Αδέσποτα

Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
aftokaitoallo
Σύμβουλος
Δημοσιεύσεις: 3929
Εγγραφή: Κυρ 27 Φεβ 2011, 17:27
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Αδέσποτα

Δημοσίευση από aftokaitoallo » Δευ 09 Ιουν 2014, 15:58

την αγέλη της περιοχής μου μάλλον κατάφεραν να την εξοντώσουν με φόλες :(

και οποία έκπληξις

οι σκατουλες παραμένουν στους δρόμους.

καταλάβατε;
Any review, retransmission, dissemination or other use of, or taking of any action in reliance upon, this information by persons or entities is prohibited without my consent.
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Αδέσποτα

Δημοσίευση από Divine Sinner » Δευ 09 Ιουν 2014, 15:59

OTTO έγραψε:
Divine Sinner έγραψε:Για τους μπάσταρδους που μαλώνουν με όσους βοηθούν αδέσποτα θα μιλήσει κανένας;
Δεν είναι μπάσταρδοι. Το κάνουν διότι όταν ταΐζεις έναν σκύλο σε μια περιοχή, ο σκύλος συνήθως παραμένει στην περιοχή αφού βρίσκει τροφή. Άρα και η "τουαλέτα" του παραμένη στην περιοχή. Συνεπώς, αν πραγματικά θέλεις να βοηθήσεις τον σκύλο, του προσφέρεις μεν τροφή, τον βάζεις δε και σε κάποια τέλοσπάντων "τουαλέτα" ή διαφορετικά μαζεύεις τις ακαθαρσίες που προκύπτουν από τη χώνεψη της τροφής που του έδωσες, και τότε, αφού κάνεις ολοκληρωμένη δουλειά (φαΐ και τουαλέτα) και όχι μισή δουλειά (μόνο φαΐ), αν κατέβεις υποψήφιος πολιτικός, θα σε ψηφίσω!!!

Είπαμε, δεν μπορούμε να επιτρέπουμε τις ακαθαρσίες να μας επιβάλλονται.

Ε καλα εγω θα βάλω το φαϊ εσυ να βάλεις την καθαριότητα.
Άβαταρ μέλους
AnonymosEreynhths
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5853
Εγγραφή: Τετ 05 Αύγ 2009, 10:22
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 123 φορές
Έλαβε Likes: 197 φορές

Re: Αδέσποτα

Δημοσίευση από AnonymosEreynhths » Δευ 09 Ιουν 2014, 15:59

Γάτες επιθετικές έχω δει μόνο όταν έχουν γατάκια (και είναι φυσιολογικό).

Στην γειτονιά μου οι γάτες κοιμούνται στα σπιτάκια των σκύλων και τα καημένα τα σκυλιά έξω...
Άβαταρ μέλους
aftokaitoallo
Σύμβουλος
Δημοσιεύσεις: 3929
Εγγραφή: Κυρ 27 Φεβ 2011, 17:27
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Αδέσποτα

Δημοσίευση από aftokaitoallo » Δευ 09 Ιουν 2014, 16:02

κι οποία υποκρισία! ήταν εδώ μία σκυλίτσα δεν ξέρω τι απόγινε, οι ιδιοκτήτες απλά της άνοιγαν την πόρτα να κάνει την ανάγκη της τέλος πάντων αυτή πήγαινε σε ένα σημείο που οι ανθρωποι το εξυπνότερο ζώο όταν παραγέμιζε ο κάδος και έφτανε μέχρι το δρόμο το σακουλομάνι συνέχιζαν να πετάνε κι άλλες σακουλες (εκεί χρειάζονται τουλάχιστον δύο ακόμα κάδοι, υπάρχει ένα ψητοπωλείο και ένα εστιατόριο και δύο φούρνοι ήμαρτον δηλαδή) κι ό,τι της μύριζε το άνοιγε, έσκιζε την σακουλα. φταίει το ζώο ή το ΖΩΟ ο άνθρωπος ο βλακας ο αρχίβλαξ θα έλεγα που το μόνο που κοιτάζει είναι η ζωούλα του και η σακούλα του.
Any review, retransmission, dissemination or other use of, or taking of any action in reliance upon, this information by persons or entities is prohibited without my consent.
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12039
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: Αδέσποτα

Δημοσίευση από OTTO » Δευ 09 Ιουν 2014, 16:08

aftokaitoallo έγραψε:πως είσαι τόσο σίγουρος πως είναι αδέσποτων;
Πρώτον, μιλώ από προσωπική εμπειρία. Τα βλέπω καθημερινά στη γειτονιά μου. Δεν υπάρχει ποτέ κανένας που να τα μαζεύει, τρώνε από τα σκουπίδια και είναι μες στη βρόμα. Άλλο αν πριν καιρό υπήρξαν κατοικίδια. Θα πούμε για αυτό. Τώρα λέμε ότι αυτή τη στιγμή (μάλλον εδώ και μήνες) είναι αδέσποτα. Εξ ορισμού.
εγώ βλέπω ένα σωρό κόσμο να μην μαζεύει τα κακά (εγώ πάντα τα μαζεύω κι αν ο σκύλος ξανακάνει ή έχω δεύτερη σακούλα ή επιστρέφω στο σημείο που τα έκανε)
Προφανώς μιλάς για δικό σου σκύλο, διότι δεν έχω υποχρέωση να μαζεύω τις ακαθαρσίες των αδέσποτων που δεν θα έπρεπε να είναι αδέσποτα.
ενώ επίσης αρκετοί εδώ γύρω απλά τους ανοίγουν την πόρτα κάνουν την ανάγκη τους κι επιστρέφουν! στο δρόμο που μένω δύο σκυλιά κάνουν έτσι τα κακά τους και τα δύο ΜΗ ΑΔΕΣΠΟΤΑ.
Έχεις απόλυτο δίκιο. Και μάλιστα είμαι ο ίδιος που είχα γράψει αλλού στα ιδεό, ότι κάποιοι δεν σέβονται ούτε τα παιδιά που παίζουν στα πάρκα, θεωρούν τα πάρκα αφοδευτήρια σκύλων, και μετά τα παιδιά πάνε στο γρασίδι, κλωτσούν την μπάλα, σκάει η μπάλα στο σκατό, κάνουν κεφαλιά και το σκατό πάει στο κεφάλι του παιδιού. Το ότι υπάρχουν τέτοιοι - για μένα εγκληματίες - κάτοχοι κατοικιδίων, είναι δεδομένο.

