Αδέσποτα

Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Αδέσποτα

Δημοσίευση από ArELa » Δευ 09 Ιουν 2014, 20:44

Justme έγραψε:Χρειαζόμαστε εκπαίδευση-παιδεία!
σωστό μεν, όχι απόλυτα αποτελεσματικό δε. Πρέπει να το'χει και η κούτρα σου που λέμε...

Κανείς δεν "εκπαίδευσε"-"επιμόρφωσε" την κόρη μου, για παράδειγμα, που από μωρό παιδί (ακόμα δεν περπατούσε) προσέτρεχε να φροντίσει ό,τι ζωάκι έπεφτε στο δρόμο της. Στο δημοτικό, είχαμε πρόβλημα με τις παρατηρήσεις των συγκατοίκων στην πολυκατοικία, επειδή "μάζευε όλα τα αδέσποτα", τα τάιζε, τα φρόντιζε, και έδινε ό,τι χαρτζηλίκι της δίναμε, για να πηγαίνει αυτά που είχαν πρόβλημα, στον κτηνίατρο της γειτονιάς.

Θέλω να πω, πως πρέπει να το'χει κι η ψυχούλα σου να αγαπάς τα ζώα...

Πρέπει να συνειδητοποιήσει επιτέλους ο άνθρωπος, ότι τα ζώα δεν υπάρχουν στον πλανήτη
για την εξυπηρέτησή του, ή για να ικανοποιούν τα καπρίτσια του.
Ότι έχουν τα ίδια δικαιώματα στη ζωή που έχει και ο ίδιος...
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12044
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: Αδέσποτα

Δημοσίευση από OTTO » Δευ 09 Ιουν 2014, 20:47

Divine Sinner έγραψε:Ο Θεος ΔΕΝ εφτιαξε τα σκυλιά.
Για την ακρίβεια δεν ξέρουμε αν υπάρχει θεός αλλα υπάρχει
Θα σου έλεγα να αντικαταστήσεις τη λέξη θεός με τη λέξη φύση...
Divine Sinner έγραψε:ειναι αποτέλεσμα τεχνιτής φυσικής επιλογής που καθοδηγήθηκε απο τον άνθρωπο.
αλλά αν λες ότι τα σκυλιά είναι ο εκφυλισμένος - από τον άνθρωπο - λύκος... εγώ δεν το ξέρω, μου φαίνεται λίγο περίεργο, αλλά αφού δεν ξέρω, δεν αποκλείω. Σαν θεωρία ακούγεται ενδιαφέρον.
Divine Sinner έγραψε: Εμείς θα συνεχίσουμε να κάνουμε ότι μπορούμε, και να τα ταϊζουμε και αν χέζουνε κατηγορήστε την ανεπάρκεια του δήμου.
Απλά επιβεβαιώνεις αυτό που είπα πριν και το είπα πρώτα για μένα: Εύκολο να τα ταϊσεις, δύσκολο να καθαρίσεις τις ακαθαρσίες τους.

Εννοείται ότι ο δήμος φταίει, όχι που δεν καθαρίζει καθημερινά, αλλά που δεν τα έχει σε συγκεκριμένο τόπο για αυτά.
Δεν θα μας καταντήσετε απάνθρωπους ούτε θα κάτσουμε να τα βλέπουμε να πεθαίνουν για να κάνετε την βόλτα σας.
1. Σιγά μην πεθάνουν... πρώην λύκοι δεν μπορούν να επιβιώσουν... :lol:
2. Την βόλτα μας;; Ρε στη δουλειά δεν μπορώ να πάω, στο σπίτι μου δεν μπορώ να γυρίσω... της τέτοιας μου το κέφι κάνω; :banghead: Ό,τι να ναι, πραγματικά... Εγκαταλείπω... :dunno:
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
aftokaitoallo
Σύμβουλος
Δημοσιεύσεις: 3929
Εγγραφή: Κυρ 27 Φεβ 2011, 17:27
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Αδέσποτα

