η αποκτήνωση του ανθρώπου σ'όλο της το μεγαλείο!

Εικόνα Εικόνα
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

η αποκτήνωση του ανθρώπου σ'όλο της το μεγαλείο!

Δημοσίευση από ArELa » Τρί 15 Σεπ 2009, 23:58

Εικόνα
(Συγχωρήστε με για τη φωτογραφία ΣΟΚ που πονάει όσους αγαπούν τα ζώα, αλλά αυτά πρέπει να τα βλέπουμε κατάματα και να τα πολεμάμε!)

Στον εισαγγελέα Χανίων κατέθεσε μήνυση ο φιλοζωικός σύλλογος της περιοχής «Η Προστασία Των Ζώων», εναντίον του νεαρού Γιάννη Καντίρου από τα Σφακιά, που έχει σαν «χόμπι» να κόβει τα αυτιά από κουτάβια ράτσας pit bull, να τα εκπαιδεύει με τον πιο βάναυσο τρόπο, και στην συνέχεια να τα πουλάει.

Ο Γιάννης Καντίρος έκοψε με το ψαλίδι που κουρεύουν τα πρόβατα τα αυτιά ενός λευκού κουταβιού ράτσας pit bull, χωρίς να παρέχει στο ζώο οποιασδήποτε μορφής νάρκωση, και δημοσίευσε τις φωτογραφίες με το κουτάβι πνιγμένο στα αίματα στο προφίλ του στο Facebook.

Εικόνα
(ιδού το δείγμα ανθρώπου, κοινώς ανθυποανθρωπάριο-κτήνος- θέλει πολλές φάπες :swear: )


Εκεί σχολίασε με καμάρι και προφανή τα ψυχολογικά του προβλήματα το επίτευγμά του και εξήγησε ότι ετοιμάζεται να το πυροβολήσει με αεροβόλο για να μάθει και να συνηθίσει. Τελικά, έβαλε και αγγελία για να πουλήσει το δύσμοιρο ζώο έναντι 350 ευρώ.

Μπορεί ο Γιάννης Καντίρος να θέλησε να σβήσει τα ίχνη του κατεβάζοντας τις φωτογραφίες από το διαδίκτυο, αλλά ευτυχώς πολλοί ήταν εκείνοι που κινήθηκαν εγκαίρως προκειμένου να συγκεντρώσουν στοιχεία εναντίον του.

Σύμφωνα με την κ. Νατάσα Μπομπολάκη, πρόεδρο του φιλοζωικού συλλόγου είναι δυστυχώς μακρύς ο κατάλογος των «μεμονωμένων» περιστατικών κακοποίησης, που μόνο στην Κρήτη ξεπερνούν τα 1.000 κάθε χρόνο.

«Την ευθύνη για την δυσφήμηση της χώρας μας φέρει ακέραια η Πολιτεία και οι φορείς της για την αδιαφορία με την οποία αντιμετωπίζει το θέμα της κακοποίησης των ζώων» εξηγεί στην zougla.gr.

Εικόνα
(ουδέν σχόλιον...)

Την επόμενη φορά που κάποιο pit bull επιτεθεί σε άνθρωπο, ας σκεφτούμε τι μπορεί να έχει τραβήξει στα χέρια ενός ανθρώπινου τέρατος.

http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=62709&cid=4



-Σχόλιο δικό μου:¨-

Δε χρειάζεται νομίζω να αναλύσω το πώς νιώθω γι'αυτή τη φρικαλέα ιστορία...
Χρειάζεται όμως να επισημάνω μερικά πράγματα.

Στην Ν. Αφρική, την Αυστραλία, την Αγγλία, η υπηρεσία προστασίας και φροντίδας ζώων, λέγεται RSPCA, είναι ΚΡΑΤΙΚΟΣ φορέας, πλήρως οργανωμένος και κάνει σημαντικότατο έργο. (Στην Αμερική δεν ξέρω πώς λέγεται ο αντίστοιχος φορέας, αλλά δεν αμφιβάλλω πως είναι εξ ίσου δραστήριος και αποτελεσματικός). ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΕΤΟΙΟΣ ΚΡΑΤΙΚΟΣ ΦΟΡΕΑΣ; ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ! :swear: Το κράτος στρέφει το βλέμμα του αλλού και αφήνει την τύχη των ζώων στις ιδιωτικές φιλοζωϊκές οργανώσεις και στο έλεος των ιδιωτών. Βέβαια δεν πρέπει να μας κάνει εντύπωση...Όταν δεν υπάρχει φορέας μέριμνας για ανθρώπους-αναξιοπαθούντες, θα υπάρξει για τα ζώα; Πολλά ζητάμε!...
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: η αποκτήνωση του ανθρώπου σ'όλο της το μεγαλείο

