Φτιάξτε το δικό σας κομπόστ

Εικόνα Εικόνα
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Spirit oF Fire
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2366
Εγγραφή: Δευ 21 Μάιος 2007, 17:45
Irc ψευδώνυμο: Spirit_Of_Fire
Φύλο: Γυναίκα

Φτιάξτε το δικό σας κομπόστ

Δημοσίευση από Spirit oF Fire » Δευ 21 Ιούλ 2008, 15:09

ΕικόναHμερομηνία : 10-05-07
οικοπρακτικά
Φτιάξτε το δικό σας κομπόστ
Του ΗΛΙΑ ΚΑΝΤΑΡΟΥ

Mία από τις βασικές διαφοροποιήσεις της βιολογικής γεωργίας, σε σχέση με τις άλλες μορφές παραγωγής αγροτικών προϊόντων, είναι ο τρόπος που αντιμετωπίζει το έδαφος.

Στην βιολογική γεωργία, το έδαφος δεν είναι ούτε ένα νεκρό υπόστρωμα πάνω στο οποίο στηρίζεται το φυτό, αλλά ούτε και μια αποθήκη θρεπτικών συστατικών που πριν από κάθε παραγωγή μας, χρειάζεται απλώς να προσθέσουμε τα απαραίτητα χημικά λιπάσματα.

Είναι ένας ζωντανός οργανισμός, που μέσα του συνυπάρχουν σε αρμονία και ισορροπία εκατομμύρια μορφές ζωής. Σε ένα τέτοιο έδαφος, τα φυτά μπορούν να αναπτυχθούν φυσιολογικά χωρίς ανάγκη χημικών επεμβάσεων και να δώσουν προϊόντα καθαρά, υγιεινά και με γεύση. Η διατήρηση και η αύξηση της γονιμότητάς του, που μπορεί να επιτευχθεί, κυρίως, με την προσθήκη οργανικής ουσίας (φυτικών και ζωικών υπολειμμάτων).

Ποια υλικά μπορούμε να κομποστοποιήσουμε;

Ολα τα κλαδέματα του κήπου μας, αφού πρώτα τα θρυμματίσουμε καλά, τα υπολείμματα από το κούρεμα του γκαζόν, τα φύλλα που πέφτουν από τα δένδρα, τα φυτικά υπολείμματα της κουζίνας (π.χ. φλούδες, φύλλα από λαχανικά, κ.λπ.).

Δεν θα πρέπει να βάζουμε μέσα στον κάδο ή το σωρό, μέταλλα, γυαλιά, πλαστικά, πλαστικοποιημένα χαρτιά, κρέας, λίπη, καθώς και μεγάλες ποσότητες από πευκοβελόνες, επειδή λόγω των ουσιών που περιέχουν μπορούν να αναστείλουν την κομποστοποίηση.

Αν μαζί με τα υλικά προς κομποστοποίηση, προσθέσουμε και μια μικρή ποσότητα παλιού κομπόστ, αυτό λειτουργεί ως εμβόλιο μικροοργανισμών, επιταχύνοντας έτσι τη διαδικασία. Εναλλακτικά, κυκλοφορούν στην αγορά, και σκευάσματα με τα οποία μπορούμε να «εμβολιάσουμε» το κομπόστ μας και να επιταχύνουμε την όλη διαδικασία.

Τα ευεργετήματα του κομπόστ
Εκτός από την ενίσχυση της γονιμότητας που μας προσφέρει η προσθήκη του κομπόστ έχει και πολλές άλλες ιδιότητες:

• Ενισχύει την άμυνα των φυτών μας στα διάφορα παθογόνα.
• Εμπλουτιζει το έδαφος τόσο με θρεπτικά συστατικά όσο και με φυσικές ορμόνες και φυσικά αντιβιοτικά.
• Βοηθάει στην αποφυγή έκπλυσης των θρεπτικών συστατικών στον υδροφόρο ορίζοντα.
• Βελτιώνει τη σταθερότητα των εδαφών και μειώνει τους κινδύνους διάβρωσης και ερημοποίησής τους.
• Το έδαφος αερίζεται καλύτερα, με αποτέλεσμα την καλύτερη ανάπτυξη των φυτών μας.
• Γίνεται αυξημένη συγκράτηση του νερού. Δοκιμάστε σε μία γλάστρα σας που έχει κομπόστ και θα δείτε την διαφορά από μία άλλη που δεν έχει.
• Ρυθμίζεται καλύτερα η θερμοκρασία. Το καλοκαίρι, το έδαφος είναι δροσερότερο και τον χειμώνα θερμότερο.