Μάλιστα έχω δει κάποιοι να τα βάζουν να κάνουν τις ακαθαρσίες τους κάτω από πινακίδα σε πάρκο, η οποία έγραφε ακριβώς για το θέμα: να προστατεύουμε το πράσινο από τις ακαθαρσίες. Και μάλιστα τι λένε οι τύποι για τα καμώματά τους; "Δωρεάν λίπασμα στο πάρκο και μιλάτε;;;" Γιατί; Για να βολέψουνε τον κωλαράκο τους.
πρώτα λοιπόν να στραφείς προς τον άνθρωπο που δεν κάνει το χρέος του ως εξυπνότερο είδος
Σε όλους στρέφομαι, όμως από τη στιγμή που υπάρχουν εδώ και μήνες τα αδέσποτα, στρέφομαι προς την πολιτεία.
aftokaitoallo έγραψε:οι γάτες είναι επιθετικές όσο και οι σκύλοι.
δεν έχεις δει σκύλο με βγαλμένο μάτι από επίθεση γάτας
Μιλώ για αιφνιδιαστική επίθεση σε ανθρώπους. Πες μου πόσα ανθρώπινα θύματα έχουμε από επίθεση γάτας, και πόσα από σκύλου. Ποιο ζώο χρήζει περισσότερο κηδεμονίας, ο σκύλος ή η γάτα;;;
και τι σημαίνει το "τρομάζουν εύκολα"; τι σόι αντίληψη είναι αυτή για λιγότερο έξυπνο είδος κατ' εσέ; για ένα είδος που είναι μικρόσωμο σε σχέση ακόμα και με το πόδι σου; καταλαβαίνεις πως αυτά τα ζώα τα συναισθάνονται; ή απλά τα έχεις για βλάκες;
Άκόμα και σε περιπτώσεις που πας να χαϊδέψεις τη γάτα, τρομάζει και φεύγει. Συμβαίνει συνεχώς. Τι σημαίνει δηλαδή; Τι δεν καταλαβαίνεις; Δεν έχει τον τσαμπουκά που έχει ο σκύλος απέναντι σε ανθρώπους. Αυτονόητα, γνωστά πράγματα λέω.
επίσης οι γάτες και οι σκύλοι αν λείψουν από μία πόλη τότε την πάτησε η πόλη. με τις κατσαρίδες πάντως θα έπρεπε να τα βάζεις. και με τις βρωμιές των ανθρώπων που μαζεύουν μύγα και κουνούπι.
Οι σκύλοι τρώνε κατσαρίδες; :dunno: Δεν το ήξερα. Από κει και πέρα, με τις γάτες γενικά δεν τα έβαλα... Τι να πω...
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12039
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: Αδέσποτα

Δημοσίευση από OTTO » Δευ 09 Ιουν 2014, 16:13

aftokaitoallo έγραψε:μα τι λες ανθρωπε μου; ποια τουαλέτα;
σε χωριό έχεις πάει; έχεις δει που πάει σύννεφο η κακαρέτζα και η σβουνιά από γαιδούρια κι άλογα;
Δηλαδή μας λες ότι επειδή στο χωριό έχουν κοπριά (από φυτοφάγα ζώα), θα πρέπει και στην πόλη να θεωρήσουμε τις ακαθαρσίες σαρκοφάγων ζώων ως κοπριά;;;

Και είναι το ίδιο η κοπριά να τοποθετείται τις περισσότερες φορές πάνω από χώμα, με το να τοποθετείται πάνω στο απέραντο τσιμέντο της πόλης; Έχουν την ίδια απορροφητικότητα;;

Και είναι το ίδιο να βρίσκεται η κοπριά σε σημείο που περπατούν τρεις, από σημείο της πόλης που περπατούν 1013;;;
να τα βάλεις με αυτόν που σε φορολογει αγαπητέ όχι με το αδέσποτο. να τα βάλεις με ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ.
Τόση ώρα με το κράτος τα βάζω... το ζώο είπα (αλλά δεν με διαβάζετε) ότι τόσο του κόβει, τόσο κάνει. Ακολουθεί απλά τα ένστικτά του.

Το κράτος λοιπόν, ταυτοχρόνως θα έπρεπε και να τιμωρεί τα αφεντικά κατοικιδίων, και όποτε εντοπίζει αδέσποτο, να το συλλέγει πάραυτα. Το κράτος φταίει. Τέλος.
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
aftokaitoallo
Σύμβουλος
Δημοσιεύσεις: 3929
Εγγραφή: Κυρ 27 Φεβ 2011, 17:27
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Αδέσποτα

Δημοσίευση από aftokaitoallo » Δευ 09 Ιουν 2014, 16:25

όταν για ένα διάστημα ντροπιαστικό για μένα είχα την μικρή μου μόνιμα έξω στην βεράντα με το σπιτάκι της όλο αποκεφαλισμένες κατσαρίδες εβρισκα.
ναι τρώνε.
είναι οι γάτες και οι σκύλοι οι καλύτεροι σκουπιδιάρηδες που θα μπορούσε να έχει μία πόλη. και μιλάμε για τρωκτικά μικρά ερπετά και έντομα ε; πράγματα που δεν ασχολείται κανείς από τους δήμους επαρκώς. ψιλά γράμματα, μένουν στα χοντρά που γράφουν ΧΑΒΟΥΖΑ.
φίλε τα φυτοφάγα ζώα που λες κατουράνε και χέζουν τον κόσμο, εσύ θα φας το καρότο σου αλλά σε πληροφορώ αυτό εχει απάνω του ένα σωρό επικίνδυνους μικροοργανισμούς που επιβιώνουν και στο καυτό νερό μερικοί!
τα φυτοφάγα ζώα έχουν κι αυτά εχινοκοκκο και τις δικές τους μεγάλες κι επικίνδυνες ασθένειες
κι ο άνθρωπος επίσης όπως και όλα τα ζώα μπορεί να θεωρηθει κάλλιστα εστία μόλυνσης!

