Το ΚΚΕ-Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Το ΚΚΕ-Τζίμης Πανούσης

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 28 Ιαν 2015, 22:49

.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Το ΚΚΕ (Τζίμης Πανούσης)

Δημοσίευση από alkinoos » Πέμ 29 Ιαν 2015, 15:15

Χείμαρρος έως τσουνάμι ο λόγος του Τζίμη..δεν άφησε τίποτα αριστερό όρθιο !
Καλώς έκανε και τα είπε αφού τα έζησε και ξέρει πολλά περισσότερα από εμένα...
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
firefightergr
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 4070
Εγγραφή: Παρ 08 Οκτ 2010, 17:58
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: ΔΡΑΜΑ
Έλαβε Likes: 6 φορές

Re: Το ΚΚΕ (Τζίμης Πανούσης)

Δημοσίευση από firefightergr » Πέμ 29 Ιαν 2015, 15:52

Αχ πάλι δε μπορώ με το κινητό να δω το βίντεο,πρέπει να μας γίνει συνήθεια να βάζουμε ξερό το λίνκ του youtube για να μπορούμε να να το ανοίγουμε στο κινητό.
Το λάφτο (laptop) το έχει η κυρά και μπλιμπλικίζει παιχνίδια στο μουτσουνοβιβλίο.
"Those who danced were thought to be quite insane by those who could not hear the music.
John Milton"
[img]http://i44.tinypic.com/2vj6jpz.gif[/img]
“It’s better to walk alone, than with a crowd going in the wrong direction.”
Diane Grant
"sursum corda"
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Το ΚΚΕ (Τζίμης Πανούσης)

Δημοσίευση από alkinoos » Πέμ 29 Ιαν 2015, 18:17

firefightergr έγραψε:Αχ πάλι δε μπορώ με το κινητό να δω το βίντεο,πρέπει να μας γίνει συνήθεια να βάζουμε ξερό το λίνκ του youtube για να μπορούμε να να το ανοίγουμε στο κινητό.
Έκανα εντιτ και πρόσθεσα το λινκ
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Το ΚΚΕ (Τζίμης Πανούσης)

Δημοσίευση από ArELa » Πέμ 29 Ιαν 2015, 19:19

alkinoos έγραψε:Έκανα εντιτ και πρόσθεσα το λινκ
ευχαριστώ σε Άλκη μου. :makia:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Lionheart
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 2876
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:48
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Μόναχο

Re: Το ΚΚΕ (Τζίμης Πανούσης)

Δημοσίευση από Lionheart » Πέμ 29 Ιαν 2015, 20:02

Συγνώμη ρε παιδιά, να ρωτήσω κάτι, γιατί παιδί είμαι κι εγώ, ζηλεύω.
Από πότε ο φαρισαίος τα λέει καλά; Μεγαλύτερος αριστερός με δεξιά τσέπη δεν υπάρχει εκεί έξω ούτε καν οι Νταλάρας, Παπακωνσταντίνου κλπ.

Θα ήθελα πάρα πολύ να αλλάξει ο τίτλος του τόπικ και να γίνει "Το ΚΚΕ (Τζίμης Πανούσης - ζωντανή σύνδεση από τη βίλα του στη Φιλοθέη)"

Λυπάμαι, αλλά τα χρόνια που τα όμορφα λόγια με ξεσήκωναν έχουν περάσει, τώρα αν δεν δω πράξεις μόνο να σιχαθώ μπορώ τέτοια "σύμβολα".
Αὐτὰ τὰ δέντρα δὲ βολεύονται μὲ λιγότερο οὐρανό,
αὐτὲς οἱ πέτρες δὲ βολεύονται κάτου ἀπ᾿ τὰ ξένα βήματα,
αὐτὰ τὰ πρόσωπα δὲ βολεύονται παρὰ μόνο στὸν ἥλιο,
αὐτὲς οἱ καρδιὲς δὲ βολεύονται παρὰ μόνο στὸ δίκιο.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Το ΚΚΕ (Τζίμης Πανούσης)

Δημοσίευση από ArELa » Πέμ 29 Ιαν 2015, 20:13

Δηλαδή ρε Βασίλη, όποιος έχει κάποια "πιστεύω" και κάποια ιδανικά που είναι αριστερής κοπής,
πρέπει να είναι ρακένδυτος, κουρελής, διαλυμμένος, μαυροφορεμένος, κουλτουρέξ κακομοίρης που κοιμάται σε εφημερίδες;
Δε μετράει η όλη διαδρομή του στα χρόνια, η στάση ζωής, η θέση του σε διάφορα ζητήματα?
Δεν είναι χθεσινός ο Πανούσης, έχει δείγμα γραφής απ'την εποχή που εσύ ήσουν αγέννητος...
αν δεν ξέρεις γι'αυτόν, μπορείς να ψάξεις και να μάθεις. Έχει δουλέψει γι'αυτά που έχει,
δεν τα έκλεψε απο κανέναν. Και σε κάθε περίπτωση, η περιουσία του καθενός δεν είναι το ένα
και μοναδικό κριτήριο για την ατομική του εξέλιξη/διαδρομή.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Lionheart
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 2876
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:48
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Μόναχο

Re: Το ΚΚΕ (Τζίμης Πανούσης)

Δημοσίευση από Lionheart » Πέμ 29 Ιαν 2015, 22:33

Όχι, δεν πρέπει να'ναι ρακένδυτος κλπ. Ξέρω πολλά για τον συγκεκριμένο υπάνθρωπο. Όταν έχεις όμως μία άποψη πρέπει και να την ακολουθείς όχι να την πετάς σαν στραγάλια στους θεατές και φυσικά όταν σχολιάζεις τα κακά των άλλων που είναι ίδια με τα δικά σου είσαι κατάπτυστος. Και ο συγκεκριμένος αυτό κάνει. Δεν ξέρω αν ξεκίνησε διαφορετικά, οι σκέψεις και τα κίνητρα κάθε ανθρώπου είναι προσωπικό ζήτημα.
Άλλα φτάσει πια σε κατάντια. Αν πρόσεξες η αναφορά στη βίλα του Πανούση ήταν ενδεικτική, στο φαρισαϊσμό έπρεπε να μείνεις.
Κι ο Αλκίνοος Ιωαννίδης περιουσία έχει, αλλά και διαδηλώνει και έχει φάει ξύλο από τα ΜΑΤ για τα πιστεύω του. Και η Αρβανιτάκη επίσης καθώς και μία από τις Μαγγίρες (δεν ξέρω πια από τις δύο δεν μπορώ να τις ξεχωρίσω ποτέ τις δυο τους :P).
Αυτοί, ναι, είναι άνθρωποι που έχουν δικαίωμα να σχολιάσουν και να πουν και μία κουβέντα παραπάνω (αν και προς τιμήν τους δεν το κάνουν). Κι όχι επειδή είναι ρακένδυτοι. Το αντίθετο θα έλεγα (ειδικά η Μαγγίρα :Ρ). Αλλά όταν έχουν μία άποψη για την ελευθερία, για την ισότητα και την αξιοκρατία καθώς και την παραπολιτική ή την πολιτική κάτω απ'τα τραπέζια, έχουν τη δύναμη, το θάρρος και το μέτωπο να σταθούν μπροστά της και να την υπερασπίσουν. Δεν κρύβονται πίσω από αυτήν (την άποψη), την δημοτικότητα και τον καναπέ τους. Ο Πανούσης είναι πια ένας επαναστάτης του καναπέ κι ένας "αριστερός" με δεξιές τσέπες/συμφέροντα/κλπ.
Όπως είπα και πιο πάνω, οι πράξεις μετράνε. Τα λόγια, πάνε πια, δεν με πιάνουν.