Δημοσίευση από aftokaitoallo » Δευ 09 Ιουν 2014, 20:49

η φόλα σε καμμιά περίπτωση δεν αποτελεί λύση.
θα μπορούσαν αν αποτελούσαν πρόβλημα και ήθελαν να τα μαζέψουν να τους έριχναν υπνωτικό που στα δέκα βήματα από τις ζωοτροφές ύπνου που τους πέταξαν να τα έβρισκαν να ροχαλίζουν.
τόσο απλό.
τρόποι υπάρχουν. υποτίθεται είμαστε το εξυπνότερο είδος, όλο και κάτι θα σκαρφιστούμε ή με βάση την συμπόνοια ή με βάση την απονιά ή με βάση την κρύα τοποθέτηση του Όττο. κι όμως πιστεύω πως αυτοί που βάζουν τα δυνατά τους να σκεφτούν πολύ για κάποιο ζήτημα είναι αυτοί που βάζουν πάνω από όλα τη συμπόνοια.
Any review, retransmission, dissemination or other use of, or taking of any action in reliance upon, this information by persons or entities is prohibited without my consent.
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Αδέσποτα

Δημοσίευση από Divine Sinner » Δευ 09 Ιουν 2014, 20:50

Σιγα ρε δεν μπορεις να πας στην δουλεια; μηπως εισαι λιγο σε κατακουζηνος φαση; λιγο σελντον κουπερ;
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12044
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: Αδέσποτα

Δημοσίευση από OTTO » Δευ 09 Ιουν 2014, 20:52

aftokaitoallo έγραψε:με βάση την κρύα τοποθέτηση του Όττο
Τόσο κακό είναι να μπουν σε κυνοκομείο; Ας μπουν κι εσείς που τα αγαπάτε περισσότερο από εμένα πάτε και πάρτε τα και προσέξτε τα καλύτερα από κυνοκομείο.
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
aftokaitoallo
Σύμβουλος
Δημοσιεύσεις: 3929
Εγγραφή: Κυρ 27 Φεβ 2011, 17:27
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Αδέσποτα

Δημοσίευση από aftokaitoallo » Δευ 09 Ιουν 2014, 20:56

ε μα καλά μιλάς και πρόκειται για βουνά κοπράνων!
φωτό ή δεν ισχύει φίλε όπως λένε στο godlike (τώρα τους καταλαβαίνω)

όσον αφορά τα κόπρανα έχεις δει ανθρώπων; ή στο ποδηλατοδρόμιο ή το πάρκο τρίτση κλπ έχεις δει να ουρούν δημόσια άντρες ή θα ισχυριστείς πως δεν το κάνουν αυτό οι ενήλικες άντρες;

ένα σωρό φορές εκεί που παίζουν παιδιά πακιστανοί ή μπαγκλαντεσιανοί (πως στον κόρακα να τους πω) λαθρομετανάστες μες τη νύχτα ουρούν και όχι μόνο, είναι και έλληνες την έχει δει το αντρικό φύλο πωςς ουρώ όπου γουστάρω. εδώ έχω δει το απίθανο μαμα μπαμπας γιος να του λένε έλα κάντα εδώ εκεί που εμένα μου παραπονούνται ακόμα και για τα ούρα να κουβαλάω νερό για να ρίχνω! και το έβγαλε το μικράκι και ούρησε! και αυτοί συνέχισαν την βόλτα τους! μα τι υποκριτές είμαστε τελικά. ή στο κέντρο της Αθήνας πριν καμμιά δεκαριά χρόνια μία γύφτισα που είχε μωρό και ζητιάνευε σε κάποια φάση πήγε στην άκρη του δρόμου άπλωσε τη φούστα της και ούρησε μπροστά σε όλους μας (η μόνη περίπτωση γυναίκας που εγώ έχω δει)
στην προηγούμενη περιοχή που έμενα κόπρανα ανθρώπων σε υπόγειες διαβάσεις