Τι πρέπει να αποφύγετε
Τα συνηθέστερα λάθη που γίνονται κατά την κομποστοποίηση είναι:

• Λάθος υλικά (κυρίως λίπη, πλαστικοποιημένα χαρτιά, πευκοβελόνες ή κλαδέματα από άλλα κωνοφόρα) που μπορούν να μπλοκάρουν την όλη διαδικασία.
• Χονδροειδή υλικά, τα οποία αργούν να κομποστοποιηθούν.
• Τρυφερά φυτικά υπολείμματα (όπως το κουρεμένο γκαζόν και τα διάφορα λαχανικά της κουζίνας) τα οποία τοποθετούνται χωρίς να ανακατευτούν καλά με άλλα πιο «ξερά», δημιουργώντας έτσι ζώνες που δεν αναπνέουν, με αποτέλεσμα να έχουμε τη σήψη τους και την δυσοσμία.
• Υπερβολική ποσότητα «ξερών» (ξυλοποιημένων) υπολειμμάτων, με αποτέλεσμα την καθυστέρηση της όλης διαδικασίας.
• Χρήση ροκανιδιού από ξυλουργία, το οποίο λόγω εμποτισμού του με εντομοκτόνα, μπορεί να σταματήσει την κομποστοποίηση. Ροκανίδι μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε μόνο αν προέρχεται, από κοπή ξύλων που δεν έχουν εμποτιστεί με εντομοκτόνα, όπως τα ξύλα για το τζάκι.
• Υπερβολή στην ύγρανση, με αποτέλεσμα την σήψη και τη δυσοσμία ή ελλιπής ύγρανση με αποτέλεσμα την αναστολή της κομποστοποίησης.
• Εκτεθειμένος σωρός στην ηλιακή ακτινοβολία ή τις βροχές, με αποτέλεσμα την αναστολή της κομποστοποίησης ή τη σήψη.

Όλο το άρθρο εδώ : http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_arti ... 07_1286605

~*~*~*~*~*~~~~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~
Από άλλη πηγή:

Είναι πολύ εύκολο να φτιάξετε οικιακό κομπόστ με τα οργανικά υπολείματα του σπιτιού σας. Το μόνο που χρειάζεστε είναι ένα μέτρο τόπο και λίγη πειθαρχία στην αρχή. Γλυτώνετε πολλά δρομολόγια στον σκουπιδοντενεκέ της γειτονιάς και έχετε τζάμπα λίπασμα.

1. Πρέπει να χρησιμοποιήσετε ένα κιβώτιο ξύλινο ή πλαστικό το οποίο μπορείτε να το φτιάξετε μόνοι σας ή να το αγοράσετε από το εμπόριο. Το κιβώτιο πρέπει να έχει αρκετά ανοίγματα για να αερίζεται το υλικό κομποστοποίησης.

2. Ύστερα πρέπει να ξεχωρίσετε που θα βάλετε το δοχείο κομποστοποίησης. Αν έχετε κήπο μπορείτε να το τοποθετήσετε σε μιά άκρη του. Αν ζείτε σε διαμέρισμα μπορείτε να το βάλετε στο μπαλκόνι σας.

3. Αφού κάνετε τα παραπάνω αρχίστε να ρίχνετε στο δοχείο τα οργανικά υπολείμματα.

Τι να ρίχνετε:

Χορτάρια, φύλλα, γρασίδι, μικρά κλαδιά, φρούτα, λαχανικά, φλούδες, κατακάθια από καφέ και τσάι, χαρτοπετσέτες και χαρτί κουζίνας, τσόφλια από αυγά, στάχτες, χώμα από γλάστρες.

4. Κατά τακτικά χρονικά διαστήματα να ανακατεύετε και να καταβρέχετε το υλικό. Να έχετε υπόψη σας ότι όσο περισσότερο αερίζεται το υλικό και όσο περισσότερο καιρό είναι υγρό τόσο πιο γρήγορα θα γίνει. Εξ' άλλου αν το αερίζετε συχνά δεν θα μυρίζει.

5. Σε λίγο καιρό θα έχετε έτοιμο το κομπόστ σας. Ο χρόνος που χρειάζεται για να γίνει το κομπόστ εξαρτάται από πολλούς παράγοντες (εποχή, υλικά, κατεργασία). Γενικώς αν φτιάξετε μία κι έξω το σωρό με ψιλοκομμένα υλικά, τον αερίζετε και τον διατηρείτε υγρό, θά γίνει σε 2-3 μήνες.

Τι να προσέξετε:

1. Τα ψιλοκομμένα υλικά γίνονται πιο γρήγορα από τα χοντροκομμένα.

2. Δεν χρειάζεται να είναι το υλικό μούσκεμα. Απλά να διατηρείται ελαφρώς υγρό.

3. Το χειμώνα προστατέψτε το υλικό από τη βροχή.

4. Ανακατέψτε συχνά το υλικό.

Καλή επιτυχία!

