ΝΑΙ Η ΟΧΙ ΣΤΟ ΕΥΡΩ?

Ναι ή όχι στο Ευρώ;

1. Ναι
5
11%
2. Οχι
34
74%
3. Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
4
9%
4. Θα απέχω
3
7%
 
Σύνολο ψήφων: 46
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

ΝΑΙ Η ΟΧΙ ΣΤΟ ΕΥΡΩ?

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 02 Νοέμ 2011, 23:19

Αυτή την ερώτηση θα βάλω σ'αυτήν την ψηφοφορία, γιατί όπως κι αν τη διατυπώσει αυτή είναι η τελική ουσία.

Ο Αντωνάκης την έχει άσχημα στην περίπτωση που θα ψηφιστεί "Οχι" , γιατί μετά άντε να κυβερνήσει όταν εκλεγεί. Δε θα μπορεί να πει (όπως σωστά είπε ο Καζάκης) πως "είναι υποχρεωμένος" να τηρήσει τη σύμβαση... Οπότε είναι βέβαιο πως θα καλέσει τον κόσμο να απέχει, για να μην ισχύσει το δημοψήφισμα.

Η Αριστερά κόπτεται γιατι θα τσουβαλιαστει το δικο της "Οχι" με του υπόλοιπου λαού. Δε μας χέζει ρε νταλάρα με τη σνομπαρία της; Δημοκράτες αυτιστικοι και ρατσιστές δεν γίνεται.

Το πασοκ μου είναι αδιάφορο. Το πιθανότερο είναι πως θα διαλυθεί στα εξ ων συνετεθη μετά τη λήξη της θητείας του ΓΑΠ, και καλά θα κάνει. Είναι ανάξιοι όλοι τους.

Στην τελική, προσωπικά θα χαρώ αν τελικά γίνει το δημοψήφισμα. Αν είναι να πέσουμε, ας πέσουμε κυριλέ κι όχι ξεφτιλισμένοι και δουλικά.

Εξυπακούεται ότι το πρώτο "Οχι" που θα δείτε σ'αυτήν την ψηφοφορία, είναι το δικό μου. Ο λόγος που θα ψηφίσω "Όχι" δεν είναι εκδικητικός και απόρριψη στο πρόσωπο του ΓΑΠ όπως ανοήτως ισχυρίζονται κάποιοι στα καναλια.
Είναι διότι και μέσα στο Ευρώ και έξω απ'αυτό, θα υποφέρουμε πολύ.
Η διαφορά είναι η εξής: Μέσα στο ευρώ, θα υποφέρουμε/ευτελιστούμε/εξαθλιωθούμε για να μας λεηλατήσουν πλήρως οι σφετεριστες. Εξω απ'το ευρώ, θα ματώσουμε, θα πεινάσουμε, θα υποφέρουμε πάρα πολύ ναι, αλλά θα μαζέψουμε κάποια στιγμή τα κομμάτια μας και δε θα'ναι αμέτρητες μελλοντικές γενιές καταδικασμένες σε θάνατο ενω είναι εν ζωή.


Θα ήταν σκόπιμο να ψηφίσετε όλοι. Μπορείτε να το κάνετε αναλύοντας το λογο που ψηφισατε ναι ή όχι, μπορείτε να το κάνετε και σιωπηρώς. Όπως και να'χει θα σας παρακαλούσα να κλικάρετε στην επιλογή της προτίμησή σας, κατά συνείδηση πάντα. Τα ποσοστά θα έχουν ενδιαφέρον...
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: ΝΑΙ Η ΟΧΙ ΣΤΟ ΕΥΡΩ?

