτη αυτό http://www.ideografhmata.gr/forum/viewt ... 10#p250910

και για την ενοποίηση των ταμείων αυτό http://www.ideografhmata.gr/forum/viewt ... 24#p250924

επίσης το Μάρτη αυτό http://www.ideografhmata.gr/forum/viewt ... 78#p250978

και τον Απρίλη αυτό http://www.ideografhmata.gr/forum/viewt ... 94#p252894


τον περασμένο μήνα αυτό http://www.ideografhmata.gr/forum/viewt ... 40#p256740

το μόνο θετικό που είπα για τον άνδρα ηταν αυτό http://www.ideografhmata.gr/forum/viewt ... 74#p256874

Δεν αναζητώ άλλα. Υπάρχουν, αλλά νομίζω πως αυτά αρκούν.
Μετά από τα παραπάνω, σίγουρα δε με λες και οπαδό ή groopie του βαρουφάκη.

Αν παρ'όλα αυτά, κατά τη γνώμη σου εξακολουθώ να συμπεριλαμβάνομαι στο "δε βλέπετΕ" (πληθυντικός)...
ε, οκ, ο καθένας όπως αντιλαμβάνεται κάποια πράγματα...
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
promitheas14
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1832
Εγγραφή: Τετ 02 Ιαν 2013, 16:25
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 13 φορές
Έλαβε Likes: 20 φορές

Re: Γιάνης Βαρουφάκης

Δημοσίευση από promitheas14 » Κυρ 02 Αύγ 2015, 17:12

Τό αποτέλεσμα μέ ενδιαφέρει Βάσω μου! Αν παρ' όσα τού καταλογίζεις τό αποτέλεσμα είναι "επιείκεια" τότε δικαιούμαι νά σού λέω "δέν βλέπετΕ"...
Διότι τί νά τήν κάνεις τήν επισήμανση τών "παρασπονδιών" του καί στό τέλος νά είσαι επιεικής μαζί του "επειδή οι προηγούμενοι ήταν χειρότεροι";!
Εδώ δεν είναι εξετάσεις σχολείου ώστε νά προσμετρήσουμε τά θετικά καί τά αρνητικά καί νά αποφανθούμε "επιεικώς κρίνοντες περνάς τήν τάξη"...
Στήν πολιτική όταν διακρίνουμε μία-δύο αρνητικές ενδειιξεις, καταλαβαίνουμε περί τίνος πρόκειται καί λέμε : Ας περάσει ο επόμενος"
Τό τελικό ζητούμενο είναι: Τίνων τά συμφέροντα υπηρέτησε; Τών πολιτών ή τών τραπεζών καί τών funds. Η απάντηση, δυστυχώς γι αυτόν, είναι τό 2...
Προτίμησε τό capital control πού τού επιβλήθηκε από τήν ΕΚΤ (δέν είμαι καί τόσο βέβαιος κατά πόσον επιβλήθηκε) από τό νά υποστηρίξει τά συμφέροντα τού λαού.
Ὄποιος ἐλεύθερα συλλογᾶται, συλλογᾶται καλά.
Ρήγας Βελεστινλῆς
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Γιάνης Βαρουφάκης