σου εξηγώ με το παράδειγμα των Ισλανδών πως κατάφεραν να εξαλείψουν τα κρούσματα εχινόκοκκου, δεν επικεντρώνεσαι σωστά στην πολιτεία με το να κυνηγάς τα αδέσποτα κι όσους τα φιλεύουν κάτι από συμπόνοια ίσα ίσα που κάνεις το χατήρι του κράτους που στην ουσία ζητά το ΔΙΑΙΡΕΙ ΚΑΙ ΒΑΣΙΛΕΥΕ, ανάλαβε μία πρωτοβουλία δράσης για το καλό όλων. αλλά μην εμποδίζεις την συμπόνοια όταν έχει αποκλειστεί από τις ζωές όλων ανθρώπων και ζώων η πραγματική μέριμνα ενός κοινωνικού κράτους και αντ' αυτού έχουμε ένα απάνθρωπο κι άσπλαχνο τέρας που φορολογεί και δικάζει και φυλακίζει και διαιωνίζει τα προβλήματα που το κρατούν σε ΙΣΧΥ.
Any review, retransmission, dissemination or other use of, or taking of any action in reliance upon, this information by persons or entities is prohibited without my consent.
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12039
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: Αδέσποτα

Δημοσίευση από OTTO » Δευ 09 Ιουν 2014, 16:29

aftokaitoallo έγραψε:την αγέλη της περιοχής μου μάλλον κατάφεραν να την εξοντώσουν με φόλες :(

και οποία έκπληξις

οι σκατουλες παραμένουν στους δρόμους.

καταλάβατε;
Πρώτα από όλα κακώς υπήρξαν φόλες, αλλά την μεγάλη ευθύνη που δεν πρόλαβε τις φόλες τις έχει το κράτος.

Έπειτα, αν οι σκατούλες παραμένουν ίδιες, αυτό συνεπάγεται ότι τα αδέσποτα έκαναν αλλού τα κακάκια τους. Για πες μας, που;;;
Divine Sinner έγραψε:Ε καλα εγω θα βάλω το φαϊ εσυ να βάλεις την καθαριότητα.
Σπουδαία πρόταση! Τώρα είναι που θα κατουρηθεί πάνω του το κράτος, θα αναλάβει τις ευθύνες του και θα τρέξει να τα μαζέψει!!!
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
aftokaitoallo
Σύμβουλος
Δημοσιεύσεις: 3929
Εγγραφή: Κυρ 27 Φεβ 2011, 17:27
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Αδέσποτα

Δημοσίευση από aftokaitoallo » Δευ 09 Ιουν 2014, 16:30

το κράτος φταίει γιατί του δώσαμε πολλές αρμοδιότητες γιατί οι άνθρωποι βαριούνται να ασχοληθούν με κάτι άλλο από την ζωούλα τους.
οι πολίτες έχουν καταντήσει ζόμπι, νωθροί και απαθείς κι έτσι το κράτος έγινε αυτό το τέρας.
σε όλα αυτά δεν φταίνε τα ζώα.
πρέπει να δείξουμε στο κράτος πως ως εδώ ήταν η τύχη του με μας.
πως τώρα αναλαμβάνουμε εμείς!

αλλά φυσικά αυτό θα γίνει μόνο από τρομερό γεγονός και αυτόματη κατανόηση της αληθινής αιτίας των δεινών από την κρίσιμη μάζα. δηλαδή παίζει και ποτέ.

ως τότε

άσε τον συμπονετικό να διορθώσει το κακό ενός πεινασμένου και χτυπημένου ζώου.
δεν φταίει αυτός ως εκεί μπόρεσε να διορθώσει.

εσύ τι κάνεις;
Any review, retransmission, dissemination or other use of, or taking of any action in reliance upon, this information by persons or entities is prohibited without my consent.
Άβαταρ μέλους
aftokaitoallo
Σύμβουλος
Δημοσιεύσεις: 3929
Εγγραφή: Κυρ 27 Φεβ 2011, 17:27
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Αδέσποτα

Δημοσίευση από aftokaitoallo » Δευ 09 Ιουν 2014, 16:34

OTTO έγραψε:
aftokaitoallo έγραψε:την αγέλη της περιοχής μου μάλλον κατάφεραν να την εξοντώσουν με φόλες :(

και οποία έκπληξις

οι σκατουλες παραμένουν στους δρόμους.

καταλάβατε;
Πρώτα από όλα κακώς υπήρξαν φόλες, αλλά την μεγάλη ευθύνη που δεν πρόλαβε τις φόλες τις έχει το κράτος.

Έπειτα, αν οι σκατούλες παραμένουν ίδιες, αυτό συνεπάγεται ότι τα αδέσποτα έκαναν αλλού τα κακάκια τους. Για πες μας, που;;;
Divine Sinner έγραψε:Ε καλα εγω θα βάλω το φαϊ εσυ να βάλεις την καθαριότητα.
Σπουδαία πρόταση! Τώρα είναι που θα κατουρηθεί πάνω του το κράτος, θα αναλάβει τις ευθύνες του και θα τρέξει να τα μαζέψει!!!

να σου πω που; μα τι μου λες τώρα. πέντε σκύλοι θαυμάσια σκυλιά όλα που αμόλυσαν οι ιδιοκτήτες και παράτησαν λόγω κρίσης βρωμίζουν την Αθήνα; σε διάφορα σημεία;

τα μισούν τα σκυλιά και δεν είναι για κακά κι άλλα τέτοια. μια γριά εδώ απέξω περναγε και είδε τη μία σκυλίτσα που αφήνουν έξω κάποιοι και προσπάθησε να την κλωτσήσει βγήκε η ιδιοκτήτρια να μαζεψει το σκυλάκι της είπε τι σας έκανε και λέει ξεκάθαρα αυτό που κρύβουν όλων των εμετικών αυτών συμπολιτών μας οι ψυχές τους

ΤΑ ΜΙΣΩ ΔΕΝ ΤΑ ΦΟΒΑΜΑΙ, ΤΑ ΜΙΣΩ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΖΩΑ ΚΑΤΑΡΑΜΕΝΑ ΚΑΙ ΑΚΑΘΑΡΤΑ.

τέτοιοι νόες ανήκουν στο εξυπνότερο είδος.
Any review, retransmission, dissemination or other use of, or taking of any action in reliance upon, this information by persons or entities is prohibited without my consent.
Άβαταρ μέλους
aftokaitoallo
Σύμβουλος
Δημοσιεύσεις: 3929
Εγγραφή: Κυρ 27 Φεβ 2011, 17:27
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Αδέσποτα

Δημοσίευση από aftokaitoallo » Δευ 09 Ιουν 2014, 16:37

τέλος πάντων οι άνθρωποι είναι για τα μπάζα. το εγγονάκι της γιαγιάκας αυτής ελπίζω να μην μείνει στις φοβέρες της γιαγιάκας "θα σε φάει ο σκύλος έλα εδώ" που ακούω συνέχεια στο δρόμο όταν βγάζω τη σκύλα μου και με κοιτάνε εχθρικά.

