ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ (Απο 20/11/14)

Άβαταρ μέλους
Lionheart
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 2876
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:48
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Μόναχο

Re: ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ (Απο 20/11/14)

Δημοσίευση από Lionheart » Πέμ 05 Φεβ 2015, 21:35

Δεν ειπα ότι είναι κακο, Φώτη. Δεν κατάλαβες μου φαίνεται.
Απλώς περίεργο και ακατανόητο μετά από όλα τα συλλαλητήρια που έχουν προηγηθεί.
Αὐτὰ τὰ δέντρα δὲ βολεύονται μὲ λιγότερο οὐρανό,
αὐτὲς οἱ πέτρες δὲ βολεύονται κάτου ἀπ᾿ τὰ ξένα βήματα,
αὐτὰ τὰ πρόσωπα δὲ βολεύονται παρὰ μόνο στὸν ἥλιο,
αὐτὲς οἱ καρδιὲς δὲ βολεύονται παρὰ μόνο στὸ δίκιο.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ (Απο 20/11/14)

Δημοσίευση από ArELa » Παρ 06 Φεβ 2015, 01:10

Lionheart έγραψε:Τη φιλοκυβερνητική διαδήλωση δεν την καταλαβαίνω απόλυτα είναι η αλήθεια, μου φαίνεται λιγο αστεία.
Αν τη δει κανεις ως φιλοκυβερνητική, ναι, είναι αστεία και λάθος για μένα.
Με ενοχλεί ακόμα και η λέξη "φιλοκυβερνητική", η οποία ακούγεται σχεδόν απ'όλους
για να γίνουμε όλοι ίσως φιλοκυβερνητικοί? δεν ξέρω. Εμένα μ'ενοχλεί.
Απέναντι στην όποια κυβέρνηση θα πρέπει να στεκόμαστε με σεβασμό ΑΝ/ΟΤΑΝ προχωράει
κατά τη λαϊκή βούληση, αλλά όχι "φιλικοί", γιατί η οικειότητα εκτρέφει περιφρόνηση όπως λένε οι αγγλοι... Η σωστή στάση του λαού είναι να στέκεται πάντα με μάτι προσεκτικό και κριτικό για κάθε της κίνηση.
ΑΥΤΗ (υποτίθεται) πως δουλεύει για μας, όχι εμείς για εκείνη. Συνεπώς αυτή μπορεί
να αυτοπροσδιορίζεται ως "φιλολαϊκή", αλλά εμείς είναι άτοπο έως και ανόητο να
αυτοπροσδιοριζόμαστε ως "φιλοκυβερνητικοί".


Γι'αυτό ρώτησα ποιος διοργάνωσε , ποιος τέλος πάντων έκανε αυτό το κάλεσμα
κι απάντηση δεν πήρα...


Αν ονοματιζόταν (και ήταν) αυτή η εκδήλωση σήμερα, λαϊκή πρωτοβουλία για να δώσει η Ελλάδα ένα ηχηρότερο (απ'της κυβέρνησης) μήνυμα στα έξωθεν καλόπαιδα, θα τη στήριζα Το ότι ήταν "φιλοκυβερνητική" και μόνον, δε με χάλασε τρελά, αλλά με άφησε αδιάφορη και απέχουσα.

Σε κάθε περίπτωση δε με χάλασε που είδα πλήθος κόσμου αξιοπρεπώς συγκεντρωμένο
χωρίς σημαιάκια κι άλλες τέτοιες αηδίες.
Lionheart έγραψε:Υ.Γ. Μετά τη διαδήλωση αντι για τα Εξάρχεια θα καεί το Κολωνάκι;
Είναι η δεύτερη φορά από την άνοδο αυτής της κυβέρνησης, που κατέβηκε κόσμος
κάτω και δεν άνοιξε ούτε μύτη. Αυτό είναι σίγουρα θετικό.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Dhmellhn
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 4046
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 15:16
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: ΕΛ-ΛΑΣ
Έδωσε Likes: 27 φορές
Έλαβε Likes: 71 φορές

Re: ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ (Απο 20/11/14)

Δημοσίευση από Dhmellhn » Παρ 06 Φεβ 2015, 03:39

Ως συναίσθημα να συμφωνησω ότι η Ελλάδα ανήκει στους Έλληνες, αλλά με βάση την γεωπολιτική-γεωστρατηγική λογική καθώς και την κομβική γεωγραφική θέση της χώρας σε πιο βαθμό είναι εφικτό; Αν είναι. Κατά συνέπεια θα πρέπει να επιλέξουμε τη συμμαχία εκείνη που εξυπηρετεί με τον καλλίτερο τρόπο τα συμφέροντα του Έθνους. Να πατάμε και λίγο στο έδαφος δηλαδή με βάση την αδυσώπητη πραγματικότητα. Δεν είμαστε υπερδύναμη, ούτε καν περιφερειακή δύναμη.

Η εποχή μπορεί να ευνοεί κάποιες τολμηρές κινήσεις που υπό άλλες συνθήκες θα χαρακτηρίζονταν αδιανόητες, αν όχι αυτοκτονικές. Να μην το παρατραβαμε όμως και να μην κάνουμε το λάθος να πιστέψουμε ότι σκότωσαμε το θηρίο. Χρειάζονται μαεστρία οξυδέρκεια και μεγάλη επιδεξιότητα, καθώς και εχεμύθεια από την ελληνική πλευρά, διαφορετικά ο κρότος της προσγείωσης θα είναι εκκωφαντικός και ολέθριος. Οι καιροί ου μενετοι.
Δεν έχουμε αιώνιους συμμάχους ούτε διηνεκείς εχθρούς. Τα συμφέροντά μας είναι αιώνια και διηνεκή. Αυτά έχουμε καθήκον να τα προασπίσουμε. (ΛΟΡΔΟΣ ΠΑΛΜΕΡΣΤΟΝ)
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ (Απο 20/11/14)

Δημοσίευση από ArELa » Παρ 06 Φεβ 2015, 10:26

Iwn Rwmanos έγραψε:Ως συναίσθημα να συμφωνησω ότι η Ελλάδα ανήκει στους Έλληνες, αλλά με βάση την γεωπολιτική-γεωστρατηγική λογική καθώς και την κομβική γεωγραφική θέση της χώρας σε πιο βαθμό είναι εφικτό; Αν είναι. Κατά συνέπεια θα πρέπει να επιλέξουμε τη συμμαχία εκείνη που εξυπηρετεί με τον καλλίτερο τρόπο τα συμφέροντα του Έθνους. Να πατάμε και λίγο στο έδαφος δηλαδή με βάση την αδυσώπητη πραγματικότητα. Δεν είμαστε υπερδύναμη, ούτε καν περιφερειακή δύναμη.
Ναι, η λογική και ο ρεαλισμός αυτό επιβάλουν.
Να επιλέξουμε όμως τη συμμαχία εκείνη που εξυπηρετεί με τον καλύτερο τρόπο
τα συμφέροντα του έθνους οπως λες, οχι να σκύβουμε προτάσσοντας οπίσθια :moonie:
και να δηλώνουμε απριόρι και άνευ όρων το ρημαδιασμένο το "ανήκομεν".
Είναι ένα ρήμα που πραγματικά μου κάνει τα νεύρα κορδόνια πλέον... Με κάνει να νιώθω αηδία.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
axinosp
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2247
Εγγραφή: Παρ 10 Δεκ 2010, 08:52
Φύλο: Άνδρας
Επικοινωνία:

Re: ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ (Απο 20/11/14)

Δημοσίευση από axinosp » Παρ 06 Φεβ 2015, 11:18

Bloomberg: Η ΕΚΤ θα χορηγήσει 59,5 δισ. ευρώ στις ελληνικές τράπεζες
Η Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα θα επιτρέψει στην Τράπεζα της Ελλάδας να χορηγήσει σχεδόν 59,5 δισ. ευρώ στον έκτακτο μηχανισμό με επείγουσα χρηματοδότηση, σύμφωνα με δηλώσεις αξιωματούχου που επικαλείται το πρακτορείο Bloomberg.

Το μέτρο αυτό κρίνεται απαραίτητο, λέει το ρεπορτάζ, μετά την απόφαση της ΕΚΤ να μην δέχεται πλέον τα ελληνικά ομόλογα, θέτοντας σε αμφισβήτηση το εάν η νέα ελληνική κυβέρνηση θα επιτύχει συμφωνία με τους εταίρους της.

Η ΕΚΤ ενέκρινε 50 δισ. ευρώ στον ELA, σε αντικατάσταση της κανονικής του χρηματοδότησης, και επιπλέον 9,5 δισ. ευρώ, σύμφωνα με τον ίδιο αξιωματούχο που επικαλείται το Bloomberg.

Επισήμως πάντως, η ΕΚΤ αρνήθηκε να σχολιάσει τις πληροφορίες αυτές.

Νωρίτερα, η γερμανική εφημερίδα Die Welt reported έγραφε ότι η ΕΚΤ θα επιτρέψει στην Τράπεζα της Ελλάδος να χορηγήσει περίπου 60 δισ. ευρώ στον μηχανισμό ELA.
http://www.defencenet.gr/defence/item/b ... E%B5%CF%82
ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ "ΝΑ ΤΡΑΒΗΞΟΥΝ ΑΛΛΟ ΤΟ ΣΧΟΙΝΙ"...
Αλλαγή κλίματος μετά την σκληρή στάση της Αθήνας: Η ΕΚΤ δίνει 60 δισ. ευρώ μέσω ELA "εδώ και τώρα"


Μετά την χθεσινή νυχτερινή απόφαση του Μ.Ντράγκι κατ'εντολή του Βερολίνου και την σκληρή απάντηση της ελληνικής κυβέρνησης ότι "Η ελληνική κυβέρνηση δεν εκβιάζεται" σήμερα ανέκρουσε πρύμνα και "φόρτωσε" τον δεύτερο πυλώνα χρηματοδότησης του ελληνικού τραπεζικού συστηματος, τον ELA με 60 δισ. ευρώ.

Ετσι η ΕΚΤ επιτρέπει στην Τράπεζα της Ελλάδος να χρηματοδοτήσει μέχρι και με 60 δισ. ευρώ τις ελληνικές τράπεζες
......
http://www.defencenet.gr/defence/item/r ... %CF%85-ela
Τσαμπουκάδες Σόϊμπλε τέλος !!
Βαρουφάκη για μια ακόμα φορά :urock:
Μετά το ζήτημα του χρέους που η Κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ το ξεπέταξε,μέσα σε 10 μέρες,
έρχονται τα δύσκολα και αυτό είναι η πραγματική ανασυγκρότηση της Ελληνικής οικονομίας.
Δηλαδή πως θα ξανανοίξουν οι επιχειρήσεις και θα ανθίσει ξανά το εμπόριο
και το κυριότερο πως θα επιστρέψουν πίσω τα παιδιά που ξενιτεύτηκαν με τις πολιτικές του μνημονίου !!