επίσης το πάρκο τριτση γεμάτο από προφυλακτικά και σύριγγες. ήμαρτον! τα αδέσποτα μας μάραναν
Any review, retransmission, dissemination or other use of, or taking of any action in reliance upon, this information by persons or entities is prohibited without my consent.
Άβαταρ μέλους
AnonymosEreynhths
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5853
Εγγραφή: Τετ 05 Αύγ 2009, 10:22
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 123 φορές
Έλαβε Likes: 197 φορές

Re: Αδέσποτα

Δημοσίευση από AnonymosEreynhths » Δευ 09 Ιουν 2014, 20:57

ArELa έγραψε:
Justme έγραψε:Χρειαζόμαστε εκπαίδευση-παιδεία!
σωστό μεν, όχι απόλυτα αποτελεσματικό δε. Πρέπει να το'χει και η κούτρα σου που λέμε...

Κανείς δεν "εκπαίδευσε"-"επιμόρφωσε" την κόρη μου, για παράδειγμα, που από μωρό παιδί (ακόμα δεν περπατούσε) προσέτρεχε να φροντίσει ό,τι ζωάκι έπεφτε στο δρόμο της. Στο δημοτικό, είχαμε πρόβλημα με τις παρατηρήσεις των συγκατοίκων στην πολυκατοικία, επειδή "μάζευε όλα τα αδέσποτα", τα τάιζε, τα φρόντιζε, και έδινε ό,τι χαρτζηλίκι της δίναμε, για να πηγαίνει αυτά που είχαν πρόβλημα, στον κτηνίατρο της γειτονιάς.

Θέλω να πω, πως πρέπει να το'χει κι η ψυχούλα σου να αγαπάς τα ζώα...

Πρέπει να συνειδητοποιήσει επιτέλους ο άνθρωπος, ότι τα ζώα δεν υπάρχουν στον πλανήτη
για την εξυπηρέτησή του, ή για να ικανοποιούν τα καπρίτσια του.
Ότι έχουν τα ίδια δικαιώματα στη ζωή που έχει και ο ίδιος...
Κοίτα δεν γίνεται να κάνουμε τους πάντες να αγαπούν τα ζώα και ειδικά τα σκυλιά. Αλλά τουλάχιστον να υπάρξει στοιχειώδης σεβασμός και σωστή αντιμετώπιση. Ξέρω πως δεν θα επιτευχθεί ποτέ το "απόλυτο", αλλά όσο το δυνατόν να περιοριστούν κάποιες συμπεριφορές και να μειωθεί ο αριθμός των αδέσποτων όσο γίνεται για να μην βασανίζονται τα καημένα τα ζώα χωρίς λόγο άδικα επειδή εμείς ως άνθρωποι είμαστε χειρότερα ζώα.
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Αδέσποτα

Δημοσίευση από Divine Sinner » Δευ 09 Ιουν 2014, 21:00

Οχι δεν ειμαι κατά των κυνοκομείων αλλά όσο δεν υπάρχουν δεν θα κάτσω με σταυρωμένα χέρια να πω. Ε αφου δεν υπάρχει κυνοκομείο,ας ψοφήσει το σκυλι.
Άβαταρ μέλους
aftokaitoallo
Σύμβουλος
Δημοσιεύσεις: 3929
Εγγραφή: Κυρ 27 Φεβ 2011, 17:27
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Αδέσποτα

Δημοσίευση από aftokaitoallo » Δευ 09 Ιουν 2014, 21:03

επειδή διάβασα τη ρίγανη θυμάμαι από την μακαρίτισα τη γιαγιά μου δεν μαζευε από συγκεκριμένα σημεία που έβλεπε πως πέρναγαν τα γίδια τους κάποιοι

λοιπόν θέλετε δεν θέλετε εδώ κάτω που ήρθαμε θα αλληλοβρωμιστούμε, τέλος το θέμα είναι τι κάνουμε.