μέχρι γέρος μου είπε το εξής αισχρό: "δεν ντρέπεσαι να πηγαίνεις με τον σκύλο;"

λοιπόν αυτή η κωλογενιά που διατήρησε την πελατειακή σχέση με τα κόμματα είναι αχώνευτη και τρισάθλια.
και θέλω να τελειώνουμε. κανάς μπόγιας υπάρχει; :cool: :cool:
Any review, retransmission, dissemination or other use of, or taking of any action in reliance upon, this information by persons or entities is prohibited without my consent.
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12039
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: Αδέσποτα

Δημοσίευση από OTTO » Δευ 09 Ιουν 2014, 16:38

aftokaitoallo έγραψε:όταν για ένα διάστημα ντροπιαστικό για μένα είχα την μικρή μου μόνιμα έξω στην βεράντα με το σπιτάκι της όλο αποκεφαλισμένες κατσαρίδες εβρισκα.
ναι τρώνε.
Δηλαδή είσαι σίγουρη ότι ο σκύλος τις αποκεφάλιζε;
είναι οι γάτες και οι σκύλοι οι καλύτεροι σκουπιδιάρηδες που θα μπορούσε να έχει μία πόλη. και μιλάμε για τρωκτικά μικρά ερπετά και έντομα ε; πράγματα που δεν ασχολείται κανείς από τους δήμους επαρκώς. ψιλά γράμματα, μένουν στα χοντρά που γράφουν ΧΑΒΟΥΖΑ.
Αν ο σκύλος μου τρώει τις κατσαρίδες και μαζεύει (;;;) άλλα σκουπίδια, αλλά μετά μας χέζει, το ίδιο μου κάνει. Μηδέν εις το πηλίκον.
φίλε τα φυτοφάγα ζώα που λες κατουράνε και χέζουν τον κόσμο, εσύ θα φας το καρότο σου αλλά σε πληροφορώ αυτό εχει απάνω του ένα σωρό επικίνδυνους μικροοργανισμούς που επιβιώνουν και στο καυτό νερό μερικοί!
τα φυτοφάγα ζώα έχουν κι αυτά εχινοκοκκο και τις δικές τους μεγάλες κι επικίνδυνες ασθένειες
Δηλαδή ο γάιδαρος του χωριού κατουράει πάνω από τα καρότα;;; Δεν το ήξερα, ούτε το φαντάστικα. :dunno:
κι ο άνθρωπος επίσης όπως και όλα τα ζώα μπορεί να θεωρηθει κάλλιστα εστία μόλυνσης!
Ναι, χέζουμε κι εμείς στον δρόμο. Το κάνω κι εγώ συχνά.
σου εξηγώ με το παράδειγμα των Ισλανδών πως κατάφεραν να εξαλείψουν τα κρούσματα εχινόκοκκου, δεν επικεντρώνεσαι σωστά στην πολιτεία με το να κυνηγάς τα αδέσποτα κι όσους τα φιλεύουν κάτι από συμπόνοια ίσα ίσα που κάνεις το χατήρι του κράτους που στην ουσία ζητά το ΔΙΑΙΡΕΙ ΚΑΙ ΒΑΣΙΛΕΥΕ, ανάλαβε μία πρωτοβουλία δράσης για το καλό όλων. αλλά μην εμποδίζεις την συμπόνοια όταν έχει αποκλειστεί από τις ζωές όλων ανθρώπων και ζώων η πραγματική μέριμνα ενός κοινωνικού κράτους και αντ' αυτού έχουμε ένα απάνθρωπο κι άσπλαχνο τέρας που φορολογεί και δικάζει και φυλακίζει και διαιωνίζει τα προβλήματα που το κρατούν σε ΙΣΧΥ.
Η μόνη λύση κατά το μικρό μυαλουδάκι μου είναι να μαζεύονται τα αδέσποτα σε ένα σωστό κυνοκομείο, όπου μετά αφού τα περιποιούνται θα μπορούν να τα δίνουν σε υπεύθυνα αφεντικά, αλλιώς να τα κρατούνε. Αν είχα λεφτά, θα έκανα ένα. Δεν έχω και απαιτώ από το κράτος να αναλάβει τις ευθύνες του.

Εσείς τι συγκεκριμένο προτείνετε; Εσύ απλά μου λες ότι κυνηγάω τα αθώα αδέσποτα, και να αναλάβω κάποια (αόριστη) πρωτοβουλία δράσης. Ο Divine πρότεινε εγώ να μαζεύω τις ακαθαρσίες τους... τέλεια!
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12039
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: Αδέσποτα

Δημοσίευση από OTTO » Δευ 09 Ιουν 2014, 16:40

Εσύ δηλαδή αγαπάς τις κατσαρίδες;
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
aftokaitoallo
Σύμβουλος
Δημοσιεύσεις: 3929
Εγγραφή: Κυρ 27 Φεβ 2011, 17:27
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Αδέσποτα

Δημοσίευση από aftokaitoallo » Δευ 09 Ιουν 2014, 16:44

εγώ προτείνω να βάλετε κι οι δύο την καθαριότητα

ΚΙ ΟΙ ΔΥΟ

σκοπεύω μία μέρα να πάω να καθαρίσω εδώ το ποδηλατοδρόμιο Η ΙΔΙΑ. που πάνε και σκάβουν και βάζουν λουλουδάκια οι μπασμένες κι οι μπασμένοι και μας τα έχουν κάνει τσουρέκια για τα κακά που ποτέ δεν τα μαζεύουν
αν τους ένοιαζε για τα παιδάκια τους και τα εγγονάκια τους από φιλότιμο βλέποντας τους να καθαρίζουν οι ίδιοι, ακόμα και οι λιμοκοντόροι που έχουν σκύλο και δεν τα μαζεύουν θα ντροπιάζονταν,

να βάλουν αφίσες κατά μήκος "σκύλο δεν έχουμε, και σκύλο δεν θέλουμε όμως τα κακά των σκύλων σας τα μαζεύουμε κάθε τρίτη ελάτε να μας δείτε"

μόνο ξεδιάντροποι θα συνεχιζαν να τα αφήνουν!