Μην ξεχνάμε ότι σε λίγες μέρες αρχίζει το θέαμα με την διαφθορά
Μίζες λίστες, θα συνταράξουν το παλαιοκομματικό καθεστώς ΝΔ-ΠΑΣΟΚ σε σημείο εξαφάνισης τους
"Πᾶν γὰρ ἑρπετὸν πληγῇ νέμεται." Ηράκλειτος"
Μετάφραση :Κάθε τι που έρπει εξουσιάζεται με χτυπήματα !!
Με απλά λόγια Ερπετοειδείς έχετε να φάτε, πολύ στυλιάρι από τους Έλληνες!!
Με λάθος λαό τα βάλατε!!
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ (Απο 20/11/14)

Δημοσίευση από ArELa » Παρ 06 Φεβ 2015, 11:25

.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ (Απο 20/11/14)

Δημοσίευση από doctormarkon » Παρ 06 Φεβ 2015, 12:40

Από πρώτο χέρι ξέρω είδηση που τη δημοσίευσα.
http://www.ideografhmata.gr/forum/viewt ... &start=150

Περίπτωση καραμπινάτης διαφθοράς που έγινε γαργάρα και υπάρχει νεκρική σιωπή.

Ακόμα και αυτοί του Σύριζα κρατάνε απόλυτη σιωπή.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
Clash
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2656
Εγγραφή: Παρ 20 Απρ 2007, 15:15

Re: ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ (Απο 20/11/14)

Δημοσίευση από Clash » Παρ 06 Φεβ 2015, 14:17

Προς το παρόν ακόμη δεν έχει τίποτα, πέρα από την πώληση με φαστ τρακ διαδικασίες της BMW του Βενιζέλου έναντι 500.000 ευρώ. Πόνεσε η καρδιά μου που είδα τον Βαγγέλη να κυκλοφορεί πλέον με ένα SKODA. Ωστόσο αυτό είναι το λιγότερο. Σήμερα άκουσε την Κωνσταντοπούλου και δεν θα πρέπει να αισθάνεται καθόλου άνετα. Κατά τ΄ άλλα έσκασε σήμερα η είδηση από τη Γερμανία ότι αυτοκτόνησε ένας ανώτερος υπάλληλος, ειδικός στις ελληνικές υποθέσεις. Τον έφαγε τον άνθρωπο ο Μπαλασόπουλος της Εφ.Συν. με την ερώτηση του στο Σόιλμπε. Τώρα κατάλαβα την απάντηση του «φροντίζουμε το σπίτι μας να είναι καθαρό».

Από εκεί και πέρα αγαπητοί μέχρι να βρούμε τρόπο να εκτοξεύσουμε την Ελλάδα στον Σείριο θα πρέπει να συμβιβαστούμε πως σε αυτόν τον πλανήτη δεν είμαστε μόνοι και μέχρι να ξαναγίνουμε Βυζαντινή αυτοκρατορία, θα πρέπει να πορευόμαστε όπως μπορούμε και με όποιους μπορούμε. Η λογική λέει πως είναι καλύτερα να είσαι με την πλευρά του ισχυρού, παρά απέναντι του. Υπάρχει, βέβαια, και ο δρόμος της Κούβας, όμως αυτός απαιτεί πολύ μεγάλες θυσίες - τέτοιες που το μνημόνιο μπροστά του φαντάζει παράδεισος - και δυστυχώς η εθνική υπερηφάνεια δεν τρώγεται. Ας ρωτήσετε τον μεγάλο γκουρού επί των οικονομικών γιατί υπάρχει εξαθλίωση στην Κούβα και αν σας πει λόγω του εμπάργκο των ιμπεριαλιστών, τότε πείτε του ποιος μας εξασφαλίζει ότι οι ιμπεριαλιστές δεν θα κάνουν τα ίδια και σε μας αν ακολουθήσουμε το δρόμο που προτείνει; Θυμάμαι ο γραφικός που έλεγε κάποτε να σταματήσουν οι εισαγωγές στην Ελλάδα, δεν ξέρω αν συνεχίζει να λέει τις ίδιες χαζομάρες.

Λοιπόν έτσι όπως τα βλέπω τα πράγματα είναι πάρα πολύ δύσκολα. Το μεγάλο αφεντικό, ο μπαρμπά Σαμ μπορεί να θέλει να ανακόψει την γερμανική ηγεμονία, αλλά δεν θέλει να τα σπάσει με τον προϊστάμενο του, δεν τον συμφέρει. Από την άλλη δεν θα αφήσει τον προϊστάμενο να τον κάνει άνω - κάτω. Εχει μια ανησυχία, ότι η οικονομική καταστροφή της Ελλάδας μπορεί να προκαλέσει τριγμούς και στη δική του οικονομία, αλλά το κυριότερο να φέρει τους Ρώσους στο Αιγαίο. Μπορεί να μεσολαβήσει, μπορεί να βοηθήσει, αλλά όχι αφιλοκερδώς φυσικά. Μετά έχει πέρνα από το ταμείο. Τουλάχιστον αν ξεφτιλιστούμε, ας ξεφτιλιστούμε με αντάλλαγμα και από το μεγάλο αφεντικό, όχι από τον περιφερειάρχη.

Τέλος εγώ είμαι εναντίον φιλοκυβερνητικών διαδηλώσεων. Ας πάνε οι συριζαίοι και οι ΑΝΕΛΛ, δεν με απασχολεί. Η μοναδική συγκέντρωση που πλέον με ενδιαφέρει είναι του Ποταμιού. Θέλω να δω ποιοι είναι αυτοί οι αστείοι που έστειλαν στην βουλή τους Αμυράδες για να βγάζουν σέλφι.
Παρίσι και Μόσχα βαθιά τιμημένα
Αθήνα, Βαρκελώνη που βάφτηκαν με αίμα.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ (Απο 20/11/14)

Δημοσίευση από ArELa » Παρ 06 Φεβ 2015, 16:02

doctormarkon έγραψε:Περίπτωση καραμπινάτης διαφθοράς που έγινε γαργάρα και υπάρχει νεκρική σιωπή.
Ειναι όντως καραμπινάτη... και είναι ένα μεμονωμένο περιστατικό.
Δεν αμφιβάλλω πως υπάρχουν και πολλά άλλα...


Εμένα με συγκρατούν και με κρατούν σε μεγάλη επιφύλαξη άλλες... γαργάρες
απ'την νέα αυτή "αριστερή" κυβέρνηση, πράγματα που αφορούν όλη την εθνότητα.

1/ Γιατί "εμείς δεν εκβιάζουμε κανέναν" (που επαναλαμβάνει ο Τσίπρας) όταν
οι ευρωκράτες (και δη οι γερμανοί) συνεχίζουν να μας εκβιάζουν και να μας ΒΙΑΖΟΥΝ κανονικά;
Πόσο φοβικοί γκιαούρηδες θα συνεχίσουμε να είμαστε;

2/ Τι κάνει η κυβέρνηση του ΣΥΡΙΖΑ για να αποτρέψει πιθανό πιστωτικό γεγονός
που ο Ντράγκι μπορεί να μας φορέσει ανά πάσα στιγμή, διακόπτοντας τη ροή ρευστότητας
στις τράπεζες? Καταλαβαίνουμε πως αν το κάνει αυτό, (που ΜΠΟΡΕΙ), τέρμα οι συντάξεις,
τέρμα οι όποιες συναλλαγές, και τέρμα και οι μισθοί?? Γιατί από πού θα λαμβάνονται
αυτά αν κατεβάσουν ρολά οι τράπεζές μας?

Γιατί δεν κάνει άμεσα (απ'την ώρα που ανέβηκε) κάτι που προεκλογικά έθετε ως
προτεραιότητά του; Τον άμεσο λογιστικό έλεγχο και εκκαθάριση των τραπεζών;
Γιατί δεν είπε πως θα δημεύσει τις περιουσίες αυτών που έχουν πάρει τερατώδη
θαλασσοδάνεια και δεν τα αποπληρώνουν; (Ο Πανούσης είπε το εύστοχο "αν δεν αποπληρώσω
εγώ ένα δάνειο 16.000 ευρώ, θα πάω μέσα- αν δεν αποπληρώσουν αυτοί που χρωστάνε
16 δις, δεν αγγίζονται, είναι καλά παιδιά)
Αν τα'κανε αυτά, θα είχε τα ούμπαλα ο Ντράγκι να προχωρήσει σε πιστωτικό γεγονός, το οποίο
όπως λέω και ξαναλέω μπορεί να κάνει ανά πάσα στιγμή, και να κατεβάσουν ρολά οι τράπεζες?
[ναι, με ξεστραβώνει ο κάζακας επ'αυτού και δεδομένου ότι βαριέστε να τον ακούτε,
δίνω τα βασικά και βάσιμα επιχειρήματα που δε μπορεί κανένας γνώστης (έστω και στοιχειώδους γνώσης) οικονομικών να αντικρούσει]

3/ (παρμένο από συγκεκριμένες αποστροφές του Κάζακα στη χθεσινή του εκπομπή)
έλεγαν θριαμβολογώντας ότι οι τράπεζες πέρασαν πέρσι τα τεστ αντοχής...
Όλος ο υπόλοιπος κόσμος πλην ημών (που ενημερωνόμαστε από Πορτοσαλτες, Πρετεντέρηδες κλπ)
ξέρει πως οι τράπεζες είναι κουφάρια και πως η Αλφα ίσα και μετά βίας τα πέρασε,
ενώ άλλες τρεις ΔΕΝ τα πέρασαν.

Αλλά ας υποθέσουμε πως ισχύει οπως τα πέρασαν τα crash tests, και όλα είναι μια χαρά.
Ας μας πουν οι επαείοντες, αυτές οι πλήρως ανακεφαλαιοποιημένες τράπεζες που πέρασαν (δήθεν)
τα τεστ αντοχής, πώς γίνεται μέσα σε 3 μήνες να επικαλούνται τον ELA?
Ερχεται η ΕΚΤ κι εκεί που σου έλεγε πως από τις 28/2 και μετά θα συζητήσουμε αν θα ξαναπάρουμε
τα άλλα ομόλογα, σου λέει όχι μάγκα στις 11 κι αν γουστάρεις και θα πρέπει να έχεις
συμφωνήσει μέχρι τότε...Αυτός είναι καθαρός εκβιασμός.


