KAZAΚΗΣ-ΕΠΑΜ 8 (Από Σεπτέμβρη 2014)

Άβαταρ μέλους
Illuminus
Συντονιστής Ενότητας
Συντονιστής Ενότητας
Δημοσιεύσεις: 658
Εγγραφή: Πέμ 07 Οκτ 2010, 23:28
Φύλο: Άνδρας

Re: KAZAΚΗΣ-ΕΠΑΜ 8 (Από Σεπτέμβρη 2014)

Δημοσίευση από Illuminus » Τετ 22 Οκτ 2014, 21:30

Εικόνα
The lunatics are running the asylum...
People laugh at you because you're different, you laugh at people because they're all the same
Τρώμε φάπες και εξάγουμε δημοκρατία...
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: KAZAΚΗΣ-ΕΠΑΜ 8 (Από Σεπτέμβρη 2014)

Δημοσίευση από doctormarkon » Τετ 22 Οκτ 2014, 22:35

Ο Καζάκης μοιάζει πολύ εκνευρισμένος και λίγο πολύ θυμίζει Λεβέντη τη δεκαετία του 90.

Ας μιλήσει με ονόματα και γεγονότα.
Ήταν λέει για χρόνια στο ΚΚΕ. Γιατί έφυγε?
Πόσα χρόνια ήταν εκεί?

Τώρα αποκηρύσσει και τον Μαρξ. Απεταξάμην.

Γιατί ένα κόμμα να απεμπολήσει τη χρηματοδότηση?
Και αν το κάνει? Θα βάλει κάτι ο λαός στην τσέπη ή θα πάνε στους τοκογλύφους?

Θα πω για άλλη μια φορά ότι δεν είδα κανέναν από το ΕΠΑΜ σε σωματεία σε χώρους δουλειάς.
Το ΠΑΜΕ όμως έχει αρκετές επιτυχίες.
Έχω γράψει για τη Σόφτεξ που οι μισθοί παραμένουν σε επίπεδα 2009 μετά από κινητοποιήσεις.
Στην Εβγα το ίδιο. Όπου υπάρχουν σωματεία με πρώτη δύναμη το ΚΚΕ οι μισθοί δεν έχουν μειωθεί.
Όχι δεν είμαστε ούτε τζιχαντιστές ούτε ταλιμπάν.

Ποτέ δεν ήμουν μέλος του ΚΚΕ αλλά βλέπω αποτελέσματα.
Το μόνο που ενδιαφέρει και καλώς ενδιαφέρει έναν εργαζόμενο είναι να ζει αξιοπρεπώς και να μη δουλεύει για ψίχουλα και κάτω από άσχημες συνθήκες. Βέβαια αυτό εξαρτάται από τους ίδιους τους εργάτες και όχι από τον Κουτσούμπα ή την Παπαρρήγα Κανένα ΚΚΕ δεν σε σώνει αν δεν προσπαθήσεις και αν δεν αγωνιστείς για να διεκδικήσεις.

Και καλά ας υποθέσουμε ότι είναι αλήθεια όσα σούρνει.
Εκείνος τι λύση έχει?

Μιλάει για πολιτική απεργία για συντακτική εθνοσυνέλευση κλπ. Τι έχει γίνει μέχρι τώρα?

Πάντως στο βίντεο οι αιμοροϊδες του έχουν γίνει σαν καρύδια.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
Dhmellhn
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 4046
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 15:16
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: ΕΛ-ΛΑΣ
Έδωσε Likes: 27 φορές
Έλαβε Likes: 71 φορές

Re: KAZAΚΗΣ-ΕΠΑΜ 8 (Από Σεπτέμβρη 2014)

Δημοσίευση από Dhmellhn » Τετ 22 Οκτ 2014, 23:11

Το κκε Α.Ε είναι ένα ΚΑΡΑσυστημικό κόμμα. Τάδε έφη πολιτικός Α' γραμμής από το κυβερνών κόμμα. Απλώς επιβεβαιώνεται από τις καταγγελίες Πανούση και Καζάκη.

Όσο για τη χρηματοδότηση, εάν δεν εμπιστεύονται (και δικαίως θα έλεγα το κράτος), ας την λαμβάνουν αλλά την επόμενη στιγμή να την αποδίδουν στον κόσμο. Για να μην αναφερθούμε στις κτιριακές εγκαταστάσεις του σπιτιού του ανυπάρκτου λαού, από τις οποίες δεν έχουν διαθέσει ούτε μισή αποθήκη για τους αστέγους.

Αναφορικά με τις δήθεν αγωνιστικές κινητοποιήσεις του παμε, αυτές συνίστανται σε μία απλή σχολική εκδρομή-παρέλαση έξω από τη Βουλή και μετά στα σπίτια τους ή στα γραφεία για... κουκλοθέατρο σκιών.

Ας φροντίσουν να πληρώσουν τους απολυμένους τους, ας δώσουν οι ίδιοι μισθούς 1.000 ευρώ, όπως διατείνονται, και μετά να μιλήσουν (και να αφήσουν τα φληναφήματα για την κρίση και την οικονομική στενότητα γιατί πολύ εύκολα μπορούν να το ισχυριστούν και άλλοι επιχειρηματίες). Αλλά και πάλι τι να πουν; Μία ζωή είχαν πουλημένη ηγεσία η οποία μαχαίρωνε πισώπλατα τους αφελείς κοπαδούς του Κώματος του λαού.

Τέλος, επειδή άκουσα το ηχητικό, δεν αποκήρυξε τον Μαρξ. Αντιθέτως τον επαίνεσε για την ενέργειά του να διαλύσει το κόμμα που ο ίδιος είχε συστήσει.

Υ.Γ Να διευκρινήσω ότι δεν έχω ουδεμία σχέση με το Ε.ΠΑ.Μ. Απλώς τυχαίνει να συμφωνώ με μερικές επισημάνσεις.
Δεν έχουμε αιώνιους συμμάχους ούτε διηνεκείς εχθρούς. Τα συμφέροντά μας είναι αιώνια και διηνεκή. Αυτά έχουμε καθήκον να τα προασπίσουμε. (ΛΟΡΔΟΣ ΠΑΛΜΕΡΣΤΟΝ)
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: KAZAΚΗΣ-ΕΠΑΜ 8 (Από Σεπτέμβρη 2014)

Δημοσίευση από ArELa » Πέμ 23 Οκτ 2014, 00:57

doctormarkon έγραψε:Ο Καζάκης μοιάζει πολύ εκνευρισμένος και λίγο πολύ θυμίζει Λεβέντη τη δεκαετία του 90.
όντως τα είχε πάρει κρανίο. Εκτίμησα το αυθόρμητο του θυμού του ως αλήθεια του
και μ'άρεσε ειδικά γι'αυτό, σ'αυτό το συγκεκριμένο βίντεο.
doctormarkon έγραψε:Ας μιλήσει με ονόματα και γεγονότα.
Ήταν λέει για χρόνια στο ΚΚΕ. Γιατί έφυγε?
Πόσα χρόνια ήταν εκεί?
Μαρία, συγνώμη, αλλά πρέπει να ρωτήσω: Μήπως άκουσες άλλο βίντεο κι όχι αυτό που έβαλα;
Για ονόματα δε μίλησε, αλλά είπε κάτι που θα'πρεπε να σου επιστήσει την προσοχή
και να σου σηκώσει κόκκινα σημαιάκια... άκου αυτό το δίλεπτο (για να εμπεδώσεις, για την
περίπτωση που όπως είπα δεν άκουσες το βίντεο που'βαλα αλλά κάποιο άλλο)\

http://www.tubechop.com/watch/3784576

και γεγονότα είπε ξεκάθαρα...
Ιδού ένα πρόσφατο...

http://www.tubechop.com/watch/3784704

ξεφτίλα πραγματική ο χαιρετισμός στον Άρη...


και το λόγο που τα βρόντηξε και άφησε μια προσοδοφόρα θεσούλα έχει πει. (όχι εδώ, αλλά κι εδώ ακόμα, καταδεικνύοντας κάποιες απαράδεκτες "πολιτικές" αιτιολογεί
γι'ακόμα μια φορά τους λόγους που τον οδήγησαν στην οριστική φυγή)


Πόσα χρόνια ήταν εκεί? Χμ... Μαριώ, δεν τον έχεις παρακολουθήσει σχεδόν καθόλου.
Θα σου πω όσα ξέρω (και έχω ακούσει απ'τον ίδιο) εν συντομία.
Ήταν κνιτάκι στη δεκαετία του 70, κανονικό μέλος από το 80 και μετά. Έφυγε οριστικά
και αμετάκλητα το 96-97. Τότε ήταν 37. Κάποιος που αφήνει την παράταξη/κόμμα και κυρίως τη ΒΟΛΕΨΗ που του προσέφερε η θέση του εκεί, ένα ιδεολογικό τόπο στον οποία ανδρώθηκε και λειτούργησε μέσα του για πάνω από 20 χρόνια, και έφυγε για λόγους αρχής κι επειδή το έντιμο
της ιδιοσυγκρασίας του δεν το ανεχόταν, κι ήταν διατεθειμένος να βγει απ'το μαντρί, να χάσει τη βολή του και να κυκλοφορήσει "εκτός" και στους "απ'έξω" - ενώ άλλοι στη θέση του θα ένιωθαν σα χαμένη κλανιά στην καταιγίδα "εκεί έξω" και άρα δε θα τολμούσαν ποτέ να την κάνουν μ'ελαφρά,
για μένα αυτός ο κάποιος είναι μάγκας, με όρχεις μεγατόνων.
Κι αυτό ισχύει στη σκέψη μου, για τον οποιονδήποτε σε ΌΠΟΙΑ παράταξη κι αν είχε χωθεί.
doctormarkon έγραψε:Τώρα αποκηρύσσει και τον Μαρξ. Απεταξάμην.
Πάλι θα σε ρωτήσω. Είσαι σίγουρη πως άκουσες το βίντεο που έβαλα?? Κάτι μου λέει πως όχι...
Ή αν το άκουσες, είχες το νου σου αλλού...
Άκου λοιπόν ΚΑΛΑ το κομμάτι που σου δίνω αυτή τη φορά, για να δεις ποιον αποκηρύσσει...

http://www.tubechop.com/watch/3784662

Το άκουσες, Μαρία; Μήπως αποκηρύσσει μετά βδελυγμίας τον Στάλιν (τον οποίο δοξάζει το ΚΚΕ
σήμερα) και τιμά τον Μαρξ;
Λέω εγώ τώρα... μήπως;
doctormarkon έγραψε:Και καλά ας υποθέσουμε ότι είναι αλήθεια όσα σούρνει.
Ας υποθέσουμε? Να το έλεγα εγώ αυτό που έλειπα από Ελλάδα, πάει στο διάολο.
Αλλά να το λες εσύ? Πού ήσουνα εσύ ρε Μαρία? Εδώ δεν ήσουν? Στο ΚΚΕ δεν ήσουν ενταγμένη;
Στην ίδια (περίπου) γενιά με την Καζάκη δεν είσαι? Τι έχεις προσλάβει εσύ δηλαδή? Τα άκρως
αντίθετα μήπως? Δεν είναι να "υποθέσουμε" εδώ... Αν είναι κάπου άστοχος και λέει μαλακίες,
να πεις σε ποια σημεία και να παραθέσεις τον αντίλογο που θα αποδείξει τις αστοχίες του.