σκέφτομαι μάλιστα ότανν μπορεσω να το κάνω αυτό (θέμα υγείας με σταματά, η μέση μου) να μιλάω κιόλας με όποιον περνάει με σκύλο να το διαδώσει.

ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΠΟΛΙΤΕΣ ΘΑ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΤΟΝ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΕΑΥΤΟ ΤΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ.

ΚΑΝΕΙΣ ΑΛΛΟΣ.
Any review, retransmission, dissemination or other use of, or taking of any action in reliance upon, this information by persons or entities is prohibited without my consent.
Άβαταρ μέλους
AnonymosEreynhths
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5853
Εγγραφή: Τετ 05 Αύγ 2009, 10:22
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 123 φορές
Έλαβε Likes: 197 φορές

Re: Αδέσποτα

Δημοσίευση από AnonymosEreynhths » Δευ 09 Ιουν 2014, 16:44

OTTO έγραψε: Δηλαδή ο γάιδαρος του χωριού κατουράει πάνω από τα καρότα;;; Δεν το ήξερα, ούτε το φαντάστικα. :dunno:
[/quote]

Σε χειρότερο βαθμό τα πρόβατα οι άνθρωποι τα περνάνε από κεντρικούς δρόμους(βαριούνται να κάνουν το γύρω από δρόμους μικρότερης κυκλοφορίας), τουλάχιστον στο χωριό μου, και τις κατσίκες...με αποτέλεσμα ο δρόμος να γεμίζει κάθε πρωί,απόγευμα κακαράτζες τις οποίες και μετά πατάμε (γιατί είναι μικρά στρόγγυλα τα κακά) και τα πάμε όλα αυτά μέσα σπίτι.
μέχρι γέρος μου είπε το εξής αισχρό: "δεν ντρέπεσαι να πηγαίνεις με τον σκύλο;"
λοιπόν αυτή η κωλογενιά που διατήρησε την πελατειακή σχέση με τα κόμματα είναι αχώνευτη και τρισάθλια.
και θέλω να τελειώνουμε. κανάς μπόγιας υπάρχει; :cool: :cool:
Καταρχάς ψυχραιμία. Δεν χρειάζονται ακραίες λύσεις.

Καραμπίνα έχεις; :gigashot: :pirate: :nuts:
Άβαταρ μέλους
aftokaitoallo
Σύμβουλος
Δημοσιεύσεις: 3929
Εγγραφή: Κυρ 27 Φεβ 2011, 17:27
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Αδέσποτα

Δημοσίευση από aftokaitoallo » Δευ 09 Ιουν 2014, 16:45

ε κοίταξε
εγώ δεν είμαι το ζήτημα. εγώ κάνω το χρέος μου.
τα βάζω και με άλλους ιδιοκτήτες σκύλων.
διορθώνω όσο μπορώ το κακό γύρω μου

εσύ μιλάς από κάπου "ψηλότερα" για να χω καλό ρώτημα;
Any review, retransmission, dissemination or other use of, or taking of any action in reliance upon, this information by persons or entities is prohibited without my consent.
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12039
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: Αδέσποτα

Δημοσίευση από OTTO » Δευ 09 Ιουν 2014, 16:46

aftokaitoallo έγραψε:άσε τον συμπονετικό να διορθώσει το κακό ενός πεινασμένου και χτυπημένου ζώου.
δεν φταίει αυτός ως εκεί μπόρεσε να διορθώσει.

εσύ τι κάνεις;
Να κάνω μερικές διορθώσεις σε αυτά:

1) Το "χτυπημένο" ζώο πολλές φορές καταλήγει χτυπημενο ως αποτέλεσμα του τσαμπουκά που εκφράζουν μεταξύ τους τα σκυλιά. Όχι πάντα, αλλά αρκετές φορές. Να τα λέμε όλα δηλαδή. Ακόμα και σε ελάχιστες περιπτώσεις είναι αποτέλεσμα του τσαμπουκά που κάνουν στα αυτοκίνητα, που τρέχουν παράλληλα και γαυγίζουν (για άγνωστο λόγο) και αν ακουμπήσουν καταλάθος το αμάξι μπορεί να χτυπήσουν.

Απλά να συνειδητοποιήσουμε ότι πολλές φορές τα χτυπήματα που έχουν οφείλονται στην ηλιθιότητά τους.

2) Πρέπει να συμφωνήσουμε πως για τους περισσότερους ανθρώπους, το ευκολότερο είναι να δώσουμε φαΐ στο αδέσποτο ζώο, παρά να μαζέψουμε τις ακαθαρσίες του. Πρέπει να το συνυπολογίσουμε κι αυτό, σωστά; Και το θεωρώ φυσιολογικό. Κανείς δεν θέλει να μαζεύει σκατά. Κάποιος όμως πρέπει να το κάνει, ή να βρεθεί κάποια άλλη λύση. ΕΜ;;;;;
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12039
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: Αδέσποτα

Δημοσίευση από OTTO » Δευ 09 Ιουν 2014, 16:48

Εγώ όμως που είμαι των θετικών επιστημών, βαριέμαι να κάνω τζάμπα δουλειές. Και είμαι υπερήφανος για αυτό, διότι είναι ο ορισμός του να είσαι πρακτικός.

Όπως στο στρατό θεωρούσα το γόπιγκ αθλιότητα, διότι η λύση είναι να μην πετάμε αποτσίγαρα, όχι να τα πετάμε - να τα μαζεύουμε (και πάι από την αρχή),έτσι και σε αυτό το θέμα δεν είναι λύση το να μαζεύουμε σκατά, αλλά να μην χέζουν οι σκύλοι στον δρόμο.