κι όσον αφορά το πάρτε τα κλπ

είδα και το πήρα, γεμάτο τσιμπούρια χωρίς να μπορεί να περπατήσει. έτοιμο να πεθάνει. κι αν μπορούσα κι είχα λεφτά (γιατί ένας μικρός μισθός για δύο άτομα δύο πλέον σκυλιά και τρεις παπαγάλους δύο καναρίνια σας λέω δε φτάνει) θα έπαιρνα κάποιο ακόμα. τώρα το αφήνω στη μοίρα τρόπον τινά. γιατί αν ξαναδώ περίπτωση σαν αυτή του γεράκου μου του Τζουν ναι

στο σπίτι κατευθείαν και πάλι τα τελευταία μας λεφτά θα πάνε σε κτηνίατρο.
Any review, retransmission, dissemination or other use of, or taking of any action in reliance upon, this information by persons or entities is prohibited without my consent.
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12044
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: Αδέσποτα

Δημοσίευση από OTTO » Δευ 09 Ιουν 2014, 21:04

Καλά αυτή η λογική πως δεν πρέπει να συγκρινόμαστε με το καλύτερο αλλά με το χειρότερο όχι μόνο με κουράζει, αλλά την κάνουν και οι πολιτικοί μας.

Προφανώς όλα αυτά που λές είναι καταδικαστέα. Έχεις δίκιο. Και πρέπει κάτι να γίνει σε εκείνες τις περιοχές. Να ναι καλά οι προδότες που κουβάλησαν τους μετανάστες. Καθαριότητα εδώ και τώρα.

Αλλά όχι επειδή το ένα είναι βρόμικο, να είναι όλα βρόμικα. Διαφωνώ καθέτως και οριζοντως και διαγώνια. :loco:

Από κει και πέρα ναι, των σκύλων με ενοχλούν διότι μόνο αυτά βλέπω εκεί που είμαι.

Ξαναρωτώ, τόσο πολύ σας ενοχλεί ένα σωστό κυνοκομείο;;;
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12044
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: Αδέσποτα

Δημοσίευση από OTTO » Δευ 09 Ιουν 2014, 21:05

Divine Sinner έγραψε:Οχι δεν ειμαι κατά των κυνοκομείων αλλά όσο δεν υπάρχουν δεν θα κάτσω με σταυρωμένα χέρια να πω. Ε αφου δεν υπάρχει κυνοκομείο,ας ψοφήσει το σκυλι.
Δεν ψοφάει. Και αν το δεις πραγματικά τόσο χάλια, το βοηθάς. Γιατί να ταίσεις το άλλο που είναι... δεν ξέρω... 50 κιλά;;; :lol:
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
aftokaitoallo
Σύμβουλος
Δημοσιεύσεις: 3929
Εγγραφή: Κυρ 27 Φεβ 2011, 17:27
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Αδέσποτα

Δημοσίευση από aftokaitoallo » Δευ 09 Ιουν 2014, 21:10

τα σκυλιά όπως και ο άνθρωπος αντέχουν για μεγάλα διαστήματα την πείνα. για να σκελετωθεί από την αφαγιά τόσο ο άνθρωπος όσο και το σκυλί πρέπει να έχει μείνει στην ουσία νηστικό για μεγαλύτερο διάστημα απ' αυτό που φανταζόμαστε.

επίσης ο σκύλος πάντα τρώει λες και είναι το τελευταίο του γεύμα γι' αυτό συνδέεται με μία περιοχή ή με ανθρώπους που θα του βρουν τροφή ή θα βρει τροφή εξαιτίας μίας αγέλης. τότε γίνεται πιστό σκυλί. διότι ικανοποιεί το μεγαλύτερο του ένστικτο αυτό της τροφής και μάλιστα του τελευταίου γεύματος της ζωής του.
Any review, retransmission, dissemination or other use of, or taking of any action in reliance upon, this information by persons or entities is prohibited without my consent.
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12044
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: Αδέσποτα

Δημοσίευση από OTTO » Δευ 09 Ιουν 2014, 21:11

Τις κατσαρίδες τις λυπάστε; Υποθέτω πως όχι. Γιατί τότε θεωρείτε απάνθρωπους κάποιους που δεν ταίζουν κάποιο ζώο το οποίο υποτίθεται πως μπορεί να επιβιώσει μόνο του;

Μου φαίνεται πως οι γάτες είναι πιο... ράμπο... από τους σκύλους τελικά...
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Αδέσποτα