Από το φόρουμ: http://vegan.thisblueplanet.net/forum/
Ο αληθινός πολεμιστής διατηρεί την ανθρωπιά του ακόμη και στη μάχη. Κερδίζοντας έναν βάρβαρο θρίαμβο εξακολουθείς να διακυβεύεις την ψυχή σου. Αυτοί που πολεμούν τον δράκο μπορούν να γίνουν ο δράκος.
Η φωτιά δεν καταστρέφει μόνο, μπορεί και να καθαρίζει τις ψυχές μας.
Άβαταρ μέλους
Mantam Froufrou
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 4599
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 10:05
Φύλο: Γυναίκα

Re: Φτιάξτε το δικό σας κομπόστ

Δημοσίευση από Mantam Froufrou » Δευ 21 Ιούλ 2008, 16:24

Τι να ρίχνετε:

Χορτάρια, φύλλα, γρασίδι, μικρά κλαδιά, φρούτα, λαχανικά, φλούδες, κατακάθια από καφέ και τσάι, χαρτοπετσέτες και χαρτί κουζίνας, τσόφλια από αυγά, στάχτες, χώμα από γλάστρες.
δεν ξέρω τί είναι το κομπόστ, αλλά εδώ και χρόνια η μανούλα μου με έμαθε να ρίχνω μέσα στις γλάστρες τα πάντα απο αυτά που αναφέρεις (εκτός απο χαρτοπετσέτες και χαρτί κουζίνας) χωρίς να τα κάνω κάτι συγκεκριμένο! Τα φυτά μου είναι πανευτυχή! Με λατρεύουν και τα λατρεύω! οι γλάστρες μου δεν μοιάζουν πεντακάθαρες και προσεγμένες όπως άλλες γλάστρες που έχω δεί, αλλά αυτό μόνο σε γλάστρες που το φυτό δεν έχει ακόμα θεριέψει, γιατί τα περισσότερα έχουν μεγαλώσει μέχρι εκεί που δεν πάει άλλο, σε σημείο που δεν μπορώ να μπώ ανάμεσα στα φυτά να τα φροντίσω ας πούμε (άλλο που δεν θέλω)...
Επίσης μετά απο μερικά ποτίσματα, όταν έχω ρίξει φρέσκο πράγμα στις γλάστρες, μυρίζουν λίγο, αυτή την μυρωδιά του δάσους μετά απο μεγάλη βροχή...εγώ την λατρεύω αυτή την μυρωδιά...σε κάποια φίλη μου δεν άρεσε και δεν της άρεσε ούτε το 'θέαμα' που αντίκρυσε, με τα φύλλα (σκουπίδια τα είπε) μέσα στο χώμα...
Αλλά μην τους ακούτε! ΤΑΙΣΤΕ ΤΑ ΦΥΤΑ ΣΑΣ ΤΗΝ ΦΥΣΙΚΗ ΤΟΥΣ ΤΡΟΦΗ, κι όχι τα χημικά που στο τέλος θα τα κάνουν λιγότερο ανθεκτικά και θα τα σκοτώσουν...μου είχε δώσει μία θεία μου ένα φυτό (δεν ξέρω πώς λέγεται) που το είχε σιχαθεί γιατι κάθε χρόνο πάθαινε βαμβακίαση και όλο έπρεπε να το ψεκάζει...Της το πήρα με το ζόρι, γιατί ήθελε να το πετάξει.
Τα πρώτα δύο χρόνια ομολογώ δεν ήξερα τί να κάνω, και το ψέκαζα κι εγώ όταν έβγαζε βαμβακίαση... Φέτος αποφάσισα (κι αφού έχει μπεί στο ειδικό πρόγραμμα θρέψης του μπαλκονιού μου για δύο χρόνια πιά :P) να προσπαθήσω να το αντιμετωπίσω χωρίς ψέκασμα! Το μόνο που έκανα ήταν να του βάζω περισσότερα φύλλα και τσάι/καφέ, και κάθε φορά που έβγαζε βαμβακίαση έκοβα τα φύλλα που είχαν ασθενήσει, το έπλενα με μπόλικο νερό στο υπόλοιπο (είναι και μεγάλο πανάθεμά το) και του έδινα δύναμη να το παλέψει! Ε, λοιπόν, πρίν λίγες μέρες άνθισε επιτέλους, και είδα οτι προσπέρασε μόνο του κάποια φύλλα που είχαν ασθενήσει, βγάζοντας φρέσκα καινούργια και ρίχνοντας τα ασθενή!!! ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΟΥΚΛΙ!!! θα κοιτάξω να βάλω φωτογραφία αν τα καταφέρω...
εν ολίγοις...ασχοληθείτε με τα φυτά σας, σκεφτείτε πως όπως θα προτιμούσατε να δώσετε στο μωρό σας γάλα απο το στήθος σας κι όχι κονσέρβας, έτσι κι αυτά προτιμούν την φυσική τροφή (φύλλα) απο τα χημικά που τους δίνουν για λίγο ωραία γιαλιστερά φύλλα, αλλά στο τέλος μειώνουν τον χρόνο ζωής τους και την ανθεκτικότητά τους! Μόνο χαρά θα πάρετε...Αγαπάτε τα φυτά σας!!!!
Οκ...έγραψα την έκθεση ιδεών...και προσωπικά μ'αρέσει κι αυτή η ιδέα του κομπόστ...απλά δεν ξέρω αν έχω χρόνο να κάτσω να το φτιάχνω..κι αφού δουλεύει το μέχρι τώρα σύστημα, μάλλον δεν θα το ξεκινήσω! Εύγε σου όμως για την παρουσίαση!
Την ψυχοθεραπεία μου την κάνω εδώ: http://www.alchemyofnature.blogspot.gr/
Άβαταρ μέλους
Spirit oF Fire
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2366
Εγγραφή: Δευ 21 Μάιος 2007, 17:45
Irc ψευδώνυμο: Spirit_Of_Fire
Φύλο: Γυναίκα