Δημοσίευση από Divine Sinner » Τετ 16 Σεπ 2009, 01:05

Η αλήθεια ειναι πως αυτο συμβαίνει εδώ και χρόνια στην επαρχία.
Δεν ειναι κατι το μεμωνομενο. Ο ανθρωπος αυτος μπορει να μεγάλωσε με αυτο τον τρόπο.
μπορει να βλέπε απο μικρος τους γονεις και τους φιλους να κανουν το ιδιο.
Άβαταρ μέλους
_MIXALIS_
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 373
Εγγραφή: Παρ 20 Απρ 2007, 17:50

Re: η αποκτήνωση του ανθρώπου σ'όλο της το μεγαλείο!

Δημοσίευση από _MIXALIS_ » Τετ 16 Σεπ 2009, 07:36

Τώρα τι να πειςμ εύχομαι να βρεθεί κανένας σφακιανός να του χώσει το κουμπούρι στον :moonie: :moonie: μπας και συνέλθει...Μακάρι να μπορούσα να το έκανα εγώ....
ArEla έγραψε:Στην Ν. Αφρική, την Αυστραλία, την Αγγλία, η υπηρεσία προστασίας και φροντίδας ζώων, λέγεται RSPCA, είναι ΚΡΑΤΙΚΟΣ φορέας, πλήρως οργανωμένος και κάνει σημαντικότατο έργο. (Στην Αμερική δεν ξέρω πώς λέγεται ο αντίστοιχος φορέας, αλλά δεν αμφιβάλλω πως είναι εξ ίσου δραστήριος και αποτελεσματικός). ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΕΤΟΙΟΣ ΚΡΑΤΙΚΟΣ ΦΟΡΕΑΣ; ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ! :swear: Το κράτος στρέφει το βλέμμα του αλλού και αφήνει την τύχη των ζώων στις ιδιωτικές φιλοζωϊκές οργανώσεις και στο έλεος των ιδιωτών. Βέβαια δεν πρέπει να μας κάνει εντύπωση...Όταν δεν υπάρχει φορέας μέριμνας για ανθρώπους-αναξιοπαθούντες, θα υπάρξει για τα ζώα; Πολλά ζητάμε!...
Μα τι ρωτάς τώρα βρε Βίκυ, μόνη σου απαντάς
ArEla έγραψε:Όταν δεν υπάρχει φορέας μέριμνας για ανθρώπους-αναξιοπαθούντες, θα υπάρξει για τα ζώα; Πολλά ζητάμε!...


Divine Sinner έγραψε:Η αλήθεια ειναι πως αυτο συμβαίνει εδώ και χρόνια στην επαρχία.
Δεν ειναι κατι το μεμωνομενο. Ο ανθρωπος αυτος μπορει να μεγάλωσε με αυτο τον τρόπο.
μπορει να βλέπε απο μικρος τους γονεις και τους φιλους να κανουν το ιδιο.
Αυτό το επιχείρημα πρέπει να το πάρουμε σοβαρά τώρα;;Με την λογική σου δλδ, εγώ μεγάλωσα βλέποντας τον πατέρα μου να σαπίζει την μάνα μου στο ξύλο, άρα πρέπει να να το συνεχίσω και εγώ στην γυναίκα μου ή (ακόμα χειρότερα) σε κάποιο ανυπεράσπιστο ζωάκι;;;
ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ.
Άβαταρ μέλους
PELTASTIS VARNAVAS
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2280
Εγγραφή: Παρ 21 Αύγ 2009, 13:23
Irc ψευδώνυμο: καστροπολεμίτης
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Famagusta - ποιητάρης

κομπλεξισμοι

Δημοσίευση από PELTASTIS VARNAVAS » Τετ 16 Σεπ 2009, 07:51

κομπλεξ
ψευτοανδριλικια
σημεια των καιρων και των ηθων...

μεγαλη πικρα...