Ο σκοπός είναι να τελειώνουμε τα προβλήματα και όχι να τα διαιωνίζουμε.
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
aftokaitoallo
Σύμβουλος
Δημοσιεύσεις: 3929
Εγγραφή: Κυρ 27 Φεβ 2011, 17:27
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Αδέσποτα

Δημοσίευση από aftokaitoallo » Δευ 09 Ιουν 2014, 16:49

Justme έγραψε:
OTTO έγραψε: Δηλαδή ο γάιδαρος του χωριού κατουράει πάνω από τα καρότα;;; Δεν το ήξερα, ούτε το φαντάστικα. :dunno:
Σε χειρότερο βαθμό τα πρόβατα οι άνθρωποι τα περνάνε από κεντρικούς δρόμους(βαριούνται να κάνουν το γύρω από δρόμους μικρότερης κυκλοφορίας), τουλάχιστον στο χωριό μου, και τις κατσίκες...με αποτέλεσμα ο δρόμος να γεμίζει κάθε πρωί,απόγευμα κακαράτζες τις οποίες και μετά πατάμε (γιατί είναι μικρά στρόγγυλα τα κακά) και τα πάμε όλα αυτά μέσα σπίτι.
μέχρι γέρος μου είπε το εξής αισχρό: "δεν ντρέπεσαι να πηγαίνεις με τον σκύλο;"
λοιπόν αυτή η κωλογενιά που διατήρησε την πελατειακή σχέση με τα κόμματα είναι αχώνευτη και τρισάθλια.
και θέλω να τελειώνουμε. κανάς μπόγιας υπάρχει; :cool: :cool:
Καταρχάς ψυχραιμία. Δεν χρειάζονται ακραίες λύσεις.

Καραμπίνα έχεις; :gigashot: :pirate: :nuts:[/quote]

το πρωτόκολλο μου στην βόλτα του σκύλου είναι που δεν πρέπει να σπάει ποτέ.

προέχει η ασφάλεια του προστατευόμενου είδους και η γαλήνη του.

αν τα έβαζα με τον γέρο εκείνο η μικρή μου θα τσιτωνόταν, θα πάθαινε ένα λα λα

όχι, τον άφησα στην μιζέρια του τον κωλόγερο και προχώρησα χωρίς να του μιλήσω.

περιττό να πω πως την σκύλα μου την εκπαίδευσα από μικρή ποτέ να μην κάνει την ανάγκη της έξω, αλλά σπίτι.
ο αδέσποτος που έσωσα είναι πολύ αργά για κάτι τέτοιο, είναι γεράκος άλλωστε. φροντίζω να μαζεύω τα κακά.
Any review, retransmission, dissemination or other use of, or taking of any action in reliance upon, this information by persons or entities is prohibited without my consent.
Άβαταρ μέλους
aftokaitoallo
Σύμβουλος
Δημοσιεύσεις: 3929
Εγγραφή: Κυρ 27 Φεβ 2011, 17:27
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Αδέσποτα

Δημοσίευση από aftokaitoallo » Δευ 09 Ιουν 2014, 16:52

OTTO έγραψε:
aftokaitoallo έγραψε:άσε τον συμπονετικό να διορθώσει το κακό ενός πεινασμένου και χτυπημένου ζώου.
δεν φταίει αυτός ως εκεί μπόρεσε να διορθώσει.

εσύ τι κάνεις;
Να κάνω μερικές διορθώσεις σε αυτά:

1) Το "χτυπημένο" ζώο πολλές φορές καταλήγει χτυπημενο ως αποτέλεσμα του τσαμπουκά που εκφράζουν μεταξύ τους τα σκυλιά. Όχι πάντα, αλλά αρκετές φορές. Να τα λέμε όλα δηλαδή. Ακόμα και σε ελάχιστες περιπτώσεις είναι αποτέλεσμα του τσαμπουκά που κάνουν στα αυτοκίνητα, που τρέχουν παράλληλα και γαυγίζουν (για άγνωστο λόγο) και αν ακουμπήσουν καταλάθος το αμάξι μπορεί να χτυπήσουν.

Απλά να συνειδητοποιήσουμε ότι πολλές φορές τα χτυπήματα που έχουν οφείλονται στην ηλιθιότητά τους.

2) Πρέπει να συμφωνήσουμε πως για τους περισσότερους ανθρώπους, το ευκολότερο είναι να δώσουμε φαΐ στο αδέσποτο ζώο, παρά να μαζέψουμε τις ακαθαρσίες του. Πρέπει να το συνυπολογίσουμε κι αυτό, σωστά; Και το θεωρώ φυσιολογικό. Κανείς δεν θέλει να μαζεύει σκατά. Κάποιος όμως πρέπει να το κάνει, ή να βρεθεί κάποια άλλη λύση. ΕΜ;;;;;
σου απάντησα πιο πάνω. και οι δύο να μαζεύουν. όλοι να καθαρίζουμε. το διάβασες το ποστ για το ποδηλατοδρόμιο που λέω;
ποιος σου είπε πως είναι κάτι ταπεινό ως ενέργεια να μαζεύεις ακαθαρσίες; το καζανάκι στο είπε;
Any review, retransmission, dissemination or other use of, or taking of any action in reliance upon, this information by persons or entities is prohibited without my consent.
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12039
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: Αδέσποτα

Δημοσίευση από OTTO » Δευ 09 Ιουν 2014, 19:23

aftokaitoallo έγραψε:σου απάντησα πιο πάνω. και οι δύο να μαζεύουν. όλοι να καθαρίζουμε. το διάβασες το ποστ για το ποδηλατοδρόμιο που λέω;
ποιος σου είπε πως είναι κάτι ταπεινό ως ενέργεια να μαζεύεις ακαθαρσίες; το καζανάκι στο είπε;
Μην το πάρεις προσωπικά, αλλα είναι ανοησία για τον οποιονδήποτε να έχει τη δυνατότητα να διορθώνει κάτι με ευκολότερο τρόπο, και να επιλέγει τον δύσκολο.

Το να καθαρίζω κάτι που την άλλη μέρα επανεμφανίζεται είναι ανοησία. Δουλειά δεν είχαμε δηλαδή. Και το λέω εγώ ο οπαδός της παραγωγικότητας, που προσπαθώ να κάνω όσα περισσότερα μπορώ μέσα στην μέρα.

Τα σκυλιά πρέπει να χέζουν σε ειδικό για αυτά μέρος. Να κανονίσει η πολιτεία. Κυνοκομεία.

Εκτός των αφεντικών (ένα από τα οποία είσαι κι εσύ και μάλιστα υπόδειγμα, με βάση όσα λες), που θα φροντίσουν αυτοί για το που θα χέζουν τα σκυλιά τους.

Σε συγχαίρω που παρατηρείς τους ιδιοκτήτες σκύλων που δεν πράττουν ως οφείλουν, απλά προσθέτω τις ευθύνες του κράτους.