Δημοσίευση από ArELa » Δευ 03 Αύγ 2015, 00:14

promitheas14 έγραψε:Τό αποτέλεσμα μέ ενδιαφέρει Βάσω μου!
το αποτέλεσμα εμφανέστατο, άσχετα αν λίγοι συνειδητοποιούν τι συνεπάγεται.
Και οι επαφές του Β με τα αρπακτικά των hedge funds, έχουν ιδιαίτερη σημασία.
Δεν θεώρησα ποτέ πως ο συγκεκριμένος εργάζεται για τα συμφέροντα του τόπου
και του λαού.
promitheas14 έγραψε:Διότι τί νά τήν κάνεις τήν επισήμανση τών "παρασπονδιών" του καί στό τέλος νά είσαι επιεικής μαζί του "επειδή οι προηγούμενοι ήταν χειρότεροι";!
οι προηγούμενοι ήταν και είναι χειρότεροι, στην πράξη.
Εκείνος δεν πρόλαβε να κάνει και πολλά.
Οι άνθρωποι προβαίνουν σε πολλές και διάφορες ενέργειες στη διάρκεια της ζωής τους
και της καριέρας τους. Δεν είναι όλες κακές ούτε όλες καλές. Αν είναι να κριθεί κάποιος
για τις κινήσεις του, (ειδικά πολιτικός για τις πολιτικές του κινήσεις) θα πρέπει να κρίνεται
ξέχωρα για την κάθε του κίνηση. Πολλές οι λαθεμένες του κινήσεις, αλλά σε ό,τι με αφορά,
η κίνησή του για παράκαμψη των κατοχικών δυνάμεων ώστε να μπορεί να ελέγξει
το υπουργείο του και τα όσα υπάγονται σ'αυτό, για μένα ήταν ΣΩΣΤΗ κίνηση, παρά
το γεγονός ότι δεν τον θεωρώ άγιο ή καθόλα σωστό. Και ακριβώς επ'αυτού εκφράστηκα.
Το γεγονός ότι ακριβώς γι'αυτό, έγινε για τα ΜΜΕ και πολιτικάντηδες "κακός" και "παράνομος",
είναι ενδεικτικό αυτού που λέω, πως υπάρχουν πολλοί χειρότεροι στο πολιτικό μας σύστημα.

Δεν ξέρω αν δεν κατανοείς ή απλά δεν αποδέχεσαι τη συλλογιστική μου, πάντως αυτή είναι,
και με βάση αυτήν εκφράστηκα. Ελπίζω τουλάχιστον να έγινα κατανοητή (αν όχι αποδεκτή),
γιατί οι περαιτέρω επεξηγήσεις από πλευράς μου θα ήταν και κουραστικές και πλεονασμός.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
promitheas14
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1832
Εγγραφή: Τετ 02 Ιαν 2013, 16:25
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 13 φορές
Έλαβε Likes: 20 φορές

Re: Γιάνης Βαρουφάκης

Δημοσίευση από promitheas14 » Κυρ 28 Ιαν 2018, 16:55

Ἤμουν ἕνας ἀπ' αὐτούς πού κατηγοροῦσα τόν Βαρουφάκη γιά ἐνδοτισμό, γιατί ὑπέγραψε νά κλείσουν οἱ τράπεζες τήν παραμονή τοῦ δημοψηφίσματος.
Τό γεγονός ὅτι τόν ἀποστράτευσαν τήν ἐπαύριο τῆς μεγάλης νίκης τοῦ ΟΧΙ, βεβαίως βαραίνει τήν Κυβέρνηση.
Δέν ἀποστρατεύεις τόν στρατηγό σου τήν ἐπαύριο τῆς νίκης.
Τά ὅσα εἶπε στήν παρακάτω συζήτηση μοῦ φαίνονται λογικά καί ταιριάζουν στό ὅλο ψηφιδωτό τῆς θλιβερῆς ἱστορίας τοῦ τρίτου μνημονίου.
Ὄποιος ἐλεύθερα συλλογᾶται, συλλογᾶται καλά.
Ρήγας Βελεστινλῆς
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Γιάνης Βαρουφάκης

Δημοσίευση από ArELa » Σάβ 15 Φεβ 2020, 00:04

Σε ένα μακροσκελές κείμενο στην προσωπική του ιστοσελίδα, ο Γιάνης Βαρουφάκης προαναγγέλλει ότι μέχρι το τέλος του Φεβρουαρίου θα έχει δώσει στη δημοσιότητα τον φάκελο που – κατά δήλωσή του – περιέχει τις ηχογραφήσεις από τα κρίσιμα Eurogroup του 2015.