Εγώ προσφάτως γνώρισα μια γυναίκα (θεία του Τζόνι) 78 χρονών, που ήταν ΟΛΗ της τη ζωή
κομμουνίστρια, που είχε πάει στο αντάρτικο μαζί με τη μεγάλη αδερφή του Τζόνι,
κι έχει πάει και φυλακή επειδή ήταν κομμουνίστρια... Μια γυναίκα, που δίπλα απ'το εικόνισμα
της Παναγίας, (σόρι που δεν ήταν άθεη) είχε και μια εικόνα του Τσε, μια του Χαρίλαου,
και ένα σφυροδρέπανο... Κι αυτή η γυναίκα σήμερα, ξεχειλισμένη από οργή και αηδία, είπε
ότι έριξε μια :moutza: ξεγυρισμένη στο ΚΚΕ, και αν δεν ήταν του ίδου φυράματος (με το ΚΚΕ)
και οι χρυσαυγίτες, (άκουσον άκουσον...) θα ψήφιζε αυτούς! Και μετά άρχισε να λέει σχεδόν
τα ίδια που έλεγε κι ο Καζάκης! ΧΩΡΙΣ να τον γνωρίζει, ΧΩΡΙΣ να τον έχει ακούσει ποτέ!
Τυχαίο? Ή να "υποθέσουμε" και γι'αυτήν ότι το'χει χάσει και δεν ξέρει τι λέει?
Μια ΕΓΚΑΘΕΤΑ πιστή του ΚΚΕ, από συστάσεώς του ως πολιτικού φορέα?
Συγνώμη, αλλά δε θα το'λεγα. Είναι απ'αυτές που έχουν γλυτώσει απ'το αλτσχάιμερς μέχρι στιγμής.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: KAZAΚΗΣ-ΕΠΑΜ 8 (Από Σεπτέμβρη 2014)

Δημοσίευση από ArELa » Πέμ 23 Οκτ 2014, 01:25

Κι αφού τα είπα στο Μαράκι, θέλω να διευκρινίσω πως η διαφωνία είναι καθαρά διαλεκτική και θεμιτή όταν προκύπτει για ένα συγκεκριμένο ζήτημα. Αυτό δε σημαίνει σε καμία περίπτωση ότι δεν σε εκτιμώ (αγαπώ) Μαράκι. Είσαι ένα αγαπημένο φιλαράκι και πολύτιμη στην παρέα μας! Μην ξεχνιόμαστε, ε!

Κι αν ακούγονται επιθέσεις κατά του ΚΚΕ και δη από αριστερούς ή ατόφιους αναρχοαριστερούς όπως ο Πανούσης, δεν είναι επιθέσεις εκ του πονηρού κι επειδή θέλουν κάποιον άλλον στην εξουσία. Είναι γιατί αν περίμενε από κάποιον πολιτικό φορέα ο λαός (κι εγώ μαζί του, που δεν είμαι ΚΚΕ) να αντιδράσει άγρια σ'αυτή την κατάσταση, το περίμενε απ'το ΚΚΕ. Ένα υποτιθέμενα αμιγώς αριστερό πολιτικό φορέα, (είχανε όλοι μια ελπίδα ότι τέτοιος ήταν το ΚΚΕ, γιατί ο ΤΣΙΡΙΖΑ ποτέ δεν ήταν και το'δειξε ξεκάθαρα τώρα που πάει ν'αγγίξει το βάζο με το γλυκό, ούτε η ΔΗΜΑΡ ήταν φυσικά)... έναν πολιτικό φορέα,
που υποτίθεται ότι αγωνίζεται για τα "δίκια του εργάτη", για κοινωνική δικαιοσύνη, για την ευμάρεια του λαού... Για το σαμαροβενιζελικό κυβερνητικό συνοθύλευμα, οι πολιτικές είναι αναμενόμενες... Για το ΚΚΕ όμως, η "τρία πουλάκια κάθονται" στάση του, και οι μόνιμες επιθέσεις στο ΣΥΡΙΖΑ μονον επιθέσεις που εξυπηρετούν την κυβέρνηση, οι αυτονόητες προσδοκίες ήταν άλλες, κι όχι η ξεφτίλα της "ουράς της κυβέρνησης" που επιδεικνύει χωρίς να κρατάει ούτε καν τα προσχήματα.
Iwn Rwmanos έγραψε:Για να μην αναφερθούμε στις κτιριακές εγκαταστάσεις του σπιτιού του ανυπάρκτου λαού, από τις οποίες δεν έχουν διαθέσει ούτε μισή αποθήκη για τους αστέγους.
Εδώ γελάμε. Το "κόμμα του λαού", απέλυσε εργαζόμενους από τον 902 όταν τον ξεπούλησε στο "κεφάλαιο" που κατά τα άλλα είναι φτου κακά γι'αυτό, όπως απέλυσε εργαζόμενους και από το ριζοσπάστη, για να μην πούμε για Γερμανούς και άλλες χαριτωμενιές που καταδεικνύουν διαπλοκές και εμπλοκές με την ολιγαρχία.
Iwn Rwmanos έγραψε:Τέλος, επειδή άκουσα το ηχητικό, δεν αποκήρυξε τον Μαρξ. Αντιθέτως τον επαίνεσε για την ενέργειά του να διαλύσει το κόμμα που ο ίδιος είχε συστήσει.
Α, γεια σου! :thumb: (γιατί άρχισα ν'αμφιβάλλω για τα ελληνικά μου, όταν είπε η Μαρια πως
τον αποκήρυξε)
Iwn Rwmanos έγραψε:Υ.Γ Να διευκρινήσω ότι δεν έχω ουδεμία σχέση με το Ε.ΠΑ.Μ. Απλώς τυχαίνει να συμφωνώ με μερικές επισημάνσεις.
Προς τιμήν σου. Είναι μάγκας αλλά κυρίως ευφυής, αυτός που μπορεί να'χει ιδεολογική διάσταση
με κάποιον, αλλά έχει ταυτόχρονα την ευθυκρισία και την αντικειμενικότητα να δηλώνει
πως συμφωνεί με επισημάνσεις του.


Να διευκρινίσω εδώ, πως αν έχω συμβάλλει (τα μέγιστα) για να φτάσουμε στο 8ο μέρος του νήματος Καζάκης-ΕΠΑΜ, δεν το έκανα με στόχο να "προσηλυτίσω πιστούς" στο Μέτωπο. Παρά το γεγονός ότι
προσωπικά δεν έχω άλλη εκλογική επιλογή και θα καταλήξω πάλι στο ΕΠΑΜ, δεν είναι λίγες οι φορές που κι εγώ η ίδια, έχω επισημάνει λαθεμένες τοποθετήσεις ή προσεγγίσεις του, και τις έχω στείλει (με ε-μαιλ) και στον ίδιο.
Ο στόχος μου είχε (και έχει) 2 σκέλη: 1/ να ενημερώνεται ο κόσμος για τα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ τεκταινόμενα σε ό,τι αφορά την οικονομία, τις μεθοδεύσεις και τη θέση της Ελλάδας στην ευρωπαϊκή πολιτική σκακιέρα (δεν έχει αποδειχθεί λάθος σ'αυτά ΠΟΥΘΕΝΑ και ΠΟΤΕ- απεναντίας έχει κάνει προβλέψεις που επαληθεύτηκαν μέχρι κεραίας) και 2/ γιατί κάποιες διαδρομές του (όπως αυτή που έφερα με το παραπάνω βίνεο) είναι καλό εφαλτήριο για γόνιμο διάλογο.



:rose:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: KAZAΚΗΣ-ΕΠΑΜ 8 (Από Σεπτέμβρη 2014)

Δημοσίευση από doctormarkon » Πέμ 23 Οκτ 2014, 11:10

Αναφέρομαι στο βίντεο με τίτλο "Οι προδότες του Περισσού"
Ο Καζάκης δίνει ρεσιτάλ στην τέχνη του τσουβαλιάσματος.
Ήταν από τα 18 μέχρι τα 36 αν κατάλαβα καλά.
Μιλάμε για 18 ολόκληρα χρόνια.
Τόσο καιρό γιατί δεν έφυγε?

Δεν έγινα ποτέ μέλος γιατί δεν μου αρέσει η αυστηρή οργάνωση και οι κανόνες.
Κάτι που το ήξερα από την αρχή και όποιος μπαίνει πρέπει να τους αποδεχτεί.
Αλλιώς δεν μπαίνει και τελειώνει η υπόθεση.
Κάποιος που είναι 18 χρόνια σε μία οργάνωση και μετά φεύγει και βρίζει με τα χειρότερα λόγια κινεί υποψίες. Μου βγάζει πως θέλει ο ίδιος να είναι ο απόλυτος αρχηγός κάτι που δεν μπορούσε να το κάνει μέσα στο ΚΚΕ.
Αυτή η εντύπωση μου έχει δημιουργηθεί.

Επίσης έχω να κάνω και άλλη μια παρατήρηση.
Βλέπω 3 Καζάκηδες. Ο πρώτος ως κνίτης και μέλος του ΚΚΕ και δεν ξέρω κάτι γι αυτόν.
Ο δεύτερος τον πρώτο καιρό του μνημονίου με πύρινο λόγο και αναλύσεις.
Και ένας τρίτος σήμερα που κινδυνολογεί ότι μας περιμένουν δεινά αλλά καταπίνει τις λύσεις που έδειχνε κάποτε. Η επίθεση στο ΚΚΕ γίνεται από την τρίτη έκδοση Καζάκη. Ο Καζάκης Νο 2 που γνωρίσαμε το 2010 και το 2011 έκανε κριτική αλλά όχι επίθεση τύπου Λεβέντη του 90.