ακομα θυμαμαι οταν ημουν μικρος και πηγα να παρω αεροβολο τυφεκιο γιατι μου αρεσε
η σκοποβολη με τενεκεδακια και στοχους στο χωριο...το υφος του πωλητη που μου ελεγε οτι ετσι γινομαστε αντρες...να σημαδευω κοτσιφια γατακια και κουταβια...μπα του λεω...
με κοτσυφες και περδικες τι εχω να χωρισωωωωω..[σφεντονα]

και με κοιταγε λες και του μιλησα πορτουγκεζικα... :banghead:
"Βόηθα, Παναγιά, τη σκέψη
να μην αγριέψει...
"


"Παντιγέρα μαύρη ρούσσα προδομένη μου γενιά
σαν θα σμίξουν οι ανάσες θα φουσκώσουν τα πανιά"

"Θε μου πόσο παράξενοι
είν' οι δικοί μας τόποι
θλιμμένα τα τραγούδια μας
μα γελαστοί οι αθρώποι"




ΧΑΪΝΗΔΕΣ
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: η αποκτήνωση του ανθρώπου σ'όλο της το μεγαλείο!

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 16 Σεπ 2009, 09:28

Αυτό το επιχείρημα πρέπει να το πάρουμε σοβαρά τώρα;;Με την λογική σου δλδ, εγώ μεγάλωσα βλέποντας τον πατέρα μου να σαπίζει την μάνα μου στο ξύλο, άρα πρέπει να να το συνεχίσω και εγώ στην γυναίκα μου ή (ακόμα χειρότερα) σε κάποιο ανυπεράσπιστο ζωάκι;;;
Έχεις δίκιο Μιχάλη μου από τη θέση του "νορμάλ" ανθρώπου, απ'την οποία στέκεσαι και το βλέπεις, αλλά αν το δούμε με όρους ψυχολογίας, ΔΥΣΤΥΧΩΣ τις περισσότερες φορές έτσι γίνεται. Ο κακοποιημένος (ως παιδί) τις περισσότερες φορές (όταν πια θα'ναι ενήλικας), ακολουθώντας το "παράδειγμα" του γονιού, κακοποιεί κι ο ίδιος, με αποτέλεσμα να διαιωνίζει τον φαύλο κύκλο που άνοιξε κάποιος ψυχομπουκωμένος του πρόγονος. (είτε πατέρας, είτε παππούς, είτε προπάππος). Θέλει νιονιό, βαθύτερη σκέψη, ψύχραιμη και λογική επεξεργασία των καταστάσεων και κυρίως ψυχισμό που να ξεφεύγει από τις "φόρμες" και τις "νόρμες" του απαράδεκτου γονιού, για να ξεφύγει απ'αυτή την ψυχοπαθολογία κανείς, να αρνηθεί και να αντισταθεί συνειδητά σ'αυτή τη φαυλότητα, ώστε να γίνει στοργικός, ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ γονιός στα δικά του παιδιά, και κατ'επέκταση να πολεμάει την κακοποίηση με νύχια και με δόντια όπου και σε όποια μορφή τη συναντήσει.
το υφος του πωλητη που μου ελεγε οτι ετσι γινομαστε αντρες...να σημαδευω κοτσιφια γατακια και κουταβια...
Είναι ένα δείγμα των σαθρών καταβολών που φέρουν οι άνθρωποι, Βαρνάβα μας... Κι όχι μόνο ο δικός μας λαός... Είναι η αβασάνιστη κι ακαλλιέργητη νοοτροπία που θέλει να συνταυτίζει τον ανδρισμό με τη βία. Αν εστιάσουμε στους Ελληνες που κουβαλούν αυτό το ηλίθιο χούι, είναι βέβαιο ότι ξεχνούν, παραβλέπουν, ή απλά δε γνωρίζουν στην αμορφωσιά τους ότι τα ουσιαστικά "άνδρας" και "ανδρεία" έχουν κοινή ρίζα στην πάνσοφη γλώσσα μας. Ναι, η βία είναι στοιχείο της ανθρώπινης φύσης και ίσως εντονότερο στους άρρενες, αλλά η συνειδητή επιδίωξη του σωστού σκεπτόμενου ανθρώπου πρέπει να είναι η τιθάσευσή της. Θα'ταν "ψιλά γράμματα" γι'αυτούς η αντίληψη ότι το να ενδίδει κανείς στη βία, και δη όταν αυτή είναι τυφλή, άρρωστη, αδικαιολόγητη, και απάνθρωπη, είναι μάλλον δείγμα ανανδρείας, παρά ανδρισμού.