Κι έτσι, μία ερώτηση για να ευθυμήσουμε (αν ήταν ο Τεό στο forum πιστεύω θα ήταν και σε θέση να την απαντήσει): Τώρα που ο Συριζα είναι κυβέρνηση ποιοι θα είναι οι κουκουλοφόροι και τι θα γίνει με τα Εξάρχεια; Θα αναβαθμιστεί η περιοχή;
Αὐτὰ τὰ δέντρα δὲ βολεύονται μὲ λιγότερο οὐρανό,
αὐτὲς οἱ πέτρες δὲ βολεύονται κάτου ἀπ᾿ τὰ ξένα βήματα,
αὐτὰ τὰ πρόσωπα δὲ βολεύονται παρὰ μόνο στὸν ἥλιο,
αὐτὲς οἱ καρδιὲς δὲ βολεύονται παρὰ μόνο στὸ δίκιο.
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Το ΚΚΕ (Τζίμης Πανούσης)

Δημοσίευση από Divine Sinner » Παρ 30 Ιαν 2015, 00:00

H Aριστερα δεν ειναι ουτε χριστιανισμος ουτε ασκητισμός, ούτε καλογερική.
Αυτο μου φαινεται ομοιο με τις παπαριες που λενε για τους αριστερους των ΒΠ που θα επρεπε κατα την γνωμη τους να απαρνηθουν την περιουσία τους.
Επισης η αριστερα εχει πολλες αποχρώσεις που δεν απαγορευει σε καθε της απόχρωση τον πλουτισμο.
Η αριστερα εχει να με το ανεβασμα του μεσου βιωτικου επιπέδου των φτωχων κατοικων και οχι απαραίτητα με το κατέβασμα του βιωτικου επιπέδου των πλουσιων. Ενας πλουσιος δεν ειναι απαραιτητο να εκλεψε ή να εκμεταλευτηκε για να γινει πλουσιος.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Το ΚΚΕ (Τζίμης Πανούσης)

Δημοσίευση από ArELa » Παρ 30 Ιαν 2015, 00:34

Lionheart έγραψε:Ξέρω πολλά για τον συγκεκριμένο υπάνθρωπο.
Πες μας να μάθουμε κι εμείς ...
ένα :thumbsdown: για το χαρακτηρισμό του υπανθρώπου δε μπορώ να μην το ρίξω... σόρι.
Lionheart έγραψε:Όταν έχεις όμως μία άποψη πρέπει και να την ακολουθείς όχι να την πετάς σαν στραγάλια στους θεατές και φυσικά όταν σχολιάζεις τα κακά των άλλων που είναι ίδια με τα δικά σου είσαι κατάπτυστος. Και ο συγκεκριμένος αυτό κάνει.
Διαφωνώ. Κλήθηκε από την εκπομπή "Ελληνοφρένεια", και είπε τις απόψεις του.
Το βίντεο είναι απ'αυτή την εκπομπή.
Εσύ αν ερωτηθείς δε θα πεις την άποψή σου, αισθανόμενος ότι την "πετάς σα στραγάλια"?
(ρητορικό το ερώτημα)

Τέλος πάντων, προσωπικά δεν έχω καμία διάθεση να δικάσω κανέναν.

Εδώ μιλάει για το ΚΚΕ. Αν είναι να κριθεί, ας κριθεί (κι ας επισημανθούν λάθη του)
για τη συγκεκριμένη τοποθέτηση.
(άλλωστε αυτήν ακριβώς έφερα εδώ, όχι τα έργα και τις ημέρες του)

Την οπτική του για το ΚΚΕ (την οποία κάτι μου λέει πως πως δεν τη γνωρίζεις καθόλου
και διόρθωσέ με αν κάνω λάθος) προσωπικά την προσυπογράφω. Εσύ μπορείς ελεύθερα
να την απαξιώνεις όπως απαξιώνεις συνολικά και ολίγον σαρωτικά (να μου επιτραπεί) τον ίδιο.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Lionheart
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 2876
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:48
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Μόναχο

Re: Το ΚΚΕ (Τζίμης Πανούσης)

Δημοσίευση από Lionheart » Παρ 30 Ιαν 2015, 12:03

ArELa έγραψε:
Lionheart έγραψε:Ξέρω πολλά για τον συγκεκριμένο υπάνθρωπο.
Πες μας να μάθουμε κι εμείς ...
ένα :thumbsdown: για το χαρακτηρισμό του υπανθρώπου δε μπορώ να μην το ρίξω... σόρι.
Το υπάνθρωπος όπως και κάθε τι άλλο που έγραψα εδώ, είναι προσωπική μου άποψη. Είτε ρίξεις :thumbsdown: , είτε όχι, στη μόνη συμφωνία που θα φτάσουμε είναι ότι είμαστε ελεύθεροι να έχουμε διαφορετικές απόψεις.
Τώρα για το πες μας να μάθουμε κι εμείς, μάτια έχουμε όλοι. Άλλωστε:
ArELa έγραψε:Αν είναι να κριθεί, ας κριθεί (κι ας επισημανθούν λάθη του)
για τη συγκεκριμένη τοποθέτηση.
(άλλωστε αυτήν ακριβώς έφερα εδώ, όχι τα έργα και τις ημέρες του)

ArELa έγραψε:Διαφωνώ. Κλήθηκε από την εκπομπή "Ελληνοφρένεια", και είπε τις απόψεις του.
Το βίντεο είναι απ'αυτή την εκπομπή.
Εσύ αν ερωτηθείς δε θα πεις την άποψή σου, αισθανόμενος ότι την "πετάς σα στραγάλια"?
(ρητορικό το ερώτημα)
Όταν θα κρίνω τις πορείες άλλων ανθρώπων πριν κρίνω τη δική μου στο συγκεκριμένο θέμα της ερώτησης που μου απευθύνεται, ναι, δεν θα την πετάξω σαν στραγάλι. Κι όχι γιατί δεν θα έχω το δικαίωμα, αλλά γιατί θα θεωρώ τους όποιους ακροατές αρκετά έξυπνους ώστε να μην φάνε το στραγάλι αυτό, αμάσητο.
ArELa έγραψε:Τέλος πάντων, προσωπικά δεν έχω καμία διάθεση να δικάσω κανέναν.
Μα συμφωνώντας με τα λεγόμενα του Πανούση αυτό κάνεις, Βίκυ. Δικάζεις. Ή μάλλον, "ετυμηγορείς" αφού έριξε και το "να φύγουνε".