Ο καιρός θα δείξει και τα γεγονότα τρέχουν γρήγορα.
Επειδή και ο Κίρτσος ήταν στην ΚΝΕ και κάτι λέγεται και για το Στουρνάρα επιφυλάσσομαι για την εξέλιξη του Καζάκη στο μέλλον.

Τον τελευταίο καιρό ζητάει να εξαφανιστεί το ΚΚΕ και να βγει εκτός νόμου.
Ας μας πει ΠΟΙΟΙ να είναι ΕΝΤΟΣ νόμου και σε ποιανού νόμο?
Και κυρίως για ποιο "νόμο" μιλάει.
Αν δίνει όπλα στην κυρίαρχη εξουσία τότε ποιος είναι ο συστημικός?
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: KAZAΚΗΣ-ΕΠΑΜ 8 (Από Σεπτέμβρη 2014)

Δημοσίευση από doctormarkon » Πέμ 23 Οκτ 2014, 11:39

Ο Πανούσης λέει ότι οι ΚΚέδες και οι Ρηγάδες βολεύτηκαν σε θεσούλες.
Όταν μιλάει για ρηγάδες αναφέρεται σε γενιά που είναι σήμερα γύρω στα 45 με 50 χρονών.
Οποιαδήποτε δουλειά και να βρήκαν κάποιοι από αυτούς μέσα σε 20-30 χρόνια δεν σημαίνει απαραίτητα βόλεμα. Δηλαδή έπρεπε να είναι όλοι ρακένδυτοι, άστεγοι, άνεργοι και κουρελήδες για να είναι ευχαριστημένος ο Καζάκης?

Με την ίδια λογική αν με γνώριζε θα έλεγε ότι βολεύτηκα επειδή έχω ακόμα δουλειά.

Επίσης είναι κατά των απεργιών και υπέρ της "πολιτικής απεργίας" χωρίς να λέει λεπτομέρειες για το πως θα οργανωθεί κάτι τέτοιο, ποιος θα οργανώσει κάτι δεδομένου ότι η παρουσία του ΕΠΑΜ είναι μηδενική τόσο στο δημόσιο όσο και στα συνδικάτα των εργοστασίων εκτός αν είμαι γκαγκά και δεν καταλαβαίνω.

Δεν μας λέει τα εξής:

1. Τι κινδύνους έχει.
2. Πως θα προστατέψει αυτούς που θα βγουν μπροστά για να οργανώσουν κάτι τέτοιο εκτός αν ψάχνει για εθελοντές θύματα.

Το να ψάχνεις για εθελοντές θύματα είναι ουτοπία. Κανείς δεν θα διακινδυνέψει τη δουλειά του για να βγει μπροστά αν δεν υπάρχει κάποια ασπίδα προστασίας. Έχει προβλέψει γι αυτό ο Καζάκης?


Ακόμα και αν βρεθούν κάποιοι να τον στηρίξουν να τον πιστέψουν και να θυσιαστούν.
Για ποια κοινωνία? Γι αυτή που θα είναι το ΚΚΕ εκτός νόμου? Που μπορεί να σημαίνει και Γυάρους Μακρόνησους και κρουαζιέρες σε μακρινά και κοντινά ειδυλλιακά νησάκια?

Με τέτοιο μένος που μιλάει βλέπω στο βάθος Σπιναλόγκα.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
Kostakis
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 610
Εγγραφή: Σάβ 15 Μάιος 2010, 21:07
Φύλο: Άνδρας

Re: KAZAΚΗΣ-ΕΠΑΜ 8 (Από Σεπτέμβρη 2014)

Δημοσίευση από Kostakis » Πέμ 23 Οκτ 2014, 12:32

ArELa έγραψε:όντως τα είχε πάρει κρανίο. Εκτίμησα το αυθόρμητο του θυμού του ως αλήθεια του
και μ'άρεσε ειδικά γι'αυτό, σ'αυτό το συγκεκριμένο βίντεο.
Εκεί ακριβώς στάθηκα και εγώ!
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: KAZAΚΗΣ-ΕΠΑΜ 8 (Από Σεπτέμβρη 2014)

Δημοσίευση από ArELa » Πέμ 23 Οκτ 2014, 13:30

doctormarkon έγραψε:Το να ψάχνεις για εθελοντές θύματα είναι ουτοπία. Κανείς δεν θα διακινδυνέψει τη δουλειά του για να βγει μπροστά αν δεν υπάρχει κάποια ασπίδα προστασίας. Έχει προβλέψει γι αυτό ο Καζάκης?
δεν ξέρω αν έχει πρόβλημα, αυτό είναι κάτι που θα'πρεπε να ρωτήσεις τον ίδιο.
Ξέρω πως έχω πρόβλημα εγώ. Γιατί αυτή η γαμημένη "ασπίδα προστασίας" είναι
που μας έχει κάνει ραγιάδες. Και μπορώ να το πω από τη θέση ανθρώπου που
σήμερα μετά δυσκολίας καταφέρνει να πάρει τσιγάρα, αλλά ουδέποτε (ούτε
και σήμερα) αναζήτησε ποτέ του "ασπίδα προστασίας".
doctormarkon έγραψε:Ο Πανούσης λέει ότι οι ΚΚέδες και οι Ρηγάδες βολεύτηκαν σε θεσούλες.
ψέματα είναι?
doctormarkon έγραψε:Όταν μιλάει για ρηγάδες αναφέρεται σε γενιά που είναι σήμερα γύρω στα 45 με 50 χρονών.
σ'αυτή τη γενιά ανήκεις κι εσύ. Τι αποκόμισες όλα αυτά τα χρόνια;
doctormarkon έγραψε:Με την ίδια λογική αν με γνώριζε θα έλεγε ότι βολεύτηκα επειδή έχω ακόμα δουλειά.
Κάνεις λάθος. ΠΟΤΕ δεν έχει πει κάτι τέτοιο και είναι κακό να βάζεις λόγια στο στόμα του,
(του οποιουδήποτε δηλαδή) που δεν ειπώθηκαν... Αυτό που έχει πει είναι πως με οποιονδήποτε τρόπο κι αν μπήκαν στο δημόσιο οι άνθρωποι, είναι άνθρωποι, έχτισαν τη ζωή τους πάνω στη βάση της ασφαλούς εργασίας, και τώρα τραβιέται το χαλί κάτω απ'τα πόδια τους, απ'αυτούς που υπηρέτησαν τόσα χρόνια (και κάποιοι είχαν τύχει και εύνοιας κιόλας). Δεν τους κατηγορεί γι'αυτό, απεναντίας τους υπερασπίζεται, όπως τους υπερασπίζομαι κι εγώ. Με όποιον τρόπο κι αν απέκτησε κανείς μια δουλειά, είναι απάνθρωπο να του αφαιρείται το δικαίωμα εργασίας, αξιοπρεπούς διαβίωσης και συντήρησης της οικογένειάς του. Όπως επλήγησαν άνθρωποι εκτός δημοσίου απ'αυτές τις "σωτήριες" πολιτικές, επλήγησαν και πολλοί που δούλευαν στο δημόσιο. Αυτοί δεν εξαιρούνται από τη λαίλαπα, ούτε σημαίνει ότι θα πρέπει να τους στηρίζουμε λιγότερο. Αυτά λέει κι αυτά λέω/πιστεύω κι εγώ. Το να έκανα διακρίσεις μεταξύ ελευθέρων επαγγελματιών και δημοσίων υπαλλήλων, θα ήταν κατάφωρος ρατσισμός.
doctormarkon έγραψε:Επίσης είναι κατά των απεργιών και υπέρ της "πολιτικής απεργίας" χωρίς να λέει λεπτομέρειες για το πως θα οργανωθεί κάτι τέτοιο, ποιος θα οργανώσει κάτι δεδομένου ότι η παρουσία του ΕΠΑΜ είναι μηδενική τόσο στο δημόσιο όσο και στα συνδικάτα των εργοστασίων εκτός αν είμαι γκαγκά και δεν καταλαβαίνω.
Και λεπτομέρειες λέει, και η παρουσία του ΕΠΑΜ κάθε άλλο παρά μηδενική είναι... Δε βλέπω το ΠΑΜΕ να τρέχει και να κλείνει τα ειρηνοδικεία τις μέρες που "εκδικάζονται" οι κατασχέσεις κατοικιών. Το ΕΠΑΜ βλέπω να το κάνει ανελλειπώς και στα 18 ειρηνοδικεία που υπάρχουν στην Αττική.