Δημοσίευση από Divine Sinner » Δευ 09 Ιουν 2014, 21:13

Μιλαμε για ενα σοβαρό θέμα και μιλας σαν δεκάχρονο. Οταν μεγαλώσεις ή οταν αποφασίσεις να μιλήσεις σοβαρά ξαναέλα.
Άβαταρ μέλους
aftokaitoallo
Σύμβουλος
Δημοσιεύσεις: 3929
Εγγραφή: Κυρ 27 Φεβ 2011, 17:27
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Αδέσποτα

Δημοσίευση από aftokaitoallo » Δευ 09 Ιουν 2014, 21:15

OTTO έγραψε:Καλά αυτή η λογική πως δεν πρέπει να συγκρινόμαστε με το καλύτερο αλλά με το χειρότερο όχι μόνο με κουράζει, αλλά την κάνουν και οι πολιτικοί μας.

Προφανώς όλα αυτά που λές είναι καταδικαστέα. Έχεις δίκιο. Και πρέπει κάτι να γίνει σε εκείνες τις περιοχές. Να ναι καλά οι προδότες που κουβάλησαν τους μετανάστες. Καθαριότητα εδώ και τώρα.

Αλλά όχι επειδή το ένα είναι βρόμικο, να είναι όλα βρόμικα. Διαφωνώ καθέτως και οριζοντως και διαγώνια. :loco:

Από κει και πέρα ναι, των σκύλων με ενοχλούν διότι μόνο αυτά βλέπω εκεί που είμαι.

Ξαναρωτώ, τόσο πολύ σας ενοχλεί ένα σωστό κυνοκομείο;;;

ένα σωστό κυνοκομείο; που το είδες αυτό; κρατικό και σωστό δε γίνεται. εδώ δες τι παίζει με τα μέρη που βάζουν τους ανθρώπους με ψυχιατρικές διαταραχές.

επίσης δεν θα έλεγα πως μπορείς να ξέρεις τι σόι κόπρανα είναι αυτά που βλέπεις. φωτό ή δεν ισχύει φίλε. πιάσε με το φακό δέκα σκυλιά μεγάλα αδέσποτα να χέζουν επί μονίμου βάσεως στο δρόμο που λες αλλιώς ΕΙΚΑΖΕΙΣ! ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΑΤΑΔΙΚΑΖΕΙΣ! :freak:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος aftokaitoallo την Δευ 09 Ιουν 2014, 21:16, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Any review, retransmission, dissemination or other use of, or taking of any action in reliance upon, this information by persons or entities is prohibited without my consent.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Αδέσποτα

Δημοσίευση από ArELa » Δευ 09 Ιουν 2014, 21:15

Justme έγραψε:Κοίτα δεν γίνεται να κάνουμε τους πάντες να αγαπούν τα ζώα και ειδικά τα σκυλιά.
Auτό να λέγεται. Εδώ δε μπορούμε να τους κάνουμε να αγαπούν τα πλάσματα του είδους τους (δηλαδή το συνάνθρωπο) θα τους κάνουμε να αγαπήσουν τα σκυλιά, τα γατιά και δε συμμαζεύεται;

Κανείς δεν μπορεί (αλλά ούτε και πρέπει) να επιβάλει ειδικά τα συναισθήματα.
Αυτά (όπως είπα και πιο πάνω) ή τα έχεις ή δεν τα'χεις
και δε μπορεί κανείς και τίποτα να σου τα χώσει στην ψυχή σου με το ζόρι. (εκτός αν παίξει
έλεγχος του νου ειδικά με τεχνολογικά μέσα... αλλά σ'αυτό τον έλεγχο, μόνο ΣΚΑΤΑ σου χώνουν στον ψυχισμό, τίποτα καλό).
Justme έγραψε:Αλλά τουλάχιστον να υπάρξει στοιχειώδης σεβασμός και σωστή αντιμετώπιση
Αυτό είναι το ζητούμενο. :thumb: Αλλά είμαστε τόσο διασκορπισμένοι και διχασμένοι σαν κοινωνία, που ουτε σ'αυτό το απλό δεν μπορούμε να συμφωνήσουμε. Οπότε ναι, χρειάζονται και υποδομές και κάποιοι κανόνες (ή νόμοι) που θα ανάγκαζαν και τους πιο αστοιχείωτους και αναίσθητους να συμμορφωθούν, με τη δαμόκλειο σπάθη της δίωξης ή΄του προστίμου αν τους παραβίαζαν.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Αδέσποτα