ArELa έγραψε:Την οπτική του για το ΚΚΕ (την οποία κάτι μου λέει πως πως δεν τη γνωρίζεις καθόλου
και διόρθωσέ με αν κάνω λάθος) προσωπικά την προσυπογράφω. Εσύ μπορείς ελεύθερα
να την απαξιώνεις όπως απαξιώνεις συνολικά και ολίγον σαρωτικά (να μου επιτραπεί) τον ίδιο.
Προφανώς κάνεις λάθος. Το βίντεο το είδα πριν το περάσεις εδώ και έγινα έξαλλος. Όχι γιατί κατηγορεί το ΚΚΕ, τον Σύριζα ή κάποια άλλη πολιτική ομάδα της Ελλάδας, αλλά γιατί πολύ απλά, θεωρώ ότι το να έχουν άποψη κάποιοι τέτοιοι άνθρωποι προκαλεί και υποτιμά τη νοημοσύνη μας.
Ανάμεσα σε αυτόν τον υπάνθρωπο και άλλους υπανθρώπους της κλίκας που έχουν στήσει, δεν βλέπω καμία διαφορά και δεν έχω κανένα σεβασμό.

Κι έτσι για το καλό, ο Πανούσης δεν είναι ο μόνος που έχει οικογένεια με ιστορία στην εξορία και τα 8 χρόνια που αναφέρει, σημαίνει ότι οι εξορισμένοι συγγενείς του υπέγραψαν για να ελευθερωθούν. Κατακριτέο ή μη, δεν θα το κρίνω εγώ, αλλά όταν άλλοι πέρασαν 28 χρόνια εξορίας για ένα πιστεύω, συγνώμη, είναι και συγκρίσιμο και πολύ πιο σεβαστό. Τουλάχιστον από εμένα. Εσείς μπορεί να έχετε διαφορετική άποψη.

Τέλος πάντων, την άποψή μου την είπα επί του θέματος, το να το συζητάμε κι άλλο για να δούμε αν κάποιος έχει δικαίωμα να τα πει είναι μάταιο. Συνταγματικό δικαίωμα έχει, αυτό δεν το αμφισβήτησε κανείς άλλωστε.
Απλώς έθεσα αρκετά έντονα ότι με προσβάλει που ο συγκεκριμένος το έχει αυτό το δικαίωμα.
Αὐτὰ τὰ δέντρα δὲ βολεύονται μὲ λιγότερο οὐρανό,
αὐτὲς οἱ πέτρες δὲ βολεύονται κάτου ἀπ᾿ τὰ ξένα βήματα,
αὐτὰ τὰ πρόσωπα δὲ βολεύονται παρὰ μόνο στὸν ἥλιο,
αὐτὲς οἱ καρδιὲς δὲ βολεύονται παρὰ μόνο στὸ δίκιο.
Άβαταρ μέλους
Clash
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2656
Εγγραφή: Παρ 20 Απρ 2007, 15:15

Re: Το ΚΚΕ (Τζίμης Πανούσης)

Δημοσίευση από Clash » Παρ 30 Ιαν 2015, 13:53

Δεν ισχύει, πάντως, ότι οι συγγενείς του υπέγραψαν δήλωση και γι αυτό έμειναν μόνο 8 χρόνια στην εξορία, αντί για 30 χρόνια. Η εξορία ήταν διοικητικό μέτρο και όχι δικαστικό. Δεν πήγαινες εξορία μέχρι να υπογράψεις, αλλά για ένα χρονικό διάστημα που όριζαν ανάλογα με την επικινδυνότητα που έκριναν. Αν βέβαια υπέγραφες θα γύριζες πιο νωρίς. Ο Κατράκης π.χ. που ήταν από τους λίγους Μακρονησιώτες που δεν υπόγραψε δήλωση έμεινε 6 χρόνια. Οσον αφορά τον Πανούση ούτε εγώ τον έχω σε κάποια εκτίμηση, όχι γιατί έβγαλε λεφτά και έχτισε βίλα - για άλλους λόγους - όμως αυτό δεν σημαίνει πως δεν μπορεί να πει και κάποια σωστά πράγματα. Και όσοι τον ακούσουν. Αν κάποιος, ωστόσο, έχει αντιρρήσεις και θέλει να του ασκήσει κριτική, ας το κάνει επί των όσων λέει και όχι με την κουτσογιώργιο λογική ...«αυτός δικαιούται να ομιλεί».

Τέλος, για τους αναρχικούς αυτοί είναι παρανυχίδα, μπροστά στο μεγάλο πρόβλημα που προέκυψε. Ο ηγέτης της εξωκοινοβουλευτικής αριστεράς και του underground κομμουνισμού Φώτης Κουβέλης μόλις έμαθε την υπουργοποίηση του πρώην Δημαρίτη Γιάννη Πανούση, του έστειλε το ακόλουθο μήνυμα: «Προδότη Πανούση μίλαγες μόνος σου με τα συριζόπουλα για να σου δώσουν υπουργείο. Μου έγινες και αρχηγός των μπάτσων. Εγώ, όμως, είμαι ο αρχηγός των δρόμων. Θα σε σπάσω».
Παρίσι και Μόσχα βαθιά τιμημένα
Αθήνα, Βαρκελώνη που βάφτηκαν με αίμα.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Το ΚΚΕ (Τζίμης Πανούσης)

Δημοσίευση από ArELa » Παρ 30 Ιαν 2015, 14:55

Πρώτον :
Προσυπογράφω την τοποθέτηση του Νίκου (κατά φόρουμ Clash)

Δεύτερον:
Lionheart έγραψε:Είτε ρίξεις :thumbsdown: , είτε όχι, στη μόνη συμφωνία που θα φτάσουμε είναι ότι είμαστε ελεύθεροι να έχουμε διαφορετικές απόψεις.
Μια και ισχυει και για μένα το ότι "είμαστε ελεύθεροι να έχουμε διαφορετικές απόψεις" όπως είπες,
θα εμμείνω στο :thumbsdown: που έριξα για το χαρακτηρισμό του συγκεκριμένου ατόμου.
Δεν υπερασπίζομαι μέχρι θανάτου κανέναν ούτε και τον Πανούση φυσικά, αλλά όταν κάποιος δέχεται ένα βόρβορο επιθέτων χωρίς να υποστηρίζεται αυτός με χειροπιαστά δεδομένα που να τον δικαιολογούν, δεν δύναμαι να τον κάνω γαργάρα σα να μην τρέχει τίποτα.