Δημοσίευση από Divine Sinner » Πέμ 03 Νοέμ 2011, 00:18

Τι με ρωτατε τώρα;
Φυσικα και δεν θα συμμετέχω.
Δεν ειμαι ραγίας να συμμετέχω σε ενα δημοψηφισμα που θέτει ενας αμερικάνος πολίτης
εβραϊκης καταγωγης, με εβραϊκο όνομα, που δεν εχει την υποστήριξη του Ελληνικου λαου, το οποιο εμπεριεχει μια λάθος
και παραπλανητική ερώτηση, που στο καπάκι εχει μετρημένες μέρες στην εξουσία.
Δεν με ενδιαφερουν τα ερωτήματα του. να παει στην χώρα του να κανει δημοψίφισμα για το αν θα χουν
το δολάριο ή το πέσος των μεξικάνων.
ουστ.
Άβαταρ μέλους
Dread
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2990
Εγγραφή: Τρί 05 Απρ 2011, 10:13
Irc ψευδώνυμο: Dread
Φύλο: Άνδρας

Re: ΝΑΙ Η ΟΧΙ ΣΤΟ ΕΥΡΩ?

Δημοσίευση από Dread » Πέμ 03 Νοέμ 2011, 00:59

Παρότι δεν είμαι ακόμα 100% σίγουρος, ψήφισα ΟΧΙ ακριβώς γι αυτά που ανέφερε και η Βίκυ.

Μας περιμένει μια περίοδος μιας τουλάχιστον γενιάς (10-20 χρόνια), που θα υπάρξει απίστευτη ύφεση και φτώχια.

Αλλά, πραγματικά, καλύτερα στο νομισμα μας, και αποκομμένοι (όχι οτι τώρα δεν είμαστε...).


Βέβαια, κι σ' αυτά που λέει ο Φώτης δεν έχει άδικο. Το ερώτημα δεν είναι αυτό που κατά την γνώμη μου θα έπρεπε να γίνει, αλλά ακόμα πιο σημαντικό είναι το ότι αυτό το δημοψήφισμα (ναι ή όχι στο ευρώ - ευρωζώνη ) θα έπρεπε να τεθεί στον λαό πρίν μπούμε και συρθούμε στον Ευρωπαικό συρφετό.....
Μαζεύτηκαν πολλοί "γνώστες" και "ειδικοί"....
Η σιωπή αυτοεπιβάλλεται σιγά-σιγά.....
Άβαταρ μέλους
Dread
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2990
Εγγραφή: Τρί 05 Απρ 2011, 10:13
Irc ψευδώνυμο: Dread
Φύλο: Άνδρας

Re: ΝΑΙ Η ΟΧΙ ΣΤΟ ΕΥΡΩ?

Δημοσίευση από Dread » Πέμ 03 Νοέμ 2011, 01:01

Και βέβαια ο γιωργάκης , πριν λίγο, το έβαλε πάλι το ψευτοδίλλημα : η Ναι στο Ευρώ ή δεν παίρνουμε την 6η δόση και χρεοκοπούμε.
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Αυτή η 6η δόση πόσες φορές θα μας χρεοκοπήσει ρε παιδί μου..... :jerk: :jerk: :jerk: :jerk: :jerk:
Μαζεύτηκαν πολλοί "γνώστες" και "ειδικοί"....
Η σιωπή αυτοεπιβάλλεται σιγά-σιγά.....
Άβαταρ μέλους
Lazy Dog
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: Παρ 17 Σεπ 2010, 00:48
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Αγια Παρασκευη

Re: ΝΑΙ Η ΟΧΙ ΣΤΟ ΕΥΡΩ?

Δημοσίευση από Lazy Dog » Πέμ 03 Νοέμ 2011, 01:03

ΟΧΙ εις την νιοστην!

Θα ειναι το πρωτο βημα για το μεγαλο ξεκαθαρισμα.

Μεταξυ του αργου ευρωθανατου και της αργης αλλά πιθανης γιατρειας με εθνικο νομισμα, επιτρεψετε μου να διαλεξω το 2ο :)
"If you want a vision of the future Winston, imagine a boot stamping on a human face forever"
Άβαταρ μέλους
firefightergr
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 4070
Εγγραφή: Παρ 08 Οκτ 2010, 17:58
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: ΔΡΑΜΑ
Έλαβε Likes: 6 φορές

Re: ΝΑΙ Η ΟΧΙ ΣΤΟ ΕΥΡΩ?