Αρκετά με τις ψυχολογικές αναλύσεις μου, όμως.
Το θέμα εδώ είναι η απαράδεκτη καταπάτηση των στοιχειωδών δικαιωμάτων που έχει εξ ορισμού κάθε ζωντανό πλάσμα στον πλανήτη. Κι αφού υπάρχουν ανεγκέφαλοι που νομίζουν ότι μπορούν να τα καταπατούν για να ικανοποιήσουν βίτσια ή να εκτονώσουν τα όποια ψυχομπουκώματά τους, ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ μια πολιτεία που υποτίθεται πως λειτουργεί με πρώτο γνώμονα την ανθρωπιά, (ή τουλάχιστον τέτοια εικόνα θέλει να παρουσιάζει στον πολίτη) να αλλάξει ριζικά και να εμπλουτίσει το νομοθετικό της πλαίσιο για την κακοποίηση των ζώων, που τώρα είναι ελλειπές και ιδιαίτερα ελαστικό στις ποινές του. Να το κάνει ΕΜΠΡΑΚΤΑ πολύ πιο αυστηρό για να τιμωρούνται όπως τους πρέπει αυτά τα ανθρωπόμορφα κτήνη. Αφού δεν κατανοούν τα στοιχειώδη, τουλάχιστον να'χουν το φόβο της ποινής, που θα'ναι και προς παραδειγματισμό των υπόλοιπων "ουγκ" που κυκλοφορούν...

Ίσως θα πρέπει να μπει κι αυτό στις "Ιδεοπροτάσεις" ως ζήτημα για το οποίο θα'πρεπε να αναλάβουμε δράση, αλλά ήδη έχουν μπει κάμποσα εκεί, για τα οποία δυστυχώς αδρανούμε μέχρι στιγμής. (Στα λόγια είμαστε καλοί πάντως... :cool: )
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Apomakros
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3164
Εγγραφή: Τετ 29 Αύγ 2007, 19:26
Φύλο: Άνδρας

Re: η αποκτήνωση του ανθρώπου σ'όλο της το μεγαλείο!

Δημοσίευση από Apomakros » Τετ 16 Σεπ 2009, 09:43

Κακοποίηση ζώων, τι πρέπει να ξέρουμε: http://www.ideografhmata.gr/forum/viewt ... 734#p83734

Αρέλα έγραψε:Το κράτος στρέφει το βλέμμα του αλλού και αφήνει την τύχη των ζώων στις ιδιωτικές φιλοζωϊκές οργανώσεις και στο έλεος των ιδιωτών. Βέβαια δεν πρέπει να μας κάνει εντύπωση...Όταν δεν υπάρχει φορέας μέριμνας για ανθρώπους-αναξιοπαθούντες, θα υπάρξει για τα ζώα;
Ορθόν. Αλλά, βασικά, δεν υπάρχει κράτος. Όσο κι αν αυτό ακούγεται ως αφορισμός ή ανεπίτρεπτη γενίκευση, δεν παύει να είναι δυστυχώς η πραγματικότητα.

(Διότι στην Ελλάδα για να ζει κανείς σήμερα πρέπει να είναι ή ήρωας ή λαμόγιο)
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: η αποκτήνωση του ανθρώπου σ'όλο της το μεγαλείο!

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 16 Σεπ 2009, 09:48

Ορθόν. Αλλά, βασικά, δεν υπάρχει κράτος. Όσο κι αν αυτό ακούγεται ως αφορισμός ή ανεπίτρεπτη γενίκευση, δεν παύει να είναι δυστυχώς η πραγματικότητα.
Ορθόν, αλλά όπως προείπα, κάτι πρέπει να ΚΑΝΟΥΜΕ για να αλλάξει αυτή η κατάσταση, αντί να περιοριζόμαστε στην λεκτική εκτόνωσή μας (από βρισιές μέχρι αφορισμούς :swear: ). Παραείμαστε αδρανείς και ανόητοι όταν απλά επισημαίνουμε προβλήματα, καταριόμαστε τα σαθρά, αλλά δεν είμαστε διατεθειμένοι να χαλάσουμε τη ζαχαρένια μας, (και να χαλάσουμε και τον κόσμο αν χρειαστεί) για να γίνει ένα βήμα προς την σωστή κατεύθυνση επιτέλους! Ειδικά όσοι έχουμε παιδιά, φέρουμε μεγαλύτερη ευθύνη για τον κόσμο που τους παραδίδουμε. (βάζω κι εμένα μέσα σ'αυτό που στηλιτεύω ασφαλώς)
(Διότι στην Ελλάδα για να ζει κανείς σήμερα πρέπει να είναι ή ήρωας ή λαμόγιο)
Ορθότατο! :thumb: :lol:
Δεν είμαστε λαμόγια. Πότε θα γίνουμε ήρωες;
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
_MIXALIS_
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 373
Εγγραφή: Παρ 20 Απρ 2007, 17:50

Re: η αποκτήνωση του ανθρώπου σ'όλο της το μεγαλείο!