Όσο για το "ποιος θα το οργανώσει", αυτή είναι μια ερώτηση που θα'πρεπε πρώτα να αποτείνεις στο ΠΑΜΕ και μετά στο ΕΠΑΜ, το οποίο δεν έχει κανένα πρόβλημα (έχει δηλωθεί επανειλλημένα) να συμμετάσχει σε πραγματική (όχι πλασματική και για τα μάτια) κινητοποίηση, ΧΩΡΙΣ να απαιτεί να το παίζει "μπροστάρης".
doctormarkon έγραψε:Ήταν από τα 18 μέχρι τα 36 αν κατάλαβα καλά.
Μιλάμε για 18 ολόκληρα χρόνια.
πάνω από 20 χρόνια ήταν στο ΚΚΕ (από έφηβος 16, 17 χρονών -τι δεν κατάλαβες
απ'το ενημερωτικό που έδωσα παραπάνω?)
doctormarkon έγραψε:Βλέπω 3 Καζάκηδες. Ο πρώτος ως κνίτης και μέλος του ΚΚΕ και δεν ξέρω κάτι γι αυτόν.
1/ αν τον είχες παρακολουθήσει με ανοιχτό μυαλό κι όχι με λογική άμυνας "μη θίξει το ΚΚΕ", θα γνώριζες αρκετά γι'αυτόν.
2/Εγώ βλέπω πάνω από 3 ΚΚΕ- στις διάφορες μεταλλάξεις τους απ'το '70 μέχρι σήμερα.
Εσύ το βλέπεις ίδιο κι απαράλλαχτο μέσα στα χρόνια?
doctormarkon έγραψε:Τόσο καιρό γιατί δεν έφυγε?
Διότι ενώ προέκυπταν μεταλλάξεις που διάβρωναν την ουσία του χώρου μέσα στα χρόνια ,
εξακολουθούσε να διατηρεί τη "ρομαντική" λογική πως δε μπορεί, θα σταθεί αντάξιο κάποια
στιγμή στα κελεύσματα που το δημιούργησαν αρχικά (το ΚΚΕ). Το '96 και βλέποντας πλέον το πλήρες φάσμα παρωδιών μέσα στα χρόνια που ήταν εκεί (συμπεριλαμβανομένης της συμμετοχής του στην "οικουμενική" και το ανύπαρκτο της υπόστασής του στα ιμια, και ένα σωρό άλλες κουτσουκέλες)
δεν την άντεξε και τους κούνησε το μαντήλι. Θα'ταν πιο σωστός αν έμενε, κάνοντας γαργάρα τα σαθρά που έβλεπε (ως ώριμος άνδρας πλέον) ? Όχι βέβαια. Όπως είπα, θέλει μαγκιά και όρχεις μεγατόνων
να ξεβολευτείς για να σταθείς πιστός στις αρχές και τα ιδεώδη σου.
doctormarkon έγραψε:Τον τελευταίο καιρό ζητάει να εξαφανιστεί το ΚΚΕ και να βγει εκτός νόμου.
Ας μας πει ΠΟΙΟΙ να είναι ΕΝΤΟΣ νόμου και σε ποιανού νόμο?
ούτε για τη ΧΑ δεν ζητησε να βγει "εκτός νόμου". Το σημερινό "νόμο" άλλωστε, δεν τον αναγνωρίζει
ως νόμο. Τον καταγγέλει συχνά πυκνά ως ανομία. Είπε (στο παραπάνω βίντεο) πως αν υπάρχει για να παίρνει κρατικές επιχορηγήσεις και να κάνει γαργάρα τα κυβερνητικά κόλπα και γενικότερα για να στηρίζει την κυβέρνηση χτυπώντας μόνο την αντιπολίτευσή της, καλύτερα να μην υπάρχει. Δεν προσφέρει τίποτα στα λαϊκά και κατατσακισμένα στρώματα. Και συμφωνώ.


Γενικά προτάσσεις θεωρητικές και γενικόλογες απόψεις, για να υπερασπιστείς μόνο τη δογματική
του ΚΚΕ, που είναι και ξεπερασμένη και εντελώς "ξένη" για το λαό, μπροστά σ'αυτά που τον μαστίζουν.
Επιχείρημα αδιάσειστο που να καταρρίπτει την ουσία αυτών που παραθέτει, δεν έχεις.
Κανένας εκ του ΚΚΕ δεν έχει, δυστυχώς. ΕΝΑΝ να άκουγα να έχει, και τι στον κόσμο!
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: KAZAΚΗΣ-ΕΠΑΜ 8 (Από Σεπτέμβρη 2014)

Δημοσίευση από ArELa » Πέμ 23 Οκτ 2014, 14:45

.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: KAZAΚΗΣ-ΕΠΑΜ 8 (Από Σεπτέμβρη 2014)

Δημοσίευση από doctormarkon » Πέμ 23 Οκτ 2014, 22:12

Θα δω το βίντεο το καινούργιο και θα κάνω σχόλια.

Στο παλιό τώρα.

Ήμουν ένα χρόνο στο ΣΕΚ Σοσιαλιστικό εργατικό κόμμα.
Ξέρεις Πέτρος Κωνσταντίνου και Σία.............!
Δεν άντεξα πάνω από 6 μήνες και αποχώρησα.
Από τον πρώτο μήνα κάτι δεν πήγαινε καλά.

Δεν χρειάζεται πάνω από 5 μήνες όταν είσαι σε μια οργάνωση-κόμμα για να καταλάβεις.
18 χρόνια είναι πάρα πολύ για να μιλάει κάποιος με τέτοιο τρόπο.
Και πάλι δεν καταλαβαίνω.

Έξι μήνες σε μια οργάνωση (τότε ήταν οργάνωση και λεγόταν ΟΣΕ και δεν είχε γίνει ακόμα κόμμα) είναι αρκετοί για να σχηματίσεις μια εικόνα.
Για τη συγκεκριμένη οργάνωση έχω να πω πολλά αλλά όχι όλα αρνητικά ούτε και όλοι ήταν σκάρτοι.
Με είχε ενοχλήσει για παράδειγμα ότι κάποιοι έκαναν κουμάντο στα μέλη.
Ήταν κάποιος που έκανε ιδιαίτερο στα αγγλικά και όταν πλησίαζε η ημερομηνία για το δίπλωμα προσπαθούσαν να τον αποτρέψουν να μη δώσει και να μη ζητάει να φτιάξει τη ζωή του πέρα από το να μοιράζει φυλλάδια για να νοιώσει τον πόνο του ταπεινά εργαζόμενου και να παραμείνει πάντα έτσι.

Το παραπάνω γεγονός και πολλά άλλα δείχνουν ότι κάτι δεν πάει καλά.
Ένοιωσα ασφυκτική πίεση και στους 6 μήνες έφυγα.

Έτσι είναι με αυτά τα πράγματα και μάλιστα στην εποχή της νεότητάς μας.
Αν κάτι δεν πάει καλά το βλέπεις με την πρώτη. Το λες διαφωνείς και φεύγεις.
Αν σε τσιμπήσει μύγα μετά από 18 χρόνια και να σου αποκαλυφθεί όλη η "βρωμιά" ή δυσωδία και η προδοσία τότε ή γκαγκά είσαι, ή σου αποκαλύφθηκε άγγελος κυρίου, ή δεν σου δώσανε θέση και τιμές και θίχτηκε ο εγωισμός σου.

Στο ΚΚΕ και τότε και τώρα πολλά πράγματα παραμένουν σταθερά.
Όποιος είναι εκεί δεν πρέπει να έχει "εγωισμό".

Στις Ευρωεκλογές με πλησίασαν κάποιοι και πρότειναν σταυρό σε κάποιες φίρμες και φαβορί.
Τους είπα ότι θα βάλω ένα μόνο σταυρό στον φίλο μου που ξέρω από κοντά τι άνθρωπος είναι και μόνο καλά λόγια έχω να πω. Του έκανα και διαφήμιση και πρότεινα σε γνωστούς να βάλουν σταυρό μόνο σε αυτόν. Ο ίδιος ο υποψήφιος ευρωβουλευτής και καλός μου φίλος θύμωσε. Μη λες να βάλουν σταυρό μόνο σε μένα υπάρχουν και άλλοι πιο ικανοί γι αυτή τη θέση.
Ήξερε πως θα έρθει τελευταίος όπως και έγινε αλλά δεν φάνηκε να νοιάζεται γι αυτό.
Το ίδιο είχε συμβεί και στις βουλευτικές στη Β Πειραιώς που ήταν υποψήφιος.
Η μονοσταυρία εκνευρίζει ακόμα και τον ίδιο.
Δεν γουστάρω την πειθαρχία και γι αυτό δεν είμαι μέσα.

Όσο για το δίχτυ ασφαλείας.
Πες ότι σε ένα υπουργείο που υπάρχουν μόνο ΠΑΣΚΕ ΔΑΚΕ κάποιος θέλει να μπει μπροστά με μία Τρίτη δύναμη. Όχι μόνο στις εκλογές αλλά σε καθημερινό αγώνα και ξέρει ότι είναι δύσκολο και θα υποστεί πιθανόν διώξεις. Αν θέλει να βάλει το ΕΠΑΜ σαν τρίτη δύναμη πόσο είναι διατεθειμένοι να τον στηρίξουν? Μπαίνεις μπροστά για να έχεις κάποιο αποτέλεσμα και όχι να τρως μόνο φάπες.

Στον ιδιωτικό τομέα ακόμα χειρότερα. Υπάρχουν αρκετοί που θα ήθελαν να μπουν μπροστά να παρασύρουν και άλλους και να διεκδικήσουν καλύτερους μισθούς και συνθήκες δουλειάς.
Τι γίνεται με αυτούς και πως τους στηρίζει το ΕΠΑΜ?
Όχι κανείς δεν θέλει να χάσει τη δουλειά του και να πεταχτεί με τις κλωτσιές.
Και αν συμβεί αυτό τότε τι θα αλλάξει για τους άλλους εργαζόμενους στην εταιρεία?
Θα σκύψουν το κεφάλι και θα κάτσουν στα αυγά τους.

Τι γίνεται με τα μεσαία στελέχη του ΕΠΑΜ γιατί αυτά με ενδιαφέρουν και με αυτά έχει κάποιος καθημερινή επαφή όταν θέλει να βγει μπροστά και να παλέψει.

Γιατί τα έσπασαν με το Λεωνίδα Αποσκίτη? Με τον Αχινό μας?

Τον Καζάκη δεν τον έχω δει ποτέ από κοντά και δεν του έχω μιλήσει.
Ούτε τον Κουτσούμπα ούτε την Παπαρήγα δεν ξέρω προσωπικά.