Δημοσίευση από firefightergr » Πέμ 03 Νοέμ 2011, 07:22

Αν κατάλαβα καλά γιατί οι μερ-κοζί δήλωσαν πως η συμφωνία της 27-10 δεν τίθεται υπό διαπραγμάτευση,
ένα όχι θα μας πήγαινε στη δραχμή αλλά με τη συμφωνία σε ισχύ γιατί έτσι θα διασφαλίσουν ότι θα πάρουν ότι τους χρωστάμε.
Αυτό δε μου αρέσει καθόλου σαν ιδέα γιατί η εξαθλίωση και η παραχώρηση εθνικής κυριαρχίας θα είναι μια πραγματικότητα.
"Those who danced were thought to be quite insane by those who could not hear the music.
John Milton"
[img]http://i44.tinypic.com/2vj6jpz.gif[/img]
“It’s better to walk alone, than with a crowd going in the wrong direction.”
Diane Grant
"sursum corda"
Άβαταρ μέλους
kat_woman
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6089
Εγγραφή: Πέμ 05 Μάιος 2011, 14:31
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 373 φορές
Έλαβε Likes: 326 φορές

Re: ΝΑΙ Η ΟΧΙ ΣΤΟ ΕΥΡΩ?

Δημοσίευση από kat_woman » Πέμ 03 Νοέμ 2011, 07:43

Σωστό, νομίζω.Επιστροφή στη δραχμή αλλά με το χρέος πάνω από τα κεφάλια μας? Και το χρέος σε τι? Σε ευρω?

Επί του πιεστηρίου:O Bενιζέλος περίμενε να προσγειωθεί το αεροπλάνο και μετά έκανε αυτή την ανακοίνωση
http://www.real.gr/DefaultArthro.aspx?p ... 4&catID=11

Αναμένονται εξελίξεις μέσα στη μέρα.Δεν το βλέπω το δημοψήφισμα..

Δεν μπορώ να πάρω θέση προς το παρόν.Θέλει πολύ σκέψη και δεν είναι μαύρο-άσπρο..
Κλικάρω την επιλογή 3 και βλέπουμε...
Each man's death diminishes me,
For I am involved in mankind.
Therefore, send not to know
For whom the bell tolls,
It tolls for thee.

John Donne
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: ΝΑΙ Η ΟΧΙ ΣΤΟ ΕΥΡΩ?

Δημοσίευση από doctormarkon » Πέμ 03 Νοέμ 2011, 09:01

Όχι καραμπινάτο χωρίς δεύτερη σκέψη.

Όπως λέει ο Καζάκης ένα μεγάλο Αϊ σιχτίρ στην Ευρώπη το Ευρώ τους και τον gap.


Βέβαια το ΟΧΙ το λέω χωρίς να έχω ακούσει τη διατύπωση του ερωτήματος.

Οχι στο Ευρώ ή έξω από την ευρωζώνη και την Ε.Ε?

Εμείς εδώ συνεννοούμαστε αλλά αν το ερώτημα είναι διατυπωμένο ναι ή όχι στο Ευρώ γενικά τότε κρύβει μεγάλες παγίδες.

Η μεγαλύτερη είναι να έχουν σκεφτεί τα Ευρω-πεη εναλλακτικά σενάρια υποδούλωσης με ένα νόμισμα που δεν θα είναι ευρώ αλλά δεν θα είναι ούτε και ΕΘΝΙΚΟ νόμισμα.

Ήδη γινόταν λόγος για SUDO και μεσογειακή Ένωση με τα "γουρουνάκια" όπως μας λένε :banghead: ενωμένα με τον αραβικό κόσμο Αιγυπτο Λιβύη Τυνησία.
Μας κρύβουν πολλά. Πρέπει να ξέρουμε
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: ΝΑΙ Η ΟΧΙ ΣΤΟ ΕΥΡΩ?