Αυτά προς το παρόν.
Φυσικά αναμένω τις προγραμματικές δηλώσεις του κ. Τσίπρα.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Clash
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2656
Εγγραφή: Παρ 20 Απρ 2007, 15:15

Re: ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ (Απο 20/11/14)

Δημοσίευση από Clash » Παρ 06 Φεβ 2015, 18:10

Μήπως διαφεύγει του Καζάκη ότι ακόμη έχουμε αστική δημοκρατία με αστικά δικαστήρια και όχι δικτατορία του προλεταριάτου με λαϊκά επαναστατικά δικαστήρια; Οπότε στην αστική δημοκρατία δεν μπορείς να πεις αααααααπ..σε τσάκωσα, σου δημεύω την περιουσία. Αυτό προβλέπεται για συγκεκριμένες περιπτώσεις, όπως εμπόριο ναρκωτικών, αλλά και για να εφαρμοστεί θα πρέπει να υπάρχουν δικαστικές αποφάσεις που μπορεί να πάρουν μερικά χρόνια. Επίσης αν γίνει ο έλεγχος και αποδειχτεί ότι οι ελληνικές τράπεζες είναι κουφάρια, όπως λέει ο γκουρού, ποιος θα έχει το πρόβλημα; Ο Ντράγκι; Ο Σόιμπλε; Ο μπαρμπα Σαμ ή, η Ελλάδα;
Παρίσι και Μόσχα βαθιά τιμημένα
Αθήνα, Βαρκελώνη που βάφτηκαν με αίμα.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ (Απο 20/11/14)

Δημοσίευση από ArELa » Παρ 06 Φεβ 2015, 20:32

Clash έγραψε:Μήπως διαφεύγει του Καζάκη ότι ακόμη έχουμε αστική δημοκρατία με αστικά δικαστήρια και όχι δικτατορία του προλεταριάτου με λαϊκά επαναστατικά δικαστήρια;
η επιμονή (και εμμονή) σου να τον συνυφάζεις άμεσα και άρρηκτα με τα σταλινικά δικτατορικά πρότυπα και γενικότερα με το δογματισμό του σημερινού ΚΚΕ, α/ δε θα μπορούσε να απέχει περισσότερο απ'την πραγματικότητα, β/ έχει καταντήσει επαναληπτικά μονότονη. Βρες τουλάχιστον κάτι άλλο να του προσάψεις. Στηλιτεύει φυσικά το γεγονός ότι η ολιγαρχία των Αθηνών χρωστάει της μιχαλούς σε θαλασσοδάνεια που ΔΕΝ αποπληρώνει, (δεν πληρώνει ούτε ΦΠΑ) κι αυτό είναι δεδομένο, ενώ τα ανθρωπιάκια που χρωστάνε πολύ ευτελέστερα ποσά, μπουζουριάζονται, καταλεηλατούνται είτε με κατασχέσεις α' κατοικίας είτε με δέσμευση των λιγοστών χρημάτων τους που έχουν στην τράπεζα.

Όσο για τα αστικά δικαστήρια εν Ελλάδι σήμερα...δε χρειάζεται καν να αναπτυχθώ.
Αρκεί να πω ότι το να επικαλείσαι μια δικαιοσύνη όπως αυτή λειτουργεί σήμερα, είναι τουλάχιστον αστείο επιχείρημα. Μιλάς σα να γνωρίζεις/αντιλαμβάνεσαι λιγότερα απ'όσα ξέρουν οι κάτοικοι
στο ουζουμπούρου, για την κατάσταση και τα τεκταινόμενα (δικαστικών αποφάσεων και όχι μόνο)
στην Ελλάδα του 2009-2015...

Πες μου αγαπητέ αν θες, τι μπορεί να αποφασίσει ένα αστικο δικαστήριο της ελληνικής δημοκρατίας, για κάποιον που χρωστάει κάμποσα δις σε τράπεζα και δεν ανταποκρίνεται στην αποπληρωμή.
Πες μου επίσης από πού συνάγεις ότι δεν είναι νομικά εφικτό (για τα ασστικά δικαστήρια)
να δημευτεί η προσωπική περιουσία του οφειλέτη που δεν είναι συνεπής
Γιατί εγώ ένα δανειάκι 2 εκατομ. δραχμών πήρα το 96, κι έπρεπε να βάλω εγγύηση το σπίτι μου,
κι αν δεν αποπλήρωνα, θα μου το έπαιρναν για 2 εκ. δρχ.


Αξιοσημείωτο επίσης που στάθηκες μόνο σ'αυτό ενώ παρέθεσα κι άλλα (σημαντικότερα κιόλας)...
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Clash
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2656
Εγγραφή: Παρ 20 Απρ 2007, 15:15

Re: ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ (Απο 20/11/14)

Δημοσίευση από Clash » Παρ 06 Φεβ 2015, 21:50

Είναι ο ΣΥΡΙΖΑ δέκα χρόνια στην εξουσία και τους έχει κάνει πλάτες; Ισα - ίσα που έχει εξαγγείλει τα αντίθετα, ακόμη και σήμερα τα είπε η Ζωή Κωνσταντοπούλου και έβγαλαν ανακοίνωση εναντίον της οι Ποταμάκηδες σε πλήρη σύμπλευση με ΝΔ και ΠΑΣΟΚ. Ομως αυτά δεν γίνονται από τη μια μέρα στην άλλη και οι δικαστικές διαμάχες, εφ' όσον έχουμε αστική δημοκρατία, μπορούν να κρατήσουν και δέκα χρόνια. Μόνο επαναστατικό δικαστήριο θα είχε προλάβει σε 10 μέρες να έχει εκδώσει αμετάκλητες αποφάσεις, ώστε ο Ντράγκι δεν θα είχε και καλά τα ούμπαλα να προχωρήσει σε πιέσεις - αν και νομίζω ότι ακόμη κι αυτό να γινότανε και πάλι η ΕΚΤ τη δουλειά της θα την έκανε. Κατά τ' άλλα σε ποια άλλα δεν στάθηκα; Είπα άντε και γίνεται ο διαχειριστικός έλεγχος και άντε και δικαιώνεται ο Καζάκης ότι είναι κουφάρια. Ρωτάω. Αυτό θα είναι υπέρ της Ελλάδας ή, υπέρ του Ντράγκι και του Σόιμπλε; Οσον αφορά τα με εκβιάζεις, θα σε εκβιάσω και εγώ, αυτά τα θεωρώ λόγια συναισθηματικής φόρτισης. Ο εκβιασμός των Γερμανών μπορεί να έχει άμεσα αποτελέσματα, της Ελλάδας σε μακρινό βάθος χρόνου. Με το μόνο που μπορεί είναι τα κατοχικά δάνεια και τις αποζημιώσεις; Το έχει πει ο Σόιμπλε «εμείς δεν αναγνωρίζουμε τίποτα, αν θέλετε πηγαίνετε στη Χάγη». Οπότε κάτι τέτοιο, πάει στο μέλλον. Κατά τ' άλλα με τι θα εκβιάσουμε τους Γερμανούς; Με μονομερώς διαγραφή του χρέους; Σου είπα ρώτα τον Καζάκη, γιατί κοτζάμ Λένιν με τη Σοβιετική Ενωση πίσω του, προχώρησε σε μονομερή διαγραφή του χρέους και στη συνέχεια το αναγνώρισε. Και άντε εμείς πως το διαγράφουμε μόνοι μας, έχουμε την εντύπωση ότι επειδή το κάναμε αυτοί θα πουν «εντάξει, δεν υπάρχει χρέος». Οταν ο Γκορμπατσόφ πήγε το 1991 στο ΔΝΤ για δάνειο η απάντηση ήταν πρώτα να ξεπληρώσει μέχρι δεκάρας τα τσαρικά χρέη, που υποτίθεται τα είχε διαγράψει ο Λένιν. Ακόμη και ο Πούτιν υποχρεώθηκε να τα πληρώνει. Με έξοδο από το ευρώ; Ποιος θα πάθει μεγαλύτερη ζημιά η Γερμανία ή, η Ελλάδα; Μην καταντήσουμε σαν τον σύζυγο που ευνουχίζεται για να τιμωρήσει τη γυναίκα του. Με αποχώρηση από την Ε.Ε; Τα έχω πει και τα έχω ξαναπεί γιατί θεωρώ κάτι τέτοιο εκτός πραγματικότητας και καταστροφικό.
Παρίσι και Μόσχα βαθιά τιμημένα
Αθήνα, Βαρκελώνη που βάφτηκαν με αίμα.
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ (Απο 20/11/14)

Δημοσίευση από Divine Sinner » Σάβ 07 Φεβ 2015, 00:08

Συμφωνω με τον Νίκο
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ (Απο 20/11/14)

Δημοσίευση από ArELa » Σάβ 07 Φεβ 2015, 09:41

Κάτι που δεν έχετε ξανακούσει ποτέ από τον Καζάκη.
Καλό λόγο, έως και εγκώμιο για πολιτικό πρόσωπο
(ενεργό και μέσα στη βουλή)

http://www.ideografhmata.gr/forum/viewt ... 48#p250048


Νικόλα, σε άλλο μήκος κύματος γράφουμε... μάλλον δεν τα διατύπωσα καλά.
Δεν έχω ιδιαίτερες ενστάσεις με τις θέσεις σου, αλλά δεν είμαι και σε πλήρη συντονισμό.

Αυτός (απ'τον οποίο σκέψεις μετέφερα) φυσικά τα διατυπώνει σκέψεις καλύτερα για το συγκεκριμένο θέμα που έθιξα στα πεταχτά.

http://dimitriskazakis.blogspot.gr/2015 ... ost_5.html

αν θες το διαβάζεις κι αν βρίσκεις παραλογία, παρακαλώ να μας την επισημάνεις
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ (Απο 20/11/14)

Δημοσίευση από ArELa » Σάβ 07 Φεβ 2015, 09:58

Clash έγραψε:Με αποχώρηση από την Ε.Ε; Τα έχω πει και τα έχω ξαναπεί γιατί θεωρώ κάτι τέτοιο εκτός πραγματικότητας και καταστροφικό.
Ποιας πραγματικότητας; Αυτής που σου φτιάξανε ερήμην σου το '93 και διαιωνίζουν εν γνώσει σου
το 2015? Α, ναι, αυτής της πραγματικότητας...

λοιπόν στο ίδιο άρθρο που σε παρέπεμψα πιο πάνω να διαβάσεις, υπάρχει μια ερώτηση χρήστη
στην οποία απαντάει άμεσα:
520f6c302d0088d2ddeacdfc48904875.png
όσο γι'αυτό που εσύ θεωρείς προλεταριακή δικτατορία και ανέφικτο,
είναι απολύτως εφικτό στο είπα. Δε λες να εμπεδώσεις... τι να κάνουμε...
b301eb44b59fa22e5393f3c5bf3bdc71.png
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Clash
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2656
Εγγραφή: Παρ 20 Απρ 2007, 15:15

Re: ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ (Απο 20/11/14)

Δημοσίευση από Clash » Σάβ 07 Φεβ 2015, 11:23

Mπα σε καλό σου πρωί - πρωί. Είναι εφικτό επειδή το λέει ο Καζάκης. :lol: :lol: :lol: Για ρώτα τον γκουρού ας πούμε ότι τσάκωσαν τον Μαρινάκη. Αφήνω στην άκρη ότι απαιτούνται μακροχρόνια δικαστικές διαδικασίες και ανάλογο νομοθετικό πλαίσιο. Τι ακριβώς θα του δημεύσουν; Τα λεφτά του που τα έχει στην Ελβετία, στα νησιά Κέυμαν και εγώ δεν ξέρω που αλλού; Τα ακίνητα που είναι σε οφσόρ, με δαιδαλώδες διακλαδώσεις και δεν μπορείς να τις αγγίξεις; Τα βαπόρια που είναι με λιβεριανές σημαίες; Την εταιρεία του που η βάση της είναι στο Λονδίνο; Μόνο ένας Καζάκης θα μπορούσε να φανταστεί πως τα περιουσιακά του στοιχεία βρίσκονται στο όνομα του και είναι στην Ελλάδα. Και άντε και γίνονται όλα αυτά, γιατί ο Ντράγκι θα τρομοκρατηθεί και δεν θα ασκήσει πιέσεις στην Ελλάδα;