Ξέρω όμως άλλους που βρίσκονται σχετικά ψηλά ιεραρχικά στο κόμμα και είναι από τα καλύτερα άτομα που έχω γνωρίσει και σαν χαρακτήρες και σαν αγωνιστές. Ο καθένας από αυτούς έχει ιστορία με αγώνες και έχει βοηθήσει αρκετούς που είχαν ανάγκη.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: KAZAΚΗΣ-ΕΠΑΜ 8 (Από Σεπτέμβρη 2014)

Δημοσίευση από ArELa » Παρ 24 Οκτ 2014, 01:10

doctormarkon έγραψε:Δεν χρειάζεται πάνω από 5 μήνες όταν είσαι σε μια οργάνωση-κόμμα για να καταλάβεις.
18 χρόνια είναι πάρα πολύ για να μιλάει κάποιος με τέτοιο τρόπο.
Και πάλι δεν καταλαβαίνω.
Ο καθένας αντιλαμβάνεται τον αγώνα και την πάλη διαφορετικά, υποθέτω.
Ο συγκεκριμένος ένιωθε πως αγωνιζόταν και πάλευε μέσα από εκεί.
Όταν άρχισε να βλέπει τα κουλά, τα ανέφερε. Του έριξαν πάγο.
Όταν έφτασε σ'ένα σημείο που φαινόταν ξεκάθαρα η μετάλλαξη του στόχου
και του σκοπού αυτού του κόμματος, κούνησε το μαντήλι. τόσο απλό
κι εγώ το καταλαβαίνω. Το ΚΚΕ του 70 προσήλκυε όσους νέους σέβονταν τον εαυτό τους.
Το ΚΚΕ '80 ήταν τελείως διαφορετικό από το ΚΚΕ του '90.
Από ένα σημείο και μετά, μεταλλάχθηκε τόσο που ο κομουνιστής (όχι απαραίτητα ο νεολαίος)
που σεβόταν τον εαυτό του κι είχε τα cohones που έκλανε τη βόλεψη (όπως ήδη έχω πει)
δεν την άντεχε και έφευγε. Σήμερα έχουν φύγει περισσότεροι, αν όχι από το "σπίτι του λαού" (ανάθεμα κι αν είναι τέτοιο πια), σίγουρα από τη βάση. Το δείχνουν τα ποσοστά, δε χρειάζεται
να υπερθεματίσω για κάτι αυταπόδεικτο. Κινδυνεύει να μη μπει στη βουλή... και πότε;
Σε μια εποχή που χρειάζεται περισσότερο ο αγώνας και η πάλη, παρά ποτέ. Προφανώς το ΚΚΕ
δεν εκπροσωπεί αυτό τον αγώνα/πάλη, στα μάτια του απλού πολίτη (κι όχι μόνο σ'αυτά του Καζάκη)
doctormarkon έγραψε:Ένοιωσα ασφυκτική πίεση και στους 6 μήνες έφυγα.
Αυτό ένιωσες εκεί. Στο ΚΚΕ απ'ό,τι έχεις πει η ίδια, δεν μπήκες στα "ενδότερα", δεν στελεχοποιήθηκες, δεν το'χεις ζήσει "εκ των έσω". Αν το είχες κάνει, παίρνεις όρκο πως δε θα ένιωθες την ίδια
ασφυκτική πίεση? Δε νομίζω πως μπορείς. Προς τι λοιπόν η επικριτική ματιά απέναντι σε κάποιον
που προφανώς ένιωσε την ίδια ασφυκτική πίεση εκεί, και πήρε τον ομματιών του?
doctormarkon έγραψε:Έτσι είναι με αυτά τα πράγματα και μάλιστα στην εποχή της νεότητάς μας.
Αν κάτι δεν πάει καλά το βλέπεις με την πρώτη. Το λες διαφωνείς και φεύγεις.
1/ ειδικά στην εποχή της νεότητας, το κριτήριο δεν είναι τόσο οξύ και ικανό να δει σφαιρικά ένα ζήτημα, όπως μπορεί να το δει ένας άνθρωπος 35 και άνω.
2/ επαναλαμβάνω το προφανές σε πολλούς (όχι μόνο στον Καζάκη), ακόμα και σ'αυτούς που δεν ψήφισαν ποτέ ΚΚΕ. Ότι το κόμμα του '70 και '80 δεν είχε καμία σχέση με το κόμμα του '90 και μετά...
Στη νέα χιλιετηρίδα δε, αλλοτριώθηκε και διαβρώθηκε ακόμα περισσότερο.
Μ'αυτό σαν δεδομένο, μπορεί και παραμπορεί να μείνει κάποιος μέσα για 20ετία, και να φύγει μετά,
χωρίς αυτό να τον καθιστά ηλίθιο ή αρχομανή (όπως υπονόησες σε κάποια αποστροφή σου)
doctormarkon έγραψε:Στο ΚΚΕ και τότε και τώρα πολλά πράγματα παραμένουν σταθερά.
Όποιος είναι εκεί δεν πρέπει να έχει "εγωισμό".
αυτό ναι. Ο "εγωισμός" είναι προνόμιο μόνο του ή της εκάστοτε αρχηγού.
Οι άλλοι είναι απλά πιστοί του "πίστευε και μη ερεύνα"... Γι'αυτό και δεν αναγνωρίζουν
και άλλες θρησκείες...Αυτή τους φτάνει και τους περισσεύει.
Πέραν αυτού, όσα έχουν να κάνουν με την πολιτικοϊδεολογική διαδρομή του κόμματος αυτου (αυτό που μετράει δηλαδή) προσωπικά δεν βλέπω να παρέμειναν παρέμειναν σταθερά και αναλλοίωτα...
Αν εσύ τα βλέπεις απαράλλαχτα, προφανώς διαφωνούμε σε αυτό.
doctormarkon έγραψε:Ξέρω όμως άλλους που βρίσκονται σχετικά ψηλά ιεραρχικά στο κόμμα και είναι από τα καλύτερα άτομα που έχω γνωρίσει και σαν χαρακτήρες και σαν αγωνιστές. Ο καθένας από αυτούς έχει ιστορία με αγώνες και έχει βοηθήσει αρκετούς που είχαν ανάγκη.
Μακράν εμού (και του Καζάκη θαρρώ) να ισοπεδώνω σα μπουλτόζα τα πάντα και να ακυρώνω τους πάντες. ΣΑΦΩΣ και υπάρχουν άνθρωποι που έχουν ιστορία και αγώνες. Το θέμα είναι τι κάνουν
σήμερα, και πώς (ΑΝ) προβάλλονται οι θέσεις/σκέψεις τους μέσα στον ίδιο τον κομματικό μηχανισμό.
(Δεν ορκίζομαι ότι η πολιτική οπτική όλων όσων είναι μέσα, είναι πανομοιότυπη με την επίσημη θέση-στάση-πρακτικη του κόμματος, πάνω σε ζητήματα που καίνε τον κοσμάκη)
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: KAZAΚΗΣ-ΕΠΑΜ 8 (Από Σεπτέμβρη 2014)

Δημοσίευση από doctormarkon » Παρ 24 Οκτ 2014, 07:33

Μακράν εμού (και του Καζάκη θαρρώ) να ισοπεδώνω σα μπουλτόζα τα πάντα και να ακυρώνω τους πάντες. ΣΑΦΩΣ και υπάρχουν άνθρωποι που έχουν ιστορία και αγώνες. Το θέμα είναι τι κάνουν
σήμερα, και πώς (ΑΝ) προβάλλονται οι θέσεις/σκέψεις τους μέσα στον ίδιο τον κομματικό μηχανισμό.
(Δεν ορκίζομαι ότι η πολιτική οπτική όλων όσων είναι μέσα, είναι πανομοιότυπη με την επίσημη θέση-στάση-πρακτικη του κόμματος, πάνω σε ζητήματα που καίνε τον κοσμάκη)
Όταν λέω ότι είναι τα καλύτερα άτομα που έχω γνωρίσει δεν εννοώ κάποιο μακρινό παρελθόν αλλά το ΣΗΜΕΡΑ.
Τα άτομα αυτά λίγο μικρότερα της ηλικίας του Καζάκη αλλά της ίδιας γενιάς και κλάσης, αρκετά χρόνια μέσα στο κόμμα πιθανόν να μπήκαν μαζί με τον Καζάκη.
Υπάρχουν και σε βίντεο στο youtube δύο από αυτούς σε ομιλίες και συνεντεύξεις αφού δεν είναι απλώς "βάση".
Ένα κόμμα ή μία οργάνωση δεν έχει μόνο ηγεσία, και δεν είναι μόνο η γνωστοί και οι επώνυμοι.
Είναι και οι "άλλοι". Αυτοί που κάνουν την περισσότερη δουλειά. Αυτοί στηρίζουν και αυτούς βλέπει η βάση. Για μένα αυτοί είναι το "κόμμα" και αυτό παραδέχεται και η ίδια η ηγεσία όταν λέει "Κανένα ΚΚΕ δεν θα σε σώσει αν δεν προσπαθήσεις και εσύ"
Αυτό ένιωσες εκεί. Στο ΚΚΕ απ'ό,τι έχεις πει η ίδια, δεν μπήκες στα "ενδότερα", δεν στελεχοποιήθηκες, δεν το'χεις ζήσει "εκ των έσω". Αν το είχες κάνει, παίρνεις όρκο πως δε θα ένιωθες την ίδια
ασφυκτική πίεση? Δε νομίζω πως μπορείς. Προς τι λοιπόν η επικριτική ματιά απέναντι σε κάποιον
που προφανώς ένιωσε την ίδια ασφυκτική πίεση εκεί, και πήρε τον ομματιών του?


Σε αυτό έχεις δίκιο. Οι οργάνωση αυτή που μετά έγινε κόμμα και σήμερα συγχωνεύτηκε μαζί με άλλα στην ΑΝΤΑΡΣΥΑ αντέγραψε οργανωτικές δομές και πρακτικές από το ΚΚΕ αν και τις εφάρμοσε με πιο άκομψο τρόπο.
Την ασφυκτική πίεση που απ ότι βλέπω είναι η ίδια και στους δύο χώρους την βλέπεις από την πρώτη μέρα και όχι μετά από 20 χρόνια.
Είναι η αιτία που πολλοί φεύγουν.
Τουλάχιστον όσοι ξέρω από τους παλιούς συμφοιτητές που αποχώρησαν ήταν αυτός ο βασικός λόγος αλλά δεν είναι λόγος για να βρίσεις ή να τους χαρακτηρίσεις προδότες για τα σκουπίδια και να κατεβάζεις καντήλια.
Αγνοώ την οργανωτική δομή του ΕΠΑΜ και αν υπάρχουν στις δομές και τις πρακτικές λεπτομέρειες που "σκοτώνουν".
Αλλά και να υπήρχαν δεν θα ήταν λόγος να βρίσω το ΕΠΑΜ και να κατεβάσω καντήλια.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: KAZAΚΗΣ-ΕΠΑΜ 8 (Από Σεπτέμβρη 2014)