Δημοσίευση από ArELa » Πέμ 03 Νοέμ 2011, 09:24

Συνυπολογίζω πολύ σοβαρά την τοποθέτηση του πυροσβεστη. Ξέρω ότι έχει απόλυτο δίκιο.
Η επίκτητη (ολοένα εντεινομενη) απέχθειά μου όμως, γι'αυτό το εξάμβλωμα που αποκαλούν ΕΕ και κατ'επέκτασιν "ευρωπαϊκή προοπτική" (προοπτική εξαθλίωσης των πάντων) , δε με αφήνει να αλλάξω θέση-οπτική. Μια αντίστοιχη επιλογή θα είχα αν έπρεπε να διαλέξω μεταξύ του να μείνω στο σπίτι ενός βιαστή που με κακοποιεί επαναλαμβανόμενα επειδή μου δίνει (με τεράστιο τίμημα) κάτι ψίχουλα για να επιβιώσω και μία ας πούμε καλή στέγη, και του να μένω σε μια τρώγλη, με λιγότερα ψίχουλα για επιβίωση, αλλά ελεύθερη απ'αυτό το κτήνος. Ίσως να εκπορεύεται κατά κύριο λόγο απ'το συναίσθημα και το ένστικτο η απόφαση να διαλέξω την τρώγλη, αλλά και στην ευρύτερη εικόνα των πραγμάτων, αυτή η επιλογή θα είναι πιο σωστή για μένα, αφού θα ζω με πιο "υγιείς" όρους αν και εξαθλιωμένη, έχοντας πάρει πίσω το αυτεξούσιό μου και τον έλεγχο της ζωής μου. Θα βρω δυνάμεις για να σηκωθώ και να μαζέψω τα κομμάτια μου...Και θα'χω προοπτική, απλά δε θα'ναι (ευτυχώς) ευρωπαϊκή.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
totispap
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2381
Εγγραφή: Τετ 06 Ιαν 2010, 20:39
Irc ψευδώνυμο: totispap
Φύλο: Άνδρας

Re: ΝΑΙ Η ΟΧΙ ΣΤΟ ΕΥΡΩ?

Δημοσίευση από totispap » Πέμ 03 Νοέμ 2011, 10:41

Ψήφισα όχι.Δεν υπάρχει νομισματική σχέση των κρατών για αλληλοβοήθεια αλλά για έλεγχο των αδύνατων συμμετεχόντων.
Αν αλλάξουν τις σχέσεις ,(πράγμα αδύνατων),τότε να αλλάξω και εγω άποψη.
Από ότι δείχνει όμως δεν ξέρουμε ακόμη αν θα υπάρχει όχι δημοψήφισμα αλλά κυβέρνηση σε λίγες μέρες..
Μοναχή το δρόμο επήρες,
εξανάλθες μοναχή.
Δεν είν’ εύκολες οι θύρες,
εάν η χρεία τες κουρταλεί.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: ΝΑΙ Η ΟΧΙ ΣΤΟ ΕΥΡΩ?

Δημοσίευση από ArELa » Πέμ 03 Νοέμ 2011, 10:56

totispap έγραψε:Ψήφισα όχι.
Κάτι μου λέει πως κλικ δεν έκανες. (επειδή ψιλοπαρακολουθώ πώς εξελίσσεται η ψηφοφορία, δε βλέπω πρόσθετη ψήφο).
Αν ισχύει αυτό, κάνε κι ένα κλικ παρακαλώ Τοτίνο μας.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
totispap
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2381
Εγγραφή: Τετ 06 Ιαν 2010, 20:39
Irc ψευδώνυμο: totispap
Φύλο: Άνδρας

Re: ΝΑΙ Η ΟΧΙ ΣΤΟ ΕΥΡΩ?

Δημοσίευση από totispap » Πέμ 03 Νοέμ 2011, 11:07

Έκανα,μια φορά δεν επιτρέπεται?
Αυτό που μου βγάζει είναι μόνο τα αποτελέσματα πλέον
Μοναχή το δρόμο επήρες,
εξανάλθες μοναχή.
Δεν είν’ εύκολες οι θύρες,
εάν η χρεία τες κουρταλεί.
Άβαταρ μέλους
seliniasmenos
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3066
Εγγραφή: Παρ 20 Απρ 2007, 03:50
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Fortress of Solitude

Re: ΝΑΙ Η ΟΧΙ ΣΤΟ ΕΥΡΩ?