Οσον αφορά την επιστροφή στη δραχμή ο Καζάκης λέει ένα σενάριο που έχει στο μυαλό του. Αλλοι οικονομολόγοι έχουν διαφορετική άποψη. Παράδειγμα.
Καταστροφική θα ήταν για την οικονομία και τη χώρα τυχόν καταγγελία της δανειακής σύμβασης και επιστροφή στη δραχμή. Οι συνέπειες, όπως περιγράφονται παρακάτω από τον οικονομολόγο, επιστημονικό συνεργάτη του ΙΟΒΕ κ. Νίκο Βεντούρη, θα οδηγούσαν σε παράλυση τον δημόσιο τομέα, καθώς δεν θα υπήρχαν χρήματα για τη λειτουργία του, σε κατάρρευση τις τράπεζες, σε υποτίμηση του νέου νομίσματος, σε έκρηξη του πληθωρισμού και σε έλλειψη βασικών αγαθών, όπως καύσιμα, φάρμακα, τρόφιμα, πρώτες ύλες, μηχανήματα κ.λπ.
1. Από τη στιγμή που θα σταματήσει η χρηματοδότηση από ΕΕ και ΔΝΤ θα γίνει βίαιος μηδενισμός του πρωτογενούς ελλείμματος. Το ποσό αυτό θα πρέπει να εξασφαλιστεί είτε από μείωση δαπανών, οπότε οδηγούμαστε σε περαιτέρω μείωση μισθών, συντάξεων, απολύσεων δημοσίων υπαλλήλων και κλείσιμο οργανισμών, είτε από αύξηση εσόδων, δηλαδή επιβολή πρόσθετων φόρων.
2. Ο βασικός μοχλός πίεσης προς την Ελλάδα θα είναι το τραπεζικό σύστημα. Από τη στιγμή που δεν προβλέπεται μηχανισμός εξόδου μιας χώρας από το ευρώ, θα πρέπει να δοθεί μια περίοδος προσαρμογής στο νέο νόμισμα. Η ΕΚΤ θα μειώνει σταδιακά τη διοχέτευση ρευστότητας στις τράπεζες, δημιουργώντας ασφυξία στην οικονομία. Οι τράπεζες προκειμένου να επιβιώσουν και να μπορέσουν να ανταποκριθούν στους δείκτες κεφαλαιακής επάρκειας που προβλέπονται από την ΕΚΤ θα πρέπει είτε να προβούν σε αναγκαστικές συγχωνεύσεις είτε να κρατικοποιηθούν. Είναι πιθανό ορισμένες να πτωχεύσουν. Παράλληλα, ΕΕ και ΔΝΤ θα συνεχίσουν να χρηματοδοτούν την εξυπηρέτηση του χρέους της χώρας ώστε να περιορίσουν τις συνέπειες στο ευρωπαϊκό τραπεζικό σύστημα.
3. Το πρόβλημα ρευστότητας στην οικονομία θα ενταθεί καθώς θα αυξηθεί η φυγή καταθέσεων, λόγω της εντεινόμενης αβεβαιότητας και έλλειψης εμπιστοσύνης στο σύστημα. Η πιστωτική ασφυξία που θα επικρατήσει θα αναγκάσει την ελληνική κυβέρνηση να πάρει πρωτοβουλίες για να εκδώσει δικό της νόμισμα.
4. Ας υποθέσουμε ότι η κυβέρνηση επιλέγει την εισαγωγή νέου νομίσματος (νέα δραχμή) στην αγορά. Αυτόματα βέβαια σταματά οποιαδήποτε χρηματοδότηση από τους ξένους δανειστές και η χώρα δεν είναι πλέον σε θέση να εξυπηρετεί το χρέος της. Θα υπάρξει μια περίοδος προσαρμογής όπου θα κυκλοφορούν παράλληλα και τα δύο νομίσματα, ώσπου να αλλάξει όλο το σχετικό Δίκαιο και τα συμβόλαια που διέπουν τις οικονομικές συναλλαγές. Θα πρέπει να σημειωθεί ότι η αλλαγή του νομικού καθεστώτος είναι μια περίπλοκη διαδικασία και μπορεί να διαρκέσει αρκετούς μήνες. Η νέα δραχμή θα εισαχθεί σε κάποια ισοτιμία σε σχέση με το ευρώ, ας υποθέσουμε στην αρχική των 340,75 δρχ. Θα ακολουθήσουν διαδοχικές υποτιμήσεις της δραχμής (μπορεί να φθάσουν ως και 50%-60%) προκειμένου να καλυφθεί το κενό ανταγωνιστικότητας της οικονομίας.
5. Με την εισαγωγή του νέου νομίσματος οι ισολογισμοί των τραπεζών μετατρέπονται σε δραχμές, ενώ το χρέη τους προς τις ξένες τράπεζες (και την ΕΚΤ) παραμένουν σε ευρώ. Το ίδιο συμβαίνει και με πολλές επιχειρήσεις που έχουν συναλλαγές με το εξωτερικό. Θα υπάρξουν διαδοχικές πτωχεύσεις (τραπεζών και επιχειρήσεων) και ραγδαία αύξηση της ανεργίας.
6. Οι διαδοχικές υποτιμήσεις θα δημιουργήσουν υπερπληθωρισμό (της τάξεως του 25%-30%). Τα επίπεδα του πληθωρισμού θα ακολουθήσουν φυσικά και τα επιτόκια, κάνοντας ουσιαστικά την πίστωση αδύνατη.
7. Ακόμη και ύστερα από λογιστικό έλεγχο του χρέους, το όποιο τελικό χρέος αποφασιστεί θα είναι σε ευρώ και άρα ενδέχεται να υπερβεί το 200%-220% του ΑΕΠ (λαμβάνοντας υπόψη και το βάθος της ύφεσης). Ουσιαστικά η χώρα κηρύσσει στάση πληρωμών, καθώς δεν μπορεί να εξυπηρετήσει το χρέος της.
8. Το έλλειμμα στο ισοζύγιο τρεχουσών συναλλαγών (περίπου 10 δισ. ευρώ) θα μηδενιστεί απότομα, αφού δεν θα είναι δυνατόν να γίνονται εισαγωγές. Ετσι, θα σταματήσουν να εισάγονται βασικά αγαθά, όπως καύσιμα, φάρμακα, τρόφιμα, μηχανήματα κ.ά. Η επίπτωση της κατακόρυφης πτώσης της κατανάλωσης στο ΑΕΠ θα είναι μεγάλη και εκτιμάται ότι η ύφεση θα φθάσει τα επίπεδα του 15%-20% μέσα σε ένα έτος.

Κερδισμένοι και χαμένοι
1. Θεωρητικά οι εξαγωγές θα ενισχυθούν λόγω της ενίσχυσης της ανταγωνιστικότητας κόστους. Θα πρέπει ωστόσο να σημειωθεί ότι μετά την έξοδο της Ελλάδας από την ευρωζώνη το ευρώ θα εισέλθει σε μια μεγάλη περίοδο αναταραχής (και υποτιμήσεων). Επομένως, η υποτίμηση του ευρώ θα εμποδίσει την αύξηση των δικών μας εξαγωγών, δεδομένου ότι ο κύριος εμπορικός εταίρος μας είναι η ευρωζώνη.
2. Θα ωφεληθούν αυτοί που έχουν χρέη σε εθνικό νόμισμα και έχουν βγάλει τα κεφάλαιά τους στο εξωτερικό για να τα προστατεύσουν.
3. Οι τιμές υπηρεσιών του τουρισμού και οι τιμές των κατοικιών (ακίνητης περιουσίας) θα μειωθούν σημαντικά και πολλοί προσβλέπουν σε ανάπτυξη του τουρισμού και στην προσέλκυση νέων επενδύσεων. Ωστόσο εκτιμάται ότι τουρίστες και επενδυτές θα έρθουν σε μια κατεστραμμένη χώρα με διάχυτη τη φτώχεια, τις κοινωνικές συγκρούσεις, την πολιτική αστάθεια και τη διαρκή αβεβαιότητα. Επομένως, τα δύο βασικά επιχειρήματα για την επιστροφή στη δραχμή, δηλαδή η αύξηση της ανταγωνιστικότητας και οι θετικές συνέπειες στον ρυθμό ανάπτυξης από την αύξηση των εξαγωγών και του τουρισμού, καταρρίπτονται καθώς οι θετικές συνέπειες θα είναι περιορισμένες. Η (υποτιθέμενη) υποτίμηση του εθνικού νομίσματος ως μέσο βελτίωσης της ανταγωνιστικότητας, που προβάλλεται ως το μείζον πλεονέκτημα της επιστροφής στο εθνικό νόμισμα, μπορεί να προσφέρει πολύ λίγα αν η οικονομία δεν μετασχηματιστεί και δεν αλλάξει το παραγωγικό μοντέλο της χώρας.

Εθνική απομόνωση
1. Σε περίπτωση εξόδου από την ευρωζώνη η Ελλάδα πιθανότατα θα αναγκαζόταν να εγκαταλείψει και την ΕΕ στο σύνολό της ως πλήρες μέλος. Θα ήταν αδύνατον για την Ελλάδα να παραμείνει ως πλήρες μέλος της ΕΕ έχοντας αποχωρήσει ως χρεοκοπημένη χώρα από την ευρωζώνη, καθώς με την έξοδο από το ευρώ θα αναγκαζόταν να εφαρμόσει μέτρα και πολιτικές, όπως ελέγχους στη διακίνηση κεφαλαίων, αγαθών, ατόμων κ.λπ., που θα παρέβαιναν τους κανόνες της ενιαίας, εσωτερικής αγοράς. Η παράβαση των κανόνων της ενιαίας, εσωτερικής αγοράς θα αποτελούσε τη βασικότερη αιτιολογία για αποχώρηση από την ΕΕ.
2. Η αποχώρηση από την ΕΕ θα σήμαινε την εγκατάλειψη πόρων ύψους περίπου 3 δισ. ευρώ ετησίως από τον προϋπολογισμό της ΕΕ (διαρθρωτικών ταμείων και ταμείων συνοχής, της ΚΑΠ κ.ά.). Ως εκ τούτου, όλα τα διαρθρωτικά προγράμματα (όπως το ΕΣΠΑ), που αποτελούν σημαντικά εργαλεία και μέσα ανάπτυξης, θα πρέπει να εγκαταλειφθούν.
3. Η Ελλάδα, επομένως, θα αποτελούσε ένα περιθωριοποιημένο κράτος της Ευρώπης, ανίκανο να επηρεάσει και να συνδιαμορφώσει τις πολιτικές εξελίξεις.
4. Θα ακυρωνόταν οποιαδήποτε πραγματική προοπτική για διαρθρωτικές μεταρρυθμίσεις και εκσυγχρονισμό της χώρας, που συμβάλλουν καθοριστικά στην ενίσχυση της ανταγωνιστικότητας της οικονομίας, όπως εξυγίανση δημόσιων οικονομικών, ιδιωτικοποιήσεις, συρρίκνωση του δημόσιου τομέα, άνοιγμα κλειστών επαγγελμάτων, καταπολέμηση φοροδιαφυγής, περιορισμός της γραφειοκρατίας, άρση εμποδίων στην επιχειρηματικότητα, δημιουργία φιλικού επιχειρηματικού περιβάλλοντος, άνοιγμα αγορών εμπορευμάτων και εργασίας.
5. Η επικράτηση λαϊκίστικων, εθνικιστικών και εσωστρεφών πολιτικών δυνάμεων θα έθεταν σε κίνδυνο την πολιτική σταθερότητα και το πολίτευμα.
6. Επίσης, η έξοδος από την ευρωζώνη θα έθετε σε κίνδυνο την εθνική ασφάλεια της χώρας, καθώς η συμμετοχή στη ζώνη του ευρώ και στους ευρωπαϊκούς θεσμούς διαφυλάττει σε μεγάλο βαθμό τα εθνικά συμφέροντα και την εθνική κυριαρχία της χώρας. Εκτός ευρώ η Ελλάδα θα δεχόταν πίεση από τη δυναμική της ανάπτυξης της Τουρκίας, ενώ δεν θα ήταν σε θέση να διαδραματίσει κανέναν ρόλο στην προώθηση της ένταξης των Δυτικών Βαλκανίων στην ΕΕ, κάτι που αποτελεί προϋπόθεση για τη σταθερότητα, τη δημοκρατία και την ευημερία στην ευρύτερη περιοχή.
http://www.tovima.gr/finance/article/?aid=459599
Παρίσι και Μόσχα βαθιά τιμημένα
Αθήνα, Βαρκελώνη που βάφτηκαν με αίμα.
Άβαταρ μέλους
promitheas14
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1832
Εγγραφή: Τετ 02 Ιαν 2013, 16:25
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 13 φορές
Έλαβε Likes: 20 φορές