Δημοσίευση από doctormarkon » Παρ 24 Οκτ 2014, 10:33

αυτό ναι. Ο "εγωισμός" είναι προνόμιο μόνο του ή της εκάστοτε αρχηγού.
Οι άλλοι είναι απλά πιστοί του "πίστευε και μη ερεύνα"... Γι'αυτό και δεν αναγνωρίζουν
και άλλες θρησκείες...Αυτή τους φτάνει και τους περισσεύει.
Πέραν αυτού, όσα έχουν να κάνουν με την πολιτικοϊδεολογική διαδρομή του κόμματος αυτου (αυτό που μετράει δηλαδή) προσωπικά δεν βλέπω να παρέμειναν παρέμειναν σταθερά και αναλλοίωτα...
Αν εσύ τα βλέπεις απαράλλαχτα, προφανώς διαφωνούμε σε αυτό.
Τα περισσότερα έχουν μείνει αναλλοίωτα στο χρόνο και γι αυτό προσάπτουν στο ΚΚΕ ότι δεν αλλάζει και είναι ένα "παλιομοδίτικο κόμμα". Αν άλλαξε κάτι είναι η ασφυκτική πίεση και το "κουμάντο" και αυτό είναι αλλαγή προς το καλύτερο. Από συζήτηση με 15 χρονους κνίτες και κνίτισσες φαίνεται ότι η "πίεση" έχει χαλαρώσει αρκετά. Στην εποχή που ήταν ο Καζάκης στην εποχή μου δηλαδή και παλαιότερα η πίεση ήταν ασφυκτική μέχρι αηδίας και κυρίως προς τους νεώτερους και έφηβους. Ήταν ασφυκτική μέχρι του σημείου να διαμορφώνει συνειδήσεις σε μία ηλικία που διαμορφώνεται και ο χαρακτήρας.
Αυτοί οι "πρώην" κνίτες μάλλον κουβαλάνε όλα τα αρνητικά του ΚΚΕ εκείνης της εποχής και τα ενσωματώνουν στο χαρακτήρα τους μέχρι τα γεράματα. Οπότε φτύνοντας το ΚΚΕ είναι σαν να φτύνουν τον εαυτό τους ή τουλάχιστον ένα κομμάτι του εαυτού τους που για τον Καζάκη αντιστοιχεί σε 18 χρόνια.

Δεν θυμώνω που θίγει το ΚΚΕ αλλά με τον τρόπο που το κάνει.
Πέρα του ότι είμαι φιλικά προσκείμενη στο κόμμα αυτό με εκνευρίζει η λογική του "εκκρεμούς" για οποιαδήποτε περίπτωση και αν εφαρμόζεται.
Το σύνδρομο του "εκκρεμούς" το συνάντησα στους "γνωστικούς" και είναι το μόνο σωστό πράγμα που άκουσα εκεί και το συζήτησα με μία φίλη που ήταν εκεί. Έχω μιλήσει για το Κέντρο γνωστικών σπουδών.
Το σύνδρομο του εκκρεμούς το παρατήρησα με τα χρόνια και τελικά δουλεύει κατά 99,9% σαν εργαλείο κριτικής σκέψης.

Τι σημαίνει: Κάποιος φανατικός χριστιανός π.χ να μισεί τους χριστιανούς και να μετατρέπεται σε σφοδρό πολέμιο ή ακόμα και σε τζιχαντιστή να κόβει κεφάλια.
Ένας ερωτευμένος σύζυγος να καταλήγει να μισεί τη γυναίκα του μέχρι θανάτου.
Από το ένα άκρο στο άλλο. Από το φανατισμό στην πλήρη απαξίωση και αηδία.

Αυτή η λογική εμποδίζει την κριτική σκέψη και αποκλείει κάθε συζήτηση.

Περνάς 18 χρόνια σε ένα χώρο.
Μία ολόκληρη ζωή.

Μέσα σε αυτά τα χρόνια αποκλείεται όλες οι στιγμές να ήταν κακές και μέσα στην αηδία και τη βρωμιά.
Το μόνο που δεν γίνεται πιστευτό είναι αυτό.
Οι καλές στιγμές υπάρχουν ακόμα και στη φυλακή ή στην "κόλαση". Προπαντός αν στο χώρο αυτό είσαι εθελοντικά και δεν πήγες με το ζόρι και δεν σε κρατάει κανείς με το ζόρι.

Σε κάτι που διαφωνώ με το ΚΚΕ και είναι ο λόγος που δεν είμαι και δεν ήμουν ποτέ μέλος είναι η περιέργειά μου για τα μεταφυσικά θέματα που δεν είναι καινούργιο μου στοιχείο.
Αυτό που αποκόμισα με τα χρόνια με την ενασχόλησή μου με το παράξενο και το "εσωτερικό" είναι η συμφιλίωση με τα "παλιά" κομμάτια του εαυτού σου ή τουλάχιστον "συμβίωση" ή ακόμα και μια διαλεκτική σχέση. Αυτό σημαίνει ισορροπία.
Όποιος φτύνει με τέτοιο τρόπο τον ίδιο τον εαυτό του είναι αναξιόπιστος.
Ποιος σου εγγυάται ότι στο μέλλον δεν θα φτύσει τον σημερινό εαυτό του και όλες τις αρχές που σήμερα πρεσβεύει με πάθος?
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: KAZAΚΗΣ-ΕΠΑΜ 8 (Από Σεπτέμβρη 2014)

Δημοσίευση από doctormarkon » Παρ 24 Οκτ 2014, 11:31

Στο 27.00 περίπου αναφέρεται στο σκάνδαλο Πεσινέ.
Γνωστό ζήτημα αλλά δεν έχει προβληθεί.

Λίγα λόγια περί Πεσινέ και σύμβασης.
Η Σύμβαση υπογράφηκε το 1964 και ήταν για 40 χρόνια.
Δηλαδή έληγε το 2004 αλλά δεν ξέρω τι έχει συμβεί από το 2004 μέχρι σήμερα.

Είχε προνομιακό καθεστώς να παίρνει ρεύμα από τη ΔΕΗ με τιμή το 15% του κόστους παραγωγής.
Τη ζημιά την πλήρωναν οι οικιακοί καταναλωτές και μικρές επιχειρήσεις με αυξημένο τιμολόγιο.
Στην περίπτωση που θα υπήρχε έλλειψη ρεύματος από βλάβες στην παροχή τότε προηγείται η ΠΕΣΙΝΕ ακόμα και από τα νοσοκομεία.
Το υπέδαφος με Βωξίτη ανήκε στην ΠΕΣΙΝΕ με πλήρη εξουσία στην εξόρυξη Βωξίτη.
Η Ελλάδα είναι στις πρώτες θέσεις βωξιτοπαραγωγών χωρών στον κόσμο, αλλά στα συνέδρια συμμετείχε η Γαλλία ως βωξιτοπαραγωγός χώρα και όχι η Ελλάδα.

Κάτι ανάλογο με τις Σκουριές αλλά σε πιο λάιτ μορφή.

Όταν το ΚΚΕ μιλάει για ανάπτυξη και ότι μπήκαμε σε τροχιά ανάπτυξης εννοεί ανάπτυξη για το Κεφάλαιο και όχι για το λαό.
Λένε ότι τα μνημόνια ΠΕΤΥΧΑΝ!!!!!! Ναι πέτυχαν αλλά όχι για το λαό.

Ναι η χώρα μπήκε σε "τροχιά ανάπτυξης" με τον τρόπο που εννοούν την ανάπτυξη οι εκπρόσωποι του Κεφαλαίου.
Λέγοντας "ανάπτυξη" δεν εννοούμε το ίδιο πράγμα.
Η "ανάπτυξη" για το λαό μπορεί να είναι χειρότερη από την ύφεση και φυσικά κανένας δεν έσπευσε να χειροκροτήσει την ανάπτυξη που έρχεται όπως λέει ο Καζάκης.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
Illuminus
Συντονιστής Ενότητας
Συντονιστής Ενότητας
Δημοσιεύσεις: 658
Εγγραφή: Πέμ 07 Οκτ 2010, 23:28
Φύλο: Άνδρας

Re: KAZAΚΗΣ-ΕΠΑΜ 8 (Από Σεπτέμβρη 2014)

Δημοσίευση από Illuminus » Παρ 24 Οκτ 2014, 20:56

Kostakis έγραψε:
ArELa έγραψε:όντως τα είχε πάρει κρανίο. Εκτίμησα το αυθόρμητο του θυμού του ως αλήθεια του
και μ'άρεσε ειδικά γι'αυτό, σ'αυτό το συγκεκριμένο βίντεο.
Εκεί ακριβώς στάθηκα και εγώ!
+
ArELa έγραψε: Να διευκρινίσω εδώ, πως αν έχω συμβάλλει (τα μέγιστα) για να φτάσουμε στο 8ο μέρος του νήματος Καζάκης-ΕΠΑΜ, δεν το έκανα με στόχο να "προσηλυτίσω πιστούς" στο Μέτωπο. Παρά το γεγονός ότι
προσωπικά δεν έχω άλλη εκλογική επιλογή και θα καταλήξω πάλι στο ΕΠΑΜ, δεν είναι λίγες οι φορές που κι εγώ η ίδια, έχω επισημάνει λαθεμένες τοποθετήσεις ή προσεγγίσεις του, και τις έχω στείλει (με ε-μαιλ) και στον ίδιο.
Ο στόχος μου είχε (και έχει) 2 σκέλη: 1/ να ενημερώνεται ο κόσμος για τα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ τεκταινόμενα σε ό,τι αφορά την οικονομία, τις μεθοδεύσεις και τη θέση της Ελλάδας στην ευρωπαϊκή πολιτική σκακιέρα (δεν έχει αποδειχθεί λάθος σ'αυτά ΠΟΥΘΕΝΑ και ΠΟΤΕ- απεναντίας έχει κάνει προβλέψεις που επαληθεύτηκαν μέχρι κεραίας) και 2/ γιατί κάποιες διαδρομές του (όπως αυτή που έφερα με το παραπάνω βίνεο) είναι καλό εφαλτήριο για γόνιμο διάλογο.