Και χειροπιαστά δεδομένα δεν έδωσες πέραν των χαρακτηρισμών.
Περιορίστηκες μονάχα στο αόριστο...
Lionheart έγραψε:Τώρα για το πες μας να μάθουμε κι εμείς, μάτια έχουμε όλοι.
το οποίο δεν διαφωτίζει καθόλου αυτούς που έχουν προβληματικά (στην όραση) μάτια
ή αυτούς που δεν τα βλέπουν τα πράγματα όπως εσύ.
Lionheart έγραψε:ταν θα κρίνω τις πορείες άλλων ανθρώπων πριν κρίνω τη δική μου στο συγκεκριμένο θέμα της ερώτησης που μου απευθύνεται, ναι, δεν θα την πετάξω σαν στραγάλι. Κι όχι γιατί δεν θα έχω το δικαίωμα, αλλά γιατί θα θεωρώ τους όποιους ακροατές αρκετά έξυπνους ώστε να μην φάνε το στραγάλι αυτό, αμάσητο.
σε αυτό θα απαντήσω με την ατάκα του Νίκου:
Clash έγραψε:Οσον αφορά τον Πανούση ούτε εγώ τον έχω σε κάποια εκτίμηση, όχι γιατί έβγαλε λεφτά και έχτισε βίλα - για άλλους λόγους - όμως αυτό δεν σημαίνει πως δεν μπορεί να πει και κάποια σωστά πράγματα. Και όσοι τον ακούσουν. Αν κάποιος, ωστόσο, έχει αντιρρήσεις και θέλει να του ασκήσει κριτική, ας το κάνει επί των όσων λέει και όχι με την κουτσογιώργιο λογική ...«αυτός δικαιούται να ομιλεί».
(υπερτονίζοντας αυτό που έβαλα σε μεγαλύτερη γραμματοσειρά, πράγμα που άλλωστε είπα κι εγώ νωρίτερα)
Lionheart έγραψε:Μα συμφωνώντας με τα λεγόμενα του Πανούση αυτό κάνεις, Βίκυ. Δικάζεις.
Αν το να συμφωνώ με τα λεγόμενα του Πανούση, σημαίνει ότι "δικάζω" (που για μένα δε σημαίνει κάτι τέτοιο, αλλά λέμε τώρα...) το ίδιο ισχύει και για σένα που διαφωνείς... Εσύ κι αν "δικάζεις" φίλε μου... δικάζεις και καταδικάζεις ερήμην...
Διαφωνείς μετά βδελυγμίας και χωρίς συγκεκριμένο επιχείρημα που να αντικρούει αυτά που λέει, αλλά μόνο με συγκεκριμένες ύβρεις προς το πρόσωπό του. (αυτές δεν αντικρούουν τη θέση του, όμως)
Lionheart έγραψε:θεωρώ ότι το να έχουν άποψη κάποιοι τέτοιοι άνθρωποι προκαλεί και υποτιμά τη νοημοσύνη μας.
εσύ δεν υποστηρίζεις με πάθος ότι ο κάθε άνθρωπος έχει το δικαίωμα να έχει άποψη και το ελεύθερο να την εκφράζει? Τι έγινε; Αυτό ισχύει μόνο γι'αυτούς που αποδέχεσαι εσύ πως "δικαιούνται διά να ομιλούν"?



======edited========
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ArELa την Παρ 30 Ιαν 2015, 20:56, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: edited: διεγράφη το επί προσωπικού...
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Lionheart
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 2876
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:48
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Μόναχο

Re: Το ΚΚΕ (Τζίμης Πανούσης)

Δημοσίευση από Lionheart » Παρ 30 Ιαν 2015, 19:11

Βίκυ οι 2 μας έχουμε διαφωνήσει πολλές φορές κάθετα, δεν βλέπω να συμφωνούμε σε κάποια πράγματα, διαφορετικές ζωές έχουμε ζήσει, είναι λογικό, αποδεκτό και αναμενόμενο.
Για το αν είμαι απόλυτος ή όχι και τη γενικότερη ψυχική μου κατάσταση, παρακαλώ οι όποιοι σχολιασμοί να γίνονται επί προσωπικού. Αν έχω δώσει σε εσένα και σε μερικούς ακόμα δικαίωμα να μου μιλάνε κατ' αυτόν τον τρόπο το έχω κάνει εις γνώση μου, αυτό δεν σημαίνει ότι το έχω δώσει σε όλο το φορουμ. Θα παρακαλούσα κάποια τέτοια σχόλια, λοιπόν, να γίνονται πιο πριβέ, αν και όταν γίνονται ;)


Clash, επί αυτών που λέει σχολίασα. Τα χαρακτήρισα φαρισαϊσμό και τον άνθρωπο τον χαρακτήρισα σε πιο προσωπικό επίπεδο. Δεν κάνουμε κήρυγμα εδώ, συζήτηση κάνουμε.
Φαρισαϊσμό κάνουν τόσα χρόνια και οι πολυαγαπημένοι μας πολιτικοί. Γιατί εκείνοι είναι λαμόγια και ψεύτες και εκβιαστές κλπ, ενώ ο Πανούσης είναι "σωστός" ακόμα δεν το έχω καταλάβει.
Κι ας μην ξεχνάμε ότι δεν τον κρίνω καν σαν τραγουδιστή ή τραγουδοποιό. Εκεί δεν μπορώ να πω, 2-3 τραγούδια του μ'αρέσουν αρκετά.
Αὐτὰ τὰ δέντρα δὲ βολεύονται μὲ λιγότερο οὐρανό,
αὐτὲς οἱ πέτρες δὲ βολεύονται κάτου ἀπ᾿ τὰ ξένα βήματα,
αὐτὰ τὰ πρόσωπα δὲ βολεύονται παρὰ μόνο στὸν ἥλιο,
αὐτὲς οἱ καρδιὲς δὲ βολεύονται παρὰ μόνο στὸ δίκιο.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Το ΚΚΕ (Τζίμης Πανούσης)