Re: ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ (Απο 20/11/14)

Δημοσίευση από promitheas14 » Σάβ 07 Φεβ 2015, 11:56

Clash έγραψε: Οσον αφορά την επιστροφή στη δραχμή ο Καζάκης λέει ένα σενάριο που έχει στο μυαλό του. Αλλοι οικονομολόγοι έχουν διαφορετική άποψη. Παράδειγμα.
Καταστροφική θα ήταν για την οικονομία και τη χώρα τυχόν καταγγελία της δανειακής σύμβασης και επιστροφή στη δραχμή. Οι συνέπειες, όπως περιγράφονται παρακάτω από τον οικονομολόγο, επιστημονικό συνεργάτη του ΙΟΒΕ κ. Νίκο Βεντούρη, θα οδηγούσαν σε παράλυση τον δημόσιο τομέα, καθώς δεν θα υπήρχαν χρήματα για τη λειτουργία του, σε κατάρρευση τις τράπεζες, σε υποτίμηση του νέου νομίσματος, σε έκρηξη του πληθωρισμού και σε έλλειψη βασικών αγαθών, όπως καύσιμα, φάρμακα, τρόφιμα, πρώτες ύλες, μηχανήματα κ.λπ.
1. Από τη στιγμή που θα σταματήσει η χρηματοδότηση από ΕΕ και ΔΝΤ θα γίνει βίαιος μηδενισμός του πρωτογενούς ελλείμματος. Το ποσό αυτό θα πρέπει να εξασφαλιστεί είτε από μείωση δαπανών, οπότε οδηγούμαστε σε περαιτέρω μείωση μισθών, συντάξεων, απολύσεων δημοσίων υπαλλήλων και κλείσιμο οργανισμών, είτε από αύξηση εσόδων, δηλαδή επιβολή πρόσθετων φόρων.
2. Ο βασικός μοχλός πίεσης προς την Ελλάδα θα είναι το τραπεζικό σύστημα. Από τη στιγμή που δεν προβλέπεται μηχανισμός εξόδου μιας χώρας από το ευρώ, θα πρέπει να δοθεί μια περίοδος προσαρμογής στο νέο νόμισμα. Η ΕΚΤ θα μειώνει σταδιακά τη διοχέτευση ρευστότητας στις τράπεζες, δημιουργώντας ασφυξία στην οικονομία. Οι τράπεζες προκειμένου να επιβιώσουν και να μπορέσουν να ανταποκριθούν στους δείκτες κεφαλαιακής επάρκειας που προβλέπονται από την ΕΚΤ θα πρέπει είτε να προβούν σε αναγκαστικές συγχωνεύσεις είτε να κρατικοποιηθούν. Είναι πιθανό ορισμένες να πτωχεύσουν. Παράλληλα, ΕΕ και ΔΝΤ θα συνεχίσουν να χρηματοδοτούν την εξυπηρέτηση του χρέους της χώρας ώστε να περιορίσουν τις συνέπειες στο ευρωπαϊκό τραπεζικό σύστημα.
3. Το πρόβλημα ρευστότητας στην οικονομία θα ενταθεί καθώς θα αυξηθεί η φυγή καταθέσεων, λόγω της εντεινόμενης αβεβαιότητας και έλλειψης εμπιστοσύνης στο σύστημα. Η πιστωτική ασφυξία που θα επικρατήσει θα αναγκάσει την ελληνική κυβέρνηση να πάρει πρωτοβουλίες για να εκδώσει δικό της νόμισμα.
4. Ας υποθέσουμε ότι η κυβέρνηση επιλέγει την εισαγωγή νέου νομίσματος (νέα δραχμή) στην αγορά. Αυτόματα βέβαια σταματά οποιαδήποτε χρηματοδότηση από τους ξένους δανειστές και η χώρα δεν είναι πλέον σε θέση να εξυπηρετεί το χρέος της. Θα υπάρξει μια περίοδος προσαρμογής όπου θα κυκλοφορούν παράλληλα και τα δύο νομίσματα, ώσπου να αλλάξει όλο το σχετικό Δίκαιο και τα συμβόλαια που διέπουν τις οικονομικές συναλλαγές. Θα πρέπει να σημειωθεί ότι η αλλαγή του νομικού καθεστώτος είναι μια περίπλοκη διαδικασία και μπορεί να διαρκέσει αρκετούς μήνες. Η νέα δραχμή θα εισαχθεί σε κάποια ισοτιμία σε σχέση με το ευρώ, ας υποθέσουμε στην αρχική των 340,75 δρχ. Θα ακολουθήσουν διαδοχικές υποτιμήσεις της δραχμής (μπορεί να φθάσουν ως και 50%-60%) προκειμένου να καλυφθεί το κενό ανταγωνιστικότητας της οικονομίας.
5. Με την εισαγωγή του νέου νομίσματος οι ισολογισμοί των τραπεζών μετατρέπονται σε δραχμές, ενώ το χρέη τους προς τις ξένες τράπεζες (και την ΕΚΤ) παραμένουν σε ευρώ. Το ίδιο συμβαίνει και με πολλές επιχειρήσεις που έχουν συναλλαγές με το εξωτερικό. Θα υπάρξουν διαδοχικές πτωχεύσεις (τραπεζών και επιχειρήσεων) και ραγδαία αύξηση της ανεργίας.
6. Οι διαδοχικές υποτιμήσεις θα δημιουργήσουν υπερπληθωρισμό (της τάξεως του 25%-30%). Τα επίπεδα του πληθωρισμού θα ακολουθήσουν φυσικά και τα επιτόκια, κάνοντας ουσιαστικά την πίστωση αδύνατη.
7. Ακόμη και ύστερα από λογιστικό έλεγχο του χρέους, το όποιο τελικό χρέος αποφασιστεί θα είναι σε ευρώ και άρα ενδέχεται να υπερβεί το 200%-220% του ΑΕΠ (λαμβάνοντας υπόψη και το βάθος της ύφεσης). Ουσιαστικά η χώρα κηρύσσει στάση πληρωμών, καθώς δεν μπορεί να εξυπηρετήσει το χρέος της.
8. Το έλλειμμα στο ισοζύγιο τρεχουσών συναλλαγών (περίπου 10 δισ. ευρώ) θα μηδενιστεί απότομα, αφού δεν θα είναι δυνατόν να γίνονται εισαγωγές. Ετσι, θα σταματήσουν να εισάγονται βασικά αγαθά, όπως καύσιμα, φάρμακα, τρόφιμα, μηχανήματα κ.ά. Η επίπτωση της κατακόρυφης πτώσης της κατανάλωσης στο ΑΕΠ θα είναι μεγάλη και εκτιμάται ότι η ύφεση θα φθάσει τα επίπεδα του 15%-20% μέσα σε ένα έτος.

Κερδισμένοι και χαμένοι
1. Θεωρητικά οι εξαγωγές θα ενισχυθούν λόγω της ενίσχυσης της ανταγωνιστικότητας κόστους. Θα πρέπει ωστόσο να σημειωθεί ότι μετά την έξοδο της Ελλάδας από την ευρωζώνη το ευρώ θα εισέλθει σε μια μεγάλη περίοδο αναταραχής (και υποτιμήσεων). Επομένως, η υποτίμηση του ευρώ θα εμποδίσει την αύξηση των δικών μας εξαγωγών, δεδομένου ότι ο κύριος εμπορικός εταίρος μας είναι η ευρωζώνη.
2. Θα ωφεληθούν αυτοί που έχουν χρέη σε εθνικό νόμισμα και έχουν βγάλει τα κεφάλαιά τους στο εξωτερικό για να τα προστατεύσουν.
3. Οι τιμές υπηρεσιών του τουρισμού και οι τιμές των κατοικιών (ακίνητης περιουσίας) θα μειωθούν σημαντικά και πολλοί προσβλέπουν σε ανάπτυξη του τουρισμού και στην προσέλκυση νέων επενδύσεων. Ωστόσο εκτιμάται ότι τουρίστες και επενδυτές θα έρθουν σε μια κατεστραμμένη χώρα με διάχυτη τη φτώχεια, τις κοινωνικές συγκρούσεις, την πολιτική αστάθεια και τη διαρκή αβεβαιότητα. Επομένως, τα δύο βασικά επιχειρήματα για την επιστροφή στη δραχμή, δηλαδή η αύξηση της ανταγωνιστικότητας και οι θετικές συνέπειες στον ρυθμό ανάπτυξης από την αύξηση των εξαγωγών και του τουρισμού, καταρρίπτονται καθώς οι θετικές συνέπειες θα είναι περιορισμένες. Η (υποτιθέμενη) υποτίμηση του εθνικού νομίσματος ως μέσο βελτίωσης της ανταγωνιστικότητας, που προβάλλεται ως το μείζον πλεονέκτημα της επιστροφής στο εθνικό νόμισμα, μπορεί να προσφέρει πολύ λίγα αν η οικονομία δεν μετασχηματιστεί και δεν αλλάξει το παραγωγικό μοντέλο της χώρας.