Δημοσίευση από seliniasmenos » Πέμ 03 Νοέμ 2011, 11:11

NAI

όποιος έχει την εντύπωση οτι το χρέος θα γίνει σε δραχμές και δεν θα παραμείνει σε ευρώ, μάλλον γελιέται.

Η ερώτηση είναι παγίδα. επίτιδες δεν έβαλε την δανειακή σύμβαση, γιατί έτσι κι'αλλιώς έχουμε υπογράψει.

Το όλο θέμα ήταν να μην μπούμε σε αυτό το τρυπάκι 2 χρόνια πριν.... Αφού μπήκαμε, πρέπει να παίξουμε.

Το πρόβλημα είναι οτι δυστυχώς δεν έχουμε ικανούς πολιτικούς για να διαπραγματευτούν σωστά.
If i go crazy, then will you still call me Superman?
[img]http://s11.postimg.org/m0jzyebw3/superm ... 5wbdc6.jpg[/img]
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: ΝΑΙ Η ΟΧΙ ΣΤΟ ΕΥΡΩ?

Δημοσίευση από ArELa » Πέμ 03 Νοέμ 2011, 11:12

totispap έγραψε:Έκανα,μια φορά δεν επιτρέπεται?
Αυτό που μου βγάζει είναι μόνο τα αποτελέσματα πλέον

Τώρα φαίνεται ότι κλικάρησες. Οκ :wink:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: ΝΑΙ Η ΟΧΙ ΣΤΟ ΕΥΡΩ?

Δημοσίευση από Divine Sinner » Πέμ 03 Νοέμ 2011, 11:13

Αλλο εξω απο το ευρω αλλο εξω απο την ΕΕ.
Το δευτερο δεν νομιζω να μας συμφερει.
Άβαταρ μέλους
aitherovamwn
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 407
Εγγραφή: Σάβ 16 Ιαν 2010, 00:04
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: ΝΑΙ Η ΟΧΙ ΣΤΟ ΕΥΡΩ?

Δημοσίευση από aitherovamwn » Πέμ 03 Νοέμ 2011, 11:51

ξεκάθαρα όχι και από μένα.. από την αρχή το ευρώ δεν ήταν τίποτε άλλο από ένα μεταμφιεσμένο μάρκο και μόνο κακό έκανε στη χώρα μας..

όσον αφορά σε αυτά που ακούστηκαν, ήθελα να προσθέσω το σχόλιο του πανούση, ότι ο GAP είδε προφανώς ότι μόνο ένα μέγεθος στις δημοσκοπήσεις φαίνεται να του "βγαίνει" (ότι ο κόσμος φοαβάται γενικά την έξοδο από το ευρώ), οπότε προσπαθεί να συνδέσει εκβιαστικά (όπως πάντα) με αυτό τη συνέχιση των πολιτικών του και την παραμονή του στην εξουσία..

όσον αφορά στα ευρωπαϊκά δημοψηφίσματα, πάντα χρησιμοποιούνταν για να υπηρετήσουν τους σκοπούς της ελίτ και όταν δεν τους έβγαιναν τα αποτελέσματα (βλ. ψήφιση ευρωσυντάγματος από την ιρλανδία), οι εξουσιαστές ενέτειναν την προπαγάνδα τους και μετά από λίγο καιρό επαναλάμβαναν το δημοψήφισμα ώσπου να πάρουν το αποτέλεσμα που ήθελαν.. (λες και αν είχαν ψηφίσει από την αρχή ναι οι ιρλανδοί θα τους είχαν ξαναρωτήσει..)

για να καταλήξω, με δεδομένο ότι για την ελλάδα γενικά βιάζονται, πιστεύω ότι το δημοψήφισμα θα γίνει μόνο αν βεβαιωθούν ότι τα αποτελέσματα που θα βγάλει τους κάνουν.. το μόνο που με φοβίζει, είναι ότι θα δούμε μια άνευ προηγουμένου εκβιαστική κατατρομοκράτηση του κόσμου από τα ΜΜΕ (με ακρότητες, ακόμα και να τους λένε ότι θα πεθαίνουν τα παιδιά τους στους δρόμους από την πείνα και άλλα τέτοια, αν δεν δεχτούν), χωρίς αυτό να σημαίνει σε καμία περίπτωση ότι θα έχουμε ως λαός την παραμικρή δικαιολογία να επιλέξουμε από μόνοι μας την υποταγή μας..