Να συμπληρώσω πως αν τα σκυλιά τρώνε κατσαρίδες και δεν ξέρω γω τι άλλο ζωντανό, τότε τι ανάγκη έχουν το φαγητό του γείτονα; :dunno:

Φαντάζομαι πως ο θεός δεν έφτιαξε τα σκυλιά για να τα ταίζει ο άνθρωπος, αλλά μπορούν να επιβιώσουν μόνα τους. Άρα προέχει η καθαριότητα της πόλης.
Justme έγραψε:Σε χειρότερο βαθμό τα πρόβατα οι άνθρωποι τα περνάνε από κεντρικούς δρόμους(βαριούνται να κάνουν το γύρω από δρόμους μικρότερης κυκλοφορίας), τουλάχιστον στο χωριό μου, και τις κατσίκες...με αποτέλεσμα ο δρόμος να γεμίζει κάθε πρωί,απόγευμα κακαράτζες τις οποίες και μετά πατάμε (γιατί είναι μικρά στρόγγυλα τα κακά) και τα πάμε όλα αυτά μέσα σπίτι.
Δεν ξέρω σε τι μέρος μένεις, αλλά εγώ πρόβατα στην πόλη δεν βλέπω. Αν θα πάω στο χωριό και δω πρόβατα και μικρά στρόγγυλα κακά (που έχω δει), δεν θα διαμαρτυρηθώ, διότι θα θεωρήσω ότι αυτό είναι το φυσικό τους περιβάλλον. Άλλο χωριό, άλλο πόλη με πλατείες και πεζοδρόμια. Γιατί δεν με καταλαβαίνει κανείς;;;

Είμαι τόσο μα τόσο μόνος... :loco:

ΥΓ Επίσης justme δεν κατάλαβα, ρώτησα αν κατουράν οι γάιδαροι πάνω στα καρότα κι εσύ μου είπες για τα πρόβατα στον δρόμο; Τί σχέση... ;;;; :dunno:
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
AnonymosEreynhths
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5853
Εγγραφή: Τετ 05 Αύγ 2009, 10:22
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 123 φορές
Έλαβε Likes: 197 φορές

Re: Αδέσποτα

Δημοσίευση από AnonymosEreynhths » Δευ 09 Ιουν 2014, 19:51

OTTO έγραψε: Δεν ξέρω σε τι μέρος μένεις, αλλά εγώ πρόβατα στην πόλη δεν βλέπω.


Κακώς! να φέρουμε να έχετε. :lol:
Αν θα πάω στο χωριό και δω πρόβατα και μικρά στρόγγυλα κακά (που έχω δει), δεν θα διαμαρτυρηθώ, διότι θα θεωρήσω ότι αυτό είναι το φυσικό τους περιβάλλον. Άλλο χωριό, άλλο πόλη με πλατείες και πεζοδρόμια. Γιατί δεν με καταλαβαίνει κανείς;;;
Καταλαβαίνω πως το εννοείς αλλά δεν μπορείς να κάνεις και τίποτα ουσιαστικό πέρα από μικρές δράσεις.
Αλλά και πάλι η ηλιθιότητα (όπως το προηγούμενο παράδειγμα που πήγε ο άνθρωπος και έβαλε το σκύλο να τα κάνει πάω στην πινακίδα όπου λέει απαγορεύεται... :thumbsdown: ) είναι άπειρη...Είμαστε των άκρων μου φαίνεται. Και όχι της μέση λύσης που θα μπορούσε να βολέψει τους πάντες. (Εννοώ το περιστατικό που προανέφερες αλλά και το άλλο με τον παππού που έβαλε χέρι στην ''aftokaitoallo'' επειδή έβγαλε το σκύλο βόλτα).

Όταν ζούσα στην Αθήνα , ήμουν σε γειτονιά όπου ΟΛΟΙ μα ΌΛΟΙ οι γείτονες είχαν από 1 τουλάχιστον σκυλί + 2 αδέσποτα που τα τάιζε η γειτονιά.

Περιττό να πω τι γινόταν κατά την διάρκεια της νύχτας με τα ''μουσικά'' γαβγίσματα σε στυλ χορωδίας και ουρλιαχτών που διαπερνούσαν το νευρικό μου σύστημα στις 3κ15 το πρωί.

Τα κακά ήταν παντού στον δρόμο , οπότε το βράδυ ήταν ναρκοπέδιο...να μην πατήσεις κανένα φρέσκο και το φέρεις μέσα σπίτι.

Είχαμε και κάτι γατιά που έπαιρναν ότι έβρισκαν στα σκουπίδια , γιατί κάτι έξυπνοι και έξυπνες άφηνα τις σακούλες ΑΝΟΙΧΤΕΣ με αποτέλεσμα να βρίσκω στην βεράντα μου κόκαλα από ψάρια και άλλα πράγματα.

Το φταίξιμο προφανώς και δεν βρίσκεται στα καημένα τα ζώα, αλλά στον εγκέφαλο τον ανθρώπων. Για όλα τα υπόλοιπα υπάρχει ωραία και νόμιμα ο σύγχρονος "ΜΠΟΓΙΑΣ"->Φιλοζωικοί σύλλογοι όπου αναλαμβάνουν τέτοιες καταστάσεις. Μην ακούω για φόλες , μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι με κάτι ηλίθιους που δεν δουλεύει ο νους τους.
Άλλο να είναι ένα σκυλί αδέσποτο χωρίς να ενοχλεί και να το δηλητηριάσουν και άλλο να είναι αγέλη σκυλιών που να προκαλούν πρόβλημα και να τα δηλητηριάσουν (όπου και πάλι λάθος είναι αλλά αν δεν υπάρχει άμεση αντίδραση , δικαιολογείται εν μέρη η όποια ενέργεια νομίζω....ωστόσο τέτοιες καταστάσεις είναι πολύ σπάνιες οπότε...)

Αν υπήρχε κράτος να έχει τις κατάλληλες υποδομές δεν θα χρειαζόταν ο μπόγιας.

Όποιος πιστεύει το αντίθετο μπορεί να βάλει όσα αδέσποτα μπορεί σπίτι του, να κοιμάται μαζί τους και να τα φροντίζει (δεν το γράφω ειρωνικά, αλλά είναι αναγκαίοι όσοι το κάνουν γιατί βοηθούν πραγματικά την κοινωνία, χωρίς ωστόσο το πρόβλημα να λύνεται).
Επίσης justme δεν κατάλαβα, ρώτησα αν κατουράν οι γάιδαροι πάνω στα καρότα κι εσύ μου είπες για τα πρόβατα στον δρόμο; Τί σχέση... ;;;; :dunno:
Ο γάιδαρος όσο κατουράει τα καρότα άλλο τόσο κατουράει και την ρίγανη , την οποία τρίβουμε και πασπαλίζουμε τα φαγητά μας.