Δημοσίευση από Divine Sinner » Δευ 09 Ιουν 2014, 21:15

Αυτή η συζήτηση με τα ίδια ανάλαφρα αστειάκια σε άλλη εποχή γίνονταν για τους μαύρους τους παγανιστές τους εβραίους τους ινδιάνους.
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12044
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: Αδέσποτα

Δημοσίευση από OTTO » Δευ 09 Ιουν 2014, 21:15

Μην εφαρμόζεις το εργαλείο της ταμπέλας σε μένα το 10χρονο Divine...
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Αδέσποτα

Δημοσίευση από Divine Sinner » Δευ 09 Ιουν 2014, 21:17

Σου είπα οτι κάνεις σαν δεκάχρονο απο σεβασμό στην διαχειρίστρια για να μην σου πω οτι λες απάνθρωπες παπαριές.
Άβαταρ μέλους
aftokaitoallo
Σύμβουλος
Δημοσιεύσεις: 3929
Εγγραφή: Κυρ 27 Φεβ 2011, 17:27
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Αδέσποτα

Δημοσίευση από aftokaitoallo » Δευ 09 Ιουν 2014, 21:21

ArELa έγραψε:
Justme έγραψε:Κοίτα δεν γίνεται να κάνουμε τους πάντες να αγαπούν τα ζώα και ειδικά τα σκυλιά.
Auτό να λέγεται. Εδώ δε μπορούμε να τους κάνουμε να αγαπούν τα πλάσματα του είδους τους (δηλαδή το συνάνθρωπο) θα τους κάνουμε να αγαπήσουν τα σκυλιά, τα γατιά και δε συμμαζεύεται;

Κανείς δεν μπορεί (αλλά ούτε και πρέπει) να επιβάλει ειδικά τα συναισθήματα.
Αυτά (όπως είπα και πιο πάνω) ή τα έχεις ή δεν τα'χεις
και δε μπορεί κανείς και τίποτα να σου τα χώσει στην ψυχή σου με το ζόρι. (εκτός αν παίξει
έλεγχος του νου ειδικά με τεχνολογικά μέσα... αλλά σ'αυτό τον έλεγχο, μόνο ΣΚΑΤΑ σου χώνουν στον ψυχισμό, τίποτα καλό).
Justme έγραψε:Αλλά τουλάχιστον να υπάρξει στοιχειώδης σεβασμός και σωστή αντιμετώπιση
Αυτό είναι το ζητούμενο. :thumb: Αλλά είμαστε τόσο διασκορπισμένοι και διχασμένοι σαν κοινωνία, που ουτε σ'αυτό το απλό δεν μπορούμε να συμφωνήσουμε. Οπότε ναι, χρειάζονται και υποδομές και κάποιοι κανόνες (ή νόμοι) που θα ανάγκαζαν και τους πιο αστοιχείωτους και αναίσθητους να συμμορφωθούν, με τη δαμόκλειο σπάθη της δίωξης ή΄του προστίμου αν τους παραβίαζαν.

πιστεύω πως κάτι γιαγιάδες παππούδες αλλά και γονείς ενσταλάζουν τον φόβο στα παιδιά τους τα εγγονάκια τους κλπ και πως αυτά στον βαθμό που είναι τρομερά υπάκουα στην "αγέλη τους" τρόπον τινά μένουν με μόνιμες φοβίες και αντιπάθειες προς κάποιο από τα ζώα της πλάσης ή κάποια από αυτά.
ένα παιδί επαναστατικό, ένα παιδί με δική του κατανόηση του κόσμου που δεν θέλει να ακούσει κουβαλάει γατάκια σκυλάκια πουλάκια χελωνάκια ό,τι βρει ανήμπορο στο δρόμο του ακόμα και ενάντια στα πρέπει της "αγέλης του" δηλαδή του συγγενικού του περιβάλλοντος.