Δημοσίευση από ArELa » Παρ 30 Ιαν 2015, 21:01

Lionheart έγραψε:Βίκυ οι 2 μας έχουμε διαφωνήσει πολλές φορές κάθετα, δεν βλέπω να συμφωνούμε σε κάποια πράγματα, διαφορετικές ζωές έχουμε ζήσει, είναι λογικό, αποδεκτό και αναμενόμενο.
Για το αν είμαι απόλυτος ή όχι και τη γενικότερη ψυχική μου κατάσταση, παρακαλώ οι όποιοι σχολιασμοί να γίνονται επί προσωπικού. Αν έχω δώσει σε εσένα και σε μερικούς ακόμα δικαίωμα να μου μιλάνε κατ' αυτόν τον τρόπο το έχω κάνει εις γνώση μου, αυτό δεν σημαίνει ότι το έχω δώσει σε όλο το φορουμ. Θα παρακαλούσα κάποια τέτοια σχόλια, λοιπόν, να γίνονται πιο πριβέ, αν και όταν γίνονται ;)
Διαφωνία μεταξύ ημών και μάλιστα κάθετα, προσωπικά δε θα'λεγα πως προέκυψε πολλές φορές.
Αλλά μάλλον αλτσχαιμερίζω κι εσύ ξέρεις καλύτερα... :dunno:

Σε κάθε περίπτωση, αναγνωρίζω ένα απ'όσα λες σ'αυτή την τοποθέτησή σου, όπως το αναγνώρισα
και πριν γράψω το "επί προσωπικού". Ότι ήταν εκτός θέματος. Βέβαια δεν διανοήθηκα η γυναίκα
πως αφού διευκρίνισα πως ο όποιος σχολιασμός μου είναι απολύτως καλοπροαίρετος, θα έπρεπε να ζητήσω το δικαίωμα να τον κάνω, ευχαριστώ που το διευκρίνισες για να ξέρω τελικά που στέκομαι απέναντί σου.... :(

Στέκομαι διορθούμενη λοιπόν και όπως θα διαπιστώσεις, έγινε το κατάλληλο edit στο προηγούμενο ποστ μου, του κομματιού αυτού που σε ενόχλησε, και το θέμα λήγει εδώ.
Συγνώμη για τη δυσφορία που προκάλεσα άθελά μου :?

Καληνύχτα.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Lionheart
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 2876
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:48
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Μόναχο

Re: Το ΚΚΕ (Τζίμης Πανούσης)

Δημοσίευση από Lionheart » Παρ 30 Ιαν 2015, 22:22

Ευχαριστώ πολύ ήταν πολύ σωστή η διόρθωση.
Αὐτὰ τὰ δέντρα δὲ βολεύονται μὲ λιγότερο οὐρανό,
αὐτὲς οἱ πέτρες δὲ βολεύονται κάτου ἀπ᾿ τὰ ξένα βήματα,
αὐτὰ τὰ πρόσωπα δὲ βολεύονται παρὰ μόνο στὸν ἥλιο,
αὐτὲς οἱ καρδιὲς δὲ βολεύονται παρὰ μόνο στὸ δίκιο.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Το ΚΚΕ (Τζίμης Πανούσης)

Δημοσίευση από ArELa » Σάβ 31 Ιαν 2015, 09:45

Χαίρομαι που καλύφθηκες με την κίνησή μου, Βασίλη. Και στο βαθμό που περιορίστηκες στο ν'απαντήσεις μόνο σ'αυτό που ήδη διέγραψα, κατανοώ πλέον κι εγώ η αλτσχαιμερική ξανθιά, γκαβή και βιονικών προσαρτημάτων :P απτόητη τρελή, πως δεν υπάρχει κοινός τόπος στα ερείσματά μας, ο οποίος θα'δινε το λόγο να συνεχιστεί περαιτέρω ο διάλογος αυτός μεταξύ μας. Συμεπώς η οποιαδήποτε συνέχιση παράθεσης ή/και αντιπαράθεσης απόψεων δικών μου προς εσένα ή δικών σου προς εμένα,
δε θα είχε να προσφέρει κανένα οφέλιμο αποτέλεσμα ή θετική εξέλιξη (στη νοητική πορεία, τις αντιλήψεις και τις θέσεις) είτε σ'εμάς τους ίδιους, είτε στους παρακολουθούντες αυτό το τόπικ.
Γι'αυτό σε ό,τι με αφορά, ο διάλογός μας για τα συγκεκριμένα που έθεσε ο πανούσης, λήγει (άνευ μεμψιμοιριών ή άλλων πικριών) κάπου εδώ.

Προς τους υπόλοιπους που συμμετέχουν ή απλά παρακολουθούν το παρόν τόπικ, θα'θελα να διευκρινίσω μερικά πραγματακια, για τους λόγους που συμβαδίζω με τις συγκεκριμένες λογικές
που εξέφρασε ο Πανούσης (όχι στην πληρότητά τους ομολογώ) σ'αυτό το συγκεκριμένο απόσπασμα.

Απ'την ώρα που πάτησα το πόδι μου στα πάτρια εδάφη στην τρυφερή ηλικία των 23) ενώ δεν είχα
πλήρη γνώση του τι εστί ΚΚΕ
(δεν ήμουν αρκούντως "διαβασμένη" δηλαδή), και παρά το γεγονός
ότι ουδέποτε έτεινα, έκλινα ή στήριζα τη "δεξιά" (με εξαίρεση μιας "δεξιάς" που ανέδυε κάποτε έναν
πατριωτισμό τον οποίο σήμερα αντιλαμβάνομαι ως υποκριτικό και κάλπικο), κάτι "δε μου καθόταν
καλά" με το συγκεκριμένο ιδεολογικό μόρφωμα, γι'αυτό και αδυνατούσα να "προσχωρήσω"
στις τάξεις των κατ'ευφημισμόν "κουλτουριάρηδων".
Αρχικά λοιπόν η "άρνησή" μου απέναντι σ'αυτό το κόμμα, ήταν περισσότερο ενστικτώδης
(ή διαισθητική αν θέλετε), παρά άρνηση "μετά λόγου γνώσης". 'Επειτα έτυχε στο διάβα μου ο κάζακας,
στον οποίο μπορεί να καταλογιστούν πολλά, αλλά ακόμα κι οι πιο άσπονδοι εχθροί του, ή αυτοί
που απλά δεν συμφωνούν με την πολιτική αντίληψη που πρεσβεύει για την Ελλάδα του 2015,
δε θα μπορούσαν να του καταλογίσουν το "αδιάβαστος" (που η ίδια καταλογίζω στον εαυτό μου),
ή το "ανιστόρητος". Από αυτόν λοιπόν, άκουσα και έμαθα πολλά (με ΞΕΣΤΡΑΒΩΣΕ κανονικά δηλαδή)
σε ό,τι αφορά τις "στραβές" του ΚΚΕ, και δη του "νεότερου" δογματικού (ως θρησκεία ένα πράγμα) ΚΚΕ
που προέκυψε από εποχής παπαρήγα και μετά... Αν δεν παρέθετε συγκεκριμένα στοιχεία, στάσεις,
και διαδρομές αυτού του πολιτικού μορφώματος, θα απέδιδα την έντονη επιθετικότητα αλλά και
απαξία του στο κόμμα αυτό, σε μια μεμψιμοιρία που φυσιολογικά μπορεί να προκύψει σε άτομο
που ήταν "εκ των έσω" για μια 20ετία τουλάχιστον και μετά το '96 βρέθηκε "στην απ'έξω".
Όμως οι ιστορικές (και όχι μόνο) παραθέσεις δεδομένων, δεν μου επέτρεπαν να μπω σ'αυτή τη λογική.