Re: Φτιάξτε το δικό σας κομπόστ

Δημοσίευση από Spirit oF Fire » Δευ 21 Ιούλ 2008, 20:17

καλησπέρα :)
Το κομπόστ είναι μέθοδος ανακύκλωσης των "σκουπιδιών της κουζίνας". Δηλαδή κάνεις λίπασμα τα υπολείμματα τροφών και δεν τα πετάς. Είναι καλό, θρεπτικό για τα φυτά και δεν περιέχει χημικά. Προσωπικά, κάνω αυτό που κάνεις κι εσύ... βάζω τα ξερά φύλλα, σπόρια κ.α. στις ρίζες απ τις γλάστρες μου. Δεν μοιρίζουν άσχημα γιατί πολλά τα θάβω μέσα στο χώμα των φυτών αλλά κάποιες φορές μαζεύουν μυγακια, ιδιαίτερα την άνοιξη. Παρ όλα αυτά, θα ήθελα να κάνω κομποστοποίηση των υπολειμμάτων των τροφών μου και μια μέρα, ελπίζω να τα καταφέρω. Είχα ακούσει πως κομποστοποίση σε "δημοτικό επίπεδο" γίνεται στην Ελευσίνα, όπου ο δήμος κομποστοποιεί τα κλαδιά απ τα δέντρα που κλαδεύει και το λίπασμα που βγαίνει το μοιράζει δωρεάν στους δημότες για τους κήπους τους. Αυτά από εμένα, καλά να περνάτε.
Ο αληθινός πολεμιστής διατηρεί την ανθρωπιά του ακόμη και στη μάχη. Κερδίζοντας έναν βάρβαρο θρίαμβο εξακολουθείς να διακυβεύεις την ψυχή σου. Αυτοί που πολεμούν τον δράκο μπορούν να γίνουν ο δράκος.
Η φωτιά δεν καταστρέφει μόνο, μπορεί και να καθαρίζει τις ψυχές μας.
Άβαταρ μέλους
maggy_gika
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ 02 Οκτ 2013, 21:19
Φύλο: Γυναίκα

Re: Φτιάξτε το δικό σας κομπόστ

Δημοσίευση από maggy_gika » Παρ 04 Οκτ 2013, 10:10

Πολύ ενδιαφέρον!!
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Φτιάξτε το δικό σας κομπόστ

Δημοσίευση από ArELa » Παρ 04 Οκτ 2013, 10:13

Καλώς μας ήρθες Μάγκι Γκίκα :welcome:

Σε παραπέμπω κι εδώ http://ideografhmata.gr/forum/viewtopic ... 123#p74123
για να "γνωρίσεις" λίγο καλύτερα τον ΙΔΕΟτοπο και να εγκλιματιστείς. :wink:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12025
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: Φτιάξτε το δικό σας κομπόστ

Δημοσίευση από OTTO » Παρ 04 Οκτ 2013, 11:39

Εξαιρετικό νήμα!!!
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Φτιάξτε το δικό σας κομπόστ

Δημοσίευση από doctormarkon » Δευ 24 Απρ 2017, 00:04

Απ ότι ήξερα τα σκουληκάκια είναι απαραίτητα και οι πιο καλοί σύμμαχοι.
Σήμερα πήρα ένα φυτό και όταν πήγα να του αλλάξω γλάστρα βρήκα κάτι σκούληκες Να.
Έβαλα το χώμα σε άλλη γλάστρα και έβαλα από πάω καπάκι. Έρριξα και φύλλα.
Έκανα μια αρχή για κομπόστ Για να δούμε αν θα πετύχει
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ζωα-Φυτά (τα πάντα στη φύση)”