θα έλεγα πως μόνο τα παιδιά που είναι σκληρά με τα ζώα ενώ οι γονείς τους και οι παππούδες τους τους διδάσκουν την συμπόνοια αυτά ναι "δεν το έχουν".
Any review, retransmission, dissemination or other use of, or taking of any action in reliance upon, this information by persons or entities is prohibited without my consent.
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12044
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: Αδέσποτα

Δημοσίευση από OTTO » Δευ 09 Ιουν 2014, 21:22

aftokaitoallo έγραψε:ένα σωστό κυνοκομείο; που το είδες αυτό; κρατικό και σωστό δε γίνεται. εδώ δες τι παίζει με τα μέρη που βάζουν τους ανθρώπους με ψυχιατρικές διαταραχές.
Να γίνει, να το διεκδικίσουμε ως κοινωνία. Αλλά μάλλον είμαστε "βολεμένοι" με τα αδέσποτα, τους δίνουμε αποφάγια, καρδιοχτυπούμε λίγο στα γαβγίσματα αλλά δεν βαριέσαι, κάνει καλό στην καρδιά, και κοιτούμε κάτω μην πατήσουμε καμιά τσίχλα.
επίσης δεν θα έλεγα πως μπορείς να ξέρεις τι σόι κόπρανα είναι αυτά που βλέπεις. φωτό ή δεν ισχύει φίλε. πιάσε με το φακό δέκα σκυλιά μεγάλα αδέσποτα να χέζουν επί μονίμου βάσεως στο δρόμο που λες αλλιώς ΕΙΚΑΖΕΙΣ! ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΑΤΑΔΙΚΑΖΕΙΣ! :freak:
Τον τελευταίο χρόνο έχω δει τουλάχιστον 2 φορές σκύλο να χέζει μπροστά μου σε πεζοδρόμιο, και μάλιστα κεντρικό. Θες φωτό; Δεν μπορώ να σου φέρω. Ισχύει και παραϊσχύει. Εσύ δεν είδες αδέσποτο να χέζει; Αμφιβάλλω.

Εγώ εικάζω;; Και καταδικάζω με εικασίες; ΟΚ. Πολλά είπα μου φαίνεται...
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12044
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: Αδέσποτα

Δημοσίευση από OTTO » Δευ 09 Ιουν 2014, 21:26

aftokaitoallo έγραψε:πιστεύω πως κάτι γιαγιάδες παππούδες αλλά και γονείς ενσταλάζουν τον φόβο στα παιδιά τους τα εγγονάκια τους κλπ και πως αυτά στον βαθμό που είναι τρομερά υπάκουα στην "αγέλη τους" τρόπον τινά μένουν με μόνιμες φοβίες και αντιπάθειες προς κάποιο από τα ζώα της πλάσης ή κάποια από αυτά.
Δηλαδή δεν έχεις καρδιοχτυπήσει ποτέ από αδέσποτα ή έχεις καρδιοχτυπήσει και γουστάρεις την φάση;

Δηλαδή δεν πήγες ποτέ σπίτι σου, όπου διαπίστωσες ότι πάτησες... πώς ένοιωσες τότε δηλαδή;;

Τα παθήματα αυτά, είναι ενσταλλάξεις συγγενών; Δεν είναι συγκεκριμένες ζωντανές εμπειρίες;;; Ο.Κ.
Divine Sinner έγραψε:Σου είπα οτι κάνεις σαν δεκάχρονο απο σεβασμό στην διαχειρίστρια για να μην σου πω οτι λες απάνθρωπες παπαριές.
Εγώ πάλι έχω καταλάβει πολύ καλά γιατί αδιαφορούν οι δήμοι και το κράτος...
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12044
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: Αδέσποτα