Δημοσίευση από _MIXALIS_ » Τετ 16 Σεπ 2009, 12:22

ArEla έγραψε:
(Διότι στην Ελλάδα για να ζει κανείς σήμερα πρέπει να είναι ή ήρωας ή λαμόγιο)
Ορθότατο! :thumb: :lol:
Δεν είμαστε λαμόγια. Πότε θα γίνουμε ήρωες;
Αφού αντέχουμε ακόμα, ήρωες είμαστε....
ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ.
Άβαταρ μέλους
Mantam Froufrou
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 4599
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 10:05
Φύλο: Γυναίκα

Re: η αποκτήνωση του ανθρώπου σ'όλο της το μεγαλείο!

Δημοσίευση από Mantam Froufrou » Τετ 16 Σεπ 2009, 14:58

τέτοιοι άντρακλες με κάνουν να ξερνάω...
Την ψυχοθεραπεία μου την κάνω εδώ: http://www.alchemyofnature.blogspot.gr/
Άβαταρ μέλους
Kariatida
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2755
Εγγραφή: Τετ 06 Αύγ 2008, 21:55
Irc ψευδώνυμο: Kariatida
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: η αποκτήνωση του ανθρώπου σ'όλο της το μεγαλείο!

Δημοσίευση από Kariatida » Σάβ 19 Σεπ 2009, 16:27

Λοιπον, θα σας πω κατι γι αυτον τον τυπα. ΟΙ φωτογραφιες αυτες βρισκονταν στο facebook, και με παρεπεμψε με λινκ ενας φιλος για να δω και να φριξω. Εγινε μεγαλη κινητοποιηση, απ ολους, ο καθενας το εδειχνε σε αλλους και το φλαγκαραν ως inappropriate και τον ιδιο τον χρηστη σαν abusive και internet bully. Λοιπόν, το φεισμπουκ μεσα σε 2 ωρες ειχε διαγραψει τον τυπο και τις φωτογραφιες του, ενω κοσμος το ειχε στειλει στα καναλια και σε ολες τις μεγαλες ιστοσελιδες οπου τον εκραξαν και συνεχιζουν να τον κραζουν συνεχως. Αν δεν απατωμαι και καποιες μεγαλες εφημεριδες εγραψαν γι αυτον ενω στο ιντερνετ εχει διαρρευσει το κινητο του τηλεφωνο.

Ο τυπος αυτος, στο αλμπουμ μεσα εγραφε οτι τα αυτια τα εκοψε με σιδεροπριονο, οτι τα σκυλια ειναι σκυλια και δεν καταλαβαινουν, ακομα κι οταν τα χτυπαει με το αεροβολο(!). Αν δειτε κι αλλες φωτογραφιες του, πιο κοντινες, θα προσεξετε τις διαφορες στο βλεμα του απο τα βλεματα που εχουμε συνηθισει. Αυτα προς ωρας.
Ή ακολούθα ή οδήγα ή φύγε απ' τη μέση

Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: η αποκτήνωση του ανθρώπου σ'όλο της το μεγαλείο!

Δημοσίευση από ArELa » Κυρ 20 Σεπ 2009, 16:59

Kάπως έτσι είναι τα πράγματα, όπως φαίνεται και το πρώτο ποστ του τόπικ άλλωστε. Το θέμα είναι ότι δεν προβλέπεται ποινική του δίωξη. (ή τουλάχιστον έτσι νομίζω- και μακάρι να μου πει ο Απόμακρος ότι κάνω λάθος).

Το "κράξιμο" και η γενική κατακραυγή δεν αρκεί σ'αυτές τις περιπτώσεις, γιατί δεν γλυτώνει τα ζώα από τέτοιες φρικτές κακοποιήσεις.