Εθνική απομόνωση
1. Σε περίπτωση εξόδου από την ευρωζώνη η Ελλάδα πιθανότατα θα αναγκαζόταν να εγκαταλείψει και την ΕΕ στο σύνολό της ως πλήρες μέλος. Θα ήταν αδύνατον για την Ελλάδα να παραμείνει ως πλήρες μέλος της ΕΕ έχοντας αποχωρήσει ως χρεοκοπημένη χώρα από την ευρωζώνη, καθώς με την έξοδο από το ευρώ θα αναγκαζόταν να εφαρμόσει μέτρα και πολιτικές, όπως ελέγχους στη διακίνηση κεφαλαίων, αγαθών, ατόμων κ.λπ., που θα παρέβαιναν τους κανόνες της ενιαίας, εσωτερικής αγοράς. Η παράβαση των κανόνων της ενιαίας, εσωτερικής αγοράς θα αποτελούσε τη βασικότερη αιτιολογία για αποχώρηση από την ΕΕ.
2. Η αποχώρηση από την ΕΕ θα σήμαινε την εγκατάλειψη πόρων ύψους περίπου 3 δισ. ευρώ ετησίως από τον προϋπολογισμό της ΕΕ (διαρθρωτικών ταμείων και ταμείων συνοχής, της ΚΑΠ κ.ά.). Ως εκ τούτου, όλα τα διαρθρωτικά προγράμματα (όπως το ΕΣΠΑ), που αποτελούν σημαντικά εργαλεία και μέσα ανάπτυξης, θα πρέπει να εγκαταλειφθούν.
3. Η Ελλάδα, επομένως, θα αποτελούσε ένα περιθωριοποιημένο κράτος της Ευρώπης, ανίκανο να επηρεάσει και να συνδιαμορφώσει τις πολιτικές εξελίξεις.
4. Θα ακυρωνόταν οποιαδήποτε πραγματική προοπτική για διαρθρωτικές μεταρρυθμίσεις και εκσυγχρονισμό της χώρας, που συμβάλλουν καθοριστικά στην ενίσχυση της ανταγωνιστικότητας της οικονομίας, όπως εξυγίανση δημόσιων οικονομικών, ιδιωτικοποιήσεις, συρρίκνωση του δημόσιου τομέα, άνοιγμα κλειστών επαγγελμάτων, καταπολέμηση φοροδιαφυγής, περιορισμός της γραφειοκρατίας, άρση εμποδίων στην επιχειρηματικότητα, δημιουργία φιλικού επιχειρηματικού περιβάλλοντος, άνοιγμα αγορών εμπορευμάτων και εργασίας.
5. Η επικράτηση λαϊκίστικων, εθνικιστικών και εσωστρεφών πολιτικών δυνάμεων θα έθεταν σε κίνδυνο την πολιτική σταθερότητα και το πολίτευμα.
6. Επίσης, η έξοδος από την ευρωζώνη θα έθετε σε κίνδυνο την εθνική ασφάλεια της χώρας, καθώς η συμμετοχή στη ζώνη του ευρώ και στους ευρωπαϊκούς θεσμούς διαφυλάττει σε μεγάλο βαθμό τα εθνικά συμφέροντα και την εθνική κυριαρχία της χώρας. Εκτός ευρώ η Ελλάδα θα δεχόταν πίεση από τη δυναμική της ανάπτυξης της Τουρκίας, ενώ δεν θα ήταν σε θέση να διαδραματίσει κανέναν ρόλο στην προώθηση της ένταξης των Δυτικών Βαλκανίων στην ΕΕ, κάτι που αποτελεί προϋπόθεση για τη σταθερότητα, τη δημοκρατία και την ευημερία στην ευρύτερη περιοχή.
http://www.tovima.gr/finance/article/?aid=459599
Μοῦ ἀρέσει, ἀδερφέ, πού χρησιμοποιεῖς τήν ἐπιχειρηματολογία τοῦ ΒΗΜΑΤΟΣ ὡς πρός τό πρακτέον τῆς οἰκονομικῆς πολιτικῆς!
Σέ ὅλες τίς παραπάνω κινδυνολογίες περί ἐθνικῆς ἀπομόνωσης καί κινδύνους ἐξ Ἀνατολῶν ὑπάρχουν πειστικότατες ἀπαντήσεις.
Π.χ. στό θέμα τοῦ κινδύνου ἐξ Ἀνατολῶν , ὅταν ὑπάρχουν συμφέροντα Κινεζικά (Cosco) καί Ρωσσικά (ἀγωγός φυσικοῦ ἀερίου -πού ὅλο ἀκοῦμε, ἀλλά δέν βλέπουμε λόγω τοῦ ὅτι "ἀνήκομεν εἰς τήν Δύσιν"-) ποιά Τουρκία θά τολμήσει νά κουνηθεῖ;
Ὄποιος ἐλεύθερα συλλογᾶται, συλλογᾶται καλά.
Ρήγας Βελεστινλῆς
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ (Απο 20/11/14)

Δημοσίευση από ArELa » Σάβ 07 Φεβ 2015, 12:56

promitheas14 έγραψε:Μοῦ ἀρέσει, ἀδερφέ, πού χρησιμοποιεῖς τήν ἐπιχειρηματολογία τοῦ ΒΗΜΑΤΟΣ ὡς πρός τό πρακτέον τῆς οἰκονομικῆς πολιτικῆς!
Ε προφανώς αυτό διάλεξε να ενστερνιστεί ο κατά τα άλλα αριστερόφρων ευπατρίδης μας. :P


Clash έγραψε:Mπα σε καλό σου πρωί - πρωί. Είναι εφικτό επειδή το λέει ο Καζάκης. :lol: :lol: :lol:
επειδή το λέει η κοινή (πολλών ευτυχώς) λογική. Φυσικά με το μακρυνάρι που μας
παρέθεσες, είναι σαφές πως κυκλοφορούν κι άλλες λογικές που πασχίζουν να γίνουν κοινές...
Ναι, πιάνουν τόπο σε κάμποσα μυαλά τέτοια προπαγανδιστικά μπαλέτα με οικονομικού τύπου πιρουέτες, όπως απέδειξες ο ίδιος. Πιάνουν σε όλους όμως; Έτσι θέλουν να πιστεύουμε.
Αλλά αφού "πιάνουν" τόσο αποτελεσματικά, αναρωτιέμαι τι τη χρειάζονται την προπαγάνδα...
Αφού (σύμφωνα με τα συστημικά πάντα παπαγαλάκια), το 85% του ελληνικού λαού θέλει ευρώ
και όλα τα καλούδια που συνεπάγεται η ένταξη στην ΕΕ, όπως απώλειες εθν. κυριαρχίας, κοτζαμπάσηδες στο σπίτι σου να σου κατσικώνονται στο σβέρκο και να σου λένε τι και πώς θα το κάνεις, και άλλα τέτοια χαρωπά.
Γι'αυτό δεν μπαίνουν καν στον κόπο να ρωτήσουν (μέσω δημοψηφίσματος) αυτόν τον ταλαίπωρο
λαό. ΤΟ ΞΕΡΟΥΝ οι άνθρωποι!
Clash έγραψε:Για ρώτα τον γκουρού ας πούμε ότι τσάκωσαν τον Μαρινάκη. Αφήνω στην άκρη ότι απαιτούνται μακροχρόνια δικαστικές διαδικασίες και ανάλογο νομοθετικό πλαίσιο. Τι ακριβώς θα του δημεύσουν;
Εδώ οι "δημοκράτες" της ΝΔ επέσπευσαν ό,τι φασιστικό γούσταραν να επιβάλλουν με πράξεις νομοθετικού περιεχομένου, που εφαρμόζονταν στο τσάκα τσάκα... οι σημερινοί κρατούντες
που θέλουν ρε παιδί μου (όπως λένε) να δράσουν ΥΠΕΡ των εθνικών μας συμφερόντων
θα κολλήσουν σε μακροχρόνιες διαδικασίες? Μην τρελαθώ...

Δεν ξέρω τι έχει εδώ ο Μαρινάκης. Θα δεχτώ (ως υπόθεση εργασίας τουλάχιστον) αυτό που λες, αν και το προσωποποιείς σε ένα άτομο, ενώ μιλάμε γενικά για την ολιγαρχική ελίτ της Ελλάδος.
Μόνο ο Μαρινάκης υπάρχει στην συνωμοταξία των μεγαλοκαρχαριών εν Ελλάδι? Δε νομίζω.

Και το άλλο που φωνάζει ο άνθρωπος κι εγώ μαζί του, (αλλά εσύ το κάνεις ακραιφνώς γαργάρα)
είναι η ανάγκη να τεθούν υπό δημόσια εκκαθάριση τα ενεργητικά των συστημικών τραπεζών και να αποκαλυφθούν τα ξεπλύματα του κατράμι χρήματος, κλπ κλπ. Ψιλά γράμματα κι αυτά απ'τον "γκουρού" ε?

Μη σκας ωρέ, είμαστε μια ωραία ατμόσφαιρα και μια χαρωπή οικογένεια
της αριστεράς πλέον. Αφού είναι ο Μπαρούφας στο τιμόνι, όλα θα πάνε
κατ'ευχήν και υπέρ του λαού. Το άκουσες το ανέκδοτο, που οι ξένοι βλέποντας
τον Τσίπρα, αναρωτιόντουσαν μεταξύ τους ποιος είναι αυτός, και πετάχτηκε
ένας και του είπε "γνωστός του Βαρουφάκη"? :P Εδώ γεννήθηκε ροκ σταρ
της οικονομικής σκηνής, με τα λαχούρια του, τα σικλαμέν μπλοκάκια του,
και τα πουκάμισα έξω απ'το παντελόνι... (για να διευκολύνεται να το κατεβάζει όποτε χρειαστεί)
κι εμείς θα προβληματιζόμαστε για ανούσιες λεπτομέρειες;
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ (Απο 20/11/14)

Δημοσίευση από ArELa » Σάβ 07 Φεβ 2015, 15:49

Θα κατατεθεί στην Βουλή αναθεωρημένος Προϋπολογισμός του 2015;


Αν έχετε προσέξει στις επίσημες δηλώσεις της νέας κυβέρνησης απουσιάζει παντελώς η αναφορά σε αναθεωρημένο προϋπολογισμό. Αύριο αρχίζει η συζήτηση για τις προγραμματικές δηλώσεις με στόχο την ψήφο εμπιστοσύνης. Κατόπιν η Βουλή θα ξεκινήσει διαδικασίες εκλογής νέου Προέδρου της Δημοκρατίας και μετά τι; Μέχρι στιγμής πουθενά δεν αναφέρεται η κατάθεση αναθεωρημένου προϋπολογισμού για το 2015.

Βεβαίως, η κυβέρνηση αφήνει να διοχετευθεί στον προσκείμενο τύπο ότι "βρέθηκαν λιγότερα χρήματα στα ταμεία από όσα έλεγε η κυβέρνηση Σαμαρά" (ΕΦ.ΣΥΝ, 7-8/2). Έτσι θέλει να δικαιολογήσει το "κούρεμα" όχι του χρέους, αλλά των δικών της προεκλογικών δεσμεύσεων, αυτών των πραγματικά ελάχιστων και ανεπαρκέστατων μέτρων που εξαγγέλθηκαν για πρώτη φορά φέτος στη ΔΕΘ.


Η ίδια κυβερνητική εφημερίδα μας σκάει το παραμύθι ότι ο Γιάννης Βαρουφάκης θα τρέξει στο έκτακτο Eurogroup στις 11/2 για να καταθέσει το πρόγραμμα παροχών, το οποίο θα έχει "κουρευτεί" κατά 2 δις ευρώ από τις αρχικές εκτιμήσεις της ΔΕΘ. Τα ερωτήματα πολλά.

Πρώτο: Γιατί το πρόγραμμα αυτό κατατίθεται στο Eurogroup; Προφανώς για να πάρει έγκριση από τους δανειστές. Δηλαδή η νέα κυβέρνηση αποδέχεται πλήρως την αποικιακή κηδεμονία του Eurogroup. Με τους υπαλλήλους στην τρόικα έχει μόνο πρόβλημα. Με άλλα λόγια η Ελλάδα και με την κυβερνώσα αριστερά θα παραμείνει υπό την αποικιακή κατοχή των δανειστών. Τρομερή αλλαγή από τους προηγούμενους.