Άκουσα πάρα πολλά... τόσα που αν παρέθετα εδώ, θα ήθελα βιβλίο κι όχι ένα απλό ποστ.

Θα παραθέσω μόνο ένα πρόσφατο άρθρο του που περικλείει πολλά και τα σημαντικά
(κατά τη γνώμη μου πάντα) που δικαιολογούν την αποστροφή τη δική μου (αλλά και του ίδιου)
σ'αυτό το (από)κομμα.
Το άρθρο αυτό, δημοσιεύτηκε στις 25/1/15 με τον τίτλο Τι σημαίνει για το κίνημα,
το λαό και την πατρίδα η πολιτική του Περισσού;
και αν δεν καταδεικνύει άμεσα
τη σύγκλιση της λογικής του πανούση με το δικό του έρεισμα, σίγουρα αιτιολογεί την έντονη
απογοήτευση, επιθετικότητα και τελικά απόρριψη και απαξία που "βγάζει" η προσέγγιση
του Πανούση προς αυτό, με κοινό γνώμονα (και "πόνο" του πανούση) το γεγονός ότι
το σημερινό ΚΚΕ, ευτελίζει τους αγώνες που έδωσαν οι παλαιότερες γενιές των αριστερών,
που φύσει, θέσει αλλά και εκ της φιλοσοφίας τους, δεν έχουν καμία σχέση με το ΚΚΕ
όπως εξελίχθηκε σήμερα.

Αυτά από μένα. Όποιος θέλει διαβάζει το άρθρο μ'ένα κλικ στον τίτλο του, πράγμα που θα τον βοηθήσει να κατανοήσει καλύτερα τη λογική μου, αλλά κυρίως τη λογική του περι ου ο λόγος
σ'αυτό το άρθρο....

Πολύ καλημέρα σας :rose:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Το ΚΚΕ (Τζίμης Πανούσης)

Δημοσίευση από ArELa » Σάβ 31 Ιαν 2015, 13:22

ArELa έγραψε:Όποιος θέλει διαβάζει το άρθρο
κάποιους τους κουράζουν τα σεντόνια.
Την Τετάρτη 4/2 ο Πανούσης θα φιλοξενηθεί στην εκπομπή του Καζάκη
στο e-roi. Τη συγκεκριμένη εκπομπή θα τη φέρω κατ'εξαίρεσιν στο παρόν νήμα,
αντί για το νήμα "Καζάκη-ΕΠΑΜ" όπου συνήθως βάζω τις εκπομπές αυτές.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Το ΚΚΕ (Τζίμης Πανούσης)

Δημοσίευση από Divine Sinner » Σάβ 31 Ιαν 2015, 13:25

Οι παπουδες μου ηταν εξόριστοι με το αντάρτικο. Μέρος της συνταξης τους που παιρναν στην ουγγαρία στα 80ς πηγαινε στο ΚΚΕ.
Δεν ηταν εθελοντικο. ηταν συμφωνια του ΚΚΕ με την ουγγρικη κυβέρνηση. Γι αυτο και το ΚΚΕ δεν πιεζε για να δωθει η αδεια στους Ελληνες ανταρτες να επιστρεψουν την χώρα. επειδη κινδυνευαν τοτε να χασουν τα φράγκα. Οταν ο παππους μου ρωτησε στην πλατεια του χωριου (στην ουγγαρια) τον Φλωράκη για το τι κανει προς την κατευθυνση του να επαναπατριστουν οι Ελληνες ανταρτες εκεινος απαντουσε "καλα ειστε εδω".
Ο παπους μου του πεταξε την κομματικη καρτα στα μουτρα.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Το ΚΚΕ (Τζίμης Πανούσης)

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 04 Φεβ 2015, 21:53



και με εικόνα

.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Το ΚΚΕ (Τζίμης Πανούσης)

Δημοσίευση από ArELa » Σάβ 28 Μαρ 2015, 12:13

.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Το ΚΚΕ

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 16 Δεκ 2015, 12:23

Τελικά για ποιούς δουλεύει το σημερινό ΚΚΕ;


Οφείλω να ομολογήσω ότι έκανα λάθος για το ΚΚΕ. Έκανα λάθος όταν επίμονα ζητούσα από την ηγεσία του να μας εξηγήσει το "πώς" μπορεί η Ελλάδα να βγει από την Ευρωπαϊκή Ένωση, χωρίς να συντριβεί η κατάσταση του λαού. Και μάλιστα χωρίς πρώτα και κύρια να φύγουμε από το ευρώ και την ευρωζώνη.

Και κάναμε λάθος γιατί, όπως μας υπέδειξε πρόσφατα ένας σ/φος, η ΚΕ του ΚΚΕ μέσα στη σοφία της έχει ανακαλύψει πώς να τετραγωνίσει τον κύκλο! Μάλιστα κύριοι. Έχει βρει τον τρόπο για να γλυτώσουμε από την ΕΕ, να διαγράψουμε το χρέος και να ευημερίσει ο λαός. Έχει βρει τις προϋποθέσεις για να γίνουν όλα αυτά.


