''Φιλοζωία'' μα... ζωοφαγία

Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: ''Φιλοζωία'' μα... ζωοφαγία

Δημοσίευση από alkinoos » Τρί 02 Φεβ 2016, 17:30

promitheas14 έγραψε:
Πλουτάρχου – Περί Σαρκοφαγίας

Ο Πλούταρχος υποτιμά όσους ανθρώπους δεν μπορούν να ξεκόψουν από τα δεσμά της συνήθειας και του βολέματος και τους παρακινεί να απέχουν από την κατανάλωση κρέατος στο μέγιστο βαθμό. Για τους ανθρώπους η χορτοφαγία, είναι...
Μᾶλλον ἐπικρίνει καί κατηγορεῖ, ἀλλά δέν τούς ὑποτιμᾶ οὔτε στόν πρῶτο οὔτε στόν δεύτερο λόγο του.
Καί πάλι βάζει στό στόμα τοῦ ζώου τήν φράση (ἐννοιολογικά καί ὄχι κατά λέξη): "Ἄν εἶναι γιά νά χορτάσεις φάε με, ἄν εἶναι γιά νά ἀπολαύσεις τήν γεύση, μή μέ τρῶς".
Ἀκολουθῶντας τήν παραπάνω ἀρχή, ποῦ καί ποῦ τρώω κάποιο ψαράκι γιά τά ἀπαραίτητα λιπαρά ὀξέα.
Αὐτό ἀπό τό ὁποῖο δέν μπορῶ νά ἀπεξαρτηθῶ εἶναι τά γαλακτοκομικά, δηλαδή τό τυρί. Γάλα δέν πίνω οὔτε στόν καφέ.
Διόρθωσα το quote,διότι δεν είναι δικη η φραση,αλλά του συγγραφέα...Αν δεν είχα τη μητέρα μου που μέσα σε λίγα χρόνια τα είδε όλα με τη διατροφική μου αλλαγή, θα σταματούσα και το ψάρι,παρ ' ότι το τρώω ανα δέκα μέρες +....Και το τυρί ,ελάχιστα πιά.. Κεφαλοτύρι αλμυρό και σπάνια φέτα.
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ζωα-Φυτά (τα πάντα στη φύση)”