Δεύτερο: Από πού κι ως πού πρόγραμμα παροχών; Παροχές είναι η αποκατάσταση θεμελιωδών δικαιωμάτων των εργαζομένων και των ελλήνων πολιτών στα εργασιακά, τις αμοιβές, τις συντάξεις, την υγεία, την παιδεία, κοκ; Ή μήπως πρόκειται όντως για παροχές, δηλαδή για ελεημοσύνες, αντί για αποκατάσταση των καταλυθέντων θεμελιωδών δικαιωμάτων;

Τρίτο: Πώς γίνεται για τα ψίχουλα ελεημοσύνης και παροχών που σχεδιάζει να δώσει η κυβέρνηση στους Έλληνες πολίτες - πάντα μετά την έγκριση του Eurogroup - να μην υπάρχουν αρκετά χρήματα στα ταμεία, αλλά για την εξυπηρέτηση του τρέχοντος χρέους δεν τίθεται ούτε καν ζήτημα; Τα ίδια δεν έλεγαν και οι προηγούμενοι; Γιατί η εξυπηρέτηση του χρέους προηγείται της εξυπηρέτησης των θεμελιωδών δικαιωμάτων του ελληνικού λαού;

Όπως και να 'χει, εμείς περιμένουμε να δούμε αν θα κατατεθεί ολοκληρωμένος αναθεωρημένος Προϋπολογισμός για το 2015 από τη νέα κυβέρνηση. Αν δεν κατατεθεί, σημαίνει ότι η νέα κυβέρνηση ακολουθεί την πεπατημένη του Προϋπολογισμού Σαμαρά-Χαρδούβελη με μόνο οριακές - και ύστερα από έξωθεν έγκριση - μεταβολές. Ζήτω που καήκαμε!


Μόνο αν κατατεθεί αναθεωρημένος Προϋπολογισμός θα μπορούμε να αποτιμήσουμε σε πολύ μεγάλο βαθμό τις αληθινές πολιτικές διαθέσεις της νέας κυβέρνησης. Αν όντως θα αλλάξει κάτι και προς τα πού. Κι επειδή στον Προϋπολογισμό μιλάνε οι αριθμοί, η κατάθεση αναθεωρημένου σχεδίου είναι πολύ πιο σημαντική, πολύ πιο σπουδαία από τις προγραμματικές δηλώσεις της νέας κυβέρνησης. Για να δούμε.

http://dimitriskazakis.blogspot.gr/2015/02/2015.html
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Clash
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2656
Εγγραφή: Παρ 20 Απρ 2007, 15:15

Re: ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ (Απο 20/11/14)

Δημοσίευση από Clash » Σάβ 07 Φεβ 2015, 18:09

Ε προφανώς αυτό διάλεξε να ενστερνιστεί ο κατά τα άλλα αριστερόφρων ευπατρίδης μας. :P
Προφανώς και θα γνωρίζεται ότι οι θέσεις του ΣΥΡΙΖΑ είναι υπέρ της παραμονής στο ευρώ και πως επιστροφή στη δραχμή σημαίνει νέα σκληρότερη λιτότητα. Μου αρέσει ότι το αντεπιχείρημα είναι το «έγραψε το Βήμα».
Εδώ οι "δημοκράτες" της ΝΔ επέσπευσαν ό,τι φασιστικό γούσταραν να επιβάλλουν με πράξεις νομοθετικού περιεχομένου, που εφαρμόζονταν στο τσάκα τσάκα... οι σημερινοί κρατούντες
που θέλουν ρε παιδί μου (όπως λένε) να δράσουν ΥΠΕΡ των εθνικών μας συμφερόντων
θα κολλήσουν σε μακροχρόνιες διαδικασίες? Μην τρελαθώ...]
Αλλο πράγμα οι πράξεις νομοθετικού περιεχομένου και άλλο οι δικαστικές αποφάσεις, ιδιαίτερα όταν πρόκειται για μεγαλοκαρχαρίες που θα βάλουν ότι νομικό μέσο τους παρέχει η αστική δικαιοσύνη.
Μόνο ο Μαρινάκης υπάρχει στην συνωμοταξία των μεγαλοκαρχαριών εν Ελλάδι? Δε νομίζω.
Φυσικά και δεν είναι ο μόνος. Αλλά έχεις την εντύπωση ότι και οι άλλοι δεν έχουν καταφύγει σε τέτοια κόλπα. Εδώ ο Κουρής που είναι της πλάκας μπροστά τους τα έχει όλα σε οφσόρ και τίποτα στο όνομα του. Ποιοι, λοιπόν, απομένουν; Κάτι μικρομεσαίοι, κάτι φουκαράδες που κάποτε δανείστηκαν από την τράπεζα και δεν έχουν να ξεχρεώσουν, των οποίων πρέπει να πάρουν το σπίτι και ότι άλλο διαθέτουν σύμφωνα με τον γραφικό οικονομολόγο.
είναι η ανάγκη να τεθούν υπό δημόσια εκκαθάριση τα ενεργητικά των συστημικών τραπεζών και να αποκαλυφθούν τα ξεπλύματα του κατράμι χρήματος, κλπ κλπ. Ψιλά γράμματα κι αυτά απ'τον "γκουρού" ε?
Ο γκουρού λέει και κάτι άλλο, ότι πρέπει όλες οι τράπεζες να πτωχεύσουν για να γίνει αποτελεσματικά κάτι τέτοιο. Οι ΗΠΑ γονάτισαν επειδή πτώχευσε μια τράπεζα και ο γραφικός προτείνει να πτωχεύσουν όλες οι ελληνικές τράπεζες. Και μάλιστα, αυτό να γίνει με αποχώρηση από την Ε.Ε, όποτε πάει περίπατο και η προστασία των καταθέσεων σε περίπτωση πτώχευσης μιας τράπεζας. Δηλαδή πλήρη κατάρρευση και ισοπέδωση της οικονομίας. Δεν προτείνει καλύτερα επιστροφή στη νεολιθική περίοδο.
Παρίσι και Μόσχα βαθιά τιμημένα
Αθήνα, Βαρκελώνη που βάφτηκαν με αίμα.
Άβαταρ μέλους
promitheas14
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1832
Εγγραφή: Τετ 02 Ιαν 2013, 16:25
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 13 φορές
Έλαβε Likes: 20 φορές

Re: ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ (Απο 20/11/14)

Δημοσίευση από promitheas14 » Σάβ 07 Φεβ 2015, 20:31

Clash έγραψε:Μου αρέσει ότι το αντεπιχείρημα είναι το «έγραψε το Βήμα».
Πρῶτον, δέν εἶναι "τό" ἀντεπιχείρημα. Εἶναι "ἕνα" ἀντεπιχείρημα στήν κινδυνολογία πού παρέθεσες, διά στόματος ἀγνώστων οἰκονομολογούντων. Τό ἄλλο ἀντεπιχείρημα πού ἔγραψα, ὡς πρός τήν κινδυνολογία περί "ἐθνικῆς ἀσφάλειας", εἶναι πώς μέ τά ἐπιχειρηματικά συμφέροντα Ρωσίας καί Κίνας ἐν Ἑλλάδι, καμμία Τουρκία, Σκόπια ἤ Ἀλβανία δέν θά μποροῦσε νά "κουνηθῆ".

Ὡς πρός τό ὅτι "τό ἔγραψε τό Βῆμα" προσωπικά τό θεωρῶ ἀπό μόνο του ὕποπτο. Γνωρίζω νά ἐπιλέγω τίς πηγές μου. Δέν τρώω ὅ,τι μοῦ περάσει κάθε συστημικό ΜΜΕ. Ἡ δυναστεία Λαμπράκη καί οἱ ἐπίγονοί της μόνο δεινά ἔχει δημιουργήσει στήν Ἑλλάδα. Ἔπαιξε τόν ρόλο της ὡς "παπαγαλάκι" καί διαμορφωτής τῆς κοινῆς γνώμης τῶν "προοδευτικῶν" καί δημοκρατικῶν -ὑποτίθεται- πολιτῶν ἐπί δεκαετίες.

Κατά τά ἄλλα, δέν μπαίνω στήν λογική νά ἀπαριθμῶ τά ὠφέλη ἑνός Ἐθνικοῦ Νομίσματος. Τό ζήτημα ἔχει ἀπαντηθεῖ πλήρως γιά ὅσους καλοπροαίρετους καί ἀπροκατάληπτους συζητητές ἐπιθυμοῦν νά βροῦν τήν ἀλήθεια καί ὄχι νά ἀναμασήσουν ἰδεολογίες.
Ὅσοι ἐπιθυμοῦν νά παραμένουν στίς ζητοκραυγές καί τήν "ἐθνική ἀνάταση" τῶν ἡμερῶν Σημίτη, ὅταν μπήκαμε μετά βαΐων καί κλάδων στήν οἰκογένεια τοῦ εὐρώ καί ἀπεμπολήσαμε κάθε δυνατότητας ἄσκησης οἰκονομικῆς πολιτικῆς, ἄς τό κάνουν. Βοήθειά τους, μόνο, ὅταν ξυπνήσουν ἀπό τό ὄνειρο μέ τά "εὐροσυννεφάκια" πού βλέπουν.
Ὄποιος ἐλεύθερα συλλογᾶται, συλλογᾶται καλά.
Ρήγας Βελεστινλῆς
Άβαταρ μέλους
Clash
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2656
Εγγραφή: Παρ 20 Απρ 2007, 15:15

Re: ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ (Απο 20/11/14)

Δημοσίευση από Clash » Σάβ 07 Φεβ 2015, 21:01

Κατ' αρχάς σου διαφεύγει ότι η Ρωσία έχει άριστες εμπορικές και διπλωματικές σχέσεις με την Τουρκία. Δεύτερον το άρθρο δεν θέλει ότι θα κουνηθεί καμιά Τουρκία, αλλά ότι η οικονομική ανάπτυξη της Τουρκίας θα πιέσει την Ελλάδα. Τρίτον, εδώ και 200 χρόνια οι Ρώσοι έχουν βαρεθεί να μας σώζουν από την Τουρκία. Τέταρτον είναι άγνωστος οικονομολόγος ο Βεντούρης και είναι πασίγνωστος ο Καζάκης; Ισως να είναι έτσι, μόνο που ο δεύτερος είναι γνωστός για την γραφικότητα του. Πέμπτον η έκθεση της Εθνικής Τράπεζας για τυχόν επιπτώσεις σε επιστροφή στη δραχμή σου κάνει; Προφανώς και όχι. Οι θέσεις του Βαρουφάκη, του Δραγασάκη, του ΣΥΡΙΖΑ, του ΚΚΕ; Και ποιοι είναι υπέρ της δραχμής σε συνθήκες μη ανατροπής του καπιταλιστικού συστήματος; Ο Καζάκης, ο Αλαβάνος και ο Κατσανέβας. Η δε τεράστια απήχηση των απόψεων τους είναι ότι ο μεν Καζάκης δεν τόλμησε να κατέβει πάλι σε εκλογές για να εισπράξει κανένα 0,2%, ο δε Αλαβάνος με την ΑΝΤΑΡΣΥΑ έγραψαν 0,6% λίγο πάνω από τον Κουβέλη. Το 99% των Ελλήνων είναι χαζοί και αυτοί είναι οι μόνοι έξυπνοι.