Δείτε τι αναφέρει η ΚΕ του ΚΚΕ σε απόφασή της στις 21 Σεπτεμβρίου 2015:
Το ΚΚΕ "έκανε προσπάθεια να προβάλει την εναλλακτική πρόταση εξουσίας που μπορεί να οδηγήσει στον πραγματικά διαφορετικό, όχι μόνο εναλλακτικό, αλλά ανώτερο τύπο οργάνωσης της οικονομίας και της κοινωνίας, με κατάργηση της καπιταλιστικής ιδιοκτησίας, κοινωνική ιδιοκτησία στα μέσα παραγωγής, με κεντρικό σχεδιασμό, εργατικό έλεγχο, για ολοένα διευρυνόμενη λαϊκή ευημερία. Αυτές είναι οι προϋποθέσεις (υπογράμμιση του ΔΚ)για έξοδο από την ΕΕ, προς όφελος του λαού, για μονομερή διαγραφή του χρέους και λύτρωση από τη μέγγενη των αγορών του κεφαλαίου. Σ' αυτόν το δρόμο ο λαός μπορεί να αποτρέψει τα χειρότερα, να διεκδικήσει βελτίωση της ζωής του."

Οφείλω λοιπόν να ζητήσω ταπεινά συγνώμη. Η ηγεσία του ΚΚΕ έχει ανακαλύψει όχι μόνο το πώς μπορούμε να φύγουμε από την ΕΕ - όχι όμως και από το ευρώ - να διαγράψουμε το χρέος και να λυτυρωθούμε από τη μέγγενη των αγορών κεφαλαίου, αλλά και πώς μπορούμε να οικοδομήσουμε "ανώτερο τύπο οργάνωσης της οικονομίας και της κοινωνίας, με κατάργηση της καπιταλιστικής ιδιοκτησίας, κοινωνική ιδιοκτησία στα μέσα παραγωγής, με κεντρικό σχεδιασμό, εργατικό έλεγχο, για ολοένα διευρυνόμενη λαϊκή ευημερία...". Που; Μα ΕΝΤΟΣ της ΕΕ!

Πρώτα λοιπόν το ΚΚΕ θα οικοδομήσει ΕΝΤΟΣ της ΕΕ τον "ανώτερο τύπο οργάνωσης", που ονειρεύεται, πρώτα θα καταργήσει την καπιταλιστική ιδιοκτησία με ευρώ και ευρωδιευθυντήριο και μετά θα λυτρωθούμε απ' όλα αυτά. Έτσι είναι, αν έτσι πιστεύει η ΚΕ του ΚΚΕ.

Ας σοβαρευτούμε. Υπάρχει καλύτερος τρόπος για να χαντακώσει κανείς το αίτημα της εξόδου από το ευρώ και την ΕΕ; Υπάρχει καλύτερος τρόπος για να χαντακώσει κανείς το αίτημα της διαγραφής του χρέους; Είναι μια πολύ παλιά τεχνική συνθηκολόγησης με τον εχθρό. Αντικαθιστάς τα άμεσα αιτήματα και τους σημερινούς όρους για την επίτευξη τους, διαμέσου της ενότητας και του αγώνα του λαού, με τον δικό σου ιδεοληπτικό τελικό στόχο και ησυχάζεις.

Κι έτσι τα 'χεις όλα. Προδοσία με αριστερό, κομμουνιστικό περιτύλιγμα. Όπως ακριβώς συνέβη και στην παλιά κατοχή, όταν οι πράκτορες της κομαντατούρ σαν τον Τυρίμο, εγκαλούσαν το ΕΑΜ και τον εθνικοαπελευθερωτικό αγώνα του λαού από ταξική και σοσιαλιστική σκοπιά.

Μόνο που τότε για τους κομμουνιστές του ΚΚΕ ήταν αυτονόητο και διαχρονικό το ρητό του Φρ. Ένγκελς: "Δεν μπορεί να υπάρξει πραγματική μεταρρύθμιση όσο η κυριαρχία δεν ανήκει εξ ολοκλήρου στο έθνος. δεν υπάρχει εθνική κυριαρχία εφ 'όσον οι αρχές του συντάγματος του 1793 δεν έχουν γίνει πραγματικότητα."[1]

Η αναφορά είναι για το Σύνταγμα της Γαλλικής Δημοκρατίας που εγκρίθηκε από τη Συντακτική Συνέλευση κατά τη διάρκεια της επαναστατικής εξουσίας των Ιακωβίνων και συνιστούσε το πιο δημοκρατικό από τα αστικά συντάγματα του 18ου και 19ου αιώνα. Κι αυτό γιατί θεμελίωνε την πιο πρωθημένη μορφή αστικής αντιπροσωπευτικής δημοκρατίας, μέσα από την κατοχύρωση της ελευθερίας του ατόμου, της συνείδησης, της έκφρασης δια του Τύπου, της υποβολής αναφορών, της νομοθετικής πρωτοβουλίας από τον ίδιο το λαό, το δικαίωμα στη δημόσια εκπαίδευση, την κοινωνική πρόνοια σε περίπτωση αδυναμίας, καθώς και το δικαίωμα της αντίστασης εναντίον της καταπίεσης από την εξουσία.

Να γιατί ήταν αυτονόητη για τους κομμουνιστές του ΚΚΕ της παλιάς κατοχής η ανάγκη για εθνική απελευθέρωση και λαοκρατία μέσα από μια παλλαική οργάνωση όπως το ΕΑΜ. Να γιατί η εκπόρθηση του ΚΚΕ από τους πράκτορες του κατακτητή εκείνη την εποχή απέτυχε. Παρ' όλα τα στραβά και τα ανάποδα που διέκριναν το ΚΚΕ τότε.

Κάτι που το κατάφεραν σήμερα. Βλέπετε δεν υπάρχουν πια στο ΚΚΕ και πρωτίστως στην ηγεσία του, κομμουνιστές σαν εκείνης της εποχής. Υπάρχουν μόνο φοβισμένα ανθρωπάκια, μια "αγέλη ηλιθίων", όπως έλεγε ο Ένγκελς όταν αυτός κι ο Μαρξ αποχωρούσαν αηδιασμένοι από το κόμμα τους, την Ένωση Κομμουνιστών, το οποίο είχε καταντήσει περίπου σαν το ΚΚΕ σήμερα: "Και τι σχέση μπορεί να έχουμε εμείς, που φτύνουμε τη δημοτικότητα, που δεν ξέρουμε τι να κάνουμε με τους εαυτούς μας αν τυχόν και δούμε ότι αυξάνεται η δημοτικότητά μας, με ένα ‘κόμμα’, δηλαδή με μια αγέλη ηλιθίων που ορκίζονται στο όνομά μας επειδή νομίζουν ότι ήμαστε από την ίδια πάστα με δαύτους; Αλήθεια, δεν χάνουμε τίποτε αν πάψουμε να αποτελούμε πλέον την ‘ορθή και κατάλληλη έκφραση’ των αγράμματων κοπρόσκυλων με τους οποίους συχνωτιστήκαμε τα τελευταία χρόνια… "[2]