οπότε, επειδή δεν μπορώ καν να διανοηθώ ότι θα επιλέγαμε ποτέ την επικύρωση οποιασδήποτε δουλικής δανειακής συμφωνίας (με οποιονδήποτε εκβιασμό - αν συμβεί κάτι τέτοιο, εγώ θα σκεφτώ πολυ σοβαρά ακόμα και να φύγω από τη χώρα), βλέπω ως πιο πιθανό σενάριο την παραίτηση (ή πτώση) παπανδρέου.. την τοποθέτηση βενιζέλου στη θεση υπηρεσιακού πρωθυπουργού και την προκήρυξη εκλογών.. στο ενδιάμεσο κενό εξουσίας που θα προκύψει, θεωρώ δεδομένο ότι θα έχουμε μάλλον γενικευμένη εξέγερση του πληθυσμού (δεν θα έχουμε πάρει και την 6η δόση), αλλά κυρίως σύγκρουση με την τουρκία (οι πραξιμοπηματικές καθαιρέσεις ολόκληρης της ηγεσίας των ενόπλων δυνάμεων δεν έγιναν καθόλου τυχαία αυτή τη δεδομένη στιγμή - μια τόσο εσπευσμένη και χονδροειδής κίνηση βγάζει νόημα μόνο αν δεν θα μπορούν να το κάνουν αργότερα, και αυτό μπορεί να ισχύει μόνο λόγω επικείμενης παραίτησης ή πτώσης της κυβέρνησης)..

επιστρέφοντας στο θέμα μας, γενικά η όλη ιδέα του δημοψηφίσματος είναι κοροϊδία - ένα δημοψήφισμα θα είχε νόημα π.χ. δύο χρόνια πριν, όταν ήταν ακόμα ρευστά τα πραγματα.. αν γίνει πάντως, καλό θα ήταν να πιέσουμε ώστε να προστεθούν και κανα-δύο ακόμα ερωτήματα (όπως π.χ. αυτά των 300 για τη βουλευτική ασυλία, την ΑΟΖ και τον επανυπολογισμό του χρέους).. έτσι, για να έχει ενδιαφέρον..

σε κάθε ευκαιρία, οι ευρωπαίοι και οι αμερικάνοι έχουν δείξει ότι απεχθάνονται ο,τιδήποτε έχει να κάνει με ελεύθερη επιλογή των πολιτών.. και ειδικά στην περίπτωση της Ελλάδας, φαίνεται ότι είναι αποφασισμένοι να μην πάρουν το παραμικρό ρίσκο.. είναι πολλά τα λεφτά βλέπετε..
...να είστε πάντα καλά...
Άβαταρ μέλους
enigma
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 836
Εγγραφή: Τρί 04 Οκτ 2011, 15:17
Φύλο: Άνδρας

Re: ΝΑΙ Η ΟΧΙ ΣΤΟ ΕΥΡΩ?

Δημοσίευση από enigma » Πέμ 03 Νοέμ 2011, 11:53

Η γκόμενα είναι στο πάτωμα μπρούμυτα ....
Ο βιαστής από πάνω της με το μαχαίρι στο χέρι ...
Η γκόμενα αντιστέκεται .....
<<σκάσε αλλιώς θα σε μαχαιρώσω >>


Αυτό το δίλημμα μας δίνεται τώρα !

Τον τρως με την ελπίδα ότι μετά δεν θα φας ξύλο ; <<μαλακά >> ή όχι



Το κακό είναι ότι συνήθως στο τέλος ο βιαστής σε σπάει στο ξύλο !!!

Όπως είχε πει ο Τότης (θεική ατάκα )
Στην ηλικία μου πουτ@ν@ και με ντ@βά ...δεν το αντέχω !!!
Μέχρι στιγμής ΌΧΙ !