Πρέπει να υπάρχει ανάλογη νομοθεσία για τα δικαιώματα των ζώων, ώστε να μπορεί να ασκείται δίωξη στα πραγματικά κτήνη. Θα πρέπει να απαιτηθεί η συμπλήρωση της νομοθεσίας σ'αυτό. Αν ήμασταν έτοιμοι να κάνουμε ακτιβισμό για διάφορα σαθρά, θα το'βαζα κι αυτό στις ιδεοπροτάσεις, αλλά όσα προτείνονται ήδη εκεί, δεν είδαν χαϊρι. Μας καλύπτουν φαίνεται τα αναθέματα που ρίχνουμε στο νετ και μένουμε σ'αυτά. :cool:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Apomakros
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3164
Εγγραφή: Τετ 29 Αύγ 2007, 19:26
Φύλο: Άνδρας

Re: η αποκτήνωση του ανθρώπου σ'όλο της το μεγαλείο!

Δημοσίευση από Apomakros » Κυρ 20 Σεπ 2009, 20:50

Αρέλα έγραψε:Το θέμα είναι ότι δεν προβλέπεται ποινική του δίωξη. (ή τουλάχιστον έτσι νομίζω- και μακάρι να μου πει ο Απόμακρος ότι κάνω λάθος).
Προβλέπεται ποινική δίωξη. Γι' αυτό και εναντίον του δράστη από τα Σφακιά, που έχει σαν «χόμπι» να κόβει τα αυτιά από κουτάβια ράτσας pit bull, να τα εκπαιδεύει με τον πιο βάναυσο τρόπο και στην συνέχεια να τα πουλάει (όπως λέει το ρεπορτάζ της ζούγκλας), κατατέθηκε μήνυση στον εισαγγελέα Χανίων από τον φιλοζωικό σύλλογο της περιοχής «Η Προστασία Των Ζώων».

Επομένως είναι βέβαιο ότι εναντίον του δράστη θα ασκηθεί οπωσδήποτε ποινική δίωξη και θα τιμωρηθεί, διότι η κακοποίηση, ο βασανισμός και η δολοφονία ζώου είναι πλημμέλημα και τιμωρείται με φυλάκιση έως 5 μήνες ή χρηματική ποινή από 300 έως 1500 ευρώ ή και με τις δύο ποινές (Ν. 1197/1981)


(Το αυτόφωρο βέβαια παρήλθε, οπότε η υπόθεση θα παραπεμφθεί σε τακτική δικάσιμο)
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: η αποκτήνωση του ανθρώπου σ'όλο της το μεγαλείο!

Δημοσίευση από Divine Sinner » Κυρ 20 Σεπ 2009, 20:54

Φυλακιση θα πει: οτι θα φαινετε στο μητρωο του αλλα δεν θα εκτισει ποινη;
Άβαταρ μέλους
Apomakros
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3164
Εγγραφή: Τετ 29 Αύγ 2007, 19:26
Φύλο: Άνδρας

Re: η αποκτήνωση του ανθρώπου σ'όλο της το μεγαλείο!

Δημοσίευση από Apomakros » Κυρ 20 Σεπ 2009, 21:45

Εκτίμηση: Η μόνη σίγουρη καταδίκη είναι αυτή της εφημερίδας (ηλεκτρονικής ή έντυπης) από το ΕΣΡ για τη δημοσιοποίηση του ονόματος του δράστη...

(κατά την Αρχή Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων, η αποκτήνωση δεν πρέπει να έχει ονοματεπώνυμο)
Άβαταρ μέλους
Kariatida
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2755
Εγγραφή: Τετ 06 Αύγ 2008, 21:55
Irc ψευδώνυμο: Kariatida
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: η αποκτήνωση του ανθρώπου σ'όλο της το μεγαλείο!

Δημοσίευση από Kariatida » Τετ 23 Σεπ 2009, 17:17

Τα στοιχεία του ήταν δημοσιευμένα στο facebook και από εκεί ξεκίνησε το κράξιμο και η όποια διαρροή των στοιχείων του. Το τηλέφωνό του μόνο δεν γνωρίζω από πού προήλθε. Κανονικά σε περιπτώσεις κακοποίησης είτε ενήλικων ανθρώπων, είτε παιδιών είτε ζώων, θα πρέπει να καταργούνται (κατ εμε πάντα) τα προσωπικά δεδομένα, ώστε ο δράστης να λαμβάνει λίγο από το δικό του φαρμάκι, για να δούμε αν θα έχει τ αντερα μετα να το ξανακανει.
Ή ακολούθα ή οδήγα ή φύγε απ' τη μέση

Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: η αποκτήνωση του ανθρώπου σ'όλο της το μεγαλείο!