:rose:

:thumb:

( http://www.youtube.com/watch?v=7-68yMdjdZI ) (Back-up: https://www.youtube.com/watch?v=YupxgS774m4)
(Οικονομία, Προτεκτοράτο, Χρεωκοπία, Πτώχευση τραπεζών, Διαχρονική και συνεχής χειροτέρευση κατάστασης/Αποπληθωρισμός [7:00], Παράδειγμα βόρειας Ιταλίας/ΗΠΑ/Ιαπωνίας [11:00], Χρηματοδότηση τραπεζών/Μαύρη τρύπα χρηματοδοτήσεων [13:00], Δεν υπάρχουν οι καταθέσεις/Φύση καταθέσεων (Άμεσα απαιτητό χρήμα/Λογιστικές εγγραφές) [17:50], Δήλωση Σαμαρά για έξοδο από ΔΝΤ/στις αγορές [20:00], Σχέσεις ΠΑΣΟΚ/ΝΔ με τα οικονομικά συμφέροντα/ημετέρους που σορτάρουν/κερδοσκοπύν/κερδίζουν [22:00], Διευκόλυνση κπράγερδοσκόπων από το χρηματιστήριο [25:00], Ερώτηση για κινήσεις εισαγγελέων/δικαστών εναντίον πολιτικών [27:00], Ερώτηση για καταθέσεις και ΤτΕ (κεντρικούς τραπεζίτες και πολιτικούς παράγοντες) [29:10], ΠΕρί ΣΥΡΙΖΑ και μισθών (και χρηματοδότησης) [31:00] / Χρέος [33:50], Παπανδρέου [35:00], Ανέκδοτο [37:40], Πεπραγμένα Παπανδρέου (Γιατί δεν έγιναν διαφορετικές κινήσεις/ακολουθήθηκαν εναλλακτικές λύσεις - Χρέος σε εθνικό δίκαιο)/Σύμβουλοι/ΔΝΤ προ μνημονίων/Απόρριψη εναλλακτικών ακόμα και εντός [ευρω]πλαισίου [39:12])
(https://www.4shared.com/mp3/8kbJvGO4ce/ ... S_RAD.html / http://www.youtube.com/watch?v=hJpQVgs4WaU)
(https://www.4shared.com/mp3/_yzkNCc9ba/ ... roigr.html / http://www.youtube.com/watch?v=lZEAJZzllvc/ / https://www.youtube.com/watch?v=jXTdyYem5Ps)

ΓΑΠ/Παπανδρέου/ΠΑΣΟΚ, Κρητικοί (διαχρονικά και τώρα) και ΓΑΠ [4:00], Ψυχολογία φτωχού συγγενή και "Ευρωπαίου" [15:30], Καμμένος (ΕΟΖ στην Κρήτη), Αυτο-κατάργηση της χώρας [17:36],
Ας σπρώξουμε την ξεφτίλα στα όριά της/Το νάιλον απ' την Ουάσινγκτον [19:20], Νεολαία [21:30], Stress Tests τραπεζών [22:20], Ρόλος κεντρικών τραπεζών [23:50], Κωμωδία του Νόμπελ Οικονομίας/Δοξασία ιδιωτικού πλούτου [25:45/27:40],
Ώρα να ξανα-σωθούν οι χρεωκοπημένες εγχώριες τράπεζες/Ανακοινώσεις/Νέο πακέτο από Βρυξέλλες [31:10], Κατάρρευση κεφαλαιοποίησης τραπεζών/Περιορισμός κόστους εισηγμένων εταιρειών [34:00],
FED και στήριξη/χρηματοδότηση της Αμερικανικής οικονομίας - Ρευστοποίηση χωρών/κοινωνιών (Μετατόπιση της κρίσης στην κοινωνία/Έρχεται κραχ στις αγορές/Πολεμική περίοδος/Γ' ΠΠ με νέους όρους) [36:04]
Έμπολα ως δικαιολογία στρατιωτικής επέμβασης σε χώρες της Αφρικής [39:00],
Συρία και Αμερικάνοι/Στρατηγικά χτυπήματα πετρελαιοπηγών στη Συρία (και όχι στο Ιράκ)/Ερωτήματα για τη μεταφορά του πετρελαίου [41:00], Βομβαρδισμός αγωγών Συρίας [50:00],
Επιτροπή ανθρωπίνων δικαιωμάτων ΟΗΕ/Ζήτημα για τη χρήση drones [50:40], Αγορασμένα και αχρησιμοποίητα υλικά του Δημοσίου [52:30], Τουρκία/Κύπρος/Σύνοδος κορυφής ΕΕ [53:40], UEFA/Ομάδα Σερβίας [54:20], Προπαγάνδα [55:20]
Βολιβία/Επανεκλογή Μοράλες/Μέθοδος/Πρόγραμμα/Κατάσταση [56:00], Κρητικοί (πάλι) [1:11:20]

(Οι χρόνοι δεν είναι ακριβώς γιατί το έκανα με βάση δικό μου αρχείο, αλλά είναι κοντά με του βίντεο [μερικά δευτερόλεπτα διαφορά])
The lunatics are running the asylum...
People laugh at you because you're different, you laugh at people because they're all the same
Τρώμε φάπες και εξάγουμε δημοκρατία...
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: KAZAΚΗΣ-ΕΠΑΜ 8 (Από Σεπτέμβρη 2014)

Δημοσίευση από ArELa » Παρ 24 Οκτ 2014, 21:51

Ευχαριστώ που εντόπισες και επισήμανες αυτό το κομμάτι που έγραψα, Ιλούμινε.
Πραγματικά θέλω να γίνει πλήρως κατανοητό αυτό.

Ευχαριστώ και για τα βίντεο που έβαλες, γιατί ομολογουμένως σήμερα,
ήμουν ελάχιστα Online και δεν τα είδα.

:rose:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Illuminus
Συντονιστής Ενότητας
Συντονιστής Ενότητας
Δημοσιεύσεις: 658
Εγγραφή: Πέμ 07 Οκτ 2010, 23:28
Φύλο: Άνδρας

Re: KAZAΚΗΣ-ΕΠΑΜ 8 (Από Σεπτέμβρη 2014)

Δημοσίευση από Illuminus » Σάβ 25 Οκτ 2014, 02:28

:woot:

Το προ-αναφερθέν ανέκδοτο στο 37:40:
http://www.mediafire.com/listen/9d0du90 ... 241014.mp3

:nuts: :loco:

Ό,τι και να πει κανείς...

Πάρ' τε κι ένα σύντομο απόσπασμα με τον Ολάγια, ονόματι "Ελλάδος Ελάσσων Ιστορία" (αφήγηση), της 22-10-14:
http://www.mediafire.com/listen/dx1iylb ... -10-14.mp3
The lunatics are running the asylum...
People laugh at you because you're different, you laugh at people because they're all the same
Τρώμε φάπες και εξάγουμε δημοκρατία...
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: KAZAΚΗΣ-ΕΠΑΜ 8 (Από Σεπτέμβρη 2014)

Δημοσίευση από ArELa » Δευ 27 Οκτ 2014, 16:27

Φέρνω σε quote το ερωτηματολόγιο που έθεσε ο Βασίλης εδώ http://www.ideografhmata.gr/forum/viewt ... 25#p246525
Lionheart έγραψε:1) Τι είναι το ΕΠΑΜ;
2) Γιατί ιδρύθηκε;
3) Ακούγονται διάφορες φήμες για υποκινούμενα συμφέροντα πίσω από την ίδρυση και τις ενέργειές του. Κάθε κίνημα έχει κάποιο συμφέρον, άλλα ιδιοτελή και άλλα ανιδιοτελή. Ποια συμφέροντα υπάρχουν πίσω από το ΕΠΑΜ;
4) Τι στόχους έχει το ΕΠΑΜ;
5) Πως προστατεύετε τους εγγεγραμμένους σας από πιθανό φακέλωμα; (Αυτή μπορεί να παραληφθεί αν θεωρείς ότι είναι πολύ "επιθετική", αλλά θα με ενδιέφερε)
6) Τι έχετε καταφέρει ως τώρα;
7) Τι έχετε κερδίσει ως τώρα, υπερ των Ελλήνων απέναντι στην παρούσα κυβέρνηση;
8) Ποια είναι τα μετέπειτα σχέδια του ΕΠΑΜ, αν βγούμε από αυτήν την κρίση;
9) Πως χρηματοδοτείστε;
10) Τι porftolio αναζητάτε στα νέα μέλη σας;

Αυτά θα με ενδιέφεραν πάρα πολύ. Αν μπορούσαν και να απαντηθούν με ευθύ ντόμπρο και χωρίς υπεκφυγές τρόπο, θα το εκτιμούσα βαθύτατα.
Θα δώσω μερικές απαντήσεις εδώ, διότι όπως είπα αρχικά, σ'εκείνο το τόπικ
θέλω να μπαίνουν μόνο ερωτήσεις, κι οι συζητήσεις θα γίνονται εδώ.



Οι απαντήσεις στις ερωτήσεις 1/, 2/ και 4 τουλάχιστον καταγράφονται σαφώς εδώ http://www.epamhellas.gr/%CF%83%CE%B7%C ... E%B1%CE%BC

Ξέρω, είναι μεγάλο το κείμενο, αλλά είναι μεγάλος και ο στόχος και ο αγώνας αυτού του φορέα, όπως μεγάλα είναι και τα δεινά που περνάμε σα λαός αυτόν τον καιρό....
Αν (βρεις το χρόνο και τη διάθεση και) το διαβάσεις με προσοχή, είμαι σίγουρη πως θα αλλάξεις
αρκετά το ερωτηματολόγιό σου. Αν προκύψει κάτι τέτοιο, διέγραψε αυτό που έβαλες τώρα στο τόπικ, και βάλε το αναθεωρημένο σου.



τα αρχικά του μετώπου, σημαίνουν Ενιαίο Παλλαϊκό Μέτωπο.
(στο ίδιο το κείμενο, υπερθεματίζεται το "τι σημαίνει ΕΠΑΜ" )

- στο 3/- σχετικά με τα συμφέροντα, απαντώ: Μόνο τα συμφέροντα του ελληνικού λαού.
Δεν χρηματοδοτούνται από κανέναν, δεν "υπακούν" κανέναν και δεν λογοδοτούν σε κανέναν.

στο 9/ σου λέω μετά λόγου γνώσης: από τις συνεισφορές μελών και υποστηρικτών ΚΑΙ ΜΟΝΟΝ.
(Είναι κάθετα αντίθετοι στις κρατικές χρηματοδοτήσεις των κομμάτων και σε όποιες άλλες
χρηματοδοτήσεις θα τους δέσμευαν καθ'οιονδήποτε τρόπο στην πολιτική τους θέση/στάση)

στο 10/ στο πεδίο ¨Αίτηση Συμμετοχής" (για όσους θέλουν να γραφτούν) βλέπουμε
ξεκάθαρα τι ζητείται. (στοιχεία επικοινωνίας μόνο)

την 5η ερώτηση δεν την καταλαβαίνω, κι αν ζητήσει διευκρίνιση του τύπου "τι εννοείτε" δε θα ξέρω τι να πω. Φακέλωμα από ποιους?