πάντως αν και καραβαμένος πράσινος ο τύπος εδώ .....έχει και κάποια δίκαια ....
http://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2011/1 ... t_129.html
Μην ξεχνιόμαστε ότι μέχρι στιγμής έχουμε ενημέρωση μόνο απο τα << αξιόπιστα >>
main stream media !!
Mornie utúlië
Άβαταρ μέλους
enigma
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 836
Εγγραφή: Τρί 04 Οκτ 2011, 15:17
Φύλο: Άνδρας

Re: ΝΑΙ Η ΟΧΙ ΣΤΟ ΕΥΡΩ?

Δημοσίευση από enigma » Πέμ 03 Νοέμ 2011, 11:57

με αφορμή αυτά που έγραψε ο αιθεροβάμων (παρεμπιπτόντως :respect: )
Μια ερώτηση ....ο πρώτος αντιπρόεδρος είναι ο Μπένι ή ο μαζί τα φάγαμε !!!
Κυρίως αν είναι ο Πάγκαλος .....έχει πολύ ποπ κόρν .....
πάω να αγοράσω καλαμπόκι !
Mornie utúlië
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: ΝΑΙ Η ΟΧΙ ΣΤΟ ΕΥΡΩ?

Δημοσίευση από ArELa » Πέμ 03 Νοέμ 2011, 12:58

Τελικά μήπως να βρισκόμασταν κάπου τώρα εδώ κοντά (στο Γαλάτσι σίτι) να φάμε το ποπ κορν τουγκέδερ, να ρίξουμε και κανάν καφέ στο καταπιονάρι, για να κάνουμε χαλαρώς την κοινωνικοπολιτική μας κριτική;

Είμαι "ανοιχτή" σε προτάσεις, με κάργα ορθάνοιχτο παραθυράκι ελευθερίας κυρίως από τις 2 ως τις 5, αλλά σκασίλα μου αν κάτσω και παραπάνω... σιγά τη δουλειά που έχω έτσι κι αλλιώς.

'Αντε ρε, για ένα σουαρεδάκι της τελευταίας στιγμής... τι λέτε;
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: ΝΑΙ Η ΟΧΙ ΣΤΟ ΕΥΡΩ?

Δημοσίευση από alkinoos » Πέμ 03 Νοέμ 2011, 13:02

Δεν έχω αποφασίσει ακόμα,πρεπει να μετρηθεί και να ζυγιστεί το δίλλημα και απο το χειρότερο να επιλέξω το καλύτερο σε βάθος χρόνου..Περιμένω να μάθω τα "ψιλά γράμματα" ,για να δω τι ειδους επιπτώσεις θα έχει η απάντηση του ΝΑΙ,και η απάντηση του ΟΧΙ..
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
kat_woman
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6089
Εγγραφή: Πέμ 05 Μάιος 2011, 14:31
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 373 φορές
Έλαβε Likes: 326 φορές

Re: ΝΑΙ Η ΟΧΙ ΣΤΟ ΕΥΡΩ?

Δημοσίευση από kat_woman » Πέμ 03 Νοέμ 2011, 13:14

ArELa έγραψε:Τελικά μήπως να βρισκόμασταν κάπου τώρα εδώ κοντά (στο Γαλάτσι σίτι) να φάμε το ποπ κορν τουγκέδερ, να ρίξουμε και κανάν καφέ στο καταπιονάρι, για να κάνουμε χαλαρώς την κοινωνικοπολιτική μας κριτική;

Είμαι "ανοιχτή" σε προτάσεις, με κάργα ορθάνοιχτο παραθυράκι ελευθερίας κυρίως από τις 2 ως τις 5, αλλά σκασίλα μου αν κάτσω και παραπάνω... σιγά τη δουλειά που έχω έτσι κι αλλιώς.

'Αντε ρε, για ένα σουαρεδάκι της τελευταίας στιγμής... τι λέτε;
φτου, :banghead: αδύνατον αυτές τις ημέρες, από εβδομάδα ευχαρίστως, αλλά θα μου πείτε ποιός ζει και ποιός πεθαίνει τότε...
Each man's death diminishes me,
For I am involved in mankind.
Therefore, send not to know
For whom the bell tolls,
It tolls for thee.