Δημοσίευση από Divine Sinner » Τετ 23 Σεπ 2009, 19:32

Εγω ειμαι αντίθετος σε καθε ειδους τιμωρητικου φακελωματος.
Οκ για τους παιδεραστες μπορεις να πεις οτι το κανεις για να προστατεψεις τα παιδια σου . για οσους κακοποιουν ενηλικους ομως;

ποιον προτατευεις με την δημοσιοποιηση στοιχειων; αν πχ πιαστεις στα χερια με καποιον και τον δειρεις θα πρεπει να γινεσε βουκινο γι αυτο για μια ζωη;
Για καποιον που κακοποιει ζωα; για να ξερει ο σκυλος σου να μην τον πλησιασει;
Δεν πρεπει τοσο ευκολα να παιζουμε με τα προσωπικα δεδομενα
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: η αποκτήνωση του ανθρώπου σ'όλο της το μεγαλείο!

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 23 Σεπ 2009, 20:37

Εγώ συμφωνώ με τη Νένα. Για περιπτώσεις ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗΣ (όχι άμα πιαστείς στο ξύλο ρε Φώτη), ανθρώπων (ενηλίκων, υπερηλίκων, παιδιών) και ζώων, ΠΡΕΠΕΙ να δημοσιοποιούνται τα ονόματά τους. Ο διασυρμός είναι και τιμωρία και συμμόρφωση και πρόληψη αφού γίνεται παράδειγμα προς αποφυγή για μελλοντικούς επίδοξους "μάγκες".

Μην τρελαθούμε με την υποκριτική και ψευδεπίγραφη μόδα των προσωπικών δεδομένων. Είναι αντιφατικό κόλπο για τη δημιουργία εντυπώσεων. ΞΕΡΕΙΣ ότι το σύστημα σ'έχει φακελωμένο και ξέρει και κάθε πότε πας στην τουαλέτα, έτσι κι αλλιώς. Οπότε για ποια προσωπικά δεδομένα μιλάμε αλήθεια;
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: η αποκτήνωση του ανθρώπου σ'όλο της το μεγαλείο!

Δημοσίευση από Divine Sinner » Τετ 23 Σεπ 2009, 20:44

θα βγουμε οφ τοπικ.
Εμμενω στην θεση μου περι χρησιμοτητας των προσωπικων δεδομενων.
Το συστημα μπορει να ξερει ποτε παμε τουαλετα, αλλα αν το μαθει ο γειτονας και το πει και στον φιλο του, εχω το δικαιωμα να στραφω εναντιων του νομικα.
Γιατι υπαρχει διαχωρισμος ιδιωτη-κρατους.
Το κρατος για δικους του λογους (οι οποιοι πρεπει να ειναι δικαιολογημενοι) μπορει να προβει σε αρση απορρητου και μεχρι ενος σημειου αναλογα με τον λογο.
Μην γινουμε αμερικα που ιδιοτικες εταιριες μπορουν για λογαριασμο του αφεντικου να δουν αν ο υπαλληλος του εχει ποινικο μητρωο.
Άβαταρ μέλους
Prince Istar
Ιδεογραφίτης με τα όλα του
Ιδεογραφίτης με τα όλα του
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: Τρί 27 Νοέμ 2007, 01:28
Φύλο: Άνδρας

Re: η αποκτήνωση του ανθρώπου σ'όλο της το μεγαλείο!

Δημοσίευση από Prince Istar » Πέμ 24 Σεπ 2009, 10:22

Λοβοτομη.ΤΩΡΑ ομως.

Εικόνα + Εικόνα = Dog's Best Friend
Every prophet in his house
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: η αποκτήνωση του ανθρώπου σ'όλο της το μεγαλείο!

Δημοσίευση από ArELa » Πέμ 24 Σεπ 2009, 10:27

Πρίγκηπα... :xaxas:

(επανέκαμψες με στυλ βλέπω! )


Φώτη, σε ό,τι αφορά τα προσωπικά δεδομένα: η θεωρία και επί της αρχής, είναι σωστή. Η χρησιμότητα όμως, είναι ρευστή και το σύστημα την εφαρμόζει μόνο εκεί που το βολεύει ή τέλος πάντων δεν το "παρεμποδίζει" στις επιδιώξεις του. Τέλος μ'αυτό το θέμα εδώ, γιατί όντως θα βγούμε απ'το θέμα.