Δημοσίευση από OTTO » Δευ 09 Ιουν 2014, 21:30

Σαν 10 χρονο που είμαι, ξαναρωτώ και σιγά σιγά το κλείνω γιατί με φθείρει:

Αν δεν χέζουν τα αδέσποτα στα πεζοδρόμια, αλλά μόνο τα κατοικίδια, πού στο καλό χέζουν τα αδέσποτα;;;

Έχουν τη νόηση να χέσουν σε απόμερα μέρη;;;

Απορία 10 χρονου...
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
aftokaitoallo
Σύμβουλος
Δημοσιεύσεις: 3929
Εγγραφή: Κυρ 27 Φεβ 2011, 17:27
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Αδέσποτα

Δημοσίευση από aftokaitoallo » Δευ 09 Ιουν 2014, 21:30

αγαπητέ ο ίδιος το λες, έχεις δει τον τελευταίο χρόνο δύο περιπτώσεις αδέσποτης αφόδευσης. μήπως καταλαβαίνεις πόσο μικρό είναι αυτό με βάση το σκατομάνι που λες ότι αντιμετωπίζεις daily?

μπορούν να καθαριστούν πανεύκολα, μπορεί να αποτραπεί στο καθαρό περιβάλλον χωρίς οσμές κλπ η τάση των ζώων να αφοδεύουν αλλά και με ήπιους τρόπους απώθησής τους.
όταν θα αναφέρω ξανά το παράδειγμα του ποδηλατοδρομίου εδώ στην νέα περιοχή που ήρθα είναι πήχτρα στο σκουπίδι, απο σακουλάκια πατατακια σπασμένα μπουκάλα μπύρας κουτιά πίτσας κι ό,τι άλλο μπορείς να φανταστείς συν αφροντισιά κηπευτικής με ένα σωρό ξερόχορτα να φράζουν σημεία υδρορροών και αποχέτευσης το αδέσποτο που θα περάσει και ΜΠΟΡΕΙ να αφήσει και κανά "γράμμα" πίσω του είναι το τελευταίο που με ενδιαφέρει
Any review, retransmission, dissemination or other use of, or taking of any action in reliance upon, this information by persons or entities is prohibited without my consent.
Άβαταρ μέλους
aftokaitoallo
Σύμβουλος
Δημοσιεύσεις: 3929
Εγγραφή: Κυρ 27 Φεβ 2011, 17:27
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Αδέσποτα

Δημοσίευση από aftokaitoallo » Δευ 09 Ιουν 2014, 21:36

αγαπητέ το σκατομάνι που λες σε τέτοια regular basis είναι από ζώα που τα ταΐζουν κανονικά everyday twice or thrice a day.

τέτοια φάση.
ένα αδέσποτο δεν αφοδεύει με το που του έδωσες μισό κομμάτι τυρόπιτα και βρήκε κάπου αλλού ένα κόκκαλο και μασουλησε. οκ;

θα αφοδεύσει όταν έχει κόπρανα αρκετά για αφοδευση και θα κάνει τις απαραίτητες συσπάσεις το έντερο. αν πρόκειται για κανονικό χέσιμο θα πάει να βρει ένα σημείο για να αφήσει το γράμμα του προς τους άλλους σκύλους αν είναι ευκοίλια του κερατά δεν θα κάτσει να το φιλοσοφήσει τόσο.

θα πάει σε σημεία που υπάρχουν καθημερινά σκατουλες από τροφαντά ζωάκια ιδιοκτητών λιμοκοντοριστικων που μια σακουλίτσα δεν σκέφτηκαν να γυρίσουν ανάποδα να τα μαζέψουν να την κλείσουν και να την πετάξουν σε ένα κάδο.

εκεί που λες ανάμεσα στις δέκα σκατουλες μη αδέσποτων σκύλων και θα βρεις τη μία του αδέσποτου.

(ημαρτον τι κάθομαι και εξηγώ η κακομοίρα)
Any review, retransmission, dissemination or other use of, or taking of any action in reliance upon, this information by persons or entities is prohibited without my consent.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ζωα-Φυτά (τα πάντα στη φύση)”