Επίσης δεν θεωρώ απίθανη την επιστροφή στη δραχμή, ούτε έχω κόλλημα με το ευρώ. Αυτό, όμως θα γίνει ύστερα από ασφυκτικές πιέσεις που θα καθιστούν αδύνατη την παραμονή της Ελλάδας στην ευρωζώνη και θα απομείνει ως μοναδική έσχατη λύση για να επιβιώσει. Κάτι τέτοιο κρίνω ότι θα φέρει μεγαλύτερη φτώχεια, πιο σκληρή λιτότητα σε σχέση με σήμερα και δεν θα είναι καθόλου μα καθόλου θετική εξέλιξη, όπως φαντασιώνεται ο γραφικός οικονομολόγος.
Παρίσι και Μόσχα βαθιά τιμημένα
Αθήνα, Βαρκελώνη που βάφτηκαν με αίμα.
Άβαταρ μέλους
promitheas14
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1832
Εγγραφή: Τετ 02 Ιαν 2013, 16:25
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 13 φορές
Έλαβε Likes: 20 φορές

Re: ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ (Απο 20/11/14)

Δημοσίευση από promitheas14 » Σάβ 07 Φεβ 2015, 23:31

Clash έγραψε: Το 99% των Ελλήνων είναι χαζοί και αυτοί είναι οι μόνοι έξυπνοι.
Σοβαρολογεῖς ὅτι ψηφίζουμε μέ νοῦ καί λογική; Ἐλπίδα πουλάει ὁ ἕνας, φόβο ὁ ἄλλος. Ὑπάρχει κανένα νοητικό κριτήριο; Θά ἦταν παράδοξο ἄν τέτοιες τεκμηριωμένες προτάσεις ἔπιαναν τόπο στήν μᾶζα.
Ναί, οἱ μᾶζες εὔκολα χειραγωγοῦνται ἀπό τούς "θαυματοποιούς" τοῦ Σπηλαίου τοῦ Πλάτωνα. Πρίν ἀπό 15 χρόνια, εὐρώ μᾶς διαφήμιζαν, αὐτό πιστέψαμε. Ἄν ἀποφασίσουν νά ἐπανέλθουμε στό ..."ἁλάτι"ὡς νόμισμα, θά δῆς πώς καί τότε ὁ κόσμος θά πανηγυρίζη! Μαϊμοῦδες καί ἀνθρωποειδῆ εἴμαστε.
Μόνο πού τώρα τελευταῖα, ἀρχίζουμε καί ψιλιαζόμαστε ὅτι αὐτά πού βλέπουμε στήν σκηνή πού μᾶς προβάλλουν δέν εἶναι ἡ ἀλήθεια ἀλλά ὑπάρχουν καραγκιοζοπαίχτες-θαυματοποιοί πίσω ἀπό τήν σκηνή.
Ὄποιος ἐλεύθερα συλλογᾶται, συλλογᾶται καλά.
Ρήγας Βελεστινλῆς
Άβαταρ μέλους
promitheas14
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1832
Εγγραφή: Τετ 02 Ιαν 2013, 16:25
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 13 φορές
Έλαβε Likes: 20 φορές

Re: ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ (Απο 20/11/14)

Δημοσίευση από promitheas14 » Σάβ 07 Φεβ 2015, 23:35

Clash έγραψε:Κατ' αρχάς σου διαφεύγει ότι η Ρωσία έχει άριστες εμπορικές και διπλωματικές σχέσεις με την Τουρκία.
Ἡ Ρωσία παραδοσιακά εἶναι ἀντίπαλος τῆς Τουρκίας.
http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A1%CF% ... E%BF%CF%82
Νά μή λέμε ὅ,τι θέλουμε καί νά μήν κυττᾶμε τίς περιστασιακές περιόδους ἀνακωχῆς καί εἰρήνης.
Ὄποιος ἐλεύθερα συλλογᾶται, συλλογᾶται καλά.
Ρήγας Βελεστινλῆς
Άβαταρ μέλους
Clash
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2656
Εγγραφή: Παρ 20 Απρ 2007, 15:15

Re: ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ (Απο 20/11/14)

Δημοσίευση από Clash » Κυρ 08 Φεβ 2015, 11:14

Καλά περίμενε εσύ ότι θα σε σώσουν οι Ρώσοι και οι Κινέζοι :lol: :lol: :lol:
Oι ρωσοτουρκικές οικονομικές σχέσεις έχουν αναβαθμιστεί με οκτώ στρατηγικές συμφωνίες, ιδιαίτερα στον τομέα της ενέργειας. Ποιες είναι οι οκτώ στρατηγικές συμφωνίες;
1. Πρωτόκολλο συνεργασίας στον τομέα των ενεργειακών συναλλαγών
2. Πρωτόκολλο συνεργασίας στον τομέα της εξοικονόμησης ενέργειας
3. Πρωτόκολλο συνεργασίας στον τομέα των ανανεώσιμων πηγών ενέργειας
4. Συμφωνία όσον αφορά στην επιστημονική κατάρτιση τουρκικού ανθρώπινου δυναμικού στον τομέα της πυρηνικής ενέργειας και των συναφών βιομηχανικών κλάδων
5. Συμφωνία προώθησης του εμπορίου μεταξύ της Ρωσίας και της Τουρκίας
6. Συμφωνία οικονομικής συνεργασίας
7. Συμφωνία επενδυτικής συνεργασίας
8. Συμφωνία συνεργασίας στον εργασιακό τομέα όπως στην απασχόληση, στην κοινωνική ασφάλιση, κ.λπ.
Τις πρώτες τρεις συμφωνίες υπέγραψαν οι υπουργοί Ενέργειας της Ρωσίας και της Τουρκίας. Αντίστοιχο μνημόνιο υπέγραψαν οι επικεφαλής της ρωσικής ενεργειακής Gazprom και της τουρκικής BOTAS Petroleum Corporation. Η τέταρτη συμφωνία υπογράφτηκε από τον επικεφαλής της κρατικής εταιρείας πυρηνικής ενέργειας της Ρωσίας και τον Τούρκο υπουργό Ενέργειας. Οι υπόλοιπες συμφωνίες υπεγράφησαν σε υπουργικό επίπεδο. Παρά τις διαφορές τους ως προς την κρίση στην Ουκρανία και τον πόλεμο στη Συρία, η Τουρκία και η Ρωσία φαίνονται να είναι αποφασισμένες να ενισχύσουν τη διμερή συνεργασία τους στους τομείς της ενέργειας και των εμπορικών συναλλαγών. Ιδιαίτερα η συνεργασία στον ενεργειακό τομέα αποτελεί προτεραιότητα των δύο χωρών.
Όπως δήλωσε ο Ρώσος Πρόεδρος, αμέσως μετά τη συνάντηση που είχε στην Άγκυρα με τον Τούρκο ομόλογό του την 1η Δεκεμβρίου 2014, η Ρωσία θα αυξήσει τις προμήθειες φυσικού αερίου στην τουρκική αγορά κατά 3 δισεκατομμύρια κυβικά που αντιπροσωπεύει το 60% των τουρκικών εισαγωγών. Επίσης η Ρωσία προτίθεται να μειώσει την τιμή του φυσικού αερίου κατά 6% για τους Τούρκους καταναλωτές από την 1η Ιανουαρίου του 2015, και αυτό θα είναι μόνο το πρώτο βήμα πριν από περαιτέρω μειώσεις που θα ακολουθήσουν, στα πλαίσια της στρατηγικής συνεργασίας με την Τουρκία.
Η διακοπή των εργασιών ολοκλήρωσης του αγωγού South Stream είναι δεδομένη όπως ανακοίνωσε ο Ρώσος Πρόεδρος από την Άγκυρα. Αυτή η δήλωση βάζει στο παιχνίδι την Ευρώπη. Είπε ότι αν η ΕΕ δεν θέλει τον South Stream τότε αυτός δεν θα γίνει. Ίσως ο λόγος που ο Πρόεδρος της Ρωσίας βάζει στην άκρη τον συγκεκριμένο αγωγό έχει να κάνει πρωτίστως με την οικονομική του πτυχή, αφού το κόστος του South Stream υπολογίζεται στα 30 δισεκατομμύρια δολάρια. Και σήμερα δεν επιτρέπονται μεγαλεπήβολα και πολυέξοδα σχέδια και έργα, ειδικά όταν υπάρχουν εναλλακτικές λύσεις. Για παράδειγμα ο αγωγός TAP ο οποίος είναι ανταγωνιστικός στα ρωσικά σχέδια θα μεταφέρει αέριο από το Αζερμπαϊτζάν σε Βουλγαρία, Ελλάδα και Ιταλία. Επίσης αναμένεται και ο αγωγός East Med όπου από το 2021 θα μεταφέρει αέριο από το Ισραήλ και την Κύπρο, θα περνά στην Κρήτη και στη συνέχεια διασχίζοντας την Πελοπόννησο και την Ήπειρο θα φτάνει μέσω του ελληνοϊταλικού αγωγού (IGI) στην Ιταλία. Επίσης ο Πρόεδρος της Ρωσίας συμπλήρωσε πως η Μόσχα είναι έτοιμη να προχωρήσει στην κατασκευή νέου συστήματος αγωγών μεταφοράς φυσικού αερίου για την κάλυψη των οικονομικών αναγκών της Τουρκίας, δημιουργώντας παράλληλα νέο κόμβο στα σύνορα με την Ελλάδα. Είπε κατά λέξη: «Αν κρίνουμε σκόπιμο, θα δημιουργήσουμε έναν επιπλέον κόμβο φυσικού αερίου για τους καταναλωτές στη Νότια Ευρώπη, σε τουρκικό έδαφος, στα σύνορα με την Ελλάδα».
Επίσης η Μόσχα απέσπασε συμβόλαιο για την κατασκευή του πρώτου τουρκικού πυρηνικού σταθμού, ύψους 20 δισεκατομμυρίων δολαρίων. Το πρόγραμμα προσέκρουσε σε τεχνικά προβλήματα, ωστόσο ο πρώτος από τους τέσσερις πυρηνικούς αντιδραστήρες του σταθμού αναμένεται να λειτουργήσει μέχρι το 2020. Η Τουρκία μπαίνει στην ομάδα χωρών με πυρηνική τεχνολογία. Για ειρηνικούς σκοπούς στην αρχή, οι οποίοι έχουν τους κινδύνους τους. Τέλος το ύψος των εμπορικών συναλλαγών ανάμεσα στις δύο χώρες ανήλθε σε 32,5 δισεκατομμύρια δολάρια το 2013, ενώ οι φιλοδοξίες των δύο χωρών είναι ο τριπλασιασμός τους ώστε να φθάσουν τα 100 δισεκατομμύρια δολάρια σε σύντομο χρονικό διάστημα!

- See more at: http://www.philenews.com/el-gr/f-me-apo ... wMWax.dpuf
Παρίσι και Μόσχα βαθιά τιμημένα
Αθήνα, Βαρκελώνη που βάφτηκαν με αίμα.
Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Πολιτική-Γεωπολιτικά- Κοινωνικά Κινήματα”