Για τη συγκεκριμένη περίπτωση και όλες τις παρεμφερείς, που αφορούν βάναυση κακοποίηση ανθρώπων ή ζώων, εμμένω ότι πρέπει να γίνεται ΠΛΗΡΗΣ ΑΡΣΗ τους, γιατί η διαπόμπευση σ'αυτές τις περιπτώσεις, είναι αποτελεσματικότερη κι απ'τη φυλάκιση ακόμα. Κάποτε επιτέλους πρέπει να γίνονται ΕΜΠΡΑΚΤΩΣ κάποιες κινήσεις για να ελεγχθεί αυτή η μάστιγα (της κακοποίησης), αφού τα κρούσματα κτηνωδίας ολοένα και αυξάνονται παγκοσμίως αντί να μειώνονται.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
georgeelvismichael_
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 880
Εγγραφή: Σάβ 05 Μάιος 2018, 22:28
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 440 φορές
Έλαβε Likes: 169 φορές

Re: η αποκτήνωση του ανθρώπου σ'όλο της το μεγαλείο!

Δημοσίευση από georgeelvismichael_ » Σάβ 27 Απρ 2019, 04:07

Η βιομηχανία αβγών χρειάζεται κότες που γεννάνε αυγά για να εξυπηρετήσει την ακόρεστη όρεξη των ανθρώπων για κατανάλωση αυγών. Όμως μόνο οι θηλυκές κότες γεννούν αβγά. Έχετε αναρωτηθεί ποτέ τι συμβαίνει στα αρσενικά κοτοπουλάκια, μόλις γεννηθούν;
Εικόνα

Τα αρσενικά πουλάκια είναι άχρηστα στην βιομηχανία. Δεν γεννούν αβγά και το κρέας τους δεν είναι το είδος που προτιμούν. Αυτό σημαίνει ότι σε κάθε γέννα, περίπου το 50% των νεογέννητων πρόκειται να πεθάνουν πριν καν συμπληρώσουν μια μέρα ζωής. Ένας από τους πιο συνηθισμένους τρόπους θανάτωσης, είναι το άλεσμα.


ΔΕΙΤΕ ΚΑΙ ΦΡΙΞΤΕ
Άβαταρ μέλους
Isidora
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 819
Εγγραφή: Δευ 17 Σεπ 2018, 15:55
Irc ψευδώνυμο: Ισιδώρα
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 191 φορές
Έλαβε Likes: 223 φορές
Επικοινωνία:

Re: η αποκτήνωση του ανθρώπου σ'όλο της το μεγαλείο!

Δημοσίευση από Isidora » Σάβ 27 Απρ 2019, 13:28

Όταν βλέπω κάτι τέτοια... σκέπτομαι ότι καλά μας κάνουν οι ερπετοειδείς!!!
Τέτοιοι που είμαστε, να μην έχουμε απαίτηση να μας φέρονται καλύτερα, αυτά που μας κάνουν μας χρειάζονται και ακόμα χειρότερα...
Είμαστε ένα απαίσιο είδος που δεν έχει έλεος, τι περιμένουμε λοιπόν...?
Ποτέ δεν θα δούμε τις συνθήκες ζωής μας να καλυτερεύουν, επειδή δεν μας αξίζει... :anger:

Ντρέπομαι και θλίβομαι βαθιά που ανήκω και εγώ στο είδος που ανήκουν τα τέρατα αυτά που κάνουν τέτοια και ακόμα χειρότερα στα άλλα είδη. :(

Πωπω...!!! Όχι ανέλιξη δεν μας αξίζει, αλλά ούτε άσπρη μέρα... :anger:
Σταματήστε την Γη να κατέβω!!!
Άβαταρ μέλους
George vounis
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1391
Εγγραφή: Πέμ 07 Δεκ 2017, 20:41
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 628 φορές
Έλαβε Likes: 214 φορές

Re: η αποκτήνωση του ανθρώπου σ'όλο της το μεγαλείο!

Δημοσίευση από George vounis » Σάβ 27 Απρ 2019, 15:41

Είμαστε το μεγαλύτερο Κτήνος.... Ανέλιξη σε μια άλλη κόλαση θα κερδίσουμε. :embar:
Μες στο λήθαργο επωφελήθηκαν , οι καπηλευτές της ελεύθερης βούλησης του νου, θα αντιμετωπίσουν την θηλεία της τυφλής δικαιοσύνης!!!
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: η αποκτήνωση του ανθρώπου σ'όλο της το μεγαλείο!

Δημοσίευση από ArELa » Κυρ 10 Απρ 2022, 15:36

.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ζωα-Φυτά (τα πάντα στη φύση)”