Καλή μας όρεξη! :D :giverose: Μιαμ μιαμ!!!

ΥΣ
Να σημειωθεί ότι έχω μαζέψει από τον δρόμο ένα ράτσας γκέκας και με έχει βοηθήσει άπειρα τόσο στο να φυλάει τα πρόβατα μαζί μου, όσο και για παρέα χωρίς να έχω ποτέ κάποιο πρόβλημα (του έκανα όλα τα απαραίτητα εμβόλια/εξετάσεις)! Αυτός που το άφησε πρέπει να ήταν μεγάλο καθίκι..

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Αδέσποτα

Δημοσίευση από Divine Sinner » Δευ 09 Ιουν 2014, 20:28

Να συμπληρώσω πως αν τα σκυλιά τρώνε κατσαρίδες και δεν ξέρω γω τι άλλο ζωντανό, τότε τι ανάγκη έχουν το φαγητό του γείτονα; :dunno:

Φαντάζομαι πως ο θεός δεν έφτιαξε τα σκυλιά για να τα ταίζει ο άνθρωπος, αλλά μπορούν να επιβιώσουν μόνα τους. Άρα προέχει η καθαριότητα της πόλης.
Ο Θεος ΔΕΝ εφτιαξε τα σκυλιά.
Για την ακρίβεια δεν ξέρουμε αν υπάρχει θεός αλλα υπάρχει-δεν υπάρχει τα σκυλια συγκεκριμένα δεν τα έφτιαξε ο θεος.
ειναι αποτέλεσμα τεχνιτής φυσικής επιλογής που καθοδηγήθηκε απο τον άνθρωπο.
Τα σκυλια προέρχονται απο λύκους που οι πρώτες ανθρώπινες κοινωνιες τους είχαν σε αιχμαλωσία κάνοντας τους να αναπαράγονται και σκοτώνοντας πάντα τα πιο άγρια και ανυπάκουα. Ετσι εξαλείψαν το γονίδιο που κάνει τον λύκο άγριο και δημιουργησαν την "υπάκουη" ράτσα λύκου που σήμερα ονομάζεται σκύλος.
Γκρι Λύκος= cannis lupus
Γκρι λυκος ο οικείος (σκύλος)=cannis lupus familiaris.
Kαι αν έβλεπες το πως καταντουν τα σκυλια στο δρόμο και τι περιπτώσεις έχουν συναντήσει οι φιλόζωοι δεν θα πετούσες το υπέρτατο
Να συμπληρώσω πως αν τα σκυλιά τρώνε κατσαρίδες και δεν ξέρω γω τι άλλο ζωντανό, τότε τι ανάγκη έχουν το φαγητό του γείτονα;
Εμείς θα συνεχίσουμε να κάνουμε ότι μπορούμε, και να τα ταϊζουμε και αν χέζουνε κατηγορήστε την ανεπάρκεια του δήμου. Δεν θα μας καταντήσετε απάνθρωπους ούτε θα κάτσουμε να τα βλέπουμε να πεθαίνουν για να κάνετε την βόλτα σας.
Άβαταρ μέλους
AnonymosEreynhths
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5853
Εγγραφή: Τετ 05 Αύγ 2009, 10:22
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 123 φορές
Έλαβε Likes: 197 φορές

Re: Αδέσποτα

Δημοσίευση από AnonymosEreynhths » Δευ 09 Ιουν 2014, 20:37

Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι πως εδώ στα μέρη μου ο κόσμος είναι πιο φιλικός με τα ζώα γενικά και ιδιαίτερα με τα σκυλιά (πλην ελάχιστων περιπτώσεων) ενώ αντίθετα στις πόλεις όπου δεν υπάρχει επαφή με το περιβάλλον οι φιλόζωοι είναι μειοψηφίες...και αυτοί που μισούν ΓΕΝΙΚΑ τα ζώα είναι πιο πολλοί.

Χρειαζόμαστε εκπαίδευση-παιδεία!

Δεν ξέρω αν οι φιλοζωικοί οργανισμοί κάνουν σεμινάρια ή διάφορα ενημερωτικά συνέδρια αλλά αν όχι, θα έπρεπε να αρχίσουν σε πλατείες κλπ να ενημερώνουν τον κόσμο.

Να δείχνουν τα οφέλη στο περιβάλλον , τρόπους αντιμετώπισης και άλλα βασικά πράγματα.

Τόσα λεφτά δίνει το κράτος σε Μ.Κ.Ο δεν μπορεί να δώσει και σε αυτές τις οργανώσεις;
Άβαταρ μέλους
AnonymosEreynhths
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5853
Εγγραφή: Τετ 05 Αύγ 2009, 10:22
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 123 φορές
Έλαβε Likes: 197 φορές

Re: Αδέσποτα

Δημοσίευση από AnonymosEreynhths » Δευ 09 Ιουν 2014, 20:42

aftokaitoallo έγραψε:
το πρωτόκολλο μου στην βόλτα του σκύλου είναι που δεν πρέπει να σπάει ποτέ.

προέχει η ασφάλεια του προστατευόμενου είδους και η γαλήνη του.

αν τα έβαζα με τον γέρο εκείνο η μικρή μου θα τσιτωνόταν, θα πάθαινε ένα λα λα

όχι, τον άφησα στην μιζέρια του τον κωλόγερο και προχώρησα χωρίς να του μιλήσω.

περιττό να πω πως την σκύλα μου την εκπαίδευσα από μικρή ποτέ να μην κάνει την ανάγκη της έξω, αλλά σπίτι.
ο αδέσποτος που έσωσα είναι πολύ αργά για κάτι τέτοιο, είναι γεράκος άλλωστε. φροντίζω να μαζεύω τα κακά.
Καλά εννοείται. Αν και χαλάλι σου γιατί θα τον έδερνα αν μου έλεγε τέτοιο πράγμα ... και ας με πήγαιναν με χειροπέδες μέσα.

Τέτοιοι σκ@τοψυχοι που είναι.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ζωα-Φυτά (τα πάντα στη φύση)”