Κατά τη σημερινή συνεδρίαση στην Ολομέλεια της Βουλής, ο επικεφαλής του ΜέΡΑ25 κατέθεσε στην δευτερολογία του έναν φάκελο στον οποίο υποστήριξε ότι περιέχονται τα στικάκια με τις ηχογραφήσεις από τα Eurogroup του 2015. Ωστόσο, ο πρόεδρος της Βουλής, Κωνσταντίνος Τασούλας, επέστρεψε ως απαράδεκτη την επιστολή.

“Ο Πρόεδρος της Βουλής αρνήθηκε την διακριτική ευχέρεια που του προσέφερα να επιλέξει εκείνος τον τρόπο με τον οποίο οι βουλευτές, αρχικά, και οι πολίτες, σε δεύτερο χρόνο, θα αποκτούσαν πρόσβαση στις κρίσιμες εκείνες συνεδριάσεις που επηρέασαν τόσο βάναυσα τις ζωές τους.
Καθώς κανείς δεν δικαιούται να κρατήσει τη Βουλή και τους πολίτες στο σκοτάδι, το ΜέΡΑ25 αναλαμβάνει το έργο αυτό. Μέχρι το τέλος του Φεβρουαρίου θα έχουμε δώσει πρόσβαση σε όλες και όλους.
Η αλήθεια είναι όχι μόνο επαναστατική, όπως λέγαμε κάποτε, αλλά και χρήσιμη – ιδίως για ένα λαό που υποφέρει από τραγικές αποφάσεις που λαμβάνονται για αυτόν, ερήμην του, στο βαθύ σκοτάδι”, αναφέρει ο Γιάνης Βαρουφάκης.

Επίσης, στο κείμενο του, κατηγορεί τα “μνημονιακά κόμματα” ότι “αναπαράγουν την προπαγάνδα της τρόικας” και υπογραμμίζει ότι η αντίδραση του προέδρου της Βουλής καταδεικνύει τον πανικό της κυβέρνησης.

“Καθώς ψυχανεμίζονται ότι η αλήθεια για εκείνα τα Eurogroup ήταν η ακριβώς αντίθετη της προπαγάνδας τους, δεν αντέχουν ούτε οι ίδιοι να ακούσουν τί πραγματικά διαδραματίστηκε εκεί!”, αναφέρει χαρακτηριστικά.

Παραθέτει, ακόμη, τρεις λόγους για τους οποίους αποφάσισε να δώσει στη δημοσιότητα τα στοιχεία αυτά γράφοντας:

Πρώτον, επειδή, όπως φάνηκε και στη σημερινή συζήτηση στη Βουλή για τα εργασιακά, η κυβέρνηση της ΝΔ εργαλειοποιεί συστηματικά τα ψεύδη για το τί γινόταν σε εκείνα τα Eurogroup για να εφαρμόζει ΣΗΜΕΡΑ πολιτικές εναντίον των εργαζόμενων, των δανειοληπτών, των νέων επιχειρηματιών κλπ.

Δεύτερον, επειδή στην εργαλειοποίηση των ψεμάτων αυτών τείνει και ο ΣΥΡΙΖΑ, αν κρίνει κανείς από το Σχέδιο Απολογισμού για το 2015 με το οποίο πασχίζει να εξηγήσει την συνθηκολόγησή του με την τρόικα στη βάση διαστρεβλώσεων του τι συνέβαινε στα Eurogroup εκείνα. (Βλ. εδώ για σχετική ανάλυση)

Τρίτον, επειδή το ΜέΡΑ25, και το DiEM25, έχουμε δεσμευτεί για διαφάνεια παντού – να καταστήσουμε, δηλαδή, τον πολίτη κοινωνό της διαδικασίας λήψης αποφάσεων που διαφεντεύουν την ζωή του.




http://www.makeleio.gr/%ce%b5%cf%80%ce% ... %b8%ce%b1/
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Γιάνης Βαρουφάκης

Δημοσίευση από ArELa » Σάβ 14 Μαρ 2020, 13:40

.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Γιάνης Βαρουφάκης

Δημοσίευση από ArELa » Πέμ 16 Ιούλ 2020, 20:37

.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πολιτική-Γεωπολιτικά- Κοινωνικά Κινήματα”