John Donne
Άβαταρ μέλους
enigma
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 836
Εγγραφή: Τρί 04 Οκτ 2011, 15:17
Φύλο: Άνδρας

Re: ΝΑΙ Η ΟΧΙ ΣΤΟ ΕΥΡΩ?

Δημοσίευση από enigma » Πέμ 03 Νοέμ 2011, 14:11

Πάντως με ποιο ψύχραιμο μυαλό μπορώ να πω ότι τα ακόλουθα σενάρια .....
δείχνουν λογικά ...(μην ξεχνάμε ποιός κάνει κουμάντο )

http://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2011/1 ... _3662.html

http://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2011/1 ... _6349.html


Στο ζουμί τους φυσικά και όχι στα πάντα που λένε
Mornie utúlië
Άβαταρ μέλους
firefightergr
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 4070
Εγγραφή: Παρ 08 Οκτ 2010, 17:58
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: ΔΡΑΜΑ
Έλαβε Likes: 6 φορές

Re: ΝΑΙ Η ΟΧΙ ΣΤΟ ΕΥΡΩ?

Δημοσίευση από firefightergr » Πέμ 03 Νοέμ 2011, 14:27

Ενώ αρχικά εν θερμώ είπα το όχι με τις νέες πληροφορίες που προέκυψαν λέω πως δε με εκφράζει ούτε το ναι αλλά ούτε και το όχι, εφόσον η παραχώρηση εθνικής κυριαρχίας και η αποδοχή του χρέους ως νόμιμο παραμένουν.
Με εκφράζει η άποψη του Καζάκη επιστροφή στη δραχμή αλλά με ταυτόχρονη άρνηση του χρέους.
Όσο κουβαλάμε το χρέος δε θα δούμε άσπρη μέρα.

Ψηφίζω αποχή.
"Those who danced were thought to be quite insane by those who could not hear the music.
John Milton"
[img]http://i44.tinypic.com/2vj6jpz.gif[/img]
“It’s better to walk alone, than with a crowd going in the wrong direction.”
Diane Grant
"sursum corda"
Άβαταρ μέλους
ION 4ever
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 7582
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ 2010, 11:00
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: ΝΑΙ Η ΟΧΙ ΣΤΟ ΕΥΡΩ?

Δημοσίευση από ION 4ever » Πέμ 03 Νοέμ 2011, 15:14

firefightergr έγραψε:Ενώ αρχικά εν θερμώ είπα το όχι με τις νέες πληροφορίες που προέκυψαν λέω πως δε με εκφράζει ούτε το ναι αλλά ούτε και το όχι, εφόσον η παραχώρηση εθνικής κυριαρχίας και η αποδοχή του χρέους ως νόμιμο παραμένουν.
Με εκφράζει η άποψη του Καζάκη επιστροφή στη δραχμή αλλά με ταυτόχρονη άρνηση του χρέους.
Όσο κουβαλάμε το χρέος δε θα δούμε άσπρη μέρα.

Ψηφίζω αποχή.
moi aussi.

Πάντως είναι εντυπωσιακό πως από χθες όλου κόπτονται
για να σιγουρέψουν τις αποφάσεις της 27ης Οκτώβρης.
Σύσσωμο ξεπούλημα.
Δεν ξέρω αλλά μου φαίνεται ότι είναι πλέον αναπότρεπτο
There is a crack, a crack in everything
That's how the light gets in.
Άβαταρ μέλους
GreekTERMINATOR
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 446
Εγγραφή: Πέμ 07 Ιαν 2010, 20:23
Irc ψευδώνυμο: THE REAL TERMINATOR
Φύλο: Άνδρας

Re: ΝΑΙ Η ΟΧΙ ΣΤΟ ΕΥΡΩ?

Δημοσίευση από GreekTERMINATOR » Πέμ 03 Νοέμ 2011, 15:39

ΠΟΙΟΙ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ Τρέμουν την Δραχμή
.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πολιτική-Γεωπολιτικά- Κοινωνικά Κινήματα”