Κάποτε ο Λένιν, λίγο πριν τον θάνατό του, προειδοποιούσε εμφατικά τους συντρόφους του: «Εάν ξεφορτωθείτε όλους τους ευφυείς αλλά ελάχιστα υποταχτικούς ανθρώπους και κρατήσετε μόνο τους υποταχτικούς ηλίθιους, είναι απολύτως σίγουρο ότι θα φέρετε την καταστροφή στο κόμμα.»[3] Οι σύντροφοί του δεν τον άκουσαν κι έτσι με τα χρόνια τα κομμουνιστικά κόμματα μετατράπηκαν σε μηχανισμούς μαζικής παραγωγής υποταχτικών ηλιθίων. Ιδίως σε συνθήκες πολιτικής ομαλότητας. Ιδανικό περιβάλλον για την επικράτηση μιας άκρως ιδιοτελούς γραφειοκρατικής κάστας που έμαθε να ζει παρασιτικά από το κίνημα και όχι για το κίνημα.

Η εξάρτηση από την χρηματοδότηση του αστικού κράτους και τα δάνεια ήταν απλά η λογική συνέπεια. Και δεν υπάρχει μεγαλύτερο αβαντάζ για μια πουλημένη, πλήρως εξαρτημένη ηγεσία, για έναν αλωμένο κομματικό μηχανισμό, από το να διαθέτει υποταχτικούς ηλίθιους για κομματικά μέλη και οπαδούς που διακρίνονται για την θρησκόληπτη σχέση τους με το «κόμμα».

'Αλλωστε ο καλύτερος τρόπος για να μπορούν οι ηγεμόνες διαχρονικά να εκπορθούν την κυβέρνηση, το κράτος, το κόμμα, έχει αναλυθεί από την εποχή του Μακιαβέλι: "Αυτός που επιθυμεί ή επιχειρεί να μεταρρυθμίσει την κυβέρνηση ενός κράτους, και επιθυμεί να την αποδεχθούν και να διατηρηθεί προς ικανοποίηση όλων, πρέπει τουλάχιστον να διατηρήσει την ομοιότητα με τις παλιές μορφές. έτσι ώστε να μπορεί να φαίνεται στους ανθρώπους ότι δεν υπήρξε καμία αλλαγή στους θεσμούς, ακόμη και αν στην πραγματικότητα είναι εντελώς διαφορετικοί από τα παλιά."[4]

Βάλτε στη θέση του 'κράτους', τη λέξη 'κόμμα' και τότε έχετε τον τρόπο με τον οποίο έχει αλωθεί σήμερα το ΚΚΕ από τους πράκτορες του καθεστώτος. Η δουλειά τους είναι ίδια μ' εκείνη του Τυρίμου παλιά. Κρατάνε τη φάτσα και τα σύμβολα του ΚΚΕ ώστε να λειτουργούν ως Πέμπτη Φάλαγγα, υιοθετόντας με όλα τα απάραιτητα ταξικά και σοσιαλιστικά πρόσημα το δια ταύτα της άρχουσας τάξης.

Κι έτσι σε μια εποχή που προέχει το πατριωτικό καθήκον, η κατάκτηση της εθνικής κυριαρχίας και της δημοκρατίας από τον ίδιο τον λαό, αυτοί διεξάγουν τον ίδιο ταξικό και προδοτικό αγώνα εναντίον των εθνικοαπελευθερωτικών αιτημάτων, με τις υπόλοιπες επίσημες δυνάμεις του δοσιλογισμού. Συχνά με τα ίδια ακριβώς επιχειρήματα.


[1] Collected Works, vol. 6, σ. 363
[2] Επιστολή του Φ. Ένγκελς στον Κ. Μαρξ, 13/2/1851. K. Marx & F. Engels, Collected Works, vol. 38, Moscow: Progress Publishers, 1982, σ. 289-291.
[3] Το απόσπασμα αυτό αναφέρεται στην τοποθέτηση του Μπουχάριν στο 6ο συνέδριο της ΚΔ και περιλαμβάνεται στα Στενογραφημένα πρακτικά του VI συνεδρίου της Κομμουνιστικής Διεθνούς, τόμος Ι, Μόσχα-Λένινγκραντ: Κρατικό Εκδοτικό, 1929, σελ. 614
[4] Niccolò Machiavelli, The Prince and the Discourse s, New York: Modern Library, 1950, σ. 182.


http://dimitriskazakis.blogspot.gr/2015 ... st_61.html
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
_Divine_Sinner_
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5680
Εγγραφή: Κυρ 17 Μαρ 2013, 22:46
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 6 φορές
Έλαβε Likes: 61 φορές

Re: Το ΚΚΕ

Δημοσίευση από _Divine_Sinner_ » Τετ 16 Δεκ 2015, 17:04

Πιστευω στην θεωρια των τεσσαρων άκρων
https://scontent-mxp1-1.xx.fbcdn.net/hp ... e=56DE1167
-
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Το ΚΚΕ

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 16 Δεκ 2015, 17:20

Η οποία ποια ειναι? Δεν πολυκαταλαβαίνω το χαμό της εικονας.

Σε κάθε περιπτωση, σε κανένα άκρο ή μέσο δεν πιστευω εγώ.
Μόνο στη δύναμη των ανθρώπων. Όταν καταφέρει να βγει και να ενωθεί σε μια γροθιά,
τότε και μόνο τότε μπορεί να δούμε άσπρη μέρα... (όχι χιονισμένη απαραίτητα :P )
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
_Divine_Sinner_
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5680
Εγγραφή: Κυρ 17 Μαρ 2013, 22:46
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 6 φορές
Έλαβε Likes: 61 φορές

Re: Το ΚΚΕ

Δημοσίευση από _Divine_Sinner_ » Τετ 16 Δεκ 2015, 17:24

ΠΑΝΩ ακρο authoritarian, φασιστες κλπ.
ΔΕΞΙ ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΑΚΡΟ (δεξιοι και αριστεροι)
ΚΑΤΩ ακρο, μη κρατιστές σε βαθμο αναρχιας κλπ.
και προς την μεση οσοι προσπαθουν δημοκρατικα να συμβιωσουν με τα άκρα. οπως κεντρο δεξιοι, κεντροαριστεροι, Libertarians Κλπ
-
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πολιτική-Γεωπολιτικά- Κοινωνικά Κινήματα”