για το νο. 6/ που έθεσες, αν πας στη σελίδα (που σε παρέπεμψα ήδη) θα δεις πάνω πάνω "Δράσεις του ΕΠΑΜ". Τσεκάρισέ το, κι αν δε σε καλύπτει, άσε την ερώτηση ως έχει. Γενικά δες το σάιτ, είναι αρκετά κατατοπιστικό, και πιστεύω οτι θα απαντηθούν πολλά από τα ερωτήματα που έθεσες. Μπορεί να σου γεννηθούν άλλα ή να παραμένουν κάποια απ'αυτά που ήδη έθεσες. Σε κάθε περίπτωση, ίσως να χρειαστεί να αναδιατυπώσεις το ερωτηματολόγιό σου.

Για τα πολύ βασικά θα πάρεις απαντήσεις από το σάιτ, και για λόγους οικονομίας της συζήτησης,
δε θα του τα θέσω.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Lionheart
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 2876
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:48
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Μόναχο

Re: KAZAΚΗΣ-ΕΠΑΜ 8 (Από Σεπτέμβρη 2014)

Δημοσίευση από Lionheart » Δευ 27 Οκτ 2014, 16:39

Θα τα κοιτάξω και θα κάνω τις απαραίτητες αλλαγές. Σκέφτηκα ότι μία προσωπική απάντηση θα ήταν καλύτερη, αλλά μετά είδα τις επιπλοκές που θα μπορούσε να έχει. Οπότε θα προσπαθήσω να αλλάξω τις ερωτήσεις.
Αὐτὰ τὰ δέντρα δὲ βολεύονται μὲ λιγότερο οὐρανό,
αὐτὲς οἱ πέτρες δὲ βολεύονται κάτου ἀπ᾿ τὰ ξένα βήματα,
αὐτὰ τὰ πρόσωπα δὲ βολεύονται παρὰ μόνο στὸν ἥλιο,
αὐτὲς οἱ καρδιὲς δὲ βολεύονται παρὰ μόνο στὸ δίκιο.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: KAZAΚΗΣ-ΕΠΑΜ 8 (Από Σεπτέμβρη 2014)

Δημοσίευση από ArELa » Δευ 27 Οκτ 2014, 16:49

Πάντα μια προσωπική απάντηση είναι καλύτερη, δεν υπάρχει αμφιβολία.
Αλλά στην προκειμένη:
α/ τα όσα αναγράφονται στο σάιτ για το ΕΠΑΜ συντάχθηκαν προσεκτικά απ'τον ίδιο
και στην πορεία προστέθηκαν και κάποια άλλα σημεία κλειδιά από άλλα μέλη.
Ποτέ δεν την είδε "αρχηγός" σ'αυτό το Μέτωπο αν και ουσιαστικά είναι.

β/ ο χρόνος του είναι περιορισμένος. Υπολογίζω η συζήτηση να διαρκέσει 1 ώρα μόνο
και ΑΝ. Μέσα σ'αυτό το χρονικό διάστημα, πρέπει να συμπεριλάβουμε όσο περισσότερα γίνεται.



Επίσης να σου δώσω μια απάντηση στο 8/
αρχικός και βασικός στόχος του ΕΠΑΜ, είναι η πτώση του παρόντος καθεστώτος.
Όχι απλά η πτώση μιας κυβέρνησης και η ανοδος μιας άλλης που θα λειτουργεί
κάτω από την ομπρέλλα του ιδίου συστήματος και με τις ίδιες καθεστωτικές λογικές.
Με το που θα "πέσουν" αυτά τα προπύργια που μας ταλανίζουν απο΄τότε που θυμούνται
και οι παλιότεροι εν ζωή, άμεσος στόχος είναι η Συντακτική Εθνοσυνέλευση.
Πολύ σημαντική για μένα αυτή. Εδώ http://www.epamhellas.gr/%CE%B4%CE%B9%C ... F%83%CE%B7 εξηγεί (το σαιτ) με λίγα λόγια τι συνεπάγεται η Συντακτική Εθνοσυνέλευση.
Μπορεί να υπάρχουν κι άλλα μετέπειτα σχέδια, αλλά τα πρωταρχικά αυτά είναι.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: KAZAΚΗΣ-ΕΠΑΜ 8 (Από Σεπτέμβρη 2014)

Δημοσίευση από ArELa » Τρί 28 Οκτ 2014, 00:42

είτε από το κανάλι του Γιώργου...


είται από το κανάλι του επαμ


η ένδειξη που παίρνω είναι:
this video is not available in your country

ντοινγκ!
Αλλο και τούτο πάλι.
Ανεβαίνει από κανάλια Ελλήνων, αλλά δεν είναι διαθέσιμο στη χώρα μας?

Για πηγαίνετε και στα 2 σας παρακαλώ, να μου πείτε αν σας βγάζει κι εσάς το ιδιο.
Γιατί αν το βγάζει μόνο σ'εμένα, κάτι δεν πάει καθόλου καλά με τη forthnet...


Αυτό είναι ΤΟ κουλό, που πρώτη φορά μου συμβαινει στο νετ. :punch:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
aftokaitoallo
Σύμβουλος
Δημοσιεύσεις: 3929
Εγγραφή: Κυρ 27 Φεβ 2011, 17:27
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: KAZAΚΗΣ-ΕΠΑΜ 8 (Από Σεπτέμβρη 2014)

Δημοσίευση από aftokaitoallo » Τρί 28 Οκτ 2014, 02:49

Forthnet έχω, μη διαθέσιμο το ένα που κλικάρησα.

---

Και το άλλο.
Περίεργον.

---

Αλλά αναμενόμενον.

Είπε πολλά για το ΚΚΕ σε 'κείνο το βίντεο που έβαλες στο παλιοφατσοβιβλίο.

Μάλλον ενόχλησε. Δεν ξέρω γιατί εγώ το συνδέω με τα όσα είπε για το ΚΚΕ.
Any review, retransmission, dissemination or other use of, or taking of any action in reliance upon, this information by persons or entities is prohibited without my consent.
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: KAZAΚΗΣ-ΕΠΑΜ 8 (Από Σεπτέμβρη 2014)

Δημοσίευση από doctormarkon » Τρί 28 Οκτ 2014, 09:49

Επί χρόνια που ασχολήθηκα με το youtube και μετά το βαρέθηκα για το λόγο αυτό η αιτία για να κοπεί ένα βίντεο είναι όταν περιλαμβάνει εικόνα ή μουσική για την οποία κάποιοι έχουν πνευματικά δικαιώματα και όχι λογοκρισία επί του περιεχομένου δεδομένου ότι είναι η τσιμπίδα αυτόματη και τυφλή.
Επικοινωνήστε με αυτόν που το ανέβασε. Του γράφουν γιατί έχει αποκλειστεί.
Εκτός αν πήρε πολλά flag.
Εγώ προσωπικά δεν κάνω ποτέ flag ότι και αν λέει ένα βίντεο.

Αλλά γιατί έκαναν flag σε αυτό και όχι στο επίμαχο?
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: KAZAΚΗΣ-ΕΠΑΜ 8 (Από Σεπτέμβρη 2014)

Δημοσίευση από ArELa » Τρί 28 Οκτ 2014, 10:17

Περίμενα τώρα πρωινιάτικα που μπήκα να'χε διορθωθεί το πρόβλημα, αλλά μπα...
παραμένει ως έχει.
doctormarkon έγραψε:Εκτός αν πήρε πολλά flag.
Ο αποκλεισμός απ'την Ελλάδα, μόνο για ένα λόγο γίνεται. Για δικαιώματα.
Το φλαγκ για ακατάλληλο περιεχόμενο (που δεν γινόταν να ισχύσει γιατί δεν υπήρχε "ακατάλληλο
περιεχόμενο" ) θα έριχνε το βίντεο τελείως, δε θα το άφηνε ανοιχτό σε άλλες χώρες.
Αν το κλικάρεις από Αγγλία πχ, θα το ακούσεις κανονικά.
ΕΔΩ στην Ελλάδα δεν το ακούμε!!!

Εμένα ένα μου απέκλεισαν απ'την Ελλάδα, κι αυτό ήταν το τραγούδι "Γυρίζω τις πλάτες μου στο Μέλλον" (υποτιτλισμένο) γιατί είχε τα δικαιώματα η Sony.

Εδώ δεν παίζει λόγος δικαιωμάτων. Απλά διαδικτυακή ραδιοφωνική εκπομπή ακούγεται
με ομιλία.
Εκτός αν το απέκλεισαν απ'την Ελλάδα, λόγω δικαιωμάτων στο μουσικό χαλί που μπαίνει
ενδιάμεσα όταν κάνει παύσεις ο Καζάκης...


aftokaitoallo έγραψε:αλλά αναμενόμενον.

είπε πολλά για το κκε σε κείνο το βίντεο που έβαλες στο παλιοφατσοβιβλίο.

μάλλον ενόχλησε. δεν ξέρω γιατί εγώ το συνδέω με τα όσα είπε για το κκε.
Εγώ Νικ, το συνδέω με το γεγονός πως ΟΛΑ ΟΣΑ λέει, δηλαδή τις ΑΛΗΘΕΙΕΣ για την κατάσταση,
δε βολεύουν καθόλου τους συστεμικούς, και κάπως πρέπει να φιμωθεί ο Καζάκης στο ΥΤ.
Δεν αποκλείεται οι συστεμικοί της Ελλάδας, να έκαναν "διάβημα" στη google για
να βρεθεί τρόπος να τον κόψουν απ'το ΥΤ. Και ίσως βρηκαν αυτό το πάτημα με τα δικαιώματα
για το ενδιάμεσο μουσικό χαλί που έλεγα, για να μη διαδίδονται αυτά που λέει μέσω ΥΤ που
έχει μεγάλη απήχηση. Δεν υπάρχει άλλη εξήγηση γι'αυτό το ΑΙΣΧΟΣ :swear:

Ο Γιώργος και το "Παλλαϊκό" ανεβάζουν μονίμως τις εκπομπές, πρώτη φορά έγινε αυτή η ξεφτίλα.



Όπως και να'χει, όποιος θέλει να τον ακούσει, ας πάει εδώ--> http://www.4shared.com/mp3/9b7dPSQ9ce/2 ... roigr.html
είναι φοβερά αυτά που λέει για το stress test των τραπεζών και αξίζει να τον ακούσετε...
Είναι και ολίγον σαλταρισμένος γενικώς...



.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Πολιτική-Γεωπολιτικά- Κοινωνικά Κινήματα”